Misleiding Belgische koningskwestie in nieuw stadium? Dalton gedwongen ontslag te nemen wegens indiscretie mê RAMADIER KANT ZICH FEL TEGEN DE DICTATUUR Komt zij niet in omloop? Mackenzie King voor de Staten-Generaal „Dat democratische naties kracht en eenheid blijven tonen" Mogelijk een koude winter i) Hitier zou de honing een beledigend schrijven gezonden hebben Politie te Marseille versterkt Pasmunt uit Amerika Veilig opgeborgen in vroegere Duitse schuilkelder Sir Stafford Cripps zijn opvolger Uranium uit Europa naar Amerika? P Dagelijks naar Indië? Tot hoofd en hart K .Het weer. Twee gedetineerden ontvlucht Na de wilde zwijnen... de zeehonden VRIJPAÓ 14 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24000 Voorstel van Vandenberg Groeiende onrust :t.. - Woordenwisseling tussen korporaal en matroos Karabijn kwam er aan te pas I M Eén delinquent in long geschoten Geschenk van H. Vader voor Prinses Elizabeth Servies van Dresdner porselein Ifet gala-diner Bezoek aan Amsterdam (Vervolg op pag. 3) MACKENZIE KING'S AUTO VERSIERD TE AALSMEER BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Zij belandden begin dezer week tege lijk op onze schrijftafel: het com munistische dagblad „De Waar heid'», een brochure, uitgegeven door de K.V.P. ©ver de rode mystiek van het communisme, en een bericht van 'het Kath. Nederl. Persbureau, dat de trieste lijst bevatte van 228 priesters, die sinds 1 Jan. 1945 in Oost-Pruisen, tengevolge van de Sovjet-bezetting en slavenarbeid in de Sovjet-Unie, zijn gestorven of vermist. „Herdenking van de Octoberrevolutie; twaalf duizend Amsterdammers demon streren voor de wereldvrede", juicht het communistische blad en ook die 120Q0 juichten, toen Paul de Groot uitriep: „de socialistische geleerden en arbeiders van de Sovjet-Unie hebben de Ameri kanen ingehaald, het geheim van de atoombom behoort tot het verleden, de Sovjet-Unie is in staat de oorlogsophit sers met hun eigen wapens tegemoet te treden. Er is het kamp van' de reactie en er is een kamp van de vooruitgang en democratie. Wie niet in het ene kamp staat, 6taat in het andere. Wij hebben de zekerheid dat deze strijd reeds is beslist." Zyn de commuhistische leiders er niet zelf schuld aan, dat men onwillekeurig bij deze brallende woor den een parallel trejct tussen hen en de nazi-leiders, die millioenen ontevre denen medesleepten naar, de ondergang door hun toehoorders op te zwepen met halve en hele onwaarheden? Waarom waren deze mensen bijeen? Om de theo rieën van Marx, Engels, Lenin of Stalin te horen? Het interesseert hen weinig, Zij waren bijeen, omdat zij geloofden in de beloften hunner leiders, die hun een Paradijs voorspiegelden als er maar een einde kwam aan het dollar-imperialisme, het kapitalisme en alles wat daarmede samenhangt. In hun verbeelding zien zij de socialistische gemeenschap be kroond door sikkel en hamer. Zij kwamen, omdat zij geloven door mid del van het communisme hun dikwijls trieste materiële positie te kunnen ver beteren, zij gingen heen met de strijd, brandend in hun hart, bereid tot offers om een zending te volbrengen. Overal, th de dichte volksbuurten der grote steden, waar zij wonen, in de fabrieken, Waarin zij werken. En de leiders, die„ Wanneer zij ooit de macht in handen zouden krijgen, hier evenals elders, alle techt en vrijheid van deze zelfde mensen hiet voeten zouden treden, kunnen te vreden zijn. De greep, die zij op de mis leiden hebben, is stevig. Langzaam maar zeker willen zy naar hun doel mar cheren. Het is uit deze valse leiding, oat ook een valse mystiek voortvloeit. Uit deze valse mystiek kwamen in het hat.-socialisme de S.S.-beulen voort met hun theorieën en bloedige praktijk van tes, bloed en bodem. Uit deze valse Mystiek worden de beulen van de Uepeoe geboren, die thans heel Oost- Uurop^ in hun klauwen hebben en ter- roriseren. Aan deze rode mystiek heeft de K.V.P. een brochure gewijd. Zij is uiterst be knopt, nauwelijks 12 bladzijden, maar in haar kernachtigheid geloven wjj, dat Zij aan haar doel beantwoordt. „Meer dan door een leer is de ge middelde communist geboeid door een surrogaat mystiek, die vaag is in haar wezen en betekenis, maar een eeuwige •werfkracht bezit," aldus de schrijver der brochure. „Mystiek in het algemeen werkt niet op de geest, maar op het hart, zij overtuigt niet, maar overrompelt, zij beredeneert niet, maar beroert, zij stemt niet tot inzicht, maar zij prik kelt tot de hoogste geestdrift, zij dringt niet tot rustige overgave, maai- stuwt tot heldhaftige toewijding. Dit kan eigenlijk alléén gezegd wor den van de Goddelijke mystiek, die een opgaan in God betekent. Maar ditzelfde woord „mystiek" is «getrokken tot aardse surrogaten. Wij raakten in een periode van de mystiek van ras, bloed, bodem en lei derschap. N» de val van deze valse mystiek is sterker dan ooit de nieuwe mystiek gerezen, die menige commu nist geboeid houdt. De mystiek maakt hem gevoelsgenoot zonder een wer kelijk geestverwant van hem te ma ken. De wetenschap laat de proleta riër onberoerd. Maar hij wordt sterk aangetrokken door de voorspiegeling fan geheimzinnige, grootse en begeer lijke waarden. Daar zal hij blind in Seloven. Daarvoor is hij bereid alles te ge ven en te strijden met onrustbarende felheid." In het hoofdstuk „Onloochenbare ^oorden'1 komt de sdnrijver tot deze Conclusie: gevangen, gebiologeerd door J*6 mystiek van hun levensbeschouwing, ®htgaat het de communisten vaak, dat li beter zijn dan hun leer, be ter ook dan de leiders. Tevoren moet de tehrijver erkennen, dat het communis ten zijn waarden heeft, dat het grote ï^rfkracht bezit, dat het dwingt tot da- *>en. Het wil en dit boeit altijd ®6h nieuwe, een betere wereld. „Het hééft daartoe een uiterst nood- ®k„elijke strijd aangebonden tegen een =?ddeloos, hardvochtig en onmenswaar- rje kapitalisme. Het heeft terecht de mens wakker geschreeuwd tot een heilige k'id voor recht en rechtvaardigheid, f,een uitbuiting en immorele slavernij. et heeft hear.' bewogen tot een hogere ^krdering van de arbeid." Wy katholieken dienen ons af te vra ten, wat w« in de eerste plaats tegen- ter die werfkracht van het communis- kunnen en moeten stellen. Het ant woord is duidelUk: de volle beleving van Vu.Ukfistehdom. Wanneer wy immers werkeiyk de' be ginselen van het christendom in ons da. tn s leven ln practijk brengen, dan is ja6 werfkracht ontzagiyk groter. Tien ffOlpflov* enAArdft Druid Diiie "V T rr rr 'lr geleden spoorde Paus Pius XI z.g. j. katholieken in zyn prachtige'encycliek Jj lyini Redemptoris" hiertoe aan, omdat Öa °PPel"herder toen reeds scherper h wie ook de gevaren, waarin het com- unisrfe de wereld zou brengen, voor- IJJk- Thans ageert vrijwel de hele wereld het de Hussische invloedssfeer tegen lg3_ c°mmunisme. Het was echter in dat de Paus in zyn encycliek moest sUlz van een „samenzwering van kathwygen van een groot deel del- niet- klw°1i'e'Ce Pers"- Men zweeg over de eeii die in Rusland, Mexico en in *ir6v8root óeel van Spanje werden be- hw,en- Zó werkte men mede om een ge. and scheppen, waaruit soms bijna *ls .tedding mogelijk lijkt. Maar even- *hrK(°en' 'n f937, staat o«k nu het ?dom °P óe bres. Niet omdat het opxdai- de P°litiek te pas komt, maar hlsipc. beginselen van het commu- 16 ^J11- H°e daartegen tk" liden hopen wy in een volgend ar te behandelen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Brussel, 13 November. Nadat oud-minister De Vleeschauwer dezer dagen had medegedeeld, dat hji spoedig een nieuw document inzake de koningskwestie zou bekend maken, waar van hij in New York kennis kreeg, n.l. een beledigend schrijven van Hitier aan koning Leopold, waarin deze aangevallen wordt over het feit, dat hy voortdurend voor Belgische veroordeelden tussenbeide komt, verscheen er thans ook nog een mededeling van het secretariaat van de koning met betrekking tot de enige tyd geleden gedane ophefmakende publicatie van de vroegere minister-president Pier lot. Na de publicatie van diens artikel heeft de koning aan de commissie, die het bestaande rapport over de konings kwestie opstelde, de vraag laten voorleg gen, of haar oordeel zich tengevolge van Pierlot's publicatie gewijzigd heeft. De commissie heeft haar antwoord op deze vraag in een nota bekend gemaakt. In die nota stelt -zij vast, dat het ar tikel van Pierlot een oratio pro domo is. Het feit dat de theses van Pierlot lul den, dat er radicale tegenstellingen be stonden tussen de opvattingen van de koning en die van de regering en dat Pierlot bewüzen wil, dat de koning onge lijk had, versterkt de objectiviteit van zijn betoog niet. Pierlot bleek van oor deel, dat de oorzaak van het conflict ge legen was in de neutraliteitspolitiek, die door België sinds 1936 werd gevoerd en waarvoor hij op de eerste pfaats de ko ning aansprakelijk schijnt te willen stel. len. Hierop is n.l. zijn argumentatie ge baseerd. De in het rapport aangehaalde documenten, die aantonen, dat deze po litiek wel degeiyk de politiek van dq re gering was en niet uitging van de ko ning, en bovendien beantwoordde aan de wens van het volk, wordt door Pierlot stilzwijgend, voorbijgegaan. Pierlot verwyt aan de koning, 4e idee gehad te hebben, dat de garanten van België geen geallieerden werden, wan neer zij het land hulp verleenden. Van die gedachte uit zou hij de strikte na leving der neutraliteit geëist hebben. Voor de regering was de neutraliteit een con creet programma in een gegeven situ atie. By de koning daarentegen beant woordde zij aan een diepe neiging. De commissie wijst er op, dat de vraag, of de te hult» gesnelde garanten in juri dische zin geallieerden waren, zich tydens de 18-daagse veldtocht niet heeft voorgedaan. Bij het uitbreken van de oorlog heeft de koning zich onmiddeliyk met zijn leger onder geallieerd opper bevel gesteld. De vraag deed zich echter in concreto voor vlak voor de Franse wapenstilstand en op dat. moment heeft de regering haar beantwoord in de zin, die Pierlot aan de koning verwyt. Het rapport van de commissie heeft dit met talrijke feiten aangetoond, bijv. de ver oordeling by verstek wegens desertie van Belgische militaire vliegers, die zich bij de R.A.F. aansloten. De com missie besluit dus, dat de argumentatie van Pierlot in geen enkel opzicht aan leiding geeft, het in haar rapport uit gebrachte oordeel te wijzigen. In verband met' de koningskwestie wordt tenslotte nog op Zondag 23 Nov. in het Eeuwfeestpaleis te Brussel een nationaal congres gehouden. Op dit congres zal op de eerste plaats het pro bleem 'onderzocht worden zoals het zich op dit moment voordoet en ver volgens zal worden bestudeerd, welke oplossing zich in het belang van de natie opdringt. Het congres wordt ge houden op initiatief van een comité, dat gevormd is door vooraanstaande figuren uit diverse kringen van het land, o. a. .de oud-ministers De Vlee schauwer en Van Zeeland. De Engelse minister van Financiën, Hugh Dalton, heeft gisteren ontslag uit zijn functie genomen, nadat hy de ern stige indiscretie had begaan een ver slaggever van het Londense blad „The Star" mededelingen uit het budget te doen, voordat hij dit in het Lagerhuis bekend had gemaakt. In het Lagerhuis wérd gisteren de vraag gesteld, hoé het mogelijk was, dat „The Star" reeds vóór de zitting delen uit het budget had kunnen pu bliceren. Dalton stond na deze vraag op en zeide: „Ik heb mij schuldig gemaakt aan een- ernstige indiscretie en bied het Huis mijn verontschuldigingen aan". Tevoren had hy Attlee reeds zijn ont slag aangeboden, dat deze na het ge beurde wel moest aanvaarden. Sir Stafford Cripps, minister van Economi sche Zaken, is tot Dalton's opvolger be noemd. Senator Vandenberg, republikeins voorzitter van de Amerikaanse senaats commissie voor Buitenlandse Zaken, heeft op de vierde dag van de besprekingen tover de hulp aan Europa voorgesteld, dat bepaalde Europese landen voor Ameri kaanse hulp wellicht door verscheping van uranium, het vitale element in de atoombom, naar de V.S. kunnen beta len. De Amerikaanse minister van Handel, Averell Harriman, verklaarde, dat hij er voorstander van was, in de toekomst onmiddellijk-het verlenen van steun te staken aan enig land, dat onder Sovjet- Russische invloed mocht komen. Ame rika zou bereid moeten zijn de hulpver lening uit te strekken tot de landen van Oost-Europa, wanneer deze zich zouden bevrijden van Sovjet-Russische over heersing. Harriman critiseerde Argenti nië voor het niet willen samenwerken bij de voorziening in d: wereldvoedsel- nood, in tegenstelling met Canada. Een practische methode bij het bouwen past een Engelse /irma in Kent toe. Moei lijkheden met het vervoer van cement wor den voorkomen, omdat het cement uit de mengmachine door een pijpleiding naar de gewenste plaats wordt gevoerd. Hugh Dalton Dit geheim was groot r - '--o vv Mackenzie King inspecteert de wacht op het Binnenhof te Den Haag, alvorens hy in de Ridderzaal plechtig wordt ontvangen. Bij het ter sprake komen van de on geregeldheden in Marseille, is het Don derdag in de Franse Nationale Vergade ring rumoerig toegegaan. Scheldwoorden klonken over en weer. Bergasse, afge vaardigde van de republikeinse vrijheids partij, verklaarde, dat de relletjes gro tendeels waren geïnspireerd door de communistische vakverenigingsleiders. De communistische oud-minister Bil- Ioux gaf de schuld aan de leiders van de beweging van De Gaulle. De vergadering besprak de vraag wanneer een volledig debat over de ge beurtenissen te Marseille zou worden gehouden. Minister-president Ramadier, die verzocht dit debat op zyn vroegst op 21 November te houden, verklaarde, dat de regering „nog niet nauwkeurig kan zeggen wat er gebeurd is", doch hy ifet doorschemeren, dat na voltooiing van het onderzoek straffen zouden worden opgelegd. Billoux zeide nog, dat ook de prefect yan het departement Marseille en het ministerie van Binnenlandse Zaken voor de incidenten verantwoordeiyk waren. Onder kreten van afkeuring van socialisten en M. R. P verklaarde hy, dat de regering bloed aan haar handen had. Ramadier sprong op en riep: „Ik ken de bijzonderheden en de feiten niet, maar ik weet, dat de betogers geïnspi reerd waren door de politieke organi satie, waarvoor gij verantwoordelijkheid draagt. Wij zullen een volledig onder zoek instellen. Als gü een dictatuur wilt, zullen wy die bestrijden." Toen Rama dier ging zitten, werd hy door allen, be halve de communisten, luide toegejuicht. De regering verklaarde zich tenslotte accoord met een behandeling der onge regeldheden op 18 November, waarna de vergadering werd gesloten Te Marseille rijn gisterochtend troe pen en versterkingen van de militaire politie aangekomen. De haven- en me taalarbeiders waren reeds in staking Meer dan eens is reeds de vraag gesteld waarom de in ^9*4 in enkele Amerikaanse steden, op last van de Nederlandse regering in Londen, geslagen zilveren pas munt nog steedg niet in omloop is gebracht. De lelijke, steeds zwarter wordende zinken pasmunt is velen een doom in het oog. Maar al te graag zou men zien, dat het klein geld, waarmede wy nu onze kleine verplichtingen voldoen, vervangen werd door het ons zo vertrouwde zilvergeld. Het in vier Amerikaanse steden in de U.S.A. waaronder Philadelphia en Denver in 1944 aangemunte geld (ter waarde van 170 millioen gulden) is na de bevrijding van ons land uiteindeiyk ln het bezit gekomen van de Ryks Munt in Utrecht, die het ondergebracht heeft in een voormalige Duitse schuilkelder, gebouwd ln de tuin van het Militaire Hospitaal in de woonwijk Oog in Al. Waarom nog steeds niet tot het in omloop brengen van dit geld is overge gaan? In de eenste plaats omdat de Staten-Generaal uiteindeiyk de beslis sing moeten nemen. Een goed half jaar geleden is het ontwerp voor een nieuwe Muntwet ingediend, maar nog steeds is de Memorie van Antwoord daarop niet verschenen. Men heeft, met het oog op onze de- viezenmoeiiykheden, het plan geopperd het nieuwe geld weer om te smelten tot zilveren staven en deze naar Amerika terug te zenden. In omloop brengen van het in de V. S. geslagen geld betekent namelijk dat wy in 1951 het zilver moe ben teruggeven, dat met de aanmunting in 1944 was gemoeid. En 170 millioen gulden aan zilver is per slot van reke ning geen kleinigheid' Het behoeft wel geen betoog, dat onze zo zorglijke deviezenpositie met een dergeiyk besluit ten zeerste gebaat zal zyn. En wy, in het moederland, zullen stellig met vreugde de zinken pasmunt biyven gebruiken, indien het zover mocht komen. Voor munten verzamelaars zal een beslissing in deze zin eveneens zeer belangrijk zijn. Toen nameiyk in September '44 het Zuiden van ons land bevrijd werd, betaalden de ge allieerde soldaten kleine aankopen met de nieuwe zilyeren munten, die zich van het zo ijverig opgepotte zilvergeld van voor 1940 onderschei den door een eikel, het jaartal 1944 en de beginletters van de naam der Amerikaanse stad, waar zy geslagen werden. Het bezit van dergelijke munten zal een unicum zijn, wan neer inderdaad het besluit valt niet tot uitgifte over te gaan. De schuilkelder van het Militaire Hos pitaal Is zoals men denken kan afdoende beschermd tegen ongewenste bezoekers. De kluisdeur kan men alleen openen met behulp van diverse sleu tels, die in verschillende handen be rusten. Mocht men er in slagen deze moeiiykheden te overwinnen, dan komt men voor een hek te staan, dat ook zijn diverse geheimen telt. De schuilkelder, die thans dus goede diensten bewijst als schatkamer van 's Ryks Munt, is luxueus ingericht Kan het anders, waar, tegen het einde van de oorlog Von Dönita, de Duitse admi raal, die de schamele resten van de vloot van het Duitse ryk commandeerde, hierin zijn tijdelijk hoofdkwartier ves- tiafeS gegaan en gisterochtend legden ook de bouwvakarbeiders en de arbeiders van de chemiseljp industrie het werk neer als protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud en de veroordeling van vier communistische demonstranten, naar aanleiding waarvan gisteren de onlusten uitbraken. Het havenbedrijf ligt volledig stil. Door de staking van de zeelieden worden een paar tjuizend passagiers in de stad opgehouden. De prefect van het departement Bouchess-du-Rhone heeft samenscho lingen in de stad verboden. (Van onze parlementaire redacteur) Voor de derde maal waren de Staten-Generaal Donderdagmiddag in de Ridderzaal bijeen, om een groot man van een land, waaraan wij veel te danken hebben, te ontvangen. Mackenzie King, kort en rond, grote mannen onder de Angelsaksische staatslieden schijnen het embonpoint te beminnen. Er was op deze middag onder de feestverlichting in de Ridder zaal natuurlijk niet die geweldige spanning van die onvergetelijke dag, toen Churchill zelf in levenden lijve verscheen, noch die bijna tastbare sympathie van de dag, waarop de grijze Smuts in het midden der volks vertegenwoordiging kwam en men bovendien nog wist dat hij een belangrijke rede kwam afsteken. Mackenzie King sprak dan, met krachtig applaus verwelkomd, hartelijke woorden, een klein tikje stotterend, ongetwijfeld bij wijze van rhetorischa eigenaardigheid, maar overigens vlot uit een schijnbaar nooit versagende bron opwellend. Hij stond achter een katheder voor een batterij van microfoons terzijde van de troon, waarhij zijn erezetel had tussen de Britse ambassadeur, Sir Nevüe Bland, en de Canadese gezant, de heer Dupuis, en hij was daarheen geleid door twee zulke waardige volksver tegenwoordigers als prof. Anema en de heer Tïlanus. Buiten op het Binnenhof stond een erewacht, alsmede de Kon. Militaire Kavel in battle-dress, die haar zo slecht staat, omdat de Kon. Militaire Kapel krachtens haar natuur nooit iets met „battle" uit te staan kan hebben. De kapel speelde het Canadese volkslied. Er was veel publiek op het Binnenhof en het heeft de politieke leider van onze grote vrienden de Canadezen heel hartelijk toegejuicht. En er heerste ongetwijfeld ook in de Ridderzaal een hartelijke stemming Bi het weggaan groette Mackenzie King vergenoegd naar rechts en naar linKs. Men had hem stellig meer willen aandoen dan de schrale deftigheid van deze ontvangst, doch het protocol lag nu eenmaal als een dwangbuis om ons heen- In zijn welkomstwoord had de voor zitter der verenigde vergadering, prof. Kranenburg, herinnerd aan het enthou siasme, waarmede ons volk de Canadese jongens begroette, toen Nederland werd bevrijd. De dank van Nederland voor de heroïsche strijd door het Canadese leger geleverd zal in de komende ge neraties blijven voortleven. Prof. Kranenburg getuigde ook van de bijzondere waardering voor de gastvrij heid welke de Canadese regering en het Canadese volk hebben betoond ten opzichte van het Prinselijk Gezin. Moogt gij, aldus besloot spr., naar uw land de boodschap terugdragen, dat gy hier in Nederland een volk hebt gevonden, dat door dezelfde ^UIMUlMW1' '—Wl— 1 M 1)11111 IIIW I I II MP I II. 'I i I j I - —m Voorkomen ts "beter dan genezen. Bij de Rijnbrug te Arnhem zijn palen geheidom de brug tegen eventuele ijsgang te beschermen. De afdeling Klimatologie van het K.N.M.I. deelt over de te verwach ten wintertemperatuur het volgen de mede: Er valt weinig met zekerheid te zeggen. Wij beleven een tijd met zeer zeldzame meteorologische om standigheden, waarvan in vele op zichten de oorzaak nog niet bekend .is. Het is echter wel duidelijk, dat dit tijdperk nog voortduurt. Het karakter van het winterweer vertoont onder de tegenwoordige omstandigheden een grote mate van grilligheid, zodat naast zéér koude, ook zéérwarme winters mogelijk zyn. Er zijn enkele aanwijzingen, dat de komende winter nog koud zal zijn, waarmede men dus rekening zou kunnen houden. In een café in Kampong Kodja te Tandjong-Priok heeft een korporaal van de N.E.F.I.S. op een matroos van de gouvernementsmarine geschoten, «ie daardoor een wond opliep in de onder buik. Zij hadden een woordenwisseling, welke zeer hoog liep, zodat, volgens de N.E.F.I.S.-korporaal, de matroos een mes trok en hem te lyf wilde gaan, waarop de korporaal met zijn mitrailleur-kara bijn schoot. De matroos werd in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. (Van onze Haagse redacteur) Het voornemen van de K.L.M., om een dagelijkse dienst op Ridië te* gaan vlie gen, kan zoals bekend pas werke- fijheid worden, als alle in Amerika be stelde Constellations zullen zijn gele verd. Dit zal zeker niet deze maand het geval zijn, cU>ch het is niet uitgesloten, dat zij in de loop van December zullen arriveren. De mogelijkheid bestaat dus, dat nog dit jaar de dagelijkse dienst zal kunnen worden geopend, doch meer waarschijnlijk is, dat het wel begin 1948 zal worden. Van het bericht, dat de fabrikanten in verband met recente ongevallen alle luchtvaartmaatschappijen, die DC6-toestellen in gebruik hebben, het verzoek hebben gedaan deze toestellen op de grond te houden tot de oorzaak der ongelukken zal zijn gevonden, be hoeft de K.L.M. zich niets r.an té trek ken. In ons land zyn geen DC6-toestel- len in gebruik. Met het voortschrijden der weten schap vermeerdert ook de smart Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog verder afne mende, doch later weer wat toene mende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelijk in het Noorden vao het land. Koudere nacht. Zon 7.5816.50, maan 11.0518.09. Woensdag werkten 45 delinquenten uit het kamp van Laren op de heide achter Amersfoort. Vier hunner poog den op een gegeven ogenblik te ont snappen, doch de bewakers, die het con signe hadden bij pogingen daartoe direct van (ie vuurwapenen gébruik te maken, sorAm eerden de vluchtelingen tot stil staan. Hieraan werd niet voldaan, waar op geschoten werd. Een der vluchte lingen werd toen door een schot in de long getroffen, terwijl een tweede zich direct overgaf. De andere twee kon men niet meer achterhalen, daar deze onmid dellijk in het kreupelhout verdwenen waren. By het verhoor, dat de gepakte vluch teling moest ondergaan, kwam aan het licht, dat men met een uitgebreid com plot te doen heeft. De delinquenten hadden nJ. afgesproken met zyn allen te vluchten. Vier hunner zouden het eerst een poging doen, zodat veronder steld werd dat dan de bewakers allen een achtervolging zouden instellen, zo dat voor de anderen de gelegenheid ge schapen zou zijn, te vluchten. Dit plan Is mislukt, omdat slechts één bewaker de vier vluchtelingen achtervolgde Naar wij vernemen is de getroffen delinquent in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis te Amersfoort opge nomen. In de namiddag van 12 November heeft Mgr. W. Godfrey, Apostolisch Delegaat in Gcoot-Brittannië, rich naar Buckingham Palace begeven om namens de H. Vader een huwelijks geschenk voor Prinses Elizabeth aan te bieden. Het bestaat uit een ser vies in Dresdner porselein vow twaalf personen. Een eigenhandig geschreven gelukwens van 2LH. wa# er aan toegevoegd. idealen van vrijheid, rechtvaardigheid en zelfbestuur is bézield, als leven m uw jonge sterke gemeenschap. In zijn antwoord, wees Mackenzie King erop, dat nimmer meer een natie het zal wagen, de vrijheid en het leven in de democratische landen te bedrei gen. indien de democratische naties de eenheid en de kracht tonen, die zij ge durende de oorlog aan de dag hebben gelegd. Bijeenkomsten zoals die van heden, zo vervolgde hij, moeten aan andere naties tonen, dat de banden tussen de vrije volken steeds sterker worden en dit zou een afschrikwekkend middel zyn bij nieuwe pogingen tot agressie en we reldheerschappij. Mackenzie King bracht de grote dank baarheid onder woorden, die het Ca nadese volk koestert wegens de liefde volle zorg, die het Nederlandse volk aan de graven van Canadese soldaten geeft. Hy bracht hulde aan Koningin Wil- helmina. die door het Canadese volk als „een der grootste Vrouwen aller tyden" wordt beschouwd, „een toon beeld van zielskracht." Herinnerend aan het bezoek van de Prinses-Regentes aan Canada, zei Mackenzie King, dat naar zijn mening nimmer enig land een zo schitterende ambassadrice had gehad. In hotel Des Indes te 's-Gravenhage zat de Canadese premier Donderdag avond aan bij aen gala-diner ter zijner ere, aangeboden door de Nederlandse regering. Er waren circa 40 personen aanwezig, onder wie de Canadese ambas sadeur, de Britse ambassadeur, de gezan ten van -Zuid-Afrika en Australië, de Nederlandse minister-president en bijna alle ministers. Voor de aanvang van de maaltyd had den „Die Haghe Sanghers" Mackenzie King in de hall van het hotel een sere nade gebracht. Vandaag bracht de Canadese premier een bezoek aan Amsterdam. Omstreeks 11 uur werd hij ten Stadhuize door de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, ontvangen. Hij bezichtigde daar een speciaal voor hem gearrangeer de tentoonstelling van de ontwikkeling der hoofdstad tot het jaar 2000. Een grote maquette van „Amsterdam anno 2000" was als onderdeel van deze ten toonstelling in de raadzaal opgesteld. Bij aankomst op het stadhuis bood de heer H. Götzen, voorzitter van het Ne derlands Oorlogsgraven-Comité, hem een album met opnamen van oorlogsgraven aan. Na de ontvangst ten stadhuize begaf het gezelschap zich per auto naar de ambtswoning van de burgemeester voor de lunch. Bewoners van de Maaskant, alsmede vissers in het gebied van Hedel, Heusden, Anunerzoden en andere plaatsen langs de Maas, hebben de laatste dagen geconstateerd, dat rich by herhaling zeehonden vertoonden aan de oppervlakte van de Maas. Op doorreis van Den Haag naar Am sterdam is de Canadese eerste minister Mackenzie King vanmorgen tegen elf uur ln Aalsmeer aangekomen 'voor een kort bezoek aan het veilingbedryf ln dit bekende bloemencentrum. By zyn aankomst juichte het in' gro ten getale opgekomen publiek de Cana dese premier luide toe. Hy werd begroet door de Commissaris van de Koningin in de prov. Noord-Holland, dr. J. E- Ba ron De Vos van Steenwyk, door de bur gemeester van Aalsmeer, dr. D. H. Pee reboom Voller, door de directeur van de Centrale Veiling, de heer W. Maarse en de secretaris van de Aalsmeerse Tuin bouw bond. de heer J. C. M. Mensing. Ook het gemeentebestuur was ter ver welkoming aanwezig. Met een glimlach en een brede zwaai met zyn hoed dankte Mackenzie King het publiek voor zyn warme belangstel ling, waarna hij in gezelschap van de autoriteiten het veilinggebouw betrad en de daar voor de heden te houden veiling aangevoerde bloemen in ogen schouw nam. Intussen werd buiten met rappe hand zijn wagen door vakmensen van de Centrale Veiling en van de A.T.B. op deskundige wijze met driedui zend bloemen (het merendeel chrysan ten)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1