STAD EN OMGEVING RAAD ZANDVOCRT STEMT VÓÓR BUTLIN-CAMP GELDIGE POSTZEGELS jë m a Kerkberichten Van het witte doek ïf Bel 13000 AGENDA' „De pastoor van St. Victor" Onthoudt U dit, heter brood bakt Smit! aerdenhout ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 l SPOORWEGPERSONEEL EXPOSEERT VOLDOENDE BUSSEN OP DE SPITSUREN R.K. Naaisters en kleermakers Om onze bollenafzet in Amerika Merkwaardige operatie LIEDERENAVOND MIES D'AILLY Filmavond van de K.A.B. DISTRIBUTIENIEUWS Kamercentrale „Haarlem" „ONS VOLKSLIED" Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Tel. 13714-10876 BLOEMENDAAL Elke middelbare scholier kost de gemeente f 65.- DRAMA MET EEN TRAP- NAAIMACHIiNE Welke dokter? GEMEENTEZAKEN HET VOORBEELD VAN DE OVERHEID KOEPEL „DE RIJP" Onderscheiding^ HEEMSTEDE Agenda R.K, Verenigings gebouw Demonstratie Zondagsdiensten Politie wint BEVERWIJK Stichting van de Landbouw Ongeval Hoogovens LEZERS KLIMMEN IN DE PEN „Ocde op de geldzaken" Zusters Franciscanessen in Nieuwe Niedorp Paspoort gevonden Burgerlijke Stand JE&S Chin. Ind. Rest. Hongkong Koperen asbak m. $nt. tegel 3.50 PASTOOR E. MATHOT VERDEELDE MARKT In het gebouw „Olympia" aan de Kin derhuissingel is Vrijdagmiddag een ten toonstelling geopend van schilderijen, tekeningen en aquarellen, vervaardigd door het spoorwegpersoneel. Op deze ex positie, weike onder de titel „Eigen Werk'' gehouden wordt, zijn werkelijk zeer fraaie werkstukken te bewonderen. To taal zijn tentoongesteld 120 proeven van tékenstift, Pen of penseel. De 20 beste hiervan, nauwkeurig uitgezocht door de jury, zullen tezamen met de geselecteerde werken van soortgelijke exposities in Zwolle en Tilburg op een officiële ten toonstelling in Utrecht te zien zijn. De chef van de Centrale Werkplaats te Haarlem, ir. G. A. Rosenthal, ver richtte in aanwezigheid van vertegen woordigers van de .Ned. Spoorwegen en een aantal genodigden de opening met een toepasselijk speechje, waarin hij er op wees van hoe groot belar.g het is, dat de arbeiders van hoofd én hand een liefhebberij er op na houden. Het is In derdaad werk van amateurs, dat in een smaakvol aangeklede zaal van het „Olym- pia"-gebouw ligt uitgestald^ Toch zijn de resultaten soms verrassend, waarvan een ieder zichzelf kan vergewissen, daar de expositie gedurende enige dagen voor het publiek geopend zal zijn. De laatste der 23 Ford autobussen, die de N.Z.H. in bestelling had, is dezer dagen afgeleverd. De N.Z.H. is daardoor nu in staat op de spitsuren een voldoend aantal bussen in tc leg gen, waardoor het vervoer vrijwel geen stagnatie meer ondervindt. Wanneer de aflevering van een volgende serie bussen begint, is nog niet bekend. Woensdag 19 Nov. 7.45 uur is er in het gebouw 3t. Bavo, Smedestr., een alge mene ledenvergadering voor de leden van de R.K. Naaisters- en Kleermakersbond „St. Gerardus Majeila". Deze vergadering zal in het teken staan van een verande ren van de structuur der afdeling, omdat er voor het eerst dames in het bestuur gekozen zullen worden. De leden kunnen Candida ten stellen; verder is er nog een belangrijke agenda. Namen van candida- ten worden ingewacht bij het secretariaat Graaf Willemstraat 39 De geestige opera van Rossini ,,De bar bier van Sevilla" is deze week op 't witte doek te zien in het Frans Hals-theater. Er wordt schitterend gezongen en aardig geacteerd, doch ofschoon ook de costu- mering zeer verzorgd is, mist de toe schouwer todh iets, nJ. de kleur en de bijzondere sfeer, die van een opera op de planken uitgaat. De muziekliefheb bers en zij, die van romantiek houden, kunnen hun hart evenwel ophalen. (Alle leeftijden). Een 70»jarige oude heer met een hart, dat ondanks zijn jeugdigheid tot stil stand kwam, is er niet zeker van, of hij wel. in de hemel zal worden toege laten. Tussen hemel en aarde is een informatiekantoor en daar moet hij zijn levensgeschiedenis vertellen. Heb je mis daden begaan? vraagt de man, die hij met excellentie betitelt. „Heaven no", zegt de jeugdige grijsaard, wanten dan zien we hem als baby in de wieg liggen, als getrouwd man, die al wat schoon is in het leven weet te waar deren, als zilveren bruidegom en ten slotte oud en afgeleefd, maar met een open oog voor een knap, jong verpleeg stertje. Waar zal hij naar toe gaan? Naar boven of naar beneden? wenkt de liftboy. „Naar boven," zegt de excel lentie en Ernst Lubitsch heeft een kos telijke comedie, ditmaal in technicolor uitgevoerd, geschonken. Don Ameche en Gene Tieray kan men in een uur tijd van jeugd tot ouderdom meemafcfen in het Rembrandttheater. (Volwassenen). Met Joan Bennet en Adolphe Menjou in de hoofdrollen vertoont City ..Gevaar lijke Vrienden", een film, waarin moord en liefde tot een geheel zijn samenge voegd. Een arme bloemenverkoper ge raakt verliefd op een dame uit een betere stand, hoewel zij hem links laat liggen. Wanneer „zijn meisje" in moei lijkheden komt, tracht hij haar belager vergif toe te dienen, doch door een noodlottig toeval wordt de dame zelf vergiftigd. De heer, Mie bij haar was, wordt daarna als de dader gezocht. Op deze niet erg verheffende film ziet men de hoofdrollen in nu eens humoristische dan weer tragische situaties geplaatst. (Boven 18 jaar.) Annabella, de charmante filmster, is ta de gekleurde rolprent „Zigeuner-adel", welke in Cinema palace wordt vertoond, een zigeuner-gravin, die een ingewik keld verleden bezit, waarbij voorspel lingen, gedaan door heel oude zigeu nerinnen, te pas zijn gekomen. Anna bella beleeft amusante avonturen; zi) komt verkleed als jongen in Ierland aan, waar ze op een landgoed in kennis komt met de neef van een graaf, die verliefd op haar wordt, als zij haar vermom ming heeft afgelegd. Voor zij elkaar krijgen, moet men nog enig geduld oefenen, eerst maakt men de komst van een tegen-candidaat mee en dan een spannende paardenrace, die over het ge luk van het zigeunerinnetje-van-adel beschikt. Een geestige, in fraaie kleuren verfilmde geschiedenis! (Volwassenen). „Vrolijke jongens" heet de film, waarin Stan Laurel en Oliver Hardy deze week in Luxor demonstreren, hoe een mens de meest mogelijke en onmogelijke avontu ren kan beleven. Onbemiddeld en onbe zorgd als altijd trekken zij het leven door en het zouden Stan en Oliver niet meer zijn als zij zelfs in de meest be narde situaties geen raad meer wisten. Dat alle problemen op hun eigen komi sche wijze tot een oplossing komen, is dan ook vanzelfsprekend. Zij. die zich tot het speciale soort hu mor van dit wonderlijk tweetal getrok ken voelen, kunnen deze week hun hart in Luxor ophalen. Alle leeftijden. Op het filmdoek van het Spaarne- theater verschijnt deze week „De Op schepper", een rolprent die zelfs de droogste mens tot een schaterlach moet brengen. De hoofdrollen in deze; sensa- öoneel-humoristische füm zijn in han den van Judy Canova en Joe Brown De zingende cowboy opent het programma met „Niemandsland". (Alle leeftijden). Het Amerikaanse departement van Landbouw zal te beginnen 18 Noverrt- ber a.s. „Hearings" houden, teneinde eventuele verdere beperkingen van de invoer van zaaigoed en bloembollen te overwegen. Vele tuinierclubs in de V.S. hebben reeds te kermen gegeven, dat zij gekant zijn tegen maatregelen van te beperkende aard. Andere zenden ver tegenwoordigers naar de „hearing" om hun standpunt uiteen te zetten. De Ame rikaanse tuinlieden zijn over het alge meen voor de regelingen, die noodza kelijk zijn voor het controleren van plantenziekten, doch zij zijn de mening toegedaan, dat een voldoende controle kan worden uitgeoéfend, zonder dat hen de gelegenheid behoeft te worden ont nomen variëteitenvan sierplanten en bloembollen uit het buitenland te ver krijgen. Nederland heeft naar de hearings tivee van zijn bekendste geleerden op het gebied van plantenziekten, dr. C. J. Briejer en B. J. Hermans gezonden, die zullen aantonen op welk hoog peil de controle van plantenziekten in Neder land staat. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse Vereniging van Plan- tenexporteurs is de heer H. G. Dekens te Washington gearriveerd, terwijl ook vertegenwoordigers van Nederlandse bloembollenkwekers de hearings zullen bijwonen. Driemaal is scheepsrecht! In de ru briek „Tussen twee Polen" meldden wij dezer dagen het overplaatsen van een stuk been van de ene mens op de andere in Amerika. De heer Reeper te Haarlem deelde ons vervolgens mede, dat hem in Engeland aan den lijve .iets dergelijks was overkomen, maar nu is de heer W. H. van Vessum te Haarlem op onze re dactie gekomen, om ons te vertellen, dat een dergelijke operatie al in 1941 voor de eerste maal door de orthopae- dische chirurg dr. Mol geschiedde, zijn zoontje^ namelijk van vier jaar miste een stuk in de heup, waardoor hij gedoemd zou zijn levenslang ongélukkig te blij ven. De dokter nam toen 't scheenbeen weg van een der benen van de moeder van het knaapje en zette daarvoor in de plaats het scheenbeen van een os. De heup van de jongen werd verlengd met een stuk van het scheenbeen van zijn moeder en na deze geslaagde overplaat sing moest het knaapje ongeveer een half jaar muisstil in het gips blijven liggen. Nu speelt en voetbalt hij precies als andere kinderen van zijn leeftijd. De vrouw moet wat voorzichtig blijven doen, maar ondervindt geen bijzondere last van dit chirurgisch' ingrijpen! Nu lopen wij natuurlijk de kans, dat men met meer van deze gevallen voor de dag komt en hoewel ze stuk voor stuk merkwaardig zijn en de vooruit gang van de orthopaedische chirurgie voldoende demonstreren, moeten wij het hierbij laten. Via Amerika en Engeland zijn we dan toch in onze eigen stad terechtgekomen Een liederenavond in de kale, onge zellige tuinzaai van ons Gemeentelijk Concertgebouw, bezet met een zeer klein gehoor. Niets werkte mede tot het ver krijgen van enige sfeer. Een onbekende zangeres verschijnt op het podiifm, die zich echter niet laat terugschrikken door deze entourage on zich geheel geeft met al haar kracht en gave als zangeres, voordrachtkunstena res, men zou kunnen zeggen: en ais ac trice, want houding en mimiek wijzen ontegenzeggelijk op spei-routine. En vanaf het eerste lied, ja, eerste noot vraagt, eist zij de aandacht voor haar op, verkeert haar gehoor in spanning. Zo iets vermag alleen een kunstenares- se als Mies d'Ailly. Deze zangeres beschikt over een zeer omvangrijk, groot geluid, dat technisch knap beheerst wordt. Men zou wensen, dat de stem zich in hoge ligging, vooral het mezza voce, nog meer gaat ont wikkelen. Wellicht is dit slechts een kwestie van enige studietijd, daar me vrouw d'Ailly vroeger hééft gestudeerd bij Anna le Tour en reeds een gedeelte van haar loopbaan jn Indonesië vol bracht heeft, maar tevens de gevolgc-n van de jongste Indische jaren heeft on dervonden. De voordrachtskunst is superbe, het moderne Franse, Spaanse en Russische genre ligt haar uitstekend. Haar reper toire op dit gebied is veelzijdig, zij deed ons zelfs kennis maken met onbekend werk van Jacques Chailley, o.a. een treffende „Samenspraak tussen de mens en de hem begeleidende Sint Francis- cus", van Fernando Obradors: een serie Spaanse gezangen. Dit alles, gelijk de 4 Airs van Poulene, zeer moderne, doch hoogst natuurlijk aandoende muziek, die geen problemen stelt, echter direct volkomen aangevoeld wordt. Verder droeg de zangeres voor: oude Engelse melodieën in de bewerking van Dolmetsch, liederen en aria's van Pur- cell, Handel, Rachmaninoff, Mous- sorgsky, Gretchaninow en Henk An- driessen, hetgeen wijst op veelzijdige ontwikkeling en grote intelligentie. Aan de vleugel: Hans Tolman, een jong. zeer begaafd pianist. Verbijsteren de techniek, daar bovenuit een opval lend knap stijlbegrip, waardoor een vol komen eenheid werd verkregen! OL. KOOP Gisteravond organiseerde de K. A. B. afd. Haarlem, kring Noord en Centrum, voor haar leden een filmavond in het Concertgebouw, welke avond o.a. werd bijgewoond door Mgr. N. Stam. Was het misschien teleurstellend, dat aan het begin van de avond werd meegedeeld, dat de-film „Ave Maria", een reportage van het Maria-congres te Maastricht, om technische redenen niet gedraaid zou worden, de aanwezigen werden ruim schoots schadeloos gesteld door de film Onze Lieve Vrouw van de sloppen." De reportage van het Maria-congres. die reeds in enkele andere steden was vertoond, bleek niet geschikt te zijn voor een grote zaal, zodat een vertoning in het Concertgebouw niet aan de hoogge stemde verwachtingen zou voldoen. In „Notre Dame de la Mouise" wordt de geschiedenis verhaald van een welge stelde jonge priester, die zijn voorname parochie verlaat om te gaan werken jn een vervuilde en godloze achterbuurt van Parijs. De ontvangst in zijn nieuwe parochie is weliswaar niet hartelijk en hoopvol, maar door zijn onbaatzuchtig en sociaal werken weet de priester het toch zover te brengen, dat zijn parochianen hem als het ware op de handen dragen. De talrijke aanwezigen hebben van een uitstekende Franse film kunnen genieten, en keerden tenslotte huiswaarts met de belofte, dat binnenkort de film „Ave Maria" toch, maar dan in ®en kleinere zaal, vertoond zal worden. B. en W. te Wateringen hebben het verbeteren vanhet „Oosteinde" aldaar opgedragen aan de firma, P. J. Bun schoten en Co. te Haarlem, die met een bedrag van 65.347 de op één na laag ste inschrijfster war Bioscopen: Rembrandt: De hemel kan wachten (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Zigeuneradel (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Vrolijke jongens (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De barbier van Sevilla (a. 1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.: City: Gevaarlijke Vrien den (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaar- ne-theater: De opschepper (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Fr. Halsmuseum: Rondom Frans Hals en werken van Otto B. de Kat en F. H. Abbing; Zondag 14 u. in de week 104 uur. Leffelaar (Gr. Markt): schilderijen en tekeningen van Willem Dooyewaard (t.m. 15 Nov.). Geopend: 103-uur Heerkens Thijssen (Plein 13): Werken van Lizzy Ansingh, Riek Wesseling, Ina Hooft e.a. (t.m. 15 Nov.). Geopend op werkdagen: 105 uur. Kunstzaal Niemann (Ged. Oude Gracht 85) schilderijen van M. H. Mac kenzie, 9—5 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 16 tot 22 Novem ber te Haarlem waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539: fa. C. G. Loomeyer Zn., Zijl- weg 34, tel. 12495: Nolf's Apotheek, Kruisstr^t 26. tel. 11174;: Schoterbosch- Apotheek, Rijksstraatweg 19. tel. 12711 en te Heemstede door: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197; Aer- denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telef. 26772. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39. tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Cq„ Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 15 November: Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met „Eva Bonheur", 8 uur. Fr. Halsmuseum: Piano-avond Sas Bunge, 8 uur. Zondag 16 November: Stadsschouwburg: Ned. Volkstooneel met „Eva Bonheur", 8 uur. Maandag 17 November: Stadsschouwburg: R.K. Toneelver. Alberdingk Thijm met „Een goede buur is beter dan8 uur. I DAG EN NACHT Maandag 17 November HAARLEM (Vleeshal) Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen T, U. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen 9—12.30 u. Wo en 2—4.30 u. rest W, X, IJ en Z. Bij de opening van de algemene ver gadering van de Kamer-Centrale Haar lem wees de waarnemend voorzitter, de heer Th. S J. Hooij, op het uitstekend geslaagde congres van de K. V. P. De heer L. Bouwman te Heemstede werd met algemene stemmen tot voor zitter van de Kring benoemd. Bovendien waren er in het bestuur drie vacatures, waarvoor werden benoemd de heren: J. de Ronde te Haarlem, L. F, P. Fagano Mirani te Aalsmeer en G. de Gooijer te Weesp. De contributie-afdracht voor de Kring werd vastgesteld op f0.40 per jaar. ik geef alleen m n toestemming als Jullie je ringen koopt bij Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Zondag 14 October 1945 stierf in de Mariastichting te Haarlem Kanunnik L. A. A. M. Westerwoudt, een priester met zeer grote verdiensten voor de Kerk en met een prachtige staat van dienst: professor op het seminarie te Warmond, secretaris van het Bisdom, Plebaan der Kathedrale Kerk St. Bavo en kanunnik van het kapittel en de laatste jaren van zijn leven pastoor van de St. Victorparochie te Noordwijlker- hout. Het is een goede gedachte geweest van een onbekend auteur, de ge schiedenis van dit rijke leven in druk letters vast te leggen. Hij heeft daar mede niet alleen de nabestaanden van de kanunnik een dienst bewezen, maar zeker ook de talrijke parochianen in Haarlem en Noordwijkerhout, de vele vrienden overal in het Bisdom, in het land en ver daarbuiten. Het boekje, dat de titel draagt: ,.De pastoor van St Victor", telt 85 bladzij den en is luchtig gesteld. De schrijver heeft de verschillende feiten door tal rijke bijkomstigheden, die veelal een humoristisch karakter dragen er. van de andere kant soms een gevoelige snaar raken, prettig verteerbaar gemaakt. Het moge merkwaardig klinken, maar men leest dit boekje met groeiende interesse in één avond uit, alsof het een roman was met spannende hoogtepunten en ongewone complicaties. Eigenlijk moet men vooraleer met het lezen te beginnen, van de karakter schets uit het handschrift van kapelaan Westerwoudt, opgemaakt in het jaar 1905, kennis nemen. De laatste blad zijde bevat deze analyse, waaronder het originele handschrift van de pastoor in 1942. Men vindt in het verloop van deze levensbeschrijving telkens weer de ka rakteristieke eigenschappen terug en juist daardoor krijgt men de indruk van ©en psychologische familieroman, waarin zowel de bloedverwanten sis d5» parochianen betrokken zijn. In de in leiding wordt gezegd: „Hetgeen hieron der volgt wil niets meer zijn dan het eenvoudige levensverhaal van een gaaf en edel mens, die als priester volkomen beantwoord heeft aan het ideaal, het welk het gelovige Christenvolk zich van een „pastor bonus", een goede herder, voor ogen stelt. Want zij, die hem ge kend hebben, ondervonden de veredelen de invloed, welke uitging van zijn nobel priesterhart, als een genade en wensen zijn nagedachtenis voor him kinderen te bewaren. De eenvoudige uitgave op goed papier is verzorgd door N.V. Uitgeverij „Kei zerskroon", Amsterdam. De raad van Zand voort kwam Vrij dagavond in spoedvergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was de brief van Gedeputeerde Staten van Noordhol land, waarin dit college mededeelde niet bereid te zijn in het in voorberei ding zijnde uitbreidingsplan voor Zand- voort de mogelijkheid te openen voor de stichting van een vacantie-centrum (Butlin-camp). Mevr. Mol (P. v. d. A.) juichte het standpunt van Ged. Staten toe op de gronden, door het Ned. Vrouwenccmi- té en de Nederl. Jeugdgemeenschap te gen het Butlin-camp aangevoerd. De heer Blom (C. P. N.) is er ook tegen. Men moet geen Amerikaanse methoden hier invoeren, aldus spr. De heer Siegers (K. V. P.) is voor het Butlin-camp. Veel zal afhangen van de leiding en het politietoezicht. Spr. deelt de morele bezwaren niet, het kan er nooit erger worden dan op het strand. De heer W e b e r (A. Z. B.) zegt, dat de promotors iets goeds willen stich ten. dat een reclame zal zijn voor de badplaats en een bron van inkomsten voor de neringdoenden en de gemeente. De Herstelbank verleende een crediet van 1% milliqen, Butlin zelf partici peert met y ton, de Nederl. Bank ver leent faciliteiten voor het overmaken van dit geld. De voorzitter voelt meer voor een dergelijke inrichting aan zee. Spr. vreest, dat de wederopbouw zal wor den vertraagd door het vacantie-cen trum. Als daar een theater verrijst zal de wederopbouw kunnen zeggen: geen 2e theater te Zandvoort. Weth. v. d. Mooien (P. v. d. A.) merkt op, dat de promotors ernstige bezwaren hebben tegen stichting aan zee. Spr. vreest geen belemmering van de wederopbouw. Het is onjuist, dat de ze gelegenheid om in Zandvoort een grote onderneming gevestigd te krijgen onmogelijk wordt gemaakt door het standpunt van Ged. Staten. De heren Tates (P. v. d. A.) en van Verschenen zijn bij „De Toorts" te Heemstede de delen II en III van „Ons Volkslied," verzameld door Albert de Klerk, Jan Mul en Herman Strategier. Het zijn twee keurig verzorgde boekjes, verlucht met fraaie, toepasselijke teke ningen van Frans Mandos Tzn. Ze be vatten een keur van Nederlandse volks liederen uit Noord en Zuid, die voor jong en oud te zingen zijn en vooral ook voor de jeugd om te spelen. Verscheidene melodietjes uit „Ons Volkslied" zullen Maandag 17 en Vrij dag 21 November van 12 tot 12.30 uur op het carillon van de Grote St. Baaf ten gehore worden gebracht. De stads- beiaardier Reinoud Heering zal ze spe len. De Directeur-Generaal der P.T.T. heeft o.m. het volgende bepaald: In gebruik blijven of worden gesteld: A. Postzegels in de waarden van 1, 2, 2.5. 4, 5, 6, 7.5, 10, 12.5, 15, 20, 22.5, 25, 30. 35. 40. 45, 50 en 60 ets., ƒ1.—, ƒ2.50, ƒ5.— en ƒ10.—. B. Postzegelboekjes met 24 zegels van 2 ct.. met 24 zegels van 10 ct„ met 6 zegels van 2, 6 van 7.5 en 12 van 10 ct. G. Postzegelrollen, bevat tende 500 of 1000 zegels van dezelfde soort. D. Postbladen en briefomslagen, voorzien van een zegelafdruk van 10 ct„ E. Enkele en dubbele briefkaarten, elke kaart voorzien'vaii een zegelafdruk van 5, 7.5 of 12.5 ct. F. Kaarten tot mede deling van adreswijziging, voorzien van een zegelafdruk van 2 of 4 ct. G. Post- bewijsformulieren, voorzien van een zegelafdruk van 7.5 ct. H. Arbeidslijs ten. als bedoeld in de Arbeidswet, voor zien van een briefkaartformulier met een zegelafdruk van 5 of 7.5 ct. Voor zover niet buiten gebruik ge steld, mogen worden opgebruikt: A. Postzegels van l'/a, 3 en 17t5 ct., B. Briefkaarten, voorzien van een zegelafdruk van resp. 2, 3 en 4 ct.. C. Postbladen en briefomslagen, voorzien van een zegelafdruk van 7J$ ct. D. De corlogsburgemeester van ^loemen- daaj trok in 1943, naar hij verklaarde terwille van een noodzakelijke bezuini ging, de bijslagregeling in voor de bij zondere middelbare scholen in Haarlem en Bloemendaal. De bedoeling was even wél de bijzondere scholen te treffen, die door de N.S.B. haarden van reactie wer den geacht. B. en W. achten het thans een zaak van rechtsherstel, de oude re geling te herstellen temeer daar Vel- sen en Zandvoort zonder onderbreiking financiële bijdragen hebben verstrekt. B. en W. stellen thans voor, de bij slagregeling te baseren op een bedrag van f65— per leerling per jaar. Het getal uit Bloemendaal afkomstige leer lingen, die de bedoelde scholen in Haar lem bezoeken, is per 1 September 1946 op 820 gesteld, zodat aanneming van het voorstel een bedrag van f53.300. uit de gemeentekas zal vergen. Het college acht het in het financieel belang der gemeente, dat aan de onbe twiste drang tot het opvoeren van het leerlingenaantal een zekere rem wordt aangelegd. Een middel zou zijn al leen te subsidiëren voor de leerlingen, die op 15 September van het betreffende jaar in de gemeente woonachtig zijn. De regeling zal 1 Januari 1948 ingaan. Het bestuur der R. K. School te Voge lenzang is ondeugend geweest. Het heeft twee trapnaaimachines gekocht voor de meisjesschool en i.s eerst later met het verzoek aan de gemeente gekomen, om krachtens artikel 72 van de Onderwijswet de rekenirfg te betalen. B. en W. merken thans op. dat een handnaaimachine niet boven het normale volgens de wet uitgaat, maar een trapnaaimachine wel. Het gemeentebestuur moest dus óf de aanvrage inwilligen, en de prijs van twee trapnaaimachines vergoeden óf de ge vraagde medewerking weigeren. Daar het hier een geheel nieuw leermiddel betreft, dat ook elders In het land spora disch op een lagere school wordt ge bruikt en het schoolbestuur dus rustig had kunnen wachten met de aanschaf fing totdat de raad beslist zou hebben, stellen B. en W. voor-, thans afwijzend over het verzoek te beschikken. Zondag 16 November neemt dr. H. D. G. A. Immink de artsendienst waar. De raad van Bloemendaal komt Don derdag 20 November om 2.15 u. ten raad- huize bijeen. In 1942 kocht de raad 8 ha. duinterrein voor f 16.000 ter uitbreiding van de algemene begraafplaats te Bloe mendaal. Thans is gebleken dat 9 ha. nodig is en dat het gewenst is, dat de gemeente in eigendom verkrijgt de gron den op en nabij de begraafplaats. Daar toe worden enige voorstellen in de raad gedaan. B. en W. stellen voor, het pand Dompvloedslaan 41 te Overveen te kopen voor f 1821. De tegenwoordige bewoner blijft er wonen, zolang de gemeente het perceel niet voor andere doeleinden nodig heeft Op de agenda van de vergadering der gemqente Bloemendaal komt o.a. voor: vaststelling van de rekening van het gasbedrijf over 1946. Dit bedrijf heeft een verlies geleden van f 17000, welk bedrag uit de reserve geput kan wor den. De rekening van het waterbedrijf sluit met een batig saldo van f 24.631.07, ofschoon slechts met f 8000 rekening was gehouden: er is n.l. meer water afgeleverd dan waarop oorspronkelijk is gerekend. Beschouwen-wij gas- en waterbedrijf als een geheel, dan is er nog altijd f 10.000 winst gemaakt. Men kan zich dan ook afvragen, waarom de gasprijs de vorige maand verhoogd moest wor den, terwijl in deze tijd een ieder zijn best doet om het leven althans iets goedkoper te maken. De overheid had hier zeker een voorbeeld moeten stel len. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben bezwaar gemaakt tegen het uitgeven van f 5000 voor het herstel van de koepel ,,De Rijp". De minister van Binnenland se Zaken meende, dat de restauratie nog enige tijd kon worden uitgesteld. Door steun en medewerking van ingezetenen zal het herstel buiten bezwaar van de gemeentekas kunnen geschieden. Voor gesteld wordt het aanbod van de erven Stoop, om de koëfcel met enige grond daaromheen- gratis af te staan, te aan vaarden. M. C. Koning, voorzitter van de raad van bestuur der N.V. Koninklijke Paket- vaart Maatschappij en commissaris der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" is bij K. B. bevorderd tot com mandeur in de orde van Oraoje-Nassau. Kaarten tot mededeling van adreswijzi ging, voorzien van een zegelafdruk van resp. V/2 en 2>/2 ct., alsmede formulieren voor kennisgeving telefoonnummer, voorzien van een zegelafdruk van 1 Vs ct. E. Postbewijsformulieren, voorzien van een zegelafdruk van 5 ct. Stukken en formulieren, voorzien van zegelafdrukken, kunnen, indien zij voor de verzending voor het gebruik on geschikt zijn geworden, tegen nieuwe stukken en formulieren van dezelfde soort worden ingewisseld tegen bijbeta ling. De van stukken en formulieren af gescheiden postzegelafdrukken zijn niet voor frankering geldig. Voor briefkaarten gelden in het bin nenlands verkeer dezelfde voorschrif ten als die, welke ter zake in het regle ment, behorende bij het van kracht zijnde algemeen postverdrag, zijn opge nomen of daaromtrent nader voor het internationaal verkeer worden vast gesteld. De bepalingen van deze beschikking treden in werking met ingang van 1 November 1947. Zondag: 2 uur uitvoering voor ouders en leerlingen van de Henricusschool; 7 uur uitvoering oud-leerlingen. Maan dag: 8 uur gen. repetitie Kath. Gemengd Koor; 8 uur Dubbelmannenkwartet Me- lodia; 8 uur Clubavond H.B.C. Dins dag: 8 uur uitvoering Kath. Gemengd Koor: 8 uur Laudate Dominum. Woens dag: 8 uur Harmonie St. Michaël; leden K.J.M.V.; Damclub St. Bavo. Donder dag: 8.30 uur uitvoering r. K. Blinden- bond. Vrijdag: 8.30 uur repetitie R. K. Toneelvereniging Door Eendracht Sterk Maandagavond 17 November 8 uur zal in het Volkskoffiehuis aan de Heem- steedse Dreef ohder auspiciën van de Bonerafabrieken voor de leden van de Vereniging voor Huishoudelijke Voor lichting een demonstratieavond worden gegeven. De Zondagsdiensten voor artsen wordt op 16 November waargenomen door dr. J. J. v. d. Linden, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. G. S. Nout, Camplaan 20. tel. 28763; dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Geopend zijn de apotheken: Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandv.laan 164, tel. 26772. Gisteren heeft het Heemsteedse poli- tie-elftal een wedstrijd gespeeld tegen het politiecorps van Katwijk. Heem stede won met 62. De afdeling Velsen van de L.T.B. ringt er op aan toe te zien, dat de Stichting van de Landbouw niet te top zwaar wordt, daar de bedrijfsgenoten haar niet langer kunnen financieren. Voorts stelt de afdeling voor de be stuursleden van de Stichting te benoe men direct door de bedrijfsgenoten en niet van bovenaf. Op weg naar zijn werk is de handlan ger van de Mehog, J. v. d. Mey uit Wijk aan Zee gistermorgen 6 uur bij de Staal- haven in de duisternis over een balk ge reden en hierdoor tegen de grond gesla gen. Hij liep enige kneus- en schaafwon den op, verloor een tand en moest in het Rode Kruis Ziekenhuis worden opgeno men. Kuijk (P. v. <L A.) delen het stand punt-van de voorzitter. De heer W e b e r A. Z. B.) zegt, dat het kamp juist een stimulans is voor de wederopbouw, want het departement heeft juist hierom tot de bouw van een groot hotel en 3 pensions 'aan de zee kust besloten. Tenslotte besluit de raad met 7 tegen 6 stemmen zich uit te spreken vóór de vestiging van een Butlin-camp en B. en W. op te dragen op de door hen ge schikt geachte wijze op te komen te gen het besluit van Ged. Staten. Het voorstel om het crediet voor de auto-toerweg te verhogen tot f 780.000, wordt uitvoerig verdedigd door de voorzitter, die er op wijst, dat men niet zo zeer moet letten op de finan ciële baten als op de grote reclame, wel ke daarvan voor Zandvoort zal uit gaan. De belasting op vermakelijkheden zal voor wedstrijden op deze weg wor den verhoogd tot 30 pet. De K. N. A. C. en K. N. M. V. zullen garanderen, dat internationale wedstrijden te Zandvoort zullen worden gehouden. Het voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen, evenals dat tot het aangaan vai^ een lening van 1 mil- lioen a 3 pet. Naar aanleiding van een voorlichting verstrekt door de Nutsspaarbank hier te stede, het volgende: De begroting, op grond waarvan de voorlichting wordt gegeven, is gemaakt voor een kinderloos gezin met een in komen van rond f 60,per week. Dit gezin kan dus voldoende rondkomen met dit loon. In deze begroting zijn diverse staten volgeboekt met noodzakelijke en onnodige uitgaven, waaronder die van de bioscoop. De lezer mene niet, dat men geeii bioscoop mag bezoeken, integendeel. Daar wij en met ons vele anderen zel den of nooit naar een film gaan, zouden wij dit bedrag dus anders kunnen be steden. Nu werd ons medegedeeld, dat indieVi wij naar een kerk gingen niet dat de kerk gelijkgesteld werd met de bioscoop dit toch ook uitgaven met zich meebracht, o.a. collecten. In plaats van de entreeprijs van de bioscoop moesten we dit bedrag dan maar invullen. Is het niet erg, dat in een overwegend christelijk land de kerkelijke uitgaven dan maar onder die van de bioscopen moeten worden gerekend? Is het voor de moeders, die dag en nacht zitten te tobben om met het in komen rond te komen, niet verschrikke lijk, da) zij dan in de courant moeten lezen, dat een dame bij die of die in stelling kosteloos vertelt hoe men wèl rond kan komen? (Als het inkomen gro ter was). Is het niet van het allergrootste be lang, dat men bij zo'n voorlichting niet uitgaat van een kleine of kinderloos ge zin, maar van een groot gezin, omdat daar eerst de moeilijkheden voor de dag komen? Hoe is het' mogelijk, dat een dame, die misschien zelf niet eens getrouwd is of althans geen moeder is van een ge zin, anders had zij daar geen tijd voor, in staat wordt geacht de tobbende moe ders van de arbeidersgezinnen te hel pen en hun voorlichting te geven, hoe wel met hun loon toe te komen. Laat men daar een persoon plaatsen, die zelf vader of moeder is, die kan misschien wel weten wat een gezin kost en in staat zijn een advies te geven, waar de Nederlandse huismoeders iets aan hebben. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft de zusters Franciscanessen van Benne- broek toestemming verleend zich te vestigen in Nieuwe Niedorp. Aan de zusters zal het lager onderwijs worden toevertrouwd. De aanvrage is door de gemeente toegewezen. De school zal voorlopig 87 leerlingen tellen, terwijl acht zpsters het huis zullen betrekken, dat naast het Franciscanerklooster ge legen is. Daar is tevens een zaal be schikbaar voor bewaarschool en naai school. Aan het Hoofdbureau van Politie, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende, in de afgelopen week, als gevonden aange geven voorwerpen: autoped, zilveren armband, brillen, broche, kinderboek jes, capuchon, ceintuurs, postduif, hoofddoek, dassen, étui met inhoud, geld, handschoenen, honden, armband horloge, inlegvel, regenjas, dameskou sen, achterlicht van motor, mantel, gou den medaillon, oorbel, portemonnaie, parapluie, tabakspijp, paspoort, dames rok, rozenkrans, dasspeld, herenschoen, sleutels, tassen met inhoud, vulpenhou ders, kindervest, achterwiel van rijwiel, knot wol, wanten, rentezegels, zakfcen met meel, kinderschoudertas en siga retten. Dinsdag 18 November geeft de Haar- lemsche Orkest Vereeniging o.l.v. Kees Hartvelt en met solistische medewer king van de pianist Wolfgang Wijdeveld haar 3de concert van de serie Volks concerten. GEBOREN: O. A. W. Duisterhof— Terpoorten, z; W. T. BurdorfWillems, z; P. H. d Haan—Swart, z; L. M. v. VeenRoodenburg, d; J. SchaapLing- beek, d; M. M. Voulon—Stam, d; ,K. d. VriesMeier, d; G. PlochHuijboom, d; J. v. Dorp—Koelemetjer, d; A. P. SchuitPekops de Haas, d; C. d. Leeuw Bak, d. GEHUWD: N. S. Blesgraaf en J. Schouten; A. M. L. Entzinger en G. Witte. OVERLEDEN; H. F. Verkroost, 51 j„ N. Kruisstraat; M. Rijkbosch—v, d. Valk, 87 jaar, Ged. Oude Gracht;' P. Krcfm, 60 jaar, Rustenburgerlaan; C, BlomStraver, 73 jaar, Rijksstraatweg; H. v. Leuven, 83 jaar Ampzingstraat. ZANDVOORT. GEBOREN; F. A. D. Niest ijl Jansen en J. van Dam z; J. Ij, Moors en V. Piedzioch z. ONDERTROUWD: P. Harder en C. J. van der Mije. OVERLEDEN: J. Martens 86 j. Bij de vele ambassades in de resi dentie, die een eigen pers-afdeling hebben en de kranten voortdurend met het laatste nieuws uit hun land op de hoogte stellen, heeft zich thans de Chinese gevoegd. Met vuurrode letters staat er boven het bulletin „China" en dan volgen er gewone schrijfmachine letters. Kijk, dat is nu een afwijking^ De Amerikaanse en Engelse ambassades b.v. tikken het bulletin in de eigen taak en waarom doen die Chinezen dat nieW Je mag van een klein land als Holland veronderstellen, dat de journalisten alle talen kennen en daarom voel ik me eigenlijk een beetje beledigd, dat de Chinese persafdeling daar niet van over tuigd is. Het is een interessant bulletin. Het Chinese, radio-programma staat er in, met Chungking-tijd en G.M.T. en de mededeling, dat de radio-signalen van Nanking op de Noordpool hoorbaar zijn. Verder lees ik, dat president Chiang- K.ai-shek heeft medegedeeld, dat het doel van de Chinese revolutie is het bouwen van de San Min Chu I. Dat we ten we dan alweer. Maar waar zijn de artikelen over de sociale positie van de pinda-mannetjes, een overzicht van de kilogrammen drop en de honderden rollen pepermunt, die ze verkopen? Waar lees ik wat over de betekenis van de Chinese restaurants voor de rechtgeaarde smulpaap? Mis schien komt dat nog, nu moeten we ons tevreden stellen met de mededeling, dat de Hollandse Holstein-stier gekruist is met Chinese koeien in Sikang, Kamsou, Koueïtchou, Yunnan etc. HAARLEM, Smedestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) Gr. keuze: ketels, emmers, strijkijzers enz. Waar?? Natuurlijk alleen JANSSTRAAT L It Fryske SkAthfis It. hüs mei de Fryske flagge. Te Boskoop is hedennacht overleden de emeritus pastoor E, Mathot Hij werd geboren te Boskoop in 1889, priester gewijd in 1914 en was o.a. kapelaan te Hallegom, Noordwijkerhout en Haarlem (H. Jozef). In 1933 werd hü pastoor in Oud-Beyerlan<i en daarna in Spanbroek, waar hij wegens ziekte emeritaat moest aanvragen. KATHEDRAAL ST. BAVO (Leldse- vaa-rt). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. adsp 1Z.K> uur Lof 7 uur, Aanbidding 3.30 uur. Maandag H. Fam. dames 8 uur. Dinsdag congr. meisjes 7 uur, jonge dames o.lo uur Woensdag congr. jongens 7 uur, Derde Orde 7.30 uur. Donderdag congr. triduum 8.15 uur. Vrijdag Lof 7.30 uur, congr. triduum 8.15 uur. Zaterdag biech ten van 4.80 tot 8.30 uur, Lof 7 uur. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag H.H. Missen 6.45. 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur, Lof 7 uur. Woensdag Lof 7.30 uur. Za terdag Lof 7.30 uur, biechten van 4 tot 9 uur. H. ANTONIUS VAN PADTJA (Nwe Groenmarkt). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 én 12 uur: Lof 7 uur. Maandag congr. meisjes 7.30 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Woensdag congr. jongens 6.45 uur, jongemannen 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg en Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 9 uur. ALLERH. HART VAN JESUS (Klever parkweg) ZONDAG' H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 u. DINSDAG Lof 7.30 u. WOENS- dag, DONDERDAG en VRIJDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 5—9.30 u. O.L.VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis), congr. jongens 5.30 uur. Lof 7.30 uur. Maandag congr. heren 7.30 uur. Dinsdag congr. jonge vrouwen 7.30 uur. Woensdag congr. jongemannen 8 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur. Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster- damstraat). Zondag H.H. Missen 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogrqis), 10.30 en 11.45 uur. Lof 7 uur. Woensdag congr. jongeman nen 8 uur. Donderdag (Lof 7.30 uur. Za terdag Lof 7 uur, biechten van 4.30 tot 9.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur, Lof 7 uur. Woensdag congr. jongemannen 8 uur. Donderdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biech ten van 5 tot 8 uur. H.H. ELISABETH en BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 7 uur. Maan dag H. Fam. heren 8.15 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur, congr. meisjes sen. 8.15 uur. Donderdag Lof 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur. O. L. VR. V. ZEV. SM. en ST. BAVO (Rijksstraatweg) ZONDAG H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6.30 u. MAANDAG H. Fam. dames 8 u. DINSDAG congr. meisjes 7.30 u. WOENSDAG congr. jongemannen 8 u. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten 5—9 u. i H. BAVO (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lef 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7.30 u.; biechten 79 u- O. L. VR. HEMELVAART (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, J0.15 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Za terdag: Lof 7 u.; biechten 58.30 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. MAANDAG congr. jongemannen 8 u. WOENSDAG congr. jongens 7 u. DON DERDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG con gregatie meisjes 2.15 u.; biechten 5— 6.30 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. O. L. VROUW ONBEVLEKT ONTV. (Overveen) ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. heren 8 uur. DINSDAG Lof 7.30 u. ZATERDAG biechten 48 u. Lof 7.30 u. H. ANTHONIUS VAN PADUA (Aer denhout) ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Lof 4 u. DINS DAG Lof 7.30 u„ daarna congr. jongens- ZATERDAG biechten 4—9 u.; Lof 7.30 uur. H. AGATHA (Zandvoort) ZONDA0 H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (Hoogmis'- Lof 7 u.; MAANDAG congr. dames 7.39 uur; DINSDAG congr. jonge dame» 7.30 u. DONDERDAG Lof 7.30 u. ZA TERDAG biechten 5—8 u. H. ADELBERTUS (Spaamdam) Zon dag: H.H. Missen 7.30 en 10 u.; Lof 2 u. Zaterdag: biechten 57.30 u.; Lof 3 uur. Amsterdam, 14 Nov. Voor de emissie van de 3% oblign^1®. ter beurze nog geen gróte belangstel Van de zijde van het publiek. He» y rente-type blijkt dan ook minder .jgn te zijn dan de minister' van Fman- het wil doen voorkomen. „and- Op de aandelenmarkt reageerden er0 Fokker bij opening met een 28% ga koers op het jaarverslag. Een klei" vr;je stel van 3% volgde daarna in «emarlct markt. De stemming op de ovens'ehand.®J was vrij eentonig en bij kalme ejpi? gaven de meeste hoofdfondsen verandering te zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2