The Star: tragedie van Dalton's ontslag VONDEL Thomas vlieöt Gl SOMBERE VOORUITZICHTEN OMTRENT DE LONDENSE VREDESCONFERENTIE E I Stafford Cripps' positie versterkt TEKENCURSUS SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HAAIEWIET D H K.A.B. en cultuur 1 I V PRINS DER DICHTERS Zal Engeland het centrum bezetten? RUIM 5000 PERSONEN VERMIST IN BERLIJN Motie van wantrouwen in gemeenteraad PRINSES MARIJKE Is het geen schat? 1947 J' r- Beste meisjes! 1 en jongens ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT EXPLOSIE BIJ PROEF MET PROJECTIEL Duits geleerde gedood RESPECT VOOR TRADITIE Hi Muggenspuïters Liturgische Weekkalender Dt. Olierook (Vervolg van pagina 1) erstdaags zullen de vier ministers van Buitenlandse Zaken de draad der Duitse vredesonderhandelingen opnemen, waar zij hem te Moskou heb- "en laten liggen. D.w.z., zij zullen voor a&n beginnen, want de conferentie in de Russische hoofdstad bracht geen enkel Resultaat, maakte integendeel slechts duidelijker dan ooit, dat er een wijde kloof gaapt tussen Oost en West. Rus- Jand en Amerika staan op het ogenblik nog verder van elkaar dan in het voor jaar,'en het is moeilijk, uit die omstan digheid hoop te putten voor iets anders dan een nieuwe mislukking. Zulk een mislukking zou echter dit maal ernstiger gevolgen hebben. Senator vandenberg, een van de meest vooraan staande leiders der Amerikaanse buiten landse politiek, heeft reeds onverbloemd gezegd, dat de V. S., Engeland en Frank rijk maar op eigen gelegenheid vrede tnet Duitsland moesten sluiten, als te Londen zou blijken, dat men een derge lijke vrede toch niet in onderling overleg tou kunnen opstellen. Weliswaar delen regeringskringen te Washington dit stand- Punt niet geheel en houden zij nog immer rekening met de mogelijkheid van een accoord. Doch intussen heeft mqn alvast Voorzorgsmaatregelen genomen. Zeer in Let geheim zijn er met Londen bespre kingen gevoerd over de vorming van een West-Duitse afzonderlijke staat voor het geval de conferentie onverrichterzake Uiteen zou gaan. Frankrijk zou vermoe delijk zijn zone ten nauwste bij zulk een staat doen aansluiten, ofschoon Parijs in het algemeen niet enthousiast is over de gedachte aan afstand der politieke autoriteit, welke de Fransen momenteel in een deel, van Duitsland bezitten. Deze plannen kunnen de Russen niet zeer aangenaam zijn, niet slechts omdat zij getuigen van een zeer vijandige houding der Westerse geallieer. den, doch ook omdat zij definitief een streep zouden halen door de opzet der Sovjet-politiek ten aanzien van het over wonnen Rijk- Moskou toch begeert niets liever dan een verenigd Duitsland, dat niet langer aan de kunstmatige zone- ihdeiing zou lijden, doch door een cen taal Duits bewind zou worden geregeerd en door de verbonden mogendheden eentraal zou worden gecontroleerd. De Russische plannen behelzen een algeheel vertrek uit Duitsland binnen enige tijd door de bezetters en het op leggen van hoge herstelbetalingen, wel ke na enkele jaren uit de lopende pro ductie zouden moeten worde» voldaan. Moskou hoopt op deze wijze niet alleen in de Oostelijke zone, doch in het ge hele land zijn invloed effectief te kun nen maken: er zou geen militaire macht Heer zijn, die de Duitsers vertrouwen keu kunnen geven tegen eventuele Rus sische dreigementen, en bovendien zou het economisch peil door de herstelbe- kalingsplicht zo laag blijven dat Rus land er politiek en propagandistisch ge makkelijk spel zou hebben. In het andere geval zou de Russische zone definitief van Duitsland en van West-Europa worden, afgesplitst. Naar enige tijd geleden werd gesuggereerd, zou dan een Duitse regering over de Zone te Berlijn worden gevestigd. Doch dit is een toestand, die men te Moskou minder voordelig acht dan de eerstge noemde. Ds positie van Engeland is in deze kwestie die van een middenpartij. Afhankelijk van dollars, zijn de Britten min of meer gedwongen, met de Amerikanen in zee te gaan en naar net zich laat aanzien is Washington bereid, hiervoor de prijs te betalen: dekking. Van de Engelse bezettingskosten uit de Amerikaanse schatkist. Opmerkelijk is "«venwel, dat Engeland en Amerika niet eensgezind ter conferentie zullen ver schijnen.. Gisteren zetten wij reeds uit een, dat in het Palestijnse vraagstuk de jongste Britse politiek slecht met de Amerikaanse overeenkomt. Het verlies van de invloed in het Nabije en het Verre Oosten ten gunste van de Ameri kanen is een andere zaak die de Engel- ton kwelt, en die hen er toe aanzet, zich, althans in Europa, in Duitsland niet ge heel de wet te laten stellen door de rijke bondgenoot. Zij zijn actief herig, zich daartegen te verzetten, hellen althans ton weinig méér naar de zijde der Sov jets over dan aan Amerika welkom is. De geruchten over een herbegin der be sprekingen omtrent een Engels—Rus sisch handelsverdrag krijgen juist thans, aan de vooravond der conferentie, groter Waarschijnlijkheid. De Britse bezettingsautoriteiten hou den zich voorts resoluut verre van de felle anti-Russische campagne, welke de pers in de Amerikaanse zone zojuist heeft ingezet, en welke door de Ameri kaanse commandant, generaal Clay, blijkbaar nogal wordt toegejuicht. De Londense woordvoerders hebben ook ten stelligste ontkend, dat de besprekingen, die het Foreign Office met de Amerika nen gevoerd heeft, en die niet bekend Zouden zijn geworden, indien niet de Amerikaanse kranten ervan gerept had den, op een accoord zijn uitgelopen. Engeland ,1s blijkbaar veel meer dan de V.S. van plan, de Duitse eenheid ter conferentie te handhaven (of, zo men wil, te herstellen). Generaal Robertson, de Britse bevelhebber In Duitsland, heeft onlangs in een radiorede voor het Duit se volk duidelijk te verstaan gegeven, dat deze eenheid het oogmerk der Britse bezettingspolitiék uitmaakt en blijft uit maken. s het dus enerzijds waar, dat de groot ste twee mogendheden erger op el kaar gebeten zijn dan een klein jaar geleden, anderzijds vormt Engeland nu meer dan toen een schakel, waarvan men, zij het zonder illusies te koesteren, een kalmerende werking mag tegemoet zien. Engeland schijnt het evenwicht- spelletje, waarmee het zo lang succes ge had heeft toen het alleen Europa be trof, verder te willen spelen nu het tus sen twee wereldmachten gaat. Of het echter bij machte zal blijken, de Ameri kaansRussische tegenstelling zozeer te bezweren, dat de Londense conferentie iets meer dan een fiasco wordt, is een vraag, die eerder ontkennend dan be vestigend, doch zeker nog niet definitief kan worden beantwoord. Bij proeven met raketprojectielen heeft zich Vrijdag een zware ontplof fing voorgedaan in het proefstation in Westcott, 100 km. ten Noord-Westen van Londen. Volgens het ministerie van be voorrading zijn hierbij twee personen gedood, drie ernstig en negen licht ge wond. Een der doden is de Duitse raket specialist dr. J. Schmidt, die als leider van een groep geleerden naar Engeland was gebracht om researchwerk te ver richten. Ook onder de gewonden bevin den zich enkele Duitse geleerden. Het ongeluk gebeurde, toen men bezig was proeven te nemen met een raket projectiel, dat moest dienen om vlieg tuigen te helpen starten. De Berlijnse gemeenteraad heeft een motie van wantrouwen tegen de politie- president Paul Markgraf aangenomen, nadat Donderdag sociaal-democratische leden de beschuldiging hadden uitge sproken, dat sinds het begin der bezet ting 5.413 personen te Berlijn zijn ver dwenen. Markgraf is met het Russische leger te Berlijn aangekomen en door de Rus sen tot politie-president benoemd. De Berlijnse leider van de sociaal-de mocraten, Franz Neumann, verklaarde, dat tegenwoordig de verdwijningen tal rijker zijn dan zelfs tijdens het Na zi-regiem. Neumann deelde mede, dat de 5.413 vermisten bestaan uit 126 poli tici, 1255 jeugdige personen, 1203 per sonen, die niet tot een partij behoren en 2829 voormalige leden van de Nazi partij. Hij sprak de beschuldiging uit, dat leden van de sociaal-democratische partij van de Russen bevel hadden ge kregen binnen hun partij als spionnen op te treden. Naar de Duitse persdienst in de Britse zone meldt, hebben de Russische auto riteiten weken geleden gedurende een grote nachtelijke razzia te Goerlitz bij de Poolse grens leidende politici van de liberaal-democratische partij, de christe- lijk-democratische unie en de onder Russische bescherming staande socialis tische eenheidspartij gearresteerd. Door een nieuw offensief in de Alge mene Vergadering der V.N. trachtte Rusland gisteren de strijd over Korea, die het in de politieke commissie reeds verloren had, alsnog te winnen. Gro- myko diende een nieuwe resolutie in, waarin terugtrekking der troepen per 1 Januari werd geëist. De Assemblée ging echter accoord met de Amerikaanse resolutie, die voorstelde een commissie der V.N. te zenden ter supervisie van vrije verkiezingen. Daarna pas zullen de troepen worden teruggetrokken. Negen Britten, waaronder 4 burgers, employe's van petroleummaatschappiien zijn in de afgelopen 48 uur door leden van de Stemgroep gedood. Britse sol daten hebben opdracht gekregen, buiten diensttijd in groepen van min stens 4 man té blijven. Een schip, dat met' 1000 Joodse immigranten aan boord uit Venetië is vertrokken nadert de? Pa lestijnse kust. -Uit Constanza zijn twee schépen onder Panamese vlag vertrok ken met 10.000 immigranten aan boord. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 14 November- Volgens de laatste berichten is het vrywel zeker, dat de motie, welke naar aanleiding van Dalton's indiscretie door Churchill tezamen met een aantal voor aanstaande conservatieven en liberalen op de parlementaire agenda is geplaatst, niet door de ondertekenaars zal worden ingetrokken, ondanks het aan Dalton verleende ontslag. De behandeling is waarschijnlijk te verwachten op Maan dag a.s. In deze motie wordt een onder zoek geëist door een speciale parlemen taire commissie naar de omstandighe den, die geleid hebben tot de voortijdige publicatie in het avondblad The Star van een aantal hoofdpunten van het budget. Men moet zich vooral wachten in het handhaven van deze motie op de agenda een politieke rancune te zien tegen de afgetreden minister. De bedoe ling van het gevraagde onderzoek is de hoge traditie van het Engelse parle ment te beveiligen en is gebaseerd op hetzelfde respect voor deze traditie, 'dat Dalton bewoog zonder aarzelen de uiterste consequentie te trekken uit zijn indiscretie. Het liberale avondblad „The Star", dat altijd zeer veel welwillendneid ge toond heeft ten aanzien van de Labour- regering, en dat verklaart te goeder trouw het bericht van zijn parlemen taire correspondent gepubliceerd te hebben, als het soort budgetaire voor spellingen, die men voor een begroting ln alle bidden pleegt aan te treffen, ver scheen heden met een hoofdartikel, waarin de redactie verklaart het diep te betreuren, door de publicatie van de „voorspelling" oorzaak te zijn geweest van wat het blad noemt „de persoon lijke tragedie van het ontslag van Dal ton". Dalton's waardige optreden in de uiterst pijnlijke situatie, waarin hij zich gisteravond bevond ten overstaan van hetzelfde parlement, waarin hij een zc belangrijke en zelfverzekerde rol heeft gespeeld, heeft diepe indruk gemaakt op de Engelse publieke opinie Dit ver klaart ongetwijfeld, waarom men in de loop van heden geneigd was bijzondere aandacht te schenken aan het feit, dat Attlee in zijn officieel schrijven aan Dalton sprak over „de onderoreking" van diens eminente loopbaan en niet over het einde. Inmiddels is de toch reeds machtige H.K.H. de Prinses-Regentes heeft een aantal exclusieve en tiog niet gepubliceerde foto's van de Prinsesjes ter beschikking gesteld van het Nederlands Verbond der ver enigingen „Pro Juventute", dat deze opnamen heeft laten verwerken in de maand- kalender 1948, en het was goed gezien, het titelblad te reserveren voor Prinses Marijke, de jongste telg, de benjamin, waarheen vanzelf sprekend aller belangstelling uitgaat. ,jPro Juventute", dat zich ten doel stelt, de jeugd op te voeden tot bruikbare leden van onze maatschappij, heeft met deze serie foto's onge twijfeld een kostbaar ge schenk ontvangen. positie van Sir Stafford Cripps, die nog slechts 6 weken geleden gepromoveerd werd tot de nieuwe en zeer belangrijke functie van minister van Economische Zaken, door het onverwachte aftreden van Dalton nog versterkt, tengevolge van zijn benoeming tot Kanselier van de Schatkist. De vereniging van deze beide belangrijke functies in de persoon van één minister maakt hem tot verre weg de belangrijkste regeringspersoon na Attlee. Tot heden was hij bij de uit voering van zijn economische recon structieplannen nog steeds in zekere mate afhankelijk van de medewerking van zijn collega van Financiën. Nu is ook deze hindernis weggenomen. De gevolgen van deze veranderingen in de kabinetsstructuur zullen spoedig zichtbaar worden, want het was een pu bliek geheim, dat er meningsverschillen bestonden tussen Cripps en Dalton over de aard en de strekking van het inte rim-budget. Er is jvenwel niet te ver wachten, ondanks de heden in sommige kringen geuite vermoedens, dat Cripps tijdens de verdere behandeling van het budget af zal wijken van de bedoelin gen van zijn voorganger. De tussentijdse begroting is zo weinig ingrijpend geble ken, dat Cripps zich. de weelde kan ver oorloven te wachten met het indienen van een eigen begroting tot het komen de voorjaar. Bovendien kan niet van hem ver wacht worden, dat hij openlijk de ge ruchten over zijn meningsverschil met Dalton zou toegeven door veranderin gen in de tussentijdse begroting, nog afgezien van de inbreuk op de goede parlementaire manieren, die een der gelijk ingrijpen met zich mee zou bren gen. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIS 2de JAARGANG nlliiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiH sjiiiiiiiiiiimtiiiviiiiiiiiiiiiiimiiiiiiifc ïllllllillllllllllllltllllllHIIIIIIIUIflIlllrc JOOST VAN DEN VONDEL Natuurlijk hebben jullie allemaal wel eens over Joost van den Vondel de grootste onzer dich ters, gehoord, die op 17 November 360 jaar geleden werd geboren Zijn vader was uit Antwerpen naar Keulen gevlucht, om aan de geloofsvervolging te ontkomen en Joost werd daar geboren. In het jaar 1597 vestigden zijn ouders zich te Amsterdam en Plataanbomen komen in ons land veel voor en de bladeren zie je ook veel in de steden op straat liggen, omdat deze boomsoort veel langs de wegen, lanen en straten voorkomt. Ongetwijfeld hebben jullie die heel grote bladeren wel eens in handen gehad, want ln de herfst worden ze dikwijls zo mooi bruin. Het is een pracht blad voor je bladerenverzame- ling, maar een lastig blad om te tekenen. We zullen jullie echter een middel aan de hand doen om zo'n moeilijk blad te tekenen, waardoor blijkt, dat zelfs moeilijke gevallen toch ineens heel wat gemakkelijker rijn uit te werken dan je ooit gedacht zult hebben. Trek dan eerst een flink? grote cifkel en. daarin de twee mid dellijnen a. b en c, d. Verdeel de middellijn a, b in vier onge lijke delen 1, 2, 3, 4 en trek door deze punten horizontale lijnen. Er ontstaan dan vanzelf -de punten van het blad a, e. f, c, d, g, h. Ziezo, die heb je dan ineens. Dan zie je ook, dat g, 3, h op één lijn liggen en je hebt de onderkant van het blad op de juiste plaats. Om nu die lastige insnijdingen bij A en B te A en B zijn gericht naar het snijpunt S van de nerven en komen niet verder dan de twee openden in de Warmoesstraat een kousenwinkel. Daar zette hij na de dood van zijn vader ds winkel voort met behulp van Zijn moeder. Reeds zeer jong was hij eer. begaafd dichter, maar hij voelde weinig voor de handel. Nadat Vondel getrouwd was, liet hij de zorgen voor de winkel dan ook meer aan zijn vrouw over en wijdde zich aan het schrijven van gedichten en toneelstukken. Drie en twintig grote werken voor toneel heeft hij geschreven waarvan het treurspel „Gys- breght van Aemstel" wel het meest bekend is. Dit stuk wordt sedert 1641 bijna ononderbro ken jaarlijks met Kerstmis of Nieuwjaarsdag te Amsterdam opgevoerd. In 1640 ging Vondel tot de Katholieke Kerk over en schreef hij vele gedichten en toneelstuk ken tot verheerlijking van het Katholieke geloof. „Altaargehei menissen" neemt vooral een voorname plaats in. Het schijnt dat Vondel, niettegenstaande hij aan zijn winkel weinig zorgen besteedde, toch gedurende het grootste deel var.- rijn leven in vrij goede staat heeft verkeerd. Op zijn oude dag is daarin een ongunstige wending gekomen, waartoe vooral de verkwistin gen van zijn zoon veel nebben bij getrokken lijnen c, f en e, d. De gedragen. Het was met de dich- rest volgt dan vanzelf. Het is ter zelfs zo ver gekomen, dat net een geval als bij hei losma- hij bijna gevaar liep gebrek ken van een touwknoop. Het te lijden. Toen werd hem een hele geval van dit plataanblad kleine betrekking bezorgd in de is als een lastige knoop, die je Stadsbank van Lening, waar- probeert los te tornen. Is die door hij althans voor broodge- knoop eenmaal los, dan is de brek bewaard bleef. Was hij al boel zo ontwart. Zo zfet dit' weinig geschikt voor zulk een tekenvoorbeeld er ook uit, betrekking, hij kon niet nalaten laat je dus niet ontmoedigen, ook daarbij nog zijn dichtoefe- eenmaal begonnen, doorzetten, ningen voort te zetten. Men zegt Het oude poortje in de Lom- bardsteeg, waardoor Vondel, in zijn laatste levensjaren, dagelijks de Stadsbank van Lening te Amsterdam binnenging. Daar hij in zijn laatste levens jaren veel over kou klaagde, maakte hij eens een grafge dichtje op zichzelf Hier leit Vondel zonder rouw Hij is gestorven van de kouw. Te Amsterdam is een park naar hem genoemd en zijn standbeeld siert het Vondel park. «jMiiiiiitiiiiftiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiitiiiiiittiiiii; r Wij beginnen nu da twee- E de jaargang van de Jeugd- E krantomdat reeds 52 num- mers z\jn uitgekomen; dus E een jaar lang is de Jeugdkrant E in de grote krant verschenen, E Wij hebben opstelletjes over E E allerlei onderwerpen gebracht, E verhalen, plaatjes en prentjes, E enfin dat weet je zelf het bes. E te als je alle nummers hebt E E bewaard. E Wij zullen ons best blijven doen om jullie allerlei we- f tenswaardigheden en aardige f E verhalen en plaatjes te bren- E gen. Wie zelj een leuk ver. E haaltje kan schrijven voor de E Jeugdkrant moet dat zeker E 1 eens doen. Voorts danken wié E E voor de aardige briefjes (jiê E wij wel eens ontvangen en E voor de inzage van tekenwerk. E Wij hopen en vertrouwen, E dat jullie ook de volgende r E nummers met aandacht en s E plezier zult lezen en ontvangt onze beste groeten van jullie toegenegen HANNY en HARRY f riiiiillliiiniiiiiiiiiiintiiiiiilliiiiliiiilliliillliliiiê Te Meppel danste eens een dichte drom van muggen rondom de toren. De zonneglans viel op de duizenden gladde vleugeltjes en oen jongen riep: brand! Natuurlijk riep toen ook al spoedig een tweede en derde stem: brand! en weldra waren de spuiten in aantocht, de overheid snelde naar de plaats van het onheil en er werd water gegeven. Toen merkte men, dat er geen brand was, maar dat het muggen wa ren! Dit vond het volk natuur lijk veel te grappig om er niets van te zeggen: De Meppelaars werden muggenspuiters zelfs, dat hij soms in zijn boek houding verzen schreef. Vondel bereikte de hoge leef tijd van 91 jaar en overleed maken, trek je de lijnen (dun, kend, dat geen van je vriendjes 5 Februari 1679 te Amsterdam, zal kunnen waar hjj in de Nieuwe Kerk werd begraven. hoor) c, f en e, d. De richting van deze twee insnijdingen bij en het afwerken volgt dan vanzelf, je zult het ondervinden en -plezier gaan beleven zo'n moeilijk blad te hebben gete- of vriendinnetjes nadoen Na een urenlange dig greep ook hij een grote por- tocht bereikten zij tie van het gebraden everzwijn het kasteel van Jan 'met beide handen vast en begon zonder Land. De een- er aan te trekken en te kluiven, zame wachtei haast- dat het vet aan alle kanten te zich de poort te wegdroop. openen en hij was „Wat doe je met die vette ook onmiddellijk be- handen?" vroeg hij even later reid zich bij de nieu- aan Spinnetje, we meesters aan te „Die veeg je af aan het tafel sluiten. De soldaten wilden zich kleed," was het antwoord. „Dat op het voorplein terugtrekken, hoort zo." „Kun je begrijpen," riep Spin- Na het everzwijn kwamen er netje. „Dat zijn we niet gewend schotels met haas, hennen en in het land waar we vandaan kens opnieuw met wijn gevuld. Spin en Hol letje als de voor naamste aanzittenden, hadden ieder een eigen bord en kroes, maar de soldaten zaten heel broederlijk met tweeën uit één schotel te eten, doopten °m beurten hun brood in de schaal met jus en gebruikten ook sa men één beker. De vleesspijzen b? Kennen jullie Thomas nog? Die jongen met zijn zeven zusters, die hem allemaal „broer tje" noemden? (Zie Jeugd krant no.'s 31, 32, 33). Met dat „broertje" was het voorgoed afgelopen; da's waar. Maar voor de restThomas was en bleef de jongste en had zich in de meeste dingen te schik ken naar de wensen van zijn zeven zusters. Geen wonder, dat ie zo nu en dan eens weg glipte naar oom Jan, die hem ook vliegen?" zo fijn van die „broertjesnaam" had afgeholpen. Vooral 's Za terdagsavonds was Thomas wel kom. Dan konden ze samen, terwijl oom de laatste hand legde aan het schoenwerk, dat nog de deur uit moest, heel gezellig over alles praten en mocht Thomas tenslotte de „U?" deed Thomas verbaasd. „Ja! En tante gaat mee." „Durft ze dat?" vroeg Tho mas. „O ja, best. Er zijn trouwen* meer mensen die zoiets dur ven. Hebben ze je thuis nog niets verteld?" „Neennatuurlijk niet! Gaan vader en moeder som* werden afgewisseld met schalen klaargemaakte schoenen naar .Ja, die gaan °°k mee en nog anderen ook. Jongen dat je daar niets van weet. Vier vac je zusters gaan mee." „En daar vertellen ze mij maar niets van," stoof Thomas op. „Daarom deden ze zo ge heimzinnig. Daarom mocht ik niets weten. Ze zijn natuurlijk bang, dat ik ook mee zou wil- komen. Allemaal mee naar de eetzaal, hoor. De kok is al aan een heerlijk diner bezig. En wijn is er ook nog genoeg. Als je het te warm hebt, mag je je jasje r.og uittrekken ook. Je doet maar net of je thuis bent." <1 Nu, daar waren ze allemaal voor te vinden. Och, och, wat werd het erg gezellig in die grote zaal. De meeste soldaten zaten in hun hemdsmouwen aan tafel. Daar er nog geen vorken beston den, aten al de tafelgenoten met hun handen. Holletje was eerst erg verwonderd, maar al spoe- kulkens. Uit aarden kruiken werden de tinnen kroezen tel- vol allerlei vruchten: dadels, pruimen, oranje-appels en kas tanjes. „Wanneer komen de aardap pels?" wou Holletje weer weten. „Je moet beslist je schoolgeld terug halen," spotte Spin. „We kennen in de vijftiende eeuw nog geen aardappels. Let op, daar komen de zalm- en paling schotels. Da's wat anders." Er scheen geen eind aan de maaltijd te zomen. Men at en dronk maar en zelfs Spinnetje en Holletje schenen de arme Valentijn vergeten te zijn. Tot plots luid bazuingeschal weer klonk. de klanten brengen. En dat len. deed hij maar wat graag, want oom Jan liet niets onbe loond. Ook nu was het weer Zater dagavond. Thomas had al da genlang bemerkt, dat er iets bijzonders in de lucht zat; er was Iets, dat hij niet mocht weten; hij voelde het, hij werd weer als broertje behan deld. Zo gauw hij echter bij oom Jan in de werkplaats zat, kwam hij 't te weten. Oom Jan verzweeg niets. „Je hebt het zeker wel ge hoord, hè?" begon hij lachend. „Ik ga morgen vliegen." „Je moeder zei dadelijk: „Onze Thomas is daar nog veel te jong voor. Die mag la ter wel eens." „Poeh! Waarom zou ik daar te klein voor zijn? Ik zou *t ook reuze vinden om eens te vliegen. Kost t duur, oom Jan?" „Vier gulden, jongen!" Vier gulden! Dat was inder daad een heel bedrag voor een jongen, die leefde" vóór de grote wereldoorlog. Die kreeg zo'n kapitaal niet zo gauw bi) eikstar. (Wordt vervolgd) Dank U, minister De ideale echtgenoot is er Philip Mount- batten in was - Hé» St. James Palace stroomt vol - De vergissing, götterdammerung en de voordelen van 't gepraefabriceerde huis. Nauwelijks had ex-minister Dalton Woensdag in het Lagerhuis zijn mededelingen óver de verschillen de belastingverhogingen gedaan, of de zwarte markt reageerde met prijsopdrij ving. Het begon met de „scotch", die van 3i^ tot 5 pond steeg. In de zwarte wij ken van Londen waren de black business men best te spreken over de minister, die zo goed voor hen zorgde. De komen de weken kunnen zij op goede winsten rekenen e ideale echtgenoot", die vijf mil- lioen gulden heeft moeten kosten, Is gisteravond voor het eerst in Londen vertoond. Sir Alexander Korda heeft de film uitgebracht en kleuren noch moeite gespaard. Volgens Associa ted Press „wemelde het er van de ko ninklijke gasten" tijdens de première en waren voorts de twaalf oudjes aanwe zig, die op 3 Januari 1895 ook present waren geweest, toen het stuk op het to neel van het koninklijk theater voor het eerst werd opgevoerd. „De toeschou wers", aldus gaat de A.P. verder, „stel den de kernachtige kwaliteiten van de film, welke speelt in de sentimentele tijd van Koningin Victoria ten zeerste op prijs" Philip Mountbatten weet op het ogenblik zelf nog niet, hoe hij Maandag a.s. gekleed zal zijn, wanneer in het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud rijn beeld zal wor den onthuld. De directeur van het mu seum vindt het aardig het gekozen uniform nog even geheim te houden. Misschien wel als antwoord op de ge- waarmede het bruids- tollet van Prinses Elizabeth omgeven wordt. Amerikaanse journalisten hebben er enige glimpen van mogen opvangen, maar bijna moeten zweren dat zij hun mond zouden houden, terwijl de kran ten, ook in ons land, de foto's van de toiletten al hebben ontvangen. Maar er staan grote en duidelijke stempels op, dat zij niet eerder dan 20 November ge publiceerd mogen worden. et) „New York Dress Institute", de hoogste autoriteit op het ge bied van de Amerikaanse mode (vermoedelijk de schuldige van alle lan- gere-rokken-ellende) gaat de Engelse Prinses een complete garderobe aan bieden. In een grote met satijn gevoerde koffer is het geschenk al naar Engeland gebracht. Zelfs' de prinses zal wel even opkijken als ze de kist openmaakt, want de inhoud bestaat uit zes ensembles, negen middagjaponncn. twee diner-ja ponnen, vier avondjurken, een sport- mantel, een geklede mantel en twee ochtendjaponnen. Zij kan voorlopig voort! Er zullen wel heel wat opmerkingen over dit kostbare geschenk gemaakt worden, waarin een tikje afgunst klinkt. Toch heeft de geschenkenstroom, die op het ogenblik naar Londen vloeit, ook zijn nadelen. Prinses Elizabeth zou tenminste, als we zeer geheime inlich tingen mogen vertrouwen, bijna wanho pig-.zijn met alles wat zich in het St. James Palace opstapelt. Om maar eens een paar dingen te noemen: een gebr^fj mouwvest, een kussen met de gestikte tekst „Don 'jfc fence me in", twaalf kristallen platen met gegraveerde duiven, 80 paar Nylon-kousen met even veel briefjes met „veel geluk", een paar blau we kousenbanden van een mevrouw uit New York, een mooi uitgegeven editie van Churchill's boek „A world crisis", ingrediënten voor een bruidstaart van meisjes uit Australië en een kruippakje voor een jongen, gebreid van hardgroene wol. Dit is nog lang niet alles. Uit Ber lijn' komt tenslotte nog het bericht, dat de Russische generaal Sokolovsky zo vriendelijk is geweest „administratieve maatregelen" te nemen tegen een Duits blad, dat critiek geleverd had op het Ko ninklijk huwelijk in Engeland en de daar mee samenhangende uitgaven etc., ter wijl in Europa honger wordt geleden. „De onbeschaamdheid ten top gedreven," heeft men deze opmerkingen van een Duits blad genoemd. Duitse en Russische ambtenaren la tere zich desnoods ook wel eens omkopen. Zelfs voorsnoepgoed! De „Frankenpost" bericht, dat een Duitse fabrikant van suikergoed en marsepein tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 500 000 mark is veroordeeld, omdat hij ambtenaren had omgekocht door ze bonbons en dergelijke heerlijkheden in té royale mate te presenteren. Misschien een tip voor de velen, die graag een rij-examen voor auto's willen afleggen! Een meisje in Providence (Amerika), zeventien jaren oud, werd onlangs gearresteei-d wegens diefstal van een auto. Zij trachtte de politie-commissaris uit te leggen, dat zij de wagen nodig had gehad voor haar rijbewijs-examen. De commissaris begreep het natuurlijk onmiddellijk, maar kon de methode niet helemaal goedkeuren. De politiechef van Geneva in New York maakte nog een sterker staaltje mee, toen een tien-jarige jongen voor hem werd geleid, dié een goederentrein had gedwongen te stoppen door op de stoker te schieten. „Het was een vergissing," zei de jongen, „ik had op de machinist gemikt." ötterdammerung" schrijft een Ame rikaans blad boven het bericht uit Zuid-Afrfka, dat aldaar in Durham een zekere mijnheer A. Hitler is ge arresteerd wegens al te hardhandig op treden tegen zijn vrouw.... Eva Braun! Wahrheit oder Dichtung? En nog een Amerikaans verhaal uit Astoria in Oregon, waar-iemand een gepraefabriceerd 'huis kreeg toege stuurd, het opbouwde, het eens goed be keek, het weer afbrak'en naar de fabriek terugstuurde met de boodschap, dat het niet het model was, dat hij besteld had. ZONDAG 16 Nov. 25ste Zondag na Pinksteren; 2 H. Gertrudis, Credo; Pref. v. d. H. Drievuldigheid. Haarlem: 2 H. Lebuinus; 3 H. Gertrudis. MAANDAG: H. Gregorius de Wonderdoener; 2 A cunctis; 3 naar keuze. DINSDAG: Wij ding v. d. Basilieken v. d. H.H. Petrus en Paulus; Credo. WOENSDAG: H. Eli sabeth; 2 H. Pontianus; Pref. v. d. Apos telen. DONDERDAG: H. Felix v. \a- lois. VRIJDAG: Maria Praesentatie; Credo; Pref. v. d. H. Maagd. ZATER DAG: H. Caecilia. ZONDAG 23 Nov.: 26ste Zondag na Pinksteren; 2 H. Cle mens; 3 H. Felicitas; Credo; Pref- vd. H. Drievuldigheid; Breda: 2 H. Trudo; 3. H. Clemens; 4 H. Felicitas. Dr. A. Olierook is voor een lichte ope-, ratie opgenomen in het St. Antonius Zie kenhuis te Utrecht. Wij begrijpen het eenvoudig niet, dat er mensen zijn, die ook in de theorie een scheiding willen maken tussen de sociaal-economische en de culturele taak van b.v. een Katho lieke Arbeidersbeweging. Zelfs indien men zich ten aanzien van de cultuur en dezer begripsbepaling wenst te beperken tot de cultura animo, de persöonlijkheidscultuur, of de ziels- cultuur, kunnen, noch willen, noch mo gen we aanvaarden, dat alleen de arbeid van de diocesane bonden, dus voorheen de z.g. standsorganisaties ter onderschei ding van de vakbonden, cultuurarbeid zou rijn. Terecht schreef ons onlangs de secretaris van de K.A.B. in de kring Haarlem, de heer Huiskes: Zou de taak van de KAB. zich slechts beperken tot de zorg voor materieel welzijn alleen, dan zou rij rich in niet veel onderschei» den van andere arbeidersorganisatie*, welke op materialistische grondslag zijn ingesteld. Er is niet alleen een zeer sterke wis selwerking tussen materiële zorg en cul tuurarbeid, beide zijn van elkander voor een niet gering deel afhankelijk. Er is- wel geen verstandig arbeidersleider, dl® b.v. zou menen, publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te kunnen bouwen met arbeiders, die niet tengevolge van een karaktervolle persoonlijkheid (en daar ligt de kem van de cultuur) in staat zouden zijn, de daarmede samengaande verantwoordelijkheid te dragen. Zó dient men Schaepman's verlangen te verstaan naar een .School van arbei ders met rotsvast geloof en kennis". Het slothoofdstuk van het boek, dat geschreven zou moeten worden, zou een vergelijking moeten geven tussen „toen" en „nu". Dan eerst zou men met de klare feiten in de hand weten en kun nen aantonen, dat de arbeid van de Katholieke Arbeidersbeweging in Neder land cultuurarbeid van de eerste rang was en is. Dan zou men zien dat deze arbeiders de oproep van de grote Ariëns hebben verstaan: „Zich eigen te maken de aristocratie van de geest." Moge 'n zodanig boek spoedig geschreven worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3