EPISCOPAAT OVER DE ERNST Van Beroep op DE WONINGNOOD medewerking voor samenwoning N 1 CRITIEKE TOESTAND IN ITALIË Geen reëel gevaar voor burger oorlog of revolutie VERVROEGDE BEHANDELING VAN GEHELE MARSHALL-PLAN Betoging Belgische verzetslieden NIEUWE BESPREKINGEN INDIÉ AANSTAANDE? IN c. y Protesten tegen zuivering en berechting collaborateurs Eerste stap zou gezet zijn Tot hoofd en hart r. Prijsverlagingen Huisvesting van 10.000 Nederlandse kinderen in Duitsland woonachtig Beoefening van naasten liefde onze plicht NAAR EEN REGERING- REYNAUD? Regering staat vrijwel machteloos tegenover gelijktijdig georganiseerde agitatie Communistische actie niet spontaan UNO in 1948 naar Europa? Het weer Relletjes bleven gelukkig achterwege Een tamwild zwijn 21.000 appelen naar Batavia MACKENZIE KING OP SOESTDIJK Had Sanches opdracht uit Nederland? MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 s 71ste JAARGANG No. 24002 Inval der Franse politie In Sovjet-repatriëringskamp bij Parijs %L s&ÉI mWê - De f>ap ierprijsver lading Prinselijk paar in Engeland Politie en leger werken samen Voorbereiding Rondetafel conferentie Voor onze gewonde militairen Hechte vriendschap tassen beide landen RED. TARKSCHIP GEZORKEH Bemanning in veiligheid BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND AAN DE HUN TOEVERTROUWDE GEESTELIJKHEID EN GELOVIGEN ZALIGHEID IN DE HEER BEMINDE GELOVIGEN, a rijpe overwegingen gevoelen Wij Ons verplicht Ons tot u te richten over een beangstigendprobleem: het tekort aan woonruvmte; terwijl ook de ontbering der Nederlandse kinderen in Duitsland een onmiddellijk hulp bieden noodzakelijk maakt. Gedurende de harde oorlogsjaren hebben wij ondervonden de waarheid Van het Schriftuurwoord: ,JDe eerste behoefte van het menselijk leven is water en brood, een kleed en een huis" (Ecclesiasticus 29 21). Al zijn de moeilijkheden op het gebied van voedsel en kleding nog steeds groot, met een vergelijking van de toestand in andëre landen moeten wij God danken voor hetgeen reeds werd bereikt. Met de woningtoestand is het echter nog zeer treurig gesteld. Terecht tekent de Schriftuur een huis tot de eerste behoeften van het menselijk leven. De gevolgen van het woonruimte-vraagstuk zijn op godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk gebied hoogst ernstig de uitvoering van deze wet, als de Over heid zou stuiten op de onwil tot mede werking van de zijde der onderdanen? Daarom, beminde gelovigen, doen Wij een' dringend beroep op uw medewer king. Christus immers leert ons, dat het onze plicht is van eigen overvloed af te staan aan hen, die gebrek lijden. Degene uwer, die over meer woon ruimte beschikt dan hij behoeft, be hoort dus anderen, die geen passende woonruimte hebben, een voorlopig on derdak te bieden. Afkeuring verdient het gedrag van degenen, die met schijnredenen aan de volbrenging van deze plicht trachten te ontkomen. Zeker, wij onderschatten niet de grote bezwaren aan samenwonen verbonden. Met veel voorzichtigheid zal daarom nagegaan dienen te worden, welke per sonen of gezinnen voor een bepaalde samenwoning geschikt zijn, ter voor koming van een schadelijke beïnvloe ding van eigen gezin. Aanbeveling ver dient het, dat bij het tot stand brengen van een samenwoning gelet wordt op een gelijke levensopvatting en gelijk levenspeil. Wij denken hier aan de vele oorlogs slachtoffers, die nog steeds geen verblijf konden vinden, zoals zij behoeven; aan de jonggehuwden, die nog steeds ge scheiden moeten leven of op een onmo gelijke wijze bij familieleden of anderen inwonen; aan degenen die reeds Zo lang en zo vaak hun huwelijk moesten uit stellen en geholpen dienen te worden; aan de tijdens de oorlog gegroeide ge zinnen, welke tobben met een groot te kort aan woonruimten; aan de gerepa- trieerden, die, na al hetgeen zij door stonden, zich dikwijls nog op menson waardige wijze moeten behelpen; aan de vrijgelaten politieke delinquenten, die wij in een vergevensgezinde geest Weer in ons midden willen opnemen. De meesten uwer weten niet hoe- vele woontoestanden vaak in eigen ge meente ten hemel schreiend genoemd moeten worden. Het verontrust Ons in hoge mate, dat aeer vele gezinnen zó gebrekkig zijn ge. huisvest, dat van een christelijk gezins leven en een christelijke kinderopvoe ding niets terecht kan komen. De Over heid at^at voor een bovenmenselijke taak. Alleen een volkomen bereidwillig heid van de zijde van het Nederlandse Volk kan de oplossing van dit angst- Wekkend probleem aanmerkelijk bespoe digen. Laten toch allen, die op een of andere Wijze bü de woningbouw zijn betrokken, begrijpen, dat zij door inspanning van al hun krachten de maatschappelijke en zedelijke ondergang van talrijke ge- ïtnnen kunnen verhoeden. Gezien echter de droeve werkelijkheid dat de woningbouw voorlopig ontoerei kend zal zijn, heeft de Regering een door de volksvertegenwoordiging aangenomen Wet uitgevaardigd ter bevordering van doelmatige verdeling van woongelegen heid (Woonruimtewet 1947, Staatsblad S 291). Doch wat mogen wij- verwachten van De Franse politie heeft Zaterdag een onverwachte overval uitgevoerd op het Sovjet-repatriëringskamp te Beau Re- Said bij Parijs en vandaar vier perso den en een hoeveelheid wapens meege komen. In een communiqué van de regering Werd medegedeeld, dat de Franse auto riteiten een onderzoek instellen naar de status van alle personen IE het kamp, dat oorspronkelijk ingericht was krach tens een Frans-Russische overeenkomst Voor de vrijwillige repatriëring van ®ovjet-burgers op Franse bodem. In verband met de wapens, die in het kamp gevonden werden, merkte de Sovjet-ambassade op, dat krachtens ®en overeenkomst met het Franse mi nisterie van Oorlog alle Russische of Thrftsg wapens in het bezit van Sovjet burgers of door hen op de Duitsers buit gemaakt, als Sovjet-eigendom be schouwd moeten worden. Radio Moskou heeft Zondag ver klaard, dat de actie van de Franse po litie gezien moest worden als een htanoeuvre om de openbare aandacht af leiden van de andere moeilijkheden de regering. Gelaakt dient te worden de praktijk om bij het verhuren van woningen en van kamers een veel te hoge huurprijs te vragen, hetgeen woningbehoevenden deels noodgedwongen aanvaarden, ter wijl anderen door dit misbruik bij hun moeizaam zoeken naar een woning niet kunnen slagen. De Rijkst en Gemeentelijke Overheid is bereid zoveel mogelijk behulpzaam te zijn teneinde onder meer een split sing der woning te verkrijgen, waar door ieder gezin een zo groot mogelijke vrijheid en zelfstandigheid kan behou den. Wij vertrouwen, dat de betreffende ambtenaren iedere vorm van bevoor rechting of willekeur zullen vermijden. Eveneens zal het van de grootste be tekenis zijn, alvorens tot samenwoning over te gaan, inzage te nemen van de adviezen welke u worden verstrekt om dienovereenkomstig de wederzijdse ver houdingen en gedragingen te regelen. Degenen onder u, die door samenwo ning een voorlopige oplossing mogen vinden voor hun woningprobleem, die nen toch wel door een beschaafde en bescheiden hoiïding hun erkentelijkheid ten opzichte van de bewoners tot uit drukking te brengen. Wanneer Christus in zijn Evangelie bij de beschrijving van het laatste oor deel als een christenplicht naar voren brengt zelfs vreemdelingen te herber gen, hoezeer schiet dan de Christen te kort, die niet bereid is van zijn over vloed van woonruimte mede te delen aan zijn medeburgers. Nu geldt wel zeer bijzonder het Pe truswoord: „Weest jegens elkander gastvrij zonder morren" (1 Petrus 4:9). Daarom beminde gelovigen durven Wij vertrouwen op uw offervolle be reidheid, indien het u enigszins moge lijk is, aan hulpbehoevenden een onder dak te verschaffen. Doch eveneens vra gen Wij dringend, dat allen, die bij an deren komen inwonen, dit voor die anderen ook mogelijk 'en gemakkelijk te maken, opdat er geen twist maar vrede heerse in de huizen. Beminde gelovigen, gezien de ontzet tende woningnood, worden er meer dan gewone eisen gesteld aan de deugd van naastenliefde, maartij weten ook, dat het Onze plicht is de beoefening van de naastenliefde te prediken, gelegen of niet gelegen. En God verhoede, dat tot een van u op de laatsteoordeelsdag het woord worde gericht: „Gaat weg van mij want Ik was vreemdeling, en gij naamt Mij-niet op." En dat op uw tegenwer ping: Heer, wanneer zagen wij U vreem deling, het antwoord u mocht tegen- klinken: „Voorwaar, Ik zeg u, wat gij niet gedaan hebt voor één van deze ge- ringsten, dat hebt gij ook voor Mij niet gedaan" (Mattheus 25:4146). Zij, die niet in staat zijn een heel ge zin in hun huis op te nemen, kunnen wellicht een of meer hulpbehoevende kinderen opnemen. Want, beminde gelovigen, hft is u bekend in welk een uiterste nood ver schillende landen van Europa verkeren. Gebrek aan voedsel bedreigt hele vol ken met ondergang. Angstig zien zij voor zich een nieuwe winter van ont bering, gelijk die het Westen van ons land op» het einde der bezetting heeft moeten doormaken. Hoe gaarne zouden Wij, zoals na de eerste wereldoorlog, krachtdadig hulp- willen bieden. Eigen armoede echter belet ons dit. (Vervólg op pag. 2) Politie en soldaten trachten de orde te herstellen tijdens de cqmmunistische demon straties voor het Paleis van Justitie in Marseille. De demonstratie was een protest tegen de arrestatie van enige communisten De eerste stap tot de vorming van een regering-Reynaud is Zondagavond genomen, aldus werd in gezaghebbende kringen te Parijs verklaard. Reynaud zou reeds de steun van de socialisti sche partij verworven hebben. Volgens een verklaring van Reynaud aan A. P. zou de economische "-politiek van Frankrijk een belangrijke wijzi ging ondergaan, indien hij de leiding van een nieuwe regering op zich zou nemen. Na een onderhoud met Rama- dier, zeide Reynaud, dat hij de „poli tieke crisis" met de premier besproken had en er „niets definitiefs" bekend was over een nieuw contact met hem. Paul Reynaud was de laatste premier van de derde Franse Republiek en. weigerde in 1940, toen de capitulatie van Frankrijk reeds dreigde, het voor stel van Churchill tot een fusie tussen Engeland en Frankrijk te aanvaarden. Onlangs is een berichtfin de pers ver schenen, dat „de papierprijs" verlaagd werd. Deze prijsverlaging geldt echter niet voor het rotatiepapier van de dagbladen. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Rome, 16 November. Tot nu toe maken de communistische troebelen in Italië niet de indruk spon taan te zij11. Zij zijn daarom nauwelijks serieus te nemen. Wel schuilt er het ge vaar in, dat er het opzet achter steekt de tegenstanders tot ondoordacht ge wapend optreden te verleiden. Daardoor zou zelfverdediging van de communisten, eventueel zelfs een beroep op interven tie van een vreemde mogendheid, ge wettigd kunnen schijnen. Uw correspondent ziet vooralsnog geen reëel gevaar voor burgeroorlog of revolutie. Eerder ziet hij er een proef neming in met het bekende systeem van aanslagen, moorden, stakingen en interpellaties. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben bewezen, dat de regering, de politie en het leger vrij machteloos staat tegenover ge lijktijdige agitatie in meer dan honderd steden. Het ogenblik voor deze agitatie is doelbewust gekozen. Dit wordt duide lijk als men bedenkt, dat Maandag de zitting van het Congress te Washing ton een begin neemt. Ook staat vast, dat er overleg gepleegd is met de Franse broeders. Men lette slechts op de gebeurtenissen te Marseille. De toe stand in Rome is nog betrekkelijk rus tig. Een algemene staking is op het laatste moment voorkomen. Maar in de volgende weken zal de spanning nog toenemen. Wat thans in Italië gebeurt is ernstig, maar moet niet overschat worden. Wel De Koninklijke Familie heeft Zaterdag ie Canadese premier Mackenzie King in het Paleis Soestdijk ontvangen. Mackenzie King was vergezeld van de Canadese ambassadeur en diens echtgenote. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft met 32 tegen 17 stemmen besloten in 1948 h'aar zitting in Europa te houden. De vraag blijft echter nog open, of de nodige fondsen hiervoor ter beschikking gesteld zullen worden. Verwachting tot Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige en langs de Waddenkust nu en dan tot storm toenemende wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt met re gen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud. Zon 8.03—18.46. Maan 13 32—20.58. Zondagmiddag tien, minuten over vier is Prinses Juliana, vergezeld van Prins Bernhard, op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen, om Woensdag het huwelijk van Prinses Elizabeth bij te wonen. President Truman heeft besloten op *te speciale zitting van het Amerikaanse Congress, welke Maandag begint, ook ®*et plan-Marshall voor hulpverlening Europa op lange termijn in te die- en deze zitting niet, zoals aanvan- keliJk het plan was, te beperken tot be spreking van de tussentijdse hulpverle ning aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië. i» President Truman Is van plan Maan- jj8-? het Congress te verzoeken 597 mil- Vo^a dollar ter beschikking te stellen tJ°r tussentijdse hulpverlening. In een boodschap tot het Congress, die twee weken later zal weerden uitge- zal de president het yierjaren- plan voor het herstel van Europa (het plan-Marshall) voorleggen. Ofschoon niet verwacht wordt, dat het Congress vóór de in Januari a.s. be ginnende gewone zitting het volledige herstelplan in behandeling zal, nemen, zal het door de vervroegde voorlegging in staat zijn over de tussentijdse hulp te beslissen aan de hand van het volledige plan. Het voorstel van Truman zal gebaseerd zijn op het rapport van de commissie- Harriman. Deze schatte de kosten van het volledige plan gedurende vier jaar op 12 a 17 milliard dollar, waarvan In het eerste jaar (1948) te verstrekken een bedrag van 5.75 milliard dollar. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Zondag werd te Brussel door een menigte van 20 a 30.000 verzetslieden, die uit alle hoeken van België naar de hoofdstad waren gestroomd, langdurig betoogd tegen de zuivering, zoals op het ogenblik in het land wordt be dreven. De manifestatie, waaraan door alle groepen van het verzet werd deel genomen, verliep in de grootste orde en kalmte. Dagen van tevoren was deze betoging reeds aangekondigd en men verwachtte zonder twijfel relletjes. Dat was reeds te zien aan de zeer omvangrijke, voor zorgsmaatregelen, die getroffen waren, en de ongewoon grotepolitiemacht, die voor de gelegenheid op de been ge bracht was. De talrijke bomaanslagen, waarvan Brussel en later ook andere dorpen en steden het toneel geweest zijn, werderj als een voorspel beschouwd en deden ernstige uitbarstingen vrezen. Het gerucht liep, dat er deze Zondag een aantal aanslagen zouden plaats vinden en dat sommige grote magazij nen in het centrum van de stad aange duid waren om te worden geplunderd. Overdreven geruchten, die ln elk geval niet door de feiten zijn bevestigd en waartegen trouwens zowel de pers als de organisatoren van de betoging ge protesteerd hebben. Deze laatsten heb ben er b« de deelnemers uitdrukkelijk op aangedrongen, dat heel de manifes tatie in de grootste wettelijkheid be hoorde te verlopen, dat het niet mocht gaan als indertijd, toen de gewezen krijgsgevangenen voor de gebouwen van het parlement een betoging op touw zetten en hun protestactie het karakter kreeg van muiterij met alle gevolgen van dien. De manifestatie van deze Zondag heeft zich dus, men. kan wel zeggen tegen ieders verwachting in, beperkt tot een grote stoet, een langdurige optocht, een aantal redevoeringen, een ordemotie en het zingen van de Brabangonne. In deze redevoeringen werden de motieven ontwikkeld, die men gedurig terugvindt. Een te grote laksheid inzake de zuive ring, te lichte of zelfs geen straffen voor de ernstige gevallen, vooral van econo mische collaboratie, een te massale Vrij lating, resulterende in gemiddeld vijftien gratieverleningen per dag, het weder op nemen b'ij het -onderwijs van personeel, dat zeker geen recht heeft als opvoeder op te treden, en een te snelle toepassing van de wet Lejeune, waarbij tweederde van de straftijd kan worden kwijtge scholden. De motie bevatte een aantal concrete eisen, waarbij de herziening gevraagd wordt van de wet Lejeune, waarbij de perS wordt uitgenodigd vooral geen on zuivere elementen aan het woord te laten om onder het mom der persvrijheid hun anti-Belgische mentaliteit tot uitdruk king te brengen en waarbij tenslotte er in het bijzonder op wordt aangedrongen eindelijk langs wettelijke weg recht te verschaffen aan degenen, die zich voor het verzet hebben opgeofferd. is de algehele situatie kritiek, want zij moet gezien worden als het voorspel van de dingen, die in komende maan den staan te gebeuren. De communisten zullen immers alle middelen, die hun ten dienste staan, in het werk stellen om de regering te doen vallen voor de komende verkiezingen in Maart. Uit Venetië wordt gemeld, dat Zater dag in Padua demonstranten getracht hebben de Drefectuur te bestormen en dat zij slechts tegengehouden konden worden door geweervuur en traangas- bommen. Vier grote vrachtwagens met soldaten, in volle oorlogsuitrusting, werden ijlings aangevoerd om de po litie assistentie te verlenen in het heetst van het gevecht. De demonstranten keerden zich toen tegen de hoofdkwartieren van de „Uomo Qualunque" (de gewone man) en van de Italiaanse socialistische beweging, en vernielden deze. In alle grote steden van het land begon de tweede Zondag, dat alle arbeid stil lag, met buitengewone politie-maat- regelen. De openbare gebouwen, sta tions" en hoofdkwartieren der politieke partijen werden zwaar bewaakt De regering maakte Zondag nieuwe en krachtiger politie-maatregelen be kend, alsmede een schikking met het leger ter handhaving van de openbare orde. Het aantal carabinieri (staatspoli tie) zal onmiddellijk worden opgevoerd tot 75.000 man. In noodgevallen zal de militaire macht met de politie gecoördi neerd worden. De communistische partij welke thans openlijk heeft toegegeven de drijfkracht achter 't offensief van directe actie te zijn reageerde daarop met opnieuw op te wekken tot „eenheid van strijd met het doel de regering ten val te brengen". Deze opwekking had de vorm van een heftige resolutie van de executieve der communistische partij, waarvan de toon diende om het geweld eerder aan .te moedigen dan te tempe ren. In de resolutie wordt de regering er van beschuldigd het land tot sla vernij te brengen en een vazal van de Verenigde Staten te maken, doordat zij zich achter het plan-Marshall stelt. Twee leden van de commissie van goede diensten van de UJN.O. ter regeling van het Nederlands-Indo nesische geschil hebben in radio- uitzendingen verklaard, dat een eer ste stap gedaan is in de richting van het bereiken van een overeen komst tussen de twee partijen, al dus meldt A.P. uit Batavia. Deze eerste stap, aldus Van Zeeland (België) en Kirby (Australië) in eens luidende uitzendingen via radio Batavia en Djokjakarta, was de uiteenzetting van de standpunten van de commissie, „die zouden kunnen leiden tot een ont moeting van de afgevaardigden van de beide partyen Uiteenzettend, dat de speciale com missies van beide zijden op he1 ogen blik bijeenkomen, om de order staakt het vuren ten uitvoer te brengen, zeiden de twee sprekers: „Wat van het meeste belang is, is dat zij bij elkaar komen, ten einde het eens te worden over een overeenkomst, die op een waarachtige en afdoende manier een einde zou maken aan het doden, aan alle handelingen, voortkomend uit haat, aan vernieling en dood in iedere vorm en op iedere plaats in Indonesië." Terwijl zij weigerden „enigerlei hou ding van de partijen te interpreteren of er op vooruit te lopen" zeiden de twee sprekers, dat „aan beide zijden mannen van ervaring herhaaldelijk gezegd heb ben, dat in het belang van een goede en verstrekkende overeenkomst. al het mogelijke gedaan moet worden de at mosfeer te verbeteren en de rust en de kalmte te herstellen. De Commissie van goede diensten kan alleen van nut zijn, wanneer op haar oproepen acht geslagen wordt. Het is %onze plicht u allen te Vertellen naar onze raad te luisteren". „Wanneer u dat doet, naar wy hopen, dan zal er onmiddellijk een einde ko men aan het doden dan zal er on middellijk een einde komen aan de vernieling". De politieke belangstelling op Curasao richt zich voomamelyk op de benoeming van gedelegeerden voor de Rondetafel conferentie. De democratische party weigerde mede te werken aan de be noeming van vertegenwoordigers, waar uit de Kroon een keuze zal doen. De democraten wensen, evenals Suriname dat heeft gedaan, de gedelegeerden definitief te benoemen. Voorts eisen zy de verzekering, dat het ontwerpen van een. nieuwe constitutie voor de Ronde tafelconferentie definitief zal worden gesteld. Tydens een besloten vergade ring op Vrydag hebben de Staten door een gelijke verdeling van stemmen geen beslissing hieromtrent genomen. Gouverneur Brons heeft Zaterdag de redacteuren van 4 Paramaribose bladen Besturen met hoofd en hart ge tuigt van meer wijsheid dan rege ren met geweld. I Best tuig medegedeeld, dat minister Jonkman het verzoek, een vertegenwoordiger van de Surinaamse pers aan de rondetafel conferentie te laten deelnemen, heeft toegestaan. Een zelfde uitnodiging is ook de pers van Curasao gedaan. De wilde zwijnen hebben in veie streken van ons land de gemoederen geruime tijd bezig gehouden. Naar het schijnt is het thans de beurt aan de zeehonden, die reeds ln de Maas op vele plaatsen rijn opgedoken. Sommigen kannen echter de wilde zwijnen nog niet vergeten, vooral de gelegenheidsjagers niet, evenmin als touristen. De bewoners van Asten, Deurae, Someren en Bakel onder vonden overlast van deze touristen en gelegenheids jagers, die trachtten de daar volgens de verhalen ronddo lende wilde zwijnen te schieten. Een boer nit Deurne heeft, wordt voor „waar" verteld, met een van deze Nimrods een weddenschap afgesloten, waarbij de boer met de ja ger om tweehonderd gulden wedde, dat er op een bepaalde plek op een vastgestelde avond om kwart na tien een wild varken onder schot zou rijn te krijgen. Nimrod nam de weddenschap aan. Hij legde zich die avond in een hin derlaag met zijn „spuit" en was op alle eventualiteiten voorbereid. Wat er in zijn jagershoofd omging ver meldt het verhaal niet, doch op het afgesproken tijdstip drong er geknor door de duisternis. Schoten weerk'on- ken en aan het geknor kwam een einde Het was donker en nadat Nimrod zich van de gevolgen van rijn mees- terschot had overtuigd, besloot hfl bü daglicht de buit binnen te halen. Het werd, door de bewolking, ,Jtaat dag" de volgende mórgen. De jager had echter aan het nog schaarse licht voldoende, om rich te kunnen over tuigen van zün vangst. Het verhaal meldt niet, welke kreten en uitroepen hij slaakte over het schieten van eenhuis- en tuin varken. De boer had n.I. een varken voor wild zwijn la ten doorgaan. De weddenschap was gewonnen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft aan de mili taire hospitalen in Batavia 21.000 .eerste kwaliteit appelen „Jona thans" aangeboden. Het Uitvoer Controle Bureau heeft deze appelen afzonderlük gewikkeld en daarna in honderd nieuwe export kisten, elk be vattende 24 kilogram, verpakt. In elke kist bevindt zich een kaartje, waarop gedrukt staat: „Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland wenst onze gewonde militairen spoedig herstel" Een ieder, die zich direct of indirect bezig houdt met het opmaken van huishoudboekjes, en het aantal van deze mensen kunnen wy zonder aarze ling op vele millioenen schatten, weet. hoe moeilijk het is ze „sluitend" te ma ken, laat staan aan het eind van de week een overschot op nieuwe rekening te boeken. Dit is datgene, waarvan wij de gewoonte hebben gekregen, het met de wetenschappelijke naam van spanning tussen lonen en prijzen te bestempelep. Die spanning bestaat even goed en zelfs dikwijls in nog pijnlijker mate voor de zogenaamde rentetrekkers, in de meeste gevallen weduwen, wezen, ouden van dagen en pupillen, die nog niet of niet meer in staat zijn, in hun eigen onder houd te voorzien, en wier inkomentjes uit belegging, spaarbankboekjes of lijf rente bestaan. De veelvoudige verhoging van de kosten van levensonderhoud speelt al 'n nadelige rol en hierbij komt nog. dat de kunstmatig verlaagde rente verdere offers vraagt. Bovendien wordt door de laatste oorzaak en het gemis aan vertrouwen, voortkomende uit de geldblokkering, de spaarzin voor zover deze bij het dure leven nog mogelijk zou zijn eerder ontmoedigd dan aange wakkerd. Het gevolg hiervan is, dat, wanneer er wel overschotten zijn, deze worden uitgegeven. Dergelijke uitgaven drijven de prijzen weer op en maken, dat weer meer bankbiljetten moeten worden gedrukt, zodat de koopkracht van het geld opnieuw vermindert, wat juist voor de minst-bedeelden de ergste gevolgen heeft. Het is te begrijpen, dat de prijsverla gingen, welke de laatste tijd worden aangekondigd, met vreugde worden be groet. Eerst hoorde men, dat Philips zijn radiotoestellen en gloeilampen goedko per zou aanbieden. Het goederenvervoer op de weg, dat zijn tarieven met 10 tot 20 proceftt verlaagt (en daarna voor een hogere benzineprijs is komen te staan) volgde dat voorbeeld; schoenen worden 6, meubelen 10, papier 20, kunstzijdega rens 5, textiel van 10 tot 15 procent goedkoper. Nog andere prijsverlagingen zijn in overweging. Afgescheiden vam de omstandigheid, dat dit voor het merendeel artikelen zijn, die men nu niet bepaald dagelijks nodig heeft, dient te worden afgewacht, of de handel niet achter zal blijven. Bo vendien heeft men tegelijkertyd onge lukkigerwijze voor eerste levensbehoef ten als melk, kaas en boter de prijzen aanmerkelijk verhoogd. De spanning tus sen lonen en prijzen wordt er in zulke omstandigheden niet beter op. Nu schijnt wel het plan te bestaan, fabrikanten en handelaren, die in gebreke blijven hun prijzen „vrijwillig" te verlagen, daartoe te dwingen, wanneer deze maatregel verantwoord is. Hetzelfde heeft men in Frankrijk al eens geprobeerd, maar dat is op een fiasco uitgelopen.1 En hoe komen we er dan uit? Door de geleidelijke opvoering van de productie in het binnenland en een daling der prij zen van hetgeen wij uit het buitenland moeten invoeren. Wij geloven, dat de Overheid goed zou doen sommige post en spoorwegtarieven te verlagen, b.v. de abonnementen. Doch voor- ai zouden de prijzen der eerste levensbehoeften moeten dalen. De huismoeders zullen bly zijn, als zij eens zullen vernemen, dat gedacht wordt aaa de mogelijkheid van een verlaging der groente- en fruitprijzen. Wij zijn blijk baar op de goede weg, maar er zal nog veel moeten gebeuren voordat wij ons sterk kunnen verheugen. De Canadese premier. Mackenzie King, is Zaterdagmiddag gedurendq drie kwartier op het paleis Soest- dyk de gast geweest van het Prin selijk paar. Ook de Canadese ge zant, de heer P. Dupuy en diens echtgenote waren aanwezig. De Prinses toonde de Canadese gast haar jongste dochter en poseerde in de gang van het paleis tezamen met H. M. de Koningin, de Prins en de gasten voor de aanwezige fotogra fen. Trix vertelde King in het En gels, dat ze zich hem nog herinner de van haar verblyf in Canada. In de vooravond hield Mackenzie King nog een afscheidsreceptie op het buitengoed „Groot Haesebroek" te Was senaar. Vrijwel het gehele corps diplo matique, onder wie de ambassadeurs van China, Frankryk, Sovjet-Rusland en de Ver. Staten, was aanwezig. Voorts kwamen minister-president dr. L. J. M. Beel en vele leden van het kabinet af scheid nemen. Na het diner reisde Mac kenzie King naar Hoek van Holland, vanwaar hy met de „Oranje-Nassau" naar Engeland overstak. Tegenover de pers verklaarde hij nog, dat hij haast geen woorden kon vinden om de gevoelens, die dit bezoek aan Nederland in hem gewekt had, uit te drukken en hoe hij getroffen was door de vele blijken van warme genegenheid hem betoond als even zovele bewijzen van de hechte vriendschap tussen de beide landen. Radio Elbe-Weser meldde Zondag morgen: Het Nederlandse tankschip „Holland", dat zich op 53 gr. 56 M. Noor- derbreedte.en 7 gr. 59 M. Oosterlengte bevindt d.i. op de Noordzee ter hoog te van de Deense kust staat in brand. Drie leden der bemanning zijn nog aan boord. De Duitse trawler „Helmi Soeh- li" verleent assistentie. Drie sleepboten zijn op weg naar het schip, dat zy binnen 2H uur zouden kunnen bereiken. Radio Élbe-Weser meldde later, dat het tankschip „Holland" gezonken is. De bemanning is in veiligheid. De beweging m Suriname, welke het omverwerpen van de regering ten doel had, heeft, zoals de leider van die be weging, Sanches, zijn volgelingen bad verteld' haar wortels in Nederland en de Ver. Staten gehad. Deze mededeling werd Zaterdag door een van de leden der beweging tegenover de politie ge daan. Sanches had zyn volgelingen ver zekerd, dat hij speciaal uit Nederland naar Suriname was gestuurd met aan wijzingen om de beweging te organise ren en "dat de beweging door groepen in Nederland en in de Ver. Staten werd gesteund. De politie heeft wapens ge vonden, welke van het leger waren ge stolen of welke van de oorlogsfronten waren meegenomen. Dit was mogelijk, gezien het feit, dat de bagage van mi litairen ongezien de douane passeert Slechts zestien man werden gearres teerd; enkele van hen zijn. na bekend te hebben, dat zij aan deze beweging hadden deelgenomen, weer vrijgelaten. Zes soldaten en één politieman zijn nog in arrest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1