PRIJS VAN TEXTIEL GAAT OMLAAG „PARATE EXECUTIE" IN DE BOLLENSTREEK Duizenden kinderen moeten geholpen worden BOKIE BURF EN DE GITAARGEEST Oproep van het Episcopaat .2.3.4.5. Wij luisteren naar Verkeersactie te Haarlem AGENDA Taxi? Bel op 1 Noodkreet van kwekers v.v.v. V. J' v&dsvyjtütg. £4 MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 21 Nov, komt de voetganger aan de beurt OUD HUIS MET MODERNE BESTEMMING Waar het goed verblijven is BLOEMBOLLEN. SANERING Ba ver wijk komt nu met een motie Buurt- en clubhuis I „Kampersingel" L SGHILDERSPRENTEN Actie artistieke wandversiering DISTRIBLJTIENIEUWS WILLIBRORDUSFEEST IN KRING OOST Geestelijke adviseur geïnstalleerd Hoi opnemen van kinderen uit Duitsland Conrad Stork-koor Onderscheiden (Vervolg van pagina 1) BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Jubileum V.V. Bloemendaal Waterpolo Z.I.A.N. wirtt vrijheidis- - bokaal HEEMSTEDE Oudermiddag Henricus- Mulo-school „Naar het volle leven" Vijftien jaar voor Spannenburg ZANDVOORT Geslaagd Keur'ng dienstplicht Kath. Vrouwenbeweging BESOMMINGEN Beurs van New York Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR (Wordt vervo igi* In het kader van de door de regering nagestreefde prijsverlagingen zullen de prijzen van alle textielgoederen vrij aan zienlijk worden verlaagd. Deze prijsver laging is mede mogelijk geworden dank zij de medewerking van het grootste deel van de desbetreffende takken van in dustrie en handel, om de prijs, en loon politiek van de regering te doen slagen. Verlaagd worden de fabrieksprij zen van de katoen-, kunstzijde- en linnenindustrie en wollenstoffen-in- dustrie, de tricotage, en de confec- tie-industrie, terwijl ook de marges van groot- en kleinhandel zijn her zien. Tenslotte kan in dit verband nog melding worden gemaakt van de binnenkort; te verwachten verlaging der maatkleermakerstarieven. Teneinde een indruk te geven van de invloed, die een en ander zal hebben op de winkelprijzen, worden hier enkele voorbeelden genoemd van te verwachten De politiecorps- en verkeerschefs van de acht grootste gemeenten in den lande hebben de hoofden bi) elkaar gestoken en besloten tot het oprichten van een verkeerspoütie- commissie, die zich zal toeleggen op het bevorderen van een grotere ver keersveiligheid. De K.N.A.C., die zich reeds beijvert met anti-Iawaai-acties, heeft ook in deze haar volledige medewerking toegezegd. Ook de Haarlemse verkeerspolitie zal aan deze nieuwe veilig-verkeer-actie deelnemen. Zy stelt zich voor het weg gebruikende publiek in drie gedeelten te splitsen, ni. voetgangers, wielrijders en automobilisten en deze de een na de ander apart opnieuw „op te voeden"' in het verkeersleven. Van Vrijdag 21 No vember tot 11 December zuilen eerst de voetgangers, die de meeste overtredingen begaan, aan de beurt zijn. Er zijn 10.000 briefjes gedrukt, waarop de negen voor naamste verkeersregel? voor deze cate gorie staan. Wanneer een voetganger in het bovenvermeld tijdvak door een agent betrapt wordt op een verkeersovertreding, zal deze hem zo n papiertje in de hand drukken met een vette streep bij het punt, dat overtreden is. Als de drie op- voedingsweken voorbij zijn, zullen de papieren terechtwijzingen van de baan zijn: de overtredende voetganger gaat dan op de bon. Na verloop van tijd hoopt de Haarlem se politie de andere categorieën wegge bruikers eveneens op te voeden, terwijl ook een voorrangsactie op het program ma staat. Dat al deze maatregelen nodig zijn blijkt uit het ontstellend aantal dodelijke verkeersongelukken, die in ons land plaats vinden. Vorig jaar stierven in Nederland 1175 mensen bij dergelijke overtredingen. De verhouding tussen Amsterdam en Parijs in het aantal ver keersongelukken op de 100.000 inwoners, was verleden jaar 10.2 tegen 4.1. Dat er in 1946 over het gehele land 3 doden en 18 zwaargewonden per dag by verkeers ongevallen te betreuren waren, geeft toch wel te denken. Ook in Haarlem gaat het er hard aan toe: tot nu toe zyn er dit jaar in onze stad ai 11 doden tengevolge van verkeersongevallen. Weinigen, die de naam Sassenheim horen noemen, zullen weten, dat dit rus tige dorp in de bollenstreek een histo risch huis bezit, dat eens eigendom was van Koning-Stadhouder Willem III. Of dit huis ooit t door de stadhouder is be woond geweest, mag men betwijfelen, ■maar de herinnering aan de Koninklijke eigenaar is gebleven in de naam „Het oude Koningshuys". En het was dit huis, dat Zaterdagmiddag in het middelpunt van veler belangstelling stond, toen daar onder dezelfde naam een hotel-restau rant werd geopend. De inrichting van een restaurant in het oude huis wekt misschien de gedachte, dat de historische waarde volkomen is teloor gegaan. Het zij echter tot eer van de directie gezegd, dat zij er alleszins in is geslaagd die waarde te behouden, en het huis gezien de vervallen staat, waarin het sedert enkele jaren verkeer de een waardig aanzien te hergeven. Door het gehele huis heen, overigens voorzien van alle moderne comfort, ademt men er de geest van eeuwen,.wel ke door de bijna feërieke sfeer, die er in de met kaarsen verlichte „gewelven" hangt, geaccentueerd wordt Het was geen wonder, dat de heer De Hoog, directeur van het bedrijf, in te genwoordigheid van een uitgelezen ge zelschap, o.w. burgemeester en wethou ders van Sassenheim, met een zekere trots de opening verrichtte. De burge meester van Sassenheim, Jhr/ Sandberg van Boelens, gaf in het kort een over zicht van de geschiedenis van het huis, en sprak er daarna zijn waardering over uit, dat de heer De Hoog het initiatief had durven nemen om tot de exploitatie var. een restaurant in het Koningshuis over te gaan. Want niet alleen Sassen heim, maar ook de hele bollenstreek zal met deze exclusieve gelegenheid gebaat zijn. Na het besluit van de afgevaardigden ter laatste vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur om alle sane ringsmaatregelen af te schaffen, bleef over de motie-Grootebroek, waarin het hoofdbestuur werd opgedragen alles in het werk te stellen om vanregerings zijde uitvoering van het met meerder heid van stemmen genomen besluit te verkrijgen. Deze motie, die in de De- cember-vergadering aan de orde A>u komen, is intussen ingetrokken. Maar nu heeft de afdeling Beverwijk ge meend het er niet bij te kunnen laten zitten. Met een zeer grote meerderheid van stemmen besloten de leden aan het hoofdbestuur te vragen er in Den Haag voor te pleiten, dat de saneringsmaat regelen op 1 Januari zullen verdwynen. Tevens moet het actief zijn om een ein de te maken aan de hoge areaalheffin gen. Dit wordt dan een nieuwe motie, maar er kan nog meer komen voor alw eer d'e kopstukken uit de bloembollen- wereld weer in December bij elkaar zijn. verlagingen van de prezen van enkele belangryke artikelen. De herenconfectie zal met ongeveer 7 pCt. worden verlaagd, damesjaponnen zullen 13 a 15 pCt. goedkoper worden, damesmantels zullen een daling van 11 a 12 pCt. te zien geven. Verder zijn te noemen: wollenstoffen 10 pCt.u kunst zijde en katoenenstoffen 12 pCt., overall- stof 9 pCt., luiers, doeken e.d. 8 pCt.. katoenen bedlakens 9 pCt., overhemden 10 pCt,, dameskousen TA pCt., 'baby- truitjes 11 pCt., tapijten 15 pCt., trijp 10 pCt., geconfectionneerde overalls 5 pCL De prijzen van bepaalde goederen in meer luxueuze uitvoering gaan minder omlaag. Terwijl sommige verlagingen van fa- brikantenprijzen reeds per 1 October zijn ingegaan; zullen de meeste dezer verlagingen begin December, in wer king treden. De nieuwe handelsmarges zullen per 1 Januari a.s. ingaan in ver band met de noodzaak de voorraden om te pryzen. Aangezien de doorstro ming der goederen in het productie- en distributieproces uiteraard enige tijd neemt, zal het totale effect der verlagingen eerst over enkele maan den volledig tot uitdrukking komen.^ Het eerste clubhuis van de Stichting „Club- en buurthuizen" in Haarlem en omgeving is Zaterdagmiddag aan de Kampersingel 70 geopend. De voorzitter van de Stichting, mr. J. van der Hoeven, wees er op, dat het werk in de oorlogs jaren gegroeid is, en na de v bevrijding ter hand is genomen. Hij herinnerde aan het vele door Volksherstel verricht, en dankte het gemeentebestuur voor zijn hulp en de erven van der Ban voor het beschikbaar stellen van het huis. Hy wenste de leidster, mej. Memeling, veel succes met haar mooie taak in dienst van de gerechtigheid en naastenliefde. De wmd. burgemeester, de heer Geluk, verklaarde het gebouw daarna voor ge opend met een toespraak, waarin hy de onderneming, die in het Haarlemse ge meenschapsleven niet gemist kan wor den, roemde. Een groep kinderen gaf daarna enige demonstraties. Bioscopen: Rembrandt: De hemel kan wachten (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Zigeuneradel (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Vrolijke jongens (a. L), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De barbier van Sevilla (a. 1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Gevaarlijke Vrien den (a. L), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaar- ne-theater: De opschepper (a. 1.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 17 November Stadsschouwburg: R. K. Toneelver. Alb. Thijm met „Een goede buur is be ter dan....", 8 uur. Concertgebouw: Symphonie-orkest „Eutherpe" -concerteert, 8 uur. Dinsdag 18 November Stadsschouwburg: R. K. Toneelver. Alb. Thijm met „Een goede buur is beter dan....", 8 uur. Concertgebouw: Derde Volksconcert H. O. V., 8 uur. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. De Stichting „Beeldende kunst binnen ieders bereik" houdt van 17 November tot 7 December in de kunstzalen «iFrans Heerkens Thijssen" een tentoonstelling van schildersprenten. In het ere-comité hebben o.m. zitting genomen de loco burgemeester van Haarlem D. J. A. Geluk, de wethouders van onderwijs van Heemstede, Bloemendaal, Zand- voort en Velsen, Dr. K. J. L. Alberdingk Thym, Albert Arens, voorzitter van „Kunst zij ons doel", H. P. Baard, direc teur van het Frans Hals-museum, en verschillende andere figuren uit het artistieke leven. De heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het ere-comité, zal de opening verrichten. Het doel, waartoe de Stichting in het leven is geroepen, is, dat de opbrengst van de schildersprenten geheel ten goede komt aan de exposerende kun stenaars. De prenton zullen ditmaal niet, zoals dat gewoonlijk gebeurt, via de kunsthandel verkocht worden, maar al leen verkrijgbaar zijn op de tentoon stelling zelf. Hiermede wordt dan te vens het tweede doel bereikt, dat ieder een, ook in die plaatsen, waar geen kunsthandel is gevestigd, maar waar de tentoonstelling wel zal worden gehou den, in de gelegenheid zal zijn een of meer prenten te kopen. De Stichting heeft aan een aantal be kende kunstenaars opdracht gegeven tot het maken van een vijftal schilders prenten, die intussen door haar verme nigvuldigd zijn. De deelnemende kun stenaars zijn: Kees Andrea, Charles Eyck, Edgar Fernhout, Jan van Keulen, John Radecker, W. Schumacher, Jan Wiegers en Nic. Wijnberg. Dinsdag 18 November HAARLEM (Vleeshal). Uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen Va t.m. VL Een boven verwachting groot aantal leden met hun dames hebben- gisteren in kring Oost van de Kath. Arbeiders beweging een mooi en intiem St. Willi- brordfeest gevierd. De kerkelijke viering bëgon in de in timiteit van de kapel van de eerw. zus ters in de Koningstraat, waar de gees telijke adviseur, kapelaan J. J. A. v. d. Zalm, een H. Mis voor levende en overleden leden der K. A. B. opdroeg. Onder deze H. Mis hield de geestelijke adviseur een predikatie over St. "Willi-/ brordus. Tevens was er algemene H. Communie voor de leden. Na de kerkelijke viering toog men naar het gebouw St. Bavo, waar wel bereide tafels klaar stonden om de in wendige mens te versterken. Na het ontbijt werd kapelaan J. J. A. v. d. Zalm door de voorzitter als geestelijk adviseur voor kring Oost der K. A. B. geïnstalleerd. Het kringbestuur en de leden zijn er van overtuigd een actief geestelijk adviseur benoemd ge kregen te hebben, getuige zijn activiteit 'in het parochiewerk van St. Jan en zijn liefde voor de katholieke arbeiders beweging. De heer H. Boeree droeg op ver dienstelijke wijze enkele declamaties voor o.a. een door prof. dr. Schreurs op gedragen aan „Berg en Bosch" bij het 25-jarig bestaan als sanatorium en de declamatie „Moeder". De heer J. Nibbering zorgde voor het muzikale gedeelte. Tussen de toespraken en declamaties zong men gezamenlijk enkele* liederen uit de liederenbundel. De voorzitter besprak nog het St. Nicolaasfeest en de St. Nicolaasactie. Het geheel was een mooie en intieme morgen en heeft bij de aanwezigen diepe indruk gemaakt. Alleen zal het bestuur bij een volgende gelegenheid een gro tere kapel moeten nemen. Zij, die naar aanleiding van de Bis schoppelijke brief van gisteren inlich tingen Wensen omtrent het opnemen van kinderen uit Duitsland of het verzen den van pakketten, dienen zich uitslui tend te wendqn tot het bureau B.H.O., Hagestraat 10, Haarlem. Zaterdag nam het. Conrad Stork-koor o.l.v. P. Germes voor het eerst deel aan een zangconcours, dat uitgeschreven was door het gem. koor „Het Oosten" in Rotterdam. In de 3e afd. mannenko ren wist Conrad Stork met 308 pnt. de le prijs te behalen. De heer T. Stevens, 50 jaar werkzaam by de afdeling in_ en export van de bloembollenhandel J. B. van der Goot te Hillegom, is onderscheiden met de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau. De heer P. S. van Leeuwen te Noord- wijkerhout schrijft ons: De nood ln het Bloembollenvak is tot zodanige hoogte gestegen dat het Be drijfschap voor Sierteeltproducten het nodig geoordeeld heeft de kwesers met parate executie te bedreigen om nen daardoor te dwingen de achterstallige areaalheffing te betalen. Wat die areaal- heffing eigenlijk betekent en hoe het komt dat men in kwekerskringen over dit besluit zo ontstemd is, willen we trachten in het onderstaande uiteen te zetten. In het bloembollenvak bestaat een re geling waarby het vak door een korting toe te passen op alle geëxporteerde bol len (leverbaar) een fonds vormt (Sur- plusfonds) en met behulp van de gelden uit dat fonds de 'opkoop van overschot ten aan leverbaar, welke de exporthan- del niet kan* verwerken, financiert. De kortingen worden aanvankelyk gescnat, maar later, wanneer de omvang van het Surplus bekend is, definitief vastgesteld. Deze regeling heeft jarenlang bestaan en hoewel er enkele mazen inzitten, over het algemeen bevredigend gewerkt. In 1946 voerde men echter in plaats van een korting op leverbaar een hef fing per beteelde are in (areaalheffing). By de korting op leverbaar, zo werd ge redeneerd, draagt de binnenlandse han del, omdat deze niet gecontroleerd wordt, niet by voor de Surplusfinan- ciering. Deze binnenlandse handel was in de jaren in en vlak na de oorlog nogal belangryk. Ook het z.g. Nieuwe Goed (de teelt van nieuwe variëteiten), waarvan slechts weinig als leverbaar aan de markt kwam, droeg niet by. De beteelde oppervlakte van dit z.g. Nieu we Goed, hoog in prys door de grote goederenspeculatie aan het eind van de oorlog, schatte men als nogal aanzien lek. Wanneer dus, zo redeneerde men verder, een heffing per are wordt in gevoerd, zullen de inkomsten van het Surplusfonds sty gen, de heffingen kun nen daardoor verminderd worden en de last van het Surplus" zou meer naar evenredigheid over alle kwekers verdeeld worden. Nu de practyk. Allereerst was die ver deling van de lasten een fictie. De are aalheffing immers houdt geen reke ning met de aard van het gewas. Of een kweker een goed of minder goed gewas heeft is van geen invloed op de grootte van de heffing Kweker A met een goed gewas en - een roe-opbrengst van 20. en een heffing van 8.— houdt 12over. Kweker B met een slecht gewas en een opbrengst van 12.houdt 12.min 8. Is 4 over. B is dus zeer ernstig gedu peerd, eerstens door een minder goed gewas en vervolgens door deze vorm van heffing. Die man zyn bestaan raakt ei door in gevaar. By de Surplusheffing is dit anders. Wanneer A 20.trekt met een korting van 20 pet. houdt hy 16over. B trekt 12.korting 2.40, en houdt 9 60 over. Zyn mindere trek bezorgt hem ook een in verhouding geringere korting. Deze regeling is dus veel eeriyker. By de invoering van de areaalheffing kwam het al spoedig tot protesten en voornamelyk werd daarby gewezen op het principieel verkeerde in deze maat regel. Nu heeft men vaak gezegd dat het vak deze vorm van heffing zelf gewild heeft Maar wat men met „het vak" bedoelt is niet altyd even duidelyk. Feit is dat in de grootste organisatie in het bioembollenvak, de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, alleen door het hoofdbestuur en de groepsbe sturen is beslist en dat' de afdelingen (57 in getal!) er nooit in gekend zyn. Dit geschiedde ondanks de uitdrukkelijke toezegging van de voormalige voorzitter dat de afdelingen geicend zouden wor den, wanneer belangryke besluiten ge nomen zouden worden. Wanneer men dus thans van bepaalde zijde herhaalde lijk verzekert, dat het vak deze onbillijke maatregel zelf gewild heeft, dient men dit met een korreltje zout te* nemen. Er waren nog andere, practische, re denen waarom deze areaalheffing ver werpelijk was. De pryzen van het Nieuwe Goed daalden als gevolg van toenemende geldschaarste en teleurstellende export in 1945. Ook de binnenlandse nandel liep door geldsqjiaarste en verbetering van het vervoer terug. De motieven, welke men dus aanvankelijk voor de invoering van een areaalheffing aanvoerde, vielen de een na de ander weg. Daar kwam echter nog by en dit is het belang rijkste dat ontduiking en knoeierij door deze maatregel werden uitgelokt. De mogelijkheid was er en daar heeft het B.V.S. door de uitgifte van onge nummerde meetbonnen aanleiding toe gegeven dat kweker èn meter het niet elkaar op een accoordje gooiden. Wan neer er minder roeden gemeten werden dan er stonden, dan betekende dit in feite dat er evenzoveel malen minder het heffingsbedrag betaald zou worden. Dat dit gebeurd is staat zonder enige twyfel vast. Dan is er de gelegenheid dat kwekers op A-vergunning (bloemiste- ry) hun oogst, welke in feite bestemd is voor hun eigen bedryf, op een of andere manier onder zien te brengen by de ex porteur of het Surplusfonds. Dat dit verboden is neemt niet weg dat het toch gebeurd is. Vervolgens zyn er nog de bollen welke geteeld werden zonder 'vergunning, de z.g. zwarte bollen. Voor een deel werden deze, en zulks op aanwijzing van de juristen van Landbouw, pub'aek ver kocht. Ze kwamen daardoor dus weer by de export of het Surplusfor.ds te recht. Een ander deel verreweg het grootste deel is zonder meer aan de markt gekomen. Men heeft nog getracht er „witte" bollen van te maken door ze te laten inleveren, maar de normen welke daarvoor"werden aangelegd waren ge baseerd op e£n normaal gewas, terwyl het B.V.S. steeds op het standpunt stond en nog staat dat er een best gewas was. Maar deze opvatting was biykbaar toch geen aanleiding de nor men te herzien. Verschillende malen is door het B.V.S. verklaard dat de boeten opgelegd door de tuchtrechters aan de telers van zwar te bollen voldoende waren om de scha de aan de bona-fide kwekers berokkend te dekken. Het B.V.S. nam als waarde- opbrengst aan een bedrag van plm. f 10 per roe, terwyl de werkelyke waarde ongeveer het dubbele bedroeg! Uit de hier aangehaalde voorbeelden blijkt dat er nogal het een en ander mankeert aan de redenering en de op vattingen van het B.V.S. Dit zou niet zo tragisch zyn als de schadeiyke gevolgen niet neerkwamen op de ruggen van hen die ter goeder trouw zich hielden aan de voorschriften van de overheid. Die zelfde overheid, die zo duidelyk gefaald heeft in het nemen van maatregelen om deze groep kwekers de massa! te beschermen, bedreigt ze thans met pa rate executie omdat ze, en dit volkomen verklaarbaar, geaarzeld hebben op het eerste sein hun verplichtingen na te komen. Verplichtingen, welke moreel gezien, zeer ongunstig voor de overheid uitval len. Het bloembollenvak heeft na de oorlog reeds schitterende prestaties geleverd. De Nederlandse bloembol verliet a!s eer ste product de vaderlandse bodem om in de vreemde te getuigen van onze onverzwakte energie. By na 150 mftlioen aan vreemde deviezen heeft het vak ln goed twee jaren voor het herstel van 't vaderland weten te bemachtigen. Voed sel, grondstoffen en machines zyn er voor teruggekeerd. Niettegenstaande deze uitzonderlyke prestaties echter wordt op menig be dryf geworsteld met grote zorgen om het hoofd boven water te houden. Eén daarvan is de hierboven geschetste areaalheffing,, welke én om haar toepas sing én om haar onbillykheden velen tot wanhoop dryft. Jaren lang hebben de kwekers gevochten tegen crises en oor log en ze zyn niet versaagd. Maar wat crises en oorlog niet klaar speelden, dat dreigt thans de eigen overheid, met de wet in de hand, af te dwingen. Hier is nood. grote nood. Een belangryke tak van ons volksbe staan is in gevaar. En toch, ondanks eigen onmacht moet er iets gedaan worden. Verdienen dan niet het eerst gehol pen te worden de kinderen, die door gebrek en ellende dreigen om te komen? De kinderen van al deze landen zou den vvy willen opnemen. Niemand van deze kleinen heeft die verschrikkelijke oorlog mede ontketend. Eigen armoede, zoals reeds gezegd, dwingt tot beper king. En zo verleende de Regering toe stemming tot opname van ongeveer 10.000 Nederlandse kinderen, die in Duitsland woonachtig zyn. Ongetwijfeld zyn er zeker gezinnen, die geen gele genheid hebben aan een volwassene ot aan een gezin een samenwoning aan te bieden, maar die wel voor een jongen of een meisje naar gelang de samen stelling van eigen gezin een plaatsje kunnen inruimen. Wy denken vooral aan de dorpen, waar de voedselpositie zoveel gunstiger, ligt dan in onze steden. Hoe edelmoedig hebben ttfélens de bezet tingsjaren onze goede gezinnen op de dorpen by herhaling gebrek lydende stadskinderen in hun woningen opgeno men. Met Sint Faulus vermanen wij u: „Laat ons niet moede worden het goede te doen" (Galaten 5:9): Anderen en dat zijn er velen diede gelegenheid missen een kind op te nemen, verzoeken Wij mild by te Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: rector van het Maag denhuis te Amsterdam, de weleerw. heer J. A. G. van der Hoogte; tot ka pelaan te Delft (H. Sacrament) de wel eerw. heer C. P. Grootscholte, die ka pelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Gasthuis). In Hotel Brinkmfenn vierde gister avond de voetbalvereniging Bloemen daal haar vyfenveertigjarig bestaan. Ondey de genodigden bevonden zich vele prominente figuren, o.w. de oud- internationaal Charly de Bock. De heer Kröger bood aan de leden en de oud-leden van het bestuur een fraai gedenkboek aan, waarna de ere voorzitter, de heer Adr. Cassée, de feest rede uitsprak. Deze herinnerde o.m. aan de roemrijke wedstrijd, welke „Bloe mendaal" in 1928 tegen Argentinië speelde. Ondanks het feit, dat „Bloemendaal" op deze jubileumdag met 5—1 van Schoten verloor, was de stemming uit stekend. Uitslagen van de in de wintercompe titie Kring Haarlem gespeelde water- polowedstrijden: Adspiranten: VZVHVGB 04; HVGB—DWT 5—1; HPC—VZV 4—0. Dames: VZV 1—HPC 1 2—0; HVGB 1 DWR 2 1—1 VZV 1—HVGB 1*5—1. Heren, afd. I: VZV 1—Ne.eus 1 3—6: Nereus 1Haarlem 1 4—3; afd. II: Nereus 2Haarlem 2 33; HPC 2 DWR 2 1—1; afd. III: VZV 2—HVGB 3 1—3; VZV 2—PSVH 1 8—2; DWR 3— HVGB 3 1—2; DWT 2—HPC i 2—0; afd. IV: VZV 3—HVGB 4 0—11; Haar- lem,3—DWT 3 4—0. Bekercompetitie K.N.Z.B.: VZV 1 Zian 2 46, Rococent bekercompetitie K.N.Z.B.: DWT—HDZ 1—2. Vriendschappelyk: Haarlem 1—Zar 1 4-1# Het waterpolo-tournooi om de Vrij heidsbokaal, dat HVGB in het Sport- fondsenbad organiseerde, heeft een overtuigende zegè opgeleverd voor ZIAN, dat dit kleinood nu voor ..de tweede maal won. In de finale tusscA ZIAN en HZ en PC ging het voor de rust gelijk op, doch in de tweede helft kwam ZIAN's kracht naar voren en was het door Smol, Tissen en Vlothuizen al heel gauw 30. Wel scoorde Lex van Dijk hierna 31, doch Tissen bracht met een hard schot de eindstand op 4—1. De uitslagen luiden: ZIANDWR 8—3; Het IJ—ZIAN 0—2, DWR—IJ 1—3, HVGB—SVH 5—1, HZ en PC—HVGB 4-1, SVH—HZ en PC 3—3. dragen ter bestrijding van de vele kos ten, aan deze massale kinderopnsme verbonden. Ook het zenden van levensmiddelen pakketten voor zover de Regering zulks in verband met de voedselpositie hier te lande toelaatbaar acht wordt ten zeerste door Ons aanbevolen 1). Beminde gelovigen, de toestanden in ons land, denkt slechts aan het rampza lig woningtekort, en in andere lanc.en, zijn nog zorglijk. Laat u niet door gemakzucht of eigen belang afhouden van de offervaardige volbrenging van de plicht, welke deze na-oorlogse nood oplegt, opdat om uwentwille deze tijd van beproeving worde bekort. En zal dit Ons herderlijk schrijven qp Zondag 16 November aanstaande in alle tot de Nederlandse Kerkprovincie bêhorende kerken alsmede in de kapel len, waarover een rector is aangesteld, op de gewone wijze onder alle vastge stelde Heilige Missen van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht den 4 Nov. 1947. t Joh. Kard. De Jong, Aartsbisscnop van Utrecht. t Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond. t J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem. t W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. W. M. Baeten, Bisschop-Coad jutor van Breda. 1) Zulks kan geschieden via de Ne derlandse^ Caritas Missie te Sittard. t Nadat broeder Hubertus, het hoofd der school, de zeer druk bezochte ouder - middag, die in het R. K. Verenigings gebouw werd gehouden, had geopend, voerde het toneelgezelschap van de heer Joh. Keehnen uit Den Haag het toneel stuk „Vlammende Vleugels" van Wil van den Berg op. Het toneelstuk is nog een nabloeier uit de periode van het uitsluitend herentoneel. De vertolking was echter goed. In de pauze werd een lotery gehouden en belangstellende ouders kregen volop gelegenheid zich met de onderwyzers te verstaan over de vorderingen van hun kinderen. Op de reünie voor oud-leerlingen, welke Zondagavond gehouden werd, voerde hetzelfde gezelschap met even groot succes wederom dit vliegersspel op. Het bekende toneelstuk van Henk Assmann „Naar het volle leven" zal Donderdag 20 November 8.15 uur wor den opgevoerd. Hedenochtend veroordeelde het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam de 44- jarige ex-corpscommandant van de Staatspolitie te Velsen, P. J. A. Spannen burg, conform de eis tot een gevange nisstraf van 15 jaar met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve detentie en ontzetting uit de burgerlijke en poli tieke rechten voor de tijd van het leven. De veroordeelde heeft het recht op cas satie. S. had zich tijdens de bezetting vooral bezig gehouden met het arreste ren van illegale werkers en het organi seren van razzia's. Eens schroomde hij niet een dertigtal mensen, dat zich uit angst voor de razzia's in een kerk had verscholen, bij de Duitsers aan te geven en te doen arresteren. De procureur-fis caal, mr. J. Eesier, had in zijn requisitoir 3 November aangevoerd, dat minstens zes personen door het optreden van S. het leven hebben verloren. De agenten van politie W. Th. Kok en A. Mastenbroek slaagden voor het poli- tie-diploma. De tweede'toneelvoorstelling, georgani seerd door de vereniging voor vreemde lingenverkeer zal Woensdag 26 Nov. wor den gegeven. Het gezelschap van Cor Ruys zal dan een blyspel opvoeren. Van de 75 voor Zandvoort ingeschre ven jongemannen voor de lichting 1948 werden er 44 goedgekeurd. Hedenavond vergadert de "Katholieke vrouwenbeweging om 8.15 uur in het pa tronaatsgebouw. Prof. Holtkamp zai dan spreken over het verzet der vrouwen in vroeger eeuwen.. IJMUIDEN, 17 Nov. IJm. 19 f 15097, Dm. 15 f9630, Dm. 99 f20500. Trawler f 3650, Kw. 138 f 6200, Kw. 51 f 3200, KW. 84 f 980, Kw. 159 f 15360, Kw, 5 f 6750, Dm. 212 f1019. De aanveer: 25 kisten tarbot en tong, 50 kisten schol, 570 kisten schelvis, 95 kisten kabeijouw, 40 kisten wyting, 3553 kisten verse naring, 40 kisten diversen. De haringprys be- aroeg f 15 tot f 12. 15/11 Anaconda Copper 35% Bethlehem Steel 97 Chrysler Corp. 60% General Electric 35'4 General Motors 584 Hudson Motors 19 Kennecott Copper 48% Montgomery Ward 534 North American Co 25 Radio Corp. 9% Republic Steel 27 Shell Union Oil 30 Southern Pacific 43% Southern Railway 34 Tidewater 2314 U.S. Steel 74 ex dividend 14/11 35 964 60'/j 35-4 58'» 18% 4814 56 54 25 9',4 27 30% 43% 3414 23 73% Maandag HILVERSUM II 415 M. 16.45 Mo zart 17.00 kleuters 17.15 gram. 17.45 orgel 18.30 Celestal 19.00 nieuws 19.15 leeslamp 19.45 gram. 20.00 nieuws 20.15 Sans souci 20.45 orgel 21.10 V. N. 21.30 koor 22.00 cursus or gel 22.30 nieuws 22.45 overd. 23.00 kamermuz. 23.30 grani. HILVERSUM I, 301 M. 16.50 gram. 17.00 kleuters 17.15 de school is uit 17,30 piano-duo 17.45 over zee 18.00 nieuws 18.15 BBC Dansorkest 18.20 Strydkr. Silvestri-kwartet 19.45 Onderne mingsraden 20.00 nieuws 20.15 gram. 20.45 radio-debat 21.05 gram. 22.15 NVV 22.30 Trio 23.00 nieuws 23.15 Corduwener 23.35 gram. Dinsdag HILVERSUM II, 415 M. - 7.00 nieuws 7.15 gram 7.30 morgengebed 7.45 gram. 8.00 nieuws 8.15 gram. 9.00 lichtbaken 9.35 gram. 10.00 kleuters 10.15 gram. 10.40 voordr. 10.50 gram. 11.30 als de ziele luistert 11.40 gram. 12.03 zang 12.33 Vaudeville- orkest13.00 nieuws 13.50 gram. 14.30 vrouw 15.00 gram. 15.30 kamermuz. 16.00 zonnebloem 16.30 ziekenlof 17.00 na school 17.15 gram. 18.00 orgel 18.20 Sportpraatje Jan Cottaar18.30 Metropole-ork. 19.00 nieuws 19.20 neger-liederen 19.45 anato mische les 20.00 nieuws 20.12 gewone man 20.20 De brug van San Luis Rey, luisterspel 22.15 avondgebed 22.30 nieuws 22.45 kamerorkest. HILVERSUM I, 301 M. - 7.00 nieuws 7.15 gym. 7.30 gram. 8.00 nieuws 8.15 gram. 9.15 mor- genw. 9.30 gram. 10.50 kleuters 11.00 orgel 11.40 Mevr. Gros kamp ten Have 11.50 gram. 12.43 piano-orgel 13.00 nieuws 13.15 Romancers 14.00 naaien 14.30 piano 1,5.00 gram. 16.30 gram. 16.40 schoolbel 17.00 dat. kun jij ook 17.30 gram. 17.45 over zee 18.00 nieuws 18:15 Tom Erich 18.30 strijdkr. 19.05 Per son 19.15 bijzondere bezettingen 19.50 wederopbouw 20.00 nieuws 20.05 rep. 20.15 Dinsdagavond- trein 21.30 contact 22.15 over zicht 22.30 Mendelssohn 23.00 nieuws 23.15 Skymasters 23.45 gram. fml&i 64. Na een on derzoek dat niet veel opleverde keerde Dokie 's avonds laat met Molentje terug. In de nachtelijke stil te hoorden de twee mannen plotseling hoe het raam van een huis werd opengegooid. Een groot voorwerp zweefde naar bene den, naar de straat. Het was een gitaar. Als een wrak lag het fijngebouwdt instrument even later op de harde stenen. „Dit is geen normale manier om een gitaar te behandelen" vond Molentje. „Je bent scherpzinnig'' zei Dokie. Hij ging naar het wrak toe en bekeek het zorgvuldig. Hij keek naar de hals van de gitaar en zag met fijne letters het bneksmerk: Terpsychorel „Wij gaan de man die de gitaar het raam gooide^even een bezoek brengen" kondigde Dokie 25) Myn vraag moest dus eigenlyk luiden: Waarom wordt iemand uit de weg geruimd, die alleen maar misschien iets van een erfenis te wach ten heeft? Wat nog duisterder wQrdt, wanneer je je realiseert, dat er van een erfenis geen sprake kan zyn, zolang de verdwenen heer niet dood wordt terug gevonden. Het is er de onbekende ogen- schynlijk om te doen, bepaalde lieden te doen wegraken, voordat het testa ment geopend kan worden. Als hy dat testament echter niet kent, het stand punt dus- waarvan we uitgingen, waar om dan die dokter?" „En er is nog iets,'' hernam ik, toen hy nadenkend zweeg. „Als we de familie nu ln zoverre kennen, dat we een enigs zins betrouwbaar beeld van dé leden kunnen maken, dan zou neef Ferdinand de enige zijn, die niet zou terugschrik ken voor het bewandelen van de niet geheel rechte weg, wanneer het er om gaat, zyn zak te spekken. Broer Van Bemmelen, in Den Haag, noemde hem als mede-erfgenaam, mét de ons nog onbekende zuster en hemzelf. Doch hy zei daar by en hy zei het alsof hy het enigszins betreurde: Ferdinand leeft niet meer.'' „Waardoor, zo we de belanghebben den in de directe iyn zoeken,en in theo rie hen voor het gebeurde aansprakeiyk stellen, de keuze al zeer beperkt wordt, nanftiyk tussen broer en zuster. Wel, we zullen de zuster ook eens bezoeken. Maar vandaag niet meer. Zoals ik zei, de spoorwegen zullen....':" „Van ons niet ryker worden," vulde ik aan. „Daar komt nog geen ironie by te pas, beste jongen," antwoordde myn vriend. „Vergeet niet, dat ik eigenlijk nog geen opdracht heb en dus niet weet. by wie ik later de schade moet zien te verhalen.'' „Tegenover het gemis aan winst, staat het saldo van de eer,-' vergoedde ik zyn eventueel onvoordelige bemoeiingen. Arie grinnekte, niet zonder zelfrespect. De toestand mocht nu nog duister zyn, hy was zeker, er ücht in te zien. Neen, we zouden' er die Maandag ver der niets meer aan doen;-Arie had dit uitdrukkelyk gezegd, hy had het zich ook stellig voorgenomen. Maar de party schaak, die middag begonnen omdat daarby je gedachten geconcentreerd moeten worden en dus andere gedach ten bannen, slaagde niet. Gewoonlyk 'gnuifde myn vriend, wanneer ik een zwakke zet deed en wist hy er dadelijk profyt van te trekken. Nu echter ging zulk een voor mij dreigend moment na genoeg ongemerkt voor hem voorby en terwyl hy anders vrywel altijd won, ein digde het spel met remise. Geanimeerd door myn winstkansen, welke op zyn verstrooidheid ontlook, stelde ik de stuk ken reeds weder op. toen hy zyn stoel achteruit schoof, een sigaartje opstak en zei: „De ware lust Is er niet, Bram. Ik ben het toch met mezelf niet eens." „Waarover niet?"' vroeg ik. „Of het verantwoord kan worden, dat we hier zitten te spelen, terwyi wie weet welke plannen worden uitgebroed door onze onbekende tegenspeler." „Zolang je dat anders óók spel noemtantwoordde ik, voortgaande met het opstellen. „Ja. ja. Maar het spel van een gok ker, die alles op alles zet, omdat de uit slag hem dood of leven zal brengen." „Léven?" „Natuurlijk. De speler moet het aller- groo'ste belang bij de uitslag hebben, nu hy tenminste tweemaal een. moordaan slag gepleegd heeft'? Ik zou met zwart spelen en dus wacht te ik, tot hij de eerste zet zou hebben gedaan. Ook ik rookte en wachtte ge duldig, doch er kwam geen zet. „Kan je niet tegen je verlies?" plaag de ik, om hem aan te sporen. „Ik zou dit niet willen winnen, wan neer" ik daardoor de kans groter maak, het andere te verliezen,'' zei hy. „ik wil toch nog eens proberen, of lk nu gehoor krijg." Hy ging naar het telefoontoestel en vroeg het nummer aan in Arnhem, dat ik reeds enige malen gehoord had en dus leende. Het was het nummer van Van Bemmelens huts. „Wanneer mevrouw Groenewegen er nu nog niet lszei hy, in het mid den latend, wat er dan zou moeten wor den gedaan. Mevrouw Groenewegen was er inder daad nog niet. Na een kwartier werd er teruggebeld, dat Arnhem geen gehoor gaf. „Het wordt er niet gemakkeiyker op, Brammetje", hernam Arie. „Maar aan de andere kant, wie weet, waar het S°ed voor is. We zullen dan echter ons ge weten een beetje moeten oprekken." „Dat klinkt, alsof je ons de rechte weg wilt floen verlaten," zei ik. „We kunnen er met een bochtje wel weer op terecht komen," antwoordde aanj =9' hij. „Misschien, ik heb zo'n idee, dat bU er zelfs gemakkeiyker door worden kan." „Waardoor?" „Door een regelrechte inbraak." „Mooi is dat." „Ja, al£ tenminste het geluk niet 1° zoverre met ons is, dat we ons met sleutel toegang kunnen verschaffen." „In het huis van Van Bemmelen?" „Precies, Bram, geraden." „Dan zouden de spoorwegen du® toch „Vandaag nog iets aan ons verdienen» ja." t „Opbergen dus?" Ik vroeg het mei1 een wenk naar de schaakstukken. „Goed. Overigens heeft het geen hó&5'' want we kunnen voordat het goed don ker ls toch niets beginnen." „Ai," zei ik. „Regelrechte bandiet® gaart we dus voorstellen? Hoort er n°® maskerr.de by ook?" t „Zo vermaard ben je nog niet,, da iedereen je zonder masker herkent: zou, Bram. En bovendien ls vermom ming niet nodig, voor wie zyn hers® ,0 gebruikt. Je weet, dat juist vermotfi schavuiten het eerst gegrepen w0 JLjr „En hoe dacht je er dan wyzer te worden?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2