truman ontvouwt program VAN BEZUINIGING Inflatie in de V.S. dreigende Aan steun voor Europese landen dient niet getornd te worden Paul van Zeeland tijdelijk terug naar België WETTELIJKE REGELING VAN DE RADIO-OMROEP Hulpverlening in de oorlog faalde Formalisme en bureaucratie voor veel landgenoten noodlottig Gevaarlijk stokpaardje Staking dreigt in Amsterdam Voor belangrijke bespreking over de koningskwestie Op studio's kan desnoods beslag K.A.B. verzet zich bij voorbaat Tol hoofd en hart Radicale voorstellen in sombere rede Souvereine daad van Duitse regering Grieks-Amerikaanse staf gevormd 10.060 kinderen naar ons land .Het weer. worden gelegd Algemeen programma Engelandvaarders werdert niet verder geholpen, zij kregen geld voor de terugreis BARON VAN HARINXMA IN GEBREKE? Dagelijkse vluchten naar Batavia Geruchten over textiel zonder punten DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24003 Concordaat met H. Sioel nog van kracht Ter bestrijding van de guerilla's Verbluffende indruk GROTE BRAND TE PONTIANAK Schade van twee millioen Twee trpmsporteh per week Exploitatie zendinrichting „Consul-generaal lacht voor mij was (Vepiola op pant 3J. Van Zaterdag 22 Nov. af Economische Zaken kan geen mededelingen doen GESCHENK VAN PRINSElldK PAAR Voor Prinses Elizabeth DE LERAREN-SALARISSÊN Vier verenigingen uitgetreden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Ttlefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800' - Postgiro 1434é0 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimetei hoogte, ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voer advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. president Truman heeft. Maandag *tjn boodschap, betreffende hulp aan Europa en zijn plannen voor het tegengaan van inflatie in de V. S. zelf, tot de speciale zitting van het Congress gericht. In zijn boodschap van 400Q woorden, hij persoonlijk tot de verenigde «tting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden richtte, zeide Truman: kunnen niet nalaten hulp 'aan het phitenland te verstrekken, noch ook rennen wij ons eigen volk aan de ver- *°estingen van een ongecontroleerde Inflatie prijsgeven. De toekomst der Mie volken van Europa staat op het sPel. De toekomst van onze eigen eco nomie is in gevaar. De actie, die gij onderneemt, zal in de geschiedenis van öit volk en van de wereld groöt worden Beschreven." Truman verzocht tevens om rantsoe nering van producten, waaraan een te kort bestaat en welke de kosten van levensonderhoud fundamenteel beïn- noedèn. Met klem steunde hij het ver bek van 'Marshall om 597 millioen nollar om Oostenrijk, Italië en Frank- in de volgende vier en een'halve jnaand op de been te houden. De presi-* n«nt zeide, dat dit een onmisbare voor gaarde was voor het wederopbouwpro- Btam voor Europa op lange termijn. Hij ^volgde met te zeggen, dat „indien de West-Europese landen deze winter zou- ®eh instorten tengevolge van het feit, t*at het verschil tussen hun 'hulpmidde- Onmiddellijk voor zijn Bisschopswü- en installatie legde de nieuwe bis schop «van Münster, Mgr. Michael Kel- 'cr als opvolger vap Kardinaal von Ga- ka, de eed van loyaliteit' af op de re- Sering van Noord-RijnlandWestfalen. ült werd gedaan in overeenkomst met Art. 16 van het Duitse concordaat van 20 Juli 1933. Zoals -vereist bij dit artikel, verklaarde de Bisschop in zijn eed; „Ik zweer en beloof de wettelijk Ingestelde regering te eren en toe te zien, dat de geestelijkheid van mijn diocees haar eert. By de vervulling van mijn geestelijk ambt en uit zorg Voor het welzijn en de belangen van het Duitse Rijk zal ik trachten, alle nadelige daden te vermijden, die deze (belangen) zouden kunnen schaden." De ceremonie der eedsaflegging, te ^üsseldorf afgelegd in tegenwoordigheid jkn alle ministers van Noord-Rijnlands jV^tfalen, trok zeer de aandacht. Voor y eerst^ keer sinds de capitulatie van e Nazi-regering werd hier, zoals het al- ®etneen werd opgevat, door een Duitse 'legering een söuvereine daad gesteld. v?°k bleek uit deze ceremonie, dat zowel *~erk als Staat, ten minst in West- rbitsland, voortgaan het concordaat met ae H. stoel erkennen, ondanks de ®randerde politieke toestand. De nieuwe fjschop van Münster verklaarde in een ^spraak, dat de Bisschoppelijke eed de zijde der Kerk de grkenning van waardigheid en het gezag van de rjaat inhoudt, en legde de nadruk op de r®reidheid van de Kerk, om de materiële h geestelijke noden van het volk te hel- overwinnen en de Staat weder op te °°hwen op Christelijke grondslag. De Griekse plaatsvervangende minis- '""President, Tsaldaris, heeft medege- e'd, uat er een gezamenlijke Grteks- •herikaanse staf gevormd is ter- bestrij- g van de guerilla-operaties. llÜBSaldaris verklaarde, dat de toestem- biidl Ier Verenigde Staten reeds door Wed van 'Ie Amerikaanse zaakgelas- ae was overgebracht. len en behoeften niet wordt overbrugd,- er voor hen of voor ons geen kans be staat uit te eien naar hun economisch! herstel." Truman's voorstel voor het weer in stellen ,van e,en zekere mate van prijs controle meer dan' een jaar geleden practisch afgeschaft is de belang rijkste maatregel in het uit tien. punten bestaande program, dat hij indiende ter bestrijding van de „onheilspellende in- -flatiedreiging". Hij zeide, dat inflatie reeds in alarmerende mate dreigt. En zelfs alarmerender is het feit, dat de toestand nog steeds slechter wordt. In zijn program vroeg de president: X. Herstel van de controle op huurkoop en beperking van het tot inflatie lei dend verstrekken van bankcredieten. 2. Regeling van het speculeren op graan- en andere goederenbeurzen. 3. Uitbrei ding en verscherping van de controle op de export. 4. .Uitbreiding van de huidke regeringsbevoegdheid om trans- portmciliteiten en materiaal tér ver zekering van de aflevering van goederen voor de exjx>rt toe te wijzen. 5. Het nemen van maatregelen om het op de markt brengen van vee en pluimvee te stimuleren, Jietgeen besparing van «graan tot gevolg zou hebben. 6. Het verlenen van bevoegdheid aan het ministerie van Landbouw om «ijn 'program van bespa ring in de V. S. uit te breideft. 7. Toe wijzing van en voorraadcontröle op schaarse producten, die een fundamen tele Invloed hebben op de kosten van levensonderhoud. 8. Uitbreiding en ver scherping van de controle op de huren. 9. Machtiging tot rantsoenering, voor consumenten, van producten, waaraan een tekort bestaat. 10. Het weer instel len van prjjsplafonds voor essentiële producten, alsmede het weer instellen van een loonstop. Deze vooretellen zijn aanzienlijk radicaler dan verwacht werd en zij zul len, indien zij worden uitgevoerd, veel van de oorlogscontröle, die in de afge lopen twee jaar'snel is opgeheven, her- Stellen. Truman legde voortdurend de nadruk op het verband tussen de bin nenlandse inflatie en de behoeften van F jropa. Het bijna geheel uitblijven van applaus op de rede van Truman vat men op als een teken, dat de drastische voorstellen ter voorkoming van inflatie als een verrassing voor de vertegenwoordigers en senatoren kwamen. Slechts de enige eh niet directe verwijzing naar de Sovjet-Unie (landen, die niet hetzelfde doel als wij nastreven, of onze methoden niet goedkeuren) lokte het> enige luide applaus uit. Overigens zaten d^nannen van het. Congress stil en oplwtend te luisteren naar het uitstippelen van de wetgevende arbeid «voor de speciale zitting. Naar men ons van bevoegde zijjle mededeelt, zal de heer Paul van Zeeland, de Belgische vertegenwoor diger in de Commissie voor Goede Diensten, dezer dagen tijdelijk naar. België terugkeren, omdat zijn aan wezigheid aldaar dringend nodig' is. Volgens berichten iri de Belgische pers zou de heer Van Zeeland Zon dag a.s. in België verwacht worden «in verband met een belangrijke ver gadering betreffende de Konings kwestie. De heer'Taymans zal Van Zeeland tijdelijk vervangen. De Belgische minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, £>paak, verklaarde tegenover het A.N.P., dat hem van een jiittreden van de heer Van Zeeland uit de, Commissie niets bekend was. Van Zeeland heeft hem van een wens daartoe niets laten weten, noch heeft de heer Spaak hem verzocht, om welke reden, dan ook, zich terug te trekken als lid van de Commissie. Aneta meldt nog uit Batavia,dat al daar het bericht van de tijdelijke te rugkeer van Paul van Zeeland naar België is bevestigd. De aanstaande be sprekingen in de Belgische senaat, waarvan Van Zeeland lid is, vereisen zijn. aanwezigheid t? Brussel, doch ver moedelijk is dit een aangelegenheid van slechts korte duur. Nadrukkelijk werd te Batavia ver klaard, flat de plaatsvervanger ybor •Van Zeeland gedurende 'deze korte pe riode men rekent op ongeveer veer tien dagen nog niet is aangewezen. Inmiddels is het reisprogramma van Van Zeeland .en Kirby uitgesteld. Van Zeeland is heden niet gestart voor zijn voorgenomen reis naar Bali en Makas sar en KirBy zal evenmin morgen naar Sumatra vertrekken. De Commissie ,zit tijdelijk vast in algemene politieke besprekingen 'daar de Verenigde Staten jniet ge antwoord hebben op het verzoek van de Copnmissie, tien dagen gele den, om een schip te sturen voor het voeren der onderhandelingen. Er is van Amerikaanse zijde geen verklaring gegeven waarom het ge zamenlijk Australisch-Belgisch ver- In de afgelopen nacht is in Pontianak (Borneo) een grote brand uitgebroken tengevolge waarvan tachtig huizen en to ko's, een pasarloods en de moderne bio scoop „Capitol" zijn verwoest. De scha de van de brand, welke ln het amuse- men tscentram „Happy World" begon, wordt op twee millioen gulden geraamd. tr*est beeld in Indië. Het totaal vermelde dorp Seriboe Dolok op hoogvlakte in de omgeving van Uedan. Piso-Piso zoek onbeantwoord bleef. Ondertussfen is de sub-commissie voor het staken van het vuren verstrikt in procedure-aangelegenheden. In hoge of ficiële kringen werd er evenwel de na druk op gelegd, dat tot dusver noch de Amerikaanse gedelegeerde, Graham, noch de Australische afgevaardigde Kirby aanstalten maken te vertrekken. Men legt er echter de nadruk op, datf zij toch ook niet van plan zijn voor goed te blijven. Men «is algemeen van gevoelen, dat de Commissie, welke 29 October arriveerde, nog drie' maanden zal te werken hebben. Reeds enige tijd komen uit Duitsland groepen kinderen van Nederlandse ouders naar ons land om hier weer enigermate aan te sterken. De organisatie van deze kindertransporten was hoofdzakelijk in handen van particulieren hoewel de re gering alle medewerking verleende. Het I.K.O. heeft thans contact gezocht met diverse autoriteiten en instellingek om dit werk op grotere schaal té kunnen uitvoeren. Men is thans zover gevorderd, dat 24 November a.s. het eerste contin gent van 100 kinderen uit Düsseldorf iri Nederland verwacht kan worden. Het plan is binnenkort twee transporten Rgr week naar ons land te doeri kornet Meer dan honderdduizend personen verlieten te Milaan hun werk om deel te nemen atfii een demonstratie,' nadat op het communistische hoofdkwartier een bom was ge worpen. Na de demonstratie begaven enkele groepen zich naar de kantoren van het rechts georiënteerde blad „II Mattino d'Italia" en richtten er een geweldige ravage aan. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft thans voor publicatie vrijgegeven het rap- aort van de Radioraad met betrek king tot een wettelijke regelihg van de Omroep in JSfederland. Het rap port gaat vergezeld van een ont werp van wet en een fnemorie van toelichting daarop. Aan een bespreking van de «motieven, welke hebben geleid tot de aan de mi nister voorgestelde regeling gaat aller eerst een puntsgewijs overzicht van deze regeling vooraf. 1. Er zal 'zijn een Overkoepelend Om- roeplichaam, dat de vorm zal hebban van een Stichting en belast zal worden met het gehele beheer van de "omroep, waartoe onder andere behoren de teoh- nische verzorging de exploitatie der zendinrichtingen inbegrepen de bui tenlandse vertegenwoordiging en de ver* zorging aan de Wereldomroep. De Stichting beheert-, onder toezicht Von de overheid, de opbrengst van de luisterbijdrage.. Zij heeft een publiek rechtelijke taak en kan bindende voor schriften geven aan alle omroepinstel lingen. 2. Er zullen zijn. omroeporganisaties, welke geheel zelfstandig zullen, beschik ken over zendtijd, die zij allereerst kun nen bestemmen voor het uitdragen vrfn eigen beginselen en voorts desgewenst voor de verzorging van andere program- .mastof. Zij zullen in het bestuur van het Overkoepelend Omroeplichaam zitting liebben. 3. Naast het programma van een omroeporganisatie zal in beginsel steeds een algemeen program ma kunnen worden beluisterd, dat aan de volgende normen zal moeten voldoen: het moet erop gericht zijn, op hoogstaande en harmonische wij ze een zo getrouw en veelzijdig mo gelijk beeld te geven van het gees telijke, maatschappelijke en cultu rele leven van het Nederlandse volk. Het moet zó zijn, dat daaraan rede lijkerwijs geen aanstoot kan worden genomen. Het algehieen programma zal door een apparaat van de Stich ting worden verzorgd onder toe zicht en verantwoordelijkheid van een algemene Programmacommis sie, benoemd door de Raad van Be heer van de Stichting en samen gesteld uit vertegenwoordigers der grote geestelijke, maatschappelijke en culturele organisaties en instel lingen. Aan de kerkeq zal zendtijd worden toegewezen ten behoeve van de verzorging van kerkdien sten. r Meer dan ooit is eenheid nodig nu de Verarming van ons land zich op alle terreinen doet gevoelen, en de opbrengst van de luisterbijdrage, met in acht ne ming van de culturele eisen van de om roep, op zo economisch mogelijke wijze moet worden aangewend. 'In verband met het voornemen, de ex ploitatie der zendinrichtingen medé in handen te leggen 'van het omroepli chaam, merkt üe toelichting-o.m. op: De technische apparatuur, hoewel hulpmiddel, ig van onmiddellijke invloed op de culturele verzorging van de om roep. Dit wordt duidelijk, wanneer men bedenkt welke gevolgen een besluit om al of ntet tot bouw of versterking van zenders over te gaan op de uitzendin gen kan hebben. Ook moet er op worden gewezen dat met het gebruik, van zend inrichtingen belangen ypn internationale aard zijn gemoeid .welke naar het ver leden heeft aangetoond, het best kunnen worden verdedigd door de omroep zelf. Aan de Zendinrichtingen van de omroep tenslotte worden andere eisen gesteld, dan aan die welke voor utiliteitsdoel einden worden gebruikt. Een andere consequentie van het stre ven naar eenheid in het omroepbedrijf is het hier voorgestelde .opnemen in de stichting van de wereldomroep, al zal deze omroep door de aard van zijn werkzaamheden een afzonderlijke plaats daarin innemen. Het ligt in de bedoeling een pro grammaraad te benoemen, veelzij dig samengesteld, dia. zal worden belast met het toezicht op> de werelduitzendingen Het ligt voorts in de bedoeling, aan de Kerken in de wereldomroep enige zendtijd -toe te kennen. (Vervolg op pag. 2) 4 Zoals reeds in het kort is gemeld, zijn in een rapport ernstige beschuldi gingen geuit tegen het Ned. Roode Kruis. In dit rapport, dat de commissie- Vorrink, tot onderzoek van het beleid van het Roode .Kruis gedurende de oor log, heeft' uitgebracht, wordt o.m. ge concludeerd, dat alle genoemde grotere en'kleinere tekortkomingen er de oor zaak van zijn, dat duizenden'Nederlan ders het leven hebben verloren, die naar. menselijke berekening bij tijdige hulpverlening zouden zijn gered. Ze zijn alle terug te brengen tot een tekort aan initiatief en fantasie en een teveel aan formalisme en bureaucratie. Het rapport uit ook beschuldigin- gen tegen hooggeplaatste personen, o.m. tegen de huidige ambassadeur te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten, die tijdens de oorlog hoge commissaris voor de vluchte- lingenaangelegenheden en verte genwoordiger van 't Nederlandsche Roode Kruis in het destijds zeer be- langryke centrum Lissabon en later voorzitter van het Roode Kruis te Londen was. In verband met deze beschuldigingen schrijft „Trouw" o.m. het volgende: De commissie-Vorfink heeft het be leid van de heer Van Harinxma in zijn laatstgenoemde functie onderzocht en is, naar uft haar nog niet gepubliceerde rapport is uitgelekt, tot ongunstige con clusies gekomen. De heer Van Ha rinxma is evenwel ook in aanraking geweest" met de commissie-Cleveringa. Het rapport van deze commissie is bij de' minister van Buitenlandse Zaken ingediend en wordt strikt geheim ge houden. Het is ons evenwel bekend, dat de heer Van Harinxma' voor de commissie- Cleveringa bekend heeft tijdens de oorlog regelmatig geldzendingen uit bezet Nederland te hebben ontvangen. Hij voegde er aan toe, dat zulks meer gebeurde. Wij' hopen, dat de commissie over deze bekentenis niet al te licht is heengelopen. Heeft zijonderzocht of zulks inderdaad vaker plaats vond? Heeft ?ij onderzocht of deze geldzen dingen zender goedkeuring of medewe ten van de Duitse financiële instanties geschiedden? Om soortgelijke overwegingen ver melden wij hier andere aanklachten, die aan het adres van de heer Van Ha rinxma geuit zijn. De consuls-generaal in Spanje en Frankrijk stonden wat be treft de vluchtelingen-aangelegenheden onder zijn instructies. Een dier instruc ties luidde: *hiets illegaals te orfdeme- men. Dr. Sevenster, de consul-generaal in Frankrijk, vermeldt dit iii een rapport, waarmee sindsdien- van alles gebeurd is. Men poogt nu te beweren, dat van ge noemd verbod nooit sprake is geweest. Hoe dat ook zij, de feiten tonen aan, dat een instructie van deze aard trouw is nageleefd, ook al was zij niet gege ven. ti Engelandvaarders, die w 1942 bij. Ne derlandse instanties in Frankrijk aan klopten, kregen 500 francs o m naar Nederland terug te reizen. Een "Nederlands majoor, die dr. Se venster om hulp verzocht, kreeg behalve bet stereotiepe antwoord dat er geen Engelandvaarders nodig waren nog bo vendien te horen, dat hij maar naar een Frans werkkamp moest gaan: daór had men officieren nodig. De majoor merkt in zijn rapport op: „Van dit ogenblik af was deze consul-generaal lucht voor mij." EenNederlands officier van ge zondheid,' die onder oogluikende toelating van de kampcommandar^ gevlucht was uit een kamp in Frankrijk, werd te Lissabon door de hoge commissaris voor de vluchte lingen-aangelegenheden, Van Ha rinxma, als volgt toegesproken: „U hoeft*niet op mijn steun te rekenen. U had in dat kamp moeten blijven. U hebt uw erewoord gebroken." Belgische en Franse ambtgenoten van baron Van Harinxma thoe Slooten zon den van Lissabon uit in grote hoeveel heden voedselpakketten naar bezet ge bied. Vanwege baron Van Harinxma is dat voor Nederland niet beproefd. Be halve één keer, toen ër in elk geval niet voor gewaakt werd, dat zich onder de' geadresseerden enige prominente NSB- ers bevonden. Een duistere zaak is de spionnage- .affaire-v. d. W. Deze. v. d. W. was te Angola in dienst geweest van een Duit se firma, die bekepi stond als een spionnage-centrum. v. d. W. was ook zelf door de Britse ën Nederlandse agenten van spionnage verdacht. Het was dus op zijn minst onverant woordelijk te noemen, dat Van Harinx ma deze v. d. W. te Lissabon als zijn secretaris in dienst nam op het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen- aangelegenheden. Maar de. zaak ontwikkelde zich ver der. De Nederlandse inlichtingendienst te Lissabon stelde over v. d. W. een dossier samen, waarna deze met een fic tieve opdracht naar Bristol gelokt en daar, op verdenking van spionnage, ge arresteerd werd. v. d. W. werd gedu rende de rest van de oorlog door 'de Engelsen geïnterneerd. Men zou verwacht hebben, dat Van Harinxma zich toen op duidelijke wjjze van zjjn gecompromitteerde secretaris' zou distanciëren. Dit is niet gebeurd. Daarentegen is te Londen, onder Neder landse kringen een actie ontketend, ten gunste van de vrijlating van v. d. W. In een niet getekepd, in bet Engels ge steld geheim rapport werd. v. d. W. voorgesteld als het slachtoffer van een intrige. Verwachting - tot Woensdagavond: Aanvankelijk meest zwaar be wolkt, later tijdelijke opklaringen. Plaatselijk enige lichte regen of sneeuw! en hier en daar nevel of mist. Veranderlijke wind. Koud met plaatselijk lichte vorst in de nacht. Zon 8.05—16.45, maan 13.5922.08. Naar het A.N.P. van de zijde der K.L.M. verneemt, zal van Zaterdag 22 November af voortaan dagelijks van Amsterdam naar Batavia en van Batavia naar Amsterdam gevlogen worden, en wel driemaal per week met Constellations en driemaal met Skymasters. Naar aanleiding van geruchten, die in de pers de ronde doen over een in overweging geribmen ophef fing der gehele textieldistributie, heeft het verbondsbestuur van het N.V.V. heden in een aan de minister van Economische Zaken gericht te legram dit eventuele plan als „in strijd met de sociale 'rechtvaardig heid" gekenschetst'. Volgens de geruchten zouden de hoofdambtenaren van het departement van Economische Zaken van mening •zijn, dat zij de verantwoordelijkheid voor de textieldistributie niet meer kunnen dragen. Vier van de vijf leden van het Textieldirectorium, het opper ste orgaan van alle op het gebied der textiel werkzame rijksbiyeaux, belast met de uitvoering van het textiêlbeleid, zouden zich vóór 'afschaffing der tex tieldistributie hebben uitgesproken (red. A.N.P.) In het telegram verzoekt het N.V.V. de minister het voorstel, indien dit in derdaad ter tafel is gebracht,'niet te aanvaarden. Naar aanleiding van het bovenstaan de hebben wij ten departemente ge vraagd of hierover op enigerlei wijze reeds mededelingen konden worden ge daan. Dit bleek thans nog niet het ge val te zijn. 0 9 Het huwelijksgeschenk van Prinses- Regentés Juliana en Prins Bemhard aan Prinses Elizabeth van Engeland en luit. Philip Mountbatten bestaat uit vier bij zettafeltjes van palissanderhout. Men kan deze tafeltjes onder elkaar schuiven, zodat deze, indien ze niet gebruikt wor den, weinig plaats innemen... Op verzoek van net Prinselijk Paar heeft Prinses Elizabeth de tafeltjes zelf op tekening uitgekozen. I. De besturen der vier verenigingen, omvattende de rectoren, oon-rectoren en" directeuren voor Voorbereidend Ho ger en Middelbaar Onderwijs delen mede, dat zij hun vertegenwoordigers in de salaxiscommissie hebben verzocht zich daaruit terug te trekken. De ver enigingen zijn van mening, dat bjj de beperking, waaraan de regering vast houdt, slechts door een gedeelte der leraren en door de leiders der kleinste scholen enige verbetering van positie kan worden verkregen, zodat de voor gestelde regeling onaanvaardbaar is. Bit uittreden moge tevens bewijzen aldus de mededeling dat de berichten hier en daar in de pers verschenen, als zou overeenstemming en bevrediging in de salariscommissie..nagenoeg zijn be reikt, onjuist waren. Een van de kenmerken van het beleid van minister Lieftinck is het ver lagen vaji de rentevoet. De minister acht dit noodzakelijk, om dë kosten van de angstig hoog gestegen staatsschuld zo laag mogelijk te houden. Toen onmiddel lijk na d,e bevrijding de beurs gesloten bleef eri het derhalve voor pensioenfond sen, verzekeringsmaatschappijen en spaarbanken bnmogelj|k was, de binnen komend^ spaargelden en premies op nor male wijze te beleggen, maakte de minis ter van deze dwangpositie gebruik, van deze instellingen geld te lenen, telkens voor-korte periodes, om de uitgaven van de staat te financieren. Stelselmatig werd daarbij de rente, die de stajt ver goedde, verlaagd. Toen de beyrs werd heropend, zette de minister zijn politiek voort en kwamen de obligaties voor ren teverlaging aan de beurt. De gevolgen bleven voor de bedoelde instellingen, die in het leven van vrijwel elke fJederlandfer een belangrijke plaats innemen, niet uit. Om dit belang te illustreren geven wij de volgende cijfers: per eind 1946 bedroeg het aantal spaar ders bjj de .spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbopd, 1.846.279 Deze spaarders hadden gemiadeld een bedrag van f 566.85 op hun boekje staan. Bij de Rijkspostspaarbank stonden 31 October 1946 3.392.765 spaarbankboekjes uit, waarop gemiddeld stond ingeschre ven f 450.10. Ten slotte waren eind 1944 (latere cijfers zijn nog niet bekend) bij de verzekeringsmaatschappijen, welke de Verzekeringskamer controleert, ruim 14 millioen polissen gesloten, waarvan niet minder dan ruim 12 millioen zogenaamde volksverzekeringen, d.w.z. polissen met een verzekerd bedrag van f 500 of min der. Van de talloze bedrijfspensioenfond sen zijn geen gegevens bekend. Hieruit blijktwel, dat ons volk de deugd van sparen in het verleden vlijtig beoefend heeft en dat maatregelen, welke de instellingen, die de spaar- en verze keringsgelden beheren, benadelen, niet op de allereerste plaats gericht zijn tegen 'de kapitaalkrachtigen, maar "voornamelijk tegen de kleine spaarders. De rente- politiek van minister Lieftinck heeft die instellingen zwaar «getroffen, waardoor het nodig werd: a) voor de spaarbanken, de rentevergoeding aan de spaarders te verlagen*; b) voor de verzekerings maatschappijen, de premies te verhogen en wel in December 1945 en later in de loop van 1946. j Het naar verhouding tot de :>iaaus- uitgaven zeer geringe bedrag, dat mi nister Lieftinck door zjjh lagere rente voor de staat heeft bespaard, wordt der halve in feite langs de andere kant ont- trokken aan de spaarders,' die minder rente ontvangen, en aan de verzekerden, die een hogere premie moeten betalen. De bewering, dat een lage repte in het belang van het publiek is, houdt dus geen steek. Een ander gevaar van deze lage-ren-- tepolitiek is, dat diegenen, die op dit,moment nog sparen kunnen, daartoe weinig geneigd zijn. Men geeft zijn geld liever uit, orrfdat men toch vrij wel geen rentevergoeding omvangt De deugd van sparen, welke geleid heeft tot reservepotjes. waarop in slechte tijpen kon worden geteerd, gaat zodoende ge heel verloren. Bovendien worden die gelden, welke eigenlijk naar de spaar bank hadden moeten worden gebracht, veelal gebruikt om „zwarte" goederen te kopen, waardoor het aantal personen, dat op eerlijke wijze zijn brood moet verdienen in plaats van in de zwarte handel, niet vermindert. Dat betekent, dat bet tekort aan personeel in talloze fabrieken en bedrijven niet kan ver minderen, met het gevolg, dat onze na tionale productie niet zo sneip stijgt als zou kunnen. Over de gehele 'linie zjjn -de lonen ge stegen en dat was noodzakelijk. Maar, voor één categorie oordeelt de minister het niet nodig dat zij een hoger inkomen krijgen en dat zijö de bezitters van obligaties. De werkers van vroeger, die niet gespaard hebben door middel van een spaarbank of van een verzekerings maatschappij, maar gemeend hebben be ter te doen door af èn toe een obligatie te kopen, moeten nu maar zien, hoe ze xond komen. Dat is de beloning voor hun- werklust en voor hun spaarzaam heid. Geen aanmoedigend voorbeeld voor de werkers vin nu. Stokpaardjes van particulieren zijn over Het algemeen onschuldig, hoewel soms hinderlijk. Maar dit stokpaardje van minister Lieftinck is beslist gevaar lijk voor de werklust en de spaarzin van ons volk. Nu de reeds twaalf weken durende staking aan de meelfabrieken „Hol land" en „Ceres" door de aanmelding v^n steeds meer vrijwilligers langza merhand verloopt, heeft de onder com munistische invloed staande stakingslei ding het plan opgevat zich met een op roep tot de Amsterdamse arbeiders' te richten, teneind» in de komende dagen een algemene werkstaking van 24 uur (of misschien ook van kortere duur) te provoceren als protest tegen de tewerk stelling van wat zij noemt „onderkrui pers". Aldus deelde dt heer J. Nooy, hoofdbestuurder van de Katholieke Bond van Fabrieksarbeiders, Maandag avond mee op een in „Krasnapolsky" door de K. A. B. gehouden spoedver gadering van het kader. En hij deed mede namens het Verbondsbestuur een dringend beroep op de Katholieke ar beiders om ieder vo<* zich te zorgen, dat deze actie zal mislukken. „Dit is", _zo riep de heer Nooy uit, „een prin cipiële strijd van de bonafide vakbe weging tegen de terreur". De voorzit ter van de K. A. B. 'in Amsterdam, de heer W. Steinmetz, sloot zich bij deze oproep mgt een korte, maar geestdriftig uitgesproken toespraak aan. Zo gij vrij en gelukkig wilt leven, ontdoe u dan van^uw hartstoch ten. Een gevangene heeft niet anders te verliezen dan zijn ke- tenen, j De heer Nooy liet aan deze medede ling een uitvoerig overzicht van de oor zaken, het verloop en het gevolg van het conflict aan de meelfabrieken voor afgaan, waarbij nogmaals dh ten over- vjoede 'duidelijk het gekuip van de E.V.C. in het licht werd gesteld. Er wordt, zo zeide spr., bij deze staking door de E. V. C. na haar nederlagen bij tal van andere arbeidsconflicten een nieuwe tactiek gevolgd. Niet de organi satie is meer verantwoordelijk voor de gang van zaken, maar een „spontaan" eekozen groep uit het personeel. Bij Ten eventuele mislukking blijft de E. V. C. dan buiten schot. Intussen, aldus spr., is de situatie in het conflict zo geworden, dat de sta kingsleiding bereid zou zijn de arbeid te hervatten, indien de directie van de fabriek haar maar een onderhoud 'zou willen toestaan, „zelfs al zou tijdens dit onderhoud slechts over het weer ge sproken worden". Een schromelijk ge brek aan verantwoordelijkheid waar belangen als een behoorlijk function- neren van de voedselvoorziening op het spel staan. Maandag, zo zeide de neer Nooy verder, zijn aan de „Holland" 20 Katholieke arbèiders uit Vinkeveen, onder wie Kajotters, aan het werk ge gaan, ondanks de dreigende terreur; eh zo nodig zullen ef nog meer tewerkge steld worden. Aan de toespraak van de heer Nooy ■was een vurige en dikwijls ook gees tige rede van pater Engelbertus O.F.M. Cap. voorafgegaan, die de noodzakelijk heid van riet Credo-Pugno-werk dui delijk maakte. Met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd de en thousiaste vergadering besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1