TRUMAN SCHUDT DE COLLECTEBUS DOKIE DURF EN DE GITAARGEEST S RUSLAND EN V.S. ACCOORD OVER VERDELING VAN PALESTINA Ramadier op zoek naar een nieuwe regering Besprekingen met Reynaud en Blum Succe$ in strijd tegen de slechte film M.R.P. wenst sterk gouvernement ENGELANDVAARDERS ONDERVONDEN GEEN MEDEWERKING Onze buitenlandse dienst in gebreke KNIL-centrum Nederland wordt Vrijdag geopend Wisseling van manschappen in Indië 1/ luisteren naar Ponden en dollars voor Cüracao 1 Augustus 1948: uiterste datum voor het terugtrekken der Britse troepen J VAKdwij,nü>ig, DINSDAG 18 NOVEMBER. 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Amerikh moet offeren, voor Europa .i...en voor zichzelf PIERRE DE GAULLE, PARIJS' NIEUWE BURGEMEESTER IZScuf: A&tS (Vervolg van pagina 1) Ernstige beschuldiging V.. Raadselachtige „Wat dacht ie omtrent mevrouw Dr. Kasteel dankt Spaarpot wordt leeggehaald JHR. VAN NISPEN KRIJGT 2Yi JAAR 1000 woningen in één maand y In zjjn rede voor het Amerikaanse Congress heeft president Truman f nieuwe nadruk gelegd op het belang van de komende winter voor Europa, indien de Europese economie ineen stort/ dan 'verdwijnen voorgoed de kan- op herstel, en dan wordt de toe komst van Amerika even goed als die van Europa ernstig bedreigd. Hoe slecht Europa er reeds op het ogenblik voor staat, wordt duidelijk door een recente Uitlating van Sir John Boyd Orr, de leider van de U.N.'O-organisatie voor Voedsel en Landbouw, die op grond van cijfers beweerde, dat het wereldgraan- tekort voor de periode tussen de vorige en de volgende oogst ongeveer 10.000.000 ton bedraagt; in sorpmige landen zal een teruggang van het broodrantsoen onvermijdelijk zijn, en over het alge meen ziet het er naar uit, dat .de brood-- distributie ook na de oo^st Van 1948 zal blijven voortduren. Met oliën, vet ten en andere levensmiddelen is het nog treuriger, zodat men deze niet kan 'ge bruiken óm het tekort aan bróód góed te inaken. Indien Europa niet of nauwelijks de niüdige rantsoenen zal kunnen hand haven, en indien Amerika zo groot be lang heeft bij het Europees herstel, dan is het niet geheel onbillijk, dat men zich ook in de V. S. enige offers getroost om Europa by' te staan. Tot nog toe heeft öen zich zulke offers nagenoeg niet ge noost. Slechts at men nu en dan geen vlees en werd er minder gedistilleerd. Cf net inderdaad de -bedoeling van Tru- *han, die zelf op deze onthoudingen had aangedrongen, is geweest, hierdoor be langrijke hoeveelheden voedsel te bespa nen, mag men betwijfelen. Veeleer lijkt het, alsof hij door deze „vrijwillige rant soenering" een soort inleiding heeft Vóllen geven op de verplichte rantsoene ring, waarvoor hij in zijn rede mach tiging vroeg. Intussen is men in de V. S. ever deze aanvraag niet weinig verbaasd. In vele opzichten bevatten de punten, tvelke de president aanroerde, de aan kondiging van een economische toe stand, die erger is dan tijdens de oorlog. Men wist ginds tot nu niet veql van rantsoenering, en ofschoon 'deze in.de toekomst ook wel heel wat ruimer zal Zijn dan wat wij op het ogenblik kennen, toch is een verregaande leiding van de economie door de staat in 'de -V. S. niet onwaarschijnlijk. Het is een vreemde Paradox, dat Amerika, de kampioen der economische* vrijheid van de burger tegenover de staat, zich door de nood «er tijden bezint op de vraag, of het biet een deel van deze vrijheid aan het centrale getaij zal afstaan, en óf het niet eidus dè weg zal opgaan, die zovele Europese landen reeds gekozen' hebben. Een paradox overigens, die duidelijk blijk Seeft van de verbondenheid-van Euro- Pees en Amerikaans eeonomiseh bestel. Dit geldt ook voor de andere maatre gelen die Truman aan het Congress voor belde. Bestrijding van inflatie, verscher ping van de controle op de export, ver- - iengirig- yan 't vergunningensysteem voor industriële apparatuur en transportmid delen, het doet alles sterk denken aan het regeringsbeleid in Europese landen, gaat althans in dezelfde richting. Dit kan er'op het eerste gezicht niet toe bijdragen Truman en zijn par", tij in een gunstiger' positie te brengen ,voor de verkiezingen van 1948. Eet volk moet in de voorgestelde maat regelen wel een bedreiging zien van zijn huidige welvaartspeil. Toch eist een iets vérder vooruit blikkende politiek een economische krachtsinspanning der V.S., en het zal van de regeringspropaganda, afhangen, in hoeverre de burgers zich met enthousiasme of met tegenzin de ge- Vraagde beperkingen zullen laten opleg gen. De anti-communistische beweging in de V.S. woedt onverminderd voort en wellicht is de regering bij machte, in het kader van het anti-communisme en het anti-bolsjewisme, een verlaging van het welvaartspeil voor het volk aanne melijk te maken. Zij stelde, bü monde van de president, trouwens het - minst bevoorrechte deel der bevolking gerust, door een verhoging van het loon-niveau- met büna de helft aan te vragen. Jn- dien "zulk een verhoging wordt toege staan, terwül tegelijkertüd de prijzen door de overheid worden vastgehouden, hetgeen zeker in de bedoeling ligt, dan is een daling van het welvaartspeil juist voor de minst welvarenden het minst in- grüpend. En dit zal ongetwijfeld een groot deel der lagere bevolkingsklassen aan Truman binden. (Telef, van onze Parijse correspondent) Parijs, 17 November. Vanmiddag heeft" de nieuwe Parijse gemeenteraad, waarin met 51 van de 90 zetel het R.P.F. ovei1 een stevige ab solute meerderheid beschikt, zichzelf geïnstalleerd. Zijn eerste daad is de verkjezittg geweest van Parijs' nieuwe burgemeester, Pierrë, een broer van generaal Charles De Gaulle. Hij ver wierf 51 steihmen. 65. Dokie nam het wrak van de gitaar onder zijn arm en belde aan bij de man die het instrument op straat had ge gooid. Onmiddel lijk werd de deur geopend door een musicus in nacht kleding met ver warde haren. Ge lukkig, een normaal menselijk wezen!" riep de musicus. „Wat vernachtte u dan?" vroeg Dokie snel.' „Een spook of iets vreelnds of iets afschuwelijks" zei de musicus. Dokie stelde zich voor. De musicus begon nü zijn verhaal: „Kort n'adat ik naar bed was gegaan, hoorde ik dat iemand op mijn gitaar speelde." Voorzichtig sloop ik naar de huiskamer waar hij altijd hangt. Toen zag ik... „Ga door" zei Dokie. ik kan tegen "een stootje." Toen zag ik dat de gitaar uit zichzelf speelde. Daarna klom het ding van de muur en begon in de lucht te dansen met de hals naar beneden. Ik. ging naar de slaapkamer om mijn vrouw te roepen en zag toen hoe iets ■zwarts door de deur naar, buiten ging. Het was dus duidelijk dat die gitaar -onpluis was. Ik heb hem onmiddellijk uit het raam gegooid. Nu is het weer rg.stig. „Ping" klonk het plot-- seling. Molentje probeerde of er nog enig geluid fn het wrak zat. Kardinaal Dougherty, aartsbisschop van Philadelphia, die verleden week dreigde met de boycot van 2 bioscopen door de katholieken van zijn diocees, Wanneer de theaters fn kwestie de ver- tonihg van de films „The Outlaw" en „Forever Amber" niet zouden staken, heeft deze slag reeds half gewonnen. William Goldman, president van de maatschappij, die de eigenaar is van deze theaters, heeft verklaard dat hij de vertoning van de film „The Outlaw" zal intrekken. De film „Forever Amber" zou echter vertoond worden zolang dit uit zakelijk oogpunt te verdedigen is. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben besloten, dat er 4 punten op de agenda van de conferentie der ministers zullen worden geplaatst: 1. Het verslag van de commissie voor het vredesver drag met Oostenrijk, 2. De vorm en om vang van de voorlopige politieke organisatie van Duitsland, 3. De econo mische principes voor Duitsland, 4. De procedure voor het opstellen van het vredesverdrag met Duitsland;» De Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten zjjn tot algehele overeenstemming gekomen over het plan terzake ver deling van Palestina, waarbij de eerste Augustus 1948 is vastgesteld als uiterste datum voor het terugtrekken der Britse' troepen. De Joodse en de Arabische staat zullen onafhankelijk worden twee maanden 'na de algehele terugtrekking van de Britten. Zo luidt het ontwerp plan van de - commissie voor Palestina van de V.N., waaromtrent men het eens geworden is. Intussen hebben zich drie feiten voor gedaan, waaruit zou kunnen worden af- gelèid, dat het Heilige Land voor enige tijd tot rust zou kunnen komen na de hefhaalde geweldplegingen der laatste dagen. 1. De Stemgroep maakte-in een ver klaring aan de pers bekend, dat zij be reid was haar eed voor een wapenstil stand in acht te nemen. 2. Nieuwe Britse investeringen in de Palestijnse olieraffinaderijen logenstraffen de ge ruchten van een op handen zijnde chaos; „Consolidated Refineries Limited" zijn begonnen aan een uitbreidings program in Haifa, waarbij twee niéuwe koeltorens zullen worden gebouwd om grotere hoeveelheden ruwe olie te Hun nen verwerken. 3. Een vooraanstaand Arabisch zegsman deelde United Press mede, dat de verschillen onder de Ara bische leiders de vooruitzichtert op een gecoördineerd plan om Palestina bin nen te vallen fn rook hebben doen ver vliegen. Voornamehjk koning Abdoel- lah van Transjordanië en de Groot- Moefti zouden ernstig met elkaar van mening verschillen. „De' laatste klacht kwam van een nazi" - De garderobe van 4 een keizer Èen meevaller voor een prins Hollywood en do eeuwige vrede. asmussen, de nieuwe minister \an Elizabeth heeft namelük nu reeds ge- JX Buitenlandse Zaken van Dene- marken, is een moedig man. In de °°rlog heeft hü daar vele bewüzen van geleverd. Onlangs opnieuw, toen de Rus- ?^che ambassadeur in Kopenhagen bü uem kwam met een profest over anti. Russische artikelen in Deense bladen. Rasmussen ontving de Rus hoffelük, J^aar maakte hem duidelük, dat er in Denemarken een vrüe pers bestaat. Hü ^oegdê er beleefd aan toe: „De laatste MacHt van deze aard, die ik ontving, ^am van een Duitse nazi-minister.' Wat heeft een keizer al zo in zün klerenkast hangen? Voor hen, die belangstelling hebben voor deze vraag, is een antwoord gegeven d°or de Japanse keizerlüke hofhouding, öle „naar waarheid" bij de belastingen °Pgave heeft gedaan van' de garderobe ^n de keizer, meer nog, van de zonne- ®°d Hirohito. De keizerlüke garderobe bevat: vier 'uniformen, twee Japanse- staatsie-gewaden, twee zwaluwstaarten, :Wee smokings, zes rokcostuums, vüf jacquets, 23 colbertjasjes en 16 overjas- Sen. Alle kledingstukken werden opge geven als „gebruikt." De keizérin doet net voor de middagen met 3 japonnen, •oor dagelijks gebruik in het paleis mef 9- Bovendien heeft zü 30 buitenlandse Modellen, 30 Japanse staatsie-gewaden ®n 15 mantels. Kan er mee door, zullen ,elen zeggen. Niettemin keek de belas tingambtenaar een beetje wantrouwend.- eeft zeker een luxueuze vrouw. Behalve een vrouw kfijgt Philip Mountbatten Donderdag ook ver hoging van tractement. Als ma- hie-officier boven de 25 jaar Mount- °atten is 26 heeft hij recht op een ubWelükstoeslag van meer dan 45 gulden de week op zün wekelijkse1 gage van gulden. Waarschünlijk zal Philip van Jn tegenwoordig marinekamp in ordsham overgeplaatst worden naar hden, waardoor hij nog een toeslag ofP acbt guldeij krijgt voor marine 's^'Cleren' die in Londen gestationneerd eitT" PlailiP Mountbatten heeft geen een - fortuin- Prinses Elizabéth heeft ïia inkomen van 15.000 pond per jaar. 2icv.,aar '«huwelijk' zal dit bedrag aan- nl!)k hoger worden. IA e Engelse vrouwen, die enige tüd ■L/ geleden hoogst verontwaardigd Waren dat Engelanös toekomstige k- aan een man zou moeten 8®" kunnen tevreden zijn. Prinses toond, dat fee ook iets te zeggen zal Reb ben. Tenminste.... als het waar is, dat Philip's besluit om het roken af te zwe ren, werkelük het gevolg is van een be lofte aan de prinses. Een Amerikaanse, die Philip een gou den sigarettenkoker had aangeboden zonder iets van zün besluit te weten, heeft haar -eerste cadeau verhangen door een gouden vulpen. Ze wilde de prins niet in df verleiding brengen. De „Vriendschapstrein" groeit, naar mate hü het eindpunt -nadert Zware locomotieven moeten' nu reeds 104 wagens' trekken, nadat bü het begin in Los Angeles een paar kleine tenders de eerste negen goederenwagons gemakkelük konden trekken. Intüssen zün reeds de eerste vliegtuigen .uit Ca lifornia vertrokken, om te laat gekomen goederen nog achterna te brengen. In Chicago - worden de reeds gebruikelijk geworden feestelükheden met veel animo gevierd. Op het station stond bü de binnenkomstvan de trein vooraan de Italiaanse ambassadeur Alberto Tar-- chiani. Een Gestapo-agent, voor een Deense rechtbank terecht staande, ont kende de beweringen van egn ge tuige, dat deze door' hem voortdurend was mishandeld. De getuige werd hier door zó kwaad, dat hü in de verdachten- bank sprong en de Gestapo-man met een perfecte linker op de kaak knock out sloeg, vóórdat iemand tussenbeide had kunnen komen. ;-/* Hollywood heeft een idee voor de eeuiyige yrede! De geniale beden ker ervan is Charles Korvin, die na een reis door Europa een nog al pes simistisch idee van de internationale toestand heeft gekregen, „Laat ons", al dus zei hü'na zijn terugkeer, „alle man nen benedeif de 45 jaar vrijstellen van militaire dienst en in plaats van hen alle mannen boven de 45 jaar een uni form, aantrekken, ongeacht .hun positie in de politiek of de industrie. Er mogen geen - uitzonderingen worden gemaak't. Als de Wysjinsky's en zo soldaten moe ten worden, zullen onze oorlogen niet érg lang duren". van onze Parijse cor- (Telefonisch respondent) Parijs, 17 November De vraag wordt thans >druk besproken of en in hoeverre minister-president Ramadier doende is deel te nemen aan de regeling van zün eigen opvolging aan het hoofd der regering. Hij heeft Zaterdagavond op zijn ministerie in te genwoordigheid van Monsieur Teitgen Jr. van de M. R. P. een zeer langdurig onderhond gehad met Monsieur Paul Reynaud. Daaraan was in de lo.op van de dag een bezoek voorafgegaan door de heren Lecourt, Lussy en Queiile, fractieleider resp. parlementaire kopstukken van M. R. P., S. F. L O. en radicaal-socialis ten, gebracht aan Monsieur Léon Blum, op diens buitenverblijf te Jouy-en-Josas, waar naar het heet de grijze socialis tenleider een gezondheid geniet ais hü in lang niet heeft gekend. Deze besprekingen aan de top, welke ten doel hebben te komen tot een nieu we, althans gewijzigde regeringscombi natie, zijn vandaag actief voortgezet door een bezoek van Paul Reynaud bij Blunrz Het verluidt, dat zowel Reynaud als Blum in beginsel hun medewerking aan de verwezenlijking van het plan hebben toegezegd. In welke hoedanig heid is nog niet bekend. Het is natuur-i lijk uitgesloten, dat zij beiden minister president zouden worden. Het wordt geenszins uitgesloten geacht, dat Rama dier aan het hoofd van de nieuwe com binatie zal optreden, ondanks anders- gerichte voorkeuren van de M. 8. P. Indien Léon Blum zich vergenoegt met een formeel ondergeschikte post in het nieuwe kabinet, is er geen reden, waar om 'ook Monsieur Paul Reynaud dat niet zou doen. Voor het ogenblik schynt de kwestie van het program der nieuwe of gewyzigde regering aan- de orde te zijn. Deelname van Paul Reynaud be tekent uiteraard, dat diens f inancieel- economische inzichten voor een belang rijk deel hun stempel op het toekomstig regeringsbeleid drukken; en 'deze in zichten, sterk liberaal georiënteerd als zij zijn, stroken niet bepaald met de dirigistische opvattingen, waaraan de meerderheid der socialisten blijkens de resoluties van hun jongste partijcongres haar hart verpand heeft. Nochtans üjkt het mogelijk, dat op het terrein van de praktijk tegenstanders in theorie elkaar zullen vinden. Het zoeken naar een nieuwe regerings formule, waarvan het publiek met be langstelling thans de opeenvolgende fazes volgt, heeft zün oorsprong voornamelijk gevonden in de wil van de Republikeinse Volksbeweging. Midden vorige week heeft het executiève comité dezer partij nogmaals nadrukkelük te kennen gege ven de totstandkoming te wensen, en dat zo spoedig mogelijk, van een sterke en stabiele regering. Deze regering, welke in de ogen van de M.R.P. de uitdrukking moet zijn van de zogenaamde troisième force, waarvan zij tegelijk de hechte or ganisatie aan de basis verlangt, behoorde een regering te zün van „salut public" Reeds daags na het jongste vertrou wensvotum voor de huidige regering- Ramadier, vernam men uit M.R.P.-krin- gen, dat daar Ramadier, met alle waar dering voor zijn moed en uithoudings vermogen, als te zeer verbruikt werd beschouwd om het voor zulk een rege ring vereiste gezag te kunnen afdwingen.» Maar, en dit behoorde ook tot de«vaste wil van de MR.P., men wenste geen re geringscrisis te openen zolang de opvol ging niet bij voorbaat verzekerd was, daar onder de huidige omstandigheden gen „vacance du pouvoir" de deur kon openen voor het „gvontuur". Vandaar thans het ongewone schouwspel, dat de vorming van een nieuwe regering voor afgaat aan het aftreden van de zittende, hetwelk slechts de camouflage is van een regeringscrisis. De staking in de Pas de Calais is nog verre van algemeen, daar de ongeveer 150.000 mijnwerkers in dit gebied wer ken, waarvan op het ogenblik 11.000 het werk hebben neergelegd. Doch de vrees is niet ongewettigd, dat de overige mijn werkers zich bij de stakers zullen "aan sluiten. t In» Parijs 'konden verscheidene bakke rijen Maandag niet openen, daar, in ver band met de reeds vijf dagen durende staking van de molens rond de stad, er geen meel meer in voorraad was. „Trouw" weet verder nog mede te cje- len, dat veel getalmd is met hulpverlening aan Nederlandse Engelandvaarders 104 Spanje. Zo ontdekte Stolk. de chef der Nederlandse gevangenen in een Spaans concentratiekamp in een bureaula van de Spaanse kampcommandant een lijst met namen van Nederlandse gevangenen, waaruit bleek, dat deze twee jaar te voren in vrijheid waren gesteld. Toch zaten zij nog in het kamp. Waarom? Zij waren niet door de Nederlandse consul-generaal afgehaald. De Span jaarden hadden dit van hem gevraagd en hij wa» daarvan op de hoogte. Stolk stelde van hetkamp uit de consul-generaal ,van zijn vondst op de hoogte. Deze stuurde toen een sukkeli ge brief aan de kampcommandant, die geen effect had. Stolk stelde daarop zelf een ontwerpbrief op en gaf die mede aan de Engelse majoor Haslam, die als adjunct-militair attaché het kamp wekelijks bezocht." De Neder landse consul-generaal bleef toen niets anders over, dan de bief overeenkom stig het concept te schrijven. De be trokken Nederlanders werden daarop vrijgelaten. Nooit is één Nederlander door toe doen -van de Nederlandse autoriteiten vrijgekomen. Zij, die vrijkwamen, deden dat langs hun eigen weg: doktersat testen, omkoping van de Spaanse be waking, enz." In verband met de ernstige beschul digingen jefeens baron Van Harinxma thoe Slooten schrijft prof. mr. R. P. Cleveringa ons het volgende: „Naar aanleiding van de indiening van het rapport van de commissie-Vor- rink bij het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis zijn in enkele dagbladen publicaties verschenen, waar in o.a sprake was van „een zeer ernstige beschuldiging" ten aanzien van baron Van Harinxma thoe Slooten. De heer Harinxma thoe Slooten, die iri 1940 op trad als regeringscommissaris voor vlüchtelingenaangelegenheden te "Lissa bon, zou, aldus het Krantenbericht, pak jes aan Nederlanders, die met de Duit sers heulden, hebben verzonden en bi/ wijze van tegenprestatie zijn banksaldo uit Nederland overgemaakt hebben ge kregen naar Lissabon. Verder lees ik: „Deze beschuldiging, die in bijlagen van het rapport der com missie is, opgenomen, is ook bekend bij de commissie-Cleveringa, die het beleid van de diplomatieke vertegenwoordi gers heeft onderzocht. De commissie- Cleveringa kwam tot de conclusie niet te kunnen adviseren een voortreffelijk diplomatiek ambtenaar als baron Van (Van onze speciale verslaggever) Vrijdag 21 November a.s. wordt te ♦Nijmegen door Z. Exc. de minister van Overzeese Gebiedsdelen des mor gens om 11 uur het K. N. L L.-cen- trum-Nederland geopend. Het wordt ondergebracht in de Prins Hendrik-kazerne, hetzelfde gebouw dus, waar vóór de oorlog de Koloniale Re- sferve onderdak had gevonden. Het vervult ook praktisch dezelfde functie en het mag dan ook niet ver wonderen, dat dé opening, waartoe ook Z. K. H. prins Bernhard is uitgenodigd, daarin een hoogtepunt zal vinden, dat het destijds ondergedoken vaandel' van de Kol. Reserve aan het 'K. N. I. L.- centrum zal worden aangeboden en dat hét op dezelfde wijze verdwenen por tret van Z. K. H. Prins Hendrik weer in de hal zal worden opgehangen. K. N. I. L.-centrufh-Nederland is eigenlijk geen gloednieuw instituut. Het mag dan als naam misschien pas enkele weken oud zün, als laten we Dinsdag HILVERSUM II 415 M. 17.00 Na school. 17.15 Gram. 18.00 Orgel. 18.20 Sportpraatje Jan Cottaar. 18.30 Metropóle ork. 19.00 Nieuws. 19.20 Neger liederen: 19.45 Anatomische les. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.20 De brug van San- Luis Rey, luisterspel. 22.15 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.45 Kamerork. HILVERSUM I 301 M. 17.00 Dat kun jij ook. 17.30 Gram. 17.45 Over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 18.30 Strijdkr. 19.05 Person. 19.15 Bij zondere bezettingen. 19.50 Wederop bouw. 20.00 Nieuws. 20.05 Rep. 20.15 Dinsdagavondtrein. 21.30 Contact. 22.15 Overzicht. 22.30 Mendelssohn. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. 23.45 Gram. Woensdag HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15-Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.' 10.00 Viool. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Dvorak. 11.15 Landver huizers, luisterspel. 12.15 Gram. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 13.45 Varianten. 14.30 Kamerplanten. 15.00 Jeugdconc. 16.00 Raie Da Costa. 16.15 Zingende jeugd. 16.45 Jeugd. 17.30. Koor. 17.45 Over zee. 18.00 Koor 18.30 RVU. 19.00 Nieuws. 19.45 Eiïg. Les 20.00 NieuWs. 20.15 Geest. lied. 21.00 Het boek in tempel lez. 21.30 Concertgebouw ork. Eroica. 22.20 Zang. 22.30 Nieuws. 22.45 Overd. 23.00 Sweelinck. 23.30 Gram. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Koken. 10.35 Gram. 10.45 Voor dracht. 11.00 Gram. 12.00 Vincentino. 12.38 Jan Vogel. 14.00 Nieuws. 13.20 Carcasola. 13.50 Gram. 14.00 Kinder lectuur. 14.15 Kamerkoor. 15.00 Kin- derluisterépel. 15.30 Roodborstjes. 15.45 Regenboog. 16.15 Vragen. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Beet hoven. 17.35 ViooL 18.00 Nieuws. 18.15 Varia'. 18.20 Koperkwartet. 18.30 Strüdkr. 19.00 P. v. d. A. 19.15 Johan Jong. 19.30 Kerk en BijbeL 20.00 Nieuws. 20.15 Gram. 20.25 Concertge bouw prk. 21.10 Glazen speelgoed, luisterspel. 22.10 Metropole ork. 22.45 Vlaamse dichters. 23.00 Nieuws. 23.15 ork. zeggen instantie, telt het «al weer enige jaren. Het begon eind 1945 in Zeist, waar de tehuizen Woudschoten, Zonnehaerd, Werthwijn en Bethanië door het K. N. I. L. werden gerequireerd en bestemd voor uit Indië repatriëren de manschappen, die bijna een oorlog lang in Japanse krügsgevangenschap hadden doorgebracht. Dat duurde zo enige tijd, totdat via deze huizen bij kans 2fb000 man waren teruggekeerd, gekleed, gekeurd, van geld voorzien, of, wanneer dat nodig was, in een van de beide laatste huizen, sanatoria, opge nomen. Toen groeide de wens, beide eer ste huizen weer aan hun eigenaars te rug te geven, tegelijk waarmee het K. N. I. L. een oogje waagde op het eigenlijke home, de Prins Hendrikka zerne te Nijmegen, toen nog'in gebruik bij de landmacht. Het lukte wonderweL Het ministerie van Oorlog en dat "van Overzeese Gebiedsdelen, waaronder het K. N. I. L. ressorteert, werden het -vu rig eens en zo kreeg het K. 'N. I. L. de kazerne en kregen de eigenaren in Zeist hun tehuizen terug. Wat het K. N. I. B. in de toekemst Zal ondernemen laat Zich nu reeds vrfj duidelijk bepalen. Op 26 Nov. gaat uit het K. N. I. L.-centrum dé eerste groep van 200 K. N. L L.- mannen terug naar Indië. In 1948 zullen hen nog rond 3000 man volgen, terwijl men verwacht, dat eveneens rond 3000 man naar het va derland zullen terugkeren. Want dit wordt praktisch 'de taak van het centrum: regelaar te zijn van het komen en gaan van K. N. L L.- manschappen. Zoals men weet, of niet weet, zyn dat, als het Nederlanders be treft in de strikte zin van het woord, vrijwillige beroepssoldaten en, als het bewoners van de overzeese gebiedsde len aangaat, kunnen het vrijwilligers en dienstplichtigen zijn. In normale tijd vormen zij bij uitsluiting het leger, dat in Indië dienst doet. De taak van het centrum zal in de toekomst daarom zijn: op bescheiden schaal vrijwilligers te werven en op te leiden en nu vooral, om doorgangshuis te zijn éoor verlof gangers, die hier alles ontvangen, wat zij behoeven en die van hier na be ëindiging yan hun verlof weer naar de tropen worden teruggezonden. Voor hen, die daarvoor ongeschikt blijken, staat het demobilisatiebureau en in het ergste geval een hospitaal of een sanatorium ter beschikking. Voilé K. N. I. L.-centrum-Nederland en heel in het kort zijn betekenis. doQr BRAM VERSCHOOR 26) Ik zou diezelfde dag nog meemaken, wat bü ging doen, en dus zien, wat^het avontuur .opleverde. Maar de gevolgtrek kingen van A. A„ die achteraf meestal juist bleken, te voren te kennen, maakte een avontuur interessanter. De meeste detectiveë houden er van, de lui in hun omgeving, hun biograaf dus opk en daardoor tevens de lezer, zolang mogelük in het duister te laten tasten. Zü hullen zich in een waas van alwetendheid, zeg gen echter bü zonder weinig, kunnen dan, wanneer een misdaad aan het licht is gebracht, al tüd de houding aanne- inen, alsof zü In het geheel niet ge dwaald hebben. A. A. behoorde niet tot deze goedkoop-effectjagers en veelal sprak hü zün vermoedens .tegenover mü uit, terwpl hü een misslag alUjd ruiter- lük bekendg. Nu evenwel deed hü er het zwügen toe. Groenewegen te zullen te weten ko men?" vroeg ik.' „Wie zal het zeggen? Wellicht heeft ze de vlucht genomen, omdat het al te griezelig is,- steeds alleen te zün In een overigens verldten huis. Dan kunnen we misschien ontdekken, waar zü terug te vinden zou zün." „En aan zo'n „misschien'1 knoop Je een spoorreis, die je enkele uren geleden volstrekt niet meer wilde ondernempn?' Heb je niets definitiefs voor de gees®" „Bram, het ene ogenblik loop je'over van inzicht, het volgende snap je het meest voor de hand liggende nog niet. Wat kan je doen in een verlaten huis?" „Het gevoel krijgen, dat je twee linker handen hebt," antwoordde ik. „En na tuurlijk snuffelen." „Welnu. We krügen, zolang de huis houdster aanwezig is; geen kans, rond te neuzen ti de paperassen van het ver dwenen renteniertje. Kom, ruim het spel op Bram. We gaan de inwendige mens versterken, Want we weten niet, tot hoe laat we vandaag moeten doorwerken." Ik deed de schaakstukken in de doos, terwijl mün vriend zich voor de tocht gereed maakte op een gevaar voorspel lende wüze. Hü nam namelijk zün browning uit zün bureau, keek na, of schoon het wapen altijd geladen is, of qr mee geschoten kon worden en liet het in zün achterzak glijden. „Heb jü oolc zo iets bü je?" vroeg hü „Ik dacht, dat ik met vacantie kwam „Neem dit dan." Hü. reikte me een ouderwetse revolver, die er,-doordat ze keurig onderhouden was, nog als nieuw uit zag. „Je kunt niet weten," ging hü voort. „En als wederom iemand lust mocht krügen. op ons te schieten, dan dienen we een tweede maal het antwoord toch niet schuldig te blü'ven." Dooi deze bewapening spanning ver wachtend, vroeg Ik niets gedurende on ze wandeling naar het station, ook niet onder de treinreis. Maar toen we, het was al donker, ln Arnhem waren aan gekomen en door de ruime straten naar dè Züpendaalseweg liepen, had ik de zaak Van Bemmelen zo van alle züden beschouwd, 'dat ik niet langer in zwü- «gen kon volharden. „Je hebt die Haagse broer zijdelings gewaarschuwd, op zün hoede te zün," zei ik. „Denk je, dat hü gevaar loopt?" „Waarom zou de onbekende, nu hü eenmaal aan zün amok begonnen Is. er opeens mee uitscheiden?" vroeg hü op zün beurt. „Als je er aan denkt, dat hij na de verdwüning van de oom en de dood van de neef pas goed zijn schiet oefeningen heeft ingezet, is er reden aan te nemen, dat we tot dusver hoog stens een flink voorspel van'een drama beleèfd hebben." „Maar waarom heb je dan de dokter zoeuel nadrukkelüker gewaarschuwd dan die Hagenees?" „Omdat er op hèm reeds geschoten was en we nog geen stellige reden heb- bén, te vermoeden, dat het hier gaat om het uitroeien van een familie. We we ten niet, waar een volgende slag, als die komt, zal vallen. Dat die dokter zo mogelijk nog een tik krügt, kunnen we echter rustig aannemen. Tenzü HÜ zweeg nadenkend. Alsof hem Iets inviel. „Tenzü?" herhaalde ik, nieuwsgierig. „Tenzü het onze tegenstander alleen te doen is om ter züde stelling geu rende bepaalde tüd. Een bepaalde kor te tüd, want dokter Meertens is in een paar dagen weer deoude. Dit is een punt van belang, Bram. Je hebt me weer eens een lichtje ontstoken. Ik zou er büna door in de verzoeking komen, de dokter ergens als schietschüf op te siel- len, om te zien, of het gaat om Korte of lange tüd." „Of om él tüd." vulde ik aan. „Je qjaat wéér raak, Bram," zei hij. „Of om altüd. Intussen hebben we nog geen enkel gegeven, dat ons op weg tan helpen. Hopelük verschaft ons de cor respondentie van de verdwenen Van Bemmelen Iets." Hei was mü niet duidelük, wat hü be doelde met een onderscheid tussen lan ge, korte oi eindeloze tijd, doch ik had geen gelegenheid, verder te vragen, want we hadden ons doel bereikt. Althans het huis. Ons doel was: het binnen te gaan. De ligging van het huis was niet gun stig, voor wie het vóór de nacht, op ongeoorloofde wüze, wilde betreden De Züpendaalseweg behoort tot de voor naamste wandelwegen van de stad en qr waren heel wat wandelaars op straat. Peuteren aan fret deurslot werd nier- door onmogelijk. Eerst aanbellen en daarna, indien niet werd opengedaan, trachten met een sleutel toegang te ver- krügen, bracht eveneens risico me» zich voor wie juist onopgemerkt wenste te blüven. „We zün nóg te vroeg," zei ik „Om geWeld te gebruiken, ja,'! ant woordde Arie. Zün stem verried echter een zo sterk zelfvertrouwen, dat ik er niet aan twij felde, of hü zou niettemin dadeliiK een poging doen. Hü stapte de stoep op met de rustige zekerheid van iemand, die er thuis hoorde. Hü nam een bos sleutels uit zün zak, zocht een sleutel uit, bukte tot dichtbij het slot. als om het sleutelgat te zien, zocht toen opnieuw, als had hij zicH vergist, keek daarbij als terioops naar de voorbijgangers en opende de deur. (Wordt vervolgd) Harinxma uit zijn functie te ontheffen, hoewel hij op dit punt ernstig is te kort geschoten." Als voorzitter der in dit bericht naar mij genoemde commissie, deel ik u mede, dat ik reden heb, aan te nemen,, dat de commissie-Vorrink in haar rap port de beschuldigingen, waarvan hier wordt gerept, wel vermeldt (zü het dat deze niet inhielden, dat het een geschied zou zijn „bij wüze van tegenprestatie" voor het ander), maar zich nadrukkelijk van een onderzoek er van en een beoor deling heeft onthouden» Dit onderzoek is wel verricht door de naar mij geheten commissie. Het heeft er toe geleid.'dat herleid bleken te moeten worden tot enige hoogst onbelangrijke voor vallen. waarin men het alarmerende van bovenaangehaald krantenbe richt in het geheel niet terug kan vinden en die geen enkele smet op de naam van de heer Van Harinx ma vermogen te werpen. Over de mindere of grotere voortref- fehjkheid van de heer Van Harinxma als diplomatiek ambtenéar heeft de commissie zich geen oordeel aangema tigd. Dit wel te doen zou trouwens evenzeer buiten haar bevoegdheid als haar vermogen vallen. Zij heeft geen enkel tekort met zulk een aangenomen voortreffelijkheid gecompenseerd. Indien het niet bü baar is opge komen, voor te stellen, de heer Van Harinxma uit zijn functie te ont heffen. dan is dit, omdat haar niet gebleken is van enige reden tot wulk een meer of minder ingrijpende maatregel. Wat de heer Van Harinxma betreft, kan zij slechts van mening zijn. dat de aangehaalde publicatie als onverant woordelijk verdient te worden gebrand merkt" (Van onze parlementaire redacteur) •Met grote ingenomenheid gewaagde dr. P. Kasteel, gouverneur van Curacao, gistermiddag tijdens een lunch, welke hij voor zün vertrek naar Curagao ten afscheid aanbood aan de dent dr L. J. M. Beel. de minister van Financiën, prof. Lieftinck de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. Jonk man en minister Götzen. van de gun stige overeenkomst, welke Neder.and, Groot-Brittannië en Curacao met be trekking tot de coifvertabiliteit van pon den en dollars ten bate van de Cura- cnose petroleumindustrie- bereikt heb ben Hij stelde hierbü inzonderheid de politieke betekenis in het licht van het feit dat Nederland en Curacao als ge lijkwaardige partners hebben «kunnen onderhandelen. Hij gaf uitdrukking aan zijn oprechte verlangen, dat er tussen dè.drie landen in de toekomst een goede samenwerking zal blijven bestaan. Op zijn beurt heeft de minister-presi dent uiting gegeven aan zijn voldoening ever de goede resultaten, die bereikt zün, waarbij hij getuigde van de ern stige wit waardoor de regering bezield wordt, om in volkomen gelijkheid en zónodig met terzijdestelling van oude vormen de eeuwenoude banden tussen Nederland en Curagao te handhaven. Aan de maaltijd zaten, behalve de bovengenoemde gasten, verder aan' oud- minister P. A. Kerstens, de thesaurier- generaal. van Financiën dr. Treep, da directeur-generaal der K.L.M., dr. A. Plesman, mr. Van Hasselt, difecteur der B.P.M.] prof. Van Oppenheim, commis saris dier maatschappü: Voorts dr. Da Costa Gomez, adviseur van Curagao bij 't departement van Overzeese Gebieds delen en de leden van de Curagaose delegatie, die te Londen de onderhande lingen met de Schatkist gevoerd 'heeft. Het totaal der inlagen bij alle spaar banken (incl. Rijkspostspaarbank) be droeg over de maand October f 45,7 millioen. (Sept. f 51.79 mill.), terwijl daarentegen de terugbetalingen 55,3 mill. (53,69) mill, bedroegen. Het to taal der terugbetalingen overtrof der halve de inlagen met f 9,6 mill., tegen over een vermindering van het spaar saldo over de maand Sqpt. met f 1,9 millioen. Indien men in aanmerking neemt dat over de eerste negen maanden van 1947 aan het spaarsaldo een bedrag van in totaal „slechts" f22.18 milL onttrokken werd, dan vertoont de maand Oct. met f 9,6 milL teruggang wel een zeer bij zonder droevig beeld. Het Büzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft hedenmorgen uitspraak geckaan in de zaak tegen de gewezen directeur van de Residentiebode, jhr. mr. C. H. M. J. J. van Nispen tot Seve- naer, tegen wie de advocaat-fiscaal, mr. Hollander, Dinsdag 4 November vier jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzet ting uit 'hét recht ambten te bekleden, ontzetting uit* de kiesrechten en uit het recht het beroep van uitgever uit te oefenen, een en ander voor de tijd van tien jaar, had gelust, omdat hy ten be hoeve van vijandelijke en met de vyand heulende instanties, instellingen en stichtingen drukwerken heeft vervaar digd, boeken en weekbladen heeft ge drukt o.a. „De Gil", welke alle uitge sproken propaganda voor nationaal- socialistische ideeën bevatten. Het Hof veroordeelde hem tot twee jaar en zes maanden met aftrek. Hem werd voorts verboden gedurende tien jaar een leidende functie in het uitge vers- of drukkersbedryf uit te oefene*. Volgens de voorlopige telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn voor het eerst na de bevrijding meer dan 1000 woningen in éér maand gereed gekomen. Over de maand September al leen kwamen n.1. volgens deze telling 1009 woningen gereed. De lage waterstand van de Ryn be tekent een ernstig gevaar voor het ge hele Duitse bedrijfsleven. Langs de oevers van de rivier beginnen zich gro te voorraden levensmiddelen en kolen op te stapelen, welke op verscheping wachten. Vervoer per spoor of auto is eveneens zeer moeilijk. Men vreest, dat het record-laagteniveau van de Rijn de uitvoering van het contract voor het vèrvoer van Ruhrkolen over de Rijn naar Rotterdam in gevaar zal brengen. Ongeveer 340 Nederlandse binnenschepen zitten thans in Duits land vast in afwachting van een hogere waterstand. De droogte heeft ook een ongunstige invloed op het rivierver keer naar Saksen en Tsjechoslowakije. Het verkeer op de Weser kon gaande worden gehouden door de waterreser ves van de Eiderdam, doch deze be ginnen ook uitgeput te geraket»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3