Londen in zeer sobere feeststemming STEEDS MAAR STAKINGEN IN FRANKRIJK Taxichauffeur vermoord Witboek gevraagd over de ontwikkeling Kans op kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Prof. Romme over bestrijding van het commtinisme l; 'J Bruidstaart, met verborgen gouden sieraden, weegt vijfhonderd pond en is drie meter hoog Zelfs de onderwijzers leggen het werk neer Ongunstige reacties op voorsteilen van president Truman Auto „verongelukte" op weg Amsterdam—Den Haag Vele Kamerleden wensen spoedig einde van onderwijsmisstanden in Suriname Een belangrijke datum I De tabak komt niet vrij Tol hoofd en harrt Textiel blijft op de bon ,Het weer Geschenken tentoon gesteld Verlaagde port voor briefkaarten Brand in warenhuis in Nieuw-Zeeland Toestand wordt beter Prijs van kerftabak ,gaat omlaag - Na Philips nu de i Spoorwegen woensdag 19 november 1947 71ste JAARGANG No. 24004 i GEBEURTENISSEN IN NED.-INDIË: Corruptie? Surinam^ en Ned. Antillen Voorgenomen aanslag in Suriname Signalementen „VOLENDAM" ZET REIS VOORT Er zijn geen gewonden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. O - Directeur: X X W. Boerrigter. Wncf. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfllimetei hoogte. Ingezonden' mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 November. Ofschoon de beilangisteling voor het Koninklijk huwelijk overweldigend is, Is Londen een te uitgestrekt conglome raat van aan elkaar gegroeide gemeen ten om te kunnen spreken van een stemming, die zijn stempel drukt op de stad. Daar komt bij, dat van versierin gen in de stad nauwelijks gesproken kan worden, behalve langs de route van de Koninklijke stoet, de Mali, white Hall en Westminster en zelfs daar is het baar onze meer uitbundige Nederlandse' begrippen vrij sober. In de meeste hoofd straten van Londen merkt men niets Van het naderende feest, behalve in de etalages, waar men dikwijls foto's ziet van het bruidspaar, en de vlaggen aan de puien. Men moet zich dan ook niet voorstellen, dat Londen een beeld ver toont zoals Amsterdam op e^n grote nationale feestdag. Hier organiseren geen wijkverenigingen straatversierin gen voor gezamenlijke rekening zoals bij ons. De Engelsen missen ten enenmale de gave om uitbundig feest te vie- *en, ondanks hun inderdaad warme en levendige belangstelling. Achtentwintig koninklijke gasten zijn in Londen gearriveerd, waaronder de koning van' Noorwegen, de koning van Roemenië, de koning en koningin van Henemarken, de koningin van Grieken land, koninginmoeder Helena van Roemenië, koning Peter en koningin' Alexandra van Joegoslavië, koningin» Victoria Eugenie van Spanje; Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn ook reeds enige dagen hier. Gisteren wareri wij in de gelegenheid een bezoek te brengen aan het paleis van St. James,' waar in grote zalen de hu welijksgeschenken van de prinses en baar bjuidegom liggen uitgestald, Het middelpunt van deze sprookjesachtige Verzameling geschenken is een glazen Vitrine, waar men een rijkdom van ju belen kan bezichtigen, zoals men ze verder alleen in. musea ziét. Daar ziet 'hen o. m. een halssnoer van diamanten en robijnen, het geschenk van de koning; twee paarlen halssnoeren van de ko ningin en een tiara, fonkelend van dia manten, geschenk van koningin Mary. In dezelfde vitrine ziet, m<Éi een schat van brillantcn, paarlen, robijnen en diamanten, geschonken door Indische hiaharadja's, en een weelderig met dia- manten bezet polshorloge van de Zwit serse bondsregering. Een tiental andere vitrines zijn ge vuld met gouden en zilveren serviezen, kandelaars, antiquiteiten en andere sier voorwerpen. In nog weer andere vitri nes en op lange tafels ziet men magni fieke eet- en drinkserviezen van het edelste porcelein, o. a. een Sèvres-servies van de president van Frankrijk. De ge zamenlijke diplomatieke missies te Lon den hebben een gouden toiletgamituur cadeau gegeven, waaronder een toilet spiegel in een brede gouden rand. De Sjah van Afghanistan heeft een der gelijk geschenk gegeven. Prinses Mar garet heeft een picnickoffer - gegeven. Wij zagen verder een naaimachine, een frigidaire, antieke meubelen, antieke klokken, dozijnen schilderijen, dekens, het prachtigste linnen, grote verzame lingen gramofoonplaten, pen televisie apparaat, een aantal stofzuigers, meer De bruidstaart in St. James Palace zijn de geschenken tentoongestelddie het Engelse "bruidspaar van alle zijden ontvangt. De belangstelling' is zeer groot. Te Parijs verwacht men, dat Paul jeynaua geen deel zal uitmaken van ?e nieuwe Franse regering, waarover besprekingen gaan.de zijn tussen de lei ders van de midden-partyen. Léon Phim zou in beginsel bereid zqn de 'eiding op zich te nemen van een re- Sering op basis van de midden-partijen ®h strevende, naar een verzet tegen de deuk zowel van de zijde der commu- »'sten als van de R. P. F. van De Gaulle. .Reynaud zou gestrand zijn op de door «em gestelde eis, dat de nieuwe rege- - bg vriendschappelijk zou staan tegen- ver generaal De Gaulle. Ook is hij tegenstander van het economische dirigisme van de regering. dinsdagavond zyn stakingsbevelen gegeven voor alle tweehonderd-dui- ï>- metaal-arbeiders in het gebied van arUs. mogelijkheid van uitbreiding der aaing van de koopvaardy te Marseille Kj. andere grote havensteden in Frank eert n,®em.t toe- Dinsdagavond begon een oeelteiyke /staking der havenarbei- van Parijs. ,.aantal stakende arbeiders in ^nkruk bedraagt naar schatting op ogenblik een kwart «niiiincn. In de Renault-fabrieken legden Dins dagochtend ongeveer L2.000 man het werk neer, terwyi 130.000 mqnwerkers in het Noorden van Frankrijk zich Dinsdag bi» de stakersaansloten. De bakkerijen in de buitenwijken van Parys waren Dinsdag gedwongen hun deuren gesloten te houden wegens ge brek aan meel, daar de maalderijen reeds enkele dagen stilliggen. De onderwyzers hebben besloten Vrij dag in staking te gaan. De C.G.T.-fede- ratie van de Paryse vakbonden heeft een vergadering van haar executieve uitgeschreven om het afkondigen van een algemene staking te bespreken. Er is ook geen vei betering ingetre den in de toestand in Marseille, waar minstens drie kwart van de werkende bevolking sedert het begin van de vo rige week staakt. De arbeiders der Citroën- en Hotchkissfabriëken hebben zich bij de stakenden van de Renault-, Penhard- en Simcafabrieken gevoegd De Franse auto-industrie is hierdoor bijna geheei stilgelegd. Het communis tische blad „Ce Soir" voorspelde, dat binnen 48 uur alle arbei'ders in de me taalindustrie het werk zullen neer- leggen, - dan 80 paar nylonkousen, sokken voor de bruidegom, sigaren voor de .bruide gom, een groot aantal boeken in prach tige leren banden-, olifantstanden uit Nigeria, struisvogelveren uit Zuid-Afrilca, likeuren uit Frankrijk, een enorme fles met zestig jaar oude cognac, en tal loze kleine geschenken van mannen en vrouwen, kinderen en ouden van dagen, ingelijste plaatjes, borduurwerkjes, zelf- berijmde gelukwensen, kakelbont gebor duurd door kinderhanden. En over ver zen gesproken, de Poet Laureate, de kroondichter, J. Masefield, heeft voor dit feest een bijzonder slecht gelegen heidsgedicht geschreven. Wij hebben1 gisteren ook de bruids taart gezien, vijfhonderd pond zwaar, drie meter hoog, een suikeren toren'met vier kransen, versierd met suikersculp tuur en gevuld, met een cakevulsel, waarvan, naar Engelse gewoonte, de voornaamste eigenschap is, dat het de tand des ijjds kan weerstahn. In de taart zyn, naar yeriuidt, o. m. verborgen voor de gelukkige yind(st)ers een vrij- gezeHenknoop, een vingerhoed, een hoefijzertje, eentrouwring, een ezeltje en een driestuiversstuk, alles van gond. Alle pogingen van de vier plaatsver vangende ministers van Buitenlandse Zaken om een agenda op te stellen voor de a.s.- conferentie liepen gisteren dood op de Russische weigering om af te wij ken van de öoor Molotov gedane voor-, stellen. Hierdoor besloten de plaatsver vangers om twee ontwerp-agenda's op te stellen: één gesteund door Engeland. Frankrijk en Amerika en een ander ge steund door de Sovjet-Unie. Heden arriveerden op Schiphol met de K.L.M. Constellation uit Curasao een vier tal dozen, gevuld met 250 zorgvuldig uit gezochte lelies, bestemd voor H.K.H. Prin ses Elizabeth. Deze zending is een bruids geschenk uit Trinidad. De K.L.M. vervoer de deze lelies gratis van West-Indië naar Londen. Vogrr deze reis van 9500 K.M. was de onderkant van iedere steel met was verzegeld, terwijl elke bloem afzonderlijk in zwqxt papier was gewikkeld. Het porto voor briefkaarten voor interlocaal verkeer zal worden ver laagd van TA tot 6 ct. Men verwacht, dat deze verlaging per 1 Januari van kracht zal wor den. Een bedreiging van het Europese her stelprogram op lange termijn heeft zich Dinsdag in het Amerikaanse Congress ontwikkeld, toen een aanzienlijk aantal Democraten zich aansloteh Dij de Repu blikeinen, om een hecht blok te vormen tegen het anti-inflatie-program van pre sident Truman. De radicale en onver wachte voorstellen, die Truman Maan dag t.a.v. prijsbeheersing en rantsoene ring uiteengezet heeft, schynen in de volgende 24 uur het zwaartepunt in de huidige speciale zitting van het Congress van de buitenlandse aangelegenheden naar de binnenlandse verlegd te hebben. Het schijnt, dat Truman opnieuw voedsel gegeven heeft aan de bewerin gen, dat de ontzaglijke Amerikaanse ex port in verband met het hulpprogram een van de oorzaken zou zijn van de in flatie. Het iieeft er ook de schijn van, dat de eis van senator Taft, dat net plan-Marshall maximaal niet meer moet kosten dan de huidige uitgaven voor het buitenland, meer steun ondervindt. Bovendien blijkt Truman een atmosfeer van bittere politieke tegenstellingen ge schapen, en een krachtige beweging aari de gang gebracht te hebben tegen het verbinden van het land aan iedere hulp plan op lange termijn voordat de kwes ties van binnenlands-economische aard zijn geregeld. Men is van mening, dat de voorstellen Jlet 'grote warenhuis ,van Christchurch, Nieuw-Zeeland, het vier etages tellende gebouw van Ballantyne Brothers, is Maandag volkomen door brand ver woest. Hierbij zijn 38 mensen om Ket leven gekomen, terwül er op zijn minst nog 46 personen vermist worden. De vlammen hadden zich vyf minuten, na dat ae brand uitgebroken, was, over het gehele gebouw uitgebreid. van Truman voor een wederinvoering van een controle op lonen en prijzen en een rantsoenering van verbruiksgoede- ren „ten dode zijn opgeschreven." De vakverenigingen verzetten zich vierkant tegen de invoering van een loopstop, terwijl de zakenwereld, Republikeinen en rechtse Democraten zich onverbidde lijk tonen tegenover de andere twee voorstellen. Gisteravond is een aanslag ge pleegd op een taxi-chauffeur nit Rotterdam, die mfet zijn wagen op de Rijksweg AmsterdamDen Haafc reed. Ter hoogte van Sassenheim is hy tengevolge van een revolverschot om het leven gekomen. Het slacht offer is de 62-jarige taxi-chauffeur A. G. Clobus uit Rotterdam. Uit de voorlopige door de Rijkspolitie te Sassenheim in samenwerking met de burgemeester opgestelde reconstructie van de aanslag blijkt, dat er waarschijn lijk twee daders zijn geweest. Gister avond omstreeks 9 uur vroegen twee nog onbekende, en ietwat verfomfaaid uit ziende, jonge mannen bij het viaduct nabij Sassenheim op de weg Den Hsfag Amsterdam een passerend automobilist of hij hun een lift wilde geven tot Am sterdam. Onderweg deden zij hem een verward verhaal, waaruit bleek, dat zij zelf met een wagen op. weg waren ge weest naar de hoofdstad, maar ter hoog te van het viaduct, waar het wegdek is opgebroken en afgezet, met hun wagen tweemaal over de kop waren gevlogen, doordat zij de omlegging niet tijdig had den bemerkt. De gastvrije automobilist zette zijn lifters later af, maar keerde terug naar Sassenheim, omdat hij het verhaal niet geheel vertrouwde. Zijn wantrouwen bleek toen gerechtvaardigd te zijn, want in de inderdaad over de kop geslagen Chevrolet 1946 had de Rijkspolitiq te Sassenheim intussen het lijk aangetroffen van de Taxi-chauffeur. Men gelooft nn, dat de chauffeur reeds van het leven was beroofd nog vóór de auto bij het viaduct veron gelukte. Waarschijnlijk heeft een der daders de wagen bestuurd. Dat hp in zijn agitatie de omlegging bij de op gebroken weg niet tijdig in het oog kreeg, behoeft geen verwondering te wekken, want de noodverlichting, die bevestigd was aan de afzetting, was gisteravond weer eens ontvreemd. Be halve de taxi zijn ook andere auto mobilisten gisteravond in moeiiyk- heden geraakt, doordat zij de afzet ting niet tijdig opmerkten. Verschei dene van hen glipten door het harde De Prinses-regentes Juliana en prins Bernhard arriveerden Dinsdagavond aan de Nederlandse Ambassa de te Londen. Later in de avond vertrok ken zij van hier naar het Buckingham Palace. Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen betuigde men algemeen instemming met de voorge nomen Grondwetswijziging, welke het mogeiyk zal maken, een nieuwe staats rechtelijke structuur van het Koninkrijk tot stand te brengen. Naar het oordeel van zeer vele leden opent dit zowel voor Indonesië als voor de West-Indische Rijksdelen dè moge- lijkrfeid tot «en vreedzame realisering van hun rechtvaardige verlangens,- ter wijl het tevens zal strekken tot een ver sterking van de onderlinge band tussen de delen van het Gemenebest. Algemeen was men van mening, dat de behandeling der zaken in Ned.-Indië aangepast móét worden aan de eisen van de tijd. Vele leden betreurden het ernstig, dat de mi nister generlei perspectief opent en zeer sober is in zijn toelichting. Aan gedrongen werd daarom op het in dienen van een nota of het publi- ceren van een witboek met aanvul lende beschouwingen over de ont wikkeling der gebeurtenissen. Verscheidene leden waren verstoord over het ontberen van ieder inzicht in de financiën door het ontbreken van een behoorlijke Indische begroting. Deze en ook andere leden spraken er hun afkeuring over uit, dat de regering buiten de algemeen staatkundige voor lichting weinig exacte gegevens aan de Kamer verstrekt, waardoor van haar contrölerecht bitter weinig terecht komt. Betreurd werd, dat door het ontbreken van een Indische begroting onvoldoende gelegenheid bestaat met de minister van gedachten te wisselen over aange legenheden van intern beleid in Indo- "^Jjaesië. Ten einde enigermate een grond slag te verkrijgen ter zake een wenselijk geachte gedachtenwisseling, zou men het in het bijzónder op jwys stellen, in dien, de minister zo uitvoerig mogelijke gegevens zou willen verstrekken over: A- Sterkte, samenstelling, indeling, dislocatie enz. cn gestie van het J5.N.I.L. B. Gestie van de koninklijke marine jn Indonesië. C. De politiek, welke gevolgd wordt ten aanzien van missie en zending. Vele leden brachten het vraagstuk van het preventieve beleid der overheid bij ambtelijke benoemingen ter sprake. Naar aanleiding van berichten om trent het veelvuldig voorkomen van gevallen van corruptie van ambte naren in Ned.-Indië, zou men gaarne- vernemen, in hoever zodanige geval len bekend zijn en of, eventueel wel- ke, maatregelen ter zake zijn getrof fen. Vele leden oefenden ernstig critiek uit op de tweedelige publicatie van de Re geringsvoorlichtingsdienst „Het politieke gebeuren rondom de Repoeblik Indone sia". Vele andere leden gevoelden zich door deze publicatie' niet bezwaard. *Vele leden steldgn de vraag, of het rapport van dè daartoe benoemde com missie van onderzoek inzake het mili taire optreden in Zuid-Celebes reeds werd Uitgebracht. Algemeen werd instemming betuigd met het voornemeri van de regering, op korte termijn een samenspraak met de vertegenwoordigers uit de West-Indische Rijksdelen te beleggen ter bespreking van de aan te brengen structurele veran deringen in de verhouding van Neder land tot de landen in de West. Zeer vele leden ontkwamen overi gens niet aan de indruk, dat bij het bevorderen van het bijeenkomen de zer conferentie de regering niet die voortvarendheid heeft betracht, die de zaak zou hebben gediend. Zeer vele leden waren ernstig ont stemd over het uitblijven der zolang reeds toegezegde wijzigingsontwêrpen. Verschillende leden meenden voorts érnstig te moeten betwijfelen of de bij de Venezolaanse regering geaccredi teerde Nederlandse gezant, dié op een vroegere post binnen het kader der mi litaire mis6ie bij de A.C.C. te Berlijn niet heeft voldaan, wel voldoende des kundig geacht kan "worden ten aanzien van de problemen in de Caraïbische sector. Vele leden waren, bepaaldelijk met het oog op de internationale betrek kingen en de staatkundige, groei, van oordeel, dat het zeer gewenst is, de lei ding- van het bestuur in Suriname en in de Antillen in handen te doen zijn van ook staatkundig bekwame krach ten. Zij zouden gaarne van de minister vernemen of hiermede ook. rekening zal worden gehouden bij de benoeming van nieuwe gouverneurs. De commissie van rapporteurs tekent in een voetnoot aan, dat zij het, in ver band met recente berichten betreffende een voorgenomen aanslag op. het be stuur in Suriname op prijs zal stellen, indien de minister ter zake aan de KSP mer inlichtingen wil verstrekken, mede ter beoordeling van de motieven, toelke tot deze poging tot een aanslag hebben geleid. Vele leden hadden in toenemen de mate klachten vernomen over de tekortkomingen bij de practische toepassing van de gelijkstelling van openbaar- en bijzonder laag onder wijs. Kan de minister mededelen, welke maatregelen voor het in feite effectueren dezer gelijkstelling zyn en zullen worden getroffen? Deze leden drongen er met klem op aan, dat de minister op dit stuk van een voortvarendheid zou biyk geven, welke er toe zou leiden, dat op korte termijn aan de onderwijs misstanden in Suriname een einde kpmt. Het was aan «vele leden opgevallen, dat de Staten van Curagao enige, tijd niet vergaderd hebben bü gebrek aan quorum. Zy Betreurden dit zeer en zou den gaarne vernemen wat hiervan de oorzaken zijn geweest Ook zou men gaarne vernemen, welke de aanleiding is geweest, niet de fun gerende voorzitter, Plantz, doch het lid der Staten Römer tot voorzitter van dit hoge,college te benoemen. remmen rechts van de dubbele weg de berm af; anderen reden tegen de onverlichte afzetting op. Naar het motief van deze aanslag kan men voorlopig slechts gissen. Een der veronderstellingen is, dat roof de aan leiding is geweest. Uit de verklaringen van de automobi list. die de twee daders van de aanslag een lift gaf naar Amsterdam, heeft de Rijkspolitie te Sassenheim het volgende signalement getrokken: De eerste is egn jongeman van naar schatting achttien a negentien jaar oud en 1.75 M. lang, sjofel gekleed in een colbertcostuum, zonder hoed en waar schijnlijk in 'n donkerblauwe regenjas. "De tweede is een beter geklede man van ongeveer vier en twintig jaren oud, zeer slank van postuur, klein snorretje, bruin costuum. Bij de bij het viaduct'achter gebleven taxi heeft de politie een hoed aangetroffen, die vermoedelijk aan de jongste dader toebehoort en waarin de initialen W. B. zijn bevestigd. Naar de automobilist voorts verklaar de, heeft hij de beide mannen gister avond omstreeks 21.15 uur op het Rem- brandtplein te Amsterdam afgezet. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk wind uit Oostelijke richtingen. Later veranderlijk. Zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatselijk enige lichte sneeuw en hier -en daar nevel of mist. In de nacht op verscheidene plaatsen weer vorst. Zon 8.07—16.44, maan 14.19—23.20. (Van een bijzondere medewerker) ndien de voortekenen ons niet be driegen zullen we het volgende voorjaar weer gesteld worden voor nieuwe Kamerverkiezingen. De even tuele grondwetswijziging immers impli ceert, zoals te doen gebruikelijk, een nieuwe verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het is wel gewaagd reeds nu bespie gelingen te gaan houden ovgr het: hoe zullen deze verkiezingen uitvallen; en het is al even gewaagd, met verkie zingsuitslagen in het buitenland voor ogen, parallellen te gaan trekken. Voor alsnog is er veel belangrijker werk. De Partijraad van de K.V.P., die in Decëm- ber wordt gehouden, zal o.m. te behan delen krijgen nieuwe regelen inzake de verkiezingen. En zodra deze zijn aan genomen, zal het werk der voorberei ding voor de candidaatstelling begin nen. Het kan moeilijk anders worden verwacht! Deze regelen hebben een zuiver democratische inslag en elk lid van de K.V.P. kan direct medewerken aan de samenstelling van de candida- tenlijst. De gezonde volksinvloed bij de samenstelling van het komende parle ment is volkomen gewaarborgd. Maarhet behoeft evenmin be- ■foog, dat, om deze gezonde volksinvloed ten. volle te kunnen aanwenden, men allereerst moet besluiten lid te worden van de K.V.P. - Dat is een allereerste vereiste. Het heeft geen zin achteraf te critiseren, als men niet zelf medehelpt aan de tot standkoming van een Candida tenlijst. Welnu, wie zijn invloed wil aanwen den, moet zich vóór 31 December als lid hebben aangemeld. Volgens de regle mentaire bepalingen n.L kunnen al leen zij deelnemen aan de groslijst- stemming en deze stemming is van beslissende waarde voor de samenstel ling van de officiële candidatenlijst J— die 1 Januari 1948 als lid van de KVP staat ingeschreven. Voor de niet-geor- ganiseerde kiezers is dus 31 December een belangrijke datum, want dit is de laatste dag waarop men zich kan aan melden. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweedy Kamer voltooide Dinsdag middag allereerst de replieken in de Algemene Beschouwingen, waarbij men hier en daar nog eens even goed de puntjes op de i's zette. Daarbij «ei dan nu ook de heer v. d. Goes van Naters t zijne over de door prof! Romme gedane suggesties met betrekking tot de grond wetsherziening en de bestrijding van het communistische gevaar. Met de al- geÉiene stellingname van prof. Romme tegen het oommunisme kon de heer v. d. Goes zich wel verenigen, doch het gewekte idee van een verbod der com munistische 'partij achtte hy niet de juiste bestrijdingsmethode. 'Prof. Romme zelf liet dit nu verder in het midden, doch hij bleef toch aan dringen op de spoedige formering van de commissie, die de grote grondwets herziening moet voorbereiden. Naar zijn mening zal men goed doen, nu .alvast met de bestudering van verschillende door hem genoemde kwesties te begin nen, doch de commissie behoeft zich daarom nog niet aan conclusies te wa gen. Dat kan wachten tot ook de gegeverïs van de rijkshervorming aanwezig zullen zijn. De minister-president bleef zich koeltjes houden tegenover deze aan drang. De regering zal het eens nader De Utrecht is gisteren een vergade ring gehouden van kerftabakfabrikanten waarop besloten is per 1 Januari 1948 een prijsverlaging van ruim 10 procent ip te voeren. Officieel werd meege deeld, dat de tabak rook-, shag- en pruimtabak per 1 Januari 1948 niet vrü komt. De kerftabakfabrikanten hebben een telegram aan de minister verzonden om alsnog per 1 Jan. 1948 kerftabak vry te geven, wegens de onhoudbare toestand voor de fabrikanten. Het Nederlandse schip „Volendam", dat met de Egyptische spoorbrug' over het Suezkanaal in- aanvaring is geko men, heeft met slechts lichte dekschade zijn reis kunnen voortzetten. Eten onder zoek naar de oorzaak van de aanvaring heeft aan het licht gebracht, dat het schip door de wind naar de brug werd gedreven en mét zijn anker, dat volgens de voorschriften steeds buiten boord moet hangen, in een hrugbalk heeft ge haakt, die met kracht weggetrokken werd. Het schip stootte vervolgens tegen een brugpUler, die afbrak. De Legervoorlichtingsdienst meldt ons nog, - dat zich, blijkens bü hem binnen gekomen telegrammen, geen persoon lijke ongelukken hebben - voorgedaan tengevolge van de aanvaring, die de „Volendam'' in hét Suez-kanaal had. Zoekt nooit uw geluk ten koste van-het verdriet van anderen. overwegen, maar van zo heel groot be lang vond hij. deze spoed niet. Overigens verdient in verband met wat de heer Romme in eerste lermvw zeide over de gevaren, die nnt van communistische zijde bedreigen, ge. memoreerd te worden zijn betoog van deze middag, waarvan de kern w*f, dat wy de uitlatingen van de heer Wagenaar moeten verstaan als een waarschuwing, om het Evangelie beter te beleven. Ook voor de spoedige invoering van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen bleef prof. Romme krachtig pleiten.' Hij wil de lasten daarvan dekken door "ver hoging van de omzetbelasting, zodat de consumenten deze kinderbijslag zul len betalen. Dit denkbeeld yond in beginsel bij minister Beel geen tegenstand. Hy verklaarde zich bereid, het in het Kabi net .te bespreken, doch wees er wel op, dat er nog andere dan alleen financiële moeilijkheden aan de invoering van kin derbijslag voor kleine zelfstandigen ver bonden zyn, moeilijkheden vooral van organisatorische aard. (Vervolg op pag. 4) Ten einde mede te werken aan het streven der regering om tot zo laag mogelijke prijzen te geraken, hebben de Nederlandse Spoorwegen thans besloten de prijzen van alle abonne mentskaarten met ingang van 1 Ja nuari 1948 te verlagen met ongeveer 15 pet. Het betreft hier dos de algemene abonnementskaarten, de maandtrajectkaarten, de weektra- jectkaarten, de weekkaarten en de jeugdkaarten. Voor talrijke personen* betekent deze verlaging een belang rijke besparing op de uitgaven. Als gevolg' van de afronding der eind bedragen zulien de verlagingspercen ten een weinig kunnen verschillen van 15 pet. De definitieve bedragen zullen zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat van een beslissing inzake het vrijkomen tah de distributie van textielgoederen geen sprake is en voorlopig geen sprake zal zijn. Het is begrijpelijk, aldns zegt de mededeling van het genoemde ministerie oJn„ dat, zolang er goederen gedistribueerd wor den, de overheid zich van tyd tot tijd moet afvragen, of deze distributies nog langer verantwoord zijn. Indien dit het geval is, dient voorts te worden nage gaan, of er eventueel in het bestaand» distributiesysteem een wyziging moet worden aangebracht^ Uit de aard der zaak wordt momenteel eveneens bestudeerd in hoeverre de tex tiel-distributie in haar huidige vorm gehandhaafd moet blijven. Vermeld zij, dat de hierbq betrokkenen overwegend de mening zqn toegedaan, dat deae dis tributie niet zou moeten worden opge heven. Het is duidelijk, dat zo lang er van een beslissing nog geen sprake is, de besprekingen hierover een vertrouwe lijk karakter dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1