DER VI&OUW De lendenen LI VERENIGINGSLEVEN en HUISGEZIN Melkbonnen „West" alléén geldig in het Westen GRIEKENLAND IN AFWACHTING VAN HET NAJAARSOFFENSIEF tocfi £cn ,;Concordia" veertig jaar O, kom er eens kijken.. Voorziening dreigde te stagneren Een bodemloze put moet gedempt worden Een geschenk rattenbestrijding WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT CRÈME 1 HULSTKAMP Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin Ruim 400.000 verzekerden ARBEIDSTIJD VAN OVERHEIDSPERSONEEL GOUDEN PROMOTIEFEEST VAN PROF. AALBERSE GEHEIM KAMERHEREN ST. NIG0LAAS LUISTER- WEDSTRIJD Voor de kinderbescherming Nieuw Statenlid Raadselachtige Wordt vervolgd) P.T.T. verzorgt radio- uitzending Het lijkt een onbegonnen werk, Iets te ondememen tot herstel van de in de oorlog zo gehavende Griekse •staatshuishouding. Wat aan de ene kant naarstig opgebouwd wordt, stort aan de andere kant in tengevolge van de bur geroorlog. Volgens officiële cijfers heb ban de opstandelingen gedurende de maand October in de drie Noordelijke Provincies Thracië, Centraal-en Oost- Macedonië in totaal 83 dorpen leegge plunderd, 218 gebouwen verwoest en 34 bruggen opgeblazen. Door brand of af wezigheid van de boeren bedroeg in twee districten alleen al de schade aan Grie- kenlands voornaamste export-artikel, de tabak, voor October rond 9.000.000 dol lar. Over vernietigingen in de rest van het land staan ons geen cijfers ten dien ste. Hoe nadelig het optreden der re bellen voor de Griekse staatshuishouding ts, wordt echter voldoende geïllustreerd door het bovengenoemde en door de reeds 300.000 zielen sterke stroom van vluchtelingen die uit de strijdgebieden haar rustiger streken vloeit. De regering poogt op twee wijzen aan de bestaande toestand een einde te ma ken: zij is opnieuw van plan de guerilla- troepen met wortel en tak te vernietigen en zjj heeft een economisch herstelpro gramma opgesteld waarvan de uitvoering de toekomst van het land veilig zal moe ten stellen. Op het ogenblik is het leger 200.000 man sterk, waarbij inbegrepen een Nationale Garde voor de de fensie van niet zeer bedreigde punten. Meer dan de helft van het Amerikaanse crediet, ruim 150.000.000 dollar, is of Wordt besteed aan uitrusting en ravitail lering van deze troepen, en met Ameri1 kaanse hulp worden de soldaten ge traind. Het personeel van de Ameri kaanse militaire missie wordt van 60 tot 170 man uitgebreid en dezer dagen deelde de vice-premier, Tsaldaris, mede, dat Amerikaanse officieren deel zullen Uitmaken van de Griekse generale staf. Men hoopt door deze maatregelen een technisch en moreel volwaardig leger in het veld te hebben, als eerstdaags het najaarsoffensief tegen de opstandelin gen zal aanvangen. Deze hoop schijnt een behoorlijke kans op vervulling" te hebben: bij de jongste gevechten in Thessalië boekte inderdaad de regerings strijdmacht enige successen. Hoe het evenwel bij het grote offensief zal lopen, ls nog weinig «zeker. De opstandelingen kunnen haast niet vérslagen worden, omdat zij iedere veldslag vermijden en altijd een goed heenkomen kunnen vin den over de bergachtige grenzen, waar hulp van de commupistische vrienden aanwezig is. Zoveel mogelijk heeft men clementie jegens de „vrijheidsstrijders" betracht: op 16 September, werd algemene amnestie verleend aan de opstandelingen, die zich Overgaven. De rode leiders dreigden ech ter. de familie van zulke verraders te sullen doen boeten, met het gevolg dat slechts weinigen zich onderworpen heb ben. Zondag liep de termijn voor de am nestie af, en ieder ogenblik kan men nu het losbarsten van een grootscheepse actie van het leger verwachten. Een bijzondér gevaar is daarbij 't drei. gement van de Griekse communistische partij, een eigen regering te formeren. Wordt zulk een* regering werjjelijk- •heid en zouden de Sovjet-Unie en haar satellieten haar erkennen, dan zou vol kenrechtelijk hulp van het communisti sche buitenland aan de guerilla-troepen geoorloofd zijn. Op deze wijze zou der halve de burgeroorlog in alle opzichten, Zij het op beperkte schaal, een oorlog tussen Amerika en Rusland kunnen worden en zou, wat tot nu toe officieel een nationaal karakter had, de vorm van een internationale oorlog kunnen aan nemen. Behalve in militair opzicht staan de Amerikanen de Grieken ook op economisch terrein terzijde. Het we- deropbouwprogramima is reeds in werking getreden. Wegen, spoorlijnen, bruggen, kanalen en havens worden of zullen worden hersteld, en zelfs is een begin gemaakt met voorzieningen ten aanzien van de woningnood: ongeveer 200.000 huizen zijn in de strijd tegen Duitsers en Italianen vernield, 40.000 verwoest, en 'de ontstellende toestanden, die hierdoor zijn ontstaan, worden nog verergerd door het vluchtelingenprobleem in cJfe veilige provincies. Tegelijk probeert men door een premiestelsel productie en export op te voeren, terwijl de import van aller lei goederen, die niet tot de eerste levens behoeften behoren, vrij zwaar belast wordt en invoervergunningen voor luxe artikelen in het geheel niet meer zullen worden verleend. Intussen hangt het welslagen „yan het economisch programma volkomen at van het succes der militaire operaties. Zo lang de rebellen voortgaan met hun ver woestingen, zolang de boeren hun vel den niet kunnen verzorgen, zolang zal elke economische verbetering a!s in een bodemloze put vallen. Het accent van nationale en Amerikaanse inspannnigen ligt dan ook op de strijd met de wape- en. Eerst als deze is beslecht kan men goed aan het werk gaan, om het door de, oorlog geteisterde land weer een vredesaanschijn te geven. Sflïct zo'n goed 1 .product' '77s Vandaag is het veertig jaarge-, leden, dat de Coöperatieve Levens verzekeringmaatschappij „Coricor- dia" te Utrecht, de oudste en een der belangrijkste instellingen van de K.A.B., werd opgericht. In de loop der jaren groeide deze organi satie uit tot een hechte, vertrouwde maatschappij met ruim 400.000 -ver zekerden en 110.000.000 kapitaal. De geschiedenis van „Concordia" be gem in een eenvoudige huiskamer, waar <Jrie gezellen, een kleermaker, een wever en een schilder plannen maakten voor een eigen levensverzekering. - Deze ar beiders zijn 19 November 1907 naar de Amersfoqrtse notaris Van Blaricum ge trokken, om in opdracht van de Utrecht se Diocesane Bond van Werkliedenver enigingen de acte te doen passeren van een levensverzekering, die de naam kreeg van „Concordia". De directie van de nieuwe maatschappij kon slechts be schikken over 350, waarmede boven dien de oprichtingskosten moesten wor den gefinsihcierd. Op 6 April 1908 werd de eerste polis gemaakt en het eerste jaar werd 651.89% minder uitgegeven dan ontvangey. Het totale verzekerde bedrag bedroeg ƒ130.146.50. Tien jaar later was dit bedrag gestègen tot 1.175.141.70. De gehele groei van „Con cordia" getuigt van het voorzichtig be leid der oprichters Brouwers, Van der Linden, Grfcndmeyer die voor alles een solide basis wensten. 1 De cember 1940 werd de heer A. G. v. d. Linden opgevolgd door J. A. Kolkman, voordien directeur vande Nederlandse Arbeidersbank. Thans fungeert als di recteur van „Concordia;' de heer A. ,C. van Dieten, die meer dan dertig jaar bij - „Concordia" werkzaam is. Het heug lijk jubileum werd vandaag herdacht met een H. Mis, een feestelijke bijeen komst en een receptie des middags in het Jaarbeursgebouw. De minister van* Binnenlandse Zaken hieeft>ln een circulaire aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat de aan passing van de bezoldiging van het ge- meenbeperscxneel aan dat van het Rijks personeel ten gevolge moet hebben, dat de arbeidstijd van.het administratieve per soneel in gemeentedienst moet worden opgevoerd tot die- voor het Rijkspersoneel, namelijk 4114 uur per wéék. Koude in West-Europa, warmte in Italië Denemarken als land van dikke mensen - Dieven in het hol van de leeuw Iets voor haastige mensen Ca terug De Winter is er! In geheel West- en Qentraal-Europa is het weer gis teren plotseling kouder geworden en is de eerste sneeuw gevallen. De hieeste kou kregen Zweden en Ierland te verduren. Het laatste land heeft voor het eerst sinds vijf jaar weer goed ver- Warmde huizen: dank zij Amerikaanse kolen en een iets gunstiger dollar-situa tie. In Stockholm viel de sneeuw de eerste keer reeds' tot een dikte van een halve meter. De temperaturen variëren van vijf tot. achttien graden Celsius on der nul. In Praag was het gisteren nog helder en zonpig weer, maar In Stutt gart, Bremen, Beieren en het Taunus- gebergte is veel sneeuw gevallen. In Italië is het beter! Daar koesteren de mensen zich in een temperatuur van 20 graden boven nul. Op beschuldiging, dat zij het stad huis van Boedapest hadden wil len opblazen, zijn de twee Honga ren Ivan Jackzo en Korly Vizy Maandag Veroordeeld tot de dood- door de strop, Welk vonnis enige uren later 'reeds ten hitvoer werd gebracht. Behalve het stad huis, hadden zij ook plannen gereed lig gen, om het parlement en enige andere °Penbare gebouwen te verwoesten. Een beroep, dat de veroordeelden wilden mintekenen, werd door de rechtbank Verworpen daar men het „onwaardig oordeelde het verzoek aan de president over te leggen". Zeventig personen woon den de executie bij. Denemarken is het land van de dik kerds, aldus luidt de verklaring van een Deense stofwisselings- speclalist. HiL is er absoluut van over tuigd, dat zijn land meer dikke -mensen t®'t,,dan welk ander land ook. Bijgevolg, mdus zegt hij, is vervetting in Dene marken een zeer veel voorkomende doodsoorzaak. „Tal van 'mensen zouden anger ®n gelukkiger leven, indien ze 'et zo dik waren". In'Kopenhagen heb- ti ri twee oudjes, die blijkens hun leef- vet (ver in de 80) geen last van ver- hebben, hun 65-jarig huwelijks een 1, gevierd. Dit bericht zou nooit in a krant zijn gekomen, indien zij niet gem ^okwensende verslaggevers hadden h„ dat ZÜ in de 65 jaar .van hun jv ellJksleven 52 keer waren verhuisd. hruirfndanks waren er reporters, die het Vondeniaar 2011 ',gezelliS> rustig stel" E-en drie weken geleden geopend restaurant' in Liverpool had giste ren een kwade dag. Terwijl het ge hele personeel op de eerste verdieping sliep, zagen inbrekers kans zich eerst te goed te doen aan de resten van die dag en vervolgens voor 9000 gulden aan champagne en wijnen mee te nemen. Vijfduizend sigaretten, een guitaar en een saxophone bleken later ook nog te zijn verdwenen. Op de eerste verdieping had niemand iets gehoord. Andere die ven braken voor de variatie eens bij de politie zelf in. Geld, kleren en waarde volle voorwerpen werden uit een politie- trainingskazerhe in Londengestolen. „In een paar weken bij de polity," aldus zei een van de slachtoffers, ,,ben ik meer kwijt geraakt dan in vijf jaar bij de marine.'' Daar de haastige mens geen tijd meer heeft het dopje op zijn tandpastatube te draaien, aldus luidt de aanhef van £en bericht van een Engelse cosmetische fabriek, „zullen wij een nieuwe tube in de handel bren gen, die Zich ni gebruik automatisch sluit". Nog even geduld. In Amerika is de productie van dit tijdsparende nleu- wigheidje reeds begonnen. Wilhelm Furtwangler mag in Duits land gezuiverd zijn en in Berlijn worden toegejuicht, in Wenen is het publiek nog niet op hem gesteld. Bij een concert in Wenen schreeuwde een menigte, die duidelijk liet merken, dat ze zeer kwaad was: „Ga terug naar Duitsland". De directeur van het con certgebouw, die de dirigent te hulp wijde komen, liep enige blauwe plekken op van het kunstlievende, maar hardhandige publiek. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 7? ct. Een aardig ceintuurtje kunnen we echter ook zelf wel maken, Bijgaande afbeelding toont ons een paar ceintuurs, welke we met wat handigheid en fantasie en met behulp var. een reepje zijde en wat draadjeszijde of woL zelf kunnen fabriceren. Men denke hierbij aan de rei van de ceintuur als garnering van de japon. Ben eenvoudige bruin stoffen jongemeisjesjurk z°l b.v. geen andere garnering nodig hebben dan een hardgroen cein tuurtje met rood, geel, terra of bruin gedecoreerd. De sluiting bestaat veelal uit ringetjes, wel ke gefestonneerd worden en waar doorheen een koordje ge haald' is. Be sluiting moet fn de kleur van de ceintuur zijn, an ders krijgt men de indruk, dat de ceintuur te kort is. Bij het vervaardigen van zulk een cein tuurtje ga men naar eigen smaak en fantasie te werk, doch men houde .steeds rekening met de kleur van de andere delen van het tollet, hoofddoek, baret, gokjes etc. Voor een eenvoudige stoffen japon kan de ceintuur met wol worden bewerkt; bij meer geklede japonnen kieze men voor de bewerking goud kraaltjes of paillettes. Wie er van houdt, kan deze garnering ir. bescheiden mate herhalen op het kraagje 'en de revertjes, maar nodig is dit niet. Is zulk een zelfgemaakt cein tuurtje niet een prachtig Sin terklaas-cadeautje? Het is zeker fraaier en tevens goedkoper dan de producten van imitatie-leer of kunsthars, dfe we kant en klaar kunnen kopen en het is in ieder geval origineel. TRUUS De neiging van de mode.ontwerpers om de taille van onze jurken zoveel moge. lijk te „knijpen", heeft er toe geleid, dat wij in het begin van het siizoen zeer veel japonnen zagen zonder ceintuur; de rok en de taille waren aan de binnenkant op een smal bandje gezet &n met deze bijna onzichtbare ver binding werd volstaan om de taille zo slank mogelijk te krijgen. In nieuwe modellen komt de ceintuur echter weer terug; bij sommige japonnen zien wij zelfs de z.g. corselets: zeer brede ceintuurs meestal in een kleut, welke met de japon fel contras teert. Soms zijn deze tot 20 c.m. brede ceintuurs aan de voorzijde met kno1 pen gesloten, soms loopt, er' een heel smal ceintuurtje in de vorm van een koordje omheen. Doch ook getboné ceintuurs worden nog steeds gedragen, niet het minst om de waarde, welke zij als garne ring hebben. Een zwarte japon, wil enige garnering en men ziet, dat in de confectie hier al tijd rekening mee wofdt gehouden. Pa rijs brengt op het ogenblik naast de hierboven genoemde: corselets weer heel mooie ceintuurs, wel ke steeds in over', èehstemming zijn met de andere accessoires, welke bij de japon worden gedragen. Men ziet lederen ceintuurs in twee kleuren, waarbij dan een tas of handschoe nen in dezelfde be werking worden ge dragen. Wij leven, in de tijd van verenigingen. Velen zijn lid van een of meer ver enigingen en bezoeken meer of minder trouw de daarbij beho rende vergaderingen. Zelfs de kleine kinderen worden spoedig ingeschakeld en zijn lid van welpen- of kabouterverenigin- gen. Op zich Steekt er natuur lijk in deze verenlgingsdrang geen kwaad, integendeel het heeft zijr. goede zijde. Kinderen krijgeh er gemeenschapsgevoel en teamgeest, .ouderen doen door hun gesprekken en om gang met anderen nieuwe erva ring en inzichten op. Juist om dit laatste wordt er van de zijde van de geestelijke, overheid steeds op aangedrongen, dat Katholieken slechts li<i zullen worden van Katholieke vereni gingen en zich zullen organise ren in Katholiek verband. Nu denken veel mensen, dat, als ze maar lid zijn van Katholieke verenigingen, alles dan in orde is en dat er dan geen enkel be zwaar meer bestaat. Hier nu zijri we beland bij een punt, dat de laatste tijd steeds voor haar omgeving en voor al meer de aandacht vraagt. Her daad niet altijd thuis te zitten en mag best eens iets voor zijn plezier doen. Wij zijn de laatste om te beweren, dat een ge huwde vrouw zich enkel en al leen met haar huishouding moet bezig houden. Reeds meermalen hebben Wij betoogd, dat zij zich moeten interesseren haaldeiijk horen wij spreken en klagen over het feit, dat zoveel gehuwde vrouwen Ud zijn, let wel werkend lid, van bridge clubs, dansclubs en toneelver enigingen. En vaak hoorden wij, wanneer hiertegen ge ageerd werd, de enigszins veron gelijkte persoon in kwestie' vra gen: „Maar wat steekt daar nu in 's hemelsnaam in? Moet je dan altijd thuis zitten en mag een mens dan nooit eens wat voor zijn plezier doen?". Op zich steekt er inderdaad niets in. En een mens hoeft inder- lerlei maatschappelijke proble men. Wij zelden, dat zij moes ten tonen, dat regering en poli tiek niet uitsluitend aangele genheden van mannen zijn, maar evenzeer van vrouwen en moeders. Wij hebben daarbij echter ook steeds op de voor grond geplaatst, dat deze be langstelling voor en eventueel het deelnemen aan deze zaken nooit of te nimmer mochten gaan ten koste van het gezin. En nu zal men ons waarschijn lijk tegenwerpen, dat het feit, dat een gehuwde vrouw lid Is van een toneel- of bridgeclub, in het geheel geen schade voor haar gezin behoeft te betekenen. Over de dansclubs zal het oor deel waarschijnlijk minder po sitief zijn. Toch geloven wij, dat er wel degelijk een nadelige invloed kay uitgaan van al der- gelijke verenigingen In veel ge vallen laat desamenstelling van het gezin niet toe, dat va der en- moeder tegelijk weg zijn. Dan gaat moeder dus brid gen of naar de toneelrepetitie wij beperken ons nu maar tot deze twee takken van- ver maak en vader zit alleen thuis. Dit is dus een „vaste" avond In de week. Als de tijd van uitvoering nadert, of als er een drive wordt gehouden, wordt dit natuurlijk twee of drie avonden per week Maar zelfs als vader en moeder wel samen weg kunnen gebeurt het wel, dat een van tweeën geen liefhebberij heeft voor de hobby van- de ander. Het zou normaal zijn, dat mei! dan naar een an der soort vermaak omzag, waar wel beide partijen voor voelen. Het zou hetsaamhorigheidsge voel versterken. St. Nicolaas Is op het ogen blik met Zwarte Piet druk be zig zich voor te "bereiden op zijn grote feest. Wij namen een kijkje in zijn keuken, waar reeds veel heerlijkheden lagen uitgestald. Op 'zijr verzoek plaatsen wij gaarne enkele van de traditionele recepten. Borstplaat. 250 gr. suiker, water, vruch ten-essence of 2 eetlepels kof- fie-extract of 1 eetlepel cacao. Doe de suiker in een pan netje met dikke bodem, giet er zoveel water op, dat de suiker geheel vochtig is. Zet de massa op het vuur en breng ze zo vlug mogelijk onder roeren aan de kook. Laat ze daarna op een zacht vuur zolang koken tot een druppel als een draadje aan de lepel blijft hangen. Neem het pannetje van het vuur en klop de suikerstroop zo lang. tot ze ondoorschijnend is en dik begint te worden. Voeg er een paar druppels vruchten-essence of het koffie-extract aan toe en giet de massa zo vlug moge lijk in borstplaatvormpjes, die te voren in koud.water zijn nat gemaakt en op een nat papier gezet zijn. Laat de suikermassa zo lang afkoelen tot ze stijf i®- Zet de vormpjes dan op' hun kant, zodat ook de onderkant van de borstplaat kan uitwase men en opdrogen. Neem ze, zo dra ze geheel zijn afgekoeld, uit de vormen. Vermeng voor het maken van chocolade borstplaat de suiker voor het koken met de voorgeschreven hoeveelheid cacao en bereid ze vervolgens op dezelfde wijze 'als hierboven beschreven is. Speculaas. 250 gr. bloem, een mespuntje bakpoeder, 1% theelepel kaneel, 34 theelepel gemalen kruidna gel, H theelepel nootmuscaat, een snufje zout, 50 gram boter, 100 gr. suiker, yr dl. melk, des gewenst 1 éi.' Vermeng de bloem met.het bakpoeder en de kruiden en doe dit mengsel door een fijne zeef. Roer de boter met de sui ker tot room, voeg er het ei en de melk bij en blijf roeren tot het dik en schuimig is. Strooi er dan onder voortdurend roe-* ren bij kleine hoeveelheden de bloem door en voeg er tevens wat zout aan toe. Mocht het deeg niet soepel genoeg zijn, giet er dan nog wat melk bij. Kneed de massa tot ze goed elastisch is en roi ze uit tot een plak ter dikte van een paar m m Vul hiermede de speculaasvomrsn, die tevoren dik met bloem be strooid zijn. Druk het deeg ér stevig in, zodat de figuurtjes goed zichtbaar worden. Keer de plank om en sla het deeg er uit. Leg de speculaasjes op een met wat boter of vet ingesmeerd bakblik en bak ze in een matig warme oven gaar en lichtbruin. Laat ze op een plank uitwase men en afkoelen: bewaar ze in e«n trommeL Het was gisteren vijftig jaren geleden, dat de minister van Staat, prof. mr. P. J. Aalberse te Leiden promoveerde. Van talrijke zijden had de heer Aal berse gelukwensen in ontvangst te nenmn. De vice-president van de Raad van State zond namens'die raad, waarin prof. Aalberse zitting heeft gehad, een gelukwens, tenyijl enige leden hem te zijnen huize kwamen complimenteren. Ook onderscheidene ministers zonden hem gelukwensen. Uit Leiden mocht prof. Aalberse eveneens blijken van be langstelling ontvangeh. De senaat zond hem een gouderi bul. Z. H. P-aus Pius XII heeft benoemd tot Geheim Kamerheren prof. dr. M. J. H. Cobbenh^gen, hoogleraar aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Til burg, en prof. dr. F. L. R. Sassen. Onder leiding van de Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen zal in ge heel Ncord-Holland de rattenbestrijding systematisch, worden ter hand genomen; in de gemeenten gelegen boven het Noordzeekanaal in de week van 1520 December aa. en in de andere gemeen ten in de week van 9 tot 14 Februari 1948. Naast de subsidie die het Rijk in de kosten voor dé kinderbescherming bij draagt, vormde ieder jaar de verkoop van kinderpostzegels een bron van in komsten voor het comité voor de kin derbescherming. Het volgend jaar zal weer begonnen worden met de verkoop van kinderzegels. Ten einde reeds thans het publiek aan'te wakkeren bijdragen té geven aan de kinderbescherming, heeft het Nederlands Comité voor kinderpostzegels besloten een Nationale St, Nicolaasluisterwedstrjjd te houden en wel 21 November, des avonds 7.30 uur, over Hilversum II en 8.05 uur over Hil versum I. 5 December zal St. Nicolaas voor de microfoon de winnaars en de prijzen van deze wedstrijd bekend maken. De jeugd der lagere en middelbare scholen kan collectief meedoen aan de wedstrijd. Als prijzen voor de school jeugd zijn o. a. uitgeloofd réizen naar, Zwitserland en België. pe voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature van mr. dr.' P. J. Witteman benoemd tot lid van de Staten van-Noord-Holland H. J. Alink te Nieuweramstel. De melk- en vleesbonnen van de bonkaarten, welke in het Westen des lands zijn uitgereikt, zijn, zo als bekend, voorzien van de aan duiding „WesL'. Bij deze indeling behoren tot het Westen des lands de provincies Noord-Holland (met uitzondering van Texel, Vlieland en Terschelling), Zuid-Holland (met uitzondering van Goeree en Overflakkee) en Utrecht (met uit zondering van de gemeenten beho rende tot de distributiekring Vee- nendaal). Op deze wijze is de mo gelijkheid geschapen verschil te ma ken tussen de bonnen, uitgereikt in het Westen en die, uitgereikt in de rest van ons land. Met ingang van 23 November a.s. treedt deze regeling voor melk in.wer- king. De melkvoorziening, welke toch reeds met moeilijkheden te kampen heeft, dreigt namelijk in niet onbelang rijke mate te zullen stagneren, indien de stroom van melkbonnen uit de produc tiegebieden m het Noorden, Oosten en door BRAM VERSCHOOR 27) Het was alsof ik hem hoorde gririne- ken, doch hij deed dit niet. Ik volgde hem naar binnen, waarna hij de deur dadelijk sloot. „Geen licht maken, Bram," zei hij. „En we komen binnen, alsof je de heeV des huizes bent." „Jawel, maar veiligheid voor alles We zullen met een lantaarn onze weg ook wel vinden." Hij ontstak een zaklantaarn, opende een kamerdeur én we stonden in de suite, „Nu eerst alle gordijnen dicht"," com mandeerde hij. We deden het, hij in de voorkamer ik in de. tuinkamer. Toen hij daarna het licht aanknipte, keken we op ons ge mak rond. Alles was ordelijk. „We kunnen hier straks terugkomen," zei Arie, „We zullen eerst vaststellen, dat we inderdaad de enige aanwezigen zijn." We gingen de gang over, naar de keu- keh. „We zullen hier geen licht maken, want keukengordijnen sluiten het door gaans niet voldoende af," hernam mijn vriend. „Met de lantaarn gaat het hier ook wel. Eigenaardig, de gordijnen zijn gesloten. Zie je wel, dunne stof. Hm. En in de zitkamer waren ze open, alsof men daar het laatst was geweest met daglicht." Hij onderzocht de keuken niet nauw keurig, maar keek er toch langer rond, dan in de kamer. Op het aanrecht stond een theekopje, vuil, 'op een boterham bordje, eveneens vuil. „Onze vriendin ls dus enigszins over haast en'bij avond vertrokken," con stateerde hij. Hij nam het kopje op en keek er in, waarbij hfr het .licht van zijn lantaarn er in liet schijnen. „Het is droog. Het staat er stèllig langer dan een dag." Hij zette het weer neer. „Kom, we gaan verder." We keftden de indeling van het huis niet; naar de bestemming van de ka mers konden we dus slechts raden. Doch dit viel ons niet moeilijk. Een derde ka mer beneden herkenden we dadelijk als de salon, waarover oris mevrouw Groe- newegen gesprokén had. We gingen ook daar weldra weg, om de eerste étagl te verkennen. Hier bevonden zich, zoals op het portaal al direct te zien was, vier vertrekken. Het eerste, waar we binnen kwamen, was een herenzitkamer. Ook hier stelde A. A. nog geen onder zoek in. Het tweede bleek de. slaapka mer van Van Bfemmelen, -die aan de zitkamer grensde. Ook deze bevond zich aan de voorzijde van het huis. De gor dijnen waren open, we gebruikten aüeen Arie's zaklantaarn, om even rond te kijken'. Aan deze slaapkamer grensde een donkere badkamer, die geen aeur naar het portaal had. Een hokje was het eigenlijk, klaarblijkelijk later van de slaapkamer afgenomen. We gingen over het portaal naar een <^r twëe vertrek ken aan de tuinzyde van het huis. De logeerkamer waarover mevrouw Groene- wegen gesproken had? Het was er al thans zeer leeg,' iets hotelachtigs lag er over de verlaten reinheid van het bed en de met licht creton beklede armstoe len. Het licht van A. A. had slechts eenmaal het laatste vertrek doorscherenl Toen waren we reeds op weg naar het laatste vertrek op deze étage. Ook dit een slaapkamer. De slaapkamer dus van mevrouw Groenewegen. Dan moes ten zich op de tweede étage nog drie ongebruikte kamers bevinden. We stonden in een donkere ruimte, waar een benauwde atmosfeer hing.'Het snel langs de wandengetrokken licht van Arie's lantaarn deed ons zien, dat dé gordijnen hier gesloten waren. En dat dit vertrek nog kort geleden ge bruikt werd. Het was er rommelig, aisof iemand half over kop in de nacht of 's morgens zeer vroeg was weggegaan, zonder op te ruimen. Over een stoel bij het bed hingen kleren. „Maak eens licht, Bram!". /„Dit schijnt door," waarschuwde ik. Ik had gezien, dat de gordijnen 'an creton waren. „Kan me niet schelen," antwoordde hij. Iets in zijn stem deed mij huiveren.' Ik stond vlak bij de deur en knipte het electrische licht aan. Een ogenblik ver blindde het mij, zodat ik mijn ogen dicht kneep. Toen ik ze opende, zag ik dat mevrouw Groenewegen in bed lag. Ik zag tevens, dat zij dood was. „Een getuige,. Bram, die stil moest worden gemaakt," zei A. A. grinjmig. HOOFDSTEK XII Ongestoorde huiszoeking „Hou je handschoenen aan, Bram. Nu eindelijk zal de politie hier toch ook een onderzoek instellen en vinger afdrukken fotograferen. Denk er om, dat je de deurknoppen grondig afwrijft en maak de schakelaar even schoon, wil je? Als men onze aanwezigheid hier te vroeg ontdekt, wordt de zaak er alléén maar gecompliceerder door. Ze was dus niet weg gegaan, ofschoon ze wel degelijk reden had, zo bevreesd te zijn, als ze by onze ontmoeting reeds bleek. Je had béter wat broom kunnen meebrengen dan een pistool, geloof ik. Maar dat is dan mijn schuld,, want ik heb Je het ding in je handen gestopt." Met deze lange tirade trachtte hij het Vernis aan broom'te vergoeden, begreep ik. Ze werkte althans kalmerend, vooral door de toon van ironie, die geleidelijk sterker was geworden. Hij erkende.-er tevens mede, dat ook hy het eeste ogenblik verbijsterd was geweest en zich met cynische zelfbeheersing over de schok heen dwong. Hij schreed naar bed en ik volgde hem op de voet. Het was een afschuwelijk gezicht. Sporen van een worsteling waren er niet, ofschoon het beddek omgewoeld lag. Dit moest echter het gevolg -zijn van de stuiptrekkingen van Jiet slacht offer, dat eenvoudig de hals was af gesneden. Zuiden van het land naar het Weten blijft vloeien, zo schrijft ons de afde ling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voeasel- voorziening. I)e hoeveelheid mélk. Wel ke in het Westen geconsumeerd wordt, is met deze melkbonnen aanzienlijk groter dan de hoeveelheid, waarop ge rekend is in verband met het aanbal inwoners van dit gebied. Om nu een. behoorlijk functionnerei». van de melk- distributie te bevorderen is besloten, dat de melkbonnen, welke buiten het Westen van het land zijn uitgereikt, i n het Westen niet geldig zul len zijn. De in het Westen uitgereikte bonnen zijn echter wèl geldig in het Noorden, Oosten en Zuiden. Het Centraal Distributiekantoor deelt naar aanleiding hiervan mede, dat van 23 November a.s. af in het Noorden, Oosten en Zuiden des lailüs alle bon nen en toewijzingen voor melk, waar dan ook uitgereikt, geldig zullen zijn. In het Westen des lands zijn na 23 No vember uitsluitend geldig: L De voor melk aangewezen bonnen der gewone bonkaarten voor voedings middelen Voorzien van de aan duiding „West." 2. De voor melk aangewezen bonnen van de toeslagkaarten voor zieken en a.s. moeders, zonder aanduiding „West". 3. De voor melk aangewezen coupure X 178, zonder aanduiding „West" 4. De voor melk aangewezen X-coupu- .res met hoger nummer dan „187" voor zien van de aanduid in g„WesC*- "5. De rantsoenbonnen voor melkG39, zondèr aanduiding „West". Zij, die niet in het Westen wonen, doch daar gedurende kortere of lan gere tijd zullen verblijven, kunnen, on der overlegging van hun stamkaart de aangewezen melkbonnen bij de d is- tributiedienst hunner tijde- ly'ke verblijfplaats ruilen te gen rantsoenbonnen. Dit geldt 00* voor hen, die naar het Westen verhuizen. Voor hen, die zich uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht naar een der andere provincies begeven, is zulk een regeling niet nodig, aangezien dc bon nen met de opdruk ..West" ook in het overige deel des lands geldig zijn. Vrijdag 21 November, 's avonds kwart over 7, zal over de zender Hilversum II het Staatsbedrijf der PTT opnieuw een radio-uitzending verzorgen, thans onder het motto:- „U draait en wij vragen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3