KLOKKEN TE LONDEN LUIDEN HET HUWELIJK IN VAN PRINSES ELIZABETH Drie koninklijke stoeten volgden het bruidspaar Britse hoofdstad herkrijgt even haar oude glans Wachtenden in de nacht Tien panden te Vlaardingen een prooi der vlammen Vorstelijk huwelijk BRUIDSKLEED BEZAAID MET PAARLEN Prinses uit een sprookje Franse regering treedt af Blum leider van een nieuw coalitie-kabinet Allerlei rondde huwelijksdag r. Feeststemming in Londen Met niet te stuiten snelheid sloeg het vuur over van het ene perceel naar het andere Vijfendertig borduursters werkten aan de tooi van Prinses Elizabeth Toi hoofd en hart Het weer Van Zeeland Zaterdag naar België DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 24005 (Telefonisch van onze Londense correspondent Even vergaf Londen vanmorgen, ioen kroonprinses Eliza beth aan de zijde van haar koninklijke vader in de Ierse siaafsiekoefs naar de Westminster Abdij reed, waar haar huwelijk met luitenant Philip Mounibaiien, hertog van Edinburg, zou worden voltrokken, de na-oorlogse zorgen. Honderdduizenden juichten langs de sober versierde stra ten, welke de drie koninklijke stoeien volgden, de jonge bruid, de koninklijke familie en de hoge gasten toe. En ondanks hei trieste weer en de kleurloosheid der straten gaf de schittering van uniformen en de luister van deze sprookjessioei de hoofdstad van hei Britse wereldrijk weer even haar oude glans. De eerste stoet De bruid! Het Koninklijke Bruidspaar (Vervolg op pag. 3) Koning George VI heeft luitenant Philip Mountbatten verheven tot Hertog van Edinburgh, Graaf van Merioneth en Baron van Green wich en hem de onderscheidings tekenen van de Orde van de Kou senband verleend. Mountbatten is bevoegd zich te laten aanspreken met ,jZijne Ko ninklijke Hoogheid". De titels werden hem verleend tijdens een particuliere plechtig heid in Buckingham Palace, waar bij de koning hem, terwijl hij ge- 'knield was, op iedere schouder met het blote zwaard aanraakte. De nieuwe titels geven Mount batten het recht zitting te nemen in het Hogerhuis. De verheffing tot Baron van Greenwich is een hulde aan Mountbatten's marine-carrière. Greenwich wordt namelijk „de wieg der Britse Marine" genoemdy Voordien nog naar Oost-Indonesië Van een goed werk krijgt men in zijn leven nooit spijt. \n Zweeds vliegtuig verongelukt im *e- ie- >an ten BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 1 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28#cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Heldere jongenssopranen, leden van de koorschool van Westminster, zetten aan de huwelijksplechtigheden luister bij. Woensdagavond, nadat Prinses Eliza beth en prins Philip de generale repetitie voor de plechtigheid in Westminster Ab bey hadden bijgewoond, hebben leden van de Britse politie en Veiligheidsdienst onder leiding van inspector Holmes, de kerk ge heel doorzocht en vervolgens verzegeld. Men heejt geen enkel risico genomen. De di recteur van het Londense modemagazijn Mitcliison slaakte Woensdag een zucht van verlichting, toen de bruidsjapon voor de prinses veilig en wel aan Buckingham Pa lace was afgeleverd. Deze directeur heeft zware weken achter de rug: gedurende de tijd, dat de japon gemaakt werd, borg hij haar elke nacht in een ander vertrek op en stond vele malen per nacht op om te zien, of alles in orde was. Aan de vooravond van het huwelijk heeft prins Philip de tra ditie eer bewezen door een klein herenfeest te organiseren als afscheid aan zijn vrijge. cellenleven. Oude collega's van de marine waren zijn gasten. Na het souper nam de prins revanche op de persfotografen, die hem zonder onderbreken achtervolgen. Hij liet hen binnenkomen om het gezelschap te fotograferen, maar toen ze klaar waren wer den ze zelf op de divans gezet en konden zij voor de variatie eens poseren voor de prins. Ex-koning Peter van Joego-Slavië heeft op het laatste moment een benauwd ogenblik gehad, omdat hij tot de ontdek king kwam, dat hij zijn feestkledina bij een bezoek aan Parijs aldaar had laten liggen. Met zijn adjudant reed hij daarom naar een verhuurinrichting van kleding. De huur prijs moest contant worden betaald, noch de ex-koning, noch de adjudant hadden echter geld bij zich. Er waren diverse te lefoontjes voor nodig, vóórdat de koning zijn kleding mee kreeg. Hedenmorgen kregen de detectives in de omgeving van Westminster Abbey plotseling opdracht op jacht te gaan naar een groep gevaar lijke krankzinnigen, die uit een gesticht op 1500 meter van de kerk, waren ont. snapt. Zij moesten onmiddellijk de in blauwe gestichtskleding geklede vluchte lingen opsporen. Wanklanken zijn er niet gehoord. Uit een land werd echter geen klank van belang stellino aehood: de Russische pers en radio zwijgen het hu- lijk en de diverse plechtigheden volkomen dood. Te Charbin in Mandsjoerije zou naar A.F.P. uit betrouwbare bron verneemt, op 20 December een conferentie van communistische partijen worden gehou den om te komen tot de oprichting van een communistisch informatiebureau 'Kominform) voor Azië. De conferentie zal worden bijgewoond door afgevaar digden van China. Mongolië, Korea, In donesië, India, Malakka en Annam. Mackenzie King, de oromier van Ca nada, kortelings te Amsterdam ere-doctor m de rechten geworden is door de Britse koning onderscheiden met de „Order of Merit"- Er is geen triestere stad denkbaar dan Londen op een naargeestige, druile rige Novemberdag. De vale regenlucht hangt laag over de daken en zakt hier en daar neer in de troosteloze straten in de vorm van een kille, vuilgele nevel. In een halve cirkel rondom het Victoriamonument tegenover de grijze gevel van Buckingham Palace hangen de wit-gele banieren met het goud-op- rood monogram van het koninklijk bruidspaar vochtig te klapperen tegen de hoge lichtblauwe masten. Langs de niet versierde avenue van de Mali staat onder de dubbele rijen naakte platanen een menigte van tienduizenden, die sinds de kille nachtelijke duisternis, velen zelfs reeds sinds gisteravond, heb ben gewacht op de komende gebeurte nissen. Op de grote betonnen citadel aan de voet van de Admiraliteitsbogen, Waardoor de Mall Trafalgar Square be reikt, staan de filmcamera's der dozij nen fotografen. In Trafalgar Square vor men de vlaggen aan de hoge gevels het enig decor op het grote plein, waar Nelson op zijn zuil geleund staat tegen de lage grauwe lucht, een hopeloze strijd tegen het sombere weer. Alleen Whitehall, de brede straat, die met zijn massieve regeringsgebouwen naar de Westminster Abdij voert, hangt vol vlag gen en uit de vensters de draperieën Van blauw-en-goud en rood-en-goud. ■J' de enige straat in Londen, die op indrukwekkende wijze getuigt van een grimmig besloten ondanks het trieste feestelijke stemming. Hier, evenals op Trafalgar Square, staat een menigte van tienduizenden geschaard langs de weg, weer gedurende één ogenblik van ont roerende geestdrift het jonge geluk te zien voorbijrijden van een prinses en haar gemaal op hun huwelijksdag. Aan het einde van Whitehall, waar de vier kante parlementstoren als een bastion omhoog rijst in de gele nevel, ligt som ber, grijs en kleurloos, Parliament Square, dat aan de verre zijde begrensd wordt door de hoge muren van de West minster Abdij. Enige minuten na elf rijdt de eerste koninklijke stoet de Mall op in de richting van de Admiraliteitsbogen. Het is een stoet, bestaande uit automobie len. In de eerste auto zit kaarsrecht de tachtigjarige Koningin Mary. Vier an dere auto's volgen met haar hofhouding en een aantal koninklijke gasten. In de derde auto van deze stoet bevinden zich Prinses Juliana en Prins Bernhai d. De stoet beweegt zich met geringe snelheid langs de Mali, toegejuicht door de onaf zienbare menigte, om te verdwijnen on der de Admiraliteitsbogen, waar de me nigte op Trafalgar Square en in White hall het machtige geluid overneemt. Enige minuten later verlaat de stoet van Koningin Elizabeth, begeleid door de Koninklijke Garde te paard in schar laken uniformen, bepluimde nelmen, blmkende koperen borstplater. en sneeuwwitte broeken het Buckingham Paleis. Voorop rijdt de glazen koets met Koningin Elizabeth en Prinses Margaret. Daarachter volgen drie koetsen met o.a. de Koning van Noorwegen, de Koning van Roemenië, de Koningin van Grie kenland en de Koning en Koningin 'van Denemarken. Zij volgen dezelfde weg als de eerste stoet langs de Mali, onder de Admiraliteitsbogen. langs Trafalgar Square, Whitehall, Parliament Square naar de Abdij, op hun weg gevolgd door luid gejuich. Om 11.16, een minuut nadat de Ko ningin en haar vorstelijk gezelschap evenals de eerste stoet de Abdij hebben bereikt, begeeft zich de derde koninklij ke stoet op weg vanaf het Buckingham Paleis. In de Ierse Staatsiekoets, ge trokken door de schimmels, welke Ko ningin Wilhelmina vorig jaar ten ge schenke gaf aan de Engelse Koning, be vinden zich de bruid en haar koninklijke vader. De Staatsiekoets wordt gevolgd door twee andere rijtuigen. Ook deze stoet werdt geëscorteerd door de ko ninklijke garde te paard. Als de processie voortrolt tussen de ontbladerde platanen van de Mali stijgt een ontzagwekkend gejuich op uit de menigte, een schor, honderdduizend- stemmig gejuich onder de lage grauwe lucht, een gejuich, dat in ononderbroken golven de bruid en haar vader begeleidt langs de Mali, onder de bogen, en dat aanzwelt tot een orkaan op Trafalgar Square, waar de brede duiven met hun lichtgrijze onderveren in felle veronfr waardiging over de menigte zwermen om te verdwijnen achter de gevel van de National Gallery. De stoet rolt voort onder de vlaggenzee van Whitehall, v/aar ieder venster gevuld is met zwaaiende armen en stralende gezich ten en waar tienduizenden juichende mensen opeengeperst staan achter de rijen soldaten, die de weg vrijhouden. (Van onze Londense correspondent). Reeds voor middernacht zagen wij langs de route, te volgen door de hu welijksstoet, tientallen mensen hun plaats innemen voor de komende fees ten. Gehuld in dekens en plaids, de vrouwen met hun hoofd gewikkeld in shawls, zaten zij in de kille November- nevel op de trottoirbanden en onder de bomen in de donkere Mali, gewapend mét thermosflessen, sandwiches en met twee typisch Engelse eigenschappen, nl. een koppige onverschilligheid voor het weer en het grimmige plichtsbe sef, waarmee de Engelsen de genoegens des levens plegen te ondergaan. De gehele nacht door was er bewe ging op straat en kwamen meer men sen hun plaats innemen. Om 2 uur in de morgen zagen wij twee stokoude vrouwtjes languit naast elkaar uitge strekt op een laag kranten op het trot toir van Whitehall. Zij staarden zon der een woord met elkaar te wisselen met strakke ogen omhoog in de duis tere nevel, hun dunne lippen vastbe raden op elkaar geklemd. Een onkundig buitenlander zou ge dacht hebben, dat zij lagen te wach ten op dood en ondergang. Wij, die be ter weten, zagen terstond, ^flat deze vrouwen lagen te wachten op de ko mende feestvreugde. Enige honderden meters verder probeerde een vrouw, ge zeten op de klamme trottoirband, een 4-jarig kind op haar schoot in slaap te sussen. Koffiestalletjes in Trafalgar- Square deden goede zaken. In een zij straat dansten vier paren lusteloos rond bij de muziek van een mondhar monica. Het Belgische lid van de Commis- sfe van Goede Diensten, Paul van Zeeland, vertrekt Zaterdag a.s. van Batavia naar België. Voordien zal hij nog een eendaags bezoek aan Oost- Indonesië brengen. Naar het A.N.P. thans van officiële zijde verneemt, zal Paul van Zeeland gedurende zijn tijdelijke afwezigheid in de Commissie van Drie niet worden v ervangen door de heer Taymans. De regeling,, welke voor de tijdelijke af wezigheid van Van Zeeland is getrof fen, houdt in, dat de Belgische missie voor de Commissie van Drie tijdelijk zal worden versterkt met een ambte naar, lid van het Corps Diplomatique, die de rang van gezant zal hebben. In dc afgelopen nacht omstreeks 3 uur werd de brandweer van Vlaardingen ge alarmeerd voor een brand in het KOFA-warenhuis aan de Hoogstraat, hoek Breede Havenstraat te Vlaardingen. Met ontzaglijke snelheid greep het vuur, dat in de winkel was ontstaan en daar een overvloed van voedsel vondT om zich heen, zodat binnen tien minuten dit pand in lichterlaaie stond. De brandweer die spoe dig met volledig materiaal ter plaatse kwam, zag zich vrijwel voor een hopeloze taak gesteld. Het vuur sloeg al spoedig over naar de panden aan de Brede Havenstraat, en wel het schoenenmagazijn van Van Ha ren en de sigarenwinkel van de heer Ger. ritsma. De brand nam zulk een enorme omvang aan, dat assistentie werd ge vraagd van de brandweer van Rotterdam, Schiedam en Maassluis. Niet alleen ge noemde panden werden aangetast, maar ook het meelpakhuis van de firma Hoo- gendijk, de goudsmidswinkel van de heer Van Roon, de kapperszaak van de heer Starre, de panden van het KOFA-meu- belmagazijn aan de overzijde van de Hoogstraat, een particuliere woning, Hoogstraat 222, het levensmiddelenbe- drijf van de fa. Zijlstra en het lampe- kappenatelier van de heer Post. Met niet minder dan twintig stralen werd de enorme vuurmassa bestreden. De brand werd zoveel mogelijk ingesloten, zodat verdere uitbreiding voorkomen kon worden. Genoemde panden brandden bij na geheel uit; vooral van de KOFA-ma- gazijnen. Van Haren, Gerritsma. Zijl stra en Starre bleven zo goed als alleen de muren staan. Ook vele andere panden in de nabijheid kregen brand, en wa terschade. Tegen zes uur was het ge vaar voor uitbreiding geweken en kon met de nablussing worden begonnen. Het geheel biedt een troosteloze aanblik en doet denken aan het re sultaat van een bombardement tij dens de oorlog. De Hoogstraat en de Brede Havenstraat zijn als het ware versperd door neergevallen puin en glasscherven. De schade is niet bij benadering te schatten, doch loopt in de tonnen. De politie zorgt voor een afzetting en her, verkeer naar dit stadsgedeelte is voorlopig gestremd. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Geen gebeurtenis in het leven van een mens ontroert zo licht het hart van zijn medemensen als een huwelijk, en geen schouwspel vervult zo onweerstaanbaar het gemoed van allen cjie het mochten gadeslaan als dat van een jonge bruid, die, stralend, aan de arm van haar bruidegom de kerk verlaat waar zij enkele ogenblikken ge leden haar leven voorgoed aan het zijne verbond. Altijd stroomt, bij zulke ge legenheden, wat volk samen om getui ge te zijn van het geluk dat twee jonge mensen vonden. En voor Elizabeth, de Engelse kroonprinses, waren wel zéér velen, landgenoten, vorsten, vorstinnen, prinsen, prinsessen en hoogwaardig heidsbekleders, bijeengekomen binnen de oude muren van Westminster Abbey. Sobere maar grote staatsie omgaf de ce remonie die haar huwelijk met Philip Mountbatten bevestigde. Uit alle wind streken kwamen blijken van belang stelling aan. Doch onder het roezige, drukke eerbetoon, onder de toespraken en festiviteiten, zullen Elizabeth en Philip, gelijk wel alle jonggehuwden, steeds de blijdschap hebben gevoeld om het bereiken van een doel waarnaar zij maanden en maanden hadden verlangd. Zij zullen twee gewone kinderen zijn geweest, verrukt en tegelijk beschroomd voor het wonderlijke, nieuwe leven dat hun wachtte. En waarom zouden zij an ders zijn dan gij en wij en ieder ander? Wel ligt voor hen een grote en verant woordelijke taak gereed. Doch zij ziin eenvoudig grootgebracht: de prinses kreeg een goede, zonnige, maar bijna burgerlijke opvoeding, terwijl de prins een lang niet gemakkelijke opleiding tot marine-officier moest doorlopen en in de oorlog actief dienst deed op de Britse vloot. Zij beiden hebben zorgen gehad, die in wezen niet verschillen van die. welke alle verloofden kennen. En de vreugde om de vervulling is voor hen derhalve geen andere dan die van elk bruidspaar op onze wereld. Wij, Nederlanders, voegen daaraan onze oprechte vreugde toe. In de oorlog zijn er tussen de Britse en de Nederland se koninklijke families nauwe banden geweven, die een symbool vormen van de verbondenheid der twee volkeren, die aan weerszijden van de Noordzee wonen. Ons land. dat geregeerd wordt door een vorstin, wier beleid en kracht de verge lijking met Elizabeth I en Victoria glans rijk doorstaat, en welks toekomstig staatshoofd opnieuw een koningin zal zijn, voelt instinctmatig sympathie voor de jonge wouw, die straks vermoedelijk als Elizabeth II het gezag zal dragen, ais koningin van het Verenigd Koninkrijk en als Gebiedster der Dominions, over vele millioenen mensen. De toekomst van ons volk weten wij veijig in de han den van de eminente vrouwen, welke uit het Huis van Oranje geboren zijn. Wij hopen en vertrouwen, dat Elizabeth hun gelijk zal zijn en dat zij de traditie, die haar grote voorgangsters hebben ge vestigd, zal vervolgen, bijgestaan door een Prins-gemaal, die zowel van haar persoonlijk geluk als dat van de aan haaf toevertrouwde volkeren de rustige stut zal zijn. Hugh Dalton. Britse ex-minister van Financiën, heeft zijn verslag over zijn „indiscretie" uitgebracht en werd daar op beloond door de parlementaire La- bour-fractie met een resolutie, waarin „vol vertrouwen"- en „hoge achting" van de leden aan Dalton werd toegezegd. Paul Ramadier is afgetreden als minis- Ici-president. De stijgende ontevreden heid onder de radicale afgevaardigden, generaal De Gaulle vriendschappe lijk gezind zijn, heeft het aftreden van het coalitie-kabinet verhaast. De radi- Ca'e fractie van de Nationale Vergade- "wg heeft geweigerd in overleg te tr4- **en met de socialisten. Men verwachtte Woensdagavond, dat c leider der socialisten, Léon Blum, de 'ban zal zijn aan wie president AUriol *ou verzoeken een nieuwe regering e negende sedert de bevrijding te vo«nen. Over Reynaud hoort men plotseling b'et meer spreken, omdat vooral de com munisten tè fel tegen hem gekant zijn. heeft aan Auriol doen weten, de iw!q- ln de huidige omstandigheden on ,i u 8 van eeD nieuw kabinet niet Ziin IS zou kunnen nemen, en dat, naar Zou 'bening, slechts een socialist in staat de nodige maatregelen tegen communisten te nemen. J zal zich ter beschikking van het land houden, totdat de huidige opwin ding zal zijn bedaard en het mogelijk za! zijn voor de economische en financiële problemen een oplossing te vinden. Tussen Blum en de leiders van de voornaamste middenpartijen, met inbe grip van de M. R. P. onder Bidault, zou, nog voordat Ramadier zijn ontslag in diende. een overeenkomst tot stand zijn gekomen over een toekomstige coalitie en haar program. Wanneer Blum een meerderheid in het Parlement zou kun nen verkrijgen zou hij wellicht zelf de portefeuille van Buitenlandse Zaken nemen en aldus als vertegenwoordiger van Frankrijk optreden op de komende conferentie van ministers van Buiten landse zaken te Londen. Ter versterking van l,et garnizoen van Marseille zijn twee torpedojagers naar de stad gezonden. Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en op vele plaatsen vooral aanvanke lijk nog nevel of mist. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Belang rijke stijging van temperatuur. ALGEMENE VOORUITZICHTEN: Tengevolge van het doordringen van Oceaandepressies naar Schotland en Zuid-Noorwegen komt een stroming van zéér zachte en vochtige Oceaan- lucht naar onze omgeving. De koude van de laatste dagen neemt daardoor een einde en cr bestaat de eerstko mende dagen geen kans op hernieuw de aanvoer van koude lucht. Zon 8.08—16.42, Maan op 14.36. Een Zweeds vliegtuig, onderweg van Abessynië naar Zweden, is bij Salerno. Italië, tegen e<en bergtop gebotst en in vlammen opgegaan. Van de 30 inzitten den, alle Zweedse vliegers, zfln er 20 gedood en 10 gewond. Voor het leven van vijf der overlevenden wordt gevreesd. De vliegers hadden een aantal ^lie gende forten, die door Zweden aan de Ethiopische regering verkocht waren, naar Addis Abbeba gebracht De volumineuze, ijle sluier van de bruid, die wordt vastgehouden door een tiara van diamanten, valt dan ook zo, dat de gelukkigen uit het publiek, die een glimp van haar kunnen opvangen, haar gezichtsuitdrukking zullen kunnen zien. Hoewel het bruidskleed der prinses op de middeleeuwen is afgestemd, zijn de toiletten der bruidsmeisjes in Vic toriaanse stijl, ook van witte satijn en tulle, geborduurd met oranjebloesem in parels. De hoofdtooi die ze dragen is van fijne wit satijnen lelies, korenaren en oranjebloesem. Haar huwelijksreis begint prinses Elizabeth in een complet van zacht- blauw, .mar lievelingskleur. Mantel en japon hebben de nieuwe modelijn, met vrij ronde schouders, gemarkeerde taille en rok tot halverwege de kuit. Heel wat nijvere vrouwenhanden zijn de laatste maanden met toewijding be zig geweest aan deze koninklijke bruidstooi, waar de gehele wereld met spanning naar heeft uitgezien. Het lot heeft uitgewezen wié van de naaisters en borduursters vandaag de gast zijn bij de plechtigheid. Met hun pluimen, scharlaken jassen en witte broeken gingen de „Lifeguards" aan de koets van het bruidspaar vooraf. (Van onze speciale verslaggever) Toen koningin Victoria honderd zeven jaar geleden trouw de, was haar wit satijnen bruidsjapon rijkelijk met kant versierd, zo, dat het figuur van de bruid er bijna in schuil ging; en zo zwaar was haar satijnen sleep, dat de bruidsmeisjes die werkelijk moesten dragen, niet alleen ter de coratie, maar om het gewicht van haar schouders te nemen. Het bruidstoilet van haar kleindochter prinses Elizabeth is eenvoudig van lijn, gemodelleerd naar de natuurlijke taille, hoewel het satijn zo prachtig en zwaar Is, dat het uit zich zelf „staat". De rok, die strak de heuplijn volgt, valt vóór wijd naar beneden en is achter zéér wijd, een korte sleep vormend. Droeg Koningin Victoria een bruidstoilet met korte mouwen, prinses Elizabeth's bruidsjapon heeft een lange, glad de mouw en het lijfje laat de hals van voren open in boog vorm, het z.g. „sweetheart'-décolleté. Tot zover wat de eenvoud van snit betreft. Want als bii een prinses uit een middeleeuws sprookje, is het bruidskleed bezaaid met een rijke orna mentatie van paarlen. Parels in elke grootte zijn gebruikt voor het borduren der bloemen-guirlandes van Yorkshire rozen, korenaren, oranjebloesem en ge sierde bloemen. Tussendoor zijn fijne pareltjes en glinsterende diamantjes gestrooid; soms zijn de bloemen geap- pliqueerd op tulle en gecontoureerd met parel. Langs de zoom golft één guir- ande van paarlen. oranjebloesem en sterrebloemen. Voor deze feërieke, vorstelijke crea tie, waar "behalve de costumières van het huis Hartnell. vijf en dertig bor duursters aan gewerkt hebben, zijn elf meter satijn gebruikt. Met hetzelfde prachtige borduurwerk is de vier en een halve meter lange sleep van ivoorkleu rige tulle bewerkt, die omzoomd is met satijnen bloemen, weer met parels ge contoureerd. De prinses draagt wit satijnen schoen tjes zonder hiel, waarvan het bandje om de enkel sluit met een parel .gespje. Met de traditie, dat een koninklijke bruid een soort mouwloos avondtoilet met groot décolletté zou moeten dragen, is na de eerste wereldoorlog geheel ge broken, maar Hare Koninklijke Hoog heid de Bruid, zoals prinses Elizabeth dezer dagen heet, houdt vast aan de veel oudere tr.aditie, dat de bruidssluier van een prinses haar gelaat niet bedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1