Gezondheidstoestand gunstig Zeven tandtechnici veroordeeld UIT KENNEMERLAND Carré een internationale familie UIT DE BOLLENSTREEK Vóóroorlogs peil spoedig bereikt Winkelsluiting met de feestdagen PHILIPS phiüShave éümmd doet %ijn (jfnns Hoe spelen de R.K. clubs? Talrijke arrestanten mis handeld en gedood Commissie van Drie nog steeds zonder schip SINDS 40 JAAR INBOEDEL VEILING Amusante herinneringen DE BLOEMBOLLENEXPORT NAAR DE V.S. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Begrafenis sergeant-majoor Lous Burgerlijke Stand Uitspraak Rechtbank Etalageverlichting BEVERWIJK Elke avond KAPELAAN BUIJS Geen 'extira openstelling van winkels? Werk van Vester voor de radio St. Nicolaas komt Commissie Huishoudelijke Voorlichtimg Veertig jaar turner Econ. recherche grijpt in Contactavond S.S.S. VELSEï Een voorbeeld ter navolg'ng Na-uiitreiking bonkaarten R.K. Zwemvereniging IJMUIDEN KRANTENHAL „DE PATRIOT" Tijdelijk Grote Houtstraat 7 Verkeersongeval met dodelijke afloop Aanhouding Concert Polyhymnia Vechtende Finnen HEEMSKERK Biljarten St. Nicolaaafeesti SANTPOORT Na-uitreiking bonkaarten Aanrijding BENNEBROEK Winterprogramma K.A. VOGELENZANG „Amor in de pastorie" HILLEGOM „Concordia" LISSE Stichting 19401945 Burgerlijke Stand Herwonnen Levenskracht BILJARTKRING C. Polm VOORHOUT BOERENLEENBANK Motie van wantrouwen ingediend Burgerlijke Stand NOORDWIJKERHOUT Maria Stuart Ernstige economische gevolgen St. Deus Dedit „St. Odilia" Personalia RTi 8 Wie zal dat betalen?" BESOMMINGEN VERDEELDE STEMMING De gezondheidstoestand onder de Haarlemse bevolking kan men be paald gnnstig noemen, aldus dr. Smit, directeur van de G.G.D., in een onderhoud, dat wjj met hem heden morgen hadden. Al is het vanzelf sprekend, dat in sommige gevallen het vooroorlogse peil nog niet is be reikt zo ging hij voort, de vooruit gang sedert de bevrijding doet ver wachten, dat men de impasse van de oorlogsjaren langzaam maar zeker te boven komt. Wanneer men bijv. het aantal sterfge vallen in 1945 (2403) vergelijkt met dat van de afgelopen 10 maanden over 1947 (1023). dan blijkt hieruit wel duidelijk, dat de gezondheidstoestand vooruit gaande is. Dit kan men trouwens ook constateren uit de andere cijfers, die een overzicht geven van de sterftegevallen onder bepaalde leeftijdsgroepen. Zo stier ven in 1945 234 kinderen beneden 1 jaar, in 1946 110 en in de afgelopen maanden 80. Boven de 60 jaar zijn de cijfers resp. 1522, 698 en 670 Hieruit kan men dus wel vaststellen, dat, wanneer er bijzonde re omstandigheden zijn, zoals de honger winter van 1944'45, het vooral de zeer jonge Kinderen zijn en de ouden van da gen, die het eerst getroffen worden. Een bepaald gunstig overzicht geven ook de cijfers van de besmettelijke ziek ten. Het aantal mensen, dat hieraan sterft, neemt ieder jaar af. In 1945 b.v. over leden 171 mensen aan long-t.b.c. en an dere vormen van tuberculose, over 1946 en 1947 bedroeg dit resp. 80 en 49. Uiter aard geeft dit geen juist beeld van het aantal t.b.c.-patiënten, daar bovenge noemde cijfers alleen de sterfgevallen weergeven. Het adntal patiënten was voor de oorlog in ieder geval minder, doch uit de daling van het sterftecijfer De Haarlemse Middenstandscentrale en de drie samenwerkende organisaties van handels-, kantoor- en winkelbedienden, n.l. de Algemene Bond „Mercurius," de R.K. Bond „St. Franciscus van Assisië" en de Nederlandse vereniging van chris telijke handels- en kantoorbedienden, hebben zich tot het college van Burge meesters en Wethouders gewend met het verzoek, geen gebruik te willen ma ken van de door de minister van Eco nomische Zaken verleende machtiging om ontheffing te verlenen van de wet telijke voorschriften inzake de winkel sluiting op de werkdagen vallende vóór St. Nicolaas en Kerstmis. Bovengenoemde organisaties zijn van mening, dat het later stellen van het sluitingsuur der winkels allerminst no dig is. aangezien het publiek zich in de loop der jaren volkomen bij het vroe gere sluitingsuur heeft aangepast. In de practijk zal dan ook blijken, dat de waardering van het publiek voor deze maatregel uiterst gering zal zijn, zodat de last en het ongerief, welke winke liers en winkelpersoneel van deze maatregel zullen ondervinden, aller minst gerechtvaardigd zijn. Woensdag is het stoffelijk overschot van de 29-jarige sergeant-majoor Lous, die Vrijdag bij het ongeluk aan de Man padslaan te Heemstede, om het leven Is gekomen, in Meteren, zijn woonplaats, met militaire eer ter aarde besteld. Het was een sobere doch indrukwek kende begrafenisplechtigheid, waaraan deelnamen de tamboers van het Tiende Regiment Infanterie der Koudenhom- kazeme en militairen van het depot A.A.T., gelegerd in de Ripperda-kazeme, die als slippendragers fungeerden en het vuurpeleton vormden. Aan het graf spraken majoor Beren schot, van het departement van Oorlog, majoor Jl W. A. Stout van Leuven, com mandant der Ripperda-kazerne, waarbij sergeant-majoor Lous was ingedeeld, en een collega van het slachtoffer. De personen, die in de periode van 22 Augustus tot 1 November op een of an dere wijze een rijwiel zijn kwijtgeraakt, hetzij op het Stationsplein, hetzij voor het Stadhuis of bij de Amsterdamse Poort, worden verzocht zich te melden bij de recherche in de Smedestraat ONDERTROUWD: R. Monod de Froi- deville en W. C. E. Paap; H. Kolk en E. Kaufman; A. Groenenberg en K. P. Prevost; W. Redeker en W. M. Wesse- link; M. van Gulik en J. E. Demison; E. F. Urech en A. E. Rikkert; J. P. v. Kskerix en H. Ouwerkerk; K. Meijer en T. Brongers; J. C. de Vos en J. M. Spaargaren; C. v. Luijken en M. A. Op dam; H. Strobel en J. E. v. Waateringen; C. v. Leeuwen en M. L. C. v. d. Broek; J. J. Bax en M. C. Oskam; W. H. van Leuven en H. v Halen; P. v. Groningen en U. Westra; G. G. v. d. Wefjden en H. A. Vreenegoor; P. J. Deken en A. G. Rood; H. v. d. Veen en J. R. Jongbloed; G. v. h. Hof en N. C. Taylor Kraay; J. P. F. Grose en B. C. J Schagen; J. A F. Ale en A. M. C. Castelein; J. F. Catau en H. G. Louwerens; B. T. Leffers en H. C. v. d. Hulst; T. A. Suurenöonk en J. M. v. Haneghem. GEHUWD; F. Ie Febre en M. J. Stori- mans; J. G. Schrander en A M. Woud; C. M. v. Wel en H. C. E. Werdmuller; J. J. Riemsdijk en T. Flipphi; J. Radsma en C. M. Deken; H. A. Meijboom en M. Staphorst; J. A. A. v. Overbeek en M. D: A. Marijnen; A. G. Duijn en H. van Giessel; R. Borreman en C. A. d. Loo- per; J. Haspels en M. J. Winkel; C. N. v. Delden en L. Westendorp; H. C. Hee semans en E. J. F. Nieuwenhuis; W. Mulder en J. H. Wijman; M. van Splunter en E. Voogt; J. M. Schippers en P. Mink; W. Kenselaar en A. E. Bosch: J. Telkamp en A. W. Daudeij; R. v. d. Kaa en A. M. C. Veldman; T. C. Sack en J. v. Heerden. GEBOREN: M. W v. d. Driftvan Scha ik z: F. J. Schuurmans—Kool z; A. v. Roon—v. Dijk z; G. M v. d. Oos terkamp—Boerman z; A. J. H. Strijbis Horst z; F. W. Vallentgoed—Kutjper, z; C. P. Linthout—v. Westerhoven z; J. A. M. v. Dieden—Vlegels z; G. J. Tol— v. d. Bunt z; J M. Walraven—Zuiver z; H. G. v. Duin—Fockens z; C. H. Blok landMaatkamp d; G. v. KersenVis iter d; B. Zwartv. Zuldam d; A. A. J. BroekhofHuinink d; J. Akersloot Lodder d- kan men met enige zekerheid aannemen, dat ook het aantal patiënten afneemt. Een zelfde beeld geeft het aantal ge vallen van roodvonk en diphterie, Het aantal slachtoffers van de laatste ziekte toont n.l. een belangrijke daling. 1944: 2476 (overleden 78), 1945 928 (overleden 36) -en in 1947: 115 (overleden 5), Wan neer wij dus het geheel overzien, dan kunnen wij' als ©en verheugend ver schijnsel constateren, dat er een stijgen de lijn te bespeuren valt voor onze ge zondheidstoestand. De toekomst ziet er voor Haarlem rooskleurig uit, en dank zij de nieuwe geneesmethoden en moderne middelen zal hopelijk spoedig het vóór-oorlogse peil bereikt zijn. De Haarlemse Rechtbank deed he denmorgen uitspraak in de zaak tegen de twee fabrieksarbeiders W. N. D. en A. R. uit Haarlem. Deze twee hadden in September van de gelegenheid gebruik gemaakt om bij een sigarenwinkelier op de Paul Krü- gerkade, tijdens diens vacantie, in te breken. Zij namen 8900 sigaretten ter waarde van ƒ354.60 mee en enige pak jes shag. Conform de eis van dé Officier ver oordeelde de Rechtbank ieder tot een gevangenisstraf van één jaar met af- &ek. Het raadslid de heer Th. Hooy heeft de volgende vragen gesteld: Willen B. en W. bevorderen, dat het vastrechttarief, voor zover het de elec- trische etalageverlichting betreft, tijde lijk zodanig wordt gewijzigd, dat de kosten voor de verbruiker in een juis te verhouding komen tot het werkelijke gebruik, dat van de etalageverlichting gemaakt kan worden? In de toelichting schrijft hij: Nu de etalageverlichting voor een zeer beperkt aantal uren is toegelaten, wil het G.E.B. het vastreehttariel V" deze verlichting weer invoeren. Dit komt neer op een voor de beperkte düur zeer onevenredig hoog bedrag per licht punt. ZEGT U DIT OUDE VOOR NAME PATRICIËRSHUIS. NIEUWE GRACHT 74: P- HOOGEVEEN SINDS 1940 P. HOOGEVEEN ZOON ZULKS ELKE 14 DAGEN. DITMAAL DONDERDAG 27 NOV. K IJ K D A G WOENSDAG 10-^3 UUR Voor afhaling Telefoon 13845. (Adv.) Op 6 November j.l. stonden voor het Amsterdamse Kantongerecht zeven Ne derlandse tandtechnici terecht. De uit slag van dit proces zou de vraag be antwoorden of de niet-gediplomeerde Nederlandse tandtechnici hun beroep konden blijven uitoefenen, dan wel dat moeten opgeven, op grond van de wet ten van 1913 en 1925, waarin is bepaald, dat strikt genomen alleen artsen be voegd zijn tot de toepassing van de tandprothese en dat toepassing daar van door ieder ander strafbaar is. De genen, die reeds vóór Juni 1918 dat beroep uitoefendén, werd na gunstig afgelegd examen een vergunning tot voortzetting uitgereikt. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het O. M. aan het slot van dit pro ces, dat thans een einde moet worden gemaaktaaneen onhoudbare toestand, dat verdachten zullen moeten worden veroordeeld tot geldboeten variërend van f 75 tot f 300. Hedenmorgen deed het Kantonge recht uitspraak en veroordeelde ieder der tandtechnici tot een geldboete van f 1, daarmede bedoelende een waar schuwing te richten tot alle onbevoegde tandtechnici, dat het voortzetten van hun beroep strafbaar is. In December bestaat theater Carré zestig jaar en dit feit zal in het ge bouw enigszins feestelijk worden her dacht. Het gebouw zal gedurende enige maanden door een circus worden bespeeld en reeds nu komen allerlei aardige herinneringen aan de familie Carré aan het daglicht, medegedeeld door mensen, ie in die tijd met deze populaire Nederlandse circus-familie Carré hebben meegeleefd, aldus schrijft de heer J. v. Doveren in „Het Kompas." Mevrouw Annie Alma uit Den Haag, die huisonderwijzeres was bij de fami lie, toen deze op villa Carré woonde te Hees bij Nijmegen, weet zich nog te her inneren, dat het jongste dochtertje van Oscar Carré in beugels liep. 2e was over een houten speelgoedpaard gevallen en dat was haar noodlottig geworden. Toen het meisje zes jaar was, zag ze haar voor het eerst. Haar vader Oscar kroop bij die gelegenheid door de ka mer met zijn jongste telg op de rug en toen dat gedaan was, kwam ze met een roulettespel op mevrouw Alma af en zeide: „That is our Monte Carlo." Het was daar in huis een internatio naal gedoe en alle talen klonken er door elkaar. Oscar was oorspronkelijk Duit ser, de overleden moeder van het meisje, zo noodlottig bij een spoorweg ongeluk bij Hannover om het leven ge komen, was een Engelse, evenals haar zuster, die in huis woonde, terwijl er voorts nog een tante rondliep, die met een Spanjaard getrouwd was geweest. Verder waren er een Franse, eenIta liaanse en een Duitse dienstbode en door de overige familieleden werd Engels en Duits gesproken. Het kind gebruikte ondanks haar zes jaar in één zin drie talen. Ze praatte honderd uit en deed aan haar lerares al lerlei confidenties. Maar het meest hield ze van haar zuster Kaetchen, op wie een ieder dol was ep ze zeide altijd: „Everything about Kitty is beautiful" en ze raakte nooit over haar uitgepraat. Als de lessen waren afgelopen en mevrouw Alma naar huis ging, zeide de kleine altijd: „The compliments nach zu Hause." De lessen waren zeer amusant, maar ze duurden helaas niet lang, daar het meisje in 1905 met haar tante naar een badplaats ging ter behandeling van haar been. Een bewonderaar van Kaetchen Carré uit Borculo, de heer bordewijk, die te Amsterdam heeft gestudeerd, bracht welhaast elke avond in het theater Car ré door, zo hield hij van het circus, maar vooral van de knappe lieve Kaetchen. Hij schrijft, dat al zijn zak geld terecht kwam in handen van de cassière, tante Toos genaamd. Zijn hart begop sneller te kloppen, wanneer Kaetchen op haar mooie witte paard als Madame Blanche verscheen. Wanneer 't circusmeisje aan- de habitv.é's een glim lach schonk, kon een arme drommel, die een twintigje van de 100.000 heeft ge trokken, zich niet gelukkiger hebben ge voeld dan wij toen, aldus de heer Borde wijk. In de negentiger jaren bracht de toen malige Sjah van Perzië, de later ver moorde Eddin, met groot gevolg een of ficieel bezoek aan Amsterdam. Het ge zelschap logeerde in Amsterdam in het Amstelhotel, dat nagenoeg geheel voor de Perzische gasten was gereserveerd. Het gemeentebestuur van Amsterdam zat enigszins met de handen in het haar over de vraag, welk soort van amuse ment men de hoge gast diende aan te bieden, totdat de toenmalige burge meester, mr. G. van Tienhoven, op het lumineuse denkbeeld kwam Carré, juist in het buitenland op tournée, met zijn gezelschap te laten overkomen. Er werden voor die gelegenheid twee gala-avonden georganiseerd, waarbij rekening werd gehouden met Zijner Majesteits belangstelling voor het vrouwelijk schoon in fraaie kleedij en daarom was een uitge breide plaats ingeruimd voor het ballet. Het circus prijkte in feesttooi en voor de Sjah met zijn gevolg wa ren rijk-versierde loges ingericht. Het gehele personeel van Carré en ook de artisten waren getooid met de Perzische kleuren. De voorstel lingen waren brillant en de Sjah ge noot kostelijk. De potentaat droeg een zwarte ge klede jas met brillante knopen; op het donker haar stond eer. nog donkerder fez; versierd met een aigrette en schit terend van edelstenen. Hij gaf telkens het sein voor applaus, lachte om de grappen van de clowns en zette zijn gouden bril goed recht bij het verschij nen in de piste van het corps de ballet. In de pauze werd Oscar Carré bij de hoge gast ontboden; deze gaf zijn hoge tevredenheid over het gebodene te ken nen en als bewijs daarvan benoemde hij Carré op ae plaats zelf tot Ridder in de orde van de Leeuw en de Zon van Per zië. Er deed toen het gerucht in Amster dam de ronde, dat na afloop van de voorstelling Carré opnieuw in de vorste lijke loge zou zijn ontboden. Zijne Ma jesteit zou bij dit onderhoud een be langrijk bedrag hebben geboden als koopsom voor de prima ballerina met de bedoeling haar te plaatsen in zijn harem, afdeling Favorieten. Carré zou toen diplomatiek hebben geantwoord, dat hij in tegenstelling met de Perzische heerser, niet beschikte over leven en dood van zijn onderdanen en dat prima ballerina's een artikel vormden, dat op de markt hier te lande niet voorkwam. De heer Bordewijk heeft ook nog goede herinneringen aan Carré's popu late clown Schuitenvoerder, die als August de Domme werkte, later kaste lein werd en in zijn cafeetje aan de Binnen-Amstel zelf zijn beste klant was. Zo zijn er nog vele herinneringen uit deze bloeiende Carré-tijd op te halen en het zullen vooral de ouderen zijn, wie by het komende zestigjarig bestaan nog menige vermakelijke historie uit die dagen zal invallen. De weleerw. heer A. A. J. Buijs, kape laan van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad, die enkele maanden geleden te Castricum een ongeluk had, is thans uit het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost ontslagen. Hij zal even wel nog zeer geruime tijd rust moeten nemen. Voor enige tijd gaat hij naar zijn ouders in Zeeland. Zo wij goed zijn ingelicht, voelen de Beverwijkse zakenmensen over het alge meen weinig voor langere openstelling van hun zaken tijdens de St. Nicolaas- en Kerstweek. Zij achten toepassing van een dergelijke maatregel een stap terug, die slechts te ondernemen is door gro tere zaken met een flink personeel, waardoor een rouleersysteem mogelijk wordt. Momenteel wordt in verband met deze kwestie op verzoek van het gemeente bestuur een enquête gehouden onder de zakenmensen, teneinde een bevredigend besluit in deze te kunnen nemen. Onze stadgenoot de musicus Frans Vester, heeft een bewerking en instru mentatie van Bach's „Das musikalische Opfer" gemaakt, die Donderdag 27 Nov. en Donderdag 4 December wordt uit gezonden door de N.C.R.V., des avonds van 1111.30 uur. Het zijn de eerste radio-uitvoeringen van dit werk. Zij worden verzorgd door het Radio Cem balo-gezelschap, bestaande uit Henk de Blij, viool; Gerard Vermeulen, altviool; Wil Strieder, cello; Frans Vester, fluit; Cor Coppens, hobo en althobo; en Janny van Wering, cembalo. Een officieel bericht uit Spanje meldt: Zaterdag 22 November a.s. zal St. Nicolaas om 3 uur een bezoek komen brengen aan Beverwijk. De jeugd wordt verzocht op dat tijdstip op het Stationsplein aanwezig te zijn. Voor de knipcursus Dinsdags 10.30 12.30 uur en Woensdags 1.303.30 uur kunnen zich nog enkele huisvrouwen schriftelijk opgeven bij mej. E. Roes, Akerendamlaan 11. De heer J. Dibets werd gehuldigd in verband met het feit, dat hij veertig jaar turner is. De laatste jaren beoefent hij de sport bij „Turnlust." De economische recherche heeft tegen zeven personen, waaronder vier tabaks winkeliers, proces-verbaal opgemaakt wegens het „zwart" verkopen van siga retten en kerftabak. Zondag 23 November houdt de R.K. Gymnastiekver. „S.S.S." in de bovenzaal van 't Centrum een contact-avond voor leden en introducé's. De penningmeester van de Commis sie voor ontspanning van ouden van dagen te Velsen ontving een dezer dagen een enveloppe met als opschrift „Voor de ouden van dagen van een oude van dagen". In de enveloppe be vond zich een bankbiljet van 100. De milde gever (ster) hartelijk dank. De bewoners van IJmuidenVelsen (dorp), Velsen-Noord en Driehuis, die om bijzondere redenen verhinderd waren o.p de vastgestelde dagen hun nieuwe le vensmiddelenkaarten en schoenenbon nen af te halen, kunnen hiervoor Vrijdag voor het laatst terecht in het Patro- naatsgebouw te IJmiuiden-Oöst van 912 en 1.304 uur. Nii de overschakeling naar het winter seizoen weer achter de rug is, organi seert de R. K. Zwemvereniging „Velsen" Zondag a.s., des middags 3 uur, een zwemmiddag in het Velserbad. Het pro gramma vermeldt naast verschillende zwemwedstrijden ook het afzwemmen van ongeveer 40 leden "oor het diploma A en enkelen voor het diploma B. Kiosk Verwulft, IJssalon Tremonti. Dinsdagmiddag half 4 geschiedde in de Trompstraat nabij de Van Speyckstraat een ernstig verkeersongeval. De driejarige J7 L. wilde de straat oversteken, terwijl uit de richting IJmuiden een grote mi litaire auto naderde. Hoewel de be- bestuurder nog krachtig remde, werd hét kind door een voorwiel gegrepen en overreden. Nadat ter plaatse geneeskün- dige hulp was verleend, werd het kind naar hit St. Antoniusziekenhuis ver voerd, waar het in de loop van de mid dag overleed. Als verdacht van diefstal zijn een twee tal personen, wonende te Santpoor, Qp verzoek van de politie te Bameveld aangehouden. Zij zullen daarheen op transport worden gesteld. De gem. zangvereniging „Polyhymnia" geeft Zaterdagavond 29 November o.l.v. haar directeur, de heer J. Beider, een concert in het Patronaatsgebouw. De vereniging, die deze zomer op het con- ocoirs niet minder dan zes prijzen wist be winnen, heeft een prachtig program ma ingestudeerd, waarop de concours- werken natuurlijk niet ontbreken. Verder werken aan deze avond mede het dubbelmannenkwartet „IJmuiden", eveneens onder leiding van J. Beider, eri de toneelvereniging „Van Dommelen" uit Santpoort. Op het middernachtelijk uur ontstond er op de Wijkerstraatweg een vecht partij tussen een drietal beschonken op varenden van het Finse s.s. „Satakunto", gemeerd liggende nabij de papierfabriek. Nadat de vechtenden door de politie wa ren gescheiden, zijn ze naar boord van genoemd stoomschip gebracht. Staalbaard kent het gemak en het genot van electrisch scheren als geen ander. En hij veroorlooft zich, .om deze raad uit te spreken: geef <als Sinterklaascadeau een Philips „PHILISHAVE" Staalbaard! Electrisch droogscheerapparaat N.Y. PHILIPS' VERK00P-M1J V. NEDERLAND. EINDHOVEN In café De Zon werd een biljartwed strijd gehouden tussen „De Zon" te Heemskerk en D.B.C, te WormerveeT. In de laatste van de 26 partijen wist de heer J. Th. v. d Maat de stand op 28 24 te brengen, 'waardoor „De Zon" de eerste prijs won. Het jaarlijks St. Nicolaasfeest vgn de L.T.B. geschiedt op Zaterdag 6 Dec. a.s., des middags 2 uur in het K.S.A,-gebouw; het feest voor de K.A.B. wordt gehou den Zondag 7 December. De bewoners van Santpoort, die om een bijzondere reden verhinderd waren op de vastgestelde dagen hun nieuwe levensmiddelenkaarten en schoenenbon nen af te halen, kunnen dit Vrijdag als nog doen in het Badhuis aan de Wüste- laan van 912 en 1.304 uur. Op' de Hoofdstraat te Santpoort is gis teravond omstreeks 6 uur een zesjarig meisje, dat plotseling de straat wil de oversteken, aangereden door een vrachtauto. De bestuurder had zijn mo torrijtuig juist in beweging gebracht, zodat zijn snelheid zeer matig was. Het kind werd licht gewond en is door een te Santpoort wonende arts, behandeld. PER DOOS CD CT Het tweede gedeelte van het winter programma van de Katholieke Actie is thans gereed gekomen. Ï3 Januari spreekt het Tweede-Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooy, over een politiek onder werp; 2 Februari is gereserveerd voor kapelaan J. Karskens uit Amsterdam, die komt spreken over „Vaste gebruiken in het Katholiek gezin" en een toespraak van de heer Herman Di vendal over „Reddend Christendom" beslliit het pro gramma op 17 Maart. Alle bijeenkomsten worden wederom in het R. K. Verenigingsgebouw gehou den. De toneelvereniging „In Vriendschap bloeiend" heeft het bekende blijspel van de Vlaamse schrijver Jac. Ballings „Amor in de pastorie" in studie geno men, waarvan waarschijnlijk de eerste opvoering eind December zal plaats vin- De toneelgroep van de R. K. S. V. „Concordia" voerde voor leden en ge nodigden het stuk „De Dorpspoëet" op. De voorzitter van de K. A. B„ de heer Walkers, opende in plaats van de heer v. Lierop, die wegens ziekte ver hinderd was. Spr. deed mededeling van de overwinning van het eerste elf tal, waardoor dit team thans aan de kop staat. Daarna volgde de opvoering van het succesvolle stuk van 'Jac. Ballings. De „Notenkrakers" vulden de pauze met een paar aardige muzieknummers. De in September gehouden collecte ten bate van de Stichting 1940—1945 heeft in Lisse f 5.716.98 ongebracht. Onder deze opbrengst is begrepen een gift van f 2000. Geboren: W van der Vlugt en J. Ver mei) d. J. A. de Ruijter en A. M. de Groot, z. J. J. Lamboo en H. E. Vink, z. A van Beelen en M. C. Bouwmeester, z. G F. Ho- man en M. J. van der Voort, d. S. de Vlie ger en H. Zandbergen, z. M. A. Meiland en Th M. Romijn, d. H. J. Schoonderwoord en A. E. Woitkowski, z. L. Rhijnsburger en J. T. Wittee, d. Ondertrouwd: Theodorus van Egmond, 27 Jaar met Neeltje van Egmond. 27 Jaar. Johannes Gerrit Vonk. 29 Jaar, met Chris tina Abramine van Blitterswijk, 20 Jaar. Getrouwd: M. C. Boot met P. van Zon neveld. C. S. Snaar met J P Girmbergen. C. van der Zaal met W. A. Schouten. O. Rusman met W. G. van der Voort. Overleden: Cornells Herrewijn, 78 Jaar. Petrus Hendrikus Theodorus Wolff, 58 J. De R.K. Toneelvereniging „St. Genesi- us" zal op Donderdag, 27 November een toneeluitvoering geven ten bate van Her wonnen Levenskracht, afdeling Lisse. Op gevoerd zal worden, het bekende stuk „de Vier Jaargetijden".' Voor de 1ste klasse competitie L.B.K. werd te Noordwijk de zeer belangrijke wedstrijd Flora I en LUTO I (Lisse) gespeeld. Beide ploegen zijn nog onge slagen; deze kamp eindigde in een ge lijk spel. Door één carambole ontging de Lissenaren de overwinning. De uitslagen zijn: pnt. brt. hs. gem. G. C. Degger Luto 200 16 39 12.50 Hub. v. d. Voort Flora 124 P. Schoone LUTO W. Slootbeek B. Elfering LUTO J. v. d. List A. Elfering LUTO 16 34 7.75 150 30 29 5.— 124 30 16 4.13 107 33 17 3.24 150 33 19 4.54 149 23 23 6.52 150 23 31 6.52 Eindresultaat: Flora ILUTO I 44. De wedstrijd D. Rijkers I en Excel- 6.90 4.47 4.03 5.55 2.63 6.81 2.21 2.72 D. Rijkers IExcelsior I 62. In Voorhout speelde „De Bonte Koe I" tegen Flora I Noordwijk: J. Heerings B. K. 200 20 34 10.— Hub. v. d. Voort Flora 114 20 25 N. Werkhoven B. K. 77 35 15 W. Slootbeek 150 sior I had als uitslag: J. Duivenvoorde Exc. B. Mastenbroek D.R. 200 130 29 29 34 14 B. Duivenvoorde G. van Eyck 109 150 27 27 26 26 Th. Duivenvoorde C. Slootbeek 58 150 22 22 12 31 B. Tjallinks C. v. d. Meer 122 150 55 55 12 21 N. v. Stéyn B. K. 92 J. v. d. List 150 J. Zuidhoek B. K. 84 C. H. Polm 150 35 36 36 32 32 18 10 22 15 39 5.70 2.20 4.30 2.60 4.16 2.30 4.80 De Bonte Koe IFlora I 26. Het zal voor de voorzitter^ dr. H. A. G. Bots wel een der moeilijkste verga deringen geweest zijn die hij in zijn langdurige functie heeft moeten preside ren. Als enigst agendapunt moest be handeld worden benoeming van een nieuw bestuurslid. De bestuurscandidaat was de heer B. v. d. Nouland, die dan ook bij enkele candidaatstelling werd ge kozen. De voorzitter gaf eerst een nade re toelichting over de gang van zaken Hoewel op dev orige vergadering was besloten, dat de heer P. v. d. Hulst tot 29 Oct. 1947 als kassier aan zou blijven, waarna de heer B. v. d. Nouland in deze functie zou worden benoemd, heeft het bestuurg emeend alles in hét werk te moeten stellen, ondanks aanwijzingen vanuit Utrecht, om de heer v. d. Hulst nog enige tijd te handhaven, gezien zijn langdurige practijk. Na nogmaals met het bestuur in Utrecht een conferentie te hebben gehad, werd besloten dat de in functie zijnde kassier nog tot 1 Nov. 1949 zou blijven. Het lid Spierenburg betreurt zeer deze gang van zaken. Hij kan zich indenken dat het bestuur consideratie gebruikt tegenover de heer v. d. Hulst. Hij be ticht het bestuur echter, dat het niet rechtvaardig heeft gehandeld tegenover de heer B. v. d. Nouland' en vindt niet dat de belangenvan de bank goed be hartigd zijn. Wat de voorzitter ook probeerde, hij kon de heren niet overtuigen, totdat het lid Spierenburg er een einde aan maak te en de volgende motie indiende: De buitengewone algemene verga dering der boerenleenbank, gehoord de besprekingen inzake de verlen ging der kassiersbenoeming, spreekt als haar mening uit, dat zij deze gang van zaken onjuist en niet in het belang van de bank vindt en gaat over tot de orde van de dag. Deze motie werd aangenomen met 28 stemmen voor, 12 tegen en 2 blanco. VOORHOUT GEBOREN: C. P. Prins en J- Hoogeveen, d.; J. C. Korte- kaas en D. Jonker, z.; C. H. Koster en A. W. v. d. Lans, z.; C. M. Prins en J. M. van Rijzen, d. ONDERTROUWD: H. C. M. Lange- laan, 23 j. en C. v. d. Ploeg, 21 jaar. e Zondag en Woensdag voerde de R. K. Toneelvereniging „Amicitia" uit De Zilk in de toneelzaal der St. Bavostichting' het historisch spel „Maria Stuart" van F. von Schillen op. Amicitia had met deze keus een hoge greep gedaan en hoewel dit hier en daar wel te merken was, stond het gegeven spel op een goed peil. Het stuk geeft de laatste fase weer van de koninklijke strijd tussen de twee gezusters Koningin Elizabeth en Maria Stuart. In het bijzonder Maria Stuart (N. Remmerswaal) en de Graaf van Leicester (J. ,de Winter) wisten hun rol op een uitstékende wijze te vertolken. Daarenboven werd werd het geheel nog verfraaid door de' buitengewoon goede décors der stichting. De opbrengst kwam ten goede aan pater J. Doeswijk S.M.A. van de Afrikaanse Missie. Dr. C. J. Brieier van het Nederland se ministerie van Landbouw heeft de Amerikaanse autoriteiten medegedeeld, dat beperking van de Amerikaanse import van kweckbollen ernstige economische gevolgen in Nederland zou hebben. Hij zei, dat de Nederland se bollenkwekers jaarlijks 2.000.000 dollar voor onderzoekingen uitgaven om een van de grootste Nederlandse export-industrieën ziektenvrij te nou- - tt- t riot* ltJUAri- llllK Vüll UClCIUlllUi. import van Nederlandse ----------- naar de Ver. Staten mogelijk ernstige politieke gevolgen voor,T betrekkingen tussen Nederland en Amerika zou hebben. In café Brama hield de R-K-, Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit afdeling Noordwijkerhout. haar eerste vergadering, die tevens jaarvergadering was. Na het welkomstwoord van de voorzitter J. v. d. Voet en het voorlezen van de notulen werd tiesloten het agendapunt installatie nieuwe leden tot een volgende vergadering aan te houden. Het kassaldo bedraagt f 210.44. De hoeken en kas waren door de leden der kascontrole-commissie in orde bevonden. Tot loestuursleden werden her kozen A. Trompert en W. V. d. Klugt en in de vacature P. C. v. d. Berg, benoem de men J. Duivenvoorde. In café Brama aan de Dorpsstraat gaf de R.K. Blindenbond „St. Odilia" Woensdagavond de jaarlijkse uitvoering voor donateurs. In zijn openingswoord zette de Voorzitter der Afdeling Leiden en Omstreken, de heer Jac. Meier, uit Lisse, het doel van de bond uiteen. Men weet over het algemeen te weinig van het vele werk dat verricht wordt en het vele dat nog op afwikkeling wacht. Niet alleen materiële hulp wordt doof de bond geboden, doch ook op cultureel terrein is zeer veel bereikt. Thans wordt met dubbele energie geijverd voor leerplicht voor het blinde kind, vakopleiding en collectieve werkgele genheid voor blinden, alsmede steun voor ouden van dagen en die blinden, welke niet meer in staat zijn een vak te leren. In Nederland zijn plm. 4000 blinden, waaronder velen die in zeer moeilijke omstandigheden verkeren en dringend hulp behoeven. Spreker deed dan ook een beroep op alle aanwezigen om hun volledige steun te geven en hoopte dat ieder een propagandist voor de vereniging zou blijven of worden. Het toneelgezelschap „Zuid Hollands Klein Kunst" wist de bezoekers te ver maken. Voor het politie-diploma slaagde te Amersfoort wachtmeester R. Vos van de Rijkspolitie alhier. In de Nieuwe Haarlemsche Courant van gisteravond lees ik in een ver slag over „Kunst binnen ieders be reik" het volgende: „Toch is er met hef initiatief winst geboekt. Reeds geïnter neerd publiek en kunstenaars neigen zich naar elkaar toe en dit is belangrijk én voor de kunst én voor het volle le ven van dit publiek. Bovendien zal hun getal ongetwijfeld vermeerderd worden uit de door fanfare aangetrokken kij kers." De fanfare in de oorlogsjaren heeft het thans geïnterneerd publiek zeker aangetrokken. Dat geïnterneerden en kunstenaar zich naar elkander toenei- gen wekt grote toekomstverwachtingen. Straks is Han van Meegeren geïnter neerd en dan wordt alles nog veel mooier. (Tussen haakjes: dat zo'n zetter nu van geïnteresseerd doodweg geïnter neerd kan maken. Voor zover ik weet is hij niet geïnteresseerd bij geïnter neerden). Op Zondag 23 November ScheveningenVelsen VVEBeverwijk IEVVVB BFC—DSS ADW—NAS VI. VogelsOnze Gezellen SJCWesterkwartier VVSB—DOSR Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 u. op open briefkaart aan de Sportredac tie van De Nieuwe Haarlemse Courant, N. Z. Voorburgwal 6573. Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslagen wor den onderzocht en zo nodig gerectifi ceerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. De voornaamste en invloedrijkste fi guur onder de Nederlandse leden van de S.D. te Amsterdam, ex-rechercheur van politie M. Kuiper, zal Zaterdagmor gen voor het Bijzonder Gerechtshof verantwoording hebben af te leggen voor het feit, dat hij tussen 1941 en 1945 als lid van de S.D. en na dolle Dinsdag in de rang van „Sturmscharführer" vele illegale strijders heeft gearresteerd en overgeleverd aan de vijand, hetgeen de dood van talrijke zijner arrestanten ten gevolge heeft gehad. In de uitgebreide dagvaarding wordt hem o.m. ten laste gelegd, dat hij kort voor de Duitse capitulatie in April 1945 Hanna Schaft, die nadien als een der moedigste illegale werksters is geëerd en begraven op de erebegraaf plaats bij Overveen, in de duinen bij Zandvoort met een ratel uit een ma chinegeweer heeft geëxecuteerd. Voorts wordt hij ervan beschuldigd in Septem ber 1941 te hebben deelgenomen aan de sensationele jacht op de ondergrondse strijder A. F. Addicks, die hij neerschoot en wiens moeder hij met een ander schot verwondde. Ook wordt hem ver weten, dat hij op 15 Februari 1944, toen in Alkmaar een overval op het stadhuis gepleegd was, in het huis van mr. Koel- ma de gearresteerde J. Hoberg eerst heeft geboeid en vervolgens zwaar mis handeld; dat hij in Bergen (N.-H.) in October 1944 M. J. Engelsma heeft dood geschoten; te Weesperkarspel in dezelf de maand de door zijn collega Mollis gearresteerde Albert Bakker, die ervan werd verdacht de spoorbaan te hebben opgeblazen, heeft neergeschoten en dat hij heeft deelgenomen aan verscheidene Silbertanne-acties van de S.D. Onder de 30 opgeroepen getuigen k charge bevinden zich de moeder van de neergeschoten Addicks en talloze thans geïnterneerde leden van de S.D. Men vraagt zich in Batavia af wie een schip ter beschikking zal stellen voor het voeren van de onderhande lingen tussen de Nederlanders en Indo nesië^ nu Amerika nog steeds niet heeft geantwoord op het Australisch-Belgfsch verzoek een schip te sturen. In welingelichte politieke kringen in Batavia wordt gezegd, dat de besprekin gen nodeloos worden uitgesteld, doch de Amerikanen beweren niets van het zen den van een schip af te weten. Een lid van de Amerikaanse delegatie verklaar de vandaag immers: „Wij weten er eenvoudig niets van". Toch heeft de Amerikaanse voorzitter van de Commis sie der drte landen van de Veiligheids raad. 7 November een verzoek gezonden voor het sturen van een schip. De Australische en Belgische vertegenwoor digers waarschuwden, dat zonder een schip de Nederlands-Indonesische im passe de Commissie zou verhinderen te functioneren. In sommige kringen wordt het ver moeden uitgesproken, dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Marine het niet eens kunnen worden over de vraag, wie in zijn zak zal moeten tas ten voor het zenden van een sphipi daar het wei duidelijk is, dat Amerika de rekening zal moeten betalen. IJMUIDEN, 20 November Harl. 5 met een besomming van ƒ2568.KW 20 345.—, IJm. 202 ƒ214.—, IJm. 207 ƒ76.—, IJm. 231 ƒ333—, IJm. 237 ƒ108.-- IJm. 239 ƒ65.—, IJm. 318 ƒ79.—, Vol. 9 ƒ108 en Vol. 60 ƒ47.— De aanvoer bestond heden uit: 5 kis ten tarbot en tong, 11 kisten schol. 65 kisten schelvis, 25 kisten wijting, 10 kis ten kabeljauw en 1600 kisten verse ha ring. Amsterdam, 19 Nov. 1947. Op de aandelenmarkt heerste vandaag een min of meer verdeelde stemming, u® grote belangstelling ging voornameXU* weer uit naar aand. Koninklijke LUij- waarin opnieuw enig aanbod aan markt was. dat bij opening slechts Pul sing vond op een circa 10% lagere koer In de vrije markt gaven aand. K? J Olie geen grote fluctuaties meer te f en schommelde de koers van 414 na 416%, waarna het slot op circa 415 „ge- Industriële aandelen waren ook animeerd met lichte koersafbrokK©jctl gen. Unilever verloor per saldo 3%. reageerde met 1%%.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2