NAÏEVE EN GROVE STRIJD TEGEN ITALIË stroom van DE KERK IN Nimmer onderbroken leugen, verdachtmaking en laster tegen Vaticaan Stakingen met politieke achtergrond Franse communisten saboteren n-Marshall plai Kinderen uit Duitsland DE PLECHTIGHEDEN IN DE WESTMINSTER ABDIJ r PROTEST VAN DE BISSCHOPPEN IN HONGARIJE Gevaarlijke methode der communisten Koninklijk echtpaar in een glazen koets J Herderlijk schrijven wijst op communistische dwang en spionnage in het land DONDERDAG 20 NOVEMBER 1^47 PAGINA 3 Communistische actie in Oostenrijk Minister van Energie treedt af Slowaakse democraten boeken overwinning Het communisme in het Westen IV It Ja ik wil (Van onze Romeinse correspondent) Er is geen groter dwaasheid denk baar, dan de bewering, die in het buitenland (in Nederland?) graag geuit wórdt: in Italië is het communisme biet verboden voor katholieken. Priesters, bisschoppen, kardinalen, ja, de Paus zelf hebben nauwelijks een ge- tegenheid voorbij laten gaan om te wij- »n op de „onverzoenlijke tegenstelling" tussen het katholieke geloof en het •'Materialistische, god-loze communisme". Wen make zich in het buitenland geen zorgenaan een communist (en een socialist!) worden in Italië de sacra menten en een kerkelijke begrafenis ge weigerd! Een enkele rode vlag in de be grafenisstoet van een katholiek is reeds voldoende om de priester te verwijde ren De tactiek van de Italiaanse commu nisten ten opzichte van de Kerk en met name van het Vaticaan is dikwijls naïef, meestal grof, doch altijd gevaarlijk. Hun Kïootste triomf hebben ze beleefd met de .uitgave van het over de gehele we reld berucht geworden anti-clericale Schendblad „Don Basilio". Italianen zijn geestig, critisch en altyd belust op roddel-praat. Don Ba silio beantwoordde in zijn eerste we ken aan alle eisen. Geestige toespelin gen, kwasi-onschuldige critiek en al lerlei geschiedenissen - vol-insinuaties tnaakten het in een oogwenk tot een veelgelezen, tot het meest-gelezen week blad. Caricaturen, anecdoten en ont hullingen over het Vaticaan trokken de grote massa aan. Het blad was op ieders lippen. Doch al spoedig ver anderde het karakter; venijnige aan vallen, vuile verhalen en pikant- scxuele bijzonderheden maakten het tot een schandaal en tegelijkertijd werd een actie ontketend, zó gemeen, dat zelfs overtuigde anti-katholieken huiverig werden. Louche figuren in priestertoog liepen 's avonds beruchte huizen af of zwierven door duistere Parken1-; er werd gestolen, bedrogen, gespeculeerd door „pastoors", „paters", „geestelijken"; verhalen over nonnen, die onzegbare dingen deden, de Unita en vooral de Avanti stonden vol van schandelijke gebeurtenissen. v.Piteraard schoot men zijn doel voor- verblind door" het aanvankelijke fmces. Toen publiceerde de Osserva- in rustig Latijn de excommunicatie °Ver redacteuren, verspreiders en lezers tn thans nog geen jaar later is (Jon Basilio een nauwelijks meer ver kocht. ongelezen blaadje.... Er zijn intussen andere methoden. Het Vaticaan als „vreemde mogend heid" blijft een dankbaar onderwerp Voor beschuldigingen inzake inmenging ïb de binnenlandse zaken van ItaliS °e Paus, wiens enorm gezag en onver- gelijkelijke populariteit een directe Aanval niet raadzaam maken, wordt Voorgesteld als „Machteloos slachtoffer fjhi de Amerikanen"; (hij zou zelf wel eraag anders willen....). Figuren als de (?mde substituten van het Staats-secre- maal aan de macht, de Kerk ongemoeid laten". Déze verklaringen hebben jvpliswaar nu en dan successen opge leverd onder de vaak zeer achterlijke ?volking van „platteland" en provin- e. maar de leugen-hetze speculeert De Oostenrijkse communistische mi- hister van Electrische Energie, Karl Alt- h>ann, is afgetreden uit protest tegen Ce wet van de regering ter hervorming van het geldwezen. Volgens een offi cieel communiqué betekent dit aftreden Cen zich terugtrekken van de commu- histen uit de coalitie-regering. Het wordt als mogelijk beschouwd, hat dit aftreden een politieke crisis zal mtlokken, die kan leiden tot het aftre- heti der gehele regering en tot het hou- ®h van nieuwe verkiezingen. Van socialistische zijde te Wenen wordt geklaard, dat het aftreden van Altmann politieke manoeuvre is, bedoeld om munt te slaan uit de afkeer, welke on- jJGrmijdelijk gedekt zal worden door de hfastische maatregelen ter hervorming ah het geldwezen. De regering zou chter, ondanks het aftreden van Alt- ?ann, haar voorstellen bij het parle- indienen. De hoofdpunten van het wetsontwerp ,ot sanering van het geldwezen in Oos- cpfijk zijn de volgende: D De biljetten van de circulatiebank Pllen tot een derde van hun waarde °rden teruggebracht. 2) De reeds ,ge- mkkeerde rekeningen zullen zonaer meer geannuleerd worden. 3) Het ge uite van geblokkeerde rekeningen, dat is beschikking van de rechthebbenden gebleven, zal moeten worden omge- 17 in obligaties of schatkistbiljetten A e® procent. politieke crisis in Tsjechoslowakije, e een maand heeft geduurd, is Dins- geëindigd. De coalitie van het na- „phale front heeft een Slowaakse raad c mJzen, waarin de Slowaakse demo een de overhand hebben, zodat van h nederlaag van de communisten ge kken kan worden. Sit)/ kabinet belegde onmiddellijk een j: lnë> om de verkiezingen te bekrach- jj. en een eind te maken aan de op- Èart ing' hie zich tot in de hoofdstad p doen gevoelen. fr0m de bijeenkomst van het nationale t0e werd het ministerie van Justitie dig CWezen aan dr. Puza, een advocaat, Dit geen Partij behoort. d6 Was niet alleen tegen de eisen van dat pmmunistische premier Gottwald, der c Partij van de Arbeid, de Partij Doerc ranen en cje meelopers van de ^°ch ?paitÜ ministeries zouden krijgen, ltlünisrVe.ns een afwijzing van de com- **6 vr.»SC, aanspraken op het ministe- Va» Justitie. bewust op de in elk Katholiek land en zeker in Italië steeds aanwezige neiging tot critiek op en geroddel over de clerus. Als er maar iets van blijft hangen, of twijfelend wordt doorverteld, heeft zelfs de grofste onwaarheid suc ces Enige voorbeelden van het rijk-ge schakeerde „frappez-toujours-program- ma": De kerk begunstigde het fascisme tariaat. de Mgrs. Montini en Tardin' lenen zich uiteraard wél voor persoon lijke beledigingen. Evenals de vrij wel allen uiterst strijdvaardige bis schoppen en aartsbisschoppen, onder wie de Kardinaal van Milaan, de felle Schuster, een ere-plaats inneemt. Een nimmer onderbroken stroom van leugen, verdachtmaking en laster word» op duizendvoudige wijze over Vaticaan, episcopaat, katholieke persoonlijkheden en kerkelijke instellingen uitgestort. In deze actie schuilt een groter gevaar dan in de naïeve, telkens herhaalde verze keringen, dat „het communisme, een het Vaticaan hoopte in Hitier een bondgenoot te vinden tegen het bolsje wisme de Paus wordt onderhouden door Wallstreet waarbij dan Myron Taylor als tussenpersoon optreedt het Pauselijk Hof kost milliarden per jaar; Italië lijdt honger Kardinalen en hoogwaardigheids-bekleders baden in luxe, zie hun auto's, en weten niets van het arme volk de arbeiders, in Vaticaanstad werkzaam, worden slecht betaald en uitgebuit en ten slotte in velerlei variatie: alleen rijke mensen kunnen scheiden Men ziet; veel nieuws is er niet onder de Italiaanse zon! Dat de communisten vóór de opne ming der Lateraanse Verdragen hebben gestemd in de nieuwe constitutie, is eerder handig dan „geniaal" geweest. Niet alleen in Italië zelf (de verkiezin gen op Sicilië) doch meer nog in het buitenland heeft deze manoeuvre vele onnadenkenden gerustgesteld. Men vrage zich echter eens af, wat de nieuwe grondwet nog zal betekenen, indien de communisten aan de macht zouden ko menDe woeste taferelen tussen de partijen tijdens de vergaderingen der Constituente zijn nuttig als maskerade; de eindeloze besprekingen zijn tijdwinst ter voorbereiding van de verkiezingen en de grondwet zelf is voor hen het pa pier niet waard, waarop het gedrukt wordt! Het voorbeeld van geheel Oost-Euro pa spreekt duidelijke taal. Intussen denke men niet, dat de Kerk, die inderdaad machteloos staat tegen over de wapenen dezer tegenstanders, slechts passief deze uiterlijk-ongeiijke strijd ondergaat! Zijn leugen, laster en zelfs moord slechts de communisten „toegestaan", de Kerk beschikt over mid delen, die bijna 20 eeuwen vervol ging hebben het bewezen! elke strijd op leven en dood tevoren reeds beslis sen. Hoe geniaal, ja evident geïnspireerd, het idee van de Katholieke Actie is geweest, waarvoor alleen al Pius XI onder de allergrootste Pausen zal wor den geteld het blijkt thans in Italië. Een hechte organisatie, onder persoon lijk toezicht van Pius XII na de oor log herzien, werkt thans onder alle la gen van de bevolking aan een ople ving van het geloof, welke met name onder de intellectuelen opmerkelijk is Doch ook de grote massa, de „operai", de arbeiders in de ruimste zin, die het met het naleven der kerkelijke wetten nogal licht neemt, begint thans lang zaam maar zeker in beweging te ko men. Het is een reeds eeuwenoud, ty pisch Italiaans verschijnsel: ze lachen graag over priesters en nemen het niet nauw met plichten en voorschriften, maar als het érnst gaat worden, als het niet meer onschuldig is, dan gaan ze zich weren. Men gaat 's Zondags wellicht niet naar de H. "vlis, maar voor de Madon na op de hoek neemt men zijn pet af of slaat een kruis. En wanneer het op vechten aan zou komen, vechten "oor Paus en Kerk, tegen lieden, die slechts onder de riem weten te treffen, dan..., de Madonna zij hun genadig' Het is geen verborgen conflict meer; het is een openlijke strijd van de laag ste middelen tegen de Hoogste Waar den. Er gaat geen dag voorbij of de Kerk antwoordt met adel, zekerheid, rust en kalmte op roodverhitte aanval len, grove haat en felle vijandigheid. De Paus zelf heeft deze strijd verge leken met die andere, tegen de Tur ken bijna vier eeuwen geleden - toen eveneens het voortbestaan van de Kerk op het spel stond. Hij wees op het wonder van Lepanto en hij deed het met recht. Tot in de persoon van de Paus gaat de vergelijking op: Pius V was bij zijn leven reeds voor het volk van Rome een heilige 4W-' - In Siam heeft onlangs een staatsgreep plaats gehadAfweergeschut, opgesteld voor het Ministerie van Verdediging in Bangkok, m hoefde echter niet in werking te worden gesteld. Bandieten maakten zich meester van het St. Jozef-klooster in Baramula (Pakistan). Zij vermoordden zes der vijf en zeventig religieuzen en gebruikten het zes dagen als hun hoofdkwartier. Troepen grepen in en verdreven de bandieten. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Woensdagavond Naar globale schatting zijn tot dus verre tussen de 400 en 600.000 arbeiders betrokken bij de stakingen, die voorna melijk gelocaliseerd zijn in drie infec tiehaarden: Marseille, waar de staking sinds meerdere dagen zo goed als alge meen is, Parijs, waar thans nagenoeg de gehele metaalnijverheid, inzonderheid de automobielindustrie, stil ligt, en de mijnstreek in het Noorden en het Pas de Calais, waar ongeveer nog slechts de 20.000 Duitse krijgsgevangenen in de schachten afdalen en waar Frankrijk een productieverlies lijdt van rond 90.000 ton steenkool per dag. Zeer duidelijk is de zuiver politieke oorsprong van de stakingen in Mar seille en in de mijnstreek. Voor wat Marseille betreft is zij gelegen in het voor de communisten ondraaglijk verlies van het gemeentelijk bestuur, voor wat de mijnstreek aangaat in het ontslag uit de bestuursraad van het genationaliseerde mijnwezen van de communist Delfosse, tot dusver vertegenwoordiger van de regering in die raad, maar die dit uiter aard niet langer kon blijven, nademaal hij zich een vierkant tegenstander had verklaard van de regeringspolitiek, die de steenkoolsubsidie heeft afgeschaft. Dit althans is de door de regering bij het ontslag verstrekte toelichting ge weest. Daar echter politieke motieven een stakingsbeweging moeilijk kunnen recht vaardige en waarschijnlijk ook niet lang op gang kunnen houden, zijn thans diverse eisen tot loonsverbetering of erbetering der arbeidsvoorwaarden naar voren geschoven. De C.G.T.-syndicaten der mijnwerken eisen een loontoeslag van 25 pet. Maar het feit blijft bestaan, dat deze eis gesteld is en thans achter af de staking moet rechtvaardigen, zon der dat hij het voorwerp van enigerlei voorafgaande onderhandeling is geweest. Het heet, dat in veruit de meeste ge vallen de beslissing tot staking op slinkse wijze aan de arbeiders is ontfut seld door zoiets als communistische agi- tatie-comité's. In ieder geval zijn de stakingen zelden het gevolg van indi viduele geheime stemmingen der werk nemers. Hiertegen en tegen diverse in breuken op de arbeidsvrijheid, wordt hevig verzet aangetekend zowel door het Vakverbond der Christelijke Arbei ders als door de min of meer socialis tische minderheidsvleugel binnen de O.G.T., die aangeduid wordt als de groep „Force ouvrière." Van de regering wordt verlangd, dat zij maatregelen treft om zowel de geheime stemming als de arbeidsvrijheid te doen respecteren Reeds is bereikt, dat morgen bij Ci- troën in werkelijk geheime en indivi duele stemming door het gehele C.G.T.- personeel inderdaad opnieuw zal worden gestemd over al of niet voortzetting van de staking, nadat vandaag reeds het kan toorpersoneel en het technisch kader dezer onderneming in grote meerderheid zich tegen de staking heeft uitgesproken. Maar kantoorpersoneel en technisch ka der zijn hier zoals nagenoeg overal dan ook niet overwegend communistisch ge oriënteerd. Het wordt nog maar door weinigen in twijfel getrokken, dat de stakings golf deel uitmaakt van een groots op gezet communistisch politiek sabotage- Een fraudeur in de leeuwenkuil Schofse whiskey en wal UZO-likeur Indische P.T.T. Tranen van berouw Geef ons tenminste één dag rust Drie maanden had de Kopenhaagse politie gezocht naar een Deense fraudeur. Maar tevergeefs. Totdat enige dagen geleden een oppasser van de stedelijke dierentuin de politie op belde met het bericht, of ze maar eens wilde komen kijken. De gezochte had kans gezien zich' drie maanden lang aan het oog van de politie te onttrekken door zich te verbergen in het leeuwen- huis van de dierentuin. „Ik dacht, dat ik in de kooi wel veilig zou zijn," zei hij bij zijn arrestatie. „Bovendien kon ik vast aan de tralies wennen, voor het geval dat ik nog eens gepakt zou ,vor- den." Amerika kan vandaag een „Elizabeth - borrel" drinken. In 63 hotels in de V. S. en Zuid-Amerika wordt van daag een speciale cocktail geserveerd, waarvan de samenstelling is: „Twee derde Schotse whiskey en een derde Griekse vermouth en twee scheutjes Uzo-likeur (een Griekse drank) plus een stukje citroenschil, dat gebogen is in de vorm van de staart vaa de Britse Leeuw". Een van de redenen, waarom de In dische PT.T. een campagne voert om de dienst te verbeteren, is het volgende óeiegram, dat de directeur aan zijn vrouw in het door onlusten ge plaagde gebied zond: „Ben benauwd, telegrafeer v. uch telingendiens;Op het telegram, dat zijn vrouw ontving, stond echter: „Ben getrouwd, telegrafeer vluchtelingendienst.'' De Deense acteur Christian Arhoff bewees het publiek volkomen in zijn macht te hebben, toen hij een dezer dagen voor het eerst sinds de bevrijding op de planken verscheen. Tijdens de bezetting was hij lid van de nazi-partij. Toen hij in een Deense provinciestad weer voor het eerst zou optreden, joelde het publiek hem uit. Arhoff liet zich echter niet in de war brengen, zorgde voor de nodige tranen in zijn ogen en zei tot de topschouwers: „Mensen, u moet het mij vergeven ik weet, dat ik een misstap heb ge daan." Er was enig geharrewar, maar de voorstelling kon even later door gaan. Een zinsnede in een Engels blad, dat de verhalen van Baron von Münchhausen van Engelse origine zouden zijn, heeft een Duitse uit Mün- chen onmiddellijk naar de pen doen grijpen om iedereen duidelijk te maken, dat de opschepperige baron een Duitser ia geweest. „De verhalen van de Von Münchhausen zijn geschreven in het Duits door een Duitser en over een Duitser!', aldus schreef zij. „Men kon alleen geen uitgever voor het boek vin den, totdat er een Engelse vertaling was. Raar, maar waar. De befaamde baron heeft werkelijk geleefd en in de boeken worden zijn sterke verhalen ver teld. De familie bestaat nog; de dichter Baron Boerris von Münchhausen is er een van de bekendste leden van." Geef ons een radio-loze dag per jaar en we hebben iets om de andere 364 dagen naar uit te zien, stelt in een Engels blad een lezer voor, die in ernstige mate geplaagd schijnt te worden door de radio van zijn buren. Als flatbewoner heeft hij het bijzonder hard te verduren; gelukkig heeft hij een „afdoende" oplossing gevonden: hij zet zijn radio namelijk zó hard, dat hij de apparaten van zijn buren niet meer kan horen. plan, hetwelk beoogt in de gehele politieke, economische en sociale situatie van het land de grootst mogelijke in stabiliteit te handhaven en zo bij voor baat het nuttig effect van de Ameri kaanse hulp voor Frankrijk, en van de weeromstuit voor geheel West-Europa, zo klein mogelijk te maken, zo regering en volk der Verenigde Staten zich dooi chaotische toestanden niet laten af schrikken om deze hulp te verlenen. In de Kamerrede, waarin minister Depreux gisteren om opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid vroeg van twee communistische parlementsleden, de af gevaardigden Cristofol, tot voor enkele weken burgemeester van Marseille, en de Conseiller de la République, Mon sieur David, beiden beschuldigd van geweldpleging en/of opwekking tot, ge weldpleging bij de onlusten in de grote havenstad, legde hij gisteren zelf na drukkelijk verband tussen de commu nistische agitatie hier en in Italië. Van daar tot de conclusie, dat in beide landen gehoorzaamd wordt aan de con signes van de Kominform, is slechts een stap, in veler ogen een vrij dwingende stap. Al het groteske overigens van de door de communisten in hun pers en in de jongste Kamerdebatten gehan teerde benaming van „Ramadier l'Amé- ricain", springt in het oog voor wie even bedenkt maar misschien zijn daar de communisten zelf niet onder dat bij deze debatten de secretaris generaal der partij Monsieur Thorez schittert door afwezigheid. Sinds bijna twee weken wordt hij met zijn gevolg opgehouden in Moskou! Ondanks alles valt het evenwel niet te ontkennen, dat de communistische agitatie voor als na maar al te gemak kelijk voorwendsels, aanleidingen en werkelijke redenen vindt voor het on derhouden van sociale onrust, resulte rend in stakingsbewegingen. De lonen blijven nog altijd nopeloos ten achter bij de prijzen. Een maandelijks netto arbeidersinkomen van een 12.000 francs, dat is ruim 250 gulden wat velen lang niet hebben mag op zich neel behoorlijk lijken: de koopkracht van de officieel nog altijd op 214 ct. geno teerde franc komt echter het best daar in tot uitdrukking, dat b.v. brood rond de 60 ct. het kilo kost, aardappelen 30 ct., melk als die er is een kwartje per liter. Bovendien zal men ook graag is staat willen zijn het, zij het ook zeer schaarse, brandstoffenrantsoen te be talen. De staking, waarmede de onderwij zers van de openbare scholen ingaaq.de Vrijdag a.s. hun eisen klem willen bijzetten, en waaruit eventueel heel wel een algemene ambtenarenstaking zou kunnen groeien, komt dan ook van een syndicaat, waarin de socialistische in vloed het aanzienlijk van de commu nistische wint, evenals in het ambte narencorps in het algemeen. Om aan de ergste nood onverwijld tegemoet te komen heeft de minister, belast met de economische aangelegen heden, Monsieur Jules Moch, nu voor gesteld aan alle loontrekkers en gesa- larieerden onmiddellijk een uniforme duurtetoeslag de hoeveelste? te doen toekennen van 1500 francs per maand. Dit vertegenwoordigt ettelijke tientallen milliarden francs en zou het evenwicht der gewoife begroting, door de minister van Financiën pas zo moei zaam bereikt en waarvan de regering de onaantastbaarheid gezworen heeft, opnieuw verstoren. In de bergen tussen Ravello en Saler no in Zuid-Italië is een Amerikaans vliegtuig neergestort. Volgens de eerste berichten zouden 20 inzittenden gedood zijn. Volgens andere berichten zou het vliegtuig van Zweedse nationaliteit zijn. De Hongaarse regering heeft, zo als reeds in het kort is gemeld, een der patste katholieke persorganen van Hongarije, het weekblad „Uj Ember'', voorlopig voor de tijd van een maand verboden, omdat het een protestschrijven van de Kardinaal- Primaat van Hongarije aan de mi nister-president had gepubliceerd. De tekst van dit schrijven luidt als volgt: ,,In zijn op de 8ste van de vorige maand te VAc gehouden bijeenkomst heeft het Hongaarse Episcopaat zich bezig gehouden met klachten welke bij enige zijner leden van de zijde van de gelovigen zijn iqgekomen. Deze klachten hebben by het College grote ongerust heid veroorzaakt en het zeer smartelyk getroffen. Zij zyn de volgende: Tot het zich laten opnemen in de communistische party dwingt men per sonen. die zich. met het program dier partij niet kunnen verenigen er. zelfs personen, wier godsdienstige overtuiging lijnrecht met haar program in strijd is. De mensen kunnen slechts een betrek king krygen of behouden, indien zy tot de party toetreden. Door het lid maatschap van de communistische party vrywaart men zich voor bestraffingen en voor het geplaatst worden op ïyst B (lqst van staatsgevaariyke of onbe trouwbare elementen, die van de kie- zerslüst worden geschrapt. Red.). Dat zyn feiten, waartegen ook de overige partijen openlijk hun bezwaren hebben kenbaar gemaakt en waarop in de par- lementszitting van 9 October j.l. een spreker van een der coaUtiepartyen doelde. Wy geloven, dat deze toestanden, wel ke de democratische rechten aantasten, na afloop der verkiezingen door een te verwachten, zich geleidelijk herstellende, wetteiyke orde zullen ophouden. Wij houden het voor onmogeiyk dat een eeuw na 1848, het jaar, waarin o. m. de adellijke voorrechten werden afgeschaft, zich partijprivileges kunnen doen gelden, weike met elke gelijkheid de spot dry ven. De andere klacht komt voort uit het spiohnagestelsel, dat het politiecorps, be iast met de bescherming van de Staat, in toepassing brengt. In enige organen van genoemd corps worden op grond van verzon nen of onbenullige feiten bepaaide personen, ook zelfs priesters, oe- schuldigd en tracht men hen door bedreigingen er toe te brengen, in katholieke godsdienstige verenigin gen, in de paleizen der Bisschoppen en in katholieke opleidingsinstituten spionnagediensten te verrichten en van de daar heersende geest of van hetgeen daar voorvalt van tijd tot tijd verslag te geven. Het is voorgekomen, dat in een geval, waarin geen voldoende berichten binnen kwamen, de onder zware zielestrijd ge bukt gaande „spion" zelfs mishandeld werd. De op deze wijze verstrikte men sen worden met het ergste bedreigd, wanneer zij het zouden wagen, de hun verstrekte opdracht aan iemand te ver raden. In geval zulk een verraad wordt ontdekt, zou tegen hen een vervolging worden ingesteld wegens belastering van de politiemacht. Een van de donkerste tijden van onze' geschiedenis, het op de vrij heidsoorlog volgende tijdperk van Bach, doet ons denken aan zulke handelingen, welke geheel tegen de Hongaarse geest indruisen. Tegen over de kerkelijke instanties is zulk een optreden geheel overbodig, want naar samenzweringen zal men bij ons tevergeefs zoeken. Daarvoor zijn wij niet te vinden. Wij zijn gewoon, openlijk voor onze mening uit te komen, zoals onze con gressen en onze zo spaarzaam verschij nende bladen kunnen getuigen. Mijnheer de Minister-president, in de hoop. dat bij de aan U ondergeschikte organen van een te grote dienstijver sprake is, verzoeken wij U, deze in te tomen, opdat de gesignaleerde misbrui ken mogen ophouden en elk Hongaars burger zonder vrees en plagerij van de zegeningen van de vrede zal kunnen genieten." (Van onze Haagse redacteur) Wat de Bisschoppen in hun Herderlijk Schrijven en de overheden der pro- testanse kerken in hun kanselboodschup jongstleden Zondag reeds onder de aan dacht der gelovigen gebracht heboen, namelijk, dat Nederland, hoe beperkt de eigen middelen ook mogen zijn, de mo rele verplichting heeft naar vermogen de kinderen te helpen, die in verschil lende landen van Europa door gebrek én ellende dreigen om te komen, is ons gisteren op een bijeenkomst, georgani seerd door het Interkerkeiyk Overleg, waarbij het Hoogwaardig Episcopaat vertegenwoordigd was door mgr. Ver hoeven, nader toegelicht Er waren en zijn reeds in verschil lende streken des lands organisaties en comité's werkzaam om daarvoor in aanmerking Komende kinderen uit Duitsland ten onzent lichamelijk en geestelijk weer op krachten te laten komen. Om dit werk een meer vaste vorm te geven is door het I.K.O.. een cen traal bureau opgericht te Den Haag (Van Speykstraat 50. tel. 3916TS), waar aan o.m. verbonden is pater J. Körver, voorzitter van de Nederlandse Caritas Missie. Dit bureau heeft geen andere taak dan een middelpunt te zijn, dat ge gevens opvangt en die weer zo snel mo gelijk distribueert. Als taak, die direct wacht, is er de opname van 10.000 Nederlandse kinde ren uit Duitsland. Over één week reeds komen de eerste honderd kinderen en daarna hoopt men geregeld twee trans porten per week te kunnen verzorgen. De leeftijden liggen tussen 6 en 14 jaar. De kinderen worden in een voormalig D.U.W.-kamp in Limburg opgevangen, daar medisch onderzocht en zo nodig van een bescheiden aanvulling in nun garderobe voorzien, om vervolgens naar het adres van hun pleegouders te reizen. Er is nu een beroep gedaan op de goede Nederlandse gezinnen, die zelf do ellende van de oorlog nebben meege maakt en vaak dankbaar hebben kun nen profiteren ten gunste van de eigen kinderen van gastvrijheid door anderen aangeboden, om nu op hun beurt hart en huis wijd open te zetten voor die jeugd ouiten de Landsgrenzen, die net onschuldig slachtoffer dreigt te worden van de, met name in Duitsland, ellen dige na-oorlogse omstandigheden. Wat hen, bij wie deze oproep weer klank vindt, het meest zal interesseren, is de „technische" regeling voor het onderbrengen der kinderen. Katholie ken, die aan het verzoek der bisschop pen gehoor willen geven, kunnen zich het beste melden, onder opgave van nadere gegevens zoals samenstelling van het gezin, beroep enz., bij het eerder ge noemde bureau te Den Haag. Men krijgt dan voor de tijd van drie maanden een pleegkind „toegewezen", voor welk kind het normale Nederlandse rantsoen ter beschikking wordt gesteld. In het alge meen is het de bedoeling, dat de kosten van het verblijf voor rekening van de pleegouders komen. Wanneer financieel minder draagkrachtigen niettemin tocil aan een kind uit Duitsland gastvrij he'd willen verlenen, dan hoopt men hier voor een oplossing te kunnen vinden door de kosten van het verblijf te be strijden uit de giften, welke ter beschik king zullen worden gesteld door hen, die geen kind kunnen opnemen, maar wel hun financiële steun geven. Wat de politieke zuiverheid der gas ten betreft, voor zover men dan bij kin deren daarvan kan spreken, behoeven de pleegouders zich geen zorgen te ma ken. Aanbeveling verdient het met de kinderen zoveel mogelijk Nederlands te spreken, daar de pleegouders in dit op zicht niet de minderen behoeven te zijn. De ervaringen, die tot op heden met dit werk zijn opgedaan o.m. te Amster dam, zijn gunstig: het is een dankbaar werk van barmhartigheid; men maakt de jeugd, die toch geheel onschuldig is aan alle oorlogsellende, voor een korte tijd los uit die rampzalige sfeer van de ruïnes en voor de kinderen zelf, die zich niet bewust zijn van de maatschappe lijke ontreddering, temidden waarvan zy leven, doch alleen maar honger hebben, is er, naar de ervaring geleerd heeft, geen blijder dag dan die, waarop zij te gen hun kameraadjes zeggen kunnen; „Ik ga eten in Holland...." Zoals reeds eerder is gemeld, kan men zich in het Bisdom Haarlem opgeven bij de parochiële aalmoezeniers van de Bisschoppelijke Hulpactie. Men geve bij zijn verzoek het verlangen te kennen, of men een meisje of een jongen wenst, alsmede de leeftyd van het op te nemen kind. (Vervolq van vagina 1) Om half twaalf bereikt de laatste stoet het baldakyn voor de Westpoort van de Abdy, waar de deken en het kapittel van de Abdij in gouden koorkapppen Koning en bruid begroeten en de Abdy binnenleiden. Als zij de Abdij binnentreden, blazen op de galerij achter het hoofdal taar de trompetten een fanfare. De stoet stelt zich op. De bruidsmeisjes en pages voegen zich vanuit de kapel van St. George bij de bruid en de Koning, en voorafgegaan door het gehele ka pittel van de Abdij, het koor en de koorknapen, die de hymr.e „Praise my soul the King of Heaven" zingen, schrijdt de stoet door het middenschip aan weerskanten waarvan de honderden gasten staan De processie beweegt zich voort over de brede rode loper'naar het koor, schrijdt voort tussen de koor banken naar het Sacrarium, waar aan de voet van de treden, leidende naar het Sanctuarium, de bruidegom in vlootfiniform met zijn bruidsjonker, Lord Milford Haven, zich bij de Ko ninklyke bruid voegt. De koninklijke gasten nemen vervol gens plaats aan weerszijden van het Sacrarium, terwijl de bruid en bruide gom plaats nemen op de bovenste tre de van de trap naar het Sanctuarium met links van de bruid de Koning en rechts van de bruidegom de bruidsjon ker. Achter ben, aan de voet van de treden, stellen zich de acht bruids meisjes en de pages op. Van bü het al taar, waar de schat van gewijde gouden vaten ligt uitgesteld, begeeft zich de aartsbisschop van Canterbury in vol ornaat met koorkap en müter naar het bruidspaar om volgens de oude formule van de Engelse Staatskerk het huwelyk in te zegenen. De bruidegom en bruid leggen achtereenvolgens de huwelyksbe- loften af. De bruidegom ontvangt van de bruidsjonker de trouwring van Wal- lisch goud, welke hij plaatst aan de vinger van zijn koninklijke bruid. Na een korte toespraak van de aartsbis schop van Vork begeven zich brnid en bruidegom naar de kapel van Eduard de Belijder achter het hoofdaltaar, waar zij in tegenwoordigheid van de Koning en Koningin, bruidsmeisjes en pages en de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders de registers tekenen. Als ook deze plechtigheid, die bege leid wordt door een fanfare van de trompetters op de galerij achtet het hoofdaltaar beëindigd is, schrijden bruid en bruidegom door de lange Abdy naar de Westpoort om terug te keren naar Buckingham Paleis. Onder het ge lui van klokken van de abdy en van de kerk van St. Margaret nemen bruid en bruidegom plaats in de glazen koets, die zich ie beweging zet, geëscorteerd door de koninklyke garde te paard. Terstond heft de menigte wederom een ontzag wekkend gejuich aan, dat niet meer op houdt tot het jonge koninklyke echtpaar het paleis bereikt en dat opnieuw aan zwelt als kort na het passeren van de glazen koets de tweede stoet volgt met voorop de Koning en Koningin in de Ierse statiekoets, gevolgd door vier ry- tufgen met de koninklyke gasten uit het buitenland en het gevolg. Tenslotte volgt de stoet van auto's met Koningin Mary, Prinses Juliana en Prins Bern- hard en verdere koninklyke bezoekers en gevolg. De kindersterfte in de Britse zone is de laatste maanden met een derde ver minderd. De Britse bestuurscommissie beschuldigt de Duitse propaganda ervan, dat deze haar uiterste best doet de we reld te doen geloven, dat de toestand 'n Duitsland steeds slechter wordt en d3t de Duitse bevolking langzaam weg kwijnt. Dat dit niet waar is wordt be wezen door de vermindering van de kin dersterfte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3