Binnenlandse Zaken bij de Tweede Kamer in bespreking Damodes-zwaard bedreigde Albion's trotse record BGKIE DURF EN DE GITAARGEEST m 1 Uitbreiding industrie van geneesmiddelen Consumptie-aardappele n worden één cent duurder Lindberg, de held van Highbury r Wij luisteren naar Ajax speelde in topvorm ;H s Minister Witteman moet de begroting van zijn voorganger verdedigen Wetswijziging H.O. en M.O. aanvaard Vervoer aan de orde Landbouw kan niet meedoen aan prijsverlaging Gesprekken met de West -J v&\dwijh.ü>ig. j nn ■m. m m S|t fH Hi; II H ë9 Ë3 it fo§ DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 PAGINA 4 =r EERSTE KAMER Minister Vos doet toezeggingen „BATJAN" WEER THUIS IfciÉ Rond Kerstmis en Nieuwjaar GEPENSIONEERDEN KLAGEN Slechts vage toezeggingen VRIJWILLIGE PRIJSVERLAGING Dé'ailhandel doet mee ENGELAND-ZWEDEN 4—2 Schaken om wereldtitel in Amsterdam? «(gij--,-— f Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR iWordt vervolgd) En versloeg Boldkluh met 43 DAMRUBRIEK mé SU Wrn m i m Sfi Hi Sj u - Scheepvaartberichten Beurs van New York '$4 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft Woensdag middag allereerst minister Gielen's wetsontwerpen tot wijziging ei» aan vulling van de hogeronderwijswet en de middelbaaronderwijswet afgehan deld. De heer Tilanus bleef nog verwoed vechten tegen het artikel, waarbij de muziek als verplicht leervak werd in gevoerd. De heer Tilanus bleef tegen de ver plichting, doch de Kamer besliste met 33 tegen 28 stemmen, dat het verplicht zal worden. Tegen de A.R., C.H., P.V., S.G.P. en enkele katholieken. Vervolgens werd er zwaar gedokterd aan het leerprogramma van de middel bare meisjesscholen. Mevrouw Fortanier wilde per amendement aan dit leerpro gramma toegevoegd zien: staatsburger lijke opvoeding. Men maakte haar van nog deskundiger zijde duidelijk, dat op voeding geen leervak is, maar mevrouw Fortanier, voor een woordje niet ver vaard, maakte er zonder dralen „bur gerschapskunde" van. Men maakte mevrouw Fortanier dui delijk, dat dit een afschuwelijk woord is en toen kwam zij voor de dag met twee zulk heel gewone, maar dan ook bepaald duidelijke woorden als: staats inrichting en maatschappijleer. De heer Deering wilde tegelijkertijd het vak re kerft n vervangen zien door wiskunde en daar maakte de minister om practische redenen geen bezwaar tegen. En de heer Tilanus verlangde, dat de geschiedenisleraar^enig onder richt in staatsinrichting en staathuis houdkunde zal geven en de tekenleraar kunstgeschiedenis. Over een en ander is heel wat te doen geweest onder de onderwijsspecialisten en de minister had het druk. Het eindigde ermede, dat het amen dement van de heer Tilanus werd over genomen en het amendement van me vrouw Fortanier verworpen. De voor zitter stemde per ongeluk vóór. Ja, ja dat onderbewustzijn Tenslotte kwam er nog een amen dement van de heer Lucas, waarbij wordt bepaald, dat de H.B.S.-leraren naar analogie met het gymnasium uit hun midden een onderdirecteur zul len aanwijzen. Het werd door de mi nister overgenomen en toen was zijn wetswijziging er zonder hoofdelijke stemming door. Tevoren had de Kamer reeds aange nomen het wetsontwerp Bevordering van de voldoening van krachtens het Eerste Boek van het B.W. verschuldig de uitkeringen tot onderhoud, door de mogelijkheid open te stellen ter zake van dergelijke uitkeringen lijfsdwang toe te passen. In de laatste helft van de middag was minister Witteman aan zijn. debuut toe. Zijn begroting van Binnenlandse Zaken was aan de beuft. Of liever ge zegd: de begroting van zijn voorganger, iie hij heeft overgenomen en nu moet verdedigen. Een nog niet zo heel ple zierig karweiwant de Kamer was nog al opstandig. Dit is een heel gewoon verloop van za ken. Het vorige Jaar, toen het kabinet nieuw was. werden er verzoeken gedaan. Dit Jaar. nu blijkt, dat er van verschil lende verzoeken en aangekondigde plan nen niet veel of helemaal niets terecht is gekomen, wordt er geklaagd Het vol gende Jaar zou het nog erger kunnen zijn. De klachten gingen vrtJwe.' unaniem over De Eerste Kamer heeft Woensdagmid dag een korte vergadering gehouden, waarin een aantal kleine wetsontwerpen werd afgedaan. Bij het wetsontwerp tot intrekking van het vierde uitvoerings besluit van de secretaris-generaal van Waterstaat van 1 Juli 1940 (personen vervoer) voerden verschillende leden het woord. De heer Kraayvanger (K.V.P.) vroeg rechtsherstel voor hen, die slachtoffer zijn geworden van het dicta toriaal optreden der Commissie vergun ningen personenvervoer. Hij wenste voor deze personen voorkeur bij het verlenen van nieuwe vergunningen en wees er verder o a. op. dat de adviescommissie krachtens artikel 9 der wet alleen be staat uit de gelukkigen, die een vergun ning hebben gekregen. Spr. 'zou in deze commissie gaarne ook de gedupeerden "willen zien vertegenwoordigd. Hij juichte het toe, dat de busdiensten van de spoorwegen geen definitieve vergunning hebben ontvangen. Tot wanneer stelt de minister zich voor dat deze vergunningen zullen gelden? In zün antwoord legde minister Vos er de nadruk op, flat een poging om het verkeersbeeld te ordenen, alleen kan steunen op de ontwerpen, die ter vervan ging dienen van de oorlogsbesluiten. Be halve omtrent het goederenvervoer te land hoopt spr. ook binnen niet te lange tjjd het vervoer te water te kunnen rege len, zodat dan een coördinatie tot stand zal kunnen komen. De minister is bereid te bevorderen, dat degenen, die vroeger in het wegver keer ingeschakeld waren, niet worden achtergesteld bij het verkrijgen van nieuwe vergunningen Een voorkeur kan hier echter niet worden gegeven, wil men de wet geen geweld aandoen. Zolang de wet in haar oude vorm be staat, kan spr. geen richtlijnen geven voor de Commissie autovervoer personen, maar de minister overweegt een wets wijziging te dien aanzien voor te stel len. Wat de coördinatie betreft dient men te komen tot streekvervoersondernemin- gen, die ieder een afgerond gebied heb ben. Wij dienen, aldus minister Vos, af te komen van de vervoersverbodan op be paalde trajecten. Deze werken psycholo gisch geheel verkeerd. De meeste bezwaren kunnen worden opgeheven, wanneer de eigendomsver houding tussen de spoorwegen en de busondernemingen eenmaal zal zijn geregeld. In de tegenwoordige vervoerpolitiek is niet te zeggen, hoe lang de tijdelijke ver gunningen aan de spoorwegen voor bus diensten zullen duren. Dit hangt af van de verbindingen per rail, welke de spoor wegen zullen kunnen hervatten. de ambtenarènsalarissen, die maar niet verbeterd worden en over de wijziging van de Pensioenwet, die de regering ook wel belooft, maar niet geeft. De heer Krol dreigde zelfs met een t motie, opdat er tenminste een extra maand aan het administratief personeel van kleine gemeenten uitgekeerd zal wor den. De heer Van Sleen (P.A.) wijdde zijn hele rede aan het thema der salarissen en pensioenen, mevrouw Fortanier werd bijna vinnig, maar zij had dan ook in zonderheid het bezwaar, dat de gepensi- onneerden bij de tweede extra-uitkering, die voorjaar 1947 loskwam, drie millioen minder had ontvangen, dan aanvankelijk was aangekondigd, zonder dat de Kamer daarvan in kennis was gesteld. Zij achtte de hele gang van zaken een bewijs te meer voor het onvoldoende begrip, dat de regering heeft voor de noden van deze genensionneerden. Niet plezierig voor een minister, die er nu wel de verantwoordelijkheid voor aan vaard heeft, maar er persoonlijk overigens part noch deel aan heeft gehad. Een koor van klachten ging ook op over de handhaving van de Massifica tie. De welsprekendste woordvoerder daarover was de katholieke afgevaardig de de heer Peters, die de Massificatie op alle wetenschappelijke en menselijke gronden, die er maar te bedenken zijn veroordeelde, en men moet zengen, dat het indruk maakte. Om zijn betoog kracht bij te zetten, had hij een land kaart aan het svreekgestoelte opge hangen- Ja, de oude straatzangers met de aan- wijsplaten kenden de trucs van hun vak wel. De heer Peters had er het succes mee, dat hij een heel oploopje kreeg om de katheder. Zelfs de minister liet zich er door uit zijn tent, in casu van achter zijn groene tafel, .'okken: al die tijd, dat die kleurige kaart er hing, bleven er Kamer leden om de heer Peters verwijlen. En dat om zes uur in de namiddag en in een verveelde Kamer Het zou een Idee voor cis. Zandt kunnen zijn. als hij zijn moraliteiten over de afzichtelijkheid van Rome ten beste geeft. Verder kwam het gesprek nogal eens op de Zondagsrust, het drankmisbruik en de ..onzedelijkheid" van de kleding. Men spreekt altijd over onzedelijkheid, doch men bedoelt ongetwijfeld onzedig heid. Overigens heeft minister Witteman reeds in de Memorie van Antwoord mee gedeeld. dat hij er niets van gezien heeft, van die onzedigheld. althans, dat het hem niet zo is opgeva.len. Natuurlijk niet, ministers hebben het te druk met regeren en waar geregeerd wordt, daar geeft men zich niet bloot, doch aan het eind van deze middag moet de minister toch wel veel wijzer uit zijn stoel zijn opgestaan. Hii zal vooral begrepen hebben, dat het probleem hem met zorg behoort te ver vullen en dat de regering er diligent te- zen zal blijven. Dat hebben n.l. alle rege ringen er ieder jaar opnieuw over ver klaard en het probleem blijft er hetzelf de om. De heer Maenen. die inzonderheid ook de Zondagsrust beter gehandhaafd wilde zien. heeft ook nog gepleit voor een ver antwoorde decentralisatie: en over annexa tie van gemeenten zeide hij, ofschoon er in princioe een tegenstander van te zijn in gevallen, waarin het onvermijdelijk is te wensen, dat er maatregelen getroffen rul'en worden, om het eigen leven in de oude gemeentekernen te beschermen. De heer Al vera heeft bepaald verlangd dat de militairen in Indonesië aan de komen de verkiezingen deel zullen kunnen ne. men. Zoals bekend was ons land voor de laatste wereldoorlog ten aanzien van de geneesmiddelenvoorziening in belang rijke mate aangewezen op het buiten land, vooral Duitsland. De Nederlands» geneesmiddelenindustrie kan dus gere kend worden te behoren tot die takken van nijverheid, van welke thans ver wacht mag worden, dat zij in belangrijke mate zullen bijdragen tot het besparen van en door export verkrijgen van de viezen. Dat niet wordt stilgezeten moge blijken uit het feit. dat de productie van Ge neesmiddelen snel stijgt, terwijl ander- ziids door het ontwikkelen van nieuwe mogelijkheden bronnen worden aange boord. welke ons land niet alleen onaf hankelijker zullen maken van het bui tenland, doch ook een snellere vloeiing van de deviezenbron zullen bewerkstel ligen. Uit Apeldoorn wordt thans gemeld, dat aldaar een nieuw fabriekscomplex in aanbouw is voor rekening van de Ned. Fabriek van pharmaceutisch-chemische producten N.V. v.h. A. A. Bonnema. In deze fabriek, die ea. 5000 M2. nieu we bedrijfsruimte zal verschaffen, zal de fabricage op grote schaal van morphine uit maanzaadkaf ter hand worden ge nomen. terwijl daarnaast de productie van nieuwe geneesmiddelen en 'van be paalde grondstoffen voor de zusteronder neming. de Zwitsal-fabriek. op het pro gramma staat. Van de zijde der directie werd nog medegedeeld dat de bestaande Bonnema- en Zwitsal-fabrieken tezamen met het nieuwe complex te Apeldoorn binnenkort zullen worden verenigd in een onderneming onder de naam „Ver enigde Pharmuceutische Fabrieken N.V." De plannen hiertoe verkeren reeds in een vergevorderd stadium van uitvoe ring. H.M. korvet „Batjan", onder com mando van lt. ter zee eerste klasse F Cool, is gisteren de haven van Den Hel der binnengelopen. 29 Sep'ember j.l. vertrok dit schip, het eerste korvet, dat na de overname van de Australische marine thuisvaart, uit Batavia. Het heeft een aandeel gehad ir. de politio nele actie, waarbij het stellingen op Ambon vernietigde. Te Willemsoord is Hr. Ms. korvet „Batjan'' aangekomen. Nauwelijks was de loop plank uitgelegd, of de matrozen, van wie sommigen in geen acht jaar thuis waren geweest, renden naar de wachtende familieleden. (Van onze Haagse redacteur) In de actie van de algemene prijsver laging slaat de landbouw geen al te best figuur. Het voordeel van de verlagingen immers, wordt voor een groot gedeelte teniet gedaan, door het feit, dat de prij zen voor verschillende eerste levensbe hoeften, die door de "andbouw- en vee teeltsector moeten worden geleverd, juist in prijs, moeten worden verhoogd. Dit is niet de schuld van de landbouw zelf en om zijn goede wil te tonen, was met de prijsbeheersing avereen geko men, dat men de kleiaardappelen met één cent per K.G. in prijs zou verlagen. Het was wel niet veel, maar wie geeft wat hij heeft. Helaas, ook deze prijsverlaging zal niet door kunnen gaan. De handel heeft er tegen geprotesteerd en voor het argument, dat door deze prijsver laging de zandaardappelen onverkoop- Van 23 December tot en met 3 Januari 1948. doch niet op 28 December, zijn: A. In het rechtstreekse radio-telefoon- verkeer van Nederland met Curasao Kerst- en Nieuwjaarsgisprekken toege laten tegen het verlaagde tarief van 10.50 per 3 minuten. Verlenging van de duur boven 3 minuten en behande ling van zakelijke aangelegenheden is niet toegelaten. B. In het radio-telefoonverkeer van Nederland met Suriname Kerst- en Nieuwja?,rsg sspreklren toegelaten tegen het verlaagde tarief van 10.50 voor de eerste 3 minuten eri" 3.50 voor iedere volgende minuut. Verlenging van de duur boven 3 minuten is' toegestaan, in dien zulks door de sprekers wordt ge wenst en de tijd daarvoor beschikbaar is. Behandeling van zakelijke aange legenheden is niet toegelaten. Aan vragen kunnen worden ingediend bij de rijkstelefoonkantoren, die voorts alle gewenste inlichtingen verstrekken. (Van onze Haagse redacteur) „Spoedig", „binnenkort", „zeer spoe dig" en „eerlang" dat zijn de vage toe zeggingen, waarmede de Kaderleden werden afgescheept, die in de afgelopen maanden informeerden naar de tijds duur, binnen welke de herziening der pensioenwetten te verwachten is. De aangeslotenen Dij de Algemene Ne derlandse Bond van Gepensionneerden, de Bond van Gepensionneerden der Ne derlandse Spoor- en Tramwegen en de Algemene Militaire Pensioenbond, die in zeer grote getale in de voormalige Haagse Dierentuin Woensdagmiddag waren bij eengekomen, hebben hun ontevredenhaid over deze gang van zaken niet onder stoelen of banken gestoken. Er bevonden zich in de geheel gevulde Dierentuinzaal ook enkele Kamerleden, die zich persoonlijk op de hoogte kwa men stellen van de grieven der gepen sionneerden. Deze grieven zijn dan, dat bij de toeslag over 1946, die eerst in Maart 1947 werd uitgekeerd, een veel groter bedrag voor loonbelasting is afgetrok ken, dan verwacht was, dat reeds op 31 Mei van dit jaar van regeringszijde werd medegedeeld, dat de nieuwe pen sioenwet zich „in een vergevorderde staat van voorbereiding" bevond, doch men nog steeds moet afwachten wat er nu uit de bus zal komen en dat het verlenen van een voorschot (de wet zal gelden met terugwerkende kracht van 1 Januari 1947 af) dringend nood zakelijk is, omdat er gepensionneerden zijn, die maandelijks een bedrag van f 67,ontvangen, welke uitkering bij het huidig prijspeil wel zeer sum mier is. Een en ander is door de vergaderden in een resolutie ter kennis van de Re gering en de Staten-Generaal gebracht. baar zouden worden, is men gezwicht. Laten we hopen, dat de groenten-sec tor, waar men op het ogenblik drukke besprekingen over prijsverlaging voert, dezer dagen een optimistischer geluid zal kunnen laten horen. In aansluiting hieraan deelt het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening nog het volgende mede: Ten einde het oplopen der prijzen van consumptie-aardappelen te voorkomen en eeh zekere winstmarge voor groot- en kleinhandel te garanderen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in plaats van de tot dusver geldende richtprijs een maximum producentenprijs voor consumptie-aard appelen (zowel zand- als „kleiaardappe len) vastgesteld met ingang van 24 No vember a.s. De basis-maximumprijs is gesteld op f 7,40 per 100 kg. Deze prijs mag wor den vermeerderd me. een bewaarver- goeding, welLe successievelijk opklimt van f 0,50 p. 100 kg. voor de periode 24 November tot 14 December 1947 tot f 3,per 100 kg. na 13 Juni 1948. Met ingang van 15 December a.s. zul len tevens maximumprijzen gelden voor verkoop van groothandelaar aan groot handelaar, welke gelijk zijn aan boven staande prijzen, vermeerderd met f 0,60 en de werkelijke vrachtkosten van laad plaats tot plaats van bestemming. Eveneens zullen met ingang van 15 December 1947 maximumprijzen worden vastgesteld voor verkoop van consump tie-aardappelen door groothandelaren aan detaillisten, n.l. van 15 December 1947 t/m 26 April 1948 11 cent per kg.; van 27 April t/m 31 Mei 1948 12 cent per kg. en na 31 Mei 1948 .3 cent per kg. De vaststelling van deze maximum prijzen voor teler en handelaar brengt geen wijziging in de prijs voor de con sument. Zoals men weet, geldt voor de consument tot 15 December 1947 een maximumprijs van 11 cent per kg., •welke prijs met één cent mag worden verhoogd voor de betere kwaliteiten onder voorwaarde, dat men tevens behoorlijke consumptie-aardappelen voor een maximumprijs van 10 cent per kg. voor verkoop beschikbaar heeft. Na 14 December 1947 zal de prijs voor de consument in het bekende schema met één cent worden ver hoogd. De Raad van Bijstand van de Be drijfsgroep Detailhandel heeft in verband met de oproep van de re- ring aan het bedrijfsleven, tot een vrijwillige prijsverlaging over te gaan, besloten aan deze actie medewerking te verlenen. In beginsel zal daarom iedere verlaging van industrie- of groot- handelprijzen door de detailhandel onmiddellijk en in het algemeen ook voor de aanwezige voorraden moeten worden doorgegeven. Teneinde tot stand gekomen prijsver lagingen ook voor het publiek duidelijk tot uiting te brengen, zullen voorts alle vakgroepen haar ingeschreven detail handelaren de dringende wenselijkheid voorbehouden de in prijs verlaagde ar tikelen en in het algemeen de goed kopere producten met zorg onder de aandacht van het kopend publiek te brengen. (Van een speciale verslaggever) LONDEN, 19 November Met reuzensprongen drpafde Frank Swift vanmiddag over High bury, om de kleine maar beproefde keepersknuisten van zijn Zweedse collega Lindberg langdurig en har telijk tussen zijn kolossale handen te prangen. En hij was niet de enige. De scheidsrechter, die zo juist het einde had geblazen van een wed strijd, waarin Engeland zijn onge slagen thuisrecord tegen de Zweden met 42 had gehandhaafd, volgde het voorbeeld van de Brit en gaf ten aanschouwen van bijna 45.000 enthousiast applaudisserende toe schouwers de continentale doelman op deze wijze een compliment, dat wel als een zeer ongewone 1 onder scheiding mag gelden. Inderdaad was er alle reden voor deze hartelijke demonstratie van oprechte bewonldering. Want als er werkelijk ge beurd was, wat in de laatste 20 minu ten van de wedstrijd zeer ernstig heeft gedreigd dat de Zweden hun 32 achterstand zouden nivelleren dan was dit opzienbarend succes zeker voor 80 pCt. te danken geweest aan het fan tastisch optreden van de koelbloedige en vastberaden Lindberg. Het was waarlijk ongelofelijk wat hij er uit hield. Schoten van Mannion, Lawton, Mortensen, hij stompte ze van verre en van dichtbij, dat het voor de Engelsen om wanhopig te worden was. De meest verfijnde combinaties onderbrak hij door snel ingrijpen en onbevreesd uitlopen en dikwijls leek het er op, dat zijn grootse werk onder de lat zijn mede spelers in de voorhoede tot het beslis sende doelpunt zou inspireren. Dat dit niet gebeurde en dat Mor tensen in de laatste minuten de zege van de Engelsen ,met een formidabel doelpunt veilig wist te stellen, is ove rigens niet onbevredigend. Want hoewel het Damocles-zwaard aan het laatste dunne draadje trilde boven hét trotse reoord van voetballend Albion, kan men toch moeilijk ontkennen, dat de gastheren veel beter voetbal speelden. Hun techniek en combinatievermogen stonden beslist op hoger plan, zij schoten meer en beter en domineerden vooral in de eerste helft volkomen over de Zweden, hoewel die langzaam maar ze ker toch warm liepen en door fanatiek spel hun technische achterstand enigs zins inliepen. Maar toen het rusten was, leidden de Engelsen toch met 31 en er was geen sterveling op Highbury, ook niet onder de talrijke Zweedse sup porters, die met de „Sagar" mee naar Engeland waren gestoomd, die recht en billijkheid van deze cijferverhouding in i wij fel trok. Mortensen had na dertien minuten zijn ploeg de leiding gegeven op een meester lijke dribbel van Mannion: Lawton nad ach tminuten later uit een strafschop we gens haken van de opnieuw doorgebro ken Mortensen de stand op 2—0 gebracht en nadat Gunnar Nordahl een van de drie Nordahlen uit de Zweedse ploeg in dezelfde minuten de achterstand tot 2l had gereduceerd, had wéér Morten sen. nu na een weergaloos mooie solo van dure Tommy, Lindberg ten tweeden male gepasseerd. Maar pas na rust bleek, dat de Zweden zich heilig hadden voorgenomen, koste wat kost en met alle consequenties daaraan verbonden, voor hun kans te vechten. Zij speelden zeer heftig, niet alleen de bal, zoals hun technisch betere Engelse collega's, maar heel vaak spe ciaal de man. Zij kregen daardoor een zeker overwicht en bedreigden zo het Engelse doel herhaaldelijk Swift moest eens een reuzensprong maken naar een enorme kogel van Nordahl. Het experi ment gelukte, maar het kostte drie mi nuten cm Franks knie weer bij te spij keren. In de 24ste minuut van de tweede helft eindelijk gingen de vlaggetjes van de Zweedse supporters opnieuw omhoog, toen dezelfde Nordahl tussen Hardwick en Franklin gemangeld werd en Gren de strafschop tè secuur inschoot, om de wanhopige sprong van Swift zelfs maar te rechtvaardigen: 32. De strijd bereikte nu zijn hoogtepunt en onophoudelijk zweepte de Zweed se kolonie haar stoere speler» voort. Er dreigden opnieuw verschil lende gevaren voor het Engelse doel, maar toch niet zo veel als aan de andere kant, waar men drie-, vier-, vijfmaal al juichte voor schoten van Lawton, Finney, Mannion en Mor tensen, maar vijfmaal het gejuich in de kelen bleef steken, omdat de formidabele Lindberg met een geweldige sprong het ongelofelijke werk had verricht. Het zou gebleven zijn zoals het was, wanneer niet in de laatste minuten Mortensen nog eens was losgebroken en na een brillante solo uit het middenveld met een schit terend schot even buiten het strafschop gebied zijn derde en Engelands vierde doelpunt had gescoord: 42. Er bestaan momenteel plannen om het wereldkampioenschap schaken begin 1948 in Amsterdam te houden. Hieraan doen waarschijnlijk mee drie Russen, twee Amerikanen en de Nederlander dr. Max Euwe. i SWIFT Het Nederlandse militaire elftal, zon der Rijvers, verloor een voetbalwed strijd tegen A.G.O.V.V. met 30. De Haagse IJshockeyclub H.H.Y.C. won gisteren een ijshockeywedstrijd met 111 Nan de Rest van Nederland. Donderdag HILVERSUM II, 415 M. 16.45 Mozart. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Geestelijke liederen. 17.50 Over zee. 18.00 Tuinbouw. 18.15 Piano. 18.30 Ko ren. 19.00 Nieuws. 19.15 Zending. 19.45 Gram. 19.55 Bach-koraal. 20,00 Nieuws. 20.15 Steravond. 21.30 Vaart der vol ken. 21.50 Gram. 22.30 Nieuws. 22.45 Overdenking. 23.00 Cembalo. 23.30 Gram. HILVERSUM I. 301 M. 17.00 Ka- leidoscoop. 17.20 Portielje. 17.30 Sky- masters. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.05 Person. 19.15 Am. Songs. 19.45 RVD. 20.00 Nieuws. 20.10 Phil.ork. 21.15 ....En lieten de zaak zoals zij was. Luisterspel. 21.50 Dansmuz. 22.20 Herfstprogramma.' 22.45 .Journalistiek. 23.00 Nieuws. 23.15 Feestklanken uit Londerl. 23.25 Gram. Vrijdag HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Strijk kwartet. 11.15 Zang. 11.45 Ancora- trio. 12.15 Marinierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 13.45 Mu- sette-ork. 14.20 Schrijvers. 14.40 Orgel. 15.10 Gram. 15.30 Bach. 16.00 Decla matie. 16.20 Zang. 16.30 Gram. 17.15 Ensemble Lachman. 17.45 Kleine me lodie. 18.15 Piano-viool. 18.30 Geeste lijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.15 Klankbeeld P.T.T. 19.30 Luisterwed strijd. 19.45 Middenstand. 20.00 Nieuws. 20.15 Kamerork. 20.45 Esther luisterspel, 22.00 Orgel. 22.30 Fluit. 22.45 Overd. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 10.45 Pianoduo. 11.15 Voordr. 11.30 Gram. 12.00 Pierre Palla. 12.38 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerork. 13.45 Gram. 14.00 Koken. 14.20 Gram. 15.00 Dichters. 15.20 Gram. 16.00 Ramblers, 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Johan Jong. 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Rep. tuinbouwcongres. 19.30 Ge loof. 20.00 Nieuws. 20.05 Luisterwed strijd. 20.20 VPRO-film. 20.30 Pro bleem van het leven. 21.00 Gram. 21 30 Lekenrechtbank. 21.45 Brahms. 22.00 Weekoverzicht. 22.15 Swing. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 67 De musicus Jean Flamo ver giste zich niet. Hij hoorde duide lijk hoe zijn nieu we instrument door een ondes kundige hand werd aangeraakt ,,Een aanslag om van te rillen mompelde de mu sicus terwijl hij snel een kamer jas aanschootHij stak de kaarsdie altijd op zijn nacht kastje stond, aan greep een wandel stok en sloop door de gang naar de kamer vanwaar het ge luid kwamMet een plotselinge beweging wierp Jean Flamo de deur van de kamer open. Door een windstoot woei zijn kaars uitFlamo zag hoe een lichtbundel uit een zaklantaarn juist op zijn gitaar vieldie in de lucht zweefde. Onder de gitaar meende Flamo de vage omtrekken van een zwart voor- werp% iets als een vioolkist, waar te nemen. Langzaam tastte Flamo's hand langs de muur tot hij het knopje van het elec- trische licht voelde 28) Hoelang geleden deze moord werd gepleegd, kon ik natuurlijk niet be palen, doch zelfs een leek moest het opvallen, dat de bloedvlekken cp lakens en kussen zeer donker van kleur waren en het bloed aan de hals en het gezicht volkomen geronnen was. A.A. boog zich voorover en keek naar de wond. „Als met een scheermes, Bram," zei hij. „Wie loopt er in 's hemelsnaam met een scheermes in zijn zak?" „Daar kon je beneden toch niets van zien." zei ik. „Je bedoelt van sporen van inbraak? Nee, niet opvallend tenminste. Waar schijnlijk was de dader dus thuis hier. wist althans heel goed de weg. Wilde misschien, net als wij, eens op zijn ge mak rondneuzen in de zaken van mijn heer Van Bemmelen. Zullen we straks eerst eens nagaan, voordat we zelf snuffelen." Zijn blik gleed langzaam over het bed en vandaar door het vertrek, vooral over de vloer tussen ledikant en deur, alsof Arie hoopte dat de dader enig spoor zou hebben achtergelaten. „Heb je de deurknop aan de binnen kant aangeraakt?" vroeg hij. „Dat weet ik waarachtig niet," ant woordde ik. „Ik heb de deur dichtge- duwd, dat weet ik wel „Tob er maar niet over. Maak hem in elk geval niet schoon. Zoals het nu is, kunnen ze beter twee afdrukken vinden, dan geen enkele. Hoogstens krijg jU er een beetje last mee, maar dat moet je dan maar voor de goede zaak over hebben. Blijf ook van de buitenkant af, Bram. Daïr is de dader toch zeker aan geweest. Misschien met handschoenen, doch je kunt niet weten. Hm. Men schijnt hier niet ge zocht te hebben. Alles lijkt me intact Bovendien geloof ik niet, dat er bij haar iets te vinden was, wat een moord kor uitlokken. „Moeten we de politie niet waar schuwen?" „Morgenochtend, dan zullen we op bellen. Het is nu al zolang geleden, dat een paar uur meer of minder er weinig toe doet. Al twee dagen kregen we geen gehoor, dus mogen we aannemen, dat op zijn laatst Vrijdagnacht de vorige bezoeker hier kwam." Al pratend was hij naar een hoge linnenkast gegaan, een glimmend ge wreven mahonie, ouderwets erfstuk. Hij bekeek het slot nauwkeurig en de rand waar de ene deur over de andere sloot Hij maakte de kast niet open. „Nou, laten we een minder lugubere plaats zoeken," zei hij. „En laten we hopen, dat we een of andere aanwij zing vinden, want tot nu toe is het treurig. Die snuiter heeft het ofwel va ker bij de hand gehad, ofwel hij heeft zich tot in de kleinste kleinigheid voor bereid." „En toch hoop je iets te vinden?" „Geen spoor van de dader," ant- wóordde hij ogenblikkelijk. „Daartoe is die te slim. Maar een verwijzing naar een mogelijke aanleiding, wie weet." We verlieten het sinistere vertrek; ik sloot de deur, door öie met de voet zo ver mogelijk dicht te trekken, waarna ik, met mijn handschoen, de knop draaide. „Zal ik de overige afdrukken, die ik gemaakt moet hebbenvroeg ik. „Nee, alles toch maar laten zitten." In de zitkamer van Van Bemmelen hingen er zware gordijnen voor de beide ramen; we konden zoveel licht maken, als ons gewenst voorkwam. Op Arie'? verzoek deed ik dat ook. Er hing eeft kristallen kroon, die het vertrek in on gezellige kille klaarheid zette en er stond een bureaulamp op een bureau- cylindre. A.A. nam aan dit bureau plaats en betuurde de sluiting, waarbij hij gebruik maakte van een kleine loupe. Ik lette op de uitdrukking van zijn ge zicht. Het grijnslachje, dat me gewoon lijk enig succes verried, bleef weg. Hij toonde echter ook niet de minste te leurstelling. Hij verwachtte dus werke lijk niet, enig spoor te zullen vinden van de huishoudster. Een poosje zat hij nadenkend stil. Dan haalde hij de schouders op en zei: „Jammer, maar het kan niet anders. Ik moet toch even onder die schuif kijken, Bram. Dan doet de politie maar eens wat meer moeite. Vingerafdrukken kan je voorkotflen, sleutelschrammetjes niet zo gemakkelijk. Enfin, we zullen ons best doen." Hij koos een sleuteltje van een bosje, dat hij bij zich droeg, paste het In het bureauslot. Het paste niet. Hij nam een ander, waarmee hij even wrong. Het slot gaf mee, de cylinderschuif ratelde zachtjes onder de druk van zijn linker hand omhoog. Indien het huis 't ons nog niet dui delijk had gemaakt, zouden we het nu toch hebben vastgesteld: mijnheer Van Bemmelen moest een zeer ordelijk mens geweest zijn. Op het blad van het bu reau lag alleen een onderlegger van vloeipapier, er stond een pennenbakje en een standaard voor een vulpenhou der; een kalendertje wees de datum van tien dagen geleden, de dag, voordat mijnheer Van Bemmelen het briefje aan A.A. schreef. Tussen de latjes aan de zijkanten stonden links enige brieven, rechts een paar rekeningen, althans couverts met een firmanaam In de vakjes lagen bureaubehoeften, postpa pier, enveloppen. Er stond een Franse dictionnaire, waarvan de band een veel vuldig gebruik verried. „Veelbelovend ziet het er niet uit," zei ik. „Je kunt de hele boel met één blik overzien." „Ik verwacht ook niet," antwoordde A.A. „Ik hóóp." Hij begon met de couverts in de gleuf rechts. Een rekening van een wijnhan delaar en een van een kleermaker, beide van recente datum. Waarschijnlijk moesten ze nog. voldaan worden en stonden ze daarom apart. Noch van de wijnhandelaar, noch van de kleermaker kon men zo maar een ontvoering ver onderstellen. Arie zuchtte eens en keek mij schuintjes aan. Zijn samengetrok ken mond zei, zonder woorden: „Niets." Plichtmatig nam hij de enveloppen uit het tweede gleufje links. (Van onze speciale verslaggever) Een juweel van een doelpunt zette gisteravond de kroon op het spel van Ajax, dat de Deense kampioensploeg Boldklub in het Amsterdamse Stadion met 43 versloeg. Fischer, die toen al twee doelpunten op zijn naam had staan en in een puike vorm verkeerde, trok de bal in volle run van de doellijn af voor, waar Bruins met een zweefduik achterwaarts inkop te. Het ging trouwens het laatste half uur helemaal goed in de Ajax-gelede- ren. Vooral de rechterwing Fischer— Wojfers vormde een voortdurend ge vaar voor de tegenpartij. Snel en fana tiek werd er toen gevoetbald. En dat was trouwens ook de enige mogelijk heid om tegen het sterke Boldklub, waarin voetballers met een subliem» balbehandeling en een uitstekend com binatievermogen speelden, iets te kun nen uitrichten. Toch mag men zich niet blind staren op dat laatste half uur, toen Ajax het beste van het spel had. Want voor rust hadden de Amsterdam mers de handen vol aan de watervlugge Denen, die geregbld voor Keizer's doel opdoken en dan keihard konden schie ten. Deze koelbloedige wist er echter wel raad mee. Geheel tegen de verhou ding in had Ajax na een half uur spelen een 20 voorsprong door doel punten van Fischer en Wolfers, maar nog voor rust maakten de Denen gelijk Eén doelpunt uit een penalty, die Pot- harst had veroorzaakt, en één uit een meesterlijke combinatie. In de tweede helft namen de gasten weer het initia tief en nog eens moest de Ajax-verdedi- ging voor de bedrijvige, snelle voetbal lers zwichten (23). Toen brak er ech ter een storm los op de tribunes en be geesterd door deze aanmoedigingen gingen de Amsterdammers hun eigen spelletje spelen. Met een sneltreinvaart ging de bal van voet naar voet, van achter af, via zes Ajax-benen naar Fi scher, die in een dodelijke run met een keihard schot scoorde (33). Daarna de winnende goal. Ajax had met 43 van Boldklub ge wonnen, dat in de Deense competitie met een doelgemiddelde van 204 aan het hoofd van de ranglijst staat en clubs als Chelsea en Malmö in eigen huis had verslagen. i Serie problemen van Joh. v. d. BoO" gaard te Nuland. No. 1423 i jgg m [o] i No. 1424. Zw. 11 st. op 5, 8, 9, 11, 13, 15. 18, 22, 23, 36, 45. Wit 12 st. op 20, 27, 31. 32, 34, 37, 38, 40. 43, 44, 47. 49. No. 1425. Zw. 12 st. op 1, 8, 9. 12—16. 19. 31. 32. 36. Wit 12 st. op 17, 21, 25, 29, 30. 33, 39, 40, 43. 44, 47, 48. Voor alle problemen geldt: wit speelt en wint; oplossingen kunnen worden in gezonden tot uiterlijk half December aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem stede. Ter beantwoording van verschillende brieven diene dat de opgave van probt No. 1417 juist is; men houde er evenwel rekening mede, dat in een probleem ook dwangzetten geoorloofd zijn. Oplossingen. Serie van C. Marjot te Amsterdam. No. 1405. Wit speelt naar 34, 37, 3731, 11. 44, 32, 3. 27. 27 en wint. No. 1406. 27, 37, 30, 31, 2, 48 en wint. No. 1407. 19, 12. 24, 34. 23, 5, 45 en wint. Heel aardige vraagstukjes, echter va» het ouderwetse systeem, n.l. er komen m de standen stukken voor die in het "e- 1 heel niet aan de ontleding deel hebben, derhalve figuranten zijn. A. Roos t Eef). dezer dagen ontvingen wij het overlijdensbericht van de Alkmaars» j problemist A. Roos. Na een werkzaam, voorbeeldig leven van 79 jaren, hetwelk nem behalve vreugde en geluk ook veel j zorgen en leed bracht, nam deze eenvou- dlSe maar zeer godsdienstige man al- scheid van het aardse leven. Tijdens de oorlog werd hij zwaar ge schokt door het verlies van zijn zoon, die l als politie-agent te Amsterdam wegens illegaal werken door de bezetters werd gefusilleerd, terwijl zijn dochter om de zelfde reden gevangen werd gezet. Of schoon berustend kon hij deze slage" maar moeilijk te boven komen. Het was reeds op bijna 70 jaren, da1 de heer Roos door onze wedstrijden g2' inspireerd werd tot het maken van pro blemen, waarin hij na enige mislukkin gen spoedig de goede smaak te pakken kreeg en later verscheidene geestige re sultaten bereikte. Vele lezers zullen zich de vaak fraaie en zuivere compositie' herinneren. Zijn nagedachtenis zal voor velen eeö rijk voorbeeld blijven. Dat hij in vrede ruste! S. ALWAKI p. 19 Fern'o Nor'a n. La Plat» AXELDIJK 19 te Corpus Christi. CIRRUS weerschip 20 te Rott. verw. DELFTDIJK 19 v. Vancouver te Rott. GOUWE 19 v. Gefle te IJmuiden. KELBERGEN 19 v. Sfax n. Gibraltar. MERWEDE 14 v. Villa Const, n. S. Nico* PHRONTIS Amst.-Bat. p. 19 Gibraltar. PR. BERNHARD 14 v. Oran n. LivornO- PR. WILL. IV 19 v. Montreal te Rott. TELAMON 18 v. N.Y. n. Kaap Haitien. ORANJE 22 te 13 u. te A'd. verw. RIDDERKERK 17 v. Singap. n. R'dam- AMSTELSTAD 19 v. Havre n. Hamburg- ARAK 19 v. Kopenhagen te Antw. BERKEL 19 v. Genua te Livorno. CIRRUS weerschip 20 te Rotterdam. CYGNUS 20 v. Lissabon te Valencia. EMANCIPATOR 20 v. Suez n. O.-Afh HELENA Amst.-W.-Ind. p. 20 Ouessan* HERCULES 20 v. Mutzuna te Istamb. HYDRA 19 v. Pta. Cardon n. Curacao. JAARSTROOM 20 v. W.-Afr. te Amst- KATWIJK 20 v. Rott. te Amsterdam- KEILEHAV. p. 20 Dover n. Cardiff KOTA BAROE p. 20 Dungeness n. LARENBERG p. 18 Kp. Frio n. Buen. MURENA 20 v. Las Piedras te Rott. u NIGERSTRM. 20 v. Amst. te Takora" ROEP AT 20 v. Kaapst. te East London- ROSSUM 19 v. Sfax n. Gibraltar. SARPEDON 19 v. Melilla te Sevilla. PAARNESTR. 18 v. Stornoway n. Re>" TALISSE Java-N.Y. 18 v. Colombo. TAWALI p. 20 Kp. Guardafui n. Bar- ZIJPENBERG p. 20 Dover n. R'dam- 19/11 Anaconda Copper 35% Bethlehem Steel 99 U Chrysler Corp. 62% General Electric 3 a y General Motors 58 -s Hudson Motors 20 Kennecott Copper 48 ,4 Montgomery Ward »5™ North American Co 25 va Radio Corp. 9 4 Republic Steel 27 a Shell Union Oil 30'4 Southern Pacific 4a h Southern Railway 3b Tidewater 23.2 U.S. Steel 76'4 ex dividend 18'J,1 35 p94 62';*. 58,? 19? 48 56» 36-- 23,7 76'i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4