Madoera in Nederl. handen Franse soldaten beschermen vitale bedrijven Léon Blum kabinetsformateur Koninklijk bruidspaar naar Zuid-Engeland Mr. Cremers' benoeming tot burgemeester Partijverhouding in de Raad weinig constante maatstaf' u Naastenliefde en woningtekort Met distributie van kleding en voedsel is bereids begonnen SCHEIDING IN DE INTERNATIONALE ARBEIDERSBEWEGING? Sobere feestviering in Londen Tol hoofd en tart Comm. van Drie maakte reèds „vorderingen" Rusland eist pro-communistische houding Het weer 4 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24006 ZWEMINRICHTINGEN. WET Degelijke vooruitgang" „BRASTAGI" StAAT IN BRAND Voor bemanning geen gevaar Tekort vrouwelijke arbeidskrachten m mr. &<**- KINDERTOESLAG IN BELGIË WÊsmm Paviljoens gekocht in Zweden Maar geschiktheid voor verpleegruimte is gering Oude man verdronken Hotels sloten om tien uur 99 99 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f .4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter.» Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In het na-ooa-logse Europa is er wel licht geen probleem zo groot, 00 diep ingrijpend in het maatschappelijk leven, zo veel verwoesting op sociaal ter rein aanrichten^ en ook zo moeilijk door de overhead alleen öp te lossen ais de ramp van het woningtekort. Ook ons land is voor deze ramp niet gespaard gebleven. Veel erger dan in de jaren na de vorige wereldoorlog, waarin ons land aan de verschrikkingen van de oorlog nog ontkwam, is thans het gebrek aan woon ruimte. De nadelige gevolgen hiervan op godsdienstig, zedelijk en maatschappe lijk terrein zijn zo ontzettend groot, dat er door samenwerking tussen overheid en burger geen poging mag worden na gelaten om deze gevolgen zo veel moge lijk tg verzachten. Gemakkelijk zal deze taak niet zijn Het is immers een uiterst netelig vraagstuk. Zouden we over vol doende geschoolde arbeiders en voldoen de materiaal beschikken, dan zou men bunnen volstaan met maar te bouwen en binnen korte tijd zou men het tekort zien verminderen. Zo liggen de zaken echter niet. Alleen al de bevolkingsaanwas en noodzakelijke krotopruiming vergen jaar lijks, aldus lazen we dezer dagen in een rapport betreffende het woonruimte- vraagstuk, de bouw van, 30000 tot 35000 woningen. Wil men de achterstand in 10 Jaar inhalen, dan zullen in deze periode gttoouwd móeten worden 350.000 wonin gen plus 10 maal 30000 woningen is 650.000 woningen of wel 65000 woningen per jaar. - De plannen voor de bomende vijf jaar gaan echter niet verder dan 160000 wo ningen. Er blijft dus een schreeuwend tekort, dat voor een belangrijk deel slechts valt op te lossen door same n- woning. Het is hier, dat we de nete ligste kant van het vraagstuk raken. Waarom? In tegenstelling tot de Fransman bij voorbeeld, wiens woning vaak tot weinig anders dient dan slaapgelegenheid, hecht de Nederlander, evenals de Engelsman, zeer grote waarde aan zijn „home." Dit woord is niet goed te vertalen met huis .of tehuis, omdat in home tevens verbor gen ligt het bijna ondefinieerbare, dat wij huiselijke sfeer noemen. De Engels man kent het spreekwoord ,,My home is my castle", mijn huis is mijn kasteel, wat zowel betekent dat zijn huis even waardevol voor hem is als een kasteel, als dat het 'n vesting is, die hij tot het uiterste zal verdedigen. Er zit veel ge zonds in deze opvatting èn wij zouden het ernstig betreuren, indien deze le venshouding zou worden aangetast. Dit is ook de reden waarom bijna iedere Ne derlander, indien hij het woord „samen woning" hoort uitspreken, onmiddellijk als in een egel verandert, die van alle kanten zijn stekels uitsteekt. Moeten dus al degenen, die door de huidige woning nood zwaar getroffen zijn: de duizenden oorlogsslachtoffers, al die jongehuwden, die nog gescheiden moeten leven of op een onmogelijke wijze inwonen bij fa milie, de gerepatrieerden, die, na jaren van scheiding in het kampleven, hun keren naar herstel van het gezinsver band, maar bl ij ven wachten tot er misschien ooit in de toekomst in hun nood voorzien word't? Geenszins. Daar, waar inderdaad hulp kan geboden wor den, móet het ook geschieden. Nog overal in den lande worden grote leegstaande panden aange troffen, welke met weinig kosten bewoonbaar voor gezinnen gemaakt' bunnen worden. Nog altijd zijn er vele woningen met 7 of 8 kaïhers, die slechts door twee mensen bewoond worden. Nog altijd zijn er vele mensen, die over een overvloed van woonruimte beschik ken, maar weigeren, vaak onder allerlei schijnmotieven, hun woning voor hun medemensen open te zetten. Hier ligt een taak om deze verkeerde mentaliteit in gunstige richting te beïnvloeden Van deze kant op de eerste plaats zal een stap gezet moeten worden voor die op lossing van het nijpende probleem. Wij begrijpen, dat het voor velen, hoe- Wel over overvloedige woonruimte be schikkend, toch een uiterst zwaar offer kost iets prijs te geven van hün „èastle." Vergeten we echter niet, dat aovelen ook verlangen naar een eigen home, waar naar ze zo lang reikhalzend uitzien. Het is met deze nood voor ogen dat het Episcopaat Zondag j.l. een dringend beroep gedaan heeft op de offervolle bereidheid der gelovigen. Aan de deugd der naastenliefde worden in deze tijd meer dan gewone eisen gesteld. Daten die katholieken het bewijs leveren, dat ze .deze naastenliefde niet alleen met woorden, maar ook door daden willen beoefenen. Minister Drees heeft het ontwerp- zweminrichtingenwet niet teruggenomen, deelt hij thans aan <ie Tweede Kamer mede. Hij heeft schorsing tier beraad slagingen gevraagd, om zich te beraden over hetgeen op dit punt zal moeten geschieden. Hij hoopt de Kamer spoedig nader over zijn standpunt te kunnen inlichten. Terwijl de driemogendheden-com- missie Donderdagavond bekend maakte dat het comité voor het staken van het vuren in de eerste week van zijn arbeid „aanzienlijke vorderingen" had gemaakt, heeft naar United Press verneemt, de Ne derlandse regering officieel bekend gemaakt, dat de Nederlandse con trole was uitgebreid tot de rest van het in Indonesische handen zijnde eiland Madoera. De republikeinse vice-premier Setiadjit noemde deze Nederlandse aankondiging „een flagrante schending van het bevel tot het staken van het vuren": Hij zeide, dat hij vandaag de situatie met de drie- mogendheden-commissie zou opnemen. Een Nederlandse woordvoerder zeide: >,Wij bezetten Madoera niet, wij pa trouilleren er slechts." In het Nederlandse communiqué wordt gezegd dat de Nederlanders 11 en 13 November begonnen zijn met de distributie van kleding en voedsel in vier vroegere republikeinse steden, welke aan gene zijde van de demarcatielijn ge legen waren. Het waren de steden Goe- loek-Goeloek, Ganding, Soemenes en Manding. Later werd medegedeeld, dat de dis tributie van kleding- en voedsel op Oost-Madoera deze week ook tot andere districten zal worden uitgestrekt. Ge zegd wordt, dat de Indonesische auto riteiten de bevolking op Madoera in nood hebben gelaten. Echter wordt niet medegedeeld, waarheen de Indo nesische troepen zjjn vertrokken. Tevoren had de Commissie van Goede Het 9246 ton metende Nederlandse motorschip „Brastagi", dat bij lie de Caldeira aan de grond is gelopen, staat thans in brand. Agenten van de Hol- land-Afrika-lijn in Durban verklaarden dat er nog geen bijzonderheden1 be schikbaar zijn, maar dat het vuur „he vig" is. De „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is in de nabijheid. Voor de bemanning van de „Brastagi" bestaat geen gevaaf. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat hij de voorkeur geeft aan indirecte beïnvloe ding boven dwang ter bestrijding van het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten in huishouding en industrie. Het tekort zou op 26.000 vrouwen ge steld kunnen worden. Oplossing van dit vraagstuk op korte termijn is niet te verwachten. Diensten medegedeeld, dat er degelijke vooruitgang was gemaakt bij de bespre kingen tussen de Nederlandse en Indo nesische commissies tot uitvoering van de order tot het staken der vijandelijk heden. „In goede verstandhouding", al dus het communiqué, „hebben de com missies vriendschappelijke besprekingen gehouden. Behalve het afwerken van routinezaken, welke altijd gepaard gaan met alle conferenties, alsmede de be sprekingen van vele technische details met de militaire adviseurs der belde commissies en der commissie van goede diensten, is wederzijds begrip gevonden aangaande vele punten, o.a. het staken van propaganda-uitzendingen en de aan kondiging van de dagelijkse militaire communiqué's". Intussen verluidt van goedingelichte zijde, dat de driemogendheden-com- missie geen kennis droeg van het Ma- doera-incident. Na de huwelijksplechtigheid in de West minster Abdij verscheen het jonge ko ninklijke echtpaar op het balkon van Buckingham Palace, luide toegejuicht door het volk (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, 20 November. Laat in de middag is Léon Blum door de President der Republiek aangewezen ais formateur der nieuweregering, na dat hij reeds eerder op de dag belast was met een opdracht tot informatie, d.w.z. ten aanzien van zijn kansen om in de Nationale Vergadering de 310 stemmen te behalen, welke overeenkomstig de Grondwet de aangewezen formateur op zijn persoon en program behoeft om tot de officiële samenstelling van zijn Kabi net te kunnen overgaan. Indien het juist is, dat de S.F.I.O. slechts dan bereid was baar „beste man" af te staan voor de hachelijke functie van minister-president, indien tevoren vaststond, dal hij het voor de investituur vereiste stemmenaantal zou verkrijgen, mag men aannemen, dat wanneer Blum zich morgenmiddag aan de Kamer presenteert, lnj voor zijn in vestituur niet meer zal behoeven te vechten en dat hij zelfs de ministerlijst op dat moment practisch reeds in zijil zak zal hebben. Het is echter ook moge lijk, dat deze veteraan, wie politieke moed geenszins vreemd is, bij de aan vaarding van zijn aanwijzing een zekere marge risico op de koop toe heeft geno men, in het vertrouwen, dat desnoods de druk der zeer ernstige extra-parlemen taire gebeurtenissen hem zou helpen hier en daar tegen zijn persoon en program gekoesterde bezwaren te overwinnen. De 'ontrouw der M. R. P.-ers, de on enigheid zijner ministers en tenslotte de praatzucht van de secretaris-generaal zijner eigen partij, Monsieur Guy Mollet, zouden Ramadier ertoe hebben aangezet dan maar op bruuske wijze een einde te maken aan de fictie van een rege ring, die vsjat zij ook zou doen tegen over het land en het parlement niet meer het nodige gezag bezat. Indien er van de kant van Ramadier inderdaad een bruskeren 'der dingen geweest is, en hierdoor de situatie is geschapen, die in het bijzonder de Republikeinse Volksbeweging juist wilde vermijden, namelijk een „vacance du pouvoir", zal dit morgen, bij de stemming over de in vestituur van Blum kunnen blijken. Wat zich vandaag bij twee grote automobielfabrieken van Parijs neeft voorgedaan, kan de communistische leiding even goed bewegen tot grotere omzichtigheid als aanzetten tot nog fel lere actie. Zowel bij Citroen, waar de fabrieksgebouwen vannacht in alle kalmte door de politie van de „bezet ters" zijn gezuiverd, als bij de Lanaye zijn vanmiddag onder toezicht van de Arbeidsinspectie door het personeel ge heime stemmingen gehouden over het al of niet voortzetten van de staking; in beide gevallen is met grote meer derheid beslist ten gunste van hervat ting van het werk. Vanwege het per soneel van verschillende andere bedrij ven is bovendien de regering verzocht ook daar de conditie te scheppen voor zulk een werkelijk geheime stem ming. Zoals wij bereids meldden, krijgt de regering ook van vele zijden verzoeken om de vrijheid van arbeid te vrijwaren voor communistische sabotage en ge- weldbeioon. Mede als een niet mis te verstaan antwoord op dergelijke verzoe ken mag men zeker wel interpreteren het feit, dat de regering het met ver vroegd verlof naar huis gezonden deel van de dienstplichtigen 1947 onverwijld onder de wapenen heeft teruggeroepen. Verder zal deze maatregel die, zoals het in de oproep heet, voorzien is voor gevallen, waarin het noodzakelijk lijkt om normale effectieven te hebben ongetwijfeld getroffen zijn om, zoals bij voorbeeld in de Parijse meelmaalde- rijen reeds geschiedt, in vitale bedrij ven. stakers te vervangen door soldaten en om aan eventuele onrust en onlus ten van elke aard het hoofd te kunnen bieden. Ook verdienen in dit verband nog eens de aandacht de berichten der laatste dagen, die reeds gewaagden van troepenverplaatsingen uit de bezettings zone naar Parijs en naar het Noorden van Frankrijk, zomede naar de grenzen met Spanje en Italië, uit welke landen troebele elementen zouden kunnen pro beren in Frankrijkbinnen te sijpelen. In Britse Labour-kringen verwacht men, dat voor het einde van de maand belangrijke gebeurtenissn zullen plaats hebben in de internationale arbeidsbe- weging, welke waarschijnlijk zullen lei den naar een uiteindelijke scheiding van het socialisme en het vakbondwezen tus sen Oost en West. Men ziet hier in, dat de situatie in de internationale vakbond-organisatie zich snel in de richting van een scheiding ontwikkelt, sinds de Russen openlijk de de wens te kennen hebben gegeven de steun van de wereld-federatie van vak vakverenigingen en haar 70 millioen le den te gebruiken voor Corninfornv-doel- enden. De Russische eis tot zuivering van de W.F.T.U. (wereld-federatie van vakverenigingen) van „alle reformisti sche en confirmistisehe invloeden" en tot de transformatie in een „actief mili tant orgaan van de werkende klasse be- enorme brand heeft te Vlaardingen een aantal percelen in de as gelegd. De schade weging" werd duidelijk geformuleerd in het Russische vakverenigingsblad „Trud", aan de vooravond van de Parijse confe rentie van het' uitvoerend comité der W.F.T.U., welke conferentie Woensdag is begonnen. Het „Trud"-artikel maakt diepe in druk op de Britse vakverenigings-krin- gen, welke het artikel beschouwen als een aanduiding dat de Russische vak bondsleiders de voorkeur geven aan een eenzijdige procommunistische vakbond- internationale boven een wereld-federa tie welke de arbeiders van alle naties omvat, ongeacht hun politieke richting. Het vooruitzicht dat de Poolse socia listen zich zullen terugtrekken uit de sa menwerking' met de Westelijke arbeidsbe- weging wordt in de Engelse Labour-krin gen kalm onder het oog gezien. Na uittreding van de Polen, welke ver wacht wordt als Kurt Schumacher in de socialistische internationale zal worden opgenomen, zullen Hongarije en Tsjecho- slowakije nog de enige vertegenwoordi gers van achter het ijzeren gordijn zijn. (United Press). De commissie van Arbeid en Sociale Zaken van de Belgische senaat heeft onder voorzitterschap van de socialisti sche senator mr. Jeunau, met ruime meerderheid het voorstel van mej. M. Baers (C. V. P.) aangenomen, hetwelk (wordt het wet) voorziet in verhoging van 25 pet. van de kindertoeslag voor die gezinnen waarvan de moeder niet (meer) in loondienst is. Hiermede, ziet mej. Baers een streven bekroond, waar voor zij jarenlang heeft geijverd: n.l. de wettelijke erkenning van het feit dat de gehuwde vrouw niet in het bedrijf, maar in het gezin behoort. De socialis tische voorzitter van deze commissie heeft zich tot het uiterste verzet tegen dit voorstel. Het is te hopen, dat dit voorstel nu spoedig Kamer en Senaat met goed gevolg zal passeren. In een „resoluut protest" tegen het op 22 October door het Iraanse parlement genomen besluit om de Russisch- Iraanse petroleumovereenkomsf te her roepen, heeft Rusland gedreigd de be trekkingen met Iran te verbreken. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen. Overwegend droog weer. Ma tige, voer ai aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Zéér zacht voor de tijd van het jaar. Zon 8.10—16.41, Maan 14.49—0.40. Sr Een overzicht tijdens de huwelijksplech tigheid in de Westminster Abdij. Ter tegemoetkoming aan het ver wachte gebrek aan sanatoriumruimte heeft de regering van Londen uit inder tijd reeds in Zweden paviljoens aange schaft. Van de 255 voor dit doel be stemde paviljoens zijn er thans onge veer 200 gereed. Hun geschiktheid voor verpleegruimte is zeer gering, vertelt minister Drees in zijn antwoord-memorie- aan de Tweede Kamer. Donderdagmiddag is de 70-jarige Vughtenaar v. B„ toen hij trachtte met zijn roeibootje over de waterkering bij de Vughter brug bij 's Hertogenbosch te komen, teneinde zijn boot naar Vught te brengen, verdronken. Bij deze stuw, waar het niveauverschil ruim een halve meter gedraagt, is. het ijzeren bootje onder water geschoten, waardoor de man wegens de sterke sA'oming uit het bootje is geslagen en onder water ge raakt. Enkele personen, die het ongeval zagen gebeuren, stelden reddingspogin gen in het werk, doch zonder resultaat. Kort na dé huwelijksplechtigheid is het koninklijk paar uit Londen ver trokken, om de wittebroodsweken in Zuid-Engeland door te brengen. Het was een echte Engelse winterdag en de duisternis viel reeds, toen de hertog van Edinburgh en zijn bruid Buckingham Palace verlieten, om de eerste- twee weken van hun huwelijk door te brengen in de Broadlands, het afgelegen buitengoed van de graaf Mountbatten, dat 112 kilometer ten Zuiden Vbn de Britse hoofdstad ligt. Een ogenblik te voren waren de ko ning, de koningin en de leden van de koninklijke familie na Philip en Eliza beth naar buiten gekomen en hadden hen met confetti bestrooid. Volgens traditie had dit rijst moeten zijn,'maar dit artikel is nu te streng gerantsoe neerd in Engeland. Vanaf Waterloo-station reisde het jonge paar per Pullman-trein van de Southern Railway paar Romsey in Hampshire. Het postkantoortje van het dorpje Romsey was hedenochtend overstroomd met brieven en telegrammen voor prin ses Elizabeth en prins Philip, die de eerste dag van hun huwelijksreis rustig doorbrachten op de Broadlands. De hekken van het landhuis werden door de politie bewaakt, daar de prinses de wens te kennen had gegeven de eer ste dagen van de wittebroodsweken on gestoord door te brengen. Onze Londense correspondent meldde nog telefonisch: De soberheid, welke behalve in de Westminster Abdij het koninklijk feest van gisteren kenmerkte, drukte ook haar stempel op de feestvierende menigte. Buiten het West-End sloten de meeste café's zoals gewoonlijk om 10 uur en de bezadigde Engelsen begaven zich door de motregen op weg naar huis. Bij het verlichte Buckingham Palace echter verzamelde zich een grote menigte, welke de koning en de konin gin, die tot vier keer op het balcon van het paleis verschenen, toejuichten. Om II uur werden de floodlights voor het paleis gedoofd en, nadat de menigte nog enige feestliederen gezongen had, con centreerde zich wat nog aan feestgan gers overbleef, rond Piccadilly Circus en Piccadilly Square Na middernacht was het met de feest vreugde voorbij, behalve in de hotels in West-End, die feestsoupers hadden ge organiseerd, welke tot 2 uur voortduur den. Langs de straten zwierven alleen nog de bezoekers van het platteland, die vermoeid rondwandelden tot zij huis waarts konden keren, in de vroege mor genuren. Velen brachten de nacht door in portieken of op de vochtige banken in de parken. Gisteravond werd nog bekend ge maakt, dat de koninklijke bruidegom, de hertog van Edinburgh, wederom de titel van prins zal voeren, zodat zijn huidige betiteling luidt: Zijne Konink lijke Hoogheid Prins Philip, hertog van Edinburgh (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witteman ontpopte zich Donderdagmiddag aan de Tweede Ka mer als een welbespraakt en vlot be windsman. Hij zag kans in eei^ drie kwartier alle zestien sprekers èn ongeveer alle onderwerpen, die zij hadden aangeroerd, af te handelen, zo kort en zakelijk, dat de Kamer er min of meer verbaasd bij toehoorde. Of zij zich voldoende wijs zal achten na wat de minister haar verteld heeft, de replieken zullen het moeten leren. De replieken zijn de proef op de som van het debuut. In ieder geval was minister Witte- man's „maidenspeech" niet zonder psy chologische finesse. Dat kwam wel het duidelijkst aan het licht bij de bespre king van een aantal burgemeestersbe noemingen, waarvan de Haarlemse wel de belangrijkste was. De heer Scheps, groot redenaar, met wie zijn eigen woorden wel eens op de loop gaan, had des middags die be noeming ter sprake gebracht en de kern van zijn betoog was, dat burgemeesters, voorop gesteld hun karakter en ver standelijke capaciteiten, benoemd beho ren te worden in overeenstemming met het beeld, dat de raad, als weerspiege ling van de gemeente, vertoont. Prac tisch kwam het hierop neer, dat er dus in Haarlem opnieuw een lid van de Partij van de Arbeid tot burgemeester benoemd had behoren te worden. Tegen deze gedachte nam minister Witteman stelling. Hij waarschuwde er tegen de politieke richting van een burgemeester als precedent te gaan be schouwen voor de benoeming van zijn opvolger. En de partijverhouding in de gemeenteraad noemde hij een weinig constante maatstaf. Hij vroeg daarbij behalve voor de overwegingen van be kwaamheid aandacht Y°°r de factor, die hij als „verdelende rechtvaardigheid" beschreef, en iedereen wist natuurlijk onmiddellijk, wat de minister bedoelde. Hij liet het trouwens niet lang onuit gesproken, want hij zei terstond, dat er groepen zijn, die achterstand hebben bij de burgemeestersbenoemingen en daar bij dacht de minister in de eerste plaats aan.... de socialisten om er de Ka tholieken aanstonds op te kunnen laten volgen. Dit dan voorop gesteld hebbend en dus ook niet genegen de verhou dingen in de raad de doorslag te la ten geven want dan kon men langzamerhand de raad wel de burge meester laten kiezen bracht de minister de heer Van Dis,die het over de protestantse stad Haarlem had gehad onder het oog, dat Haar lem 38 pet. Katholieken heeft en 38 pet. Protestanten, verdeeld over acht kerkgenootschappen, zodat men Geef op een eerlijke vraag ook altijd een eerlijk antwoord. dan Haarlem evengoed Katholiek als Protestant kan noemen. Terzake van de desiderata en klach ten, welke in immateriële zaken waren ingebracht, kon de minister uiteraard niet veel anders doen dan, zich beroe pend op het gemengde karakter onzer bevolking, verdraagzaamheid prediken. Toespitsing van de Zondagswet acht hij niet op de weg van de wetgever te lig gen. Opheffing van de wet opdat de gemeenten af zonder lijk weer vrijheid zullen krijgen, zal naar zijn mening de oplossing niet bieden. En excessen in de kleding? Natuurlijk, zei de minister, de vraag is alleen: wat zal men als exces stellen? HIJ pleitte clementie: df warmte, de textiel- schaarste, de aanwezigheid van veel toer ie ten, toeristen brengen nu eenmaal ze kere ongedwongenheden mét zich mee. Maar overigens wil hij de aangelegenheid nog eens ernstig overwegen. precies zo als men mocht verwachten op grond van de ervaring, dat alle voorgangers van deze minister het probleem vrijwel vruchteloos hebben overwogen, omdat het in de grond van de zaak met wetgeving niet op te los sen is. Overgaande tot de materiële zaken kwam de minister de financiële positie der amb tenaren bespreken. Hij gaf de ernst toe, hij wilde de rechtvaardigheid in' het oog houden en hij wilde ook zoals een der sprekers gehoopt had trachten een goed vader voor de ambtenaren te zijn. Toen men dat alles hoorde, wist men ook ai hoe laat het was. Het kwam ook prompt: van een salaris verbetering voor de ambtenaren over de hele linie kan, gelet op de loon- en prijs politiek, geen sprake zijn. Men zal zich ermee moeten vergenoegen te zoeken, naar incidentele verbeteringen. Alle klachten over de klassificatie deed de mi nister af met de mededeling, dat er een commissie komt, die dit vraagstuk zal bestuderen. In de kwestie van de in uitzicht gestel de verhoging der pensioenen, die maar niet afkomt, kon de minister tenminste een po sitieve toezegging doen, al was zij ook maar pover. De wet tot verbetering der pensioenen zal in de loop van het volgend jaar wel eens komen, doch aangezien de regering toch ook wel gevoel heejt voor de nood der gepensionneerden, krijgen zij een voorschot van 25 pCt. De minister wees erop hoe tijdrovend al deze pensioenzaken zijn, omdat zij indivi dueel bezien moeten worden Op de klachten óver ae toepassing der woningwet, door de heer Derks aangeheven, kon de minister niet veel anders antwoor den. dan dat het een moeilijke zaak is. die wel altijd aanleiding tot conflicten zal blij ven geven. Met betrekking tot de samen voeging van gemeenten, wilde de minister niet dogmatisch zijn. doch de gevalier. af zonderlijk beoordelen. Klagers over het feit, dat de Provinciale Staten wel in een wat eng keurslijf zitten, wilde de minister geen ongelijk geven, doch hij wilde nu ook weer niet direct uitmaken of een wijziging van de provinciale wetgeving urgent is. Hij zal onderzoeken of een partiële wijziging moge lijk moet geacht worden. Tenslotte zij nog vermeld, dat het Cen traal Stembureau aan het studeren is over de vraag, hoe men de soldaten in Incuë aan de verkiezingen kan laten deelnemen. Waarschijnlijk zal men besluiten tot Stem men hij yrrtmAcht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1