Zwerftocht tussen Afrika's keerkringen In de toekomst sterker optreden tegen persovertredingen DRIE MODERNE TRAWLERS VOOR UMUIDEN Nieuw succes voor WE? Kleurenfilm en voordracht voor Oost en West" Diepzee-visserij rondom IJsland Dodelijk verkeersongeval voor de rechtbank AGENDA' 1 Oude textielkaarten ongeldig UITOEFENING KON. GEZAG Twee journalisten voor de rechtbank Winnaars sportprijsvraag HVB programma Gemeenteraad van Bloemendaal AUTOCOURSWEG TE ZANDVOORT Zal hij tijdig gereed kannen zijn? heemstede VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STADSNIEUWS ff Burgerlijke Stand NAJAARSCONCERT „CAECILIA" DISTRIBUTIENIEUWS Spaarkas „St. Nicolaas" herwonnen Levenskracht Tabakskaart gevonden KOOPMANS' KINDERMEEL Koningin neemt 1 Dec. haar hoge taak weer op BENZINE DRIE CENT DUURDER R.K. Naaisters en kleer makers „Bo-Bar-Kei" Duitse krulssnarige piano Walter - Zijlweg 86 - Tel. 19916 Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. S port-agenda Nieuws van de sportclubs H.R.K.D. BESOMMINGEN GEDRUKTE MARKT Audiëntie „Voorbeeld voor de openbare" ZANDVOORT Butlin-kamp Burgemeester heeft telefoon T.b.c.-bestrijdimg Namen van openbare scholen Gemeeirieraad OnthuI'Iling gedenksteen Loop der bevolking Schoonheidscommissie Woningbouw Weer melk voor, school kinderen Huisvrouwen op excursie De begraafplaats Naar het' volle leven Aanrijding op de Herenweg Woningbouw „Op onze tocht door West-Afrika brachten wij een bezoek aan een dorp van de Mossi-negers. De. nacht zouden we doorbrengen in een zgn. kampement, een verzameling van enkele hutten, die er overigens zeer behoorlijk uitzagen. Het was ons daar echter te warm en we sloegen ons veldlegertje buiten in de open lucht op, terwijl onze kostbaarste en meest practische eigendommen in kleine koffertjes voor all^zekerheid onder het hoofd werdcm gelegd. Doch ondanks alle maatregelen be merkten we 's morgens dat zij wa ren verdwenen. De Franse politie werd in de arm genomen en juist waren de plannen voor het weer verkrijgen van onze bezittingen ge maakt, toen een neger ons kwam melden, dat hij het verlorene ergens in de rimboe had gevonden. Alleen enkele waardeloze snuisterijen wer den vermist." Het bovenstaande waren enige Afri kaanse ervaringen van drs. Th. Regout, die ruim een jaar na de oorlog per moderne Ford-vrachtauto een reis heeft ondernomen naar de binnenlanden van het Zwarte Werelddeel. Donderdagavond vertelde hij zijn on dervindingen onder de titel „Zwerftoch ten tussen Afrika's keerkringen", voor de leden van de Kon. Vereniging „Oost en West" in hotel De Leeuwerik. De heer Regout, die vooral als -geo loog zijn Afrikaanse reis heeft gemaakt, perfectionneerde zijn voordracht door het vertonen van een door hem zelf op genomen geluidskleurenfilm over zijn belevenissen. Spreker begon zijn tocht in Algiers, waarvandaan hij 3000 km. door de droge Sahara tufte en aldus bij de grote Niger- rivier aankwam. Daarna trok hij door West-Afrika en bezocht daar de ver schillende negerstammen. Van hier reed de heer Regout via de Ivoorkust naar de grens van de Belgische Congo, welk land hem in bewondering bracht voor de prestaties van onze Zuidelijke buren. Op ieder gebied heeft er de laatste 25 jaar in de Congo volgens spreker een grote evolutie -plaats gehad. Ongeveer 40 jaar geleden was er in dat land nog zuivere slavernij en nu staat de door de Belgen gebrachte beschaving reeds zo hoog, dat de helft van de negerbevol king ieder jaar medisch wordt onder zocht. In 1913 leverde Congo slechts enkele kilogrammen katoen, terwijl hij in 1947 het derde katoenland van de wereld is met een productie van 250.000 kg. Ook op het- gebied van rubber, palm olie enz. zijn de verschillen groot. En toch vormen plantage-artikelen niet de grote rijkdom van Congo, want dit zijn de enorme minerale schatten, zoals dia mant en vele soorten ertsen, waarvan het land diverse mijnen bezit. Ook ra dium en uranium worden gevonden; het laatste product wordt krachtens "een contract uitsluitend naar Amerika ge ëxporteerd. Op het gebied van missie en zending is er de laatste jaren ook veel gepresteerd: 79 orden en congregaties Zaterdagmiddag 4 October waar schuwde een taxichauffeur de 43-jarige Bloemendaalse agent K. J. T„ dat ei op de Julianalaan £en ernstig auto ongeluk had plaats gehad. De agent ging direct op onderzoek uit en vond op het wegdek van de Julianalaan bij de Prins Hendriklaan een man dood naast een vernield motorrijtuig. Aan de linkerzijde van de straat zag hij een lege, blauwe bestelauto staan. De po litieman pluisde het gehele geval uit elkaar en kreeg het volgende resultaat: De Haarlemmer J. G. reed vanuit de richting Stoops Bad ever de Julianalaan en wilde vervolgens linksaf de Prins Hendriklaan inzwenken. Even voor. de hoek verminderde hij zijn 60 km-snel- heid en juist toen hij de zijlaan in wilde schieten, zag hij op het wegdek een groepje mensen staan. Hij maakte de bocht daarom wat korter, maar op dat ogenblik kreeg de wagen aan de rechterzijde een schok en de bestuur der, die vreesde dat er iets niet in orde was, bracht zijn auto tot stilstand. Toen hij uitgestapt was bemerkte hij wat er ondertussen was geschied. Vrijdagmiddag werd de zaak voor de Haarlemse Arrondissementsrechtbank bij verstek behandeld en J. G. werd ten laste gelegd, dat hjj met zijn bestel auto door onvoorzichtig en onoplettend tê rijden een dodelijk ongeluk had ver oorzaakt. In schriftelijke verklaringen verweerde verdachte zich door naar vo ren te brengen, dat hij op het fatale moment verblind was door de zon, die op de voorruit van zijn auto scheen. Enkele politiegetuigen ontzenuwden deze bewering echter geheel, toen zij het verloop van hun reconstructie ver telden. Daags na de aanrijding hadden zij in de auto van beschuldigde enige keren op dezelfde plaats en tijd en in dezelfde weersomstandigheden de route van G. gereden. Van verblinding door het zonlicht hadden zij niets bemerkt. Verdachte betoogde vervolgens, dat hij die middag met een snelheid van onge veer 40 km. had' gereden, doch ook dit werd tegengesproken. K., het, slachtof fer. schijnt met een nörmale snelheid gereden te hebben. De officier van Justitie merkte op, dat er tegenwoordig bijna geen recht bankzitting voorbijgaat, of er tnoet een dodelijk verkeersongeluk behandeld worden. Het cardinale punt m deze zaak is volgens hem, dat de automobilist met een vrij grote snelheid door een onverhoedse zwenking naar links plot seling oo onvoorzichtige wijze de weg heeft afgesneden van de ongelukkige motorrijder. De officier achtte het pri mair ten laste gelegde bewezen en eiste een gevangenisstraf van 2 maanden met aftrek en ontzetting uit het recht om een motorrijtuig te besturen voor de tjjd van 1 jaar. Uitspraak over 14 diigen. GEBOREN: M. J. F. Castien en C. Pcots, d. F. van Woudenberg en C. de l0GËBÓREN: A. S. v. Dam—Stiegheu- ver. z.; A. HuijsmansTwisk, z.", A. Eel- manHulsegge, d.; C. D. v. Donselaar- v. Oosten, d G. NibourgBoekholt. d.; T. J- Heijer-v. d. Zee, d.; S. J. Veen— Bottênheft. d.; B. LandaalStrebe, d. ONDERTROUWD: H. W. Brehm en J M. Brehm J. P- Nicolaas en P. Min- De GEHUWD: J- A. v. d. Steen en J. J. M. Stalpers; J. M. A. Bouman en M. W. Dijkmans; G. J. M. de'Waen •£- D. Diekman; D. Kaap en M. J. G. v. Her- ten; L. de Bok en W. E. Diepeveen; D. H. v. Daalen en M. R. P- Koscky; G. J. Reimerink en E. B. de Graaff. GEHUWD: J. Jopritsma en R. C. J. ]Druclc0r OVERLEDEN: H M. Essenberg—El- burg 31 j.; A A. M. Spithoven—Ruiter, 64 jaar. OVERLEDEN: J. Hameeteman, 38 J. zijn momenteel in de Congo werkzaam en 25 van de negerbevolking is Chris ten gedoopt. De steden Leopoldville, Elizabethsville e.d„ zien er zeer modern uit met de wolkenkrabbers en de geasphalteerde straten, terwijl ook daar nieuwe Ford- jes over de wegen rijden. Toch kan men, aldus spreker, gèen vergelijking trekken tussen de Congo en het Ned.-Indië van voor de oorlog. De Belgische kolonie is een nog volkomen jong land, terwijl Indië reeds lange tijd onder blanke be heersing staat. De heer Regout wist met zijn voor dracht de leden van „Oost en West" ge durende de gehele avond te boeien, terwijl de film al het vertelde in na tuurlijke kleuren omzette. Nico Roogerwerf heeft ons op deze Najaarsuitvoering met zijn koor en de beide dames-solisten van deze avond, vergast op een uitgebreid programma, dat, zuiver muzikaal bezien, op hoog niveau stond en ivoor de toehoorders van opbouwende waarde was. Het mannenkoor zong zeven compo sities, waarvan wij er vijf nog nooit eerder van hen hoorden, over het alge meen met goed afgewogen contrasten, sonoor en stevig van klank in de ensemblezang, vooral echter gevoelig en teer in de pianissimo voorgedragen ge deelten, waar de klank het nobelst bleef. Zo bijvoorbeeld in het fijne, stem mige „Vouw wijdingsvol uw handen" van Nico Hoogerwerf zelf, in het „Avondlied" van Jac Bonset en in hef „Fiat Lux" van Lieven Duvosel, het laatste een fraai opgebouwd, effectvol werk, met een contrastrijk en pakkend slot; zo in de alt-rhapsodie van Brahms en in het eerste der twèe Tsjechische liederen, van Kricka. Het tweede van Veselyck vonden we meer typisch dan fraai. Slechts daar waar enkelstemmen de boventoon voerden was de klank niet steeds even nobel en miste men gaafheid en ronding, zulks echter vooral bij de beide middenstemmen, die stug en hard zijn, inplaats van week en gevoelig. Over het geheel genomen was het een prestatie, waarvoor men eerbied mag hebben, getuigend dat er gewerkt en hard gewerkt is, in een goede richting. Dat een en ander bij de talrijke aanwe zigen insloeg, bewees wel het geestdrif tige applaus na elk der gezongen num mers. De alt-zangeres Jouck Cuperus, als de meeste alten meer mezzo-sopraan wat de stemomvang betreft, droeg oud- Hollandse, Engelse, Italiaanse, Spaanse en Russische liederen voor en vervulde de solopartij in de Alt,-Rhapsodie van Brahms. Haar voordracht was beheerst en contrastrijk, ofschoon men hier en daar een hinderlijk wegzinken van de stem bespeurde, door de interpretatie niet altijd even verantwoord, terwijl ook de uitspraak nog aan scherpte kan win nen. Naarmate echter de avond vorder de, droeg Aij de overigens met smaak gekozen werken met warmte en expres siviteit voor. Het glanspunt van de avond vormde niet slechts voor ons het ontreden van de dochter van de dirigent, Frieda Hoo gerwerf, als pianiste. De keuze van de gespeelde werken, de Sonatine van Ravel (1905), de Ballade- (in As) en het Scherzo (in Bes) en Fr. Chopin, en de manier waarop zij deze interpreteerde, getuigden van de durf, zowel als van de ernst, waarmede deze nog jeugdige pia niste zich wijdt aan haar mooie taak. Zij speelt met een geconcentreerdheid en een veelzijdige techniek, welke veel ouderen haar mogen benijden, al zal mettertijd haar visie nog rijper, haar aanslag, vooralin werken als dat van Ravel, nog flitsender en de klank nog brillanter kunnen worden In het Scherzo van Chopin bereikte zij ongetwijfeld het hoogtepunt van haar optreden. Als be geleidster der zangeres bewees zij ook over uitstekende kwaliteiten te beschik ken. Langdurig en geestdriftig applaus benevens een groot aantal bloemstukken beloonden Frieda Hoogerwerf voor haar uitnemende prestaties op deze - avond, die zeer veel van haar eiste, maar waar in zij zich ook ten volle gaf. J. SCHEEPENS. Bioscopen: Rembrandt: Neem mijn leven (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het huis der verloren kinderen (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Sport staalt spieren (a. 1.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 uur; City: George wint op alle fronten (a. 1.). 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Bleke Bet (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 21 November: Stadsschouwburg: A'dams Toneel met Richard III, Geloof en Wetenschap, 7.30 uur. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 8 uur. Zaterdag 22 November: t Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Candida", 8 uur. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de textielkaarten VA, VB, VC, VD. VE en VF 605 met ingang van 1 Januari 1948 komen te vervallen. De van deze kaarten geldig verklaarde nummer- en letterbonnen verliezen derhalve met ingang van genoemde datum hun geldigheid. De geldig ver klaarde bonnen van de thans in gebruik zijnde textielkaarten VA 705 blijven tot nader aankondiging hun geldigheid be houden. Zaterdag 22 November Haarlem (Vleeshal) na-uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen; afhalen extra-rantsoenbonnen brandstoffen voor grote gezinnen: straten met de begin letters F - en G. In het vervolg zal voor de leden gele genheid zijn spaargelden te storten- elke Zaterdagmiddag van 5' tot 6 uur in St. Bavo. Smedestraat. Het plaatselijk comité van „Herwon nen Levenskracht" met bestuur en co mitéleden kwam weer bijeen om te be spreken wat de laatste maanden ge schied was en in de toekomst te zien, wat gebeuren moet. Bij de komende ac ties moeten de vakorganisaties hun be sturen verzoeken een zo groot mogelijke subsidie beschikbaar te willen stellen voor het plaatselijk comité van „Her wonnen Levenskracht", opdat op vol doende wijze de huisverpleging ter hand kan worden genomen. Het hoofdbestuur heeft een nieuw plan voor een donateursactle ontworpen, wat voor de propagandisten een stimulans zal zijn om nieuwe actie te ontplooien. Na nog enkele huishoudelijke zaken be sproken te hebben, bracht de voorzitter een woord van dank aan de bestuursle den voor het vele werk dat zij in de loop van het jaar verricht hebben. Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur inlich tingen te bekomen omtrent de volgen de in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: Armbanden, autoped, postzegelalbum, breiwerk, brillen, kinderboekje, dassen, zadeldek, autodeken, benzinedop, school- étui, gewicht, autogereedschap, geld, horloges, handschoenen, honden, he renregenjas, ijzeren ketting, halsket ting, tabakskaart, textielkaart, mutsen, voltmeter, mondorgel, nummerplaten van auto's, portemonn'aies met inhoud, roeispaan, regenpijpen, sleutels, slot en sleutels, sjaal, schoentjes, touw, tas sen met inhoud, vulpenhouders, vul potlood, wanten, wiel van kinderwa gen, zakken met kolen. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. Het Koninklijk Besluit houdende be paling van het tijdstip der neerleg ging van de uitoefening van het Koninklijk Gezag door H. M- de Koningin heeft, zo men weet, als datum van hervatting daarvan ge noemd 1 December 1947. Naar het A.N.P. verneemt, is ter zake een nieuw besluit niet waar schijnlijk, zodat inderdaad .verwacht mag worden, dat Hare Majesteit met ingang van bovenvermelde da tum Haar hoge taak weer zal kun nen opnemen. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en van het tarief van de motorrijtuigen belasting voor dieselautomobielen aan genomen, hetgeen neerkomt op een prijsverhoging der benzine van 22 op 25 cent per liter. Op de Woensdag j.l. gehouden verga dering van de R. K. Naaisters- en Kleermakersbond „St. Gerardus Maj el- la" zijn verschillende belangrijke pun ten behandeld. De vergadering heeft haar goedkeuring gehecht aan het be sluit om aan „Herwonnen Levens kracht" een subsidie toe te kennen. In de plaatselijke unie heeft namens onze organisatie de penningmeester zitting, zodat bij eventuele klachten over het niet naleven der arbeidsvoorwaarden deze geraadpleegd kan worden. De geestelijke adviseur heeft dan in een korte maar kernachtige toespraak gewezen op het feit, dat het initiatief tot propaganda voor de afdeling van de leden moet uitgaan en niet van het hoofdbestuur. Wij moeten in deze tijd zorgen, nu van alle kanten de R. K. Kerk wordt aangevallen, dat wij goede strijdbare leden zijn. De winkeliersvereniging „Bo-Bar-Kei," welke naam een samenvoeging betekent van Botermarkt, Barrevoetstraat, Kei zerstraat, is herrezen en omdat de eta- lagelichten in verband met de voorbe reiding van de komende feestdagen ont stoken mogen worden, heeft zij een prijs vraag uitgeschreven onder het motto: „Welke etalage lokt het meest tot ko pen?" Het publiek zal optreden als jury en prijzen kunnen verdienen. De actie wordt gehouden van 28 November tot en met 5 December. TE KOOP: mooie in koper gebouwd, moderne eiken kast 875.met volle garantie. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden gisteren wegens smaad schrift of belediging terecht de journalisten A. J. Koejemans, hoofd redacteur van het dagblad „De Waarheid", wegens een op 24 Sep tember j.l. gepubliceerde spot prent, die betrekking had op de troepenuitzehdingen naar Indone sië met het onderschrift: „Struikel blok voor Beel," en de 38-jarge hoofdredacteur van het weekblad „De Nieuwe Post" L. A. Rodrigues Lopes, wegens een beledigend arti kel over het Nederlandse politie apparaat. De zaak tegen de heer Koejemans werd wegens ongesteldheid van verdachte tot 15 Januari aangehou den. Tegen de heer Rodrigues eis te de Officier van Justitie 300 gld. boete subs. 30 dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Bij het begin van de zitting deelde de president mede, dat verdachte in April 1940 in België wegens het uitge ven van ongedekte chèques is veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 100 frs. boete, welke straf nimmer ten uit voer is gelegd, omdat verdachte kort na zijn veroordeling, in de Meidagen 1940, naar Engeland uitweek. Hij zal echter in België worden aangehouden, indien hij zich in dat land vertoont. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat er onmiddellijk na de bevrijding tal van misbruiken van de persvrijheid zijn gemaakt. „Ik neb klachten ontvangen tegen kranten van alle richtingen, ook tegen bladen, die er altijd prat op gingen, dat zij fatsoen lijk waren," aldus spr. Spr. heeft zien eerst op het standpunt gesteld, dat de pers een bijzondere functie had te ver vullen, vooral toen er nog geen regel matig gekozen volksvertegenwoordi ging bestond en de pers het publiek de gelegenheid gaf het hart te luchten. Spr. wilde n.l. toen rekening houden met de algemene teleurstelling en met de grotere geprikkeldheid. Spr. verwacht te, dat de pers wel weer op haar oude niveau zou terugkomen. Daarom neeft hij in de eerste anderhalf jaar geen enkele strafvervolging ingesteld. De aanklagers deelde spr. zijn opvatting mede, waarrta velen van hen de klacht, introkken. „Tot mijn spijt moet ik er kennen, aldus spr., dat wij niet aller- wege bewondering hebben geoogst en dat de hoop op zelf-redresseren van de pers ijdel is gebleken. Daarom zal van nu af aan met. grote kracht worden opgetreden tegen persdelicten, vooral tegen die, welke een gezag-ondermijnendfe strekking hebben. Er is n.l. ook een crisis van het gezag. Iedereen acht zich geroepen in uiterst krachtige bewoordingen zijn misnoegen te uiten over de houding en de gestes van de regering. Er zal dus voort aan geheel anders tegen de pers worden opgetreden, ook omdat veel Wanneer de viseiende burger, die nog nooit een garnaal gepeld heeft en zich deskundig acht omdat hij een schol van een bot kan onderscheiden, de besommingen der IJmuidense vloot in de krant leest, dan kan hij concluderen, dat het de visser niet slecht gaat. Inderdaad beeft de haringvangst schitterende resultaten op geleverd, maar de mens leeft niet van haring, zout, zuur of gebakken, alleen en de vakman, die verder kijkt, zal hem vertellen dat IJmuiden niet staan of vallen mag met dit zeebanket, zodat vooruitzien geboden Is. Zo'n vooruitziend en vooruitstrevend vakman is de heer Van Reenen, directeur van de N.V. Verre Visserij Maatschappij, een jonge onderneming Voor de komende Zondag is slechts een beperkt programma vastgesteld en onder de weinige wedstrijden treffen we ditmaal niet veel ontmoetingen van bijzóndere betekenis. De wedstrijd WE Beverwijk maakt daar misschien een uitzondering op, omdat het plaatselijke element daarbij een woordje mee spreekt. Overigens moet men de wedstrijden van WE niet zonejer meer voorbijgaan De club uit Wijk aan Zee moge dan wel niet candidaat zijn voor de ere-titel in d" afdeling, het neemt niet weg dat de sterkste clubs maar met een angstig hart naar de badplaats trekken, omdat men weet dat men daar niet zo een voudig kan winnen. Dit ondervond Zon dag j.l. Terrasvogels nog en ook Bever wijk zal het op de komende Zondag moeten ondervinden. Op papier is -Be verwijk inderdaad iets sterker, maar het zal toch z'n beste spel moeten spe len om er zonder kleerscheuren van daan te komep. Ook de ontmoeting IEV—VVB m de vierde klasse zal wel de nodige belang stelling trekken, want ook hier betreft 't een plaatselijke strijd tussen de clubs uit Velsen-Noord. welke elkaar 't vuur na aan de schenen Zullen leggen. De prestaties van IEV blijven tamelijk on der de maat en we vermoeden dat de club van Brandjes het niet tot een zege zal brengen tegen een der kampioens- candidaten. 'Belangstellend zijn we naar de ver dere verrichtingen van DSS. dat nu éindelijk de smaak te pakken heeft en nu tegen BPC uit weliswaar een moei lijke opdracht krijgt, maar toch niet kansloos is te achten. Mogelijk draait het hier op een puntenverdeling uit. En NAS moet bij ADW winnen, wil het de race met RKAVIC volhouden. En dat lijkt ons nu niet bepaald onmogelijk. Of Onze Gezellen zich na de teleur- AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Haarlem: Noorder Sportpark: EDO Stormvogels. Verder: WDAhrends en DCO—Spaarnevogels. Noordwijkerhout: WSBDOSR. Noordwijk: SJC—Westerkwartier. Bloemendaal: VL VogelsOnze Ge zellen. Beverwijk: VSVHaarlem, IEV— VVB. Wijk aan Zee: WEBeverwijk, stellende resultaten der laatste weken zal herstellen, lijkt ons tegen het heus niet zwakke .VI. Vogels niet zo eenvou dig en wanneer men werkelijk een voorspelling wil, wel. dan houden we het ditmaal op een nederlaag voor de Gezellen. Of zouden ze ons aangenaam verrassen? Eén wedstrijd in de derde en één in de vierde klasse van District II staan op het programma. SJC moet winnen van Westerkwartier om nog enige kans te behouden en VVSB zal het thuis te gen DOSR hard te verantwoorden krij gen. Het komt ons voor, dat VVSB uit beter speelt dan thuis. Daar moet toch eens verandering in komen. Voor de gymnastiekuitvoering, welke Maandagavond in de Concertzaal door de R.K.S.V. Leonidas wordt gegeven, zijn nog kaarten verkrijgbaar bij J. Tim- mers, Arnoldystraat 15, en J. Molenaar, Dutrystraat 10. Zaterdag, Zondag en Maandag bestaat er gelegenheid tot plaatsbespreken aan het Concertgebouw en wel van 103 uur. Resultaten van Zondag 16 November le prijs (f 10.—)H. Bouwman p.a. G. A., v. d. Veldt, Van 't Hoffstraat 304, Haarlem, 10 pnt. 2e prijs (f7.50): P. Willemse, Lange- buurt 27 Uitgeest, 8 pnt. 3e prijs (f 5.—)H. v. Oorschot, Veld- laan 37, Aerdenhout, 8 pnt. 4e prijs (f 2.50)C. van Aken, Pleiaden- straat 37, Haarlem, 8 pnt. Uitgeloot: C. J. Selhorst, P, C. Been tjes, G. v. d. Burg, J. W. Cornet met 8 pnt. Aan de kop van de competitie staan: G. Vermolen met 54 pnt.; H. Bouwman met 53 pnt; M. Knippers, B. Langelaan, H. Schaut en G Wolvers met 52 pnt. De uitslagen van de hoofdklasse NDB luiden: Den Helder IHRKD 1 137; HRKD I—CDA I 7—13. Uitslagen onderlinge competitie: J. KoopmanJ. Groen 20; G. A. Hessel- man—G. J. Kraak 2—0: P. Mul—M. Herben 0—2; A. M. Masteling—Th. P. v. Wort 1—1. IA: Beverwijk 2EDO 3, DIO 2 Haarlem 4, Geel Wit 1RCH 4, Kin- heim 2—Waterloo 1, TYBB 2Concor dia 1; IB: Spaarndam 1DSK, RCH 5 Z'meeuwen 4, Haarlem 3aSchoten 2, Hoofddorp Boys 1—DEM2, EDO 4— HFC 3 2A: Vogelenzang 1DEM 3, Spaarne- stad 1WH 1, Haarlem 5Terrasvo gels 2, DCO 2—Rippèrda 2, ETO 2— HFC 4; 2B: DSS 2—Hillegom 2, Scho ten 4—HFC 5. RCH 6—VI. Vogels 2, Stormvogels 3—WE 2, VSV 4EHS 2, 2C: DIO 3—HBC 3, Halfweg 2—Ripper- da 3. Kinheim 3—SVY, RCH 7—VVB 3, TYBB 3—Haarlem 6; 2D: Beverwijk 3 Kennemers 5, OG 2Heemstede, THB 2 Nieuw-Vennep, WD 2 Schoten 3, Bloemendaal 3Velsen 3. 3A: DSK 2—Concordia 2, IEV 2Hil- linen 3, RCH 8—Velsen 4, WH 2—ERS 3: 3B: ETO 3—DSS 3, VI. Vogels 3— TYBB 4, Hillegom 3—Haarlem 9; 3C: BSM 2Velsen 5, Hillegom 4van Nis- pen; 3D: Hillinen 4—EDO 6, OG 3— Nieuw-Vennep 2. Waterloo 2Spaarne vogels 2; 3E: Haarlem 7NAS 2, Ter rasvogels 3—Spaarnestad 2, Z'meeuwen 5—THB 4; 3F:. Halfweg 3—Geel-Wit 2, Stormvogels 4Kinheim 4, Z'meeuwen 6—THB 3. 4A: HFC 7—DEM 5, EHS 6—DSK 3, Spaarnevogels 3Kinheim 5; 4B: EHS 4Terrasvogels 4, Spaarnevogels 4 Spaarnestad 3, EDO 8—VVB 5, DSB 1— WE 3; 4C: SVY 2—IEV 5, Stormvogels 5Rippèrda 4; 4D: Bloemendaal 5 Spaarndam 3; 4E: DIO 6DIOS 1, Z'meeuwen 7—HBC 5, Hillegom 5— DCO 5; 4F: Rippèrda 6SVY 3; 4G: DSS 4Bloemendaal 6, EDO 9v. Nis pen 2, VVD 3—DSB 2; 4H: Haarlem 11 —DCO 4, Hoofddorp Boys 2—NAS 3, Nieuw-Vennep 3Rippèrda 7, HFC 8 OG 6; 41: Velsen 6—VtSV 6, OG 5—Ken- nemers 7, Schoten 6—Stormvogels 6, DSB 3—Bloemendaal 7. Jeugdafdeling A: Stormvogels a— DEM a, Kennemers aVVB a, Kinheim a—VSV a; B' Rippèrda a—EDO a, Haarlem a—HBC a, HFC a—Halfweg a, TYBB a—RCH a. Junioren. A: Vogelenzang aDEM b, WE a—Hoofddorp Boys a, Concordia a OG a; C: BSM b—TYBB b, Concor dia b—HBC b; OG b—DSS a, NAS b— DIOS a; I: Velsen c—HBC d, Geel-Wit b—TYBB d. Adspiranten B: TYBB aWE a, HBC a—Velsen a, DEM a—IEV a, NAS a—OG a; D: Hoofddorp Boys a—HBC c, Geel-Wit a—DIOS a, BSM a—NAS b; F: van Nispen a—BSM b, Vogelenzang aDSOV a, Concordia dNAS c; G: DEM b—IEV b, TYBB b—OG b, DEM c—DSS a, HBC b— Velsen b; L: Geel- Wit c—TYBB e, HBC d—TYBB f, TYBB d—DSS b, DSS d—TYBB g; O: DEM e —DEM f, Velsen c—DEM g, WE b— Velsen d: R: TYBB i—Geel-Wit d, DSS C—TYBB h. met grote toekomstplannen voor de diepzee-visserij in Noordelijke gebieden. De loggers uit Katwijk, Scheveningen en IJmuiden redden het thans wel, voor de motorkustvaart liggen de kaarten niet ongunstig, maar voor de stoom trawlers Is de Noordzee als enig vang gebied onvoldoende en naar het schijnt gaat deze visserij, aldus de heer Van Reenen, geen bijzonder rooskleurige toe komst tegemoet. Het grootste ge.deelte van de trawlers is te oud en te klein om zich bulten de Noordzee te wagen de oorlog is daaraan ook niet vreemd enige maatschappijen als b.v. de aloude V.E.M., doen wat ze kunnen, maaf er is veel ondernemingsdurf en kapitaal nodig, wanneer men bedenkt, dat een grote trawler in Engeland thans ruim een millioen gulden kost. Met medewerking van de regering heeft de Verre Visserij Mij. onlangs drie zo goed als nieuwe Engelse 'escorte trawlers kunnen kopen, die thans tot moderne diepzee-vaartuigen worden om gebouwd, twee in IJmuiden en een in Schiedam. In het voorjaar zullen ze uit varen, niet alleen naar de Noordzee, maar ook naar de IJslandse gebieden en de Witte Zee om daar voornamelijk de grote rondvis, die in onze kustgebie den bijna niet te vangen is, te ver schalken. Deze vaart is zowel voor ons land als speciaal voor IJmuiden, dat altüd nog de gunstigste ligging onder de havens heeft en zeer veel faciliteiten kan verlenen, van het grootste belang. Bovendien hebben wij te voldoen aan onze bilaterale overeenkomsten. De trawlers zullen ultra-modem wor den uitgerust, het vermogen bedraagt 850 P.K., aan de accommodatie voor de bemanning wordt zeer bijzondere zorg besteed. Er zal uitsluitend olie gestookt worden en verder zal men o. a. trachten tijdens de vaart traan te winnen. De schepen zullen 50 meter lang zijn. Er zullen minstens 18 koppen aan boord verblijven. Wanneer men weet, dat in Engeland in 1937 meer dan 50 pCt. van de aange voerde vis uit de Noordelijke gebieden kwam, dan zal men begrijpen dat de jonge hierboven genoemde rederij een belangrijke stap zet om IJmuiden weer groot te maken. IJMUIDEN. 21 November KW 86 ƒ3180. IJm. 213 ƒ660, IJm. 247 ƒ306, IJm. 240 ƒ215.- Urk 172 ƒ460, Urk 119 158 en Urk 59 ƒ190.—. Garnalenvissers: IJm. 200 ƒ263, IJm. 207 ƒ139. IJm. 211 98. IJm. 237 ƒ104, IJm. 139 ƒ137. IJm. 318 ƒ140, Urk 19 207. Vol. 9 ƒ160 en Vol. 60 ƒ136. De aanvoer bestond heden uit: 10 kis ten tarbot en tong. 100 kisten schelvis en 212 kisten verse haring. verdachten, onder wie de heer Ro drigues, het optreden van de over heid hebben uitgelegd als een te ken van zwakte. Spr. noemde verdachte de record houder van de klachten en meende, dat verdachte bij het schrijven van zijn artikelen te goeder trouw was en dat het hem inderdaad te doen was misstanden recht te zetten. „Deze verdachte", zo vervolgde spr., „generaliseert echter systematisch. Ge gevens, die hij op een hoogst licht vaardige manier heeft verzameld, pu bliceert hij als authentiek. Dit kan niet worden toegelaten." 'Spr. zeide, dat de straf, die hij eiste, niet in overeenstemming is met de ernst van het gepleegde feit, omdat de overheid de indruk had gevestigd, als wenste zij niet tegen beledigende arti kelen op te treden. Verdachte is nog een hele reeks andere feiten ten laste gelegd, die alle nog mild zullen wor den berecht. Voor alle persdelicten echtèr, die in de toekomst zullen wor den gepleegd, zal een andere maatstaf worden aangenomen, want zo gaat het niet langer. Zeer hoog geplaatste perso nen in het land ontzien zich al even min om over de regering te schrijven op een wijze, die naar spreker's mening niet door de beugel kan. Uitspraak 4 December. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 26 November geen audiëntie verlenen. £>e raad van de gemeente Bloemendaal is Donderdagmiddag in openbare zitting bijeengekomen onder voorzitterschap van de burgemeester Jhr. C. J. A. den Tex. Achtereenvolgens werden goedgekeurd de voorstellen tot aankoop van gronden, de 11e suppletoire begroting over het dienstjaar 1946 en de suppletoire begro tingen van het Gas- en Waterbedrijf over dat jaar, van welke bedrijven de rekening over 1946 voorlopig werd vast gesteld. Naar aanleiding van het voorstel tot toekenning van 'n bijslag aan bijzóndere scholen M.O. en V.H.O. verzocht het raadslid Cassee controleerbare cijfers van de betreffende scholen, teneinde te kun nen nagaan of de bepaalde subsidie ge rechtvaardigd is. Wethouder Rohling gaf een nadere toelichting en vroeg de raad het aan te nemen, de uitwerking van een en ander aan B. en W. overlatend. Na een besloten zitting (op verzoek van het lid Cassee) werd het voorstel met algemene stemitr.cn aanvaard. De heren Brouwer en Van Haastert (beiden K.V.P.) voerden een warm pleidooi voor de R.K. Parochieschool te Vogelenzang, die medewerking had gevraagd voor de aanschaffing van twee trapnaaimachi- nes, een verzoek, waarover B. en W. de raad adviseerden afwijzend te beschik ken. De twee raadsleden wezen vooral op het zuinige beheer van de school en de schade, die zij gedurende de bezetting geleden heeft. Zij werden na hun uit eenzetting gesteund door mevr. Fahren- fort (P. v. d. V.), die zelde, dat de han denarbeid op de katholieke scholen ten voorbeeld gesteld kan worden aan de qpenbare. Zij meende het te moeten toe juichen, dat meisjes zo vroeg aan het naaien werden gezet. Spreekster vond het argument over het zuinige beheer steekhoudend. Ook het communistische raadslid Nijdam verklaarde zich voor bij drage in de kosten. De heer De Vassy (P. v. d. A.) infor meerde, of de school ook uitbetaling van de herstelschade krijgt door het Rijk. Besloten werd het voorstel aan te houden en inlichtingen omtrent een der gelijke uitkering in te winnen. Gevolg gevende aan de in de laatste raadsvergadering genomen beslissing, besloten B. en W. zich te wenden tot de Kroon, inzake de vestiging van een vacantie-centrum te Zandvoort. Dit in verband met het feit, dat tegen het be- sluit van Gedeputeerde Staten, in het ontwerp-uitbreidingsplan niet de moge lijkheid te openen voor de stichting van een vacantie-centrum, formeel geen be roep open staat. Ged. Staten van Noord-Holland hebben B. en W. van Zandvoort me- degedeld, dat zü geen bezwaar heb ben tegen het besluit van de ge meenteraad, f 780.000 te voteren voor aanleg van een autocoursweg. Het gemeentebestuur neemt alle maatre gelen, die nodig zün de weg zó tijdig gereed (e hebben, dat begin Augus tus 1948 de grote internationale autowedstrijden te Zandvoort ge houden kunnen worden. Het woonhuis van burgemeester Van Alphen is telefonisch te bereiken onder 'kengetal K 2208 no. 2785. Aangaande de organisatie der T.b.C.- bestrijding te Zandvoort kan nog wor den medegedeeld, dat de vereniging „Onderling Hulpbetoon" belast blijft met de tuberculosebestrijding voor zo veel betreft de uitzending van patiën ten enz. Voor het huisbezoek gaat deze vereniging samenwerken met de N.H. Wijkverpleging, het .„Wit-Gele-Kruis" en het „Witte Kruis" en zal daartoe een contactcommissie instellen, waarin deze drie verenigingen zullen worden verte genwoordigd. Deze contactcommissie zal het huisbezoek, te verrichten door de verschillende wijkzusters, regelen en de rijkssubsidie verdelen. De Zandvoortse openbare scholen worden door letters aangeduid. B. en W. van Zandvoort vinden dit tamelijk zinloos en verwarringwekkend. Zij heb ben daarom een prijsvraag uitgeschre ven onder de leerlingen van het Open baar onderwijs met verzoek geschikte namen voor de scholen op te geven. Uit de ingekomen inzendingen hebben B. en W. een keuze gedaan. Zij stellen de raad voor aan de scholen namen te geven, welke herinneren aan personen, die in de laatste oorlog hun leven heb ben gegeven voor het vaderland. De scholen zullen dan genoemd worden: Karei Doormanschool, Hannie Schaft- school en Wim Gertenbachschool. Wim Gertenbach was een Zandvoortse druk ker. die o.m. „Het Parool" heeft ge drukt en deswegë door de Duitsers is gefusilleerd. In de op Dinsdag te houden raads vergadering stellen B. en W. o.a. aan de orde, te bepalen, dat ambtenaren van politie bevoegd zijn leerplichtige kinderen, die zij onder schooltijd op straat aantreffen, te brengen naar het hoofd van de school waar zij thuis horen. De a.s. Zaterdag zal een mijlpaal zijn in de geschiedenis van de gemeente Zandvoort, Immers dan zullen de eerste gebouwen, gesticht ln het kader van de wederopbouw van Zandvoort, zijn vol tooid. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden zal 'een ge denksteen worden onthuld welke daar voor op verzoek van de rijkscommissie voor opdrachten aan beeldende kunste naars is vervaardigd. Het gemeentebestuur wekt de bevol king op vooral de bewoners van de winkelstraten en de omgeving' van het Tramplein en Gasthuisplein om a.s. Zaterdag des middags de vlagggen uit te stken en zo er toe bij te dragen, dat de plechtigheid een enigszins feestelijk ka rakter zal krijgen. In October nam de bevolking van Zandvoort toe door vestiging met 121 en door geboorte met 18 personen, en verminderde door vertrek met 138 en door overlijden met 10 personen. Per saldo daalde het aantal inwoners van 9173 tot 9164. Voor een benoeming tot lid van de schoonheidscommissie worden voorge dragen de architecten G. H. Holt te Overveen A. P. Smits te Aerdenhout, A. Everds te Amsterdam en ir. van Harre veld te Haarlem. Uit deze voor dracht zal de Raad twee leden moeten benoemen. Voor de bouw van 61 woningen aan de Potgieterstraat verleende de Kaan een crediet van rond ƒ700.000.— In .vel band met de verhoogde, door de min«: ter goedgekeurde bouwkosten, zal dit crediet tot 746.000 moeten worden ver hoogd. Amsterdam, 20 Nov. 1947. De stemming ter beurze was vandaag niet opgewekt. Het aanbod in aand. Kon. Olie bleef de markt beheersen en bracht ook op de overige afdelingen een onbehaaglijke tendenz teweeg. Van de overige olieaandelen lagen Dordtse Petrol, en Moeara Enim even eens gedrukt in de markt. Industriële aandelen boden tamelijk goed weerstand en gaven hier en daar lichte verbeteringen te zien. Staatsfondsen stonden opnieuw onder druk, waardoor weer lagere noteringen tot stand kwamen. Heemstede was een der eerste ge- meenten, die melk asm schoolkinderen tijdens de lesuren verstrekten. De oor- log maakte er een einde aan en tot nu toe kon deze verstrekking ook nog niet hervat worden. Hoewel alleen in ge meenten met meer dan 25.000 inwoners een tcewijzing voor melk zonder bon ten behoeve van de schoolkinderen ge geven wordt, hebben B. en W. toch een toewijzing kunnen krijgen. Ruim 80% van het aantal schoolkinderen zal aan de verstrekking deelnemen, het percentage voor de oorlog bedroeg nauwelijks 50. (Er zal gratis melk. verstrekt worden aan de kinderen, wier ouders een in komen hebben beneden de 1750. ouders, die tussen de 17.50 en 2500 ver dienen zullen de helft moeten betalen en zij, die meer verdienen de volledige prijs. De kosten der gemeente zijn ge schat op 170.per week- De Heemsteedse afdeling van „Huis houdelijke Voorlichting is Donderdag avond op bezoek geweest bij de Haar lemse en heeft daar kennis gemaakt met de moderne behandeling van wollen goedeten in de was en het verven van kledingstukken. Er was voor deze ex- cursie veel belangstelling en zij kan dan ook als volkomen geslaagd worden be schouwd. B. en W. van Heemstede stellen voor, het effectenbezit der gemeente, verkre gen door belegging van ontvangen af koopsommen, voor PSderhoud van gra ven te verkopen en de opbrengst daar van te verhogen met de nog niet be legde gelden, in totaal tot een bedrag van f 74.000,—, te bestemmen voor be strijding van een gedeelte van de kos ten van de uitbreiding der algemene be graafplaats. Donderdagavond gaf de Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm ten bate van de RK Blindenbond „St. Odilia een uitstekende opvoering van het reeds be sproken spel van Henk Assmann „Naar 'het volle leven". De voorzitter van de afdeling Haarlem opende dé avond met een kort woord, waarin hij de clemen tie inriep van de stampvolle zaal. omdat de voorstelling pas te ruim half negen kon beginnen, als gevolg van een ker kelijke plechtigheid in de St. Bavoparo- chie. Voorts becritiseerde spr. de hou ding van regering en volksvertegen woordiging ten opzichte van de blinden, in het bijzonder van het blinde kind. waarvoor geen leerplicht bestaat en dat aan de zorg van de particuliere lief dadigheid is overgeleverd. Toen gisterenmiddag mej. K. uit de Eikenlaan per fiets de Herenweg wilde oversteken, werd zij door een personen auto, komende uit de richting Den Haag. aangereden. In bewusteloze toestand werd zij een particuliere woning bin nengedragen, waarna zij naar de Ma- riastichting werd overgebracht. B. en W. van Heemstede stellen voor op een terrein gelegen ten Westen van de Raadhuisstraat en ten Zuiden van de Kerklaan 53 woningen te bouwen- Daarvoor is een crediet nodig 87.409.23 voor de grond en 578.0OU voor de bouw. Architect van dit com plex is de heer P. Koster, die zijn plj2" nen reeds heeft ingezonden. De aanbe- steding zal ondershands geschieden. Verder wordt voorgesteld te bouwen abeiderswoningen aan de Vijfheren straat er. het Wiekenplein. Deze wonm gen zullen aansluiten bij het comp'J* van 9, die de woningvereniging „H® kenrode" in exploitatie heeft. Deze eniging zal ook eerstgenoemde bloK* exploiteren. wen De totale kosten van de 9 wernng zullen bedragen 225.512.voo:r 9 woningen was reeds een crediet gestaan van 101.480.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2