RAPPORT MISSIE-DOORMAN WORDT NIET GEPUBLICEERD m VE m Bijna achthonderd schepen uit Duitsland terug Levensmiddelen uit Argentinië Cjhrt1 BGKIE DURF EN GITAARGEEST n Het Rode Krais heeft toestemming gevraagd voor openbaarmaking van zijn rapport Scnnemü Wat onervaren vissers presteerden Niet één schip ging verloren Spoed bij liquidatie Arbeidsfront Wij luisteren naar v._ Geen doeltreffende organisatie voor regeringsinkopen tociv £CH C^OA>£ ftuLd v&KcLwijning. TWEEDE KAMER GEHEIMZINNIG «.*«1 'Mi Meer zendingen zullen volgen J Gemaakte fouten vallen echter in het niet, indien niet tot goederenaankoop in Amerika was overgegaan um?i- ^7* VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 PAGINA 3 Overleg over salariëring van verplegenden Moeilijkheden hij verkorting arbeidsweek GEEN SP AARPLICHT tiiw REGERING OVER LONDENS BEHEER: Raadselachtige Beurs van New York (Van onze parlementaire redacteur) Van een publicatie der rapporten inzake het onderzoek naar de missie- boorman en de gedragingen van onze diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland tijdens de oorlog komt niets. Dit is de korte slotsom van he besprekingen, die de Tweede 'kamer tijdens de behandeling der be groting van Buitenlandse Zaken aan de wenselijkheid der publicatie gewijd heeft. Minister Van Boetzelaer deelde gisteravond in de Kamer mede, dat he regering slechts bereid is de rapporten ter vertrouwelijke kennisneming ter griffie van de Kamer te deponeren, en de Kamer, die bij monde van hieer dan een spreker met grote aandrang op openbaarmaking der rap porten had aangedrongen, om niet te zeggen, dat zij het zo ongeveer had Oeëist, legde zich daar wonderlijk genoeg aanstonds bij neer. De heer Serrarens bleek zelfs reeds 1 motie gereed te hebben, om 'n uitspraak "an de Kamer uit te lokken, doch hij 'end plotseling, dat de minister door ■te Kamer halfweegs tegemoet te komen, feeds genoeg gedaan had, voorlopig. De neer Serrarens voegde eraan toe, dat de Ejt'blieke zaak nu eenmaal publiek be handeld moet worden. Het causaal verband tussen dit prin- F'Pe en de geheimzinnigheid, waarmede hlJ genoegen wilde nemen, werd waar schijnlijk niemand duidelijk. Misschien bedoelde de heer Serrarens, dat hij eerst fle rapporten wel eens zelf wilde lezen dan met de Kamer zal uitmaken, of JJet Nederlandse volk ze al dan niet zal atenen te kennen. Hij liet zich tenmin ste enigszins onduidelijk in deze rich- "ng uit. Maar het was heel iets anders dan de 'unkheid, waarmede zo menig spreker 'n eerste instantie voor de dag was ge- Romen, verlangende, dat de rapporten aan de Kamer ter openbare discussie gouden worden voorgelegd en uitspre kende, dat men een beperking tot ver trouwelijke kennisneming juist onvol doende zou vinden. De heer Schmal, Hie ook al blij was btet deze dode mus, «rond er, nog iets anders op. Er zullen allicht in die rap porten ook wel zeer persoonlijke dingen s'aan, die moeilijk aan de openbaarheid Prijsgegeven kunnen worden, maar zou bu de regering het niet kunnen goedvin- Qen, dat de Kamer er zelf een gecasti geerde editie van zou publiceren? Minister van Boetzelaer antwoordde Piet eens, dat het wel een heel gek figuur zou zijn, zo de regering haar eigen rapporten door een andere in stantie zou laten publiceren, terwijl zij het zelf niet wenst te doen. Hij zei slechts, dat hij daar eens met zijn ambtgenoten over moest spreken, om dat de rapporten ook over ambtena ren handelen, die niet onder zijn de partement ressorteren. Even wonderlijk was het trouwens, de Jb'nister de motieven te horen aange- ;e,V waarom de regering dan thans wel jot overlegging der rapporten aan de ^amer wil overgaan: omdat er nu na melijk tóch reeds door de kranten uit R?Publiceerd is. Omdat de publieke opi- b.le er nu eenmaal is ingehaald en door ?herlei al dan niet juiste berichten is erontrust, moet de Kamer dan nu maar y°or publieke opinie spelen. Het was bijzonder typerend voor de onmogelijk heid, waarin de regering schijnt te ver heren om iets van de psychologie der voorlichting te leren. En de Kamer, die b'j deze begroting hard geklaagd heeft °ver het falen der voorlichting, liet zich, hu zij het zelf in de hand had, in te RHjpen, gedwee met een kluitje in het Het sturen. Aangaande de conclusie van het rap- Port-Visser over de missie-Doorman beeft de minister wel iets willen mede delen. Hij zei dan, dat de conclusie luidt, dat van een financieel schandaal of under ernstig wanbeheer de commis sie niets is gebleken. Wel hebben zich enige personen individueel misdragen, doch daar heeft de missie-Doorman haar maatregelen tegen genomen. Wat de persoon van generaal Huender betrèft, gaf de minister in overweging, dat de generaal onder wel uiterst moei lijke omstandigheden heeft moeten wer ken. De minister blijft dan ook vertrou wen in hem stellen ondanks wat de commissie tegen hem aanvoeyt. Of deze orakeltaal heel veel indruk op de pu blieke opinie zal maken, de minister schijnt daar grotere verwachtingen van te hebben dan wjj. Het zou ook wel eens kunnen blijken, dat zij een resultaat heeft averechts aan wat de minister er van hoopt. Wat de publicatie van het Rode Kruis- Rapport aangaat, deelde de minister mede, dat het bestuur -an het Rode Kruis dezer dagen ik herhaal dezer dagen, zei de minister aan de rege ring heeft gevraagd, of zij bezwaar te gen publicatie van het rapport zou heb ben. De regering ik herhaal, de rege ring, aldus de minister is bereid haar toestemming te verlenen, doch zij acht het aanvechtbaar, dat de commis sie in belangrijke mate is getreden op het terrein van het regeringsbeleid, waarbij ernstige beschuldigingen zijn geuit tegen ambtenaren, terwijl deze onvoldoende tijd hebben gehad, om zich daartegen te verweren. Men merkt dus op, dat het bestuur van het Rode Kruis, hetwelk aan zijn verontwaardiging uiting heeft gegeven over dagbladpublicaties inzake de in houd van het rapport, dat deze dagblad publicaties voorbarig noemde en verze kerde, dat het besloten had, het rap port binnen enkele weken te publice ren, eerst dezer dagen de regering om haar toestemming gevraagd heeft. Voorts, dat het de regering is, die deze toestemming, zij het met onbehagen, gegeven heeft en niet bijvoorbeeld een individuele minister. De conclusie, waartoe men neigt, zonder de beschei denheid overigens uit het oog te willen verliezen, is, dat de onafhankelijke pers, die Nederland rijk is, haar pu blieke taak bij deze gelegenheid niet slecht verricht heeft. Tenslotte zy nog vermeld, dat er één rapport wél binnenkort gepubliceerd zal worden: het rapport van de grens wijzigingscommissie. Pet komt slechts ruim een jaar te laat. De begroting van Buitenlandse Zaken is laat op -de avond z.h.s. aangenomen. Een succes was het debat voor de minis ter niet, doch voor de Kamer evenmin. De toevoer van leerling-verplegenden naar de ziekenhuizen begint bevredigend te worden, in tegenstelling met de psy chiatrische inrichtingen en sanatoria, deelt minister Drees aan de Tweede Ka mer mede. De resultaten van nader overleg in zake salariëring en pensioenregeling van verplegenden zijn aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegd voor het vaststellen van een bindende regeling. Dit college pleegt omtrent een opgesteld Concept overleg met belanghebbenden. Ook met de organisaties van over heidspersoneel zijn besprekingen ge voerd. Bij de ontworpen salarisregeling is van de invoering van een pensioenre geling voor verplegenden uitgegaan. Omtrent invoering op 1 Januari 1948 van de 48-urige werkweek is nog geen beslissing genomen. Grote voorzichtig heid is geboden. Reeds de verkorting tot 51 uur heeft grote moeilijkheden gege ven. Verschuiving van genoemde datum zal daarom ernstig moeten worden over wogen. De proef met de Baltische meis jes is in het algemeen geslaagd. De minister van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat het hem voorshands niet gewenst voorkomt een algemene spaarplicht, dan wel spaarplicht voor ongehuwde arbeiders, in het leven te roepen. De koninklijke stoet op weg van Buckingham Palace naar de Westminster Abdij, waar It. Philip Mountbatten zijn bruid opwachtte. Het huwelijk is voorbij - Prinses Margaret in de belangstelling De dieven waren zelfs braaf - Verbaasde Amerikanen - Philip kwam te vroeg. Het huwelijk is voorbij. Gelukkig, volgens velen, die de lasten en de zorgen van de gebeurtenis hebben 'hoeten torsen. Voor de laatste maal nog ehige berichtjes over de plechtigheden Vah gisteren. Twee prinsen, die gedurende enige tijd he volle zwaarte van de sleep van de bruid 'hoesten torsen, hebben het wel bijzonder zWaar gehad, het waren de jonge hHnsen William en Michael. Zij hebben Rezorgd voor een angstig ogenblik voor h& vele toeschouwers en tevens voor het ®he ongelukje dat voorgevallen Is. Toen hei bruidspaar de trappen naar de kapel ^trad, struikelde prins Michael van ^ent tot tweemaal toe. Hij hing zelfs {Jhh de sleep van de bruid, die zich om berde en haar vader te hulp riep. De ®etuige, de markies van Milford, her- Helde de situatie. Bij het efnde van de Slechtigheid gebeurde eenzelfde incident lat door prinses Margaret verholpen ^erd. Prinses Margaret heeft ook in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Heel wat nieuwsgierige blikken zijn de laatste dagen op haar ®ericht. En dat alleen omdat het gerucht Jh Londen de ronde doet, dat Koning jHichael van Roemenië niet alleen om et hu\velijk naar Londen zou zijn ge malen. De koning zag er in zijn donker- ®z°en uniform het schitterendst van e mannelijke gasten uit. Daar zijn aanwezige reporters het over het gemeen wel over eens. De Britse kran- h vertellen natuurlijk met veel smaak. dat alle' aanwezigen „genegenheid voor mses Margaret op zijn gezicht tracht- h te lezen"; „De prinses en de koning B hden elkaar slechts één ogenblik aan keken hebben." 2elfs de Londense dieven zijn giste ren braver dan gewoonlijk geweekt, tj Zij schijnen de feestelijkheden rus- Vgg.'heegevierd te hebben, zonder al te $e Hi de zakken van andere feestgan- .geneusd te hebben. En van de Waande huizen zijn zij ook afgeble- Hij Scotland Yard zijn gisteren over de tijd tussen 12 en 1 uur slechts twee kleine vergrijpen binnengekomen.' Op gewone dagen bedraagt dit aantal minstens 80. De Amerikanen, die in Londen waren en alles natuurlijk wel een beetje vreemd en raar vonden, hebben zich verbaasd over het goede humeur van de menigte, ondanks het gedrang en geduw. Lang voordat de stoet ver scheen, werd door de duizenden wach tenden voor iedereen, die zich op de straat waagde, een gejuich aangeheven. Eerst voor een groep doedelzakspelers, later voor manr.en op zAndauto's, fotografen ende zon, die heel even te voorschijn kwam. Prins Philip arriveerde enkele minu ten vroeger aan de abdij dan In het programma was voorzien. „Dit is een slechte beurt," zei hij lachend, „dat moet hersteld worden." Hij bleef wach ten en stapte pas uit het rijtuig, toen de minuten voorbij waren. En juist op dat moment glipte er een zwarte kat vanuit de menigte de straat op Tot grote vreugde van de prins. Waarvoor men moet weten, dat ln Engeland een zwarte kat geluk aanbrengt. Het vermakelijkste heeft vermoedelijk de koning van Irak, de 12-jarige Feisal, meegemaakt, die bij het verlaten van de abdij door een Londense agent voor een jongetje werd aangezien en werd terug geduwd. En Zijne Majesteit volgde het bevel van- de agent gedwee op. Als alle twaalfjarige jongens. (Van onze Haagse redacteur) Van de 317 grote en 470 kleinere vis sersschepen, die de Duitsers uit ons land hebben geroofd, heeft een ploeg onerva ren vissers, met trawlers die met kunst en vliegwerk tot zeeslepers zijn gebom bardeerd,, er "respectievelijk 224 en 290 terug naar Nederland gesleept. Enthou siasme, voortvarendheid vergoedden zo veel onervarenheid en slecht materiaal, dat deze stoere kerels iedere taak, die hun werd opgedragen, hebben volbracht. Niet één schip Is verloren gegaan. Zelfs de mannen van de eerste sleep- vaart, van „Hollands Glorie" hebben hun bewondering voor dit werk geuit. Voor vele tientallen milliocnen hebben die schippers van deze geïmproviseerde sleepdienst naar Nederland terugge bracht. Er is echter enorm veel ancler werk verzet, voor aan slepen gedacht kon wor den. Eerst immers moesten de geroofde schepen worden opgespoord, geïdentifi ceerd, gelicht soms en gerepareerd. Tien tallen raderen van binnenlandse en ge allieerde instanties moesten in beweging worden gebracht. Had men niet beschikt over de mannen met brains en organi satietalent, die.de zaak op poten zetten, over de man, die als het ware een wan delend scheepsregister was (Arie v. d. Veer), die bij de identificatie onschat bare diensten bewees en over de kerels aan de Wal, die per maand gemiddeld 4000 K.M. aflegden in een open jeep en in Duitsland, Denemarken en Frankrijk, het speurderswerk verrichtten, de sle pers zouden niet eens aan ood gekomen zijn. Over dit alles zijn uitvoerige mede delingen gedaan op een bijeenkomst, die in Den Haag was belegd vanwege de afdeling visserijen van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Op deze bijeenkomst, die werd bijgewoond door ir. G. Lienesch, directeur van de afdeling visserij, door commander C. Green en capt. Halaghan van Royal Navy Headquarters te Ham burg en door vele belangstellenden uit de visserij-wereld, werd het woord ge voerd door drs. R. J. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor Visserij producten, die destijds de repatriëring der schepen organiseerde en door de heer A. Thurmer, ambtenaar van het ministerie, die lange tijd het speurders- werk leidde. Er is bovendien een film vertoond. Het verhaal begint tijdens de oorlogs jaren. Wij moeten u dan vertellen over de 35 schepen, die naar Engeland wis ten te ontsnappen en van de 787, die in handen van de Duitsers vielen. Dit droeve verhaal is echter genoegzaam bekend. Verhalen wij liever het nieuwere hoofdstuk, waarin aan „Hollands Glorie" nieuwe glorie werd toegevoegd. Van Maar toch nog enige maanden wachten Bij de liquidatie vah het Ned. Ar beidsfront wordt de nodige spoed be tracht, zegt minister Drees in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Ka- ftier. Aangenomen mag worden, dat over enige maanden de aanwijsbare bezittin gen der herrezen Vakorganisaties, zowel wat betreft onroerende goederen als wat betreft effecten en leningen, zullén zijn teruggegeven. Wat betreft de verdeling, van de saldi dér voormalige werklozen kassen heeft de minister zich bereid ver klaard het volgens de bepalingen van het Werkloosheidsbesluit 1917 aan de be trokken verenigingen toekomende bedrag onder zekere voorwaarden ter beschik king te stellen van de Raad van Vak- centralen, die voor de verdeling zorg kan dragen. De Raad van Vakcentralen heeft zich met het door de minister gedane voorstel en met de daarin vervatte voorwaarden in beginsel verenigd. deze geweldige prestaties en haar voor geschiedenis, vertelt het ministerie als volgt: Twee ambtenaren van de Afd. Visse rijen reisden de Duitse havens af en speurden in alle mogelijke hoeken en gaten. Zij vonden vele schepen en zagen kans ze gerepareerd en zeewaardig te krijgen. Zij legden ook het contact met de bezettingsautoriteiten in Duitsland, in het bijzonder met de Britse Marine. Na verkregen toestemming van de Royal Navy konden de vaartuigen naar ons land teruggebracht worden. Nadat de bewapening van boord ge haald was en eigendomspapieren waren overgelegd, gaf de Marine de schepen aan de Afd. Visserijen vrij, waarop deze ze aan de oorspronkelijke eigenaren in bruikleen afstond, in afwachting van de afwikkeling der formaliteiten. Alle schepen, die op eigen kracht kon den varen, waren in IJmuiden aange komen, maar in Duitse haven? lagen er nog meer, waarvan het merendeel wrak stukken. Toen bleek, dat voor het terug halen geen „echte" sleepboten, d.w.z. voor slepen ingerichte schepen, beschik baar waren, moest de vraag opgelost worden hoe de schepen dan wel uit Duitsland gesleept moesten worden. Er moest op korte termijn raad ge schaft worden. Uit de trawlers, die op eigen kracht uit Duitsland waren ge komen, werd daarom een keus ge maakt van vier schepen, die tot zee sleper gebombardeerd werden on danks het gebrek aan materiaal. Niet tegenstaande de gebrekkige middelen is tijdens het slepen nimmer één schip verloren gegaan! Gerekend naar de boekwaarde van 10 Mei 1940 werd voor pl.m. 12 millioen gulden teruggebracht. De hedendaagse waarde is zeker pl.m. 40 millioen gul den. De prestaties van deze schepen na hun verbouwing tot vissersschip hebben er toe bijgedragen, dat wij in 1946 een recordvangst aan haring en verse zeevis hebben gehad. De aanvoeren in 1946 en 1938 zijn ongeveer gelijk, terwijl de vloot in 1946 pl.m. 73 pet. uitmaakte van die van 1938. Gisteren heeft de directeur van de Nederlandse Caritas-Missie, pater drs. B. Korver O.F.M., uit handen van de Argentijnse consul in Rotterdam, An tonio N. Bettin Rella een zending le vensmiddelen en kleding als geschenk van de Argentijnse regering ontvangen. Bij de overhandiging zeide de heer Bettin Rella: „Argentinië heeft zich altijd in gesteld op de internationale demo cratische solidariteit en het is een eer voor mij u namens mijn rege ring deze zending goederen te over handigen. Wij laten het aan u over ze naar eigeninzicht onder de hon gerenden en behoeftigen te verdelen. Dit is de eerste zending uit Ar gentinië aan uw missie. Er zullen meerdere én grotere volgen." Pater Korver beantwoordde deze toe spraak met er op te wijzen, dat de zen dingen uit Argentinië ongetwijfeld er toe zullen bijdragen de betrekkingen tussen Nederland en Argentinië te ver beteren en te versterken. Namens hen, aan wie de gezonden artikelen ten goede zullen komen, dankte pater Kor ver de consul en de Argentijnse rege ring. De leiding der missie neemt zich voor de g»cderen als volgt te verdelen: 4000 kilo (>n hoofdzaak textiel) blijft in Ne derland, 1000 kilo gaat naar Oostenrijk, waar het zal worden verdeeld onder al daar vertoevende verplaatste personen, de rest gaat naar Duitsland en zal wor den toegewezen aan ondervoede en tu berculeuze kinderen. Vrijdag HILVERSUM II 415 M. 16.30 Gram., 17.15 Ensemble Lachman, 17.45 Kleine melodie, 18.15 Plano-viool, 18.30 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws, 19.15 K-'ankbeeld P.T.T., 19.30 Luister wedstrijd. 19.45 Middenstand, 20.00 Nieuws, 20.15 Kamerork., 20.45 Esther, luisterspel, 22.00 Orgel. 22.30 Fluit, 22 45 Overd., 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. HILVERSUM I - 301 M. 16.00 Ramblers. 16.30 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Johan Jong, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties, 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Rep. tuinbouwcongres, 19.30 Geloof, 20.00 Nieuws, 20.05 Luister- wedstrijd, 20.20 VPRO-film, 20.30 Pro bleem van het leven. 21.00 Gram., 21.30 Lekenrechtbank, 22.00 Weekoverzicht, 22.15 Swing, 22.40 Vandaag, 22.45 Avondwijding, 23 00 Nieuws, 23.15 Gram. Zaterdag HILVERSUM II 415 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram-, 7.30 Morgengebed, 7.45 Beethoven, 8 00 Nieuws, 8.15 Gram., 10.00 Kleuters, 10.15 Gram 11.00 Zon nebloem, 11.45 Gram.. 12.03 Zang. 12.33 Ork. z. naam, 13.00 Nieuws. 13.20 Ork. z naam. 12.30 Gram., 13.40 Filmkwar tier Van Domburg, 13.50 Gram., 14.00 Toneelkijker. Cpr de Groot, 1410 Gram 14.30 Eng. las, 15.00 Jongelui, 15.15 Qonc. der" jongeren, 15.45 Kiosk, 16 00 Gram., 16.20 Harmonie lez., 16.30 Gre goriaans. 17 00 Wigwam, 18.00 Volkslie deren, 18-15 Weekoverzicht, 18.30 Lord Jumpatit, 19.00 Nieuws, 19 20 Gram., 19 45 Banden die binden, 20.00 Nieuws. 20.12 Gew. man, 20.20 Wie weet, 20.30 Lichtbaken. 21.00 Morgen ls het Zon dag, 21.40 De lof van St. Caecilia. 22.00 Gam., 22.10 Ok. z. naam, 22.40 Avond gebed, 23.00 Nieuws, 23.15 USO. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7 30 Gram., 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 10.00 Morgen»'.. 10.20 Feuilleton, 10.35 Zang, 10.50 Gram., 12 00 Malando. 12.33 Virtuoso, 13.00 Strijdkrachten, 13.30 Miller sextet. 14.00 Vogelvlucht, 14.15 Harmonie- nmz, 15 00 Jonge christenen, 15.15 Men vraagt, 16.00 Stenografie.' 16.15 Kleinkunst, 16.45 Jongelui, 17.15 Volksconc., 18.00 Nieuws. 18.15 Sport, 18 30 Strijdkr.. 19.00 Cello. 19.45 Ultz. Nederl. in Duitsland, 20.00 Nieuws. 20 15 Oké, 21.15 Commentaar. 21.30 Ork., 22.00 Oom Fred, luisterspel. 22 35 Ramblers 23.00 Nieuws, 2315 Hobby hoek, 23.30 Gram. rt ff De regering heeft thans een antwoord ingezonden op het verslag van de com missie voor de rijksuitgaven uit de Twee de Kamer inzake de verslagen van de Buitengewone Algemene Rekenkamer te Londen over de période 1 Juli 194131 December 1944. De financiële administratie van de ge zantschappen en consulaten heeft, vooral wanneer wordt gelet op het nijpend ge brek ten departecr.ente aan gaschoold personeel, in het-algemeen geenszins on bevredigend gewerkt, aldus bovenge noemd antwoord. Wat de Regeringsvoorlichtingsdienst betreft, besliste de Minister-President over de besteding der gelden, welke we gens het ontbreken der comptabele af deling op diens bureau door het Minis terie van Buitenlandse Zaken werden beheerd. Inderdaad bestond ln dat ap paraat niet altijd de nodige zin voor zuinigheid en een juiste besteding van 's lands gelden. eer zo n g C K E M E 68. Terwijl de elec- trische lamp de kamer plotseling helder verlichtte, viel de gitaar met een dofje bons op de grónd. De sna ren klonken ake lig na. De viool kist zweefde recht op de musicus toe, die niet de moed vond, hem tegen te hóuden. Ten slotte wil alles ge leerd zijn, ook het tegenhouden van zwevende vioolkis ten. Jean Flamo stormde naar de telefoon en belde dadelijk het nummer op dat hij uit de krant had onthouden: 12345. Onmiddellijk werd de telefoon aan de andere kant van de lijn opgenomen. „Met Dokte Durf' hoorde Flamo. „De zwevende vioolkist vlucht juist Uit mijn huis" riep de musicus opgewonden. „Waar is dat huis?" vroeg de rustige stem van Dokie. Flamo gaf zijn adres op. „Binnen tien minuten ben ik bij u" zei de detec tive. Even later raasde hjj door de nachtelijke stad. Molentje zat tot de tanden gewapend naast hem en kefik voor zich uit met een vastberadenheid die alle zwevende vioolkisten zou doen sidderen. door BRAM VERSCHOOR 29) Correspondentie leek het. En bleek het ook. De eerste brief, .die hij met de keerzijde omhoog draaide, kwam van de broer uit Den Haag. „Dat heeft hij ons niet verteld," zei A.A. „Ik heb er niet naar gevraagd, doch hoe licht vertelt men zo iets niet. wanneer er geïnformeerd wordt, of men veel verkeer met iemand heeft. En oud is hét poststempel niet. Twee weken, dus werd het epistel geschréven kort voor dat ik van het bestaan des heren Van Bemmelen op de hoogte werd gesteld." Hij nam de brief uit het couvert. Het was een kwarto vel, voor drievierde be schreven. Over zijn schouder las ik mee. Beste Karei, Je zult wel vreemd opzien, een brief van mij te ontvangen; het is/al heel wat maandjes geleden, dat ik je schreef. Je kunt de tijd zelf misschien met jaren tellen. Ik gebruik mijn pen doorgaans niet anders, dan om arti kelen voor de krant samen te stellen. Ik loop al een poosje rond met het plan, je te schrijven, doch omdat je, Als je eens overwipt, gewoonlijk on verwachts komt, werd ik steeds weer houden door de, door niets gemoti veerde, verwachting, dat je juist dezer dagen zou aanbellen. Ik heb er ook over gedacht, eens naar Arnhem te komen. Aangezien dit nu echter spe ciaal zou zijn, om jou te ontmoeten, doe ik dat liever niet, dan -na je van mijn komst te hebben verwittigd. En nu ik dit dan bij deze doe, wil ik de gelegenheid niet onbenut laten voor bijgaan, je mede te delen, wat dan in het bijzonder het doel van die reis zou zijn. Het doel is natuurlijk,' Je weer eens te zien, Je weer eens te spreken, te horen, hoe het je gaat. Ik moest eigenlijk geschreven hebben: de aanleiding. Je kunt aan deze lange Inleiding tot het bekennen van een aanleiding zien, dat ik iets pp het hart heb. Ten overvloede verraad ik dit trouwens, door het woord „bekennen" te ge bruiken. Ja, het moet me dan maar dadelijk van het hart. Ik zit enigszins in de knel en ik zie op het ogenblik alleen jou als iemand, die me er uit zou kunnen halen. Deze keer ls het geheel buiten mijn schuld. Een uit gever hier in Den Haag heeft mij verleden maand aangeboden, een bun del te publiceren, waarin ik mijn ont moetingen met vooraanstaande ac teurs, die ik voor de krant schreef, zou verzamelen. In het volle vertrou wen, dat een en ander spoedig beze geld zou zijn, leende ik van een goede kennis een som, die 'ik als honorarium zou ontvangen. Ik moet dit geleende geld Woensdag a.s. terug geven. Nu heeft die uitgever zich echter bedacht. Het publiek heet plotseling voor an dere onderwerpen belangstelling te hebben. Ik ontvang dus géén hono rarium. Kan jij me nu aan die dui zend gulden helpen? Je krijgt ze te zijner tijd terug, daar kan je van op aan. Als het 'je niet ongelegen komt, wil ik Zondag even overwippen. Ik zal echter voor alle zekerheid Je tegen bericht afwachten. Schrijf me dus, of het je gelegen komt. I Je broer Hans." „Dat ziet er indrukwekkend uit," zei ik. „Geloof jij, dat die broer ons belogen heeft?" „Je hebt hem niet gevraagd, of hij met Karei 'correspondeerde." „Nee, maar hij geloofde zelfs hiet ln een verdwijning, laat staan in de mo gelijkheid van een moord. Hij heeft dus, al zou hij op een of andere manier voor deel bij zijn broer gezocht kunnen heb ben, niets met de verdwijning uit te staan. Althans niet, indien hij ons niet zeer geraffineerd voor de gek heeft ge houden.'' „Hij gaat veel met toneelspelers om," antwoordde ik bedachtzaam. „Afgezien zelfs nog van die ontmoe ting," hernam A-A., zonder op mijn op merking in te gaan, „toont die, ln an- derer ogen wellicht beschuldigende brief naar mijn mening juist zijn onschuld aan. Hij schrijft, déze keer buiten zijn schuld ln ongelegenheid te zijn geko men. Vroeger raakte hij daar dus in door eigen schuld en, wat meer nog zegt, hij vond dan een toevlucht bij brqer Karei. Want de ondertoon van dat zinnetje is: je hebt me al meer bij gestaan, wanneer Ik iets dergelijks aan mezelf te wijten had, je zult het stellig nog eens doen, nu ik er zonder mijn toedoen ben ingevlogen." „Je kan gelijk hebben. Je hebt wel vaker gelijk,'' zei ik. „Maar wat denk je van duizend gulden honorarium voor een bundei overdrukken?" „De indruk van een fantast maakte de man toch niet," verontschuldigde A.A. zich. „Al is een dergelijk bedrag ongetwijfeld uit de lucht gegrepen. Ook ligt trouwens in de overdreven eerlijke toon van de brief iets dat er op wijst dat hij zijn broer probeert te bezwende len. Een zekere onnozelheid spreekt daar uit. En het was geen onnozele, die hier de hand in het veel ernstiger spel had, Brammetje." „Da^t is een zaak, die zeker is," ci teerde ik een auteur, die A.A. destijds gaarne las. Hij keek me schuins omhoog eens gui tig aan. „Waterverf?'' vroeg hij. „Dat zeg ik niet." „Nee, maar je denkt het wellicht?" Ik Had, in alle voorgaande avonturen, nooit reden gevonden, het oordeel van mijn vriend als onjuist te kwalificeren en dus deed ik dit ook nu niet, al hield ik toch stilletjes die Haagse broer ln gedachten als een mogelijk direct of zijdelings schuldige. Ik gaf echter geen antwoord; ik keek toe. terwijl A.A. de volgende brieven uit de couverts haalde. Het waren er drie. De eerste: een uit nodiging voor een intiem feestje ter ge legenheid van een zakenjubileum, ge dateerd drie maanden terug. De twee de: een verzoek om inlichtingen om trent een zékere Jansje Tersteeg, die zich had aangeboden als dienstbode. De derde: een belofte tot regelmatlg-gedee' telijke betaling van een huurachter stand. (Wordt vervolgd) Dat daartegen echter werd gewaakt, blijkt uit het verslag zelf, terwijl niet mag worden vergeten, dat de betrokke nen geen ambtenarenopleiding hadden gehad, zodat zij moesten wennen aan de eisen, welke het besteden van gelden aan de staat stelt. De afwikkeling van het scheep vaartfonds in zijn geheel zal niet mogelijk zijn zolang de staat oog, zo als thans het geval ls, eigen schepen in beheer heeft. Teneinde in het te- korl aan scheepsruimte te voorzien, heeft de regering in de loop van 1946 en 1947 een groot aantal schepen van de Amerikaanse regering gekocht. Een deel dezer schepen is doorver kocht aan particuliere Nederlandse rederyen: een deel is eigendom van de staat gebleven en wordt voor re kening van de staat in exploitatie gebracht. Dat de Nederlandse Purchasing Com mission met gelden, die Nederlands- Indische geldmiddelen waren, tijdelijk uitgaven voor Suriname en Curacao financierde en dat tussen Suriname en Curacao enerzijds en de N. P C. ander zijds de financiële afwikkeling niet bevredigend was, was het gevolg van het fett, dat het Ministerie van Finan ciën te Londen niet over voldoende dol lars beschikte om dé betalingen te ver richten. Hieraan moge nog worden toege voegd, dat het uitsluitend aan het beleid en de doortastendheid van de toenmalige voorzitter der N. P. C., de heer Van den Broek, te danken is ge weest, dat de Amerikaanse autoritei ten toestemden in een overneming te gen cash van de goederenvoorraad van de N. P. C. en van de niet-uitgevoerde orders op' het ogenblik van de val van Java. De' vraag of de werkzaamheden der N.P.C. thans zijn beëindigd, moet ont kennend worden beantwoord. Reeds in 1940 werd door. de Neder landse regering te Londen het plan op gevat om te zorgen voor een zekere voorraad van de meest noodzakelijke consumptie-artikelen, welke onmiddellijk na de bevrijding van het moederland onder de bevolking zou kunnen worden verdeeld. Mèt name werd hier gedacht aan belangrijke voedingsmiddelen, tex tiel, leder, zeep en tabak. Daartoe werd in het begin van 1941 te New-York het Netherlands Government food purcha sing Bureau opgericht, dat de opdracht kreeg, binnen een bepaalde begroting voor de aankopen van deze goederen zorg te dragen, Inderdaad lukte het dit bureau voor ruim 21:000.000 dollaf aan goederen in te slaan, deze te bewaren tot het moment van de bevrijding en voor een snelle verscheping naar Ne derland zorg te dragen. Een en ander houdt niet in, dat ge durende de oorlogsperiode steeds Pen volledig doeltreffende organisatie van de regeringsinkopen bestond. Wanneer men echter met de bijzondere om* standigheden rekenipg houdt - waar bij met name ook gelet moet worden op de omstandigheid, dat het dikwijls onmogelijk was aan goed personeel en voldoende kantoorruimte te komen is een voorzichtig oordeel hier wel zeer op zijn plaats. Overwogen dient voorts te worden, dat de gemaakte fouten in het niet vallen bij de zeer grote tekortkomingen, waar aan de regering in Londen zich zou hebben schuldig gemaakt, indien zij niet tot het verrichten van aankopen zou zijn overgegaan. Spctrtsnippers De U.Z.S.C. onderneemt van 22 tot 26 November een toumée door Noord- Frankrijk waar op Zondag 23 Nov, deelgenomen zal worden aan een inter nationaal zwem- en polo-toumooi te Roubaix. Te Den Haag wordt het kampioen schap 2e klasse klein biljart kader 35/2 gespeeld. De winaars van de eerste par tijen waren: Bronkhorst (Den Haag); Van der Braak (Vught) tweemaal; Brier (Den Haag) tweemaal; Burgerhof (R'dam); Lieshout (R'dam); Melenboer (A'dam). De landenwedstrijd ijshockey Enge land—Zweden in de Empire Pool t« Wembley is geëindigd met een gelijk spel 3—3. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 20/U 36* 100% 63 35* 59* 19"* 49* 56'4 25% 9% 27% 30 45% 36* 77 If) '11 35* 99 U 62* 35% 58* 20 48% 55* 25* 9% 27* 30'4 45* 36 23* 76%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3