Commissie van Drie aan de rand van een crisis Onderwijsstaking in Parijs Blum kon het vertrouwen niet winnen Schumann nieuwe formateur? Vrees voor een oorlog, maar onwankelbaar vertrouwen BRAND IN DE AMSTERDAMSE PETROLEUMHAVEN 13 Wordt een onderzoek ingesteld naar de Madoera-kwestie? Verzet tegen communistische tyrannie Prinselijk Paar weer in ons land ■BBHEH Molotof Stalin's erfgenaam? Het weer Pompkamer van het Gem. Petroleum Entrepot prooi der vlammen Gelijkberechtiging M VERLIEZEN IN NED.-INDIE Tol hoofd en hart Wedloop met de tijd r Onlusten in Italië Nieuwe militaire acties in Griekenland „Oranje" loopt averij op ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24007 HET EILAND MADOERA STRAAT MADOERA Auto als landingsbaken VOLK EN LEIDERS IN RUSLAND Twintig doden in Apulië Toch nog vandaag in Amsterdam Vervola op pao. 3) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Naar TT. P. meldt, staat de Drie- Mo erendheden-Commissie aan de rand van een crisis als gevolg van de Nederlandse aankondiging van gisteren, dat hulp aan de bevolking van Madoera wordt geboden. De Ne derlanders gaven toe, dat zij de de marcatie-lijn overschreden hebben. De gehele dag heeft de Drie-Mo- gendheden-Commissie informele con ferenties gehouden. Welingelichte kringen zeggen, dat de Commissie misschien een onderzoek naar de Madoera-kwestie zal instellen. Een republikeinse officiële persoonlijk heid noemde het Madoera-incident „de gevaarlijkste gebeurtenis in Indonesië sedert de Nederlanders hun Juli-actie tegen de republiek begonnen". De Indonesische vice-minister, Tamzil, heeft Vrijdag gezegd, dat hij voornemens was Zaterdag namens de republiek for meel bij de Commissie van Goede Dien sten der Ver. Naties te protesteren tegen het feit, dat de Nederlanders in Oost- Madoera tot ver achter de vastgestelde demarcatielijnen zijn doorgedrongen. Het verluidt, dat de Verenigde Staten hebben toegestemd, een schip te ver schaffen aan boord waarvan de Drie- Mogendheden-Commissie haar zittingen met de Nederlanders en de Indonesiërs kan gaan houden. Naar verluidt, is het schip momenteel reeds op weg naar In donesië. In verband met de huidige situatie in Indië verneemt onze parlementaire re- dacteun het volgende Berichten uit Indië hebben met enige ophef gewag gemaakt van de eerste resultaten, die de commissie van drie geboekt heeft. Om ze juist te waarderen, geloven wij, dat men goed doet, hun betekenis vooral niet te onderschatten. Deze resultaten immers hebben nog ilechts betrekking op de prealabele laak, die de commissie heeft te vol brengen, vóór zij zich zet tot de uit voering van haar eigenlijke opdracht, het bij elkaar brengen van de beide partijen, teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat zij tot een nieuwe poli tieke overeenkomst geraken. Aan dit laatste is nog niets gedaan, de gemelde resultaten hebben slechts betrekking op de opdracht der commissie, om te be werken, dat de order „Staakt het vu ren" over .en weer strikt wordt nage leefd. Ook dit heeft de commissie nog geenszins bereikt. Al wat zij bereikt heeft is, dat men aan weerszijden de vijandelijke propaganda zal staken en voorts, dat men aan beide kanten zal trachten wij voor ons lezen daarin voornamelijk aan Republikeinse zijde agressieve daden te, bedwingen. In afwachting van de uitwerking, die deze goede voornemens en beloften mis schien zullen hebben, heeft men beslo ten van het publiceren van een dage lijks legercommuniqué af te zien, waar mede intussen nog geenszins gezegd is, dat er niet meer gevochten zal worden. Andere berichten, die uit Indië ko men, maken het intussen wel zeer moei lijk te geloven, dat de agressiviteit aan de Republikeinse kant bezig is tot be daren te komen. Integendeel, vele dorpshoofden op Republikeins gebied hebben door bemid deling van de commissie van drie aan Batavia laten vragen, door de Ne derlandse troepen onder bescherming genomen te worden tegen de toenemen de terreur van Republikeinse partisa- nen, die hun dorpen met uitmoording bedreigen. Wijst dit erop, dat er binnen het Re publikeins gebied een zeer gevaarlijke toestand heerst, gepaard gaande aan een toenemende scheuring, het stelt meteen het Nederlands-Indisch gouvernement des te klemmender voor zijn verant woordelijkheid voor de handhaving van orde en rust binnen het gehele Indone sische gebied, een verantwoordelijkheid, waarvan de Nederlandse regering, zoals men weet, bij herhaling heeft getuigd er onder de huidige verhoudingen geen afstand van te kunnen doen. In dit verband begrijpt men dan ook des te beter, hoe penibel de si tuatie is, welke ontstaan zal, als straks en het moest nu reeds aan SEPOELCjC^^" tandjoengboemi AMBOENTEN r KOBAnAH APANG BATOEMARM NGSONGAN OANTANG1 O BANTAN ANDING NGKALA OERNEH LENTENG NGAN OELOE NGBOENGAN TANAHmE SOTJAH TANDJ OEN pamEkasa AMPANG ANGKAP ABA JA a era lAjrcAi i DEMARCATIE UJN i VEKEERSWEGEN 1 BANG KAL AN I SPOORLIJNEN 2 SAMPANG I RIVIEREN 3 PAMEKASAN AFDEHNGS GRENZEN 3 4 SOEMENEP 1 Q 5 102030km DRIAREDJ^ TOTfTJ%"71 de gang zijn de troepen afgelost zullen moeten worden en volgens de plannen door minder talrijke strijd krachten vervangen. Men kan zich dan ook wel voor stellen, dat de delegatie van hoge of ficieren uit het Indisch opperbevel, welke te Den Haag vertoeft, haar krachtige druk op de regering inder daad met sterke argumenten heeft kunnen ondersteunen. De regering en inzonderheid de minister van Oorlog is daarmede in een uiterst moeilijk parket gebracht, aangezien zij op nieuw voor een situatie is geplaatst, waarin zij zal moeten kiezen of de len. Men kan zich dan ook indenken, dat de regering zich de laatste dagen zwaar over dit probleem beraden moet hebben, zo zwaar inderdaad, dat het officieel ontslag van de minister van Marine, de heer Schagen van Leeuwen, nog steeds niet is afgeko men, hetgeen er naar onze mening op duidt, dat er een toestand is ingetre den, die de heer Schagen van Leeu wen en de regering bewogen heeft, dit ontslag in overweging te houden. Maar ook de commissie van drie zit in een moeilijk parket. Zij draagt im mers kennis van de verzoeken van een vrij groot aantal dorpshoofden aan de Nederlands-Indische regering de ge wapende macht opnieuw aan te wen den, om hen te beschermen, maar zij is zeker niet naar Indië afgevaardigd, om enigszins betrokken te geraken in gewapende conflicten. Zij mag slechts goede diensten verlenen en heeft ver der geen enkele bevoegdheid. Onder deze omstandigheden en te meer, omdat zij thans zelf kennis draagt van de onhoudbaarheid der situatie, zou het ons niet verwonde ren, als zij de wijste partij zou kie zen, door zich zorgvuldig overal bui ten te houden en geen enkele verant woordelijkheid voor gebeurtenissen, die wellicht zullen plaats grijpen, te aanvaarden. En dit zou ons des te minder ver bazen, omdat de commissie van drie blijk gegeven heeft, algehele verant woordelijkheid van het Nederlandse ge zag te erkennen. Zo delicaat als in het bovenstaande in korte trekken werd geschetst, zijn op het ogenblik de verhoudingen. Het lijkt ons weinig waarschijnlijk, dat zij lang in deze staat kunnen blijven voortdu ren. Het is misschien voorbarig thans reeds te concluderen, dat de militai re actie hervat zal worden, doch de mogelijkheid lijkt ons toch in grote mate aanwezig. Tot hoever een eventuele actie zich zal moeten uitstrekken, is een vraag, die op het ogenblik nog niet goed te overzien valt. Het eiland Ma doera, dat de Ne derlanders thans geheel bezet hebben (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, 21 November Die situatie aan het stakingsfront blijft een verward beeld vertonen. De onderwijzers der openbare scholen van Parjfc en het departement van de Seine hebben vandaag hun dreiging om in staking te gaan waar gemaakt. Tot grote vreugde der scholieren, die hierin een geval van spijbelen zien hunner meesters, maar* tot verdriet hunner 'uders. Het wordt mogelijk geacht, dat deze staking volgende week zal over slaan naar de verdere ambtenarenwe reld, ook in de provincie. Daar echter In de hierbij betrokken syndicaten de Communistische invloed geenszins over wegend is, gaat het niet goed aan in deze staking een kwade vrucht te zien Van de communistische agitatie Over de stakingsbewegingen in de arbeiderswereld, waarvoor deze visie grotendeels wèl opgaat, komen zeer ge mengde berichten binnen. De spoorweg staking heeft zich van Marseille en Toulon uit uitgebreid tot Nice, zodat het treinvereer met de Azuren Kust geheel is stilgelegd; bovendien is men bevreesd voor aantasting van het gehele spoor wegnet. De spoorwegdirectie heeft be- 'eids medegedeeld, dat iedere inbreuk °P de arbeidsvrijheid zal worden beant woord met onmiddellijk ontslag. De vandaag uitgebroken staking in de Pa rijse bouwvakken zal eveneens worden Uitgebreid tot het gehele land, zo de eis van een voorlopige loontoeslag van 25 pCt. niet aanstonds wordt ingewil ligd. Daartegenover nemen de gevallen van Verzet uit de arbeiderskringen zelf tegen Óe tyrannie van communistische drjj- Vers toe; zoals vooral daar blijkt, waar Werkelijk geheime stemmingen over het al of piet hervatten van het werk wor den gehouden. En als zeer veelbeteke nend wordt het beschouwd, dat de I voor vanmiddag door de onder zeer sterke communistische invloed staande Unie der Parijse Syndicaten uitge schreven sympathiestaking van een uur practisch ongemerkt is voorbijgegaan. Het publiek in het bijzonder heeft ge constateerd, dat Métro en autobussen volkomen normaal functionneren. Van deze gevoelige nederlaag was de Kamerfractie-voorzitter der communis ten, Monsieur Jacques Duclos, vermoe delijk nog niet op de hoogte toen hp vanmiddag in de Nationale Vergadering in antwoord op Blum's programma uiteenzetting, verkondigde, dat ondanks alles spoedig een krachtige en jonge regering zou optreden, een regering in dienst van het volk, die de nationale onafhankelijkheid en nationale eer zou verdedigen, en waarin de communisti sche party de overheersende rol zou spelen, „die haar toekomt." Prinses-Regentes Juliana en Prins -Bernhard zijn Vrijdagavond 18.45 uur mefc de Dakota PH—PBA op het vlieg veld Soesterberg aangekomen. Daar dit Vliegveld niet voorzien is van z.g. nacht- Veriichting, fungeerde een auto als ry- end landingsbaken en markeerde met chtsignalen de plaats waar het vlieg je moest dalen. Met de grootste snelheid werden Don derdag de films, welke gemaakt wer den van het huwelijk van Prinses Eli zabeth met It. Philip Mountbatten, onmiddellijk naar alle delen van de wereld verzonden. Zo werd door de K.L.M. een speciale koerier aangesteld om copieën van deze News-reel" van Londen naar Amsterdam te brengen, vanwaar de films met andere K.L.M.- vliegtuigen naar verschillende wereld delen werden vervoerd, o.a. naar Sin. gapore, vanwaar zij met een Australi sche machine naar Sydney werden overgebracht. Zo zal het mogelijk zijn, reeds a.s. Maandag in de theaters van Sydnetf de film der huwelijksplechtig heid te vertonen. Twee gram radium was het geschenk dat de Belgische minister-president Paul Henri Spaak heeft aangeboden aan de ZvJfcserse Bondspresident Philip Etter, als^ken van innige dank voor de edel moedige hulp welke Zwitserland tijdens de oorlog verleend heeft. President Etter herinnerde in zijn antwoord aan de plichten der neutraliteit, maar zeide ook. dat Zwitserland altijd tegen geweld-en onrecht gestreden had. De heer Spaak had geen kostbaarder geschenk kunnen aanbieden ter bestrijding van ziekten en fbdding van mensenlevens. In Castel Gandolfo ontving Z. H. dc Paus de Italiaanse wielrenner Gino Bartali, diens vrouw en zoontjeHoe ongedwongen de audiëntie wasblijkt wel uit deze vriendelijke opname (Onze Parijse correspondent telefoneerde hedennacht 1 uur) Zojuist heeft zich in de Nationale Vergadering de laatste scène afgespeeld van een parlementaire middag en avond vol van de meest intense spanning. Een geslagen Léon Blum verliet het kamer- haifrond onder de hartelijke toejuichin gen en applaus van zijn partijgenoten, van het veruit grootste deel der M.R.P. en vele andere „vrienden". President Herriot had mededeling gedaan van de uitslag der stemming over de investituur van de door de president aangewezen formateur: 300 stemmen voor, 277 tegen, vereiste meerderheid 309. „De Nationale Vergadering heeft de investituur niet verleend.'' Direct daarop werd van .een der M.R.P.-banken geroepen: „En toch leve de Republiek!", hetgeen het sein was voor socialisten, M.R.P.-ers. radi calen en anderen om op te rijzen en naar de grijze staatsman gewend, op wie enkele dagen lang de voornaamste hoop gevestigd was geweest van de troisième force, hem staande een ovatie te brengen. Nadat Blum dé vergaderzaal verlaten had, stelde Herriot aan de gedeputeer den, onder wie evenals onder het leger parlementaire verslaggevers de verwar ring en de opwinding voortdurend waren toegenomen mede tengevolge van de telkens voorbarig en telkens foutief ge lanceerde uitslagcyfers, voor, mor gen, Zaterdagmiddag 3 uur, opnieuw bijeen te komen, „ten einde gereed te zijn voor iedere eventualiteit". Daar mede zal hij wel niets onheilspellends bedoeld hebben, doch slechts de moge- lykheid, dat er dan bereids over een nieuwe candidatuur zou moeten worden gestemd. Uiterlijk verliep de zitting vrij waar dig, zoals het ook in de omgeving van het kamergebouw, waar geen bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen waren, volkomen kalm bleef. Maar haar voor naamste oorzaak vond de belangstel ling wel in het besef, dat de partij voor de aangewezen formateur n i e t bij voor baat gewonnen was. Winst of verlies kon bepaald worden door een ver schuiving van slechts enkele stemmen. Als hoe geserreerd de te spelen partij van meet af aan beschouwd werd, bleek al aanstonds uit de schermutseling, die ontstond bij de opening der vergadering over de vraag wat de Grondwet eigen lijk bedoelde met de voor de investituur vereiste „absolute meerderheid der af gevaardigden, die de Kamer vormen". De helft plus een van het aantal zetels, dat de Kamer telt, of de helft plus een van de afgevaardigden, in staat hun STOCKHOLM, November. Het gehele corps diplomatique in Rus land en tal van mensen onder de bevol king der Sovjet-Unie geloven, dat Stalin een ziek man is. Weliswaar heeft geen enkele regeringspersoon hieromtrent ooit een verklaring'afgelegd, doch een stilzwijgend toegeven schijnt wel gelegen te zijn in het feit, dat Stalin zich de laatste tijd heeft onttrokken aan meer dan één officiële verplichting, welke hij voorheen gewoonlqk wel nakwam (de maarschalk was bijvoorbeeld afwezig tij dens de grote parade die onlangs, ter gelegenheid van de dertigste verjaardag der October-revolutie, op het Rode Plein plaats vond). Stalin's ziekte vormt het onderwerp van talrijke gesprekken in meestal goed ingelichte kringen te Mos kou. Men heeft de indruk, dat zqn ge zondheid achteruitgaat, althans verre van goed is. De andere Russische leiders daarentegen genieten een uitstekende ge- zotheid, en met name Molotof, na Sta lin de meest populaire regeringspersoon, verkeert in goede welstand. Molotof heeft in de laatste twee jaren veel aanzien gewonnen, en allen zien in hem thans de erfgenaam van Stalin aan het hoofd der regering voor het geval de oude meester zou sterven of zich uit het politieke leven zou moeten terugtrekken. By alle belangrijke ge beurtenissen verschijnt Molotof aan de zijde van Stalin, en naast het portret van de maarschalk ziet men altijd het zfjne hangen. Bij elke grote, nationale manifestatie komen deze portretten voor de dag, behalve bü militaire parades. Het volk heeft een diepe verering voor zqn leiders en maakt hier geen geheim van, ofschoon natuurlijk sommigen van hen meer bemind zijn dan anderen. Deze leiders geven hun Volgelingen een voorbeeld van vlijt door bijna even hard te werken als de Russische dwang arbeiders. Hun werkdag omvat 14 tot 16 uren. De voorname regeringspersonen, wier opvattingen over het welzün der Sovjet-Unie geheel overeenstemmen met de communistische leer, hebben een zwaar bestaan. Hun leven wordt, meer dan in enig ander land ter wereld, vol ledig opgeëist door officiële opdrachten. Soms schijnt het, alsof er onder de leiders verschil van mening heerst, maar indien dit al waar moge zqn, altijd wor den zulke conflicten strikt geheim ge houden. Van een dergelijk verschil van mening hebben mijn collega's of ik nooit een enkel bewijs gehad. De verwikkelingen tussen Bra zilië en de Sovjet-Unie zijn enkele weken geleden uitgelopen op een wederzijds terugroepen van am bassadeurs. Mario de Pimentel Brandao, voormalig Braziliaans ambassadeur bij het Kremlin, gaf tijdens de terugreis naar Rio enkele van zijn indrukken weer in nevenstaand artikel. Zo zelden verneemt men iets over de ver houdingen tussen het Russische volk en de regering en tussen de regeringspersonen onderling, dat wij ons gelukkig prijzen, Brandao's inlichtingen-uit-de-eerste-hand aan onze lezers te kunnen ver strekken. Het Russische volk leeft thans nog in dezelfde omstandigheden als gedu rende de oorlog. De mensen zqn onge rust over de gespannen toestand die in de wereld heerst en vrezen in een nieu we oorlog betrokken te zullen worden Maar de Sovjetleiders zijn zo populair, dat het volk dadelijk bereid zou zyn te gehoorzamen, indien de autoriteiten tot stryd zouden oproepen. Na vqf jaar onder de Russen geleefd te hebben als ambassadeur van Brazi lië, kan ik verklaren, dat zy een on wankelbaar vertrouwen hebben in hun zelfgekozen leiders, bovenal in Stalin; dat zij in zichzelf geloven als in he' voortreffeiykste volk van alle tyden; en dat zij een uitgesproken afkeer hebben van de Amerikanen. De grote gedachte, die de Russische staatslieden voor ogen zweeft, is, het land tot eenzelfde in dustriële hcogte te verheffen als die waarop de Westerse mogendheden zich bevinderg Voor dat doei moet alles wij ken; daarvoor wordt al het andere op geofferd. functie uit te oefenen? Er zijn, zoals Herriot in herinnering bracht, drie ze tels vacant, waarvan twee door over lijden, terwjjl drie afgevaardigden, de inheemsen van Madagascar, in de ge vangenis zitten. Moet nu de aangewezen premier 310 stemmen behalen of slechts 307? Na overleg en debat, waarbij men communisten, de Gaullistische vleugel van het Rassemblement des Gauches.en de gehele rechterzijde gezamenlijk één lijn zag trekken voor het grootste getal, heeft -de Kamer tenslotte met 351261 stemmen beslist, dat 309 stemmen voor de investituur vereist zouden ziin. Maar niet slechts beloofde de partij tussen voor- en tegenstanders van een regering-Blum numeriek zeer geserreerd te zijn; dc inzet der partij, men gevoel de het intens, was geweldig. Hoe ge weldig releveerde Blum zelf in de slot passage van zijn tweede verklaring: „Deze stemming zal uitwijzen, of er al dan niet een troisième force bestaat, in staat te regeren. Indien het antwoord „neen" is, beweer ik, dat er in deze Nationale Vergadering geen regerings meerderheid meer voorhanden is". De politiek, waarvoor hij een meer derheid van alle republikeinen wenste, zou, aldus Blum, berusten op de uitslui ting zowel van de communisten als van het R.P.F. Naar Reuter meldt, zal zeer waar- schqnlijk Robert Schumann, minister van Financiën in het kabinet van Rama- Verwachting tot Zaterdagavond Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen. Overwegend droog weer. Ma tige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Zondag: zon 8.1216.40, maan 15.021.45. Maandag; zon 8.1316.39, maan 15.142.59. Verschillende bomaanslagen en botsin gen tussen aanhangers van de verschil lende partijen hebben in geheel Italië, maar vooral in het gebied ten Zuiden van Rome, de toestand zeer verscherpt. In Apulië zijn bjj bloedige onlusten, waarbij zowel de politie als de menigte van vuurwapenen gebruik maakte, reed» 20 doden gevallen. In het gebouw van de Christelijk De mocratische Party van De Gasperi te Rome is een bom ontploft, waarbij enkele personen gewond werden. Kort daarna ontplofte een tweede bom in het dlchtbü gelegen gebouw van de „Uomo Qualun- que". Een derde bom werd voor de explo sie gevonden en verwijderd in het hoofd kantoor van de Christelijk Democratische Party te Rome. In de Zuid-Italiaanse stad Bitonto werden het hoofdkwartier van de Chr.- Dem. Partij en dat van de Uomo Qua- lunque vernield. Een grote menigte, fn het bezit van vuurwapenen, maakte de stratén onveilig. Uit Bari werden met spoed politie- versterkingen aangevoerd, doch de toe gangswegen van de stad waren gebarri cadeerd. Door een hevige beschieting zag de politie zich genoodzaakt terug te keren. Volgens een verklaring van de Aarts bisschop van Milaan, kardinaal Schus ter, zijn de stakingen onderdeel van een groot, vooraf opgezet plan, om de re gering omver te werpen. De kerk laat de gelovigen vrij. aldus de kardinaal, hun eigen politieke aspiraties te vor men, maar zij eist, dat het land gere geerd wordt door een regering, welke beantwoordt aan het katholieke karakter van Italië. „De Kerk is niet tegen Moskou. Hoe zou zij. de Moeder van allen, tegen wie dan ook kunnen zijn?" Niettemin achtte de Kardinaal de verbinding van de godsdienst en communisme in geen enkel opzicht gewettigd en hij memo reerde in dit verband de recente ver klaring van Stalin, volgens wie „het communisme onverenigbaar is met on verschillig welke vorm van godsdienst Themislocles Sofoelis, de Griekse pre mier, presideerde Vrijdagavond te Salo- niki een militaire conferentie, die naar verwachting zal leiden tot een nieuwe algemene actie tegen de Griekse gueril- lastrijders. De conferentie werd bijge woond door vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse ihilitaire missies in Griekenland. Men meent te weten, dier, lid van de M.R.P., met de vorming dat de plannen en tactiek voor een win- van een nieuw kabinet worden belast. terveldtocht besproken werden (Van onze speciale verslaggever) In een pompkamer van het Gemeen telijk Petroleum Entrepot in de Am sterdamse haven brak Vrijdagmiddag om kwart over drie zoals wij in een deel van onze vorige oplage reeds meld den brand uit. Aanvankelijk liet een en ander zich door de grote rookont wikkeling ernstig aanzien, zodat de brandweer met groot materiaal uitrukte. Ook de drijvende motorspuit „Jason was spoedig ter plaatse, maar bij nader inzien was het niet nodig, haar in wer king te stellen. In ongeveer een half uur was de brandweer, nadat zij twee motorspuiten met twee waterstralen elk ingeschakeld had, de situatie meester. Nochtans ken zij niet verhinderen, dat de pompkamer vrijwel geheel uitbrand de. Dat het vuur zich niet verder kon uitbreiden over de vlakbij gelegen pe- Het 20.000 ton metende Neder landse passagiersschip „Oranje", aldus meldt Agence France Presse, heeft in de haven van Southampton averij opgelopen. Het dreef door de wind af en stiet met de achtersteven tegen een kade, waarbij het nog juist wist uit te wijken voor een tankschip. Daarna werd de „Oranje" naar vo ren geworpen en raakte de 23.000 ton metende „Strathmode'". De tros van een sleepboot is daarna ver ward geraakt in de schroef van de „Oranje". Ondanks dit voorval wordt het schip toch nog vandaag in Amsterdam ver wacht. De ontscheping is bepaald op he den, Zaterdagmiddag, 17 uur te Amster dam. De procureur der Amerikaanse re gering deelde aan Reuter mede, dat hij er onofficieel van overtuigd is, dal de aanbieding van claims Koninklijke Ned. Petroleum Mij., in verband met de nieuwe emissie van deze maatschappij, onwettig is, aangezien deze aanbieding niet geregistreerd is lij de Securities and Exchange Commission. Waarschijn lijk zal laatstgenoemde instelling een officiële verklaring over deze aangele genheid publiceren- troleumtanks hetgeen desastreuze gevolgen zou hebben gehad was vooral te danken aan de gunstige wind richting. Intussen wordt de voorlopige schade toch nog geraamd op 17.000. Mocht blijken, dat de pompinstallaties defect z(jn geraakt, dan zal dit bedrag zeker in de 40.000 lopen. De oorzaak van de brand was gelegen in het feit, dat bij het lassen een vonk in de pempkamer is overgesprongen. Twee lassers waren n.L aan een zijd» van de pompkamer met autogenische lasapparaten aan het werk. „Plotseling" zo vertelde een van hen, „ontstond een kleine vlam, die wij fnet een hand zand trachtten te blussen. Enige seconden later was de pompkamer echter één vuurzee." Nader vernemen wij nog, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat, indien mocht blijken, dat geen der pompen meer bruikbaar is, de gemeentelijke petroleumhaven voorlopig op non-actiei zal moeten worden gesteld. De machines van de pompjtamer, die aan de voor kant zijn aangebouwd, zijn, behoudens enige waterschade, geheel intact geble ven. (Van een bijzondere medewerker) Daar lopen merkwaardige draden door het weefsel: mens. Een der meest opvallende is wel de zachte tint oud-goud, die gerechtvaardigd verlangen heet, welke langzaam overgaat in het felle okergeel van de begeerte en uitloopt in het bloedrood van de harts tochtelijke hebzucht.. Zijn in feite met deze draad niet de sprookjes geborduurd als Aladdin en de wonderlamp en zijn ontelbare soortgeno ten? Vinden we deze draad niet terug in Siegfried's vrijwel onbeperkte macht in de Nibelungen-sage en in de duistere macht yan de alchimisten? Ja, ook in „moderne" films als „De Onzichtbare Man"-en bij moderne schrijvers als Bur roughs, o.a. in diens Tarzan-figuur? De vorm nuanceert slechts, de hoofd inhoud van de idee biyft gelijk. Een verklaring? Op gevaar af van te sim plificeren: De eeuwigheidshunkering, die onsterfelijk-in elke mens leeft, wy zijn als kinderen van een eens rijke vader, op zoek na&r het verloren fortuin. Niet alleen sproken, sagen en fanta sieën ontlenen haar tekening aan deze draad, ook uitgedachte, maar welhaast immer in een poging tot realiseren dood gelopen, maatschappelijke stelsels. Om een bonte mengeling van namen te noe men: Les pauvres de Lyon in de 16e eeuw; de Hernhutters; de Wederdopers; Les amis de la Vérité in de 17e eeuw (de vrienden van de waarheid); Lenin met zqn: Gemeenschap zonder tegenstellin gen; Domela Nieuwenhuis met „Recht voor allen"; Bellamy in zijn: In het jaar 2000; Frederik van Eden met zijn pogen op Walden; De Vredestichters in onze dagen, enz., ènz. enz. Allen zagen of zien nog bij het bereiken van hun „ide aal" een gelukkige geweldloze samenle ving, waarin alle mensen in ruime mate zouden of zullen kunnen delen in de to taal-som van het op aarde mogeiyke mensengeluk. Hoe houdt ons die ge- geschiedenis by herhaling hun tragisch mislukken voor. Vaak in terreur en ge weld. En toch zijn van velen dezer de ge dachten en het serieuze pogen biet en kel de vruchten van ziekelijke fantasie of verkeerd gericht verlangen. Voor zo ver zy in idealisme zeggen, zich op het Christendom te basere^ beroepen zy zich' vrijwel immer op Cnristus' .Nieu we gebod, waaraan hangen geheel de Wet en de Profeten: Hebt uw naaste lief gelijk u zelf" en op dat woord van St. Paulus: „Hier is besnedene noch onbesnedene, hier is vrije noch slaaf, maar Christus is in ieder en in ieder volkomen geiyk." Nu vormen inderdaad deze woorden wel twee der heipalen, waarop de leer van Christus ten aanzien van het ge meenschapsleven is gebouwd. En als we nu zien wat er in de practijk terecht komt van de erkenning der zedelijke geiykheid tussen de mensen byv., dan wordt 't voor 'n ieder duideiyk, dat in menig denkend verstand en warm voe lend hart een verlangen groeien gaat, dat besliste onrechtvaardigheden onmo- geiyk wil maken. De zedelijke gelijkheid tussen alle mensen vindt in het woord van de H. Paulus, zoals wij het hierboven aan haalden, slechts een herhaling van de oud-testamentische opdracht; ..Beheerst de aarde en maakt haar aan U (dit ls aan alle mensen) onderdanig." Het is een bevestiging ook van wat de rede ons te zeggen heeft over de bestemming van de aarde en van al wat deze be vat. Sociaal-historisch gezien komt da mensheid slechts uiterst traag tot een werkelijke beleving van wat in dit op zicht zowel de godsdienst als de natuur onsheeft te zeggen. Geconcretiseerd op het gewone alle daagse leven, wil zedelijke gelijkheid naar onze mening zeggen, niet; gelijk heid van en voor allen; wel; geiyke kansen, rechten en plichten. En ook dit mag niet worden misverstaan: God heeft niet alle mensen gelijk met na tuurlijke capaciteiten begiftigd, niet al len een gelijk karakter gegeven. Niet allen kunnen met geiyk resultaat stu deren, piano spelen of fabrieksschoor stenen metselen. En we hebben de nei ging te zeggen: Goddank dat het zo is. Wat zouden we de aarde slecht „be heersen"; wat zou het een kleurloze, vlakke samenleving zijn, indien dez* ordening een andere was. et dit voorbehoud streven onze katholieke sociale bewegingen in wezen vooral naar de concre tisering van het beginsel der zedelijke gelijkberechtiging. Dat dit geluid uit de K.A.B. luider klinkt dan waar ook, laat zich begrijpen. De gevolgen van de ont- en miskenning hiervan drukten vooral de „vierde stand", terwyi zy in materieel opzicht ten voordele waren aan anderen. De laatste 60 jaar vooral is er in er kenning van dit beginsel enig „schot" gekomen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de volgende- verliezen zijn gerappor teerd: Kpn. Marine: Mar. A. SMITS, uit Leiden, ge sneuveld 13 November 1947. Sgt. mar.. A. KLARENBERG, uit Den Haag, gesneuveld 15 November 1947. Kon. Landmacht: Korp. B. ATTEMA, uit Wonseradeel, gesneuveld 3 November 1947, nabij Klampok. Sergt. J. BEEKMAN, uit Doornut, gesneuveld 10 November 1947 te Notong. Sold. G. BORGERS, uit Barneveld, gesneuveld 15 November 1947 nabij Kampong Melali. Korp. L. BRAVENBOER, uit Baren- drecht, overleden aan bekomen verwon dingen 8 November 1947 te Tasikmalaja. Sergt. K. BREEUWSMA. uit Wijn- britseradeel, gesneuveld 3 November 1947 nabij Klampok. Korp. M. J. HAM, uit Leidschendam, Vaastenliefde is de rijkdom van J het leven; egoïsme de armoede, j gesneuveld 12 Nov. 1947 te Tjiwidej. Sold 1ste kl. K KEESMAN, uit Hoog- karspel (N.-H.), gesneuveld 11 Novem ber 1947 nabij Tandjong Poera. Korp. A. F. KOK, uit 's-Hertogen- bosch. verdronken 14 November 1947, tijdens patrouillegang bij Salatiga. Sold. 1ste kl. J. MOESELAAR, uit Den Haag, gesneuveld 3 November 1947 bij Klampok. Sold. F. H. SANTING, uit Zwolle, ge sneuveld 11 November 1947 bq Tand jong Poera. Sergt. M. SCHONTHALER, uit Haar lem, gesneuveld 3 November 1947 nabij Klampok. Sold. 1ste kl. H. VISSER, uit Wijm- britseradeelgesneuveld 16 November 1947 te Bodjong. Korp A. WARTENA. uit Menalduma- deel (Fr.)gesneuveld (datum onbe kend) te Dessa Tjiadoe. Sold. P. J. WILLEMS, werd op 11 Augustus 1947 gemeld als: „overleden na vermissing", betrokkene is echter nog in leyen en 8 November 1947 na vermissing teruggekeerd. Kon. Ned.-Indisch Leger: Sergt. inf. J. J. GORDUS, gesneuveld 12 November 1947 te Tandjong Poera. Mil. wachtmeester art. L. KLAARE, sneuveld 5 November 1947 te Kopeng. Z O. van Salatiga 1. Jav. sold 2de kl SA WAL, gesneuveld 5 November 1947 te Koopeng.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1