jê is 3Z m STAD EN OMGEVING K&h W-e&db Tussen Lisse en Sassenheim Kerkberichten Noord, let op Uw saeck! a<;enda- De kinderen zeggen het: onze kerk de mooiste idee PHILIPS „Richard III" VAN HET WITTE DOEK nters c Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! PHMSHAVE Heemstede wenst behoud van tram heemstede ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 Chin. Ind. Rest. Hongkong LEDENCONCERT H.O.V. H.O.V. 1 tot 6 jaar Burgerlijke Stand Pracht opvoering voor G. en W. Het glazen paleis DISTRIBUTIENIEUWS J. K. C. van Brussel onderscheiden Nieuwe burgemeester houdt receptie Grooit St. Nicolaasfeeslt Tramwijziging N.Z.H. C. J, va.n Tr'Ibiarg 60 jaar VERLOVINGSRINGEN OUDERDOM IN DE RECHTSZAAL Vogels in gebouw „Cultura" ZANDVOORT Huldeblijk-Burgemeester van Alphen BLOEMENDAAL Welke dokter? Kopereij asbak m, ant. tegel 3.50 Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Tel. 13714-10876 R»K. Volksumiversiteilt Agenda R.K. Verenigings gebouw Zondagsdiensten Ktadio Moors Motorsport Waterpoloprogramma Men kan nu wel zeggen, dat zowel de katholieke als de neutrale or ganisaties in onze stad weer op volle toeren werken. De acties van de K.A.3. leest men bijna dagelijks in de krant en cok van de zijde der katholie ke middens, andsvereniging kunnen tel kens weer nieuwe activiteiten gemeld worden, terwijl het ledental groter dan ooit is en ongetwijfeld het hoogste punt zal bereiken, wanneer volgend voorjaar het veertig-jarig bestaan gevierd wordt. Er is ons echter gebleken, dat de invloed van de katholieke winkeliers in de be sturen der straatverenigingen in vele ge vallen onvoldoende is.' Toch moet men over de betekenis van zulke organisaties niet licht denken, zoals dezer dagen bij de Generaal Cronjéstraat-vereniging duidelijk is geworden. Daar is een van de zes bestuursleden katholiek en daar is o.a. een besluit genomen om collectief te adverteren. Men besloot daartoe het Haarlem's Dagblad te kiezen, waar wij ons, redactioneel gesproken, niet in wil len mengen. Dat wij ons echter met dit geval bemoeien vindt zijn oorzaak in de argumenten die ter tafel zijn gekomen. Er is verkondigd het lust ons niet uit te zoeken waar het sprookje vandaan is gekomendat 80% van de gezinnen in dit noordelijk deel der gemeente de neu trale krant zou lezen en men heeft het veelal grif geloofd. Daarom is het goed eens andere cijfers te noemen, die dan' in de bestuursvergadering" van de ver eniging naar voren kunnen komen. De drie parochies in Noord tellen samen, volgens de laatste registratie, ongeveer 19.000 katholieken, niet gerekend volgens de inschrijving in de burgerlijke stand, maar volgens de registers van de pas toors. Wil men een specificatie: Paul Krugerstraat 5350. Liduina 7900, O. L. Vr. van Zeven Smarten. Rijksstraatweg 5150. Het aantal gezinnen zal daar on geveer 5000 bedragen, wat wij kunnen berekenen uit 'onze abonnementen. De vleugel van de Kleverpark-parochie la ten we dan nog buiten beschouwing. In oude leggers van onze courant tref fen we herhaaldelijk de slagzin aan: Ka tholieken, koopt bij katholieken. We kun nen gelukkig tegenwoordig ruimer den ken. Maar als er weer gestreden moet worden om het behoud van onze rechten, waaronder zeker de katholieke pers ge rekend moet worden, dan zijn we be reid. De prachtige, principieel katholieke gemeenschap in Noord zal ons daar on getwijfeld bij steunen. HAARLEM, Sniedestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) Een concert, gewijd aan Russische mu ziek uit twee uiteenlopende tijdperken: uit de tweede helft der vorige eeuw. met Moussorgsky's „Nacht op de Kale Berg" en Rimsky-Korsakoff's „Shérérazade" (een symphoniseh gedicht en een sym- phonische Suite), en uit he eerste helft der twintigste eeuw, meer modern van inslag, met het Tweede Vioolconcert in g kl. terts (Op. 63) van Sergei Prokofieff. Het laatste werk werd voor de pauze gespeeld met Renate Zwaardemaker, onze stadgenote, als soliste. Wat er precies tijdens de eerste con certhelft haperde aan de samenwerking tussen dirigent en orkest, weten we niet, maar in het overigens voor het ensemble toch niet nieuwe wérk van Moussorgsky was de rhythmische correctheid nu en dan ver te zoeken, hoe Kees Hartvelt ook zwoegde om zijn musici in het gareel te krijgen. Er vielen dan in deze, dan in gene orkestgroep, vooral echter bij de koperblazers, ongelijke intonaties waar te nemen. Het Vioolconcert was, wat het orkest betreft, ook nog lang -niet „uit de verf'. Renate Zwaardemaker had, naar onze mening, overigens geen ondank baarder werk dan dit kunnen kiezen. Het voldeed ons, èn qua compositie, èn qua oi chestratie, allerminst. Een violiste met éulk een bloeiende, rijpe toon en van .zo stevige, gezonde muzikaliteit, als ze on danks alles ook hier weer ten toon spreidde, hadden we graag een geluk kiger greep zien doen. Nochtans was de hulde, haar voor haar technisch uitste kend spel gebracht, zeker welverdiend. Wat de instrumentale bewerking aan gaat, deze is in dit opus onrustig, stroef, armelijk en leeg. Het werk boeide ons dan ook niet en alleen in het laatste boekdeel kwam er tegen het slot enige spanning. De motivische bewerking lijkt fragmentarisch en werkt door de voort durende wisseling der orkeststemmen, bovendien uiterst vermoeiend. Jammer van de moeite, daaraan besteed. Een werk vol kracht en glans als de Shéhérazade van Korsakoff is daarte genover als een verademing en het or kest veerde als 't ware met één slag op Er werd na de pauze met veel animo ge musiceerd: de klankkleur werd bloeiend en rijk, en Gijs Beths als solist voldeed ons door zijn bezielde voordracht uiter mate. Dirigent, solist en ensemble voor deze laatste prestatie van de avond onze erkentelijke hulde! J. SCHEEPENS Op het Volks-concert van Dinsdag 25 Nov. zal de sopraan Hélène Ludolph als soliste optreden, terwijl eveneens mede werking zal worden verleend door het H.O.V.-Vrouwenkoor en wel aan een uitvoering van het Miserere (Psalm 51) van Joh, A. Hasse. De altsoli hierin wor den vervuld door de dames Tilly Schade en Anny Delorie, terwijl Bets Neder- koorn de orgelpartij zal spelen. Kees Hartvelt laat het concert openen met het Concerto grosso in g kL terts van Handel en besluit met een uitvoering .var. Mahler's vierde symphonie met Hélène Ludolph als soliste, in het laat ste gedeelte. daarvoor juist hebben wtj een grote sortering St. J^icolaascadeaux in alie prijzen vanaf 0.20. Ziet onze grote etalages. ook voor speelgoed ünegang 46 (Adv GEBOREN: A. M. v. d. Zon—Jansen, Hceke—Haf er, z; C. A. Donders- z; A v. d. Wouw, z; M. v. d. Veldt—v. Bree, J. i, o. "j. Rouw—Verdonk, z; C. P. C v LunenburgDelemarre, d: M. C. La- beur-Hak, d; M. J. Degeling—Creij- mans, d. OVERLEDEN: W. F. Terlaus-Regen- boog, 66 j.; W. M. v, d. Wiel-Voortuig. 49 j.; F C. Nijerr.anüng, 20 j.; A. V. Duijn-Zwemmer. 86 i. Wanner Shakespeare's drama „Ri chard HI, waarin de hardvochtige en af grijselijke figuur van deze Engelse koning geschilderd wordt, zonder uiterlijk ver- tpon wordt opgevoerd, dan zal alleen 'n zeer exquis publiek, dat de tekst gelezen heeft en beheerst, er voldoening in kunnen vinden. Wanneer dit drama uit gebouwd wordt tot een massaal spel. waarbij het kijken van evenveel waarde geacht wordt als hef luisteren, loopt men echter de kans, dat velen de show maar matig kunnen waarderen. Het Amsterdamse Toneelgezelschap, dat de laatste methode koos, heeft de weeg schaal misschien te ver naar het kijk spel doen overslaan. Deze opvoering was er om Albert van Dalsum nogmaals te laten tonen, dat hij een van de grootste Nederlandse acteurs is. Hij heeft deze koning in al zijn gruwzaamheid, deze moordenaar en karakterloze tyran in al zijn hardvoch tigheid weergegeven en een ovatie na vier uren van ingespannen luisteren werd dan ook gisteravond zijn deel, toen de leden van „Geloof en Wetenschap" in de Stadsschouwburg van deze zeld zame gelegenheid genoten hadden. Defresne veerde de regie en zowel hij als Van Dalsum zaly gevoeld heb ben, dat een rijke montage van de vele scènes de grote inspanning van het pu bliek telkens weer zou onderbreken. Prachtige taferelen heeft Defresne ge schapen, bijv. Clarence's kerker, waar de twee moordenaars Richard's broeder en slachtoffer opjagen en vermoorden. Fascinerend was ook de scène, waarin de geesten der afgestorvenen als dwaal lichten over het toneel doolden. De vier vrouwen in dit stuk werden gespeeld door Mary Smithuysen (Anna), Loudy Nijhoff (Elisabeth), Jacqueline Royaards (Hertogin van York) en An toinette de Visser (Margaretha)Men zou aanmerking kunnen maken op de declamaties, maar de tekortkomingen voelden de toeschouwers minder door de vorstelijke entourage en de mise- en-scène. Jch. Schmitz met zijn prachtige ge luid, Louis van Gasteren, Ben Groenier, Jacques Snoek, Paul Huf, Frits van Dijk en tientallen anderen gaven hun beste krachten aan deze bijzondere toneelge beurtenis, die moeilijk te c-oncretiseren is in enkele regels die er vanavond voor gereserveerd kunnen worden. Een woord van hulde voor het bestuur van G. en W., dat het Amsterdams Toneel met deze „Richard III" naar Haarlefn wist te lokken. Morgenavond wordt in de Stads schouwburg weer een opvoering gegeven door de Toneelgroep „Comedia" van het jubileumstuk van Rika Hopper Het Glazen Paleis", waaraan medewer ken Rika Hopper, Ank van der Moer, Lous Hensen, Henk Rigters en Gerard Rekers. De regie is van Cor Hermus. Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten (voedings-, tabaks-, versnape ringen- enz.) A; afhalen extra-rantsoe nen brandstoffen voor grote gezinnen, straten met de beginletters: H, I en J. Frans Hals vertoont deze week de be kende Engelse filmacteur George Formby fn diens kwaliteiten op het gebied van de sport. We zien hem pogingen doen om te roeien, te turnen en te zwemmen, doch het blijft niet bij proberen, want George slaagt er in een erkend bokser knock-out te slaail. De gehele geschiede nis is geïllustreerd met talrijke humoris tische en hachelijke momenten, die George op de bekende manier door worstelt. Jammer fs, dat het comedie- spelen hier en daar te „grappig" is om nog veel indruk te maken. „Sport staalt spieren" is voor iedereen toegankelijk Nadat de film „Neem mijn leven" is voorafgegaan van een interessant kijkje in de werkzaamheden van Scotland Yard, krijgt men in Rembrandt een criminele geschiedenis te zien en te horen, die knap in elkaar gezet is en de span ning tot aan het einde weet te bewa ren. Een zangeres en haar impresario zijn getrouwd en wanneer hij op een avond een oude geliefde heeft ontmoet, volgt een kleine huiselijke ruzie. Hij loopt weg en terwijl hij een wandeling maakt om af te koelen, wotdt zijn voor malige geliefde vermoord. Is hij de da der? Men weet ai spoedig, dat dit niet het geval is, zodat ditmaal het verras sende schuilt in de wijze, waarop zijn vrouw de moordenaar weet te vinden. (Volwassenen) Deze week brengt City in de film „George wint op alle fronten", .de be kende filmkomiek George Formby als spion voor de Engelsen. Overigsps is het maar louter toeval, dat hij als zodanig werkzaam is. Ondanks dë meest dwaze avonturen in een bandje, waarvan de leider een Duitse spion blijkt te zijn, komt allés, zij het met doldwaze situa ties, weer op z'n pootjes terecht. Een happy end tot slot en de liefhebbers van George's komische belevenissen hebben een genoeglijke avond gehad. Alle leeftijden. In ,.Het huis der verloren kinderen", de film, welke deze week ir\ het Luxor- theater wordt vertoond, wordt een the ma behandeld, ongeveer gelijk aan dat van „Schoenpoetsertjes" en „Gekooide jeugd", ofschoon het laatstgenoemde Franse product het, wat vormgeving be treft, van de andere wint. De geschiedenis doet sympathiek aan: Jean Victor, een man ontslagen ui. een tuchthuis, richt, ondanks grote moei lijkheden, doch bezield met idealen, een verbeteringshuis op voor jonge boefjes. Zijn bedoeling is er geen gevangenis van te maken, maar een prettig tehuis, waar de jongelui de gemeenschapsgedachte wordt bijgebracht. Enige raddraaiers proberen de orde verschillende malen te verstoren doch Jean Victor weet ze er allen onder te krijgen door zijn sterke leiding, eVenwel zonder gebruik te ma ken van de knoet. (Boven 13 jaar). Bekende Nederlandse artisten-van het volkstoneel verschijnen deze week op het filmdoek van het «paame-theater. In „Bleke Bet" zien we Aaf Bouber, Cor Hermes, Corry Vonk, Fientje de la Mar en vele anderen, die veelal in een der gelijke Jordaanschets te vinden zijn. In het voorprogramma draait de span nende film „In staat van beleg". Toegang alle leeftijden. De oud-dirscteur van de tekenschool der St. Josephsgezellenvereniging, de hoer J. K. C. van Brussel, is benoemd bot Officier in de orde van Oranje- Nassau. De heer Van Brussel is gedurende 40 jaar directeur aan genoemde school ge weest en heeft zich in die jaren grote verdiensten voor het tekenonder wijs verworven. Maandagmiddag 1 December van half 4 tot half 6 zullen de Burgemeester en me vrouw Cremers aan autoriteiten en be sturen van verenigingen, corporaties en instellingen gelegenheid geven in de hal van het Stadhuis bij hen hun opwachting te komen maken. Toegang uitsluitend door de hoofdingang (Koningstraat). De heer en mevrouw Cremers stellen zich voor, op een nader te bepalen dag een tweede receptie te houden. uitslui tend voor particulieren. Voor de kinderen van de leden van de Kath. Arbeidersbeweging van 6 tot 13 jaar zal Woensdag 10 December des na middags half drie een groots St. Nico- laasfeest worden georganiseerd in de Gem. Concertzaal, Lange Begijnestraat. Vorig jaar is het St. Nicolaasfeest bui tengewoon geslaagd. Dit jaar zal getracht worden het nog beter en gezelliger voor de kinderen te maken. Kaarten zijn nu reeds verkrijgbaar bij alle kringbestuur ders van Noord, Oost, West en Centrum. De tram, die om 22.00 u. van Noord- wijk/Zee naar Haarlem (Tempeliers straat) vertrekt, zal in het vervolg 20 minuten vertrekken. Dit geldt dan na tuurlijk ook voor de tussenliggende halten. Ingaande 30 November vervalt op Zon- en feestdagen de tram, die om 6 uur v.m. uit Amsterdam vertrekt. Maandag 24 November wordt de heer G. J. van Tilburg, wonende Heemsteedse Dreef 112, te Heemstede, 60 jaar. Op zichzelf moge dit niet zo bijzonder klin ken, doch daar deze dag samenvalt met zijn 40-jarig jubileum als redacteur van Haarlems Dagblad, is er alle reden tot feestvieren. Dit jubileum viel eigenlijk in de bezettingstijd, maar toen was de heer Van Tilburg op non-actief, zodat men nu de gelegenheid aangrijpt om onze collega, die thans chef-redacteur van genoemd dagblad is, te huldigen. Hij zal van 3 tot 5 uur te zijnen huize recipiëren. In „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23, wordt van 21 November tot 12 December een tentoonstelling gehouden van kunst nijverheid en binnenhuiskunst. Geëxpo seerd zal worden weefwerk, ceramiek en borduurwerk. In de kunsthandel Leffelaar, Grote Markt, is van 22 JNTovember tot 6 Decem ber een tentoonstelling te bezichtigen van glazenierskunst door Huib de Ru en siersmeedwerk door Jan Voiwater. Een kleine zaak met een grote keuze &R. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM Bioscopen: Rembrandt: Neem Anijn leven (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het huis der verloren kinderen (18 j.)dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 u„ Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Sport staalt spieren (a. 1,), dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: George wint op alle fronten (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarna-theater: Bleke Bet (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en expositiewerken van O. B. de Kat en F. H. Abbing. Geopend: Zondags 14 en in de week 104 uur. Leffelaar (Gr. Markt): Werken van Huub de Ru en Voiwater. Geopend in de week van 105 uur. Heer kens Thijssen: Expositie van schildersprenten door „Beeldende kunst binnen ieders bereik". Geopend in de week 101 en 25 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Geopend: Zondags 1—3 uur en Dins dag-Zaterdag: 10—4 uur. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der Haarlemse apotheken worden van 23 tot 29 November waargenomen door Bosch en Vaart-Aootheek, B. en V.-straat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Gr. Hout straat 78, tel. 10500; H. Remmers Zn., Kruisstraat 6. tel. 10354: Noorder-Apo- theek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821 en te Heemstede door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fit. Mathot, Gr. Houtstraat 39, telef. 11990: Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 22 November: Stadsschouwburg: Toneelgroep Co- media met „Candida", 8 uur. Zondag 23 November: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come dia met „Glazen Paleis", 8 uur. DAG EN NACHT Leunend op zijn stok strompelde hij de rechtszaal binnen en bevestigde op de vraag van de president, dat hij in derdaad A. S. was. Wegens zijn doofheid kreeg hij toe stemming vlak voor de rechtstafel te staan en te luisteren naar hetgeen de officier hem ten laste legde. Zonder vergunning huis aan huis schillen opgehaald," luidde in het kort de dagvaarding. U weet toch, dat u dat niet mag doen? Och, vroeger mocht het wel, en we leven nu toch in een vrij land! Maar nu mag het toch niet.. Ik kom maar bij tien kleine ge zinnen en het afval is voor mijn twee konijnen bestemd. Verdachte was zeer beleefd en wachtte gelaten de uitspraak af. U bent nu 82 jaar? Ik geloof het wel, meneer. De eis van de officier van 1 week v.w. gevangenisstraf veranderde de po litierechter in 3 dagen. Nu nooit meer doen, hoor! En mijn konijnen dan? Daar wist de politierechter niet direct raad op en bijgestaan door een onver wacht vriendelijke deurwaarder trok de ouderdom de zaal uit. Op de administratie van onze courant. Smedestraat 5, ligt een lijst ter inzage van het prsoneel der Kon. Marine, dat gedurende de oorlog sneuvelde of vermist werd, waarvan de namen en adressen der naaste familieleden niet bekend zijn. Wanneer men momenteel de trap pen van gebouw Cultura in de Jans- straat bestijgt, wordt men verrast door het gezellige getjilp van de diverse soorten vogels en vogeltjes, die de Club van Volièrehouders en Vogelvrienden „Onderling Genoe gen" een plaats heeft gegeven op haar 13e nationale tentoonstelling. Als wij de zaal binnengaan, zien wij de lange rijen kooitjes met de parkieten, de kanaries, de Mozambsse sijsjes, de Japanse meeuwtjes, en al de andere vogels. Al spoedig valt ons oog cp de grote volière en enkele goed verzorgde aquaria, die de taak hebben de expo sitie te omlijsten. Vrijdagavond verrichtte de heer E. H. Tenckinck, oud-hoofdcommissaris van de Haarlemse politie, de opening. Hij wees er op. dat de vogelhouders dit jaar moeilijkheden hebben gehad door het afkomen van enkele nieuwe vogelwetten. Het tropisih gevogelte komt tegen woordig meer en meer op de voorgrond, evenals de kleurkanaries, aldus spreker. Nadat de voorzitter van „Onderling Genoegen", de heer F. Heesemans, het woord had gevoerd, sprak de voorzitter van de Ned. Vogelhoudersbond, de heer J. Otten, de aanwezigen toe. Spr. wees op het toekomstige 15-jarig bestaan van O. G. Januari 1949 en overhandig de reeds voor de tentoonstelling, die bij die gelegenheid zal worden gehouden, een prachtige beker voor de gelukkige winnaar in de toekomst. Op de huidige tentoonstelling zijn vele bekers, medailles en plaquettes door de vogelhouders gewonnen. De prijzen waren overigens zeer gevarieerd; er was zelfs een automatische voederbak, pon den zaad, een doos parfum en sigaren. De expositie is te bezichtigen tot en met Zondagavond. Hst comité-huldeblijik-burgemeester- Van Alphen vergaderde Donderdag avond. Geconstateerd werd dat de be volking ruimschoots heeft beantwoord aan de oproep om bijdragen te schenken voor het huldeblijk. Nog dagelijks komen giften binnen en dat is temeer verheu gend omdat het benodigde bedrag nog niet geheel ontvangen is. Voor de fontein hebben Ir. Friedhoff en de heer Zietsma een smaakvol ont werp gemaakt. Met goedkeuring van de gemeenteraad zal deze worden geplaatst voor de pui van het raadhuis. De kleine deuren onder de trap zullen worden verwijderd en vervangen worden door een wand van natuursteen of door zichtige bouwsteen. Een driemondige spuiter aal het water in een bassin spui ten. Onder de bestaande raampjes zullen bloembakken worden aangebracht. Een schets van de fontein zal dezer dagen in een winksletalage worden ten toongesteld. Zondag 23 Nov. neemt dr. J. J. Wes tenburg de artsendiensfc waar. LET OP 't Is bekend in de steden, 't Is békend op het land, Wat Stolwijk kan leveren Is waarlijk frappant. Alléén Jansstraat 6, Haarlem (Adv.) Gr. keuze: ketels, emmers, strijkijzers enz. Waar?? Natuurlijk alleen JANSSTRAAT 1. It Fryske Skathüs It hus mei de Fryske flagge. Aan de rijksweg lussen Lisse en Sassenheim ligi in de wijdheid van hel lage land, onwrikbaar voor de woesle krachl van de orkaan als een sleenrols uil de grond omhoog groeiend in een krans van slompe loppen, een kerk. Hier is wel slerk gesymboliseerd hel dubbelslachtige leven, de levenslange evenwichlssloornis van de mens: zijn lichaam waarmee hij zich vasiklampi aan de malse aarde en de slreving van zijn ziel naar de eeuwige ruimle en de middel ste koepel, de hoogste, is de resullanie, de apotheose van hel pogen, hel uiteindelijke streven van de zwakke besluite loze: omhoog! De tram minderde vaarl en de conducteur in de beroemde Amsterdamse stijl riep luide „Engel". Wij wisten, dai de kerk toegewijd was aan de H.H. Engelbewaarders, doch in combinatie met hei haltebordje drong als juiste betekenis tol ons door, dat hiermee bedoeld moest zijn: toegewijd aan de Heilige Bewaarders van de engelen die deze buurt be volken en mei hooggestemde verwachting zijn wij de kerk ingegaan. Djze kerk is een voorbeeld. Zelden nog werden wij zo volkom ei. en plotseling bevangen door de rust als in deze ruimte. De brede bouw, de voorname, natuur lijke gele kleur van de binnenmuren, de fantasierijke harmonie1 van de lijnen, het geeft die rustige zekerheid, waarin het goed is te verblijven, dat vertrouwen, dat reeds besloten ligt in die onverstoorbare eeuwigheidsgedachte van het silhouet op het wijde land. Dit is meer dan een bede huis, dit is het Huis van God zelve, voel baar. En als na de taal van het hart die andere kant van het mensenweaen naar voren treedt en zijn recht opeist, vra gende „Waarom?", c*an beschrijven wij de kerk en noemen haar met de zintui gen waarneembare eigenschappen. In strikt eigentijdse vormen is deze Kerk gebouwd zonder iets te hebben meegekregen van dat tijdelijke, dat inge haald wordt en verbleekt bij de moder nismen van een latere tijd. In simpele eenvoud in de toepassing van net ma teriaal, maar met fantasie in het lijnen spel wordt de bouwheer Jan Stuyt ge- eerd. De pilaren, schijnbaar willekeurig maar met een juist gevoel voor even wicht: in de steeds gebruikte baksteen, dan weex mot platen glanzende gele natuursteen betegeld en terzijde van het hoofdaltaar in massief zwart, zijn van deze afwisseling een symptoom. Zuiver is ook in gebruikt materiaal en in het groot gehouden vrije decoratief de ge kleurd marmeren communiebank, waar bij het gesmede hekwerk als omamen- tale beëindiging van het priesterkoor aansluit. De architectonische structuur zal nog transparanter uitgedrukt worden, wan neer de hiervoor bestemde vlakken zijn beschilderd. De gedachte aan besclul- - dering doet ons wensen, dat een uiterst deskundige en precieuze commissie zou bestaan, die angstvallig waakt voor iede re keuze, welke niet de juiste zou zijn en dat gevaar is groot, omdat deze kerk als sterk vergrootglas iedere onjuistheid zal manifesteren. De kleine raampjes bieden de finan cieel gunstige mogelijkheid voor een zeer geleidelijke beglazing, mits voor de een heid van gedachte van een vastomlijnd schema wordt uitgegaan. Hier ligt weer de keus voor de parochiaan, om in wel doordacht overleg met dè veronderstelde commissie zijn kerk te helpen voltooien. Het Moeder-Godsbeeld van Timmer mans past volkomen aan bij de stijl van het gebouw; het kleed is wat te stug van lijn en te weinig vrouwelijk om bij de moederlijke expressie van het Maria- gelaat aan te sluiten en deze te onder steunen, hetgeen deze moederlijkheid be let uit te stralen over de gehele figuur. Als missiekruis zagen wij een ouder corpus op een nieuwer kruishout, dat aan waarde zal winnen, wanneer de koude verflaag van het hout Is verwij derd en de kruisbalk in overeenstemming is gebracht met het dan ontstane re sultaat. De kerk is in 1930 gebouwd als een dochterparochie van St. Agatha te Lis se, onder pastoraat van de zeereerw. heer Sentenie, en heeft een hulpkerk aan de Kaag. Na ons bezoek omjoelde ons bij het maken van de schets ter illustratie van dit artikel de jeugd, die juist de school uit kwam puilen. Dit klompeklossend convooi, dat ons vergezelde op weg naar de halte, beweerde veelmondig met kin derlijke spontaneïteit, dat nun kerk de mooiste is. En waar het kinderen voor behouden is, de waarheid te verkondigen, sluiten wij ons bij dit oordeei gaarne «n.n. L. T. Als U peinst over een welkom geschenk voor een man... denk er dan aan, dat iedere man, jong of oud in de wolken zal zijn met een Philips „PHILlSHAVE" Staal- baard Electrisch droogschéerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MIJ V. NEDERIAN0. EINDHOVEN Geachte Redactie. Wil mij toestaan enkele kanttekenin gen te maken op het in uw blad van 18 dezer opgenomen bericht over een R. K. Volksuniversiteit. In dit bericht lees ik, dat „Geioof en Wetenschap" geheel achter de Volksuniversiteit staat en dat de voor zitter, W. F. Vorstman, deze uitbouw op cultureel terrein ten behoeve van een zeer brede schare gaarne stimu leert. In deze vorm is het bericht ,niet juist. Juist is, dat ik 'n tweetal weken gele den 'n uitnodiging ontving tot bijwoning van een vergadering, waarin over de oprichting te Haarlem van een R. K. Volksuniversiteit van gedachten zou worden gewisseld. Deze vergadering kon ik niet bijwonen, maar mij werd gezegd, dat ik van het resultaat op de hoogte zou worden gesteld. Dit laatste nu is niet gebeurd. Het eerste en enige, dat ik over déze aange legenheid vernam, was het bericht in uw blad. Dat ik persoonlijk zou voelen voor een R. K. Volksuniversiteit naast de niet-katholieke, die reeds zoveel nut tig werk verricht, is juist, maar ik moet weerspreken, dat G. en W. zich geheel achter de pas opgerichte R. K. Volksuniversiteit zou stellen, om de eenvoudige reden, dat het bestuur van G. en W. zich niet uitgesproken beeft Het feit, dat uw redactie het bericht met mijn conterfeitsel heeft willen ver sieren, moet wel de indruk wekken, dat ik min of meer als promotor van het nieuwe instituut fungeer. Dit is, zoals uit het bovenstaande blijkt, met het 'geval Mijn „medewerking" bepaalde zich tot een enkel telefoongesprek met een der initiatiefnemers. Het behoeft natuurlijk nauwelijks eezegd, dat mijn persoonlijke medewer king die van G. en W. is een vraag op zichzelf geheel afhankelijk is van de wijze, waarop het denkbeeld ge concretiseerd wordt. Niet over vol doende gegevens beschikkend kan ik daarover geen oordeel uitspreken. Tenslotte maakt het onderschrift on der mijn portret mij tot „pionier der Katholieke Volksontwikkeling in on ze stad". Tegen zoveel eer moet ik op komen. Ik heb slechts met talrijke an deren voor die ontwikkeling gewerkt. Mr. F. VORSTMAN. Burgemeester en wethouders van Heemstede hebben een bijeenkomst ge houden met de raadsleden over het ver zoek van de N.Z.H. Vervoer Maatschap pij tot opheffing van de tramlijnen Haarlem-Heemstede en Haarlem-Leiden, waarover door gedeputeerde staten he oordeel is gevraagd van het gemeente bestuur. Kennis werd genomen van net door de commissie van rapporteursi uit gebracht rapport aan B en W. Alge werd betreurd, dat, .alvorens, de ver voerscommisie haar emdrappo:Gemeente het licht heeft doen zien. de gemeente Haarlem, zonder daarmede rekening te houden, aanstuurt op 7eïSk mede tram uit de binnenstad, hetwelK meae een opheffing van de lijn Haarlem-Lei den tot gevolg zou hebben. Als argument voor het behoud van de tram traden naar voren. Grotere ver voerscapaciteit en meer overbelastbaar- heid dan enig ander openbaar vervoer middel, groter comfort dan in een auto bus en meer ruimte voor bagage, grotere bedrijfszekerheid, langere levensduui van het materiaal, goedkopere exploi tatie dan met autobussen en meer veilig heid dan met autobussen Als algemeen argument voor het be houd van de tram werd nog aanvaard, dat bij het invoeren van autobussen, door de duurdere exploitatie, een ta riefsverhoging niet kan uitblijven. De enkele voorstanders van autobus- sen brachten naar voren, onafhankelijk* heid van spoor of bovenleiding, germ- gere aanschaffingskosten dan van tram- materiaal, afwezigheid van bovenleiding, hetwelk de schoonheid van een gemeente ten goede komt, meer gelegenheid voor invoeging ,van nieuwe lijnen en vlugger vervoer Na uitvoerige bespreking was de raad met 14 tegen 2 stemmen van mening, dat het behoud van de tram de voor keur verdient boven het invoeren van autobussen, dat de afschaffing van de tram een groot nadeel zou zijn voor de aantrekkelijkheid der bewoning en het •drukke vervoer door invoering van bussen zeker niet kan worden opge- ^Burgemeester en wethouders zijn dan ook uitgenodigd alle nodige stappen te doen voor het behoud van de tram. Maandag 8 uur Clubavond H.B.C., 8 uur Dubbelmannenkwartet „Melodia". Dinsdag 8 uur Missie-naaikrans, 8 uur Laudate Dominum. Woensdag 8 uur Damclub „St. Bavo Vrijdag 8 uur opening Pluimveeten toonstelling „De Eendracht". Zaterdag 10—8 uur Pluimveetentoon stelling „De Eendracht". De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door: dr. J. Reurink, Aer- denhouts-Duinweg 8, Aerdenhout, tele foon 26035; dr. A. G. Degenaar, P. de Hoochstraat ne. 11; dr. J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9, tel. 28103. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Mijnheer, smeekt een abomné met een ondertekening namens velen, mijnheer zet U alsjeblieft in de krant waax het V.S.V.-tSrrein ligt, op dat wij Haarlem-supporters niet behoe ven te zoeken. Hoe komen we er van Haarlem uit?" Ik bel de sportredactie op en geef de smeekbede door. „Wie dat niet weet," blaast die redactie hoog van de toren of liever hard van de bal, „is geen ware supporter. Een kind weet 't Toen ik van de eerste schrik hersteld was, vroeg ik heel eerbiedig of ilk het dan misschien privé mocht weten, hoe wel ik de kinderschoenen helaas allang ontgroeid ben. „Als je in Beverwijk uit de trein stapt", zei de sportredactie, „loop je mee met iedereen en dan kom je er vanzelf." Nou heb ik als kind al geleerd, dat het verkeerd ic met iedereen mee te lo pen en waar het op uit kan draaien heb ben de Germanen weer eens ondervon den. Zondag stap ik echter in de trein, maar als neutraal reiziger, want V.S.V. 'zowel als Haarlem zijn me even lief. Dat zegt 'n kind ook van z'n vader en moe der. (Ontleend aan Sursum Corda). KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; congr. adspiranten 12.15 u. Lof 7 u. Maandag: Fam. heren. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jonge da mes 8.15 u. Woensdag: congr. jongens, 7 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 4.30—8.30 u.; Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat)., Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u.; jonge da mes 7.45 u. Woensdag: congr. jongens 7 u.; Lof 7.30 u. Zaterdag: Lof 7.30 u.; biechten 56.30 en 79 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; Lof 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof en Kruisweg 7.30 u. Zaterdag: biechten 49 uur. j O. li. VR. ROZENKRANS (Spaarne). Zondag: H.H. Missen' 6.15, 7,30, 9 en 10.30 (Hoogmis); Lof 7.30 u. Maandag: congr. geh. dames 8 u. Dinsdag: congr. jonge vrouwen 7.30 u. Zaterdag: biech ten 5—8.30 u.; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). Zondag: H.H. Missen 6 30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dins dag: congr. meisjes 7 u.; dames 3 U. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Kruis weg 7.30 u. Zaterdag: biechten 4.30—8.30 uur; Lof 7 u. ALLERH. HART VAN JESTJS. Zon dag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoog mis) en 12 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes 7 u.; dames 8.15 u. Dins dag: Lof 7.30 u. Woensdag: congr. heren 8.30 u. Vrijdag: Kruisweg 7.30 u. Zater dag: biephten 5—9.30 uur. H.H. ELIZABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. jongens 12.15 u.; Lof 7 u. Dins dag: Lof 7.30 u.; congr. meisjes 8.15 U. DondeTdag: Lof 7.30 u.; Fam. dames 3.15 u. Zaterdag: biechten 58.30 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u. Maandag: Fam. dames 8 u. Dinsdag: Maria-garde 7 u. Woensdag: congr. jongens jun. 7.30 u.; sen. 8.15 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Za terdag: biechten 58 u. O L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST BAVO. Zondag: H.H. Missen 6 30 7 30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6 30'u. Maandag: Fam. heren 8 u. Dins dag: congr. dames 8 u. Woensdag: Ma- riagarde jongens jun. 7.30 u. Vrijdag: Lof 7 30 u. Zaterdag: biechten 59 uur. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u. Dinsdag: Lef 4.30 u.; congr. jonge vrouwen 8 u. Za terdag: biechten 5-6.30 en 7-9 u. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 4-8 u.; Lof 7.30 u. H. Antonius van Padua (Aerdenhout) Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. Dinsdag: Lof 7.30 u., daarna congr. meisjes. Zaterdag: biech ten 4-9 u.; Lof 7.30 u. H. Bavo (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: Fam. heren 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Mariagarde sen. 7 u.; congr. jongeman nen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zater dag: biechten 5-6 en 7-9 u.; Lof 7.30 U. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 u. Maandag: congr. meisjes jun. 7 u. Dinsdag Lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5-8 u.; Lof 7 u. H. Agatha (Zandvoort) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (Hoogmis); Lof 7 u. Maandag: congr. heren 7.30 u. Dins dag: ccngr. meisjes 7 u.; jongens 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: biech ten 5-8 u. H. Adalbertus (Spaarndam) Zondag: H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoogmis); Lof 2.30 u. Maandag: congr. meisje» 7.30 u., jongedames 8.15 u. Zaterdag: biechten 5-7.30 u. Lof 7.30 u. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Phili ps-reparateuT Kruisstraat 38 Haarlem De Motorclub Haarlem Omstreken organiseert hedenavond een nachtrit van ongeveqr 120 km. De start is bij het Sportfondsenbad en wel om 7 uur. Deze rit zal de laatste zijn, welke dit jaar ge houden zal worden. Het is de bedoeling, dat de rijdérs in het duister de te volgen weg weten te vinden en op tijd aan finish, eveneens bij het Sportfondsen- bad, verschijnen. Het programma van de te spelen waterpolowedstrijden in de week va 23 Nov. tot en met 28 Nov. voor oc competitie kring-Haarlem luidt: Zond» 23 Nov. afd. I: Haarlem 1-VZV 1, deze wedstrijd geldt eveneens voor de ce trale wintercompetitie van de HPC 1Nereus 1; afd. II: HPC 2—N reus 2; afd. Ill: HVGB 3-HPC 3; IV: HVGB 4—HPC 4. Dinsdag 25 N° dames: DWR 2—DWT 1. Woensdag Nov. dames: Haarlem 1VZV 1. Dond dag 27 Nov. afd. III: HPC 3—PSV» Vrijdag 28 Nov. adspiranten: Haarie HVGB. Zondag 23 Nov. centrale win competitie KNZB: DWR 1—HVGB

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2