Goedkopere wintergroenten I Thomas KOMEN lOrOOO GEZINNEN ONDER TOEZICHT? ROME VRAAGT OM TERUGGAVE VAN ZIJN AFRIKAANSE BEZITTINGEN Met ingang van a.s. Maandag NATIONALE IN AMERIKA FEESTDAG SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HAAIEWIET Gelijkberechtiging De taak van de kath. vrouw [tekencursus I Nq» 2 1947 X Wettelijke regeling op komst Oproep van Haarlems Bisschop ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Engeland en de Arabieren zijn de voornaamste tegenspelers VIERDE LUSTRUM ECON. HOGESCHOOL V.. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, die onlangs met Bevin confereerde en een vriend- schaps- en handelsaccoord met hem sloot, slaagde er niet in, de Engelsman tot toezeggingen inzake de kolonies te brengen. Het wachten is namelijk op het plan voor de toekomstige defensie van het Empire, dat Montgomery en anderen bezig zijn op te stellen. Mont gomery vertoeft juist op het ogenblik in Afrika, en van zijn rapport zal voor een groot deel het standpunt der En gelse regering afhangen ten opzichte van de Italiaanse wensen. Enigszins doch niet geheel met de Britse politiek loopt die der Ara bische Liga samen. In geen geval wensen de Arabieren een terugkeer van het Italiaanse koloniale systeem. Zij eisen onafhankelijkheid voor elk der vier gebieden, die dan als leden der Liga kunnen toetreden. Egypte was in de- Londense commissie Vrijdag de zegsman van de Liga, en eiste voor zichzelf eigenlijk niets anders dan enige kleine grenscorrecties. Jegens de Britten ne men de Arabieren een gereserveerde houding aan: uiteraard juichen zij niet over het voortduren van het Engelse overwicht in het Nabije Oosten, dat het doel is van Bevln's politiek, al heeft deze reeds veel moeten offeren. Toch zien zij liever Engelsen dan Italianen, blijkens Italië telt vele werklozen en zal er vermoedelijk nog lange tijd vele tel len. Het schiereiland biedt, niet vol doende bestaansmogelijkheid aan zijn bevolking, en ofschoon men hierin ver andering heeft willen brengen door een deel van die bevolking te doen emigre- ten naar andere landen, is er nog geen merkbare verbetering ingetreden. Met Frankrijk werd een landverhuizings verdrag gesloten, doch minder dan het toegestane aantal arbeiders maakte van do geboden gelegenheid gebruik; en een dergelijk verdrag, met Argentinië aan gegaan, laat slechts enkele duizenden in Zuid-Amerika toe. Men zoekt dus naar een andere uitweg, en vindt deze gere delijk in de voormalige Italiaanse kolo nies in Afrika, welke tijdens de oorlog door de Britten werden ingenomen en sinds die tijd bezet bleven. In deze ge bieden, Tripolitanië, Cyrenaica, Ery- threa en Somaliland, hebben de Italia nen, ook al voordat in 1922 de fascisten de macht veroverden, grote kapitalen gestoken en vele volksplantingen ge sticht. Weliswaar leverden de kolonies nooit winst op en moest het moederland leder jaar bijpassen, doch er werd een goede bestaansmogelijkheid geschapen voor duizenden die anders niets te doen zouden hebben gehad. En het is niet onwaarschijnlijk, dat, indien Italië zijn bestuur over deze gebieden zou mogen voortzetten, ovar enige tijd de uitgege ven sommen langzamerhand terugbe taald zouden kunnen worden. De Londense ambassadeur heeft dan ook voor de speciale commissie, die op het ogenblik in de Engelse hoofdstad beraadslaagt omtrent het lot der Italiaanse kolonies, waarover vóór September een beslissing moet zijn ge nomen, er op aangedrongen, Italië al thans gedeeltelijk in de oude rechten te herstellen; gedeeltelijk, want terwijl Home vroeger uit eigen gezag de heer- Schappij voerde, zou het dat voortaan Willen doen in naam van de Verenigde Naties, aan wie het verantwoording over zijn rentmeesterschap zou moeten afleg gen. Dit verzoek geniet de sympathie der Verenigde Staten, wier beleid ten aan een van het vredesverdrag en jegens de Italiaanse binnenlandse politiek afge stemd was op steun aan de regering, die met velerlei economische moeilijk heden te kampen had. Ook Frankrijk is de Italianen goed gezind; het verdrag °ver de landverhuizing is er een voor beeld van, de plannen omtrent een eventuele tolunie een ander, zodat het geen verwondering baart, dat Parijs gunstig staat tegenover de Romeinse Verlangens naar een hernieuwd koloni aal bezit. Het zou trouwens de Fransen Uitstekend te pas komen, als er naast. Tunesië en Algerije weer een ander ko loniaal rijk gevestigd werd, dat de po gingen der Arabische Liga, invloed te krijgen in de Franse Afrikaanse rijks delen, zou kunnen verzwakken. Van Rusland ducht men in Italië geen ster ke tegenwerking: een Sovjet-mandaat over Tripolitanië, waarop aanvankelijk de Moskouse politiek mikte, is een her senschim, en de Russen hebben zich ver enigd met de Frans-Amerikaanse op- Vatting, dat Italië in alle geval iets van Zijn vroeger imperium uit handen van de U.N.O. moet terugkrijgen. Groot-Brittannië staat tegenover deze kwestie in een geheel andere houding. Nu de Engelsen uit Egypte hun troepen teruggetrokken heb ben. waardoor hun defensie-centrum Voor het Nabije Oosten kwam te verval len, en nu zij ook uit Palestina heen gaan, waardoor zij het centrum niet baar de Negeb-woestijn kunnen verleg en, hetgeen eerst overwogen werd, nu hebben zij het oog geslagen op Cyrenai- Ca, dat wellicht een bruikbare opvolger Van Egypte is. De haven van Tobroek Alexandrië als vlootbasis kunnen Vervangen. En Engeland is dan ook Voorstander van eenBrits mandaat Over Cyrenaica; algehele zelfstandigheid =*<u, hoewel minder, toch nog welkom Sijn, De Londense politici steunen daar- by, evenals in de Soedan, op een aan *16 inheemse bevolking gedane belofte: Widens de veldtocht tegen Rommel be loofden zij aan de Sjeik der Senoessi, lat zijn land na de oorlog onafhankelijk 2°U worden. Dat willen zij nu nakomen, hetzij door Cyrenaica onder Brits man- haat „tot zelfstandigheid op te leiden", hetzij door de Senoessi geheel vrij te ^ten tegen de toestemming, dat Enge land van Tobroek gebruik mag maken. Mgr. dr. H. A. Poels een uitlating van de leider der Ara bieren in Erythrea. Deze verklaarde na melijk, niet opnieuw onder Italiaans ge zag te willen staan of aan Abessynië te worden toegevoegd: hij wilde zelf standigheid of anders een Brits man daat. Er zijn dus verschillende mogelijkhe den in deze kwestie. Italië heelt daarbij zijn armoede en zijn oude rechten als wapen, de Arabieren hebben een groot deel der bevolking op hun hand, en de Engelsen zijn de huidige bezetters. Welk van deze argumenten het deugdelijkst is, zal de toekomst uitwijzen. Boekenweek 1948 De Boekenweek 1948 wordt van 26 Fe bruari tot en met 6 Maart 1948 gehouden en het is de eerste maal dat zij niet acht, doch tien dagen duurt. Op Woensdag 25 Februari wordt als inleiding een gala avond in de Stadsschouwburg te Am sterdam gegeven; naar alle waarschijn lijkheid zal het toneelstuk van Sauerhoff ,,Jan Pietersz. Coen", onder regie van Carel Briels, worden opgevoerd. Po gingen worden gedaan om herhalingen van deze voorstelling in andere steden te organiseren. Als „Geschenk 1948" zal worden uit gegeven de novelle „Oeroeg", ingezonden ter gelegenheid van een litteraire prijs vraag, waarvoor 19 manuscripten bin nenkwamen. Wederom zal het publiek in staat worden gesteld de auteur van de novelle te raden, waartoe een tweede prijsvraag wordt uitgeschreven. Iets nieuws, in dit verband, is een boekenweek-uitgave voor jonge mensen, van de hand van Anne H. Mulder. Het lot van de- Brastagi In één ruim van het Nederlandse mo torschip Brastagi woedt de brand nog. De vlammen op de brug en in het an dere brandende ruim zijn thans ge doofd. (Van onze Haagse redacteur) De verlaging van de groentenprijzen, die wij reeds enkele malen hebben aangekondigd, zal Maandag a.s. een feit worden. Zij zal gelden voor een zestal stapclproducten, die op het ogenblik verkrijgbaar zijn; zij is in verschillende gevallen zeer beduidend en is tot stand gekomen als het re sultaat van vrijwillige samenwerking tussen de verschillende bij de groen- tenhandel betrokken organisaties. Dit laatste vooral is zeer verheugend. De nieuwe regeling, zoals die op een persconferentie van het Centraal Bureau ■van de Tuinbouwveilingen, de Vak groep Detailhandel in Aardappelen, Groenten er. Fruit en de Ondervakgroep Binnenlandse Groothandel in Groenten en Fruit werd bekend gemaakt, wettigt inderdaad de verwachting, dat zij voor het publiek zeer gunstig zal zijn, mits dit publiek in zijn eigen belang er aan meewerkt. Wat de vastgestelde prijzen betreft, het is moeilijk te zeggen, hoeveel deze nu lager zijn dan de tot nu toe gelden de, omdat in verband met de grote droogte de prijzen sterk schommelden- Omdat de hele actie op basis van vrij willigheid wordt gevoerd, zullen in de aanvang niet alle winkels er aan mee doen. In Den Haag b.v. hebben zich tot nu toe 300 detaillisten (dat is ongeveer 25 pet.) bereid verklaard tegen de vast gestelde prijzen te verkopen. Men verwacht echter, dat de anderen spoedig zullen volgen, omdat zij anders bij hun concurrenten zullen achterblij ven. Het publiek kan dit uiteraard sterk beïnvloeden door te weigeren te gen duurdere prijzen te kopen. Al met al is het ontworpen plan zeker waard, de medewerking van het publiek te mogen ondervinden! De organisaties staan mede op het standpunt, dat de bemoeiingen van de overheid en de prijsbeheersing tot het uiterste moeten worden beperkt en hopen door het ontwerpen van dit plan dat voor alle betrokken groepen een offer betekent een stap in deze richting te hebben ge daan. Mgr. Poels ere-doctor Nadat Vrijdagmorgen in de St. Jo- sephkenk te Tilburg Z H. Exc." Migr. W. Mutsaerte, bisschop 'van 's-Hertogen- bosch. een Pontificale H. Mis had opge dragen, geassisteerd door twee curato ren van de Economische Hogeschool, werd de viering van het vierde lustrum der Hogeschool officieel ingezet met een openbare zitting van de Academische Se naat, waarbij prof. H. A. Kaag voor de geheel bezette grote zaal van de Mefcro- pote-sdhouwburg, een rede uitsprak. Deze „inluidende viering" van het vierde lustrum werd met een degelijke en goed verzorgde maaltijd besloten. Des avonds echter hielden de studenten een fakkeloptocht en zochten en vonden troost in de studentenkroeg. In plechtige zitting wordt vandaag het ere-doctoraat aangeboden aan Mgr. dr. H. A. Poels, de grote Lim burgse sociale voorvechter. Mgr. Poels werd 14 Februari 1868 be Venray geboren en in 1891 priester ge wijd. Daarna ging hij studeren aan de Universiteit te Leuven. Hij voelde zich bijzonder getrokken tot de studie van het Oude Testament. Na zijn promotie in 1897 was hij 2 jaar vertoornden aan hot Scholastncaat van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart van Jezus te Borgerhout bij Antwerpen. In 1899 werd dr. Poels benoemd tot kape laan te Venlo. 31 December 1902. werd hij lid van de Bijbelcommissie en een jaar later aanvaardde hij het professo raat in de exegese aan de Universiteit te Washington. In 1910, nadat hij terug gekeerd was in Nederland, vestigde hij zich voor goed in Limburg, waar hij als aalmoezenier der mijnwerkers optrad, voor wie hij in de loop der jaren zeer veel gedaan heeft. Vooral op het terrein van de womingpolitiek heeft dr. Poels prachtig werk verricht. 11 September 1935 werd Migr. Poels benoemd bot protonotarius aposbolicus. Een lezeres neemt het niet Bommen tussen sigaretten - Alarm op een Sovjet-Ambassade - Valken, vogels en vliegtuigen - Zij hadden het vergeten Tot zijn grote ergernis heeft iemand, blijkens een brief in de „Daily Mirror", moeten constateren, dat 'h de Britse zone van Duitsland de '■Friuhgjjj" meer in de gunst staan dan 06 girls van de Britse legerdiensten, '■öe tijden zijn wel veranderd", staat ij? ..het blad. „Op heft ogenblik staan de ï'aulcin bovenaan. Enige tijd geleden jj'as een sergeant's mess een vrou- 'Tijke kok een half uur te laat op 'enst. Het kostte haar zeven dagen "licht". Maar twee dagen later kwam Duitse kokkin niet vóór het ontbijt £rUg op haar plaats. Zij kreeg amper berisping". Dit gaat volgens de brief ver. Vooral, omdat de sergeant, aan aru ket feit werd gemeld, geen ander .'«Woord had dan „shut up'', „maak tb, *'e WeS komt". In een van de can- s weigerden de Duitse meisjes tij- de zomermaanden de vloeren te €nen. Omdat het te warm was. „Je het f6ein<hgt de ingezonden brief, die, ■vaJ' is eigenlijk overbodig het te zeggen, 11 een lezeres afkomstig was. nT de „sigaretten-ruil-centrale" Leipzig is van •Lot Js een bom ontploft, w» he |'cuSde van de vele inwoners van bloc? die zlch wékenlang hebben hie rfn ergeren aan he aanplakbiljetten, n,Veral in de straten en in de trams ieinen waren aangeplakt met de mededeling; „Rookt u graag? Wij geven u de 'sigaretten! Ruilt in onze maga zijnen." Met andere woorden: kom naar ons toe met uw goud en zilver, met uw waardevoorwerpen, en wij helpen u wel aan iets, dat voor sigaret doorgaat. De politie is niet erg enthousiast bij haar onderzoek. „Opgeruimd staat netjes" zou haar enig commentaar op de ont ploffing zijn geweest. Op een van Engel andt. militaire vliegvelden is een valkenier be noemd. Geen man met een oude naam, die in werkelijkheid met moderne werktuigen in plaats van met de valk te werk gaat, maar een echte valkenier. Hij zal er voor moeten zorgen, dat de vliegvelden bevrijd worden van de zwer men vogels, die gedurende het laatste jaar meer dan 200.000 gulden schade hebben aangericht. Deze regeling is ech ter voorlopig. De eerste ervaringen heb ben namelijk geleerd, dat de valken, wanneer zij eenmaal zijn losgelaten, soms een week wegblijven of in het geheel niet meer terugkeren. Op de Russische ambassade in Rome werd een dezer dagen een pakje afgeleverd en (zoals op sommige ambassades te doen gebruike lijk is) met de grootste voorzichtigheid uitgepakt. De portier en de bode, enige wachten incluis, vonden het er buiten gewoon verdacht uitzien. „Zij hadden het wel gezegd", betuigden zjj om strijd, toen zü uiteen waren gestoven en ach ter enige dikke pilaren waren wegge doken. In het pakje bleken namelijk flessen te zitten 1 D© onmiddellijk opge roepen carabinieri namen alle veilig heidsmaatregelen, kregen het pakket tenslotte op de binnenplaats van het gebouw om daar, tot de ontdekking te komendat er een briefje bij de flessen was met „Dit zijn geen bom men". Volgens Engelse verhalen is het wer kelijk gebeurd, dat een Britse worstenfabrikant zijn huwelijks dag op 20 November had vastgesteld, zonder dat het ooit bij hem of bij zijn bruid was opgekomen, dat op dezelfde dag prinses Elizabeth zou trouwen. Gis teren zaten zij met de gevolgen. De avond vóór hun huwelijk hebben zij in angst en vreze doorgebracht, hoe zij het stadhuis moesten bereiken, dat te genover de Westminster Abbey lag. Zij hebben de politie trachten om te pra ten. Per slot van zake was hun huwelijk voor hen even belangrijk als voor de prinses het hare. Helaas, zij hebben hun zin niet gekregenen het stadhuis niet bereikt. miiiimiiiimiiiiiiniiniiMiiniimmi!: 2de JAARGANG HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiihiiiiH ymmimmiimmmimmmimimiii: ntlIllllllllllIillllIIIUMIIIIIIIIIIIIIIIIIIr? SfELEN ME VLIDfcKEN HANSKEN MET SIN PEERT SPIKE» MET BEN BAL. Stokpaardjes, hoepels, tollen en knikkers gebruikten de kin deren in de Romeinse tijd voor al. Het balspel is feitelijk door alle tijden heen beoefend en het is nu eenmaal een gewoonte op vastgestelde tijden van het jaar bepaalde spelletjes te doen op straat. Er is een bepaalde perio de van knikkeren, tollen, vlie gers oplaten en andere spelen. Vroeger waren er meer van deze straatspelen dan tegenwoordig: hoepelen, balslaan, knikkeren, kaatsen, diabolo, kegelen, kol ven, tollen, springen, hinkelen, steltlopen, bokspringen en nog een heleboel Spel en speelgoed zijn zo oud als de wereldToen duizenden jaren vóór Christus, in de Egyptische tijd, een kind stierf, gaf men het speelgoed mee in het graf en zo heeft men veel later in deze oude graven o.a. poppen, paardjes en rammelaars gevonden. Een kastanjeblad tekenen is moeilijk, hoor, maar laat je niet kennen! Met 'enige kunstgrepen met een cirkel komen we een heel eind. Maakt eerst een grote cirkel en van de onderkant af bij 5, een beetje naar binnen, de lijn A-B in vijf gelijke stukken verdelen. 1. begint dus op de cir kel bij A en 4 vormt het mid delpunt, waaruit de zeven blad- dcien ontspringen. Punt 4 moet ,je goed in de gaten houden. Trek nu door 1, 2, 3, 4 en 5 ho rizontale lijnen, tot die de cirkel raken; wat zie je nu? Wel, dan ontstaan direct de punten a, b; e, f; i, j van het blad. De bo rne niet stiekem venste bladpunt begint iets on vroeg Thomas. der A. Uit de genoemde punten trek je nu de lijnen naar 4, wel- Op de laatste Donderdag in November viert men in Ame rika feest, bekend onder de be- bikkelen, touwtje naming „Thanksgiving Day" (Dankzeggingdag of Dankdag). Vrijwel iedereen heeft dan een vrije dag, zoals in ons land op meer. Jullie kent zeker veel van Koninginnedag. Oorspronkelijk deze spelletjes, hoewel ze in de was het een kerkelijk feest, na- grote steden lang niet alle meer worden gedaan. Des winters was het vanzelf sprekend schaatsen, slede glij den, sneeuwballen gooien, maar ook kolven op het ijs. In de middeleeuwen waren de spelletjes natuurlijk van een voudige aard, doch soms ook ge melijk de dankdag van de zo genaamde Pilgrims, die in de 17e eeuw uit Engeland naar Amerika kwamen, op de Noord- Oostelijke rotskust van de nieuwe wereld landden en een verschrikkelijke winter door maakten, alvorens zij zichzelf voldoende kondei* voeden en onderdak verschaffen. Velen platteland „Kunt u meenemen?" „Ja, ik zal je in de kost ne men. Het geld groeit ïpe ook niet ke tevens de nerven vormen en vaarlijk. Een vermaak, waardoor prezen zich gelukkig nog in veel schade werd verctorzaakt, was het schieten met allerlei schiettuig, zoals hand- en voet bogen en proppenschieters, zo genaamde „sproeyten", of met van sleutels vervaardigde schiet- leven te zijn op het tijdstip, dat zij de eerste oogst binnen haalden. Het was een goede oogst en de nieuwe kolonisten (dat zijn de bewoners van de nederzettingen) gaven een geweertjes. Ook werd toen „de dankfeest, waarbij zij de enige beer jagen" gespeeld met stok naburen, die zij hadden de en bal, er werd op stelten gelo- Indianen uitnodigden, pén en op het stokpaard gere- Sedertdien heeft deze land den, op de fluit gespeeld en met streek en latef het gehele land het'molentje gelopen. Het ge- „Thanksgiving Day" gevierd, liefkoosde meisjesspeeltuig, de Vele gezinnen wonen de kerk- pop, ontbrak er niet, zomin als diensten bij, maar ook keert het geliefkoosde speeltuig der men uit de grote steden naar jongens, de boog. Er was zelfs het land, om op boerderijen de meer nog dan dat: een Pa»r maaltijd te gebruiken, waarbij knapen van rijke ouders hadden kalkoen de hoofdschotel vormt. een paar kleine bussen, donder- Dat is nog een oud overblijfsel bussen in miniatuur meege- van het gebruik op de eerste bracht en menig knallend schot dankdag. bracht vreugde of schrik onder De kalkoen wordt In zijn ge- de andere kinderen. (Wat dit heel gebraden en met sla ver- laatste betreft deed de jeugd sierd opgediend. Verder zijn er van omstreeks 1500 dus niet on- bessen, welke in de jus worden der voor de jeugd van tegen- opgediend, of uitgeperst, om woofdig wat gevaarlijk spel be- vruchtentaart van te maken. Er treft, want af en toe laat men zijn gepofte zoete aardappelen, nog steeds, ondanks alle waar- bonen, doperwten, maïs en een schuwingen, gevonden oorlogs- overvloed van andere schotels, tuig ontploffen met schadelijke Het geheel vindt zijn hoogte gevolgen, ja soms wordt men punt in pompoentaart, aange- verminkt of, wat ai meer is ge- Vuld met ice-cream (roomijs), beurd: gedood). je begrijpt echter wel, dat deze (Volgende week iets over smulpartijen niet alleen op het speelgoed). worden gehouden, doch eveneens in de grote ste den. In de grote Amerikaanse ste den viert men tegenwoordig de nationale feestdag met grote optochten, waarbij reusachtige dieren- en andere figuren wor den meegedragen, welke eigen lijk grote ballonnen zijn, gevuld met heliumgas. Je kent natuur lijk die mooi geklemde ballon netjes, die je met kermis of met feesten wel ziet. Of de rub berfiguren, welke 's zomers aan zee en strand wel eens worden gebruikt om gemakke lijk te leren zwemmen. Welnu, dergelijke figuren worden heel groot gemaakt en met gas ge vuld, zodat zij gaan zweven. Met vele touwen worden zij vastge houden eri op niet al te grote hoogte in optocht meegedragen. Het is een vrolijk feest voor oud en jong. op de rug. En bovendien.... je moeder wil het vast niet hebben. En wat zouden je zus ters zeggen als jij morgen ook in het vliegtuig zat.Nee jó, jou beurt komt later nog wel eens. Treur er maar niet om. Ga nu maar gauw die schoenen wegbrengen." Op de fiets van oom Jan snelde Thomas de enkele klan ten af en toen karde hij als de drommel naar huis. Hij zou ze meteen «ven laten weten, dat ie alles wist. „Ik hoef niet meer nieuwsgierig te zijn," riep Thomas uit. „Ik weet al les. Jullie gaan morgen vliegen, hè!" „O, oom Jan is weer aan t praten geweest," zei Marja. „Nou ja, goed dan. 't Is zo." „En daar mocht ik niks van weten hè," speelde Thomas te gen z'n lachende zusters op. „Jullie zijn zeker bang, dat ik mee zou gaan, hè. En jullie weten allemaal veel te goed, dat ik er op gesteld ben. Als jullie me alle vier 2 kwartjes geven en vader en moeder ieder een gulden, dan ben ik er Een algemeen gelach volgde op het practische voorstel. Meteen wendde hij ach tot zijn vader: „Vindt u ook niet dat Ik best mee kan gaar.?" ,,Wat zal ik je daar van zeg gen", sprak vader. „Als het niet zoveel geld kostte, zou ik zeg gen: ja. Maar je moeder is zo bezorgd voor je „Stel je voor dat je er uit valt," lachtte Toos, „dan heb ben we geen broertje meer." je bent al een heel eind op weg. Het afwerken is een klein kunst je. Als je het kastanjeblad hebt voltooid, laat je het iemand thuis eens proberen, maar niet vertellen, hoe je het zelf hebt klaargespeeld, hoor Je zult er pret mee hebben als jo het ge tob zult aanzien en je kunt ge rust wedden, dat ze het nooit goed voor elkaar krijgen! „Wat zeg je", vloog Thomas op... „Neem me niet kwalijk Ik bedoel, dan zijn we onze lieve Thomas kwijt." Toen hij bij oom Jan terug kwam, zag deze dadelijk, dat er iets aan haperde. ,,Is er wat gebeurd?" vroeg hij. „Mijn karretje in elkaar ge reden?" ,,Ik ben even thuis geweest", zei Thomas. „Ze willen niet hebben, dat ik mee ga het kost te veel en moeder (Wordt vervolgd) v rJr Wat zeg je van dit drietal met zulk een verzameling poppen! Van dat bazuinge- „Waar moet ik de nar laten?" schal schrokken ze vroeg hij. allemaal even. Spin zag opnieuw in, dat hij „Daar wordt ge- een woord gebruikt had, dat beid," zei Holletje, deze 15de eeuwer niet verstaan terwijl hij juist een kon. harinkje naar binnen „In de werkkamer van de rid- liet glijden. der, natuurlijk," antwoordde hij „Als dat Jan zonder gauw. Toen wenkte Spin zijn Land maar niet is," makker. „Kom mee, Holletje, schrokken sommige soldaten maar veeg eerst je handen aan Een bediende kwam naar bin- het tafellaken f" tot nen gestapt, boog in de richting DOg steeds etende 80ldflt«n rtep van Spinnetje's zetel en riep: „Otelllo, de nar van ridder Bou- dewijn, wenst de edele ridde-s te spreken." „Heb je niet gezegd, dat ik zat te dineren?" deed Spin ver wonderd. „U.... wat?" stamelde de be diende. „O ja, da's waar," bedacht Spin ineens, „jij verstaat geen Latijn, hè? Weet je wat, laat de nar maar in de bibliotheek. Wij komen dadelijk." Maar de bediende bleef staan Spinnetje: „We komen zo te rug, mannen. Wij lusten ook nog wel een hapje." Toen haastten de twee ridders zich naar de werkkamer, waar de nar reeds óp hen stond te wachten. „Wat hebben jullie nou uit- de gevoerd?" begon die dadelijk. „Jan zonder Land is verdwenen en Valentijn ook. Ridder Boude- wijn is woedend. Hij wil jullie als zwervers laten opsluiten en ter dood veroordelen." „Dat lijkt me niet zo prettig," vond Holletje. „Is daar niets aan te doen?" „Jawel! Er blijft jullie één redding: breng binnen veertien dagen Valentijn terugan ders „Is dat alles?" vroeg Spin op gelucht. „Zeg maar tegen ridder Bou de wijn, dat de zaak in orde komt. We gaan direct op zoek." (Van onze speciale verslaggever) De Tweede Kamer zal, naar wij vernemen, zo spoedig mogelijk een ontwerp van wet worden aangeboden, dat poogt nieuwe wegen te openen voor de oplossing van het probleem der onmaatschappelijke gezinnen. Indien dit ontwerp, waarvan de re dactie reeds geheel is gereed gekomen, wordt aangenomen, zal daarmee in onze wetgeving een juridisch novum het licht zien. Zijn wij n.l. goed ingelicht, dan be oogt deze wet aan de rechter de be voegdheid- te verlenen om maatschap pelijk en zedelijk verworden gezinnen, die overheidssteun genieten of hun in komsten uit zwarte handel of prosti tutie als geheel onjer toezicht te stel len. Juist daarom is hier de totaal nieuwe vorm van onder toezicht stel ling van 'n gehéél gezin gekozen, omdat men daardoor tot uiting wil doen ko men, dat ook bij maatschappelijk dé raillement de van God gewilde een heid van het gezin dient te worden gehandhaafd. Naar ons door een deskundige werd verzekerd, zouden, indien bovenstaan de omschrijving van de onder toezicht te stellen gezinnen, wordt gehand haafd, in Nederland zeker rond 10.000 gezinnen hiervoor in aanmerking ko men. Men moet deze gezinnen, het is juist bij de evacuatie zo duidelijk gebleken, vooral zoeken in havensteden als Rot terdam, Amsterdam, Den Helder, Vlis- singen en Middelburg. In de toekomst zou men nu, wanneer ten opzichte van zo'n gezin alle pogin gen tot vrijwillige reclassering hebben gefaald, het als geheel bij een rechterlijk vonnis onder toezicht kunnen stellen. Men denkt hiervoor aan de instelling van een Centrale Raad voor Gezinstoezicht, waarin speciaal de kerken zouden moe ten zijn vertegenwoordigd en die aan het gezin bepaalde aanwijzingen en voor schriften kan geven, waarvan de na leving door speciale toezichthouders wordt gecontroleerd. Hoe groot de bevoegdheid is, welke op deze wijze voor de reclassering aan de toezichthouders wordt geschonken, blijkt wel het beste in deze formule, dat hun practisch de totale macht van de vader over het gezin wordt geschonken. Mocht echter desondanks van enige maatschappelijke vooruitgang in het gezin geen of hoegenaamd geen sprake zijn, dan wordt overwogen het gehele gezin tijdelijk onder dwang over te plaatsen naar landelijke gezinsoorden voor een nog sterker geconcentreerde heropvoedingsbehandeling. Voor deze gezinsoorden denkt men kampen te bouwen, waar elk gezin zoveel mogelijk in eigen streek tien tot vijftien gezinnen onder leiding van maatschappelijke werkers, dok ter, psychiator en geestelijke worden geconcentreerd en Waar hun dagelijks geleerd zal worden, de plichten van het normale bestaan naar behoren te vervullen. Mochten in deze kampen enkele ele menten nog onwillig blijken, dan stelt men zich voor die tijdelijk onder te brengen in zgn. internaten, waar zij dag en nacht onder persoonlijk toezicht Het uiteindelijke doel is het onmaat schappelijk gezin als geheel opnieuw te vormen en de kans te geven weer als een volwaardige eenheid aan het maat schappelijk leven deel te nemen. Op welke wijze men tot dit ontwerp van wet is gekomen en hoe reeds nu hiervoor op beperkte schaal in Drentse karhpen wordt gearbeid, zullen wij nog nader uiteenzetten. Het Chinese volk heeft Vrijdag zijn eerste algemene verkiezingen gehouden. Er'moesten niet minder dan 2971 afge vaardigden voor de Nationale Vergade ring verkozen worden. Meer dan 60 pro cent der 250 millioen kiezers en kiezeres sen is echter analfabeet. Bovendien kan een kwart der bevolking zijn stem niet uitbrengen door de chaotische toestanden in de gebieden van de burgeroorlog. Ten slotte is het schuiven van opium een reden tot uitsluiting van het kiesrecht. (Vervolg van pagina 1) In politiek opzicht kennen we de po litieke gelijkberechtiging, tot uitdruk king komende in en rechtsgrond zijnde voor de politieke democratie. Logische gevolgen waren: constitutioneel en parle mentair stelsel, algemeen kiesrecht zo wel passief als actief, enz. Daarnaast zouden we nog willen on derscheiden: de sociale, de economische en de culturele gelijkberechtiging. We weten, hiermede geweldige vraagstukken aan te snijden, waarvan de grenzen, ja zelfs de inhoud van het begrjp, niet al tijd mathematisch zijn aan te geven. Zo is het wel duidelijk, dat met sociale gelijkberechtiging bedoeld wordt: de de mocratisering van het bedrijfsleven. Aan practische ontwikkeling en wijs be leid dient te worden overgelaten, hoe danig en hoever deze democratisering moet gaan. Overigens ligt het katholiek- sociaal ideaal vrij duidelijk voor een ieder open. Quadragesimo Anno gaf in deze een grondwet. De economische gelijkberechtiging sluit o.i. niet per se in een medezeggen schap in elk economisch opzicht. Wel een openbreken van de weg, welke voe ren moet naar de kans voor ieder mens in voldoende mate te kunnen delen in de materiële voorraad van de aarde. Het is helaas nog altijd zó, dat er een be langrijke groep mensen is, die perma nent aan of onder de grens van het ethisch minimum moet leven, terwijl en omdat er 'n andere groep is. die te veel heeft. Daar gaat het protest tegen. Het moeilijkst te omschrijven is het gerechtvaardigd verlangen naar cul turele gelijkberechtiging. Wij zou den hieronder willen verstaan de mo gelijkheid voor iedere mens een zodanig aandeel te hebben in de culturele goe deren der wereld, dat zijn persoonlijk heid, zijn personaliteit zich geheel kan ontwikkelen en ontplooien overeenkomstig de menselijke waardigheid en naar de mate van zijn natuurlijk kunnen. Deze vier. onderscheidingen werken voortdurend op eikaar in, vullen elkan- Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft tot de katholieke vrouwen van Zijn bisdom een oproep gedaan, waarin hij erop wijst, dat onze roemrijk regerende Paus Pius XII bij herhaling de vrouwen heeft opgeroepen en aangespoord om zo krachtig mogelijk deel te nemen aan de strijd voor het herstek het behoud en de uitbreiding van het rijk van onze Heer Jezus Chris tus. Niet alleen immers de mannen maar ook de vrouwen hebben hierin als leden van het mystieke Lichaam van Christus een voorname opdracht en een grote verantwoordelijkheid. Dit heeft Z. H. de Paus bijzonder nadrukkelijk betoogd in de hoogst belangrijke rede van 12 Sept. 1947 voor de Congresleden der Kath. vrouwen van de gehele we reld. Opdat de vrouwen zich van deze taak bewust zullen zijn en deze zo goed mogelijk zullen vervullen, aldus Mgr. Huibers, is het Ons uitdrukkelijk ver langen, dat er in Ons Bisdom een krachtige Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging zal zjjn van en voor alle vrouwen. der aan. Practische maatregelen bijv. voor de bevordering van goed volks onderwijs hebben economische kanten en moeten gerealiseerd worden in de po litieke sector. Bedrijfsdemocratie vor dert mensen met goed verstandelijk in zicht en hoogstaand karakter. Deze enkele voorbeelden mogen aanto nen, van hoe groot belang de taak onzer standsorganisaties is in opvoedende zin. Niet alleen van de standsorganisatie der arbeiders, maar evenzeer van die der andere maatschappelijke groeperin gen. Mits men zich op één grote lijn weet te verenigen, aal de katholieke ideo logie d&n het denken der wereld en dós het handelen en dus het wereldbeeld grondig veranderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3