NIEUWE REGERING IN FRANKRIJK TOESTAND IN INDIË ONHOUDBAAR J GROTE BETOGING VOOR DE BELGISCHE KONING Morgen begint de vier-ministers- conferentie te Londen Robert Schumann vormt kabinet zonder Gaullisten en communisten Nobel gebaar van Ramadier Actie te Parijs Periode van zacht weer ten einde Regering zal snel een beslissing moeten nemen DOODSTRAF GEËIST TEGEN MAARTEN KUIPER Vele wandaden bedreven tijdens de bezetting Duizenden betuigen hun trouw aan Leopold III Amerikaans schip beschikbaar Tol hoofd en hart Het weer Communistische partij bereidt zich voor Luit. kol. Van Bockel naar Indië Temperatuur zal nu aanmexhelijk dalen Wapens en munitie op jacht gevonden Van Zeeland ontmoet m in ister-presiden t Kistje met f58.000 ontvreemd Sluitingsuur winkels MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 71sfe JAARGANG No. 24008 (Onze Parijse correspondeni telefoneerde hedennacht:) Poberi Schumann, de Zaterdag benoemde kabinetsforma teur, is Zondagavond geslaagd in hei vormen van een nieuwe Franse regering. Georges Bidauli (M.R.P.blijft minister van Buitenlandse Zaken. Schumann onkreukbare figuur Om repatriëring voor te bereiden GEN. MAJOOR DE BRUIJNE Commandant van hef corps Mariniers Extra suikerbon MISSIE-BISSCHOP UIT INDIË: Het geval-Hannie Schaft Restant uit illegaliteit Overleg tussen Partij van de Vrijheid en groep-Oud TRAAN VAN DE „WILLEM BARENDSZ" Overeenstemming met de regering STAATSLOTERIJ I Het is diep te betreuren, dat met de qroei van de wetenschap ook de [wijsheid der mensen niet toeneemt Winkelbedienden protesteren Etalages rond Sinterklaas en Kerstmis Verlichting tot 10 uur toegestaan BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In het nieuwe kabinet heeft de M.R.P. negen vertegenwoordiigers; de So cialisten hebben er zes, de Radicalen Vier, de Onafhank. Conservatieven één. De Gaullisten noch de communisten heb ben deel aan de regering. Terwi.il Léon Blum Vrijdag in de Na tionale Vergadering enkele stemmen te Weinig behaalde om een regering te kunnen vormen, heeft monsieur Robert Schumann er Zaterdagavond naar veler gevoelens te veel behaald om een bevre digende regering te kunnen vormen. Er zijn voor zijn investituur, een aangele genheid waarmee de Nationale Verga dering ditmaal binnen twee uur Klaar was, 412 stemmen uitgebracht, en 184 er tegen, terwijl er 6 onthoudingen wa ren van leden van de Gaullistische groep. De 184 stemmen tegen kwamen allen van de communisten; de stémmoti- Vering bood de aanvoerder der commu nisten de gelegenheid om alle bekende communistische propagandathema's nog eens opnieuw voorte dragen, met en kele varianten, geborduurd om de per soon van de nieuwe premier. Een deel Was aanleiding tot een „nobel moment" toen Ramadier oprees om enkele door Duclos opgehaalde herinneringen Ro bert Schumann was lid van een ministe- rie-Pétain aan te vullen: Robert Schu mann was een der eersten, die politiek arrestant van de Gestapo met 7 maan den celstraf was en de man, die na zijn ontsnapping uit Duitsland, „door alle Verzetslieden ontmoet werd op de we gen van het verzet tegen de onderdruk king". Robert Schumann zelf ontzenuwde de communistische insinuaties door er op te wijzen, dat hij van Maart tot Juli 1940 van diverse ministeries deel heelt Uitgemaakt, hij zulks deed als onder staatssecretaris voor de bevolking van de geëvacueerde Oostelijke gebieden en op haar dringend verzoek. Kamer-voor zitter Herriot richtte zich tot de opge wonden tekeer gaande communistiscne fractie-leider met het verwijt: „Men hoort u altijd beledigingen uitbrengen, maar nooit discussiëren". Robert Schumann heeft zich véél soe- beler getoond dan Blum, maar daarom betekent volgens velen de door hem be haalde meerderheid de begrafenis van het derde blok of de z.g. troisième force, en van een daarop gebaseerde politiek. In ieder geval omvat de door hem be haalde meerderheid nagenoeg alle Gaul listische elementen van de- Nationale Vergadering, van wie er thans, reeds een 80-tal aangesloten zouden zijn bi| de intergroep „voor een ware democra tie", terwijl het experiment van Blum heeft aangetoond, dat in deze Nationale Vergadering een absolute meerderheid Van strikte aanhangers van het derde blok niet voorhanden is. De snelheid, waarmee door de president Van de Republiek na de mislukking Van het experiment-Blum, een tweede formateur is aangewezen-, en de snel heid, waarmee de Nationale Vergade ring, bijna eenstemmig, (wanneer men de communisten nu maar buiten be schouwing laat) aan deze tweede „chef du gouvernement désigné" haar investi tuur verleende, was grotendaels gebo den door de eveneens met snelheid toenemende verslechtering, van de situa tie in de wereld van de arbeid, die het Tand dreigt te ontredderen. Het lijdt geen twijfel, dat de dringend ste taak van de nieuwe regering moet zijn het optreden tegen de stakingen.1 De communisten mogen dan met al of niet geveinsde verontwaardiging het verwijt, als zouden zij bezig zijn zo iets als een dispositie voor opstand en burgeroorlog op te stellen, afwijzen en tegen alle realiteit in verklaren, zoals Duclos Zaterdag in de Kajner, dat het allemaal anti-communistisch provoca- teurswerk is; toch zit aan de spoorweg staking, die zich thans over nagenoeg alle stations en depots van Parijs en omstreken heeft uitgebreid, in ieder geval een zeer opvallende en zeer ver dachte kant. Deze staking, die voorna melijk te weeg gebracht wordt door de houding van het sterk communistisch georiënteerde taxi-personeel," werkt ten zeerste belemmerend voor de verplaat sing van troepen, die de regering no dig acht in het kader van haar voor zorgsmaatregelen tegen hier of daar ver wachte onlusten, ter bescherming van- de arbeidsvrijheid Vah die arbeiders, die aan de door de communisten uitgelokte en bevorderde stakingen niet wensen deel te nemen, en ter vervanging van de stakers, zoals morgen misschien op grote schaal zal gebeuren bij de lossing van schepen met levensmiddelen, wan neer de aangekondigde algemene haven staking een feit wordt. Het is overigens onjuist, dat waar de communistische agitators stemmingen onder de arbeiders organiseren, zij uit sluitend hun toevlucht nemen tot de methode van het handopsteken. Zij wil len ook wel eens geheim laten stemmen. Voor deze gevallen laten zij bijv. aan twee kanten bedrukte stembriefjes ver vaardigen waardoor een één kant de stemmer een streep moet halen. De ene kant vermeldt: „Ben voor de gestelde eisen, voor staking" de andere kant; „de eisen interesseren mij niet, ben te gen staking". Inmiddels hebben het Christelijke Vakverbond, de autonome syndicaten en de C. N. T„ (de vorig jaar in oppo sitie tegen de C. G. T. opgerichte na tionale arbeidersfederatie) en de min derheidsvleugel binnen de C. G. T„ be kend als de Force Ouvrière, met elkaar contact opgenomen om gemeenschappe lijk verweer te gaan voeren tegen de communistische tyrannie in het bedrijfs leven. Deze actie zou bij een krachtige, echter binnen constitutionele grenzen, gevoerde actie, van de regering krach tige steun kunnen vinden. Naar Reuter meldt waren hedenmor gen twee stations te Parijs, de gare du Nord en de gare Saint Lazare, geheel gesloten, terwijl op vier andere slechts een beperkte dienst werd waargenomen. Later werd ook de dienst 'op de voor naamste lijnen van het station Saint Lazare hervat, terwijl -daarnaast de locale diensten voor 25 procent verzorgd werden. Van het gare de Lyon af werden de reizigers voor Zuid-Oost Frankrijk, Zwitserland en Italië per autobus naar Melun gebracht, waar zij op de expresse, treinen konden stappen De stakingsgolf welke reeds ernstig de spoorwegen, havens en mijnen verlamt, heeft hedenmorgen ook de posterijen in het gebied van Parijs in haar greep ge kregen. Het Parijse hoofdpostkantoor werd gesloten en door de stakers bezet, nadat de employés bij stemming, welke een krappe meerderheid opleverde, be sloten hadden om hun salaris-eisen door staking kracht bij te zetten. Hun voor beeld werd gevolgd door minstens een half dozijn andere postkantoren in de stad. Robert Schumann bij zijn ajscnem van president Auriol, die hem opdroeg een nieuwe Franse regering te vormen. Onder de titel „De communistische partij mobiliseert haar troepen tegen het republikeinse regime," publiceerde het blad van de Franse socialisten „Le Populaire" Zaterdag het volgende be richt: „Op last van orders, te Warschau ont vangen, en volgens een plan dat te Belgrado is opgesteld, bereidt de com munistische partij zich voor een directe actie te ondernemen. De partij heeft Vrijdag gelast, dat mannen en wapenen in Parijs verzameld moeten worden en dat de mannen, die militant zijn, zich gedurende de nacht naar Parijs moeten begeven. Het bovenstaande is gebleken uit onderschepte geheime convocaties.' Op verzoek van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen ver trekt luitenant-kolonel C. van Bockel, hoofd van de Repatriërings- dienst in Nederland 3 December a.s. naar Indië om voorbereidingen te treffen tot de repatriëring van de eerste contingenten militairen uit Indië. Overste Van Bockel zal een maand in Indië verblijven en hoopt dan op tijd terug te zijn, voordat de eerste militairen per „Volendam" en „Zui derkruis" naar het vaderland terug keren. Verwachting tot Dinsdagavond: In het Noorden van het land: Wis selende bewolking met regen- en hagelbuien. Krachtige, vooral langs de Waddeneilanden tijdelijk stormach tige Noord-Westelijke wind. Guur weer. In het Zuiden van het land: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige Noord-Westelijke wind. Overdag wei nig verandering van temperatuur. In de nacht op tegen de wind besAiutte plaatsen hier en daar lichte nacht vorst. Zon 8.1516.38, maan 15.274.16. Naar het A.N.P. verneemt, is generaal- haajopr M. R. de Bruijne, die dezer da gen met de „Oranje" uit Indië hier te lande is aangekomen, bestemd om bin nenkort generaal majoor Von Frëitag Drabbe op te volgen als commandant van het corps Mariniers. Generaal Von Freitag Drabbe zal dan met pensioen gaan. Het Centraal Distributie Kantoor deelt mede dat de bonnen 0-26 en 524 aangewezen zijn voor het extra rantsoen voor 200 gram suiker of versnaperingen of 400 gram jam voor Sint Nicolaas. Deze bonnen zijn geldig tjn. 13 December a-S. Aan de periode van buitengewoon zacht weer is nu een einde gekomen. Nadat ons land enkele dagen achtereen in een Zuid-Westelijke luchtstroming was gelegen met aanvoer van warme en zeer vochtige lucht, ontwikkelde zich gisteren bij Ierland een storing, die aanzienlijk in betekenis toenam en over de Noordzee in de richting van het Skagerrak trok, Het koude-front van deze storing verplaatste zich naar het Zuid-Oosten en passeerde gisteravond laat ons land. De frontpassage veroor zaakte flinke buien en stormachtige wind. De lucht achter het front is kou der en belangrijk drog;r en het tem peratuurverschil met de achter ons liggende dagen zal groot zijn, voor al des nachts; wanneer de tempera tuur tot om en bij het vriespunt zal gaan dalen. Hoe bijzonder zacht het geweest ls, blijkt wel hieruit, dat in De Bilt de minimum-temperatuur drie nachten achtereen niet beneden twaalf graden is geweest. Op de 22ste daalde het kwik zelfs niet beneden 13.1 graad. Hiermede wérd het record voor de absoluut hoog ste minimum-temperatuur, die sinds het begin van deze eeuw in de maand No vember werd geregistreerd, met 0.1 gTaad verbeterd. (Van onze speciale verslaggever) „De huidige toestand in Ned.-In dië is volkomen onhoudbaar en kan zo niet lang blijven voortduren," al dus deelde Z. H. Exc. Mgr. Michael Verhoeks C.M., Apostolisch Vicaris van Soerabaja, ons mede, toen wij Mgr. Zondagmorgen aan boord van het motorschip „Oranje" van de Maatschappij „Nederland" begroet ten, waarmede Mgr. met 733 andere passagiers, grotendeels repatriërenden, in Amsterdam is aangekomen. In de grote eerste-klasse-hal van het luxe-schip wachtte de statige, rijzige Bisschop op het moment, waarop hij, na zovele jaren in Indonesië vertoefd te hebben, weer voet op Nederlandse bodem kon zetten. En terwijl de muziek buiten schetterde, de bedrijvige leden van de Repatriëringsdienst en van de bemanning af en aan liepen en door de luidspre ker telkens luide mededelingen en orders klonken, trachtte Mgr. ons door al dat lawaai heen zijn ervaringen in de Oost te vertellen. Twee jaar heeft Mgr. in Ja panse gevangenschap vertoefd. In het Paul van Zeelandlid van de Commissie van Drie, heeft op doorreis naar Brussel een kort bezoek aan ons land gebracht. De aankomst van Van Zeeland op Schiphol. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) de grootste zaal van België, de enorme hal van het Eeuwfeestpaleis te Brussel, vond Zondag het nationale congres plaats ter oplossing van de ko ningskwestie, dat wij al eerder hebben Aangekondigd. De voorzitter van het congres, de heer T'aul van Zeeland, was door zijm werk zaamheden als lid van de Commissie van Brie in Indonesië verhinderd. Zijn plaats ^cfd ingenomen door oud-minister De ^leeschauwer, die een telegram van de "eer Van Zeelarad voorlas, waarin deze ""der meer verklaarde, dat de huidige ^llingschap van de koning zowel on rechtvaardig als ongrondwettelijk is en hij zonder uitstel dient te -worden ""genodigd opi zijn grondwettelijke "noties weer op te nemen. De openings plechtigheid, die vergezeld ging van *J"ldebetuigingen aan de secretaris van e koning, kreeg een bijzonder plechtig ^a'akter, toen na het spelen van het ksïied op de achtergrond van het po- u® een gordijn, openschoof en een Cüsachtig portret van Leopold III van ®eter hoogte zichtbaar werd. jheer De Vleeschauwer maakte van gelegenheid gebruik om te wijzen op hip atm°sfeer, die de koning op dit mo- ti_n' omringt en nadrukkelijk te beves- 2ul?' dat het land niet m Noord, en haai ver£leel<i is. Het congres is natio- hiaa Sericht, tegen niets en niemand. V0(® het komt op voor de koning en i0„. een nationale oplossing van het mngsvraagstuk. hie eerste spreker, de Waalse burge- i>ar,„ Nuart uit Namen, begroette de Vo^'ge Vlamingen in het Vlaams, ai- iettPis in het Frans zijn rede voort te Mm"' /he hij vooral Objectief en kalm Üe houden. Hij vatte zeer beknopt 6h shUrf van he kwestie samen heliii, de communisten verantwoor- voor het feit, dat de partijpolitiek de verhoudingen tussen koning en re gering vertroebeld heeft. Een klein ge deelte van de bevolking heeft zijn vorst helaas nooit begrepen, Leopold II zowel als thans Leopold III, maar zoals Leopold II in ere hersteld is, zal men het ook de huidige koning doen. Na hem sprak de oud-gouvérneur van de provincie Brabant uit naam van de Brabantse gemeenten, waarvan er vol gens zijn zeggen 285 op de 342 trouw aan de koning zijn gebleven. In de boodschap aan de koning, die staande werd aangehoord, wordt de trouw van de congresleden betuigd, en de hoop op een spoedige terugkeer, die de aangedane belediging zal doen ver geten, uitgesproken. De prins-regent Karei wordt gevraagd het initiatief te nemen tot de terugkeer tot de grondwet, en hem wordt voor de bewezen diensten dank gezegd. (Van onze speciale verslaggever) Toen de advocaat-fiscaal voor het AmsterdamseBijzondere Gerechtshof, mr. P. W. Jansen, Zaterdagavond de doodstraf eiste tegen Maarten Kuiper een van de beruchtste Nederlandse S.D.-ers zal er wel niemand in de rechtszaal zijn geweest, die door deze eis ook maar enigszins verrast was. De ganse zitting door stapelde zich tijdens het verhoor de ene aanklacht tegen ver dachte op de andere en heel de lange lijst van zijn misdaden, dikwijls in felle kleuren door de getuigen geschilderd, passeerde de revue. In hoofdzaak voerde Maarten Kuiper zjjn verweer zelf en hij deed dat op de manier van iemand, die wéét, dat zijn zaak reeds verloren is, maar dit noch tans niet geloven wil. En dat verleende aan zijn verweer soms met een bij na overtuigend-edele verontwaardiging voorgedragen een nog lachwekken der krampachtigheid, dan die het krach tens de onverdedigbaarheid van de ge pleegde handelingen toch al moest heb ben. Zo trachtte hij op een gegeven mo ment de afschuwelijheid van een van zijn misdaden te verkleinerf door op te merken, dat hij zijn slachtoffers tijdens een mishandeling niet bij de haren vast hield zoals de beschuldiging luidde maar bij het hoofd en een andere maal „verdedigde" hij zich door te zeggen, dat er bij een ranselpartij geen bloedbad de president, mr. De Gaay Fortman, gebruikte dit woord had plaats gehad, maar dat „alleen maar" een spriet van de stok in het lichaam van de arrestant was gedrongen. En het gebeurde ook, dat verdachte zich vastgreep aan een wel zeer nietig detail, toen hij stellig ontkende kaas te hebben gekocht bij een boer, die hij overleverde aan de S.D Voor de rest had hij het dwaze excuus van vrijwel allen, die de verantwoorde lijkheid voor hun daden uit angst voor de consequenties schuwen: Ik handelde in opdracht. En zo dikwijls probeerde bij de schuld voor zijn misdrijven op anderen af te wentelen, dat de president opmerkte: „U schijnt er een groot ver maak in te scheppen zoveel mogelijk andere verraders in de zaak te betrek ken". Een beschuldiging, die Kuiper trots van de hand wees: „Ik zal noch op Dg ministers van Buitenlandse zaken der grote Vier zullen Dinsdag te Londen bijeenkomen. De speciale plaatsvervan gers hebben hun beraadslaging besloten zonder het eens te worden over het rap port aangaande hun overleg. Indien de voorzitter, St.-Hardouin (Frankrijk), hen Maandag niet bijeenroept, zullen zij ieder afzonderlijk rapport uitbrengen aan hun eigen minister. De agenda voot de bijeenkomst der vier ministers is niet vastgesteld en zij zullen twee voorstellen aangaande die agenda te verwerken hebben (een voor stel van de Sowjet-Unie en een van de drie andere mogendheden). De Russisch© minister van Buitenland se zaken, Molotov. is Zondagmiddag om 4.20 op het vliegveld Northolt per vlieg tuig uit Berlijn gearriveerd. Hij kwam met een Russisch Dakota-vliegtuig en was vergezeld van maarschalk Sokolovs- ky. Hij werd op het vliegveld ontvangen door de Russische ambassadeur en na mens Bevin door Lord Pakenham. Molotov weigerde hef kopje thee dat hem in de receptiekamer werd aange boden en ging naar een wachtende auto van de Russische ambassade zonder een verklaring af te leggen, de doden, noch op de levenden de schuld van mijn daden afschuiven." De president had het verhoor syste matisch ingedeeld en hij volgde daarbij de verschillende gevallen in de tenlaste legging opgesomd op de voet. In het tweede deel van de tenlastelegging werd Kuiper er van beschuldigd, tezamen met de S.D.-er Daudt, in September 1941 de illegale werker Addicks uit Amsterdam te hebben gearresteerd. Toen Addicks wist te ontvluchten trok verdachte zijn revolver en begon te vuren. Hij raakte de vluchteling niet. Wel trof hij diens vader, die aan de gevolgen daarvan is overleden. Verdachte ontkende zulks met de woorden: „Ik heb wel op de oude Addicks geschoten, maar ik deed dit, omdat hij mij met een mes bedreig de." Maar de getuige, mevr. Addicks, die ook bij de schietpartij tegenwoordig was geweest, ontkende pertinent, dat haar echtgenoot enig wapen bij zich had gehad. Dat verdachte er inderdaad niet voor terugschrok, aan de talrijke arresta ties, die hij meemaakte, zelf actief en op een gruwelijke manier deel te nemen, bleek uit het yerhaal, dat een getuige deed, die gezien had, hoe Kuiper een van zijn arrestanten tijdens het verhoor krom boeide. Verdachte erkende, dit, maarhij had het gedaan in. op dracht van zijn superieuren. Ook bij de geruchtmakende mislukte overval van de illegalen op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans had Kuiper een rol gespeeld. En hij deed het ter zitting voorkomen alsof hij toen het leven van velen redde door niet te schieten. Daarop deed de president voor lezing van een vroeger afgelegde ver klaring door verdachte, waarin hij toe gaf destijds aan Lages, het hoofd van de S.D. in Amsterdam, gevraagd te hebben bij de executie van enkele der gevange nen tegenwoordig te mogen zijn, „omdat hij zoiets nog nooit gezien had." Nu her riep Kuiper deze bekentenis en zeide haar gedaan te hebben in een toestand van psychische verwardheid: „Ik wilde mij in die tijd uit wroeging van het leven beroven, edelachtbare." En Kuiper be- wèerde nu zelfs, dat hij na de executie, waarbij hij verplicht was tegenwoordig te zijn, Lages van moord beschuldigd had. „Een van de afschuwelijkste dingen, die vandaag behandeld moeten worden," noemde mr. De Gaay Fortman het ge beurde met Hannie Schaft, een bekende illegale werkster, die, zoals een van de Duitse S.D.-ers ter zitting vaststelde, „zeven mannen had neergeschoten." Maarten Kuiper zeide er het volgende van: „Wij kregen opdracht het meisje, dat standrechtelijk .geëxecuteerd moest worden, weg te halen van de Wetering schans en te fusilleren. Wij brachten haar naar Overveen. Ik wandelde naast haar in de duinen en achter ons liep de Duitser Schmitz. Plotseling ging een schot af. Hannie Schaft riep „Au!" en ik zag, dat zij in de nek getroffen was. Ik heb haar toen met mijn stengun in het hoofd geschoten." „Waar haalt u de moed vandaan op zo'n ogenblik?" onderbrak de president het lugubere verhaal. „Ik weet het nog niet op dit ogenbiik, edelachtbare", was Kuiper's antwoord. Schmitz verklaarde echter dat zijn schot, geketst had en dat hij Hannie Schaft niet had geraakt en een later in gesteld deskundigen-rapport bevestigde deze lezing. Verdachte hield echter vol, dat het meisje \yel degelijk getroffen was en dat .hij „slechts een einde aan haar lijden had gemaakt." Ook kwam verdachte's aandeel in ver schillende „Silbertanne"-aanslagen ter sprake, die, gelijk bekend, hierin beston den, dat als „gevaarlijk" bekend staande Nederlanders zonder vorm van proces werden neergeschoten. Uit getuigenver klaringen kwam wel vast te staan, en in één geval gaf Kuiper het ook ronduit toe, dat hij zich inderdaad aan deze af grijselijkheden had schuldig gemaakt. Er waren tenslotte enige getuigen a decharge, die kwamen verklaren, dat zij door bemiddeling van Kuiper uit ge vangenschap ontslagen werden. En Willy Lages bleek nog bereid mee te delen, dat bij arrestaties de Duitsers de leiding hadden en dat de Nederlandse politie mannen daarbij slechts een onde-ge- schikte rol te vervullen hadden. In zijn requisitoir zeide de procureur fiscaal, dat verdachte de Duitsers met hart en ziel diende. Verdachte's beroep op „bevel van hogerhand" achtte mr. Jansen ook juridisch van geen waarde, op grond van het feit, dat de Raad van Cassatie bereids heeft uitgemaakt, dat een Duits bevel geen verontschuldiging kan zijn voor politieke gedragingen van Nederlanders. In felle bewoordingen schetste spr. „de beestachtige rol", die verdachte gespeeld had en zeide, dat het weinige goeds, dat verdachte gedaan zou kunnen hebben, geen gewicht in de schaal kon leggen. De toegevoegde verdediger, mr. H. Prior, refereerde zich na een kort plei dooi, dat hij zeide te houden uit een gevoel van plicht, aan het oordeel van het Hof. Uitspraak Zaterdag 6 December. De douane heeft te Hansweert het jacht „Zonnetfj 4" aangehouden, dat munitie en wapens aan boord had. De opvarenden zijn in bewaring gesteld. De wapens schijnentoe te behoren aan een der opvarenden, die tijdens de bezetting belangrijk illegaal werk heeft verricht en uit dien hoofde nog over wapens beschikte. Deze wapens, een aantal stenguns,» karabijnen en revol vers, had hij, met uitzondering van de revolvers, zonder vergunning onder zich gehouden en ook mede aan boord ge nomen. De hoeveelheid is echter, naar wij van bevoegde zijde vernemen, niet van dusdanige aard, dat gedacht be hoeft te worden aan een omvangrijke wapensmokkelarij. Hetzelfde geldt voor de gevonden munitie, die bij. de wapens behoorde. Van de elf personen die aanvankelijk gearresteerd waren zijn er inmiddels weer zeven op vrije voeten gesteld, zo werd- later gemeld. Bij het bedrag aan Nederlands geld, dat aan boord werd gevonden, werden negen oude briefjes van 1000 aangetroffen, welke indertijd ongeldig zijn verklaard en ingeleverd hadden moeten worden Nadat enige keren overleg is ge pleegd tussen een delegatie uit het hoofdbestuur van de Partij van de Vrij heid en een delegatie van het Co mité tot voorbereiding van de oprich ting van een Democratische Volkspartij, zijn de besprekingen, naar wij verne men, op een punt gekomen, dat nader overleg van de delegaties in eigen kring moet geschieden. De Amerikaanse marine heeft het transportschip „U. S. Renville" be schikbaar gesteld voor de onderhan delingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. Het schip wordt om streeks 2 December in de Javaanse wateren verwacht. De heer Paul van Zeeland, lid van de Commissie van Drie, is Zondagavond op weg naar Brussel op Schiphol geland. Dadelijk na zijn aankomst stond hij enige journalisten te woord, die hem vragen stelden over de situatie in Indo nesië. Ovér het werk der Commissie van Drie deelde hij mede, dat er vooruitgang is te bespeuren, hoewel zeer langzaam. Op de order „staakt het vuren" heeft de Commissie in de vorm van een lijst met punten een aantal suggesties gedaan en het is, naar de heer Van Zeeland zeide, verheugend te kunnen constateren, dat steeds meer van deze suggesties door beide partijen worden overgenomen. De heer Van Zeeland is tweemaal in Djokja geweest, doch wenste zich over de si tuatie aldaar niet uit te laten. Ook op de vraag of de sfeer tussen beide par- •tijen op het ogenblik gunstig is, bleet hij het antwoord schuldig. „Ik kan deze vraag eenvoudig niet beantwoorden," zo zei hij „want wat zal men in Batavia tot mij zeggen, in dien ik er ontkennend op zou antwoor der,?" Na zijn aankomst is de heer Van Zee land naar Den Haag vertrokken, waar hij met de minister-president, dr. L. J. M, Beel, de minister zonder portefeuille, L. Götzen, de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. W. G. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, het diner gebruikte. De technische commissies voor de uit voering van het bevel „staakt het vuren", die te Kalioerang vergaderen, hebben volgens Antara Zondagavond op ver schillende punten principiële overeen stemming bereikt. De Ned. Mij. voor de Walvisvaart deelt o.m. mede: De onderhandelingen met de regering gevoerd over de prijs van de door de „Willem Barendsz"-expeditie in het sei zoen 1946/1947 geproduceerde en aan haar geleverde traan hebben thans tot resultaat geleid. Partijen zijn het eens geworden, de prijs vast te stellen op 1.000 per ton voor eerste kwaliteit traan. Het komt de Maatschappij gewenst voor er hierbij wel op te wijzen, dat deze prijs vooralsnog geen enkele conclusie wettigt ten aanzien van de uiteindelijke resultaten over het eerste boekjaar. Vo renbedoelde onderhandelingen hebben mede geleid tot voorverkoop aan de Ne derlandse regering van de gehele traan- productie van het seizoen 1947/1948 tot een prijs van ƒ990 per ton. Op het tweede perron van het sta tion Hollandse Spoor te 's-Gravenhage. is een kistje met geld, inhoudende f 58.000, tijdens het vervoer per rijwiel, ontvreemd. Het kistje was eigendom van Van Gend en Loos. Nader vernemen wij, dat een ambte naar zich op het perron met twee geld kistjes van het ene bureau naar het an dere bureau wilde begeven. Het groot ste kistje had hij achterop de bagage drager van zijn rijwiel gezet, terwijl hij het kleinste, dat hierop stond, met de hand steunde. Plotseling werd door twee mannen de grootste geldkist van de bagagedrager gerukt, waarna de beide daders het op een lopen zetten. Doordat de ambtenaar in zijn verbouwereerdheid geen alarm sloeg, wistèn de daders te ontkomen. f1000.— 1087 12176 14410 151Ó2 15785 21641. f 400.— 1558 6288 10437 11115 12004 f 200.— 1660 4284 9250 f 100.— 5003 6002 12345 15916 17256 19687 21185. begin van de Japanse bezetting lieten de Japanners de Bisschop nog wel met rust, maar Mgr. werd al spoedig in de gévan. genis van Soerabaja opgesloten, waar hij vier maanden heeft yertoefd. en daarna nog twintig maanden in het kamp te Bandoeng. Honger, mishandelingen en vernederingen vielen Mgr. en zijn mede gevangenen ten deel, hoewel de Japanse caronandant onder zijn collega's nog een der minst slechte giwas. De onderlinge samenwerking der gevangenen was ech ter zo goed, dat vele mensenlevens ge red konden worden, zelfs van de ernstig zieken. Eerst mocht de Bisschop nog de H. Mis in het gevangenkamp opdragen en dat was een grootse plechtigheid, want er waren niet minder dan 250 geestelijken, onder vi"ie 80 priesters, in 't kamp opgesloten. Maar na twee maanden werd het opdragen van dè H. Mis verbo den. Toch heeft men clandestien nog een regeling weten te treffen, dat er elke dag 30 H.H. Missen konden worden opge dragen onder het oogluikend toezicht van de commandant. Van de 80 priesters zijn er gelukkig slechts weinigen gestorven. Na de capitulatie lieten de Japamiers de Bisschop en alle andere geestelijken on middellijk vrij en brachten hen terug naar Soerabaja, waar de Missiegebouwen weer ter beschikking van de Bisschop werden gesteld. De Jappen „verontschul digden" de gevangenneming en de ge vangenhouding als een plaatselijke maat regel, welke niet door Tokio was be volen. Maar toen kwamen de Indonesiërs en arresteerden (en mishandelden) alle geestelijken opnieuw. Alleen de Bisschop werd vrijgelaten, omdat Mgr. zich erop beriep een vertegen woordiger te zijn van Z. H. de Paus. De gearresteerde geestelijken hebben het in de Indonesische kampen nog veel slechter gehad dan in de Japan se. De Bisschop werd voortdurend lastig gevallen met huiszoekingen, soms wel driemaal per dag, en het werd hem onmogelijk gemaakt voed sel te kopen. Eerst de Nederlandse soldaten maakten aan deze terreur een einde. Thans is het Vicariaat van Mgr. Ver- hoeks nog grotendeels in handen van de Republikeinen. De gearresteerde gees telijken zijn nu wel vrijgelaten, maar de Nederlandse pastoors, die in het Repu blikeinse gebied achterbleven. zijn in feite geïnterneerd in hun parochies, wel. ke zij niet mogen verlaten. Alleen de drie Indonesische priesters hebben een betrekkelijk grotere vrijheid. Maar aan allen is het contact met hun Bisschop onmogelijk. Slechts clandestien kan de Bisschop enig contact onderhouden. Mgr. wees er nogmaals op, dat de huidige toestand onmogelijk langer kan voortduren. Hij wordt steeds on draaglijker en de Regering zal snel een beslissing moeten nemen. Door de luidspreker werd intussen aan gekondigd, dat alle repatriërenden zich gereed moesten maken 't schip te verlaten en wij moesten dus afscheid ne men van Mgr., die zes maanden in ons land zal verblijven om weer op krachten te komen en zaken te regelen, zoals de Bisschop het zelf uitdrukte. De algemene bond Mercurius, de R.K. Bond St. Franciscus van Assisië en de__ Chr Vereniging van Handels- en Kan toorbedienden hebben, nadat zij in een telegram geprotesteerd hebben tegen de machtiging van de minister van Eco nomische Zaken aan de gemeentebestu ren, om in de tijdvakken van 1 tot en met 5 en van 22 tot en met 24 December ontheffing te verlenen van de winkel sluitingswet, een request gericht tot da burgemeesters en wethouders van alle Nederlandse gemeenten. In dit request zeggen de bonden het te betreuren, dat bovengenoemde machtiging is gege ven, omdat het verlenen hiervan ge schied is zonder overleg met degenen, die wanneer hiervan gebruik ge maakt wordt ernstig worden gedu peerd. De bonden wijzen er op, dat zij indien zij in de gelegenheid geweest waren vooraf van advies te dienen ongetwijfeld geadviseerd zouden hebben hiertoe niet over te gaan. Zij spreken als hun oordeel uit, dat het publiek in de loop der jaren reeds zodanig aan de huidige regeling gewend geraakt is, dat het blijk zal geven deze maatregel weinig te waarderen. De last en het ongerief, aldus de bonden, die winkeliers en winkelbedienden zullen ondervinden, zijn allerminst gerechtvaar digd Zij verzoeken de burgemeesters en wethouders dringend van deze machti- gingageen gebruik te maken en het slui tingsuur in de genoemde tijdvakken ongewijzigd te Jaten. Indien men desondanks var. oordeel is toch van de machtiging gebruik te moe ten maken, verzoeken de bonden het sluitingsuur op 5 en 24 December onge wijzigd te laten en dit voor de overige dagen te stellen op 20 uur. Het ministerie van Economische Za ken wfjst er nog eens op, dat het in de periode van 1 tot en met 5 December en van 22 tot en met 24 December a.s. is toegestaan etalageverlichting te ont steken tot uiterlijk 22 uur. Lichtreclame en neonverlichting blijven echter verbo den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1