Meïk, boter, kaas en vlees in prijs verhoogd BOKIE DURF EN DE GITAARGEEST Kath. Land- en Tuinbouwbond in deze tijd Zandvoort viert zijn wederopbouw Niet alleen woningen, maar ook hotels Appelstroop en spekbokking goedkoper Zijn de zeven magere jaren voorbij? Onthulling van gedenksteen Splinters .2.3.4.5. v.v.v. Taxi? Bel op 1 VjQ\dwipAüfig, ZONDAGSARBEID IN MEELFABRIEKEN MAANQAG 24 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Ir. N. BLANKEVOORT OVERLEDEN 40 JAAR IN DIENST VAN JUSTITIA Provinciale Statenstukken Prinsessekalender van Pro Juventute Kunstkring „De Acht" Kon. Nederl. Schaakbond Burgerlijke Stand Katholieke bibliotheken Door gas bedwelmd Verkeersongevallen Verkoop van inidden-Damterrein te Haarlem begonnen Les Amities Catholiques fran^aises 12V2 jaar Sint Hubertusgroep Voor de vólks-tuinders HEEMSTEDE RCH te sterk voor HW Jan van Goyenstraat I -ROLLUIKEN BLOEMENDAAL Jaarfeest Ziekenapostolaat De fruitteelt in Nederland ZANDVOORT Tram in brand Commissie van onderzoek SANTPOORT Zwijntjesjagers op pad Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR (Wordt vervolgd) Oud-rector A. P. P. Kluivers Veertien bonnenhandelaren in arrest KONINGIN NfiAR AMSTERDAM „Indrapoera" hedenavond in ons land Dr. Jan Haak overleden BESOMMINGEN Beurs van New York Zoals bekend, is sedert 29 October jj. de melkprijs voor, de boer met 3 cent per liter verhoogd en de prijs voor het varkensvlees met 20 oen} per kilogram. Tot dusver is deze prijsverhoging bestreden uit het Landbouwegalisatiefonds. .Aangezien de regering, zo wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, het niet mogelijk acht een verhoging der binnenlandse prijzen verder ten laste van de schatkist te brengen, zijn met ingang van heden 24 Novem ber a-s. als gevolg hiervan de ver- bruikersprijzen als volgt verhoogd: melk, pap en yoghurt met twee cent per liter, boter met 96 cent per kilo gram, kaas met 35 cent voor volvette en met 30 cent per kilogram voor 40 plus kaas, varKensvlkes met gemid deld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogTam. De regering heeft er in het kader der algemene prijsverlagingsactie naar ge streefd de stijging van de uitgaven, die uit deze prijsverhogingen voortvloeit, in de eerste plaats in de levensmiddelen sector zelf op te vangen, opdat de prijs- Te Bloemendaal is in de ouderdom van 58 jaar Overleden ir. N. Blankevoort, directeur van het grote aannemersbe drijf Van Hattum van Blankvoort te Beverwijk, dat grote publieke werken uitvoerde in binnen- en buitenland. Bovendien was de heer Blankevoort di recteur van de maatschappij, die de tun nel onder de Maas te Rotterdam heeft gebouwd. Zijn opleiding ontving hii a~n de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1915 het ingenieursdiploma behaalde. Daarna kwam hij in dienst van de Rijkswaterstaat. Een jaar later aanvaardde hij het directeurschap van de firma Van Hattum. Onder zijn lei ding werden grote bagger-, beton- en grondwerken uitgevoerd. Ir. Van Hat tum verbleef o.a. enkele jaren in Zuid- Amerika als uitvoerder van dergelijke werken. De teraardebestelling is Dinsdag half twee op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal. 1 December zal de bureelchef van het parket van het kantongerecht te Haar lem, de heer H. C. L. Looman, het feit herdenken, dat hij veertig jaren bij de Justitie werkzaam is. Na eerst op het advocatenkantoor van mr. De Graaf werkzaam te zijn geweest, kwam hij 1 December 1907 in dienst der Justitie, v/aar hij 1 October 1920 als een der eer sten in den lande tot bureelchef twerd benoemd. In justitie- en politiekringen staat hij bekend als een consciëntieus en accuraat ambtenaar. De jubilaris werd reeds eerder voor zijn verdienstelijke arbeid begiftigd met de gouden me daille van de Orde van Oranje Nassau. Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor tot leden van de raad van toe zicht op de bedrijven der Provincie op nieuw te benoemen de heren jhr. J. P. W van Doom, burgemeester van Heem stede en E. P- Clijnk, lid der Staten. Tevens wordt voorgesteld een subsidie van 3000.te verlenen ten behoeve van de medisch-opvoedkundige bureaux in Noord-Holland. Ten behoeve van de provinciale be strijding van geslachtsziekten wordt een bedrag van 10.000.aan de Staten gevraagd. Voorheen ontving de stichting voor dit doel 4000.— subsidie. Er zul len echter meer adviesbureaux komen. Tot heden zijn er te Amsterdam, Hil versum, Haarlem, Alkmaar, Zaandam en Hoorn. Men zal echter meer onder afdelingen stichten. Ook het subsidie ten behoeve van de gebrekkigenzorg zal verhoogd moeten worden tot 4000. Slechts een leider is thans werkzaam voor de gehele provincie. Men overweegt een districtsindeling met bureaux te Amsterdam, het Gooi, Haarlem en Alk maar. Het ziet er naar uit, dat dit jaar veel kalenders zullen worden uitge|even. De eerstelingen liggen reeds op onzere dactietafel en er Is er een bij, die bij zondere aandacht verdient, n.l. de Prin sessekalender, uitgegeven door de ver eniging ,,Pro Juventute", die het moei lijk opvoedbare kind beschermt en steunt. Het kroonprinselijk paar heeft een serie zeer goed geslaagde en nog niet gepubliceerde foto's van de prin sesjes voor dit doel ten geschenke gege ven. De afbeeldingen zijn op dik glan zend papier zeer scherp afgedrukt,, waardodr ze ook na het verstrijken van de maand In de gezinnen ecn plaatsje zullen vinden. De rijpere jeugd zal er wel een lijstje om knutselen. In het atelier van de kunstkrmg „De Acht" Baljuwslaan 2a rood te Haaflem is tot en met Vrijdag 28 November ge legenheid tot het bezichtigen van werken van enkele leden. Het atelier is geopend van 10 tot 4 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur, uit gezonderd Donderdagavond 27 Novem ber. Voor de hoofdklasse van de K.N.SJ3. werd Zondag de wedstrijd Residentie Schaakclub—Haarlems Schaakgezel schap gespeeld. De strijd eindigde in een gelijk spel 5—5. Voor de Noordhollandse Schaakbond werd in de afgelopen week gespeeld HS.G. 4Spaarndam I: 6%—3%. Schaakclub Het Witte Paard I—H.S.G. 5: 2!il!-j met drie af gebroken partyen. GEHUWD: C.M. Scherpenhuijsen en J. G. N. Slicher. J. E. Bast en E. C. Eckartz. GEBOREN: C. J. Wolf-Tolmeger, z; J. A. Leurs-Koonings, z; F. L. Reinal- da-Bortoli, z; H. W. Gieske-Hoender- dos, z; M. P. Fennis-v. d. Heiden, z, W. M. Baas-Verkoeiien, d; T. Decos- saux-Sinnema, d. verlagingen op andere gebieden tot een verlaging van de kosten van levenson derhoud zullen kunnen leiden. Als belangrijkste maatregel is een regeling getroffen, op grond waarvan de prijzen der voornaamste wintergroenten als kool, bieten, peen, uien en koolrapen met enige' tientallen procenten, waarschijnlijk circa 30 pet. worden verlaagd. Te lers en groentenhandelaren zijn bezig dit resultaat te bereiken door een vrijwillige 'regeling. Mocht blijken, dat deze vrijwillige regeling niet voldoende succes oplevert, dan zal op korte termijn een officiële regeling daarvoor in de plaats treden. De regering heeft voorts maatregelen getroffen, opdat zandaardappelen in voldoende mate tegen een redelijke prijs beschikbaar zullen zijn. Momen teel bedraagt de prijs voor zandaard appelen 10 cent per kilogram, welke prijs in de loop van de winter periodiek met de normale bewaarvergoeding zal stijgen en van 15 December 1947 tot 27 April 1948 elf cent zal bedragen. De mogelijkheid van eén prijsverla ging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de vol gende levensmiddelen worden verlaagd: Groentenconserven, naar gelang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 procent; to matenpuree van 50 tot 35 cent per blik je; huishoudjam II met 5 cent per pot, terwijl de eerste hiiishoudsoort kersen jam kortgeleden-met 17 cent werd ver laagd, appelstroop met 5 cént per kilo gram; gort en havermout in kartonnen verpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papierverpakking; ont bijtkoek en biscuit met 1 cent; alle soor ten banket en koekjes met ruim 10 pet.; spekbokking met 1 cent per stuk; toma tensap, bessensap en appelsap met 15 a 20 pet. Van belang is tenslotte in dit com plex van maatregelen, dat het in ver band met de margarine-productie thans mogelijk is op de boterbon margarine te verstrekken. Neemt men het halve boterrantsoen in de vorm van marga rine op, dan bespaart men daarmede ongeveer 33 cent per gezin van vier per sonen, waarmede de mogelijkheid is ge schapen het nadelig verschil van de bo venvermelde prijsverhogingen- en prijs verlagingen op te vangen. Nu de tijd van de lange winteravonden weer aangebroken is, Is het misschien goed onze lezers te herinneren aan de vijf katholieke uitleenbibliotheken, die Haarlem telt In verhouding tot het aantal katholieken in Haarlem is het lezersaantal daar nog zeer gerfiig. Onze katholieke bibliotheken bieden het beste op het gebied van literaire romans, ont spanningslectuur, populair wetenschap pelijke werken en kinderboeken. Zij zijn gevestigd en geopend: N. Groenmarkt 22, elke middag 23, Woensdagavond 7.30—8.30; Klarenbeekstraat 60, Dinsdag en Vrijdagavond 7.308.30, Woensdag middag 2—3; Hagestraat 49, Vrijdag avond 7.308.30, Zaterdagmiddag 34; Gen. de la Reijstraat 17, Woensdagmid dag 2—2.30 en Vrijdagavond 7—8.30; Rijksstraatweg 304, Dinsdag- en Vrij dagavond 7.30—8.30 en Woensdagmiddag 2.30—3.30. In een woning aan de Jansstraat is Zaterdagmorgen vermoedelijk door de gasdruk de gummislang van het gas- comfoor losggraakt. Daar de hoofdkraan niet was afgesloten, kon het gas vrij ont snappen. De bewoners, een 31-jarige rij wielhersteller en zijn zeven-jarig zoon tje, zijn even buiten bewustzijn geweest, doch kwamen na behandeling door de G.D. spoedig weer bij. Zaterdagmiddag stak een 15-jarige voetganger met zijn rijwiel aan de in de Gr. Houtstraat de rijweg over. Hij hand, zonder op het verkeer te letten liep daarbij tegen een uit de Gierstraat komende auto aan en kreeg een hersen schudding. Hij is per auto naar het Grote Gasthuis overgebracht. Een 18-jarige kantoorbediende, die Zaterdagmiddag op de Rijksstraatweg reed, komende uit de richting Sant poort, stak zonder teken te geven en zonder zich te overtuigen of er verkeer naderde, naar links de weg over om de Jan Gijzenkade op te rijden. Hij werd daarbij door een hem achterop rijdende motorrijder aangereden, waardoor bei den vielen. Geen persoonlijke ongeval len. Alleen enige schade aan rijwiel en motor. s Zaterdagavond staken twee voetgan gers bij de Amsterdamse Poort de Spaamwouderstraat over. Zij werden daarbij verblind door een uit de Spaarn- wouderstraat komende auto. Tegelijker tijd naderde uit de richting Amsterdam een luxe auto, welks bestuurder even eens werd verblind. Deze auto reed de beide voetgangers aan met het gevolg, dat een 23-jarige dienstbode enige lichte ontvellingen aan hoofd en rechterbeen kreeg en vermoedelijk een lichte her senschudding. In onze stad is een comité gevormd voor de actie van het verkopen van de certificaten van het midden-Damterrpin in Amsterdam. Zoals reeds gemeld, is de opzet hiervan een bedrag van zes miUicen gulden bijeen te verzamelen voor de financiering van de oprichting van verschillende oorlogsgedenktekens en voor de steun aan oorlogsslachtoffers of nagelaten betrekkingen. Vandaag is In Haarlem met de verkoop een aan vang gemaakt in een cantinewagen op de Grote Markt, waar de certificaten verkrijgbaar zijn. Men verwacht dat er vele Haarlemmers zijn, die eens voor het goede doel in htm portemonnai» willen tasten. De figuur van de in 1858 te Straats burg geboren burggraaf Charles de Foucauld is door diverse biografieën de de film van 1936: „L'appel du silence" wel zo algemeen bekend, dat de heer Raoul Follereau de leden van Les Amitiés Catholiques fran?aises, Zaterdagmiddag in het Lyceum „Sancta Maria" bijeen, geen noviteiten kon vertellen. Toch wist hij zijn auditorium door woord en beeld urenlang te boeien, door een woord vol diepe overtuiging, fraaie elocutie en met zuidelijk plastische gebaren. De heer Follereau, die zelf herhaaldelijk al de plaatsen met Foucauld-herinneringen bezocht, heeft Père de Foucauld, wiens proces tot zaligverklaring ingeleid is, genomen tot patroon van een grote serie werken van liefdadigheid, waarvan het „Heure des Pauvres" wel het meest actuele is. Ieder stelt één uur per jaar vast ge durende hetwelk hij werkt en verdient voor een bepaald liefdadig doel. Kinde ren b-v. zetten met Sinterklaas een aparte klomp voor de armen. Op die wijze tracht Follereau te komen tot het: verbeter de wereld, begin met jezelf. De verkennersgroèp Sint Hubertus uit de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, heeft Zondag het 12 Mi-jarig ju- bilé gevierd. De dag werd begonnen met een alge mene H. Communie, waarna gemeen- schappelij ontbijt. Des middags was er groot spel voor welpen en verkenners en des avonds hebben ze dat op h^t to neel bij het kampvuur nog eens overge daan, o.l.v. hoofdleider Kraakman. Naast de parochie-geestelijkheid was ook de staf van de Sint Huberutsgroep uit Rotterdam aanwezig, zij heeft dezelf de stichter als de jubilerende groep, n.l. de voormalige parochie-kapelaan v. Houten. Deze bood aan het einde van de avond, om de band tussen beide groe pen te verstevigen, een zilveren medaille van St. Hubertus aan, die met een dank baar drievoudig „Hup hoy" in ontvangst werd genomen. De Haarlemse politie heeft een 19-ja- rige dienstbode aangehouden, die ver dacht is van diefstal van f 20. Zij zou het geld ontvreemd hebben bij een ha- rer kennissen. Voor „Les Conférences Frangaises" zal, in plaats van M. Armand Hoog, de journalist en dichter Luc Estang een le zing houden en wel op Dinsdag 25 No vember, 8 uur, in restaurant Brinkmann over het onderwerp „Les mouvements poétiques contemporains". Het üubbelmannenkwartet Aurora" zal ter gelegenheid van zijn 35-jarig be staan in het gebouw van de Vrijz. Her- Vormden aan de Jacobstraat een uitvoe ring geven op Woensdag 26 November, 's avonds 8 uur Medewerking verlenen het dameskoor Zignea, „Songelskip Frisia" en Mannenkoor Electr. Materiaal N.S. De heer Henri A. Ett, conservator van het Multatuli-museum te Amsterdam, houdt Dinsdag 25 November 8 uur in gebouw L. Margarethastraat 13 voor de Haarlemse Kunstgemeenschap een le zing over E. du Perron. Mr. F. Ph. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken te Bloe mendaal, is op 26 November verhinderd zijn spreekuur te houden. B.enW! van Haarlem vragen een cre- diet van 2500.voor het herstellen van dg destijds als gevolg van de aanleg van de zgn. Zomerpolder verwijderde dammen met duikers. Daardoor kan het door de volkstuinders zozeer gewenste la gere peil van de waterstand behouden blijven. De Racing ging op het goede pad voort en was behoudens de eerste ogenblikken, toen H.V.V. een voorsprong wilde force ren, het meest in de aanval. Na het Haagse offensief in de beginperiode trok R.C.H. ten aanval en direct had Hanse succes waarna Hut nog voor de rust de stand op 20 bracht. Ook in de tweede helft was R.C.H. meestentijds in de aanval. De Haar lemmers troffen echter de Haagse ach terhoede met Gentis aan 't hoofd in goede vorm, zodat zij geen kans zagen de vorsprong te vergroten. Zelfs een straf schop werd dor Hanse naast geschoten. Ook bij HW wilde het niet vlotten zo dat met ongewijzigde stand het einde aanbrak. Dinsdag 25 November wordt de ge heel vernieuwde Jan van Goyenstraat op officiële wijze geopend en wel des middags om 3 uur door B. en W. 70. Er waren nog meer sporen. Toen Molentje, die een zwak had voor gi taren, de toon van het instrument wil de proberen, kwam er bijna geen klank uit. Pas toen viel zijn oog op de hals, waar de knoop van een colbertcostuum tussen de snaren zat. Een tweede richtingwijzer voor ie opsporing van de qitaargeest" zei Do- kie. „Ik zie de za ken meer nuchter" zei de musicus. Iedere man heeft vele knopen aan zijn jasje." „Wij weten nu tenminste dat wij met een man van vlees en bloed hebben te doen" stelde Dokie vast. „Maar ik weet héél zeker dat ik geen man heb gezien, alleen maar een vioolkist" hield Jean Flamo aan. „Ik twijfel niet aan de juistheid van uw waarneming" gaf Dokie toe.-„Maar de wetenschap is tegen woordig ver." Op dat ogenblik klonken de eerste tonen van „slaap kindje slaap" door de kamer. Molentje had alles om zich heen vergeten behalve de gitaar. En nu kwam ook de musicus in vuur. „Uw vingerzetting is aller miser abelst" riep hij veront waardigd. i* hout en staal. I Vraagt vakkundige voorlichting SPIEGEL I LsldschegracM 101-105,AMSTERDAM Tal. 32077-31980 De Katholieke Land- en Tuinbouw bond, L.T.B., houdt vandaag zijn jaar vergadering te Haarlem. De voorzitter, de heer G. W. Kampschoër, sprak een afscheids- en dankwoord tot pastoor Cleophas, die vele jaren geestelijk advi seur der vereniging was, en riep een hartelijk welkom toe aan diens opvolger, rector A. J. G. van der Hoogte uit Am sterdam. .Het jaar, dat achter ons ligt, aldus de voorzitter, zal ons nog lang bij blijven: een zéér strenge winter, een laat voor jaar, een zeer droge zomer, met als ge volg: tekorten aan voedsel en voeder. Hongersnood en oorlog hebben ons be dreigd, en wij hopen nu maar, dat de zeven magere jaren ten .einde zijn. Ver trouwend op God, zullen allen de hand aan de ploeg slaan, en de katholieke boe ren en tuinders, als pricipiële eenheid de grootste groep, in ons land. zullen standvastig blijven. De boeren en tuinders zullen een krachtige stands- en vakorganisatie opbouwen, hun stem laten klinken in de politieke organisatie, de voed selvoorziening veilig stellen, nieuwe scholen stichten, meewerken aan de oplossing van het vestigingsvraag- stuk van de jongeren. Wij zijn niet tegen de sociale wetten, ging spr. voort, maar wij hebben ernstig bezwaar tegen het huidig systeem van 1 sociale wetgeving met zijn serie voor schriften, waardoor de werkgever on bezoldigd ambtenaar dreigt te worden Spr. bracht hulde aan de heer Groen, die in de Tweede Kamer met zijn motie zulke prachtige resultaten kon bereiken. In de oorlog heeft de boeren- en tuiD- dersstand Nederland gered van de hon gerdood, in de jaren na de bevrijding heeft hij ons voor een ernstige inflatie behoed. Nu vraagt deze stand kostprijs voor zijn producten en gelijkstelling in Zaterdagmiddag werden de genodig den voor de onthulling van de geden- steen ter gelegenheid van de voltooiing van het eerste nieuwe bouwwerk te Zandvoort ten gemeentehuize ontvan gen. Burgemeester Van Alphen ver welkomde de vertegenwoordigers van de ministers van Wederopbouw en van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen en memoreerde vervolgens de verwoes ting tengevolge van de sloping van 648 panden met een vóóroorlogse waarde van* tien millioten gulden. Niet alleen gingen bijna 700 woningen verloren doch ,ook 14 café's, 16 pen sions en 20 hotels met pl.m. 1800 bed den. Dit deed de burgemeester de kreet slaken: wij zijn dankbaar voor de bouw van woningen, doch wij snakken naar hotels en andere bedrijfsruimten, want die zijn onmisbaar voor de bloei van Zandvoort. De burgemeester dankte voor de goede' diensten der Zandvoortse aanne mers die met medewerking van het plaatselijk bureau voor de wederopbouw 84 zwaar- en 1496 licht beschadigde huizen ondanks de moeilijkheden met materiaal en arbeidskrachten herstelden, waarvoor de kosten rond twee millioen bedroegen. Momenteel zijn gereed gekomen 41 woningen (een hofje met 27 won. en 14 arb. woningen)bouwkosten rond 400.000. (Zandvoort is de eerste kustgemeente waarin 'n complex wo ningen is voltooid). In aanbouw zijn 121 woningen, bouwkosten 1.650.000. In bewerking zijn plannen voor 50 woningen in plan Noord en 6 wo ningen en 9 winkels in het centrum. Voorbereid worden de bouw van 15 villa's aan de Zuid-boulevard, 10 middenstandswoningen aan de Maris- straat, een pension en een restau rant. De burgemeester herinnerde nog aan de totstandkoming van het wederop- bouwplan waar reeds in de zomer van 1943 door ir. Friedhoff mee werd be gonnen. Grote verdiensten heeft zich hierbij ook verworven ir. Dufour, des tijds hoofd van het bureau goedkeuring werken aan de Dreef te Haarlem. In de onmiddellijke nabijheid van de Duitsers was daar een geheime „Zand- voort-kamer" waar de plannen ook van de thans voltooide woningen werden uitgewerkt. Spr. bracht hulde aan de „Wederopbouw" die de moeilijke taak heeft weinig onder velen te ver delen en daardoor veel onverdiende critiek moet verduren. Vervolgens begaf-het gezelschap zich naar het Gasthuishofje, waar de bur gemeester nog zijn voldoening uitsprak deze gebeurtenis op het eind van zijn loopbaan als burgemeester te mogen lei den. Spr. bracht hulde aan de illegale werker, de beeldhouwer Limpers en verheugde zich er over dat deze mede geëerd werd nu diens weduwe, de beeldhouwster mevrouw K. Limpers te Amsterdam de opdracht had gekregen de gedenksteen te vervaardigen. De beeldhouwer Hildo Krop onthulde de gedenksteen en droeg die over aan de gemeente Zandvoort namens de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De heer A. J. van der Moolen sprak hierna namens de woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht", die het hofje en de woningen zal gaan exploi teren. De gedenksteen is fraai uitgevoerd en is een compositie van twee mensen figuren. De mannenfiguur wordt door de bliksem getroffen en zakt ineen (symbool van de verwoesting van Zandvoort), een drakenfiguur stelt het onschadelijk geworden oorlogsmonster voor. Het nieuwe Zandvoort wordt voorgesteld door een vrouw -die opstijgt in het zonlicht, het gelaat gewend naar Zandvoort, meesterlijk uitgebeeld door enkele gebouwen (het raadhuis en de Het was Zaterdagmiddag voor Zandvoort een bijzondere dag: de eerste bouwwer ken in het kader van de wederopbouw zijn voltooid. Een hofje met 27 woningen viel de eer te beurt een gedenksteen van de beeldhouwster mevr. Limpers geplaatst te krijgen. De beeldhouwer Hildo Krop ont hulde de gedenksteen onder grote belang- steling van Wederopbouw én de Zand- vportse bevolking. toren der N. H. kerk zijn duidelijk te onderscheiden) rustende op een schelp, symbool van de zee. Pe genodigden bezichtigden vervol gens het hofje en de arbeiderswoningen en waren vol lof over de architectuur en de afwerking, prachtig werk van architect Stevens te Haarlem en de aannemers Brantjes te Bussum en Eb bing te Haarlem. Op het Tramplein gaf de Zandv. Muziekkapel voor deze gelegenheid een concert. loon met andere bedrijfstakken. De regering zal de export-mogelijk heid naar Duitsland krachtig moeten voorstaan, want zender groot achterland is er hier geen toekomst meer. De in terne verhouding tussen de standsorga nisatie en de vak-technische organisaties dient steeds inniger te worden. In dit verband wees spr. op de zware taak, die de heer Elders heeft als voorzitter, van de vakgroep kwekers van de L.T.B. Een nationaal opgezet coöperatie-we zen is noodzakelijk. Er zijn door alle land- en tuinbouworganisaties via de Stichting voor de landbouw belangrijke resultaten verkregen op het gebied der belastingen. En bij dit hoofdstuk mocht de heer Van der Weijden een speciaal complimentje incasseren. Na een dankwoord te hebben gespro ken tot de vele medewerkers op ver schillend gebied wees de voorzitter op het vijftigjarig bestaan der kathedrale kerk te Haarlem, dat begin Mei 1948 her dacht zal worden. De L.T.B.-ers 'zullen voor de versiering van het kerkgebouw moeten zorgen, en zij zullen er zeker iets schoons van ma ken. Dinsdag wordt in de parochie van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal 't jaarfeest van het ziekenapostolaat ge vierd. 's Morgens om 9 uur wordt een Hoogmis opgedragen en 's middags om half 5 een plechtig Lof. De K. R. O. zal beide plechtigheden uitzenden. Het koor van de studenten van het Missiehuis te Driehuis zal de gezangen verzorgen. Ir. H. J. M. Henikes, secretaris van de Nederlandse Fruittelersorganis^tie, zal Dinsdagavond November in „Rust hoek" voor de afdeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een lezing houden over; ,,De fruitteelt in Neder land." Tevens zullen enkele korte films op het gebied van de fruitteelt vertoond warden. Vrijdag te middernacht zette een stil staand tramstel, waarin geen passagiers of personeel aanwezig waren, zich plot seling in beweging. De tram liep op een stootblok en er ontstond kortsluiting, waardoor de motorwagen in brand ge raakte. De brandweer had het vuur spoedig bedwongen; de motorwagen werd licht beschadigd. Het raadslid Slagveld heeft een voor stel ingediend, een commissie van on derzoek te benoemen naar de mogelijke nadelige gevolgen van de door B. en W. verleende ontheffingen van de bouw verordening voor 42 gemeentewoningen aan de Burg. Engelbertsstraat, alsmede naar de moeilijkheden, welke zich voor deden bij het maken van de funderin gen der 18 (inmiddels bijna voltooide) woningen aan de Helmersstraat. Woensdag heeft de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer de tweede to neelavond van dit winterseizoen. Het gezelschap Cor Ruys voert dan op „Aan d'oever van 'n snelle vliet". Ten nadele van een bewoner van de Pr. Krugerstraat te IJmuiden is een rij wiel ontvreemd, dat enige tijd onbe heerd voor zijn woning stond. In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn ten nadele van een bewoner van de Wüstelaan te Santpoort twee konijnen ontvreemd uit een hok staan de achter zijn woning; AM8TEEDAMSCHE RIJTUIG HH. 31)' „Zijn vriend, één zijner vrienden, vertelde me toch, dat hij regelmatig ge zelschap zocht.'' „Zeker, wanneer dit niet te ver te vin den is. Tot vóór zes jaar kwam hij zelfs nog wel eens een enkele keer naar De venter en ik geloof, dat hij mijn broer Hans, in Den Haag, tot heden toe zo nu en dan bezoekt. Maar Deventer is Den Haag niet. Hier Is niets anders dan ik, ot mijn gezin. En dat schijnt hem niet vol doende te trekken. Langzamerhand is onze omgang zó verslapt, dat wij ten slotte zelfs met verjaardagen niet schre ven. Wie dit het eerst naliet, zou ik niet kunnen zeggen Het Is best mogelijk, dat Ik hier evenveel schuld heb als Karei. Het enige, wat ik over hem hoorde, hoorde Ik van mijn andere broer Hans die sporadisch wei eens komt logeren." „Schrijft uw broer Hans u wel?" „Nooit, zelfs niet wanneer hij wil overkomen. HU weet wel, dat er hier* altijd iemand thuis Is en óat er altijd «en kamer voor hem beschikbaar ls. Ja, niet speciaal voor hem natuurlijk, maar óók voor hem." „Jammer, dat de familieband soms zo kan verslappen," merkte A. A., minzaam- «pljtig glimlachend, op. „Dat vind ik ook. Per saldo heb je toch een gemeenschappelijke jeugd ge had en wanneer Hans hier is, halen we ook wel 'herinneringen op. Maar het dagelijkse leven, mijnheer I ik heb vier kinderen. En men zegt wel, als die op groeien, krijg je het er minder druk mee, ben je er minder door gebonden, maar Ik merk daar niet veel van. Ik iou bijna zeggen; integendeel. Elk jaar brengt weer nieuwe problemen en je kunt daar de kinderen niet mee alléén laten, je deelt ze, je bent er van ver vuld. Daar komt nog bij, dat mijn man «r volstrekt niets voor voelt bij Karei te gaan logeren. BH een vrijgezel, zegt hij, voel je Je altijd spelbreker. En hij heeft gelijk. Maar hebt u nieuws over mijn broer? Och, hoe kan ik dat vragen? XJ komt er voor by mij." „Wij weten niets van hem," ant woordde A. A. „En wanneer hij zó een zelvig geleefd heeft als u veronderstelt, zou ik vrezen, dat ik nooit iets over hem hoor. Uw broer In Den Haag ls er van overtuigd, dat hij vandaag of morgen doodleuk terug zal komen met een heel eenvoudige verklaring van zijn afwe zigheid." „Uitgesloten ls dat zeker niet," her nam mevr. Zwart. „Hij heeft ons vroè- ger al eens ongerust gemaakt, toen we nog allemaal thuis waren. Dat vergeten we noott. Toen was hij, zonder vader of moeder iets te zeggen, kalm een paar weken naar Parijs gegaan. Wat een angst onze ouders toen hebben uitge staan! Zoiets blijft je altijd bij. Het is dus begrijpelijk, dat Hans nu weer zo iets van Karei denkt en eerlijk gezegd, ja, Ik was ongerust toen fk dat bericht in de krant gelezen had, maar daarna heb ik werkelijk niet aanhoudend meer aan mijn broer gedacht. Een teken, dat die herinnering ook in ml) de ver wachting heeft gewekt, dat hy wel weer op zijn pootjes terecht komt." „Naar Parijs?" vroeg A. A. „Heeft uw broer daar bepaalde relaties?" „Waar u zoudt kunnen informeren, bedoelt u?" Mevrouw Zwart glimlachte. Doch ze glimlachte bij vrijwel elk woord, dat ze sprak. „Ik ken ze niet, Als hij ze heeft. Maar Karei heeft voor Frankrijk een bepaald zwak." „U hebt in zo lange tijd niets van hem gehoord, dus weet u ook niet, hoe hij er financieel voorstond?" „Inderdaad, weten doe ik het niet.' Doch Ik kan me niet voorstellen, dat het Karei anders dan goed zou gaan. Hij was de handigste van ons drieën, hjj heeft nooit anders dan fortuinlijke zaken gedaan en met de belegging van zijn winst liet hij zich niet voor de gek houden. Hij ging niet over één nacht ijs. Zes jaar geleden bezat hij een aar- ,dig vermogen." „Het is geen* onbescheidenheid als ik u vraag, of u weet, hoe groot dat ver mogen was," zei A. A. „Toen stellig drie A vierhonderddui zend gulden. Dat moet, als hij niet zéér sterk veranderd is, sedertdien nog aan merkelijk zijn toegenomen. Want ai nad hij een zwak voor Parijs,'hij leefde zeer economisch." Dit zwak voor Parijs deed me de heer Van Bemmelen zien in een nieuw licht. Het bracht me de uit de band gesleten Franse dictlonnaire in het schrijfbu reau voor de geest en 't stempelde de bezadigde oudere heer tot een stille toon-vivant. Parijs hééft nu eenmaal een bepaalde bijsmaak, vooral wanneer een zwak er voor iemana min of meer kenmerkt, zoals dit uit de woorden van mevrouw Zwart de bedoeling leek te zijn. Dat Karei daarbij uitgesproken economisch leefde, dus paal en perk zou stellen aan het rondstrooien van zijn geld, maakte hem in mijn ogen nog meer tot een gewilde voor iemand, die het op zijn geld zou hebben gemunt. A. A. ging hierop, al vermoedde Ik, dat hij iets in die zin overwogen had, niet verder ln. „En uw neef Ferdinand?" vroeg hij. Mevrouw Zwart trok de wenkbrauwen op Ze begreep de overgang niet en móest haar gedachten opeens omstellen op geheel ander terrein. „Ferdinand?" herhaalde ze, als om tijd te winnen. „U noch'uw broer uit Den Haag zijn op zijn begrafenis geweest, al hebt u beiden daarvoor een uitnodiging gekre gen," verduidelijkte mijn vriend. „Ik persoonlijk? Ja, natuurlijk ik óók, maar die was toch meer gericht tot mijn man en mij. Mijn man heeft werkelijk niet veel tijd en hy voelde er niets voor een dag uit te breken terwille vaD Ferdinand. Toen ben Ik ook maar thuis gebleven." „Het schijnt, dat uw neef niet erg gezien was ln de familie." Zondag 16 November zijn alle meelfabrieken in Nederland begonnen met het verrichte\i van Zondagsar- beid ten einde te compenseren het geen te weinig aan meel en bloem ge produceerd wordt tengevolge van de staking van de „Holland". Naar wordt gemeld, hoopt de „Holland" binnenkort weer op volle capaciteit te kunnen werken door aanneming van nieuw personeel in vaste dienst. Het ligt in het voornemen, dat het Zondagswerk op de meelfabrieken de eerste weken nog doorgang zal vin den. De arbeiders ontvangen een toe slag van 100 pet. op het loon. In het St. Elisabethsziekenhuis te Leiden overleed Zaterdag in de ouderdom van 55 jaar de weleer waarde heer A. P. P. Kluivers, oud-rector van het gesticht „De Voor zienigheid" aan de Hoge Woerd te Lei den. Rector Kluivers werd geboren te Voorschoten 20 September 1892 en was achtereenvolgens kapelaan te Waddinx- veen, Bovenkerk, Noordwijkerhout (St. Jozef), Buitenveldert en Blijswijk. Daarna werd hij aangesteld tot rector van het St. Bavogestieht te Noordwij kerhout en vervolgens tot rector van „De Voorzienigheid" te Leiden. Wegens zijn slechter wordende gezondheidstoe stand werd hem vijf jaar geleden ver gund rust te gaan nemen in de ouder lijke woning te Leiden. Maandag werd hij ziek, Donderdag is hij voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, waarna hij Zaterdag overleed. Na een minutieus onderzoek, dat ge ruime tijd in beslag genomen heeft, is de Haagse economische recherche er in geslaagd, de hand te leggen op veertien bonnenhandelaren. De recherche heeft met deze arrestaties de hand gelegd op beroepshandelaars, hetwelk wel blijkt uit het feit, dat niet minder dan circa 350 nieuwe bonkaarten, enige duizenden textielpunten, ongeveer 10.000, vele opplakvellen met honderden bonnen, vier nieuwe rijwielen, twee gouden da- mesarmbandhorloges e.d. in beslag ge nomen zijn. Reeds zijn te dezer zake tien personen, onder wie de twee amb tenaren, voor de officier van Justitie geleid. Het onderzoek is nog in volle gang. H. M. de Koningin is voornemens Maandag 1 December a.s. voor een verblijf van enige tijd haar intrek te nemen in het Paleis te Amster dam. Het geschenk van H. M. de Koningin aan Prinses Elizabeth en Hertog van Edingburgh, zal bstaan uit en damast tafelgarnituur, in opdracht van de Ko ningin speciaal door de firma Van Dis sel te Eindhoven geweven. Het m.s. „Indrapöera" met 877 repa- triërenden aan boord wordt heden, Maandagavond, te Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal Dinsdag morgen 25 November te 9 uur in Rotter dam beginnen. Te Haarlem is op 61-jarige leeftijd overleden dr. J. J. Haak, leraar in de natuurkunde aan de H.B.S. te Haarlem, welke functie hij 32 jaar heeft vervuld. In zijn jonge tijd vormde Jan Haak met zijn broers Albert en Jur het bekende Haak-trio van de voetbalclub Haarlem, welke club in hem behalve als actief voetballer een verdienstelijk vereru- gingsman vond. Hij was van 1908 1921 bestuurslid en werd in dat jaar tót erelid benoemd. IJMUIDEN, 22 November. 3 trawlers met een totaal van 33000, IJm. 4 3813. Kw. 19 1635, Kw. 73 ƒ6750, Kw. 83 ƒ4530, KW. 122 2900. Kw. 169 2000. IJm. 224 1050, IJm. 230 827, IJm. 229 435. Aanvoer;' 35 kisten tarbot en tong. 115 kisten schol, 25 kisten schar, 320 kisten schelvis, 110 kisten wijting, 2900 kisten haring en 30 kisten diversen. IJMUIDEN, 24 November. Twee trai lers met een totale besomming va-O f7 480.—, IJm. 155 f5.960—, Kw. 94 f 750.— Kw 77 f 350.—, Kw. 65 f 3.440.---' Kw. 4 f2.770.—, Kw. 9 f 5.230.—KW. 0» f3.470.—, Kw. 159 f 8.660.—, IJm. s f430—, Den Helder 18 f730.—. De aan voer bestond heden uit 40 kisten tarbo en tong, 125 kisten schol, 30 kisten scha 490 kisten schelvis, 95 kisten wyting. kisten katUJauw, 40 kisten diversen eP 1328 kisten verse haring. 22/11 Anaconda Copper 35% Bethlehem Steel 99 Y* Chrvsler Corp. 62 General Electric 35% General Motors 58 Hudson Motors 19% Kennecott Copper 49 Montgomery Ward 55% North American Co 26 Radio Corp. 10% Republic Steel 27% Shell Union Oil 30 Southern Pacific 45 Southern Railway Tidewater 23% U.S. Steel 76% ex dividend 21/1,1 36% 99# 62# 35% 58# 19% 25% 27% 30 4 45 35% 23% 76%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2