De slag om Frankrijk Frans ministerie niet in grote stijl ONZE LUCHTVAART ONTSLUIT CENTRAAL-AZIË ■91 Hitler's brief aan Leopold EERSTE TRANSPORT DUITSLAND IN Ontroerende ontvangst KINDEREN ONS LAND te Venlo UIT Verzet tegen benoeming van bleek niet te overwinnen De Gaulle via een achterdeur Vordering van 40.000 dollar aan R.K. Landarbeidersbond toegewezen Geen concurrentie met andere vervoermiddelen Textiel voor Chinezen in Indië Prachtig werk van naastenliefde MET EEN OUDE CHEVROLET NAAR FATIMA EN ROME Geen ontruiming van bezet gebied Bijna één millioen stakers in Frankrijk Fractie van totale vordering van K.A.B. op het Ned. Arbeidsfront K.L.M.-MISSIE UIT IRAN TERUG I Het weer De besprekingen op het Amerik. schip Als schuwe vogeltjes op een tochtig perron Volgend jaar officiële bedevaart naar Portagals Mariaoord Echter wèl aflossing Niet meer serviespunten Moeilijkheden erkend Tot hoofd en hart DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 e 71ste JAARGANG No. 24009 Een mijlpaal Pas over een of twee maanden VERKLARING NEP IND. REGERING In tegenspraak mei anders luidende berichten heeft de Nederl.-Indische regering de volgende verklaring ver strekt; „Hei staat vast, dat onder de huidige omstandigheden ner gens tot ontruiming van be zet gebied zal worden over gegaan. Overal, waar Neder landse troepen zijn, zullen zij blijven. Over aflossing wordt inderdaad overleg gepleegd. Aflossing zal echter niet ge schieden, voordat de aflos- senden de hun wachtende taak volledig hebben overge nomen". MOORDENAAR VAN TAXI CHAUFFEUR GEGREPEN? STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Moskou weet het heel goed: de zwakste stee der West-Europese democratieën ligt in Frankrijk. Lukt het Rusland via de Kominform en steunend op de communistische vijfde colonne van het eigen land hier een bres te slaan vóórdat voldoende hulp uit Amerika komt opdagen, dan is in de zo genaamde koude oorlog, die thans aan de gang is, een grote overwinning be haald, waarvan de gevolgen ook in de naburige landen gevoeïd zullen worden. Het is dus geen wonder, dat Moskou op het ogenblik al zijn krachten op Frank rijk concentreert. Er wordt thans een slag om Frankrijk geleverd, welke min stens even belangrijk is als „the battle of England" in 1940. Het Franse volk en zijn leiders zien het gevaar en trachten het te keren. De jongste verkiezingen, die een groot succes opleverden voor de beweging van De Gaulle, gaven de rich ting aan, waarin een groot deel van het volk gaan wil in zijn angst. Een gevaar lijke weg, zoals wij destijds reeds schre ven, omdat hij ongetwijfeld de autori taire kant opgaat, maar een weg in ieder geval tegenovergesteld aan die, welke de communisten willen gaan en welke on herroepelijk naar de afgrond voert. Frankrijk aarzelt bij de keuze van zijn weg. Dat hebben de afgelopen dagen op nieuw bewezen. Men wil noch naar rechts noch naar links. Daarom zoekt men naar een middenweg. Blum dacht die weg gevonden te hebben, maar het parlement durfde hem niet te volgen. Wij geloven, dat het juist handelde. De experimenten van Blum zijn nooit een succes gebleken. Men herinnere zich nog maar eens het Volksfront van de jaren vóór 1940, dat Frankrijk in merg en been verzwakte en tot een gemakkelijke prooi maakte voor Hitiers legers. De Franse politici hebben gemeend de keuze te kunnen uitstellen met een rege- ring-Schuman, welke tussen uiterst rechts en uiterst links zal trachten te laveren. In zekere zin verschilt deze re gering weinig van die, welke Blum van plan was te vormen. Het onderscheid ligt o.i. vooral in een iets meer naar rechts gerichte oriëntering. Wij geipven dat dit uitstel niet lang kan stand hou den Tegen lieden, die voor geen enkel middel terugdeinzen om het regiem van de staat omver te werpen, helpt geen optreden met fluwelen handschoenen. Elke aarzeling betekent verlies en achter uitgang. Wil Frankrijk enigszins tot rust komen, dan zal er een einde moeten ko men aan de steeds verder om zich heen grijpende stakingen. Er zal ook een eind moeten komen aan de wedloop tussen lonen en prijzen, waarvan de arbeider in de eerste piaats de dupe Wordt. Een Engels blad schreef dezer dagen, dat het probleem, waarvoor Frankrijk zich ge steld ziet, er veeleer een is van sociale dan van financiële aard. De eerste taak der regering moet zijn dat de levensmid delen de markten bereiken tegen prij zen, die de arbeiders kunnen betalen. In het laatste nummer van De Op mars wordt de volgende belevenis van een Nederlander bij het passeren van de Franse grens verteld: Op een vraag aan een douane-beambte: bent TJ te vreden over de uitslag der verkiezingen? kreeg hij ten antwoord: mais oui, wij krijgen nu lekker wittebrood uit Ameri ka. De schrijver van het artikel dacht lang na over dit antwoord en kwam tot deze conclusie: heeft het .nut in de po litiek nog langer met grote woorden te goochelen als progressief en conservatief of heeft het zin nog langer te praten over rechts en links; moet men niet lie ver spreken over dingen, die dicht bij huis zijn: witbrood of bruinbrood? Wij zouden nog verder willen gaan. In Frankrijk is het thans voor de arbeider niet de vraag: krijgen we wit of bruin- brood, maar krijgen we brood. En hier op speculeren de communisten. Met het dagelijks brood als inzet voe ren zij de slag om Frankrijk. Het is de slag om de Westerse beschaving, schreef de Daily Mail Zaterdag j.l. Deze slag wordt onder onze ogen gevoerd met veel krachtiger wapens dan Hitier ooit ge bruikte. De wereld en vooral West-Europa, waartoe ook ons land behoort, volgt met angst en spanning deze gigantische wor. steling. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, 25 November Monsieur Robert Schuman is er niet in geslaagd het ministerie in grote stijl te vormen, waarop hij aanvankelijk ziin zinnen had gezet, met monsieur Paul Reynaud en monsieur Léon Blum als vice-presidenten, de eerste belast met het oppertoezicht over het financieel- economische, de tweede met dat over het sociale beleid. Het verzet uit kringen van de S.F.I.O. tegen een benoeming van Paul Reynaud is onoverwinnelijk gebleken en dit verzet schijnt voorna melijk te zijn ingegeven door de be duchtheid, dat Reynaud een al te bruus ke koerswijziging in het economisch be leid zou hebben uitgevoerd, in de hoge bestuursregionen van de S.F.I.O. is men nog altijd te ver gehecht aan voor Franse begrippen rigoureuze dirigistische opvattingen, waaawan de secretaris der partij, Guy Mollet, als onversaagde ver dediger op de bres staat. Daar zou dan nog bij komen, dat de syn dicalisten van de S.F.I.O. van een deel name van Reynaud een ongunstige te rugslag zouden vrezen op hun pogingen de C.G.T. zo mogelijk te bevrijden van de communistische tirannieke hegemo nie. De communistische propaganda zou immers niet hebben nagelaten er aan te herinneren, dat monsieur Paul Rey naud de man is geweest van de decre ten van November 1938, die met het oog op de dreigende oorlog beoogden Frank rijk weer „aan het werk te zetten". Hoe het zij, de kwestie door wie de economische en de financiële porte feuille beheerd zou worden, heeft de vorming der regering vertraagd en een moment de onderhandelingen zelfs in een impasse gebracht. De president der republiek, die Zondagnacht hiervoor uit zijn bed werd gehaald en monsieur Blum, zijn er aan te pas moeten ko men om hun kameraden tot grotere in schikkelijkheid en bescheidenheid te bewegen en zo hebben de socialisten, nadat Reynaud zelf zich in een brief aan de formateur had teruggetrokken, tenslotte berust in de financieel-econo- mische candidatuur van een andere, eveneens nogal liberaal georiënteerde specialist, de radicaal Kcné Mayer. De verschuiving in de richting van een meer vrijzinnig financieel-economisch beleid, welke reeds werd*ingezet, toen Ramadier bij zijn jongste regerings wijziging monsieur André Philip ont scheepte, is weer sterk geaccentueerd, want niet slechts René Mayer denkt zo- De havenarbeiders van Bordeaux, Lo- rient, La Rochelle, Caen en Le Havre hebben zich bij de, 800.000 Franse arbei ders gevoegd, die momenteel in staking zijn. Te Marseille, Sete en Nice ligt het werk aan de havens al 14 dagen stil. Men vreest, dat alle havenarbeiders en zeelieden in het gehele land het werk zullen neerleggen. Maandagochtend heeft de bond van hoogleraren en professoren van de Pa- rjjse universiteiten verzocht het werk neer te leggen. Dit verzoek werd aan geplakt op de muren van de universi teiten. De hoogleraren schijnen er ech ter niet op te reageren. De staking van 12000 onderwijzers van lagere scholen duurt voort, niettegenstaande de groei ende oppositie van de onderwijzers. De regering heeft op de Parijse post kantoren circulaires verspreid, waarin de stakers wordt aangeraden onmiddel lijk het werk te hervatten. Zij, die dit advies niet opvolgen, zullen tot nader order worden geschorst. als Reynaud, doch het is bekend, dat ook monsieur Robert Schuman zelf aldus denkt. De vraag is vooral in hoe verre zij ook kunnen doen zoals zij denken, of zij er eventueel de vastbe slotenheid toe bezitten, die Reynaud on getwijfeld aan de dag zou hebben ge legd. Er zijn dan ook sceptische waar nemers genoeg, die betwijfelen of het ministerie werkelijk een vast beleid zal weten te vinden, en zij verwijzen naar de moeilijkheden, die de formateur vooral van socialistische zijde heeft on dervonden bij de samenstelling van zijn équipe. Van de andere kant lijkt het ons echter niet toe, dat juist de rich- ting'-Guy Mollet van de S.F.I.O. sterk in de regering is vertegenwoordigd. De socialistische secretaris-generaal zelf is er althans niet in geslaagd het minis terie binnen te dringen. Moeilijkheden door de socialisten ge maakt zijn' ook de voornaamste oor zaak, dat Schuman in zijn ministerie geen medewerkers van de rechterzijde afkomstig heeft opgenomen, al had de ze Zaterdagmiddag grotendeels rondbor stig voor zijn investituur gestemd, en had Schuman deze stemmen dankbaar aanvaard, terwijl hij bovendien in uit zicht had gesteld een regering te vor men. die een weerspiegeling zou zijn van zijn meerderheid. Hoewel er in zqn kabinet geen enkel lid van de Gaullistisch parlementaire intergroep voor een ware democratie zitting heeft althans voor zover dit bekend is, want de ledenlijst van de 80 man sterke groep wordt nogal geheim ge houden is het Gaullisme er toch in ieder geval in vertegenwoordigd met minstens twee ministers met belangrij ke portefeuilles; de bovengenoemde Re né Mayer, die ook deel uitmaakte van generaal de Gaulle's provisorische rege ring en de M.R.P.-er monsieur Paul Coste Floret, de nieuwe minister voor Overzeese Gebiedsdelen; beiden zijn békend om hun grote sympathie voor de generaal. De omstandigheid, dat ook juist Over zeese Gebiedsdelen, dus de aangelegen heden van de Franse Unie en in het bijzonder van Indo-China, in handen van de M. R. P. is gekomen, bevestigt tenslotte mede, dat de S.F.I.O. er in heeft moeten berusten, dat de over heersende invloed, die zij tot dusverre op de algemene regeringspolitiek uit oefende, haar ontglipt is. Frankriiks nieuwe kabinetsformateur Robert Schuman, omstuwd, door een groot aantal journalisten. Naar wij vernemen, is het bestuur van dc R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" te Haarlem in het gelijk gesteld in een proces met het Be heersinstituut over de toewijzing van een vordering van 40.000 dollar op de liquidatie-N.A.F. Naar de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruijn, ons ter toelichting mededeelde, geldt het hier als het ware een proef proces en is het onderhavige bedrag nog slechts een fractie van de totale vorde ring van de Katholieke Arbeidersbewe ging óp het Ned. Arbeidsfront. De Utrechtse instantie van het Beheersin stituut had n.l. in eerste instantie de vordering van 40.000 dollar niet erkend. Verwacht wordt, dat een wetsont werp aan alle verdere geschillen op dit terrein een einde zal maken, omdat dit alle transacties van het N.A.F. on geldig zal verklaren. In aansluiting op het bovenstaande kan nog worden gemeld, dat van alle verenigingen die het slachtoffer zijn geworden van het N.A.F. totaal 750.000 dollar als gestolen aangegeven is. Aan vankelijk twijfelde men algemeen er aan, of deze vorderingen in dollars zouden worden toegewezen. Dr. Ir. Hacke, liquidateur van het N.A.F., yond het zó vanzelfsprekend dat de vereni gingen haar dollarbezit niet terug zou den krijgen dat hij zelfs de vorderin gen in dollars buiten de liquidatie had gelaten. Prof. Blazer, beheerder van de Bank (Van onze luchtvaartmedewerker) Er is zojuist een K.L.M.-gezantschap hit Teheran teruggekeerd. De heer H. Martin, directeur van de maatschappij, óie de missie leidde, heeft zich daar °P bekend terrein gevoeld. Toen zovele jaren geleden immers de „eerste steen" gelegd werd van de luchtbrug, welke Nederland met Java moest verbinden, heeft hij deze Centraal-Aziatische lan den bereisd oln een geschikt plekje te vinden voor de houten Fokkers, die de Sfote reis door de lucht zouden maken. De verkenningen uit die tijd, naar vliegvelden en benzinedepots, werden Veelal nog in karavanen op kameel- ëSen uitgevoerd. Nu vliegt men even ^)er speciale Skymaster naar Teheran h neemt alle deskundigen mee, die bij ergelijke besprekingen geraadpleegd "toeten worden. Zo was Iwan Smirnoff p esent in Perzië's hoofdstad. „De Turk'', als de Rus op Schiphol bij zijn oude itet110611 heet' vlie®t zelf niet meer in 1 regelmatig Ujnverkeer, doch van zün ervaring profiteert de maatschappij nu in de vorm van rapporten. Wat zoekt de KLi.M. in Teheran? Passagiers en vracht, die kan men er vinden, want het is een verkeersarm land, dat zich zo snel in de economische structuur van de westerse mogendheden heeft gevoegd, dat alleen het vliegtuig de aansluiting op het wereldverkeersnet kan geven. Het Is juist in Azië, dat men in deze tijd veelal het verschijnsel aan treft, dat in de evolutie van het ver voermiddel een of twee phases worden overgeslagen. Er zijn zelfs gebieden, waar men direct van de slee, het pri mitiefste vervoermiddel te land, op het vliegtuig is overgestapt. Het object Teheran is min of meer een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van de K.L.M. Tot dusverre zagen wij hoe zich een intercontinentaal verkeers- net ontplooit, met zeer bepaalde eind punten: Batavia als eindpunt van de grote intercontinentale verbinding Am sterdamEgypteIndië; de Verenigde Staten als eindpunt van het Oceaan- verkeer en de West, Suriname en Cu rasao als terminus voor de dienst over de Zuidelijke Atlantische wereldzee; ten slotte nog Zuid-Afrika met zijn histo rische en culturele banden als laatste station in de verbinding met het „zwarte werelddeel". Nu krijgen wij evenwel een luchtlijn naar Teheran, dat is'het resultaat van de K.L.M.-missie naar Perzië. Deze lijn betekent, dat onder Nederlandse vlag thans luchtverkeer onderhouden wordt met een ander werelddeel, zuiver en al leen om het vervoer zelf. Onze luchtvaart heeft altijd een opportunistisch karak ter gehad; de K^.M. zocht lading, waar die werd aangeboden. Die luchtlijn moet men zich als volgt voorstellen: AmsterdamPalestina (Lyd- da)—Irak (Bagdad)—Iran (Teheran), Men kan zeer veel verkeer verwachten juist op de locale trajecten, zoals Lydda —Bagdad en BagdadTeheran, omdat men daar bijna geen concurrentie heeft van andere vervoermiddelen. Een tweede punt is waarheen die lijn naar Teheran ten slotte leiden zal. Iedfere luchtlijn vraagt naar verlenging, dat is een van de elementaire luchtvaartwet ten. Van Teheran kan men nog de ein deloze hoogvlakte overvliegen naar Mesjed bij het drielandenpunt Iran AfghanistanTurkestan (Sovjet republiek) en vandaar naar Ka boel, de hoofdstad van Afghanistan. In die regionen kan door de vrij koming van Pakistan een sterke op leving van politieke bedrijvigheid ko men, waarvan het luchtverkeer altijd sterk profiteert.' Kaboel zal eerlang ook wel aangedaan worden door Nederlandse vliegtuigen, doch Kaboel is geen eind punt. Wanneer de lijn consequent ver lengd wordt, zou men in China terecht komen en daarvoor is een gerede kans, aangezien het luchtverkeer in het on metelijke Chinese land in korte tijd tot grote bloei zal worden gebracht, van de Nederlandse Arbeid (een bank, die gesticht werd om jodenvermogens en geldbezit van de verenigingen, die de Duitsers onwelgevallig waren over te nemen) betwistte volgens onze infor maties evenwel het recht van de vere nigingen op deze dollars. De gedupeerde organisaties van haar kant meenden echter, dat de ene on rechtvaardigheid niet met de andere gedekt mocht worden. Voor de R.K. Landarbeidersbond pleitte mr. J. Simons, die dus een prach tig succes heeft mogen behalen. Inte ressant is, dat deze uitspraak bindend is, zodat er niet meer aan getornd kan worden noch enige hogere rechtsinstan tie er in gemengd. Onmiddellijk na deze uitspraak kreeg de Bond van Ned. Scheepswerktuig- kundigen 40.000 dollar toegewezen. Nu deze processen gewonnen zijn zullen de mijnwerkers-, de textiel- en de bouw vakorganisaties hun dollarbezittingen straks eveneens terugontvangen. Begin December wordt in Ned. Indië de eerste zending textiel verwacht ten behoeve van de noodlijdende Chinezen in de Archipel. De zending bestaat uit 30.000 kledingstukken ter waarde van 24.000 millioen Chinese dollars. De „zwarte" waarde wordt geschat op 70 milliard Chinese dollars. Ten Westen van Nieuwersluis (Z.) ver keert een tot nu toe onbekend schip in nood. Van het schip af worden vuur pijlen afgeschoten. Een reddingsboot en een sleepboot, die de haven van Vlis- singen hebben verlaten om zo mogelijk assistentie te verlenen, zijn onverrich ter zake teruggekeerd.. Het Griekse schip „Enos", dat ter hoogte van Ostende aan de grond gelo pen is, is zonder hulp vlot gekomen. In België is de koningskwestie weer aan de orde. Een recente foto van koning Leopold met zijn beide zoons op zijn landgoed in Zwitserland, waar hij thans verblijf houdt. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt mét opklaringen, regen- en hagelbuien, vooral in het Noorden van het land. Guur weer. Aanvankelijk matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk stormachtige wind tussen Noord-West en Noord. Later wat afnemende wind. Zon 8.17—16.37, Maan 15.43—5.36. (Van onze Belgische correspondent) Oud-minister De Vleeschauwer heeft thans de onlangs door hem in de Airr.eri. kaanse archieven ontdekte brief van Hit- Ier aan Koning Leopold gepubliceerd, welke een heel nieuw licht werpt op de Belgische koningskwestie. De brief van Hitier werd geschreven naar aanleiding van een brief die de Koning twee maanden tevoren aan de Voorzitter van het Belgische Rode Kruis had gericht en die voornamelijk handel de over de verplichte tewerkstelling van naar Duitsland weggevoerde mannen en vrouwen. Hitier verweet aan Leopold III dat hij tengevolge van de bijzonder gunstige be handeling, die hij als krijgsgevangene genoot, het feit, dat hij nog altijd in krijgsgevangenschap verkeerde volkomen uit het oog scheen te hebben ver loren. De tenrr.en die de Koning voor verplichte tewerkstelling gebruikt heeft en die o.a. luidden: „hatelijke last", „dwangarbeid" en „deportatie", getuig den volgens Hitler van een „ongelooflijk onbegrip met betrekking tot de histori sche zending van wereldbetekenis, die de strijd is tegen het bolsjewisme." Wat Hitier de Koning vooral kwalijk nam, was dat deze teftr.cn een grove be lediging waren van de Duitse mens. De Koning heeft in zijn brief ook ge sproken over de morele gevaren, die de weggevoerde Belgische vrouwen en meis jes in Duitsland bedreigden. Ook dit werd door Hitier als een belediging geïnterpre teerd, die hij dan ook op een brutale ma nier omkeerde door aan de Koning de volle verantwoordelijkheid te laten voor „het wantrouwen dat hieruit spreekt je gens de vrouwen van Uw land." Tenslotte sprak Hitler de verwachting uit, dat de Koning in de toekomst de •grootste zorg zou dragen dat zulke on gehoorde incidenten niet meer zouden voorkomen. Wanneer deze vermaning niet mocht worden opgevolgd, zou de Koning buiten het land ip gevangen schap worden overgebracht, een bedrei ging, die het jaar daarop dan ook ten uitvoer werd gelegd. Uit deze brief van Februari 1943 blijkt wel dat de verhouding tussen de Koning en Hitier niet zo „begripvol'' was, als vaak geïnsinueerd is. Op een' persconferentie te Brussel heeft Paul van Zeeland medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat over enige tijd, waarschijnlijk een of twee maan den, op een Amerikaans schip, op Ame rikaanse bodem dus. de politieke bespre kingen tussen de Nederlanders en In donesiërs zullen worden gevoerd in aanwezigheid van de Commissie van Goede Diensten. Van Zeeland weigerde te zeggen, wanneer hij in Indië terug zal zijn, doch verklaarde, dat het zeer wel mo gelijk is, dat hij, alvorens naar Batavia terug te keren, nog eens de leden van de Nederlandse regering zal ontmoeten, aangezien aan ieder lid van de Com missie is verzocht, zooveel mogelijk contact te zoeken met alle woordvoer ders van beide partijen. (Van onze speciale verslaggever) Gisteravond in de dreinende regen zijn ze in Venlo aangekomen, de eerste honderd van die tienduizend Neder landse kinderen uit Duitsland, die deze winter drïfe maanden in Nederland zullen doorbrengen. Bleke, magere kinderen zijn het, met omwalde ogen, pover en schamel ge kleed. Uit Krefeld, Vierssen en Düs- seldorf kwamen ze en als schuwe vo geltjes schoolden ze bijeen op het half donkere, tochtige perron. Ze hielden elkander vast en zo als ze daar stonden, met om hun hals identiteitskaarten, waaraan een avond en morgengebedje was vastgemaakt, vormden ze het levende bewijs voor de noodzaak van dit Nederlandse ini tiatief. Woensdagmorgen vertrekken zij naar Den Helder en enige kleine dorpen in de kop van Noord-Holland. Daar zullen ze drie maanden blijven en wellicht, dat ze daar weer iets leren van hun eigenlijke moedertaal, waarvan op één uitzondering na, geen van hen een woord kon spreken. Ze zijn de eersten, het proeftransport. Na hen zullen iedere week, te beginnen op 2 December met een transport uit Keulen, vier groepen van honderd via Venlo ons land bin nenkomen. En wel precies zolang, tot alle tienduizend Nederlandse kinderen, van wie er ook uit de Russische zóne moeten komen, zijn gearriveerd. Men verwacht, dat op deze tienduizend on geveer 6000 katholieke kinderen zullen zijn. Doch bij 10.000 blijft het niet. Neder land zal meer doen. Behalve kinderen van eigen nationaliteit, zal het 500 Oos tenrijkse, 1000 Hongaarse en 500 Franse kinderen opnemen. Het zal zelfs, ten bewijze, dat het definitief wil breken met iedere gedachte van wraak of haat, zijn deuren openzetten voor Duitse kin deren. Kinderen van 6 tot 14 jaar zouden het zijn, maar nauwelijks waren zij in de visitatie-zaal op het perron binnen gekomen, of wij ontdekten de 3-jarige Maria Bracht, een kleine hummel met haar zusje meegekomen, mager en met bijna angstig vragende oogjes. Men mag het ontroerend noemen deze ontvangst, ontroerend die kleine peuter^ die hun ouders hebben ver laten en gepakt en gezakt naar het oude moederland zijn gekomen om Het eerste contingent van ruim honderd kinderen van Nederlandse ouders uit Duits land isrn ons land aangekomenDe eerste maaltijd bestond uit echte Hollandse snert. (Van onze speciale correspondent) Namens de Stichting Fatima is een deputatie uit Rotterdam vertrokken, om de tijdens de oorlog in Nederland illegaal verschenen uitgaven over de wonderbare gebeurtenissen te Fatima aan te bieden aan de Bisschop van Leiria en de President van Portugal. Vanuit Portugal wordt de reis voortgezet naar Rome, om het eer ste no. van de speciale editie van dit boekwerk, waarvoor in 1943 door de Koninklijke Papierfabriek te Maastricht speciaal papier werd ge maakt en waarvan 30 exemplaren zijn gedrukt, aan de H. Vader aan te bie den. De reis wordt gemaakt met een oude Chevrolet uit het jaar 15)31, dezelfde wagen waarmede ook tijdens de bezet ting vele illegale uitgaven werden ver voerd, o.a. het bekende „Vademecum! voor Kath. Mahnen", dat een troost on steun is geweest voor tienduizenden Ne derlandse mannen, die naar Duitsland werden gedeporteerd. Tijdens de hongerwinter reed deze wagen voor het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis en onder de meest moeilijke omstandigheden werd op deze wijze de verbinding van het hoofdbe stuur met de Noordelijke provincies on derhouden. Het was een aardige attentie, dat het hoofdbestuur thans er voor zorg droeg, dat de leden van de deputatie werdeD voorzien van Amerikaanse noodrantsoe nen, voor eventuele moeilijkheden met de voedselvoorziening onderweg. De heer Ehrismann, secretaris van de Stichting Fatima, overhandigde een pak ket, waarin duizenden getekende op- drachtfomfulieren aan O. L. Vrouw van Fatima, om deze neep te leggen aan de voeten van Maria in de gezegende Cova da Ir ia. er hersteld en gesterkt weer vandaan te gaan. En men mag hulde brengen. Hulde in Duitsland aan de Vereni ging tot Behartiging van de Belan gen van Nederlanders in Duitsland, die die kinderen uitkiest, die uit zending het meest behoeven en hulde hier in Nederland aan het Nationaal Comité Kinderuitzending 1945, die de organisatie en de L K. O., die de on derbrenging bij pleegouders verzorgt. Dit is een schoon werk. Na de aankomst in Venlo vertrokken de kinderen in bussen naar het D.U.W.- kamp „America" in Horst, dat het cen trum wordt ook voor alle komende transporten. Daar worden ze n.L een dag gehuisvest, doorgelicht, ingeënt en tenslotte op transport gesteld naar hun definitieve bestemming: de pleegouders ■Men kan de verrukking van deze kinderen, om een tocht in een gewone bus, in het Duitsland van vandaag on bestaanbaar, niet schetsen. En men vraagt zich af, hoe het mo gelijk was, dat de Engelse bezettings autoriteiten de Bazel-express, waarmee deze kinderen arriveerden, meer dan een half uur konden ophouden, omdat de pas van de Duitse machinist precies daags daarvoor was verlopen. En was het toevaL dat van de eerste machinist, die de N. S. daarop naar Kaldenkirchen stuurden, om de trein op te halen, de pas ook al een dag was verlopen? De kinderen en wij moesten lang wachten, maar zij kwamen en terwijl wij dit schrijven, weten wij, liggen zij in het kamp te slapen. Honderd Nederlandse kinderen, die eerste van de tienduizend, in de eerste nacht van hun driemaands verblijf in het weldadige Nederland. Slaap wel! Op vragen van de heer Andriessen betreffende de verstrekking van servies- punten heeft de minister van Economi sche Zaken geantwoord: Sinds Augustus 1945 zijn, behalve hu wenden, ook een aantal overige ver- bruikers-categoriën, die geacht werden daarvoor in de eerste plaats in aanmer king te komen o.a. oorlogsslachtoffers, repatriërenden, Horecabedrijven, scheep vaartmaatschappijen in de distributie van serviesgoederen betrokken. Boven dien is, vooral met het oog op de ge zinnen met kinderen, aan alle Ingeze tehen tot de leeftijd van 21 jaar een aantal punten voor de aankoop van serviesgoederen, verstrekt. De minister erkent, dat zich voor al in gezinnen met kinderen moei lijkheden als gevolg van een tekort aan serviesgoederen kunnen voor doen. De beschikbare hoeveelheid van deze goederen heeft evenwel tot dusverre geen ruimere voorziening toegelaten. Het is voorshands niet mogelijk het distributiesysteem te wijzigen in die zin, dat meer punten worden verstrekt, Niettemin is de minister van oor deel, dat de bedoelde voorziening verbetering behoeft. De moeilijkhe den te dezer zake hebben dan ook 3bU voortduring zijn aandacht. De Rotterdamse politie heeft een man gearresteerd, verdacht van moord op de taxichauffeur, die op de Rijksweg nabij Sassenheftn dood in zijn wagen werd aangetroffen. Het onderzoek duurt nog voort. De moord is naar alle waarschijn lijkheid door twee personen bedreven en naar wordt aangenomen, heeft de gearresteerde hem met zijn broer ge pleegd. f 400.— 17407 19872 20924 21671 f 20014843 i 100'— 5549 5840 6014 12105 21311 Levensgeluk is nauw verbonden met een rechtvaardig loon. Voor een doorsnee-mens is het onmo gelijk met louter geestelijke ge- noegens tevreden te zijn- J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1