HET VRAAGSTUK TRAM-BUS Jaarvergadering der Kath. Land- en Tuinbouwers HAARLEM TEGEN DE TRAM EN VÓÓR DE BUS phMMave Haarlem, Bloemendaal en Heemstede één wooncentrum? Vergaderden te Hillegom spreken zich uit voor behoud van tram Emigratie-centrum in Z.W. Frankrijk Hoe spelen de R.K. clubs? Rapport van de interlocale vervoerscommissie Zuid-Holland dankt mr. Cremers AGENDA' Winkelsluiting rondom St. Nicolaas en Kerstmis PHILIPS m Twee personen krijgen geen aparte woning MAAR Gymnastiekuitvoerlng 1 van Leonidas DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Achter de feiten DISTRIBUTIENIEUWS Burgerlijke Stand „Griffierschap was kort maar hevig" L Schetsboeken Oranje kalenders Dozen post of cards vanaf Zakagenda Prentenboeken vanaf 0.80 Vulpenhouders Kleurboeken vanaf 0.30 Leesboeken van&f 1.50 Weer conversie van lening van één millioen Expositie Dirk Harting AANKOMST SINT NICOLAAS HEEMSTEDE Nalt. Commissie Oorlogs- gedenk tekens Gemeenteraad Tuinliedenvereniging Pluimveetentoonstelling Poliitie wint BLOEMENDAAL Politiemannen doen examen Denk om de watermeter! ZANDVOORT Nieuwe woningen worden verhuurd Katholiek Thuisfront Wederopbouw BESOMMINGEN JDS AAwu DE REIS VAN OVERSTE VAN BOGKEL BROERSE KRIJGT 10 JAAR WATERPOLO ONGEANIMEERDE MARKT Met betrekking tot het openbaar ver voer te Haarlem en omgeving bracht de directeur van openbare werken destijds een uitvoerig rapport uit. Dit door ir. F. Ottevangers samengestelde rapport gaf aanleiding tot het in het leven roe pen van een commissie, welke onder het oog zou hebben te zien het voor de ge meenten Haarlem, Bloemendaal en Heemstede zo belangrijke vervoersvraag stuk. Deze Vervoerscommissie bracht op 25 September j.L rapport uit. Daaruit blijkt, dat men slechts op een enkel punt, te weten, dat het locale ver voer te Haarlem, Bloemendaal en Heem stede in één hand moet zijn. tot alge mene overeenstemming kan komen. In het algemeen zijn de meningen ten op zichte van de verschillende onderdelen van het vradgstuk verdeeld. Dit behoeft geen verwondering te wekken, zo schrij ven B. en W. aan de raad. Immers, de van onze zijde voorgestane opheffing van de tram met de daarmede alsdan verband houdende wijzigingen in ver- voersgelegenheid, konden in het alge meen geen instemming vinden bij de afgevaardigden van Heemstede en Bloe mendaal. Dientengeoige spreekt een meerderheid der commissie zich dan ook o.a. uit vooi een voorlopige handhaving van de tram. B en W. kunnen dit meerder heidsstandpunt echter niet delen. Immers, de tram vormt in d,e nauwe straten door haar vaste baan, die steeds vrijgehouden moet worden, en mede door haar vaak grote lengte bij het gebruikmaken van aanhangwagens, een ernstig obstakel voor het overige verkeer. De tramrails in het wegdek beperken de rijweg breedte en wel in het bijzonder voor de wielrijders. Dezen hebben ook dikwijls met slipgevaar te kampen. Intussen heeft deze voor de gemeente Haarlem zo buitengewoon belangrijke aangelegenheid ten aanzien waarvan zij, mede op grond van wettelijke be palingen, zelf niet dwingend kan optre den zich ontwikkeld in een, volgens B. en W. voor Haarlem gunstige rich ting, nu bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. het voorne men bestaat de tramlijnen Haarlem Heemstede en HaarlemLeiden te vervangen door autobuslijnen. Het laat 2ich derhalve aanzien, dat in de naaste toekomst het zo hinderlijke tramverkeer uit de binnenstad zal verdwijnen. Hoewel ten aanzien van deze vervan ging ook enige bezwaren zouden kun nen worden geopperd vooral ook, zo lang b.v. het wagenpark van de exploi- tante nog niet op het gewenste peil zou zijn gebracht kan toch in ieder geval ten opzichte van het gebruik van de autobus op velerlei punten in het voor deel van dit vervoermiddel worden ge sproken. In dit verband merken B. en W. op, dat de autobus niet is gebonden aan een vaste rijbaan. Zij kan dienten gevolge steeds uitwijken en integen- stelling met de tram in nauwe boch tige straten gemakkelijk manoeuvreren. De autobus is volkomen onafhankelijk van de weg. Haar route kan op elk ge wenst ogenblik worden verlegd; óók tij delijk bij storingen in het verkeer. Bo vendien past de autobus zich, beter dan de tram. bij het gewone verkeer aan, vooral bij het afzwenken op kruispun ten. De autobus volgt geheel de alge mene verkeersvoorschriften. Het wil B. en W. dan ook voorkomen, dat vorenbedoelde vervanging vooral voor Haarlem een grote verbetering zal blijken te zijn. Zij hebben mitsdien ge meend het rapport van de Vervoerscom- kennisgeving te moeten Het is jammer, dat dit rapport eerst nu gepubliceerd is, want vele kwesties die er in besproken worden, zijn al door de feiten achterhaald. Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben o.a. aan Heemstede een rapport over deze aangelegenheid ge vraagd en men heeft kunnen lezen, hoe het antwoord zal zijn. Als het provin ciaal college echter het rapport van de Vervoerscommissie heeft zal het alle argumenten verzameld vinden. Er is gediscussieerd over de verlen ging van de tramlijn van het Soenda- plein naar Haarlem-Noord. Zou men daartoe overgaan, dan moet de weg van 12 tot 16 meter verbreed worden, waar van de kosten, met inbegrip van de verbreding van de Vergierdeweg, op f272.000.worden geraamd. Gaat dit niet dan zullen er buslijnen moeten worden doorgetrokken, terwijl tot grotere zekerheid van het vervoer naar en van Haarlem-Noord de instel ling van een busdienst Soendaplein Haarlem-NoordSantpoort-Dorp over wogen dient te worden. De tramlijn in de binnenstad is een obstakel. Er is gepraat over verleggen van de rails naar de linkerkant van de weg, omdat dan het verkeer minder last zou hebben; er is opgemerkt, dat de tram de meest bescheiden weggebruik ster per reiziger is, vergeleken met de autobus of trolley-bus. Sterke toeneming van het aantal grote bussen en de on zekerheid van de door deze te volgen baan, zal de veiligheid- voor fietsers en voetgangers in deze smalle straten zeer verminderen, zodat de tram uit ver- keers- en veiligheidsoverwegingen, doch daarnaast op grond van haar vervoers- en economische voordelen, gehandhaafd moet blijven. Aldus de commissie, waar mede het gemeentebestuur het, zoals blijkt, niet eens is. Zou de tram blijven, dan gaat haar baan niet meer over de Dreef, maar langs de Baan en de Kleine Houtweg. Indien tramlijn 1 gaat verdwijnen, dan ziet de gemeente Heemstede on gaarne handhaving van de tram op de missie voor aannemen. Woensdag, 26 November Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen: Bep tot en rr.et Bod.: afhalen extra-rantsoenbonnen brandstoffen grote gezinnen beginletters straten: N, O, P en Q. Getrouwd: H. G. H. v. Wijnkdbp en A. Wissing. Geboren: M. E. Richelv. 't Woudt. z.; G E. Steffensv. Honschooten, z.; C. M. Phillppo—v. d. Poel, z.: S. C. v. Everdln- gen-Steenkist z.; A. J. ScholteMuere, z.; H. v. d. GeestTurk, z.; A. Harmellng Bijl, d.; A. HesselsPrinsen, d.; H. KlopBoerwinkel, d.: J. Jansende Kei zer, d.; C. S D. de VriesVastenburg. d.; J. H. BrinkmanVermeulen, d.; A. J. v. Akenv. d Berg, d.; C. S. Lindeman Meijerlnk, d.: M. A. Steen-rde Jong, d.; A. M. v. d. HovenLammers, d. Overleden: J. J Haak, 61 J., Schoter- slngrl; M. M. C. Ruigrok. 4 m., Dutrystr.; A. M. Poenraadt. 65 J., Hazepaterslaan; M. PoolVerver 78 J Ged. Volderegracht: D. J aan de'Kerk. 81 J.. v. 't Hoffstraat: W. Muls 84 Botermarkt; N. Blanke- voort, 58 j.. Hazepaterslaan; S. Warnar. 74 J Aelbertebergstraat 1; J. E. Hoenson. 70 J.. Gen. Joubertstraat: J. Klooster. 88 J., Brouwerstraat: A. Haak, 61 Kamper laan: R. Zuldam 17 d.. Papentorenvest; P. Aarts. 73 J.. Minaha-sastraat: A. M. Hui!- bensLipman 70 Maasstraat: J. C. Rijs 7 m.. Tetterodestraat: J. H. Fiegé. 43 J.. Gortestraat: J. W Oudhoff—Dijkman, 64 Jaar, Schrevellusstraat, Binnenweg te Heemstede voor de lijn HaarlemLeiden. Een eindpunt nabij de Tempeliersstraat achten verschillen de leden der commissie geen aanvaard- 'bare oplossing. In het rapport staat verder het vol gende: Naast een net van radiale lij nen zal in een vervoersysteem in som mige gevallen plaats zijn voor een of meer kringlijnen, welke ten doel hebben de buiten het centrum gelegen wijken onderling met elkaar in betere verbin ding te brengen. De behoefte aan een dergelijke verbinding is veelal géring of tot een deel van de dag beperkt, zo dat een regelmatige dienst niet of am per rendabel is. Tot dit soort lijnen kan de lijn Bloemendaal-Aerdenhout- Jozef Israelsplein gerekend worden. De instelling daarvan kan dan ook al leen verwacht worden, indien het be lang zo groot is. dat -het brengen van een offer gewettigd werdt. Overwo gen moet worden, of de lijn niet be perkt dient te zijn tot Bloemendaal- Aerdenhout; dan is ze nog 6,3 km. lang. Door het landelijk karakter dezer lijn kan de snelheid hoog worden opge voerd; bij een rijtijd van 14 minuten kan met 1 bus waarschijnlijk een 30 minutendienst onderhouden worden. Bij doortrekking tot het Jozef Israelsplein wordt de lijn 8,3 km. lang met een rijtijd van 20 minuten en 2 bussen voor een 30-minutendienst. Er is dan ook overleg nodig met de gemeente Bloe mendaal en Heemstede omtrent de ge meenschappelijke opvanging van het financiële risico ener eventuele exploi tatie. Doortrekking van buslijn 3 naar net Provinciaal Ziekenhuis eist ook over leg met de gemeente Bloemendaal, daar het de vraag is of de kosten dezer ver lening door de inkomsten gedekt zul len voorden. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben vandaag in het gebouw der Eerste Kamer hun tweede gewone zit ting 1947 gehouden onder voorzitter schap van de commissaris der Konin gin, mr. L. A. Kesper. Met hartelijke woorden nam de voor zitter afscheid van de griffier der Sta ten, mr. Cremers, die benoemd is tot burgemeestef van Haarlem. Hij is slechts twee jaren griffier geweest. Dit griffierschap is echter kort maar hevig geweest, zeide mr. Kesper. De Staten hebben besloten, hem dank te betuigen voor de uitnemende diensten, aan de provincie bewezen. De voorzitter ver trouwde en verwachtte, dat het Haar lem goed zal gaan onder deze burge meester. Als oudste van de Statenleden sloot mr. G. van Baren zich bij de woorden van de voorziter aan. Mr. Cremers heeft voor deze woorden dank gezegd. Bioscopen: Rembrandt: Neem mijn leven (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het huis der verloren kinderen (18 jj, dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 u., Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Sport staalt spieren (a. 1.), dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondags: X 4.30, 7 en 9.15 u.; City: George wint op alle fronten (a. L), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarna-theater: Bleke Bet (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 25 November: Concertgebouw: Vierde Volksconcert H.O.V., 8 uur. Woensdag 26 November: Geb. Vrijz. Herv. Jacobstraat: Jubi leumconcert Dubbel Mannenkwartet „Aurora". 8 uur. Concertgebouw: Haarl. Chr. Mannen koor concerteert, 8 uur. Naar wij vernemen, zal de rege ling voor de winkelsluiting in de stad Haarlem, gehoord de Midden standscentrale en* Organisaties van Winkelbedienden, thans als volgt zijn: 1, 2, 3 en 4 December zullen de winkels openblijven tot des avonds 8 uur en 5 December zullen zij om 6 uur gesloten zijn. 22 en 23 December kan men ook tot 8 uur des avonds bij de winkeliers terecht, maar op de dag vóór Kerstmis zul len de winkels weder om 6 uur sluiten.' Zo zegt Staalbaard. „Ik weet, hoe veel gemak, genot en tijdbesparing et schuilen in de „PH1LISHAVE". Ik zou iedete man zonder onder scheid met een Philips „PHILI- SHAVE" Staalbaard willen beden ken! Dan vliegt ook zijn baard eraf! Electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' YERK00P-M1I Y. NEDERLAND, EINDHOVEN Krachtens de woonruimte wet 1947 moet de raad vóór 1 Januari a.s. regelen, be trekking hebbende op deze wet, vaststel len. B. en W. van Haarlem bieden thans een regiement aan en delen mede, dat met de bestaande practijk en de opgeda, ne ervaring rekening is gehouden. Zowel huurder als verhuurder moeten bepaalde formulieren invullen. Op een aanvrage zal binnen zes weken een beslissing moe ten worden genomen. Bij de beslissing zal speciaal gelet worden op de urgentie van het geval en de zorg om de grotere gezinnen aan een redelijke huisvesting te helpen. De om standigheden dwingen er helaas, toe, vergunning tot iingebruiknetr.ing ener gehele woning te weigeren, wanneer de woning door slechts 2 personen zal wor den betrokken. Dit standpunt dient ech_ ter, zodra de omstandigheden zulks maar enigszins gedogen, te worden verlaten. Bovendien is het o.a. mogelijk, dat een vergunning wordt gevraagd voor het in gebruik nemen van een kleine woning door 'n gezin van 2 personen, waar spoe dig gezinsvermeerdering wordt verwacht. De vergunning behoeft niet te worden geweigerd, indien er.n doelmatige verde ling van de woongelegenheid door het verlenen van de vergunning niet in ge vaar wordt gebracht. DUEESMANN met voorbeeld 0.60 n welkom geschenk 1.25 formaat 25/25 1.37 in linnen band op dik carton met gouden pen 13.40 grote verscheidenheid v. jongens en meisjes Op initiatief van een aantal in woners uit de bollenstreek heeft de stichting Tram-Archief te Utrecht in Café Flora te Hillegom een verga dering belegd, waarop de vervan ging van tram door bus uitvoerig werd besproken. De zaal was ge heel bezet met belangstellenden uit de omliggende plaatsen, waaronder vele gemeenteraadsleden. By de opening van de vergadering werd medegedeeld, dat de 6ticiiting Tram-Archief geheel belangeloos op treedt. De heer Voerman gaf een uit eenzetting van de verschillende argu menten voor het behoud van de tram. Daarna werd het woord gegeven aan ir. Jurrissen,. directeur van de N.Z.H., die in ging tegen enige insinuaties in de brochure van het Tram-Archief en mededeelde, dat het vervoer op bepaalde lijnen reeds 20 pCt. minder is dan in 1946. Hij verwachtte, dat de teruggang steeds verder zou gaan door concurren tie van fiets, auto en dergelijke. Daar om is er uitgekeken naar een rendabeler exploitatie en de keuze is gevallen op de autobus. Toen hij er op wees, dat verkeersspecialisten van de K.N.A.C. de autobus niet gevaarlijk achtten bij het vervoer door de nauwe straten in de bollenstreek, verwekte dit een honend gelach. De heer Jurrissen zeide, dat de Gelderse Tram vóór de oorlog nog een winst wist te maken, omdat haar voor uitziende directeur tijdig zijn toevlucht nam tot de bus. Na vele discussies, waarin de beide partijen de zaken scherp stelden, kwam de vergadering zelf aan het woord. De heer Loerakker, gemeenteraadslid te Hillegom, was van mening, dat de bus in de bollenstreek in het vervoer niet kan voorzien. Hij vreesde isolatie van de streek. Als er deviezen nodig zijn voor het behoud van de tram, dan toch zeker voor deze streek, die de deviezen op brengt. De heer Breda, raadslid van Sassen- heim, vocht met vuur voor het behoud van de tram. Alle maatschappijen, zo zei hij, die met bussen werken, hebben de vervoerplicht op zich genomen, doch wat hebben wij er aan als de bus vol is en doorrijdt. De heer Steenwinkel, raadslid te Lisse, vroeg of een actie nog resultaat kon hebben, in Lisse is enigs zins de indruk gewekt, dat alles reeds in kannen en kruiken is, waarop de heer Jurrissen zei, dat de zaak nog beslist moet worden. De vergadering sprak zich unaniem uit voor het behoud van de tram. B. en W. van Haarlem stellen voor het restant van een 3Vz pet. lening, op 12 Februari 1945 gesloten en oorspron kelijk groot een millioen gulden, geheel af te lossen en met de Algemene Friese- Levensverzekering Mij. een geldlening van 500.000 en met de Groot Noord- Hollandse van 1845 eveneens een lening van 500.000, beide tegen 3 pet. op schuldbekentenis a pari, aan te gaan. De Rijkspolitie heeft te Purmerend een 24-jarige matroos aangehouden, die enige tijd geleden als delinquent van de Haar lemse gevangenis bij landarbeid is ont vlucht. In de nacht van Zondag op Maandag is er ingebroken in een sigarenwinkel in de Karei van Manderstraat. De buit be stond uit: 550 pakjes sigaretten en een partij scheermesjes. Gistermorgen wilde een metselaar, die in de Van Oosten de Bruijnstraat woont, naar zijn werk gaan toen hij in zijn voortuintje een groot stuk zonneschermzeil zag liggen. Bij onder zoek bleek het een groot deel van de uit de sigarenwinkel ontvreemde sigaretten te bevatten. Waarschijnlijk hadden de daders na hun diefstal onraad geroken en alles weggeworpen. De Stadsbibliotheek en Leeszaal zal Maandag 1 December van 13.30 u. voor het publiek gesloten zijn. Volgende week zal in het Rembrandt- Theater de film „Het lied van Berna- dette" worden vertoond. Er zullen dage lijks twee voorstel ineen worden gege ven eft wel des middags orr. 2.30 u. en des avonds 7.30 u. B. en W. willen Haarlem, Heem stede en Bloemendaal het liefst zien als één woongelegenheid, maar deze regeling moet wederzijds zyn, daar zü anders niet in toepassing kan wor den gebracht. Er is ook een uitzonderingsbepaling, die bijv. een volgend geval betreft. Het zou onnodig hard zijn de eigenaar ener kleine woning vergunning tot ingebruik neming dier woning te weigeren op grond van het feit, dat hij voor zijn werkzaam heden, welke hij mogelijk niet meer uit oefent, niet in Haarlem- behoeft te wo nen. B. en W. staan op het standpunt, dat een ruil steeds zal moéten worder toegestaan, tenzij een doelmatiger ver deling erdoor geschaad zou worden. Aan een vergunning kan de- voorwaarde ver bonden worden, dat de vergunninghou der verplicht is, een gedeelte der woon gelegenheid aan anderen in gebruik af te staan. Bij niet nakoming der opgelegde verplichting kan van het recht tot vor deren worden gebruik gemaakt. De R.ÏC. Gymnastiekvereniging „Leo nidas" heeft het aangedurfd, reeds vroeg in het winterseizoen me» haar 600 leden een uitvoering te geven in de Gem. Concertzaal. Groot was de belangstelling voor deze eerste naoorlogse uitvoering. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. pastoor Schalke en pastoor v. d Lugt, kap. Heemskerk en kap. Grim berg, de nestor en baanbreker van de R.K. Gymnastiekbeweging, de heer G. Hooy, en de bondsbestuurders mej. R. van Vloot en de heer J. Warmerdam. Precies op tijd, dus ln aansluiting op de laatste slag van St. Bavo's oude to renklok, klonk het eerste couplet van Leonidas' clublied, waarna voorzitter J. Loerakker een welkom toeriep en er de aandacht op vestigde, dat geheel Leoni das, dus van klein tot groot, van min- tot meergevorderd, aan deze uitvoering deelnam, waaraan men dus niet de normen van een keuruitvoering mocht stellen Jammer dat de gelijkheid van het openingsnummer door jongens van 9 tot 16 jaar geschaad werd door enkele persoonlijke en daardoor ontstane col lectieve fouten. De oefenstof was goed van samenstelling. De meisjes slaagden beter met hun oefeningen met paren. Het minst bevredigde het optreden van het kleine groepje heren. De ge oefendheid en lichaamslengte van ieder lid afzonderlijk lopen te ver uiteen om daarvan een behoorlijk ensemble te kun nen vormen. Maar als dan bovendien de kleding niet uniform gehouden is, zweemt het geheel naar het caricaturale. Neen, dan was de eenheid van kleding der ringenzwaaiende dames beter afge stemd op de aesthetische gevoelens. Leuk waren de bankoefeningen van 912-jarige meisjes; ditmaal gevolgd door een goed klassikaal jongensnum mer aan 5 rekstokken. Ook de kleinste meisjes waren voldoende onbevangen aan het bloempjes plukken in de wel om de gedachte aan dressuur verre te houden. De rhythmische oefeningen van meisjes van 1516 jaar gingen vrij goed gelijk, maar misten te veel rhyth mische uitbeelding om als zodanig ge slaagd te heten. Het hoofdnummer van de dames, ringenzwaaien, was verreweg het beste van de avond, met de dames Delvers, Spronk en Van der Vossen als uit blinksters. De heren daarentegen waren lang niet allen aan de lage brug ontgroeid en moeten zich zelfs nog vermoeien met de elementaire begrippen van zwaaien, steunen en hangen, voordat zij aan de moeilijker vormen van de hoge brug toe zijn. Slechte Post kan zich in de toe komst op de hogere oefenstof afstellen. Aan twee bruggen gaven de 2de- en 3degraadsdames een behoorlijke demenstratie. In de prentenkamer van de kunstzalen Frans Heerkens Thijssen zijn tot en met 6 December grafische werken, tekenin gen en aquarellen van Dirk Harting ge- exposeerd. De expositie is dagelijks ge opend van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. „Zoals eens Eliseus de mantel van de profeet Elias op zijn schouders kreeg, toen deze ten hemel reed, zo voel ik nu op mijn schouders gelegd de mantel van prof. Cleophas, mijn eminente voorgan ger als geestelijk adviseur van de L.T.B." Met deze inleidende woorden stelde rec tor A. J. G. van der Hoogte zich op de algemene vergadering van de L.'i'.B., gisteren te Haarlem gehouden, voor, waaraan hy de belofte toevoegde te zul len proberen het werk van prof. Cleo phas in dezelfde lijn voort te zetten. Overigens maakte rector Van der Hoogte, die pas op een vergevorderd middaguur het woord kreeg, het zeer kort, want vele sprekers hadden reeds een overvloed van woorden op ae talrijke aanwezigen doen neerkomen. Op deze jaarvergadering, waarvan wij de openingsrede door de voorzitter, cle heer G. W. Kampschöer, reeds in onze editie van gisteren hebben weergegeven, liet allereerst de heer Murk namens de afd. Hilversum een krachtig protest horen tegen het feit, dat het kringbe- stuur van de bollenkwekers in Lisse een algemene vergadering had uitgeschreven en op de convocatie niet had gemeld, dat er inzake de saneringskwestie ge stemd zou worden. Daardoor waren velen niet opgekomen en was het mo gelijk geworden, dat de anti-saneerders niet in voldoende mate hun stem kon den uitbrengen. Op de eerstvolgende jaarvergadering van de kwekers zal deze houding van het kringbestuur wor den besproken. Met dankbetuiging aan de heer Bus werd met algemene stemmen de heer Bergmens, voorzitter van de afd. Wie- ringermeer, benoemd tot lid van de contróle-commissie. Bij de vaststelling van de bondscon- tributie voor het jaar 1948 werd na enige discussies het voorstel van het hoofdbestuur deze niet te verhogen, aangenomen, terwijl ook de begroting voor 1948 werd goedgekeurd. Wel ver zochten enkele'leden in het vervolg geen subsidie meer te geven bij de oprichting van rij verenigingen,„doch de voorzitter was van mening, dab men in een dorp, waar men een dergelijke vereniging wil oprichten, deze over de eerste moeilijk heden moest heen helpen. Lange discussies ontsponnen zich, toen de vergadering een beslissing moest nemen inzake de deelneming van de L.T.B. aan het garantiefonds voor de Emigratie-stichting van de K.N.B.TB. Deze stichting heeft in Z.-W.-Frank- ryk 90 h.A. grond gekocht om een cen trum voor Nederlandse bóeren-emigran ten te stichten, die zich daar op hun nieuwe levenswijze kunnen instellen en zich zo volkomen kunnen acclamatisercn. De bedoeling Is, dat er zeer spoedig 20 a 25 pioniers onder geestelijke en we tenschappelijke leiding zullen gaan wer ken. De kosten van de aankoop bedra gen drie ton, waarvan een ton door de stichting zelf betaald kan worden. Zij heeft dan ook bij het hoofdkantoor van de Boerenleenbank te Eindhoven een lening aangevraagd om de overige twee ton te kunnen voldoen, met welke lening ook de leden van de L.T.B. in het bis dom Haarlem dienden accoord te gaan. Vele leden gaven als hun mening te kennen, datzij geen besluit mochten nemen, aangezien hun afdeling van deze lening niet op de hoogte was en zij derhalve niet gemachtigd wórden hun 'steun aan de lening te geven. Daar de afwikkeling van dit geval een zaak van het eesrte belang was, verzocht de heer Kampschöer de vergadering toch toe te stemmen, temeer daar alles de volle steun heeft van regering en episcopaat Met meerderheid van stemmen wem het sluiten van de lening ten slotte goedgekeurd. De middagzitting werd in naar ge heel besteed aan de voorstellen van al gemene aard met de prae-adviezen van het hoofdbestuur. Bij verreweg de mees te der 109 voorstellen verklaarde de v°r gaüering zich accoord^ met het prae- advies, doch enkele punten gaven rijke lijk stof tot discussie. Zo wensten verschillende leden, dat het T.B.C.-fonds. hetwelk tot op heden vrijwillig was geweest, maar niet veel succes had geoogst, verplicht zou wor den gesteld, doch het hoofdbestuur ging daartoe niet graag over. Besloten werd, dat de zaak nog eens aan de afdelingen zou worden voorgelegd, waarna vóór 1 Mei 1949 een beslissing zou worden ge nomen. De land- en tuinbouwscholen blijken zich in een grote belangstelling te mo gen verheugen, gezien tenminste de vele sprekers, die pleitten voor een schooi in hun woonplaats. Naar de heer Groen mededeelde, heeft de regering op haar begroting subsidie uitgetrokken voor 60 op te richten scholen, waarvan er slechts zes in het rayon van de L.T.B. vallen. De katholieken hebben meer scholen dan de anderen, en daarom is de regering van mening, dat de anderen nu meer recht hebben. Dat de loon- en prijspolitiek van de regering er niet zonder kleerscheuren zou afkomen, was van te voren reeds te voorzien. Hoe staat het nu met de motie-Groen? Dit was het voornaamste punt, dat' de gemoederen in beweging bracht. De heer Groen kon echter geen bevredigend antwoord geven, daar het nog enkele weken zou duren, eer het antwoord op het adres, door de Stich ting vooi de Landbouw #an de minis terraad gezonden, zou zijn binnenge komen. De heer Van der Weijden memoreerde hierbij, dat de Tweede Kamer algemeen van mening is, dat de landbouwers even goed moeten worden beloond als zij, die in de industrie werken. Dit dient men dan ook als winstpunt te zien bij het probleem van de ongeljjke maatstaven, die er in deze nog worden aangelegd. Onder algemene bijval spoorde hij de aanwezigen aan dagelijks toe te zien, dat het tekort, door het L.E.I. berekend, ingelost zal worden. Bij de behandeling van de belastingen en de sociale lasten besprak dezelfde spreker een bezwaar, dat door verschil lenden naar voren werd gebracht. In sommige inspecties zijn de belasting inspecteurs n.l. van mening, dat zij over de oorlogsjaren het inkomen van de landbouwer met' 300 per gezinslid per jaar kunnen vermeerderen, in verband met de diverse ruiltransacties. Anderen berekenen 150. Deze zaak is ter sprake gebracht bij het voorlopig financieel verslag. Het wachten is nu op de memorie van ant woord. Het feit, dat er voor velen geen uit komen meer aan is uit de vele sociale voorzieningen, die men heden ten dage kent, zal voor het hoofdbestuur aan leiding zijn in de toekomst al die voor zieningen onder te brengen onder één post. Een belangrijke beslissing nam de vergadering nog ten aanzien van het stemrecht in de vakgroep kwekers. Het vakgroep-bestuur kwam met het voor- Woensdagmiddag 2 uur zal Sint Nico laas aan het station te Haarlem arrive ren en daar worden ontvangen door de Winkeliersvereniging „Generaal Cronié". Gezeten in een open rijtuig, bespannen met zes paarden, zal hij naar Haarlem- Noord trekken, voorafgegaan door de Postfanfare. Na het bezoek aan de win kelstraten zal hij naar het kleuterhuis „Margriet" cp het Kennemerplein trek ken. Ook in Heemstede is een comité opge richt, dat plaatselijk de actie van de Nationale Monumenten Commissie voor Oorlogsgedenktekens zal voeren. Dit comité, waarvan de burgemeester ere-voorzitter is, is samengesteld als volgt: voorzitter de heer H. M. van Unen; secretaris de heer J. Kijne; penningmeester de heer A. H. A. Ver- steijnen, directeur van de Twentse Bank te Heemstede, en nog vele andere leden van verschillende richtingen. De raad van de gemeente Heemstede zal Donderdag 27 November in vergade ring bijeenkomen. Op de agenda staat o. a.: verbetering veiversingshuis Gros- nendaal, bestemming afkoopsommen grafrechten, bouw van 10 woningen, onderhandse aanbesteding bouw 10 wo ningen, crediet voor aanleg van wegen, bouw van 53 woningen, onderhandse aanbesteding van 53 woningen, beschik baarstelling gelden voor uitbreiding van de Bosch en Hoveschool, stichting van een bijzondere school voor U.L.O. en melkverstrekking. Op de vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving", welke Woensdagavond ge houden wordt, zal de heer N Vos, ge meentesecretaris van Heemstede, een le zing met lichtbeelden houden over „Oude Buitenplaatsen te Heemstede". Zaterdag 29 en Zondag 30 November zal de pluim vee vereniging „De Een dracht" de jaarlijkse tentoonstelling or ganiseren in het R. K. Verenigingsge bouw. Het politie-elftal van Heemstede speelde thuis tegen de collega's van Voorburg en won de wedstrijd met 90. Op het te Amersfoort gehouden exa men voor het politie-diploma slaagden de heren N. J. P. Bersee, H. Hofman, C. Th. de Jong en A. F. Valkenberg, die allen reeds werkzaam zijn bij het Bloe- mendaalse politiecorps. Het is van algemeen belang dat tijdig de nodige maatregelen worden getroffen, dat de watermeter niet kan bevriezen. Een watermeter is een dusdanig gevoelig instrument, dat het zeer gemakkelijk kan bevriezen. Dat dit vele ongemakken met zich mede kan brengen, laat zich begrijpen, want deze meters en haar on derdelen zijn heel moeilijk te krijgen, doordat er deviezen mede gemoeid zijn. In verband hiermede dienen de water meters dan ook nu reeds tegen de Vorst beschermd te worden! De heer J. Hekhuis, agent te Apel doorn, is met ingang van 1 December e.k. benoemd bij het politie-corps te Bloemendaal. De woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" heeft een begin gemaakt met het verhuren van de woningen van het Gasthuishofje. De weekhuur be draagt voor de twee-peréoons-wqningen f 5.10 en voor de een-persoons-woningen f 4.10 er week. Ook de 14 woningen aan de Kruisstraat worden verhuurd. De weekhuur bedraagt f 5.30 tot f 5.80 voor de normale woningen en f 7.tot f 7.80 voor de grote-gezinswoningen. De week huur van de 18 woningen aan de Hel merstraat bedraagt f 6.De 14 en 18 woningen zijn alle voorzien van een douche-cel. De vereniging ia voorne mens daarvoor warmwater-drukappara- ten aan te schaffen. Daarvoor zal dan een vergoeding van 50 a 60 cent per week moeten worden betaald. „Katholiek Thuisfront", afdeling Zand- voort, viert a.s. Woensdag het eenjarig bestaan. Die avond is tegen kwart voor acht een bijeenkomst belegd in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer Lindeman, zal dan het een en ander vertellen over Indië. Na de pauze worden vertoond de kleurenfilm „Sprook jesachtig Indië" en de film „Brengers van recht en orde". Deze films zullen worden toegelicht door de heer R. Adolf, oud-inspecteur van het onderwijs in Ned. Indië. Voor de hedenavond te houden raads vergadering heeft de heer Siegers (K. V.P.) een motie ingediend, waarbij de raad aan B. en W. opdraagt de com missie van bijstand voor de wederop bouw meer dan tot dusver in te scha-, kelen bij aangelegenheden betreffende de wederopbouw. - IJMUIDEN. 25 Nov. Twee stoom trawlers met een totale besomming van f31.226. Urn. 8 f8300. IJm. 52 f 1347. IJm. 248 f744 en IJm. 210 f 1165. De aan- voer bestond heden uit 15 kisten tarbot en tong. 40 kisten schol, 16 kisten schar. 65 kisten schelvis. 36 kisten wijting. 15 kisten kabeljauw. 25 kisten diversen en 3500 kisten verse haring. stel, in de vergadering van a.s. Maan dag iedere afdeling te laten stemmen per 10 leden en per 10 H.A., d. w. z. voor elke tien leden en voor elke tien H.A. grond, die een afdeling bezit, heeft zij ter vergadering één stem. Een af deling dus, die 20 leden en 40 H.A. grond bezit, kan 6 stemmen uitbrengen. Ook dit voorstel werd met algemene stemmen goedgekeurd. Toen de drukbezette agenda ten slotte was afgewerkt, besloot de heer Kamp schöer deze vruchtbare jaarvergadering met een hartelijk dankwoord. Treurig gebogen over het huishoud boekje. hebben mijn gade en ik de komst van Sint Nicolaas bespro ken. ..Er moet wat aan gedaan worden," zei ik, na een lange stilte. Dat vond zij ook. maar ze bleek de viering van Sint's feest te bedoelen. Laten we nu eerst de sinds Maandag herziene prijzen eens bekijken stelde ik voor, na een nieuwe, lange stilte, die even door een diepe zucht onderbroken was. Mijn ge zicht klaarde op, bij hel; lezen van al die getallen. „Kijk eens, boter, melk, kaas en varkensvlees zijn veel duurder, dus daar beginnen we niet meer aan. Koek, biscuit, appelstroop en gort zijn goedkoper geworden, dus daar gaan we meer van kopen om het budget in even wicht te houden." „Heb je dan nooit van de leer der vitaminen gehoord?" merkte mijn gade op en ik doodde dit argument met de bru'e verzekering, dat we alleen in de oorlog over vitaminen praatten, maar dat die nu uit de tijd zijn. „We gaan dus meer appelstroop en biscuit eten," stelde ik nog eens na drukkelijk vast en weer viel een stilte. Nu is het voordeel van die herhaalde stilten, dat je geen woord teveel kunt zeggen, vooral wanneer de toestand ge spannen ik. „Maar je kan die artikelen maar niet kopen zoveel je wilt," onfdekte zij plot seling en ze schaterde van 't lachen. „Ze zijn vrij! Dus gaan we de win kels af om ons huishoudgeld zo goed mogelijk te besteden. En daar groente- conserven van 12 tot 25 pCt. verlaagd zijn eten we geen verse groenten meer. want je' moet profiteren van. het wel doen der regering en als we nu allemaal gewoon kcol gaan eten en die blikken niet verkocht worden, kan de regering terecht opmerken, dat we niet eens van in prijs verlaagde artikelen willen pro fiteren, zodat de boterprijs ook wel weer naar beneden kan." „Wil je een kopje koffie om wat bij te komen?" suste mijn lieve gade. „Ho,e zit dat met de ko'fic? Is die in prijs verhoogd of verlaagd?" „Zal ik er een beschuitje met jam bij maken?" „Jam? Ja, dat zijn we verplicht, want de'eerste, huishoudsoort kersenjam kost liefst 17 cent minder. Koop er dan vier en twintig potten van Op Zondag 30 November VelsenDCV HelderDEM ADO—APGS VVE—Zaandijk AssendelftIEV DSSSloterdijk NAS—VVD Onze GezellenASVK ASC—TYBB AlphenSJC VVSBLugdunum LisseBodegraven Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag wor den onderzocht en zo nodig gerectifi ceerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal be richt krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club 2, gelijk spel 3. Ter verduidelijking van een reeds eer der gegeven berichtverneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat de reis van luit.-kolonel C. van Bockel naar Indië alléén ten doel heeft het treffen van regelingen voor de sociale verzor ging bij de repatriëring van K.N.I.L.- militairen met hun gezinnen en van an dere evacué's. De luit-kolonel Van Boc kel heeft geen bemoeienis met de repa triëring van leden dei Kon. Marine en der Kon. Landmacht. De gevolmachtigde voor reorganisatie van de politie tijdens de bezetting, mr. L J. D. Broerse, werd door het Bijzon dere Gerechtshof te 's-Gravenhage tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting 'uit de kiesrechten voor het leven veroordeeld. B„ tegen wie de pro cureur-fiscaal vijftien jaar geëist had, werd veroordeeld wegens hulpverlening aan de vijand in zijn functie, alsmede wegens lidmaatschappen van N.S.B. en SS. Zondag nam het eerste zevental van HVGB deel aan een Hoofdklasse-water- polotournooi in Den Haag. De uitslagen zijn: HVGB—Het IJ 3—5; HZPC—ZIAN 3—7; HZPC—HVGB 3—3. Finale: Het IJ—ZIAN 3—4. Op de 10 x 50 M. bórstcrawl estafette heren, waaraan HVGB deelnam, werd HZ PC no. 1, terwijl HVGB derde werd in 4.57.2 (gem. 29.7 sec.). Overige uitslagen: HVGBDWR 5—3; HVGB 3—HPC 3 2—1; HVGB 4— HPC 4 4—0; HPC 1—Nereus 1 5—2; HFC 2—Nereus 2 20; Haarem 1— VZV 1 2—2. Amsterdam, 24 Nov. 1947. De belangstelling ter beurze concen treerde zich vandaag voornamelijk °P oliefondsen, waarvan Koninklijke One ex-claim levendig verhandeld werd, ter wijl de handel in claims eveneens zeer omvangrijk was. Men verwacht in beurs* kringen, dat de handel de komende da gen zer blangrijk zal zijn. Bij, opening lokte een koers van 310 voor de aan delen ex-claim nog al wat aanbod uiu waarop de notering vrij spoedig met i a 12% reageerde tot 298. Ook de eers- orijs voor claims op f910 bleek wat i hoog gegrepen en 'n reactie volgde daai op tot f 875. -hte In het verder Verloop trad een ugn verbetering in. waardoor later op f ,:„r. f 895 gehandeld werd. De aandelen ve lieten op circa 300 de markt. ^aS De handel in de overige fondsen w tengevolge van de geringe belangstel" die er voor bestond, van weinig.bete - nis. hetgeen tot 'n ongeanimeerde s^ch. ming leidde. De koersreacties waren - ter niet groot en beperkten :'l ,"or0- meeste gevallen tot slechts enkele centen. Philips lag evenwel opnieuw drukt in de markt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2