Voorkomen beter dan genezen SPANNENDE STRIJD OM EEN LAGERHUISZETEL WEER VERVLIEGT DE ILLUSIE VAN WERELD-EENHEID DER ARBEIDERS Conservatieven noteerden 6-4 Hefschroefvliegtuig te Amstelveen PAGINA 3 DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 SOCIALE GEZONDHEIDSZORG BUITENLANDS OVERZICM Strafbaar feit Koch proces-verbaal Politieke factoren doen te Parijs hun ontbindende invloed gelden PATER WESSELS ONDERSCHEIDEN Bittere Russische aanval óp Engeland Tegen „achterdeurtjes" ZACHTE ZEEP KAN WIT WORDEN Kwaliteit blijft ech'er dezelfde VROUW VERRIED HAAR JOODSE MAN (Wordt vervolgd Raadselachtige "1VWSAL- f ABRI E Kf Sl'-APtt OOpft'N sche, tegen de belangen der arbeiders gerichte operatie van een heersende klasse zou zijn. Tussen beiden in bevindt zich de grote middengroep, met de Britse T.Ü.C. aan het hoofd. Tot nog toe was de T.U.C. in staat, zowel naar Cost als naar West goede relaties te onderhouden. Te Parijs voor de keus gesteld, zal zij, en in haar voetspoor vermoedelijk de arbeidersbe weging van geheel West-Europa, zich aan de Amerikaanse zijde moeten stel len. Dat betekent dan onverbiddelijk het einde van de W.F.T.U. als vereniging van alle arbeiders ter wereld. Wellicht brengt het ook in de nationale vakver enigingen splitsing en verdeeldheid met zich mee. Het bestaan van de W.F.T U. als niet-politiek lichaam zou een mach tig middel tot stabilisatie van de vrede kunnen zijn. Politieke verhoudingen, aan het begin met een, naar nu blijkt, te groot optimisme beoordeeld, dreigen haar ondergang te veroorzaken. De spanningen op het politieke veld sprin gen over naar het sociale, zoals zij reeds lang het economische hebben ingeno men. En andermaal vervliegt de illusie, dat het ideaal bereikt zou zijn. Van tijd tot tijd zo vaak de schaarse papiertoewijzingen <üt toelaten zullen de lezers vergast worden op beschouwin gen over het krookbaar riet, dat ons li chaam is. Begrijpt U oris goed dit is geen medische rubriek in de eigenlijike zin van het woord. Hoe U bevrijd moet raken van Uw wel interessant, maar toch verfoeilijk kwaaltje, moet U van de dokter horen. In de abonnements prijs van dit blad is de medische behan deling zeer beslist niet begrepen. Is dit hoekje dan alleen maar interessant zonder enig practisch nut? Met ande re woorden: „Hebt U er niets aan"? Verre van dien. Tussen de eigenlijike me dische praktijk die dus het bijzon dere tam in is van de arts en diens ter rein zial blijven en een volkomen theo retische beschouwing ligt een groot ge bied, dat men zou kunnen betitelen met de naam sociale gezondheidszorg een gebied, dat in haast geen land ter wereld zo intens wordt bewerkt als in ons va derland. Het is een gebied, waar over heid en particulier initiatief óp volkomen harmonische wijze samenwerken. Een bijzondere plaats in dit werk ne men- de z.g. Kruisverenigingen in, en het is dan ook in samenwerking met het Wit-Gele Kruis, dat deze rubriek wordt opgesteld. De oude opvatting op geneeskundig gebied, die bij het grote publiek nog niet geheel is verdwenen, vindt, dat er goede medische zorg is, wanneer er voldoende hulp by ziekte. Dat is in zekere zin waar maar de moderne mens gaat verder. Wat zoudt u zeggen van m opvoeder, die de kinderen niet vertelde, dat ze niet mogen stelen en eerst na de eer ste diefstal met bekeringspogingen zou gaan beginnen en dan duidelijk maken, dat stelen niet je „dAt" is. Tameiyk idioot, nietwaar? Welnu, de moderne ge neeskunst wenst niet te wachten tot de mensen flink ziek zijn, maar wil de ziekte voorkomen. Een groot deel van het leed, pyh en schade, voortkomend uit ziekten van li chaam en geest, kan voorkomen worden. Dat niet langer (zoals 100 jaar terug) 20 van alle zuigelingen sterven, maar nog slechts 3 is een prachtig re sultaat van deze maatschappelijke ge zondheidszorg. Op bonderden wyzen worden wy in onze gezondheid bedreigd en de dreigingen te kennen is reeds voor een groot deel ze overwinnen. En U daarby te helpen dat is het doel van deze rubriek. Steeds opnieuw zyn er organisaties ontstaan, waarin alle arbeiders van de wereld verenigd zouden zijn, en ®»tijd weer bleek die eenheid een ideaal £at nagestreefd maar nog niet bereikt ton worden. Ook de na-ooriogse periode heeft zulk een" poging tot eenheid ge jend, n.l. in de World Federation of Trade Unions (Wereld-Federatie van vakverenigingen) die, in 1945 gesticht, finds enige tijd het voorwerp is van een heftige strijd tussen Oost- en West. Naar Jiien vermoedt zal deze strijd worden "flecht op de byeenkomst der aange sloten verenigingen, welke dezer dagen te Parijs werd geopend. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat poli tieke factoren hun invloed doer, gelden °T> een organisatie die op grond van folitieke overwegingen in het leven ge- fccpen werd. t>e W.F.T.U. is immers een creatie geweest Van de Britse Trade Unions Corporation; deze geloofde, vlak na de oorlog, de internationale verbroedering cler grote geallieerden te kunnen beves tigen door het stichten van een lichaam fat, in tegenstelling tot het verleden, Ook de Russische vakverenigingen zou omvatten en aldus voor de toekomst de samenwerking tussen arbeiders in Oost T- West zou garanderen. De twee jaren, Sinds de stichting verlopen, hebben ge werd, dat deze geallieerde verbroede- ring niet kon standhouden en dat even ts de eenheid der arbeiders niet meer öan een theorie was. de vakverenigingen en de W.F.T.U. wil hanteren als instrument tegen de uit voering van het plan-Marshall, dat men de Westerse invloed in de W.F.T.U. tot een minimum tracht te beperken, en dat de etiketten van „reactie", „conser vatisme" e.d., in het politieke leven da gelijks aan de een of ander opgeplakt, thans ook in de internationale vakver eniging worden aangewend, voor de ge legenheid beschreven met nieuwe ter men, die wat hun inhoud betreft niet verschillen van de oude. Ofschoon officieel het plan-Marshall niet eens op de agenda voorkomt, be looft het de kern te worden van de Pa- rijse vergadering. Aan de ene kant staan de Russen, die onder de 70 000 000 leden der W.F.T.U. vermoedelijk meer aan hangers dan tegenstanders hebben. Aan de andere kant de Amerikanen, die door hun eensgezinde steun aan het plan- Marshall een weerlegging geven van de bewering, dat dit plan een kapitalisti- Prinses Elizabeth en de Duke of Edin burgh tijdens een wandeling in de bossen van Broadlands, waar zij hun wittebroods weken doorbrengen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Maandagavond, Londen. Vanmiddag opende Bevin, Enge- lands minister van Bnitenlandse Za ken, officieel de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden in Lancaster House in Londen. Ondanks de waarschuwing van Marshall en Bevin aan de vooravond van deze belangrijke conferentie, niet toe te geven aan pessimisme, is de hoop op een gunstig resultaat gering. Hier en daar hebben wij de laatste dagen een aarzelende stem gehoord, die uiting gaf aan een vage hoop, dat Rusland een on verwachte volte-face zou maken, maar het is moeilijk hier in te geloven, gezien de gebeurtenissen, die aan deze confe rentie voorafgegaan zijn. Daar is ten eerste het allertreurigst resultaat van de bijeenkomst van de plaatsvervangers der 4 ministers, een bijeenkomst, die sinds 6 November te vergeefs getracht heeft, ook maar in een enkel opzicht tot overeenstemming te komen. De voorbereidende discussies vertoonden het vertrouwde beeld van drie ja-stemmen van Amerika, Engeland en Frankrijk tegen het neen-geluid van do Russen. Het einde van de voorberei dende conferentie was bijna potsierlijk; men kon het n.l. niet eens worden over de formulering van een rapport, waarin aan de ministers van Buitenlandse Zaken zou worden medegedeeld, dat men het over niets eens was geworden. Het teleurstellende resultaat van de voorbereidende bijeenkomst is evenwel niet de enige reden, tot pessimisme. Een veel ernstiger voorspel vormen de ge beurtenissen in Italië en Frankrijk, waar de communisten, de vyfde colonne vaö Rusland, openlijk de strijd hebben aan gebonden tegen de Westerse democra tieën, een strijd tussen Oost en West, voornamelijk door de gebeurtenissen in Frankrijk zo schaamteloos verplaatst van de diplomatieke conferentietafel naar de straten van Parijs en Marseille, dat de bijeenkomst der Grote Vier te Londen het karakter heeft gekregen van een parodie. En alsof dit alles nog niet ge noeg was, hebben de Russen ervoor ge zorgd, dat op het laatste ogenblik, roet in het eten geworpen zou worden door Republikeinse leden van de commis sie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hebben medegedeeld, dat er verdeeldheid bestaat over de vorm van de spoedeisende hulp aan Europa. De meningen zijn vooral verdeeld met betrekking tot de kwestie of de interim- hulp beschouwd moet worden ais een geleidelijke vermindering van de be staande steunmaatregelen of als een voorloper op het plan-Marshall. Volgens zegslieden in Washington is er een fun damentele splitsing over deze aangele genheid in de republikeinse partij. Senator Vandenberg deed een drin gend beroep op de Senaat om de tus sentijdse hulp toe te staan. „Wanneer wij deze steun niet toekennen, kan dit tot een oorlog leiden, die gemakkelijk voorkomen had kunnen worden," aldus zei hij. Na Vandenberg's verklaring bleef vrij wel alle critiek uit. Slechts de republi keinse senator Morse zeide, dat het niet gerechtvaardigd was het oog naar Europa te richten, wanneer men tegen over de „communistische omsingeling" in de Stille Oceaan geplaatst werd. De hulp aan Europa moet volgens hem ge paard gaan met een soortgelijke hulp aan China, Korea en de Philippijnen. De Sovjet-Russische afgevaardigde in de Commissie voor Palestina, Tsarapkin, beeft een bittere aanval op Engeland gelanceerd wegens de „eigenaardige houding" van dit land ten opzichte van het verdelingsplan voor Palestina. Tsarapkin zeide, dat de door Engeland gestelde voorwaarden een „achter deurtje" vormen voor degenen, die zich tegen de verdeling van Palestina willen verzetten. Hij verklaarde, dat de Britse houding van ernstige tweeslachtigheid blijk gaf, daar Engeland de Palestijnse kwestie aan de V.N. voorlegt, doch aan de andere kant door allerlei voorwaar den de oplossing der kwestie saboteert. Van meet af hield de grote Ame rikaanse arbeidersvereniging AT.L. zich verre van de W.F.T.U., omdat zi) geen vrede had met de aanwezigheid Van de Russen en van haar concurrent, C.IO. Wel echter onderhield zij bauw contact met de vakverenigingen In aUe delen van de wereld, en dit contact s blijkbaar zo stevig, dat de AF.L. het ^cornemen te kennen gegeven heeft, ter bestrijding van het communisme een bieuwe wereld-arbeidersorganisatie te stichten, zy heeft hieraan nog geen ge- ^>ig gegeven, doch op dit terrein kan er ba dg Parijse vergadering nog van alles Gebeuren. De A.F.L. heeft zich opgeworpen als kampioene van het plan-Marshall, en öaarby stemt de C.I.O. geheel met baar in. Drie vooraanstaande C.I.O.- bsstuurders nemen thans te Parüs deel 8an de beraadslagingen, en naar men yerwacht zullen zy voorstellen, dat de W.F.t.u. een openlijke uitspraak doet teh gunste van de Amerikaanse hulp verlening aan Europa. Uiteraard is dit de Russen zeer on welkom. De leider der Russische vakverenigingen, Koesnetsof, zei b°g pas enkele dagen geleden, dat in alle lanc!en de vakverenigingen de commu- bistische partyen moesten terzy'de staan "in hun stryd voor de onafhankeiykheid eer volkeren en voor de belangen der arbeidersklassen". Het blad der Sovjet arbeiders, „Trud", wenste de W.F.T.U. to maken tot een „strijdbaar orgaan der arbeidersklassen, dat gevrijwaard moest borden van alle reformistische en con formistische invloeden". Ifet is duideiyk, dat men te Moskou Bjj de Tvupede Kamer is ingediend het ontwerp van wet noodvoorziening go- meentefinanciën. Biykens de memorie van toelichting is het rijk, ondanks de buitengewoon moei lijke financiële omstandigheden, waarin het zelf verkeert, bereid de nodige gel den beschikbaar te stellen om de ge- meentefinanciën daadwerkelijk te sane ren. De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken wijzen er in de memorie van toelichting met nadruk op. dat de verantwoordelijkheid voor het bewaren van het herstelde evenwicht tussen de inkomsten en uitgaven voort aan weder bij de gemeentebesturen zal kunnen en moeten berusten. De geringe marge, welke in het algemeen zal be staan tussen de toegemeten inkomsten en de behoefte aan dekkingsmiddelen deren in beslag neemt, worden deze in de pakhuizen of opslagplaatsen gedeponeerd tot na de rechtspraak. Sinds enige tijd blijven zij niet meer opgeslagen bij de opsporingsdien sten. Naar gelang van de uitslag der rechtspraak worden de goederen te ruggegeven of verbeurd verklaard. Uiteraard loopt de aard der dikwijls grote hoeveelheden goederen zeer uit een: van spelden tot schepen. Met in achtneming van de daarvoor geldende bepalingen wordt alles weer in de ver koop gebracht. Door ABEGO worden hiervoor de betreffende rijksdiensten ingeschakeld. Voor voedingsartikelen de prov. voedselcommissaris, voor textiel de Distex en voor industriële goederen weer andere rijksdiensten. Veel wordt door bemiddeling van rijksbureaux en distributie aan sociale instellingen ver kocht. Voor textiel wordt door bemiddeling van de Distex dikwijls een winkelier aangewezen, die onder toezicht van een Distex-ambtenaar de goederen weer on der de mensen brengt. De textielgoedercn worden dan op punten verkocht tegen de pryzen van 1940, verhoogd met 30 pet. Be- grijpeiyk is hiervoor onder het pu bliek grote belangstelling, omdat het veelal begerenswaardige artikelen betreft tegen aantrekkelijke prijzen. Oorspronkeiyk gingen de goederen alleen naar de getroffen gebieden, maar later kwamen er verkoopgele genheden in alle delen van het land. Zo is bijv. het elastiek, dat uit een te water gereden smokkeljeep kwam, in een warenhuis aldaar ver kocht. Maandagmiddag was er grote toeloop van huisvrouwen bij een manufacturenzaak in de Domstad. Daar begon om twee uur de ver koop van een partij inbeslaggeno-' men textiel. Onder controle van de Distex wordt daar voor 10.000 ver kocht aan werkkleding, heren- en damesstoffen, kousen, veters, flanel, wol, breikatoen, ondergoederen, pyama's enz. Rookartikelen gaan naar Niwin, Volksherstel, diensten van wederop bouw, gestichten e.d. Vrüe artikelen gaan behalve naar sociale instellingen ook naar handel en industrie, waarby taxateurs worden ingeschakeld. Reeds tijdens de oorlog is een rijksdienst voor inbeslaggenomen goederen ingesteld. De algemeen ge machtigde voor inbeslaggenomen goederen (de ABEGO) zetelt in Den Haag, waar het hoofdkantoor is ge vestigd. De dienst is onderverdeeld in vier districten: West, Oost, Noord en Zuid, met centrale pakhuizen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Voorts zijn er nog der tig sub-opslagplaatsen door het ge hele land verspreid. Wanneer de douane, de C.C.D. of een andere op- sponngsdienst bij gevallen van smokkel, van prijsdelict e.d., goe- Een dienst aan toekomstige historici Winchester betaalt met rente terug - Proefvlucht en kerkgang - Een goede dag „Hij is er niet" op pleinen en zelfs op de daken om het reuzen-gevaarte in de lucht te zien. Aanvankeiyk zou de proefvlucht in de morgenuren plaats vinden, maar zy werd tot de middag uitgesteld..,, op verzoek van de geesteiykheid, die vreesde dat de kerkbanken leeg zouden blijven. De burgemeester van een Engels dorp wil een dienst bewüzen aan de historici van een verre toe komst. Om het deze iets gemakkelijker 'o maken, heeft hy een kist met foto's van hem zelf en van zy'n wethouders, een ®®meenteregister en enkele andere pa- Weren doen begraven met de boodschap by, dat de lust niet eerder geopend Wag worden dan over 250 jaar. Om pre- ®iès te zy'n, de burgemeester voegt er kan toe: „in het atoomtydperk." Voorwaar een nobel gebaar van deze burgervader. Maar er zijn natuurlijk Wensen in zy'n dorpsgemeente, die er °Ver roddelen. „Hy schynt zich zelf kogal belangryk te vinden" en „Alsof Wen over 250 jaar nog belangstelling heeft voor onze dorpsruzies" zyn zin leden uit het plaatselyke weekblad, "W gretig ingang hebben gevonden. „Hy is er niet," zei zij. „Wie is er niet?" vroeg de ander. „Wie wilde u spreken?" vroe vrouw. In verband met klachten, welke wor den geuit over de kwaliteit van de zachte zeep, die momenteel wordt ge distribueerd, deelt de directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten het volgende mede: Door het groote ge brek aan grondstoffen, welke het meest geschikt zyn voor de fabricage van zachte zeep. moet noodgedwongen een niet ónaanzienlyke percentage cocosolie aan de zachte zeep-industrie worden toegewezen. Het mag als voldoende be kend worden verondersteld, dat cocos olie een zeer hoogwaardige olie is. By deze toepassing is cr echter het nadeel aan verbonden, dat zy de zachte zeep temperatuurgevoelig maakt; zodat deze zeep in de koude wit wordt, dus minder aantrekkelijk van uiterlyk. Er wordt evenwel met de meeste nadruk op ge wezen, dat dit veranderde uiterlijk in het geheel geen afbreuk doet aan de reinigende werking van het product Jy moet advocaat worden, zei een rechter tegen een twaalfjarige jon gen in New York, die zyn moeder voor het gerecht verdedigde en gedaan kreeg dat zy werd vrijgesproken, zij was beschuldigd twee vuilnisemmers voor haar huis te hebben laten staan. De jongen praatte net zo lang, tot de rechter weinig anders overbleef, dan hem gelijk te geven en zijn moeder vry te spreken. servatieven hebben met behulp van hun jonge garde zeer intensief huisbezoek verricht. De conservatieven, aangemoedigd door het succes by de gemeenteraadsverkie zingen, concentrererj hun critiek op de steeds dalende levensstandaard en op de toenemende regerings-bemoeiing in al zyn vormen. Tot aan het eind van de afgelopen week was de verwachting in Gravesend zelf, dat Labour, die de vorige keer won met een meerderheid van ruim 7000 stemmen, deze keer zou verliezen. Men wedde volgens goed vaderlandse gewoonte 6 tegen 4 op een conservatief succes. Sindsdien is even wel de toestand veranderd ten gunste van Labour en in het kiesdistrict ver wacht men een spannende eindstryd. De verkiezingen te Gravesend zijn de eerste in een serie van 5 tussentydse verkiezingen, aan het einde waarvan het mogelijk zal zyn, zich een indruk te vormen over het aanzien, dat de rege- ringsparty geniet in het gehele land. (Van onze Londense correspondent) Londen, 25 Nov. Morgen vinden te Gravesend tussen tijdse verkiezingen plaats voor de Lagerhuiszetel, welke vry is gekomen door het heengaan van G. Allighan, het Labourlid, dat van zijn zetel ontheven werd, tengevolge van het verkopen van parlementaire informaties aan een nieuwsblad. De verkiezingsstrijd is zeer hevig ge weest, omdat zowel conservatieven als socialisten, de enige partijen, die candi- daten hebben gesteld, het resultaat tegemoet zien als een beslissende aan wijzing van de politieke stemming :n Engeland. Beide partijen hebben hun zwaarste geschut in het veld gebracht. Kopstukken van beide partijen hebben in het district hun candidaten gesteund door toespraken en redevoeringen. De socialisten hebben dagelijks een bus lading met Labourleden van het Lager huis uit Londen laten overkomen om mee te helpen met het werven van stemmen door huisbezoek. Ook de con- Na vele kwade dagen heeft de Brit se Labourparty nu weer eens een goede dag gehad. Zo zal in ieder geval de penningmeester van de beweging er over denken. Hij jcreeg be richt, dat de fabrikant Hopkinson, Vrij dag overleden, zyn gehele vermogen van meer dan twee-en-een-half-ar.illioen gulden hee# nagelaten aan de party „voor het onderricht van het volk van Engeland in de socialistische principes". Zyn zoon en dochter kregen niets, wel zyn huishoudster, die zijn huis en per- soonlyke bezittingen zal erven. De zwygzaamheid van Russische am bassades is spreekwoordeiyk. In Londen belde iemand de Sowjet- ambassade op om inlichtingen over een kwestie. Een vrouw kwam aan de tele foon. bracht. Ze kon trouwens niet voelen, dat het een insinuatie was, want ze moest er van overtuigd zyn, dat Ferdi nand een natuuriyke dood gestorven was. „Als het mogelyk is, zou ik graag ook nog even mynheer Zwart iets vragen," hernam A. A., terwyi hy opstond om afscheid te nemen. Mevrouw Zwart beduidde hem, dat hij weer plaats moest nemen. „Als u een minuut of tien wacht, komt hy koffie drinken. Maar laat Ik u een kop koffie laten brengen. En excuseert u my dan een ogenblik; zo dadelyk komen de kin deren thuis." Ze liet ons alleen. Even daarna bracht een dienstmeisje koffie, waarna we wederom samen in het vertrek bleven. „We schieten al een aardig stuk op," zei ik, niet zonder ironie. ,We mogen niet klagen, Bram." Het klonk geméér.o. Ofschoon me vrouw Zwart ons toch eigenlijk niets nieuws verteld had. Ik zei dit. „Behalve, dat het er hoe langer hoe meer op gaat lyken, dat onze neef Fer dinand misschien wel niet de. doodstraf verdiend heeft, maar dan toch genoeg op zyn kerfstok had, om door niemand te worden betreurd. En wat denk je van een man, die geen vlieg kwaad kan doen, doch vlinders opprikt? Vlinders opprikken heb ik myn leven lang een der wreedste genoegens gevonden, die je bedenken kunt. Het effectenkantoor van Ferdinand is bovendien niet op be paald degelyke basis gegrondvest, dunkt me. Ik ben benieuwd, of de advocaat daar iets naders over wil uitlaten." Er verliepen nog enige minuten, voor dat de heer des huizes, blijkbaar reeds door zyn vrouw ingelicht, de kamer bin nenkwam. Hy was een kleine, enigszins gezette, doch zeer beweegiyke rr.an. Geen seoonde bleef hy in volkomen rust. Alles aan hem verried een enorme vitaliteit. Ik zag hem direct als een huisvader, die beurtelings met zyn kinderen stoeit en hen helpt by hun huiswerk. De joviali teit van zijn ronde gezicht gaf my deze indruk, terwijl zyn scherpe oogopslag, eigenaardig bij donkere ogen, hem als jurist deed herkennen. Hy moest de hem opgedragen zaken met grote toe wijding behartigen, zonder zich evenwel door een cliënt om de tuin te laten lei den. „Heren, waarar.ee kan ik u van dienst zyn. Het spyt me, maar ik moet u al aanstonds mededelen, dat ik zeer weinig tyd voor u beschikbaar heb. Myn vrouw heeft me terloops ingelicht, zodat u een tweede uitleg bespaard kan zyn". moeder, zich nog altyd verantwoordeiyk voelde voor wat onze neef deed." „In dergeiyke gevallen gaat de kruik zolang te water tot ze breekt," meende A. A. op een toon, die mij de situatie opeens weer geheel anders deed zien. Dat ik zyn verzwegen bedoeling juist begreep, bleek uit het vervolg van het gesprek. „Maar uw broer zou, zoals zyn vriend dokter Meertens zeide, geen vlieg kwaad doen." De wenkbrauwen van mevrouw Zwart gingen wederom opwaarts. Haar goe dige gezicht kreeg er een Ietwat stupide uitdrukking door; ze begreep in- het minst niet de plotselinge overgang van myn vriend En toch, lag het niét voor de hand, dat men, r.u de zaken zó ston den, de verdwenen heer Van Bemmelen althans lichtelyk verdacht zyn neef te hebben gedood en zelf daarna te zyn ondergedoken? „Die vriend heeft gelijk," hernam ze r.a een poosje. „Al is het ook niet let-- terlyk. Want Karei had vroeger een vry grote collectie vlinders, die hy zelf ge vangen en opgeprikt had. Later, nadat er eerst een hele tyd geen nieuwe waren bygekomen, heeft hy de hele boel weg gegeven." Ze vroeg niet wat myn vriend tot herhaling van des dokters verklaring geweest. Na dfe tyd hebben we nooit meer iets van hem gehoord, ook niet of hij zo'n kantoor had of daarna geopend heeft. Trouwens, vóór die tijd zagen we hem ook slechts uiterst zelden, of schoon hy enig kind is van een jong gestorven broer en hy in zyn jeugd nogal door ons werd verwend." „De manier, waarop ook uw broer in Den Haag over de2fe neef spreekt, doet Ferdfnand nu niet bepaald kennen als een favoriet van de familie," merkte A. A. droogjes op. „Ferdinand was niet te vertrouwen. Het is Hans en my altyd een raadsel gebleven, waarom Karei nem zo de hand boven het hoofd hield." „Zou dit verklaard kunnen worden, doordat zy gemeenschappeiyk zaken dreven, die, eh, minder oirbaar waren?" „Karei en Ferdinand? Daar hoeft u geen moment aan te denken. Karei ging steeds recht door zee." „Ferdinand niet, blykbaar." „Neen, inderdaad, dat moet, wanneer die twee omgang gehouden hebben tot r.u toe, een voortdurende reden tot er gernis van myn broer geweest zyn. De enig mogeiyke reden moet zyn, dat mijn broer, die Ferdinand verscheidene jaren in huis heeft gehad en nog wel zor.der toezicht van een vrouw, van een Acht jaar gevangenisstraf met aftrek en verlies van de kiesrechten voor de duur van het leven hoorde de 51-jarige vrouw J. M. Breek Maandagmiddag te gen zich eisen voor de Rotterdamse Ka mer van het Haagse Byzondere Ge rechtshof, wegens het verraad van haar Joodse man aan de S.D. De schoondoch ter van verdachte, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat haar schoon moeder haar eigen zoon en enige Am sterdamse Joodse familieleden by de S.D. had aangebracht en wel, om haar man, die zy zelf had verraden, weer vry te krygen. Volgens de getuige waren op de dag, nadat de man van verdachte was vrijgekomen, deze zoon en verschil lende Joodse familieleden uit Amsterdam gearresteerd. De verdachte en haar man zouden vervolgens als handlangers van de S.D. zyn opgetreden en adressen van Joodse families voor deze instantie ver zameld hebben. Verdachte ontkende het verraad te hebben gepleegd. De arrestatie van haar man had zy niet gewild, zy had zich geërgerd aan zyn ontrouw en daarover gesproken met een lid van groep 10, die het aan de S.D. zou heb ben overgebracht. De advocaat-fiscaal, mr. J. Donker, achtte het verraad wel degelijk bewezen. door BRAM VERSCHOOR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3