Voortzetting mn de slaking betekent nationale catastrophe Voedselvoorziening der grote steden komt in gevaar Vakbonden achten zijn voorstellen onaanvaardbaar Mgr. Huibers op de „Willem Ruys FIETSEN BINNENKORT VRIJ? Noodgevallen zijn geholpen - >-• Historische boom geveld D M0L0T0V GELOOFT ZIJN EIGEN BESCHULDIGINGEN NIET Productie: 17.000 per maand Naar opheffing processieverbod? dommunistische tactiek psychologisch raadsel Het weer Bevin: Het lijkt alsof er slechts één Heilige is: de Sovjet-Unie Consecratie van het altaar in de kapel Prof. Kuin gaat heen DISTRIBUTIE BEVREDIGT HET PUBLIEK NIET EN BELEMMERT HET BEDRIJFSLEVEN 10.000 Nederlanders naar Canada Linde voor Paleis Soestdijk zag Oranje tot nieuw leven bloeien Tot hoofd en hart I 'n KI. 46 ARRESTANTEN OVERLEDEN DONDERDAG 27 NOVEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24011 SCHUMAN TOT HET FRANSE VOLK Geweld en sabotage RIJKSPERSONEEL IN FINLAND STAAKT MARSHALL TE LONDEN: Beslissing over Palestina uitgesteld President van Portugal afgetreden? 99 Als secretaris-gen. van Economische Zaken -iü 1 m mi (Ongecorrigeerd) LABOUR-OVERWINN1NG TE GRAVESEND 'n de spiegel die wordt voorge houdenzien we meestal het beeld van onze naasten, zelden onszelf Nodige verzorging tijdens transport ontbrak Prinses Irene als kabouter geïnstalleerd STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACllE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTlltmetet hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, 26 November. Hedenavond is het dan de beurt ge weest van monsieur Robert Schuman, om als minister-president via de radio tot het land de bezwerende taal van het gezond verstand te spreken. Hij heeft er op gewezen, dat voortzetting van de stakingen de betekenis zal krijgen van een nationale catastrofe. Wat het meest tot de verbeelding der bevolking moet spreken en in het bijzonder tot die van de gezinnen der stakers: de voedsel voorziening der grote steden komt in gevaar; iedere dag, dat de mijnwerkers niet in de mijnen afdalen, betekent voor de huiselijke haard vijf dagen geen brandstof. Om aan de meest dringende in de gerechtvaardigde, maar overigens voor politieke, met de werkelijke belangen der arbeiders strijdige, doeleinden uit gebuite, verlangens tegemoet te komen, is, zo deelde hij mede, door de minis terraad besloten aan alle arbeiders in de particuliere bedrijven een duurte- toeslag toe te kennen van 1500 francs per maand en aan de overheidsdienaren een van 1125 francs plus 30 pet. ver hoging van de reeds genoten stand plaatstoeslag. Aan het parlement zullen bovendien dezer dagen twee wetsvoorstellen wor den voorgelegd, één een aanzienlijke verbetering behelzend van de gezins toeslagen, het andere de herwaardering van de oorlogspensioenen. Dit alles, zo vermaande de minister-president, bete kent echter volstrekt niets, indien niet het gehele complex van financiële, economische en sociale vraagstukken wordt opgelost, hetgeen zeker niet mo gelijk is zonder een onmiddellijke her vatting van het werk. Niets staat het misbruik toe van het geduchte stakings recht. Aan het geweten van de arbei ders en van hun leiders, in het bijzon der in het mijnwezen, de metaalnijver heid en de spoorwegen, richtte hij de vraag, of zij het voor zich zelf, hun gezin en het land konden verantwoor den, dat zij het gehele economisch leven met verlamming bedreigen. Met een beroep op de vaderlandsliefde besloot Schuman aldus: „Morgen op het uur van de arbeid zal ieder uwer beslissen over het lot van allen." In de loop van de middag had de mi nister-president op zijn bureau van de door de ministerraad besloten voorzie ningen, mededeling gedaan aan de be- stuurderen van de Franse patroonsraad, van het ambtenaren-kartel, van de C.G.T., van het Algemeen Vakver bond en van het Christelijk Vakver bond. Aan journalisten, die hun heengaan af wachtten, verklaarde monsieur Frachon, een der twee communistische secreta rissen-generaal van de C.G.T., dat zijn oordeel over de tegemoetkomingen der regering, bepaald ongunstig was, de so cialistische secretaris-generaal Jouhaux, die hem vergezelde, hulde zich in een somber stilzwijgen. Men weet, dat van de eisen van de C.G.T. reeds gisteren officieel aan de regering mededeling wi gedaan. Zij behelzen een onmiddellijk toe te ken nen voorschot van 20—25 pet., vast stelling van het levensminimum op 10800 francs per maand met terugslag op de gehele loonhiërachie, en drie maandelijkse herziening der lonen. Het was te voorzien, dat de regering deze eisen niet kon inwilligen; noch tans verklaarde monsieur Schuman, in zijn radiotoespraak, niet geheel ont moedigend: „Alle problemen kunnen niet in één keer worden opgelost". Waar de cpmmunistische agitators een democratische nederlaag leden, incas seerden zij deze overigens bijzonder slecht. Op een Parijs postkantoor bijv. hebben zij, weliswaar zonder succes, op een eerste negatieve stemming vijf andere stemmingen laten volgen, in de hoop bij verrassing toch nog een positieve uitslag te verkrijgen. Voornamelijk uit de provincie blijven berichten binnen stromen van gevallen, waarin de com munistische commandanten door geweld pleging of sabotage het stilleggen van het werk proberen af te dwingen. In Le Havre hebben een duizendtal stakende havenarbeiders slag geleverd met de niet-stakende spoorwegmannen, waarbij echter de laatsten de overwinning weg droegen. Hun voornaamste nederlaag hebben de communisten echter geleden te Lyon, waar de order tot algemene staking, die het gehele departement moest verlammen, volgens de laatste be richten slechts zeer gedeeltelijk wordt opgevolgd. In Parijs wroeten de stakings opwekkers thans ook onder het politie corps, hetgeen van hun standpunt uit nogal slim gezien is, aangezien de politie uiteraard een belangrijke rol speelt bij de bescherming van de arbeidsvrede. Voor velen behelst het een psycho logisch raadsel, dat de communistische partij haar grootscheepse actie tot des organisatie van het land, m®t vérreiken- de politieke doeleinden sabotage van het Marshall-plan? heeft ondernomen en voortzet ten koste van een groot ver lies van aanhangers en sympathisanten, en dat zij zich daarvan bewust is. Reuter heeft later gemeld: De leiders van achttien der grootste Franse vakbonden hebben verklaard dat de door de Franse premier, Robert Schuman, per radio bekend gemaakte voorstellen aangaande lonen en prijzen onaanvaardbaar zijn. In een des betreffend communiqué werd besloten de strijd voort te zetten. Er werd een beroep op de arbeiders gedaan om „hun eenheid en hun actie te versterken ten einde recht te verkrijgen." De practisch algemene staking, welke thans meer dan twee millioen man om vat bij de spoorwegen, de metaal industrie, de bouwerij, de ambtenaren, verkeer, textielindustrie, mijnen, gasfa brieken, maalderijen, chemische in dustrie, havenarbeiders en onderwijzend personeel, vertoont door deze afwijzing neiging zich alsnog uit te breiden. De dienst op het Gare du Nord, vanwaar o.a. de treinen voor Amsterdam ver trekken, ligt geheel stil. Ook de transportarbeiders en de Pa rijse sectie der staatsbeambten hebben besloten in staking te gaan, indien aan hun eisen niet wordt voldaan. Tot de laatstgenoemde bond behoren o.m. de onderwijzers en de politie. Zelfs door de gematigde elementen in de vakbewe ging zijn de regeringsvoorstellen als teleurstellend beschouwd. Jouhaux (lei der der niet-communistische minder heid in de CGT) verklaarde, dat de re gering „de toestand absoluut niet schijnt te begrijpen." Daar de eisen der arbei ders tot een loonsverhoging van acht duizend tot ruim tienduizend francs door de regering niet in behandeling zijn- genomen, verwacht men, dat de ge matigde leiders aan invloed zullen ver liezen ten gunste van de communisten. Het hoofdbestuur van de federatie van arbeiders in Overheidsdienst, die twee millioen beambten vertegenwoor digt, kenschetste de regeringsvoorstel len als onaanvaardbaar. Donderdag zal men beslissen, of men over de gehele linie zal staken. Onrust in Apulië, het landbouwgebied, van Zuid-Italië. Stakingen en opstootjes behoren er tot de orde van de dag en de opstande lingen hielden er zelfs enige plaatsen korte tijd bezet. Soldaten van het Italiaanse leger vegen in Terlizzi, het centrum van de streek, de straten schoon. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met voorname lijk in de kuststroken enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Des nachts op vele plaatsen lichte vorst, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Aanvankelijk ver der afnemende wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen, later tij delijk veranderlijke wind. Zon 8.20—16.35, maan 16.31—8.28. Ongeveer 70 tot 80 duizend man rijks personeel zijn op het ogenblik in Fin land in staking, terwijl 17 duizend man, die zijn aangesloten by 13 verschillende vakverenigingen, weigeren aan de sta king deel te nemen. De Finse organisatie van rijksperso neel heeft alle onderwijzers gevraagd hun werk voort te zetten, doch de on derwijzers hebben hieraan geen gevolg gegeven en staken thans. Bijna alle scholen zijn sinds Woensdag gesloten. De communistische ochtendbladen achten de staking in strijd met de wet en een misdaad tegen de wettige rege ring. De vergadering van de Finse burger- stakingsvereniging verwierp de be schuldiging van de Finse premier, Pek- kala en zekere linkse bladen, dat de staking een illegale actie is en ver klaarde: „Het rijkspersoneel kent de paragrafen der wet even goed als Pek- kala, maar wij moeten ons verheffen, omdat de regering haar vroegere belof ten om de salariskwestie te regelen, niet is nagekomen". De vier ministers van Buitenlandse Zaken zün het Woensdag eens gewor den over de volgorde van de agenda. Het rapport van de commissie voor het Oostenrijkse vredesverdrag .werd weliswaar nummer een op de agenda geplaatst, doch onmiddellijk ter be handeling overgegeven aa^ de plaats, vervangers. Als nummer twee staat het Duitse vredesverdrag^ Hieronder is ook de procedure der grenzen opgenomen. Op de zitting van Woensdag bracht Bevin nogmaals (hij deed dit ook reeds in Moskou) het Britse voorstel ter tafel betreffende de toekomstige behandeling van Duitsland. Molotov, die Woensdag voorzitter was, opende de zitting met een lange verklaring, waarin hij het Russische standpunt met betrekking tot de agenda uiteenzette en waarin hij de Verenigde Staten en enige democratische landen uit West-Europa er van beschuldigde dat zij poogden een spoedig Duits vre desverdrag te voorkomen. Hij vroeg om een snelle beëindiging Van de huidige viermogendhedenrege- ring in Duitsland en stelde voor om on middellijk een democratische redering te creëren voor geheel Duitsland. Hij vervolgde met te zeggen dat het Westen bezig was in Duitsland speciale posities voor zich zelf te scheppen en „slaven staten" op te richten. Volgens Molotov Poogden de Westerse landen Duitsland te verzwakken uit vrees voor de Duitse concurrentie op de wereldmarkten. Marshall, die na Molotov aan het woord kwam, sprak deze beschuldigin gen tegen en noemde ze een verdichtsel öer propaganda „Laten wjj toch gaan Werken en ons niet langer met dit soort zaken bezighouden,'' zo zeide hij. „Wij dienen geduld te hebben inplaats van elkaar verwijten te doen. Wat de heer Molotov ook ooit nas zeggen, wij zouden ®r van overtuigd blijven dat hy zelf uiet waarlijk geloof hecht aan zijn eigen beschuldigingen." Zowel Bidault als Bevin steunden krachtig Marshali's woorden aangaande Molotov's propaganda-tactiek. Bevin voegde hier nog aan toe: „Schijnbaar zijn wij allen oorlogshitsers. Het lijkt of er slechts één heilige is de Sovjet Unie en dat de rest van ons uit de hel komt. Indien deze beschuldigingen behandeld worden met de humor welke zij verdienen, zullen wij mogelijk in staat zijn met ons werk voort te gaan." Bidault herinnerde zijn collega's er aan, dat de Franse delegatie op iedere vorige zitting van de raad van ministers had aangedrongen op een bespreking van het Duitse vredesverdrag. De volg orde van de agendapunten was niet be langrijk, daar alle belangrijke kwesties vroeg of laat toch besproken zouden worden. De kansen op een regeling zou den niet vergroot worden door het uiten van beschuldigingen, zeide Bidault. Woensdagavond is de algemene ver gadering van de U. N. O. bijeengeko men voor haar „laatste bespreking" van het Palestijnse vraagstuk. Men besloot echter de beslissing over het Russisch- Amerikaanse verdelingsplan tot Vrijdag uit te stellen. Dit gebeurde, nadat de Arabische groep voortgegaan was om stemmen te winnen tegen het voorstel. De groep, die vóór zal stemmen telt thans 28 landen. Dit is twee stemmen te weinig. De Arabische groep heeft op het moment 15 landen voor zich ge wonnen. Uit New-York meldt Aneta, dat Ne derland en België bij de stemming zich niet meer zullen onthouden maar vóór zullen stemmen. De President der Portugese Republiek, Antonio Carmona, zou, volgens United Press, op 25 November z(jn afgetreden, als gevolg van een meningsverschil met de minister-president Salazar. Zijn op volger zou zyn Magelhais Carrera, oud gouverneur van Macao. De bibliotheek van de „Willem Ruys"; enkele honderden nieuw in gebonden boeken met het embleem van de Lloyd langs de wand. Maar deze boekenkasten zijn draaibaar en de achterkant van de met perka ment beklede wand is met bladgoud ingelegd. Dit is dan de kapel, ver fraaid met. afbeeldingen van Lode Sengers, gemaakt in navolging van de middeleeuwse Russische icoon techniek. Op de middenwand bevinden zich de afbeeldingen van de gekruisigde Chris tus met Maria, Moeder van Smarten, en de apostel Johannes. Verder is er nog op de linkervleugel een beeltenis van de Moedermaagd, waarbij het Kind de aardbol draagt en op de rechterzijde St Nicolaas, patroon der zeevarenden. Het geheel is omgeven door knielende en gelenfiguren Hedenmorgen zagen wij de biblio theek voor het eerst gemetamorfoseerd tot kapel; het was ter gelegenheid van de consecratie van het altaar, welke plechtigheid Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers verrichtte. Daarna werd de eerste stille H. Mis aan boord opgedragen, met as sistentie van de Deken van Rotterdam, de hoogeerw. heer J. H. Nikel, en d directeur-havenaalmoezenier, pater Koe- voets. De plechtigheden werden o.a. bij gewoond door de provincialen en mis sie-procuratoren en -procuratrices van verschillende missie-orden en -congre gaties. bestuurders en artsen van het Nederlands Missiecongres, het bestuur van het Franciscus Gasthuis en het be stuur van het Apostolaat ter Zee. Onder de H. Mis hield Mgr. Huibers een korte predicatie, waarin hij er zijn vreugde over uitte, dat bij alle vernuf tige uitvindingen van de menselijke geest ook aan de godsdienst een plaats is ingeruimd op de „Ruys". De Bisschop De Sovjet-delegatie bij de opening van de conferentie der Grote Vier. v.l.n.r. maar schalk Sokolovsky, Smirnov en Molotov. Prof. dr. P. Kuin heeft ontslag geno men als secretaris-generaal van het de partement van Economische Zaken. Aan ingewijden was het reeds weken geleden bekend, dat prof. Kuin het departement verlaten zou. Naar verluidt, heeft prof. Kuin zijn besluit genomen na gerezen controverse tussen hem en de minister, controverse, die hem in de huidige om standigheden tot heengaan noopte. i^cze^TStand van het water in de Rijn weer is gestegen, herleeft de scheepvaart rivier. De grote aken liggen nu bij tientallen bij Lobith op visitatie door douane te wachten. (Van onze speciale verslaggever) Om in de terminologie van deze da gen te blijven: wat een paard is voor St. Nicolaas, is een fiets voor elke Ne derlander. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat het telegram, dat een der Nederlandse rijwielfabrikanten kort geleden aan de minister van Economi sche Zaken heeft gezonden en waarin werd aangedrongen op uitbreiding of opheffing der rijwieldistributie, bij het publiek zeer de aandacht heeft getrok ken. Men zou het Werkelijk als een St. Nicolaas-surprise kunnen beschouwen, indien nu eensklaps zou blijken, dat de distributie overbodig is. Wij hebben het daarom nuttig geoor deeld ons oor te luisteren te leggen bij twee der betrokkenen in deze kwestie: de overheid en de rijwielfabrikant. In departementale kringen is men van mening, dat het publiek de ver wachtingen niet te hoog moet stellen. Inderdaad is de productie van rijwie len veel beter dan vorig jaar, doch van overheidswege in welke regio nen nu eenmaal over de opheffing be slist moet worden is niet alleen nog geen enkele beslissing genomen, doch men toonde zich ook niet zo heel erg overtuigd van de concrete moeilijkhe den. Met name stond men enigszins scep tisch tegenover de uitlating in het be treffende telegram, dat de voorraden zich bij de rijwielindustrie zouden op hopen. In feite is de situatie immers zo, dat' de bonnen voor nieuwe rijwielen worden uitgereikt aan de hand van de voorraden, die door de industrie worden opgegeven. Men achtte het dan ook onwaarschijn lijk, dat niettemin de voorraden zich zouden ophopen. Tegenover dit punt stelt de industrie, dat inderdaad een opgave geschiedt, maar niet van de voorraad doch van de geraamde productie. Deze opgave is vereist om toewijzing v n de benodigde banden te verkrijgen. In het eigen belang van de industrie is het derhalve noodzakelijk, dat de be treffende opgaven zo nauwkeurig moge lijk geschieden, aangezien men anders óf in de desbetreffende maand niet vol doende zou ontvangen, óf een overschot zou hebben waarop indien dit gere geld het geval zou zijn de overheid terecht aanmerking zou maken. De industrie blijft derhalve bij haar bewering, dat door de distribuerende instanties te weinig bonnen worden aangewezen, hetgeen verklaard zou kunnen worden door de omstandig heid, dat de categorieën, welke voor toewijzing van een rywiel onder de vigerende maatregelen in aanmerking komen, min of meer verzadigd zijn. Dat de nood in de ergste gevallen ge lenigd is, zo zegt de industrie, kan men verder afleiden uit de sterk teruggelo pen verkoop van Franse rijwielen, ter wijl tenslotte het publiek in die geval len waarin men op zijn oon wel direct een Engels rijwiel zou kunnen kopen, maar op een bepaald Nederlands merk even zou moeten wachten, er de voor keur aan geeft, dan maar te wachten. Maar, zo luidde onze vraag, denkt de rijwielindustrie dan aan de opgehoopte vraag van het publiek te kunnen vol doen? Hoe groot de vraag naar rijwielen bij opheffing van de distributie zou zijn. aldus verklaarde men ons, kan niemand zeggen. Inderdaad moet aangenomen worden, dat een belangrijke behoefte onbevredigend is, maar wil dat zeggen, dat de onmiddellijke vraag gelijk zal zijn aan die behoefte? Moet men niet eerder verwachten, dat door de achter stand in de huishoudens op elk denk baar gebied, die vraag slechts geleidelijk naar voren zal komen, althans veel ge leidelijker dan een jaar geleden. Boven dien bedraagt de productie van de Ne derlandse rijwielindustrie thans onge veer 17.000 rijwielen per maand (circa 50 pet. van het vooroorlogse niveau), terwijl de productie nog steeds geleide lijk toeneemt. Neemt men dan in aanmerking, dat de noodgevallen geholpen zyn, dan rijst de vraag, of het verantwoord is, een distributie te handhaven, die het publiek niet bevredigt, voor het be drijfsleven een last betekent, ook fi nancieel, en het overheidsapparaat niet doet verminderen? Verschillende van de argumenten, die de industrie naar voren brengt, komen ons zeker steekhoudend voor. Een ern stig onderzoek op korte termijn is het allerminste, wat fietsend Nederland verwachten mag. De overheid zal daar bij wel moeten bedenken, dat de hui dige regeling allerminst bevredigend werkt. Waar ook de bandenpositie ver geleken bij de toestand van enige maan den geleden belangrijk verbeterd is, moet opheffing toch wel zeer ernstig maar dan snel worden overwogen. Niet in het minst om de kostenbespa ring, welke opheffing voor de overheid met zich zou brengen en gezien het aan tal ambtenaren, dat af zou kunnen vloeien en daadwerkelijk aan het pro ductieproces zou kunnen gaan medewer ken. Een waarschuwing aan de lezers is inmiddels wel op haar plaats. Zou in derdaad tot opheffing van de rijwiel distributie worden overgegaan, dan moet men niet verwachten, bij elke rij wielhandelaar te kunnen binnenlopen om fietsend te verdwijnen. Ook de rijwielhandelaar zal U mis schien op een 1 achtlijst moeten plaat sen. Maar het laat zich aanzien, dat men toch niet zo vreselijk lang zal behoeven te wachten. Tenslotte kwam bij de bespreking met de overheid nog de utility-fiets ter sprake. Inderdaad zijn in die richting besprekingen gaande, maar men is hiermede nog slechts in het aanvangs stadium. bracht dank aan de directie van de Lloyd, die op deze wijze behalve de passagiers ook het katholiek personeel aan boord in staat stelt zijn godsdien stige plichten te vervullen en beschreef de arbeid van de vele missionarissen, die in deze kapel de H. Mis zullen le zen op hun reis naar de tropen. Ver schillende leden van de bemanning woonden de H. Mis bij en de „Social Hall" eerste klas, die al door zoveel be langstellenden bezocht is, was thans voor een deel bezet door kerkgangers. Volgens een gezamenlijke bekend making van het Canadese departe ment van de Mijnen en Hulpbronnen en de Nederlandse ambassade te Ottawa, zullen het volgende jaar tienduizend Nederlandse boe renarbeiders naar Canada emigreren, met het doel op de duur een eigen boerderij te beheren. De Nederlandse gezinnen zullen zelf hun reis naar Canada bekostigen. De eerste wor den in Maart in Halifax verwacht. Teneinde zich een oordeel te kunnen vormen over het vraagstuk der proces- sievryheid heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming een commissie van advies ingesteld. Deze commissie, bestaande uit mr. dr. J. Loeff, drs L. van Delft, mr. E. Roolvink en dr. W. van Wijmen, heeft rapport uitgebracht, dat, na behandeling in de plaatselijke afde lingen van het Centrum, enigszins aan gevuld door het bestuur van het Cen trum is overgenomen. Het rapport geeft antwoord op de vraag, wat thans rechtens is. Op grond van het Bekende arrest van de Hoge Raad van 29 November 1918 kunnen de genen, die thans zonder meer openbare processies houden, er niet van worden beschuldigd in strijd met de Grondwet te handelen. Immers eerst dient de rechter de omstandigheden van de be trokken plaats te onderzoeken en moet 'Dij rechterlijke uitspraak het ongeoor loofd zijn uitgemaakte zijn. Overigens bestrijden vooraanstaande staatsrechts geleerden de opvatting van de Hoge Raad, dat artikel 177, tweede lid. van de Grondwet de strekking heeft een be staande toestand te handhaven. Opge merkt wordt, dat na de oorlog. evenals trouwens ook daarvoor, op vele plaatsen processies werden gehouden, zonder dat het Openbaar Ministerie tot vervolging is overgegaan. Niettemin is deze toe stand onbevredigend. Het rapport bevat een voorstel tot wijziging van artikel 177 van de Grond wet. Dit artikel heeft betrekking op het houden van openbare godsdienstoefe ningen, zowel binnen gebouwen en be sloten plaatsen als daarbuiten. De er kenning van het recht van de kerkge nootschappen tot het houden van open bare godsdienstoefeningen, hetgeen als een grondrecht moet worden beschouwd en de regeling van de uitoefening van dat recht dienen, naar het oordeel van het Centrum, in de Grondwet te ge schieden. Daarbij worde het onderscheid tussen openbare godsdienstoefeningen binnen gebouwen en besloten plaatsen enerzijds en daarbuiten anderzijds ge handhaafd. Het Centrum staat op het standpunt, dat het recht tot het houden van open bare godsdienstoefeningen binnen ge bouwen en besloten plaatsen zonder voorbehecud in de Grondwet dient te worden erkend. Daarbuiten kan de Staat evenzeer rechten doen gelden als de Kerk. Daar wordt bijgevolg de vrijheid tot het hou den van openbare godsdienstoefeningen beperkt door de plicht van de Staat, de openbare orde en rust te handhaven Tegenover hotel „Trier", gelegen aan de Rijksweg tegenover het paleis Soestdijk, staat op de hoek van de betonweg naar Utrecht en precies te genover het monument van Christof- fel Pulmann, het z.g. Prins Willem huisje. Dit werd op deze plaats ge bouwd onder Koning Willem n, met nog drie andere huisjes, die even wel in het park van het paleis een plaats kregen. Deze vier huisjes wa ren bestemd als speelplaats voor de vier kinderen van de Koning. Van de drie huisjes in het park was er één ingericht als boerderij en be stemd voor 's Konings dochter. Prin ses Sophie. Elk huisje droeg de naam van het koningskind waarvoor het was aangewezen. Voor het Prins Willem-huisje stond toen reeds een grote lindeboom. Men moet deze boom echter niet verwarren met de z.g. Prins Willemboom in het park Soestdijk, waar Koning Willem n de namen van zijn kinderen in sneed en welke hij ook benutte als meetpaal om de groei van zijn kinderen te contro leren. Deze boom is reeds bijna twintig jaar geleden van het toneel verdwenen, hoewel nog jarenlang de stronk boven de grond uitstak. De lindeboom vóór het Prins Willemhuisje is echter deze week omgehakt, omdat hij een gevaar voor het verkeer opleverde en ge heel vermolmd was. Heel wat stormen heeft hij over zich heen zien gaan en al het wel en wee van het paleis Soestdijk heeft hij in de loop der eeuwen meegemaakt. Hij zag o.m. hoe de zoon van Anna Paulowna. die de gewoonte had de reis van Brus sel naar Soestdijk steeds te paard af te leggen, en door zijn moeder achter het paleisraam verbeid werd, steeds weer de 4 (Van onze Londense correspondent) Om kwart voor vijf hedenmorgen werd de uitslag van de fel omstreden tussentijdse verkiezing te Gravesend bekend gemaakt. De Labourpartij be houdt de zetel met een meerderheid van 1675 stemmen. Hun meerderheid bij de algemene verkiezingen van 1945 be droeg ruim 7000; het aantal uitge brachte stemmen bij deze belangrijke verkiezing bedroeg 77,5 pet* een record voor een tussentijdse verkiezing. Ack- land, de Labourcandidaat, kreeg 24692 stemmen, zijn conservatieve tegenstan der Taylor 23917. Ondanks de belang rijk teruggelopen meerderheid betekent deze uitslag voor Labour een groot succes. Ook de conservatieven echter, die in 1945 slechts 14553 stemmen be haalden. hebben reden tot optimisme Het huidige resultaat wettigt het ver moeden, dat het merendeel van de li beralen conservatief hebben gestemd. hi korte draal bij de brug over de Praam gracht (welke laatste uit 1239 dateert) in volle ren nam en daarna over het paleis hek sprong. De oude linde kan vertellen van Bet beleg van Soestdijk in 1787, toen dit een bezetting had van 500 man van de Prins van Hessen-Darmstadt. Christoffel Pul mann moet toen het befaamde schot ge. lost hebben, toen hij onder de linde op wacht stond, waardoor de bezetting ge waarschuwd werd voor de nadering van het Patriottenleger. Het bezettingsleger, onder commando van luitenant-kolonel v. Espel, was daardqpr in staat de aan vallers terug te slaan. In latere tijd zag de oude linde neer op de rij van vorsten en vorstinnen, die ieder jaar weer bij het monument van Pulmann een krans kwamen leggen. Hij zag de nog vers in het geheugen liggende drukte in hotel „Trier", waar bij de ge boorte van de Prinsesjes de telex stond opgesteld en waar de journalisten uit alle landen in en uit liepen om hun be richten zo snel mogelijk te verzenden. De Nederlands-Ind. regering heeft de volgende mededeling verstrekt: „23 November vertrok uit Bondowoso op Oost-Java 'n trein, o.m. bestaande uit drie goederenwagens met een transport arrestanten. Bij aankomst van de trein in Soerabaja (ongeveer 13 uür later) bleken 46 van de arres tanten te zijn overleden, tengevolge van het ontbreken van de nodige verzorging gedurende de reis. De re gering heeft met leedwezen, afschuw en verontwaardiging van genoemde feiten kennis genomen. Naar de oorzaken van dit gebeuren is ter stond een gestreng onderzoek inge- steld. Alle aansprakelijke personen zullen op voorbeeldige wijze gestraft worden. Enige arrestaties zijn reeds geschied. Er zullen maatregelen ge nomen worden tot schadeloosstelling van de nabestaanden der slachtof fers". Gisteren werd Prinses Irene met twee andere meisjes als kabouter geïnstal leerd in de kabouterkring van het Ne derlandse Padvindersgilde te Soestdijk, waarin ook haar oudste zusje is opgeno men. Haar moeder, de Prinses-Regentes, woonde de installatie bij. f 1000.— 15170 f 400.— 6276 14227 15717 20793 2171S f 200 3399 4814 17166 19690 20103 20198 f 100.— 7869 8505 9547 11625 12228 13137 13782 14005 14116 14171 16998 18519 19150 20274 21386

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1