De R.K. Volksuniversiteit H Kok W-e&ht Arb ei de r in Duitsland verduisterde pakjes Tentoonstelling gebruiks voorwerpen DOKIE DURF EN DE GITAARGEEST In het verleden ligt het heden LAAT UW KINDEREN DOORLICHTEN Ernstige oproep van dr. W. B. Smit I* Chauffeur voor Haarlemse Rechtbank Ambachtskunst en kunstnijverheid T v.v.v. Het lied van Bernadette Hoe moeilijk is het soms Hoe spelen de R.K. clubs? Grote licht-brulboei losgeslagen jtfl v.Empelen AGENDA DONDERDAG 27 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 1 tot 6 jaar ook voor speelgoed Anegang 46 Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS HAARLEMS CHRISTELIJK MANNENKOOR JUBILEUMCONCERT AURORA Weekend voor militairen De Beverwijkse moordaanslag Drie jaar gevangenisstraf Kajotters distriet Haarlem BLIKSEM INGESLAGEN HEEMSTEDE H.B.C. Land bouw vacant" ebounen T ui nli e denver en i g img ZANDVOORT Katholiek Thuisfront Onroerende film in Rembrand t-t heater BESOMMINGEN VERDEELDE MARKT s- U*' et mag voor het cultuurleven van Haarlems katholieke volksdeel zeer zeker als een blijde bood schap geiden, dat overgegaan is tot we deroprichting ener R. K. Volksuniversi teit. Daar cursussen in katholieke geest noodzakelijk waren, besloot reed in 1919 het toenmalige comité voor katholieke en sociale actie tot de oprichting ener R. K. V. U. Een voorproefje werd genomen met een. apologetische cursus, die met suc ces gegeven werd door Pater Borromaeus de Greeve. Dit comité is te vergelijken met de K.A. onzer dagen. De K.A. toch heeft als zodanig de plicht deze actie te bewerken. Het comité voor K en S. A. dan stelde zich voor, onderwérpen te laten behandelen, die het meest aan dacht zouden kunnen trekken. Het ver zocht daarom aan alle georganiseerde R. K. Verenigingen, onderwerpen aan te geven, die ze voor hun leden nuttig of gewenst dachten. Vele, maar vooral de R. K. Volksbond met zijn talrijke onderafdelingen, zonden jaarlijks een statig verlanglijstje in. Zij waren de le den der V. U. en het bestuur an deze vergaderde, confereerde en zorgde voor goede sprekers en docenten. Doorgaans met succes, want van de Secretariaten der 14 andere R. K. Volksuniversiteiten in den lande wisten we zo ongeveer, hoe ze waren en wat ze presteerden. Het be wonderenswaardige offerzin betaalden de verenigingen, onder wier auspiciën de cursussen gegeven werden, de kostprijs ervan. Als eerste docenten hadden we Bomans, pastoor Reynemberg, goed ge schiedeniskenner, en Dr. Droog uit Heem stede, wiens naam hem zeker niet als kenmerkend gegeven behoefde te wor den! Mr. Romme en Mr. Kortenhorst, toen nog aankomende, maar zich dap per werende advocaten, leidden de eer ste Algemene Vergadering in, waarmee jaarlijks furore werd gemaakt. Het was een gelukkige coïncidentie, dat de geëerde en geliefde voorzitter van de Volksbond, De Lobel ook stichter en stuwende kracht van de V.U was. Sim pel onderwijzer aan de school voor L.O. aan het ,,Gortje", later oan de Ged. Oude Gracht, maar goed spreker, handig de bater, een strijdbare natuur, een onver schrokken voorvechter op sociaal en po litiek gebied werd hij bepaald de eman cipator voor het Rooms-Katholieke volks deel te dezer stede. De Nestors onder mijne lezers zullen zeker met mij een eerbiedige hulde brengen aan zijne nagedachtenis! Het was een eigenaardige hebbelijk heid in De Lobel, dat hij zich immer terugtrok, als hij het pionierswerk had verricht. Zo stichtte hij de V. U. en voorzag ze van Statuten, waarop men de bis schoppelijke en koninklijke goedkeuring verkreeg, maar verder konden anderen het werk voortzetten! Zo zat ook in de leiding of het be stuur der V. U. wijlen Deken van der Wiel, toen nog leraar aan het Semina rie te Heemstede. Toen ondergetekende na onze bevrij ding hem vroeg, of de V. U., die echter al enige jaren vóór de bezetting als een- Jaïrus-dochterke was ingesluimerd, geen nieuw leven zou in te blazen zijn, was deze goedige en goede en voor al le goeds zo ontvankelijke mens weer direct bereid alle steun aan dit mooie werk te geven. In de woelige en onze kere tijdsomstandigheden vond hij deze opbouw echter niet zo urgent als die van het Verenigingswerk zelf. Verblijdend echter lijkt het me wel, dat andéren de urgentie ervan urgenter vinden. In geen andere plaats in ons land vindt men de V. U. zo, zo ideaal, ge sticht als hier, waar ze wortelt in en stoelt op de andere R. K. instellingen. Is de inrichting van ons bijzonder on derwijs een unicum voor alle andere landen, deze Idee van vestiging ener V. U. is zulks wel eveneens, ook voor eigen land. En het is zeker een belovend omen, dat de jongere herbouwers dit grond schema van de ouderen hebben over genomen en de K. A. de herlevènde boreling ten doop houdt en het peet schap erover aanvaardt! In de voorlaatste alinea is de betrek king tussen de V. U. en de Vereniging G. en W. eveneens aangegeven. G en W heeft weliswaar dezelfde daarvoor julat hebben wij een frote sortering T. NICO LAA3C ADE AlTX in alle prijzen vanaf 0.20. Ziet onze grote etalages. y (Adv.» GEBOREN: M. H. B. Duineveld-Kore- man, z; C. Smink-de Vries, z; M. Krikke- Voulon, z; N. Schaefer-Muijs, d; C. P. Bruning-Haak, d; M. G. Bakker-Essel- man, d; J. H. Panman-Poort, d; J. Moi- son-van den Bel, d; A. M. Mudde-Balm. d; C. M. Bakker-de Nijs, d; J. S. Zand- stra-Kloos, d. ONDERTROUWD: A. J. v. Leeuwen en W. J. Teunissen; C. J. v. Leeuwen en C. M. Vrenegoor; J. B. Vrenegoor en C. J. M. d. Nijs; J. H. Jonker en G. W. d. Vend; J. N. Hennipman en W. G. Otter; J. de Redelijkheid en M. Bruin; R. van den Berg en M. E. Kemps; F. H. A. Vermuijten en P. C. A. de Groot; P. V. Broekhof en P. S. Bauwens; J. H. Evers en M. J. Westbroek; A. J. C. de Vries en E. Glas; J. L. de Vries en A. Berkhout; K. Neuteboom en A. E. Bruin; L. F. M. Slebos enG. J. M. Fonville; L. P. Tismeer en P. F. de Winter; J. Bak ker en H. M. F. Kristal; J. H. v. Meche- len en C. W. Schats; E. v. Heezik en T. F. M. Bult; B. Abas en B. Bouwens; H. R. van der Leek en E. Joma; J. J. de Groot en P. W. de Vries. GETROUWD: H. Prins en E. M. Zijp; G. P. Borst en J. M. Stuurman; J. A. van der Eem en C. W. van Rossum; G. J. van der Linden en J. M. A. de Ligt; G. M. Wilmink en K. M. van Bijlevelt; H van Rooden en R. J. M. Klaver; J. A. Teeuw en H. Eb'oeng; P. M. Trommelen en I. I. R. Müller; C. Wittebol en H. Smits; M. T. Kiocs en M. BarteTs; P. C. Pieren èn C. M. Mantje; E. H. van der Ham en A. B. Klausmeijer; T. J. Pleijt en J. P. Schutterop; H. Visser en A. Brand; T. Kui.jer en W. E. van Kleef; J. J. van den Domhof en P. C. Ligthart; P. J. Verputten en J. A. Koonings; A. Munk en H. de Groot; H. Ruhe en E. Munk; J. Hoogervorst en H. Schenau; E. van der Laan en C. Beekhuijs; J. F. Diekmann en M. C. F. de Meijer; G. Monnier en J. M. C. de Meijer. OVERLEDEN; F. M. Müller, 37 i doelstelling als de V. U., maar deze wat men noemt „dure" instelling geeft haar lezingen (en geen cursussen) voor een ander publiek, dat de prijs betalen wil of kan. Niet allereerst voor de ontwik keling en verheffing van de kleine luy- den. Beide Verenigingen vonden in mr. Vorstman steeds een ijverige leider, en zo was er toch een soort van personele Unie tussen beide. Beide zijn ze als broer en zuster te beschouwen. Ze zijn dus goeie familie. Maar met familie gaat men wel eens samen wan delen, maar men behoeft er niet mee te handelen. Ik zou echter de leden van de herrezen V. U. willen raden een uit zondering op deze gedragslijn te wil len maken met onze R. K. Leesbiblio theek, de buurvrouw van onze Bis schop en onze Juliaantjes. Immers ook in de persoon van de di recteur bestond er tussen de V. U. en de bibliotheek een personele unie. Deze rijke schatkamer van de beste boeken op elk gebied is toevertrouwd aan de zorgen van deze even geleerde als eenvoudige man, die zo graag een ieder met raad en daad wil bijstaan. Vooral in deze tijd van wel onnodige maar niettemin gedulde en ondraaglij ke boekenduurte is deze rijke „Bieb" een ware uitkomst. In een tijd van grote geestesverwar- ring begint de K. A. deze stichting, die een grote zegen kan zijn voor velen. Maar in deze doen zich dan ook ge woonlijk vele en grote moeilijkheden voor. Moge men ze met Gods zegen te boven komen en zich zelf bemoedigen met de woorden van onze grote eman cipator: Een grote zaak beminnen, Ge loven en beginnen, Volharden, kloek van zinnen, Het verwint het al. H. DE RIJK Oud-Secretaris der R. K. V U. Vrijdag 28 November Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Bot t.m. Bro; uitreiking extra-rantsoenbonnen brandstoffen grote gezinnen U t.m. Z. Aerdenhout (Gem. Kwekerij) uitrei king bonkaarten en schoenenbpnnen A—F, 9—3 u. De politie heeft de 28-jarige jonge dame E. H. uit Amsterdam aangehou den, daar zij verdacht wordt van dief stal' uit R. K. kerken. Nogmaals wor den kerkgangers hierbij gewaarschuwd op hun eigendommen te letten en geen tasjes e.d. op de bank te laten liggen als zij even hun plaats verlaten. Het aantal kerkdiefstallen is de laatste tijd schrikbarend hoog. Bioscopen: Rembrandt: Neem mijn leven (18 j.!, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het huis der verloren kinderen (18 j.), dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 u„ Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Sport staalt spieren (a. 1.), dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: George wint op alle fronten (a. L), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Bleke Bet (a. L). 2.30. 7 en 9.15 u. Vrijdag 28 November. Stadsschouwburg: Ned. Toneel met „Prima Ballerina", 8 uur. De bekende koordirigent Jac. Zwaan kwam met zijn in 1945 opgericht Chr. Mannenkoor tamelijk goed voor de dag. Niet dat alle koornummers geheel be heerst werden gezongen, maar men kon direct vooruitgang bij het koor constateren. Werken als Matrozenlied van Hol en 't Geuzenvendel van Roes- ke (op een kleine afwijking van het toonpeil bij de slotzin na) voldeden uit stekend. Hierin bevredigden de koor klank, samenzang en voordracht. Van de geestelijke en wereldlijke liederen kan bijna hetzelfde worden gezegd. Jammer dat het tweede deel van „Merck toch hoe sterek" in de ware zin des woords uit de toon viel. Het grote, nieuwe nummer van de avond was „Gebed voor de tempel" van Roeske. Dit ging nog boven de krach ten van het koor. Men kan eerbied hebben voor de praestatie, in aanmer king genomen de beschikbare krach-, ten, maar een imponerende en klank rijke vertolking van dit Gebed is het in zijn geheel genomen nog niet ge worden. Het koor telt zeer goede tweede bas sen en goede eerste bassen, al is ver sterking door enkele mooie baritons nog gewenst. De tenoren daarentegen zijn in de hoge fortedelen minder mooi getimbreerd. De tweede tenorpartij klinkt bovendien meer als een eerste baspartij, niet licht genoeg en de eer ste tenoren zingen wel mooi mezza- voce, doch bij stemuitzetting vallen zij soms van het ene uiterste in het an dere. De overgangen waren meestal te onregelmatig. Directeur Zwaan zal echter, zo het tot een tweede uitvoering komt, de Bede wel grondig herzien. De aftredende concertmeester van onze H. O. V., Gijs Beths, trad als so list op met een Tartini-sonate en kleine maar virtuoos geschreven werken van Pablo de Sarasate en Kreisler. De So nate droeg hij met zeer verfijnde toon- vorming stijlvol voor. In de andere werkjes verraste hij het publiek door zijn verbluffende techniek. Mevrouw v. d. BergKostence begeleidde de So nate iets te afgemeten en eentonig, in de andere nummers gaf zij fijn, spran kelend en muzikaal spel! OL. KOOP. De directeur van de Gem. Genees kundige Dienst schrijft ons: De XfLad van Haarlem besloot in zijn vergadering van 2 Juli j.l. een Röntgeno- logisch onderzoek (doorlichting) te doen instellen o.m. bij de leerlingen van het openbaar en bijzonder voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en de leerlingen (voorzover niet leerplichtig en dus vallende onder de controle van de gemeentelijke schoolartsendienst) van de openbare en bijzondere scholen voor U.L.O. en Nijverheidsonderwijs. Van de leerlingen dezer scholen zal met uit zondering van bijzondere gevallen een vergoeding van f 1.20 per doorlichting worden gevraagd. Nu deze plannen verwezenlijkt wor den, blijkt mij, dat er vele ouders zijn, die bezwaren hebben tegen de doorlich ting van hun kinderen. Ik betreur dit in hoge mate en ik verbaas mij ten zeerste over een dergelijke opvatting. De bezoekers op het Jubileumconcert van bovengenoemd kwartet, dat de schone naam voert der godin van de morgenstond die immers goud in de mond heeft hebben niet te klagen gehad over gebrek aan afwisseling. Be halve het jubilerende kwartet zelf, waarvan de heer K. Zeilmaker reeds 35 jaar dirigent is, traden afwisselend nog een drietal ensembles op, n.L het Dameskoor Zigea (dirigente Rie Schou ten), het Friese Zanggezelschap „Fri- sia" en het mannenkoortje Electr. Ma teriaal N.S., van welke beide de heer Zeilmaker de leider is. Het dubbel- mannenkwartet zelf, dat de avond opende en sloot met een drie- en een tweetal nummers, was in de laatste be ter op dreef dan in de eerste. De com posities van Philip Loots, twee Latijn se gezangen, we menen uit Loots vroeg ste tijd, en Mijn Hof, gaven nogal ge legenheid tot onzuiver intoneren en flakkerend toonpeil: het geheel bleef ook wat mat en dor, al streefde men wel naar goede tegenstellingen. De blijk baar symbolisch bedoelde compositie „De Morgenstond" van Hendrik An- driessen klonk daarentegen veel fris ser en was zeker de beste prestatie van het kwartet, dat bij monde van de voorzitter van het mannenkoor E.M. der N.S. en een der dames van Zigea werd gecomplimenteerd, en in de bloemetjes werd gezet, welke eerlijk werden ge deeld onder de dames van dirigent Zeilmaker en van het oudste lid van Aurora. De muzikaal meest hoogstaande pres tatie van deze avond leverde ongetwij feld het fris en met goede voordracht zingende dameskoortje Zigea, onder leiding van Rie Schouten, met werkjes van Ol. Koop en K. Zeilmaker, en een „Dagcyclus" van Henri Zagwijn. Er kwam klank uit dit kleine ensemble, al waren de onderstemmen wel enigszins in de minderheid tegen de stevig zin gende sopranen. We hoorden verder een viertal in de Friese taal geschreven liederen, opge wekt en aardig van inhoud, door het gemengde koor „Frisia", waarin bijna, zou men zeggen, al geloven we het niet bewaarheid werd, dat „Frisia non cantat". Ten slotte voerde de jubilerende di rigent nog liet mannenkoor Electr. Ma teriaal aan der N.S. Uitspraak en voor dracht van het werkje van L. de Rillé, Hymne a la nuit, lieten nogal te wensen over; Duvosel's bewerking van Valerius' „O, Heer die dalr des hemels tenten" kunnen we met de beste wil maar niet mooi vinden, wijl het te gezocht is en de stijl van het lied te weinig bewaart. In de Gypten zette het mannenkoor wel z'n beste beentje voor: er voegde zich hier bij een beter beheerste voordracht een wat steviger klank, al moge men zich hoeden voor dat zeer lelijke en overdreven staccato-zingen, ook daar waar de componist dit met rusten aan geeft. De belangstelling voor deze avond, die gegeven werd in het gebouw van de Ver. van Vrijz. Hervormden in de Jacob- straat, was matig, doch het applaus na elke prestatie moet de deelnemers aan dit concert een hart onder de riem hebben gestoken. J. SCHEEPENS Principiële overwegingen wil ik buiten beschouwing laten, maar de overige kan ik in geen enkel opzicht onderschrijven. Financiële moeilijkheden kunnen er evenmin zijn, want zoals gezegd, worden de kinderen van hen, die een bedrag van f 1.20, of een veelvoud daarvan, niet kunnen betalen, gratis doorgelicht Ik kan er niet genoeg bij de ouders op aandringen, in het belang van hun kinderen op hun standpunt terug te komen, ik behoef toch niet te betogen, dat de tuberculose nog steeds één van de meest gevreesde ziekten is en dat door deze doorlichting een beginnend proces ontdekt wordt, waardoor grote ellende en grote onkosten, welke een langdurige verpleging met zich mede brengt, voorkomen kunnen worden. Hun, die afwijzend tegenover de door lichting van hun kinderen staan, geef ik daarom dringend in overweging als nog aan het hoofd van de desbetreffen de onderwijsinstelling mededeling te doen, dat zij hun standpunt gewijzigd hebben of eens op mijn spreekuur te komen (elke morgen van 9.3010.15 uur in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst) om met mij over dit belangrijke onder werp te praten. Voor a.s. militairen zal wederom een weekend worden gehouden. Zaterdag is de bijeenkomst van 5 tot 9 uur en Zondag van 9 tot 1 uur. Men kan zich opgeven bij de K.A.-kemen, afd. jongemannen of bjj J. Bosman, Spaansevaartstraat 15 en H NeCissen, Spaame 2. Bernadette Soubirous en haar eerste volgelingen: de eerste bedevaart naar de grot van Massabièlle. De 36-jarige chef-inkoper A. J. M. N. ties had opgelicht, waarvoor hij zich he- uit Krommenie werd in de oorlogsjaren denmorgen voor de Haarlemse recht- als chauffeur naar Frankfort in Duits land uitgezonden. Toen hij eens met ver lof in Nederland was, kwam hij in con tact met een zekere R., die in Frankfort familie had wonen. Deze gaf de Duits- land-ganger voor die familie pakjes mee, welke hij in het begin trouw, bezorgde. Toen N. echter weer eens van verlof uit Nederland terugkeerde, trof hij de familie niet meer aan. Na de pakjes een keer aan een vrouw toevertrouwd te hebben, hield hij deze daarna steeds voor zich zelf en deed zijn opdrachtgever geen mededeling van het vertrek van de fa milie uit Frankfort. Hij wist steeds meer het vertrouwen te winnen, waardoor hij ook opdrachten van anderen kreeg. Zo had een zekere F. uit Amsterdam, bij wie ook een Joods gezin was ondergedoken, familie in het concentratiekamp Theresienstadt. N. be weerde, dat hij als chauffeur overal te recht kon, en dat hij ook voor deze men sen pakjes zou kunnen meenemen; hij zeide daarbij dat hij gemakkelijker in Duitsland aan levensmiddelen kon ko men, om welke reden de heer F. hem iedere maand een bedrag van f 50. van hemzelf en f 100.van de onderge doken Joodse familie ter hand stelde. N. kwam echter nimmer in Theresi enstadt en besteedde het geld voor zich zelf. Door allerlei omstandigheden wist hij het een en ander van de familie in het concentratiekamp te weten te ko men, uit welke gegevens hij dan een aannemelijk verhaal samenstelde, waar door hij het vertrouwen van zijn op drachtgevers kon blijven genieten. Na de bevrijding kwam men er door het feit, dat de familie het er levend had afgebracht, achter, dat N. al zijn rela- Hedenmorgen deed de Haarlemse Rechtbank uitspraak in de Beverwijkse moordzaak. De 47-jarige los-arbeider M. H. B., die op een vroege morgen in Juni zo in woede ontstak over de houding van het bij hem inwonend echtpaar v. d. K., dat hij zowel man als vrouw, die nog in tied lagen, met een mes te lijf ging, er kende veertien dagen geleden ter zitting de beschuldiging volkomen en verklaarde grote spijt van het gebeurde te hebben. De eis va^i de Officier was toen: 8 jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk. De uitspraak luidt: 3 jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf met aftrek en he vel tot beschikbaarstelling aan de rege ring. Woensdag 3 December zullen de Ka- jotters van het district Haarlem een massa-bijeenkomst houden in het ge bouw van de H.K.B. aan de Tem peliersstraat. Een buitengewoon pro gramma wordt daar voorgelegd, waar uit we o.a. noemenNeen, komt maar naar de H.K.B. en ge zult het weten. De Kajotters zijn natuurlijk zonder uit zondering aanwezig, maar er worden ook veel niet-Kaj otters verwacht. Een betere gelegenheid met onze beweging kennis te maken zullen onze jonge ar beiders niet gauw krijgen. De toegang is geheel gratis, de «vond begint om 8 uur. De jeugd is de toekomst! De Ka jotters zijn het heden èn de toekomst! wee exposities vragen in deze we ken van het „practische ge schenk" aandacht voor ambachts kunst en kunstnijverheid. In de tentoonstellingsruimte van Lef - felaar aan de Grote Markt is gast vrijheid verleend aan de stadgenoten Huib de Ru en Jan Volwater in de se rie „Kunst en Ambacht." De smid Volwater is een degelijk vertegenwoordiger van een gezond vak manschap: doorkneed in het op nuttig effect ingestelde beroep oefent hij dit uit met een zuiver gevoel voor verhou dingen. De doelmatigheid van het werkstuk en het logisch gebruik van het materiaal zijn eerste vereiste en de vorm waarin dit geschiedt, verleent het voorwérp zijn distinctie. Dit komt sterker tot uitdrukking bij de een voudig behandelde artikelen dan in t dezulken waar de opzet aanwezig was "door rijker uitvoering, de sierlijkheid te beklemtonen. Het zijn uiteraard de kleine voorwerpen zoals kandelaars, schemerlampen en andere verlichtings ornamenten, benevens in samenwerking met De Ru's combinaties van glas en ijzer, die voor tentoonstelling in aan merking kwamen. Het speciaal voor electra bedoelde ornament zonder eni ge bijgedachte aan oude verlichtings methoden, blijkt allerwege een moei lijkheid te zijn, waarvoor ook hier he-' laas geen overtuigende oplossing ge geven is. Het geëxposeerde is een uiting van mannelijk beroep, dat een stoere sierlijkheid heeft opgeleverd. Huib de Ru beweegt zich op een ter rein dat gedeeltelijk tot de kunstnijver heid, gedeeltelijk tot de min of meer vrije kunst behoort. Zijn werk heeft niet de bedoeling het materiaal op een sierlijke wijze te benutten met een klemtoon op „materiaal", maar het glas is een middel om een gedachte uit te drukken, zoals voor de schilder olieverf en linnen. Hier is dan tevens het verschil tussen kunst en kunstnij; verheid. Kunstnijverheid en ambaehts- kunst hebben een nuttig gebruik van het materiaal ten doel en dit geéchiedt op een smaakvolle wijze; de kunst wil iets onaantastbaars, een gedachte uit drukken en kiest zich hiervoor het ma teriaal waar bij de grootste kans op verwezenlijking van het doel gepaard is aan het vakkundig hanteren van het materiaal. De Ru bezit een grote vaardigheid in het tekenen, hetgeen het best be wezen wordt in zijn figuren in gespo ten en beschilderd glas, maar ook in de met potlood getekende portretjes. Toch blijft zijn werk de kunstnijver heid "nabij, omdat hij veelvuldiger slaagt in het weergeven van een schone vorm dan in het uitdrukken van een gedachte in die vorm. Men vergelijke het glaspaneel „Twee vrouwen" met „Paradise lost", het eerste is voor treffelijk, omdat de bedoeling is bereikt, in het tweede stoort de „gedachte", die te moedwillig opgelegd is en niet voort gekomen uit, noch tot een natuurlijke eenheid versmolten is met de dragende figuren. Het al dan niet „leven" van de ogen is een algemeen criterium. Bij zijn glas-in-lood bekoorde „Appeiplukster" ons het meest, het „Schoothondje" doet enige afbreuk aan de klassieke sfeer „Mej. K." is een schilderachtig por tretje met een spontane losheid van vormgeving, het beste stuk uit de col lectie. De expositie in de Kerkuil sluit goed aan bij de zoeven besprokene, is ech ter strikt beperkt tot het smaakvolle, maar dan ook zeer verfijnde, gebruiks voorwerp. In bijna huiselijke sfeer hebben we er zeer vrouwelijke artike len bewonderd: diverse geglazuurde potterie, weef- en borduurwerk, in leer gebonden boeken en van eigen atelier stoffen tassen, lampekappen, kleedjes en meubeltjes in geraffineerde kleur schakering. Een expositie waar goede smaak aanschouwelijk onderwezen wordt. L. T. bank had te verantwoorden. Ofschoon de verdachte de feiten, zij het dan met een enkele correctie, toe gaf, bracht hij verschillende omstandig heden naar voren, die hem tot die op lichting hadden gedreven. De officier eiste een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan 4 voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. In zijn pleidooi verzocht de verdedi ger, mr. J. H. Smeets, verdachte te ver oordelen tot een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan de tijd tot op heden in detentie doorgebracht onvoorwaarde lijk en de rest voorwaardelijk. Hij voeg de daaraan toe'het verzoek hem direct in vrijheid te stellen. Na kort beraad besloot de rechtbank tot dit laatste niet over te gaan; zij be paalde de uitspraak op 11 December. Hedenmorgen omstreeks 6.30 uur sloeg de bliksem in de schuur van de tandbouwer W. Vink aan de Spieringer- weg. De naar hun werk gaande arbei ders, die toevallig voorbijgingen, sleep ten met man en macht het vee en de machines uit de brandende schuur, die totaal afbrandde. De brandweer wist echter het woonhuis en een nabij gele gen berg tarwe te behouden. Hedenavond organiseert de suppor tersvereniging H.B.C. een vergadering in het R.K. Verenigingsgebouw, waarbij een definitief bestuur zal worden ge kozen. Tevens zal worden getracht, het aantal deelnemers dat H.B.C. bij uit wedstrijden vergezeld, uit te breiden. Van 29 November tot en met 6 De cember bestaat gelegenheid om Land- bouwvacantiebonnen in te wisselen tot een bedrag van 15.zowel voor ge- organiseerden als voor ongeorganiseer den. Men moet zich daarvoor bij voor keur des avonds vervoegen aan het adres M. J. J. Mooren, Res Novaplein 33, Heemstede. Tevens zijn daar opplak- boek-jes verkrijgbaar. Er gaat tegenwoordig geen vergade ring voorbij van de „Onderlinge Tuin liedenvereniging" cf er zijn leden die telkens opnieuw bewijzen, wat men met geduld en overleg kan bereiken. Zo was op deze vergadering een Orchidee aanwezig met vijf bloemen, die niet in een kas maar in de huiskamer is groot gebracht. Nadat de voorzitter, de heer W. A. v. Zadel een vijftal nieuwe leden had ge ïnstalleerd, verkreeg de gemeente-se cretaris van Heemstede, de heer N. Vos het woord om in vogelvlucht een be schrijving te geven over de ontwikke ling van Heemstede. Nadat de heer Nieuwenhuis nog een, en ander had verteld over de Begonia cultuur werd deze zeer druk bezochte vergadering met een dankwoord van de voorzitter aan de heer N. Vos ge sloten In de Patronaatszaal vierde Katholiek Thuisfront Woensdagavond zijn één jarig bestaan. De voorzitter, de heer Lindeman, gaf een overzicht van het geen Katholiek Thuisfront heeft ge presteerd. Spr. herdacht de in Indië overleden Zandvoortse militair Piet Zegwaard en de aldaar gewonde Peter Versteege, die gelukkig thans buiten le vensgevaar is. Dank werd gebracht aan kapelaan Vroklage voor wat deze voor Thuisfront heeft gedaan. De niéuwe geestelijke adviseur, kapelaan Nijman, heette men welkom. Hierna leidde de heer Adalf de films „Sprookjesachtig Indië" en „Brengers van recht en orde" op geestige wijze in. De vice-voorzitter, de heer Van der Moolen leidde de tweede toneelavond van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in en hij wees er op dat de V. V. V. thans minder leden telt dan vóór de oorlog. Indien men Zandvoort wil maken tot een bloeiende badplaats, dan is een krachtige V. V. V. onont beerlijk. Het Vrije Toneel voerde daar na op „Aan d'oever van een snelle vliet". Na alle jubel, die de film „Het !ied van Bernadette" is vooraf gegaan, heb ben ook wij in stille bewondering kun nen genieten van deze rolprent, ver vaardigd naar de gelijknamige roman van Franz Werfel over de wonderbare verschijninigen in Lourdes en de een voudige figuur, waarom deze zich con centreren: Bernadette Soubirous. Gaat Werfel's roman dieper op de ge beurtenissen in, en worden daar de in nerlijke conflicten van Bernadette ster ker behandeld, de wijze, waarop Henry King, de regisseur, de geschiedenis in beeld heeft gebracht, dwingt alle be wondering af. En dit niet zozeer om de uitstekende verzorging, die de film alleen al boven andere evenzeer bejubelde films klasseert, maar vooral om de tactvolle manier, waarop hij dit uiterst tere on derwerp heeft behandeld. Hij heeft kans gezien met goede smaak ieder vals sentiment, dat bij de meeste heiiigen-films zo gauw naar voren komt, te vermijden. Door de ver schijningen zo sober mogelijk te behan delen, komen de reacties bij Bernadette uitstekend tot hun recht. De bijzondere aandacht, die hij aan de kleinste détails schenkt, maakt de houding van dit simpele boerenmeisje zeer begrijpelijk, waardoor ook de toe schouwer overtuigd wordt van de waar heid van haar woorden. In deze film worden de groten der aarde, de machtigen, de zelfverzekerde rationalisten overwonnen door de een voud en de natuurlijke onverzettelijk heid van een arm meisje, de domste leerlinge van haar klas, die op alle slu we vragen van priesters, heidenen en profiteurs haar perfecte antwoorden geeft. Jennifer Jones, die in haar rol van Bernadette prachtig spel te zien geeft, is de verpersoonlijking van deze figuur zoals wij ons die steeds hebben voorge steld. Natuurlijk en zonder enige show geeft zij Bernadette de juiste plaats te midden van alle opwinding en verdacht makingen. Bij het zien van haar spel vergeet men gaarne de enkele scènes, die de regisseur op Amerikaanse wijze meende te moeten behandelen. Al met al kan men zeggen, dat deze film, die van morgén af in Rembrandt draait, meer dan de m>eite waard is om gezien ce worden. Katholiek en niet-katholiek zal ontroerd worden door de sublieme weergave van het Lourdes-wonder, waarvan voor hen, die in God geloven, geen uitleg nodig, en voor hen, die niet in God geloven, geen uitleg mogelijk is- Heden (Donderdag) avond 8 uur houdt de K. A. B. de eeïste avond van een serie onder de titel „Reddend Christen dom". Kapelaan Heemskerk uit Haar lem zal een inleiding houden. om voor iemand een ge schikt St, Nicolaasgeschenk te bedenken. Hebt U wel eens gedacht aan een aardige schaal PLANTEN of een KAMER PLANT in SIERPOT? Komt D eens zien? BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg: 18 Heemstede Telefoon 2-80-80 (Adv.) Op Zondag 30 November VelsenDCV HelderDEM ADO—APGS WEZaandijk AssendelftIEV DSS—Sloterdijk NAS—WD Onze GezellenASVK ASC—TYBB Alphen—SJC WSBLugdunum LisseBodegraven Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag wor den onderzocht en zo nodig gerectifi ceerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal be richt krijgt. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoeken de club 2, gelijk spel 3. De 18 M3 grote licht-brulboei, die op de girens van de drie-mijlszone voor IJmuiden verankerd ligt is Woens dagnacht tengevolge van het zeer stormachtige weer losgeslagen en in Zuidelijke richting afgedreven. Vanmid dag 12.30 uur is de boei ongeveer één K.M. ten Zuiden van Zandvoort op de tweede zandbank aangespoeld. De In spectie van het Loodswezen zou in de namiddag een onderzoek instellen op welke wijze de boei van de zandbank ge sleept zal kunnen worden Radiografisch zijn de schepen in kennis gesteld van het uitvallen van de boei. Het Haagse Bijzondere Gerechtshof veroordeelde vandaag drs. F. Weinreb tot drie jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven, wegens hulp verlening aan de vijand. Tegen hem was tien jaar geëist. Uit de overweging van het vonnis blijkt, dat het Hof het op stellen van emigratielijsten voor Joodse landgenoten bewezen acht alsmede het incasseren van grote bedragen hiervoor. Gisteren een babbeltje gehad met Sinterklaas. Hij zag. er goed uit enhet was alsof zijn zilveren baard nog mooier glansde dan vorig jaar. Hij zetelde ergens in een lunch room en liet de kindertjes tot hem komen. Zijn zwarte Pieten vielen vooral op door de fraaie vorming van hun kuiten en hun vuurrode lippen, waarop de dames jaloers zouden kunnen zijn. Tijdens een pauze maakte ik van de gelegenheid gebruik, met St. Nicolaas een praatje te maken over allerhande aangelegenheden, die kinderen minder interesseren. „Waarom heeft men u niet uitgenodigd," zo vroeg ik, ,,tot de con ferentie van de Grote Vier?" „Omdat het dan de Grote Vijf zou zijn," aldus St. Nicolaas, „en men is nu eenmaal aan het getal vier gewend.'' ,,U hebt zeker de prijsverlagingen wel toegejuicht, St. Nicolaas? Ze liggen alle op het terrein van koek en zoetigheden en u zult er ongetwijfeld enorme hoe veelheden van gekocht hebben." „Het bezwaar is nu juist, dat de mi nisterraad van Nederland mij heeft tuk gehad, omdat de verlagingen Maandag ingingen en ik met mijn inkopen :,al reeds klaar was. Al mijn hoop is nu ge vestigd op de spekbokking, van welk artikel ik er enkeie honderdduizenden in bestelling heb bij verschillende win keliers." „Kan het aantal stakers in Frankrijk, dat bijna één millioen bedraagt, u be vredigen?" Verontwaardigd schudde St. Nicolaas met zijn baard. „Ik hou niet van staken en ik zou de gezichten der mensen wel eens willen zien, wanneer ik er op 5 December het bijltje bij neerlegde." „Hoeveel is het gemiddelde inkomen van uw Pieterknechten?" „Het salaris is vastgesteld door de Rijksbemiddelaars en volgens een col lectief oontract, maar daar ga ik boven, want als ik dat niet doe, gaan mijn zwarte knechten in de zwarte handel en die acht ik net zo verfoeilijk als staking. Nu en dan geef ik de Pieten een paar nylonkousen voor hun vrouw en ook probeer ik ze wat te sussen met het be talen van reisuren, want ze moeten soms ver weg, om hun taak te ver richten.'' „Reist u liever per vliegtuig of neemt u de boot, speciaal als u naar Neder land komt, om het lied dat er over ge zongen wordt?" „Ik wil u wel verklappen, dat wijt d. w. z. ik en mijn personeel, een zeer intens gebruik maken van de helicop- tère. Die moderne dingen kunnen op een schoorsteen landen en u weet, dat ik deze rookuitlaters zeer gaarne benut. Overigens reis ik het liefst op mijn paard, dat even oud is als ik en voor welk beest ik een ogenblik benauwd ge weest ben. toen het bericht in de krant kwam, dat paardenvlees zonder bon verkrijgbaar gesteld zou worden." Heeft u gelezen, goed Heilig Man, dat in ons land sinaasappelen verkocht zijn1 met enige honderden procenten winst?" De Sint werd paars naast -zijn baard en hij stampte met zijn staf op de grond, zodat ergens in de omtrek vele kinderen begonnen te huilen, z» kwaad had men de goedhartige man nog nooit gezien. „Dat is ook niet via mijn departe ment gegaan en daarom liep het mis." „U hebt wel gelezen," vervolgde de Sint, nu weer een en al gemoedelijk heid, „dat de schilderijen, die Van Meegeren gemaakt heeft, aan de eige naars zijn teruggegeven. Ik heb er nu weer twee, die ik al bij voorbaat ver kocht heb en waarvan ik een groot deel van mijn uitgaven in Nederland kan dekken. Tussentijds zal ik trachten nog eens uit Spanje te komen, om de arme gevangene in de bajes te bezoeken.'' „Wat valt u van de verlanglijstjes het meest op?" informeerde ik. „Tja," steunde de grijsaard, „dan zou ik even mijn statistieken moeten raad plegen." En terwijl hij Pieterman in een ijlings gebracht kaartensysteem liet rommelen, sprak hij: „Hoe komt het, dat de Nederlandse vrouwen veel meer dan vroeger lippenstiften, rouge en nagellak op hun lijstje hebben staan? Worden zij lelijker? Wensen ze meer aantrekkingskracht? Zijn de mannen veeleisender? Ik weet het niet." ,.En wat de mannen betreft?" „Die vragen slechts zeer weinig, waar schijnlijk omdat hun vrouwen zoveel vragen.'' Diep buigend nam ik tenslotte af scheid van de kindervriend, die ik on getwijfeld in de komende dagen dik wijls zien zal, gekleed in een van de kleurige gewaden uit zijn garderobe IJMUIDEN, 27 November 1947. Kw. 168 f 1460.—, 54 f 1600—, 3 f7095— 104 f 530—, 108 f 630—, 91 f 1230—, 52 f 980.59 f 1160—, 227 f 750—, IJm- 271 f 990—, 81 f 1215—, Trawlers f 2496- Aanvoer 70 kisten tarbot en tong, 85 schol, 20 schar, 75 wijting, 80 schelvis, 20 kabel jauw, 2100 kisten verse haring. AMSTERDAM, 26 November 1947. Het aanbod in claims Kon. Olie voor buitenlandse rekening was vandaag be- langrijk minder dan gisteren, zodat om aan de locale vraag te kunnen voldoen» de prijs opliep. De koers der aandelen kwam eveneens op hoger niveau. Het slot kwam op circa 306. De claim* stegen tijdelijk tot 1946 en sloten op f 941— f 945— De overige markt bleef nagenoeg geheel verwaarloosd en de handel bleef dan ook zeer stil, waardoor de koersen een ver dere teruggang te zien gaven. 73. De geruch ten van de spo kende gitaren ver spreidden zich snel door de stad. Er zijn veel mensen die zich pas tevre den voelen als se kunnen griezelen en zo gebeurde het, dat de gitaar- fabriek werd be stormd door men sen die meer op opwinding gesteld waren dan op gi taarmuziek. De naam „Terpsycho- re" werd in Do- kie's stad even bekend als in het oude Griekenland, waar ze de naam hadden uitgevonden. Het was avond. Kabaster. de tude aapjeskoetsierreed met een laat vrachtje door de stille straten. De gehandschoende hand van het vrachtje rustte op een vioolkist. Vele bezitters van 1'erpsychore-instrumenten hadden zich. ergens in hun huis verborgen, zwaar gewapend en met. eacrw kloppend hart. Onder hen bevond zich Willy Kop. Hij baf1 onder zijn vleugel verschanst, met zijn telefoon naast zicfi'e zijn ly Kop deed aan muziek en aan boksen. De mensen die - -gn muziek hebben gehoord, zijn eenparig overtuigd, dat het oo Willy's sterkste kant is. Wij suilen met.hem afwachte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2