Tl l 1 4: Herstel van Duitsland mag niet voorgetrokken worden TV r Loon- en prijspolitiek moet worden gehandhaafd FRANKRIJK, ZIEKE IN CRISISUUR Z D M Rapport der Benelax-landen Verbetering van de lonen der landarbeiders bepleit r Wij luisteren naar NIEUWE BONNEN Dr. Holtrop voijst op het gevaar van inflationele prijsontwikkeling ir. "Setmsma L Meningsverschil inzake ondernemingsraden tussen katholieken en socialisten V J Studenten kosten geld! C.A.O. voor dagblad journalisten v&Kdwipiin.$ DONDERDAG 27 NOVEMBER '19» PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICH1 Öe algemene chaos maakt de toestand rijp voor verrassingen helpen bij de meeste pijnen TWEEDE KAMER Toch moeien ze ook een Sinierklaasgeschenk hebben. Geef „UW" siudeni een abonnement op DE TIJD (iegen speciaal studenten tarief Schrijf nog heden 'n brief kaartje aan de administra tie N.Z. Voorburgwal 65-73 en wij zorgen voor de toe zending vanaf 5 December. Raadselachtige (Wordt vervolgd) GRENSVERKEER MET DUITSLAND Beurs van New York 2 ich ten aanzien van de situatie in Frankrijk aan. voorspellingen te wagen, is een riskant bedrijf. Iets anders is het, vast te stellen, dat deze situatie critieker is dan Frankrijk er sinds de oorlog een gekend heeft. Heel moeizam en traag is het industriële en commerciële herstel in zijn werk ge- gaan. Voortdurend hebben de Franse economen him plannen en bedoelingen zien afbrokkelen op de tegenwerking der door politici van links opgezette bevol king. De stakingen, die keer op keer de len der productiemachine tot stilstand brachten, hebben de genezing van het gewonde lichaam der natie ingrijpend gehinderd en het gevolg is dat de pa tiënt nog altijd bedlegerig is. Op deze stakingen, op deze voortdurende sabo tage van het economisch apparaat, is het regeringsmes aldoor weer bot ge- Worden. Dat moet wel in het oog sprin gen, wanneer men nagaat dat aan het begin van dit jaar het kort-levende ka- binet-Blum een prijsverlaging van 5 pet. invoerde, dat Ramadier, Blum's opvol ger, ook 5 pet. van de prijzen af deed, terwijl een van de laatste daden van Ra- madier's ploeg is geweest, de prijzen te verhogen met een percentage, dat voor sommige goederen in de tientallen loopt. Door de tegenwerking van de C.G.T., het grote Franse vakverbond, dat, hoe- Wel lang niet alleen uit communisten bestaande, voor het merendeel door communisten wordt geleid, is de prijzen, politiek der regering mislukt. Op grond van de hóge prijzen geven nu de com munisten de regering de schuld van de huidige onrechtvaardige standaard der lonen! De normale werkman, de klei ne ambtenaar, de eenvoudige kantoorbe diende, zij en vele anderen kunnen van hun magere inkomens de fabelach tige prijzen niet betalen, die de winke liers voor hun waren moeten vragen. Natuurlijk, zij zouden deze waren wel hebben kunnen kopen, althans veel be ter dan thans, indien de C.G.T. zijn le den niet onophoudelijk tot steking had aangedreven en de regering een kans gelaten had, haar politiek tot verlaging van het prijspeil af te wikkelen. Doch daar spreken de communisten niet over, en de weinigen, die er wel over spreken, Worden niet gehoord door de menigte, die slechts aandacht heeft voor de el lende van het ogenblik en niet van gisteren of morgen weten wil. Het ogenblik kent inderdaad grote efllende onder tallozen van de minder aanzienlijke volksklassen. Uiteraard kan men het probleem niet oplossen door nu de lonen naar de prij zen op te trekken. Dit immers zou bin nenkort weer prijsstijging veroorzaken en dus in het geheel geen baat geven. De meest voor de hand liggende uitweg Zou de import zijn van minder dure artikelen. Vermoedelijk zijn de Ameri kanen bereid in het kader van de tussentijdse hulp-actie deze import zon der contante betaling te verzorgen en Wellicht brengt het plan-Marshall, toe gepast in Frankrijk, een oplossing op langere termijn. Door tegen de uitvoering van het plan- Marshall en alles wat daarmee samen hangt te ageren, trachten de commu nisten de chaos die zij thans geschapen hebben te bestendigen. Hun oogmerk is ongetwijfeld door het kweken van alge hele ontreddering iedere regering het regeren onmogelijk te maken. Voor het hioment hebben zij dit doel ten volle be reikt, en ofschoon Schuman zich tot eerste taak gesteld heeft, de orde in het land te herstellen is het niet erg Waarschijnlijk, dat hij dit op andere wijze zal kunnen bereiken dan door aan de algemene kreet om loonsverhoging, welke de leuze is die de ontelbare stakers als wapenspreuk dient, gehoor te geven. Met de zekerheid, dat de remedie niet de juiste is en dat binnen korte of lange tijd de kwaal van wanverhouding tussen loon en prijs zich opnieuw zal openbaren. e precafre omstandigheden, waarin Frankrijk zich thans bevindt, stel len het land voor een opgave, die enorme krachten eist en die ongetwijfeld bij zal dragen tot de nationale uitput ting. Wanneer Frankrijk aldus zijn eco nomische krachten zal hebben opge bruikt, wanneer het inderdaad hijgend en weerloos de dingen over zich zal moe ten laten komen, dan is het uur van de communisten aangebroken. De jongste geschiedenis kent genoeg voorbeelden waaruit blijkt dat voor staatsabsolutisti- sche stromingen geen betere kans op verwerkelijking bestaat dan wanneer een land van zijn economische krachten is beroofd. Het Rusland van 1917 zag het Leninisme zegevieren temidden van verwarring en nederlagen, van politieke troebelen en economische onmacht. In Duitsland, in Hongarije enz. kwamen da delijk na de eerste wereldoorlog de S-partacisten, de Radenregering, en Hitler's Ijeweging kwam aan de macht na een periode van economische crisis gelijk Duitsland sinds Napoleon niet meer had gekend. Mussolini voerde zijn staatsgreep .in Italië uit, terwijl het land r.og volop in de naoorlogse malaise verkeerde en de samenwerking tussen de politieke partijen alles te wensen overliet. Men kan zeggen, dat er thans in Frankrijk een toestand heerst, die sterk gelijkt op die, waarin vroeger revolu ties ontstonden. Frankrijk is, zoals een ernstig zieke in de crisis, uiterst kwets baar. De situatie wordt steeds rijper voor iets ongewoons, voor een staats greep, een verrasing, een plotseling schaakmat. Het is waarlijk geen won der, dat de grote meerderheid van het niet-communistische bevolkingsdeel met verlangen uitziet naar de komst van de „sterke man," die het onheil wel licht nog kan keren: dat men zich richt naar de kampioen van het anti-com- munisme, Charles De Gaulle. Hij blijft echter zwijgen, en het is sterk de vraag of hij met zijn nog weinig hecht geor ganiseerde, niet zeer strijdbare Rassem- blement du Peuple Frangais een te genwicht vormt, zwaar genoeg om, des noods, de gedisciplineerde, felle commu nisten werkelijk partij te geven. Mis schien echter zijn het bestaan van zijn partij en de onzekerheid omtrent haar stootkracht reeds genoeg om eventuele communistische plannen wat te vertra gen en de kansen, die de algemene chaos voor een communistische verras sing schept, te doen voorbijgaan. En mogelijkerwijze is het daarna de tijd, die raad schaft. Woensdagmiddag hebben de gezanten van Nederland, België en Luxemburg te Londen de gezamenlijke nota over handigd aan de secretaris-generaal van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. In de nota, waaruit wij gisteren reeds de belangrijkste aanbevelingen der Be- nelux-groep gaven benevens de eis dat deze landen gehoord wensen te worden, voordat definitieve beslissingen worden genomen, wordt verder nog gezegd, dat de drie landen niet streven naar ver groting van hun veiligheid door middel van sterke vermindering van het Duitse productievermogen, behalve voor typisch destructie-materiaal, waarvan de pro ductie moet worden verboden. Bevordering van het Duitse bedrijfs leven door enige maatregel, die het tegenover het geallieerde bedrijfsleven zou bevoordelen, zo zegt de nota ver der. is onduldbaar. De welvaart van Nederland, België en Luxemburg en hun samenwerking by het herstel van de welvaart en de handhaving van de veiligheid verdienen minstens evenveel aandacht als de belangen van Duits land. Het is van belang op te merken, al dus de nota, dat de politiek der grote mogendheden in Duitsland in menig ZWITSAL TABRIEKEM APELDOORN opzicht hetzelfde beoogt als de aanbe velingen der drie regeringen. Het theo retisch productiepeil in de Britse en Amerikaanse zones is aanzienlijk ver hoogd. De meerderheid der grote mo gendheden heeft zich uitgesproken voor economische eenheid van Duitsland. In alle zones is de politieke structuur ge- evolueerd naar de instelling van staten (Lander) als noodzakelijke basis voor het uiteindelijke federale bestel. De mate van zelfbestuur voor de Duitsers is uitgebreid en het bestuur van de ge allieerde bestuursraad is minder militair van karakter geworden. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft te kennen gegeven, dat hij de raad van ministers te Londen nogmaals wil voorleggen het voorstel van zijn voorganger, Byrnes, volgens hetwelk de vier grote bezettende mogendheden een verdrag zouden slui ten, dat de ontwapening en demilitari- satie van Duitsland voor 40 jaar moet verzekeren. De drie regeringen bevelen dit plan ten zeerste aan. Ofschoon zij met voldoening gecon stateerd h?bben, dat de grote mogend heden, wat haar politiek jegens Duits land betreft, bovengenoemde algemene beginselen aanvaard hebben, voelen de drie regeringen zich genoopt uiting te geven aan haar teleurstelling, dat de bezettingsautoriteiten in vele opzichten niet voldoende aandacht geschonken hebben aan de vitale belangen der drie landen, vooral op economisch gebied. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat 19 Russische onderdanen uit het land zijn uitgewezen wegens „inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van Frankrijk" in de huidige periode van maatschappelijke onrust. Zij zouden reeds over de Frans-Duitse grens gezet zijn. Japanners, eet meer spek Een lieve schoonmoeder Zeventien Robinsons Ongewenste vrijheid Beaverbrook te oud en te rijk om in Engeland te blijven. Japan had in de afgelopen week te weinig eten, en het ministerie van Handel en Nijverheid te Tokio heeft daarvoor een prachtige verklaring gegeven. Het kwam zo: de huisvaders tvaren de bossen in gestuurd om brand hout te hakken, want de kachel en het lor nu is moesten toch zeker branden, °ok al was er geen steenkool genoeg. Zij hakten zo hard, dat een groot deel van he nabij dorpen en steden gelegen bos sen er aan ging. Dit dreef de wilde zwij gen, die gewoon waren in deze bossen te jagen, naar de boerderijen, waar zij öe akkers omwroetten (ongeveer 10 pOt. van de bebouwde oppervlakte werd al- hus vernield) en ook het vee niet met rbst lieten. De schade was aanzienlijk en deed zich blijkbaar in geheel Japan gevoelen. En bleef het nu maar bij het voedsel. Maar neen. De boeren bemerk ten weldra, dat de zwijnen zich slechts hoor geëlectrificeerd prikkeldraad lie ten tegenhouden. Gevolg: Japan heeft °°k gebrek aan electriciteit (doch dat han natuurlijk ook wel rechtstreeks aan het kolengbrek te wijten zijn). Zou er hu eerstdaags spek op de Japanse tafels Verschijnen? Janet Attlee, de oudste dochter van de Engelse eerste minister, is ge trouwd met Harold Shipton, een electro technisch ingenieur. Mevrouw h.ttlee beschreef haar nieuwe schoon zon als „heel „pienter en heel lelijk, hetgeen een teken is, dat Janet uit lief- he trouwt." Goed bedoeld vermoedelijk, hiaar of Harold het aardig vindt? In Amerika schijnt bet toch niet allemaal rozegeur en maneschijn te zijn. De heer Harper Henry uit Los hngeles is tenminste met zeventien van *|jn kennissen enkele dagen geleden uit varen naar het eilandje Chirote te- genover de kust van Panama. De reizi- ?ers- twaalf boeren, waarvan vijf met echtgenoten, zijn van plan een hleuw leven te beginnen op het eiland, vat aan Harper Henry toebehoort. Zij ebben genoeg yan de hoge prijzen en n de woningnood in de Ver. Staten IV JT mder verwondering baart een be- XVI richt, volgens hetwelk ook in jj. Duitsland de toestanden zó wei- florissant ziyn, dat swnmige lieden voor de samenleving terugschrikken. Bin nenkort zullen in de Britse zione onge veer 7500 S.S.-mannen (lagere rangen, door de Engelsen geclassificeerd onder de „ongevaarlijken") voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De ervaring leert echter, dat vrijheid voor deze mensen minder begerenswaardig is dan het leven in de kampen. Verschillende reeds eer der in vrijheid gestelde gevangenen richtten tot de bezetters namelijk het verzoek, of ze weer in de kampen mochten terugkomen. Een man was veer tien dagen in de wereld geweest, toen hij weer aanklopte bij de poort van het kamp Bergedorf in de omgeving van Hamburg. Hij zeide dat hij, ofschoon het in het kamp ook niet prettig was, er toch nog liever was dan thuis, waar men niet voldoende voedsel had, in de kou zat en bovendien met verschillende vol wassenen in een enkele kamer moest sa menwonen. Van al deze dingen had hij in het kamp nooit last gehad. Wel een reclame voor de zorg, die de Engelsen aan hun gevangenen besteden. En een fraai lokaas voor politieke delinquenten, die zich tot nog toe schuil hi°lden. Nu Martin'Bormann nog! In Engeland evenmin enthousiasme over de huidige stand van zaken. Lord Beaverbrook, eigenaar van de dagbladen „Evening Standard", de .Dai ly Express" en andere publiciteitsorga- nen, heeft besloten zich terug te trekken uit het actieve leven, ten gunste van zijn zoon. „Ik ben te oud," heeft de no bele lord, die overigens niet meer dan 68 jaar is, verklaard, „te oud om de misten van de Theems nog langer te kunnen verdragen en te rijk om mij te kunnen laten slachtofferen door Zijner Majesteits fiscus." Hij gaat nu verhuizen naar de Bahama-eilanden, waar het kli maat zacht en lieflijk is en waar geen belastingen bestaan. Droomeilanden: geen winter en geen ontvanger. De zware Noordwesterstormen hebben de grote brul- en lichtboei, die drie mijl buiten IJmuiden in zee ligt en een zeer belangrijk baken voor de schepen is, losgeslagen. De boei is bij paal 67 onder Zandvoort aangespoeld. (Van onze parlementaire redacteur) De landarbeidersionen vormden het hoofdthema van het debat over de be groting van Sociale Zaken, waarmede de Tweede Kamer Woensdagmiddag een dag te laat, omdat het departement het tempo van de Kamer niet kan bijhouden - een aanvang maakte. Alle sprekers van alle fracties heb ben erover gesproken en zij hebben allemaal verteld, dat de lonen van de landarbeiders verbeterd moeten wor den. De heer Louwes, die op dezelfde dag in Den Haag geharnaste taal sprak van gelijke tendentie, schijnt de wind in de Kamer mee te zullen krügen. Overigens, al neigt de Kamer er dan toe, deze lonen te laag te achten, ver schillende sprekers hebben zich toch nog voorzichtig uitgelaten, blijkbaar om eerst de ministers maar eens te laten praten, Zoals alle zaken, is ook dit een uiter mate ingewikkeld probleem geworden, waarin men te maken krijgt met ver schillende soorten van berekeningen van verschillende instanties, welke be rekeningen elkaar natuurlijk niet geheel en al dekken. Het meest positief was de anti-revo- lutionnaire woordvoerder, de heer Smeenk. Hij vergeleek de lonen in de landbouw met de lonen in het bouw bedrijf, al gaf hij toe, dat een recht streekse vergelijking niet wel mogelijk is, omdat in de landbouw veel langere werktijden worden gemaakt. Niettemin kwam hij aan alle kanten tot de con clusie, dat de landarbeidersionen nomi naal vijf a zes cents onder de lonen van de bouwvakarbeiders liggen. Hij meende, dat hierin te voorzien ware door de lonen te verhogen tot 68 cent plus drie cent pensioenpremie en dit zou volgens de berekeningen het ge middelde gezin in Nederland slechts te staan komen op een kostenstijging van elf gulden en één cent per jaar. Maar de heer De Kort (K.V.P.) gaf weer heel andere berekeningen, n.l. van de Stichting voor de Landbouw en bere keningen van de minister. Hij wilde daar het oordeel van de minister over horen, maar stelde in ieder geval alvast voor op, dat de lonen van de landarbeiders geen achterstand mogen vertonen. Dit was de kern van alles wat er be toogd werd over dit onderwerp. Een tweede kwestie, die aan het licht trad, was 'n meningsverschil tussen de katholieken en de socialisten inzake de ondernemingsraden. De socialistische woordvoerder, de heer v. d. Born, begon met mede te de len, dat zijn fractie om practische rede nen geporteerd is voor een regeling van de ondernemingsraden buiten de regeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties om. Daar deelde de heer De Kort op mede, dat zijn fractie er over wegend bezwaar tegen had; de anti- revolutionnairen en de christelijk- historischen bleken zich bij de katho lieken aan te sluiten. Het was nu niet het ogenblik, de zaak uit te vechten; het gold slechts een positiebepaling; maar men mag met spanning afwachten, hoe de regeringspartners de zaak zullen op lossen. Dit is nu een van die punien, waarop zij zullen moeten bewijzen, dat zij het over belangrijke zaken met el kaar ook werkelijk eens kunnen worden. Het is overigens van enige betekenis, dat de socialisten hun standpunt slechts om practische redenen zeiden in te nemen. Ook over de kindertoeslag is, vooral van katholieke zijde, het een en ander gezegd, maar dat was eigenlijk meer om de zaak, na wat prof. Romme er bij de algemene beschouwingen reeds over in het midden had gebracht, warm te houden. Over de loon- en prijspolitiek hoort men hier en daar de Kamer grommen. De heer v. d. Born liet weten, dat de blijvende steun van zijn fractie aan de loon- en prijspolitiek in niet geringe mate bepaald zal worden door de vraag, of de prijzen omlaag zullen gaan. Het is te hopen, dat minister Drees zo verstandig zal zijn niet te verklaren, dat de prijzen biykens de jongste be richten reeds gedaald zijn, want prof. Brouwers heeft hem juist dezer dagen die weg geblokkeerd door openhartig te verklaren, dat deze prijsdaling, of wat een onberaden en verdachte pro paganda daarvoor door wil laten gaan, van weinig betekenis is voor het hui dige prijspeil. Als de regering eens een keer aan welbewuste voorlichting doet, dan zit er nog. een luchtje aan ook Van verschillende kanten, ook van katholieke zijde, is overigens betoogd dat men het loonplafond niet al te strak moet handhaven. Dat is voor de verhoging van de arbeidsprestatie be paald fnuikend. Andere onderwerpen, die werden aan geroerd, waren de onbevredigend wer kende noodregeling voor ouden van da gen, alsmede de sociale bijstandregeling, oftewel de werklozensteun, die de heer Steinmetz oordeelde in vooroorlogse mis standen te zijn teruggevallen. En de heer Hacke van de Partij van de Vrijheid klaagde natuurlijk zou men haast zeggen over de hoogte van de sociale lasten, die hem er toe bracht, zich af te vragen of we weer niet voor het oude dilemma staan van het economisch mogelijke en het sociaal wenselijke. Minister Drees heeft een begin ge maakt met het beantwoorden der spre kers. De lof, die men hem van vele kanten had toegezwaaid, ontving hij met gepaste bescheidenheid. De critische opmerking, dat er van zijn departement toch zoveel noodrege- lingen komen, beantwoordde hij met er op te wijzen, dat dit veroorzaakt wordt door twee factoren: de spoed, die men met alles moet betrachten en de nood zakelijkheid, om over nieuwe regelingen eerst met alle betrokken organisaties tot overeenstemming te komen, wat een tijdrovende procedure oplevert. De wet op de minder-valide arbeids krachten hoopte hij met 1 Januari in werking te kunnen doen treden, nadat er inmiddels al heel wat van dergelijke arbeidskrachten een plaats in het be drijfsleven gevonden hebben. Vandaag gaat de minister verder. liedjesboek snoepgoed kwaliteit bovendien! Chocolade letters 50 cent per 100 gram. Borstplaat 20 ct. Fondant-Borstplaat 27 ct. p. 100 gr lChocolade fdjverje soorten) 35 cl per 100 gram. DONDERDAG HILVERSUM U, 415 M.: 17.00 Jeugd journaal, 17.30 Geest. lied.. 17.50 Over zee, 18.00 Land- en tuin bouw, 18.15 Marsmuz.. 18.30 Gram.. 19.00 Nieuws, 19.15 Pianoduo, 19.45 Gram., 19.55 Bach, 20.00 Nieuws, 20.13 Steravond, 21.30 Vaart der volken, 21.50 Gram., 22.30 Nieuws. 22 45 Overd., 23.00 Cembalo, 23.30 Orgel. HILVERSUM I. 301 M.: 17.00 Ka- leidoscoop, 17.20 Portielje. 17.30 Sky- masters, 18.00 Nieuws. 18.15 Sport, 18.30 Strijdkrachten, 19.05 Person, 19.15 Kleinkunst. 19.45 R.V.D., 20.00 Nieuws, 20.15 Phil, ork., 21.15 Fer- guut, luisterspel, 22.15 Metropole- ork., 22.45 Moderne economie, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. VRIJDAG HILVERSUM II, 415 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., 7.30 Morgen gebed, 7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 815 Gram., 10.15 Boek der boeken, 10.40 Gram., 11.00 Zonnebloem. 11.35 Als de ziele luistert, 11.45 Zang, 12.03 Piano-fluit. 12.33 Stafmuziek, 13.00 Nieuws, 13.20 Stafmuziek, 13.40 Gram., 14.00 Kamer kwartet, 14.30 Gram., 15.30 Pianokwartet. 16.00 Gram.. 17.00 Na school. 17.15 Gram., 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Volksliederen. 18.25 Jeugd, 18 40 Gram., 19.00 Nieuws, 19.15 Voedings voorlichting, 19.30 Cembalo, 20.00 Nieuws. 20.12 Gew. man, 20.20 Han del. 21.00 De drie landen. 21.15 Ork., 21.50 Oud Testament, 22.30 Menuhin, 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, 23.30 Gram. HILVERSUM I, 301 M.: 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.. 10.00 Morgenw.. 10.20 Gram., 10.30 Vrouw. 10.45 Mo zart-Liszt. 11.15 Voordr., 11.30 Johan Jong, 12.00 Skymasters. 12.38 Pierre Palia. 13.00 Nieuws. 13.15 Renova. 13.45 Gram.. 14.00 Koken. 14.20 Gram.. 15.00 Boeken, 15.20 Kamer- ork., 16.00 Virtuoso. 16.20 Tussen twaalf en zestien, 17.00 Filmland. 17.20 Bruckner. 18.00 Nieuws, 18.15 Felicitaties. 18.30 Striidkr.. 19.15 Jan Vogel, 19.30 Geloof, 20.00 Nieuw-. 20.30 Probleem van het leven. 21 00 Gram., 21.30 Radiorakel. 21.50 Cello. 22.15 Swing. 22.40 Vandaag. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. ..Canada roept Nederland" golflengte 16.84 en 19 58 M. Donderdag 27 Nov. 7.308.00 n.m. Nieuws. Economisch overzicht. De ont dekking van Canada (Dauphin). Vrij dag 28 Nov. 7.308 00 n.m. Nieuws Arbeidsoverzicht. Sport in Canada (skiing). Zaterdag 29 Nov 7.308.00 n.m. Under Blue Canadian Skies. Po pulaire muziek. DE TIJD In de druk bezochte algemene verga dering vap de vereniging (J3e Nederland se Dagbladpers 1945" is, slechts op enige ondergeschikte punten gewijzigd, met algemene stemmen aangenomen een ontwerp voor een collectieve arbeidsover eenkomst voor dagblad journalisten, waarover tevoren tussen de N.DP. 1945 en de Federatie van Nederlandse Journa listen overeenstemming was bereikt. In dezelfde vergadering zijn als be stuursleden van de N.DP. 1945 bij ac clamatie herkozen de heren J. van de Kieft, algemeen directeur van de N.V. De Arbeiderspers (Het Vrije Volk), G. H. J. B. Bodewes, directeur van De Gel derlander, C. M. Dosker, directeur van de Maas- en Roerbode, J. W. Henny, di recteur van het Leidsch Dagblad, M. K. van Houten, directeur van Trouw. In de vacatures van wijlen de heer C. Slewe, directeur van De Volkskrant, en van de heer J. Groenewegen. directeur van de (AR.) Rotterdammer, die zich niet her kiesbaar stelde, werden gekozen de heren J. Kuypers, directeur van De Maasbode, en mr. H. Dikkers, directeur van de Prov. Overijss. en Zwoische Courant. Van 30 November tot en met 13 De cember zijn de volgende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB, KC 713. 023 Algemeen 2000 gram brood (geldig tot en met 6 Dec.) 024 Algemeen 100 gram bloem, zelfr. bakmeel of kindermeel. 025 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versn. 026 Algemeen 200 gram suiker, boter hamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versn. (reeds aangewezen) 027 Algemeen 100 gram vlees (gtidig tot en met 6 Dec.) 028 Algemeen 100 gram vlees (reeds aangewezen) (geldig tot en met 6 Dec.) 015 Reserve 800 gram brood (geldig tot en met 6 Dec.) 017 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 6 Dec.) BONKAARTEN KD, KE 713 521 Algem. 800 gram brood (geldig tm. 6 Dec.) 522, 523 Algem. 250 gr. suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaper. 524 Algem. 200 gr. suiker, boterham- strooisel of 400 gr. jam, stroop enz., of 200 gr. versnaper. (reeds aangewezen) 525 Algem. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinderbiscuits of kin dermeel 515 Reserve 400 gram brood (geldig tm. 6 December) 516 Reserve 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 713 (Bijz. arbeid, a^. moeders en zieken) 1005 Suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel, of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaper. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 711 S-01, S-03 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak S-01 Versnaper. 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstr. enz., of 400 gr. jam, stroop enz. S-03 Versnaper. 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Voor het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, dat te 's-Gravenhage in eerste jaarlijkse algemene ledenvergadering bij een was, en waarhij thans een 40-tal werkgeversverenigingen en vele individu ele ondernemingen zijn aangesloten, hield dr. M. W. Holtrop, president der Nederl. Bank, een voordracht, waarin hij er op wees, dat de loon- en prijspolitiek van de Nederlandse regering steeds als doelstel ling zou dienen te hebben, dat voor ons bedrijfsleven de internationale concurren tie mogelijk blijft. Tevens zal één van de pijlers van het regeringsbeleid moeten zijn de handha ving van de vaste wisselkoersen, waar toe ons land zich bij de overeenkomst van Bretton Woods verbonden heeft. Spreker erkende het gevaar voor een inflationele prüsontwikkeling in ons land ook na de geldsanering. Er is nog een langzame vermeerdering van de to tale geldcirculatie, welke, inclusief die van het girale geld in de eerste negen maanden van 1947 9 bedroeg. Gunstige factoren zijn dc toenemende industriële bedrijvigheid, de stijging van de personeelsbezetting en de stijging van de export-omzet. door BRAM VERSCHOOR 34) „Ferdinand was iemand, die voor op lichterij niet terugschrok, die stellig ook tot fraude in staat was geweest. Moge lijk bestond er «en of andere belan gengemeenschap tussen hem en zijn oom Karei". „Het komt mij voor, dat je zonder meer aanneemt, dat Ferdinand indertijd zijn zaak op heel losse schroeven heeft gezet, zoals zijn oom in Deventer ons als mogelijkheid te verstaan gaf," merkte ik op. „Wanneer er een vennoot was ge weest, zou dan Waldhof daar niet over gesproken hebben? En wat meer zegt: zou dan mevrouw Van Bemmelen zo zelfstandig hebben gehandeld by de ver koop van de onderneming?" Dit klonk aannemelijk genoeg. Ik maakte in die zin een aantekening. „Wat weten we van de oom, die ver dween? Een bezadigd heer, die echter van Parijs houdt en vroeger vlinders prikte, evenwel geen vlieg kwaad zou doen. Een vlieg is ook niet iets, wat je kan wensen te bezitten. Vroeger heeft Kareltje dus, als hij iets wenste te be zitten, geen rekening gehouden met zijn tedere gevoelens. Een zakenman, die stellig geen idioot is, echter al is hij rechtschapen en verstandig, toch een aanzienlijke som door zyn neef, de scha vuit, laat beleggen. Het is mogelijk, dat hü zich voor de opvoeding van de knaap verantwoordelijk heeft gevoeld en nu, nu er van dié neef niets terecht kwam, zijn eigen geweten sust door met zydelingse hulp te voorkomen, dat de roekeloze hals over kop in het ver derf stort. Het is echter ook mogelijk, dat hy zelf van zijn tegemoetkomingen plotseling genoeg heeft gekregen en in een bevlieging van walging, van woede, van vrees voor de toekomst, een einde aan de situatie heeft gemaakt. Wie vroeger vlinders doodde met een speld, kan later vergif toedienen aan iemand, die hy toch zelf niet ziet sterven. Edoch, Bram, dan zou hy dit vergif op goed ge luk tussen de slaapmiddelen gemengd moeten hebben en daarbij het risico hebben gelopen, dat een ander het in nam. Dit klopt niet erg met het over leg, dat een zakenman doorgaans eigen is. Hoe dan ook, de dag, volgende op die waarop de neef sterft aan vergiftiging, verdwijnt de oom, zonder enig spoor achter te laten. Zelfs in zyn huis, in zqn kamer, is alles, wat enige aanwij zing zou kunnen geven, verdwenen. Alle bescheiden moet hy hebben meegeno men of ze- zyn naderhand weggehaald. Hoewel dit laatste niet is uitgesloten, moet men het toch zeer onwaarschijniyk achten, aangezien er nergens een spoor van enige verwarring is, geen enkel te ken, dat er op wijst, dat een onbekende ergens naar heeft gezocht. Intussen staat wél vast, dat er een week later iemand in zyn huis een bezoek heeft afgelegd, want dan wordt zijn huishoud ster vermoord op schandalige manier. Deze huishoudster werd uit de weg ge ruimd, eenvoudig omdat ze te véél was. Niets werd by haar gestolen en indien de bezoeker elders in het huis zocht, werd hy niet door haar gestoord of be trapt, want zij lag in bed, ze sliep, toen de moordenaar haar kamer binnen kwam, ja, zelfs op het ogenblik, dat hy zich voor de moord over haar boog. Dan hebben we verder een dokter, een vriend van de verdwenen Karei, op wie een aanslag wordt gepleegd die, indien het slachtoffer om het leven ge komen zou zyn, het hele geval op een ongeluk zou hebben doen lijken. Deze geschiedt vóór de moord op de huis houdster. Alsof de dader toen nog meen de, zich met gecamoufleerde misdaden te kunnen bedruipen. We kunnen wel als zefker aannemen, dat op ons ge schoten werd, omdat we ontdekten, dat het ongeluk geen ongeluk, doch opzet was. Door onze ontdekking immers ver viel voor de dader het nut van de ca mouflage. De dokter weet in de Verste verte niet, wie er op hem geschoten kan hebben. Hij heeft de laatste dag voor de verdwijning van Van Bemmelen, zyn vriend nog bezocht, weet echter niets van een door die vriend aan mij juist die dag geschreven brief, waarin mijn raad dringend wordt gevraagd, zonder te vermelden waarvoor. Karei van Bemmelen, nog steeds niet teruggekeerd, is zeer ryk. Indien hij zou zyn omgekomen, zal, nadat zijn dood is vastgesteld, zijn bezit vervallen aan zijn naaste familieleden, met uit zondering vermoedelijk van een paar legaten aan de huishoudster en mis schien de dokter. Zyn geforceerde dood zou een verhaaste erfeniskwestie wor den. De begunstigden echter zullen zyn nalatenschap niet kunnen bemach tigen, voordat hij inderdaad iets nage laten heeft, dat wil zeggen, niet voor dat zyn dood vaststaat. Gaat het om de erfenis, dan is het waarschynlyk, dat men de dood niet zal kunnen vast stellenvoordat alle mededingers van de dader uitgeschakeld zyn, doch in dit geval zou de dader een erfgenaam moe ten zyn. We kennen het testament van Karei van Bemmelen niet en we hebben geen kans, het te leren kennen. Ver moeden kunnen we, dat er, behalve de reeds gesneuvelden, nog in voorkomen: broer Hans, zuster Sophie Zwart en dokter Meertens, bovendien, in de rech ten van Ferdinand tredend, mevrouw Van Bemmelen. Ik geloof niet, dat we een van deze vier als een monster-in- stilte mogen beschouwen, maar aange zien geloof alleen niet voldoende is om een misdaad.op te helderen, mogen w« hen toch ook niet alle vier bij voorbaat vrij pleiten, tenzij ze niet tot die mis daad in staat kunnen geweest zyn. Dokter Meertens viel zelf bijna als slachtoffer van een aanslag. Van die aanslag is echter niemand getuige ge weest. Is het mogelijk, dat hy die on geluk-scène zelf heeft gespeeld, om zich van alle verdenking te bevrijden? We zouden het ongeluk dan geheel moeten reoonstrueren en nogmaals op de plaats een onderzoek moeten instellen. De dok ter lykt me schrander genoeg voor zulk een camouflage. De Nederlandse betalingsbalans vertoont nog een zeer somber beeld en al mag men de kansen, dat het plan-Marshall voor een zeer groot deel gerealiseerd zal worden, thans gunstig beoordelen, onzeker is nog op welk ogenblik dit zal gebeuren en te gen welke voorwaarden. Van een wijziging der huidige loon- en prijspolitiek zal zowel de positie van de betalingsbalans als de budgetaire positie alleen maar ongunstiger kunnen worden. Ten aanzien van de levensmiddelen-sub sidies moet op een geleidelijke verlaging worden aangestuurd, in samenhang met de opvoering van de arbeidsproductiviteit. Handhaving van de overheidseontróle op het bedrijfsleven, is in overeenstemming met wat onze buitenlandse credietgevers wensen. Spreker eindigde met een dringend beroep te doen op de Nederlandse werk gevers tezamen met de arbeiders vakbeweging te blijven staan achter de loon. en prijspolitiek, die tot dusverre de regering, heeft gevolgd. Ir. M. H. Damme. president-directeur van Werkspoor, sprak over ..onderne mingsraden". Volgens spr. zal het in stituut van de ondernemingsraden, zoals wij dat reeds sedert jaren in ons land ken nen, op bevredigende wijze kunnen wor den ontwikkeld. Nodig is daarvoor ook begrip van arbeiderszijde. v Van bevoegde zijde vernemen wy, dat besprekingen gevoerd zyn met de En gelse bezettingsautoriteiten om te komen tot een beperkte mate van grensverkeer voor Nederlanders, die familie in Duits land willen bezoeken. Tot nu toe is van Engelse zyde echter nog geen antwoord binnengekomen op het Nederlandse rapport 26/11 25/11 Anaconda Copper 36:4 36% Bethlehem Steel 99'2 9914 Chrysler Corp. 61% 62 General Electric 35 3g% General Motors 58% 58% Hudson Motors 19% Kennecott Cooper 47* 49 Montgomery Ware 53/? as North American 18% 18\ Radio Coro. 10 10 Republic Steel 27% 27(4 chell Union Oil 30;,4 30% Southern Pacifir 45% 45 Southern Railwn 34*,2 34 Tidewater 22% 22% U.S. Steel 75-4 75/4 ex dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3