Verzet tegen communisme in Italië is groeiende Peters St. Nicolaas-geschenk 4 MOEILIJKE STRIJD IN DE BESNEEUWDE -K°** "**r BERGEN VAN GRIEKENLAND Opstandelingen hebben zich er stenig genesteld Echter veel verdeeldheid onder de strijdorganisaties NAAR VORMING VAN EEN OOSTELIJKE ENTENTE Besprekingen tussen Tito.en, Dimitrov in Sofia Poolse communisten plotseling pro-Duits Spaak keert zich tegen de communisten Voedselgebrek aanstaande Wandel ende ministers DONDERDAG 27 NOVEMBER 1947 PAGINA 7 De Kominform bevcd. Voedsel voor West- Duitsland Uzer en staal naar de Oostelijke zone Nieuwe credieten voor Griekenland? Cominform „broertje" van de Comintern Benelux en vrijstelling van invoerrechten Leerzame vertelling van een verwend jongetje, dat geen wensen meer had -• WÊ Mêéê» NEDERLANDSE PRIESTERS BIJ Z.H. DE PAUS Met 1S00 man troepen aan boord Terwijl de communistische terreur in Italië met de dag: ernstiger wordt en "ageiyks uit alle delen van het land overvallen en gevechten gemeld wor den, groeit in geheel Italië het anti communistisch verzet. Even groot ech ter als de verdeeldheid der politieke Partijen is de verdeeldheid onder de po litieke en clandestiene militaire verzets organisaties, die voor een groot deel hun aanhang vinden onder de vroegere fascisten, doch ook onder de leden van de verzetsorganisaties uit de oorlog. De voortdurende communistische over vallen op de bureaux van de Uomo Qualunque in de laatste weken zijn vol doende bewijs dat de communisten in deze groep, die de anti-communistische kruistocht begonnen is, een der meest Sehate vijanden zien. De Uomo Qualun- ïue, die haar aanhang vooral vindt on der de vroegere fascisten, telde enige tijd geleden nog ruim een millioen le den, doch bij de laatste gemeenteraads verkiezingen heeft zij zware verliezen geleden tengevolge van het onhandige °Ptreden van haar leider Giannini. Sterker georganiseerd en weerbaar door de clandestiene gevechtsgroepen, die achter hen staan, zijn echter de jon gere verzetsbewegingen als het Italiaan- te Vrijheidsleger, ontstaan uit de ver- tetsbeweging, dat onder voorzitterschap staat van generaal Lazzaro; de Italiaan se sociale beweging; de Nationale mo narchistische partij; het Italiaanse anti communistische front en enkele klei tere groepen. De oprichting van de Kominform had hi Polen tot gevolg, dat de communis tische pers plotseling een geheel andere houding ten opzichte van Duitsland ging di-nnemen. Sinds de oorlog was deze Pers uiterst nationalistisch en anti- Duits, doch nu hemelt zij ineens de Duitse „democraten" op,, en wel in het bijzonder de Socialistische Eenheids- Partij in de Sovjet-zone. Deze onver dachte ommekeer is voor de niet-com- Piunistische bladen een gerede aanleiding °hi, in zoverre de omstandigheden dit toelaten, daarop scherpe critiek uit te' °®fenen. In antwoord op deze critiek ontkende he „Glos Ludu" (De Stem des Volks het voornaamste communistische dag blad) deze verandering van politiek niet, hoeh rechtvaardigde haar als volgt; „De hitgestoken (Duitse) hand wegduwen en een onverzoenlijke houding aannemen ?ou de ondermijning betekenen van het Duitse vertrouwen in de wijsheid van heze beweging (d:i de verbroedering der communisten in alle landen ter wereld). Dit zou de Duitse bevolking in de armen hrijven van de Westerse imperialisten *n oorlogsstokers en hun lakeien in de Christen Democratische Unie, de Chris telijk Sociale Unie en de Duitse Sociaal Democratische Partij." Met andere woorden: dé Poolse com munisten hebben besloten, ofschoon wat 'aat, de Sovjet-Russische propaganda- ha-tactiek ten aanzien van Duitsland te volgen, teneinde zo veel mogelijk Duit- "ers te winnen voor de.oriëntatie op het •■Oosten". Dat de ommezwaai der Poolse com munistische pers rechtstreeks of onrechtstreeks geïnspireerd werd door het Kremlin en de nieuwe Kominform kan besloten worden uit het feit, dat tezelfdertijd de Hon gaarse en Tsjechoslowaakse commu nistische pers eenzelfde verschijnsel vertoonde, haar chauvinisme intoom de en de nadruk legde op de nood zaak van goede betrekkingen met de nabuurlanden. De enige uitzondering die deze regel internationale verbroedering beves- hgt, is het meningsverschil tussen de franse en Duitse communisten over het Saargebied. De communisten in het Saargebied zelf echter, beginnen reeds ®en minder onvriendelijke houding J^genover Frankrijk aan te nemen, al hoewel zij uitgesproken pro-Duits zijn. Tussen de Sovjet-Russische zone en de Dubbelzone is een economische overeen komst tot stand gekomen. Dit werd me egedeeld door de onder Russische con sole staande Berlijnse omroepzender. Aan de mededeling werd nog toege legd, dat dit wellicht een eerste stap an betekenen in de richting van de eco nomische eenwording van Duitsland. t»e dei e overeenkomst zou voorzien in een goe- orenruil ter waarde van R.M. 156 mil- !"oen, waarvan als voornaamste produc- worden genoemd: ijzer en staal, ma- hines en textiel. De Sovjet-zone zal voe- 'Ogsmiddelen leveren. Tengevolge van deze overeenkomst zal o'est-Duitsland zijn deel krijgen van de °edselvoorraden in de Oostelijke zone, T^araan het zozeer behoefte heeft. Aan o andere kant wordt de Oostelijke zone uns in de gelegenheid gesteld het ge- örelt aan ijzer en staal te compenseren °°r leveranties van de staalfabrieken in et Ruhrgebied, welke van vitaal belang Jn voor de industrieën in Oost-Duits- hd. ^0lgens een verklaring van Lovett, de te, ,erik;aanse onder-minister van Bui- handse Zaken, is het State Depart- PtefT Van P'an aan het Congress nieuwe (jJm®ten te vragen voor hulp aan Dri!enland' 06 Amerikaanse missie in tijf' nland heeft in haar rapporten her^8. factat'en aangevoerd voor een gjj/^hing van het hulpverleningspro- eVf'nma- °eze zijn o.a.: 1) de gedwongen Vatl Uatie van ongeveer 310.000 personen 6aa„öe Griekse grens; 2) het verloren Gj.jp. Van ongeveer een derde van de flt-oo j tai'we-oogst tengevolge van de d® ijjp 3) de stijging van de prijzen op ""«nationale markt. Het Vrijheidsleger is een legale or ganisatie, doch het is tevens actief door een ondergrondse organisatie, de S.A.M. (Squadre d'Azione Monarchical. Het telt ongeveer 380.000 leden. Op dezelfde wijze zijn georganiseerd de nationale monarchistische partij, die 700.000 leden telt en in de U.M.I. en ABIRAC haar strijdorganisaties heeft; het anti-communistisahe front met zijn militaire organisatie, de MARI, en de sociale beweging, die bij de Romeinse gemeenteraadsverkiezinzen ondanks het felle communistische verzet voor het eerst optrad. Zij telt ongeveer 800.000 ingeschreven leden en de communisten blijken de laatste tijd meer beducht voor deze groep dan voor welke andere ook. Ook de sociale beweging heeft haar strijdgroepen, die vooral optreden om verkiezingsmeetingen te beschermen tegen eommunistisch optreden. Zuiver militair georganiseerd zijn de beide fascistische groepen: Fasci d'Azi one Rivoluzionaria en de S.A.M., de actiegroepen Mussolini, die vooral in Noord- en Midden-Italië sterk georgani seerd zijn. Eveneens de E.C.A., het an ti-communistische ondergrondse leger, dat onder leiding staat van generaal Muratori en straf georganiseerd is. Het leger zou op het ogenblik 7000 goed be wapende leden tellen, doch uit de reeds bij de beweging ingeschrevenen nog kunnen worden uitgebreid. Minder goed bewapend, doch even eens goed georganiseerd, is de anti-com munistische patriottische liga, de L.U.P. A., die onder haar 300.000 leden vele officieren van alle rangen en wapens telt. Haar leider, de bekende generaal Franco Navarra, tracht thans alle on dergrondse verzetsbewegingen te ver enigen onder één generale staf, terwijl hij met de Amerikaanse generale staf in contact getreden is om financiële steun voor zijn beweging te verwerven. De L.U.P.A. heeft een speciale propaganda- afdeling, de S.F.A.Z. Kleinere semi-mili- taire of politieke groepen zijn de na tionale arbeiderspartij, de Italiaanse anti-communistische unie, de P.F.I., die onder leiding staat van dr. Marenghi, oud-hoofdredacteur van „II Manifesto" en die evenals de Partlto del Reduce vooral haar aanhangers vindt onder de oud-strijders 'in Zuid-Italië. In katholieke milieux vindt de bewe'- ging voor Christelijke actie en nationale renaissance haar aanhangers. Zij telt 18.000 leden en staat onder leiding van een militaire leider, die zich kolonel Matteo noemt, terwijl de geestelijke va der de directeur van het Augustijnen college te Rome, pater Prisco, is. Hiernaast bestaan nog enkele vrou wenbewegingen, die vooral onder lei ding staan van leden uit de hoge aris tocratie. Hoe verdeeld ook, in totaal ongetwij feld een indrukwekkende macht, waar mee de communisten rekening hebben te houden en die zich zeker zal doen gelden als de linkse groepen een greep naar de macht zouden doen. De nieuwe Deense premier, de sociaal-democraat Hans Hedtoff, wenst zijn ministers sportief op te voeden en hen een voorbeeld te doen geven in de soberheidscampagne. Hedtoff heeft besloten, dat geen auto's ter beschikking van de minis ters zullen worden gesteld en hij heeft hen geadviseerd zo nodig taxi's te nemen. Zelf loopt de premier elke morgen een afstand van 4 km. naar zijn bureau. Tijdens de Dinsdagmiddag gehouden zitting van de Belgische Senaat heeft de eerste-minister, Spaak, zich op felle wijze tegen de communisten gekeerd. Hij noemde de Cominform „een broer tje" van de Comintern en verklaarde, dat de ongeregeldheden in Frankrijk en Italië voornamelijk te wijten zijn aan de werkzaamheden van deze Cominform. Spaak beschuldigde de communisten ervan, dat zij de democratie gebruiken om tweespalt te veroorzaken. „Na de oprichting van de Cominform heb ik hiervan de activiteit kunnen waarnemen," aldus Spaak, „doch wat België betreft, kan ik verzekeren dat dit land geen vruchtbaar terrein zal zijn voor de. experimenten der communis ten. Op het ogenblik is er nog geen sprake van de communistische partij in België buiten de wet te stellen" zo zeide Spaak, „doch indien gij u echter niet aan de regels van het democratische spel houdt, dan zullen wij evenwel een manier vinden om de orde te bewaren, waarover wij liever niet willen spreken." De eerste-minister stelde hierna in het licht, dat de Cominform opgericht is om het plan-Marshall een echec te doen lijden. Wanneer wij de Amerikaanse hulp niet zouden krijgen," zo "riep hij de communistische oppositie toe, „wie zal ons dan helpen?" Zoals bekend, is de invoer van een aantal producten zowel in Nederland als in de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie sedert de bevrijding aan geen enkele heffing onderworpen. De administratieve raad voor de douane regelingen heeft thans onderzocht, voor welke producten tenminste een der leden van de Benelux-groepering de vrijstel ling van invoerrechten heeft aange vraagd en een ontwerplijst uitgewerkt van producten, waarvan de vrijstelling van invoerrechten wordt aanbevolen. Deze lijst zal aan de drie regeringen worden voorgelegd. Themistocles Sophoelis, de Griekse premier, heeft bekend gemaakt, dat de Griekse regeringsstrijdkrachten zich ge reed maken voor het slotoffensief tegen de guerilla's. BOVEN: Een rijdende auto, al is het nog zo'n luxeis niets bijzonders meer en daarom fabriceerde de Amerikaanse fabriek „Consolidated Vultee" er een, die ook vliegen kan. ONDER: De motorfiets wilde niet achterblijven en daarom maakte McDonnel er een helicopter van, die de Amerikaanse luchtmacht dadelijk in gebruik nam. In de Balkan-landen riet men uit naar tekenen, die kunnen wijzen op de vorming van een Oostelijke entente als gevolg van de besprekingen tussen maarschalk Tito en George Dimitrov in Sofia. In een rede deelde Tito Dinsdag reeds mede, dat de beide naties van plan zijn zó nauw samen te werken, dat de kwes tie van een federatie louter formaliteit zal zijn. Dimitrov en Tito hielden zich ernstig bezig met besprekingen over verdediging tegen aanvallers en men neemt hier aan, dat hiervan het gevolg zal zijn een militair pact, waar reeds op geduid werd na de besprekingen in Bied, Joegoslavië, in Juli van dit jaar. De ontwikkeling van de toestand be weegt zich lar.gs de volgende lijnen: 1) Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Polen hebben individuele verdragen met de Sovjet-Unie en onderling tegen een mogelijke Duitse agressie. 2) Het ver drag tussen Bulgarije en Joegoslavië, welk thans in Sofia onder behandeling is, zal deze verdragen voor het eerst uitbreiden tot een land, dat vroeger vijandelijk was. 3) Tsjechische verdra gen met Bulgarije en Roemenië zullen waarschijnlijk in de naaste toekomst ge sloten worden. 4) Reeds maanden is sprake van een verdrag tussen Joego slavië en Hongarije. 5) Een Frans-Pools en een Frans-Tsjechisch verdrag, welke reeds maanden in de pen zijn en de eerste verbinding zouden vormen tus sen de kleinere Oost-Europese staten met het Westen, is thans voor onbe paalde tijd uitgesteld. 6) De Hongaarse minister-president Dinnyes heeft Dins dag te Boekarest verklaard, dat een vriendschapsverdrag tussen Hongarije en Roemenië binnenkort te verwachten is. Men weet nog niet in welke vorm de verdragen zullen worden afgesloten Waarnemers menen echter, dat het sche ma van de bi-laterale overeenkomsten gevolgd zal worden om de schijn te ver mijden, dat er een entente gevormd wordt Zoals Peter van het kasteel hadden niet veel kinderen het. Die jongen bezat gewoonweg alles, waarnaar hitmaar ver langde. De enkele vriendjes van het dorp, die zo r.u en dan in Peter's speelkamer mochten doordringen, keken hun ogen uit naar al het moois en kostbaars, dat daar in kasten en op rekken langs de muur lag opgestapeld. „Is dat allemaal van jou?" vroegen ze dan. „Heb je al die boeken ai gelezen? Kan die lange trein echt rijden? Hoe gaat die vliegmachine? Wat kun je met die meccanodozen allemaal bouwen?" De eenvoudige dorpskinderen kwamen gewoon niet uitgekeken en uitgevraagd. Daar stonden hele series kleine auto'tjes; daar stond een hijskraan en een prach tige boot. Een echte autoped met rub berbanden en een doos vol prachtig ge kleurde voetballen. Allerlei spellen lagen er ongebruikt en ook de vele legpuzzles werden duidelijk merkbaar nooit aange raakt. „Maar wat doe je toch met al die din gen?" vroeg menige jongen. „Niets!" antwoordde Peter dan. „Niets. Ik bewaar alles." Inderdaad. Feter bewaarde alles. On danks al zijn rijkdom, ondanks alles, waarmede hij spelen kon, verveelde hij zich meestal heel erg. Hij kon ook niet velen, dat een ar.der aan zijn spullen zat. De jongens mochten er even naar kijken, meer niet. Iets weggeven? Daar dacht hij helemaal niet over. Tot hun grote schrik kwamen vader en moeder plots tot de ontdekking, dat hun enigst zoontje niet alleen ver schrikkelijk verwend, maar ook gewel dig gierig was. „Daar moeten we eens gauw een stokje voor stekten/' besliste Peter's vader. En hij dacht na over een goed plan. Het was nu eind November Sint Ni- colaas-gedachten en -verlangens ver vulden de hartenen hoofden van ahe kinderen. Ook Peter was spoedig druk In de weer een grote verlanglijst samen te stellen. Hij wist wel, dat Sint hem nooit vergat. Rondom zijn schoentje hadden ieder jaar op St. Nicolaasmor- gerr de prachtigste dingen gelegen. Toch werd 't nu zo langzamerhand moeilijk nog iets te bedenken. „Vader," zei Peter dan ook, „ik weet beslist niet meer wat' Ik op m'n lijstje zetten -moet. Ik heb er al een paar boeken opstaan, een postzegelalbum en een paar voetbalschoenen. Maar ja dat is natuurlijk niets. Iets echt moois, iets groots weet ik niet.'En ik zou toch zo graag een heerlijke Sint Nicolaas heb ben." „Zo, zo," zei vader. „Ja, dat willen alle kinderen. Het Is alleen maar de vraag, wanneer heb je een heerlijk feest. Vind je niet, Peter, dat je eigenlijk al speelgoed genoeg hebt?" „Maar ik zou er best toch nog iets heel moois bij willen hebben," vor.d Pe ter. „Jawel, maar je weet zelf niet wat. Stil; ik krijg een idee. Je schrijft een brief aan Sint Nicolaas, dat je dit jaar heus niet weet wat je vragen moet en dat de goede Sint nu zelf maar moet zien, hoe jij een heerlijk Sinterklaas feest krijgt." Het voorstel lokte Peter nog niet zo heel erg aan. Maar omdat hij zelf niets beters wist, schreef hij de brief, zoals vader het hem aangeraden had. Als enig antwoord vond Peter op zijn slaapkamer een klein smoezelig stukje papier van Zwarte Piet: „de Sint komt." Wat moest dat betekenen? Daar begreep Peter niets van. Het werd nog vreemder. Daags voor St. Ni colaas zei vader: „Zeg, Peter, ik heb een stelletje kinderen van het dorp uitgenodigd de komst van St. Nicolaas op ons kasteel mee te maken. Dat is wel eens aardig voor ze." Maar Peter's gezicht betrok. Hij vond het niet zo aardig. Hij was juist zo vol spanning, waarmede St. Nicolaas hem dit jaar verrassen zou en het leek hem niets, dat daar zoveel vreemden bij te genwoordig waren. „Lijkt 't je niet?" vroeg vader, toen Peter zweeg. „Je zult eens zien, hoe heerlijk die kinderen het vinden. Die zijn niet zo veel gewend. En ik heb zo'n idee, dat het jou ook wel meevallen zal." Peter hoopte het. Maar het werd hem bang om het hart, toen hij op de mid dag, dat Sint Nicolaas komen zou, tien tallen jongens en meisjes op het grote grasveld bij het kasteel zag samen ko men. „Ga ze maar vast begroeten," had vader gezegd. En nu stond hij hier, de deftige jongeheer van het kasteel, tus sen de eenvoudige luid-pratende en lachende dorpskinderen. „Zou de Sint op zijn paard komen?" vroeg er een. „In ieder geval niet met z'n stoom boot," verklaarde een ander. „Want wa ter is hier niet in de buurt." „Ik denk," zei een derde, „dat de Sint al lang in het kasteel is. Kijk, de grote poort gaat al open." „Ja," riepen er meer, „daar is Peter's rig gedekte tafeltjes gaan zitten en kon den hun ogen en neus vast te gast la ten gaan aan de taarten en speculaas poppen, die op iedere tafel te pronk stonden. Maar na de eerste welkomst liederen eiste de Sint de aandacht van de kinderen op. „Beste jongens en meisjes", begon hij, „het doet mij een groot plezier in dit mooie huis zoveel vriendjes en vrien dinnetjes van deze jongen aan te tref fen." Meteen wees de Sint naar Peter, die vlak bij hem zat en met grote ogen de Bisschop aanstaarde eri niets begreep van wat er gebeurde. „Omdat ik dit wist" ging St. Nicolaas verder, „ben ik even hierheen gekomen. Eerlijk gezegd had ik daarvoor geen tijd. omdat in de stad wel honderd arme kinderen op me zitten te wachten straks. Gelukkig wist onze Piet goede raad. Die heeft me vlug in dat kleine vliegtuigje hierheen ge bracht. Maar...." En Sint Nicolaas zweeg, terwijl zijn blik uit de grote grijze ogen over al de kinderen heendwaalde, „maar...." En weer zweeg hij. „Is er iets Sint Nicolaas?"" vroeg vader. Nu moeten we zeker binr.en ko men." Maar dat was niet zo. Ze moesten nog buiten blijven wachten. „Sint Nicolaas kan ieder ogenblik ko men," vertelde meneer. „Komen jullie maar vast hier bij de deur staan." Enkele ogenblikken van spannend wachten gingen voorbij. Tevergeefs ke ken de kinderen de weg af. of soms een paard of auto naderde. Alleen het ge zoem van een vliegtuig, ergens in het grijze wolkendek, was hoorbaar. Maar plots schrokken alle kinderen op. 't Leek wel, of dat kleine vliegtuig zo ineens uit de wolken kwam duikelen. Met een keurige boog daalde het op het gras veld neer! En nog voor de kinderen goed wisten wat er gebeurde, ging de deur van de cabine open en sprong er zo'n kleine, vlugge zwarte Pieteribaas. op 't grasveld. Ha. Nu begrepen ze het. En meteen klonk het als een juichkreet: „Hoera! Daar is Sint Nicolaas!" En ja hoor! Nu was Sint Nicolaas niet eens te paard of in een auto, maar met zo'n klein leuk vliegtuigje gekomen. Een zingende optocht trok weldra het kas teel binnen, waar in de grote eetzaal alles al voor de hoge gast gereed stond. De kinderen mochten allemaal aan keu- Peters vader. „Ja, iets heel ergs," was het antwoord. „Ik durf het haast niet te zeggen. Ik vind het zelf o zo jammer. Maar het kan niet anders. Het ging allemaal te haastig Ik heb niets voor al die "kin deren kunnen meenemen!" „Maar Sint Nicolaas," riep de moeder van Peter uit. „U hebt toch al gezorgd dat hier zoveel lekkers is?" „Jaja. Daar weet u ook wel meer van", lachte de Sint. „Maar ik had zo graag voor al die kinderen iets moois meegebracht. Vooral Peter had me nog zo extra gevraagd of ik zelf maar een heerlijke verrassing voor hem bedenken wou...." Peter voelde dat hij een kleur kreeg en verslagen stamelde hij: „Dat hoeft heus niet, Sint Nicolaas. Ik vind het zo ook al leuk en ik heb toch al ge noeg „Ja, ja", ging de Sint weer verder. „Maar het is tbch wel heerlijk, eens iets bijzonders te beleven. Bovendien. al die vriendjes van je hebben heus zo veel niet. Zie je, die rekenen er eigenlijk zo'n beetje op, dat ze met mijn feest iets extra's krijgen. En dat kan nou niet. Dat vind ik echt jammer." Sint Nicolaas zweeg weer. Peter had aCn idee, dat de goede man van ver driet niet verder spreken kon. Ook ai die kinderen daar voor hem keken een beetje beteuterd. Dat dacht Peter ten minste. Het zou ook veel leuker geweest zajn. als al die jongens en meisjes straks naar huis zouden gaan met een groot stuk speelgoed in hun handen. Peter's ogen telden de aanwezige kin deren. Het waren er minstens dertig. Geen kleinigheid. Maar toch had Peter in zijn kamer voor ieder vast wel iets moois. En dan was hij nog lang niet alles kwijt.... Als hij.... Kijk De Sint was weer opgestaan en de kinderen be gonnen al een afscheidslied te zingen. Sint had zeker gezegd dat hij nu weer weg moest. Ak Peter doen wilde, wat hij zo juist bedacht had, moest het nu gebeuren. Ineens, met een flinke sprong, stond de jongen vlak bij de Bisschop. „Sint Nicolaas", fluisterde hij, „Sint Nicolaas! Ik heb zoveel in mijn kamer, dat ik nooit gebruik. Geef u dat maar aan de kinderen." „Maar jongen dan raak je een hele boel kwijt." „Geeft niks," zei Peter. „Ik speel er toch nooit mee." „Nou, als je 't dan echt wilt: ik vind het prachtig van je, jongen. Ik had zelf ook wel aan zo iets gedacht, maar ik dorst het je niet te vragen. Je zult er veel plezier van hébben, dat verzeker ik je." Toen de kinderen him lied uitgezon gen hadden, wenkte Shit Nicolaas met de hand en zei: .Beste kinderen. On verwacht heb ik toch nog een grote ver rassing voor jullie. Jullie vriendje Peter wil jullie niet zo maar laten weggaan. En daarom mogen jullie dadelijk alle maal met hem mee. om iets van zijn speelgoed uit te zoeken. En dat hij mooie dingen heeft, dat weten jullie wel hè!" Het hoera-geroep en gejuich, dat los brak, bewees wel, dat ze allemaal ver rast waren. Peter moest er zelf om lachen. Nadat ze onder blij gezang de Sint met z'n knecht naar het vliegtuig ge bracht hadden en dit vertrokken was, keerden allen in het kasteel terug. En de eerste tocht was naar Peter's kamer. Een ogenblik bedacht Peter, dat ie nog terug kon, dat ie al z'n schatten nog redden kon. Maar dan zouden de jon gens en meisjes met niets naar huis gaan. Bovendienhij had het toch beloofdNeen. 't moest gebeuren. „Kom maar mee naar binnen" nodig de hij uit. Gelukkig dat z'n vader in de buurt was. Anders zou er misschien een soort van bestorming plaats gehad heb ben. Nu mochten de kinderen in groep jes Peter's heiligdom betreden en één van zijn schatten uitzoeken. Wat een vreugde, wat een blij geroep en luid ge lach. Ha! Daar ging dat tengere meisje met Peter's autoped er vandoor. Dat jochie met de kapotte broek had de hijskraan gekozen. Wouter, 't zoontje van een doodarme weduwe nam de spoortrein mee. Een groot meisje had de vliegmachine voor haar zieke broertje gekozen. En Peter zag al die lachende gelukkige kinderen langs hem heen gaan. Maar gek was dat. Hij voelde dat wegdragen van zijn speelgoedschatten niet als een verlies. Integendeel! Hij begon zich hoe langer hoe gelukkiger te voelen. En z'n eigen vreugde steeg ten top, toen hij eèn half uurtje later met alle kinderen weer in de eetzaal was, en iedereen onmiddellijk z'n cadeaa ging proberen. „Hij gaat goed Peter!" zei het meisjo, dat op de autoped door de zaal reed. „Als je maar niet over m'n spoorrails rijdt," lachte de gelukkige bezitter van de trein. Heel de zaal was een groot speelterrein geworden. Boeken, legpuzz les, hijskraan en vliegtuig, alles werd geprobeerd. Tot Peter's vader er een eind aan maakte. „Ziezo kinderen," riep hij. „Nou gaan we allemaal aan de tafels zitten, om de taarten en speculaaspoppen op te eten." Het helse lawaai dat losbrak was al weer een duidelijk teken van instem ming. En gesmuld werd er. Geweldig. Er was zoveel, dat er nog heel wat overbleef, om mee naar huis genomen te worden. Een stel volbeladen en over gelukkige kinderen trok op het eind van deze Sint Nicolaasmiddag naar huis. Maar de gelukkigste van allen bleef achter in het kasteel. Peter had voor het eerst in zijn leven ondervon den, dat geven aan anderen nog meer vreugde schenkt dan ontvangen. Deze, voor hem zo zeldzame, maar heerlijke Sint Nicolaas zou hij nooit vergeten. (Van onze eigen correspondent) ATHENE. November '47. De situatie in Griekenland schijnt de laatste tijd nauwelijks verbe terd. Integendeel, men moet con stateren, dat de opstand zich nog steeds verder uitbreidt. Het vredes- en ver zoeningsprogramma van Sofoulis is bankroet. De communisten hebben zich nog misdadiger, arroganter en agressie ver getoond sinds de amnestiewet van kracht geworden is en men ongeveer 12.000 opstandelingen, die gevangen ge houden werden op enkele eilanden van 'de Griekse archipel, had vrijgelaten. Op 14 November is de termijn voor de am nestie verlopen en er is geen sprake van, dat zij opnieuw afgekondigd zal worden. „Plus fait douceur que violence", zegt een Frans spreekwoord, doch dat geldt dan toch niet voor de communisten. In alle delen van het land wordt hardnekkig gevochten. De bergstreken van Metsovo, Grevena, Grammos, San- marina en Hassia liggen reeds onder de sneeuw. Op de hellingen van de Katara ligt de sneeuw reeds een meter dik. In dit barre gebied ontwikkelen zich sinds drie weken hevige en bloe dige gevechten. De opstandelingen heb ben er zich stevig genesteld. Hun be weeglijkheid en de gesteltenis van het terrein maken de operaties uiterst moei lijk. De regeringsstriidkrachten hebben de overhand, maar zij worden onophou delijk bestookt. Sneeuwstormen hebben de laatste dagen de activiteit van de luchtmacht belemmerd, maar bh enkele zuiveringsacties heeft zij krachtig kun nen ingrijpen. Men heeft een honderd tal gedode opstandelingen gevonden. Bij hun terugtocht hebben de opstan delingen hun gewonden meegenomen. In een kamp vond men meer dan twee honderd koppen van koeien en kleiner vee. De opstandelingen voeren kudden ossen, schapen en geiten mee, die zij op hun plundertochten in de dorpen buit maken en die hun voornaamste proviand vormen. Daar zij door rook hun aan wezigheid niet willen verraden, veror beren zij het vlees altijd rauw Wapens en munitie blijven de opstan delingen toestromen uit Albanië via Konidza. Deze weg hebben zij nog steeds onder controle en hierlangs ook eva cueren zij hun gewonden naar Albame, waar hun lazaretten en een. complete medische dienst ter beschikking staan. Over het hele land laait de activiteit der opstandelingen veer op, in Thracie, in Macedonië, in Midden-Griekenland er. zelfs op de Peloponnesus. Echter niet op Kreta. Wat echter sensatie heeft ge wekt is. dat men de opstandelingen ondanks de genomen.maatregelen een landing heeft laten uitvoeren op Euboea. het grote vruchtbare eiland aan Grie- kenlands Oostkust, dat de Straat van Chalkis beheerst, een der toegangswegen tot Athene. De opstandelingen trachten verder ge wapende bendes te vormen in Attica zelf, nauwelijks ontmoedigd nadat twee pogingen mislukt zijn. Het gaat hier om de onmiddellijke omgeving van Athene, die beheerst wordt door de bergen Pendelicus, Parnix en de beroemde Hymettus. In afwachting haasten de Amerikanen zich niet met het verstrek ken van credieten voor de oorlogvoering en onder voorwendsel van transpori- moeilijkheden laten zijde Grieken wachten op bergartillene. Voor het ogenblik ontvangen zir zware mnrai±- leurs en veldgeschut. Het offensief van de regeringstroepen, dat op 15 Novem ber zou beginnen, is uitgesteld tot net einde van de maand, wanneer de Natio nale Garde volledig in de striid ge worpen kan worden. Daar de Griekse regering van plan is de effectieven van de Nationale Garde op te voeren tot 50.000 man en de Amerikanen slechts 20.000 man willen bewapenen, zal de re gering een beroep doen op de Grieken in het buitenland om in de vorjn van een lening zich de fondsen te verscha-- fen voor de aankoop van 40.000 modern geweren, die haar zijn aangeboden door een buitenlandse wapenfabriek. Tot overmaat van ramp is de graan oogst als gevolg van fle heersende toe standen dit jaar zeer onvoldoende. Het gebrek aan graan dreigt tegen het einde van December zeer ernstig te worden en de leider van de Amerikaanse missie heeft zich tot Washington gewend met het verzoek om met spoed Griekenland een maandelijks supplement van 10.000 ton graan toe te kennen boven de 35.000 ton, die het thans maandelijks uit de V.S. ontvangt. Er is nog geen beslissing genomen over het Griekse verzoek om als supplement op de Amerikaanse hulp een bedrag van 120 millioen dollar te verstrekken. Het Amerikaanse Congress zal er zich over moeten uitspreken. (Van onze Romeinse correspondent) t Z. H. de Paus ontving Woensdag in een speciale audiëntie Mgr. Dr. B. Eras, die aan de H. Vader voorstelde pastoor H. J. A. M. Eras uit Vught, pastoor dr. L. J. L. M. de Gruyter uit Eindhoven, kapelaan J. G. M. van Campen uit Eind hoven en de heer A. Cooijmans. Het HLS. „Kota Inten" vertrok gister avond van de Merwehaven te Rotter dam met 1500 man troepen aan boord, gevormd uit een detachement mariniers, een onderdeel van het Prinses Irene Regiment en een detachement van de KNIL naar Indonesië. Een NI WIN - ensemble, de band van Hylke Dijkstra, dat in Indonesië voor de troepen zal optreden, bevindt rich ook aan boord en zal gedurende de reis dagelijks voor de jongens spelen. De „Kota Inten" zal vermoedelijk zonder tussenhaven aan te doen naar Sabang varen en vandaar naar de ha ven van bestemming. De Clarksdale Victory, het Amerikaan se transportschip, dat vastgelopen was op de rotsen van het eiland Hippa bij Alaska, is door geweldige golven uit elkaar geslagen. Men meent, dat 49 van de 53 opvarenden een zeemansgraf ge vonden hebben. De beroemde en grootste spiegel-telescoop ter wereld, in het Observatorium te Green wich, is naar het nieuwe hoofdkwartier van het Koninklijk Observatorium te Hurstmonceaux Castle (Sussex) overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 7