Post in Parijs wordt niet meer besteld Stakingsrecht zal tyorden geregeld II n GEEN EXTRA RANTSOEN TABAK MET DE FEESTDAGEN Distributie blijft voorlópig ongewijzigd Minister Neher in het raam van de wederopbouw naar Indië Zonder hulp van het plan-Marshall een catastrophe Om de definitieve grenzen van Duitsland Molotov beschouwt de grens als vaststaand MADOERA BEZET ZONDER DAT EEN SCHOT VIEL LAATSTE PHASE GELDZUIVERING Deblokkering van drie milliard. Oud-min. van Marine wilde grens zien aan militair afwachtende houding „Tabe toean" weer op aller lippen Het weer Tot hoofd en hart drie dagen Actie duurde Station van St. Denis bezet Duitse legerleiders beschuldigd Staatsregeling Suriname en Curacao Sabotage en agitatie in Italië Tegen zwarte handel en corruptie Hogere entreeprijs voor de bioscopen? VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 24012 Hervorming binnen het Koninkrijk SOJABLOEM IN HET BROOD MOTIE VAN VERTROUWEN VOOR SCHUMAN Uitgewerkt programma voor de arbeiders ONTSLAG MIN. sSCHAGEN VAN LEEUWEN Na Nieuwjaar: Jaffa's en Spaanse sinaasappelen I Uw eigen lot is niet zwaarder dan dat van anderen. Moeilijkheden en \teleurstellingen zijn ieders deel. Streng optreden PAUL VAN ZEELAND TE DEN HAAG 3 pel. Grootboek 1946 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cfsnts per week, f 1.47 per rqaand, f 4.42 per kwartaal. Directeur:' 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redénen te weigeren. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 November In zijn antwoord op verschillende in terpellaties „nopens de samenstelling Van zijn regering en de algemene rege- ringspolitiek" heeft de minister-presi dent hedenavond onder meer aangekon digd, dat de regering op korte termijn aan de Nationale Vergadering een wets voorstel zal voorleggen, inhoudende de Zegeling van het stakingsrecht. Beter laat dan nooit, zullen veler ge- "dachten zijn geweest. De grondwet im mers zegt omtrent het stakingsrecht, dat zij de arbeiders toekent, dat de uit oefening ervan behoort te geschieden binnen het kader van de wet. Bovendien heeft de regering bij monde van haar premier ten overstaan van de Nationale Vergadering nogmaals de verzekering gegeven, dat zij alle middelen zal aan wenden om het functiohneren van de vitale bedrijven zeker te stellen en de vrijheid van arbeid te beschermen. Zij zal daartoe niet meer dan nodig is haar toevlucht nemen tot krachtsontplooiing, maar „p de eerste plaats tot overreding en vermaning. Op zijn gisteravond via de radio tot het gehele volk gerichte poging tot overreding en vermaning, hoewel die ondersteund werd met de aankondiging van financiële tegemoetkomingen, die monsieur Schuman in de Kamer voor lopige maatregelen noemde, is geant woord met een lichte uitbreiding van de stakingsbeweging en met een verhe viging der agitatie door de communisti sche belhamels, welke haar bekroning heeft gevonden in een oproep van het Politieke bureau der communistische Partij, waarin alle partijen-organisaties hitgenodigd worden al hun krachten te mobiliseren om de strijd der arbeiders te ondersteunen tot aan de overwinning. De 17 arbeidersfederaties, aangesloten hij de C.G.T., hebben thans een order tot algemene staking aan hun aanhan gers uitgevaardigd, welke in de volgen de takken van bedrijven het werk heeft doen stilleggen: mijnen, metaalnijver- Donderdag is tegen drie veldmaar schalken, tien generaals en een admiraal de aanklacht gepubliceerd wegens hulp ®an Hitier bij het opstellen en uitvoeren *an zijn veroveringsplannen en wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen het mensdom gedurende de oorlog door hun troepen begaan. Onder de beschuldigden zijn: generaal Biaskowitz, commandant der Duitse strijdkrachten in Nederland, generaal Hoth, commandant van het vierde pant-, serleger in Rusland, generaal Reinhardt, commandant van het derde pantserleger hj Rusland, generaal.Von Salmuth. com. mandant van het 15de leger in de Franse campagne, generaal Hollidi, commandant van het 6de leger in, Zuid-Rusland, ad miraal Schniewind, marine-commandant m Noorwegen, luitenant-generaal Rei- JJccke, luitenant-generaal Warlimont, nntenant-generaal Woehler, commandant jan de legergroep Zuid in Ruktalld en mi tenant-generaal Lohmann. „Deze Duitse militaire leiders brachten eon enorme expansie van de Duitse strijdmacht tot itand en organiseerden de gehele natie als een groot politiek en militair leger, als voorbereiding tot Duit se verovering," zo zegt brigade-feneraal Telford Taylor in de acte van beschul diging. De militairen worden verder beschul digd van moord en mishandeling van krijgsgevangenen,deportaties van bur ners en "moedwillige vernielingen, die hiet door militaire noodzaak gerecht vaardigd waren. Thans zijn de verschillende wij zigingen bekend gemaakt inzake de" staatsregeling van Suriname en Curasao. De ontwerpen van wet, inhoudende de wijzigingen, zijn aan de Tweede Kamer aangeboden. Zij moeten gezien worden als een eerste phase in de ontwikkeling van deze gebieden binnen de hervorming van het Koninkrijk. Ter conferentie zullen straks de onderlinge verhou dingen tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen worden geregeld. De vornaamste wijzigingen betreffen: «ls eerste de instelling van nieuwe or ganen als een college van gecommit teerden en een vertegenwoordiger in fjederland. Het college van gecommit teerden staat de Gouverneur bij in dp Uitoefening van het algemeen bestuur, mrwijl de Gouverneur onder zijn ver antwoordelijkheid de uitoefening van uitvoerende macht aan gecom mitteerden kan overdragen. ..Set voorschrift, dat de Gouverneur mj de uitoefening van het algemeen be- jihur de aanwijzingen des Koningsheeft 'n acht te nemen, is thans beperkt tot. Sle onderwerpen, waarbij een der an- jCce gebiedsdelen in belangrijke mate j) betrokken en dit vervalt dus ten aan een van de inwendige aangelegen- De broodbloem-melange, zoals die atl 30 Nov. a.s. af zal. worden samen geteld, bevat weer' 5 pet. sojabloem. ^.Jgernengd blijven verder 10 pet. maïs- (jQ°eih en 5 pet. aardappelmeel. De jg rPsmolenaars mengen uitsluitend Cf Pet. maïsbloem bij en geen sojabloem aardappelmeel. - Verband met de ontdekking door het"ee?se politie van een complot tot tl» 7 van hulp aan Duitsers, die >ijn Zuid-Amerika willek uitwijken, ïhsati arresteerd de leider van de orga- "hfii "To°Pfke" en een luchtvaartdes- genaamd Taalou. De politie is 'ig .mening, dat ongeveer honderdvijf- gPtscrs er reeds in geslaagd zijn «mid-Amerika uit te wijken. heid, bouwvakken, havens en het ver voer op de waterwegen. Deze stilleg ging is echter slechts gedeeltelijk het gevolg van vrijwillig besloten stakingen. Een deel komt op rekening van terreur en sabotage. In mn of meer ernstige mate getroffen zijn de spoorwegen, de P.T.T., de tex tielnijverheid en de chemische industrie en de gas- en electriciteitsbedrijven. Doordat een groep stakers zich meester heeft gemaakt van het spoorwegstation Saint Denis, even ten Noorden van Pa rijs, heeft vandaag ook het Gare du Nord zijn hekken voor het publiek ge sloten. Reizigers voor het Noorden wor den per autobus vervoerd naar ten Noorden van St. Denis gelegen spoor wegstations, van waaruit de reis per trein kan worden voortgezet. Voor de onzekere toestand bij de P.T.T. is type rend, dat het bekende hoofdpostkantoor in de Rue du Louvre té Parijs op één dag achtereenvolgens open, dicht en weer open óf omgekeerd, dat weten we eerlijk gezegd niet precies meer gemeld is. Telefoonverbindingen binnen Parijs waren vandaag in verschillende arron dissementen verstoord, doordat saboteurs 'n aantal lijn'en onklaar hadden gemaakt. Post wordt sinds enkele dagen niet meer besteld, voornamelijk, omdat de bestuurders der postauto's dienst weige ren. Maar tegenover het stakingsfront der arbeiders heeft ook het anti-stakings- front der arbeiders vandaag duidelijk tekenen van verstijving gegeven. Het Christelijk vakverbond heeft zich zoveel als voorlopig voldaan verklaard met de zo pas door de regering ingewilligde ver beteringen. De socialistische minder heidsvleugel in het algemeen vakver bond Force Ouvrière roept de arbei ders op, zich in geheime stemmingen vóór een hervatting van het werk uit te spreken. Middelerwijl zullen zij on derhandelen met de regering, ter ver betering van de onvoldoende geachte concessies. Jouhaux heeft zich aan het hoofd van deze beweging geplaatst. De eenheid van actie van het algemeen vakverbond is in ieder geval ver te zoe ken; in afwachting dat het verhond ook organisatorisch in tweeën barst, tenge volge van het al te onverhulde mis bruik, dat de communisten maken van hun machtspositie daarbinnen voor de politieke doeleinden van een buiten landse mogendheid. (REUTER) Het nationale Franse ambtenarenverbond, dat elf ambtenaren- organisaties met 2.000.000 leden omvat, heeft Donderdagavond tegen onmid dellijke staking gestemd. Zes organisaties stemden voor en vier tegen, terwijl het politieverbond zich van stemming ont hield. Hoewel de federatie besloten heeft niet onmiddellijk tot staking over te gaan, hebben de, vier bonden, die vóór de staking waren, het besluit genomen buiten de federatie om te staken. Het betreft o.m. de beambten van de P.T.T. De Parijse kappers hebben hun soli dariteit getoond door aan te bieden alle stakende ambtenaren gratis te knip pen en te scheren. De 20 Parijse dagbladen zullen we gens papiertekort van Vrijdag af ver schijnen met slechts twee pagina's. Lacoste, minister van Productie, heeft meegedeeld, dat de mijnwerkersstaking Frankrijk per dag 150.000 ton steenkool kost. „Als de staking aanhoudt," zei hij verder, „zal de Parijse electrische cen trale aanstaande Dinsdag moeten slui ten." Bovendien liggen 2,90.000 ton steen kolen in de havens geblokkeerd. Twee honderdduizend ton petroleumderivaten en 640.000 ton petroleumproducten, die op weg "naar Frankrijk zijn. zullen elders heen gedirigeerd worden als de stakin gen aanhouden. Verwachting tot Zaterdagavond: Geleidelijk wat toenemende wind uit Oostelijke richtingen. Nevelig of zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw, voornamelijk in het Zuid- Oosten van het land. Temperatuur om het vriespunt. Zon 8.21—16.34, maan I7.ll-As.55. Om 4 uur hedennacht heeft de rege ring Schuman een motie van vertrouwen gekregen, nadat zij beloofd had, vóór de dag was aangebroken, bewijzen' te leve ren van de energieke maatregelen, die zij van plan is te nemen tegen de -sta kingsgolf. De uitslag luidde: 324 stern- men voor. 187 tegen en 83 onthoudingen. In de Pirelli-fabrieken te Milaan heeft Woensdag een grote meeting plaats gehad, om te komen tot de vorming van fabrieks- en bedrijfsgemeenschappen. De 7000 vergaderden werden naar huis gezonden met een uitgewerkt program ma voor sabotage en agitatie, dat do komende dagen in practijk moet ge bracht worden en geïnspireerd was door. de Italiaanse commnnisten-leider Luigi Longo. Signor Longo zeide het voifende: Wij moeten een nieuwe strijd beginnen om onze industrie en landbouw te ontwik kelen door middel van bedrijfsraden, die, naar we in de electrische industrie gezien hebben, zeer wel de plaats kun nen innemen van die eigenaars, die wij ongeschikt achten om hun eigen be drijf te leiden. Wij zullen elke regering bestrijden, die onze nieuwe belftrijfsraden niet erkent. f Vroeger op de dag had de Christelijk- democratische minister van Industrie, Togni, gesproken over de noodzakelijk heid voor de arbeiders om qpn groter aandeel in de leiding van hun fabrieken te hebben, maar ook om de politiek daarbij te weren. Dit werd met gejoel en gefluit beantwoord. Tengevolge van de hevige stormen en de regenval is de Lek bij Schoonhoven buiten haar oevers, getreden. Eerst snakte men naar waternu krijgt men reeds teveel. (Van onze parlementaire redacteur). In antwoord op mondelinge vragen, die hem Donderdagmiddag in de Tweede Kamer door de heer Tilanus gesteld waren, heeft de minister-president, dr. L. Beel, verklaard, dat het ontslag, dat de heer Schagen van Leeuwen als mi nister heeft genomen, samenhangt met zijn beoordeling van de situatie in In donesië. In zijn vragen had de heer Tilanus aan de regering verzocht, mede te wil len delen, welke de beweegredenen wa ren, die tot het ontslag hebben geleid of dit ontslag -verband houdt met het gevolgde .maririebeleid, zóals dit in de begroting tot uiting komt en of het ontslag ook in verband staat tot de met betrekking tot Indië door de regering- gevolgde politiek. Dr. Beel antwoordde hierop, dat het ontslag aan de heer Schagen van Leeuwen op diens eigen verzoek ver leend is. Met betrekking tot het ma- rinebeleid antwoordde de heer Beel, met een krachtig: „Neen". Hij voegde er aan toe, dat er steeds een volledige overeenstemming op dit punt tussen de regering en de heer Schagen van Leeuwen heeft bestaan en dat de heer Schagen van Leeuwen dit nog eens afdoend bevestigd heeft in het laatste onderhoud, dat hij met de minister president heeft gehad. tussen was men tot het aankopen van grotere voorraden tabak reeds overge gaan. Uit die grotere tabaksvoorraad is sindsdien ook een grotere voorraad si garetten én sfciag gefabriceerd. Omdat het zijn specifieke bezwaren niet zich meebrengt, als de voorraden niet in overeenstemming zijn met de distributie mogelijkheden. bleek het noodzakelijk, correcties in de qüota aan te brengen. Dit is een zuiver opportunistische po litiek, die geen enkele conclusie toelaat ten aanzien van netg^n er binnenkort zal gaan gebeuren. Men tast nog vol komen in het duister, als het er om gaat, vast te stellen, wat er per 1 Ja nuari vooi0 de sigarettenrokers zal plaats vinden. Het is niet uitgesloten, dat de zaak vrij komt, het kan zijn, dat het rantsoen verhoogd wordt en -het is ook mogelijk dat alles blijft zoals het nu is. De voor- zichtigen onder de ingewijden houden het voorlopig bij de laatste mogelijk heid. Feit is, dat men het nffet met ze kerheid kan zeggen. Het draait ook nu weer allemaal om de devieeen en in concreto zal er weinig kunnen worden gedaan, vóórdat het Marshall-plan in kannen en kruiken is. Wat Indië betreft, zeide de heer Beel: inderdaad bestaat er samenhang tussen deze ontslagname en de beoordeling door de heer Schagen van Leeuwen van de situatie in Indonesië- Hoewel de heer Schagen van Leeuwen het zelf in 's lands belang niet oppor tuun'achtte, op de motivering nader in te gaan, wilde dr. Beel toch mededelen, dat de heer Schagen van Leeuwen het in hoofdzaak als een bezwaar heeft ge voeld, dat de regering niet bij voorbaat een limiet heeft gesteld aan de tijd, ge durende welke Nederland in verband met het verzoek van de Veiligheidsraad, een militair afwachtende houding zal aannemen. v (Van onze Haagse redacteur) De distributie in het algemeen en de sigaretten-distributie in het bijzonder blijven nog steeds een rijkelijk stromen de bron voor speculatieve berichten. Zo bracht r.Het Parool" dezer dagen een lang verhaal, dat in hoofdzaak hier op neer kwam, dat de sigarettenfabrie- ken binnenkort haar productie met 15% zouden moeten verlagen, dat dus ook de winkeliers 15% minder sigaretten zou den ontvangen en dat dus de klanten niet meer op al hun bonnen sigaretten zouden kunnen krijgen. De sigarettenrokers zouden dus shag moeten nemen en zelf weer hun stroo tjes moeten draaien. Dit alles om de kerftabakindustrie van haar overtollige voorraden af te helpen. Het was vrij duidelijk uit welke koker dit verhaal kwam, n.l. uit de sigaretten koker. Vanwege het departement van Econo mische Zaken is deze voorstelling van zaken ten stelligste tegengesproken. Inderdaad zullen de toewijzingen aan de industrie, de kerftabakindustrie zowel als de sigarettenindustrie wor den verlaagd, doch deze verlagingen (vermoedelijk respectievelijk 10% en 7%) zullen van geen enkele invloed zijn op dó rantsoenen, die aan het publiek worden verstrekt. Wat er in feite aan de hand is, is het volgende: Men weet, dat het aan vankelijk in de bedoeling heeft gelegen, in Juni j.L het rantsoen te verhogen. Dit is niet doorgegaan, doch onder- Een sleepboot van de rederij „Goedkoop", die het s.s. „Meerkerk" van*IJmuiden naar Amsterdam sleepte, is ter hoogte van Buitenhuizen door haar sleep aangevaren en gezonken. Men poogt thans de sleepboot te lichten. Molotov heeft gisteren getrachtom dadelijk een debat te beginnen over de vorming een centrale Duitse rege ring. Maar Bidaulfc hield zich strict aan de overeengekomen agenda en wilde eerst de toekomstige definitieve grenzen van Duitsland behandeld zien. Het was duidelijk dat Bevin en Marshall gepiqueerd waren door de ma noeuvre van Molotov om zich op te wer pen als de kampioen van een al-Duitse regering in een Duitse staat.- Daarom hielden zij elk een rede, om de vorming van zulk' een centrale Duitse regering aan te bevelen. Maar tevens wilden zij dat de grenskwestie prioriteit verkreeg, zoals Bidault verlangd had. Zo vindt de vergadering van vandaag de ministers van Frankrijk, Engeland cn de V. S. eensgezind omtrent de dadelijke instelling van twee grenscommissies, die respectievelijk de te Potsdam vast gestelde grens tussen P°len en Duits- Kort na Nieuwjaar zijn acht millioen kilogram Jaffa-sinaasappelen, aange kocht in Palestina, in ons land. te ver wachten. Deze Jaffa's komen op de bon. zowel voor kinderen als voor volwassenen! In ons handelsverdrag met Spanje is aankoop tot veertig millioen kilogram sinaasappelen begrepen. Tussen Januari en April kan men Spaanse sinaasappels in de Nederlandse winkels verwachten. Het restant van de Surinaamse sinaas appelen, die thans te koop zijn, zal tot eind December vrij mogen worden ver kocht. land en tje gevraagde grensherzieningen van Frankrijk, de Benelux-landen en Tsjechoslovakije moeten bestuderen. Daartegenover st®at Molotov grim mig vastberaden in zijn besluit om de politieke structuur van het toekomstige Duitslaitd in het debat te betrekken, in de geest van het document dat hij gis teren aan de conferentie voorlegde. Mo lotov maakte duidelijk, dat hij de tegenwoordige OderNeisse-grens als definitief beschouwt. Aan de bestrijding van de zwarte handel heeft de minister van Justitie blijkens zijn mededeling aan de Tweede Kamer bij voortduring aan- dacht gewijd. Tengevolge van de ge troffen maatregelen wordt thans te gen de zwarte handel in het alge meen snel en streng gereageerd door voorgeleiding en dagvaarding op zeer korte termijn. Op het gebied van de opsporing wordt eveneens met kracht opgetreden. Voor de bestrijding van corruptie is eveneens een bijzondere maatregel ge nomen, bestaande in de instelling in de loop van dit jaar van een afzonderlijk, centraal opererend, onderdeel van het Openbahr Ministerie-strafstelsel. De zetters van de 6 grootste dagbladen te Chicago zijn in staking gegaan om 15 dollar per week loonsverhoging te krijgen. De kranten worden thans ge typt en photografisch vermenigvuldigd. (Van onze speciale verslaggever) Gisteravond heeft minister Neher in Hotel Hoog Dgorwerth te Renkum aan vertegenwoordigers van de pers, die te rugkeerden van een reis door de geteis terde gebieden, geantwoord op tal van vragen, welke hem over de wederop bouw en zijn reis naar Indië werden gesteld. Voor heden publiceren wij van het geen de minister mededeelde onder meer het volgende: In het raam van de wederopbouw van Nederland is de op lossing van het uiterst belangrijke p*o- bleem-Indië van buitengewoon gewicht. Het is van eminente waarde, ook voor de opbouw in materiële zin, dat de moeilijkheden tussen het Nederlandse en Indonesische volk zodanig worden opgelost, dat vrede en welvaart in In dië mogelijk zijn. De regering heeft ge meend, dat het in het raam van de we deropbouw van groot belang zou zijn indien minister Neher besprekingen zou gaan voeren. „Het is in het belang van de voort gezette wederopbouw, dat ik aan deze opdracht voldoe, al zal ik dan ook geen metselaars uit Indonesië mee te rugbrengen. Mijn gaan naar Indië is mede gebonden aan de mogelijkheid om wederopbouw en volkshuisvesting blijvend te doen zijn", aldus de minis ter. Over de wederopbouw zelf deelde mi nister Neher het volgende mede. De fac toren, welke de bouwnijverheid belem meren on er o.m. toé geleid hebben, dat ■het bouwvolume geprojecteerd voor 1947 niet is gereed gekomen, zijn: de fi nanciële moeilijkheden, het. gebrek aan arbeidskrachten en de onvoldoende ma teriaal-positie. Doch het volume, dat van 1947 over geheveld wordt naar 1948, zal bij aan wending van alle arbeidskracht gereed kunnen komen, n.l. 28000 woningen, welke nu in verschillende stadia van be werking zijn, terwijl daarnaast ook nieuwe werken uitgegeven moeten wor den. De financiële en economische toe stand is van die aard, dat, indien er geen mogelijkheid komt om geldmid delen te verwerven, waarvoor mate riaal uit het -buitenland betrokken kan worden, niet een catastrofe dreigt, maar er zijn zal. En de mogelijkheid, die verwerving te realiseren, ligt in het Marshall-plan. Het effect ervan zal eerst merkbaar zijn in de eerste of mogelijk zelfs pas in de tweede helft van het komende jaar. Maar er is ook een kans, dat het Mar shall-plan niet komt en dan zal dit be- De Nederlandse militaire actie op Madoera begon 9 November en duurde drie dagen, waarbij een strijdmacht 'van meer dan 150 ge wapende mannen met behulp van amphibie-tractors, lichte artillerie en de medewerkingvan een tank- landingsschip doordrong tot Soe- menep, een stad diep in het hart van het zich in republikeinse han-_ den bevindende Oostelijke deel van Madoera, meldt A. P. uit Soemenëp. De verantwoordelijke militaire auto riteit, die een beschrijving gaf van de operatie, vertelde aan de correspondenten, dat de troepen uitgegaan waren van Goeloekgoeloek, dat zelf een eind bin nen de republikeinse zijde van de „Van Mook-lijn" ligt. Genietroepen vertrok ken eerst om de bruggen te herstellen, die de republikeineh vernield hadden, en daarbij stuitte men slechts op enig vuren van scherpschutters. De stad Soe- menep werd verlaten gevonden en er deed zich geen enkel incident voor. Even min werd er geschoten. Binnen twee dagen keerde de bevolking terug en wer den de kleren verdeeld, die waren mee gebracht. Ongeveer 800 ledenvan het republi keinse leger waren van de heuvels ge komen, hadden hun wapens ingeleverd en werden daarna vrijgelaten om haar huis te gaan. Men veronderstelt dat de 400 re publikeinse soldaten, die zicb nog in het heuvelgebied bevinden, o. w. de republikeinse militaire gouver neur van 't eiland, kolonel Chandra Hassan, allen binnen twee weken gevangen genomen zullen zijn en dat de Nederlandse troepen dan weer van het v naar het Westelijke deel eiland zullen terugkeren. De Nederlanders hebben* thans de medewerking van de meeste Inlandse ambtenaren op het eiland, o. ft. van Tjakraningrat, die er reeds lange tijd resident is. Deze verklaarde, dat hjj de republiek niet langer steunde omdat hij niet accoord ging met haar politiek t.o.v. Madóera, dat hij onafhankelijk heid van zijn volk wenste en dat de Nederlanders hem hadden toegezegd, dat zij een autonome regering op Ma doera zuilen vestigen, zoals zij in tal rijke andere herwonnen gebieden heb ben gedaan. Verscheidene wedono's (districtshoof den) beaamden desgevraagd zijn woor den en .zeiden, dat de behoeften van h'et volk aar» voedsel en kleren hen ge dwongen hadden de Nederlanders te vragen terug te keren. Harris Jackson, de correspondent van A. P., die twee dagen in een jeep langs de Zuidkust van het eiland reed, zag geen tekenen, die er op wezen, dat er nog enige georganiseerde steun voor de republiek bestond onder de in politiek opzicht over het algemeen apathische Madoerezen. De republikeinse strijd kreet „Merdeka" werd slechts zelden ge hoord, het vooroorlogse „Tabe toean" is nu weer op de meeste lippen. tekenen, dat wij ons enorme beperkin gen zullen moeten opleggen, welke een weerslag zullen hebben op elk aspect van ons maatschappelijk leven en ook op de/bouwnijverheid. Wat de arbeidsmoeilijkheden betreft deelde de minister mede, dat de rege ring op het ogenblik pogingen doet, om tijdelijk buitenlandse arbeiders, o.a. Ita lianen, in groepsvsrbanri te werk te stellen. Het wetsontwerp inzake de schaderegeling is thans practiseh in een zódanige vorm, dat het aan de Raad van State kan worden voorgelegd. Wanneer het ontwerp wet zal zijn. zullen vele problemen opgelost kunnen worden. Uit de geteisterde gebieden komt Vaak de klacht, dat daar niet alle kracht wordt ingezet. Er klinkt soms met een toon van verwijt, dat in die of die stad wordt gebouwd, terwijl daar toch geen oorlogsschade is, maar in die steden zijn veelal de woontoestanden, uitermate slecht, hoewel dit niet is te zien aan verwoeste huizen. Men heeft hier te doen met rudimenten uit het vérleden. In een enquête van de K.A.B. in Limburg werd gesproken van 80 crepeer- gevallen, welke er nog zouden zijn. hoe wel in de Kamer was medegedeeld, dat er geen werkelijke crepeergevallen meer zouden zijn. Stuk voor stuk zijn de cre peergevallen nagegaan, en de mening, in de Kamer 'uitgesproken, is volkomen bevestigd. Men kiest echter het zekere voor het onzekere en is daarom op 'het ogen blik zo zuinig als men kan. Om deze reden zal ook met de komende feest dagen geen extra-rantsoen worden verstrekt. In een circulaire aan de gemeente besturen geeft de minister van Bin nenlandse Zaken in overweging de belasting op vermakelijkheden op te voeren tot 50%. Dit als gevolg van het feit. dat de regering van haar voornemen, om de vermakelijkheden bij wijze van weeldebelasting met 25% te belasten, heeft afgezien. De verzwaring van de belastingdruk op vermakelijkheden moet toch geschie den en de baten komen geheel^an de gemeenten ten goede. Blijven de gemeentebesturen in dezen in ge breke, dan zal de regering maatrege len nemen, doch dan znlien de baten niet aan de gemeenten ten góede komen. De maatregel zal niet over degehele linie behoeven te worden doorgevoerd. Voor serieuze kunst, concerten, muziek uitvoeringen. toneel- en balletvoorstel lingen. voetbal-, athletiek- en soortgelijke wedstrijden kan het huidige heffings percentage van 20% gehandhaafd olii- ven. Voor bioscoopvoorstellingen zal het tot 50% moeten worden verhoogd, doch de gemeenten blijven vrij de lagere rangen enigszins geringer te belasten, mits de gemiddelde opbrengst 45% oe- draagt. 50% zal moeten worden geheven van vermakelijkheden, waarbij het opvoed kundige of culturele element niet of vrij wel niet aanwezig is. Hieronder vallen dancings, lunaparken, kermisinrichfin- gen, circussen en sportevenementen wel» ke een overwegend sensationeel karakter dragen. Hedenmorgen heeft de heer Van Zeeland te Den Haag besprekingen gevoerd met leden van de Neder landse regering. Bij deze besprekingen waren van Nederlandse zijde aan wezig de ministers Beel, Jonkman, Götzen, Neher, Fiévez Van Boet- zelaer van Oosterhout 'en Lieftinck. De besprekingen duurden ongeveer anderhalf uur. Na afloop gebruikte de heer Van Zeeland de lunch ten huize van de minister van Buiten landse Zaken. Hedenmiddag om- streeks half vier zou de heer Van Zeeland wederom naar België ver trekken. Krachtens een zeker aantal bepa lingen, welke vandaag door de mi nister van Financiën zijn bekend ge maakt en welke tot doel hebben de beëindiging van de geldzuivering, zal een bedrag van ongeveer drie milliard" gulden gedeblokkeerd worden. Tot deze maatregel zal worden overge gaan in verband met de aanstaande inning van de vermogensaanwasbe- lasting en de vermogensheffing-in eens. Nadat speciale vergunning zal zijn verleend door de fiscus, zullen de over blijvende bedragen, welke nog op ge blokkeerde rekening zouden kunnen voorkomen, kunnen worden overgeschre ven op een zogenaamde optierekening, welke de keuze'openlaat tussen vijf ver schillende bestedingsmogelijkheden, te weten: ten eerste overdracht aan ande re'belastingplichtigen, b.v. bezitters van goederen, hypotheken enz., die een ge deelte van hun bezit zouden omruilen tegen de overblijvende geblokkeerd^ sal di, hetgeen men vermogenschangement noemt. Onder verrtiogenschangement ver kregen goederen zijn de eerste drie jaar niet overdraagbaar, beleenbaar of aflos baar. Ten tweede de ondernemers, die over een geblokkeerd saldo beschikken na autorisatie van de fiscus, kunnen inves teringscertificaten verkrijgen, welke over vijf jaren verhandelbaar worden; hebben zij echter een onmiddellijke be hoefte aan liquide middelen, dan kun nen zij certificaten ontvangen, welke da delijk verhandelbaar zijn. Ook ten laste van een optierekening kan worden ingeschreven op deze investerings certificaten. De inschrijver ontvangt in gelijke verhouding stukken van vijf se ries, waarvan gedurende vijf jaren ach tereenvolgens elk jaar een serie ter beur ze vrij verhandelbaar wordt. Ten derde; de kleine spaarders zal-. len tot een bedrag van f 3.500.een depositorekening kunnen openen bfj de spaarbanken, welke na vijf jaren opvorderbaar zal zjjn. Jaarlijks wordt een vijfde deel van deze deposito-rekening overgeboekt naar vrije rekening. Het minimum bedrag der jaarlijkse overboeking be draagt 300.De eerste overboeking naar vrije rekening zal geschieden 1 Juni 1948. Spaarders, die óp 30 Juni 1939 bij een spaar- of boerenleenbank meer dan 6000.op hun rekening had den staan, kunnen zich tot de NederL - Bank wenden met het verzoek een gro ter bedrag dan 3500.op deze depo sito-rekening te mogen boeken en wel tot een maximum van 75 pet. van het totale bedrag van hun spaartegoeden op 30 Juni 1939. Ten vierde: de mogelijkheid zal wor den geopend, Verzekeringspolissen af te sluiten, welke evenwel behoudens in geval van overlijden de eerste drie ja ren niet beleenbaar. noch aflosbaar is, terwijl in die periode geen uitkeringen op de polis mogen geschieden. Ten vijf de zal eventueel de mogelijkheid wor den opengesteld voor de aankoop van nader door de Minister van Financiën te bepalen effecten. Vcor houders van inschrijvingen In het 3 pCt. Grootboek 1946. die hun inschrij ving niet behpeven aan te wenden voor betaling van oude belastingen, of de hef fingen,- is een soortgelijke regeling getrof fen als voor houders van geblokkeerd te goed. Met machtiging van de ontvanger der Directe Belastingen (voor bedragen, kleiner dan f 500.is geen machtiging nodig) kunnen hun inschrijvingen overdragen aan hen, die wel oude belas tingen of heffingen hebben te betaler, en wel. tegen verkrijging van vrij geld (deze overdracht te verrichten door bemiddeling v,an een lid van de Vereniging voor den Effectenhandel is voorshands beperkt tot een bedrag van. ten hoogste f 10.000. tegen een koers van ten minste 98 pCt. dan wel met vergunning van de Neder. Bank tegen verkrijging van onroeren de goederen, schepen of een hypothecai re vordering op voorwaarden, welke vrij wel gelijk zijn aan die waarop de hou der van een optierekening deze vermo. genswaarden kan kopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1