KERKMUZIEK VAN MODERNE NED. COMPONISTEN femszm Kerkberichten De nieuwe burgemeester Belangrijke radio-uitzending van Haarlems Koor WATERLEIDING EN VORST Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit T-OX& Bel 13000 Van het witte doek Bloembollencultuur BENZINE 26 CENT PER LITER AGENDA Philips in Bloemendaal BEKWAME GROOTWERKERS bloemendaal ENCYCLIEK OVER DE LITURGIE ZATERDAG 29 NOVEMBER 1947 PAGINA 2 NOORD, LET OP UW SAECK! Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 Burgerlijke Stand Dank aan de Haarlemse K.P.-groep „HET FRIESCHE SCHATHUIS" K.A.B. KRING OOST De kring in de opbouw DISTRIBUTIENIEUWS Jeugdleidersavondi K.N.V.B. Industrie van Decca- gramofoonplaten „PRIMA BALLERINA" Wij VRAGEN voor onze MAATAFDEL1NG SMIT EN VAN RIJSBERGEN HEEMSTEDE PLUIMVEETENTOON STELLING OFFICIEEL GEOPEND Agenda R.K. Verenigings gebouw Uitreiking levensmiddelen kaarten Belangrijke motie van afd. Beverwijk Verlate winkelsluiting Welke dokter? ZANDVOORT HULDEBLIJK BURGE MEESTER Winkelsluiting LAATSTE NIEUWS Alle korfbalwed»trijden afgelast Chin. Ind. Rest. Hongkong VERDEELDE MARKT De katholieke bevolkingsgroep, die in den lande politiek gesproken de machtigste en kerkelijk de sterkste plaats inneemt, leeft wat de benoe mingen in openbare ambten betreft nog ver beneden haar stand. En toch, als door een benoeming aan deze achterstand een fractionele verbe tering wordt aangebracht, komt er van vele kanten critiek. En vooral geldt dit, wanneer het een burgemeestersbenoe ming betreft Vorig jaar gebeurde het bij de benoe ming van burgemeester Matser in Arn hem en nu weer bij de benoeming van mr. Cremers in Haarlem. Ik kan mij niet herinneren, dat toen b.v. de heer Reinaida Commissaris van de Koningin in Utrecht werd of de heer Visser burgemeester van Den Haag we daaromtrent allerlei afkeu rende beschouwingen in de pers hebben kunnen lezen. Waarom toch dit rumoer, als, mede uit een oogpunt van verdelende recht vaardigheid, een uitstekend katholiek man tot een openbaar ambt wordt ge roepen? Men zal toch moeten toegeven, dat wat burgemeestersbenoemingen betreft de Katholieken in de grote plaatsen van het Westen des lands zeker niet overmatig bedeeld zijn. Ik ken slechts twee katholieke burgemeesters in dit deel van het land en dan nog maar in middelgrote gemeenten: Schiedam en Hilversum. De argumenten, die vooral de P.v.d.A.- pers naar voren bracht, kwamen hierop neer, dat de Haarlemse benoeming niet in overeenstemmng zou zijn met de po litieke samenstelling van de bevolking, met name: de functionaris zou niet van dezelfde politieke kleur zijn als de grootste fractie van de raad. Laten wij dit argument eens nader bezien en op zijn steekhoudendheid toetsen. Gesteld eens, dat deze „politieke" be- noemingspolitiek zou worden gevolgd. Wat zou er dan moeten gebeuren met b.v. mr. Oud, de burgemeester van Rot terdam, die onlangs de P.v.d.A. de rug toekeerde? Of met de burgemeester, die „zijn" fractie in de gemeenteraad bij een volgende verkiezing van de eerste naar een lagere plaats ziet tuimelen? Of met de burgemeester, wiens partij niet vol doende geconsolideerd bleek en bij een volgende verkiezing uit elkaar viel of geamputeerd werd? Zouden al deze functionarissen in dergelijke gevallen uit politiek fatsoen moeten bedanken? Niemand denkt daar toch in de verste verte aan. Wat zou er over blijven van de con tinuïteit? Wij hebben nu eenmaal niet zoals b.v. In Frankrijk en België het stelsel, dat de burgemeester wordt gekozen door de gemeenteraad. In óns land wordt de burgemeester benoemd door de Kroon, die het zou van weinig wijs beleid getuigen, wanneer het niet werd gedaan óók in aanmerking neemt plaatselijke omstandigheden van politieke en levensbeschouwelijke aard, maar die tocl. niet op de eerste plaats een „politieke" burgervader aan het hoofd van de gemeente stelt. In dit licht bezien, kunnen wij de be noeming Van burgemeester Cremers een juiste keuze noemen. Hij is een bekwaam man, dit is de eerste vereiste, en bovendien komt hij voort uit een groep, die politiek en levensbeschouwelijk gesproken in de gemengde bevolking van de Spaame- stad een zeer grote, een zeer belangrijke en een zeer hechte plaats inneemt. Bij de intrede als eerste burger der stad roepen wij dan ook de nieuwe bur gemeester een hartelijk welkom toe. HOOIJ Het is de gewoonte niet in ons blad te wijzen op radio-uitzendingen. Deze zijn te talrijk en veelal ook niet belang rijk genoeg voor extra bespreking. Zon dag a.s. zal er echter een uitzending plaats vinden, waarop wij menen de aandacht van onze lezers te moeten vestigen vanwege het speciale, aantrek kelijke karakter. „Haerlems Cantorye" onder leiding van de jeugdige, vooruitstrevende diri gent André Kaart en met niet minder dan Albert de Klerk aan het orgel, geeft een uitvoering van moderne kerkmuziek van Hendrik Andriessen en drie van zijn volgelingen: Herman Strategier, Jan Mui en Albert de Klerk. Deze drie jonge, talentvolle compo nisten werken geheel volgens de geestes richting van Hendrik Andriessen, de vernieuwer van de Nederlandse kerk- muziekstijl. Zij vormen tezamen het „Trium Puerorum", enigszins vrij ver taald „de drie jongelingen", die als het ware op dit gebied een bepaald aposto laat vervullen. Toch zijn ze geen slaafse navolgers van Andriessen's werk. Zeer zeker dient dit werk hun tot voorbeeld, zij bouwen daarop voort, doch vele van hun com posities dragen toch een specifiek ka rakter. Ja, men ontdekt zelfs, niet het minst bij Strategier, al weder nieuwere geluiden. Zij zijn in hun uitingen dik wijls nog voortvarender dan de stichter van de school-Andriessen. Soms zou men het werk wel eens te overmoedig willen noemen, in elk geval te weinig rekening houdend met de praktische mogelijkheden. Maar hier moeten we direct aan toevoegen: jonge, bezielende krachten mogen daar niet alleen het I oog op gericht houden. Dit zou hun deis hersteld is. zielsuitingen te veel kunnen remmen. De koren moeten zich, alhoewel geleide lijk, instellen op de nieuwe gezichts punten van de componisten. Niet het meest modsrne, meer het meest bevattelijke is gekozen voor de uitvoering op Zondag as. van 3.304 uur (welke plaats vindt in de R. K. kerk te Overveen, doch die niet toegankelijk is). Men luistert dus naar de Radio, die ten gehore geeft het volgende program ma: 1 „Magnificat" voor 4-stemmig ge mengd koor met orgel, een ware muzi kale verklanking van de „zielsverhef fing van de H. Maagd". Het orgel treedt hierbij niet zozeer zelfstandig op, doch verschaft het geheel een kleurrijke ach tergrond. 2. „Sancta Maria", antifoon uit de Maria-Vesper van Strategier voor de zelfde koorzetting met een orgelbegelei ding, die tevens meer zelfstandig is. Een uiterlijk tamelijk eenvoudig aandoend, maar inpig doorvoeld gezang. 3. „Domine, salvam fac" van Jan Mul voor 1 jongensstem en vier mannen stemmen, die afwisselenderwijze optre den. Een bede met plechtstatig karak ter. Van dezelfde componist een canon op de tekst: „Omnes gentes plaudite manibus", Introïtus van de 7de Zondag na Pinksteren, voor 1 jongens- en 1 mannenstem. 4. De eerste uitvoering van Albert de Klerk's „Laudate Dominum in Sanctis ejus''. Een psalm-compositie voor ge mengd koor, groots van bouw met om vangrijk orgelvoorspel, omdat deze tekst mopt worden gezongen bU een orgel inwijding. „Na de statige inleiding zingt het koor in jubiloso-stemming. Er volgt een beweeglijk, scherp gerhythmeerd Amen, waarna het orgel nog even het aanvangsmotief laat horen. Alles tezamen een half uur kerkmu ziek, dat de aandacht moet trekken van kerkgangers, vooral van de koristen, hun leiders en organisten. OL. KOOP De conclusie van het bestuur der win keliersvereniging „Generaal Cronjé", dat ons artikeltje in het blad van Za terdag 22 November onder de loupe heeft genomen, luidt: er is geen aan leiding Uw katholieke vrienden in Noord, die ook de onzen zijn, toe te roepen, let op Uw saeck! Er is geen ge vaar. Men heeft met beperkte financiële middelen het beste resultaat willen be reiken en indien de middelen groter geweest waren, zou men zeker de katho lieke krant niet gepasseerd hebben, te meer daar niet één, maar het grootste deel der bestuursleden „in de parochiële registers staat ingeschreven" naar men ons mededeelt. Over de verdeling van beperkte mid delen kan men echter ook andere op vattingen hebben. Intussen is ons gebleken, dat een misverstand als het gewraakte wel niet meer zal voorkomen, terwijl veel inmid- De directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf van Haarlem maakt alle gebruikers erop attent, dat zy verplicht zijn te zorgen voor het vorstvrijhouden van de watermeters en de binnen:eiding. Schade toegebracht aan de watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van de gebruiker, terwijl water, dat ver loren is gegaan uit door vorst veroor zaakte lekken of door openstaande leegloopkranen, betaald moet worden. In een meterput buitenshuis moet op halve hoogte een houten tussendeksel, voorzien van een handvat, worden aan gebracht zodat tussen dit deksel en de watermeter een isolerende luchtlaag wordt gevormd. Bij het ontbreken van hout voor een tussendeksel kan men de watermeter afdekken door een Jutezak gevuld met hooi of stro. Meterputten dienen thans ten spoedigste te worden voorzien van een houten of gewapend betonnen bovendeksel dat de put goed afsluit tegen de wind. Watermeters welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst moeten voorzien zijn van een overal goed sluitende omtimmerlng, ter bescherming tegen tocht. Overtuigt u nu reeds of de hoofd- Met ingang van 1 December a.s. zal het bijzondere invoerrecht op benzine van 7.80 tot ƒ11.— per 100 liter wor den verhoogd. Bovendien zal krachtens de met België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst van 1 Januari a.a af het gewone invoerrecht, waarvan de heffing tijdelijk geschorst was, weer worden geheven, en wel tot een bedrag van 91 cent per 100 liter. Dientengevolge zal, rekening houdend met de recente prijsstijging op de we reldmarkt, de prijs voor auto-benzine hier te lande met 5 cent per liter moe ten worden verhoogd. Een regeling, die het Directoraat-Generaal van de Prijzen met de aardolie-maatschappijen beert getroffen, maakt het echter mogelijk, de verhoging, welke 1 December a.s. zal ingaan, tot 4 cent per liter te beperken. Van deze datum af zal derhalve de ben zineprijs aan de pomp 26 cent per liter bedragen. Gehuwd: G. Hardenberg en G. J. v. d. Horst, S. C. Dut en N. E. J. v. Dui nen, A. M. Schipper en J. C. v. d. Heu vel, J. H. Willemse en M. H Smit. N. W. Rombout en C. Pietermam H.R Meurc en S. Tot, T. Aarts en K. Hart. Geboren: G. E. C. ten Have-Las- «chuit z; J. J. van Wijngaarden—Ras z M. Freijer—Dijkstra z; A. M. Handgraaf Bronsdijk z; W. B. van Dnel-Wal- hof z; A. Boogaard—Andrea z; M. Krab bendamOlden d: M. A. Vogels H°r" sten d; J. M. G. Hoekstra—Mulder d; G. Peters—van den Burg 2 d* kraan wel goed afsluit en indien dit niet het geval Is, geeft daarvan dan onmiddellijk kennis aan het Waterbe drijf, Kampersingel no. 4, telefoon 10279 en 11834. Indien gevaar voor bevriezing bestaat moet men tijdens vorst 's avonds de ge hele binnenleiding zo vroeg mogelijk laten leeglopen door de hoofdkraan te sluiten en de leegloopkraan achter de watermeter benevens alle tapkranen in huls te openen. Vervolgens trekt men de stortbakken van de closets door en ver wijdert zo goed mogelijk het water uit alle leidingen door deze door te blazen. Bij het weder in gebruik nemen van de binnenleiding moet allereerst de leeg loopkraan goed worden gesloten, daar na de geopende tapkranen in huis slui ten en dan pas de hoofdkraan openen. Het is absoluut noodzakelijk om direct hierna de in de binnenleiding opgeslo ten lucht gelegenheid te geven om te ontwijken door de hoogst gelegen tap punten enkele minuten te openen. De gebruiker dient er rekening mee te hou den dat bij bevriezing van de hoofdkraan en/of de watermeter, het Waterbedrijf, zolang de vorst duurt, nagenoeg geen hulp kan verlenen en dat na de vorst spoedige hulp zeer afhankelijk zal zijn van het aantal te behandelen gevallen. Het nemen van de hiervoor vermelde maatregelen is dus in het eigen belang van Iedere gebruiker. 30 November 1944 heeft een Haar lemse K.P.-groep onder leiding van de commandant, de heer H Cox, zes en tachtig door de vijand weggevoerde en voor dwangarbeid in Duitsland bestemde Rotterdammers en Schiedammers met levensgevaar bevrijd uit het noodzie kenhuis „Sareptha" aan de Hazenpa- terslaan te Haarlem, éen uur voor zij op transport zouden zijn gesteld naar Amersfoort. Als herinnering aan dit feit en tevens als uiting van dankbaarheid hebben de geredden, voor zover zij bereikbaar ble ken, mede namens hun lotgenoten, een oorkonde doen samenstellen, welke Zondag a.s. 30 November des morgens half twaalf door een delegatie aan de bevrijders zal worden aangeboden in het gebouw van de P.R.A., Hotel den Hout te Haarlem. EEN CADEAU dat waarde houdt, verkoopt 3peciaalhuis voor koperwerk enz. JANSSTRAAT O Let op 't huis met de Friese vlag. O Maandag 1 December, 't avonds 8.15 uur. zal in de Nieuwe Kerk een Swee- Unck-concert worden gegeven door het Collegium Musicüm Amstelodamense, o.l.v. Toon Vranken en de organist Dolf Hendrlkse. Er zullen psalmen, geeste lijke liederen en orgelwerken van Ne derlands grootste componist uiitgevoerd worden in de sfeer der gouden eeuw kaarsverlichting. Dat verheugt ons en daarom zouden wij óók een conclusie willen trekken, n.l. deze: onze strijdbijl is begraven en de vredespijp dampt feestelijk. De Frans man zegt: „du choc des opinions jaillet la vérité" of: uit de botsingen der me ningen komt de waarheid voort. De kath arbeidersbeweging van Kring Oost hield' in het gymnastieklokaal der Eerw. Broeders een werkvergadering. Voor men daaraan begon werd eerst een gedeelte van een gramopboonplaten- programma afgedraaid. De voorzitter, de heer B. Reijnders, deed enige mededelingen over de werk zaamheden en acties der laatste maan den van Kring Oost. De volgende besprekingen kwamen vervolgens aan de orde: het St. Nioolaas- feest, dat voor de kinderen der leden gegeven zal worden op Woensdag 10 De cember, des namiddags half drie in de Gem. Concertzaal. Kaarten zijn nog bij het kringbestuur verkrijgbaar. Voorts werd besproken het stichten van een fonds voor uitzending van zwakke moeders en kinderen voor een feestgave hij gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de Diocesane Bond. Aan de leden der Kath. Arbeidersbewe ging zal 1 gulden per lid gevraagd wor den als feestgave voor deze Stichting. Aan het kringbestuur zal de regeling worden- overgelaten. Vervolgens werden opgericht een re traite-comité en een subcomité voor het Mgr. Van Schaikfonds. Het sub-comité van kring Oost van Herwonnen Levens kracht werd met enkele leden aangevuld. Het woord was thans aan pastoor C. Donzen, uit Frankrijk, die behandelde: „Het communisme in Frankrijk en de toestand aldaar." Deze aandachtig ge volgde rede werd met een dankbaar ap plaus beloond. Ut geef aUeen m'n toestemming als jullie je ringen koopt bij Een kleine zeek met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARIEM BIOSCOPEN Rembrandt: Het lied van Ber- nadette (a. 1.) 2.30 en 7.30 u. Cine ma-Palace: Tarzan overwint (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lux or: Circus- bloed (18 j.) Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het doornige pad (18 j.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. City: De eilandprinses 2 15. 4.30, 7 en 9.15 u. S p a a r n e-t h e a l e r: De greep naar de macht (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals en werken van O. B. de Kat en F. H. Abbing (t.m. 30 Nov.). Ge opend Zondag: 1—3 u. en in de week: 104 u. Leffelaar (Gr. Markt): Glazeniers- kunst van Huib de Ru en siersmeed- kunst van Jan Volwater. In de week geopend: 10—5 u. Heerkens Thijssen Stichting „Beeldende kunst binnen ieders bereik" met expositie van schildersprenten In de week geopend: 101 en 25 a Biss. Museum: Middeleeuwse Kunst. Geopend Dinsdag-Zaterdag: 10- 3 u. en Zondag: 13 u. APOTHEKEN: De Zondag- en avonddiensten van de apotheken worden 30 November tot 6 December waargenomen door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378: Be- gemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043 en Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Te Heemstede door: Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197 en Aerdenhout-Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Aan d' oever van 'n snelle vliet", door het Vrije Toneel, 8 u. ZONDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg: Vrije Toneel met „Aan d' oever van 'n snelle vliet", 8 u. DAG EN NACHT Maandag 1 December Haarlem (Vleeshal): Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Da t.m. Di. Aerdenhout (Gem. Kwekerij): Uitrei king bonkaarten en schoenenbonnèn I M, 9—3 uur. In Restaurant Brinkmann werd Don derdag de eerste jeugdleidersavond ge houden. De voorzitter der Jeugdcommissie, de heer H. W. van Turnhout, wees in zijn openingswoord op de belangrijkheid de zer avonden. De heer v. d. Aart, voorzitter van de afd. Haarlem van de K.N.V.B., onder streepte nog eens deze woorden eri dankte de Jeugdcommissie voor het initiatief om deze leidersavonden te organiseren. Daarna hield de heer Karei Kauf- mann, bondstrainer, zijn aandachtig ge hoor enkele uren bezig met het bespre ken van het moderne voetbal en de uit voering daarvan. Aan het slot van de avond deelde de heer Van Turnhout nog mede dat er ook enkele middagen voor de jeugd zul len worden georganiseerd; Beverwijk krijgt de primeur en wel op Zaterdag 18 Januari a.s. in het Kennemer-theater. Ook zullen aan het eind van het sei zoen zowel door 't Haarlemse junioren- als adspiranteneWtal wedstrijden wor den gespeeld. Het was een zeer interessante opening van deze cursus, welke Donderdag 18 December wordt vervolgd; die avond spreekt de heer N. J. Twisterling over de spelregels. Zondagmiddag 30 November houdt de „Zwemclub Haarlem" een nationaal adspirantenwaterpolotournooi in Stoop's Bad te Overveen. Het adspirantenze- vental van de Zwemclub Haarlem, dat van de zomer zo keurig het kampioen schap van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond be haalde, zal zich nu kunnen meten met de goede adspiranten-zeventallen van andere verenigingen in Nederland. De deelnemende verenigingen zijn; -RZC (Rotterdam), Het IJ (Amsterdam), Zian (Den Haag), HVGB (Haarlem), GZC (Gouda), Robben (Hilversum), Zwem- lust (Utrecht) en tenslotte de Zwemclub Haarlem. In het Frans Halstheater draait deze week een Mexicaanse film, dus kan men er bij voorbaat van verzekerd zijn, dat er op het celluloid een robbertje wordt gevochten. Toch is „Het doornige pad", overigens een normale speelfilm met zo nu en dan prachtig camerawerk, goed te savoureren, al missen we de routine van Amerikaanse of Engelse regisseurs en de vaart, die een film nodig heeft, om de aandacht tot het einde te boeien. De reeds bekende actrice Dolores del Rio en Pedro Armedariz spelen de hoofdrollen in dit drama van de prai riën. (Boven 18 jaar). In het Rembrandt-theater wordt de prachtige film „Het Lied van Berna- dette" vertoond, die wij dezer dagen uitvoerig beschreven hebben en van harte kunnen aanbevelen. (Alle leeftij den). Tahia, de eilandprinses, ls een mooie vrouw in 'n wonderschone omgeving. En zij is het middelpunt van de film, die de komende week in City draait. Een stille strijd wordt er om haar gevoerd tussen degene, wie het om haar hart en degene, wie het om haar rijkdom te doen is. De film zou niet goed zijn, als de eerste niet als overwinnaar uit het strijdperk kwam. Overigens is deze film ondanks de schoonheid van Tahia en dromerige hawaiinmuziek niet veel betekenend. Dat ook Tarzan's rijk gezucht heeft onder de Nazi-overheersing is te zien in Cinema Palace. Duitse parachutisten landen in het oerwoud en worden „be schermers" van een vrij beschaafde stam Inboorlingen. De protectie gaat echter weer zcals overal elders gepaard met de Invoering van „de nieuwe orde." Zo moeten de inlanders slavenwerk ver richten bij de aanleg van vliegvelden en dagelijks worden mensen voor kleine vergrijpen voor de vuurpeletons gestraft Wanneer de Nazi's zijn „Boy" ontvoe ren, verklaart Tarzan de oorlog aan de Indringers. Met de hulp van de onder worpen stam slaagt hü er in de Nazi troep volledig uit te roeien. Ook voor de humor is in deze film een plaatsje in geruimd: de onafscheidelijke aap wordt zelfs eens door de Duitsers voor de Führer aangezien als hij wat voor een walkie-talkie „praat."' „Tarzan overwint" ls toegankelijk voor personen boven de 14 jaar. Het zijn klinkende namen, die in de Zweedse film „Circusbloed gehoord worden, n.L die van Ingrid Bergman en Aino Taube, de ster van Lajla. Het is daarom jammer, dat deze film het Ne derlandse publiek niets zegt. De intrige is namelijk afgezaagd en het tempo met meer van deze tijd. Een jonge kerel uit de kermiswereld, verliefd op de eigena resse van een stoomcaroussel, wordt door omstandigheden als de verloren zoon van een kasteelbezitter aangezien. Hij komt op het slot terecht, waar ook een nichtje van de kasteelheer verblijft. Men voelt reeds wat er gaat gebeuren. Het zal ech ter niemand verwonderen, dat de ker misgast eerst weer gelukkig is, wanneer hij in dit wereldje is teruggekeerd. (18 jaar). Reeds voor de Amerikaanse burger oorlog was Kansas een groot slagveld: bandieten plunderden de bevolking en bloedige gevechten kwamen veelvuldig voor. De oorzaak hiervan was, dat de een na de ander aan de macht probeer de te komen en dit ging steeds gepaard met veel strijd. Ook een schoolmeester poogde althans op de film dis trictscommandant te worden, doch hij slaagde hier niet in en zo werd hij la ter leider van een guerillatroep. Onder regie van Raoul Walsh draait deze week in het Spaarne-theater de film „De greep naar de macht", waarin we zien. hoe het de schoolmeester verder vergaat. Toegang achttien jaar. Zondag middag zal in bovenstaand theater een cowboy-middag gegeven worden met toegang veertien jaar. Geruime tijd geleden berichtten wij, dat de firma Holdert uit Am sterdam haar boekdrukkersbedrjjf zou overbrengen naar de complexen van de voormalige wasserij Bijvoet aan de Korte Kleverlaan te Bloe mendaal. Om verschillende interne redenen is deze overplaatsing niet doorgegaan en wij vernemen thans, dat Philips uit Eindhoven het fraaie complex, dat geheel gereed is voor de industrie, gekocht heeft en er met spoed de fabricage van Decca- gramofoonplaten beginnen zal. Reeds eerder liet Philips zijn blik op Bloemendaal vallen, namelijk in 1939, toen het oude P.E.N.-gebouw tegenover het huidige complex ge huurd werd om er kostbare docu menten in op te bergen voor het geval de Duitsers Eindhoven zouden binnenvallen. Het Haarlemse schouwburgpubliek kreeg Vrijdagavond de gelegenheid eens een blik te werpen achter de coulissen, in de kleedkamer der artisten, die daar hun masker afleggen en gewone mensen worden, behept met fouten en gebreken, worstelend met eigen moeilijkheden en problemen. Evelyn Millard verplaatst de toeschouwers met haar toneelspel „Prima Ballerina" in de wereld van het ballet, hetgeen aan het stuk een bijzonder tintje verleent. Het Nederlandse Volkstoneel, dat een zeldzame gast is, heeft er een boeiende voorstelling van gegeven onder regie van Cor van der Lugt Melsert. Het tempo was in het begin wat traag, doch langzamerhand kwam er meer leven in het spel, dat in het laatste be drijf zijn dramatisch hoogtepunt bereikte, dank zii het grote acteervermogen van Annie van Ees, die de rol van „Prima Ballerina" vertolkte, aanvankelijk een weinig indolent, later intens en met overtuiging. Magda Janssens, die zich in alles de geroutineerde actrice toonde, een van de oude school, die zich echter uitstekend bij de jongeren kan aanpassen, trad op als Madame Ostrowna, energiek, doch nu en dan te gewild, geagiteerd. Innemend spel leverde Henny Alma als het onge lukkige zusje van het danseresje Janet, gespeeld door Lia Dorana, die zich van de andere meisjes onderscheidde, al was het een aardig en ongedwongen groepje, waarin allen. Frances May, Riny van Slingelandt, Bep Speet, Lida van Werven en Fé Sciarone, een juiste typering ga ven. Mevr. Joh. BouwmeesterKluun maak te van haar rol als „Tantetje" een vlot geval. Else Willart leende zich met haar donkere stem prachtig als de rechter hand van Madame. Aan de actrices werd een hartelijke bloemenhulde gebracht. A. S. THUISWERKERS (KLASSE B) ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Onder zeer grote belangstelling van leden en bestuursleden van zusteror ganisaties ls in het R. K. Verenigings gebouw te Heemstede Vrijdagavond de 36ste pluimveetentoonstelling van „De Eendracht" geopend. Ook verschillende officiële persoonlijkheden gaven blijk van hun belangstelling, o.a. de burge meester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doom, wethouder E. J. v. Lent en de hoofdinspecteur van politie, de heer Berendsen, met hun respectievelijke echtgenoten. De voorzitter van „De Eendracht", de heer W. Koch, hield een openingsrede, waarin hij mededeelde, dat aanvankelijk de beschermheer van de vereniging, de heer J. Beels, de tentoonstelling zou openen, doch dat deze door ziekte was verhinderd. Hij verwelkomde de burge meester van Heemstede, die zo welwillend was, deze taak over te nemen en bracht dank aan allen, die op de een of andere wijze aan de tentoonstelling hadden me degewerkt. Jhr. v. Doom, het woord nemend, zei- de dat hij het een groot genoegen vond deze tentoonstelling, de 36ste in de 41 jaren van het bestaan van „De Een dracht" te mogen openen. Vooral was het voor spreker zo prettig, daartoe te kunnen overgaan, omdat deze sport wel een der mooiste, n.l. zonder economische of andere bijgedachten ls. Met het vaste vertrouwen, dat ook deze tentoonstelling de goede naam van „De Eendracht" zou bevestigen, verklaarde spreker de ten toonstelling voor geopend. Van het grote aantal prijzen zijn de voornaamste: Zilveren wisselbeker, thans definitief gewonnen door de heer H. Groen te IJmuiden, met Inzending Buff. Wyandotte en het hoogst aantal punten (21) voor hoenders; bestuursprijs voor het mooiste krielhoen H. J. Vessies te IJmuiden en bestuursprijs mooiste ko nijn. blauw Weener met praedicaat uit muntend, G. Mooijekind, Vogelenzang. Zondag 10—8 uur Pluimveetentoonstel ling „De Eendracht" Maandag 8 uur Clubavond H.B.C., 8 uur repetitie toneelgroep „Berkenrode", 8 uur Medodia. Dinsdag 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Missle-Naaikring. Woensdag 8 uur uitvoering „Nut en Genoegen" ten bate van de NIWIN, 8 uur leden K.J.M.V., 8 uur jaarvergade ring Damclub, 8 uur repetitie toneelclub H.B.C. Donderdag 8 uur Harmonie St. Michaël. Zondagsdienst De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. J. G. M. v. Wal- sem, Bronsteeweg 32, tel. 29337, dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, telef. 28337 en dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903. Geopende apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197, Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. Maandag 1 December van 912.45 de letter A en van 2—4.30 de letter B t.m. Bee, Of ik nog even bij Sint Nicolaas kon komen, vroeg zwarte Piet, die zonder zijn voeten te vegen de redactie binnen stapte. Evenmin als ik kan weigeren te voldoen aan een verzoek naar het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht te gaan, past het mij Sint Nico laas te laten wachten. Er is overigens eèn groot verschil tussen Willem van de bisschop en Piet van de bisschop, want de een is wit en de ander zwart, maar beiden zijn ze even vriendelijk. Ik werd toegelaten tot het privé-ver- trek van de Sint, hoewel de kamer meer op een pakhuis dan op een salon leek. Nu jahoe kan het ook anders zo vlak voor de 5e December. „Ik heb u laten roepen," aldus de Hei- ligman, „om van u, die als krantenman de stad ongetwijfeld zeer goed zult ken nen, «nige inlichtingen te verkrijgen over openbare personen, wier handelin gen onvolledig in mijn geheim register staan." Ik bloosde min of meer. Ten eerste wegens zijn compliment voor mijn ver meende kennis van de stad en ten twee de, omdat ik in Sint's vraag een verlei ding tot indiscretie meende te beluiste ren. „Ene wethouder Angenent te uwent," zo sprak de bisschop, „maakt zich nogal druk over de huisvesting en ik meen, dat hij daardoor sinds het vorig jaar belang rijk meer grijze haren heeft gekregen. Door zijn actie voor samenwonen heeft hij mijn knechten echter grote moeilijk heden bezorgd. Welke schoorsteen moe ten zij kiezen en als er maar één is, hoe moeten zij een juiste verdeling maken? Uw nieuwe hoofdcommissaris van po litie geniet nog niet de populariteit van zijn voorganger. Me dunkt, dat veel ge wonnen zou zijn als hij zijn snor liet staan. Was dit instrument niet het mach tigste wapen van de heer Tenckinck? En dan heb ik hier mijnheer Geluk," zo ging de bisschop voort, „de wethouder van onderwijs. Hij kan zich nu weer ge heel prepareren op zijn grote taak, straks duizenden vreemdelingen, onder wie wellicht ook Spanjaarden, in hun eigen landstaal toe te spreken. Was hij niet enige weken waarnemend burge meester?" „Maar Sint Nicolaas," stamelde ik. „hier moet uw register toch zeer in de war zijn. Het waren acht maanden." Sint glimlachte. „Bij de S. zie ik de naam van Scholte, de directeur van de Distributiedienst. Deze man zal wel met lede ogen in uw krant lezen, dat het drijven naar af schaffing van elke distributie steeds gro ter wordt. Waar moet hij naar toe? Deze directeur is zo deskundig, dat hij mijn land zeker uitstekende diensten zou kun nen bewijzen. Ik moet toch eens kijken, of ik een baantje voor hem weet, al was het in mijn distributiesysteem. En de heer Dorresteijn moet ik roemen om de wijze, waarop hij het verdorren van plantsoenen voorkomt. Een tikkeltje meer artistiek gevoel zou zijn optreden volmaakt maken." Sint bladerde daarna in verschillende, dikke archiefstukken en trok een be denkelijk gezicht, toen hij bij de naam Jurrissen arriveerde. „Jurrissen, Jurrissen, die van de N.Z.H., is deze man nu voorstander van de tram of van de bus? Als ik hem was, ging ik naar de K.L.M., want dan kan hij al zijn belagers de lucht in laten vliegen. Ove rigens moet ik nog zien, wat hij denkt te zien. Of ziet hij niet in, wat er te zien is?" Sint porde het haardvuur wat op en daardoor kwam het gesprek op de heer Renne, directeur van de Reinigingsdienst. Deze eminente mens staat bij mij ge boekt als kampioen-sneeuwruimer en het is dan ook maar te hopen, <Jat hij deze winter genoeg te doen krijgt." „Maar Sint Nicolaas," merkte ik op, „onze kolenpositie!" „Tja, tja," murmelde de Sint, terwijl zijn ogen zeer moe keken. Na enige mi nuten zwijgen ontdekte ik. dat hij in slaap gevallen was. Het onderhoud was tc opwindend geweest. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur houdt Maandag 22 December om 2 uur in het gebouw van de H.K.B. te Haar lem een algemene vergadering. Het voornaamste punt ter behandeling is de motie van de afdeling Beverwijk, die bedoelt, dat de vereniging besluit alle invloed, die zij thans in verschillende instanties heeft, prijs te geven. Het hoofdbestuur staat afwijzend te genover de motie. Dit standpunt neemt de grootst mogelijke meerderheid van 't hoofdbestuur in. Slechts één lid stemde tegen en een ander blanco. Moet dus de motie-Beverwijk als onaanvaardbaar worden afgewezen, het hoofdbestuur is bereid, nu de minister vooralsnog de sanerings maatregelen wil handhaven, t vol gende als richtlijn voor het beleid van het hoofdbestuur te aanvaar den: indien afschaffing van alle maatregelen op zeer korte termijn niet mogelijk is, dan behoren zij toch beperkt te blijven tot t strikt nodige. De aard en de vorm der maatregelen behoren beperkt te blij ven tot die, welke een spoedige te rugkeer tot vrije teelt en vrije han del niet in de weg staan, terwijl ae uitvoering er van geen bevoorde ling van bepaalde groepen mag meebrengen. De buitenlandse afzet mag niet belemmerd worden door een kunstmatig hooghouden van het prijspeil, terwijl de kosten voor steun aan de binnenlandse markt zo laag mogelijk moeten worden gehouden. In verband met het a.s. St. Nicolaas- en Kerstfeest hebben B. en W van Bloemendaal toestemming verleend, dat de winkels van 15 December en van 2224 December tot 10 uur s avonds geopend zijn. Op Zondag 30 November zal dr. S. B. Drijber de artsendienst verzorgen. In de etalage van de firma Hoyng aan het Tramplein is geëxposeerd een door de architecten ir. G. Friedhoff en j Zietsma gemaakt ontwerp van de fontein, die de burgerij zal schenken als huldeblijk aan de scheidende bur gemeester en mevrouw Van Alphen. Burgemeester en wethouders te Zand- voort hebben besloten ontheffing te ver. lenen van het verbod, vervat In artikel 2, eerste lid, van het Winkelsluitings- besluit 1941, waardoor In de tijdvakken van 1 tot en met 5 en van 22 tot en met 24 December 1947 de winkels ge opend mogen zün tot des avonds 10 uur. (Van onze bijzondere correspondent te Rome) Naar wü uit zeer betrouwbare br°n vernemen zal de reeds eerder aangekon digde en dikwijls tegengesproken Ency cliek van z. H. Paus Pius XII heden verschijnen. De Encycliek zal niet han delen, zoals eerder werd bericht, over de sociale kwesties, maar over de litur gie. De K.N.K.B. deelt mede, dat, in ver band met de plotselinge sneeuwval, alle wedstrijden in de bond, alsmede alle regionale wedstrijden voor Zaterdag en Zondag zijn afgelast. HAARLEM, smedestraat 21. telefoon 21815 (Adv.) (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. aspiranten 12.15 u. Lof 7 u. Dinsdag: Congr. meisjes 7 u.; congr. jongedames 8.15 u. Woens dag: Cor.gr. jongens 7 u.; jongemannen 8 u. Donderdag: Biechten 4.306 uur. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.30—8.30 u. Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12u. Lof 7 u. Maandag: Congr. meisjes 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Congr. jongens 6.45 u.; jongemannen 7.30 uur. Donderdag: ,H. Uur 7.30 u. Biechten 6— 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4—9 u. Lof 7.30 u. H. JOZEF (Jansstraat): Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en IX uur; Lof 7 u. Woensdag Lof 7.30 u. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag biechten 4—9 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaame) Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis)Lof 7.30 u. Woensdag congr. jongemannen 8 u. Zaterdag biech ten 58.30; Lof 7.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. Woensdag congr. jongemannen 8 u. Vrijdag Lof 7.30 u. Zaterdag Lof 7 u.; biechten 4.309.30 u. ALLERH. HART VAN JESUS (Kle verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Biech ten 7.30—9.30 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Congr. jongens 7 u. Zaterdag: Biechten 5—9.30 U. Lof 730 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. Congr. jongemannen 12.15 u. Lof 7 U. Maandag: Fam. heren 8.15 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Biechten 68 u. Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag: Fam. heren 8 u- Woensdag: Congr. jongeman nen 8 u. Donderdag: Biechten 58 u. Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—8 U. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. Dinsdag: Congr, meisjes 7.30 u. Woensdag: Congr. jonge mannen 8 u. Donderdag: Biechten 6— 7.30 u. Vrijdag; Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 59 u. ALLERH. DRIEëENHElD (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Lof 7 U. Maandag: Conf. jongemannen 8 u.Don derdag; Biechten 78 u. H. Uur 7 u. Vrij dag: Lof 4 u. Zaterdag: Biechten 56.30 en 79 u. Lof 7 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr. heren 8 u. Donderdag: Biechten 4—6 en 7.30—8.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 48 u. Lof 7.30 u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: H.H, Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Fam. dames 7.30U. Woensdag: Mariagarde Tarcisiusgr. jun. 7 u. Donderdag: Biechten 68 u_ Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 56 en 7—9 u. Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11-30 u. Lof 7.30 u. Maandag: Congr- meisjes sen. 7 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Donderdag: Biechten 5030 u. Vrijdag: Lof 730 u. Zaterdag: Biechten 58.30u- Lof 7 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u. Dinsdag! Lof 7.30 u., daarna Congr. jongens. Don derdag: Biechten 58 u. Vrijdag: Lof 730 u. Zaterdag: Biechten 4—9 u. Lof 7.30 U. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 (HoogmisL Lof 7 u. Maandag: Congr. dames 7.30 U- Dinsdag: Congr. jongedames 7.30 u. Don derdag: Biechten 68 u. Vrijdag: L°' 7.30 u. Zaterdag: Lof 7.30 u. Biechten 5—8 U. H. ADALBERTUS (Spaarndam)Zon dag H.H. Missen 7.30 en 10 u. (Hoog mis); Lof 2.30 u. Zaterdag biechten 57.30 u.; Lof 7.30 u. Amsterdam, 28 Nov. I"4'* Voor de emissie van 100 3% pet. oblig. a 101 pet. van de ninklijke, waarop vandaag de insciJ ving openstond, bestond een eno belangstelling. 7ÊtfS Een der rijksinstellingen hari_rUikt gedrukte inschrijvingsbiljetten g®~issie» en deze aan verschillende comm -0. huizen gezonden, hetgeen in beur gen nog al ontstemming wekte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2