Kinderen met afwijkingen ERFGENAAM VAN HITLER EN MUSSOLINI AAN HET WOORD Moslcy vreemd overblijfsel van verlopen politiek getij Loonsverhoging noodzakelijk MOORD OP TAXI-CHAUFFEUR OPGEHELDERD AMOURETTE OP PAMPUS l Credo Pugno SOCIALE ONRUST IN ITALIË GROEIT Ontvoerde jongeren in Sovjet-zone Berlijn Nieuw boek van Fred Thomas BUSPERSONEEL GAAT TALEN LEREN Ook hier algemene staking Critiek op alles maar niet op zichzelf Rantsoenen vlees en vet dienen verhoogd Nog geen beslissing over Palestina ZATERDAG 29 NOVEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICH1 Episcopaat diende reeds in September verzoekschrift in 7 SOCIALE GEZONDHEIDSZORG UTRECHT IN DE BLOEMEN Oostenrijkse kinderen naar Tilburg LEGERTENTOON- STELLING Zuivelproducten naar België Liturgische Weekkalender Slechts twee communistische partijen uit West-Europa hebben zich te Warschau aangesloten bij de Ko- fttnform, die haar hoofdzetel te Belgra do vestigde. Het waren de Franse en de Italiaanse. Het schijnt dat de „inlich tingen", waarvoor het bureau te Belgrado de centrale instantie zou zijn, niet alleen dd&r dat oentrum komen, doch ook van daar naar de diverse partijen zijn uitge daan. Zowel in Frankrijk als in Italië toeft het communisme sinds Warschau ®6n veel agressiever houding aangeno men. Met welke resultaten dit in Frank rijk bekroond is, toont de alles overstel pende stakingsgolf, die nu reeds enkele dagen het land teistert. In Italië is men dog niet zo ver. Weliswaar zijn ook daar °P vele plaatsen nieuwe onlusten uitge broken, doch aan een algemene staking is men nog niet toe'. Nog niet. Er bestaat weinig twijfel, of de communisten sturen ook hier aan op oen totale verlamming -'an het door de oorlog jammerlijk gedesorganiseerde pro ductie-apparaat. Dinsdag schreef het Christen-Democratische blad „H Popoio" °-a.: Bommen die onze partij-bureaux Vernietigen, stakingen die in heel Italië ontstaan, en de nieuwe bedrijfsraden, dat alles is bedoeld om eenmaal de grote dag van ©en algemene staking, dat ge liefkoosde instrument van manner als Togliatti en Nenni, te doen aanbreken." Inderdaad worden op vele plaatsen in het land de bureaux van partijen, dié Jot de regeringscoalitie of tot de rech tervleugel behoren, opgeblazen, hier en daar worden functionarissen gemoles teerd. arbeiders leggen het werk neer °m hogere lonen te verwerven en er 8aat een brede stroom van onrust door de lagere klassen der bevolking. Het recept, volgens hetwelk de Italiaanse Communisten te werk gaan. verschilt Piet veel van dat, waaraan de Franse geestverwanten zich houden. Een van de middelen die de Ita liaanse communisten kunnen ge bruiken als hefboom voor een ar beidersactie tegen de regering, is de kwestie van de bedrijfsraden. De mi- Pister van Binnenlandse Zaken, de christen-democraat Togni, loopt met het Plan rond, de arbeiders groter zeggen- Schap te geven in de leiding van de be drijven waar zij werken. Deze zeggen- Schap is gedacht in de vorm van be drijfsraden. waarin het personeel in vloed zou kunnen krijgen op de be drijfsvoering zelf, in overleg overigens Ptet de eigenaars en verantwoordelijke directeuren. De communisten wensen in dit op- Zicht echter veel verder te gaan. Op Ingevolge mededelingen in de pers Over een verzoekschrift van het Duitse episcopaat bij de Geallieerde Contróle raad te Berlijn, opdat deze zich over bet lot der in de Sovjet-zone ontvoerde kinderen en jongeren zou ontfermen, heeft het secretariaat van de Sovjet- delegatie bij genoemde Contróleraad Verklaard, dat „noch een brief, noch een Protest van de Duitse Bisschoppen of Oudere geestelijke ambtsdragers is ont vangen". In antwoord hierop verklaart het Aartsbisschoppelijk General-Vika- riat te Keulen, dat het verzoek schrift, dat Kardinaal Frings onder tekend heeft, reeds 19 September langs de voorgeschreven weg aan de Contróleraad is toegezonden. In dit Verzoekschrift werd vastgesteld, dat alleen reeds by katholieke kerkelijke instanties de arrestatie en ontvoe ring van 2000 jongeren staat gere gistreerd en dat in 1255 dezer ge- Vallen volledige personalia op spe ciaal daartoe aangelegde lijsten kon den worden geplaatst. Het General-Vikariat deelt voorts •Pede, dat het Duitse Episcopaat niets Uitstaande heeft met vroegere berichten 'h de pers en de daarop gevolgde pole mieken, doch de noodzaak van zijn ver- weekschrift baseert op onaanvechtbare kegevens, die het in zijn bezit heeft. Een Antwoord van de Contróleraad is tot Peg toe niet ontvangen. een groot arbeiderscongres, dat deze week te Milaan in de Pirelli-fabrieken werd gehouden, zei een van de commu nistische voorlieden o.a., dat de strijd om industrie en landbouw vooruit te brengen de nieuwe banen moest volgen van bedrijfsraden, die, zoals de electri- sche industrieën bewezen, heel goed de plaats zouden kunnen innemen van de eigenaars, wier onbekwaamheid immers vaststond. Uiteraard zijn dit woorden, die een behoeftige, zich achtergesteld voelende arbeidersstand begeesteren, en die on tevredenheid wekken jegens de politiek der regering, welke er op uit is, een middenweg te vinden tussen rechtmati ge eigenaars en machtige arbeiders. On tevredenheid, die nog in de hand ge werkt wordt door uitlatingen van een soort als die, welke in het manifest der communistische partij, dat enkele dagen geleden uitkwam, te lezen zijn. De par ti.), heet het daar, wijst alle arbeiders, aile democraten, ja iedereen, op de on zalige anti-democratische en a-nationa le handelwijze der regering-De Gasperi. Togliatti, de communistenleider, laat er weinig twijfel over bestaan, of hij is van plan, alle denkbare middelen te gebruiken om deze regering ten val te brengen, en tot zulke middelen rekent hij onverholen het aanstoken van socia le onrust op grote schaal. De communisten hebben zich hierbij de steun verzekerd van de linkse arbei ders van de Nenni-partij, met wie zij een „Volksfront" gevormd hebben voor de verkiezingen van Maart 1948. Niet slechts langs de weg der geleidelijkheid, der wettigheid, der democratische par lementaire actie, doch revolutionnair, gewelddadig trachten de rode broeders Een tank bewaakt het ministerie van Defensie te Bangkok, na de staatsgreep in Siam. hun doel te bereiken. Op hun aandrin gen is een wet van kracht geworden gericht tegen eventuele acties van „neo fascisten"; de rechtse pers vraagt zich echter af, of deze wet niet gericht had moeten worden tegen een ander soort van onruststokers, gevaarlijker dan de niet zeer talrijke fascisten. Er bestaat in Italië een heel wat dreigender groep van aanhangers der dictatuur! (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 November. Sir Oswald Mosley, leider van de bij het begin van de oorlog opgeheven Britse Bond van Fascisten en op last van de regering gedetineerd tot men hem om gezondheidsredenen uit de gevangenis ontsloeg, deelde heden op een perscon ferentie mede, dat hij van plan was in het komende nieuwe jaar op te richten de Union Movement, een beweging, die in zijn doelstellingen, zijn anti-semitis- me, zijn winderige filosofie en zijn so noor en bedriegelijk vocabulair niets an ders is dan een voortzetting van de op geheven fascistische beweging van voor de oorlog. Het enige oppervlakkige ver schil is, dat dit onsmakelijk politieke gerecht wordt opgediend met een nieuw sausje in de vorm van een speciale in teresse in het vormen van een staten bond van de niet-Slavische landen van Europa. Onder de grote idealen van deze ver foeilijke fantast, memoreren wij voor hen, die de inhoud van Volk en Vader land vergeten zijn, de volgende fraaie punten: het scheppen van een nieuwe beschaving; opheffing van het partyen- gteisel; opheffing van de maatschappe lijke klassen; privileges en erfelijke rijk dommen; strijd tegen het communisme en de internationale financiële groot machten; invoering van arbeidsdienst plicht; eerbiediging van de*.,.volkswil" in plaats van „partijwll". Ook heeft meneer Mosley zo waar zijn hart verpand aan de erfelijkheidsleer Hi) is tot de conclusie gekomen, dat de kwaliteiten, welke en kele vooraanstaande mensen vooruit brengt in de industrie en in de beroe pen, van erfelijke aard zijn en is der halve van plan de kinderen van derge lijke knappe vaders erfelijk te belasten met de plicht voort te gaan in de vader lijke voetstappen. De beweging wordt aldus de erfgenaam van Hitler en Mussolini, in het leven geroepen op verzoek van 51 bestaande groepen, voornamelijk bestaande uit „bookclubs", die zich gevormd hadden met het doel Mosley's geschriften te be studeren. Deze groepen zouden vrijwillig de geest geven om hun stoffelijk over schot over te doen aan de Union Mo vement. Sir Oswald Mosley ontving ons in een kleine kamer van een particuliere woning. De kamer was stemmig ver licht met schemerlampjes en veel te klein om al de internationale perslieden te kunnen bevatten, die toegesneld wa ren om persoonlijk hun oog te weiden aan dit vreemde overblijfsel, dat achter gelaten was door een verlopen politiek getij. Beneden in de gang stonden een paar mooie mannelijke sirenen, die de cocktail-verzameling bewaakten, waar toe de pers na afloop uitgenodigd zou worden. Men heeft echter stroef be dankt. Ook de heer Mosley bleek een behoor lijke dosis physische schoonheid te be zitten, en deed met zijn snor en weinig intelligent gezicht denken aan een speler in de rol van tweede schurk in een voor oorlogse wild-west-film. Hij heeft een sonore stem en siert zijn gelaat nu en dan met een brede, tandenrijke glim lach, die echter nooit zyn gejaagde ogen bereikt. De ogen hadden goede redenen voor hun gejaagde uitdrukking onder het onbarmhartige kruisvuur van bitse vragen, gesteld door de aanwezige perslieden. Vooral de correspondenten uit landen, die de fascistische onder drukking van nabij hadden meegemaakt, waren meedogenloos. Mosley speelde zijn rol echter goed. Hij liet zich niet van de wijs brengen en zeide met sonore en luide stem zijn triest lesje op. Uit de antwoorden op de vragen voor zover hij ze niet ont week met zijn rookgordijn van holle woorden, leerden wij, dat meneer Mosley niet van Joden hield, maar dan op een Da Chinees Aan von Falkenhausen Het ei en ik en omelettes „Haast-je-langzaam" een einde gekomen Signora Giuditta Sallustri heeft een dezer dagen het avontuur van haar leven gehad. Zij werd zonder vorm v*n proces in een straat van Rome '•Relassood". Maar eerlijk Is eerlijk had het er naar gemaakt door tus- f^hbeide te komen, toen een gemeente ree hondenvanger bezig was een lasso j6 werpen om de nek van een van de ele duizenden zwervers, die de straten N» de Italiaanse hoofdstad bevolken. °or haar optreden kreeg de hond gele edheid te vluchten. Tot grote schrik de vanger, die zich een premie zag „nt8aan. Uit wraak wierp hij Signora ^listri een lasso om haar nek. De e°rbijgangers moesten haar bevrijden e de eerste hulp moest haar naar een '^enhuis brengen. Haar neus was be zadigd. De hondenvanger liet zich niet 4r-gen. T>;n ander hondenverhaal komt uit het Amerikaanse stadje New Mea- j, dows, waar een hond een andere v eit doodgeschoten. Twee bazen hadden tUtl honden en hun geladen jachtgewe- Z hi een auto achtergelaten, toen zij de wagen verlaten hadden. Terug- tjOnritnetl' vonden zij een van de honden kop llg&en met een schot hagel in zijr. Vermoedelijk was eep van de twee ^dtien per ongeluk met zijn poot in de van da trekker gekomen. Oeneraai vor.- Falkenhausen, die tij dens de oorlog militair bevelhebber 'n België en Noord-Frankrijk was deze hoedanigheid genoeg gedaan heeft om bij de Belgen in een slecht blaadje te staan, is in vroeger dagen bijna een Chinees geworden. Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft hem voor de oorlog het Chinese staatsburgerschap aangeboden wegens zijr. verdiensten als militair adviseur In China. Het ging he laas niet door, omdat Japan zich bij de As aansloot en Von Falkenhausen bij gevolg r.iet langer in China kon blijven. Vijfhonderd personen stonden op het vliegveld van Los Angeles om de „haast-je-langzaam-piloten" Truman en Evans te verwelkomen na hun vlucht rond de wereld. Zij deden het zo langzaam mogelijk, blevei gezellig een dagje winkelen in Parijs, bezochten een paar kennissen in Nederland, zwier ven een tijd door Caïro en sloegen de mooie plekjes van het Verre Ocsten niet over. Nu zijn zij terug. Voor geen geld van de wereld zouden zij óen snelheids- De crisis in de fa milie of de crisis familie, in het kort een Engels drama, zoals de bekende tekenaar Giles het in de Daily Express ziet. Het onder schrift luidde: „We hebben over je pa pegaai eens nage dacht, OmaWe zouden wel eens geen kalkoen met Kerstmis kunnen krijgen". vlucht willen maken. Wel een langzame, een nog langzamere desnoods. Het ei en ik, titel van een bekend boek en nieuwe film, draaide vo rige week in Antwerpen o.a. ten bate van een kinderziekenhuis: Voor de variatie had de directie van het theater de toegangsprijs vastgesteld optwee eieren. Voor de kinderen. De Antwerpe naren hebben gevochten voor de ingang van de bioscoop, zodat de politie er voor moest zorgen, dat de kinderen geen ome lettes in plaats van eieren kregen. Australiërs, die een auto willen ko pen voor een niet al te hoge prijs, beleven goede dagen op het ogen blik. Sinds in Engeland velen hun auto niet meer kunnen gebruiken door het rijverbod, willen zij hun wagen voor een goede prijs verkopen. Er is een schip apart ingericht voor het vervoer van de auto's. De huidige prijs van het levens middelenpakket en andere nood zakelijke levensbehoeften heeft al lang een algemene loonsverhoging noodzakelijk gemaakt m merken vele Tweede Kamerleden op naar aanleiding van het Voorlopig Ver slag betreffende het Landbouw- Egaiisatiefonds. Ook bij een loons verhoging van 10 pet. dienen de huidige subsidies gehandhaafd te blijven, aldus deze leden. Het had vele leden tot dankbaarheid gestemd, dat de minister, ondanks de tegengevallen oogst in het eigen land en de internationale voedselschaarste, een verdere verlaging" van het huidige rantsoen niet waarschijnlijk acht. Zij verwachtten, dat de minister niets zal nalaten, dat kan bijdragen tot een ver hoging van het voedselrantsoen. Zeer vele leden konden zich verenigen met de mening van de minister, dat de huidige rantsoenen met alle middelen diehen te worden gehandhaafd en dat het de arbeidsproductiviteit zeer ten goede zou komen, indien de rantsoenen voor vlees en vet zouden kunnen worden verhoogd. Na onderling overleg tussen het ge meentebestuur van Utrecht, de Commis sie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité en de directie van de Kon. Ned. Jaarbeurs, worden thans 20.000 bloembollen geplant ir. het talud aan de Catharijnesingel te Utrecht. Deze verfraaiing van het stadsbeeld is bedoeld om de stad Utrecht en met name de omgeving van de Jaarbeursgebouwen aan het Vreden- burg een feestelijk aanzien te geven tij dens de Jubileumbeurs, de 50ste jaar beurs, die van 6 tot en met 15 April 1948 zal worden gehouden Naar ons van de zijde van het Ned. R. K. Huisvestingscomité, afdeling Til burg, wordt medegedeeld, zal binnenkort gastvrijheid worden verleend aan 500 Oostenrijkse kinderen. Zij zullen in Til burg en omgeving worden ondergebracht. nette manier. Hij wou ze geen pijn doen, maar zij hoorden in Engeland niet thuis. Het klonk allemaal zo vertrouwd wrr eens te horen van een beweging, die zelf de candidaten zou kiezen voor het par lement en het aan de bevolking van En geland zou overlaten alleen maar ja of neen te zeggen. En als het volk eens de regering beu werd? O, dan hoeft zij alleen maar „neen" te zeggen, en men moest vooral niet denken, dat meneer Mosley fascist was. Niets daarvan. Hij bracht iets he; I nieuws, iets dat lag voorby democratie en fascisme. De wereld was Immers sinds 1939 zo veranderd en dank zij he wetenschap zo ver vooruit gegaan, dat de tijd was gekomen voor iets heel nieuws; een éénpartjjstelsel met staatspolitie, de laatste gecontroleerd door d© beweging natuurlijk. Ook loste de heer Mosley in het licht van de lamp het Russifeche probleem op in een paar woorden, maar wij zijn vergeten hoe het precies ging. Meneer Mosley vertelde voorts, dat hij brieven kreeg van over de gehele wereld, en dat hij vol goede moed was. Er was een crisis (hier knikte de internationale pers bemoedigend, daar had zy ook van gehoord). Welnu, zei Mosley, als er een crisis was dan werd de uitslag van ver kiezingen niet langer bepaald door de macht van het geld, maar door het verlangen van het volk naar een oplos sing. Welnu, er was een crisis en Mosley had de oplossing. En, voordat hij het vergat, conservatieven waren slecht en Labour-mensen waren nog slechter en communisten waren het slechtst van allemaal. Er was nog veel meer, maar dat kunt u lezen in oude nummers van Volk en Vaderland. Over het lot van Palestina is Vrijdag avond niet beslist, daar de Algemene Vergadering der V.N. een Frans voor stel heeft aanvaard, waarby de stem ming over de verdeling van Palestina 24 uur wordt uitgesteld. De bijeen komst der Algemene Vergadering is tot Zaterdag 22.00 uur (Ned. Tijd) ver daagd. De Moefti van Jeruzalem heeft reeds door een boodschap in de Arabische pers de ongeveer 1.200.000 in Palestina woonachtige Arabieren opgeroepen voor de „heilige taak van de verdediging van hun vaderland, hun eer, hun volk en hun geld". Tevens is het alarmsignaal gegeven voor de verdediging van de Jcodse nederzettingen in de voorgestel de Arabische staat om op alle gebeur tenissen voorbereid te zijn. Het bezoek van buitenlanders, dat men te Utrecht tijdens de Jubileum- Jaarbeurs verwacht, zal zeer om vangrijk zijn. In verband hiermede heeft de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs het initiatief genomen, het personeel van de Gemeentelijke autobussen in de gelegenheid te stel len, zich enigermate met de moderne talen vertrouwd te maken. De bui tenlandse gasten kunnen dus ook in dit opzicht van een goede service verzekerd zijn. Met de lessen aan het daarvoor in aanmerking komende buspersoneel wordt op 1 December een begin ge maakt. In de zomer van het volgend jaar zal de Legervoorlichtingsdienst in enkele Nederlandse gemeenten een legerten- toonstelling organiseren. Deze tentoon stelling, die in de openlucht gehouden zal worden, wil een beeld geven van het hoe en waarom van het Nederland se leger, waarvan de moderne samen stelling door demonstraties verduide lijkt zal worden. Het is reeds zeker, dat Utrecht, 's- Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam gedurende 14 dagen door deze reizende legertentoonstelling bezocht zullen wor den. Uit betrouwbare bron te Brussel wordt vernomen, dat het nieuwe tolta rief van de BelgischNederlandsLu xemburgse douane-unie, dat 1 Januari 1948 van kracht moet worden, niet van toepassing zal zijn op de invoer van bo ter, eieren, kaas, visconserven en ruwe cacaobonen. Deze zullen, zoals na de be vrijding reeds het geval is. zonder rech ten in België ingevoerd kunnen worden Menig mens gaat als mismaakt door de wereld. Als kind stond hy ten achter by het spel, later bij het zoeken en vinden van een beroep en werkgelegen heid, bij de keuze van levensgezel of -ge zellin, en hij heeft niet zelden nog de spot te verduren van de onbarmhartige jeugd of volwassenen. Veel van deze misdeelden hadden echter niet mismaakt hoeven te zijn, vannrer hun gebrek ty- dig ware opgemerkt. Ouders, en vooral de ouders van de goede, resolute soort geloven al te graag, dat hun kind in alle opzichten normaaj is. De zuigeling is flink aangekomen, de kleuter begint op tyd te babbelen, hij speelt zyn spel als elk kind van die leeftyd, en, nu ja, als de kleine jongen dan al eens wat met zijn beentje trekt, zijn schouders een beetje scheef houdt, och. dan zal dat wel vergroeien. In ver reweg de meeste gevallen zal die opti mistische verwachting niet beschaamd worden. Heel vaak zyn dergelijke eigen- aardigheden geen eigenlijke afwijkingen, de zucht tot na-apen doet de kleuter heel vaak iemand uit zijn omgeving imi teren, soms iemand die hy één keei heeft gezien, en die hij, om welke reden ook, interessant vindt. Maar of het wer kelijk aanstellerij is, of dat het zal ver groeien, is vaak voor de leek niet te zien. Is het ©en werkelijke afwyking in aan leg of groei, dan kan „eens aankijken" errstige gevolgen hebben. Heel vaak ontwikkelt zich een gToei- afwyking zó sluipend, dat de omgeving, als ze niet goed oplet, het eerst consta teert, als de abnormaliteit flink duide- lyk is geworden. En als het dan te laat is voor afdoende hulp, kan men wel spreken over het geduld, waarmee élk mens zijn kruisje dragen moet, doch daarmee is het feit niet uit de wereld, dat by tydige behandeling de kwaal óf helemaal had kunnen verdwijnen, óf in haar ontwikkeling gestuit had kunnen worden En dat het zover gekomen is, moet mien in die gevallen wyten aan een overdreven optimisme der ouders, die dachten, dat het wel zou vergroeien. Wanneer ouders hun kind nauwkeurig gadeslaan, zonder dat de kleine het in- Seressant gaat vinden, dan zullen ze een beginnende afwyking byna altyd op merken, en dan kan ex raad worden geschaft. Voorheen kon men natuurlyk armoe de of onwetendheid schuldig verklaren. Voorheen was de beschikbare hulp min der afdoende. Tegenwoordig echter is overal goede raad te krygen op de Kleu- tercomsultatiebureaux van het Wit-Gele Kruis en geen enkel ouderpaar hoeft d« verantwoording zelve te dragen, ,,of het zal vergroeien" of niet. En nu zal wel, wanneer een zorgzaam ouderpaar op zulk een consultatiebureau verschijnt, de boodschap in de meeste gevallen luiden: „Daar zou ik me nu maar niet ongerust over maken", dat neemt niet weg, dat het beter is, dat honderd keer een on nodig bezoek wordt afgelegd, dan dat één geval d© huip niet krygt, die moge lijk is. En hoe overbelast de consultatie- bureaux ook zijn, geen enkele leider zal U kwaad aankijken, wanneer ge aan komt met een „geval", dat geen geval is. (Vervolg van pagina 1) Intussen was de moord ontdekt. De bereidwillige autobestuurder, die de jon gens naar Amsterdam vervoerd had en achterdochtig werd door hun verhalen, verschafte de rijkspolitie te Sassenheim een signalement Door de publicatie hier van kregen de jongens wellicht de in druk, dat de politie over geen andere aanwijzingen beschikte. Zy bleven al thans enkele dagen thuis. De oudste trok tydens het weekend naar kennissen in Rotterdam. Hij had echter buiten de waard gerekend, in ca- su buiten een der vingerafdrukken die op de taxi werden aangetroffen. Op 56 punten stemde deze afdruk overeen met een afdruk te zijnen name in het poli- tie-register. Henk is n.l. verleden jaar reeds veroordeeld voor een overval, waarby hij eveneens met een revolver zwaaide. De rijkspolitie verzocht daar op Maandagmorgen j.l. de Hilversumse politie tot arrestatie over te gaan, maar deze trof slechts de jongst© broer. Wim, thuis. De 16-jarige knaap werd aange houden en de na enige aarzeling door de familie gegeven inlichting, dat Henk in Rotterdam was, werd doorgegeven aan de Rotterdamse politie. Deze slaagde er dezelfde dag in Henk op een adres, waar hy zich dikwyls ophield, te arresteren. In myn boekenkast, sereen en be scheiden tussen de imposante rode rug van een Griekse dictionnaire en een verzameluitgave van Shakespeare's mees- terlyke drama's, staan drie werkjes van Fred Thomas: Wijkend Water, Een Liefde in Staphorst en Stad van myn Hart. Vanavond zal öf de geweldenaar Shakespeare, öf de verzamelde woorden schat van het in de gymnasiumtyd zo vaak verfoeide Grieks, goed- of kwaad schiks moeten opschuiven, om plaats te maken voor een nieuw boek van de bekende Amsterdamse journalist: Amou rette op Pampus. Thomas, die in Wij tend Water de glansryke schoonheid van de Zuiderzee bezong en in Stad van myn Hart jubelde om de gigantische en tegelijk devote schoonheid van het onvergelykelijke Amsterdam, verzamelt hier alles waar zyn hart zo warm voor klopt en zo onuitputtelyk vol van blykt, in zyn eerste roman, een amourette Voor wie Thomas en zijn werk kent, is dit boek geen verrassing. De hoofd persoon in dit boek. Maarten Reilingh, de blonde, dromerige jongen uit het grote Amsterdamse grachtenhuis onder de Westertoren, is hijzelf. Hijzelf zou de Maarten kunnen zijn van deze sim pele liefdeshistorie, omdat er geen enkel verschil is tussen hem en de jongen, die op het blinkend water van de bin nenzee zijn „Zeehond" regeert. Regeert? Haar koestert, haar betrekt in zijn in drukken over dit vrij zijn van alles wat materie en rompslomp is. Alléén op wat hij zelf eens verdrietig de Stervende Binnenzee noemde, maar dat voor deze jonge zeiler met zyn gretige blik naar de eindeloze verten of een kuststreep aan de horizon het leven zelf betekent. Neen. er is geen verschil tussen hem en de schuchtere, blozende jongen van de zeevaartschool, die met een grote bos rozen en een later weer betreurd briefje van zyn genegenheid voor een „circus prinses" getuigt. En de gedachten van Maarten, die strydt en lydt om de tweespalt tussen haar en de „Zeehond", konden nimmer zo treffend vertolkt worden, wanneer niet Thomas zélf de folteringen van deze scheuring in zyn hart zo diep doorvoeld had, omdat hy zichzelf op dat moment een Maarten waande. Onnodig eigenlyk Thomas' verdien sten als een begaafd schilder van het stemmingsbeeld nog eens te accentueren. Wie Wijkend Water las, of anders het epos over de Stad van zijn Hart, kent de rykdom van zijn kleurenpalet. Hy zal die weelde ook te rug vinden in de ge schiedenis van Maar ten, Hi 1de en Zee hond, waar de blybeid van een jongensliefde omslaat in de weemoed en verbittering van de eerste desillusie. Een novelle, een ro man? Ik zou het liever een romance willen noemen en daarmee minder de nadruk leggen op het verhaal zelf. dan op de schil dering daarvan. Want daar is Thomas weer als altyd op zyn best. Daar sleept hy mee en ontroert; dtór vooral vergaart hy de ryke verdiensten van dit boekje, door Anton Pieck zo kundig geïl- streerd en door het Hollandse Uitgevers huis zo smaakvol uit gegeven. Cr. Aanvankelijk ontkenden de broeden ten sterkste. Zij werden nog even in hun houding gesterkt door een misver stand met de in de taxi gevonden hoed met de initialen W. B. Indien de twee verdachten inderdaad de daders waren, dan lag het voor de hand, dat de hoed i aan W. B., in dit geval dus aan de j jongste broer, Wim, toebehoorde. Toen men Wim de hoed opzette, zakte deze hem tot over de eren. Men kon nauwe lijks aannemen, dat de initialen met het oog op opzettelijke misleiding der poli tie van te voren waren verwisseld, zodat hier een punt was. dat in het voordeel van de jongste verdachte sprak. Tenslot te bleek echter, dat de hoed toebehoorde aan de vader van de jongens, wiens ini tialen eveneens W. B. zijn. De samenwerking tussen de rykspoli- tie te S&ssenheim en Den Haag en de Amsterdamse, Hilversumse en Rotter damse gemeentepolitie heeft tot d goe* de resultaat geleid. De bewijzen stapel den zich binnen enkele dagen op en de daders vielen Donderdagavond door de mand. Vandaag is de jongste reeds voeg de Officier van Justitie in Den Haag, mr. HamelbeTg, geleid. De oudste bevindt zich nog in het politiebureau te Sassen- heim, waar de rijkspolitie hem in de af gelopen dagen aan de tand heeft ge- vield. Ook tegen hem zal thans spoedig het vooronderzoek worden geopend. ZONDAG 30 November, 1ste Zondag v. d. Advent; 2 Deus qui de Beatae; 3 voor Kerk of Paus; Credo; Pref. v. d. H. Drie vuldigheid. MAANDAG: H. Andreas; 2 feria: Credo; Pref. v. d. Apostelen; Haar lem Breda: 3 H. Eligius. DINSDAG: H. Bibiana; 2 feria; 3 Deus qui de Beatae. WOENSDAG: H. Franciscus Xaverius; 2 feria DONDERDAG: H. Petrus Chryso- logus; 2 feria; 3 H. Barbara; Breda: lL Barbara; 2 H. Petrus Chrysologus; 3 fe ria; Credo. VRIJDAG: H. Mis v. d. 1ste Zondag v. d. Adv.; 2 H. Sabbas; 3 Deus qui de Beatae; geen Alleluja; gewone Pref Breda: onder het octaaf v. H. Bar bara; 2 feria: 3 H. Sabbas: Credo ZA TERDAG: H. Nicolaas; 2 feria; 3 Vigilie v d. Onbevl. Ontvangenis; laatste Eyang. v. d. Vigilie; Breda: 2 octaaf v. d. H. Bare bara: 3 feria; 4 Vigilie; Credo. ZONDAG 7 December: 2de Zondag v. d. Advent; 2 ,H. Ambrosius; Credo: Pref. v. d. H. Drievuldigheid; Breda: 3 octaaf v. H. Barbara. In het gebouw Tivoli te Utrecht is de stichtingsvergaderir-g gehouden v&n het N.V. P T. T., Het Nederlands Verbond van P. T. T. sport- en ontspannings verenigingen. (Vervolg van pagina 1) Welnu, iedere Credo-Pugno-man weet zich op de allereerste plaats propagan dist voor deze nonnen. Zoals de K.A.B. zich ten doel stelt, iedere katholieke arbeider van de hoge waarde der katho lieke beginselen te doordringen, zo voelt elke Credo-Pugno-man de roeping, als het ware deze innige overtuiging in lid voor lid van de arbeidersmassa over te gieten. Zelf moet hy daartoe geladen zyn met dat idealisme. Dat by deze propaganda ledenwer ving behoort, spreekt welhaast vanzelf. Eerst door het lidmaatschap van de K.A.B. ontstaat de kans tot een perma nente en grondige beïnvloeding. Omdat de Credo-Pugno-man zyn taak zo hoog opvat en elke arbeider en diens gezinsleden onder de directe helivolle invloedssfeer van het volledige katho lieke leven wil brengen, mag men de Credo-Pugno-club ook apostolaatskern noemen. Hier spreekt vooral het woord van Pius XI in Quadragesima Anno: „De apostelen onder de arbeiders, en die het eerst daarvoor in aanmerking komen, zyn de arbeiders zelf." Hoe herinneren we ons de Ciedo- Pugno-man, die ons met vreugde ver telde dat hy door zijn huisbezoek in één jaar by tien afgedwaalde kameraden het contact met de Kerk had kunnen herstellen. Niet door te preken, maar door met de sociale activiteit van de K.AB. de sociale leer van het christendom te be- wijzen. Huisbezoek! Dat is de voor naamste methode van Credo-Pugno, waardoor hy uitgroeit tot de levende schakel tussen leiding en leden, die enerzyds de ideeën van de leiding naar de leden brengt in hun huiskamer, an derzijds het bestuur op de hoogte houdt van wat er leeft onder de massa. Ja, wel sjouwen de Credo-Pugno- mannen, maar bij elke stap, die ze zetten, weten ze zich de uitdragers van een ideaal. En zo iemand aiag men nooit een bedelaar noemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3