Rumoerige bijeenkomst der Franse Nationale Vergadering Communistische dagbladen in beslag genomen Expresse-trein Genève-Parijs tot ontsporing gebracht Li COUP D'ETAT REACTIONNAKE Eindeloze strijd te Londen Benoeming van delegatie voor Indië Nieuw offer gevraagd Van gebiedsontruiming kan geen sprake zijn ENCYCLIEK OVER DE LITURGIE Vernieuwingsstreven dient het juiste midden te houden Verpleegsters zijn dringend nodig l: y i Voor politieke besprekingen met de Commissie van Goede Diensten Het weer I H n wl strait perpélrt i miwlt IWB NU» ion ersst fss mm mms mmm msfmm mm Minister Neher vertrekt morgen Muizen peuzelen begroting op Intern. Socialistisch congres te Antwerpen AFLOSSING DER TROEPEN Geen kunstmatige meningsverschillen Minister Drees voor de radio Mijnen vragen personeel Tot hoofd en hart De moord op de taxi-chauffeur MAANDAG 1 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24014 Onderhandelingen Iiols s-célérates gchumcm^Mocti uhéliss&nï la Coastitutio» <it prépare»! m mossn mi mirnna mmrmt a mm m mm rmv&eu mmom-LA mwwrmt m rm#- YltAVJkïL, m urn rnncs* g VERDELINGSPLAN VOOR PALESTINA Met drievoudige taak Vliegtuig heeft motorpech Alweer één ei De reeds lang verwachte nieuwe encycliek van Z. H. Paus Pius XII is Zaterdag verschenen. De nieuwe encycliek, „Mediator Dei", behandelt de liturgische voorschriften, waarvan de juiste leer uiteengezet wordt en een nauwkeu rige naleving wordt gevraagd. Zij kan beschouwd worden a^s een vervolg op de eerder verschenen encycliek „Mystici Corporis", die handelde over hei inwendig leven der Kerk en die de dogmatische fundamenten onderzocht. BEROEP OP DE MEISJES 15.000 arbeiders verloren Ernst Lubitsch overleden Het leven is vaak wreed, maar het ook sterk. Geslagen wonden hélen weer. Revolver gevonden STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: D. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers Ié cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Franse Nationale Vergadering heeft Zondagmiddag met 408 tegen 184 stemmen het eerste punt aangenomen van de door Schnman aangekondigde anti-stakingswet, waardoor de regering gemachtigd wordt onmiddellijk 80.000 reservisten onder de wapenen te roepen. De behandeling van de anti-stakingswet, waarop de communisten 212 amende menten hebben ingediend, is na een zitting van 28 uur verdaagd tot vandaag. Schuman diende zijn voorstel Zater dagmorgen in. Zonder tot een beslissing te zijn gekomen tengevolge van de com munistische obstructie werd de verga dering na een zitting van 28 uur ver daagd, doch na een onderbreking van enkele uren namen de afgevaardigde» weer hun plaatsen in. Herhaaldelijk werd Schuman, toen hij Zaterdag zijn voorstel indiende, onder broken door woedende kreten der com munisten, doch zich tot hen richtend zeide Schuman: „Het is Uw schuld, dat wij gedwongen worden deze maatregelen te nemen. Wij moeten ons wapenen te gen alle illegale machten." Toen een communist daarop riep „U dorst naar bloed", antwoordde Schuman scherp: „Onder de ophit sers en onruststokers bevindt zich een aantal vreemdelingen, die door jullie communisten in het land zijn gebracht. Doch wij zullen onbarm hartig tegen hen optreden." Onder luide protesten der communisten ging Schuman voort: „Indien de stakers hun actie voortzetten, zullen zij de Franse valuta ten grave doen dalen". Toen de communisten obstructie ble ven voeren, trad de minister van Bin nenlandse Zaken voor de vergadering en verklaarde, dat de regering de volmach ten, voorgesteld in het wetsontwerp, door uitvaardiging van een decreet tot zich zou trekken, tenzij de communisten er van afzagen de aanneming tegen te werken. „Wij kunnen niet toelaten, dat onze babies in gevaar worden gebracht door de stakingen, welke de voorraden melk en andere noodzakelijke levensbe hoeften verminderen." Hij deelde mede, dat gedurende de laatste 48 uur 324 saboteurs gearresteerd waren en voegde er aan toe, dat enkele van hen tot legers van vreemde mogend heden behoorden. Jules Moch verklaarde voorts, dat in het Noordelijke mijnge- bied „mijnwerkerscommando's" in vrachtauto"s rondreden, die zich ten doel stelden te saboteren, waarbij zij soms gebruik maakten van Duitse krijgs gevangenen. De Parijse politie heeft Zaterdagavond speciale edities van de communistische bladen L'Humanité en Ce Soir in beslag genomen, die onder de kop #De republiek is in gevaar" ageerden tegen Schuman's wetsontwerp. De regering heeft besloten de papiertoewijzing van de Humanité in te trekken omdat deze een ochtendblad is en 's avonds niet mocht verschijnen. Het bureau van het Communistische avondblad „Ce Soir" is Zaterdagavond om 6 uur door manschappen van de mobiele garde bezet. Het bureau is in hetzelfde gebouwd gevestigd als dat van de „l'Humanité". Ongeveer 150 gehelmde manschappen stapten met het geweer in de hand uit twee trucks en ijlden naar de vooringangen van het gebouw in üc Rue du Louvre. Ook in Marseille, Toulouse, Bordeaux en andere plaatsen in de provincie werden communistische bladen in beslag geno men. De radio-uitzendingen van de .Vrien den der Sovjet-Unie" zijn verboden, daar zij anti-Franse propaganda voerden. De métro van Parijs begon tegen 9 uur Maandagochtend steeds langzamer e lopen. Tenslotte lag op enkele baan vakken het verkeer geheel stil. Staken de arbeiders hebben in de electrische centrales de stroomvoorziening afge sneden. Dit is geschied op een voor het gehele land geldend bevel van de fede ratie van vakverenigingen der electri- citeitsbedrijven. De huisverlichting viel niet onder het bevel van de federatie. Nadat Zaterdag onderhandelingen tus sen de minister van Arbeid, Daniel Mayer, en vertegenwoordigers van de C.G.T. waren mislukt, trachtte de mi nister Zondag opnieuw door onderhan delingen tot een oplossing te komen, echter opnieuw zonder resultaat. Benoit Frachon, leider van de com munistische meerderheid in de C.G.T., verklaarde na afloop van de besprekin gen, dat er niet meer te onderhandelen valt en de vakbond de voorstellen van de regering niet zal aanvaarden. De sabotagedaden bij de spoorwegen nemen steeds misdadiger vormen aan. In de nacht van Zaterdag op Zondag liep de expresse-trein van Genève naar Parijs te Culoz uit de rails. Een passa gier werd licht gewond en een goede renwagen vernield. Bij het onderzoek bleek, dat de kabel, waarmee de wissels worden verzet, was doorgesneden. De zelfde misdaad werd tijdig ontdekt op de lijn VersaillesChartres, zodat on gelukken konden worden voorkomen. De lijn tussen Parijs en een der voor- De Republiek in gevaarwas de sensationele kop boven de extra-editie van „Ce Soir". Kort na het verschijnen van de eerste krantenwerd de gehele oplaag in beslag geno men en bezette de Parijse politie het krantengebouwDe onderkop luiddeMisdadige wetten van Schuman—Moch schaffen de constitutie af en bereiden de staatsgreep der reactionnairen voor". (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 November De discussies van Zaterdag concen treerden zich rond het (officieel nog steeds geheime) document, waarin ie plaatsvervangers der Grote Vier in Fe bruari en in November getracht heb ben een procedure te scheppen met be trekking tot de voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland. Dit docu ment wordt gekenmerkt door het onge lofelijk aantal haakjes, die de vele pun ten omlijsten, waarover de afgevaardig den der vier mogendheden het niet eens konden worden. De Grote Vier zijn nu begonnen met de slag om de haakjes. Het voornaamste geschilpunt van Za terdag betrof de landen, welke uitgeno digd zouden worden ter vredesconfe rentie. Moskou wilde Albanië, het oude twistpunt, uitgenodigd zien en Pakistan niet. Frankrijk wenste de aanwezigheid van Albanië èn Pakistan, Engeland en Amerika weigerden Alba nië en eisten uitnodiging van Pakistan. Molotov stelde een handeltje voor: geef ons Albanië, dan geven wij onze toestemming voor Pakistan. Bevin wil de niet handelen. Plotseling gaf Molo- toe. Hij accepteerde 't voorstel van ®evin, dat Pakistan toegelaten zou wor den en dat de Grote Vier een speciale fitting zouden wijden aan de kwestie a» Albanië. Vervolgens begon een eindeloze strijd over de vorming van een cen- «ale Duitse regering. Molotov wenste het vormen van een dergelijke regering bespoedigd te zien, opdat er een regering zou zijn, die het vredesverdrag kon bestuderen en even tueel ondertekenen. Bidault zag niet in, waarom het ontwerpen van een vredes verdrag met Duitsland het nodig maak te, dat eerst een Duitse regering ge vormd moest worden. Bevin merkte zuur op, dat de hele geschiedenis hem deed denken aan het verhaal van de kip en het ei. Het onbevredigend einde van de discussie was, dat de Grote Vier besloten deze kwestie voorlopig te laten rusten en op de eerstkomende bijeen komst over te gaan tot het volgende punt van de agenda. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft Zaterdag op haar laatste zittingsdag het verdelingsplan voor Palestina aangenomen met drie- en-dertig stemmen voor, dertien tegen en tien onthoudingen. De Siamese delegatie was niet. aanwezig. In een vier verdiepingen hoog gebouw in Philadelphia, waar militairen waren gehuisvest, is een hevige brand uitge broken. Minstens vijf personen werden -cdood. Velen worden nog vermist, ter wijl het aantal gewonden 38 bedraagt. steden werd op vier plaatsen losge maakt, terwjjl saboteurs de lijn tussen Tourcoing en België hadden vernield om te verhinderen, dat een kolentrein uit Antwerpen naar Tourcoing kon rijden. In verschillende delen van Parijs kwam het Zondag tot gevechten tussen stakers en politie. Te Montmartre trachtten 50 stakers een telefoonkan toor te bezetten. Na anderhalf uur slaagde de politie er in hen uit het ge bouw te verdrijven. In het kantoor vond de politie twee agenten, die door de stakers waren ontvoerd. Te St. Etienne is gebruikt gemaakt van troepen, die voorzien waren van traangasbommen en in tanks arriveer den, om de menigte uiteen te drijven, die het stadhuis poogde binnen te dringen. De havenarbeiders te Bordeaux heb ben besloten het werk te hervatten, evenals de stakers te Le Havre, zo deelde de minister van Binnenlandse Zaken in het parlement mede. Gedurende de gehele dag zijn troepen en lichte tanks te Marseille aangeko men. Het treinverkeer is overal in de war, doch het is opmerkelijk, dat in plaatsen waar de stakers een geheime stemming hielden, met grote meerderheid werd besloten weer aan het werk te gaan. Een bijsonder cadeau gaf Radio Lausanne aan Prinses Elizabeth, ter gelegenheid van haar huwelijk. Twintig kinderen van oud-strijders uit Londen mogen een maand va- cantie doorbrengen in Zwitserland. Het vertrek per vliegtuig uit Londen. Naar wij vernemen, is vandaag een ministerieel besluit te verwachten, waarby de delegatie wordt aangewe zen, die met de Commissie voor Goede Diensten de politieke bespre kingen zal voeren, teneinde te komen tot een oplossing van het conflict met de republiek. Deze delegatie zal bestaan uit dezelfde leden, die thans zitting hebben in de Nederlandse contactcommissie. Mininster Neher, die nu morgen zal vertrekken heeft mede de op dracht naast dé Landvoogd met de Commissie voor Goede Diensten en de delegatie, waar nodig, overleg te plegen. De minister van Overzeese Gebieds delen zal zich by hem voegen, zodra omstandigheden dit vereisen. Ook Aneta deelt thans mede, dat de ieden van de contactcommissie, te weten de heren Van Vredenburgh, Abdoelkadir Widjojoatmodjo Dzoelkarnain en Soumo- kil, zullen optreden als vertegenwoordi gers van het Koninkrijk bij de komende besprekingen op de „Renville", het Ame rikaanse schip. (Naar we menen te weten, zal dus de tegenwoordige contactcommissie, thans verheven tot delegatie van het Koninkrijk, rechtsreeks de bespre kingen via de Commissie voor Goede Diensten met de republiek voeren. Hierboven «taan echter de personen van de LuIt.-Gouvemeur-Generaal, minister Neher en eventueel de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, op wie men bij voorkomende moei lijkheden of onvoorziene situaties kan terugvallen. Genoemde perso nen zullen, wanneer de noodzake lijkheid daartoe blijkt, ook recht streeks met de Commissie voor Goe de Diensten in contact treden. Red.). De Commissie voor Goede Diensten heeft een verklaring uitgegeven over de procedure, die zij zal volgen bij het onderzoek naar beweerde schendingen van de UNO-order om het vuren te sta ken. Deze verklaring volgde op her- Het is nu de tijd van de gemeen tebegrotingenook in de gemeente Hellendoorn. Welcen achtereen hebben de gemeente-ambtenaren gewerkt om deze op papier te zetten, nadat B. en W. de concept-begroting hadden sa mengesteld. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben een aantal muizen, die steeds een vaste woonplaats hebben, in, om en onder het gemeentehuis van Hel lendoorn, dat door de slechte staat, waarin het verkeert, een ideaal onder dak is voor deze dieren, een bezoek ge bracht aan het bureau, waarin deze concept.begroting, verborgen lag. De muizen hebben zich verzadigd aan de begroting en hebben een groot gedeelte daarvan opgepeuzeld. De ambtenaren zullen nu opnieuw weer aan de slag moeten en naar we vernomen hebben, is een der raadsleden van plan in de eerstkomende raadsvergadering voor te stellen een officiële gemeente-kat aan te stellen, zolang er nog geen nieuw gemeentehuis gebouwd, kan worden. Nadat burgemeester Craeybeeckx Vrij dagavond het internationale socialistische congres te Antwerpen officieel had ge opend, is Zaterdag de eerste plenaire zitting gehouden, waarna de vergadering verder in twee secties vergaderde. Als belangrijkste probleem werd behandeld de houding van de socialistische partijen tegenover het plan-Marshall. Er bleek een scherp verschil van mening tussen de socialisten uit Oost- en West-Europa, zodat de afgevaardigde van de Neder landse Part® van de Arbeid, Koos Vor- rink, tenslotte aandrong op een breuk tussen de socialisten uit Oost- en West- Europa. Hq verklaarde, dat 't nutteloos was te trachten overeenstemming te bereiken met delegaties, die niet be staan uit vr«e vertegenwoordigers, doch uit mensen, die geterroriseerd worden door de communisten en aan hen onder worpen zijn. haalde beschuldigingen van republikeinse zijde inzake de Nederlandse bezetting van een deel van het eiland Madoera. De commissie zegt. dat de Nederlandse zowel als de republikeinse autoriteiten de neutrale militaire waarnemers in de gelegenheid moeten stellen vrijelijk te reizen in de gebieden, waar schendingen zouden zijn geschied. De Amerikaanse vertegenwoordiger in de Commissie voor Goede Diensten, Gra ham, heeft verklaard, dat de commissie geloofde, dat onverantwoordelijke of extreme groepen thans niet kunnen be letten, dat een constitutioneel schema van nationale vrijheid en wederzijdse samenwerking wordt uitgewerkt. Met een drievoudige taak zou heden morgen 11-15 uur minister L. Neher van Schiphol per vliegtuig naar Batavia ver trekken, vergezeld van mr. Riphagen, de secretaris van jhr. Van Vredenburgh. In een kort vraaggesprek met een ANP-verslaggever bevestigde de minister, dat hij in de eerste plaats naar de Oost vertrekt om in opdracht van de rege ring met dr. Van Mook en jhr. Van Vre denburgh besprekingen te voerei. over ie instelling van een Collegiaal Orgaan, dat zich zal belasten met de uitgebreide werkzaamheden en verantwoordelijkhe den, die tot dusverre alleen op de schou ders van de Luitenant G.-G. hebben gerust. In de tweede plaats heeft dit bezoek van min. Neher aan Batavia ten doel, dat hij naast dr. Van Mook contact kan houden met de zo juist bij ministerieel besluit benoemde nieuwe delegatie, die op hét Amerikaanse schip „Renville" politieke besprekingen gaat voeren met de republiek onder toezicht van de Commissie van Drie. „Wanneer de besprekingen op de Renville zo ver gevorderd zouden zyn, dat er beslissingen van grote importantie genomen moeten wor den," aldus min. Neher, „dan zal het van betekenis zijn, dat ook minister Jonkman zich naar Indië begeeft." Als derde en laatste reden is de minis ter van Wederopbouw naar Indonesië vertrokken om zich bezig te houden met wat hij uitdrukkelijk betitelde als „re constructie in de meest uitgebreide zin van het woord" en waarmede hij zeide een ruimer begrip te willen aanduiden dan alleen „Wederopbouw". Terugkomende op de plannen tot vor ming van een Collegiaal Orgaan, zeide de minister dat hem niets bekend was over de eventuele aanstelling van oud minister Steenberghe als vierde lid van dit orgaan. Het K.L.M.-toestel PT-TDB, waarmee hedenmorgen minister L. Neher de reis aanving naar Indonesië, is na ruim een half uur op Schiphol teruggekeerd. Aanvankelijk meende men, dat de technische storing, die deze terugkeer maakte, in enkele ogenblikken zou zdjn verholpen. Bij nader inzien bleek deze evenwei van die aard, dat men het ver trek van het vliegtuig heeft moeten uit stellen tot morgenochtend circa 11 uur. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk: Zwakke wind met hier en daar nevel of mist en op v-le plaatsen lichte vorst. Later: Geleidelijk aanwakkerende wind uit Oostelijke richtingen. Toenemende bewolking met voornameiyk in het Zuiden van het land tijdeiyk enige sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.2616.32, Maan: 20.4912.52. 11 December zal voor alle leeftijds groepen een bon worden aangewezen voor één ei. In vele gevallen zal op deze bon, als de vorige keer, slechts een ei van klasse 5 kunnen worden geleverd. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. De regering maakt het volgende bekend: De ontwikkeling van de toestand in Indonesië in de afgelopen maanden is niet zodanig gunstig geweest als de regering tevoren had gehoopt. Hierdoor is de aflossing der troepen, welke volgens de aanvankelijke plan nen en de daarop gegronde toezeg gingen reeds voor demobilisatie in aanmerking kwamen (het K-N.I.L. en de eerst uitgezonden oorlogsvry- willigers), vertraagd en zal ook de aflossing dergenen, die op grond van dezelfde plannen en toezeggingen daarna successievelijk voor demobi lisatie in aanmerking zouden komen (de overige nit oorlogsvrijwilligers bestaande onderdelen en vervolgens de nit dienstplichtigen gevormde eenheden), vertraging ondervinden. Omtrent de eerstbedoelde groep heeft de legercommandant na overleg met de regering dezer dagen reeds enige mede delingen gedaan. De demobilisatie hier van zal thans beginnen en zal vóór 1 April 1948 haar beslag hebben gekregen. De demobilisatie van het personeel der overige onderdelen van oorlogsvrij willigers zal in April 1948 beginnen en snelle voortgang hebben. Het schema voor demobilisatie zal spoedig worden bekend gemaakt. De demobilisatie der 7-December-Di- visie (welke volgens de oorspronkelijke plannen in October 1948 zou beginnen) zal van begin 1949 af zo snel mogelijk geschieden. De demobilisatie-voorzieningen van de K.L., regelende de terugkeer van de te demobiliseren militairen in de burger maatschappij, zullen binnen enkel: we ken worden gepubliceerd. Het heeft tot gevolg, dat alle bÜ het K.N.I.L. en de K.L. in Indonesië die nende militairen aldaar enkele maan den langer dienst zullen moeten ver richten dan aanvankelijk was voorzien en dan hun gezegd was. Weliswaar heeft de regering daaraan steeds de restric tie verbonden, dat onvoorziene omstan digheden werden voorbehouden, doch zij koesterde de verwachting hierop geen beroep te moeten doen. De rege ring betreurt het, dat de omstandig heden van dit ogenblik het niet gedo gen, dat zij haar toezegging gestand doet. Zij betreurt het, dat zij een nieuw offer moet vragen van hen, die reeds zo grote offers brachten. Zij weet echter in welke geest en met welke geestkracht deze offers zowel door onze militairen als door hun verwanten zyn gebracht en zij heeft het volle vertrou wen, dat deze zo echt Nederlandse mentaliteit van de beste soort zal doen aanvaarden, wat de regering noodza kelijk acht in het belang van het eigen volk en van de volken van Indonessië. De regering voegt hier nog aan toe: In sommige berichten werd gerept van de mogelijkheid van gebieds ontruiming. De regering acht het, na haar vroegere verklaringen te dezer zake, welhaast overbodig te zeggen, dat hiervan geen sprake kan zijn. Tenslotte merkt zij op, dat de hiervoren weergegeven beslissingen zijn gegrond op de politieke toe stand, zoals deze thans is. Mocht, naar zij hoopt, de situatie verbete ren, dan zullen ook 't vraagstuk der troepensterkte en mitsdien het aflossingsschema opnieuw in be schouwing worden genomen. Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Ondanks de woelingen en de aan slagen tegen de Kerk acht de Paus, die voor alles herder der zielen is, het thans het juiste moment om aan te sporen tot een precieze naleving der liturgische wetten, teneinde het zuivere geloof en de heiligheid van de cultus te bescher men. Het document behandelt de in- en uitwendige heiligheid van de liturgie, die in nauwe betrekking staat tot het beleven van het geloof, het beoefenen van de deugd en de ware devotie van de christenheid. Ofschoon tot de gehele Kerk gericht spreekt de encycliek om practische re denen vrywel uitsluitend over de litur gie van de T.atijnse Kerk, want in deze openbaarde zich de laatste jaren een wetenschappelijke en practische bewe ging, die vele geestelijke vruchten voortbracht, maar die ook moet worden gezien als een sterke reactie tegen die genen, die van lauwheid en onverschil ligheid beschuldigd worden. Men hield daarom niet steeds het juiste midden en riep dus nieuwe reacties op, met name van hen, die tegen elke nieuwig heid gekant zijn. Hierin schuilt een ernstig gevaar voor de liefde en de een heid. De Paus spoort daarom de lauwen en bevreesden aan tot gepaste vooruit gang, doch acht het tegelijkertijd nodig de onvoorzichtigen te remmen. De en cycliek kan dus in zekere zin worden genoemd een encycliek over het heilig evenwicht binnen het Mystieke Lichaam van Christus. Dit ook om andere redenen. Want zowel op politiek als op sociaal terrein ziet men ook in de practijk van de godsdienst zich de neiging manifesteren tegenstand en conflicten te creëren, waar slechts verschil van meningen bestaat, die in hogere eenheid kunnen Er is een tekort aan verpleegsters. Het sterkst in de sanatoria en de psy chiatrische inrichtingen. Daar komt nog bij, dat er een grote-behoefte is aan verpleegsters voor Indonesië, waar de nood, ook wat de gezond heidszorg betreft, zo ernstig is, dat wij er ons nauwelijks een voorstel ling van kunnen maken. Des te meer reden om de Nederlandse meisjes te vragen de rijen der verpleegsters te versterken. Zij dienen daarmede de lijdende mensheid en treden in een beroep, dat voor hun eigen leven een grotere gemoedsbevrediging kan ge ven dan menig baantje, dat aantrek kelijker kan schijnen, omdat het min der eist, maar dat dan ook voor het innerlijk minder kan geven, aldus ministèr Drees voor radio-Hilversum. Zij moeten, zo vervolgde hij, natuurlijk daarbij tegenover de plichten, die zii op zich nemen, ook rechten hebben. In de Tweede Kamer is uitvoerig over de ar beidsvoorwaarden der verpleegsters ge sproken. Een toeneming van het aantal verpleegsters zou het gemakkelijker ma ken de arbeidstijd, die enige tijd geleden tot ten hoogste 51 uur is verminderd, te rug te brengen tot 48 uur, die reeds voor een aantal ziekenhuizen geldt, maar nog niet algemeen mogelijk is. In de open bare ziekenhuizen, en in vele particu liere, bestaat pehsioenregelingen. Een al gemene pensioenregeling voor de parti culiere verpleging staat op stapel. De salarissen, die in verschillende ge stichten omhoog zijn gebracht, maar nog sterk uiteenlopen, zullen onder algemene voorschriften worden gebracht, al heb ben allerlei onverwachte hinderpalen dit veel te lang vertraagd. Van meisjes moeten niet onredelijke offers worden gevraagd, als zij het ver pleegstersambt kiezen, maar de motieven om aan een oproep gevolg te geven moe ten toch liggen in de aard van het vak en in het verlangen de medemens te die nen. Wie zich beschikbaar stelt doet zegenrijk werk en kan daarin ook voor zichzelf zegen vinden, aldus minister Drees en moeten worden geharmoniseerd. De encycliek geeft een opsomming van deze meningsverschillen, die kunstmatig gecreëerd zijn, en geeft een oplossing aan de vraagstukken, die in de laatste tijd naar veren zijn gekomen op specu latief en practisch terrein van de litur gie. Bovendien behandelt de Paus ver schillende kwesties van practisch be lang als de moderne zang, het gebruik van het missaal door de gelovigen, de middelen om de gelovigen op daadwer kelijke wijze aan de H. Mis te doen deelnemen, het gebruik van de Latijnse taal, de kleur der kerkelijke gewaden en de heiligenbeelden. Tenslotte wordt aangedrongen op de instelling van dio cesane commissies, die ervoor zullen hebben te waken, dat de liturgische voorschriften zullen worden opgevolgd Behalve de inleiding, waarin de mo tieven worden aangegeven, welke aan leiding hebben gegeven tot de publica tie, bestaat de encycliek uit viej delen, waarvan het eersté handelt over de aard, de oorsprong en de ontwikkeling van de liturgie, het tweede over de Eucharistie, de aard van het offer, de deelname aan de Heilige Mis en de Communie en over de aanbidding, in het derde deel worden het Goddelijk Officie, het Liturgisch Jaar en de Cyclus der Heiligen besproken en be veelt Zijne Heiligheid de devotie tot de Heilige Maagd aan en de deelname der leken aan de solemnele vespers. Het vierde deel is een herderlijke aansporing tot meditatie, gewetenson derzoek, geestelijke oefeningen, vooral volgens de methode van St. Ignatius, bezoek aan het H. Sacrament, tot het houden van novenen en maanden ter ere van het Heilig Hart en de Heilige Maagd. De encycliek bevat verder een op wekking tot liturgisch apostolaat, tot beoefening van de Gregoriaanse zang. tot onderwijs in liturgie aan mis dienaars en volk, waarschuwt tegen excessen in architectuur, sculptuur en muziek en dringt erop aan nauwlettend te waken tegen de infiltratie van con temporaine dwalingen, in het bijzonder tegen vals mysticisme, overdreven li turgisch archaeologisme, quietisme en naturalisme. In de epiloog beveelt de Heilige Vader aan een geest van vurigheid, voorzichtigheid, onderwerping en een heid. Zaterdagavond is Z. H. de Paus uit Castel Gandolfo in Rome teruggekeerd om deel te nemen aan de jaarlijkse weekretraite in het Vaticaan. die dit jaar zal worden gegeven door de Jezuïet Galileo Venturini. Op een conferentie te Dordrecht hebben vertegenwoordigers van de Nederlandse mijnen verklaard, dat men na de bevrijding van de 33.000 ondergrondse mijnarbeiders er in één slag 15.000 verloor. Met de uit schakeling van Duitsers, Polen, N.S.B.-ers, onderduikers en oorlogs vrijwilligers werd aan het meest vitale bedrüf van Nederland een grote klap toegebracht. De productie daalde tengevolge hiervan en door de roof van materialen en gereed schappen, van 13 a 14 millioen ton kolen per jaar op 6 millioen. Er is op het ogenblik in Nederland nodig voor de industrie, de electriciteits- bedrijven, het vervoer, de kleinindustrie en de brandstoffenvoorziening van de Nederlandse gezinnen, minimaal 12% millioen ton. Als men alles op haren en snaren zet, zal men dit jaar misschien 10 a 11 millioen ton halen. Het nog blij vende tekort moet echter aangevuld wor den. Frankrijk, België en Engeland kun nen niet leveren, omdat deze landen zelf met een groot kolentekort te kampen hebben. Duitsland, altijd een grote leve rancier, levert nu weinig. Het tekort in Nederland wordt aangevuld in Amerika, maar door het vervoer worden de kolen ontzettend duur, ze kosten voor millioe- nen aan deviezen. De mijnen zullen nu in het ambtsge bied van het Gewestelijke Arbeidsbureau Dordrecht beginnen jonge mannen te animeren op de mijnen te komen wer ken. Er zullen in verschillende plaatsen voorlichtingsavonden worden georgani seerd, terwijl men ook op andere wijzen zal trachten gegadigden te vinden. Ernst Lubitsch, film-producer en re gisseur, is Zondagavond plotseling te Hollywood overleden. De Prins Bernhard-kapel wordt ontbonden. In verband met dit feit werd tijdens de wedstrijd Blauw WitEDO in het Olym pisch stadion afscheid genomen van Kees de bok en de achtjarige geadopteerde Soendanees. De voorzitter van Blauw Wit zette beiden in de bloemetjes. Zaterdagmorgen heeft de Hilversum- se recherche in samenwerking met de rijkspolitie uit Sassenheim enkele uren gedregd in de vijver aan de Lorentz- weg te Hilversum. Omstreeks 12 uur slaagde men er in de revolver met pa tronen. met welk wapen de Rotterdam se taxi-chauffeur Clobus 18 November nabij De Lier om het leven werd ge bracht, op te halen. f 1000 2263 2408 4288 10974 12300 20512 f 400 4193 11200 13964 f 200 6078 11932 16909 17382 18875 f 100 2259 3824 4499 5890 6994 :564 7902 11348 13602 14085 14358 15478 17283 20631.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1