Burgemeester wenst nauw persoonlijk contact Ml* en j-fiee li „Met Gods hulp zal het waarachtig wel gaan 1792 1947 PEIGNOIR! I. T«- KORT Auid Fa. Jacq. Frank ph/üShave Veel autoriteiten aanwezig AGENDA Knokploeg gehuldigd iveWi- t&Cft Iedere man heeft graag een: PHILIPS Huldiging H. C. L Looman Herinnering aan de Rally Heemstede MAANDAG 1 DECEMBER 1947 PAGINA 2 INSTALLATIE MR. P. O. F. M. CREMERS Vol vertrouwen De burgemeester KREMERS 1 December KREMER'S KOFFIE ROODMERK KREMER'S THEE BLAUWMERK Dankbaarheid Nestor van de raad Fris geluid EEN WELKOM GESCHENK? EEN ELEGANTE MODELLEN BIJ Verzetsstrijders naar Eerebegraafplaats ££*t DISTRIBUTIENIEUWS Voordracht directeur Debuut van jong cineast DOUCHE- OF BAD- RUIMTE In nieuwe woningen Toonkamer geopend Nieuwe eerste concert meester bij H.O.V. Bij de Juwelier, Gr. Houisir. 109 ST. NICOLAASGESCHENK in edel metaal Mei en zonder inlevering Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR (Wordt vervolad) Aankoop van grond BLOEMENDAAL Feestavond Stormschool Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. HEEMSTEDE Contract opgezegd Pluimveetentoonstelling „De Eendracht" N.I.W.Ï.N.-toneelavond P.T.T. St. Nicolaasfeest Supporters H.Bi.C. ZANDVOORT Weer een goederenstation? Namen van scholen BESOMMINGEN Fen select gezelschap was heden middag in de raadszaal in 't Haar lemse Prinsenhof aanwezig om de installatie-plechtigheid van bur gemeester mr. P.O.F.M. Cremers bij te wonen. Om twee uur hadden achter de groene tafel, waarachter het college van B. en W. zetelde, o.a. plaats genomen da echtgenote van de burgemeester, mevrouw Cremers-De Bruijn, en 's-burge- meesters bejaarde moeder, mevrouw Cremers-Van Nispen tot Sevenaer. Een dochtertje van wethouder D. Geluk had mevr. Cremers bij het be treden van de raadszaal bloemen aan geboden. Vier kinderen van de burgemeester waren onder de hoede van hun geleid ster terzijde gezeten. Verder waren aan wezig de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, en zijn echtgenote, zijn ambtgenoot in Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, eveneens vergezeld van zijn echtgenote, de oud burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, de vice-president van de rechtbank, mr. Top, en de Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, de Deken van Haarlem, de hoogeerw. heer Kuilman, en ds. Dijkhuis, predi kant der Ned.-Hervormde Gemeente, ue garnizoenscommandant, overste Lende- rink, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Swens, en de hoofdcommissaris van politie, de heer Fontijne; voorts de burgemeesters van Heemstede, Zandvoort, Velsen, Benne- broek, Haarlemmermeer en Beverwijk, namens de burgemeester van Bloemen- daal de waarnemende wethouder, de heer Pinxter, en de griffier van de Sta ten van Noord-Holland, mr. Stuf kens. Verder merkten wij op de dames van de Haarlemse wethouders en van de secretaris en verder een zeer groot aan tal naaste en verdere familieleden en vrienden van de nieuwe burgemeester; tot de laatsten behoorden o.a. de oud-burgemeester van Den Haag, mr. De Monchy, en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Schaik. Ook waren aanwezig vijf van de zes leden van het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Ba ron de Vos van Steenwijk, evenals de burgemeester van Amsterdam, mr. D'AiUy, konden niet aanwezig zijn daar zij tegenwoordig waren bij de ontvangst van de Koningin in Amsterdam. De publieke tribune was ingenomen door de hoofden van takken van dienst en de afdelingschefs van de gemeente secretarie. Allereerst sprak de waarnemend bur gemeester, wethouder D. Geluk. Het is thans ruim 8 maanden ge leden, aid Us de heer Geluk, dat onze vorige burgemeester, de heer Reinalda, benoemd werd tot Com missaris der Koningin in de pro vincie Utrecht. Het is met enig on geduld, dat Haarlem sedertdien ge wacht heeft op de benoeming van een nieuwe functionaris. Aan de spanning, door dit lange uitstel ont staan. is thans een einde gekomen door uw benoeming. Ik kan echter niet onvermeld laten het zou on oprecht zijn het in deze vergadering niet eerlijk uit te spreken dat het aanvankelijk gerucht van uw be noeming, dat uiteindelijk door de feiten is bevestigd, teleurstelling, ja zelfs misnoegen heeft opgewekt in brede kringen van de Haarlemse be volking van zeer uiteenlopende rich tingen, Deze teleurstelling en de be zwaren, die tegen deze benoeming bestaan, gelden niet de persoon of de bekwaamheid van de nieuwe bur gemeester, dit wil ik met nadruk vooropstellen, het bezwaar geldt slechte de richting, waartoe de nieuwe burgemeester behoort. Wij zijn van mening, dat in het alge meen bij benoemingen de capaciteiten en de geschiktheid van een gegadigde de belangrijkste factoren zijn en daarbij de politieke of godsdienstige richting geen rol mag spelen. Een uitzondering daarop vormt in het bijzonder wel de benoeming van een burgemeester. In verband met diens bijzondere bevoegd heden ten aanzien van het openbaar leven is het gewenst, dat er harmonie bestaat tussen zijn opvattingen en die van de meerderheid der bevolking. Naar de mening van zeer velen nu is daar mede bij uw benoeming niet voldoende rekening gehouden. Ook de verklaring van de minister van Binnenlandse Za ken in de Tweede Kamer alsmede pers commentaren hebben de indruk ver sterkt, dat deze benoeming een politieke achtergrond zou hebben en geschied zou zijn uit overwegingen, die door een groot deel van de bevolking niet wor den gedeeld. De samenstelling van de gemeenteraad, waarin de politieke over tuiging van de bevolking weerspiegeld wordt, zou naar hun mening zeker een andere dan deze benoeming hebben ge wettigd. Dit alles, ik zeide het reeds, staat geheel los van de persoon van de be noemde. Ik geef U de verzekering, dat wij U met volvertrouwen tegemoet treden en ik houd mij er van over tuigd, dat ook de raad zich op dit standpunt stelt De beste grondslag voor wederzijds vertrouwen is een openhartige behandeling van de pro blemen. die wij gezamenlijk hebbep op te lossen en bij verschil van op vatting de meningen eerlijk tegenover elkaar te stellen. Dit is dan ook de reden, dat ik gemeend heb de bezwa ren. die bij een deel van de bevolking en van de raad tegen Uw benoeming bestaan, openhartig en eerlijk te moe ten bespreken. Het zal voor U onder deze omstandig heden wellicht geen gemakkelijke, maar toch misschien een des te aantrekkelijker opgave zijn, te trachten het vertrouwen van de Haarlemse bevolking in haar ge heel te winnen. Ik heb de verwachting, dat U daarin zult slagen. De ontmoetingen, die ik in de laatste weken met U heb gehad, heb ben mij de overtuiging geschonken, dat wij in U te doen hebben met een prettig openhartig en eerlijk man, die gewend is rond voor zijn mening uit te komen en open de dingen onder het oog te zien. U hebt daarbij getoond een grote be langstelling te koesteren voor de vele belangrijke problemen, die ga als bur gemeester van Haarlem op Uw weg zult vinden en dat het Uw eerste wens is U zo spoedig mogelijk geheel Haarlemmer te voelen. Het zal U zeker enige tijd kosten vooraleer U zich geheel met alle zaken vertrouwd gemaakt zult hebben en U wegwijs bent geworden in het Haarlemse openbare leven in al zijn rijke schakeringen. Gaarne geef ik U de verzekering, dat U in deze ten volle op onze medewerking en voorlichting kunt rekenen. Mijnheer de burgemeester, geen be stuursorgaan ontkomt, zeker niet in deze tijd, aan de dikwijls afbrekende, geluk kig ook wel goedbedoelde en opbouwende kritiek. Ook u zal dit niet bespaard bJCjven. Open te staan voor deze laatste is voor elke bestuurder een belangrijke zaak en dikwijls zal het voorkomen, dat u de kritiek op het beleid van het ge meentebestuur zult hebben op te vangen. Ik moge u toewensen, dat u tegenover deze kritiek, voor zover deae onrecht vaardig of door onzuivere drijfveren ge voed mocht zijn, en tegenover de teleur stellingen, die u zeker op uw weg zult vinden, bestand zult zijn en ik moge u de kracht toewensen om uw schone, maar ongetwijfeld dikwijls ook moeilijke taak tot heil van onze gemeente en tot vol doening van u zelf te volbrengen. Bij de volbrenging van deze taak zult u een belangrijke steun vinden in het medeleven en de belangstelling die uw echtgenote voor uw werk aan de dag legt en in haar medewerking bij de ver vulling van de plichten, die ook zij als burgemeestersvrouw in het openbare le ven van Haarlem zal vinden. Ik moge ook mevrouw Cremers en haar kin deren hier van harte welkom heten en gelukwensen met de benoeming van u als burgemeester van deze stad. Thans rest mij nog slechts de taak, besloot spr., u de tekenen van uw waar digheid te verlenen, namelijk door u de ambtsketen om te hangen en n tevens als voorzitter van de raad de hamer te overhandigen. Mogen ze door u gedu rende een reeks van jaren gedragen en gehanteerd worden in het belang van onze goede stad en haar inwoners. Ik verzoek u thans mij toe te staan, dat ik op deze plaats mr. Wesstra dank zeg voor de zeer belangrijke steun, die ik van hem heb ontvangen in de achter ons liggende 8 maanden. Ik kan u de verzekering geven, dat mij de zware taak van waarneming van het burgemees terschap gedurende die tijd naast de werkzaamheden als wethouder van on derwijs slechts mogelijk is geweest dank zij de voorlichting en de met grote kennis van zaken gegeven advie zen van de heer Wesstra. Dan was het woord aan mr. Cremers, die o.m. het volgende zeide: Sterk ont wikkeld is in Haarlem het locaal zelf bewustzijn, stoelend op een roemvolle traditie van zeven eeuwen stadsbestaan en op het besef, dat er geen of nauwe lijks een stad in Nederland is, zo aan trekkelijk als Haarlem. Een bevolking van meer dan 150.000 zielen stelt het bestuur van Haarlem voor grotestads- conflicten en -problemen. Tenslotte dient bedacht, dat Haarlem eminente burgemeesters heeft gehad niet al leen in het grijze verleden met wie men de nieuwe burgemeester zal ver gelijken. Door het enkele feit van mijn benoe- A.s. Vrijdag komt weer een bon uit. Brengt de 155-jarige Uw hulde door er op te kopen: ming is mijn aanvankelijke schroom verminderd. Immers, de Regentes en de autoriteiten, wier adviezen mijn benoe ming tot burgemeester van Haarlem hebben bevorderd, hebben mij htm ver trouwen geschonken. Daarvoor zeg ik hun juist hier en nu dank. Hun ver trouwen is mij een sterke steun. Ik hoop het met Gods hulp niet te beschamen. Bij dit vertrouwen kan het echter niet blijven. Wil ik mijn taak vervullen op de wijze, zoals ik mij die voorstel, dan behoef ik ook Uw vertrouwen. Men zegt: een burgemeester woont in een glazen huis. Inderdaad. Men zegt dat wel eens medelijdend. Dit medelijden acht ik minder juist. Ik prijs mij integendeel gelukkig in een glazen huis te mogen gaan wonen: in het glazen huis der democratie, waar wij gezamenlijk, overeenkomstig onze eed of belofte, de belangen van Haar lem met al ons vermogen zullen voor staan en bevorderen, waar de publie ke zaak publiek behandeld wordt en waar men helder kan zien, wie het algemeen belang en wie zijn eigen belang nastreeft, wie zichzelf niet telt en wie zijn ijdelheid zoekt te be vredigen. Mijn kamer in dat glazen huis moge verlicht worden door de zon der gerechtigheid en verwarmd door de liefde. Zij, die in nood ver keren, zullen er het meest welkom zijn. Ik heb U gezegd, dat ik' er vóór mijn benoeming tegen opzag, dat men mij met mijn voorgangers zou vergelijken, ik heb daarop doen volgen, dat het vertrouwen, waarvan mijn benoeming blijk gaf, mij over deze schroom heeft heen" geholpen. Zo ben ik thans slechts vervuld van dankbaarheid voor de wijze, waarop mijn hier aanwezige voorgangers, de heren De Vos van Steenwijk, Reinalda en Ge luk de laatste gedurende een lang interimaat mijn pad hebben geëffend. De traditionele goede toon in deze raad is voor een niet gering deel de vrucht van hun tactvolle leiding. Een bijzonder woord van dank geldt U, mijnheer Geluk. Allereerst een dank woord voor de hartelijke woorden, waar mede U mij hier zojuist hebt verwel komd en voor de waardige wijze, waarop U Uw mening omtrent mijn benoeming tot uitdrukking hebt gebracht. Ik geloof, dat het met U in het glazen huis der democratische openhartigheid goed wo nen is. U hebt acht zware maanden achter de rug, maanden waarin U tegelijkertijd wethouder van Onderwijs, Kunsten en Lichamelijke Opvoeding en burgemeester moest zijn. Mede dank zij Uw enthousias me voor Haarlem en Üw opgewektheid hebt U zich op zo uitnemende wijze van Uw dubbele taak gekweten, dat ik meen de gevoelens van de raad en de burgerij te vertolken, indien ik U namens beide dank zeg voor hetgeen gij in deze maan den voor Haarlem hebt gedaan. Daags nadat mijn benoeming mij was medegedeeld, had ik het voorrecht met U, heren wethouders, kennis te maken. Ik heb uit deze ontmoeting de indruk verkregen, dat bij U sterk het besef leeft van één college te vormen. Wat dat waard is, heb ik in mijn vorige ambt ge durende twee jaren tot mijn vreugde er varen. U, mijnheer de secretaris, gaat een zware tijd tegemoet. Is het toch al geen sinecure, een nieuwe burgemeester in te werken, hoeveel zwaarder wordt die taak niet, als deze burgemeester niet uit de ..carrière" komt en als hij gewend is het bestuur der gemeente door een oro- vinciale bril te bezien. Ik pleit bij voor baat clementie en verzeker U van mijn leergierigheid. Tot de ambtenaren in dienst der ge meente zou ik dit willen zeggen: Ik ben ambtenaar geweest zoals Gij, ik ken üw noden en behoeften, ik weet welk een rijkdom van plichtsbesef, ken nis en wetenschap in een goed ambte narencorps besloten ligt en welk een stuwende kracht in de door het gemeen tebestuur aangeduide richting daarvan kan uitgaan. Weest er van overtuigd, dat een persoonlijk contact met U, voorzover de uitgebreidheid van Uw corps dat toe staat, mij slechts welkom zal zijn. Om een goed burgemeester te zijn be hoeft men meer dan het vertrouwen en de steun van raad, wethouders en amb tenaren. Men moet immers, wil men terecht een burger meester heten, ge heel en al burger der gemeente zijn. Men moet volop belang stellen in al wat er in de gemeente omgaat. Ik hoop daarom In nauw contact te geraken met het ver enigingsleven, dat hier in Haarlem weel deriger bloeit dan waar elders. Ook zal ik een nauw persoonlijk contact met Haarlemmers nastreven. Mijn echtgenote sluit zich bij deze wens en dit voornemen van harte aan. Het doet mij genoegen, dat ver scheidene ambtgenoten uit aangren zende gemeenten gevolg hebben ge geven aan de utinodiging bij deze plechtige raadszitting tegenwoordig te zijn. Ik zie in deze uitnodiging en aanvaarding meer dan een blote for maliteit: Ik zie daarin de eerste stap in de richting van een nauwe per soonlijke samenwerking, welke aan de gezamenlijke belangen onzer ge meenten ten goede zal komen. Zo aanvaard ik dan het burgemeester schap van Haarlem „In Dei nomine feli- citer": met Gods hulp zal het waarachtig wel gaan! De nestor van de raad, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, sprak vervolgens. Hij wees er op, dat toen nu ongeveer acht maanden geleden het vrij plotse linge bericht kwam, dat de heer Rei nalda tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht benoemd was, dit een grote teleurstelling voor door de gehele bloemsnstedelijke gemeenschap, alhoewel in dit interregnum de bestuurs taak op. boven alle lof verheven wijze waargenomen is door de eerste wethou der, de heer Geluk. Het zal, aldus wendde spr. zich tot de burgemeester, voor u een zware taak zijn in de voetsporen van uw voorganger te treden. Is uw ambt dus al moeilijk om het verleden, nog moeilijker zal het zijn voor de toekomst. Ook aan Haarlem zijn de rampvolle jaren van oorlog en bezetting niet onopgemerkt voorbij ge gaan. Het scheppen van orde in de chaos onder leiding van burgemeester Reinalda begonnen, zult u krachtig moeten voortzetten? de weg naar wel vaart is lang en moeilijk. Maar er zijn ook lichtpunten. Bedrie gen de voortekenen zich niet dan kan de gemeente binnen niet al te lange tijd weer haar eigen huishouding zelf standig voeren. Er is, sinds uwe benoeming, menig fris geluid omtrent u gehoord; uit de interviews, die u aan enige dag bladen hebt toegestaan, heeft men mogen concluderen, dat u niet alleen een kundig en voor uw ambt zeer onderlegd man zijt, maar dat n zich ook wel degelijk bewust zijt van uw taak ais burgemeester voor alle bur gers der stad Haarlem, onverschil lig welke politieke richting of gods dienst zij kennen of beleiden. Niemand zal dit anders willen en nie mand heeft dus reden om u met re serve tegemoet te treden. Ik heb ook gelezen, dat u en de uwen in de bloei van het leven zijn en dat u in Haarlem uw levenstaak denkt te vinden, die twee en twintig jaar kan duren als God het wil. Dit geluid stelt ons, na de promoties van uw twee voorgangers, enigszins gerust. Wij willen in onze stad nu eens rust hebben, opdat er een zekere con tinuïteit in het bestuursbeleid zal ont- ^IkTweet wel, dat uw voornemen door kruist kan worden door voornemens van boven u gesteld, maar wij hopen toch van harte, dat u in Haarlem jarenlang vreugde en geluk zult vinden, door een prettige en zegenrijke samenwerking met de raad, door een goede verstand houding met de burgerij en door ideale gezinsomstandigheden. Daarom moge ik ook uw echtgenote en uw kinderen in dit welkomstwoord betrekken. Mevrouw Cremers, de oude Spaarnestad moet zich inderdaad ver jongd voelen door uw komst. Met sympathie begroeten wij u, daar bij de hoop uitsprekende, dat u zich in onze stad thhis zult voelen en als eerste burgeresse uw echtgenoot terzijde zult kunnen staan, opdat de historieschrijver eens zal kunnen boekstaven, dat onder het bewind van burgemeester Cremers, mede door de steun van zijn echtgenote, een ongekende nieuwe en langdurige bloeiperiode van de stad Haarlem ont stond. Dat geve God. Vele vertegenwoordigers van de zij de van justitie, politie en parket wa ren hedenmorgen aanwezig bij de hul diging van de bureelchef van het par ket aan het Haarlemse Kantongerecht, de heer H. C. L. Looman, die thans zijn 40-jarig dienst jubileum viert. Mr. J. Wiarda, ambtenaar bij het O.M., die als eerste het woord voerde, wees op de grote capaciteiten en de enorme activiteit van de jubilaris. Spr. overhandigde hem een radiotoestel en een bouquet bloemen. Vervolgens spra ken nog enkele woorden o.a. de kan tonrechter, mr. T. F. Raedt, de Officier van Justitie mr. W. M. Paardekoper Overman, de Officier van Justitie te Rotterdam, mr. van Doesburgh namens de oud-ambtenaren van het Haarlemse parket, hoofdinspecteur A. F. Suuren- donk namens de Haarlemse politie, de heer A. J. de Witte namens de collega's van de jubilaris, de heer H. W. van Turnhout namens de collega's van de Griffie en vertegen woordigers van de Zandvoortse en Heemsteedse politie. Allen spraken over de levende figuur, die de heer Looman altijd is geweest en over de ijver, waar mee hij zich steeds van zijn taak heeft gekweten. De jubilaris ontving verder nog een fraaie ets en bloemen. Haarlem Heemstede Zandvoort BIOSCOPEN Rembrandt: Het lied van Ber- nadette (a. 1.) 2.30 en 7.30 u. Cine ma-Palace: Tarzan overwint (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lux or: Circus- bloed (18 j.) Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het doornige pad (18 j.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. City: De eilandprinses 215, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De greep naar de macht (18 j.), 2.30. 7 en 9.15 u. Dinsdag 2 December Stadsschouwburg: Toneelgroep Co- media met „Naar het u lijkt", Geloof en Wetenschap, 8 uur. Zondag precies drie jaar geleden werd een contingent Rotterdammers, dat tij- rens een grote razzia in Rotterdam was opgepakt, in Haarlem in een noodzieken huis opgenomen om daarna naar Duits land te worden vervoerd. De Haarlemse knokploeg der politie slaagde er In 67 van hen te bevrijden, die vervojgens in Haarlem en omstreken onderdoken. In het P.R.A.-gebouw te Haarlem werd dit feit herdacht. Een afvaardiging van de bevrijde Rotterdammers was naar de Spaarnestad getogen onder leiding van de heer M. J.- van den Breggen om de leden van de knokploeg in een korte plechtigheid te huldigen. De bevrijders werd een gecalligrafeerde oorkonde over handigd, waarop de namen waren ver meld van de K.P.-ers, die destijds aan de bevrijding deelnamen. De heer Van den Breggen herinnerde in een toespraak aan de benauwende dagen van 1944 en drukte zijn erkentelijkheid uit voor de moed der Haarlemse bevrijders. De heer J. Kox, commandant van de K.P., dankte voor de hulde en overhandigde de oor konde aan de hoofdcommissaris van po litie te Haarlem, die deze een plaats zal geven in het hoofdbureau van politie. De laatste dagen zijn weer enige door de bezetters gefusilleerde verzetslieden bijgezet op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Bloemendaal. Het stoffelijk overschot van de Haarlemse illegale strijder J. Boekman, die 23 September 1943 doodgeschoten werd en begraven lag in de duinen te Wassenaar, is thans tegelijk met de lichamen van vier zijner medewerkers, die begraven waren op Westerveld J. Hissink, J. v. d. Zwaag, J. Hoogendoorn en J. Zeeuw. te ruste gelegd in een gemeenschappelijk graf op de plaats, die het symbool van de harde en meedogenloze verzetsstrijd geworden is. Vffeer zo'n g°ed oduct! Dinsdag 2 December Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest D; E t.m. Ek, 8.30—12.15 en 2—4.45 u. Spaarndam (Dienstgeb.) uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen 912 u. A t.m. G en 24 uur H t.m. N. Aerdenhout (Gem. Kwekerij) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen N—R, 9—3 u. Heemstede uitreiking .bonkaarten en schoenenbonnen 912.45 u. BefBi en 24.30 uur BoBra. V B STAD 16 B. en W. stellen voor een directeur te benoemen voor de Hogere Burgerschool B met vijfjarige cursus aan de Zijlvest. Zij hebben een voordracht samenge steld, die als volgt luidt: 1. M. L. Kobus, rector van het Prinses Beatrix Lyceum te Glion (Zwitserland): 2. K. Gorter, leraar aan de H.B.S. B met 5. j. c. te Haarlem en 3. J. Wichers, leraar aan de gemeentelijke H.B.S. met 5 j. c. A en B te Leiden. Van de Rally 1947 Holland, die deze zomer drie duizend kampeerders naar Groenendaal te Heemstede heeft getrok ken, is een film gemaakt. Zaterdagmid dag is zij voor het eerst vertoond aan de kampleiders, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van Heemstede en verschillende leidende figuren van de A.N.W.B. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, de heer J. J. Hillen, wees op het prachtige resultaat dat deze zomer, ondanks de materiaal-moeilijk heden en de deviezenkwestie bereikt werd. Helaas is het kamp financieel min der geslaagd. Spr. bood aan de gemeente Heemstede de aardbol aan, die op bet terrein het middelpunt vormde. Toen hoorden we op gramofoonplaten nog eens de radio-uitzendingen en de flitsen, die destijds in was werden vast gelegd. Vrolijk is het er aan toegegaan en vooral het lied nam een voorname plaats in. Wil van Es. een jong cineast, vertoonde daarna zijn film, die ook voor de niet- deelnemers interessant om te zien en te horen is. Hij heeft de voorbereidingen verfilmd, waarbij opviel, dat Groenen daal toen, evenals Zaterdag, met een sneeuwlaag bedekt was. Men ziet de aankomst der deelnemers, suggestieve opnamen uit het kampleven, zeer mooie natuurtafereeltjes en een uitgebreide filmische reportage van de verschillende excursies, die gemaakt zijn. Juist daar door heeft de film ook voor het buiten land een grote aantrekkelijkheid verkre gen, waarop de heer v. d. Weyden al wees, toen hii verhaalde over zijn ver blijf in Frankrijk, waar internationale kopstukken der Federatie bijeen waren. Enkele beelden van een kampvuur slui ten de rolprent, die bovendien als ver dienste heeft, dat zij uitstekend muzikaal geïllustreerd is. Misschien had er voor de humor een grotere plaats ingeruimd kunnen worden. Indertijd heeft een vijftal raadsleden van verschillende fracties B. en W. van Haarlem verzocht de bouwverordening aan te vullen met de bepaling, dat in nieuw te bouwen woningen een douche- of badruimte moet worden aangebracht, voorzover een aansluiting aan de water leiding met betrekking tot de woning, verplicht is. Deze motie namen B. en W. in prae- advies. Zij willen thans aan het verzoek voldoen, daar het aanbrengen van een douche- of badruimte in een woning een grote hygiënische vooruitgang betekent. Van deze gelegenheid wil het college tevens gebruik maken, om de verorde ning ook op andere punten te wijzigen, o.a. om het vorstvrij aanleggen van wa terleidingen in nieuwe woningen gebie dend te stellen. Tevens zal een bepaling worden opgenomen, waarbij wordt ver boden, aan een bestaand bouwwerk sen zodanige kleur te geven, dat daardoor het stadsschoon wordt geschaad. Het oude complex van Droste, dat op de hoek Grote HoutstraatGed. Oude Gracht om Jamin is gebouwd, heeft een nieuwe bestemming gekre gen. De gemeentelijke electriciteits- en gasbedrijven hebben het complex in gericht tot een doelmatige toonkamer, waarin door electriciteit of gas aange dreven gebruiksvoorwerpen voor het publiek zijn uitgestald. Wethouder mr. dr. A. F. H. Schreurs verrichtte Zaterdagmiddag de opening, waarbij voorts aanwezig waren: Ir. C. A. Doets, directeur van het Gem. Elec- triciteitsbedrijf, de heer J. H. Stein- kamp, étdjunet-directeur van het Gem. Gasbedrijf en vertegenwoordigers van de vakgroep electro-technisch ambacht en de bond van loodgieters en fitters- patroons. Wethouder Schreurs sprak de hoop uit, dat de gecombineerde toonkamer de beide gemeentebedrijven tot meer dere samenwerking zal brengen en dat zal blijken, dat het publieke belang er mee gediend zal zijn. De toonkamer werd daarna open gesteld. In plaats van Gijs Beths, die thans aan de Ned. Opera verbonden is als concertmeester, heeft het bestuur der H.O.V., Jan Hesmerg, tot eerste concert meester benoemd. Deze benoeming ge schiedde na een vergelijkend examen waaraan 6 sollicitanten deelnamen. De commissie die hiermede belast was en onder voorzitterschap van Louis Zim- mérmann stond, heeft unaniem gemeend, Jan Hesmerg voor deze benoeming te mogen aanbevelen. Jan Hesmerg, die 33 jaar oud is, ge noot zijn opleiding aan de Muziekschool van de Mij. tot Bevordering der Toon kunst te Haarlem, bij de heren Jos. de Clerck voor viool en Mart. Lürsen voor theorie; daarna zette hij zijn studie voort bij de heer Jo Hekster, 2e con certmeester van het Concertgebouw orkest te Amsterdam. In 1940 werd hij benoemd bij de H.O.V. als 2e violist, waar hij spoedig opklom tot de le les senaar der 2e violen. In 1944 werd hij 2e concertmeester bij de Ned. Opera te Amsterdam en bij de hervatting der werkzaamheden van de H.O.V na de oorlog, tot 2e concertmeester aldaar. naast Cinema Palace vindt tl het juiste en practische 37) „Juist," hervatte A. A., met kenne lijke voldoening in zijr stem. „Dit ver klaart inderdaad, waardoor u zo stellig bent in uw overtuiging, dat hem niets overkomen is. Mag ik ook weten, w&t hij u schreef?" „Waarom niet? Het komt mü voor, dat u van mijn brief reeds wist?" „Die is ongeveer het eerste, dat men in het bureau van uw broeT vindt. En aangezien ue politie vanmorgen in het huis van uw broer zal hebben ge zocht...." „Waarom?" „Wel. Vanmorgen werd aan de politie medegedeeld dat mevrouw Groene.vegen in haar bed .ermoord is." Nu was de reactie van Hans van Bem- melen toch wel spontaan. „Wat zegt u? Mevrouw Groenewegen vermoord? Waax- «ö3!* „Dat zullen er zich méér afvragen, denk ik. In eik geval, het is zo en na tuurlijk volgt er nu een onderzoek naar eventuele aanwijzingen, waarbij uw brief gevonden zal worden. De politie zal 4ius weten, dat u kort voor de verdwijning van uw broer om vrij veel geld gevraagd hebt." „Vrij véél? Och! Maa. hoe weet dat? En waarom komt u dan bij mij om in lichtingen? U denkt tpch niet, dat iemand van mij iets verwacht te horen over wat er met de huishoudster gebeurd is?" „Men kan niet weten, wat een ander verwacht," antwoordde A. A. droogjes. „Die ander kon het wel eens heel belang wekkend vinden, dat u in geldverlegen heid waart, juist toen uw broer ver dween." „Dat isdat is afschuwelijk,'- zei Hans, meer tegen zichzelf dan egen ons. „Wat heb ik ct mee te maken, als mijn broer zonder daarvan kennis te geven een paar dagen op stap gaat? En dat zou een schandaal kunnen worden? Spaar me voor een schandaal. Daar heb ik vol strekt geen behoefte aan." „Ik zou het u niet opdringen. Wat ik van u wilde weten, is niet de reden, waarom u schreef, ook niet of het in derdaad zoo dringend was, als die brief kan doen denken. Ik wilde graag het antwoord san uw broei; vernemen. Mis schien is daaruit af te leiden, of hij zich bedreigd voelde." „Zijn antwoord was Zaterdag gepost. Ik ontving het Maandag, dus eigenlijk al te laat, want ik had natuurlijk Zon dag tóch kunnen gaan. Hij schreef, dat hij me niet kon hebben, of liever, dat hij me niet kon hèlpen althans niet Zondags. Dat mijn komst dus wat dit betreft overbodig zou zijn. Ik was blij, niet te zijn gegaan, want zijn toon det me verstaan, dat hij me eigenlijk liever niet op bezoek had." „En wanneer u anders kwam? Was u dan altijd welkom? Neen, deze vraag is niet duister. Be zoek volstrekt tussen u en uw broer niet iets in het verleden, maar er is wellicht uit het verschil tus sen zijn reactie op uw aankondiging van een bezoek van twee weken geleden en dat op een vroeger bezoek iets op te maken over zijn toestand, toen hij uw brief ontving." „Kijk eens, mijnheer Arends." Van Bemmelen's houding drukte uit, dat wat hij 'hans zeide, weloverwogen vas. „Ka- rel Is niet gierig, maar toch ook niet bepaald scheutig. Hij is eigenlijk het best te tekenen als behoudend, ja, ook in andere opzichten is hij conservatief. Ik ben natuurlijk overtuigd gewee„. dat hij mij uit de klem zou helpen, anders aou ik hem niet geschreven hebben. Miaar ik schreef hem juist, omdat ik van een plotseling bezoek in het geheel niets verwachtte. Hij moet kunnen nadenken, hij moet tijd hebben, om zich over zijn weerstand heen te werken." A. A. glimlachte. „Nu ik u wat beter leer kennen blijkt u te h schikken over psychologisch inzicht," zei hij. „Dat zou meer in het bijzonder zijn nut hebben, indien u uit het schrijven van uw broer de omstandigheden, waarin hij verkeer de, kon afleiden." „Ik heb toch al herhaaldelijk gezegd, dat ik hem gewóón vind! Ik twijfel niet aan zijn terugkomst." „Zou ik die brief mogen lezen?" vroeg mijn vriend. „Wel waarom niet? Ik heb, al had ik deze geschiedenis liever stil gehouden, tenslotte niets te verbergen." Hij tastte in zijn binnenzak en dit maakte voor mij de conclusie van A A„ dat Hans volkomen vrijuit ging, weder om op zijn minst voorbarig. Want waar om liep de criticus met een brief, die een kwestie niet alleen afgedaan doch bo vendien met een teleurstelling afgedaan had, in zijn zak? Duidde dit niet op vrees dat iemand hem tijdens zijn afwe zigheid van huis zou vinden en lezen? Dat bij hem per saldo aan A. A. over handigde, pleitte hem niet vrij, want dit was het gevolg van A. A.'s aandrimren van in het nauw gedreven zijn. Nadat Arie de brief gelezen had, reikte hij hem mij toe. Ik las: „Beste Hans, Een brief van jou is altijd een ver rassing, want inderdaad schrijf je zeer zelden. Het is deze keer goed. dat je geschreven hebt, want je komsst zou zonder dien vergeefs zün geweest. Het convenieert mij op het ogenblik niet, je het gevraagde te geven. Je vraagt het trouwens op zeer korte termijn. Boven dien weet ik niet of ik as. Zondag wel thuis zal zijn. Stel je bezoek dus nog even uit Ik zal je nog nader schrijven." Ik kon me nu voorstellen, dat Hans aan een escapade dacht, want Karei had geweten dat hij van huis zou gaan, al thans dat de mogelijkheid bestond. „En u ontving dez- brief 's Maan dags?" vroeg A. A„ enigszins ongelovig. „Hij moet Zaterdag ge-post zijn," her haalde van Berfunelen. „Doch vóór Zaterdag geschreven An ders zou hij niet spreken over a.s. Zon dag, doch over mórgen Het schrijven zou dar. --euwens overbodig zijn ge weest, want hij zou geweten hebben dat u het pas 's Maandags ontvangen zou.'" DamesDenk er aan, dat iedere man, jong of oud, ge lukkig is met een Philips „PHiuSHAVE"Staalbaard! Dan vliegt ook zijn baard eraf! Electrisch droogscbeerapparaai N.V. PHILIPS' VERK00P-MII V. NEDERLAND. EINDHOVEN In het belang van de volkshuisves ting ter uitvoering van het plan van uitbreiding voor het gedeelte der ge meente, begrensd door het Noorder Sportpark, de Rijksstraatweg ten Noor den van de bestaande bebouwing van de Ambachtstraat, de Masstraat en de Planetenlaan (Uitbreidingsplan Noord) stellen B. en W. van Haarlem voor, voor de gemeente aan te kopen een gedeelte grond aan de Westzijde van de Rijks straatweg en een ruiling aan te gaan met de eigenaars, die een ander stuk krijgen toegewezen, het recht verkrij gen daar een winkel-woonhuis te bou wen en een vergoeding ontvangen voor het verschil in oppervlakte. De Stormschool „Wildhoef" zal Dins dagavond 2 December in het Jeugdnuis op feestelijke wijze afscheid nemen van haar cursisten. De populaire band van de Stormschool „The Sweet Devils" zal o.a. medewerking verlenen. Tevens wil men trachten op deze avond boe Ken in te zamelen, welke bestemd zuden worden voor de bibliotheek op „Wild hoef". AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. De werkgevers in het bloembollenvak hebben het collectief contract met de werknemers per 1 Maart opgezegd. Het is nog' niet bekend, wanneer de onder handelingen over een nieuwe overeen komst zullen beginnen. De pluimveetentoolistening van „De Eendracht" is een groot succes geworden- Ruim 1000 bezoekers hebben de vele fraaie konijnen, hoenders en zelfs de witte en gekleurde muizen bewonderd. Zondag avond om 8 uur sloot de voorzitter, de heer W- Koch, met een kort woord van dank aan de vele bezoekers, de tentoon stelling, waarna onmiddellijk met het bekendmaken van de uitslag der loterij werd begonnen. De heer H. Roozen. die juist enige dagen geleden naar Amerika is vertrokken voor handelsdoel einden, bleek de eerste prijs gewonnen te hebben, bestaande uit een toom Patrijs Leghorns, 4 mooie kippen en een haan. Ten bate van de Niwin te Heemstede» geeft Donderdagavond de toneelvereniging „Nut en Genoegen" in bet R.K. Vereni gingsgebouw een opvoering van het to neelspel „Hard tegen hard" van Rene Bosch. Voor de kinderen van het P.T.T.-perso- neel te Heemstede, wordt Zaterdagmiddag 6 December een St. Nicolaasfeest in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef georganiseerd. Zij die Zondag met de supportersvereni ging H B. C. naar Woerden willen trek ken moeten zich voor Woensdag opgeven aan' het adres: Berkenlaan 3, Heemstede. In verband met gerezen moeilijkheden speciaal met het oog op de brandstof" fenvoorziening, hebben burgemeester en wethouders aan de Directie der Neder landse Spoorwegen verzocht te Zand voort weer een goederenstation in t® richten. In de laatst gehouden raadsvergade ring werd in besloten zitting het b®" sluit genomen, de openbare scholen de volgende namen te geven: 1 School voor g. 1. o. en voortgezet 1. o. aan de Parallelweg Karei Door- manschool. t 2. School voor g. 1. o. en voortgeze 1. o. aan de Herenstraat Hannie Schait- school. 3. School voor u. 1. o. Schoolplein Gertenbachschool. IJMUIDEN, 1 Dec. Drie stoom trawler® f 31.250, IJm. 95 Maria f 6370, f 3200, Kw. 123 f 6240; motorlogger Kw. 84 f 1280, Kw. 78 f 2680, KW' f 3180. Kw. 168 f 2430, Kw. 159 f y Kw. 138 f 6600; kustvissers: lJ®'fi60 680, IJm. 230 f 560, IJm. 230 f IJm. 201 f 1080, IJm. 5 f 1280. De aahv gn bestond heden uit 80 kisten tar~°.jjel- tong, 320 kisten schol, 160 kisten s vis, 200 kisten kabeljauw, 100 kist,elLsten ting, 75 kisten diversen en 2050 verse haring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2