„Zuivering Tekort aan initiatief en durf kostte duizenden het leven Tijdige hulpverlening zou velen gered hebben Delegatie voor Indië benoemd INCIDENT NA INCIDENT IN FRANSE NATIONALE VERGADERING Debatingtactiek gezakt tot weergaloos laag peil Thorez (juist uit Moskou terug) temidden van zijn getrouwen 15 D Indië weer in het brandpunt Weinig minder dan nationale schande Dr. Idenburg met regeringsopdracht in ons land CONFLICT ROND KONING LEOPOLD NOG SLEPENDE RAPPORT „PAKKETTEN-COMMISSIE" Zware beschuldigingen, geen lichtpunten Sombere getallen Amerik. Senaat keurt hulpprogram goed DE „RENVILLE" IN PRI0K Wordt oplossing op korte termijn geforceerd? Galas weigert Kamer te verlaten Tol hoofd en hart I A Het weer Den Haag V.N.-zetel? DINSDAG 2 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24015 99 (Van onze Haagse redacteur) Tijdens een speciale persconferentie is dan gisteren hei reeds bij voorbaai zo geruchtmakende rapport van de z.g. „Pakketten-Commissie" door het Rode Kruis aan de pers overhandigd De uitreiking ging vergezeld van een korte toespraak door ir. F. Baron van Tuyll van Serooskerken, de tweede vice- voorziiier van hei Rode Kruis. In deze toespraak werd er nog eens de nadruk op gelegd, dat hei Rode Kruis, dat zelf hei iniiiaiief nam een onderzoek ie gelasten, sieeds hei plan heefi gehad hei rapport ie publiceren en er nooit aan gedacht heeft bepaalde, in hei rapport met name genoem de, personen ie sauveren. Doordat evenwel de commissie haar onderzoek verder heeft uitgestrekt dan door de haar gegeven opdracht was voorzien, was overleg mei de rege ring nodig, heigeen vertragend heefi gewerkt. De regering heefi in hei schrijven van de minister-president, waarin de toestemming tot publicatie wordt gegeven, deze uitbrei ding van hei onderzoek aanvechtbaar geacht, vooral om dat de beschuldigde ambtenaren zich niet voldoende heb ben kunnen verdedigen en dit onderzoek in feite verricht wordt door de Commissie-Cleveringa. Andere landen slaagden wel Wonderlijke mentaliteit llllls'" Minister Neher vertrokken Thorez KONING MICHAEL VERLOOFD? D« scheuring een feit? Als een kunstenaar een ander na bootst is hij de kleinzoon, niet de zoon van de natuur. (Vervolg op pag. 3) STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACfiE EN ADMINISTRATIE* SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. i O Directeur: X X W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. WÜ kunnen ons voorstellen, dat Moskou met welgevallen de chaos, die de communisten in Frankrijk hebben weten te ontketenen, gadeslaat. Misschien zal de Franse re gering deze keer nog in een uiterste krachtsinspanning het spook van een burgeroorlog kunnen verdreven, doch de generale repetitie, die het Kremlin be volen had, is in ieder geval niet slecht verlopen. De chaos was bijna volmaakt. De leiders van de Communistische Partij Nederland zullen zich waarschijnlijk teleurgesteld voelen dat zij tegenover hun kameraden in het buitenland zulk een pover figuur moeten slaan. De Ne derlandse arbeiders blijken gelukkig veel te nuchter om zich door de drogredenen van het communisme tot excessen als waarvan wij in deze dagen in Frankrijk getuigen zijn te laten opzwepen.. Zij weten, dat zij het eerst de dupe zou den worden van de armoede en ellende die door de chaos worden ontketend. Er moet hier dus een andere taktiek wor den toegepast, aldus redeneert het par tijbestuur der C.P.N. Onder de kopstuk ken der partij zitten er, volgens dit be stuur, nog te veel lieden die met nauwe banden aan de bourgeoisie zijn verbon den. En daarom gaat men „zuiveren". Wij weten welk een verschrikkelijke be tekenis dit woord in de Sovjet-Unie heeft. Duizenden „kameraden" zijn er het slachtoffer van geworden en hebben dit met hun leven moeten betalen. Zo iets is hier niet mogelijk, maar wel zul len de in de ogen van het bestuur „zwakke" broeders uit de partij worden verwijderd. Het gerucht wilde, dat op het a.s. Kerstcongres van de C.P.N. de vuile was raar buiten zou worden gebracht. Het partijbestuur heeft echter een middel gevonden om de lastige oppositie te lo zen, zonder dat er op het congres buren gerucht door zal ontstaan, aldus lezen wij in Het Vrije Volk. De methode, welke het partijbestuur daarbij zal toepassen, vond het blad ver meld in het „verslag van het partij bestuur voor het a.s. congres", waarvan de redactie een exemplaar in handen kreeg. Daarin leest men nX: „Op het congres zal een wijziging van ds partijstatuten aan de orde moeten worden gesteld, waarbij het partijbestuur gemachtigd wordt leden, die stelsel matig de partijpolitiek vervalsen, de discipline niet in acht nemen of onbe trouwbaar zijn gebleken, na uitgebracht rapport van de centrale politieke com missie uit de partij te royeren". Daar gaan Koejemans, Gouwloze en vele anderen. Royement via een tijdbom. Wat wordt deze ondeugdelijke leden van de C.P-N. aangewreven? Het verslag zegt: Bij de spanningen in de poli tieke toestand zijn herhaaldelijk wankelingen, gemis aan zelfvertrouwen, defaitisme of het overslaan naar het andere uiterste, de radicale frase, bij functionarissen en delen van de partij voorgekomen". En verder: „De inhoud van De Waarheid is niet altijd in over eenstemming met de politieke richtlij nen van het partijbestuur, waardoor niet altijd een juiste politieke oriënte ring aan de lezers en de partij werd gegeven. De oorzaak daarvan was een individualistisch optreden van enkele redacteuren, het gebrek aan vaste lei ding en collectieve samenwerking in de redactie. Het dagelijks bestuur heeft reeds enige malen gepoogd hierin ver andering te brengen, „doch met onvol doende resultaat". Van de zakelijke lei ding van De Waarheid wordt gezegd: „Hier is een vastbesloten strijd tegen bu- reaucratisme en zelfvoldaanheid nodig Zo ziet men dat het gezegde „de revolutie verslindt haar eigen kinderen" nog altijd waarheid bevat. Zelfs voor „De Waarheid"! Wie nu het zeer lijvige rapport het beslaat een kleine 50 getypte foliovellen en gaat vergezeld van 41, deels zeer uit voerige bijlagen met aandacht leest, zal het als een zware opgave aanvoelen, hierover een onomwonden oordeel uit te spreken. Er worden zovele en zo zware beschuldigingen in geuit en zo vele officiële instanties en hooggeplaat ste personen worden in staat van be schuldiging gesteld, dat men het als Nederlander haast niet lezen kan zon der zichzelf beschaamd te gevoelen. Immers, al is het goed en nuttig, dat een onpartijdig en diepgaand onderzoek heeft aangetoond, waar de verantwoor delijkheid voor het falen van de Neder landse hulpverlening aan politieke ge vangenen en gedeporteerden gelegen is, hetgeen in dit rapport wordt geopen baard, is weinig minder dan een natio nale schande, die wij tegenover de bui tenwereld moeilijk van ons zullen kun nen afwerpen, doch als een collectieve schande zullen moeten dragen. Dat uit het rapport niet blijkt, dat er bij de instanties en personen, die tekortscho ten, boos opzet aanwezig is geweest, (een enkele, weinig gefundeerde, door de commissie niet overgenomert veronder stelling daargelaten) is slechts een schrale troost. Het is waarachtig al ern stig genoeg in de conclusies der com missies te moeten lezen, dat alle grotere en kleinere tekortkomingen terug te brengen zijn tot een tekort aan initiatief, durf en fantasie en een teveel aan for malisme en bureaucratie er de oorzaak van zijn, dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren, wat, naar menselijke berekening, bij tijdige- hulp verlening zou zijn gered. Een formalisme, dat geen enkele po ging onderneemt de politieke gevange nen te helpen, „omdat zij niet vallen onder de conventie van Genève", een formalisme, dat politieke vluchtelingen en Engelandvaarders doeltreffende me dewerking onthoudt, „omdat er niets gedaan mag worden, dat illegaal is", zulk een formalisme is niet ver van mis dadig. Een bureaucratie, die alle gele genheden tot het bieden van hulp aan stervende gevangenen ongebruikt voor bij laat gaan, doordat alles over de voorgeschreven officiële schijven moet lopen, waardoor telegrammen weken en dagen vertraagd worden, geldzendin gen maanden onderweg blijven; zulk 'n bureaucratie is afschuwelijk Dat nagenoeg alle bezette landen er in slaagden, ondanks tegenwerking van de Duitsers, ondanks transportmoeiljjk heden, ondanks blokkade en on danks de Conventie van Genève, desnoods langs illegale weg, hun gevan- ln het rapport van de Commissie Vorrink worden ten aanzien van de Nederlandse gevangenen en gedeporteerden de volgende som bere getallen genoemd: Het aantal Nederlandse krijgs gevangenen in Duitsland bedroeg ongeveer 10.500 personen, waarvan er 22 als vermist zijn opgegeven en 244: als overleden zijn gere gistreerd. Het aantal over de grenzen af gevoerde politieke gevangenen be droeg 28-935, waarvan als gerepa trieerd zijn vermeld 6.872, over leden (voor zover geregistreerd) 16.167 en nog als vermist staan opgegeven maximaal 3.000. Van de circa 140.000 Joden hier te lande werden er 110-000 naar het buitenland afgevoerd, waarvan slechts 6.000 terugkeerden. genen en gedeporteerden in hun grote nood bij te staan naar vermogen en dat Nederland tot Juni 1944 niets heeft ge daan, zelfs de nainen der gehangenen niet heeft geregistreerd, uit volslagen gebrek aan initiatief, durf en fantasie is hemeltergend. Hoe het wel anders kon? Lees wat het rapport vermeldt over de activiteit van de Maastrichtse afdeling van het' Rode Kruis, welke op eigen initiatief 7654 pakketten naar concentratiekampen wist te zenden. „Aan de Akerstraat 'te Wijk-Maas- tncht bevond zich de Duitse „Feldpost Dienststelle". Ze (de Rode Kruis-man- nen) reden daar binnen, mompelden „Rode Kruis" en begaven zich naar het hun bekende lokaal. Wat er gedaan moest worden deden zij zelf, en of zij daar steeds een toestand schiepen van „baas boven baas", we weten het niet, zij namen Duitse dienstzakken, vulden deze met pakketten, die alle voorzien waren van adres, bonden de zakken dicht en voorzagen ze van een Duitst postlabel, waarop werd vermeld: „Post- amt Berlin. Königliche Swedische Ge- sandtschaft, Rauchstrasse, Berlin". Deze postzakken gingen dan met Urlaub-trei- nen naar Aken, alwaar de sortering plaats vond voor verzending in diverse richtingen in Duitsland. Het voormelde gezantschap te Berlijn zorgde voor door zending naar de politieke gevangenen". De in de Duitse kampen verblijvende politieke gevangenen zijn bovendien het slachtoffer geworden van een achteraf bezien verwonderlijke mentaliteit van hun eigen groepen, organisaties en vrienden in Nederland. Natuurlijk: fa milieleden trachtten iets te doen voor de weggevoerden. Meestal tevergeefs door de tot krachteloosheid gedoemde individuele acties. Maar de illegaliteit als geheel? Er werd gezorgd voor de onderduikers, dus nog voor de bruikba re mannen in het verzet. Door comité's werd gezorgd voor de concentratiekam pen in Nederland. Aan onze commissie zijn slechts twee gevallen bekend, waar in comité's een geslaagde poging deden om in de Duitse kampen door te drin gen. Men voelde zich machteloos ook nog voor de vrienden van gisteren over de grens te zorgen. Een werkelijk goed georganiseerde poging is door de ille galiteit niet ondernomen. En zo werd de opinie, dat „wie over de grens was, verloren was", gemeengoed. Zo zelfs, dat regelmatig dringende verzoeken aan de Londense regering om het uiterste te doen voor de „oud-strijders" zelden aan Engelandvaarders of Linecrossers werden meegegeven. Aan het einde van het rapport, nadat gezegd is, dat de commissie het gaarne aan bevoegde instanties ter beoordeling overlaat, in hoeverre maatregelen moe ten worden genomen tegen verschillen de in het rapport genoemde personen, worden de resultaten van het onderzoek samengevat. Het rapport zal in druk verschijnen en in de boekhandel verkrijgbaar worden gesteld, „opdat ons gehele volk tot een rechtvaardig oordeel zal kunnen komen." De Amerikaanse Senaat heeft Maan dag het 597.000.000 dollar omvattende program voor tussentijdse hulp aan Frankrijk. Italië en Oostenrijk goedge keurd. Het wetsontwerp werd met 83 tegen 6 stemmen aangenomen en zal thans teruggaan naar het Huis van Af gevaardigden. De secretaris van president Truman heeft medegedeeld, dat het nu vaststaat, dat Truman het plan tot hulpverlening op lange termijn niet op de speciale zitting van het Congress zal indienen. De president zal met vacantie naar Florida vertrekken. De nieuwe burgemeester van Haarlem met echtgenote en kinderen. 's GRAVENHAGE, 2 Dec. (A.N.P.) Van officiële zijde deelt men ons me de: Gisteren is, na gepleegd overleg met de Luit.-Gouverneur-Generaal, de aan wijzing geschi.ed van de delegatie, die besprekingen voert met de Commissie van Goede Diensten en tevens bespre kingen zal voeren met vertegenwoor digers van de republiek Indonesië tot oplossing van het conflict met die re publiek. Aangewezen zijn: 1. Als voorzitter: Raden Abdoelkadir Widjojoatmodjo, directeur-generaal voor Algemene Zaken. 2. Als plaatsvervangend voorzitter: jhr. Tnr. H. L. F. K. van Vredenburgh, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef der directie politieke za ken van het ministerie van Buitenland se Zaken. 3. Als leden: dr. P. J. Koets, direc teur van het kabinet van de C.-G., Hedenochtend in alle vroegte ver scheen het transportschip der Ameri kaanse marine „Renville" waar zo spoe- dig mogelijk de Neder lands-Repiibli- keinse besprekingen onder auspiciën Van de Commissie voor Goede Dien sten gehouden zullen worden, voor de kust van Batavia. In de loop van de ochtend werd het schip gemeerd aan de boeien in de haven van Tandjong Priok. Om 11 uur gingen de Neder landse havenautoriteiten aan boord. De „Renville" zal geregeld contact met de wal onderhouden. Dit geschiedt telegrafisch, telefonisch en door middel van een bootje, dat waarschijnlijk om het uur naar het schip en terug zal varen. Naar verluidt zou de „Renville wel een of twee weken in de haven van Priok blijven liggen. Hedenmiddag zullen leden van de staf der Commissie van Drie aan boord gaan om te zien, hoe de accommodatie op het schip is. (Van onze Brusselse correspondent) Zoals verwacht werd, is de konings kwestie opnieuw ter sprake gekomen in de Belgische kabinetsraad, waar minis ter-president Spaak verslag uitbracht over de hem toevertrouwde zending om de oplossing van het koningsvraagstuk te bevorderen. Tegen de algemene verwachting in heeft de regering het verslag van de heer Spaak goedgekeurd en hem ver- Socht zijn opdracht voort te zetten en h>t een goed einde te brengen. Na afloop van de kabinetsraad deed hiinister Vermeylen deze mededeling aan he pers. Dit betekent dus dat de leiding Va« de C.V.P. zich bij het standpunt Van Spaak heeft neergelegd en de onmo gelijkheid of de onwenselijkheid inziet op dit ogenblik een nieuwe crisis uit lokken. Deze houdng schijnt te bevestigen, dat r in de C.VP. twee stromingen bestaan, °ór- en tegenstanders van een oplossing h korte termijn. Er loopt bovendien een gerucht volgens hetwelk de poging om een oplossing in korte tijd te forceren en derhalve een nieuwe crisis te openen tevens de bedoeling zou hebben hierdoor de voorgenomen structuurhervormingen en bepaalde wetsontwerpen te torpede ren. De katholieke ministers zouden hiervoor niet te vinden geweest zijn en de verantwoordelijkheid voor een derge lijke actie hebben overglaten aan de ka tholieke kamerleden en senatoren. Volgens inlichting uit gezaghebbende Roemeense kringen te Londen zou bin nenkort de aankondiging te verwachten zijn van de verloving van de zes-en- twintigjarige koning Michael van Roe menië met prinses Anne de Bourbon Parma, dochter van Prins René de Bourbon Parma. Een delegatie van de Tsjechische bis schoppen heeft een bezoek gebracht aan president Benesj om te protesteren tegrn de aanvallen in de pers op de Kerk en de 'geestelijkheid. (Telefonisch van onze Parjjse correspondent) Parjjs, 1 December Nog maar ternauwernood bekomen van de vermoeienissen en de opwinding van de afgelopen dagen, is de Franse Natio nale Vergadering vanmorgen opnieuw begonnen aan het karwei, dat geen karwei zou zijn, maar een kwestie van enkele uren indien oofe nu de commu nisten weer niet alle geoorloofde en enkele niet geoorloofde obstructiemoge lijkheden gingen aanwenden bij de be handeling van de tweede uitzonderings wet van de regering Schuman. Weer lossen de communistische spre kers elkaar op het sprekersgestoelte af in de algemene discussie. Hun voor dracht is nog altijd even gepassionneerd, zij het thans na de voorgaande 48 uren enigszins schor. De zitting verloopt van incident tot incident en van schorsing tot schorsing. Thorez, Zondagmorgen uit Moskou op Franse bodem terugge keerd, troont weer temidden van zijn getrouwen; hij is gisteren bij een bijeen komst in de Kamer het middelpunt van een ovatie geweest en vanmiddag het middelpunt van een incident. Door het Russisch corps van de Kamer is er ook alweer gezongen, het fameuze lied van de soldaat van het zeventiende, sterk met oproedige smetten aangedaan, waarbij door het midden en de rechter zijde met geklap van lessenaardeksels voor de begeleiding wordt gezorgd. Her- riot, staande de armen uitgebreid, in de rechterhand de lineaal, lijkt, wanneer hij aldus het lawaai tracht te bezweren, indrukwekkend veel op een groot diri gent. Ettelijke communistische sprekers hebben op voorstel van de voorzitter door een meerderheid der député's hun uitsluiting uit de debatten voor de duur van acht dagen horen uitspreken, het geen het sein was tot een tumult van waarljjk eerste grootte en een schor sing. De oude Herriot, die de steun van een stok nodig heeft, maar die in deze discussie overigens een prachtige en meesterlijke vorm toont, daalde onder het gejouw der communisten waaruit men de woorden schurk en smeerlap hoorde opstijgen voor de zoveelste maal het voorzittersgestoelte af; geheel en al berustende verachting uitstralend, maar niet zonder dat een aantal orde- dienaxen voorzichtigheidshalve tussen hem en de communisten een barrière vormden. De uitzonderingswet, welke de rege ring aan het parlement vraagt ten spoe digste goed te keuren, moet voor de tijd van drie maanden enkele artikelen van het Strafwetboek vervangen. Zij verzwaart de daarbij voorziene straffen voor gevallen van aantasting en sabo tage der arbeidsvrijheid en geeft een veel uitgebreider en gespecificeerder opsomming van wat er allemaal onder die gevallen kan worden begrepen, o.a. ook welbewuste publicatie van valse berichten, verspreiden van vlugschrif ten, aanplakken van affiches, redevoe ringen en zelfs kreten. Naar de rapporteur der juridische commissie erkende, heeft de kritiek op liet oorspronkelijke wetsontwerp, dat ook meer gematigde elementen de schrik op het lijf had gejaagd, geleverd door de hoogleraar in het recht mon sieur Pierre Cot, aanverwant aan de communistische groep, veel tot de con structieve verbetering ervan bijgedra gen. Pierre Cot, wiens inderdaad knap pe en voorname betoog vanmiddag door contrastwerking nog eens extra in het licht stelde, tot welk weergaloos laag peil de debatingtactiek zijner geestver wanten is afgezakt, kwalificeerde het door de commissie geamendeerde ont werp als een „weliswaar verbeterd monster, maar een monster", terwijl het onverbeterde monster, naar zijn zeggen, de haat en de angst, die de re gering bezielden, had uitgezweet. Toen vanavond omstreeks 10 uur na een schorsing van twee uren de zitting werd hervat, vond men de uitgesloten communistische afgevaardigde Galas °P het sprekersgestoelte. Op de treden daar van hadden zich een aantal communis tische Kamerleden opgesteld. Hardnek kig weigerde Galas gevolg te geven aan het bevel van de Kamer-voorzitter de Kamer te verlaten, hierbij gesteund door de gehele communistische fractie. Ten einde raad moest de Kamer-voorzitter de Kamer wederom doen ontruimen, terwijl de zitting verdaagd werd tot morgenmid dag 3 uur. In een slechts door de communis tische vertegenwoordigers in de C.G.T. ondertekend communique hebben deze bekend gemaakt, dat de onderhandelingen met de regering zijn afgebroken en dat geen nieuwe onderhandelingen zullen beginnen, wanneer de uitzonderingswetten van kracht zouden worden. De socialistische minderheid heeft zich enige uren later uitgesproken voor hervatting der besprekingen. Kennelijk om nieuw leven in te blazen aan de stakingsgolf, die begint te ver lopen, kondigde de C.G.T. vandaag de staking af van de arbeiders der electri- sche centrales in Parijs, waardoor de on dergrondse haar dienst moest staken en grote delen van de stad zonder straat- en huisverlichting kwamen. Honderd duizenden Parijzenaars waren gedwon gen zich vanavond door de halfverduis- terde straten lopend van hun werk in de binnenstad naar huis te begeven. De kans bestaat dat morgen ook de bus diensten van de stad zullen worden stil gelegd, waardoor het enige middel van vervoer nog de particuliere auto zou zijn. mr. Chr. Soumokil, minister van Justi tie van de staat Oost-Indonesië, mr. Tengkoe Dzoelkarnain, lid van de voor lopige Raad van Oost-Sumatra, Adji Pangeran Kartanegara, voorzitter van de raad van zelf bestuurders van Oost- Borneo, mr. Masjarif Gelar Lelo Ban- dahare, voorzitter van de Bangka- raad, mr. A. H. van Ophuysen, verte genwoordiger van het Indo-Europees Verbond, Thio Thiam Tjong, adviseur van de Lt. G.-G. 4. Als secretaris: jhr. A. Th. Baud, adviseur van de Lt. G.-G. Als adjunct secretaris: mr. C. G. Stuyt, gezant schapssecretaris eerste klasse. Zo spoedig mogelijk zullen als leden dezer commissie worden aangewezen een financieel en een economisch des kundige. Overige wijzigingen in de sa menstelling blijven voorbehouden. Het is de bedoeling, dat de commissie bij haar werkzaamheden voortdurend over leg zal plegen met de Lt. G.-G. en met de ministers, die in Ned.-Indië aanwe zig zijn of zullen zijn. Bjj zijn aankomst Maandagavond op Schiphol verklaarde dr. P. J. A. Idenburg, die thans als plaatsver vangend Lt.-Gouvemeur-Generaal door Abdoelkadir in Batavia is opge volgd, in een kort vraaggesprek met een A.N.P.-verslaggever, dat hij naar het moederland is gekomen met een officiële opdracht van de Indische regering, i.e. dr. Van Mook. Over deze opdracht kon hij zich verder op dit moment niet uitlaten. „Abdoelkadir neemt tijdens mijn af wezigheid voorlopig mijn functie in In dië waar," aldus dr. Idenburg, die op de vraag of hij zelf als plaatsvervanger van dr. Van Mook was afgetreden ont kennend antwoordde. „Voorlopig ligt het wel in de bedoeling, dat ik naar Indië terugkeer," zo voegde hij daaraan toe. „Zekerheid daaromtrent bestaat echter niet. Dit houdt uiteraard verband met de besprekingen, die ik hier met de Ne derlandse regering zal voeren." Dr. Idenburg liet zich voorts in opti mistische toon uit over de algemene toe stand in Indonesië. Hij was van mening, dat deze in vele opzichten gedurende de laatste maanden is verbeterd. Over de Commissie van Drie zeide hij: „Deze pakt de zaak inderdaad met grote ernst aan." Mr. M. P. L. Steenberghe deelt ons naar aanleiding van publicaties in de pers mede, dat hij nooit is uitgenodigd toe te treden tot het Collegiaal Or gaan. Zou een dergelijke uitnodiging ge daan zijn, zo zou hij deze niet hebben aanvaard. Wèi is hij gepolst, of hij bereid zou zijn toe te treden tot de delegatie, welke con tact zal hebben met de Commissie van Drie. Hij heeft zich hiertoe 17 October bereid verklaard, mits hij einde Decem ber zijn werkzaamheden hier te lande zou kunnen hervatten. Het verloop der omstandigheden sindsdien heeft er toe geleid, dat voor de uitzending van deze delega tie tot dusverre geen voldoende aan leiding bestond en deze nu een ge wijzigd karakter heeft gekregen. In verband hiermede en met de korte spanne tijds, gedurende welke mr. Steenberghe nog beschikbaar is. heeft de regering, in overleg met hem. gemeend thans geen beroep op mr. Steenberghe te moeten doen. Minister Neher heeft bevestigd, dat hij zich. in geval hij zitting zal nemen in het Collegiaal Orgaan, niet meer voldoende zal kunnen wijden aan zijn taak als mi nister van Wederopbouw in Nederland en dus als zodanig ontslag zal nemen. Over een eventuele opvolger durfde hij niets te zeggën. Hedenmorgen ca. kwart over elf is het K.L.M.-toestel, dat één dag wegens technische storing is opgehouden, van Schiphol naar Batavia vertrokken. Aan boord bevinden zich, zoals bekend o.m. minister L. Neher en mr. Riphagen, de secretaris van jhr. Van Vredenburgh. Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Aanvanke lijk temperatuur om het vriespunt, later tijdelijk weer iets zachter. Meest matige, geleidelijk verder naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Zon 8.27—16.32, maan 22.17—1X21. (Van onze parlementaire redacteur) In het afgelopen weekeinde hebben zich verschillende feiten met betrekking tot de Indonesische kwestie voorge daan, waarvan het de moeite loont ze hier nog even te recapituleren om te zien, in welke samenhang ze tot elkaar staan. Vooreerst is daar dan de benoe ming door de Nederlandse regering van de delegatie, die Nederland zal verte genwoordigen bij de komende politieke besprekingen met de Commissie van Drie. Zij zal bestaan uit de leden van de reeds enige tijd bij deze Commissie fungerende contactcommissie, t.w. de heren Abdoelkadir Widjojoatmodjo, jhr. van Vredenburch, Dzoelkarnain en Soumokil, op jhr. van Vredenburch na dus uitsluitend Indonesiërs, waarvan, overigens volgens nog niet bevestigde berichten, de heer Abdoelkadir het voorzitterschap zal bekleden. Als dit waar is, en we hopen het van harte, dan zal ondubbelzinnig zijn vastgesteld, dat de komende politieke besprekingen via de Commissie van Drie in wezen besprekingen zijn tussen Indonesiërs over hun toekomstige samenleving, want deze delegatie heeft haar onlos makelijke bindingen met de andere deel staten der toekomstige Verenigde Sta ten van Indonesië. Zo gezien is het naar de andere kant dan ook evenzeer lo gisch, dat Nederland als de in een na bije toekomst als souverein scheidende partij op een bescheiden wijze in de de legatie vertegenwoordigd is. Boven de delegatie, die normaliter rechtstreeks de besprekingen met de Commissie van Drie zal voeren, staan evenwel de luitenant-Gouvemeur-Gene- raal en minister Neher, diie thans naar Indië onderweg is, en t.z.t. wellicht ook nog de minister van Overzeese Gebieds delen, mr. J. A. Jonkman, die zich zo nodig naar Indië zal begeven als de on derhandelingen in het beslissende sta dium gekomen zullen zijn. Op deze per sonaliteiten kan de delegatie terugval len. doch zij kunnen ook zelf recht streeks met de Commissie van Drie m contact treden. Men zal moeten toegeven, dat in de thans geldende staatsrechtelijke con structie ook deze figuur van het land- voogdelijke oppergezag en de hem ter zijde staande autoriteiten, die boven de delegatie staan, volstrekt verantwoord is, doch dat het los en tot op zekere hoog te zelfstandig plaatsen van een uit In donesiërs bestaande delegatie, die in eerste aanleg de onderhandelingen zal voeren, een zekere finesse uitdrukt, die haar psychologische uitwerking niet zal missen. De benoeming van deze dele gatie verdient dan ook stellig de voor keur boven de oorspronkelijke plannen, die men inmiddels heeft laten varen om de delegatie samen te stellen uit da heren Van Mook, Van Vredenburch, Neher, Jonkman en Steenberghe, doch men zal opmerken, dat wanneer t.z.t. ook de heer Jonkman in Indië gearri veerd zal zijn, alle personen, die oor spronkelijk deel zouden uitmaken van de delegatie, op de heer Steenberghe na, toch in Indië aanwezig zullen zijn. Doch dan in ieder geval in een andere functie, waaraan overigens evengoed bezwaren verbonden blijven. Want ook los gezien van persoonlijke overwegin gen blijft de gelijktijdige aanwezigheid van de landvoogd en de minister van Overzeese Gebiedsdelen op hetzelfde terrein en in de gelijktijdige uitoefe ning van hun functies in het opperge zag een gewrongen figuur, die zacht ge zegd, uitermate delicaat is. Apart beschouwd verdient ook nog te worden het feit, dat minister Neher opnieuw naar Indonesië is afgevaardigd en de woorden, die hij bij zijn vertrek van Schiphol gesproken heeft. De heer Neher heeft thans aan zijn functie van minister voor de wederopbouw een zo wijde interpretatie gegeven, dat daaron der „reconstructie in de meest uitge breide zin van het woord" begrepen kan worden; hij is dus minister in de algemene dienst van de wederopbouw van het Koninkrijk en daaronder kan men inderdaad evengoed de vorming van de V.S.I. verstaan als de reparatie van de breuken in de samenwerking tussen Batavia en Den Haag terzake van de troepenaflossing. Doch dit is slechts de derde reden, die de heer Neher beweegt om zich naar Indië te begeven. De tweede is het ter zijde staan van dr. Van Mook bjj de be sprekingen met de Commissie van Drie. De eerste is de voorbereiding in samen werking met de heren Van Mook en Van Vredenburch van de vorming van het collegiaal orgaan van de gouverneur- generaal, en de heer Neher heeft niet onder stoelen en banken gestooken, dat hij. indien men tot oovereenstemming komt. een aardige kans maakt om in dit collegiaal orgaan met de beide eerst genoemde heren opgenomen te worden. Dit zou betekenen, dat de heer Neher, die nog slechts kort geleden zijn taak als minister van wederopbouw aan vaard heeft en van deze korte tijd reeds een groot deel in Indonesië heeft door gebracht, aanzienlijke kans loopt als een meteoor door dit kabinet heen te schieten. Want als hij lid zal worden van het collegiaal orgaan, dan zal hij stellig ophouden lid van het kabinet te zijn. Of het collegiale orgaan in zijn thans in uitzicht gestelde samenstelling homogeen van karakter zal zijn en ga ranties geeft tot een vruchtdragende samenwerking, is een vraag, waarop de toekomst het antwoord zal moeten ge ven, ofschoon men daar nu toch reeids enige bedenkingen over kan koesteren. Derde feit van belang is, dat de Ne derlandse regering op aandringen van de Commissie van Drie erin heeft toe gestemd met de politieke besprekingen te beginnen vooraleer de militaire be sprekingen over de uitvoering van de order „staakt het vuren" tot een be vredigende einde gebracht zullen zijn. Het plaatsvervangend hoofd der Nederlandse delegatie bjj de V. N„ dr. J. H. van Roijen, heeft op een persconferentie te New-York mede gedeeld, dat Nederland Den Haag heeft voorgesteld als de plaats voor de volgende zitting der Algemene vergadering. f 1000.—: 11633. 15899, 21631. f400.—: 3696, 16375. f200.—: 2421. 3981. 17233. 20823, 21526. f 100 2613, 3618, 3641. 3948. 8153. 10343, 10518, 13881, 19255, 19403, 20359, 20685.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1