DE INSTALLATIE VAN MR. CREMERS fel' *11111111 |l! #11'Sfur Sanering blijft gehandhaafd Niet zwart, maar donkergrijs 294 doden, 868 gewonden Militaire actie op West-Java? Kloeke rede Haarlem verwelkomt zijn nieuwe burgemeester Algemenevergadering van de L.T.B. vakgroep kwekers Splinters Van een dame die voor anderen in de rij stond ac;ei\»a Hoe spelen de R.K. clubs? Métro rijdt weer JBIét li-: Prijsdaling van veel artikelen Conflict in bloemenhandel bijgelegd ËvÊmm economische politierechter r bloemendaal DINSDAG 2 DECEMBER 1947 PAGINA 2 Nieuws van de sportclubs Burgerlijke Stand SWEELINCK-CONCERT ONAANGENAME ONTDEKKING Jeugdconcert De receptie DISTRIBUTIENIEUWS St. Nicolaasfeest Belangrijke première van „Comediia" RIJWIELBANDEN HAARLEMSE ZWEM- COMPETITIE Van Vliet winit van Kobus Competitie Kring Haarlem Voogdijraad ZANDVOORT S tr aat ver lïch t in g Amthraciet zonder bon Corpschef geïnstalleerd Geen spreekuur SPAARNDAM Nieuwe bonnen BESOMMINGEN VERDEELDE MARKT a, a SINDS 4 AUGUSTUS: De Nederlandse verliezen in Indonesië bedragen van 4 Augustus de datum, waar op het „staakt hei vuren" is uitgevaardigd tot 18 No vember 294 doden, 868 ge wonden en 24 vermisten, aldus een officieel Neder lands communiqué. LAATSTE NIEUWS Landing langs Zuidkust van W.-Java STAKING TE IJMUIDEN Voor de derde maal in precies tien jaar hebben we gisteren de instal latie van een Haarlemse burge meester bijgewoond. Het beeld is steeds hetzelfde: do loco-burgemeester, die zijn zwanenzang zingt, de gemeente-secreta ris, die méér zegt dan gewoonlijk, de maidenspeech van de nieuwe figuur, om hangen met de ambtsketen en de voor zittershamer in de hand,, het woord van de nestor namens de raadsleden. Auto riteiten vrienden en kennissen hebben recht tegenover het college van B. en W. plaats genomen, de publieke tribune is gevuld met de hogere ambtenaren. Men luistert naar de woorden van de loco-burgemeester, maar men luistert aandachtig naar de juist geïnstalleerde ambtsdrager cmdat de eerste indruk veeial de beste is. Wi; kunnen niet zeggen, dat er gis termiddag met een half oor geluisterd is naar de heer Geluk, die het eerste deel van zijn rede aan de benoeming, vrjj gehouden van de persoon, wijdde. De politiek minder geschoolde lezer zou kunnen veronderstellen, dat deze nogal uitvoerige uitweiding verre van vriende lijk was maar de burgemeester, die het Haagse politieke leven zo van nabij heeft meegemaakt, zal het steekspel op zijn juiste waarde geschat hebben. Politieke woerden zijn nu eenmaal zelden met suiker bestrooid en men serveert de suiker met veel gratie als ze eerst maar uitgesproken zijn. Kloek en veelbelovend, diep-christelijk en leerrijk was de pas sage, waarin mr. Cremers verklaarde, dat in zijn hart Thomas a Kempis woor den gegrift staan: „Waarlijk groot is hy, die een grote liefde heeft. Waarlijk groot is hy, die klein is in zijn eigen ogen en alle eer en roem voor niets rekent". En even later greep hij terug naar de levensopgave, toen hy zeide: „Myn kamer in het glazen huis der de mocratie moge verlicht worden door de zon der gerechtigheid en verwarmd door de liefde. Zij, die in nood verkeren, zul len er het meest welkom zijn." De burgemeester mocht van tevoren verklaard hebben dat hy niet de ver metelheid wilde begaan om thans met een beginselprogramma te komen, hy week daarvan af, toen hij het boven staande citaat gaf, want kan men betere beginselverklaring en schoner program vinden? Zal niet ieder ze onderschryven wanneer hij eerlijk in zijn hart schouwt? De grote rede had vele opmerkelijke hoogtepunten: de felle, karakteristiek van ons locaal-zelfbewustzijn, de puntige schets van de ware burgemeester, het persoonlijke woord tot de ambtenaren en de groet aan de vele stedelijke ver enigingen. Het klonk alles zo rustig, zo vertrou wenwekkend en zo weinig conventioneel. Wannee# mr Cremers in zyn dankwoord de nestor van de raad toevoegde, dat het, zijn vurige wens is de twee en twintig jaren vóór zijn pensioengerechtigde leef tijd als burgemeester van Haarlem door te brengen, dan voelt men aan de warme toon en de overtuiging, waarmede het gezegd wordt, dat dit een hartewens is. Moge de burgery, in haar gehele omvang, diezelfde hartewens in het openbaar uit spreken, wanneer het beginselprogramma van de dag der officiële installatie door daden gedekt zal zyn. Eerstdaags zal een regeling tot stand komen, waarbij de fietsen-industrie ver plicht wordt een gedeelte van haar productie in standaard-fietsen te ver vaardigen. Deze zullen dan voor heren f 108.25 en voor dames f 111.25 gaan kos ten. De gemiddelde prijs voor alle fiet sen, inclusief die voor de zogenaamde standdaard-fietsen, wordt met ongeveer 10% verlaagd. Automobilisten zullen hun auto-accu's binnenkort 10% to 20% voordeliger kun nen kopen. Auto-accu's worden voor het grootste gedeelte geïmporteerd, doch een handelsmarge-regeling maakt een verla ging van de binnenlandse prijzen moge lijk. Voor kachels en fornuizen is een nieuwe prijsregeling ingegaan, waardoor een gemiddelde prijsdaling van ongeveer 10% tot stand zal komen. Een aantal huishoudelijke gebruiksvoorwerpen zal in prijs worden verlaagd. Metalen huis houdelijke artikelen, zoals gascomforen, kachelonderdelen en draadartikelen zul len ongeveer 5% in prijs dalen. Door een wijziging in de handelskor tingen voor de belangrijkste electrische huishoudapparaten, zoals smeltpatronen, straalkachels, wasmachines, strijkijzers, waterkokers, theeketels, comforen, brood roosters, zaklantaarnbatterijen en stek ker» ken. door het vaststellen van alge mene maximumprijzen, een prijsverla ging van 10 tot 50% worden verwacht. Nadat gisteren een aantal bloemenhan. delaren in staking was gegaan uit protest tegen de heffing van 2 pet. voor veiling service, is heden besloten morgen weer als gewoonlijk aan de veilingen te ko pen. De veilingen, die het compromis voorstel van hadden aanvaard, hebben dit na de gebeurtenissen van de laatste dagen ingetrokken. De handel zal nu de 2% veilingkosten gaan betalen. De kooplieden hebben zich hierbij echter slechts neergelegd, „onder protest en het voorbehoud, wederom tot staking over te gaan, als de omstandigheden dat eisen." In het clublokaal van de B.V. DES gevestigd in Café-Best. Bolwerk, Ken- nemerplein te Haarlem, worden op 2, 3 en 4 December de voorwedstrijden gespeeld om het le klasse kampioen schap van Nederland, klein biljart cadre 35/2. Hieraan zullen deelnemen G Wessels (Alkmaar), H. Schoen (Zaan dam), G. Metz en J. Steffers (Haar lem). GEBOREN: A. E. Houweling-Riepen- hausen, z; H. Evers-Wijkhuizen, z; G. A. Amoldus-Witte, z; D. P. M. van Dam- Boesman, z; M. J. Verkooij-Jongejans, z; A. E. de Jonge-Trap, z; A. E. van Overveld-Smrts, z; S. van der Meije- Mooijman, z; M. E. van Bakel-Booms. d; E. van der Meer-le Febre, d; X van Wel-Vouon. d; A. A. Clous-Janssen, d: S. A. de Graaf-van Staden, 2 d; G. W Stavenuiter-Govers, d; H. Klaassen- Vos, d. GEHUWD: J. G. v. Beem en C. B. G. van Duffelen. GETROUWD: L. H. v. Rossen en L. L Rose: J. W. Neder-Helman en A. R. Nagtegaal. GETROUWD: G. B. de Bie en F. G. Baavekost. OVERLEDEN: M. G. Verkade, 24 j; C. T. de Groot, 54 j. OVERLEDEN: J. Nibbering, 84 j.; M. Zwart. 69 i. Spaarne; M. A. Boere- ma. 55 j. Nic. v. d. Laanstraat: G. A v d. Be"k. 78 i. Middenweg: J. S. de Bruiin 93 i. Snaame; B. X Bloemen- daal, 65 j. Jansstraat, Tijdens de Maandagmiddag gehouden officiële raadszitting ten Stadhuize, waarbij de nieuwe burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers werd geïnstalleerd, heeft de gemeente-secretaris, mr. Th. Wesstra, na de begroetingsrede van het raadslid Klein Schiphorst, welke wy nog in ons blad van gisteren konden opne men, de burgemeester toegesproken na mens het gemeente-personeel. Hy wenste mr. Cremers geluk en zegde volledige medewerking toe. „Ik kan u uit naam van alle ambtenaren de verzekering ge ven. dat u niet tevergeefs een beroep op hen zult doen", aldus spr. Hierna sprak de burgemeester een dankwoord, waarin hy als een gerust stelling op de door de heer Klein Schip horst geuite wens, dat er nu, na spoedig op elkander volgende promoties van de twee vorige burgemeesters, een zekere continuïteit in het bestuursbeleid zou ontstaan, de mededeling deed, dat hy zijn loopbaan a£s „nomaden"-ambtenaar geëindigd wilde beschouwen, voor zover het aan hem lag, en er naar verlangde, tot rust te komen, hetgeen niet betekent, zo voegde de burgemeester er haastig aan toe, dat ik minder actief zal zyn in mijn nieuwe functie. Spr. uitte zijn erkentelijkheid voor de door de gemeente-secretaris aange boden steun en zeide, dat hem reeds de uitstekende geest van het ambtena rencorps der gemeente bekend was. „Ik hoop", zo eindigde de burge meester, „dat uit de samenwerking met het college, de raad en de ambte naren veel goeds tot stand mag ko men". Na deze woorden sloot mr. Cremers de zitting. Terwijl de vele gasten zich terugtrok ken, werden de leden van de gemeente- De organist Dolf Hendrikse gaf met medewerking van het Collegium Musi- cum Amstelodamense, dirigent Toon Vranken, Maandagavond in de Nieuwe Kerk een concert, waarop werken van de grootste figuur uit de Nederlandse muziekgeschiedenis vóór Bach: Jan Pie terszoon Sweelinck, organist van de Oude Kerk te Amsterdam, werden uit gevoerd. Het koor zong 4 Psalmen op Franse tekst en Hendrikse speelde 4 orgelwerken van Sweelinck; het pro gramma werd besloten met een Fantasie op de „Fuga van mr. Jan. Pietersz." door dr. John Brill. De gekozen werken waren in verschil lende vorm geschreven: Praeludium pe daliter, Toccata en Capriccio, Psalm met variaties en de Cromatische Fantasie. Geen fuga. Doch men bedenke, dat, al wordt Sweelinck gerekend tot de grond leggers van de orgelfuga (de vorm, door Bach vervolmaakt en tot de hoogste vol maaktheid opgevoerd), een Fantasie destijds streng contrapuntisch, byna als fuga werd geschreven. Na het aanhoren van Sweelinck's or gelmuziek staat ieder kunstenaar ver wonderd, dat al een eeuw voor Bach reeds zulke waardevolle werken zijn ge schreven. De vormen werden door deze Nederlandse componist volkomen be heerst, doch daar ver boven uit gaat toch nog de logische gedachtengang en de sterke inspiratie. Bovengenoemde werken boeien daardoor in hun geheel, hoe de vorm ook moge zyn. Mits zij worden uitgevoerd zoals thans met goed stijlbegrip, technisch af en op een orgel uit de gouden eeuw. De Nieuwe Kerk bezit namelijk een betrekkelyk klein, maar hoogst waardevol orgel, dat naar we hopen niet alleen door de organist, doch ook door kerk- en stadsbestuur in ere zal worden gehouden. Prijzen we Sweelinck als orgelcompo nist, nog hoger moet men hem achten als de schepper van vocale werken. Zijn Psalmen voor koor a capella zijn mo dellen van polyphone componeertrant. Het is altoos een genot te luisteren naar die weelde van klanken, die Sweelinck met alleen zangstemmen bereikt. En hoe duidelijk is elke stem, ondanks die door- eenstrengeling van de partyen, te vol gen! Vranken's Collegium heeft zich speci aal op dit genre muziek ingesteld. Alle nummers. Psalmen en Cantiones Sacrae (Hodie en Virl Galilei) klonken prachtig, en toch ingetogen, maakten een gewijde indruk en werden met tekstbegrip voor gedragen. Dit klein-koor is evenredig van samen stelling en iedere party bestaat uit goede vocalisten. Zeer opvallend waren de sonore, echt-fond schenkende bassen en d<; lichte, fyn-getimbreerde eerste so pranen (Hodie!). De opkomst van het publiek was ma tig. Zon concert is veel meer belang stelling waard, moet beter ingeleid wor den. Bestaat er in Haarlem geen kunst kring meer, die haar leden dusdanige kunstavonden aanbiedt? Het behoeven toch altyd geen solisten-concerten te zijn! OL. KOOP. Toen dézer dagen de vijver op het terrein van het Marinehospitaal „Duin- rust" in Overveen moest worden uit gediept. kwamen de baggeraars tot de ontdekking, dat op de bodem niet min der dan 36 landmijnen en 4 granaten lagen. Deze ontdekking werd onmid dellijk gemeld aan de mijnenopsporngs- dienst van de marine, die de gevaarlij ke voorwerpen naar veiliger oorden overbracht. De mijnen bleken alle scherp gesteld en volgens de deskundi gen nog even gevaarlijk als toen zij te water werden gelaten. De vijver bg- vindt zich vlak bij de operatiezaal. De vereniging voor muzikale ontwik keling der schooljeugd geeft Woensdag 3 December, des middags 3 uur in het Gem. Concertgebouw een jeugdconcert, waarbij de H.O.V. onder directie van Marinus Adam staat. Het belangrijkste werk dat uitgevoerd wordt is „Tableaux d'une exposition" van M. Moussorgski, i bewerkt door Marinus Adam. raad aan de nieuwe burgemeester voor gesteld. Van half vier tot over vijven recipi eerden mr. Cremers en zyn echtgenote in de met palmen versierde en met kaar sen verlichte haïï van het stadhuis. Aan de voet van de brede trap aan het einde van de zaal namen zij de gelukwensen in ontvangst, allereerst van dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de heer M. A. Rei- nalda en mr. L. A. Kesper, Commissaris van de Koningin resp. in Noord-Holland, Utrecht en Zuid-HoÊand, vervolgens van de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, en vele burgemeesters uit plaat sen in onze omgeving. Dan zagen wij Mgr. A. G. M. van de Oord, namens de Bisschop van Haarlem, en deken J. J. A. Kuilman. Verder waren er deputaties van de provinciale griffie in Noord- en Zuid-Holland, hoofden van de Haaifemse justitiële en politiële macht, directies van gemeente- en openbare bedrijven, hoofden van dienst, rectoren en direc teuren van middelbare scholen en andere vertegenwoordigers van het onderwijs. Van de talrijke Haarlemse organisaties op cultureel en maatschappelijk gebied waren eveneens afvaardigingen aanwezig, zomede van studenten-, jeugd- en sport verenigingen. De gemeente Haarlem heeft zyn nieu we burgemeester een waardige ontvangst bereid! Toen de nieuwe burgemeester van Haarlem de poort van het stadhuis binnenkwam, werd hij ontvangen door de loco-burgemeester D. Gelukwiens dochtertje Ineke aan mevr, Cremers een fraaie bloemenhulde overhandigde. „Gods zegen, Jobs geduld en Salo mons wijsheid". Het waren deze drie wensen, die in de gisteren gehouden algemene vergadering van de vakgroep kwekers van de L.T.B. de nieuwe voor zitter, de heer J. Elders, werden toe geroepen. En dat dit niet zonder re den was, bleek wel by de behandeling van de vele problemen, waarbij die van de sanering verreweg de voor naamste. Na alle discussies van pro's en anti's werd gistermiddag de knoop eindelijk doorgehakt. Doch eer het zover was, werden na het welkomstwoord van de voorzitter in de morgenuren eerst de voorstellen be sproken betreffende de bloemisterij en de boomkwekerij. Hieruit bleek, dat de mededeling van de heer Groen, gedaan in de algemene ledenvergadering van L.T.B. inzake de aanschaffing van glas, verkeerd was uitgelegd. De bedoeling is, dat een ieder, die over geen glas be schikt, het recht heeft nu onder 120 me ter glas te gaan telen. Bonnen of vergun ningen worden hier niet voor uitgereikt. Op de glas-behandeling ging men nog even door, toen een der leden de vraag stelde, waar het glas bleef, dat destyds door het M.G. (in totaal 2%) gevorderd was. De voorzitter kon mededelen, dat na 1 Jan 1948 met de teruglevering wordt begonnen. De overige voorstellen werden rustig en vlot weggewerkt, zodat de ochtendzitting vrij spoedig ten einde was. Minder vlot, en in ieder geval minder rustig was het verloop van de middag zitting, toen eindelijk de sanerings-kwes- tie haar beslag kreeg, waarbij de voor zitter zyn verwachting uitsprak, dat de vergadering zou gekenmerkt worden door een goede toon, een rustige sfeer en een op hoog peil staand debat. De heer Elders herinnerde de afge vaardigden er aan, dat de olgemene ver. gadering de vorige week met meerder heid van stemmen had besloten de ma nier van stemmen te veranderen, d.w.z. in het vervolg niet meer 1 stem per 10 leden alleen, maar daarbij ook 1 stem per 10 H.A. Verschillende afdelingen, o.w. vooral Grootebroek en Llrrjmen, protesteerden met klem tegen deze verandering, omdat dit niet volgens de geldende statuten was. De reglementair vastgestelde tyd van 14 dagen om de afdelingen te beraden had het bestuur niet in acht genomen, om welke reden velen niet met de nieuwe regeling accoord konden gaan. Na gehouden stemming werd de oude regeling gehandhaafd. Het had er alle schyn van, dat de sa nering toch weer niet ter sprake zou komen, toen de afgevaardigde van Hille- gom naar voren bracht, dat de minister besloten had, niet in te gaan op het verzoek van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging tot opheffing van de saneringsmaatregelen, waardoor be handeling van deze kwestie eigenlijk overbodig was. De voorzitter was echter van mening, dat deze wel besproken moest worden, waardoor het bestuur in de gelegenheid was te dien opzichte een bepaalde rich ting te kiezen. Het heeft geen zin na al hetgeen er reeds over de sanering is gesproken en geschreven hier in herhaling te verval len. De betogen van de voor- en tegen standers kwamen over het algemeen hier op neer, dat de eersten van mening wa ren, dat de huidige wereldtoestand te critiek was om tot opheffing van de maatregelen over te gaan, terwyl de laatsten als hun mening uitspraken, dat men op alle terreinen vry diende te blijven en men zich niet onder een'ze kere dictatuur mocht stellen. Veertien jaren sanering waren funest geworden voor de huidige gang van zaken, waar tegenover de anderen weer stelden, dat daar de maatregelen zelf niet de oor zaak van waren, maar alleen de toeval lige tydsomstandigheden. De debatten, die overigens door hun humoristisch karakter de moeite van het luisteren waard waren, werden afgeslo ten door een stemming, waarbij de ver gadering zich met meerderheid van stemmen uitsprak vóór de sanering (173 st. voor, 89 tegen en 13 blanco). Wat betreft het prijzenstelsel, de af delingen Noordwükerhout en Noordwyk o.a. konden zich er niet mee verenigen, dat dit gehandhaafd werd. Het vak groepsbestuur meende daaraan echter vast te moeten houden, waarna de ver gadering met meerderheid van stemmen zich tegen afschaffing van het stelsel uitsprak. Van de overige voorstellen was ten slotte nog dit het voornaamste, dat de afdeling Noordwyk zich tegen de in krimping van de teelt keerde, waarbij na stemming zich ook de vergadering aan sloot. Na een snelle afhandeling van de ove. rige punten van bespreking kwam ook aan deze saneringsvergadering een einde. De vraag blijft alleen, of de anti's na veertien jaren stryd de moed hebben opgegeven! Woensdag 3 December. HAARLEM (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest E; F t.m. Fl. AERDENHOÜT (Gem. Kwekerij) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen SW, 93 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen Bre Bre, 12.15 u. en rest. B. 24.30 uur. Het St. Nicolaasfeest voor de kinde ren van de Kath. Arbeidersbeweging wordt gehouden Woensdag 10 December in de Gem. Concertzaal, des voormid dags half drie. St. Nicolaas komt zelf met zijn knecht de kinderen toespre ken. Er is een film en de kinderen zullen getracteerd worden. Kaarten zijn verkrijgbaar voor kring Noord bij H. A. J. Vissers, Merwedestraat 30; B. Huiskens, Haitsma Mulierstraat 60; J. J. van Stijn, Spaarnhovenstraat 63; kring Centrum: H. Bakker, Pres. Steijnstraat 121; J. M. Warren, Kenne- merstraat 58 rood; P. Tromp, Nieuwe Gracht 54 zwart; kring West: H. F. Hetem, Leidsestraat 43; C. H. van Ros- sum. Oost Indiëstraat 24; kring Oost: B. Reijnders, Zomervaart 134; L. C. Stevens. Merovingenstraat 64; J. Bruin, Emostraat 16; Th. A. Bulters, Kinker straat 25; A. W. Hesseling, Karolingen- straat 30. De toneelgroep „Comedia" geeft Za terdag 6 en Zondag 7 December de eer ste officiële voorstelling van Shake speare's „Naar het u lijkt" met mede werking van de H.O.V. Deze opvoeringen zullen het hoogtepunt zijn van het toneelseizoen dit jaar. Vanavond treedt „Comedia" met dit stuk voor „Geloof en Wetenschap" op, maar zonder de H.O.V. De heer A. Brouwer, conservator van het Rijksmuseum van Geologie te Lei den, spreekt Dinsdag 9 December 8 uur in Brinkmann voor de Ned. Natuur historische Vereniging over „De land schappen van de hoge helft van Neder land, geologisch bezien." In het atelier van L. Schouten aan de Amsterdamse Poort wordt tot en met Zaterdag 20 December een ten toonstelling gehouden van etsen en litho's van Livinus van de Bundt, reis- aquarellen van Louis van Rijn en aar dewerk van Lucie G. Bakker. De expo sitie is dagelijks, uitgezonderd des Maandags- en Zaterdagsmorgens, van 10 tot 4 uur te bezichtigen. Te Leiden is een returnwedstrijd tussen Leidse en Haarlemse Danslera- ren gehouden. De eersten waren thans veel sterker uitgekomen dan de vorige keer, niettemin wisten de Haarlem mers ook nu weer de overwinning te behalen. De eindstand luidde: Leiden 444, Haarlem 446% punten. Woensdagmiddag 2 uur komt de ge meenteraad van Haarlem in vergade ring bijeen. In de courant van gisteravond stond een berichtje, dat de toneelvereniging „Nut en Genoegen", Donderdag, 4 De cember, een opvoering zal geven ten bate van de Niwin te Heemstede. Dit moet echter Woensdag, 3 December, zijn. De Prins Bemhard Kapel zal worden op geheven. In verband hiermede heeft de kapel afscheid genomen van het Prinse lijk Gezin. Bij deze gelegenheid werd de geit Miki aan de Prinsesjes geschonken. Prinses Margriet moest natuurlijk kennis maken met het pleegjongetje van de kapel, Jan Bemhard Binan. „U hebt 12 gewone en 6 gecombineerde tabakskaarten gekocht". Mevrouw C. G. R. in het beklaagdenbankje: „Ik weet er niets van. Ik ben geen zwartehandelaar- ster." Politierechter: „De politie heeft een onderzoek in uw woning gedaan en daar een grote partij textielgoederen gevon den, o.a. coupons stoffen, nylons enz." Verdachte: „Ja, er was nog een lapje in mijn huis, dat ik nog naar een kennis moest brengen." „U ging wel eens voor andere mensen, die om de een of andere reden geen tijd hadden, in de rij staan voor textielwin kels. „Als u de goederen dan overdroeg, moesten deze personen er wel eens f 5. voor de moeite bij doen, nietwaar?" Verdachte: „Dat deed ik alleen voor mijn zusters en zoveel geld wilde ik er nooit voor hebben." „Dan had u waarschijnlijk een groot aantal zusters. Die mevrouw, die naast u staat, is dat ook een zuster van u?" Besch.: „Nee, een kennis." „Ook voor haar heeft u wel eens ir de rij gestaan!" Doodse stilte. Politierechter: „Bij de politie heeft u gezegd, dat u geen ldmieren had dat u het daarom wel ..leuk" vond in textiel te handelen. Is dat waar?" „Dat heb ik nooit gezegd." „Ook het Waterlooplein in Amsterdam is u welbekend, is het niet?" Verdachte: „Ja, ik kwam daar wel eens." „Vervolgens hebt u kolenbonnen en serviespunten gekocht." Mevrouw R.: „Dat is niet waar." Politierechter: „U schijnt wel een soort makelaarster te zijn. Ik heb hier een zak boekje van u, waar rijen adressen in staan met o.a. daarachter: een lapje grij ze stof. zoveel kop en schotels enz." Verdachte zweeg. Daarna kwam de officier aan hSt woord. Deze achtte al het ten laste ge legde bewezen en eist 2 maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf «mei bevel tot onmiddellijke inhechtenisne ming. Beschuldigde werd bleek bij het horen van het woord gevangenisstraf en tot de politierechter jammerde zij: „Ik ben geen zwarthandelaarster en wil het nooit zijn ook." Deze antwoordde daarop: „In elk geval bent u zeer donkergrijs." De veroordeling was conform de eis en zo krijgt verdachte nu de tijd en de rust om over haar werk na te denken. BIOSCOPEN Rembrandt: Het lied van Ber- nadette (a. 1.) 2.30 en 7.30 u. Cine ma-Palace: Tarzan overwint (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Circus- bloed (18 j.) Zaterdag en Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2 30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het doornige pad (18 j.), Zondags: 2, 4.30. 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. City: De eilandprinses 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De greep naar de macht (18 j.)2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 2 December: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come dia met „Naar het U lijkt," Geloof en Wetenschap, 8 uur. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V., 8 uur. Woensdag 3 December: Stadsschouwburg: Ned. Toneel met „Schipper naast God," 8 uur. alle maten en merken nit voorraad leverbaar. De best gesorteerde zaak sinds 1900. H. 3. v. d. MEER Schagchelstraat I Telefoon 12430 Zaterdagavond werd door de VZV het tweede deel der zwemcompetitie tussen de zes grote clubs uit de Kring Haarlem georganiseerd in het Velserbad. De 50 m. borstcrawl heren nieuwelin gen won de Haarlemmer G. Bijlsma in de voor nieuwelingen mooie tijd van 283, s. voor W. Geurtsen HPC me 28,8 s. Bij de 3 x 50 m. wisselslag legde Zwem- olub Haarlem zelfs beslag op de le en 2e plaats, resp. 1 min. 45 en 1 min. 48,8 met HPC 1 als no. 3 met 1 min. 48,8. De 100 m._ rugslag heren juniores gaf een mooie strijd tussen J. Hoekstra HVGB en J. Overeem HPC. Jelle werd uitein delijk met 1 min. 15,8 winnaar voor Overeem met 1 min. 16,3. Op de 50 m. rugslag dames zegevierde N. Kint van de VZV met 39,2 sec. voor dé DWR-leden J. van Waard met 39,3 en J. Wisker met 396,. By de 50 m. school slag meisjes adspiranten zagen wij drie DWT-meisjes vlinderen met aardige tij den. W. Eysker HPC deed het echter met haar gewone schoolslag in 41,7 sec. nog iets beter. De biljartwedstrijd over 400 carambo les cadre 45/2 tussen Piet Kobus en Nelis van Vliet, welke gisteravond in Restau rant Brinkmann werd gehouden, is in 'n fraaie overwinning voor de Hagenaar geëindigd. Kobus, niet slecht gestart, had met 10842 de leiding, waaronder een serie van 45, doch hierna toonde Van Vliet zijn meesterschap. Tegenover twee uiterst snelle series in „klein spel" van 138 en 206 wist Kobus het slechts tot 38 car. te brengen, zodat Van Vliet met ruim verschil won. C. van Vliet P. Kobus 400 13 206 30.76 146 13 45 11.23 Uitslagen van voor de competitie kring Haarlem gespeelde waterpolowedstrijden: Dames: D.W.R. 2D.W.T. 1 05, Haar lem 1—V.Z.V. 1 0—5. Heren: aid. III H.P.C. 3P.S.V.H. 1 3—1. Adspiranten: HaarlemH.V.G.B. 07. BH Kon. Besluit is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan R. C. A. van Cra- nenburgh te Haarlem als lid van de Voog dijraad te Haarlem onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. Aangezien voor velen, die als forens of anderszins op een vroeg uur van de open bare weg in deze gemeente gebruik moe ten maken, de beperkte straat-verdichting een groot ongerief is. hebben B. en W de directie van het P.E.N. verzocht te bevorderen, dat zolang nodig de straat verlichting in deze gemeente weer des morgens 6 uur wordt ontstoken. Het ruwe weer van de laatste dagen heeft tengevolge gehad dat op het strand onder Zandvoort een hoeveelheid anthra- ciet is aangespoeld. Actieve Zandvoorters waren er als de kippen bij om dit buiten kansje in de wacht te slepen. Sommigen wisten 2 HL. brandstoffen bijeen te ga ren. Maandagmiddag is de nieuwe corps- chef van de politie, de heer J. Voerman, op officiële wijze geïnstalleerd. Het ge hele politiecorps was in het bureau aan getreden, toen de burgemeester jhr. C. J. A. den Tex de installatie-plechtig heid verrichtte, welke o.m. werd bijge woond door de ouders en verdere fami lieleden van de heer Voerman, de wet houders der gemeente, hoofdinspecteur IJzendoorn uit IJmuiden, de voorganger van de nieuwe corpschef, de commissa ris van politie uit Den Helder en een deputatie uit Soest; de vroegere stand plaats van de nieuw benoemde. Nadat de burgemeester een rede had uitge sproken, waarin hij zijn gelukwensen aan de heer Voerman aanbood, volgde een toespraak van inspecteur van Sons- beek namens het politiepersoneel. Tot slot sprak de nieuwe corpschef een woord van dank. Vervolgens kwamen de hoofden van dienst hun opwachting maken. Het gezelschap bleef nog ge ruime tijd gezellig bijeen. Wethouder C. Schulz is Vrijdag 5 De cember verhinderd zi.in spreekuur te houden. Woensdag 8 Dec. uitreiking van bon kaarten en schoenenbonnen voor de letters O t/m U. van 9 tot 12 uur en V t/m Z van 2 tot 4 uur. IJMUIDEN, 2 Dec. IJm. 19 Ado- lante f15160, Kw 134 f9420. De aanvoer bestond heden uit 49 kisten kabeljauw, 730 kisten schelvis, 150 kisten verse ha ring en 25 kisten diversen. Amsterdam. 1 Dec. 1947. Nadat Vrijdag de prijzen der claims Kon. Olie een teruggang te zien hadden gegeven, volgde vandaag een verdere reactie, waarbij de handel op het ver laagde niveau enigszins inkromp. Van de overige afdelingen was de scheepvaartmarkt vrij vast gestemd. In dustriële aandelen konden zich eveneens vrii goed handhaven. Indische ra'Hmr aandelen bleven nagenoer? geheel ver laten en hierin kwamen slechts zeer ge ringe affaires tot stand. Bij een officiële plechtigheid nodigt men veelal geen kinderen uit, maar gisteren zaten er tijdens de instal latie van burgemeester Cremers toch vier in de Statenzaal aan het Prinsen hof. Als hij even groter geweest was, zou de vijfde uit het burgemeestersge zin er zeker ook geweest zijn. Wat we ten die kinderen van officieel gedoe? Voor de plechtigheid begon, moest juf herhaaldelijk optreden, om de orde er in te houden. De vlechtenmeisjes met de rode strikken keken ondeugend de zaal in en als zij een oom of tante of een vriend van de familie zagen, zwaai den zij ten koste van ieder decorum. En de jongens, die veel op vader lijken, vonden het ook een gezellig pretje, want ze behoefden niet eens naar de school. Ze hebben het drie kwartier keurig volgehouden te luisteren en de oudste kon men van het gezicht le zen: „Wat zeg je daar nou van? Dat doen ze nu allemaal voor mijn vader." Het is ook voor de kinderen een onver getelijke dag geworden. Zij zullen er hun hele leven aan denken en een voor beeld nemen aan hun ouders, die zulk een grote dienende taak voor de ge meenschap op zich namen. Op Zondag 7 December VelsenVUC DEM-IW Or. ZwartOnze Gez. SJC—ASC TYBBLFC WoerdenHBC Rijswijk—Lisse BodegravenWSB BSMTeijlingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van De Nieuwe Haarlemse Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft inge diend, nog speciaal bericht krygt. Meent men dat de thuisclub wint dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. tr. p. meldt uit Batavia: Het hoofdkwartier van het Indo nesische leger maakte vandaag be kend, dat de Nederlandse troepen op grote schaal militaire operaties uitvoeren op West-Java. De Neder landers zouden luchtaanvallen bo ven dit gebied hebben uitgevoerd en Nederlandse troepen zouden ge land zijn langs de Zuid-kust van West-Java. Verder werd gezegd, dat het repu blikeinse vliegveld Pameungpeuk, waar op een Amerikaans marinevliegtuig in September een noodlanding uitvoerde bij het voeren der besprekingen over de order „staakt het vuren" voor da Verenigde Naties, werd bezet. Het vlieg veld was twee opeenvolgende dagen het doelwit van luchtbombardementen de beschietingen. Pameungpeuk ligt 53 mijl ten Zuid-Oosten van Bandoeng langs de Zuidkust van West-Java. Ne derlandse raketaanvallen schakelden het radiostation van Pameungpeuk uit De Nederlanders zouden een lan ding hebben uitgevoerd in het kust gebied van de zeehaven Panganderan, gelegen 70 mijl Oost-Zuid-Oost van Bandoeng en 65 mijl ten Oosten van Pameungpeuk langs de kust. De lan ding zou onder dekking van Neder landse mustangs zijn uitgevoerd. Bui tenlandse cultures tussen Pameung peuk en Pangandaran werden uit de lucht beschoten. Het Nederlandse communiqué maakte geen melding van de actie op West- Java, meldt U. P. nader, ofschoon een onofficieel militair bericht uit particu liere bron bevestigde, dat Pameungpeuk door de Nederlanders werd bezet. De ondergrondse van Parijs, de Métro, heeft Dinsdagmorgen haar gehele dienst hervat, daar de electrische centrales weer begonnen zijn stroom te leveren. Volgens nadere berichten is de com munistische afgevaardigde Raoul Galas vóór het aanbreken van de dag door de Garde républicaine op rustige wijze uit de zaal der Nationale Vergadering ver wijderd, nadat hij meer dan 10 uren in het spreekgestoelte had doorgebracht. De IJmuider vissersvloot ligt werkeloos in de haven. Nadat de E.V.C. vorige week Vrijdag bericht had ontvangen, dat zu niet gehoord zou worden by de te ope* nen onderhandelingen over een eventueel nieuw arbeidscontract, heeft het bij cie E.V.C. georganiseerde deel van het vis- serspersoneel besloten het werk neer te leggen en niet uit te varen. Maandagmorgen is er een bespreking geweest tussen de Centrale Bond v£* Transportarbeiders en de E.V.C. einde tot overeenstemming te kome Vandaag zullen de reders' vergadere Sinds Zaterdag heeft geen enkele traw zee gekozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2