Storm op til? Palestijnse Arabieren ontketenen terreur- campagne tegen de Joden Joodse winkels werden geplunderd; represailles tegen Arabieren Hebben Franse communisten arbeiders niet geheel in hun macht? Obstructie levert positief resultaat op De staking gaat Zware straffen voor geknoei met effecten l: Interventie der Russen? NAAR ALGEHELE HERZIENING VAN verlopen f 15.000 boete voor hoofdverdachte ff Tol hoofd en hart JERUZALEM EEN HEKSENKETEL Mobilisatiebevelen in geheel Palestina voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs Nog dit jaar een wetsontwerp KEUZE-BROODBON Nieuwe bankbiljetten van f 10,- Het weer. Indon. delegatie morgen naar „Renville" i\ WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 24016 M In de Arabische landen KOFFIE, THEE EN WASPOEDER PRIJZEN VAN KAARSEN STAATSLOTERIJ Het radiovraagstuk De algemene toestand 174 vissers en matrozen verdronken Radioverbinding moet eerst in orde zijn „Een vrij Indonesië" COMMISSIE VOOR WEST-IND. STAATSREGELING Curacaose delegatie benoemd A, Pk ZAAK-UNILEVER GESEPONEERD I A BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143430 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Na een lange periode van somber stilzwijgen, waarin het scheen of wij gelaten en vrijwel murw ge slagen het Indië-beleid voor het grootste deel in handen van het buitenland ge legd hadden zelfs in de Kamer vielen slechts matte reacties te beluisteren ziet het er plotseling naar uit of er storm op til is. De uiterst sober en vaag gehouden mededelingen van gene raal Spoor te Batavia over een ver traagde aflossing der troepen in Indië en de hierop niet geheel aansluitende verklaring van de regering in Den Haag veroorzaken zowel in Insulinde als in Nederland een dermate hevige beroe ring, dat het ons onwaarschijnlijk voor komt, dat de regering hiervoor volkomen ongevoelig kan blijven. Men kan niet steeds maar offers van onze jongens vragen, zonder zelf daar ook iets tegen over te stellen. Dat de politieke actie op een veel te laat tijdstip begon, terwijl ieder verstandig mens van te voren wist, dat men toch niet tot overeenstemming zou komen, was voor vele militairen reeds een zware beproeving; dat de succesvolle actie echter, zonder haar uit eindelijk doel te bereiken, plotseling werd afgebroken, gaf onze jongens een morele schok, waarvan de gevolgen niet gemakkelijk ongedaan zullen kunnen worden gemaakt. Is het wonder, dat na zoveel teleurstelling hün enige hoop gesteld was op een zo spoedig mogelijke terugkeer naar het vaderland? Ook aan deze verwachting is nu de bodem inge slagen, daar de politieke en militaire situatie geen vermindering van troepen gedoogt. De spanning op Java duurt immers onverminderd voort. De Commissie van Drie, die nu eindelijk haar eigenlijke werk gaat beginnen, ziet zich, ondanks de optimistische geluiden, die zij laat horen, voor een vrijwel hopeloze taak geplaatst. Wie dezer dagen de woorden beluisterde van de republikeinse minis ter-president Sjarifoeddin, die rond weg verklaarde, dat de Nederlandse eisen onaanvaardbaar zijn, die weet, dat de republiek nog even hoog te paard zit als in de dagen voor de politionele actie. Djokja heeft niets geleerd en zal ook niets leren. Tenminste als wij op deze wijze met ons beleid voortgaan. Er is nu weer een collegiaal orgaan in de maak, dat dr. Van Mook in zijn moeilijke taak zal bijstaan en een deel van de verantwoordelijkheid van de gouverneur-generaal zal overnemen. Hoe dit orgaan zal werken en of het niet opnieuw een gehele reeks prestige kwesties zal wakker roepen, moeten wij afwachten, iedereen weet dat de pun ten van wrijving tussen Den Haag en Batavia legio zijn en het is o. i. zeer de vraag of deze door het optreden van het Collegiaal Orgaan zullen vermin deren. Zou het hierbij blijven, dan kan men zich troosten, dat het toch wel heel vreemd zou moeten gaan, als d i t College het slechter zou doen dan de roemruchte Commissie-Generaal, die "tfcans is begraven. Wij hebben echter de indruk, dat ook weer in het te vor men Collegiaal Orgaan de partij-politiek een geducht woordje meespreekt. De zonderlinge figuur, dat de heer Neher, de minister van Wederopbouw, plotse ling tot Indië-expert is uitverkoren, wekt onmiddellijk gedachten-associaties met de Partjj van de Arbeid. Schermerhorn weg, goed, maar dan een ander van onze grote mannen, aldus meent de P. v. d. A. wellicht. Wij herinneren ons nog zeer goed, hoe vooral de organen Van de P. v. d. A. juichten bij de be noeming van Neher tot minister van Wederopbouw. AJs het ooit zou gelukken de wederopbouw in de kortst mogelijke tüd op gang te helpen, dan was hij de man, die dit wonderstuk zou verrichten. Zeer kort na zijn benoeming verliet Neher reeds zijn departement voor een bezoek aan Indië. De zorg voor de wederopbouw scheen een nevenfunctie te worden. Het gevolg is dan ook, dat men met de wederopbouw niet veel verder is gekomen, vier ministers zijn thans ten nauwste verbonden met het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen: Jonkman, Götzen, Beel en Neher. Wie het eigenlijk beheert is een püzzle voor het Nederlandse volk. Zoals reeds gezegd, hebben wij de indruk, dat de partij-politiek hier een belangrijke rol speelt. Zo lang ons Indië-beleid echter voor een groot deel door partij-politiek doorkruist wordt, zolang zal een gunstige ontwik keling vertraagd worden en des te lan ger zal het ook duren, alvorens men tot troepenvermindering kan overgaan. Toen 4 Augustus 1.1. de politionele actie Werd afgebroken bleek uit tal van pu blicaties, dat generaal Spoor en andere autoriteiten over deze beslissing zeer ontstemd waren. De Partij van de Arbeid Was echter verheugd men behoefde slechts in die dagen de artikelen van ihr. Van der Goes van Naters in Het Vrije Volk te lezen dat het Indone sisch conflict eindelijk in het interna tionale vaarwater was terecht gekomen. Dit manoeuvreren is in wezen ook tel kens de oorzaak van de botsingen tussen de politieke en militaire leiders, waarvan het heengaan van minister Schagen van Leeuwen opnieuw een symptoom is. Willen de regering en de politieke par tijen, die mede verantwoordelijk zijn, Werkeljjk landspoiitiek voeren, dan toet aan dit geschipper een einde komen. Onze jongens in Indië en het Nederlandse volk eisen dit. Op het ogen blik treden deze eisen met de dag dui delijker naar voren. En daarom durven Wij zeggen, dat er storm op til is. De toestand is op het ogenblik onhoudbaar. Duidelijker dan Mgr. Verhoeks, Aposto lisch Vicaris van Soerabaja, het dezer •lagen in een interview met ons blad teide, is wei niet mogelijk: „De huidige toestand kan onmogelijk langer voort duren. Hij wordt steeds ondraaglijker en de regering zal snel een beslissing moe ten nemen." Dok wie vertrouwt op een gunstig re sultaat van het werk der Commissie ^atl Drie zal bedrogen uitkomen. Sjahrir 2eide dezer dagen, dat een geïmprovi- teerde overeenkomst, die voor beide par- Den niet erg bevredigend zal zijn, het teultaat zal wezen van de U.N.O.-be middeling in het Ned.-Indonesisch con- ict. Wij geloven, dat hij gelijk zal krij ste Maar intussen raakt Nederland ma- ulleel en moreel volkomen uitgeput. Dit b de politiek, die de republiek steeds °°gd heeft. Traineren en daardoor De Palestijnse Arabieren hebben Dinsdag, de eerste dag van de driedaagse proteststaking tegen de verdeling van het Heilig Land, gebruikt om met brand stichting, schietpartijen en plundering de terreurcampagne tegen de Joden te beginnen. Jeruzalem was een heksenketel. In de ochtenduren drongen duizenden Arabieren het nieuwe Joodse zakencentrum van de stad binnen. Geen enkele winkel in dit stadsdeel, dat bij de ongeregeldheden van 1929 volledig werd platgebrand, is er zonder schade afgekomen. In massahysterie bestormde de menigte de Joodse winkels, die werden geplun derd en vernield. Minstens 50 zaken werden in brand gestoken en men schat de schade op 250.000 pond sterling. Jo den werden met stokken afgeranseld en met stenen bekogeld, terwijl ook Ame rikaanse en Engelse journalisten het moesten ontgelden. De correspondent van Reuter werd ernstig door een mes steek gewond. Bij het zien van het geweld konden jonge Joden zich niet langer inhouden en zich niet meer houdend aan de gegeven consignes, trokken enkele duizenden de Arabische wijk binnen, winkels vernie lend en brand stichtend. Het enige Arabische bioscooptheater ging in vlam men op. De Britse politie kon het geweld niet keren en hield zich in enkele gevallen afzijdig, doch toen de toestand te ern stig werd, riep zij de Joodse verdedi gingsbeweging Hagana te hulp, die en kele belangrijke punten van de stad be zette en de vechtende menigte scheidde. Om drie uur 's middags, toen de rust scheen hersteld, maakte de politie be kend, dat in de Arabische wijken met ingang van Dinsdagavond een avond klok was ingesteld. Dat was echter het sein voor nieuwe gewelddaden. Een reusachtige niet te benaderen brand brak uit aan de Juliansway, waarvan zich dikke olieachtige rookwolken over de stad legden. Verschillende Joodse zaken werden weer vernield en eerst na enkele schietpartijen, waarbij ver schillende gewonden vielen, slaagden de politie en de Hagana, die voor het eerst als orde-macht optrad, er in de rust te herstellen. Overal op de wegen in Palestina wer den Joodse auto's met stenen bekogeld. In Haifa wierpen Arabieren brandende stukken hout naar Joodse vrachtwagens. Alle verkeer tussen Jeruzalem, Tel Aviv en Jaffa is lamgelegd. Duizenden Joodse jongeren hebben door Tel Aviv geparadeerd, terwijl uit luidsprekers propagandaleuzen schalden. Er zjjn in Tel Aviv en enkele andere steden in Palestina recruteringsbureaux geopend. Alle mannen en vrouwen tus sen 17 en 25 jaar worden onmiddellijk opgeroepen. In geheel Palestina zjjn bil jetten aangeplakt met mobilisatiebeve len. Ook in de Arabische landen valt een groeiende onrust waar te nemen. Het Syrische parlement stelde Dinsdag de algemene dienstplicht in en voteerde twee millioen Syrische ponden voor Palestina. In Damascus werd algemeen gestaakt, doch verder was alles rustig. In Aleppo werden echter verschillende Joodse café's en winkels in brand gestoken. In Bagdad trachtten duizenden school jongens en -meisjes de Amerikaanse en Britse ambassade te bestormen. Zij wer- In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs zegt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zeer teleurgesteld te zijn over de wijze, waarop de besprekingen betreffende de salarisverbeteringen bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zijn verlopen. Hoewel ook hij van oordeel is, dat de salarisverhoging bij het lager onderwijs consequenties voor de andere takken van onderwijs met zich mede brengt, moet hij er toch nadrukkelijk op wijzen, dat de verho ging van de salarissen bij het lager on derwijs er primair toe strekte, een sedert jaren bestaande achterstand in te halen. De verhoging van die salarissen impliceert niet een verhoging van de salarissen bij het overige onderwijs. De minister deelt tot zijn leedwezen mede, dat, al zijn de standpunten tus. sen de lerarenorganisaties en rege ringsvertegenwoordigers in de com missie-Kok elkaar dicht genaderd, tot heden geen overeenstemming is be reikt. Met betrekking tot de situatie in het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs deelt de minister mede, dat het aantal lesuren, waarvoor geen leerkrach ten beschikbaar zijn, op 1 October jj. bedroeg 2053. Dit komt neer op een tekort van on geveer 80 leerkrachten met een volledige weektaak. Bovendien worden 10.452 lesuren ge geven door onbevoegde docenten, ten getale van 838. Bij dit huidige tekort aan docenten dient in aanmerking te worden geno men, dat het V.H.M.O. na de oorlog uitputten, tot Januari 1949, het jaar, waarop zij zich het accoord van Ling- gadjati zal herinneren, voor zover dit on afhankelijkheid beloofde. Wij hopen, dat de regering dit spel doorziet en bijtijds het roer zal om gooien om niet èn het Nederlandse volk èn de Indonesische volken de dupe te laten worden van de intriges van Djokja. een grote vlucht heeft genomen. In 1946 bedroeg het totaal aantal leerlingen bij het Nederlandse V.H.M.O. 65.000. Thans is dit getal gestegen tot 80.000. De minister acht dit vraagstuk, dat zich thans zo openlijk voordoet, van een dusdanige importantie, dat een commissioned onderzoek hier volko men gerechtvaardigd is. Het nieuwe wetsontwerp, dat een algehele herziening van het V.H.M.O. betoogt, zal, naar de ondergetekende vertrouwt, nog dit jaar zijn departe ment verlaten. Naar wij vernemen zal 1 of 15 Januari a.s. de keuze-broodbon wor den ingevoerd. Op deze bon zal dan naast brood verkrijgbaar zijn: bis cuit, beschuit, koekjes, gebak, ont bijtkoek, vermicelli, macaroni, spa ghetti; mie, tarwegriesmeel, pud dingpoeder, maïzena, aardappel meel, aardappelsago en aardappel- tapioca. Morgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor 125 gram koffie, 50 gram thee en 250 gram waspoeder. Kleine kinderen krijgen het gebruike lijke rantsoen boter, maar de ouderen moeten het nu weer met margarine stellen. Met ingang van 6 December a.s. zullen de maximum gebruiksprjjzen voor kaar sen zijn: stearine huishoud- en kerst kaarsen 60 cent per pak van 170 gram en paraffine huishoud- en kerstkaarsen 46 cent per pak van 170 gram. Ook voor de grotere pakken, tot 300 gram, zijn maximumprijzen vastgesteld. 1000: 6540 8485 19155 21930 ƒ400: 9243 ƒ200: 2070 2307 2893 3461 5418 10157 20692 ƒ100: 2681 4366 4811 7664 15994 16290 16582 16905 18282 den echter door de politie verdreven. Ook uit andere delen van Irak worden demonstraties gemeld. Fel laaide de haat op in Cairo. Dui zenden studenten trokken door de stad, bedreigingen uitend tegen de Engelsen en eisend, dat onmiddellijk de heilige oorlog zou worden verklaard. Voor het paleis van koning Faroek riep de me nigte, die door een grote politiemacht in bedwang werd gehouden, in spreek koor: „Het volk is in opstand, Faroek. Wij willen wapens, Faroek. Wij willen oorlog, wij willen revolutie. Faroek, lei der van de Arabische wereld, breng ons naar Palestina." Leuzen weerklonken als: „Lang leve Hitier, de moordenaar der Joden. Weg met het Zionistische Amerika, weg met de Sovjet-Unie, weg met de Verenigde Naties." Fel ageerden de demonstranten ook tegen de rege ring van Nokrasji Pacha, die men ver weet veel te lankmoedig te zijn tegen over de Engelsen. Eindeloze rijen van Duitse families wachten in de kelders van Friedrichsort nabij Kiel voor textiel en naaigaren, dat door het Leger des Heils en andere instellingen beschikbaar wordt gesteld. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De scheuring in het stakingsfront in Frankrjjk heeft zich voortgezet. In Pa rijs kwamen oilier krachtige bescher ming van de politie en van militairen weer de electrische centrales in bedrijf, zodat de métro weer kon gaan rijden. Er blijven zich ernstige daden van sabotage voordoen. Hedenmorgen ont spoorde tengevolge van sabotage de trein ParijsAtrecht, waarbij twaalf personen werden gedood. In de Nationale Vergadering was dit aanleiding tot een incident, toen een communistischè afgevaardigde riep: „Jullie hebt bloed nodig om ons te compromitteren. Het is nimmer bü de Franse spoorwegarbeiders opgekomen een trein met Franse passagiers te doen ontsporen." Met een communistische vertoning, die een pittoreske vondst was, werd Dinsdagmiddag door de Nationale Verga dering het debat over de uitzonde ringswet ter verdediging van de ar- beidsvrijheid hervat. Staande en gekeerd naar diens lege plaats, waarop zijn bur gemeesterssjerp gedeponeerd was, brach ten de communistische afgevaardigden hulde aan hun gisteren voor veertien dagen geschorste partijgenoot Calas (burgemeester van Sète), nadat deze met een dertigtal collega's zijner fractie, na de onderbreking der zitting van Maandagavond, gedurende zeven nach telijke uren de met schemerlampen verlichte vergaderzaal der Kamer bezet had gehouden. Daarmede was een epi sode ten einde, die nu door velen slechts als theatraal wordt gekwalificeerd, hoe wel men in de nacht veelal beducht was voor kwade en opstandige gevolgen. Opvallend was, dat voor de verdediging der communistische zaak vanmiddag twee der best gemanierde leden van de groep der communisten en aanverwan ten het veld werden ingestuurd, nadat men gisteren reeds hun hoogleraar Pierre Cot in een werkelijk goede rede had kunnen horen. Monsieur Astier de Lavigerie, bij de tegenstanders aange duid als de communistische markies, die een achterneef is van de beroemde Kar dinaal, betoogde dat de door Herriot tegen zijn vriend gevraagde uitsluiting onrechtmatig was; de gewraakte oproep van Calas aan de troepen was geen op roep tot verzet, maar tot verbroe dering geweest. Herriot antwoordde hierop slechts, dat Calas gisteravond na zijn uitsluiting de dienst der stenografen was gaan op zoeken om gedaan te krijgen, dat zij, bij de uitwerking hunner stenogrammen voor het officiële zittingsverslag, een wijziging van zijn gesproken tekst ac cepteerden. Veel commentaar was hier bij niet nodig en zelfs de communisti sche fractie had er niet van terug. De communist Chambeyrou verdedigde het obstructierecht, dat naar hij aan voerde ook volgens de parlementaire traditie in de Verenigde Staten een goed recht der minderheid is om de aanvaarding van een wet tegen te houden. Inderdaad blijven de communisten alle wapens, welke het arsenaal der procedure bevat, ijverig aanwenden. Waarschijnlijk zonder dat het hun be doeling was heeft deze obstructie overi gens op een gegeven moment een posi tief resultaat opgeleverd: een door de communisten ingediend amendement, inhoudende dat de bepalingen der „schelmachtige uitzonderingswet" in ge- De directie van de Ned. Bank N.V. maakt bekend, dat zjj binnenkort, naast de thans circulerende bankbil jetten van f 10.biljetten van de zelfde coupure van een nienw mo del in het verkeer zal brengen. Het nieuwe model draagt, evenals alle andere thans gangbare bankbiljetten, de handtekeningen van Mr. L. J. A. Trip en Mr. J. Westerman Holstijn en de datum 7 Mei 1945 en is slechts aan de achterzijde genummerd'. De voornaamste kenmerken volgen ...eronder: Voorzijde: Hoofdkleur blauw, portret van Koning Willem I, met daaronder op sommige biljetten de jaartallen 1788 1843; op andere biljetten is het foutie ve geboortejaar gerectificeerd en zijn de jaartallen 1772—1843 vermeld. Achterzijde: Hoofdkleur karmijnrood, afbeelding mijngebied Limburg, omlijs ting groen en rood, serieletters en num mers: rood. Formaat: 7,8 x 13,8 c-m. Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwakke en veranderlijke wind. Weer iets kouder. Zon 8.28—16.31, maan 23.43—13.41. Naar aanleiding van vragen in de Tweede Kamer of bepaalde suggesties uit het advies van de Radioraad, welke in de pers bekend zijn geworden, zul len worden overgenomen in de wette lijke grondslagen voor het definitieve radiobestel. kan de minister op het ogenblik slechts mededelen, dat hij bij het indienen van zijn voorstellen zal streven naar een oplossing, welke aan vaardbaar is voor de meerderheid van het Nederlandse volk. De minister is ten volle doordrongen van de urgentie van de oplossing van het radioprobleem. Hij hoopt zjjn wets voorstel in te dienen op een dusdanig tijdstip, dat de behandeling geheel in het lopende zittingsjaar ten einde kan wor den gebracht. nen dele het grondwettelijk stakings recht aantasten, werd door de minister van Justitie aangenomen, waarop tot stemming door handopsteken werd overgegaan. Het werd eenstemmig aan vaard, zodat nu de „schelmachtige wet" ook enigszins het werk der communis ten is geworden. Een meerderheid in de regering en met name de minister-president zelf zou er voor zijn de communisti sche agitators zoveel mogelijk gezicht te doen verliezen en hun geen gelegenheid te geven alsnog victorie te kraaien door, nadat het bewezen is, dat zij het niet in hun macht hebben de arbeiders te doen marcheren voor een werkelijk al gemene staking, hun consignes tot alge mene werkhervatting van doorslagge vende betekenis te doen schijnen. Dit lijkt op het ogenblik het wezenlijke punt te zijn, waarheen zich de machts strijd heeft verplaatst. En indien het door het ministerie van Binnenlandse Zaken verschafte percen tage van werkhervatting in de mijnen van het Noord-Franse steenkoolgebied 75 pet. op nauwkeurige inlichtin gen blijkt te hebben berust, is de re gering bezig in deze laatste phase van die machtsstrijd een aanzienlijke over winning in de wacht te slepen. In de Nationale Vergadering werd he. denmorgen het tweede artikel van de anti-stakingswet aanvaard, dat voorziet in oplegging van boetes aan personen, die met behulp van „bedreigingen, ge weld" etc. de arbeid trachten op te houden. Alleen de communisten stem den tegen. Over de algemene toestand meldt Uni ted Press nog: Te Limoges was de politie bijna de ge hele dag in gevecht gewikkeld met de stakers bij het station en pas tegen 4 uur 's middags was zij het terrein meester en begonnen de treinen weer normaal te lo pen. Het algehele beeld der staking was rooskleuriger dan het sedert een week Is geweest. Steeds meer treinen gaan lopen, voor het eerst sedert dagen arriveerden in Parijs voedsel- en kolentreinen, de P.T.T.- staklng is practisch beëindigd en voor het eerst sedert 23 November ontvingen de Parijzenaars Dinsdag post. De staking in de metaal- en automobielindustrie bleef stationnair. In Parijs ging een derde van de scholen weer open, doch de staking van het reinlglngspersoneel duurde voort. In de haven van Bordeaux werd het werk hervat, doch In Le Havre legde men het werk vandaag weer neer nadat men Maan dag besloten had weer aan de slag te gaan. Dinsdagmiddag probeerden tweeduizend arbeiders om de Renaultfabriek te Boulog- ne-Blllancourt te bezetten. Met een trac tor als stormram werd getracht een ope ning in de muur te forceren. Zwaar gewa pende mobiele gardisten sloegen de sta kers terug, waarbij drie van hen gewond werden. Naar United Press verneemt is er een dreiging van generaal De Gaulle, dat hij zijn „veto" zal uitspreken tegen iedere overeenkomst, die door Frankrijk ten aanzien van Duitsland op de conferentie der vier ministers wordt aangegaan, waarmede hjj zich niet kan verenigen. Dit zou de voornaamste reden geweest zijn, waarom Bidault plotseling naar Parijs was teruggekeerd voor besprekin gen met de regering. De zwaarste storm, die ooit aan de Portugese kust gewoed heeft, verraste Maandagavond tientallen visserschepen. 174 Vissers zijn verdronken. Een Spaanse kustvaarder is door de zware zeegang bij Ferrol del Caudillo aan de grond gelopen. Sleepboten konden het schip niet bereiken en men vreest voor het leven der bemanning. Het vertrek uit Djokjakarta van de Indonesische premier Sjarifoeddin en de Indonesische delegatie naar de vredes besprekingen met de Nederlanders aan boord van de „Renville" in Batavia, is uitgesteld totdat radioverbinding van het schip met de Indonesische hoofdstad kan worden verkregen, meldt A.P. Vandaag zou de Indonesische delegatie per vlieg tuig vertrekken, de vlucht is nu echter op morgen gesteld. Aneta meldt, dat de eerste ont moeting tussen de Nederlandse en Re publikeinse delegaties aan boord van de „Renville" is vastgesteld op Vrijdag 5 December. Sjarifoeddin heeft voor Radio-Djokja een beroep op het Indonesische volk ge daan om morele steun te geven voor de komende besprekingen, aldus het repu blikeins persbureau Antara. Sjarifoed din herhaalde: „Wij wensen een vrij In donesië, dat welvarend is en waar recht zal heersen." In de vergadering van de Tweede Ka mer van Dinsdag is medegedeeld, dat tot leden der commissie tot voorberei ding van het wetsontwerp tot wijziging van de Surinaamse en Curagaose staats regeling zijn benoemd de heren: H. W. Tilanus (C.H.), plaatsvervanger Tj. Krol, S. E. B. Bierema Vrijh.), plaatsvervan ger G. Vonk, H. J. W. A. Meyerink (A. R.), plaatsvervanger E. P. Verkerk, W. L. P. M. De Kort fK.V.P.), plaatsver vanger A. J. J. M. Mes, G. Wagenaaar (C.P.N.), plaatsvervanger C. de Groot, G. M. Nederhorst (Arbeid), plaatsver vanger N. Stufkens, C. P. M. Romme (K. V.P.), plaatsvervanger P. J. S. Serrarens. De Staten van Curagao hebben in be sloten zitting definitief de candidaturen vastgesteld voor de delegatie van het gebiedsdeel Curagao'ter ronde-tafelcon- ferantie. Men is daarbij niet ingegaan op de suggestie van de Nederlandse re gering om voor elk van de acht plaat sen twee candidaten te presenteren, uit welke de Kroon een keuze zou kunnen maken. Voor iedere plaats is n.l. slechts één candidaat gekozen. Volgens betrouwbare berichten, sou ko ning Michael van Roemenië zich gaan ver loven met Prinses Anne de BourbonPar ma. Prinses Anne is 24 jaar oud en de dochter van de prins van BourbonPar ma en prinses Margarete van Denemarken. Voor de tuchtrechter voor de prijzen te Rotterdam diende gisteren voor de tweede maal de zaak tegen de N.V. Uni lever Grondstoffen Maatschappij, die 30 Sept. j.l. werd verdaagd. De Maatschap pij had zich te verantwoorden voor het feit, dat zij van 1 Januari 1946 tot en met 28 Februari 1947 aan diverse zeepfabrie ken had verkocht 812.008 k.g. gedistil leerde geharde extractie-olie en 20.587 k.g. gedistilleerde geharde extractie-olie. De eerstgenoemde extractie-olie zou zij hebben verkocht tegen een prijs van f 50.71 per 100 k.g., de laatstgenoemde tegen een prijs van f 75.21 per 100 k g. Volgens een rapport van een opsporings ambtenaar van de prijscontrole zouden deze prijzen veel te hoog liggen. In to taal zou een overwinst van bijna f 160.000 gemaakt zijn. Nadat de verdediger, mr. Wolterbeek, en een getuige het woord hadden ge voerd, werd de zaak door de tuchtrech ter, mr. Mertens, geseponeerd. Een gevangenisstraf van ander half jaar, een boete van 15.000, verbeurdverklaring van het inbe- slaggenomene en bekendmaking van het vonnis in drie Nederlandse en twee buitenlandse bladen, dat was de straf, waartoe mr. W. C. Has- soidt, economisch politierechter te Amsterdam, gistermiddag de 69-ja- rige H. K., wonende te Looiden, ver oordeelde. K. was, zo meende mr. Hassoldt, een schakel geweest in een grote buiten landse combinatie, die met groot kapi taal tracht de Nederlandse effecten registratie te torpederen. Hij had zoge naamde mankostukken van de Ko ninklijke Olie naar Nederland gesmok keld met de bedoeling deze hier op Alleen een goed karakter wint met ie jaren aan zachtheid wat het aan kracht verliest. et I illegale wijze van „zwart" wit te doen worden. Deze mogelijkheid bestond vol gens deskundigen van de Nederlandse Bank inderdaad. De effecten ter waar de van 350.000 werden echter in be slag genomen bij een makelaar in Am sterdam. De makelaar ging in deze af faire vrijuit. Twee anderen echter, die het contract tussen verdachte en de commissionnair hadden tot stand ge bracht, stonden eveneens terecht we gens de door hen verleende medewer king. Een van deze, de 60-jarige Th. D, werd veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek, 2.000 boete subs, vier maanden en verbeurdverkla ring van het inbesiaggenomene en pu blicatie van het vonnis in drie Neder landse en twee buitenlandse bladen. De ander, de 33-jarige L. B„ werd een boete van 5.000 subs, vier maanden gevan genisstraf opgelegd, daar de rechtbank van oordeel was, dat hier de opzet niet aanwezig was. De verdediger, mr. J. H. de Pont, be twistte de medeplichtigheid van de bei de laatste verdachten en deelde mede, dat hij in beide zaken in appèl wenste te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1