Prins Bernhardkapel exit STOOMTREINEN KOMEN TE VERVALLEN Waar Biedermeier en Louis e elkaar ontmoeten Philippi CHARIVARIUS, een merkwaardig Haarlemmer IJs en biljarten waren zijn hartstochten Jan Binan woont nu in Haarlem 'N NUTTIG GESCHENK? DAMAST TAFELLAKEN J.Th. KORT Zeer snelle groei van het vervoer van kostbaarheden Veiling Oud-illegalen dringen op vergelding aan AGENDA .2*3.4.5» De moeilijkheden om rond te komen Taxi? Bel op 1 tweede kamer Begroting van Justitie Schoenwinkelïers protesteren WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Jaarboek „Haerlem" 1946 VOLKSCONCERT H.O.V, Tafeltennis Burgerlijke Stand N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Statutenwijziging goedgekeurd Kerkdievegge gearresteerd PER BUS NAAR HET KLEUTERHUIS Moonlight Serenaders 15 jaar Directeur Bouw- en Woning toezicht gaat heen l DISTRIBUTIENIEUWS 18 DECEMBER BONNEN VOOR 14 DAGEN BLOEMENDAAL STORMSCHOOL LEGT CONTACT MET DE BURGERIJ Een linnen mei servetten Haarlem, Heemstede, Zandvoort NOODWET OUDERDOMS VOORZIENING Aanvragers moeten geduld hebben SPOORWEGEN IN DE TOEKOMST EENMAAL, ANDERMAAL. N Mengeling van geleerde en kunstenaar Lezers klimmen in de pen Faillissementen HEEMSTEDE Voor de stille armen Retraite voor a.s. militairen „En waar de s-terre bleef stille staan" Dam- en -schaakclub „St. Bavo" Politie-voetbal ZANDVOORT Ir. Duyvis gaat heen Aanbesteding Burgerlijke S'tand ZS Actie tegen verhoogde vermakelijkheidsbelasting Geen goede Sint STAKING TE IJMUIDEN DUURT VOORT BESOMMINGEN KALME MARKT Beurs van New York De populaire Prins Bernhard kapel, die rijn eerste triomjfhen in Bloemendaal en Haarlem vierde, is niet meer. Z\j heeft het is een grote teleurstelling voor vele be wonderaars, niet in het minst voor de militairen zelf haar laatste concert gegeven. Ofschoon men van alle zijden getracht heeft, de kapel voor de Nederlandse soldaten te behouden, moest ze wegens bezui niging in het leger worden opgehe ven. Hedenmorgen zijn de jongens uit Haarlem naar Noordwjjk ver trokken. waar ze officieel gedemo biliseerd werden. De Prins Bernhardkapel is dus nu ontbonden en de leden zijn over het land verspreid. Het kleine Soenda- neesje, Jan Binan, dat de jongens uit Indië hebben meegenomen, is in onze stad terecht gekomen. Een Haarlems lid van de kapel, wonende in de Tes- selschadestraat, heeft n.l. het bruine knaapje geadopteerd. Hij gaat thans hier op school en de onderwijzeres is bijzonder tevreden over hem, want hij fs zeer ijverig. Voo» het «rfecfeeidscon- pert, dat de kapel op het paleis te Oearidijk gaf, heeft Jan vrijaf gekre gen. Hij moest er natuurlijk bij zijn, wan neer de geit Miki aan prinses Mar griet zou worden overhandigd. Zij was erg blij met het geschenk, maar toen zij tegenover dat leuke jongetje stond met zijn prachtige uniform, moet ze wel gedacht hebben: ik zou toch veel lie ver hèm als speelkameraadje willen hebben. Jan is niet verlegen, dat bleek wel, toen hjj parmantig aan Prins Bernhard vroeg of hij voortaan de namen Jan Bernhard zou mogen dragen. Dit vond de prins vanzelfsprekend goed. 17 November was het precies een jaar geleden, dat de kapel het Soen- daneesje aannam. Die dag nu wordt als de verjaardag beschouwd van Jan Bernhard, die zelf niet precies weet hoe oud hij is; hij kan acht maar ook tien jaar zijn. Zijn pleegvader heeft een tussenweg gekozen en houdt het er op, dat hij negen jaar oud is. Dinsdagmiddag, toen de Prins Bern- In het jaarboek 1946 van de vereni ging „Haerlem" worden zoals gebruike lijk prominente figuren, die het vorig jaar overleden, met een korte schets van hun karakter en hun betekenis voor de historie der stad besproken. De gemeente-archivaresse, dr. G. H. Kurtz publiceert een en ander over het hofje „De Bakenesserkamer" aan de Wijde Appelaarsteeg 11, het oudste van alle Haarlemse hofjes. Het zal niemand verwonderen, dat mr. H. Scholtens bij zonderheden vertelt over de buitenplaats Akerendam te Beverwijk, nu huis en hof een grondige restauratie ondergaan. Ook een geologisch artikel ontbreekt dit maal niet, dr. J. F. Steenhuis heeft over de beoefening van deze wetenschap ge koppeld aan de beoefening te Haarlem. De kroniek 1946, wij zouden zeggen, wel wat al te uitvoerig, geeft het wel en wee van onze stad in het voorbije jaar zwart op wit. Het was jammer, dat de Sint Nicolaas- bezigheden naar alle waarschijnlijkheid velen hebben teruggehouden van dit on- getwpfeld interessante Volksconcert, waarop ons zulk een uitgebreid en ge varieerd programma door Marinus Adam en de zijnen werd voorgezet. Allereerst de Pastorale Simfonie van Tartini. de beroemde violist uit de acht tiende eeuw. een eenvoudig werk voor strijkorkest en (thans tenminste) voor piano, met obligaat concerto-partijen, voor de viool vervuld door Jan Hesmerg en Leendert de Graaf, en voor de cello partij door Eduard Biele. De eerste. Jan Hesmerg. maakte hiermee zijn debuut als eerste orkestmeester. En hij deed dit lang niet onverdienstelijk, ofschoon de zenu wen hem waarschijnlijk wel parten speelden, met als gevolg enkele minder zuivere intonaties: hij heeft echter een goed dragende toon en muzikale voor dracht, zijn voorganger Giis Beths zeker waardig. Mare Rozelaar, die het cello-concert van Haydn voordroeg, deed zulks met over het algemeen bezielde voordracht, al had ook hij aanvankelijk, vooral in het eerste snellere hoekdeel (Allegro Mode rato) met onzuivere intonaties te kam pen. en al miste zijn streek de nodige kracht in het passagespel. Het Adagio en slot-allegro bevredigden beter. Het suc ces en de bloemen waren hem dan ook van harte gegund. Het orkest begeleidde met routine, al had Adam hier en daar de totaalklank wat meer kunnen terug houden. misschien. Olga Ongena. een nog jonge alt-zange res. kwam voor het voetlicht met de Emste Gesënge van Brahms. Haar geluid is wel warm en edel. de voordracht be zield en intelligent, maar mist in de dieote draagkracht, omdat 1-et geluid te veel binnensmonds gehouden wordt. Wat zeker iammer is. daar haar voordracht bij wijlen zeer overtuigd klinkt, waar dig en gevoelvol, en haar dictie goed verzorgd. Na de nauze kregen we de met kennis van zaken en van het disponibel zijn de apparaat door Marinus Adam ge orkestreerde bewerking te horen van Moussorgskv's ..Tableaux d'une exposi tion". Een instrumentatie welke er wezen mag en door het orkest hliikbaar dan ook met animo een enkele maal moge lijk met wat te véél ammo verklankt. De in lichter orkest-paletkieuren gehou den delen 2. 3 5. 6 en 7 slaagden, naar onze smaak al+hans. zeker het best. De toehoorders bleken ten zeerste in genomen met het werk en brachten Ma rinus Adam en de ziinen een welver diende ovatie J- SCHEEPENS De R.K. Haarl. Tafeltennisvereniging „Winfried" heeft de volgende wedstrij den gespeeld, waarvan de uitslagen lui- d Winfried I—D.S.B. I 7—3: Winfried I K.K.K. I 2—6: Winfried II—T O.G. III 37: Te Zaanen VWinfried V 55; H.BC. II—Winfried IV 4—6. Dames: Heemstede IWinfried I 46; Winfried II—Heemstede I 2—8: Winfried ITe Zaanen I 46. GEBOREN: E. G. W. Bijnsdorp-Schra- ders. z; P. J. van Zanten-van Etten. z: C. C. van Haaften-Rijsdijk, z; J. van Rongen-Scheffers, z; M. Gorter-Kraan, z; C. Kuipers-van Langelaar, z; A. C. H. van Eden-Kerkhoff, z; C. M. Uilken-de Rooij, z: G. J. Versteeg-van Telgen, z; M. L. Out-Aardewijn, d; M. E. Berg- huijs-Berg. d; J. de Vries-Brugman, d. GEBOREN: A. de RuijterKoster, z; J van AmerongenFaber. z; C. Ebbing van Schie. z: D. BaanWiinbere. z; J Albertide Boer. z: T. W. BosHar- tog z: A. A. Oerlemansvan der Meer, z- A F HartmanKrist, 2 z.: G. M. VinkVlot. z; E. R. Beinemater Hup pen. z: C. Ebbing—van Schie. d: C. M. Frenaii—Heesterbeek, d; H W. de Goeij—Speicken. d: G. P. E. Smit- Na gtegaal. d: P. van der Aar—Bakker, d;: D. M. van der Voort—Heemskerk, d;: G. Kuiper—Siegers, d; A. L. M. BrackenWesselingh, d. GEBOREN: A. G. J. Koenderman— Banning z: M, van Kuijk—van der Walt z; L. Boudewiinvan Schuppen d; J. A. WiinandsKruithof d. GEHUWD; J. P. F. Grose en B. C. J Schagen. hard kapel bij H. M. de Koningin in het paleis te Amsterdam te gast was, heeft Jan Bernhard een kop warme chocola en fijne koekjes van haar gekregen, en het is begrijpelijk, dat hij zeer trots is, dat deze hoge eer hem te bèurt is ge vallen. Aan de roemrijke carrière van het Soendaneesje is thans een einde geko men. Hij gaat nu weer gewoon naar school, al zal hU voor zijn kameraad jes steeds blijven: Jan van de Prins Bernhardkapel. In de Zaterdag gehouden buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders in de Drukkerij „De Spaar- nestad", te Haarlem, werd het voorstel der statutenwijziging met algemene stemmen goedgekeurd. Dezer dagen heeft de Haarlemse po litie bij de Spaarnekerk de 28-jarige Amsterdamse kerkdievegge E. J. T. M.-H gearresteerd, die in Haarlem 8 kerkdief stallen op haar geweten heeft. Op een na heeft zij alle gevallen bekend. Het bleek", dat zij in Amsterdam en Rotter dam nog veel grotere „werkzaamheid" in R.K. kerken aan de dag heeft gelegd. In Haarlem vondzij haar operatieter rein in praktisch alle kerken. Na afloop gooide zij de tasjes en de koffers weg en het geld gebruikte zij voor de aan koop van nieuwe mantels en japonnen. Dat zij ook de textielgoederen, die zij bemachtigde goed kon gebruiken, spreekt vanzelf. De distributiebescheiden ver kocht zij aan een onbekende Amster damse zwarte handelaar. Het ontvreemde geld en textielgoede ren zijn in beslag genomen. De directie van het kleuterhuis „Mar griet" aan het Kennemerplein heeft een overeenkomst met N.Z.H.V.M., waar door het mogelijk werdt de kleuters die dit huis zullen bezoeken per spe ciale autobus aan de geleidster mee te geven. Het zal voor de huismoeders een grote uitkomst betekenen, dat zij hun kleintjes niet meer zelf per fiets of in de kinderwagen behoeven te brengen, vooral in het gure jaargetijde. Ook het bezwaar, dat moeders ande re kinderen alleen moeten achterlaten, wordt nu opgeheven. Door de samenwerking met de N.Z.H. zullen nog meer zwakke kinderen van een tijdelijk verblijf in het dagkolonie- huis kunnen profiteren dan voorheen het geval was. Vele Haarlemse artisten hebben gis teravond in Hotel „De Leeuwerik" hun jubilerende collega's „The Moonlight Serenaders", die gedurende 15 jaar voor honderden verenigingen zijn opgetre den, op hartelijke wijze gehuldigd. Het was een gezellig onderonsje, waarbij muziek, sketches en conféren ces van de aanwezige musici en artisten zelf elkander afwisselden. Vóór de pauze begon, werden de 15- jarige band en haar leider Jan Davids flink in de bloemen gezet en namens het feestcomité werd de laatste toege sproken. Men bleef de gehele avond genoeglijk bijeen. Een prettig bal op de muziek van „The Moonlight Serena ders" besloot het feest. Aan de directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht te Haarlem, ir. D. Kruyff, werd in de hedenmiddag gehouden raadsvergadering, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef. tijd eervol ontslag verleend. Een uitste kende ambtenaar verlaat hierdoor, na 37 jaar in onze stad werkzaam geweest te zijn. de gemeentedienst. Ir. Kruyff, die in Oct. 1882 te Utrecht werd geboren, doorliep de H.B.S., bezocht vervolgens de Technische Hogeschool te Delft en behaalde in 1907 de titel van civiel ingenieur. In 1910 kwam hij naar Haarlem, waar hij werd aangesteld bij Bouw- en Woningtoezicht. Acht jaar la ter ontving hij zijn benoeming tot direc teur van deze dienst. BK&COPEN Rembrandt: Het lied van Ber- nadette (a. 1.) 2.30 en 7.30 u. Cine ma-Palace: Tarzan overwint (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lux or: Circus- bloed (18 j.) Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2 30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het doornige pad (18 j.), Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u. City: De eilandprinses 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De greep naar de macht (18 j.), 2 30. 7 en 9.15 u. WOENSDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: Ned. To neel met „Schipper naast God", 8 uur. Concertgebouw: Jeugdconcert H. O. V., 3 uur. DONDERDAG 4 DECEMBER HAARLEM (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen rest F; Ga t/m Gem, 8.3012.15 en 24.45 uur. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) Uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen 912.15 C en 24.30 uur DaDi. AERDENHOUT (Gem. Kwekerij) uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen X—Z, 9—3 uur. Naar wij vernemen zal 18 December een bonaanwijzing geschieden voor veer tien dagen, zodat in de week, waarin de Kerstdagen vallen, geen bonnen worden bekend gemaakt voor kruide nierswaren. Het was een prijzenswaardig initiatief van de leiding van de Stornvschool, welke gevestigd is op „Wildhoef" te Bloemen daal, Dinsdagavond in het Jeugdhuis een avond te organiseren, met als doel een nauwer contact te leggen tussen de bur gerij en de cursisten van deze school. Dat het gemeentebestuur met dit stre ven ten volle instemde, moge wel blij ken uit het feit, dat de burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, in eigen per soon aanwezig was. In zijn openings woord sprak de commandant der storm- school, de res.-majoor der artillerie J. H. A. K. Gualthery van Weezei, hierover zijn voldoening uit. Wij willen laten zien, aldus spr., dat wij als capabele mi litairen ook nog wel iets anders kun nen presteren, waardoor tevens tussen burgerlijke en militaire elementen een nauwer contact zal ontstaan. Onder leiding van de R.A.O.verbin- dingsofficier, J. A. v. d. Pol, werd geheel door eigen krachten een „elck-wat-wils"_ programma gebracht. Er waren sketches, een geslaagde imitatie, eqw-boy-lied- jes en twee jongens met een gitaar, die uitstekend werk leverden. De inmiddels in korte tijd populair geworden band van de stormschool „The Sweet Devils" zorg de weer voor de rhythmische klanken. Het was een goede gedachte de film. die tijdens het twee-jarig bestaan op „Wild. hoef" was opgenomen, te vertonen, zo dat de aanwezigen tevens een goede in druk kregen, wat de cursisten in dienst presteren. Op deze avond heeft men tevens ge tracht boeken in te zamelen. Ook hier in is men geslaagd, want velen gaven voor dit goede doel een boek, zodat de billiotheek op „Wildhoef" uitgebreid kan worden. A In verband met de uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening deelt 't bestuur van de Rijksverzekeringsbank het volgende mede: Met 'man en macht wordt er door de Raden van Arbeid en de Rijksverzeke ringsbank in samenwerking met de com missie van onderzoek, de postkantoren enz. gewerkt aan de uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, tenein de rechthebbenden zo spoedig mogelijk aan de hun toekomende uitkering te helpen. Waar het aantal dezer rechthebben den evenwel zeer groot is, gerekend werd op 500.000, welke raming vermoedelijk echter iets te hoog is, kan de hoeveel heid arbeid, welke hiervoor verzet moet worden, begrijpelijkerwijze niet in een enkele maand haar beslag krijgen. De aanvragen worden evenwel naar volg orde van inkomst afgehandeld en ieder krijgt de hem toegekende uitkering uit betaald van 1 October af. Brieven aan de Rijksverzekeringsbank, waarin op af doening van bepaalde gevallen wordt aangedrongen, hebben daarom geen nut en worden onbeantwoord gelaten, omdat het voeren van correspondentie over dergelijke gevallen de gang van zaken zou vertragen. Daarom, aanvragers, wacht uw beurt af. De Rijksverzekerings bank helpt u zo snel als zij maar kan. In de loop van de komende jaren zal het spoorwegbedrijf worden ge moderniseerd. Werken zullen wor den uitgevoerd ter bestrijding van twee hinderlijke verschijnselen, n.l. zakking en golving, opdat het toe komstige treinverkeer met de ge wenste snelheid veilig zal zijn. Voor al op de lijnen met frequent en snel verkeer zullen de rails langer en zwaarder worden. Dit komt het com fortabel rijden ten goede en vermin dert de slijtage. In de steden zullen de gelijkvloerse overwegen worden opgeruimd door ver hoging van de baan. De spoorweg zal voorts zo diep mogelijk in de stadskern moeten doordringen en zal tevens de bewoners van de stadsrand vervoerge- legenheid moeten geven. De belangrijkste veranderingen, die zich zullen voltrekken, zijn wei die op het gebied der tractievormen. De grote verwoestingen in het Spoorwegbedrijf hebben ruimte gemaakt voor een groot scheepse toepassing van nieuwe technie ken. Klokken, Perzische kleden, kope ren en tinnen kandelabres, Chinees en Japans porselein, meubelen, schil derijen en juwelen. En dat alles van vele jaren her. Het is geen wonder, dat van alle kanten bewonderaars van antiek waren gekomen om de veiling van al deze voorwerpen in het Notarishuis aan de Bilderdijk- straat mee te maken, en om te zien, of er wellicht ook voor hen iets te bemachtigen was. Overigens, hoe poëtisch de gedachten ook kunnen zijn, die historische voorwer pen onwillekeurig opwekken, prozaïsch blijft toch de sfeer, wanneer zjj wegge rukt uit de omgeving, waarin zij passen, als het ware gelaten wachten op de meest biedende bezoeker. Zakelijk als een veiling nu eenmaal is, kan men deze niet gaan bezoeken als een tentoonstelling, waar keurig naar tijd perk en stijl alles is gerangschikt en waar men probeert de voorwerpen door een Juiste entourage de plaats te geven, waarop ze recht hebben. Hier niets van dit alles. Biedermeier en stijl Louis Phi lippe, Oost-Aziatische kunst en produc ten van de Westerse cultuur zijn in een bonte mengeling bijeen als mensen, ver schillend van stand, rijk en arms par venu's en aristocraten van gevestigde naam, maar ieder toch met een eigen en levenswijze geschiedenis. De eikenhouten staande klok met ge beeldhouwde kuif voert ons naar 't mid den van de achttiende eeuw en wij staan in beWóndering voor de zorg, die men toen aan afwerking en ornamenten be steedde. Behalve de uren en minuten geeft de wijzerplaat ook de dag en de standen van zon en maan aan, ter wijl Atlas, de aardbol torsend en ge flankeerd door twee schone maagden, het geheel bekroont. Het verhaal is lang, dat deze klok ons kan vertellen. Rijkdom en armoede zijn haar mèt de mensen ten deel gevallen, maar steeds weer herrees zij in haar oude stand terug, en weet zij nu ook, dat na dit verblijf in het veilinglokaal de oude glorie weer zal worden herwonnen. En het is dit verhaal, dat wij ieder ogenblik kunnen beluisteren bij de an dere tijdelijke bewoners van dit huis. Imponerend is de eikenhouten halbank Het is alsof Charivarius me door »ijn rechter-brilleglas het et is alsof Charivarius me door zijn rechter-brilleglas het andere had hjj met een paar papier" beplakt, omdat hij toch door het eene oog niet veel meer zag spottend aankijkt, nu ik mij zet tot het schrijven van enige per soonlijke herinneringen, zo begmt dr. P. H. Schroder in het pas uitgekomen jaarboek 1946 van de Vereniging „Haerlem" zijn herdenkingsartikel over dr. Gerard Nolst Trenite, die 9 October van dat jaar te Haarlem overleed. En ik denk, gaat de schrijver voort, aan zijn „Mijn begrafenis", het ruize- rijm, waarin Nolst zijn persoonlijke kijk gaf op het „fatsoenlijk" ter aarde bestellen. Een necrologie in de geijkte trant, wil mij dan ook niet uit de pen. Het jaar en de datum van zijn geboorte zou ik moeten nazoeken. Dat hij het Gymnasium bezocht en daar voor de klassieken een liefde opvatte, die blij vend zou zijn, weet ieder, die zijn So crates, zijn Herscheppingen en zijn Odysseus kent. Dichter was hij niet en wilde hij niet zijn. Rijmen was zijn werk. Hij knutselde met bijzondere vaardigheid 'en Nolst vijlde en schaafde tot het vers naar zijn zin was en dat duurde dikwijls lang. Toen hij nog aan de Groene Amsterdammer mede werkte, zond hij telkens telegrammen naar de zetterij met de opdracht iets in zijn bijdrage te wijzigen, al was het maar een komma. Twee karakteristieke eigenschappen had Trenité, waarvan hij zich zeer goed bewust was: zijn goede smaak en zijn ijdelheid. Hij praatte graag over zijn werk; de studie, die aan het schrijven van zijn Geschiedenis des Vaderlands voorafging, vervulde hem zo en de vondsten, die hij bij zijn onderzoek deed, maakten hem ,zo gelukkig, dat hij er steeds weer over spreken moest. Lezen deed Charivarius, onder welke naam Nolst Trenité het meest bekend is, weinig. Wat hij liefhad, herlas hij telkens: Busken Huet bijvoorbeeld en de Camera, Thackeray en Fielding. Copperfield lag hem na aan het hart; Pickwick vond hij een prul. Modernen kende hij niet. Van Lodewijk van Deijssel heeft hij nimmer een woord gelezen, hoe goed hij hem ook kende en hoezeer hij zijn taal ook bewonderde zijn spreektaal wel te verstaan. De keu- rige wijze waarop deze zijn zinnen for muleert, was hem, de taalminnaar, een genot, de wijze waarop de meeste men sen spreken en -schrijven, een gruwel. De uitspraak was voor hem het aller belangrijkste. Wie Engels met een accent sprak of erger: wie zijn Nederlands niet zuivei intoneerde was volgens Nolst een man zonder toekomst. Het is het eerste wat je treft, wanneer je iemand ontmoet en de eerste indruk is blijvend, zo meende hij. Engelse detectiveromans las Trenité graag. De intrigue vergat hij onmiddel lijk en daardoor kon hij telkens weer van het spannende verhaal genieten, waarbij hij steeds typische uitdrukkin gen en zegswijzen noteerde voor zijn schoolboekjes. Velen begrepen niet of wilden met begrijpen dat lang niet alles wat hii in zijn krantenrubriek signalerde „fout' is Bepaalde woorden verfoeide hij alleen, omdat ze gedachteloos werden neergepend, omdat ze steeds vervangen kunnen, worden door andere uitdruk- kingen, die pittiger, scherper, duidelij- ker, juister zijn, niet omdat ze in strijd zijn met een regel. En als een goede schoolmeester hamerde hij steeds op hetzelfde aambeeld. Het moet zo zijn, dat er, als je zo'n woord wilt neer schrijven, opeens een rood lampje in je hersenen gaat branden, dat je waar schuwt, aldus Charivarius. Het toneel had Tremté's bijzondere belangstelling; hij was de oprichter van de Haarlemse Toneelclub, jarenlang haar regisseur en de vertaler van haar repertoire. Als regisseur was hij streng. Vele spelers moesten op zijn kamer ko- men repeteren en Nolst lette daarbij op elke kleinigheid: een hoofdbeweging, een kleine stembuiging, een gebaartje. Ook als hij zelf in het openbaar op trad met een lezing, werkte hij uren aan de voorbereiding van zijn voor dracht. Voor een spiegel gezeten be studeerde hij elk effect en noteerde in zijn manuscript aanwijzingen als ..bril af", „hoofd scheef" enz. De muzikale il lustratie van verscheidene stukken componeerde Nolst Trenite zelf. Hij was zeer muzikaal, maar haatte jarenlang, met de hardnekkigheid hem eigen, de radio, zoals hij ook gefulmineerd had tegen het „mensenmoordend motortuig" de auto. De radio zijner buren was hem een kwelling tot hij aan een in geving gehoor gaf en een toestel aan schafte. Sindsdien genoot hij van de klassieke muziek. In de hongerwinter ging hU dorre takjes sprokkelen in Den Hout met zijn wonderlijke ijsmuts op het hoofd en zijn loden cape om, een versleten man netje. Maar zijn gestel was zo krachtig, dat hij eerst een ernstige longontsteking en daarna de hongerwinter doorstond. Elke dag kwam Nolst op straat, de laatste jaren van zijn leven wandelend van het ene „ijspaleis" naar het andere. IJs was zijn laatste hartstocht, biljarten zijn eerste en laatste. Een merkwaardig man, concludeert dr. Schroder aan het einde van zijn beschouwend artikel, waaraan wij een en ander ontlenen: een wonderlijke mengeling van geleerde en kunstenaar, een goed mens. met haar twee bewerkt koperen plaquet tes, aangebracht in de hoge rug. Op de een een afbeelding van Karei de Grote, terwijl de ander Hendrik, Graaf van Brabant, voorstelt. „Christus vincit, reg- nat, triumphat" heeft de onbekende ma. ker er in geslagen. Het is eenvoudig, maar veelzeggend. En het zou bijna geen Hollands stuk kunnen zijn, als de tradi tionele leeuwen ontbraken. Vandaar leu ningen in de vorm van liggende leeuwen? En zo vormt ieder voorwerp een ver haal op zichzelf. Maar wij kunnen niet te lang luisteren, want harr.erkloppen ver storen zakelijk onze overpeinzingen bij deze brokken historie. Maar het is goed, dat de hamer klopt, want dat betekent voor ieder stuk een nieuwe eigenaar en daarmede waarschijnlijk ook een betere omgeving. AM STEED AMSCHB RIJTUIG HIJ. In uw blad van 15 November j 1 zo schrijft de directeur van de Nuts-Spaar- bank, las ik een critiek op onze cam pagne „Rondkomen met het inkomen", waarbij wij de huisvrouwen aanraden een overzicht van de uitgaven samen te stellen en een gezinsbegroting te ma ken. Wij geven daartoe gratis o.a. een uitgewerkt voorbeeld met toelichting uit. Onze spaarbank, begrijpende de moeilijkheden van dit onderwerp, dat tot misverstanden kan leiden, is, zo ge lukkig geweest via de U.V.V. een huis vrouw met rustig en goed overleg en inzicht bereid te hebben gevonden, onze bedoelingen bij mondeling advies te verduidelijken. Nu critiseert de schrijver van het in gezonden artikel ons „voorbeeld" en geeft daardoor blijk de bedoeling daar van niet te hebben begrepen. Immers, het dient niet als een voorbeeld van ge zinsbegroting, doch als voorbeeld van de wijze, waarop men een overzicht van de uitgaven krijgt en waarmee men dan zelf de gegevens moet krijgen voor een eigen begroting, een begroting, inge steld op de speciale omstandigheden van het gezin, de samenstelling daarvan, de leefwijze en de inkomsten. In het voorbeeld komen dan ook slechts enkele posten van uitgaven voor, die betrekkelijk willekeurig zijn. In ernst mag men daarop niet critiek ge ven, daar men toch niet elk kwartaal een giroboekje koopt A 1.of naar de kapper gaat ƒ7.50. In het voorbeeld is ook uitdrukkelijk in rood vermeld, met het opschrift „Men neme hiervan goede nota", dat het voorbeeld slechts bedoelt te laten zien hoe men de kolommen moet invullen. Men moet de kwartaaloverzichten maken en daaraan de reeds vroeger op gemaakte begroting toetsen of. als er nog geen begroting is, er een opmaken, opdat men een goede leidraad krijgt bij de moeilijkheden, 'die het rondkomen met het inkomen met zich meebrengt. Alleen zij, die de moeite willen nemen overzichten van hun uitgaven te ver krijgen en zelf naar een rondkomen streven, zullen daarin slagen. Een ander (de Spaarbank) kan dat niet geven doch slechts de weg wijzen. Wel zijn er enkele deskundigen in het land, die verder bij het opmaken van een begroting hulp in de individuele gevallen willen geven en de SpaarbanK wil degenen, die deze hulp wensen, gaarne een adres geven, doch die deskundige zal voor die begroting ten minste ƒ10.— in rekening brengen. Wij vertrouwen, dat men zal hebben begrepen dat de Spaarbanken deze campagne hebben ingezet om mede te helpen aan het herstel van de welvaart in het gezin en dus in de samenleving. Als zij thans propaganda voeren voor het sparen is dit slechts voor het weke lijks opzij leggen van gelden toj. net la ter kunnen doen van grote uitgaven. De s Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 2 December in staat van faillissement verklaard: W P Koedooder, manufacturier, wo nende te Haarlem, Paul Krugerstraat 26. Rechter-commlssarismr. C. E. Muller. Curator: mr. dr. A F. H. Schreurs, ad vocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van; Hendrikus Bleijendaal, vrachtrijder, wonende te Heemskerk, Oosterstreng 60. Rechter commissaris: mr J. P. Petersen. Cura tor: mr. A. W. Hellema, advocaat en procureur te IJmuiden. Gerardus Arnoldus Boing, boekhande laar wonende te Zwanenburg, Zwanen- burgerdijk 457. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. J. Rogge veen, advocaat en procureur te Haarlem De stoomtractie zal in de toekomst ge heel worden verlaten. Behalve electri- sche treinen zal men zowel diesel-elec- trische locomotieven als diesel-electri- sche motorrijtuigen gaan gebruiken. Wellicht zal zelfs de hete luchtmotor worden ingeschakeld, vooral omdat deze de toepassing van eenvoudige overbren ging doet verwachten. Aan de verlichting der rijtuigen zal grote zorg worden besteed. Kunstlicht, de toepassing van buislampen is niet on mogelijk, zal de reizigers goed doen le zen. De treinen zullen zoveel mogelijk in stroomlünvorm worden gebouwd. Voor het binnenlands verkeer zal de automatische koppeling geleidelijk aan volledig worden toegepast. Deze over schakeling op nieuwe tractievormen zal ook geleidelijk moeten geschieden. De uitbreiding van het aantal treinen zal overigens leiden tot beperking van hun lengte. De omvang van het vervoer vertoont een steeds snellere groei. In 1946 was het aantal reizigerskilometers gestegen tot 5.6 milliard en het gemiddelde per inwoner tot 600 K.M. In 1970, wanneer Nederland een aantal inwoners zal heb ben van 11 millioen, zullen de Spoorwe gen reeds 8 milliard reizigerskilometers hebben af te leggen, hetgeen een omvang van het reizigersvervoer betekent van 180 pCt. van het vooroorlogse. Ook dit jaar zal weer een inzameling worden gehouden voor de zgn. „Stille Armen". Het comité, met de burgemeester als voorzitter, de heer E. J. van Lent als secretaris en de heer A. van Wingerde als penningmeester, doet ook nu weer een dringend beroep op de inwoners van Heemstede een bijdrage voor dit doel af te zonderen. Er zjjn zeer velen die geholpen moe ten worden en daarom vraagt het co mité de medewerking van ieder, die helpen kan. Bijdragen kunnen worden gestort op postgirorekening no. 153308 van de heer A. van Wingerde, hoofdcommies ter se cretarie, of aan hem persoonlijk worden afgedragen ten raadhuize. Binnenkort zal weer een groot aan tal van onze jongens voor militaire dienst worden opgeroepen. Voor deze toekomstige militairen wordt 13 en 14 December te Haarlem een recollectie- weekend georganiseerd en zij die te Heemstede woonachtig zijn worden op geroepen, daaraan deel te nemen. Tijdig opgeven bij de voorzitter van Katholiek Thuisfront, parochie Berkenrode, de heer C. J. Oomen. Oude Posthuisstraat 9, telef. 28900 bij wie tevens alle inlich tingen werden verstrekt, is met het oog op de nodige voorbereidingen dringend gewenst. Het zo bekende Kerstspel van Felix Timmermans „En waar de sterre bleef stille staan" zal „Door Eendracht Sterk" voor de leden van de Kath. Arb. Be weging te Heemstede 21 en 22 Decem ber in het R.K. Verenigingsgebouw worden opgevoerd. Hedenavond houdt de dam- en schaakclub „St. Bavo" in het R.K. Ver enigingsgebouw haar jaarvergadering. Het Heemsteeds politie-elftal speelde gisteren in Haarlem een wedstrijd tegen het politie-elftal Haarlem 2. De Heem- stedenarén verloren met 41. Naar wij vernemen is Ir. J. S. Duyvis benoemd tot leraar aan de M.T.S. te Leeuwarden: hij heeft in verband daar mede ontslag gevraagd als directeur van Publieke Werken van Zandvoort. Bij de Dinsdag gehouden aanbe- ding van het maken van een riool in de Pakveldstraat en Kruisstraat enz. voor rekening van de gemeente Zand voort (begr. 10520.was de laagste inschrijver P. J. van den Berg en Zn. te Maarssen met een bedrag van ƒ6977. In totaal waren er vijftien inschrijvers. ZANDVOORT. GEBOREN: A. de la Court en J. H. Molenaar z; T. J. A. Spolders en G. M. Kok z; H. Weber en A. Koning z. GEHUWD: H.. Paap. OVERLEDEN: A. C. Houtman, 68 j Onze tijd kent in het bijzonder een groot tekort aan toegewijd per soneel met ambitie voor het werk en achting voor de directie. Geen poli tionele verhouding tussen personeel en directie, maar Achting wederzijds, dat is het grote geheim. Een blijk van waardering prikkelt tot meerdere krachtsinspanning. Zo schrijft een meneer uit Winscho ten aan talrijke bedrijven. Krachtige taal, nietwaar? Vooral de vaststelling van het grote geheim. Nu zult u vragen, waarom bemoeit die meneer in Winschoten zich zo met ons allen? Dat leest men in het vol gende hoofdstuk, dat als opschrift draagt: Schenkt uw personeel met de Kerstda gen een heerlijke soep- of braadkip, klasse A., tegen een prijs, die iager ligt dan de vastgestelde regeringsprijs. Verzending door het gehele land (pan klaar) in vet papier en in kistjes. U zult de gezichten eens zien! .zo besluit de handige kippenkoopman met zijn psychologische knobbel. Eerlijk gezegd, er zit wat in. Laten wij elkander soep- of braadkippen ge ven met Kerstmis. En laten wij dan el kanders gezicht eens zien! Directeuren, die ene kip in vet papier kan een won der verrichten als spinazie voor Po- peye de zeeman. Een jaar lang hard werken en een krachtsinspanning, die bij de kippen af is. Maar weest er als de kippen bij, want de pluimveestapel in ons vaderland is nog steeds gering vergeleken bij voor de oorlog. Door de soepkip tot hogere presta ties Het is het ei van Columbus! W. L. F. Lannoye en W. De Bond van Oud-Illegale Werkers in Nederland heeft het volgende tele gram gezonden aan de minister-presi dent: „De Bond van Ned. Oud-Illegale Werkers, kennis hebbende genomen van de conclusie van het rapport commissie van onderzoek in zake beleid Roode Kruis m oorlogstijd met betrekking verzorging politieke gevangenen, dringt er bij de rege ring met klem op aan beschuldigden zonder aanzien des persoons onver wijld strafrechtelijk te doen vervol gen wegens grove verwaarlozing van hun plichten en dood door schuld, bij veelvuldige herhaling gepleegd Tegen de voornemens van de rege ring om de vermakelijkheidsbelasting vcor kleinkunst-voorstellingen tot vijf tig procent te doen verhogen, is een comité van actie gevormd. Onder voor zitterschap van de heer Alex Wunnink hebben daarin vertegenwoordigers van de diverse groepen zitting. Secretaris is de heer J. B. W. Meerbach, AmsteldijK 44 Amsterdam, telef. 91776, waar ad- haesiebetuigingen, ook van het publiek, ingezonden kunnen worden. Het comité heeft reeds een telegram gezonden aan de minister van Binnen landse Zaken, waarin het zegt van oor deel te zijn, dat deze maatregel cata strofaal is vcor werkgevers en werk nemers in het bedrijf. Omdat de econo mische en sociale conflicten, die er uit dreigen voort te vloeien, zich nu reeds beginnen af te tekenen, dringt het comité er op aan, dat alsnog overleg zal worden gepleegd met de betrokken organisaties en dat. hangende dit over leg, de voorgestelde maatregel wordt ingetrokken. voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. De Tweede Kamer Is hedenmorgen bijeengekomen ter behandeling van de begroting van Justitie. De algemene beraadslagingen werden geopend door de heer Donker (Arb.). Hij zegt, dat er ir. het afgelopen jaar op het gebied van de wetgeving veel gepresteerd is. Als er een nieuwe rege ling van de voogdij komt, zou spr. de voogdijraden een andere naam willen doen geven. Herziening van het kinder- aftrekrecht dient z.l. spoedig ter hand genomen te worden. In verband met de komende herzie ning van bet Arbeidsrecht en met name van het ontslagrecht vraagt spr. de mi nister r.og eens bijzondere aandacht te schenken aan de kwestie der staking. Z.i kan de bestaande toestana in ver band met het opheffen van bezetting®- maatregelen niet gehandhaafd worden. Het bezettingsrecht dient zo snel moge lijk omgezet te worden in nieuw Ne derlands recht. De Federatie van Schoenenwinkeliers- bonden in Nederland organiseerde" Dins dagmiddag in .Krasnapolsky" in Am sterdam een grote vergadering, die al spoedig de vorm van een protestverga dering aannam, toen vele sprekers zich in felle bewoordingen keerden tegen de verlaging van de winstmarge voor de detailhandel in schoenen Naar de heer C. de Jong. voorzitter var. de R. K. Bond van Schoenwinkeliers, uiteenzette, betekent deze od 1 December ingevoerde verlaging van 30 pCt. tot 22 pCt. (na aftrek van loonbelasting zelfs tot 18 pCt.) niet meer of minder dan een catastrophe. De heer A. Strating. voor zitter van de Christelijke Bond uitte zich in gelijke geest, maar keerde zich tevens tegen het economisch beleid van de re gering in het algemeen, zeggende dat de verregaande overheidsbemoeiing hem herinnerde aan de bezettingstijd. Dr. G. v. d. Burg, secretaris van de Vakgroep Detailhandel Schoenen, liet een enigszins ander geluid horen, toen hij opmerkte, dat van overheidswege meermalen ge tracht was verhelderende cijfers van de verschillende schoenwinkelicrs-organisa- ties los te krijgen, maar dat deze nooit gekomen waren. Spr. meende nochtans dat de overheid wel degelijk bereid was met alle omstandigheden rekening ie houden, mits zij over voldoende cijfer materiaal beschikken kon. Naar de heer De Jong ons nog meedeelde, is het niet uitgesloten, dat de diverse winkeliers opzettelijk geen cijfers verstrekt hebben uit an tipathie tegen het instituut van de Vakgroep. Na veel uiteenzettingen, discussies en redevoeringen was het positief resultaat van deze vrjj onstuimige bijeenkomst nochtans, dat besloten werd het gevraagde cijfermateriaal alsnog ter beschikking te stellen, op dat een winstmarge vastgesteld kan worden, die redelijk is. De staking te IJmuiden duurt nog steeds voort. Zolang de onderhandelin gen nog niet tot een resultaat mogen leiden, zullen er geen vissers uitvaren. IJMUIDEN, 3 Dec. Twee stoomtraw lers met f38.000, R. O. 15 Ansje f 1)470. De aanvoer bestond uit 1780 kisten schelvis, 240 kisten kabeljouw, 60 kis ten koolvis, 60 kisten poontjes. 500 sis ten haring en 50 kisten diversen. Amsterdam, 2 Dec. 1947. Od de petroleumafdeling werden van' daag voor 't eerst claims Dordtse Petrol- verhandeld en hoewel de affaire hierin niet die omvang aannam als in claims Kon. Olie. werd het gehele beursuur toch vrij levendig gehandeld. Van scheepvaartaandelen konden aan"- Ned. Scheepvaart Unie het a vans va» gisteren nog circa 2% uitbreiden, de oye rige soorten bleven goed prijshoudend. In cultuurwaarden blijft de markt zee klein met lichte koersreacties. Bij industriële aandelen werden kuns ziidewaarden wederom licht gevraagd. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwav Tidewater U.S. Steel ex dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2