Aan wet op oorlogsschade wordt gewerkt Het moderne kindermanteltje f CiIMarsepein EEN PUDDING ERNSTIGE WONINGNOOD IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE PERZISCHE BALANSPOLITIEK m De onmenselijke ingewikkeldheid van ons belastingstelsel If Zelfs drie jaar na de oorlog nog geen redelijke huisvesting D Quavam zeilt tussen Moskou en Washington door geeft de maaltijd een feestelijk tintje WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Afscheid Joh. Verkuyl HULSTKAMP Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin TWEEDE KAMER Een idee uit Amerika „ER IS GEEN INFLATIE IN NEDEBLAND" Wij gaan voorwaarts, aldus min. Dr&es (EAU DE COLOGNE) Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR ISiordt vervolgd) Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Op de beschuldigingen, die de Rus sen de Perzische regering naar het hoofd geworpen hebben omtrent „verraderlijke schending" van het in 1946 gesloten olieverdrag, volgens het welk de Sovjets meenden aanspraak te kunnen maken op de concessie voor ae petroleumwinning in Noord-Iran, heeft het hoofd van die regering, Quavam, in een nota enkele dagen geleden een ant woord gegeven, dat een bevestiging bevatte van het reeds eerder door de Majlis, de Perzische volksvertegen Woordiging, genomen besluit, de Russen de verlangde concessie niet te verlenen. Daarmee is, althans voorzover het de onderhandelingen over zulke concessie betreft, een einde gekomen aan het Perzisch-Russische olieconflict. Weliswaar beloofden de Perzen, dat zij de olie, welke zij zelf zouden win nen, wel aan de Russen wilden verko pen, doch om twee redenen stond dit de Moskouse politici allerminst aan. Ten 'eerste, omdat het hun eigenlijk niet om de olie zelf te doen is geweest, doch vrijwel uitsluitend om de con cessie, die niet in Amerikaanse handen mocht vallen. Een ten tweede, omdat zij niet ingenomen konden zijn met de Iraanse plannen tot eigen exploitatie van de bodemschatten. Deze exploitatie zou immers aanzienlijke kapitalen eisen. In Perzië zelf zijn jlie kapitalen niet te vinden. Men zou ze moeten lenen, en als uitlenende instantie zou op het ogenblik slechts Amerika in aanmer king komen. De door de Perzen aan Rusland te verkopen olie zou dus uit eindelijk Amerikaanse olie zijn, hetgeen in tijden van oorlog of in tijden van olietekort niet zonder betekenis zou blijken. Door het besluit van de Majlis, door de afloop van tussen Teheran en Moskou gevoerde onderhandelin gen en correspondentie, ontsnapt Pexzië in feite aan het ijzeren gordijn, dat nu nog achter zijn grenzen hangt doch an ders ongetwijfeld binnen het Iraans ge bied zou vallen. Het handig gemanoeu vreer van Quavam vrijwaart het land echter ook grotendeels voor verlaging tot de toestand van Amerikaanse satel liet, waarin een kleine, economisch zwakke staat door een anti-Russisch op- ti-ien tegenwoordig zo gemakkelijk Vervalt. De premier heeft wel bij de Verenigde Staten om hulp aangeklopt, doch hij Wist, dat hij niet op él te grote finan ciële hulp zou behoeven te rekenen. De Amerikanen hebben op het ogenblik hun handen reeds vol met de hulpver lening aan behoeftig Europa en aan de uitbouw van hun economische positie in sommige landen van de Arabische Liga, met name Saoedie Arabië en Egypte, en voor Iran kunnen er slechts kleine sommen overschieten. De Perzen ontvangen slechts zoveel steun als no dig is voor het instandhouden van de huidige economische schaal en voor het langzame op eigen kracht verheffen daarvan. M.a.w. het Amerikaanse „eco nomische imperialisme," gelijk men de huidige politiek van Washington wel In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan de heer Joh. Verkuyl, vice-voorzitter en deskundig lid van de Grondkamer Noord-Holland, Riet ingang van 1 December af eervol ontslag als zodanig verleend In een dezer dagen gehouden alge- meene vergadering van de Grondkamer heeft de heer Verkuyl officieel afscheid genomen van zijn collega's-leden. De grote verdiensten van de scheidende vice-voorzit.ter werden in verschillende toespraken gememoreerd In het Voedselvoorzieningsblad is een Verordening gepubliceerd van het Be drijfschap voor granen, zaden en peul- Vruchten, welke een belangrijke prijs verlaging inhoudt van tarwe- en gort- griesmeel. EAU DE COLOGNE IMPERIALE SINT NICOiBflS-VEOÜPSSING Nol eens betitelt, laat voorlopig Perzië nog ongemoeid en zorgt slechts, dat het niet voorgoed verloren gaat aan Rusland. De toestand, die hieruit voor Teheran ontstaat, is een in politieke zin niet on gunstige. Het ziet n.l. kans om, ofschoon het door zijn bodemrijkdom en door zijn ligging van nature een twistpunt moest vormen voor de twee grootste, wedijverende mogendheden, toch buiten hun twisten te blijven. Daarvan profi teren de Perzen, daarvan profiteren ook de Engelsen, wier oliemaatschappij, de Anglo-Iranian, tot heden de enige grote organisatie is voor de ontginning van de Perzische petroleumbronnen. Zolang Perzië aldus de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten van het terrein weet te houden, zullen de Britten dit terrein blijven bezetten. tffS (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagmiddag begon de Kamer aan een heel weinig geanimeerde bespreking van de Begroting van Financiën, waarbij uitsluitend kleine zaakjes ter sprake kwamen. De minister beantwoordde reeds op het einde van de middag de sprekers in eerste termijn. De voornaamste mededeling die hü aan de Kamer deed was, dat de wet op de oorlogsschaderegeling binnenkort de deur van zijn departement zal uitgaan op weg naar de Raad van State. De Ka mer had erover geklaagd, dat de wet al voor dit jaar was aangekondigd en er nog steeds niet was. Vooral de boeren op Walcheren, verzekerde de heer v. d. Feltz, hebben in het geheel geen ver trouwen meer in de minister van Finan ciën. Nu, het zal dus nog wel even duren. Over het algemeen werd er hard ge klaagd over de onmenselijke ingewik keldheid van ons belastingstelsel. Dat erkende minister Lieftinck gaarne, maar de Duitsers hebben het nog moeilijker gemaakt. Nog van wat an ders kregen de Duitsers de schuld, n.l. van de verhoging van de grondbelas ting. En de heer de Wilde heeft de minis ter geattrapeerd op een inconsequentie in zijn goedkoop-geld-politiek, dit ge hate beleid, waar men prof. Lieftinck maar niet kan afbrengen. Nu heeft de heer de Wilde ontdekt, dat de minister de gemeenten, die bij het Rijk voor schotten voor woningbouw opnemen 4% rente in rekening brengt, terwijl het Rijk er zelf maar drie wil betalen. Minister Lieftinck glimlachte eens. Als het de bedoeling was geweest, zei hij, de gemeenten in de klauwen van het dure Rijk te brengen, dan zou het erg genoeg zijn. Maar het was er slechts om te doen, de gemeenten te bewegen, geld op de vrije kapitaalmarkt op te nemen. Tenslotte zij vermeld de onmogelijke toestand, die er heerst in de bedrijfs groep assurantie, die een door de mi nister aangewezen voorzitter heeft, die niet langer het vertrouwen van de be drijfsgenoten bezit, doch ook al heeft hij zijn ontslag gevraagd, door de mi nister niet wordt losgelaten. De minister vertelde, dat de voor zitter, de heer Mees, benoemd is met volle instemming van de leden der drie vakgroepen. In de loop van de tjjd zijn er moeilijkheden gerezen, deels te wijten aan allerlei omstan digheden, deels aan het feit, dat som mige leden zich niet wilden schikken naar de leiding van de voorzitter. Vooral de secretaris was daar, vol gens de woorden van de minister, groot in. Nu wil de minister, dat het geschil terwille van het gezag op regelmatige wijze wordt opgelost en nu wil het ge val bovendien, dat de secretaris, naar de minister uiteenzette, kortgeleden een strafvonnis heeft ondergaan, ten gevolge waarvan hij, naar 's ministers oordeel, behcort af te treden. Dit doet hij niet en hij wordt daarin gesteund door de bedrijfsgenoten. De minister echter wil de voorzitter, die zijn vólle vertrouwen geniet, niet voor de leeuwen gooien. Er worden nu po gingen gedaan, om tot oplossing van de moeilijkheden te geraken. Tot dusver zonder succes. Blijft het daarbij, dan zal de minister zijn ambtgenoot van Economische Zaken uitnodigen, het hele zaakje van deze bedrijfsgroep op te heffen. Een aardig circus lijkt het daar. In de avondvergadering hield de Ka mer de replieken. Natuurlijk ging men nog wat door op de kwestie van de Bedrijfsgroep Assurantie. Daar wilden verschillende leden wel het naadje van de kous van weten. De heer De Wilde vond het wel gek, dat de Minister de heer Mees vasthoudt, terwijl deze zelf ontslag heeft aange vraagd. En de heer Hofstra vond het minder belangrijk, dat de minister ver trouwen heeft in deze voorzitter dan dat de bedrijfsgenoten het kennelijk niet hebben. Hij wilde gaarne op korte termijn een oplossing bereikt zien. En wat die secretaris aangaat, die de minister nu wel in een kwaad licht had gesteld, wat was dat dan toch voor een strafvonnis, wilde de heer De Wilde weten. Toch niet, dat hij zonder achterlicht had gefietst of iets van die kracht? Nu, het bleek iets meer van kracht te zijn. Uit het hoofd kon de minister het niet gedetailleerd ver tellen, maar het kwam neer op han delingen, gepleegd met hem, de se cretaris, niet toebehorende goederen. Overigens bleek de minister zeer wel in te zien, dat de heer Mees niet gehandhaafd moet worden. Hij heeft de verlening van het ge vraagde ontslag dan ook toegezegd. De moeilijkheid is alleen, gezien de min of ineer revolutionnaire toe stand in de bedrijfsgroep, het mo ment te bepalen. HIT IDOMHN BIJVROUW Bij de behandeling der kin derjurkjes in ons nummer van verledenweek, heb ben wij de opmerking gemaakt, dat de nieuwe mode van lange rokken en dunne taille geen rol bij de garderobe van onze klei ne meisjes speelt. Toch is er bij de nieuwe modelletjes van kin derkleding wel degelijk sprake van een verandering van lijn. Hier moet direct aan toegevoegd worden, dat dit bij de mantel tjes meer tot ui tang komt dan bü de jurken. Bij de jurken zien we immers wel modelletjes met de aflopende schouderlijn, rag- lan geknipt of aangeknipte mouwtjes, maar daarnaast net zoveel wijde pofmouwtjes. De nieuwe modellen van kin dermanteltjes zjjn allerliefst en daar komt nog bij, dat ze ge maakt zijn van stof in de mooiste kleuren, zowel in groen en licht blauw hetgeen feitelijk niets nieuws is als in mooi zacht- rose, citroen-gele en fuchsia-ro de tinten. Enkele aardige modellen vindt men hierbij afgebeeld. bracht op de manteltjes, soms geschiedt dit door 't schouder pasje rond te nemen en over de mouw heen te laten vallen. Voorts worden nog altijd de ge wone rechte jasjes gedragen, aan de onderzijde iets wijder uitlopend, met twee rijen kno pen gesloten, een rond kraagje aan de hals en een paar in- steekzakjes De capuchon, los of op het manteltje genaaid, is nog geenszins in het vergeetboek ge raakt en vormt als steeds een wanne beschutting 1n het kou de jaargetijde. Er worden nog manteltjes gedragen met plooien onder het schouderstuk uit en manteltjes met ceintuur, kort om er is een verscheidenheid van modellen, welke de keuze wel eens lastig maakt. Mis schien zal menigeen er daarom toe besluiten de meest makke lijke weg te kiezen en als de beurs en de textielkaart het toelaten, een manteltje, kant en klaar kopen. Maar degene, die uit een lapje of uit een oude man bel zelf een jasje moet to veren, raad ik aan, vooral te letten op de nieuwe schouder lijn. FIGUUR 2 Bij het prettige Sinter klaasfeest, dat we onze le zeressen gaarne toewensen, zullen misschien enige jom- gemeisjes een lapje krijgen voor een avondjurk. Haar beloven wij één der eerstvol gende artikeltjes te zullen wijden aan de jurk voor „het eerste bal"! TRUUS. iiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiiMiiitiiimi Voor een schoon Duitsland! - „Henkei mag niet ontmanteld worden" - Het wordt weer winter, dus.... - Iets voor de bakkers? - Slakken als twaalf-uurtje Een 65-jarige circus-artist in Miami heeft zijn nek gebroken, maar ver moedelijk het leven van zijn zoon en dochter gered. De zoon, die met zijn 16-jarige zuster op de schouders op een fiets over een 11 meter hoog gespannen koord reed, verloor zijn evenwicht en stortte naar beneden. De vader, die het Zag gebeuren, snelde toe en ving beiden op. Door de schok brak hij zijn nek. De zoon kreeg een ruggegraatfractuur en het meisje liep kneuzingen op. Het geraffineerdste stukje propa ganda van de Duitsers sinds de bezetting is een uit drie delen bestaande brochure, welke door de zeep fabriek Henkei is uitgegeven uit pro test tegen de plannen van het militaire bestuur, ten behoeve van de herstel betalingen een gedeelte van de fabriek te ontmantelen. De brochure, groten deels in kleurendruk uitgevoerd op zeer kostbaar, vrijwel niet te krijgen papier, ts door de post afgeleverd op de bureaux v&n de Britse en Amerikaanse militaire besturen. De titel en het thema van bet boekje is: „Henkei behoort niet ont manteld te worden." In rode en zwarte bikt komt deze slagzin honderden malen bi het geschrift voor. Het motto van de brochure is: „Dood door vuil'', welke bewering gestaafd wordt door een over- vloed van tekeningen en grafieken, ^'aarin de schrijvers betogen, dat Duits. ;znd de zeepfabrieken van Henkei wer- *eUik niet missen kan, omdat „het °hitse volk thans ongezond leeft". John Thomas Birthwistle, een Bi- jarige Engelsman, merkte de laat ste weken, dat het weer tijd werd oor een warm vertrek en stevige dage- Jkse tost. Hij zou eigenlijk °m dui- j®bjker te zijn wel weer eens een maanden de binnenmuren van de «evangenis willen zien, waar een mens minste op tijd zijn natje en zijn k^ogje krijgt. Hij begon daarom te aelen voor de ogen Van een agent. Ar- O^atie volgde, maar de rechter was zo Ria r de bulnik. dat hij meer dan zes ^anden niet in de gevangenis was ge- ("bet was ook zo'n mooie zomer, acbtbare") dat hij hem vrijsprak. Dit was allerminst volgens de opzet van Thomas, die daarom prompt een ruit ingooide en verklaarde er mee te zullen doorgaan, indien hij niet werd gearres teerd, Hij werd gearresteerd. Maar de rechter gunde hem geen warme winter. „Het spijt me," zei hij. „Maar meer da» een maand kan ik je niet geven." Iets voor de bakkers? Engelse bakkers zijn er in geslaagd in vijf minuten broden te bakken door gebruik te maken van hoogfrequent-golven. Tot hun spijt werd het brood echter niet bruin en vormde er zich geen korst, zo dat zij maar weer volgens de oude me thode te werk gaan. De deskundigen menen, dat de ondervonden moeilijk heden door een infra-rode-bestraling kunnen worden opgeheven. Een meubelmaker te Fitzroy, een voorstad van Melbourne, deed kortgeleden zijn vrienden de haren te berge rijzen door in schafttijd een portie 6lakken te verorberen. Vijf dozijn gekookte, gezouten en gepeperde slakken, met een beetje azijn, vormen volgens hem het beste twaalf-uurtje, dat men zich denken kan. De man is soldaat ge weest en heeft zich op Kreta drie jaar met slakken moeten voeden. De slakken van zijn vaderland zijn echter niet zo vet als die van Kreta, maar wel even lekker. Het verdient overigens aanbe veling dit als wijze raad voor hen, die het ook wel eens willen proberen de dieren tien dagen voor het gebruik levend in een zak meel te bewaren, om dat ze anders wel eens bitter en zanderig zijn! FIGUUR 1 Fig. I toont ©en manteltje met raglanmiouwtjes en moderne sohouderlijn. Het aardige en te vens zeer practisohe van dit manteltje zijn de oprijgen, aan de onderzijde in het manteltje en in de mouwtjes genaaid. Iedere moeder zal een zuoht van verlichting slaken, wanneer het mogelijk is een manteltje na verloop van tijd hoe spoedig soms nog volkomen draag baar te maken door het simpele feit, dat het behoorlijk uitgelegd kan worden. Al is een manteltje in het geheel niet versleten, wanneer het te kort is geworden is het mooie er af. Een jasje met opgestikt schou derstuk je, zoals we al meer za gen dragen, vinden we afgebeeld in fig. H. Langs de sluiting en rond het boordje is een smal randje bont aangebracht: een heerlijk warm wintermanteltje voor een klein meisje. Zoals het schetsje aangeeft, brengen een enigszins breed schoudertje en glad ingezette mouwtjes, zonder kop of ruimte, de moderne lijn in dit jasje. Er worden op verschillend© ma nieren kleine cape'jes aange- De maand December met haar feestdagen heeft haar intrede gedaar. en we kunnen ons voor stellen, dat de huisvrouw bij de naderende familiefeesten ook eens iets fijners óp tafel wil brengen dan op gewone dagen gebruikelijk is. Wanneer we een feestmaaltijd samenstellen, wordt onwillekeurig het eerst gedacht aan- het nagerecht; vooral in een hulsgezin met veel klefne kinderen besteedt moeder hieraan extra zorg, omdat de pudding bij het kleine grut in het middelpunt van de belang stelling staat. Appelpudding, kgi appelen, y, 1. water, 100 gr. suiker, 2 eetlepels jam, b.v. abrikozenjam, 30 gr. gelatine, 1 eiwit, enkele droge biskwietjes. Schil de appelen, verwijder de klokhuizen en kook ze gaar met de halve liter water. Los er dan de suiker in op en voeg er te vens de gelatine, die in koud wa ter geweekt is, aan toe. Laat deze geheel smelten Klop het appelmoes met een garde op, zodat er geen klontjes meer in voorkomen. Roer er tot slot de jam door en laat de pudding massa in een bak met koud wa ter geleiachtig, maar niet geheel stijf worden. Doe de massa dan over in een met koud water om gespoelde puddingvorm en laat ze geheel opstijven. Stort de pudding op een schaal en gar neer ze met de biskwietjes en het stijfgeklopte eiwit, dat met wat suiker op smaak is gemaakt. Twee kleuren vla, 1 liter melk, 50 gr. custard, 50 gr. maïzena, 75 gr. suiker, 2 eet lepels cacaopoeder. Breng de helft van de hoeveel heid melk aan de kook, voeg er 35 gr. suiker bij en laat deze op lossen. Maak intussen het cus- tardpoeder aan met een scheutje koude melk, giet het bij de kokende melk en laat de massa gaar worden en binden. Breng eveneens de rest van de aangegeven hoeveelheid melk aan de kook, vermeng het cacaopoeder met de overgeble ven suiker, giet er een scheutje koude melk bij en ro©r het tot een glad papje. Voeg er de maï zena aan toe en roer het ge heel tot er geen klontjes meer aanwezig zijn. Giet dit papje steeds roerende bü de kokende melk en laat de vla binden en gaar worden. Neem in iedere hand een pannetje met vla en giet deze tegelijk hl een glazen schaal. Laat de massa geheel afkoelen en garneer ze des ver- kieaende met wat stüfgeklopt eiwit, dat met een lepeltje voorzichtig op de scheidingslün van de twee vla's wordt neer gelegd. Griesmeelpudding met choco lade. 1 liter melk, 100 gr. griesmeel, 75 gr. suiker, 20 gr. cacao, des gewenst 1 eiwit. Breng de melk aan de kook, vermeng het griesmeel met de suiker en de cacao en strooi dit mengsel roerende door de ko kende melk. Laat de pudding gaar en stüf worden. Neem de pan van het vuur en schep er dan desgewenst een stijfgeklopt eiwit door Doe de massa over in een met koud water omge spoelde puddingvorm en laat ze geheel stijf worden. Stort de pudding op een schaal en gar neer hem met wat chocolade hagelslag. Nog twee dagen en het is weer Sinterklaas. Alle huizen zijn op het ogenblik min of meer vervuld met ge heimzinnigheid Op ongewone tijden komen de diverse bewo ners thuis met verdacht uitpui lende jassen en tassen. Anderen lopen met zorgelijke gezichten rond, wat thans geen reden tot ongerustheid behoeft te zijn, want bijna zeker is die vermoei de blik slechts te wijten aan het feit, dat hij of zij niet weet, wat voor haar of hem gekocht moet worden of omdat men er, on danks vele pogingen, nog steeds niet in is geslaagd een welbe- geerd geschenk te bemachtigen. Het is op het ogenblik zo, dat, om een variant op een bekend gezegde te gebruiken, de ene helft van Nederland cadeautjes koopt voor de andere helft. De winkelstraten zijn overvol met winkelende moeders met kinde ren, verloofde paartjes, die sa men uitzoeken wat ze elkaar zullen geven en heren, die ca deautjes voor hun vrouwen ko pen, soms zonder overleg of smaak, omdat vrouwlief ze toch de volgende dag wil ruilen. Eni ge jaren hebben we noodgedwon gen zeer sober Sinterklaas moe ten vieren. Moppen, speculaas en ander lekkers waren maar zeer schaars te koop en de smaak van de traditionele Sin- terklaaslekkemüen als marse pein en boterletter leefde alleen nog in onze verbeelding voort. En terwül we bij een kopje sur- rogaatthee en ©en stukje borst plaat, gemaakt van zorgvuldig opgespaarde suiker, Sinterklaas vierden met cadeautjes, die be stonden uit een pakje boter, een Japon van zwart -vtQUen stof met geplisseerde rok, tèaJb-ran de plooitjes een gedeelte inges] gijn, met fraaie ceintuurgarnering en afhangende kwast. Hals met opstaand geplisseerd strookje. Charles Breed Ltd.) klein zakje koffiebonen en een doosje scheermesjes, genoten we van het ophalen van herinne ringen uit de tijd, toen alles zo goed, zo overvloedig en zo lek ker was. Dat we over die tijd ook wel eens minder te spreken zijn geweest en dat we toen ook wel eens klaagden, vergaten we wij selijk. En nu we op Sinterklaasavond weer echte thee en koffie heb ben en chocolade, suikeren beesten en marsepein, speculaas en boterletter, zü het dan nog niet in de onbeperkte hoeveel heden van de vooroorlogse ja ren, proberen we al te dikwüls te vergeten, hoe goed we het nu weer hebben in vergelijking met enige jaren geleden. We klagen wel, dat het nog zo krap is met de boter en de suiker, doch we hoeven slechts bü de eerste de beste bakker binnen te lopen, om stapels hele en halve pakjes, die voor lekkemüen werden ingele verd, te aanschouwen. Het is nog geen royale boel met de le vensmiddelen in Nederland, dat zal iedere huisvrouw kunnen vertellen, maar geen hulsvrouw, die er niet in slaagt toch nog wat over te sparen voor een ex traatje met Sinterklaas. En al krügen we dan dit jaar onze naam nog niet in boterletters, al zün de chocoladeletters klei ner dan vroeger en al hebben we voor onze heer gemaal geen ouderwetse mand met sinaasap pelen, mandarüntjes, hazelnoten, okkernoten, amandelen en doos jes met geconfüte dadels cn vü- gen kunnen kopen, we vieren toch weer Sinterklaas, het oer- Hollandse hulselyke feest met eigen gemaakte versjes en sur prises. We hebben weer net zo'n pret als vroeger, wanneer Plet in zijn varkentje van zeep büt en als Corry, na een halve mand papier te hebben afgewikkeld, etndelülr een gebroken borstpla- tenhartje voor de dag brengt. Het slagen van ons Sinter klaasfeest en de sfeer van hui- aelüke vreugde hangen immers niet af van de grootheid van de geschenken of van de hoe veelheden lekkers, maar van de hartelüke bedoelingen, waarmee ze werden gekocht en de eigen bereidheid, om er ge lukkig mee te zün. Dezer dagen kwam ons een van de nieuwste Amerikaanse snuf jes onder het oog, een zoge naamde hotelstoel. Op het eer ste gezicht doet de stoel denken aan een gewone keukenstoel. In de leuning zjjn twee sporten aangebracht, terwül de boven kant enigszins herinnert aan een klerenhanger. Deze sporten zün respectievelijk bestemd om sokken, pantalon en das op te hangen. Over de leuning kan dan het colbertjasje worden gehan gen. Tussen de poten bevindt «4l£h een bankje, dat bestemd is om schoenen op te plaatsen. Het opmerkelijkste zün twee laatjes, die onder de zitting zijn beves tigd. bestemd om portefeuille, horloge e. d. op te bergen. De B.B.C. heeft gisteravond een uit zending gewijd aan de sociale poiltiek van Nederland onder de titel: „Er is geen inflatie in Nederland". De heer J. C. Stanley Wright, „B.B.C.- officer" bij de Britse ambassade te 's Gra- venhage, leidde de uitzending in. Dan sprak de heer W. Drees, minister van Sociale Zaken. Na de toestand van ons land bij de bevrijding van het Westen in Mei 1945 geschetst te hebben, wees hü erop, dat de circulatie van papieren geld vóór het uitbreken van de oorlog iets meer dan 1.000 millioen gulden bedra gend, gestegen was tot circa 5.500 mil lioen onmiddellijk na de oorlog. Het ge vaar voor inflatie was aanwezig. Er wer den strenge maatregelen genomen, om de moeilijkheden de baas te worden. Wij zijn ons ervan bewust, aldus ver volgde spr., dat thans verhoging der pro ductie onze moeilijkheden kan oplossen. Daarom dringen de vakverenigingen ook niet aan op een kortere werkweek dan 48 uur. Aan de andere kant zijn er nieu we maatregelen genomen om tegemoet te komen aan de financiële moeilijkhe den in onze gezinnen. Wij zijn bezig met de voorbereiding van een meeromvat tend systeem van sociale zekerheid. De ouderdomsrente is verhoogd en ver ruimd. Zo wordt met verschillende maat regelen gestreefd naar sociale eenheid en rechtvaardigheid. Hij besloot aldus: Toch durf ik zeggen, dat onze natie als een geheel voorwaarts gaat en bezig is de waarheid te bewijzen van de woorden, die wii kort na de bevrijding aanhaalden ten opzichte van hen, die hulp verschaf ten: „Give us the tools and we shall do the job". Mr. D. U. Stikker, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond in Nederland, sprak dan over de arbeids verhoudingen in Nederland van na de oorlog en tenslotte de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, mede namens de socialisti sche en de Rooms-Katholieke vakbewe ging. Een voornaam St. Nico laas geschenk Zekere prioriteit zal moeten wor den verleend aan het zwaar getrof fen Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaandenen, waar de voortgang van de wederopbouw drie jaar na de be vrijding nog niet voldoende is ge weest om de bevolking een minimum van behoorlüke behuizing te ver schaffen. Men kan niet aan de in druk ontkomen, dat dit gebied nog steeds In een buitengewoon ernstige situatie verkeert, aldus vele Tweede- Kamerleden in het voorlopig Verslag van de RUksbegrotlng 1948 voor We deropbouw en Volkshuisvesting. Vele andere leden, die gaarne uiting gaven aan hun waardering voor de werk kracht en de wijze van optreden van de minister, meenden niettemin, dat er op dit moment weinig minder reden is voor teleurstelling en critiek dan één jakr ge- 39) „Of vannacht," vulde A. A. aan. „Ja, dat zei hü tenminste. Maar als hü dat van plan was geweest, waarom zou hü dan niet nog een uurtje ge wacht hebben?" „Daar hebt u gelük aan_ Ga nu dan maar gauw naar bed, mama. Is er nog iets te drinken?" „De thee staat nog op," antwoordde mevrouw. „Je zei, dat je jezelf wel kon helpen. Wel, dan ga Ik nu verkelijK maar. Welterusten dan saampjes en maak het maar niet al te laat, Arie." A. A.'s tweede zitkamer lag naast de huiskamer, aan de straatzijde. Ik vond het er altüd gezellig, al maakte het vertrek op vreemden wellicht de indruk van een bureau. Er stond een bureau- ministrè, met telefoontoestel; en tegen een der züwanden een grote, stalen dossierkast. Maar er was ook een twee tal gemakkelüke, diepe leunstoelen en een laag kastje met boeken, die als het ware een apart zitje vormden, met in het midden een rooktafeltje, waarop diverse soorten sigaren en sigaretten. Ik maakte het my gemakkelük in een van de diepe stoelen en koos een sigaret, terwül ik, met lichte bevreemding, op merkte, dat A. A. niet tegenover mü in de tweede lage stoel, doch aan zyn bu reau plaats nam alsof hü nog wilde werken. „Ik was voornemens dadelük te gaan slapen. Bram," zei hü. „Maar je kunt niet weten. Van de straat kun je het licht hier zien branden." „Ik niet," antwoorde ik, „want ik ga niet meer naar buiten." „JÜ hoeft het ook niet te zien. Het Is bestemd voor die rusteloze bezoeker." Behaaglijk achterover geleund, genie tend van mün sigaret, de rook nakü- kend, die ik in kringetjes omhoog blies, beklaagde ik hem. „Men zegt, dat een arts geen leven heeft, omdat hü dag en nacht moet klaar staan voor verkouden patiënten," zei ik. „Met jou is hét nog erger, want JÜ staat klaar voor iemand, van wie je helemaal niet weet, of het een patiënt van je is." „Van wie ik echter wel weet, dat hü sterk gedreven wordt," viel hü mij in de rede. „JÜ weet zo gauw iets," zei ik ironisch. „Daar hoef je in dit geval geen bui tengewone opmerkingsgave voor te be zitten," antwoordde hü- „Ten eerste toont zün rusteloosheid zich al in wat mama van hem vertelde, al was dit slechts weinig; ten tweede zün er ook hier tekenen van. Het vreemdste is, dat rusteloosheid niet samengaat met zulk een sterke doortastendheid." „Wat voor sterke doortastendheid?" „Wel, mama laat anders nooit iemand in myn kamer toe wanneer ik er niet ben. Ik heb haar dit ook pertinent ver boden, voor zover je van een verbod kunt spreken dan. Nu zü het toch deed, kun je er zeker van zün, dat de bezoe ker zich door niets zou laten weerhou den. Vreemd Is ook, dat hij zei te zullen wachten, desnoods tot in de nacht, doch niettemin na een Wein uur weg ging. Het is mogelük, dat rusteloosheid hem verdreef, maar het kan ook zün, dat hij alleen maar een kükje In mün heiligdom wilde nemen." „Zie je geen spoken?" vroeg ik laco niek, „Neen, mogelükheden. Onbescheiden is de man ook in hoge mate. Hü rookte verschillende van mün sigaretten en, vat sterker spreekt, hü" neusde rond op mjjn bureau. Gewone nieuwsgierigheid, Bram? Ongeduld en zoeken naar 6611 afleiding om dit te verdrüven? Of werd er gezocht naar iets bepaalds? En wat voor mogelükheden doen zich niet voor wanneer je een ogenblik dit laatste aanneemt?" „Ik dacht, dat jü altüd alleen op fei ten, nooit op vermoedens afging, Arie." „Mogelükheden zün nog lang niet altüd feiten, Brammetje, maar feiten hebben wel steeds een berg mogelijkhe den in zich. Wil je een nog onbekend feit dus opbouwen, dan kan je dat al leen door de mogelijkheden te schiften. Met vermoedens heeft dit niet veei te maken. Hoe het zü, het gordijn heeft een smal kiertje, een soort welkomst teken. En een sigaar in rust is na onze welbestede tüd waarlük geen verkwis ting." We rookten in stilte. Mün gedachten dwaalden door het doolhof, dat nu weer nieuwe, onbekende paden bleek te omvatten. Of het nu kwam door Arie's opmerking in de trein over het onbe wust gevaar lopen, dat de Hagenaar Van Bemmelen deed, ofwel door de herinnering aan de aanslag, die op ons gedaan werd, toen wü het huls van Waldhof verlieten, mün gedachten haakten zich vast aan een der mogelük heden, die tussen de vele, door A. A. veronderstelde, schuil ging. „Indien deze onbekende," hernam ik na een poos, „een afgezant van..., eh „Van onze vrïend uit Arnhem?" vulde Arie aan. „Dus verdiep jü je toch ook in gissingen, Brammetje?" „Dan zou hy ruimschoots de tüd ge had hebben ergens hier in de kamer een helse machine op te stellen,' ging ik onverstoord verder. „Wanneer onze Arnhemse vriend met helse machines werkte, waarom ging hü dan zo onaesthetisch te keer met een mes, toen hü mevrouw Groenewegen in haar slaap in de lucht kon laten vlie gen? Je moet nu niet dadelyk het aller gekste veronderstellen, Bram." „Hij zoü toch," hleïd ik vol „En bo vendien waarom liep jü de kamer zo rond?" Zün glimlach verried my, dat hü mün denkbeeld niet verworpen had, zonder het eerst zelf te hebben gehad. „Tja," zei hü- „Het blüft echter niet uitgesloten, dat de vreemdeling werke- lük een vreemdeling voor ons is, met andere woorden, dat hy komt voor een geheel nieuwe aangelegenheid." „Dat hij kèmt, zeg je. Niet dat hü kwam," onderstreept? ik nadrukkelük. leden. Al beseffen zü volkomen, dat de onbevredigende situatie althans ten dele een gevolg is van omstandigheden, welke de regering niet in haar macht heeft, en al waren zü van de goede wil van de minister overtuigd. Deze leden verklaarden zich ten «eer ste verontrust over de gang van zaken en zagen de toekomst, indien men zich tot de thans gebruikte middelen mocht blüven beperken, somber in. Verscheidene andere leden, die over de tot dusverre bereikte resultaten evenmin tevreden waren, stelden de vraag, of het niet mogelijk en wenselük zou zijn tot opheffing van dit minis terie over te gaan. Tegen deze beschou wing werd door vele leden aangevoerd, dat opheffing een onverantwoordelüke daad zou zün en voor de volkshuisves ting fatale gevolgen zou meebrengen. Van verschillende zyden verklaarde men met grote instemming te hebben kennis genomen van de verklaringen van de minister-president en de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, waar. uit bleek, dat de regering voornemens is de gemeenten in zeer belangrijke mate bij de wederopbouwwerkzaamheden in te schakelen. Ook ten aanzien van de volkshuisvesting achtten vele leden een grotere decentralisatie wenselük. Zeer vele leden hadden de indruk, dat zwarte lonen nog veelvuldig in het bouwvak voorkomen. Zü meenden, dat daartegen met meer kracht zal moeten worden opgetreden dan tot dusverre ge schiedde. Rheumatische pijnen ln armen en benen, neen, in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje the». (Adv.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3