Onlusten ontbrand tussen Haifa en Tel Aviv Communistische demonstratie in Parijs vond geen doorgang Spoorwegaanslag bij Arras was werk van deskundigen Levensminimum thans vastgesteld op 10.000 francs Anti-stakingswet aangenomen M0L0T0V ZORGT VOOR EEN VERRASSING Critieke in dagen op komst Ned. Indiö Vertegenwoordiger van Vaticaan bij de Ver. Naties? Hevig vuurgevecht in de huizen of achter barricades Demonstraties in Cairo Hij wil Potsdam en Yalta tot basis maken van vredesbesprekingen Onze eis: eerst concrete vorderingen inzake toepassing „staakt het varen Van dik hout zaagt men planken VERMISTE DAKOTA GEVONDEN Echter geen uitstel toegestaan Tot hoofd en hart Het weer Kinderbijslag verhoogd Franse reservisten opgeroepen DONDERDAG 4 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24017 Radioboodschap van de Paus TSJECHOSLOWAKIJE WIL EEN POLITIEK VAN VRIENDSCHAP Geen deelname aan de Balkanfederatie wmer STAATSLOTERIJ I Het gebed is voor iedere nood Ce I l weg tot uitkomst. j BUREAUX VAN REDACIIE EN ADMIisiiafRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand„ f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdfedacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroepers 16 cents per m.m noogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Terwijl het Woensdag in Jeruzalem iets rustiger was dan de dag tevoren, is er twaalf uur lang hevig gevochten door Joden en Arabieren in het grensgebied tussen de Joodse stad Tel Aviv en de Arabische stad Haifa, de z.g. armenbuurt, welke een gemengde bevolking heeft. Een grote groep Arabieren trachtte via de ar menwijk Tej Aviv binnen te dringen, doch werd door de politie en gewapende Joden tot staan gebracht. Er ontstond een hevig vuurgevecht, waarbij aan bei de zijden machinegeweren en handgrana ten gebruikt werden. De strijdenden verschansten zich ach ter inderhaast opgeworpen barricades of in de huizen, het vuur openend op ieder die zich vertoonde. De politie vuurde op ieder, die een vuurwapen droeg en pant serwagens verschenen in de straten. Mannen kropen langs de muren en ke ken voorzichtig om de hoeken van de naar Jaffa leidende straten om verdachte bewegingen te rapporteren. De Joodse verdedigingsbeweging Hagana en de oude illegale organisaties Irgoen en Stemgroep sloten zich aaneen om aan de Arabische aanval het hoofd te bie den. In de armenwijk werden Arabische eafé's en winkels door Joden in brand ge stoken. Door Arabieren werden drie Joodse huizen in brand gestoken. Als aasgieren zaten de Arabieren Woensdag in de vroege ochtenduren in Jeruzalem reeds op de vestingmuren bij de poort van Damascus, wachtend tot deze geopend zou worden. Het uitgaans verbod werd echter met 24 uur verlengd. De politie bewaakte alle toegangswegen tot het Joodse gedeelte en verijdelde een poging der Arabieren om' achterom het Joodse stadsdeel binnen te dringen. Jo den, wier winkels Dinsdag in brand ge stoken waren, stichtten op hun beurt brand in Arabische winkels in het Jood se stadsdeel. By de gevechten in Tel Aviv werden 7 Joden, waaronder een officier van de Hagana. en 7 Arabieren gedood. Er zou den 70 personen gewond zijn. In totaal zouden volgens onofficiële berichten bij de botsingen van de afgelopen dagen 13 Arabieren en 8 Joden zijn gedood en aan beide zijden minstens 100 personen ge- woud zijn. De raad van de Islanrietische universi teit van Cairo heeft een manifest uit gegeven waarin hij oproept tot de heilige oorlog. Er zijn eomité's ingesteld voor de training van vrijwilligers en voor de in zameling van gelden. De minister-president van Irak heeft verklaard, dat de Arabieren vastbeslo ten zyn de stichting van een Joodse staat te verhinderen. „Arabische troepen zullen oprukken om van Palestina een Arabische staat te maken. Noch Amerika, noch Rusland zal deze opmars kunnen stuiten." Ook andere Iraakse staatslieden hebben zich voor het voeren van een heilige oorlog uitgesproken. De secretaris der V.N., Trygve He, heeft bekend gemaakt, dat hij bij gele genheid van zijn reis naar Europa in Ja nuari een bezoek van enkele dagen aan Palestina zal brengen. Hij deelde mede, dat er geen speciale zitting van de Vei ligheidsraad zal worden gehouden om de onlusten in Palestina te bespreken. Tot secretaris van de uit vijf landen samen gestelde verdelingscommissie benoemde hjj de V.N.-expert voor de mandaten Ralph Bunche. De Britse minister van Koloniën heeft op vragen in het Lagerhuis geantwoord, dat hij hoopte, dat in Augustus de terug trekking der Britten uit Palestina ge ëindigd zou zijn. Hij hoopte spoedig een uitvoerige verklaring af te leggen. Op de vraag wat er zou gedaan worden om orde en rust te handhaven na de terug trekking gaf de minister geen antwoord. De Britse regering heeft geen reactie doen horen op de door de V.S. geuite vrees, dat de Sovjet-Unie troepen zou aanbieden ter verdediging van de Jood se staat. In welingelichte kringen ver wachtte men niet dat de regering om enige reden de terugtrekking der troe pen zou uitstellen. Koeten op de Boulevard Ney in Parijn zijn geen alledaags verschijnsel. Zij zijn bestemd voor de slachterijen en worden door de straten gedreven, daar de spoorweg staking vervoer per trein onmogelijk maakt. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw en meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatuur. Zon 8.3016.31, maan onder 13.58. De Amerikaanse Dakota, die sinds Vrijdag op een vlucht van Pisa (Italië) naar Frankfort vermist werd, is nabij Kusel (bij Kaiserslautem) gevonden. Het vliegtuig had 20 per sonen aan boord. Zondag 7 December 19 uur (West-Eur. tijd) zal Z. H. de Paus het Internationale Congres der Mariacongregaties te Bar celona via de radio toespreken. De Tsjechische minister van Buiten landse Zaken, Jan Masaryk, heeft in een interview met Ass. Press verklaard dat de in de Russische invloedssfeer gelegen Europese staten waarschijnlijk een los „regionaal verdedigingsverdrag" zullen aangaan, indien de Grote Vier er niet in zullen slagen overeenstemming te berei ken over Duitsland. De Slavische landen zouden in dat geval hun betrekkingen met de rest van Europa en Duitsland vol ledig moeten herzien. Tsjechoslowakije, zo zeide hij, wil een politiek van vriendschap voeren met al zijn buren, doch het zal niet deelne men aan een Balkan-federatie, waarover de laatste tijd geruchten gaan. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Vanmiddag bood het stadsbeeld in het centrum van Parijs een aanblik, die krijgshaftiger werd naarmate men het Paleis Bourbon naderde, waar om 4 uur de afgevaardigden de draad hunner in de ochtend afgebroken discussies om deze formalistische aanduiding van het bedrijf in de Kamer maar aan te houden weer gingen opvatten. .Een groot aan tal leden der Mobiele Garde, uitgerust met de strijdhelm, spiedde pleinen en straten af en controleerde voorbijgan gers. Een grote troepenmacht was ook verspreid over de industriële Westelijke buitenwijken. Naar de minister van Bin nenlandse Zaken Moch in een algemene uiteenzetting van de stand van zaken in de Kamer toelichtte, had hij deze maat regelen getroffen, daar zijn diensten in lichtingen in handen hadden gekregen, waaruit bleek, dat groepen arbeiders opgetrommeld waren om zich in massa te verzamelen rond het Kamergebouw. Naar verluidt, zou de bedoeling dezer demonstratie hebben moeten zijn de Na tionale Vergadering te pressen terug te komen op de uitsluiting van de commu nistische afgevaardigde Calas. Er is ech ter niets ^omeu opdagen. Door de com munistische fractie werd de verklaring van de minister van Binnenlandse Zaken met gejouw ontvangen. Monsieur Moch hoorde zich uitmaken voor leugenaar, hetgeen geen indruk op hem maakte. Met gelijk gejouw van dezelfde zijde werd zijn verklaring ontvangen, dat de communistische organisaties zo ongeveer overal in het land aan hun leden de raad hadden gegeven hun lidmaatschapskaar ten te vernietigen en in geval van ar restatie te ontkennen, dat zij lid van de partij zijn. Met name, aldus de minister, had de Communistische Federatie van het Noorden hiertoe order gegeven. Er moest in de geest van de ministeriële verklaring zeker verband worden gelegd tussen deze onthulling en die gedeelten zijner uiteenzetting, waarin hij de daden van geweldpleging, de bedreigingen en de redevoeringen van zekere politieke personen ter sprake bracht, die alle ten doel hadden het leven bij de sta kingsbeweging erin te houden. Ten aanzien van de spoorwegaanslag bij Arras, die afgelopen nacht een twin tigtal reizigers, waaronder een Russisch officier, het leven heeft gekost, moest echter het oordeel over de schuldvraag worden opgeschort, totdat men de be wijzen van de schuld in handen had. Volgens een aanvullende mededeling van de spoorwegdirectie staat het in ieder ge val vast, dat de aanslag het werk is ge weest van deskundigen. Inmiddels heeft vandaag het ministerie van Binnenlandse Zaken officieel de be schikking gekregen over de 80.000 man van de lichting 1946; na vannacht door de Raad der Republiek ongewijzigd te zijn aangenomen, is de desbetreffende eerste uitzonderingswet vandaag in het Staatsblad afgekondigd. Het wordt echter reeds betwijfeld of de regering hiermede O? r>e echtgenote van koning Leopold van België, prinses Rethy, en zijn dochter, prinses Charlotte, bezochten een Belgische tentoonstelling te Lausanne f Zwitserland). De twee prinsessen bij het verlaten van het tentoonstellingsgebouw. ook voldoende extra troepen ter beschik king heeft gekregen om de algemene vei ligheid en»de arbeidsvrijheid te waarbor gen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft b.v. moeten toegeven, dat een aan tal mijnschachten in het Noorden, die door de troepen „bevrijd" waren, weer aan opstandige stakerscommando's ver loren zijn gegaan. Men dient echter te bedenken, dat tot dusverre nog nergens de troepen opdracht of verlof hebben ge kregen gebruik te maken van hun vuur wapens. Uit de berichten blijkt inder daad, dat het meestal traangas is, wat in de uiterste gevallen de troepen aanwen den. Misschien is dit wapen niet zo neel veel efficiënter dan de brandslangen, waarmede b.v. in het Noorden de stakers hun stellingen verdedigen. Als „volko men vals" kwalificeerde de minister de berichten, dat op stakers zou zijn ge schoten; of dat te Avignon de troepen in plaats van tegen de stakers-bezetters op te treden zich met hen verbroederd had den, zoals door de communisten is rond gestrooid. Het zijn de beslissingen inzake de salariëring, vanmorgen door de Ministerraad genomen, die er mach tig veel toe zullen kunnen bijdragen om aan de stakingsbewegingen alle voorwendselen van maatschappelijke aard te ontnemen. De kinderbijsla gen worden met jngang van 1 De cember met 23 pCt. verhoogd, terwijl in principe het bedrag van 10.000 francs is aangehouden als nieuw per I Januari ingaand levensminimum. Tot dusverre gold ais dit mininj,um het bedrag van 7.000 francs, terwijl de C.G.T. als nieuw bedrag geëist had 10.800 francs. De regering heeft verder besloten, tezamen met de patroons- en arbei dersorganisaties. onverwijld een aanvang te maken met de bestudering van het gehele conflict van lonen en prijzen. Bovendien zal de regering morgen aan de vertegenwoordigers van 't Algemeen Ambtenarenverbond mededeling doen van haar plan tot herziening der sala rissen en van de rangindeling. Men hoopt, dat dit plan voldoende aan de verwachtingen der ambtenaren tegemoet zal komen om de algemene staking, waarmede hun verbond heeft gedreigd zo uiterlijk 4 December het revalorisa- tie- en herklasseringsplan niet was uitgewerkt. Naar United Press meldt heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall besloten John Foster Dulles, republikeins adviseur voor Bui tenlandse Zaken in Parijs 'n onderzoek te laten instellen-, Dulles die lid is van de Amerikaanse delegatie ter ministerscon ferentie te Londen zal vandaag naar Parijs vertrekken, alwaar hij met voor aanstaande autoriteiten, o.m. met pre mier Schuman en generaal De Gaulle zal confereren. De missie van Dulles heeft tot doel de stand te bepalen van de crisis in Frank rijk, die in grote mate ertoe heeft bij gedragen, dat de discussies over Duits land practisch zijn vastgelopen. In een communiqué van het Franse ministerie van de Strijdkrachten, dat Donderdagmorgen vroeg werd uitgege ven, worden ongeveer 80.000 reservisten van het leger, de luchtmacht en de ma rine opgeroepen, teneinde het hoofd te bieden aan de huidige politieke toestand. Deze oproep, die geschiedt krachtens een decreet van gisteren, is de eerste van de door de Franse regering voorge stelde maatregelen met het oog op de huidige situatie. Pierre Henri Teitgen, minister van Oorlog, zeide gisteravond in een radiorede, dat de manschappen zouden worden gebruikt om „het volk te beschermen tegen geweldpleging, moord en sabotage". Te 04.05 uur Donderdagmorgen heeft de Franse Nationale Vergadering met 413 tegen 183 stemmen „het wetsontwerp ter bescherming van de vrijheid van ar beid" goedgekeurd. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, 4 Dec. Toen gisteren de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken aan het eind van de discussie over het tweede punt van de agenda (voorbereiding van het verdrag met Duitsland grenzen en procedure) besloot het document over de procedure nogmaals terug te zenden aan de vergadering van hun plaatsver vangers, ter verdere behandeling en be studering, en op het punt stond over te gaan naar punt 1 van de agenda, het verdrag met Oostenrijk, waarover de plaatsvervangers inmiddels hun rapport hadden beëindigd, kwam tot grote ver bazing van de anderen Molotov met een officieel Russisch voorstel, dat men het vredesverdrag met Duitsland zou base reu op de besluiten van de conferenties van Potsdam en Yalta, en dat de vier regeringen, vertegenwoordigd in de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken, binnen twee maanden hun voor stellen met betrekking tot een basis voor de voorbereiding van het vredes verdrag met Duitsland zouden indienen bij de Raad van Vier. Toen Bidault als voorzitter om com mentaar vroeg van de anderen, heerste er een volkomen stilzwijgen, waarop Molotov zijn verbazing uitte over 't feit, dat de anderen blijkbaar zijn diep res pect voor Potsdam en Yalta niet deel den. Hij achtte het onjuist het besluit over een vrede met Duitsland gedurende onbepaalde tijd te vertragen, een vreemde opmerking, waar zijn verras send voorstel moeilijk iets anders kan betekenen dan een moedwillig verder uitstel van de beslissing. Marshall, die inmiddels van zijn ver bazing bekomen was, zei, dat het niet langer ging om brede generalisaties zo als die van potsdam en Yalta. Boven dien waren er veel punten, waarin de interpretatie van de besluiten, genomen te Yalta en potsdam, geheel verschil den. Hy achtte het nutteloos de oude discussies over deze meningsverschillen tussen Rusland en Amerika nog eens op te warmen. „Laat ons," aldus Marshall, „niet onze meningsverschil len van de laatste twee maanden her halen, maar doorwerken en proberen de geschillen uit de wereld te helpen." Toen Molotov de tegenstand zag van de andere drie, gaf hij zich gewonnen en trok het voorstel in. Men ging over tot de bespreking van het vredesverdrag met Oostenrijk om kort daarna de ver gadering te beëindigen. Inmiddels blijft het een raadsel wat Molotov met zijn zonderling voorstel be doelde. Het gaf hem weliswaar de ge legenheid voor een klein propaganda- speechje, waarin hy het deed voorkomen alsof alleen Rusland bezorgd was over het lot van Duitsland en over het berei ken van een spoedige vrede, maar de inhoud van zijn voorstel was zo duide lijk van vertragende aard, dat men niet kan aannemen, dat zijn Duitse publiek onder indruk zal komen van zijn goede bedoelingen. Was het omdat de vergade ring op het punt stond over te gaan tot het bespreken van het verdrag met Oos tenrijk, waarvan Rusland gewild had, dat het aan het einde van de agenda ge plaatst zou worden, maar dat tengevolge van een compromis vooraan werd ge plaatst om vervolgens terstond over te worden gedaan aan de vergadering van de plaatsvervangers? Of zocht hij een verdaging van de vergadering, om ge duldig de volgende twee maanden te kunnen afwachten of de communisten succes zouden hebben met hun cam pagne in Frankrijk? Tijdens de korte discussie over Oos tenrijk kondigde Bevin aan, dat Enge land thans bereid is het Amerikaanse standpunt te aanvaarden, dat schade aan bezittingen van Geallieerden in Oosten rijk niet minder geconpenseerd zou moe ten worden dan beschadigd bezit in Oos tenrijk toebehorend aan Oostenrijkse burgers. Woensdagavond omstreeks half zes botsten twee trams van de N.Z.H.V.M. tegen elkan der, waardoor één van beiden het loodje moest leggen en omkantelde. Persoonlijke on gelukken deden zich bij dit ongeval echter niet voor. De foto toont de omgekantelde wagen bij Sloterdijk. Officiële Nederlandse kringen noe men de drie komende dagen critiek in verband met de aanstaande Neder lands-Indonesische besprekingen aan boord van het Amerikaanse marine transportschip „Renville". Deze krin gen wijzen er op, dat de Nederlanders positief blyven vasthouden aan hu® eerder ingenomen standpuht, n.l. dat formele politieke onderhandelingen onder leiding van de Commissie van Drie van de Veiligheidsraad niet kunnen beginnen vóórdat concrete vorderingen zijn gemaakt bij de ten uitvoer legging van de U.N.O.-resolu ties om het vuren te staken. De gemeenschappelijke Nederlands- Indonesische commissie voor het staken van het vuren ontmoette gisteren een struikelblok in de vorm van het probleem der „eease-fire"-overtredingen rond de door de Nederlanders omsingelde „zak ken". Een Nederlandse bron verklaarde, dat Nederland zowel aan de Commissie van Drie als de Nederlands-Indonesische militaire teams verzocht had deze situ atie aan een onderzoek te onderwerpen. De republiek houdt vol, dat de gebie den in deze „zakken" nog steeds onder Indonesisch militair en burgerlyk toe zicht staan, terwyl de Nederlanders de omsingelde gebieden beschouwen als een onderdeel van het grondgebied, dat tijdens de campagne van Juli en Augus tus bezet werd. Nederlandse bronnen verklaren, dat Nederland 6 November de Commissie gewaarschuwd heeft geen schip naar hier te zenden, zolang het nog niet zeker was dat de order „staakt het vuren" verwezenlijkt kon worden. Zowel de U.N.O.-commissie als de republiek dringt er op aan, dat een onmiddellijk begin wordt gemaakt met de formele politieke onderhandelingen en men ver wacht, dat de vertegenwoordigers Maandag hun plaats op het schip zul len innemen. Van Nederlandse zijde wordt gezegd, dat ook de Nederlandse delegatie Maan dag aanwezig zal zyn, doch dat men zal blijven vasthouden aan het eerder ingenomen standpunt. „Het is niet onze bedoeling de besprekingen te vertragen, maar reeds enige weken geleden hebben wy onze politiek dul- delyk gemaakt. Dit sluit de voortzet ting van informele besprekingen niet uit, maar de formele onderhandelin- 1000: 2227 8110 8908 18547 400: 1123 1711 3309 9053 16744 17806 18526 f 200: 4713 7941 19950 20102 21351 100: 2535 3216 4109 5891 9170 10433 13808 15082 20248 gen dienen te wachten tot concrete resultaten inzake- de toepassing van de order staakt het vuren zyn bereikt", aldus een Nederlandse bron. Vandaag is van Nederlandse zijde ove rigens bekend gemaakt, dat een geluk kige overeenkomst is bereikt tussen Ne derland en de staat Oost-Indonesië. wel ke overeenkomst in de plaats komt van het basis-accoord, vastgelegd in de over eenkomst van Linggadjati. De nieuwe overeenkomst erkent de wettelijke basis van de Oost-Indonesische regering, om vattende Celebes, de Molukken en de Kleine Soenda-eilanden met inbegrip van Bali. Onze lezers zullen met belangstelling vernomen hebben, dat zy, indien de nieuwe vermakelykheidsbelas- ting doorgaat, voortaan 45 procent van hun entreeprijs voor de bioscoop moeten betalen, hetgeen betekent, dat zy voortaan 45 procent méér moeten be talen dan tot dusver het geval was. Want de bioscopen zelf denken er niet aan, de zware last te dragen en dit kun nen zy ook niet gezien de vele kosten die tegenwoordig op het bedrijf drukken. Bovendien hebben zij na de bevrijding slechts een geringe verhoging ingevoerd, omdat zij niet wilden profiteren van de algemene tendenz der prijsopjaging. Het spreekt vanzelf, dat zij hun geste van toen niet bepaald rykelyk beloond ach ten doca: de nieuwe maatregel der re gering. Mocht de dreigende belasting door gaan, dan betekent dit, dat het bios coopbezoek zo sterk zal afzakken, dat tal van zaken zullen moeten sluiten. Nu hebben wy nooit het standpunt in genomen, dat de film een stroom van beschaving over ons uitstort, maar wel is het steeds onze overtuiging geweest, dat de film daartoe in staat is en dit wordt met name in de Pauselijke Film breve uitdrukkelyk bevestigd. We heb ben dus de film te aanvaarden en er hard voor te werken, ofwel de film te loochenen en te verbieden. In geen geval echter moet men de film met minach ting bejegenen en er tegelykertijd profyt van willen trekken voor de schakist. Het is overigens volstrekt onjuist te zeggen, zoals de regering schijnt te doen, dat de film niet tot serieuze kunst in staat zou zyn, noch zelfs tot cultureel vermaak. Wie dit beweert, weet niet wat hy zegt en deze uitspraak strookt dan ook geenszins met de belangstelling, die de regering sinds de bevrijding voor de filmkunst aan de dag heeft gelegd. Is deze belangstelling echt geweest of ge fingeerd? Ziedaar een vraag, die ge motiveerd is, nu de film achtervolgd wordt door een belasting, die niet op gebracht kan worden en dus zyn doel missen zal. Mogen wy voorts even wijzen op de moeite, die de Ned. Bioscoopbond sinds de oorlog doet can de Nederlandse film productie op gang te brengen en in de goede zin te stimuleren. Hiertoe richtte deze bond een Culturele Advies Com missie in, die reeds zeer veel heeft tot stand gebracht en bovendien investeerde de bond een kapitaal van achthonderd duizend gulden in de filmfabriek Cine- tone, waar alle Nederlandse filmkun stenaars in volle vryheid kunnen wer ken. Welk een verschil met vroeger, toen het bioscoopbedrijf zich niet veel aan trok van de culturele betekenis van de film. Inplaats van te profiteren van deze gunstige en zeer lofwaardige tendenz, gaat de Nederlandse regering alles ver nietigen, wat tot het grote doel had kun nen leiden. En zy, die sinds jaar en dag met ijver en geestdrift gestreefd hebben naar de culturele verheffing van de film, kunnen opnieuw beginnen. Het is een fraaie figuur: de regering, die zich eindelyk eens ging interesseren voor de films, maakt van de eerste de beste gelegenheid gebruik de film om hals te brengen. Wij begrijpen dan ook ten volle de verontwaardiging, die in de kringen van filmbedrijf en van pu bliek heerst tegen de maatregelen, die geen zin en geen inhoud hebben, omdat ze móeten falen. Wil de regering de proef op de som nemen, laat zy de be lasting doorzetten met de ^nergie, een betere zaak waardig. Hetzelfde zou men kunnen zeggen over de zogenaamde kleinkunst, die evenals de film met 45 procent extra belasting ten dode is opgeschreven. De argumenten tegen deze belasting vindt men voor een goed deel in het boven staande aanwezig. Als de zware regens in Indië gaan vallen, is er kans op overstroming. De soldaten van de buitenpost werpen „versterkingen" op om het hemelwater buiten het bivak te houden. Het rechtse Italiaanse blad ,X'ora dYtalia" bevatte Woensdag een bericht, volgens hetwelk Z.H. de Paus gedurende zijn verblijf op Castel Gandolfo nieuwe plannen heeft opgesteld voor de buiten landse politiek van het Vaticaan. Deze plannen zouden o.m. inhouden dat het Vaticaan, ondanks het feit, dat de nadelen beseft worden, zyn morele steun zou geven aan de Verenigde Naties en zou overgaan tot de benoeming van een vertegenwoordiger by de V. N. Een belangrijk punt zou volgens het blad verder zijn de juridische status van de missionarissen. In het nieuwe programma wordt vol gens het blad nader de houding van het Vaticaan tegenover het communisme en de door communistische regeringen ge regeerde landen gepreciseerd. De Paus zou nadrukkelijk vaststellen, dat de Kerk nimmer een anti-Russische op positie zal voeren, doch zich zal ver dedigen tegen de anti-christelyke leer stellingen van het communisme. Verdere punten van het program zou den zyn: Een scherpe oppositie tegen de theorie, dat het communisme door een oorlog behoort te worden vernietigd. Uitnodigingen zouden worden gedaan om te beraadslagen over de noodzake lijkheid, Duitsland niet uit te sluiten van het internationale overleg. Amerika zou verzocht worden meer hulp te verlenen aan de zwaarst getrof fen landen. Het blad verneemt tevens dat de Paus kort na Kerstmis wil confereren met de nuntii in de belangrijke wereldsteden. ...De leider van de politieke afdeling van de Koreaanse democratische partij in de Amerikaanse zone, is Dinsdag in de tuin van zyn huis door onbekenden neergeschoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1