Woningprobleem weer eens op het tapijt Ka jotters moeten de wereld veroveren Blijde entree van de in Amsterdam Sint Goede zaken Huisvestingsbureau reikt maandelijks 500 vergunningen uit Geslaagde districtsbijeenkomst van de K.A.J. Barkeeper maakte het al te bar Hoe spelen de R.K. clubs? Schot in de berechting Levenslang geëist tegen ex-journalist AGENDA" Hij verkocht meubilair dat hem was toevertrouwd ver beneden de waarden TRAM GEKANTELD DONDERDAG 4 DECEMBER 1947 PAGINA 2 GEMEENTERAAD Burgerlijke Stand Paedagogisch concert der H.O.V. Kolendampvergiftiging Spreekuur burgemeester LEZERS KLIMMEN IN DE PEN Van reinigen en reinigen -ROLLUIKEN Vraagt DIST RIBUTIENIEUWS Plechtig Lof in kathedraal Sinterklaasfeestt R.K. Middenstand 93 gemeente-ambtenaren SCHIPPER NAAST GOD Jan de Hariog's spel in Haarlem HEEMSTEDE „Feestvieren in het gezin" „Hard tegen hard" „St. Bavo" Weg AmsterdamDen Haag Justitie in de Tiveede Kamer BESOMMINGEN LICHT VERDEELDE MARKT Weer of geen weer, het is nu al geruime tijd zeer druk in de winkelstraten en de verkopers of verkoopsters brengen hun tijd niet m ledigheid door. Wij hebben by een aantal winkeliers informaties ingewonnen over de zaken die zij dit jaar, ter voorberei ding van hét Sint Nicolaasfeest doen en overal deelde men ons mede, dat het geld in jaren niet zo gerold heeft. Men heeft ae fndruk, dat er heel wat spaar geld in goederen wordt omgezet, want menigmaal maakt een klant de opmer king: je kunt nu weer wat waardevols krijgen en wat hebben we aan het geld' De spaarcampagne, die overigens een pover resultaat heeft geoogst, heeft daar door wel een geheel averechtse uitwer king gekregen. Op onze vraag of het publiek kieskeuriger is geworden in de keuze van het geschenk, liepen de ant woorden uiteen. Een winkelier meende, dat het degelijke, maar duurdere goed geprefereerd wordt en een ander meen de, dat het dure goed voor de meeste klanten niet te betalen is. De dagen van „een meter boeken, komt er niet op aan wat" blijken echter voorbij te zijn, waar niemand om 'zai treuren. Men gaat ook eerst bij verschillende adressen kijken vooraleer tot kopen te besluiten, waaruit weer een vergelijking van de prijzen volgt. Wij hebben dan oofe de indruk dat er weer scherp naar de kostprijs gekeken wordt. Om een voorbeeld te noemen. Op bepaalde arti kelen moet de winkelier de weeldebe lasting berekenen, die hij echter op de klant verhalen mag. Maar niemand zegt, dat hij het doen moet en daaruit ontstaat nu weer de concurrentie. Met de inkoop zullen we veel voor zichtiger te werk moeten gaan, hoorden wij weer elders verkondigen. Al deze factoren wijzen op een terugkeer van gezond zaken doen, waar allen tenslotte voordeel uit zullen trekken. Intussen wordt na deze kcophausse een ernstige terugslag verwacht, want als de spaar- duiten op zijn, valt de koopkracht naar beneden. De verstandige zakenman staart zich dan ook niet blind op de winst van het ogenblik, maar kijkt vooruit en reserveert. Tenslotte is ons gebleken, dat de win kelsluiting om 8 uur geen succes is. Tus sen zes en acht eten de meeste mensen, zodat sluiting om 10 uur, zoals in Am sterdam, meer waarde heeft. Een meer derheid vindt 6 uur echter welletjes en heeft op dat uur de deur op slot ge daan. Woensdagmiddag is de Haarlemse gemeenteraad in openbare vergade ring bijeengekomen onder voorzit terschap van de nieuwe burgemeester, mr. P. Cremers. Een groot aantal stukken ging fn het begin van de zitting onder de hamer door, o.a. de aflossing en het aangaan van geldleningen, de jaarstukken over 1946 van enkele woningbouwverenigingen, de verhoging van de credieten, nodig voor dé bouw en het herstel van wonin gen, de verhoging van de posten voor het onderhoud van huurgronden en ge bouwen, behorende tot het gemeentelijk grondbedrijf, het herstel van dammen en duikers van de Zomerpolder, de aan schaffing van leermiddelen voor het Coornhertlyceum en de vaststelling van een verordening, regelende de ver plichting tot aangifte van vrijkomende woningruimte. De overige duur van de vergadering werd het woningprobleem besproken en van alle kanten toegelicht. Een en ander stond in verband met de aanvulling van de bouwverordening, welke inhield, dat in de nieuw te bouwen huizen een dou che- of badruimte dient te worden aan gebracht, en met de vaststelling van de voorschriften inzake toepassing van artikel 1 van de Woonruimtewet 1947, dat de aanvragen der vergunningen re gelt. Wat het eerste betreft maakte het raadslid Klein Schiphorst (K.V.P.) de opmerking, dat de inrichting van een arbeiderswoning met een douche- of badcel moeilijk uit te voeren Is, als Den Haag een maximum-bouwprijs van f 35 per kubieke meter vaststelt en boven dien de toegestane ruimte steeds drukt. Voor het eerst kwamen gister avond in 't gebouw van de H.K.B. te Haarlem de Kaj otters uit het district Haarlem bijeen, en de zeer velen, die aanwezig waren, zijn in hun verwachtingen niet teleurge steld Het programma, dat, zoals de leider van de avond, kajotter Spruyt, het in zijn openingswoord uitdrukte, een „probeersel" was, slaagde volkomen, temeer daar de hoofdschotel van de avond gebracht werd door pastoor Donsen uit Sin- ceny (Frankrijk), die een en ander kwam vertellen over het werk der Katholieke arbeidersjongeren in Frankrijk, verenigd in het J.O.C. De band van „The jolly jokers" oracht spoedig een vrolijke stemming, waaraan „De drie vrolijke Kajotters" met hun kostelijke liedjes het hunne toevoegden. De film over het K.A.J.-congres van 1946 bracht ïdlen weer even terug naar die regenrijke, maar daarom niet min der zegenrijke dag in het Olympische stadion te Amsterdam, toen daar de dertigduizend hun enthousiaste en mas sale betoging hielden. En was dat zelfde enthousiasme op de aanwezigen weer overgeslagen, nog krachtiger werd dit versterkt, toen pastoor Donsen zijn even interessante als levendige beschouwing hield. Was het in 1924 de Belgische priester ONDERTROUWD: W. Koelemejjer en G. Toutenhoofd; J. A. Lndwehr en C. Haan; C. Muis en A. Timmerman; C. W. van den Broek en J. P. Warner; H. H. M. Kubbinga en H A. Nuijten; G. W- Deen en W. C. van der Wal; G. Span jaard en A. J. de Graaf f; A. J. Ottho en A. E. Scholtz; J. J. van Sonsbeek en M. L. Fortgens; S. van Rees Vellinga en B. W. Staal; G. C. Janssen en J. van Roo- de; R. V. van der Mije en W. van Mier- lo; A. Wildschut en G. Sljjver; E. A. Vos en C. Rijkers; J. van Es en W. Bergsma; G. Smits en M. G. G. Coeckel- bergh; P. J. Wardenaar en J. W. Ver steeg; R. Hoefsmit en J. Hendriks; J. Bakker en D. M. van Groningen: J. Duursma en A. Sijpestjjn; J. Hoekstra en K Oosterdijk; A. P. Lankhof en J. Baas; H. Hoofiën en M. Vos; G. van de Bunt en C. P. Rooyers; L. P. Hamer de la Brethonière en G. Knopers; A. Mars en H. J. Schumacher; J. Koke en G. Kuipers. GEHUWD: B. T. Lefferts en H. C. van der Hulst; M. van Gulik en J. E. Der- nison; J. J. Bax en M. C. Oskam; G. G. van der Weyden en H. A. Vreenegoor; C. P. J. Castricum en E. Slot; J. F. Ca- tau en H. G. Louwerens; W. H. van Leuven en H. van Halen; P. J. Deken en A. G. Rood; T. A. Suurendonk en 3. M- van Haneghem; G. Horselenberg en G. Klinkhamer. GEBOREN: M. A. SchefferOexeman z; J. KloosBruün z; M C. van der Weidenvan Wielingen z; E. Koutvan der Laan z; A. D. van den BraakVan Ophem z; A. Cadandtde Ridder z; H. M. Boeke—Ruinen d; R. Prins—Van Coevorden d; M. J. A. van Dantzig— Jansen d; W. Möhringer—Berendregt d; A. M van der PuttenBosman d; T. Verzyiberg—Van Dalfsen d. OVERLEDEN: J. G. Vaars, 68 J., Crayenesterlaan; G. van EgmondKooy, 57 j., Eindenhoutstraat; P. H- van Roo- den—Van den Berg 35 J., Kamperlaan. ZANDVOORT GEBOREN: A. Paap en E. Wlllemse, d; E. Stokman en A. M. Kokkelkoren, d; I J. de Wilde en A. A Vuyk, d; J. Bak ker en M. J. I. Leeuw, z; N. Bos en L. J. Slagveld, s. ONDERTROUWD: A. van Kwawegen en S. C. Drommel. GETROUWD: S. van den Bos en C. M. ter Wolbeek; P. Harder en C. J. van der Mije. Jos. Cardijn, later benoemd tot Kanun nik, die in zijn land de katholieke ar beidersjongeren in één verband ver enigde, in 1927 stichtte abbé Guérin zijn bekende J.O.C. Dank zij de bijzondere sympathie, die Z. H. de Paus de jonge beweging toedroeg, breidde deze zich zowel in België als in Frankrijk spoe dig uit en volgden ook andere landen dit voorbeeld. Zo was het mogeiy'k, dat de J.O.C.-ers bij hun 10-jarig be staan in 1937 een grandioos congres konden beleggen, dat drie dagen duur de. Spreker wees er op, dat, dank zij de uitstekende geest in de J.O.C., de invloed en de kracht van haar 250.000 werkende leden en 1200 aalmoezeniers bijzonder groot en ook zichtbaar is. In alle landen ter wereld, Rusland uitgezonderd, hebben de jonge Katholie ke arbeiders zich verenigd. Zowel in Afrika en Alaska, als in China en Italië hebben zij een hecht front ge vormd tot het uitdragen van hun eigen beginselen. In dit verband bracht pas toor Van Donsen naar voren, dat de strijd van de K.A.J. niet moest gaan tegen het ideaal van anderen, maar al lereerst vóór dat van haar zelf. Geen negatief, maar uitsluitend positief werk. En herinnerend aan de woorden van Kan. Cardijn, dat de ziel van één jon ge arbeider voor God meer waard is dan al het goud van de aarde, sprak hy het als zijn overtuiging uit, dat de kajotters over heel het front de wereld zullen veroveren. De jongens en meisjes van de hoogste klassen van enkele Haarlemse lagere scholen werden gistermiddag 1" de ge legenheid gesteld, dank zsy de Vereniging voor Muzikale Ontwikkeling der School jeugd, in het Gem. Concertgebouw een paedagogisch concert by te wonen, dat de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam gaf. Het programma, dat dezelfde werken vermeldde als het orkest des avonds uit voerde, was interessant en leei-ijk. Ma rinus Adam expliceerde de jeugdige, niet altyd rustige schare aan de hand van de muziek, welke in moeilijkheid op klom, de opbouw van een symphonie- orkest. Hy liet de verschillende instru menten tonen en achtereenvolgens de strykers, de hout- en koperblazers een demonstratie geven. Dit alles gesohied- d» op een wyae, dat de jongens en meis jes er ongetwijfeld veel van moeten hebben opgestoken. Allereerst werd dan ten gehore ge bracht de „Sinfonia Pastorale" van Tar- tini voor strijkorkest, die gevolgd werd door het Adagio uit het ballet „Prome theus" van Beethoven, waarin vooral harp, fluit, clarinet, fagot en cello naar voren kwamen. Tenslotte hoorde de jeugd „Tableaux d'une exposition" van Moussorgski, een werk, dat door de be tekenis-olie, aardige inhoud van de on derscheidene* delen tot de verbeelding van de jongelui zou moeten spreken, maar toch qua muziek niet zo gemak kelijk te begrijpen is en het gehoor van het jonge volkje minder ligt dan de Sinfonia en het Adagio. A. S. Gisteravond omstreeks half 11 kwam er een late bezoeker by de 78-jarige weduwe, M.E.H. in de Grote Houtstraat. Hy vond haar in bewusteloze toestand en rook in het vertrek een sterke ko lendamp. Daar hy het ergste vreesde, verwittigde hij een dokter en de G.G.D., die beide spoedig ter plaatse waren. Met een zuurstofapparaat werd ge poogd de vrouw weer bij te brengen, doch het mocht niet meer baten. Het slachtoffer was reeds overleden. Het spreekuur van de burgemeester ■an Haarlem is vastgesteld des V'rij- dags van 1011 uur. Als de gemeente dus geen hulzen met badcellen mag en kan bouwen en de particuliere bouwer straks volgens de gemeenteverordening douche- of bad- rulmten moet aanbrengen, zullen deze particuliere woningen beter zyr. aan die, welke de gemeente heeft gebouwd. By de stichting van nieuwe huizen zal ook aandacht geschonken worden aan de aanleg van de waterleiding, ten einde vorstschade te voorkomen. Dit Is volgens spreker geen gemakkelijk vraagstuk. Hy zou willen adviseren, dat er meer tapkraantjes in de toekomst worden aangelegd. In zyn antwoord zeide wethouder Ar.- genent, dat Den Haag zelf sterk aan raadt in ieder nieuw huis tenminste een douche-cel In te richten. Er zal alleen vrijstelling hiervan gegeven worden in enkele gevallen, zoals by de bouw var. woningen voor ouden van dagen en a-socialen. Indien het echter in het geheel niet mogelijk is een dergeiyke ruimte aan te brengen, dan zal men gedwongen zijn ontheffing te verlenen. De behandeling van de Woonruimtewet 1947 ontlokte menig Taadslid een klacht of een wens. De heer Noordhoff (P.v.d.A.) zou, ten eerste, graag een beroep zien openge steld op de beslissingen van het Huis vestingsbureau en, ten tweede, een on derzoek betreffende het honorarium van de makelaars, dat in verschillende geval len betaald moest worden door woning gegadigden, zonder dat er van tussen komst van een makelaar sprake is ge weest. Spr. zou het standpunt van B. en W. daaromtrent willen vernemen, want het gaat toch niet aan, dat een makelaar f 15 ontvangt voor diensten, die hy niet bewezen heeft. Het raadslid Proper (C.P.N.) diende een amendement ondersteund door enkele zyner partijgenoten, dat het voorstel bevatte jaariyks een commissie te benoemen uit de burgery, welke tot taak heeft de aanvragen voor woningen te toetsen, waarna de toewyzing in samenwerking met het Huisvestingsbu reau zal kunnen geschieden. Het lid Proper meende, dat het Huisvestings bureau, dat de volle zwaarte van de crl- tlek op zich krijgt, op de duur het ver trouwen van de gemeentenaren verliest. De heer Hooy (K.V.P.) was de over tuiging toegedaan, dat elke aanvrager, die geen vergunning heeft gekregen, on tevreden is, onverschillig of de gemeen te, het Huisvestingsbureau of de voor gestelde commissie ae zaak heeft afge wezen. De commissie zou elke aanvraag kunnen onderzoeken, wat In de practyk onmogelijk is, of kunr.en afgaan op de adviezen van de ambtenaren van het bureau, waardoor ze eigenlijk overbodig is. Mevr. van Eek (P.v.d.A.) onderstreepte de makelaarsgeschiedenis en de heer Albrecht (P.v.d.A.) betoogde, dat men door het instellen var.- een commissie de verantwoordelykheid van B. en W. zou wegnemen, hetgeen onjuist zou zyn. Wethouder Angenent kon zich geheel verenigen met de opmerking door het raadslid Noordhoff over het honorarium van de makelaars gemaakt en verklaar de, dat dit natuurlyk alleen dan betaald dient te worden, wanneer er inderdaad werkzaamheden zyn verricht. Wat het amendement-Proper aar.gaat, was de wethouder van mening, dat een commissie misschien de eerste paar maanden het volledige vertrouwen van de bevolking zou genieten, maar dit da- delyk zou verliezen als er één aanvrager is, die zich verongelykt volet. Bovendien zal zo'n commissie de gang van zaken belemmeren, hetgeen duidelyk wordt als meft weet, dat thans maandelyks ongeveer 500 ver gunningen worden uitgereikt, wat in sluit, dat circa 2000 aanvragen tezelf dertijd moeten worden afgewezen. Indien een commissie al deze verzoeken om vergunning terdege bestudeert, dan is het te begrijpen, dat de werk zaamheid vertraagd wordt en wel in sterke mate. Met 28 stemmen tegen en 8 vóór werd het amendement verworpen. De twee voorstellen van B. en W. wer den, nadat enige redactiewijzigingen waren aangebracht, met algemene stem men goedgekeurd. By het voorstel gelden ter beschik king te stellen voor de bouw van 21 middenstandswoningen aan de Pleladen- straat, welke huizen voorlopig zouden worden ingericht voor bewoning door twee gezinnen, verzocht het lid Bakker Schut (P.v.d.A.) het woord „voorlopig" te wyzigen in „voor ten noogste 15 jaar". Aldus werd besloten. Wethouder Schreurs antwoordde ten slotte op enige vragen van het raadslid Hooy (K.V.P.) betreffende de toepassing van het vastrecht-tarief voor etalage verlichting. Het Electriciteitsbedry f heeft, volgens spr., met de moeiiykheden, die zouden kunnen voortspruiten uit een vastrechtregeling, rekening gehouden en zal, zolang de toestand op verüchtings- gebied niet normaal is, zo soepel moge- lyk zyn. Tot directeur aan de H. B. S.-B werd benoemd de heer K. Gorter, die reeds als leraar aan deze school verbonden was. Ongeveer drie weken geleden werden van de Jan Gijzenvaart tot aan de Delft, langs de Rijksstraatweg, de rioolputten uitgeschept en het vuil, bestaande uit modder, zand, stenen en glas werd op het trottoir gedeponeerd. De lieve jeugd maakte er een speelobject van en kwam tot groot ongerief van de moeders met zeer smerige schoenen thuis. Het ledigen van de putten was een uitstekend werk, vooral nu het sneeuwseizoen in aantocht is, maar waarom heeft men het vuil niet meteen weggehaald? Bij de halte van de autobus tegenover het zusterhuis „St. Catharina" moeten de mensen in de modder wachten. Laat de directeur van de Reinigingsdienst, die zo prachtig A gezegd heeft, nu ook B zeggen. Bewoners van Haarlem-Noord BIOSCOPEN Rembrandt: Het lied van Ber- nadette (a. 1.) 2.30 en 7.30 u. C o e- m a-Palace: Tarzan overwint (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lux or: Circus- bloed (18 j.) Zaterdag en Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2 30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Het doornige pad (18 j.), Zondags: 2, 4 30, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 1 en 9.15" u. City: De eilandprinses 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theaier: De greep naar de macht (18 j.), 230. 7 en 9.15 u. L«ldsch«gracM 101-105, AMS UI. 32077.31980 VRIJDAG 5 DECEMBER HAARLEM (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Gen t/m Go, 8.30—12.15 en 2—4.45 u. BLOEMENDAAL (Hartelustschool) uitreiking bonkaarten en schoenenbon nen A-B, 9—12.30 en 2—4 u. HEEMSTEDE (Binnenweg 160) uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen 9—12.15 u. Do—Du en 2—4.30 u. rest. D. Het Parochieel Zangkoor „Cantate Do mino Canticum Novum" van de St. Wllli- brordus buiten de Veste, Amsterdam, zal tijdens het plechtig lof in de kathedraal „St. Bavo" te Haarlem Zondag 7 De cember a.s. onder leiding van zijn di recteur Theo v. d. Bijl en met medewer king van de organist Albert Thoenls, een aantal gezangen uitvoeren, o.m.Jesu Dulcis, Litanie v. d. H. Maagd en Magni ficat. Twee honderd vijftig kinderen van leden der R. K. Middenstandsvereniging zongen Woensdagmiddag uit volle borst Sinterklaasliedjes in de Kroon zaal van Brinkmann. Toen ze genoeg gezongen hadden kwam de Heilige Man hoe kon het anders persoonlijk met niet minder dan drie zwarte pie ten de bijeenkomst bezoeken. Hij ver telde, dat zijn paard van dek geslagen was en dat hij nu zolang de geit van de Prinses, die zij op haar beurt van de Prins Bernhardkapel ten geschenke had gekregen, mocht lenen. Een paard was echter toch maar alles. De kinde ren mochten hem een hand geven en ieder een mooi presentje in ontvangst nemen. Sint Nicolaas keek met belang stelling naar een aantal mooie films en liet zich de chocolademelk en ver snaperingen mèt de jeugd best sma ken. Het was een vrolijke middag, waar van het bestuur veel plezier beleefd zal hebben. Toen gevraagd werd welke attractie de kinderen by de viering van het 40-jarig bestaan der vereniging het liefste hadden, bleken de meningen verdeeld te zijn tussen toneel en film. Dat is al een heel ding voor het to neel! Hedenmorgen zyn ten stadhuize 93 gemeente-ambtenaren, die in de bezet tingsjaren een jubileum hebben ge vierd, maar niet wensten te worden toe gesproken door de toenmalige burge meester of wethouders, op hartelijke wijze gehuldigd. 88 heren, die hun zilveren jubileum hebben herdacht en 5 die reeds 40 jaar in dienst van de gemeente zyn, werden in de oude raadszaal ontvangen. Wet houder D. Geluk sprak hen toe, bracht de oorlogstijd in herinnering en zei, dat het gemeentebestuur het op prijs stelt, allen, die om hun werk ten bate van de gemeenschap, om hun plichtsvervul ling en om hun principiële houding waardering verdienen, een oorkonde aan te bieden. De wethouder complimenteerde de aanwezige ambtenaren en overhandigde j hun de gemeentelijke oorkonde. In September van dit jaar moest mevr. W„ wonende aan de Fred. Hendriklaan te Haarlem, plotseling voor een familiebezoek naar Ame rika vertrekken. Zij vond de 27- jarige barkeeper J. v. V. uit Am sterdam bereid, tijdens haar afwe zigheid op het huis te passen en stelde hem daartoe de sleutels ter hand en gaf hem een bedrag van ƒ525.met de opdracht dit in de safe op te bergen. V., die zonder werk was, gaf zy bo vendien een bedrag van 150.om in de eerste tyd in zyn levensonderhoud te kunnen voorzien. De barkeeper kweet zich aanvankelijk goed van zijn taak en deponeerde het geld in de brandkast. Hy kon echter de verlei ding niet lang weerstaan en reeds de volgende dag eigende hij zich het geld toe en maakte dit in Amsterdam op. Spoedig zat hy weer zonder geld en hy kwam er daardoor toe om vrijwel het gehele meubilair, een fiets, linnengoed en een electrisch fornuis te verkopen. In totaal ont ving hij voor deze goederen, die een waarde hadden van ongeveer 20.000 een bedrag van 4650. Toen mevr. W. zeven weken later uit Amerika terugkeerde, kreeg zij op haar bellen geen gehoor en besloot toen in haar eigen huis „in te breken". Zij De schrijver van „Hollands Glorie" zette reeds in 1939 het toneelspel „Schipper naast God" op stapel en de oorlog veroorzaakte heel wat moeilijk heden voor de uitwerking. Dat is de reden waarom dit thans weer zo actuele spel eerst nu in ons land zijn première beleeft, nadat het al meer dan twee jaar in Lenden op het program staat. Het gegeven is actueel, want het be handelt het troosteloze lot van Joodse emigranten, die nergens in de wereld onderdak kunnen vinden. Nu is het de „Exodus", in 1938 waren het de 146 Joodse opvarenden van Hartog's fanta sie-schip „Hoop voor Allen", die vlucht ten voor de Nazi's, maar overal terug- gestoten werden De schrijver heeft zich daarbij zeer diep bezig gehouden met het probleem der naastenliefde en hij plaatst de door en door christelijke kapitein Joris Kuiper tegenover vele atheïsten, van wie er een o.a. de stel ling verkondigt „dat men Christus met nodig' heeft om fatsoenlijk te leven". Moet deze christelyke kapitein terug varen naar het rijk van Hitier? Hij wei gert, maar het aantal zelfmoorden onder de Joden dreigt groot te worden, de bemanning wil gaan muiten en er is geen enkel uitzicht meer. Dan stelt hij vast, dat het Gods wil is zijn schip in de lucht te laten vliegen, opdat de Joden dan door een Amerikaans oor logsschip zullen worden opgepikt. De Hartog herhaalt in zijn dialogen enige malen de opmerking „God spreekt zichzelf in de Bybel herhaaldelijk tegen" en hy laat dat een dominee, die vast in de leer is, debiteren. Hij zou op verschillende plaatsen met minder aan dikken van dit tere onderwerp meer bereikt hebben o.a. wanneer hij de ge schiedenis van de Heiland en de cocos- noten achterwege had gelaten. Ondanks de zwakke plekken, rijp voor een openbaar debat, heeft hij een sterk stuk geschreven, dat het publiek uitermate weet te boeien door drama tische kracht en even weet af te leiden door wat gezonde zeemanshumor. Hoe groot zouden de gevaren van mislukken echter geweest zyn, indien een acteur als Cor v. d. Lugt Melsert de kapitein niet gespeeld had. Deze figuur 'bezit alles om melodramatische effecten op te roepen, maar v. d. Lugt hield de hoekige, eerlijke, diep-gelovige Fries binnen het gareel, waardoor een creatie bij de vele, die wij van hem kennen, gevoegd is. Johan Kaart zagen we ook weer terug, ditmaal als een on verschillige, stoere machinist, met een mond vol grote woorden en een hart van goud. Hij behoort tot de besten van „Het Nederlands Toneel". Men heeft ons verteld, dat de scheepsjongen Wim Poncia zó uit een havenkwartier ge grepen is om deze rol te spelen. Natuur lijk spel werd daardoor verkregen, ter wijl bovendien talent bewezen werd in de aangrypende scène, wanneer hij al leen op het halfduistere toneel biecht en bidt en er niet los van kan komen. We werden daarbij sterk herinnerd aan de monoloog van „Boefje" in de cel. Een fijne, waardige figuur was de Rabbijn van Iwan Raskolnikov, scherp en strie mend was de dominee van Theo Vink, terwijl de anderen niet byzender op vielen. Aan het eind der voorstelling verscheen de schryver naast Cor v. d. Lugt Melsert op het toneel en toen kon de volle schouwburg niet ophouden met applaudisseren. Haarlem schonk Jan de Hartog bloemen, als eerste grote stad waar „Schipper naast God" zyn triomf begon. V. W. kwam tot de ontstellende ontdekking, dat haar woning bijna leeg was. Onmiddellijk ging zij naar Amster dam, waar ze V. in een of andere ge legenheid wel meende te kunnen vin den. Zij had al gauw succes en leverde hem direct over aan de politie. Voor de Haarlemse rechtbank, waarvoor V. zich hedenmorgen had te verantwoor den, gaf deze het hem ten laste gelegde volkomen toe. Hoe kwam u er toe? „Ik speelde roulette in Amsterdam". Het bleek, dat verd. onder "Se naam Goedkoop de meubels aan opkopers in Haarlem had verkocht. Deze waren er vast van overtuigd, dat de heer in né gligé, die hen open deed, inderdaad de eigenaar was. Bij het verhoor van mevr. W„ die als getuige optrad, vertelde deze, dat de barkeeper haar een jaar tevoren ook al eens had opgelicht en wel voor een bedrag van 2300. De Officier vroeg zich af of V. wel toerekenbaar is. Hy gaf de recht bank in overweging, alvorens uitspraak te doen een psychiatrisch rapport in te winnen. Mocht de rechtbank daartoe niet overgaan, dan eiste hij" een jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 18 December. Bij het in de maand November te Amersfoort gehouden examen voor het politiediploma slaagden de heren K. Bultena. A. Groenenberg, J. van de Horst, E. Holtslag, K. Neuteboom, B. Veenkamp, P. v. d. Vaart, A. de Jong, P. Heinsbroek. Allen zijn werkzaam bij de Haarlemse politie. In de vergadering, die de E.V.C. gister middag te IJrr.uiden belegde, werd met algemene stemmen besloten niet uit te varen. Hedenmorgen houdt de Centrale Transportarbeidersbond een vergadering, die naar verwacht wordt, aan de vissers zal adviseren, wel zee te kiezen. Mevrouw W. BlombergZeeman zat Woensdag 10 December, des avonds 8 uur, In het Volkskoffiehuis voor de leden van de Vereniging voor Huishoudelyke Voor lichting een lezing houden over „Feest vieren in het gezin". Ten bate van de Niwin te Heemstede gaf de toneelvereniging „Nut en Genoe gen" Woensdagavond een zeer goed ge slaagde opvoering van „Hard tegen hard", een toneelspel in drie oedryven van René Bosch, dat een goede strekking heeft en een zeer goede vertolking ge noot. Na afloop van het spel, waarin de gedegen ouderwetse opvattingen van de vadr uiteindelijk triomfeerden over de moderne waanwijsheid van de kinderen, huldigde de vice-voorzitter van het Ni- win-comité, de heer A. J. v. Houten, de toneelvereniging voor het mooie werk ten bate van een nog mooier doel en overhandigde mevrouw Beck, die een hoofdrol had vervuld een fraai bloem- stukje. De korte pauzes tussen de bedryven werden muzikaal gevuld door het en semble v. Strien, dat er in slaagde een goede stemming in de zaal te krygen. Onder zeer grote belangstelling verga derde Woensdagavond in het R. K. Ver enigingsgebouw de Dam- en Schaak club „St. Bavo." Het overzicht over het 30e verenigingEjaar was zeer gunstig en het klein nadelig saldo zal in het ko mend verenigingsjaar worden wegge werkt. De plannen voor de theoretische lessen vonden een zeer gunstig onthaal en de heren B. H. Stevens en Ge Zon neveld zullen deze lessen op nader te bepalen avonden geven. De aspirantenafdeling is oegonnen met 16 leden en by de volwassenen gaven zich niet minder dan 18 nieuwe leden op. Nadat de aft radende be stuursleden, de heren J- Janus, secretaris en B. H. Stevens, commissaris als zoda nig waren herkozen, werden de onder linge clubkampioenschappen vastgesteld Een drukke rondvraag over het komend winterprogramma, waaraan iedereen zal medewerken en een pittig slotwoord van de voorzitter, de heer J. J. Warmerdam, vormden hét einde van deze succesvolle jaarvergadering. De Oostelijke rybaan van de weg Am sterdam—Sassenheim zal, mits de weersomstandigheden gunstig blyven, ongevéfer 15 December a.s. weer voor het verkeer worden opengesteld, zo meldt de K.N.A.C. Op de Haarlemmerweg nabij Sloter- dijk is gistermiddag om kwart voor vijf een drie-wagen-stel van de N.Z.H.T.M., komende uit de richting Haarlem,1 met grote vaart op een rangerende „Sloter- dyker" gereden, die kantelde. Persoon- lyke ongelukken kwamen niet voor. Het voórbalcon van de motorwagen van de tram uit Haarlem werd volkomen Inge drukt. De oorzaak Van de aanryding is het niet omgooien van een wissel door de rangeerder, die met de „Sloterdyker" ter plaatse aan het rangeren was, en ditmaal, daar er nog een tramstel op de rangeerrails stond, verder dan nor maal gebruikelyk is, moest optrekken. Hy heeft vergeten het wissel na gebruik weer om te gooien. De bestuurder van de tram uit Haar lem bemerkte te laat de verkeerde wis selstand. Het tramverkeer ondervond zeer ernstige 6tagnatie, met een bus dienst werd het tydelyk uitgevallen tra ject by Sloterdyk in de richtingen Haarlem en Amsterdam onderhouden. Hedennacht is de tram weer in de rails getakeld en de baan weer vry .gekomen. Ook het Prinselijk gezin was gistermiddag getuige van de intocht, die St. Nicolaas in de hoofdstad hield. Hier ziet men de aankomst hij het Koninklijk paleis op de Dam. St. Nicolaas is gistermiddag op waar- lyk vorstelijke wyze in Amsteraam ontvangen. Precies om twee uur „land de" de H. Man met zijn talrijke zwarte knechten aan de Prins Hendrikkade en onder het gezang van de duizenden, die ondanks de stromende regen de biijde incomste wilden meemaken, verwisse'de de Bisschop er van vervoermiddel en besteeg er zyn indrukwekkende schim mel. Intussen had op de Dam de feest vreugde haar toppunt bereikt toen de ganse Koninklijke Familie uitgezonderd prinses Marijke op het balcon verscheen. De geestdrift die toen oplaaide deed zelfs een ogenblik de naderende komst van de Sint vergeten. Prinses Margriet, in een allergrappigst wit bontman teltje met rode slobkousen, hees zich moeizaam op aan de balustra de en tuurde nieuwsgierig in de richting vanwaar, naar Prinses Ju liana haar gewezen had, de stoet moest komen. Op de steentjes vlak voor het Paleis hadden zich inmiddels vele notabelen der stad verzameld. En burgemeester mr. Arn. d'Ailly, plechtig hoog-geboed en omhangen met zyn ambtsketen, was de eerste die St. Nicolaas de hand drukte, toen deze eindelijk en ten lan gen leste arriveerde. Terwyl de kinder- derkoor de Heilige Bisschop een enthou siast welkomstlied toezongen, brak hét grote moment aan. Een van de deuren van het Paleis ging open en de Ko ninklijke Familie trad naar buiten St. Nicolaas tegemoet. Prins Bernhard droeg prinses Margriet, die in haar handjes een grote stevige wortel om klemde, voor zich uit. Zichtbaar onder de indruk hield Margriet het voer voor de bek van St. Nicolaas' paard, dat wellicht beschroomd door dit prinsesse- ïyke geschenk echter weigerde te eten. Maar toen Zwarte Piet het pro beerde ging het ineens veel beter! Maar ook de andere prinsesjes, Bea trix en Irene, kwamen haar opwachting bij St. Nicolaas maken en toen dat ge beurd was hield burgemeester d'Ailly zijn welkomstspeech, zeggende dat St. Nicolaas „al eeuwen lang een wel kome gast in de hoofdstad was" en dat sinds zijn bezoek van het vorig jaar de toestand in Amsterdam aanmerkelijk beter was geworden. En toen tenslotte iemand het „Zie de maan schynt door de bomen" inzette, zong iedereen mee: de Koningin, prinses Juliana, Drins Bernhard, de Prinsesjes, de burgemees ter en ai de grote mensen en kinderen die er in een wijde boog omheen ston den. Een huiselijk feest op de Dam! Van het balcon af sloeg de koninklijke fa milie daarna tot het einde toe de voor- tjes van het R. K. Amsterdams Kin- j bytrekkende stoet gade. Ze liggen op stapels In het postkan toor, de nieuwe telefoongidsen, voor Haarlem en omstreken. De bedoeling is, dat U by het ontvangen van de nieuwe gids de oude inlevert, maar daar zal wel niets van terecht komen, want in de meeste gevallen zijn die oudjes van 1942 dunne, zeer onvol ledige overblyfsels van voormalige glorie. We komen nu eindeiyk van de Duit se tijd af, want in de gids kon men mr. A. J. Backer, commissaris der provin cie, nog vinden of het nummer aantref fen van de heer v. Truyen, verbindings ambtenaar tussen Duitse Wehrmacht en gemeente. Wilde men met burgemeester Plekker persoonlijk bellen, dan stond zyn nummer er in, alhoewel men geen gehoor kreeg. Luchtbescherming en Centrale Keuken waren telefonisch te bereiken. Wie in Bloemendaal Winter hulp nog nodig mocht hebben, behoefde slechts 24140 op te bellen en voor Duitse Zaken ziet men het nummer 24339 in de gids staan. Eindeiyk worden we dan by het zoeken van een nummer verlost van al die herinneringen Ook de caféhouder Slot in de Kruis straat staat er nog in en misschien kan men hem weer treffen, want hy Ir on langs uit zyn bewaringskamp gevlucht en nog steeds niet terug gevonden. In verband met eerder ondernomen po gingen vindt men zyn telefoonnummer wellicht thans ook in de gids van Pa rijs of omgeving. De nieuwe telefoonwijaer is een vreugde voor de gehele gemeenschap. Ook voor ons, omdat er eindelijk onze juiste nummers in staan, die men echter al geruime tyd in de kop van de krant heeft kunnen lezen. Als iedereen hem nu eens met Sinterklaas In c'.e bus vond! Misschien heeft de P.T.T. daar al aan gedacht! Op Zondag 7 December VelsenVUC DEM—IW Or. ZwartOnze Gez. SJC—ASC TYBB—LFC WoerdenHBO Rijswyk—Lisse BodegravenWSB BSMTeijlingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sportredactie van De Nieuwe Haarlemse Courant. N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden in de uitslag worden onderzoent en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft inge diend, nog speciaal bericht krygt. Meent men dat de thuisclub wint dan vult men het cyfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. De Tweede Kamer heeft hedenmorgen te elf uur de behandeling van de be groting van het departement van Justi tie voortgezet. De heer Derks (K.V.P.) constateert, dat de huidige instellingen der byzon- dere rechtspleging haar eindstadium naderen, en stelt met voldoening vast, dat er in het afgelopen jaar schot in Hy vraagt of de reeds vroeger gevelde vonnissen automatisch worden herzien. Voorts merkt hy op, dat ontslagen de behandeling is gekomen, gedetineerden contact met elkander blyven houden; z. i. is het gevaar voor een staat in de staat daardoor niet denkbeeldig. De gezinnen van gedetineerden zyn veelal tot armoede vervallen. Is dit wel het middel om tot reclassering te ko men, vraagt hy. Aan de sociale zyde van het vraagstuk dient aandacht te worden besteed. Met belangstelling ziet spr. het wets ontwerp tot schadeloosstelling voor ten onrechte ondergane detentie tegemoet, maar hy merkt op, dat over herstel van andere gevallen van onrecht niet wordt gesproken. Voor het Amsterdamse Bijz. Hof heeft gisteren terecht gestaan de 34-jarige ex- journalist H. J. J. Marinus. die zich voor al een slechte naam heeft verworven, doordat hii in de bezettingsjaren in „De Telegraaf" prp-Duitse artikelen schreef, onder het pseudoniem Hama. De advocaat-fiscaal, die in zijn requi sitoir een vergelijking trok tussen Max Blokzijl en deze verdachte, eiste levens lange gevangenisstraf, met ontzetting uit de openbare rechten en het recht ooit een journalistieke of economische functie in de perswereld uit te oefenen. IJMUIDEN, 4 Dec. IJm. 94 Batavia f 13.600. KW 56 f 960, IJm. 229 f 420. De aanvoer bestond heden uit 5 kisten tarbot en tong, 35 kisten schol, 400 kis ten schelvis, 40 kisten kabeljouw, 20 kis ten diversen. 90 kisten koolvis en 24? kisten verse haring. Amsterdam, 3 Dec. 1947. De koersschommelingen op de aande lenmarkt namen vandaag geen grote om vang aan en bleven in de leidende fond sen beperkt tot slechts enkele procenten. De handel in oliefondsen, die de laatste dagen reeds teruggaande was, bleef ook heden kalm. In claims waren de fluctuaties even eens beperkt, claims Kon. Olie varieer den van 950957, met een slot oP circa ƒ954. claims Dordtse Petrol, ver lieten de markt iets luier op ƒ780. ter wijl die van de pref. aand. .op ƒ409 n3 een opening op 396 tamelijk prijs hie?" den. Ook Cultuuraandelen gaven weinw koersveranderingen te zien. Tabaksaan delen lagen wat zwaarder in de mark»» daarentegen konden suiker- en rubber fondsen zich vrij goed handhaven. dustriële waarden gaven lichte koer-s reacties te zien. De staatsfondsenmarkt bleef goed

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2