Na Rusland is Joegoslavië het meest totalitaire land ter wereld Enige wettige partij is de communistische Uranium helpt het land er boven op Sfeer van geheimzinnigheid rond de mijnen in de Congo BOKIE BURF EN DE GITAARGEEST Altijd vers! Een St. Nicolaas verrassing Coöperatie Koffie Thee Weéfa faee Aët-éfa&t gasrtéop0z>/pia&&if Haar eigen man en vader verraden Wij luisteren naar lUéidê- Deze week Ook pioniers worden vervolgd Sir Donald Bailey in ons land Amerikanen dreigen zich terug te trekken MKT BFH.IM1IK WONDER Uitzonderingspositie verklaard V. Ik bak met het allerfijnste: met SMAKELIJK- P EET P BLUE BAHOl DONDERDAG 4 DECEMBER 1947 PAGINA 4 Volgens afspraak.... Paters Lazaristen naar Denemarken Kamp „Almère" Olympische Winterspelen Ned. tenniisploeg leidt met 21 tegen Fransen Oud-Internationals tegen Good Old H.F.C. Verschil in smaak, vraagt U? En of! Dat heerlijke verse aroma, die koste lijke smaak is niet te overtreffen. Daarom gebruik ik altijd Blue Band. Blue Band is gezond en voedzaam. Vraag dus Uw winkelier om Blue Band! BELANGRIJK! Schrijf voor extra smakelijke recepten aan de Blue Band Keuken, Postbus 1Rotterdam. Geen Hoger lonen? Dan lager prijzen per 250 gram PRIMA van 82 ct. voor 50 ct. SPECIAAL v. 761 ct. voor 45 ct. SANTOS van 71 ct. voor 40 ct. NOVO van 64 ct voor 35 ct. per 100 gram ROOD van 74 ct. voor 50 ct. BLAUW van 70 ct. voor 45 ct. GROEN van 64 ct. voor 40 ct. BRUIN van 54 ct. voor 35 ct. Geldig t/m 13 December 1947 SLUIT U AAN KOOP BIJ DE Scheepvaartberichten Beurs van New York „Ka de Sovjet-Unie is Joegoslavië •e meest totalitaire staat ter we reld," aldus verklaarde dr. Miha Krek, ex-premier der Joegoslavische regering, in een interview. Dr. Krek, destijds ambassadeur te Rome en leider van de Sloveense Volkspartij, was gedurende de oorlog premier van de uitgeweken Joegoslavische rege ring te Londen. Sinds 1940 verbleef hij buiten zijn vaderland, vertoefde sedert 1944 o.a. te Rome en is thans in de Ver. staten om transportmid delen te vinden voor 10.000 Joego slavische vluchtelingen, die in Ita lië. Oostenrijk en Duitsland op In scheping naar Argentinië wachten, waar zij zich mogen vestigen. ■De enige wettige partij in Joegosla- Më," verklaarde dr. Krek, „is de com munistische. Wel gijn er enkele niet- eommunisten in het Nationaal Bevrij dingsfront, maar zij mogen geen organi satorisch contact hebben met leden van htin eigen groepen en ook geen politieke activiteit uitoefenen buiten het Bevrij dingsfront. Bijna allen, die getracht hebben met de communisten samen te werken en tegelijkertijd een eigen poli tieke zelfstandigheid te bewaren, be landden in de gevangenis of gingen in ballingschap, zo bijv. de vroegere minis ter Franc Snoj, lid van de Sloveense Volkspartij. In 1942'43 was Snoj te New York werkzaam als hoofd van de Joegoslavische Informatiedienst. Hij keerde later naar zijn land terug en werd tot minister van Verkeerswezen .benoemd in het eerste Sloveense Kabi net van de communistenleider Boris Ki- drie, die thans Joegoslavisch minister van Economische Zaken is. Dit Sloveens kabinet was een der zes gewestelijke re geringen van de door Tito gevormde Fe. derale Republiek, bestaande uit zes sta ten: Servië, Kroatië, Slovenië, Bosnië- Herzegowina, Montenegro en Macedonië. Sir Donald Coleman Bailey, de uit vinder van de beroemde Baileybrug, arriveerde hedenochtend per K.L.M.- ▼liegtuig uit Londen op Schiphol. Ter begroeting waren op het vliegveld aan wezig de heren H. C. P. de Bruyn en M. M. de Bussy, beiden hoofdingenieur- directeur van Rijkswaterstaat. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat Sir Donald hedenmorgen de ope ning van de Baileybrug te Venlo zou bijwonen. Hij zou hiervoor reeds gis teren op Schiphol zijn aangekomen, dcch gezien de ongunstige weersom standigheden, kon hjj niet eerder uit Londen vertrekken. In de eerste helft van 1941 bouwde men de eerste brug naar het ontwerp van Sir Donald, toen nog de jonge Engelse ingenieur Bailey. Sindsdien zijn er in West-Europa dui zenden van zijn bruggen geslagen, waarover de geallieerde legers zich op snelle wijze de weg naar de overwin ning konden banen. Thans, in vredes tijd. zijn zij voor het herstel van vele landen, van grote betekenis. In Noord- Italië zijn drieduizend van zijn bruggen gebouwd, in West-Europa eveneens drieduizend en elders nog duizend. Dit is het derde bezoek van deze Engelse Uitvinder aan ons land. Reeds eerder was hij gedurende en na de oorlog op de verschillende plaatsen waar zich zijn bruggen bevinden. Voor de Maastrichtse rechtbank stond de kampbewaker M. K. uit Sittard te recht, die volgens afspraak de politieke delinquent M. uit Amsterdam op 29 October van het vorig jaar uit het kamp te Lindenheuvel liet ontsnappen. Vorig jaar was de kampleiding erg slap, zodat toen heel wat delinquenten zijn ont snapt, maar sedertdien zijn de omstan digheden zeer verbeterd. De eis luidde zes maanden gevangenisstraf en ontzet ting van het recht om een ambtelijke functie waar te nemen. Uitspraak 16 December. Als democraat en katholiek trachtte Snoj een soort wettelijke oppositie te gen het communistische totalitarisme te organiseren. Hij werd echter door de communisten gearresteerd en tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens „verraad". Er deden zich verschillende soortge lijke gevallen voor, waarvan de meest bekende die van Milan Grol en Dragol- jub Iovanovie zijn." Dr. Krek wees er verder op, dat selfs de eerste pioniers van het communisme in Joegoslavië niet aan vervolging ont kwamen. Dr. Milan Lemez, voor de oor log voorzitter van de communistische partij in Ljubljana, bevindt zich thans in de gevangenis. Er werd geen reden voor zijn aanhouding opgegeven en geen proces tegen hem gevoerd. Dr. Krek staafde onze vroegere berichten over de aanhouding van vooraanstaande priesters te Ljublja na, waaronder die van de provin ciaal der Franciscanen, pater Theo- dor Tavcar, en pater Roman Tomi- nee O.F.M. Dr. Krek verklaarde verder, dat tevens werd gearres teerd P. Antonius Rozman, secreta ris van de Bisschop-Coadjutor An tonius Vovk. De bisschop van Ljubl jana, Mgr. Gregorius Rozman ver blijft nog steeds in ballingschap te Klagenfurt, in de Britse bezettings zone van Oostenrijk, als gast van bisschop Koestner. Gevraagd naar de redenen van de re cente arrestaties, verklaarde dr. Krek, dat hij geen bericht heeft ontvangen over bepaalde aantijgingen, maar dat het practisch onmogelijk is voor een priester, de normale verplichtingen van zijn ambt na te komen zonder een of ander voorschrift van het Tito-regime te overtreden. De Servisen-Orthodoxe Kerk, de grootste van Joegoslavië, wordt eveneens vervolgd. Dr. Krek zei, dat hij in 1946 de patriarch Gravillo te Rome ontmoette, voor diens vertrek naar Tsjechoslowakije. De patriarch deelde hem niet mede het voornemen te heb ber. naar Joegoslavië terug te keren. La ter vernam dr. Krek echter, dat de pa triarch door de Synode van zijn Kerk teruggeroepen was. Indien hjj niet was teruggekeerd, meende dr. Krek, zou een nieuwe patriarch gekozen zijn en in de gegeve: omstandigheden zou Tito er wel in geslaagd zijn, te zorgen, dat er iemand gekozen werd, die hij kon be- invloeden." Ook de Servisch-Orthodoxe Kerk in Joegoslavië en daarbuiten tekent protest aan tegen de bewering van de pro-com munistische protestantse geestelijken uit de V.S., dat er in Joegoslavië volledige godsdienstvrijheid zou heersen. In een verklaring van de Heilige Synode der Orthodoxe Kerk te Belgrado wordt ge sproken over de vijandige houding der Joegoslavische regering tegenover de Orthodoxe Kerk. Deze verklaring noemt verschillende feiten: verbod van gods dienstonderricht op de scholen; inbeslag neming van kerkeljjke gebouwen en seminaria; onteigening van aan deze Kerk behorende landerijen; het gevan gennemen en veroordelen van geestelij ken; ontwijding van kerken en afschaf fing van traditionele kerkelijke feest dagen. Een moeder en haar dochter, beiden uit Amsterdam, stonden in hoger beroep voor de Raad van Cassatie terecht. Zij waren door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot resp. 15 en 12 jaar gevangenisstraf. Aan beiden was ten laste gelegd, dat zij behalve haar man en vader ook een onderduiker en een vriend van deze laatste aan de S.D. hadden verraden. De man. Ter H., herbergde een onder duiker. de vrouwen deden aangifte bij de S.D., met het gevolg, dat de beidé mannen gearresteerd werden, uit welke gevangenschap zij nimmer zijn terugge keerd. Later hadden de vrouwen de S.D. medegedeeld, dat een vriend van de on derduiker hem zou komen bezoeken, waarop ook deze vriend, op het ogenblik, dat hii zich aan de woning van Ter H. vervoegde, werd gearresteerd. Deze man is echter wel uit gevangenschap terug gekeerd. De verdediger van de dochter wees in een uitvoerig pleidooi oo haar jeugd. Toen zij haar daad pleegde, was zij pas 17 jaar oud. De verdediger van de moe der schetste in zijn pleidooi haar mislukt huwelijk. Beide pleiters drongen aan op clementie. De procureur-fiscaal achtte een nader onderzoek in deze zaak geboden, wes halve hii concludeerde tot terugverwij zing naar de instructie bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, voor het in stellen van een geheel nieuw onderzoek. Dinsdag vertrokken twee paters Laza risten, G. Coenen en G. Gommans, naar Helsingör (Denemarken) om hun Franse confrater'aldaar bij te staan in de ziel zorg. Er is slechts 1 parochie in deze stad van 16.000 inwoners, waarvan 3Q0 Katho liek; tot de parochie behoren ook nog de z.g. buitenwijken, waar ook ongeveer 300 Katholieken wonen. Denemarken met zijn 3 millioen inwoners telt in totaal slechts 2.500 Katholieken. Op de heide tussen Huizen en Blarï- cum is een kamp voor kinderen van politieke delinquenten, die daar onder deskundige leiding een heropvoeding genieten. De heide en bossen in de om geving, die in de bezettingsjaren zeer geleden hebben zullen thans door de oudere jongens uit het kamp ontgonnen worden. Daarna zal het gehele complex met z.g. Kerstsparren beplant worden, hetgeen in belangrijke mate de omgeving ten goede zal komen. Het Amerikaanse Olympische Comité heeft gisteren gedreigd alle Ameri kaanse ploegen van de Olympische Winterspelen 1948 terug te trekken, in dien het Zwitserse organisatiecomité de inschrijving accepteert van de door het Olympisch Comité der Verenigde Sta ten niet erkende amateur Ice Hockey Association. De heer Avery Brundage, president van 't Amerikaanse Olympische Comité, .legde er de nadruk op, dat indien het Zwitserse organisatiecomité besluiten zou het ijshockey-team, dat de steun van het Olympisch Comité heeft, af te wij zen, er geen verdere vergeldingsmaatre gelen zouden worden genomen, maar dat de goedkeuring door het Zwitserse comité van het team, dat de ruggesteun heeft van de Amateur IJshockey Associa tion, een schending zou betekenen van de Olympische reglementen. In de eerste partij van de tweedaagse lawntennisontmoeting tussen de interna tionale teams van Nederland en Frank rijk, welke in het tennispark Marlot ge houden wordt, heeft Wilton verloren van de jonge Franse speler Dubuc met 26, 26. De tweede partij was van veel beter gehalte dan de eerste. Van Meege ren sloeg Brugnon met 64, 64, na uitstekend spel van beide zijden. De laatste partij, het dubbelspel, heeft na een belangrijke en interessante wedstrijd de stand op 21 voor het Nederlandse internationale team gebracht, doordat Van Swol en Rinkel met 6-4, 46, 64 wonnen van Borotra en Dubuc. Er wa ren zeer snelle raillies, waarin Borotra niet meer dat afmaken had van voor heen. Toch gaf hij keer op keer blijk van snelle reacties en prachtig gebruik maken van situaties. Op i Januari zal het elftal van de „Oud-Internationals" de traditionele voetbalwedstrijd spelen tegen HFC aan de Spanjaardslaan. Het elftal van de „Oud-Internationals" zal er als volgt uitzien: Halle, Caldenhove, Van Run, Paauwe, Pellikaan, Van Heel, Wels, Vente, Roozen, Smit en Van Gelder, (Van onae Belgische correspondent) Er wordt dikwijle in binnen- en bui tenland gesproken over ..het Bel gische wonder", ale men de be trekkelijke welvaart aan wil duiden die het land op het ogenblik geniet in ver gelijking met de meeste andere Euro pese staten. Niet alleen de buitenlandse toeschouwers, ook de Belgische minis ters, wanneer zij tot de bevolking spre ken, nemen het woord herhaaldelijk en met liefde in de mond. En het lijdt in derdaad geen twijfel, dat men hier met een ongewone toestand te maken heeft, waarin bijna alle Europese landen de schuldenaars van België rijn. Nog dezer dagen hield de minister van Financiën, prof. Eyskens, een redevoe ring waarin hij dit feit met grote na- Donderdag HILVERSUM n 415 M. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Geestel. lied. 17.50 Over zee. 18.00 Duitsland. 18.15 Gram. 18.30 Koor. 19.00 Nieuws. 19.15 Geneeskunde in de tropen. 19.45 Gram. 20.00 Nieuws. 20.15 Ster avond. 21.30 Vaart der volken. 21.50 Gram. 22.30 Nieuws. 22.45 Overd. 22.30 Cem balo. 23.30 Gram. HILVERSUM I 301 M. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Portielje, 17.30 Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkr. 19.05 Person. 19.15 Hij en zij. 19.45 Dep. 20.00 Nieuws. 20.15 Phil. ork. 21.15 Sinterklaas en de ge vangene, luisterspel. 21.45 Gram. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Bing Crosby. Vrijdag HILVERSUM n 415 M 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Jonge zjeken. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Trio. 11.45 Ensemble Lachman. 12.15 Gram. 12.33 Vocaal kwartet 13.00 Nieuws. 13.15 Trio. 13.50 Piano. 14.20 Schrijvers. 14.40 Negro spir. 15.00 Gram. 15.30 Bach. 16.00 declamatie. 16.20 Conc. 17.00 St Nicolaasfeest 18.00 Cesar Franck. 18.30 Geest. lied. 19.00 Nieuws. 19.15 Dep. 19.45 Lonen en prijzen. 20.00 Nieuws. 20.15 St Ni colaasfeest. 21.15 Verguld avondje, luisterspel. 22.00 Vol verwachting. 22.30 Gram. 22.45 Overd. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Gram. 10.30 Vrouw. 10.45 Vo caal ensemble. 11.05 Voordr. 11.25 Malando. 12.00 Pierre Palla. 12.38 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Ork. 13.45 Gram. 14.00 Koken. 14.20 Ka- merork. 15.00 St. Nicolaas. 16.00 Jo- han Jong. 17.00 Rambler.s 17.20 Liedjes. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.30 Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Jan VogeL 19.30 Ge loof. 20.00 Nieuws. 20.05 St. Nico- laasprogr. 21.00 Wim Kan. 21.20 Gram. 21.40 St. Nicolaasprogr. 22.45 Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. druk onderlijnde, om er een conclusie aan vast te knopen, dat het plan- Marehall van het grootste belang is voor België, niet om wat het eventueel direct zelf zou ontvangen, maarom dat het de financiële positie van de debiteuren dringend moet verstevigen! De hulp van Amerika aan Europa komt dus voor België in de eerste plaats hier op neer, dat de schuldenaars in staat worden gesteld met een sterkere munt te betalen dan tot nu toe het geval is. De Belgische export wordt namelijk tot op heden grotendeels betaald met bijzonder zwakke deviezen, waarvan menigmaal zelfs de toekomst zonder de tussenkomst van Amerika niet zo heel zeker is. Men ziet het wel aan de zwarte marktkoersen van de buitenlandse munt: de „zwarte" gulden kost iets meer dan acht frank, de Franse frank ongeveer twintig centiem. Ten opzichte van het pond en zelfs van de dollar is de Bel gische frank daarentegen enorm geste gen. De gunstige positie van België blijkt ook nog uit de verklaring, enige tijd geleden van de heer Frère, Gouverneur van de Nationale Bank, dat er voor Bel gië geen enkele reden voor ongerust heid bestaat inzake de bevoorrading in Amerikaanse dollars. Hij vertelde bij die gelegenheid zelfs nog meer, o.a. dat de mogelijkheid, geboden door het mo netair accoord van 27 Februari 1947, om de in Belgisch bezit zijnde Engelse pon den voor betalingen in dollars te gebrui kenin de verste verte niet het enige middel was tot het verkrijgen van de zo begeerde Amerikaanse munt! Andere landen hebben daar groot ge brek aan. In Frankrijk b.v. ziet men, in vergelijking met België, bijna geen nieuwe Amerikaanse auto's rijden. In België ziet men haast niets anders. En er is nog een verschijnsel dat de nieuws gierigheid opwekt. Dat is het feit, dat de invoer uit Amerika naar België on eindig veel groter is dan de uitvoer uit België naar Amerikal En ondanks dit alles bezit België dol lars in grotere hoeveelheid dan andere landen, behoeft het zich voor de toe komst geen zorgen te maken, en is de enige zorg die dan nog wél schijnt te bestaan de betalingen in voorlopig zwakke en onzekere munt door de Europese debiteuren! De vraag rijst echter: hoe is dit Bel gische wonder mogelijk? Wat heeft België voor bijzonders om zulk een uit zonderingspositie in te nemen? Wat vooral schept die geheimzinnige ver- M ii" r'i'i'r' 'i'« 79. Wanneer Mo lentje en de mu sicus elkaar had den herkend, was alles misschien nog terecht gekomen. Hu echter had het gitaarspook, wie ot wat hij ook was. gelegenheidWilly Kap voor te zijn. WiUy, die dacht dat na het neer. slaan van Molentje alle gevaar was ge weken, voelde hoe zijn gummistok plotseling uit zün hand werd ge- rukt. Nog geen seconde later trol het wapen Willy niet min der krachtig dan het Molentje had geraakt. Het gevolg was pre eies hetzelfde als bij het eerste slachtoffer. Het spook was wuester van de situatie gebleven. Een ogenblik zweefde alleen de vioolkist in het vertrek. Daarop verhief zich heel langzaam het bewusteloze Molentje en zweefde met de vioolkist mee de deur uit. Een gitaar, een doezelig geslagen musicus en een dub belloopjachtgeweer bleven in de kamer achter. houding met Amerika die de buiten landse toeschouwer voor zoveel raad sels plaatst? De sleutel van deze geheimzinnige situatie bevindt zich in de Belgische Congo en meer in het bijzonder in het plaatsje Sjinkolobwé op 40 km. van Jadotstad in Katanga. Daar ligt n.l. een der voornaamste uranium-mijnen ter wereld en België is waarschijnlijk de belangrijkste leverancier van dit mine rale product, dat, naar men weet, voor de atoom-energie onmisbaar is. De enige afnemer? Amerika Er zijn op de aardbol een tiental streken waar men dit product aantreft, verspreid over Europa, Amerika en Afrika. Verreweg de belangrijkste productie gebieden zijn echter Katanga en Canada. Wie enigszins de betekenis van de atoom-energie beseft, begrijpt dan ook onmiddellijk de waarde van zulk een bezit. Het is geen wonder dat Amerika, altijd bijzonder snel van begrip als het om dergelijke zaken gaat, die betekenis spoedig heeft ingezien en weten te schat ten, beter waarschijnlijk dan België zelf! Men mag inderdaad wel aannemen dat het uranium de sleutel is tot de situ atie die België tegenover de andere lan den zo gunstig doet afsteken. Maar die indruk wordt nog bevestigd door de sfeer van geheimzinnigheid, waarmee alles wat op het uranium betrekking heeft, wordt omhuld. Dat is niet altijd zo geweest sedert de Union Minière de exploitatie, in 1921 reeds, aanving. Maar op dat ogenblik wist men nog niet welke rol het uranium in de komende jaren zou gaan spelen. Het werd practisch al leen maar gebruikt voor de geneeskunde en voor een industrie, die nog geen „atoom-industrie" was, maar iets veel onschuldigers, als de fabricatie van ce ramiek en kleurstoffen; verder ook voor de verificatie van staalsoorten. De uit voer naar Amerika bedroeg dan ook in 1940 nog maar 1000 ton (ofschoon wij nu weten wat die „maar 1000 ton" aan energie vertegenwoordigen: iets als en kele eeuwen electriciteit voor een land als het onze!) Kostprijs: 18 millioen frank. In 1943 steeg de export tot 8000 ton tegen 24 millioen frank en in 1944 9000 ton weer tegen 18 millioen frank. Toen kende men de betekenis natuur lijk al lang en de lage prijs laat zich alleen maar verklaren als Belgische oorlogsbijdrage. Het is moeilijk aan te nemen dat België op dat moment nog geen idee gehad zou hebben van de werkelijke waarde die deze leveringen vertegenwoordigden. Maar hoe dan ook, in 1945 vond een plotselinge verandering plaats: de ontvangsten stegen tot 620 millioen. .Voor hoeveel uranium? De statistie ken deelden dit niet meer mee, doch vermeldden enkel „80.000 ton diverse mijnproducten". Wanneer hier, wat aangenomen kan worden, de uranium houdende ertsen onder worden ver staan, die van 30 tot 80 procent ura nium bevatten, dan komt men tot een hoeveelheid van ongeveer 10.000 ton, wat eenzelfde energie-waarde ver tegenwoordigt als zesmaal de petro leum-reserves van Amerika! Men ziet, dat Amerika aan België wel een zekere vriendelijkheid verschuldigd is, die dezer dagen echter op een bepaald zonderlinge manier werd uitgedrukt door de Amerikaanse voorzitter der Senaats commissie voor Buitenlandse Zaken, senator Vandenberg, toen hij voorstelde dat sommige Europese landen de Ame rikaanse steun van het plan-Marshall met uranium zouden betalen en hij daarbij in het bijzonder op de Congo wees. In werkelijkheid heeft België zelf, zo als gezegd, de hulp, die het Marshall plan biedt, niet onmiddellijk nodig, en is zeer waarschijnlijk de opbrengst aan uranium wel zó groot, dat de schulden aan Amerika er ruimschoots mee ge dekt worden en België tegenover Ame rika in een volkomen normale handels positie komt te staan. Voor Amerika tegenover België is dat misschien niet precies hetzelfde!..»» KhbKml! 34X—080 54 KOTTIMHtt NEDERLANDSE VERBRUIKSCOÖPERATIES - POSTBUS 6008 - ROTTERDAM AALSUM 4 v. P. Elis. n. Kaapstad. ALTAR p. 4 Dungeness n. V. O. ALCINOUS 4 v. Londen n. A'dam. AMSTELKERK 3 v. Lagos n. Takoradi. A. LEEÜWENH. 3 v. Kaapst. n.Walvisb. BANTAM 2 v. Penang n. N. York. BOISSEVAIN 2 v. Penang n. Durban. DELFLAND 4 v. B. Aires te A'dam. DORDRECHT 3 v. Haifa te R'dam. DUNDEE 2 v. Cadix n. Lissabon. EEMDIJK n. R'dam 3 te Londen. FARMSUM 7 v. Norfolk te IJm. verw. GROOTEBEER 4 te Sabang verw. GROOTEKERK 3 v. Alexandrië n. Sydney. ITTERSUM 4 v. A'dam te B. Aires. JUNOp. 3 Finisterre n. Midd. Zee. KEDOE verm. 5 v. Mac. n. S'baya. KERTOSONO vertr. 31 v. Bat. n. R'd. KOTA BAROE 14 te Sabang verw. LOPPERSUM p. 2 Polonio n. Ned. MADOERA 3 v. Madras n. O. Indië. MEERKERK 4 v. Antw. te R'dam. MOLENKERK 4 v. Antw. n. Japan. NEL BRUYNZEEL verm. 5 v. Aden. NW. HOLLAND 3 v. S'baya n. Bat. NIOBE 4 v. A'dam te R'dam. ORANJEFONT. 3 v. E. Londen n. Durb. ORNEN 4 v. A'dam n. Oporto. PERN A 4 v. Las Piedras te R'dam. ST. M'TRICHT 2 v. H. Roads te Baltim. STR. MALAKKA 6 te Singapore verw. TEGELBERG 6 v. Kaapst. te B. Aires verw. TJIKAMPEK 2 v. Nagasaki te Hongkong. TJISADANE 3 v. Hongk. te Shanghai. TORFINN JARL 3 v. Midd. Zee te R'd. De tiende en laatste partij van de wedstrijd O'Kelly de Galway en de Leidenaar Van den Berg is na 19 zetten remise geworden. Eindstand 8 J41)4 in het voordeel van" O'Kelly. TRITON 4 v. Carupano te P. of Spain. V. OSTADE 3 v. Trinidad n. Barbados VEENDAM p. 4 Dover n. N. York. WELTEVREDEN 3 v. Marseille n. Csssbl. W. RUYS 3 v. Southampton n. Bat. WINSUM p. 3 Finist. n. Huelva. AARDIJK n. N. Orleans 3 te Antw. ABBEKERK 2 v. Melbourne n. Brisbane. AGATHA 2 v. Maracaibo n. Willemst. ALAMAK 2 v. Genua n. Basrah. ARKELDIJK 2 v. R'dam te N. York. BLOMMERSD. 1 v. Norfolk te Baltimore. BOISSEVAIN 30 v. Singap. n. R. de Jan BOSKOOP 3 v. Madeira n. A'dam. CARIBIA 3 v. Aarhuus te Antw. CONGOSTROOM 5 te Dakar verw. COOLHAVEN 2 Stockholm n. Hel sinki. GADILA 3 v. Suez n. Abadan. GLAUCUS 29 v. Singap. n. A'dam. HAST V 3 v. Lissabon te A'dam. HELDER 2 v. B. Ventura n. Valparaiso. JAC. CATS 1 v. R'dam te Norfolk. KONINGSHAVEN p. 1 Holtenau a. Stockh. KOTA INTEN p. 3 Kaap Bon n. Java. LAWAK 2 v. T. Pandang n. Batavia. MAL VIN A 28 v. Cur. n Las Piedras. MELISKERK 3 v. P. Said n. R'dam. MURENA p. 2 Azoren n. Curacao. NASSAUHAVEN 2 v. R'dam te Maimö. NW. A'DAM .2 v. R'dam te N. York. OSSENDRECHT 2 v. Huelva n. Ned. RIJN 1 v. R'dam te Lübeck. RIOUW 2 v. N. OrL n. Penang. TABINTA 2 v. Singap. n. A'dam. TAWALI 2 v. Batavia n. Bima. TELAMON 3 v. Maracaibo n. P. Cardon THEMISTO 1 v. B. Aires n. St. Vincent. TIBIA 9 v. Cur. te R'dam verw. TJITJALENGKA 29 v. Hongk. te Bat. TRAJANUS 4 te A'dam verwacht, v. HEUTSZ 2 v. Belawan n. Penang. VENUS 3 v. Mid. Zee te A'dam. WICKENBURG 3 v. Londen te R'dam AALSDIJK V.S.-Rott. p. 3 Landsend. 3/12 2/12 Anaconda Copper 34%* 35% Bethlehem Steel 98% 99% Chrysler Corp. General Electric 6034 61% 34% 35% General Motors 57 *4 58 Hudson Motors 18% 19 Kennecott Copper 44% 46%' Montgomery Ward 52% 53% North American Co 17% 17% Radio Corp. 10 10 Republic Steel 26% 26% Shell Union Oil 29%* 31% Southern Pacific. 42% 43% Southern Railway 33% 34% Tidewater 22% 22 %j U.S. Steel 75% 75® ex dividend tie ALHENA p. 3 Dungeness n. Buen. Air. COLYTTO 3 v. Amst. te Rotterdam. COOLHAVEN 4 v. Stockh. te Helsinki. DELFT Amst.-Chili p. 3 Ouessant. v. HEUTZ 3 v. Belawan te Penang. JAARSTR. Amst.-W.-Afr. 3 te R'dam. JAVA 3 v. Kopenhagen te A'dam. JUPITER 3 v. Amst. n. Algiers. LAWAK 4 v. Singapore te Batavia. MAASLAND p. 3 Ouessant n. A'dam. MAPIA 3 v. Cherion te Soerabaja. MERWEDE B'uen.-A.-Amst. 3 te Rio JaJJ- NEDERLAND 26 v. Rastan'a n. Shang»- ORION 3 v Izmir te Istanboul. PR. FR. HENDR. 3/12 250 mijl W. SciUy- SAMARINDA 3 v. Cherib. te Soerab'a. SARANGAN 3 v. Batavia n. Bahrein. VIOLETTE ERICA 1 te Tanger. ZEEMAN 3 v. Soerab. n. Soenggei Ger. ALCHIBA 2 v. Montev. n. R'dam. ALDERAMIN verm. 5 v. Santos n. R'd- ALGARVE 3 v. R'dam te Lissabon. ARDEA 2 v. Jaffa n. Engeland. AVERDIJK 3 v. R'dam te Havanna. CELEBES n. N York 2 te Boston. COTTICA 5 v. A'd. te Paramaribo ver»**

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4