Geen doofpot- politiek NEERLANDS GROOTSTE BAILEY-BRUG IN GEBRUIK GENOMEN 230 meter lang; drie rijbanen Marshall wenst geen onbetamelijke en zwartgallige propaganda Nieuw voorstel teneinde impasse te breken MARSEILLE ALS AAN DE RAND VAN EEN REVOLUTIE Zeer moeilijke toestand in het Zuiden van Frankrijk i: „PRINS WILLEM V" BINNEN ENKELE DAGEN VLOT HERTOG VAN WINDSOR SCHRIJFT ZIJN MÉMOIRES Churchill als reoolutionnaire persoonlijkheid Feest in Limburg Molotov zegt weer eens „neen Poging tot verkrijging van een „staakt het vuren-zone In grootste deel van steenkoolmijnen en havens ligt het werk nog stil J Spannende middag op de Waterweg Prins van Wales was no. 59 de 59 leerlingen van Tot hoofd en hart Het weer Bomaanslag op huis van Thorez Paul van Zeeland terug naar Indië ZIEKENFONDSPREMIE VERLAAGD VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24018 yy Deserteur vliegt terug yy VICE-ADMIRAAL PINKE NAAR ONS LAND Schermutselingen nemen toe „Het Dagblad" over de onderhandelingen Eerste koninklijke auto Voor verplicht verzekerden Wie kent Pieter Bohle? BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143430 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3, 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimete, hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Het is triest het te moeten consta teren: de aureool, waarmede velen hier, zuchtend onder de terreur van de bezetter, in hun gedachten de regering te Londen hadden omkranst, is, door hetgeen na de bevrijding over haar daden en beleid is bekend gewor den, wel danig verbleekt. Niet zonder reden heeft de Kamer moeten beslui ten een grondig onderzoek in te stellen naar hetgeen in Londen gedurende de jaren tussen 1940 en 1945 is geschied. En wanneer dit werkelijk zonder aan zien des persoons en onbeïnvloed op welke wijze dan ook door partij-politiek gedaan wordt, kan het slechts tot vol doening stemmen. Daarom ook zijn wij verheugd, dat het Rode-Kruisrapport van de commissie- Vorrink is gepubliceerd, hoeveel leed er ook door wordt veroorzaakt bij hen, die thans weten, dat hun dierbaren wellicht van de dood gered hadden kunnen wor den, indien de officiële instanties zich niet hadden laten leiden door een geest van bureaucratie en stroef formalisme. Uit het rapport blijkt eveneens, dat sommige autoriteiten in Spanje, Portu gal, Zwitserland en Zuid-Franikrijk, die zo oneindig veel goeds hadden kftnnen verrichten, volkomen gefaald hebben op een ogenblik, dat niet het gewone diplo matieke routine-werk van hen gevraagd werd, maar durf en moed en het dragen van verantwoordelijkheid. Onze regering heeft in verband met de publicatie van het rapport ver klaard, dat aÜ' het aanvechtbaar acht, dat de commissie-Vorrink bij haar on derzoek in belangrijke mate is getreden pp het gebied van het regeringsbeleid, waarbij ernstige beschuldigingen zijn ge uit tegen ambtenaren, die h.i. niet vol doende in de gelegenheid zijn geweest zich te verdedigen. Inderdaad is dit misschien een zwak punt in het rapport, doch het neemt niet weg, dat wij moe ten aannemen dat de geconstateerde feiten juist zijn. Hoogstens zouden zij tengevolge van het verweer der betrok ken ambtenaren in een iets milder licht kunnen ifcomen te staan Het zal daarom ook goed zijn, dat ons volk kan kennis nemen van het zogenaamde rapport- Ciieveringa, dat thans slechts aan de leden der Staten-Generaal is ter hand gesteld. Beide rapporten vullen elkander aan en zullen de sohiuld of onschuld van de betrokken verantwoor delijke personen des te duidelijker aan tonen. Het feit echter, dat zoveel ge heimzinnigheid betracht wordt met dit laatste rapport versterkt ons in de overtuiging, dat er wel degelijk van schuld, van grove schuld wellicht zelfs, kan gesproken worden. Mocht dit laatste 'onomstotelijk blij ken, dan zullen de hieruit voortvloeien de consequenties getrokken mosten wor den, hoe hard ze voor sommigen ook zullen zijn. Het gaat niet aan, kleine N.S.B.-ertjes jaren in kampen te.laten doorbrengen, maar hoge autoriteiten, die misschien veel ernstiger gefaald heb ben in belangrijke functies te handha ven. Wij gaan er nog steeds prat op een rechtsstaat te zijn, waarin kwaad in derdaad kwaad en goed ook goed ge noemd wordt. De democratie zou groot gevaar lopen als we hierop uitzonde ringen gingen maken. Openbaarheid is een kenmerk der ware democratie, het stoppen in de doofpot van al datgene, wat sommige autoriteiten niet welgeval- lag is, laten wij aan de dictatuur-staten over. (Van onze speciale verslaggever) Nederlands grootste Baileybrug, meer dan 230 meter lang en drie rijbanen breed, is gistermiddag doop mr. B. Ber ger, de burgemeester van Venlo, voor het' wegverkeer opengesteld. Daarvoor wapperde zowel in Blerick als in Venlo de nationale driekleur en daarvoor was uit Engeland Sir Donald O. Bailey overgekomen, die aldus heeft minister Vos aan een noenmaal in „De bovenste molen" in Venlo me degedeeld door H. K. H. de Prinses- Regentes is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Binnen tien weken is de brug tot stand gekomen. Waterstaat, Spoor wegen, aannemers en gemeenten hebben daarvoor de handen ineenge slagen en tezamen een werk ver richt, dat voor het contact tussen Venlo en Blerick, doch in groter verband voor het verkeer tussen Venlo, Eindhoven en Maastricht van vitale betekenis mag worden geacht, "Pot dusver was Venlo met zijn Maas overspanningen niet erg gelukkig en ook deze oplossing, waarbij tussen twee auto banen in het midden een baan voor voetgangers en fietsers is gelegen, mag niet ideaal genoemd worden. Desniet temin voldoet zij aan redelijke eisen en voor de enkele jaren, dat zij d-'.nst zal moeten doen, want ook deze brug is nog niet definitief, mag zij zeker voldoende worden genoemd. De openingsplechtigheid is vrij sober verlopen. Dat kan ook moeilijk anders. Ten eerste zijn de verwoestingen alom zo allesbeheersend, dat zij ook met vlaggen en feestelijke muziek niet kunnen wor den gemaskeerd, en ten tweede arri veerde Sir Donald C. Bailey, die juist De grootste Bailey-brug in Nederland is bij Venlo over de Maas in tegenwoordigheid ban minister Vos en de Engelse gezant Sir Neville Bland officieel geopend. Burge meester mr. B. Berger van Venlo knipt het lint door en hierdoor zijn de stadsdelen Venlo en Blerick weer verbonden. De raad van ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier te Londen siaagd,e er ook Donderdag niet in tot Overeenstemming te komen, daar Molotov kedurende de gehele zitting weigerde het 'T'anse voorstel betreffende de definitie Van Duitse activa in Oostenrijk in gede fileerde beschouwing te nemen of een <:°ncrete opgave te verstrekken van de fitiva, waarop de U.S.S.R. aanspraak ®jaakt. Molotov bleef zelfs weigeren toen Marshall op de man af een dergelijke toncrete lijst verzocht. Wel beschuldigde Molotov de drie Wes. !®rse mogendheden ervan, dat zij in ^ostenrjjk intervenieerden en trachtten rjoor voorwaarden voor economische hulp ~°stenrijk onder slavernij te brengen. 'echts de Sowjetregering had Oostenrijk f^hder bijbedoelingen geholpen, aldus Molotov. Marshall noemde Molotoy's beschuldi ging „een verdraaiing van de bedoelin gen der V.S., zoals men die reeds zo dikwijls had gehoord". Hij zeide echter, niet te wensen, dat de tijd van confe rentie met onbetamelijke en zwartgallige propaganda zou worden verdaan en meende, dat men de Oostenrijkse kwes tie voorlopig beter ter zijde kon laten en overgaan op het volgende punt van de agenda: de economische beginselen, die de toekomst van Duitsland zullen beheersen. Dit punt zal vandaag in be handeling worden genomen. De Britse regering heeft de V.S. een gedetailleerd ontwerp doen toekomen voor het viermogendhedenverdrag, dat in April 1946 door de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, is voorgesteld' als garantie voor Duits- lands ontwapening en demilitarisatie. Het Britse ontwerp zou afwijken van het Amerikaanse plan. door zijn aanwezigheid deze plechtig heid een zekere luister zou hebben kunnen bijzetten te laat in Venlo, om haar nog mee té maken. "Nu toleef het dus bij een kart cere monieel. Nadat de gasten achter het stafmuziekoorps van de infanterie- kaderschool uit Weert van Venlo af de brug waren genaderd, betrad minister Vos een spreekgestoelte, om een korte rede uit te spreken. Hij noemde daarin de opening van deze brug, de grootste van alle 350 Nederlandse Baileybruggen, verrassend kenmerkend voor de gehele ontwikkelingstoestand van ons vader land. Juist het feit, dat hier van een noodoplossing, een oude, honderd meter verderop gelegen brug, tot een tussenoplossing wordt overgegaan, terwijl de definitieve plannen voor een uiteindelijke brug steeds vastere vormen aannemen, achtte hij In volledige over eenstemming met onze gehele econo mische situatie. Gebrek aan arbeidskrachten en devie- zenschaarste, aldus minister Vos, dwingen ook daarin vaak tot tussenop lossingen, omdat de eindoplossing wel ge zien maar onbereikbaar'is. Na deze rede knipte Venlo's burgemeester, mr. B. Berger, het rood-wit-blauwe lint door en nadat Sir Ne vile Bland de Engelse en minister Vos de Nederlandse vlag hadden gehesen, maake het gezelschap een kleine wandeling over de brug. Eerst in de namiddag arriveerde Sir Donald C. Bailey. Een rustig man, groot, practnsch kaal en met een donkere bril. Een man, die men de genialiteit van zijn werk niet aanziet en die in de omgang door niets blijk geeft, zich daarop te willen laten voorstaan. Hij blijft voortdurend zeer kalm, praat het liefst met de benen wijd en de han den in de zak en toont zich telkens weer aangenaam verrast, als iemand in ge sprek het woord tot hem richt. Op de rede, tijdens welke minister Vos hem de versierselen van Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau omhing, antwoordde hij in enkele sobere zinnen, zinnen waarin hij dank bracht voor de eer, hem door Nederland bewe zen en waarin hij zich verontschuldigde voor het feit dat hij te lui was geweest, om Nederlands te leren. Zo is de man, die op uitnodiging van de Engelse re gering zijn allereerste brug bouwde in 36 minuten. De scheepshond der bemanning van H. M. Jan van Galen", momenteel op weg naar Indië, „korporaal Stumpertje", sloop in Lissabon van boord om op eigen houtje de stad te gaan bezichtigen. Hij was niet op tijd voor het ver trek van de Nederlandse bodem aanwezig, zodat de tocht zonder de hond werd voortgezet. Een van de officieren van de „Jan van Galen" schreef het droevige geval aan zijn vader. Deze begreep dat gehandeld moest worden, wilde de stemming aan boord weer op het vroegere peil komen. Na kort be raad belde hij de K.L.M. op; de vertegenwoordiger van deze maat schappij in Lissabon, in kennis gesteld van het catastrophale ge beuren, begreep onmiddellijk het belang dat hier gediend moest worden en zette een campagne op touw- Het gevolg was, dat het kan toor in Lissabon door tientallen Portugezen met alle mogelijke vormen van het specimen canis familiaris werd bezocht. Tot op een goede dag een Portugees binnen trad met aan een touwje hongerig en moe „Stumpertje"die zich op afgesleten voetzooltjes voortsleep te. „Stumpertje" is nu vanmorgen op Schiphol aangekomen. Hij zal hier verder worden verzorgd door de vader van de officier. Met de autoriteiten zal worden overlegd, aldus de K.L.M.-persdienst, hoe en wanneer „korporaal Stumpertje" bij zijn onderdeel kan terugkeren. Vice-admiraai Pinke vertrekt morgen, Zaterdag 6 December, met een Constel lation van de K.L.M. uit Batavia naar Nederland. Hij wordt.Maandag op Schip hol verwacht. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Nog buiten beschouwing gelaten zulke duistere en in het duister voltrokken misdaden als de verwijdering en het losschroeven van spoorwegrails met hun sinistere consequenties en waarvan in nog geen enkel geval de schuldigen gepakt zijn wordt de situatie op het maatschappelijk slagveld de laatste da gen vooral gekarakteriseerd door een toenemend aantal schermutselingen tus sen stakers en wat onder die naam alle maal „meedoet" en de handhavers van orde, veiligheid en vrijheid, waarhij de arbeidslokaliteiten: fabrieken, postkan toren, stations, machinedepots de inzet zijn. De aantallen verwondingen, aan beide kanten, en arrestaties lopen in de hon derden. Vanuit Grenoble bijvoorbeeld wordt bericht, dat het hoofdpostkantoor aldaar in 24 uur viermaal van bezetters is veranderd, ten slotte in handen van de troepen is gebleven, maar onbruik baar was vanwege de grote hoeveelheid tr33H§3s. Te Valence werden twee stakers ge dood, toen een groep van 2000 demon stranten oncjer leiding van een commu nistisch afgevaardigde na een hevige strijd met de politie bezit nam van het spoorwegstation. Er vielen vijftien ge wonden, voor het grootste deel stakers. Hedenavond was het station nog steeds in handen van de stakers. Te Denain, nabij Lille, streden 60 gar disten, die traangas gebruikten tegen meer dan 1000 met ijzeren staven ge wapende stakers, om het bezit van de Renard-mijn. Nadat ongeveer 20 gardis ten gewond waren, bezetten de stakers de mijn. Het moeilijkst is de toestand voor de overheid in het Zuiden des lands: twee superprefecten met volledige volmach ten van de minister van Binnenlandse Zaken zijn daar aan het hoofd ge plaatst, de een van de Provence, de ander van de Languedoc, heide ge westen, waarin het wemelt van vreem delingen, in het bijzonder Italianen en voor Franco uitgeweken Spanjaarden. Te Marseille, waar op de toegangswe gen tot de stad door de opstandelingen barricades zijn opgericht,.heeft de sterke arm vandaag een flinke slag geslagen en het alom bekende Gare Sint Charles weer in bezit van de Spoorwegen ge bracht. Gemeld werd, dat aan de Rivièra enkele treinen weer hebben gelopen. Het Parijse avondblad „Paris Presse" beschrijft de sfeer in Marseille als „aan de rand van een revolutie". Saboteurs hebben met rotsblokken de Roc-tunnel versperd die naar de luchthaven van Marseille voert. Om de voedselaanvoer te doen stagneren hebben de stakers bui ten de stad zelfs met dynamiet een kalkrots opgeblazen ter versperring van een weg. Winkels en café's in de stad zijn gesloten en er zijn luiken voor de ramen geplaatst. Zwaargewapende troe pen, o.a. koloniale infanterie, patrouil leren met tanks door de stad en hebben verscheidene fabrieken omsingeld, die door de stakers bezet zijn. Een tank werd zo gestationneerd, dat het kanon gericht was op een tramremise, welke door de stakers bezet is. Bij gevechten in de nabijheid van het hoofdpostkantoor in Nice werden 24 Het is geen liefde, als men van anderen houdt om zich zelf. van personen gewond, waarvan 15 zo ernstig, dat zij in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. In totaal kwamen ongeveer 2000 stakers in botsing met de politie, die werd bijgestaan door mobile guar- disten en koloniale troepen. Uit economisch oogpunt blijft het somberste in de stakingsbeweging, dat in het overgrote gedeelte van de steen koolmijnen en havens het werk nog al tijd stilligt, zodat tal van vooral kleinere fabrieken buiten bedrijf zijn of gaan komen, wijl zij niet meer gepro viandeerd worden met steenkool, hetzij in het eigen land gedolven, hetzij Se" importeerd. De electrische centrales van Parijs, die sinds Maandag op gang wor den gehouden door niet-stakers en tech nici van de Marine, hebben nog slechts enkele dagen voorraad. Hoewel voor geheel Frankrijk de pro ductie van electrische energie weer is opgeklommen tot 80 pet. van de normale voor de staking geproduceerde hoeveel heid, produceert Parijs nog slechts 30 pet. Er wordt hier dan ook extra straf op verbruik van electrische stroom be snoeid, hetgeen de Parijzenaar merkt aan tal van wilde stroomonderbrekin- gen op de meest ongelegen uren; boven dien wordt beurtelings wijksgewijze thans ook de straatverlichting gedoofd en evenals in oorlogtijd ziet men de voetgangers met behulp van zaklan taarns langs de trottoirs scharrelen en de gevaren vermijden, die thans boven dien worden veroorzaakt door de hopen vuil van ongeleegde vuilnisbakken want slechts op de Markthallen vatten troepen het karwei op, dat de ook weer stakende vuilnismannen sinds dagen hebben laten liggen. De Parijse gas bedrijven, zo verluidt het, kunnen reeds de inhoud van de gashouders niet meer aanvullen. Rond twee millioen ton steenkool is thans tengevolge van de staking ongedolven gebleven. Naar echter het ministerie van Nijverheid vanavond mededeelde, waren vandaag 8000 mijnwerkers minder in staking dan gisteren, terwijl het er in de ijzerin dustrie rond 11.000 waren. De politie heeft een onderzoek inge steld naar een bomaanslag op het huis van Maurice Thorez, de secretaris-ge neraal van de Franse communistische partij, in Choisy-le-Roi, een voorstad van Parijs. De hom werd gisteravond om 23.00 uur geworpen. Zij veroorzaakte slechts glasschade. Naar U. P. meldt, heeft de Drie ?<Xogendheden Commissie van de Vei ligheidsraad een aantal nieuwe voor stellen aangeboden aan de gezamen lijke Nederlands-Indonesische com missies voor de order .staakt het, vuren»'. De voorstellen zijn bedoeld om de impasse te doorbreken, waar door de resoluties van de Verenigde Naties, om het vuren te staken, niet kunnen worden ten uitvoer gelegd. Zoals men weet, komen de huidige moeilijkheden voort uit de situatie der republikeinse troepen in de door de Ne derlanders omsingelde „zakken". De Nederlanders wensen, dat de republi keinse strijdkrachten uit de „zakken" worden teruggetrokken, terwijl de Indo nesiërs verlof wensen te krijgen bevoor- radingslijnen naar deze „zakken" te laten lopen. De Indonesiërs beweren im mers, dat alle gebied binnen deze „zak ken", welke over geheel Java verspreid liggen, nog steeds onder 't republikeinse militaire en civiel bestuur vallen. Naar verluidt, zijn de nieuwe voor stellen van de Drie Mogendheden Com missie er op gericht, een modus vivendi te vinden door het vormen van gedemi- litairiseerde zones in deze „zakken". In semi-officiële kringen wordt gè- zegd, dat het werkelijke doel van de Drie-Mogendheden-Commissie is: een gedeeltelijke terugtrekking te bewerk stelligen van zowel de Nederlandse als republikeinse strijdkrachten in verschei dene gebieden, waaronder de „zakken", om hierdoor een concrete „staakt het vuren-zone" te verkrijgen tussen de twee tegenover elkaar geplaatste legers. Ondertussen zeggen welingelichte krin gen, dat een voorlopige commissie van onderzoek in het leven is geroepen om berichten te geven omtrent het Madoe- ra-incident en de verdere ontwikkelng gade te slaan. Het is nog niet bekend, wanneer de onderzoekingscommissies naar Madoera zullen vertrekken. Men verwacht, dat de republikeinse premier, Sjarifoeddin, en de republi keinse delegatie morgen, Zaterdag, per vliegtuig' in Batavia zullen aankomen en zich aan boord zullen begeven van de „Renville" voor de besprekingen welke Maandag zullen beginnen. „Het Dagblad" te Batavia laat van daag een waarschuwend woord horen in zake de onderhandelingen. Zonder te willen zeggen, dat het communiqué van de Commissie voor Openbare Diensten propaganda is, schrijft „Het Dagblad": „Énige overeenkomst- met doelbewuste propaganda is hierin gelegen, dat de grote moeilijkheden, waarvoor men zich geplaatst ziet, verzwegen worden, of al thans niet voldoende onderstreept zijn." Na gewezen te hebben op he- falen van Lord Inverchapel en Lord Killearn. schrijft het blad: „Alle woorden, die aan het geduldige papier zijn toevertrouwd en alle fraaie zinnen, die in nog fraaiere redevoeringen zijn uitgesproken, kunnen voor ingewijden niet het vaststaande feit verhullen, dat het wederopgenomen con tact tussen Nederland en de republiek tot geen enkel essentieel resultaat heeft geleid. Men bevindt zich nog steeds in het stadium van voorbereiding der be sprekingen en niets wijst er op. dat men binnen korte tijd enige vaart in de on derhandelingen mag verwachten. De weg om tot een bevredigend en blijvend succes te komen is ook nog niet gevon den." Paul van Zeeland, de vroegere Bel gische eerste minister, lid van de Com missie van Goede Diensten voor Indone sië, zal 15 December per vliegtuig uit Brussel naar Indonesië vertrekken. Hij hoopt 17 December in Batavia aan te komen. Verwachtfeig tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, regenbuien. Aanvankelijk nog krachtige en aan de kust harde naar Zuid-West of West draaiende wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon 8.3116.30, maan 1.0614.12. (Van onze speciale verslaggever) Een spannende middag was het gisteren op de Waterweg onder Maassluis, waar het ogenblik voor de ingenieurs en werklieden, die er maanden lang aan het werk zijn geweest om de „Prins Willem V" te lichten, gekomen scheen dat de kroon op hun werk zou worden ge zet. Weer zagen wij het werk, dat met een haast enerverende kalmte verricht wordt, in de regen, doch De hertog van Windsor heeft een serie jeugdherinneringen geschre ven, die zullen worden gepubliceerd^ in het Amerikaanse tijdschrift „Life". Hij vertelt daarin o. m. dat zijn vader, koning George V, som mige leiders der Britse liberalen, onder wie Lloyd George en Winston Churchill, beschouwde als „gevaar lijke en bijna revolutionnaire per soonlijkheden" en dat de koning die mening had ten tijde van de „libe rale aardverschuiving'' in 1906, maar de menihg van de koning werd blijk baar slechts gedeeld in de kring van zijn familie. „Krachtens het in Engeland geldende politieke beginsel, dat een koning slechts heeft te regeren en niet te be sturen, waren wij als familie temidden van een intens politiek leven gedoemd niet alleen maar neutraal maar zo mo gelijk a-politiek te zijn," klaagt hij. Het eerste gedeelte van de mémoires omvat he periode van zijn geboorte tot de dag, waarop hij prins van Wales werd. De tijd, waarin hij geboren werd, noemt Windsor „Engelands gouden tijd". „De inkomstenbelasting werd uitge drukt in pence per pond sterling, het socigjjsme was nog nauwelijks meer dan een theorie," schrijft hij. ,,De eerste tele foon was eerst vier jaar tevoren in de koninklijke residentie aangelegd en er zouden nog acht jaar voorbijgaan, voor mijn vader zijn eerste auto kreeg, een klein voertuig, dat bestuurd werd met een horizontale stang. Men kon rich nauwelijks voorstellen, dat het een ol ander de structuur van de wereld, waar in de Engelsman leefde, zou kunnen schokken." De hertog vertelt, dat zijn vader bij zijn geboorte in zijn dagboek schreef: „Te 10 uur is ons een lief jongetje van 8 pond geboren." Nuch ter voegt hij hieraan toe: „Ik geloof dat dit de eerste en de laatste keer is geweest, dat mijn vader dat aar dige bijvoeglijke naamwoord heeft gebruikt." Over zijn vader schrijft hij verder: ,,Hij was de volmaakte verpersoonlij king van de Victoriaanse en Edwardi- aanse tijdperken, die aan elkander aan sluitende perioden, waaltan zijn on middellijke voorouders hun namen heb ben gegeven. Hij had de zin voor recht schapenheid, moraal, verantwoordelijk heid en huiselijkheid van de Victorianen. Hij geloofde in God, in de onoverwinne lijkheid van de Britse vloot en in de onaantastbaarheid van de voorrechten van de koninklijke familie." Aan de Edwardianen ontleende hij zijn ..nauwkeurigheid als van een uur- De hertog van Windsor .werk. Hij had een streng schema, waarin wij, kinderen, ieder ons kleine afge bakende hokje hadden. Alle menselijke gevoelskwesties benaderde hij met de ruwe onbehouwenheid van een zeeaonk en hij had een schreeuwerige stem." De hertog vertelt verder, dat hij slecht leerde en dat zijn moeder eens heeft uit geroepen: „Deze kinderen weten ont zettend weinig," terwijl zijn vader, die zich meer botweg placht te uiten, de schuld eenvoudig gaf aan rijn „dom heid". Op de zeevaartschool der marine was Windsor in het vak werktuigkunde nummer 59 van een klas van 59 stu denten. Hij zegt daarvan; „Ongetwijfeld heeft het feit, dat ik een koningszoon was, mij er voor behoed weggejaagd te worden, wat zeker zou zijn overkomen aan andere jongelieden zonder zulke machtige betrekkingen." Windsor maakt ook gewag van de vitaliteit van rijn grootvader, koning Edward VII en zegt dat hij zich. deze het liefst voor de geest brengt rittende aan het hoofd van. een welvoorziene tafel. wat een verschil met drie weken ge leden, toen de schoorsteen van het schip nog maar even boven water kwam. Nu heeft de „Prins Willem V" al een eigen draagvermogen en het water was er Donderdagmiddag omstreeks 2 uur uitgepompt tot even onder het tussen dek. Wint de pompcapaciteit het van de lekken, die ontstaan zijn door los geslagen nagels en gaten, die onder wa ter slechts onvoldoende gedicht kunnen worden dat was de vraag, waar het deze middag om ging. Tot het vallen van de duisternis rijn de pompen met een waterverplaatsing van 5000 M3 per uur Wijven doorwerken, doch een ver raderlijk lek heeft de werkzaamheden vertraagd. De bok „Ajax" van 320 ton en de .-Atlas" van 260 ton lagen klaar om de zware balken van de vijzelinstal- latie te verwijderen, de „Adelaar" van 140 ton hield het schip in de dwars- rich ting in evenwicht, doch het vrach ten was voor deze middag nog tever geefs. De scheepvaart op de Waterweg was voor grote schepen vrijwel de ge hele dag gestremd maar dit zal begin volgende week nog een dag moeten ge schieden, want dan hoopt men toch het schip weg te varen. Nog ligt de „Prins Willem V" als een obstakel op de Wa terweg; een roestig karkas, Duitse handgranaten hebben explosies bij de lieren teweeggebracht en hoe de machi nes, die nog onder het slik ritten, eruit zullen zien, moet men nog maar afwach ten, doch reeds kan men zich aan boord weer bewegen en men ziet althans met een schip te doen te hebben. Nog enkele dagen en dan gaat het naar de Rot terdamse Waalhaven. Naar wij vernemen, heeft de mi nister van Sociale Zaken zijn goed keuring gehecht aan een voorstel van de commissie van advies voor het Ziekenfondswezen, om de pre mie van de verplichte ziekenfonds verzekering voor het jaar 1948 te verlagen van 4 tot 3.8% van het loon, dat voor premieberekening in aanmerking komt. Deze premie wordt, zoals men weet, door werk gever en werknemer, ieder voor de helft opgebracht. Het aandeel van de werknemer in (le verlaagde pre mie zal door de werkgever, die het loon wekelijks betaalt, voor het eerst van het loon over de eerste volle werkweek van het jaar 1948 worden ingehouden. Het Hoofd van Politieke Recherche te Amsterdam i Kleine Gartmanplantsoen 4) vraagt inlichtingen omtrent Pieter Bohle, geboren te Amsterdam 16 Nov. 1911. die in 1942 en 1943 bij de Deutsche Reichs- bahn te Hamburg werkzaam was en in zijn kwaliteit als Lager-oudste verschei dene mede-arbeiders aan de Duitse poli tie zon hebben verraden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1