Volgende week debatten over Palestina in Lagerhuis E DE GEBOORTE VAN DE JOODSE STAAT Amerika de politieke dokter B WILSON ONDERHANDELT OPNIEUW Leger der Joodse verzetsbeweging is 80.000 man sterk Demonstraties in Egypte V V Verklaring over Haiti's omzwaai een curiosum in de diplomatie Hoe voorkomt men een bevroren waterleiding Koopwoede in Rusland Wat te doen bij vorst verdwijning. Zaken doen en politiek maken De verloving van Koning Michael Verbreding Italiaanse regering GEEN ZWARTE LONEN IN BOUWBEDRIJF VRIJDAG. 5 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Geruchten over een devaluatie Hebben de Sovjets bezwaren? In Wiek zijn de café's weer open - Herr Doctor weet het - Een demonstratie in Boedapest - Hoog water in Venetië „Een militant vrouwtje" Besluit van 600 werkgevers Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR tWordi vervolgd) Prof. Van der Bilt overleden Harold Wilson, de Britse minister van Handel, zal te Moskou eerst daags opnieuw besprekingen voe ren over het sluiten van een handels overeenkomst tussen Engeland en Rus land, waaromtrent men reeds enkele malen tevergeefs onderhandelde. De in houd van deze overeenkomst zou moeten zijn de ruil van goederen ter vermijding van dollarverbruik, dat vooral Engeland tot een minimum moet beperken. Voor Rusland is het dollarvraagstuk iets minder nijpend dan voor de Britten, omdat het zich gemakkelijker zelf be druipen kan, en omdat het juist op het ogenblik aanzienlijke hoeveelheden goe deren naar de Verenigde Staten uit voert. De Russen hebben echter behoefte aan machines voor de herbouw van hun industrie en aan rails voor het herstel van hun in de oorlog deerlijk geschon den spoorwegnet. Machines en rails kan Engeland leveren, doch niet gemakkelijk in het tempo dat de Sovjet-Unie wenst. Te Londen wil men namelijk deze arti kelen niet onttrekken aan de binnen landse markt, waardoor zich de eigen aardige toestand zou voordoen, dat de metaal- en machine-industrie, een van de best florerende nijverheden in Groot- Brittannië, niet eens in staat zou zijn, de eigen landgenoten te bevredigen. Ook wil men niet gaarne de export van deze goederen, welke b.v. naar Argentinië grote omvang heeft aangenomen, ten gunste van de Russen inkrimpen. Men zou al dus een ziekere markt verhezen en een nogal twijfelachtige terugwinnen. En geland tracht dus de leveringstermijn zo ver mogelijk in de toekomst te schuiven. Het wenst echter wel spoedig de Russische artikelen te ontvan gen. Daaronder bevindt zich voor al graan. Sinds tientallen jaren was Rusland een grote graanexporterende natie, waarop de West-Europese econo mie steeds meer ging rekenen. Na de eerste wereldoorlog is er een daling in deze export ontstaan, en eveneens heb ben in de sinds de tweede wereldoorlog verlopen jaren de Russische leveranties nog bij lange het vroegere peil niet bereikt. De nood in West-Europa, die niet geheel door Amerikaanse leveran ties kan worden goedgemaakt en die bovendien tot besteding van dollars zou drijven, indien men slechts op de Ver enigde Staten zou vertrouwen, doet vele staten begerig naar het Oosten uitzien. De oogst schijnt dit jaar in de Sovjet- Unie zeer gunstig geweest te zijn, en enkele Oost-Europese landen, alsmede Denemarken en Frankrijk, lubben reeds hun porties van het na aftrek van het eigen Russische verbruik overblijvende toegezegd gekregen en gedeeltelijk ont vangen. Uite>aard komen de West- Europese landen pas op de laatste Plaats in aanmerking, en Frankrijk kreeg dan ooi; niet meer dan één vijfde van wat het gevraagd had. Voor de En gelsen betekent dit, dat zij eer. zeer hoge tegenprestatie m het vooruitzicht moe- Voor de credietoommissie van de Ame rikaanse senaat, waar hem vragen ge steld werden over de uitzending van „De Stem van Amerika", over een devaluatie van de roebel heeft Dovett, de plaatsver vanger van Marshall, bevestigd, dat de geruchten omtrent een prijsverhoging, welke vergezeld zou gaan met een deva luatie, in Rusland een ware koopwoede hebben veroorzaakt. Er is een soort pa niek bij de kopers ontstaan, verklaarde Lovett, waaraan hij toevoegde, dat in de in Amerika ontvangen berichten gezegd wordt dat de loketten van de banken be legerd worden. ten stellen, willen zij de Russen tot leve ring van graai, bewegen. ehalve economische, heeft het even tueel tot stand komen van een handelsovereenkomst ook politieke betekenis. Het beeft Immers tot onder werp een Britse poging, om samen met Rusland althans voor een deel te ont snappen aan de volslagen afhankelijk heid ten opzichte van de Verenigde Sta ten, waarin de armoede de Engelsen zou brengen indien zij niet naar andere voorzieningswegen zochten en deze zou den vinden. In politieke zin wijzen de aanstaande onderhandelingen derhalve op een Brits verlangen, los te komen van de grote Amerikaanse bondgenoot en in ruil daarvoor zich in enige afhan kelijkheid jegens de Sovjets te begeven. Uiteraard mag men dit niet overdrijven: men mag niet denken aan een omme zwaai in de Engelse politiek, doch slechts aan een demonstratie van zelfstandig heid tegenover de V. S., die tegelijk de allerscherpste kanten kan afslijpen van de rivaliteit tussen de twee grootste mogendheden. Vólgens de conservatieve Daily Gra phic" zou een verloving van Koning Mi chael van Roemenië met Prinses Anne de Bourbon-Parma door Sowj et-Russi sche tussenkomst verhinderd zijn. Ko ning Miohael zou tijdens de laatste week van zijn verblijf te Londen aan zijn re gering te kennen gegeven heiblben met de Prinses in het huwelijk te willen tre den. Anna Pauker, de Roemeense minis ter van Buitenlandse Zaken, die van Russische origine is, stond er op, dat eerst het Kremlin geraadpleegd zou worden, Het antwoord van Moskou zou een kort en bondig „neen" geweest zijn. Reden voor deze weigering is, aldus het blad, dat een huwelijk met 8en West-Eunopese Prinses Michael's banden met het Wes ten op een aan de Sovjets onwelgevallige manier zou verstevigen. In Rome verwacht men, dat morgen de kleine, maar invloedrijke republi keinse partij en de anti-communisti sche vleugel van de socialisten de be slissing van hun leiders om De Gasperi te steunen zullen goedkeuren. Een soortgelijk besluit wordt verwacht van de liberale partij. Misschien zal zelfs de partij van de gewone man in de re gering vertegenwoordigd worden. In dien al de vier kleine partijen zich met hun 135 stemmen achter De Gasperi scharen, zou deze met de stemmen van de Christen-Democraten beschikken over 342 van de 556 stemmen in de constituerende vergadering. De commu nisten en hun socialistische medestan ders beschikken maximaal over 175 stemmen. De Sovjet-Unie heeft op het ogenblik nog 4.5 millioen man onder de wapenen, de Slavische groep 1.1 millioen en de overige Europese landen samen 2.75 millioen. Deze cijfers werden bekend gemaakt door de commissie voor Bui tenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die deze had gevraagd aan het ministerie van Oor log in verband met de hulp voor Europa. De V. S. hebben in Europa 113 duizend man en in Amerika 258 duizend. Men neemt aan dat de Sovjet-Unie in haar zones van Duitsland en Oostenrijk 1.7 millioen man gestationneerd heeft. De Iraanse regering is Donderdag avond afgetreden op grond van een me ningsverschil met premier Ghavam Es Sultaneh over de binnenlandse politiek. De premier zelf weigert af te treden, tenzij de Kamer dit zou wensen. In Teheran zijn veiligheidsmaatregelen ge nomen en de wachten bij Ghavam's huis en bij de regeringsgebouwen zijn ver sterkt. Br. Chaim Weizmann rechtsen twee andere sprekers zwaaien met de armen van louter vreugd op 't horen van de Uno-beslissing inzake Palestina, die 't Joodse hart verheugt. Een in New York genomen foto, die geen twijfel laat omtrent de vreugde over de uitroeping van een Joodse staat. In het Britse Lagerhuis heeft de voor zitter, Herbert Morrison, Donderdag medegedeeld, dat volgende week Don derdag en Vrijdag de debatten over Pa lestina zullen worden gehouden. Van deze gelegenheid zal de minister van Koloniën gebruik maken om zijn be loofde verklaring over Palestina af te leggen. Men neemt te Londen aan, dat de regering bij gelegenheid van de de batten de datum zal bekend maken, waarop Engeland zich voorstelt zijn mandaat in Palestina te beëindigen. Engeland heeft de Verenigde Staten ervan in kennis gesteld, dat het ver wacht, dat de Ver. Naties in Mei 1948 de verantwoordelijkheid voor het tijde lijk bestuur van Palestina op zich nemen. In Palestina eii verschillende Arabi sche landen is het Donderdag weer tot botsingen gekomen of hebban Arabie ren gedemonstreerd tegen de verdeling van het Heilige Land, hun woede vooral koelend 'aan gebouwen van vreemde mogendheden. In Ramle een Arabisch stadje tussen Jeruzalem en Tel Aviv stonden Donder dag op de vroege ochtend reeds dui zenden Arabieren, gewapend met ste nen en ijzerén staven een Joods con- vooi af te wachten. Uit de eerste auto van het convooi, dat werd voorafge gaan door een gevechtswagen van de politie, werd op de menigte, die alle beschikbare projectielen naar de auto's wierp, geschoten. De hele stad was een warwinkel van beschadigde voertuigen en overal zag men gewonde Joden en Arabieren. Alle verkeer was door bar ricades, waarachter Arabieren zich ver schanst hadden, versperd. In Jeruzalem worden vandaag hevige onlusten verwacht. Britse troepen be trokken Donderdagavond de wacht rondom het oude deel van Jeruzalem om de Arabieren het uitbreken te be letten. Alle verloven bij de Palestijnse politie werden ingetrokken. Het 80.000 man sterke verdedigings- leger van de Joodse verzetsbeweging Haganah heeft bevel gekregen met in gang van Donderdagavond mede te helpen aan de verdediging van de Jo den tegen verdere Arabische geweld daden. De Haganah heeft de stad in 10 oor Wiek, een dorpje in Noord- Schotland, was de afgelopen Maandag een belangrijke dag. Voor vele inwoners zelfs zó belangiijk, dat zij er een dag vrij voor hadden ge nomen. De „pub" werd weer geopend. Na een sluiting van 26 jaar. In 1921 Waren er meer gemeenteraadsleden voor een drooggelegd Wiek dan voor floie- rende café's. De tegenwoordige vaderen denken er anders over en hebben de vroegere toestand weer hersteld. Toen de klok elf uur sloeg gingen de eerste etablissementen open, die zich onmid dellijk in grote belangstelling mochten Verheugen. „Eindelijk", zeiden de 77- Jarige visser Sheer en de 65-jarige kleer maker Stephen, „kunnen we weer eens dicht bij huis terecht".. De kleermaker bracht allen het droevige moment van 1921 in herinnering, toen de laatste slag Van de klok, die het sluitingsuur aan kondigde, samenviel met de laatste in Wiek genomen slok. Wanneer we Hen* Doctor Schlange uit Frankfort aan de Main mo gen gsloven, is het Duitse voed- selvraagstuk eigenlijk tamelijk gemak kelijk op te lossen. „Indien we een half dozijn zwarte handelaren konden op hangen," aldus heeft deze zich in zake lijke termen uitdrukkende mijnheer ver klaard, „zou de voedselpositie in geheel Duitsland beter worden." Een zeer dui delijk voorbeeld dus, dat de een zijn hrood, de ander zijn dood is. In een toe spraak tot de Duitse bizonale .econo mische raad, verklaarde deze spreker, haf er krachtig zou worden opgetreden tegen alle overtreders van de distributie netten. De raad nam met algemene stemmen een resolutie aan, I waarin nordt bepaald, dat alle ambtenaren, zich schuldig maken aan schending Van de v distributievoorschriften, ge- schorst zullen' worden en dat elke tkbiitse) staat, die zijn aandeel in de ^ar<Jappelvoorziening van de gezamen- fhke zone niet bijdraagt, gestraft zal narden met een vermindering van de v«rige voedsel toewijzingen. Er is in ieder geval op één gebied vrijheid achter het IJzeren Gor dijn. Daar heeft Boedapest het bewijs van geleverd, toen een groot aan tal meisjes met korte rokken een spon tane demonstratie hielden tegen de lange rok. De aanleiding was een onge luk in een van de hoofdstraten van de stad, toen een enthousiastelinge voor de langere rok verward raakte aan een uitsteeksel van een tram, als gevolg daarvan werd meegesleurd en enige ver wondingen opliep. enetië heeft enige dagen nog meer water gehad dan normaal. Ben springvloed deed bet water van de Noordelijke Adriatische Zee ongeveer 1% meter stijgen, waardoor het Vene- tiaanse San Marco-plein en de omlig gende winkelstraten werden overstroomd en het zeewater zelfs de San Marco binnenvloeide. In Triëst drong het water ver het land binnen en werd het cen trum van de stad geheel blank gezet. Mevrouw Dascenzo, aldus sprak een rechter in Baltimore tegen een dame, „u bent een militant vrouwtje". Zü had haar man eerst met een schoen een klap op zijn hoofd ge geven, vervolgens buiten de kamer gezet en zonder veel verdere praatjes in de open lucht laten overnachten. De rech ter vond dat dit te ver ging. „Honderd gulden boete" zei hij. „Uw man mag het van het huishoudgeld afhouden." zones verdeeld. In elke zone heeft een officier van de Haganah de leiding, waarbij hij beschikt over „vliegende patrouilles", die ogenblikkelijk kunnen uitrukken naar plaatsen, waar onlusten dreigen. Het Arabische Hoge Comité heeft al le Arabieren opgeroepen geen georga niseerde demonstraties tegen het ver delingsplan te houden, doch in de mos keeën te bidden om Gods hulp in „de komende strijd". Caïro zag Donderdag weer bloeddor stige demonstraties, waarbij buiten landse consulaten 't moesten ontgelden, evenals in Alexandrië, waar 5000 de monstranten het politiecordon verbra ken en een aanval deden op het Britse consulaat. Een poging het Nederlandse consulaat te bestormen kon door de po litie verhinderd worden. De Egyptische premier heeft zijn toe stemming voor het houden van een grote officiële protestdemonstratie ge weigerd. Er zullen geen redevoeringen in het openbaar mogen worden gehou den. Men krijgt sterk de indruk, dat de demonstraties tegen de verdeling van Palestina door sommige elementen worden aangegrepen om hun misnoe gen te uiten tegen de huidige Egypti sche regering. In Bagdad vernielden demonstranten Donderdag de bureaux van de Ameri kaanse voorlichtingsdieiïst. Zij drongen het gebouw binnen en gooiden schrijf machines en meubels op straat, waar ze verbrand werden. Het gebouw van de Britse luchtvaartmaatschappij en 'n Britse „Childergarden" werden met stenen bekogeld. De politiewachten bij alle buitenlandse gebouwen zijn ver sterkt. In „Musis Sacrum" te Arnhem hebben de samenwerkende patroonsverenigingen in het bouwbedrijf van Arnhem en om streken: de Nederlandse Stucadoorsbond, de Nederlandse Schilderspatroonsbond, de R. K. Schilderspatroonsbond St. Lu cas, de Nederlandse Loodgieters- en Fit- tersbond, de R. K. Loodgieters- en Fit- tersbond en de Vakgroep Electriciens, in samenwerking met het Gewestelijk Ar beidsbureau Arnhem, in een door onge veer 600 werkgevers bijgewoonde verga dering zeer langdurige besprekingen ge voerd over de noodzakelijkheid om te kernen tot normale verhoudingen op loongebied in de bouwvakken. De vergadering nam een drietal reso luties aan, waarin besloten werd tot na leving van de door het College van Rijksbemiddelaars vastgestelde loonover- eenkomst, tot naleving van het buiten gewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945 ten aanzien van aanstelling en ontslag en tot het verlenen van medewerking door de patroons aan het Gem. Arbeids bureau. In een telegram aan de voorzitter van de raad van ministers werd mededeling gedaan van het besluit, om van 8 De cember af de door het College van Rijks bemiddelaars vastgestelde loonregeling op de juiste wijze na te leven, daarbij aandringende op maatregelen tot verla ging van de kosten van het distributie pakket. Tenslotte werd aan de minister van So ciale Zaken en aan de directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau telegrafisch mededeling gedaan van het besluit om zich aan de vastgestelde loonregeling te houden. Uitgeleide gedaan door vele burgers, is het 5de bataljon 3de regiment uit Bergen op Zoom naar Indië vertrokken. Drie extra treinen vervoerden de mannen naar Rotterdam. De stafmuziek van de L.S.K. was aanwezig om hun vertrek wat luister bij te zetten. (Bijzondere correspondentie) New York, 30 Nov. In een moede Assemblee, die veel plaatsen leeg had langs de delegatie tafels en waar de meeste luister- apparaten niet meer werkten, omdat de batterij het allang begeven had, maar waar deze laatste dagen voor het eerst een spanning heerste, die voor geen drama of wedstrijd behoefde onder te doen, is gisteren om 5.31 des middags de Joodse staat geboren, toen met 33 tegen 13 stemmen en 10 onthoudingen het rapport van de Palestina-commissie werd goedgekeurd. Het historische feit Is niet gemak kelijk ter wereld gekomen; de verlostang kwam er aan te pas.Amerika was de politieke dokter. Donderdag, toen het leek, dat er te veel tegenstemmen en onthoudingen waren om de twee-derde meerderheid voor de verdeling te bereiken, kwam in een deel van de New Yorkse pers, waar de gevoelens van de Zionisten weerklank vinden, een heftige aanval los op het State Department of althans op sommige functionarissen daarvan. Het was onbegrijpelijk, zo schreef men, dat landen als Griekenland en Turkije, Haiti en de Philippijnen, konden aan kondigen te zullen tegenstemmen, in dien het Amerikaanse departement wer kelijk met kracht achter de verdeling stond, die de President en de Ameri kaanse vertegenwoordigers in de V. N. nadrukkelijk hadden verkozen. Terwijl Amerika in de zaak van de „Kleine Assemblée" een groot aantal stemmen had weten over te halen, was daar voor in de Palestina-kwestie blijkbaar geen moeite gedaan; sommigen hadden zelfs, zo werd gezegd, in de wandelgan gen van Flushing zóveel onverschillig heid laten blijken, dat het kon worden opgevat als een uitnodiging aan ieder om vooral zijn eigen gang te gaan. En zo in Flushing de V. S. te elfder ure toch hun invloed gingen gebruiken, die invloed was, zo schreef men, in het geheel niet aangewend bij de regerin gen zelf in hun hoofdsteden. Het was wel even merkwaardig, dat liberale bladen, die zich ertegen verzet hebben dat aan het Marshall-plan poli tieke „touwtjes" worden vastgemaakt, in de Palestina-kwestie betoogden, dat erkentelijke deelnemers aan het Mar shall-plan de leiding van de V. S. braaf dienden te volgen. Ook Nederland, dat zich bij de vroegere stemming in ds commissie nog onthouden had, kreeg een veeg uit deze pan. Of het van deze perscampagne kwam, of dat inderdaad bepaalde weerstand den hadden gewerkt en nu werden op geruimd, óf ook dat het State Depart ment het in een zeker optimisme maar had laten lopen, een feit is, dat het Vrijdag ging snorren. Vrijdagmiddag ging Haiti „om" met een zwaai, die de vertegenwoordiger zelf zó pijnlijk vond, dat hü een ver klaring liet publiceren, welke een curi osum in de diplomatie mag heten. Zij luidde: „Ik gevoel, dat het nodig is mijn positie met betrekking tot de Palestina- kwestie op te helderen. In de verkla ring. die ik Woensdag j.I. heb afge legd, drukte ik de opvatting uit, die mijn regering mü juist tevoren in de meest formele termen had doen toeko men, de verdeling van Palestina af wijzend. Op een even formele wijze zijn mij gisteren tegengestelde instructies toegezonden. Daarom zal ik de plicht op mij nemen te handelen op grond van de laatste instructies, zoals ik ook de vorige heb uitgevoerd, ingevolge het feit dat ik niet getracht heb de ver strekking van enige instructie van mijn regering te beïnvloeden. Men kan dit beschouwen als een di plomatieke vorm van vloeken. Met de Filippijnen ging het evenzo. Generaal Romolo had verklaard de partitie niet te zullen steunen en de pers had van die zijde vernomen, dat dit geen ont houding, maar tegenstemmen beteken de. Nu, terwijl Romolo reeds 'op de boot zat, verklaarden de Filippijnen vóór te stemmen. i Zo groot was de vreugde na het bekend worden van de verdeling van Palestina, dat de Britse soldaten door een menigte enthousiaste jonge Joden op de schouders werden genomen. Het winterseizoen nadert. En daarmede het gevaar voor bevroren waterleidingen en ar.dere narigheden. Om afwijkingen in de binnenleidingen te kunnen con stateren; dient men als volgt te werk te gaan. In de eerste plaats moet wor den nagegaan of de hoofdkraan (van het waterleidingbedrijf) goed kan- worden afgesloten. Dit is gemakkelijk te contro leren door deze kraan goed dicht te draaien en daarna de hoogst gelegen aftapkraan in het perceel te openen; blijft het water daaruit doorstromen, dan sluit de hoofdkraan niet goed af. In dit geval dient het waterleidingbedrijf ten spoedigste te worden gewaarschuwd, welk bedrijf voor herstelling zorg draagt. In de tweede plaats overtuige men zich of de tussen-afsluitkranen, waardoor een gedeelte van de binnenleiding kan wor den afgesloten, goed functionneren. Deze kranen maken het mogelijk be paalde gedeelten van de binnenleiding, gelegen in ni§t vorst vrije ruimten, ge durende een vorstperiode ook overdag af te sluiten. In de keuken kan dan bijv. het aftappen van water r.og blijven doorgaan. Het gevaar van bevriezen van de lei ding kan zodoende zoveel mogelijk worden beperkt. Indien deze tussen- afsluftkranen afwijkingen vertonen, dient men zich voor reparatie tot een loodgieter te wenden. Het vrijwaren van de hoofdkraan tegen bevriezing kan op eenvoudige wijze ge schieden door het omwikkelen van de kraan met stro, kranten e.d. Voordat de vorst invalt is het nood zakelijk, dat de watermeter tegen bevrie zing wordt beschermd, indien men al thans gevrijwaard wil zijn tegen groot ongerief en hoge kosten. Niet alleen moet voor de gebruikelijke afdekking met stro, kranten e.d. van de watermeter worden gezorgd, doch bovendien moeten de meterputten, waarvan het deksel ontbreekt, thans zo spoedig mogelijk daarvan worden voorzien. Men make deze bij voorkeur van ijzer of beton, daar houten deksels nog steeds voor brandhout te gebruiken zijn. In kelders, waarin zich de hoofd kraan (en watermeter) bevindt, dient het bultenraampje gesloten te worden. Het gebeurt wel( dat geabonneerden tijdens een vorstperiode een of meer der tapkranen geregeld laten doorstromen. Een dergelijke handelwijze is zeer laak baar, aangezien daardoor nodeloos wa ter verloren gaat en bovendien electri- sche stroom wordt verspild, voor de op wekking waarvan steenkolen nodig zijn. Ieder geabonneerde wordt in zijn eigen belang aangeraden de binnenleiding fn zijn perceel thans spoedig te controle ren; hij zal zichzelf daardoor in de ko- 41) „U moet een vreemde indruk van mij gekregen hebben," erkende de ander. „Ik moest echter een hotel zoeken. Ik kan nu niet meer terug naar huis. Dat wordt natuurlijk pas morgenochtend." „Ging u nogal veel met uw buurman om?" „Dat ik zo heiig in hem geïnteresseerd ben? Als buren anders niet. En wanneer ik hem gisteren gezien zou hebben, zou ik er nauwelijks aandacht aan hebben geschonken. Sedert vandaag is het an ders. De Zjjpendaalsch-eweg is in rep en roer. Vanmorgen kwam er politie aan het huis van Van Bemme-len en die heeft zich toegang verschaft. Er staat nu een post voor de deur. Mevrouw Groene- wegen, die ik sedert Vrijdag al niet meer gezien had, is dood op bed gwenden. Vermoord, zegt men. En toen Van Bem- melen zo vreemd deed bij de Nieuwe Kraan, tóen wérd ik opeens hevig geïn- tpvpccpprrl „Hm," zei Arie. „Dat laat zich ver staan. De zaak wordt inderdaad' duister der, dan ze reeds was, terwijl je er toch al niets in kon zien. Als u roken wilt „Graag.-" Hij nam een sigaret uit de doos op het tafeltje, klopte die op de nagel van zijn linkerduim en stak hem op. „Ik hoop, dat ik niet voor niets die réis gemaakt heb," vroeg hij daarna. „U hebt mij stellig iets zeer belang rijks verteld," erkende mijn vriend_ „U zou het huis, waarin uw buurman ver dween, kunnen terugvinden?" „O ja, natuurlijk." „Dan zou u mij een grote dienst bewij zen, door er mij te brengen." „Met alle genoegen, mijnheer Arends. Ik' kan u alleen niet garanderen, dat hij er nóg is." „Hij ging er vanavond in, zei u, met een sleutel. Misschien is hij overdag er gens anders, doch*' waarschijnlijk brengt hjj er de nacht door en dan zal hij er dus morgenavond weer zijn." „Dan zou ik het u morgenavond kun nen wijzen," zei de bezoeker. „Als a zo vriendelijk wilt zijn. In bot donker lopen we ook minder in het oog, zodat men ons van uit het huis niet zo iicht ziet. Zullen we u komen afhalen, mijnheereh „Krefeld is mijn naam." Hij tastte in zijn jaszak, nam uit een kleine porte feuille een kaartje, dat hy A. A. over handigde. „Laat ik he t u niet onnodig omslachtig maJken. Het is juist van het station af de andere kant heen. Ik kan u aan het station ontmoeten, wanneer u. dat wilt." „U is wei vriendeiyk, myheer Krefeld." „Ik begrijp niet, wat Van Bemmelen daar doet en waarom hy niet naar huis komt," hernam de bezoeker, opstaande. „De politie er in halen dat doe je toch óók maar niet zo." Toen myn vriend de late bezoeker had uitgelaten, kwam hy nadenkend de ka mer weer binnen, doch ging niet weer zitten. „We kunnen nu wel een einde aan de dag maken, Bram," zei hy. „En wat dunkt Je, is dit een helse machine? Of moeten we het inderdaad opvatten als erge bezorgdheid voor een. buurman?" HOOFDSTUK XVH Aan de Nieuwe Kraan „Indien deze Krefeld kwaad in de zin heeft, moeten wy ons afvragen, waarom hy byv. dit huis niet in de lucht liet vliegen," zei Arie, toen ik de volgende dag verdenkingen tegen de late bezoeker opperde. „Hy heeft de kans gehad, me hier neer te schieten in mijn eigen ka mer. Waarom zou hy me dan naar Arn hem laten komen?" zyn houding en de toon van zijn stem gaven mü te verstaan, dat hy verder spreken over Krefeld onvruchtbaar achtte. We kwamen die dag niet meer op hem terug, voordat we 's avonds' in Arnhem uit de trein stapten. Het begon reeds te duisteren. „Als we hem nu maar herkennen," zei ik. „Geen nood, Bram. Hy herkent óns in elk geval." En dat was zo, want nauwelijks zet ten wy de voet op de drempel van de deur, die naar het stationsplein open ging, of er kwam een heer naar ons toe, die ik niet aan zijn uiteriyk, doch aan zijn stem als Krefeld herkende. Niet aan zyn uiteriyk, zeg ik, omdat het reeds zozeer schemerde, dat een gezicht niet te herkennen viel. „De1 trein is precies op tyd," zei hy, nadat wy elkaar begroet hadden. wy begaven ons op weg. Krefeld liep tussen Arie en mij in. „Bent u helemaal onbekend in Arn hem?" vroeg hy, terwyi hy ons rechtsaf deed slaan. „De laatste dagen komen we er nogal eens," antwoordde A.A. „en dus zou ik b.v. al tyd de weg naar het station we ten te vinden. Of naar het centrum. Maar de straten by hun namen kennen, neen, zover heb ik het nog niet ge bracht. En dan zulk een vreemde naam. De Kraan, zei u?" „De Nieuwe Kraan, ja. Er zyn twee Kranen, de Oude en de Nieuwe. Het is eigenlyk de haven van Arnhem, een binnenhaven van de Rijn. Ik geloof, dat je Arnhemmer moet zyn, om ze te we ten." Inderdaad liepen we in de richting van de Ryn, zoveel kende ik wel van de omgeving. Aan het einde van de straat, die wy thans door liepen, zouden wij komen aan wftt alle toeristen noemen „Bovenover", in tegenstelling tot „On- derlangs"; men heeft daar een prachtig vergezicht, met op de voorgrond de Ryn. Vandaar dus zou men de haven van Arnhem moeten kunnen bereiken. Echter, ik was nu eenmaal op mijn hoede en vroeg my af, of de haven van Arn hem alleen door Arnhem mers gekend en dus 'n oude haven, buiten de stad zou zyn gelegen. Want we liepen in de rich ting van Oosterbeek en voor zover ik wist, was er geen zystraat naar de Ryn. voordat Je buiten de stad gekomen was. Waarschynlyk dacht A.A. er precies zo over. Zat men Donderdag nog te rekenen met 27 tot 31 vóór en 15 tot 16 tegen. Vrijdag was de twee-derde meerderheid vrijwel zeker. Toen kwam Columbia met het voorstel, de gehele zaak naar de commissie terug te sturen met een uitvoerige opdracht er bij en pas in het voorjaar de beslissing te nemen, en Frankrijk's vertegenwoordiger Pa- rodi stelde daarna een uitstel van 24 uur voor om alsnog een verzoening een kans te geven. Het laatste werd aange nomen met o.a. de stem van de V. S. tegen. Een „vuil dagwerk" noemde een van de bovenvermelde bladen dit Vrijdagse resultaat. Men vreesde, dat een of an der tussenvoorstel voor de dag zou ko men, waaraan de Columbiaan gezegd werd te werken, dat plausibel genoeg zou zijn om als „procedure"-voorstel, met een gewone meerderheid te wor den aanvaard, waarna de zaak op de lange baan niet gemakkelijk weer de twee-derden-meerderheid terug zou vinden, die op dit gunstige ogenblik verzekerd scheen. Maar toen de 24 uur voorby' waren en gisteren om vier uur de tribunes stampvol journalisten en toeschouwers zaten, bleek de soep niet bedorven te zijn, maar alleen helemaal gaar gewor den. Er was geen eigenlijke verzoe ningspoging gedaan; president Aranha had daartoe geen opdracht gehad en de voorsteller Parodi had het ook niet als zijn taak beschouwd. De Arabieren hadden op eigen gelegenheid een ver klaring uitgewerkt, voorgedragen door Chamoun van de Libanon, waarin een aantal beginselen werden geformu leerd, maar dat, zoals Herschel Johnson van de V. S. dadelijk kwam verkla ren, niets anders was dan het minder- heidsvoorstel van de UNSCOP, dat al verworpen was. In de achtereenvolgende verklaringen van Arabische landen waren 't merk waardigst de opmerkingen van F ar is el Khouri (Syrië) over het uitgebleven- zijn van verzoeningspogingen, niet al leen in de laatste 24 u., maar gedurende de gehele tijd van de Assemblée. Zoals men weet, had de voorzitter van de Palestina-commissie, Evatt van Austra lië, twee sub-commissies doen kiezen voor de bestudering resp. van het meer derheidsplan en van een Arabisch plan. Deze subcommissies bestonden ieder uitsluitend uit voorstanders van dat plan, waarmee zij zich bezig hielden, en boden dus geen gelegenheid of aanlei ding tot verzoeningspogingen. Er was echter ook een derde commissie, be staande uit Evatt zelf, geassisteerd door de Siamees en de IJslander, welke be paaldelijk conciliatiepogingen tot haar taak kreeg. 'Misschien zou deze com missie de aangewezene geweest zijn om actief te worden gedurende de 24 uur uitstel, die Parodi had verkregen. Maar Evatt was al vertrokken en de Siamees is door zijn nieuwe regering terugge roepen. Wat Faris el Khouri meedeelde, gaf overigens de indruk, dat deze com missie ook tevoren weinig activiteit heeft ontplooid. Waarschijnlijk is de verklaring daar van te zoeken in de tot-geen-compromis- geneigde houding van beide kanten, en met name van de Arabieren, die nooit constructieve bijdragen tot oplossing hebben gedaan en hun kracht in hun starheid zochten. Gisteren was het voor hun zwakke poging te laat. Toch hadden velen de indruk, dat er méér voor een compromis gedaan had kunnen zijn en dat hier een gelegenheid was gemist om, zo er al geen resultaat te bereiken was, dan toch ten overvloede alles geprobeerd te hebben. Maar zoals gezegd, de maal tijd was gaar. Toen Iran een voorstel in diende in de geest van wat de Libanon had voorgedragen, verklaarde de voor zitter, dat dit geen gewoon procedure- voorstel was en dus pas na de partitie zelf in stemming zou gebracht worden. Hetzelfde verklaarde hij t.a.v. het Co- lumbiaanse voorstel van de vorige dag, hetgeen sommigen verbaasde, daar in het officiële „Journal" van de V.N. ver meld stond, dat de voorzitter verklaard had éérst over het Columbiaanse voor stel te zullen laten stemmen. Maar de nieuwe beslissing scheen redelijk, daar de uitvoerige inhoud van het Colum biaanse voorstel moeilijk kon worden opgevat alleen maar een kwestie van op schorting van de discussie te zijn. En de Columbiaan kwam niet opdagen met het vereenvoudigde voorstel, dat hij. naar men zei, in de maak had. Zo kwam on der enorme spanning de stemming. Toen Frankrijk vóór stemde, ging er een applaus op. Vroeger had men al eens gesist toen Faris el Khouri vrii hatelijk betoogde, dat de Joden in een Arabische staat, hoewel een minderheid vormend, toch grote politieke invloed konden heb ben: in de V.S. waren zij ook maar een kleine minderheid, zei hij, en kijk eens wat een invloed. Bij het aoplaus voor Frankrijk nu werd de voorzitter boos en vermaande het publiek met strenge na druk. En zo kwam het. dat het resultaat van de stemming door een diepe stilte werd gevolgd: een stilte, die mets doods had. maar wel iets groots. Toen verschenen verscheidene scnu- derachtige Arabieren op het rostrum om te verklaren, in het Arabisch en met citaten uit heilige boeken, dat zn de be slissing niet als rechtvaardig erkenden. En daarna trokken zij weg. bitter en zwijgend, en wachtten niet op de huide en afscheidssoeeches. waarmee de As semblée werd toegedekt. Buiten m de foyers en de gangen zag men Joden ei kander omhelzen met tranen in de ogen. Achter hun vreugde lag het leed om de millioenen. die in de kampen en de gas kamers zijn omgekomen. mende winter veel ongerief besparen. Als het gaat vriezen, is het noodzake- ïyk onderstaande raadgevingen nauw keurig op te volgen: 1. Sluit de hoofdkraan "s avonds zo vroeg mogelijk af, wanneer dit kan overdag. Voordat u daartoe overgaat na- tuurlyk eerst voldoende water in voorraad nemen. Open het leegloop kraantje en alle tapkranen en trek de closet-stortbakken door. 2. Blaas de leidingen door. In vele gevallen kan dit noodzakelyk zyn. Begin daarby op zolder en eindig beneden. U blaast daartoe in elke kraan met behulp van een gummi- slang of desnoods met de mond. Daardoor vloeit het nog in de lei dingen achtergebleven water door het leegloopkraantje by de hoofd kraan weg. 3. Sluit daarna alle kranen. U voor komt zodoende waterverlies en eventuele overstroming indien de hoofdkraan later weer opengedraaid wordt. 4. De stopkranen by de closet- stortbakken mogen nimmer gesloten worden. U moet daaraan dus nooit draaien. Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 72 jaar overleden prof ir. C. L. van der Bilt Van 1929—1933 was de thans overledene lid van de Tweede Kamer voor de Vrijheidsbond. Na het aftreden van mr. S. J. R. de Monchy in 1940, was hij gedurende anderhalf jaar waarne mend-burgemeester van 's-Gravenhage. Hy was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en officier van het Legioen van Eer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3