Grote collaborateurs zijn hun straf niet ontgaan Het paard der Gerechtigheid en de teugels der Barmhartigheid Wij luisteren naar DOKIE DURF EN DE GITAARGEEST f SPRONK A A ia A ia A A !M A Als er één schaap over de dam is Artsen voor Indië dringend nodig n m n m EN KAN NIET KRASSEN Goedkoper, dan e en Y£Le.öram r Autorijden op Zondag Wereldcongres Maria- congregaties 1 int m i f fP^ JU 1 Hf S3 |H m m ii t Ut RH 81 iP „HET BRUIDSHUIS" INCASSEERDER Enige flinke INPAKSTERS VRIJDAG 5 DECEMBER 19*7 PAGINA 4 JUSTITIEBEGROTING GOEDGEKEURD V.. Eén gulden boete geëist ST. NICOLAAS IN BATAVIA Gezondheidstoestand laat te wensen over Ned. delegatie hartelijk ontvangen Clandestiene handel in auto's Tegen 110 personen proces-verbaal Kamparts veroordeeld Openbaarmaking rapport comm.-Clever inga flBHR BEGINSELPROGRAM DER K.V.P. Commissie tot herziening Hugo van den Bjroeck vooff het Hof Ned. tennisploeg verliest met 42 van Frankrijk Olympisch Comité is niet bang DAMRUBRIEK ip ipi m gj ij '|S' i Py Beurs van New York Sch eep vaar tber ichten Bruidstoiletten en avondkleding C. J. SI ND RAM Dr. FRANKE Zaterdag en Maandag geen spreekuur 502e Staatsloterij Verlaagde tarieven PRONK MET DE WAS VAN GEBRS. VASEN MNL. OF VR. KANTOORBEDIENDE Goemans Puddingpoederfabriek N.V. Konijnenhouders! A. Zonderland ui hi in z.o essj7e.le.gram in N.V. „DE STEENWERF w „ISOLA" Klokweegschalen Snelwegers „De Zes" S. BOITMA Handel Reparatie Onderhouds- abonnemenlen JONGSTE KANTOORBEDIENDE (m.) D EEN JONGEDAME 2) EEN JONGEDAME 3) EEN EMPLOYé mannel. of vrouwel. Fotocopieën beter, sneller en goedkoper. MEUBELMAGAZIJN compl. salon-, huis-, eet- en slaapkamers (zegt het Spreekwoord) WOL (Van onze parlementaire redacteur) In een aangename sfeer hebben mi nister Van Maarseveen en de Tweede Kamer Donderdagmiddag de begroting van Justitie afgehandeld, waarna de Kamer haar heeft goedgekeurd. Er bestond algemeen waardering voor en vertrouwen in deze bewindsman, die de Kamer uit ervaring zo goed kent en met zijn merkwaardige, hoog geculti veerde manier van spreken altijd woor den vindt, die van gezond verstand en gevoel getuigen. De discussies zijn op die manier geen tournooien; ze zijn wer kelijk gedachtenwisselingen. Men kan over en weer van mening verschillen, doch dan beziet men een zaak van ver schillende kanten en komt meestal tot een conclusie. Eén keer leidde die conclusie tot een motie van mej. Tendeloo, die door de Kamer z. h. st. werd aanvaard. Het ging over het Herstel Rechtsverkeer en inzonderheid over het Nederlands Be heersinstituut. Daarover werden door verschillende sprekers klachten geuit en men drong er op aan, dat er bij dit in stituut een speciale klachteninstantie zou worden gecreëerd. De minister voelde daar niet veel voor. Er is een Raad voor Rechtsherstel; nog meer instanties acht hij weinig heil zaam voor een vlotte gang van zaken. Maar als men meer openbaarheid wenst, dan wilde de minister daarover wel eens overleg plegen. Dat was mej. Ten deloo, en de Kamer met haar, niet con creet genoeg. Er werd dus een motie aangenomen, waarin de Kamer vraagt om openbaarmaking van de jaarstukken van het N.B.I., alsmede toezicht op de plaatselijke vertegenwoordigingen van het N.B.I. door vanwege de regering te benoemen commissiesTegen het eerste deel had de minister geen bezwaar; met 't tweede voelde hij zich niet bijster ge lukkig. Doch dat mocht niet baten. Ook de heer Scheps heeft gepoogd (Je minister met een motie op te knap pen, .maar dat is hem niet gelukt. Het was een motie aan het slot van een hip pische discussie, waarin Kamer en mi nister aldoor maar praatten over het paard. Zij deden niets anders dan in metaphoren spreken. Het paard, dat was het paard der Gerechtigheid en de teugels waren de teugels der Barmhar tigheid; de heer Scheps, die altijd zo veel woorden tot zijn beschikking heeft, bleek, terwijl alle andere sprekers maar op gewone knollen reden, het paard Pe gasus zelf onder zich te hebben. Hij gaf het zo vurig de 6poren, dat de beeldspraken als vonken ander zijn hoeven uitketsten. Het kwam zowat hierop neer maar deze koene hoge school-ruiterij was te schitterend, om ze precies in het detail te kunnen op nemen dat de minister van het paard Gerechtigheid was gevallen en nu aan de teugels Barmhartigheid over de grond voortgesleept werd. Minister Van Maarseveen erkende nederig, dat hij op deze hoogte van de Olympus geen adem genoeg over heeft om even stoute staaltjes van paaffdendressuur te vertonen als de heer Scheps. In ieder geval: uit de toorn van de heer Scheps want men zou onder het plezier bijna vergeten zijn, dat hij toch in beginsel vertoornd was kwam een motie, die dan blijk moest geven van die ontstemming over het opheffen van de P.R.A. en de P.R.A.C. Die motie vroeg om maatregelen, die waarborgen, dat het recht ten aanzien van de econo mische collaborateurs ongestoord voort gang zal hebben. Geheel en al overbodig, oordeelde de minister. Er is enorm veel gedaan tegen de economische collaboratie en het is dit inzonderheid tegen de communis tische mr. Stokvis geen ogenblik de bedoeling der regering, de grote collaborateurs te laten lopen en de. kleine te treffen. Integendeel, de grote zijn in het bijzonder vervolgd en het leek ook geenszins uitgesloten, dat de minister andere middelen voor ogen staan, om in de toekomst een ernstig geval, mocht het nog eens aan het licht ko men, onder handep te laten nemen. Maar, aldus de minister, we kunnen niet tot in het oneindige doorgaan met altijd maar weer andere gevallen op te zoeken. De motie-Scheps werd ver worpen met 44 tegen 25 stemmen. Alleen de katholieken stemden una niem tegen, zoals de communisten unaniem vóór stemden. Alle andere fracties, óok die van de heer Scheps zelf, waren verdeeld. Het wordt dus zo, dat de P.R.A. per 1 Januari en de P.R.A.C. per 1 Juli ver dwijnt. Na 1 Maart mag laatstgenoemde geen nieuwe zaken meer ter hand ne men. Voor het afvloeiende personeel worden speciale maatregelen getroffen. Ook de tribunalen gaan verdwijnen, doch gezien het feit, dat er per 31 December nog een 8500 onberechte ge vallen in kampen verkeren, zal het leven der tribunalen nog gerekt wor den tot 1 Juli. Overigens was er natuurlijk critiek genoeg op de bijzon dere rechtspleging. De minister nam het kalm op; critiek is onvermijdelijk. Speciaal voor de heropvoeding van de jeugd acht hij kleine kampen beter geschikt dan grote. Alle zaken, die Vrjjdag HILVERSUM n 415 M. 16.20 Conc. 17.00 St. Nicolaasfeest. 18.00 Cesar Franck. 18.30 Geest. lied. 19.00 Niéuws. 19.15 Dep. 19.45 Lonen en prijzen. 20.00 Nieuws. 20.15 St. Ni colaasfeest. 21.15 Verguld avondje, luisterspel. 22.00 Vol verwachting. 22.30 Gram. 22.45 Overd. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I 301 M. 16.00 Johan Jong. 17.00 Ramblers. 17.20 Liedjes. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.30 Strijdkr. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Jan Vogel. 19.30 Geloof. 20.00 Nieuws. 20.05 St. Nicolaasprogr. 21.00 Wim Kan. 21.20 Gram. 21.40 St. Nicolaasprogr. 22.45 Avondw. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Zaterdag HILVERSUM H 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Morgengeb. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Zon nebloem. 12.03 Piano. 12.33 KI. van Beeck. 13.00 Nieuws. 13.20 KL van Beeck. 13.40 Filmpraatje Van Dom burg. 13.50 Gram. 14.00 Toneelkijker Cor de Groot. 14.10 Gram. 15.00 Jon gelui. 15.15 Concert der jongeren. 15.45 Kiösk. 16.00 Gram. 16.20 Vlie gende Hollander. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Gram. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Lord Jumpatit. 19.00 Nieuws. 19.20 Metropole ork. 19.45 Banden die binden. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.20 Wie weet. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Pot pourri. 22.00 Viool. 22.10 Ork. z. naam. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Morgenw^ 10.20 Feuilleton. 10.35 Zang. 10.55 Fabrieken. 11.25 Gram. 12.00 Virtuoso trio. 12.33 Johan Jong. 13.00 Strijdkr. 13.30 Miller sextet. 14.00 AJC. 14.15 Harmonie ork. 15.00 Lezing. 15.15 Men vraagt. 16.00 Cabaret. 16.45 Om -en nabij twintig. 17.15 Volksconc. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport 18.30 Strijdkr. 19.00 Piano. 1930 Jeugd. 10.45 Nederl. in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.15 Notenkraker. 21.15 Commentaar. 21.30 Weekend ork. 22.00 Adriaan en Olivier, hoorspel. 22.35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Hob byhoek. 23.30 Gram. voor 1 September 1946 voor bijzondere gerechtshoven zijn behandeld en daar mogelijk wel te zwaar zijn getracteerd, zullen op gratie onderzocht worden Op vragen, waarom wij niet over meer Duitse oorlogsmisdadigers in onze ge vangenissen beschikken, zette de minis ter uiteen, dat er in Londen een inter nationale commissie bestaat, die ze als het ware aan de verschillende gegadig de landen moet toewijzen. Dit geschiedt op een voorlopig be wijs van schuld, dat niet altijd even ge makkelijk in afdoende vorm is te leve ren. Verder zijn er heel wat van deze heren onvindbaar. Omtrent de lotge vallen van de heren Wimmer, Fisch- böck en Ritterbusch kon de minister ook bescheid geven. Tegen Wimmer is geen aanklacht wegens oorlogsmisdadig, heid ingebracht, tegen Fischböck even min en er is geen bewijs tegen hem in Londen te leveren. Ook in de zaak Rit terbusch is na een uitvoerig onderzoek niet van oorlogmisdrijf gebleken. Wim mer zal in Oostenrijk voor een denazifi- catiegerecht moeten verschijnen. En in de zaak van de arrestatie van de heren Asscher en Cohen kon de minister hun vrijlating waarschijnlijk nog voor deze week aankondigen. Hij gaat volkomen accoord met hun in hechtenisneming, al wil hij daarmede evenmin als de procureur-fiscaal pre judiciëren op hun schuld. Om redenen, die de minister niet wildé noemen, was in het belang van het onderzoek hun aanvankelijke vastneming noodzakelijk. Toen de Kamer deze Begroting had aangenomen met enige daarbij behorende stukken alsmede het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van enige artike len van het Besluit Vijandelijk Vermo gen, ging zij voor deze week naar huis, doch niet nadat zij nog een kleine schermutseling had geleverd met de voorzitter zelf. Deze had, nog wel met instemming van de centrale afdeling, voorgesteld de wetsontwerpen tot wijziging van de Suri naamse en Curaqaose staatsregelingen op 12 December in behandeling te doen nemen. De heer Schouten maakte ernstig be zwaar tegen zulk een tempo. En of de voorzitter er nu al op wees, dat het wel kort was, doch dat men toch een veer tien dagen van voorbereiding had ge had, dat de Kamer hard heeft leren werken en dat allerlei redenen, ook po litieke, het gewenst maken, spoed te be trachten, de heer Schouten bleef om een paar dagen uitstel vragen, de heer Joe- kes sloot zich bij hem aan, erkennende, dat dit een situatie is, die hem de laat ste jaren maar weinig overkomt en ten slotte verklaarde ook de communist Hoogcarspel zich achter dit eenheids front te scharen, zodat de voorzitter dan maar besloot, zich opnieuw met de Cen trale afdeling in verbinding te stellen. Voor de Groninger rechtbank stond terecht de advocaat en procureur mr. N. J. P. in verband met het feit, dat hij op een Zondag met een auto had ge reden zonder in het bezit te zijn van de daartoe vereiste vergunning. Mr. P. heeft destijds een proef-proces uitgelokt bij de Groninger kantonrechter. Hij was door deze ontslagen van rechtsvervol ging. De ambtenaar van het O.M. ging in hoger beroep, met het gevolg, dat deze zaak voor de Groninger rechtbank werd behandeld. De Officier van Justitie, mr. Zijlstra, was in zijn requisitoir van mening, dat zijn autorijden op Zondag wel strafbaar was. Immers men mag autorijden, in dien men een daartoe strekkende ver gunning heeft op dat moment. De ver gunning, die verdachte had, strekte daartoe niet, aangezien zij verleend is onder voorwaarde niet op Zondag te rijden, dus betrof het hier geen „daartoe strekkende vergunning." Op deze grond was de Officier van Justitie van mening, dat de kantonrechter ten on rechte de overtreding niet strafbaar had verklaard. Spreker eiste vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en vroeg één gulden boete, subsidair één dag hechtenis. Ook Batavia viert Sinterklaas, al is het dan niet bij de kachel. De jeugd stond gisteren in het brandpunt van de belangstelling van de Bataviase wereld. Sinterklaas kwam in een Skymaster aan en was vergezeld van 15 zwarte Pie ten, compleet met roeden en zakken speelgoed. In de militaire cantine „Wil- helminaclub" o.a. werd speelgoed uitge deeld. Vandaag zou Sinterklaas alle hos pitalen en lagere scholen bezoeken Zaterdag zullen de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de Medische Coördi natiecommissie een landelijke bijeen komst houden in het Indisch Instituut te Amsterdam. Tot het bijwonen van deze bijeenkomst zijn alle Nederlandse artsen uitgenodigd. Na het openingswoord van de Prinses zullen dr. J. M. Planteydt, voorzitter der Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, qn dr. E. Kits van Waveren, voorzitter van de Medische Coördinatiecommissie, de aanwezige art sen voorlichten omtrent de artsensituatie in Indonesië. Teneinde zich met deze situatie op de hoogte te stellen hebben beide artsen dr. Planteydt voor de Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst en dr. Kits van Waveren voor de regering, een bezoek aan Indonesië gebracht. Tijdens dit bezoek werd vast gesteld, dat er in Indonesië dringend be hoefte is aan artsen. De gezondheidstoe stand, vooral onder de inheemse bevol king. laat zeer veel te wensen over en een belangrijk aantal doktoren zal nodig zijn om het tekort aan te vullen. Dr. Kits van Waveren, die deze mededelin gen deed, zei, dat er in de hele Archipel 147 artsen nodig zijn, van wie 23 specia listen, 15 artsen voor de mobiele Rode Kruisteams en 109 huisartsen. „Geheel Barcelona leeft mede met het congres", dat was de eerste indruk van de Nederlandse delegatie bij het wereld congres der Maria-congregaties, dat in Barcelona gehouden wordt. Ook de auto riteiten werken op alle mogelijke wijzen mede om het congres tot een succes te maken en de congressisten zoveel moge lijk ter wille te zijn. Dit blijkt o.m. uit hét feit. dat trams en taxi's gratis ter beschikking van de congressisten staan. De Nederlandse delegatie, die een dag vertraging had in Geneve, omdat in ver band met de slechte weersomstandighe den niet gevlogen kon worden, werd op het station hartelijk verwelkomd. Een groep studenten, die hier reeds enige avonden tevergeefs gewacht had, ontving hen. Ook verder zijn de studenten van Barcelona ingeschakeld om de congres sisten hulp te bieden, op te treden als tolken, gidsen, enz. De Nederlandse delegatie werd op het Congres ontvangen met het ..Wilhelmus en het „Wien Neerlands Bloed". Zij mocht zich voorts verheugen in een bu- zondere belangstelling van de zijde der persfotografen. De Bredase economische recherche is op het spoor gekomen van een zich over het gehele land uitstrekkende clandestiene harfÜel in tweede-hands auto's. De opsporingsambtenaren kwa men tenslotte in Zuid-Holland terecht, waar zij in het kantoor van een garage houder, wiens naam en woonplaats han gende het onderzoek niet kunnen wor den medegedeeld, een volledige zwarte boekhouding met balans aantroffen. In totaal had de man 36 auto's clandestien gekocht en 32 verkocht. 25 wagens wer den in beslag genomen. Tegen 110 per sonen, verspreid over het gehele land, werd proces-verbaal opgemaakt. De ga ragehouder zou een overwinst gemaakt hebben van f 70.000. Het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof heeft J. H. Klomp uit Amersfoort, die van Febr. 1942 tot April 1945 als kamp arts werkzaam was in het kamp te Amersfoort, veroordeeld tot zes jaar met aftrek, ontzetting uit de burgerrechten en uit het recht het ambt van arts te bekleden voor het leven. (De eis was vijf jaar). Hij had zijn beroep uitgeoe fend zonder inachtneming van de meest elementaire beginselen op het gebied der prophylaxis en therapie en m strijd met de eisen der ethiek. Lijnrecht in strijd met zijn dokterseed, tekende hij valse verklaringen voor doodsoorzaken. Het Eerste-Kamerlid de heer Van Heuven Goedhart heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd, of hij bereid is de openbaarmaking van het rapport der commissie-Cleveringa te be vorderen. 80. Het is een barre ervaring door een onzicht bare gitaargeest te worden ontvoerd. Het was dan ook maar gelukkig dat Molentje nog bui ten bewustzijn was van de slag met de gummistok, zodat hij geen weet had van wat er met hem gebeurde. Toen Molentje over de verlaten straat zweefde. steeds begeleid door de duistere vioolkist, was er niemand om het wonderlijke schouwspel te zien. Ten slotte kwam Molentje met een smak op een bankje in het plant soen terecht, aan de overkant van de straat. Een ogenblik la. ter verdween een ouderwets gekleed man, door een parapluie be- ichermd en met een vioolkist in zijn hand, in de richting van een wachtend rijtuigje. Ten algemenen secretariate der K.V.P. installeerde de voorzitter der Partij, de heer W. J. Andriessfen, de door het Par tijbestuur ingestelde commissie tot her ziening van het Beginselprogram. Deze commissie heeft tot taak de sa menstelling van een ontwerp algemeen staatkundig program en een program van richtlijnen. Als voorzitter werd gekozen Pater Mag. dr. S. Stokman O.F.M.: als leden traden toe: dr. L. A. H. Albering, pater dr. L. J. G. Beaufort O.F.M., prof. mr. A. L. de Block, mr. W. C. L. v. d. Grin ten, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. A. A. M. Struycken en A. de Wolf. Als secretaris zal optreden de 2e secre taris der K.V.P., mr. Ch. Rutten. De oud-hoofdredacteur van de „Lim- burgër Koerier", Hugo van den Broeck, zal in de tweede helft van Februari voor het Bijzondere Gerechtshof te Maastricht terecht staan. De Nederlandse tennisploeg, die Den Haag een wedstrijd tegen Frankrijk speelde, heeft met 42 verloren, In een zeer interessante en uitstekende partij, met alle wisselingen van dien en nu en dan groot spel van beide zijden, heeft Borotra in drie sets van Van Swol ge wonnen, 6—8, 6—3, 6—4. Hij had het uitsluitend te danken aan uitstekend volleren. Dat was nog als vroeger. Dat was vol, vlak, af. In de eerste set wonnen beiden hun services tot 33, daarna vertoonde het spel een beeld, waarin de returns over heersten. Borotra was een en al beweeg lijkheid, had een prachtig oog op de bal, viel telkens veranderlijk uit, maar Van Swol hield een schitterende vaart in zijn spel. In de tweede partij bracht de Franse ploeg de stand op 32- door een over winning van Dubuc op Rinkel 75,60. Rinkel miste twee kansen om de eerste set te winnen. Het was een aardige strijd tussen de vastheid van de Franse speler en de onregelmatigheid van Rin kel. In de derde partij, het dubbelspel tus sen Borotra en Brugton en Van Swol en Rinkel heeft de bekende Franse com binatie uitstekend gespeeld en met 75. 62 onze spelers een lesje gegeven. De eindstand is dus 42 voor Frank rijk. Marcel Henniger, president van het organiserend Comité der Olympische Winterspelen, heeft gezegd, dat het co mité niet terug zou komen op zijn be slissing, de inschrijving van de Ame rikaanse Amateur Hockey Bond te aan vaarden. Henniger betuigde zijn leedwezen over het besluit van het Amerikaanse Olym pische Comité, om niet aan de spelen deel te nemen indien de amateursbond werd toegelaten. „Indien zij niet komen wjllen, zullen wij de Spelen zonder de Ver. Staten moe ten houden," zei Henniger. Volgens de oud-interrtationaal Charles Buchan hebben de niet tot de Engelse league behorende clubs in Engeland, waarvan een aantal thans in de cup competitie deelneemt, besloten een af zonderlijke league op te richten, die weliswaar onder de jurisdictie van de F.A. staat maar toch onafhankelijk is van de Engelse league. Tussen de ijshockey-teams van Neder land, België en Frankrijk zal dit sei zoen een reeks wedstrijden worden ge speeld met de „West Europa-Cup" als inzet. In verband met moeilijkheden, die, de Belgische ijshockey-bond heeft met de baandy-ecties in België, zijn de data van deze wedstrijden nog niet vastgesteld. Probleem-serie van Joh. v. d. Boogaard te Nuland No. 1429 i ^oj No. 1430 Zw. 10 st. op 7. 10, 11. 18. 26, 33, 35, 36, 38, 39. Wit 10 st. op 19, 24. 27, 30, 37, 42, 46, 47, 48, 50. No. 1431 zw. 12 st. op 9, 10, 12 t/m 14, 16 t/m 19, 28. 36, 45. Wit 13 St. op 21, 24, 25, 27, 29. 30, 37, 38, 40, 46, 47, 50. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot half Januari 1948 aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSINGEN. Serie van G. de Wolf te Purmerend. De aangegeven zetten zijn die van wit. No. 1411: 30, 42, z38, 43, 23, 44, 17, 9, 2, 16 en wint, No. 1412: 28, 7, 43, 43—39. 3, 27, 49. No. 1413: 2621. 21, 31, 4943. 38, 30, 3 en wint. Voortreffelijke vraagstukken met ver rassende eindstand is No. 1413. MOEILIJKE VRAAGSTUKKEN III. Allereerst de oplossing van No. 1. De stand was Zwart 13-stukken op 2, 6 t/m 10, 14 16, 19, 20, 9i, 25, 36. Wit 14 St. op 11, 17, 21, 26, 27, 30, 31. 32, 34, 38, 40, 42 43, 49. Wit speelt aldus: 28, 37, 22, 44. 43—39, 38—32, 39—33. 34x3, 21, 40, 11, 3x36 en wint. Een vrij lastige opgave die door C. P. Zuiderduin te Noordwijk snel tot het ge wenste einde werd gebracht. De nieuwe opgave is een probleem uit de oude tijd van Commard en genummerd met III. De stand is Zwart 11 st. op 2, 3, 6, 8, 14, 19, 20, 24, 26, 31, 43. Wit 12 st. op 9. 11, 17, 22, 27. 28, 35, 36, 40, 41, 45, 46. Wit speelt en wint; de oplos singen moeten 4 weken na de plaatsing in ons bezit zijn om mede te dingen haar de prijs. Gaarne houden wij ons aanbevolen voor toezending van vraagstukken voor deze afdeling; bjj aanbieding van reeds vroeger gepubliceerd materiaal wordt vol ledige vermelding van die publicatie ver zocht. Nieuwe uitgave en nog wat. Een dezer dagen is verschenen het eerste nummer van „Damwereld in zak formaat" en in ruime mate onder de dammers verspreid. Dit zeer handige boekje bevat veel interessant nieuws, door B. Springer geanalyseerde match- partijén Keller-Roozenburg en andere partijen, practische combinaties, pro blematiek en eindspelen kortom, een massa studiemateriaal. De ex-wereld- kampioen B. Springer voert de hoofd redactie, terwijl de heren Geo van Dam, W. Hoekstra én Herm. de Jongh mede het technische gedeelte verzorgen. Al deze namen garanderen hoogstaande techniek. Aangezien de lust om de spel- kennis te verdiepen en te verbreden vrij algemeen genoemd kan worden, zal dit off. orgaan van het R.D.G. te Den Haag en het V.A.D. te Amsterdam aanzien lijk bij kunnen dragen om in de behoefte te voorzien. De grootse opzet wettigt de veronder stelling dat deze uitgave wel iets meer wil zijn dan een cluborgaan alleen. Hun, die nog geen proefnummer ontvingen en zich er voor interesseren raden wij aan het aan te vragen bij de Fa. Visser en Broersma te Nieuwburen. Kollum ar. Na de oprichting van de Internatio nale Dambond is, op initiatief van ver schillende vooraanstaande dammers, tot stand gekomen Het Genootschap tot Bevordering van de Algemene Dambe- langen „Damas". hetwelk zich ten doel stelt o.m. door het organiseren van intern, matches en tournooien de be oefening van één algemeen internatio naal damspel te bevorderen. Het bestuur wordt gevormd door de heren B. Sprin ger voorz., R. C. Keller penn. en J. H. Kluyver secr., terwijl als secretaris van een der ondercommissies optreedt de heer P. Roozenburg. Merkwaardig is dat in ons kleine landje nog een groep dammers hetzelfde doel nastreeft doch daarbij het oog ge- 4/12 3/12 Anaconda Copper 33 34%* Bethlehem Steel 98 98% Chrysler Corp. 61 60% General Electric 34% 34% General Motors 57% 57 Hudson Motors 18% 18% Kennecott Copper 45% 44% Montgomery Ward 52 52% North American Co 17% 17% Radio Corp. 9% 10 Republic Steel 26 26% Shell Union Oil 30 29i's* Southern Pacific 42% 42% Southern Railway 33% 33% Tidewater 21% 22% U.S. Steel 75 75% ex dividend richt heeft op het damspel op het kleine bord, het Checkeren. Deze groep heeft reeds een aanzienlijke voorsprong door dat reeds vele connecties in de wereld zijn verkregen en in zeer vele landen op het kleine bord gespeeld wordt. Hoewel beide groepen de volle sym pathie verdienen wordt toch met belang stelling het ogenblik verbeid waarop tot samenwerking wordt besloten. ALCHIBA 2 v. Montev. n. R'dam. ALDERAMIN verm. 5 v. Santos n. R'd. ALGARVE 3 v. R'dam te Lissabon. ARDEA 2 v. Jaffa n. Engeland. AVERDIJK 3 v. R'dam te Havanna. CELEBES n. N. York 2 te Boston. COTTICA 5 v. A'd. te Paramaribo verw. GROOTEKERK n. Sydney 4 te P. Said. MODJOKERTO p. 4 Pantellaria n. R'd. O MAL A3 v. L. Piedras n. R'dam. £5' HENDR. p. 4 Bish. R. n. Antw. PR. WILL. II p. 3 Belle Isle n. Antw. PR. W. v. OR. 3 v. Malta n. Haifa. TIBA 3 v. Rio Grande n. B. Aires. AALSDIJK Philad.'a-Rott. 5 te Antw. ABBEKERK 4 v. Melb'ne te Brisbane. AGATHA 4 v. Marac'o te Willemstad. ALCINOUS 5 v. Batavia te Amsterd. BERKEL 3 v. Tunis te Algeciras. CORDOBA 2 v. St. Vincent n. A'dam. DIDO 30 v. Cristobal te Guayaquil. DOROS 30 v. Curaqao te San Juan (P.R.) DUNDEE 3 v. Cadiz te Lissabon. FLEVO Curacao-Chili 4 v. Balboa. GROTEKERK 5 v. Suez n. Sydney. HERMES 4 v. Montevideo te Santos. H. DE VRIES 5 v. Pt. Said n. R'dam. INO 27 v. Curaqao n. Puerta Plata. JUPITER p. 4 Dungeness n. Algiers. KOTA INTEN Rott.-Bat. p. 4 Malta. LLANGLEESC. p. 4 Dungen. n. Kaapst MARTINI 4 v. Carara te Londen. MIRZA 1 v. Singap. te Poeloe Samboe. MOLENKERK p. 5 Ouessant n. Japan. NIEUW HOLLAND 5 te Batavia. NOTOS 29 v. Vera Cruz te Kingston (Ja.) ORANJEFONTEIN 4 te Durban. PRINS FRED. HENDR. 5 te Antwerpen. SLOTERDIJK 4 v. Rott. n. Batavia. TJIKAMPEK 30 te Hongkong (verb.). TRAJANUS 4 v. Paramaribo te Amst. VEENDAM Rott.-NY. p. 5 Seilly. WESTLAND 3 v. Montevideo n. Santos. WM. RUYS R'd.-Bat. p 4 Ouessant. ADINDA 29 v. Bat. n. Pladjoe, BLOEMFONT. 5 v. Antw. n. Ö.-Afr. BOSCHFONT. 5 v. Antw. n. A'dam. CHAMA 1 v. Hongk. te Abadan. DEO DUCE 4 v. A'dam te Kopenh. EEMSTROOM 3 v. A'dam te Londen. GANYMEDES 2 v. Callao n. Valpar. HILVERSUM 4 v. St. Vineent n. A'd. JACOBA 5 v. IJm. n. Kopenhagen. MELAMPUS 28 v. Bat. t. B. Pappan. MERWEDE 4 v. R. Jan. n. A'dam. NIGERSTR. 6 te Antw. verw. ODYSSEUS n. A'd. 2 te Vigo. OVERIJSEL 3 v. Karaehi te Coehin. PRIMA 4 v. Lissabon te A'dam. ROELF 4 v. Bilbao n. A'dam. STENTOR 5 v. R'dam n. Alexandne. TITUS 4 v. A'dam n. Alexandrië. TJIBODAS 5 v. N. News te A'dam. AARDIJK 4 v. Antw. n. Golfhavens. ALAMAK p. 4 Str. Messina n. Perz. GoX BENGKALIS 4 v. Sorong n. Hollandia. BREDA 5 te Hoek v. Holland verw. EMANCIPATOR n. Mombassa 3 te Aden. GADILLA 2 v. Suez n. Abadan. GR. BEER 4 v. Sabang n. B. Pappan. H. DE GROOT 4 v. P. Swettenh. n. Col. HYDRA 2 v. Cartagena n. Curaqao. KEILEHAVEN p. 4 St. Vincent n. Madeira. LISSEKERK 4 v. Genua n. P. Said. MAASLAND 6 v. B. Aires té A'd. verw. MELISKERK 4 v. P. Said te Haifa. NOORDWIJK p. 4 Finist. n. A'dam. PR. MAURITS 2 v. Montreal n. R'dam. PR. WILLEM IV p. 4 Gibr. n. Catania. RANDKERK 4 v. Genua n. P. Soedan. SALATIGA 2 v. P. Hare. te P. Novie. TABIAN 4 v. 8'baya n. Macassar, v. HEUTSZ 3 v. Belawan te Penang. Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze onvergetelijke, zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder MARIA ELISABETH APOLONTA VAN DEN" ABEELEN weduwe van Clemens August Maria Fischer. In de leeftijd van 85 J. Bloemendaal. 4 Dec. '47. Bloemendaalseweg 147, Wed. A FL3CHER- Boertje M. O VERAKKER- Pischer A J OVERAKKER FEMMIE OVERAKKER HENRI FISCHER De H.H Uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de parochiekerk van de Allerheiligste Drie vuldigheid te Bloemen daal op Maandag 8 Dec. 1947. De stille H.H. Mis sen om 7 en 7.45 uur en te 10 uur de plechtig gezongen Requiemmis, waarna de begrafenis op 't St. Adalbertuskerkhof aldaar. Geen bezoek. Geen bloemen. compleet neer meet OOK VOOR HEREN, huurt U bij: Maison van den Hoogen Amsterdam, Sarphetipark 88, telefoon 98828 FM. Haarlem, Barteliorlsstraat 4, te lef. 21470 Rt Den Haag Zuldarparklaan 252, tel. 399027 Eigen ateliers TANDARTS Uitsluitend voor Tand- en Kaakregulatie Praktijk verplaatst naar het KENAUPARK 27 te Haarlem. Telefoonnr. voorlopig 11306. Behandeling na afspraak. NEUROLOOG GA VOOR ALLE REPARATIES aan Uw MEUBELEN NAAR EEN VAKMAN. Dus naar: J. ZEEGERS, Schalkhurgergr. 8. Werkpl. Kennemerstr. 6 en 8 (hoek Schotersingel), Se KLASSE f IJMr- 2227 8110 8* «8828 li*— «713 7041 •170 10488 18808 15083 8e TREKKING - 4 DECEMBER 1047. HOGE PRIJZEN 18 18547 409.—1128 mi 8200 »053 16744 17008 19950 20102 21891 100— 3985 8218 410* «801 20248 PRIJZEN PAN 80— 2203 2862 2807 2410 3217 3330 3342 3444 4053 4184 4278 5544 5872 5964 5978 1180 1208 1584 1878 1921 2030 2089 2107 2159 2538 2549 2597 2766 2794 2856 2921 3007 J075 8481 3491 3950 3574 3621 3693 3702 3752 3872 4292 4308 4331 4842 4864 4754 5354 5548 5802 8055 6088 6106 6184 6270 6526 6553 6640 6738 «743 6851 6858 6904 6913 7031 7079 7139 7209 7212 7276 7300 7313 7469 7627 7913 8343 8353 8449 8588 8895 8927 9115 9126 9219 9313 9429 9672 10005 10029 10127 10241 10427 10459 10600 10683 10834 10915 10939 11383 11522 11557 11582 11595 11688 11699 11747 11751 11854 12102 12116 12222 12265 12378 12457 12486 12495 12537 12547 12570 12607 12647 12760 12951 12973 12990 13033 13098 13364 13612 13642 13666 13674 13735 13920 14014 14088 14248 14284 34583 14684 14718 14802 14976 15037 15043 15060 15139 15227 15328 15398 15436 15760 15857 15876 15919 15968 16018 16060 16085 16157 16183 16265 16454 16539 16591 16764 16874 16962 17045 17225 17433 17563 17825 17879 17979 18022 t8177 18364 18517 18872 18702 18731 18946 19082 19094 19205 19220 19339 19402 19525 19754 19801 19802 19805 13837 19840 19849 19857 19974 19999 20066 20081 20150 20271 20422 20424 20498 20604 21100 21241 21281 21304 31589 21686 21696 21704 21809 21994 tUOFN WITT.E SINGEL MTEL2I035-HAARLEM BROUWERSVAART 50 TEL 1415' BANKINSTELLING vraagt voor spoedige indiensttreding een leeftjjd niet ouder dan 30 jaat* in verband met vrjj Pen sioen. Brieven met opgaaf van referenties, onder no. 732£5. bureau van dit blad. Gevraagd voor directe indiensttreding: met kantoorervaring, dipl. boekhouden strekt tot aan beveling. Fa. C. L V. d. KWAAK CO, Baan .41 Haarlem. \MM SütuUtifi. Gevraagd voor direct: ca. 15—20 jaar. Goed loon, vergoeding reisgeld en goede verzorging. Aanmelden KANTOOR: RAADHUISSTRAAT 2, HAARLEM-N Voerbteten per kilo verkrijgbaar Fouragehandel Spaarnwonderstraat H Telefoon 12915 III Z.O RjE-iJr EEN SRILF in -< ZLO RE-i ST EIELM 8R.I EFTEJ-EGRAM Sne^lcer. L?Afsj E LM 8R'E F ASBESTBU1ZEN 8 t/m 30 c.m. Spaarndamseweg 48 Telef. 10072 - 15700 Direct leverbaar Spaarne 78 Telef. 14653 circa 15 j., gevraagd. Schriftel. soli, aan N.V. HERINGA WUTHRICH, Haarlem. Ten kantore ener grote Drukkerjj-TJitggverij te Haarlem kan terstond geplaatst worden: op de afdeling Uitgeverij; als hulp voor de telefoon, benevens voor lichte administratie; voor- de loonadministratie. Een prettige werkkring wordt verzekerd. Brieven met op gave schoolopleiding enz. onder no. 73247, bur. v. d. blad. FOTO HILARIUS - GROTE HOUTSTR. 102 - TEL. 10866 levert onder strenge aan serieuze personen, geheimhouding moderne solide onder volle garantie tegen de LAAGSTE CONTANTPRIJZEN, op zeer gemakke lijke betalingsvoorwaarden. Brieven onder no. 73257, aan het bureau van dit blad. dan Volgen er méér. NEVEDA-handbreiwol is nog wel niet volop te krijgen, maar er wordt toch weer regelmatig afgeleverd. En mét de productie stijgt Uw kans een paar knotten van die mooie.sterke NEVEDA-wol te bemachtigen! Wendt U voor SEVEDAbreiwol tot Uur win kelier. Eerlijkheidshalve kan de fabriek niet rechtstreeks aan particulieren leveren. FABRIEKEN LEIOEN EN VEENENOAAL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4