HEVIGE GEVECHTEN TUSSEN JAFFA EN TEL AVIV „Front" van 8 kilometer lengte r a Geen opzet bij overlijden van de 46 getransporteerden Stakers met vragen onderhoud president Auriol De Gaulle, stroman of massieve rots? Frankrijk moet aan eerlijkheid, soberheid en arbeid gewennen H I i: 'J Tragische les Geheimzinnige brand in bagageruimte Waarschijnlijke doodsoorzaak gebrek aan ventilatie in wagons Zuiden van Frankrijk volkomen gedeso rganiseerd Een der krachtigste persoonlijkheden in het na-oorlogse Europa Voor veiligheid in de lucht gelden geen geldelijke overwegingen 92 toestellen staan „op stal" Het weer 10.000 man patrouilleren in Marseille Roosevelt wilde hem terzijde schuiven Tot hoofd en hart Asscher en Cohen in vrijheid Vijftig personen gedood, honderden gewonden Drie voorwaarden ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24019 (Vervolg op pag. 3) PARIJS, December Bijzondere correspondentie Mike, Roosevelt's stevige schaduw, is slechts eenmaal beducht geweest voor hei leven van zijn meesier. Dat was ie Casablanca. Hij trok zijn pistool en wachtte gespan nen achter hei dikke gordijn, vanwaar hij de twee mannen gadesloeg; F.D.R. in zijn rolstoel en de vreemdeling, die zó vertoornd was en zülke bittere woorden sprak, dat Mike lange tijd de loop van zijn pistool op hem gericht hield, de vinger aan de trekker Mike zag deze lange man voor hei eerst. Hij had zijn naam gelezen: generaal De Gaulle, onuitsprekelijk voor de Ame rikaan, zodat hij maar over „long legged Charley" sprak Charley met de lange benen. Deze Charley wist niet, wat hem achter hei gordijn van de confereniiekamer in Casa blanca bedreigde. „De Sfinx" Deskundig en populair Jaloersheid verwoest zowel eigen geluk als dat van anderen. DE GAULLE omstreden figuur. KAREL I FABRIEKEN TE VENRAY SLUITEN Duits klooster wordt Nederlands MYSTERIE VAN DE DOUGLAS DC-6 15 Februari 1946 daverde een passagiersvliegtuig mei iwee en vijfiig passagiers en vier leden bemanning over de startbanen van Santa Monica Airfield, de geboorteplaats der Douglasvliegiuigen. Het was de eerste vlucht van de nieuwe DC-6 „Aliimaiic", hei wondervliegiuig van 1947, en hei begin van een langdurige beproevingsperiode. Vijf tien maanden lang besteedde Douglas tussen de vijf en zes millioen gulden aan beproevingen, onderzoekingen en verbeteringen van hei vliegtuig. Meer dan zes duizend vlieguren werden aan hei eerste vliegtuig van dit type be steed alvorens hei „af" was. In totaal werden ruim 32.357 verbeteringen aangebracht voor het toestel in productie werd gebracht, BUREAUX VAN REDACllt fcN ADMi. 31RATIE: SMEDESTRAAT 6 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m noogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Terwijl het in Jeruzalem Vrijdag vrij rustig bleef, hebben Arabieren geduren de de gehele dag aanvallen gedaan op Tel Aviv, waarbij het evenals Woensdag tot hevige gevechten kwam in de tussen Jaffa en Tel Aviv gelegen armenbuurt Vrijdagavond duurde de strijd nog voort aan het door hevige branden verlichte 8 kilometer lange „front". Bij de gevechten werd gebruik ge maakt van bommen, granaten, mitrail leurs en geweren. Uit andere delen van Palestina kwamen afdelingen van de Hagana de Joden in Tel Aviv te hulp. Volgens de eerste berichten zijn 23 Ara bieren en 21 Joden gesneuveld, terwijl er aan beide kanten honderden gewon den zijn. Laat op de avond stonden 30 huizen van Arabieren in brand. De Arabische proteststaking is Vrij dagavond geëindigd, doch voor het leger heerst nog steeds de alarmtoestand. Ondanks het regeringsverbod werden in de grote steden van Egypte weer ru moerige demonstraties gehouden. In Cairo trok een mensenmenigte van 50.000 man door de straten. Mohamme daanse priesters en leiders der Koptische christenen riepen de menigte op tot de heilige oorlog. In Alexandrië kwam het tot gevechten tussen demonstrerende studenten en arbeiders en de politie, waarbij 29 politie-agenten werden ge wond. 24 demonstranten werden gear resteerd. Britse troepen zijn Vrijdagavond per vliegtuig van de Suezkanaal-zone naar Aden gevlogen, waar sinds Dinsdag bij anti-Joodse relletjes reeds 24 doden zijn gevallen. De vergadering van de Arabische Liga, die Maandag a.s. te Cairo zou wor den gehouden, is uitgesteld tot Woens dag om alle premiers en ministers van Buitenlandse Zaken der ledenstaten in de gelegenheid te stellen haar bij te wonen. Een zegsman van het Joodse Agent schap heeft Woensdag verklaard, dat de Zionistische leider, dr. Chaim Weiz- mann, waarschijnlijk president en de lei der der Palestijnse arbeiderspartij, David Ben Gurion, waarschijnlijk minister president zou worden van de nieuwe Joodse staat. Dr. Weizmann is Brits on derdaan. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag be kend gemaakt, dat de V. S.. met het oog op de ongeregeldheden in het Midden- Oosten, geen licenties meer zullen geven voor het verschepen van wapenen naar dit gebied. Uit door het departement bekend ge maakte cijfers blijkt, dat er gedurende 1946 en de eerste- tien maanden van 1947 voor minder dan 8.000 dollar aan wapenen en munitie naar het Midden- Oosten is vervoerd. De Joden zijn buiten zichzelf van vreugde over de uitroeiing van Palestina als zelf standige staat. De Engelsen, lang bestreden, kunnen nu geen kwaad meer doen. Joodse kinderen op een Britse tank in de straten van Tel Aviv. Van bevoegde zijde verneemt Aneta, dat er geen sprake is geweest van op zet bij het overlijden van de 46 ge vangenen tijdens het transport Bon- dowosoSoerabaja op 23 November j.l. Het gebeurde is het resultaat van een samenloop van omstandigheden. Jhr. Van Vredenburgh, generaal Spoor en de heer Abdoelkadir hebben ter plaat se een onderzoek ingesteld. Het transport, dat een dag later ver trok, dan in de bedoeling lag, in ver band met het feit, dat Soerabaja niet tijdig kon worden verwittigd, had een min of meer geïmproviseerd treingeleide onder commando van een sergeant-ma joor. Voor hem zou deze reis de laatste zijn, omdat hij te Soerabaja met groot verlof naar Nederland zou vertrekken. Sedert 1 Augustus zijn er 53 soortge lijke transporten van Oost-Java naar Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met opklaringen. Enkele regenbuien Aanvankelijk nog krachtige wfaid uit Zuid-Westelijke richtingen. Nog iets hogere tempera turen dan Vrijdag. Zondag: zon 8.3216.30, maan 2.26 14.25. Maandag: zon 8.34—16.29, maan 3.44—14.88. De socialistische minister van Bin nenlandse Zaken, Jules Moch, heeft Vrijdagavond aan de Nationale Ver gadering medegedeeld, dat hij de politie verlof had gegeven uit zelfverdediging op volksmenigten te vuren, welke mede deling door de communisten ontvangen werd met de kreet; Moordenaars, moor denaars". Van uur tot uur namen Vrijdag in de provincie de geweldplegingen en sa botage toe, terwijl de toestand in Pa rijs zelf, met uitzondering van kleinere schermutselingen tussen politie en de stakers, kalm doch gespannen bleef. De neiging om het werk te hervatten bleef veld winnen, ondanks een gedeeltelijke vijfdaagse staking van het overheids personeel, dat Vrijdagmorgen begon. Doch het afnemen van de lust tot sta ken. ging vergezeld van een gewelddadi ger houding der extreme elementen. In Zuid-Frankrijk waren St. Etienne en Aries tot de avond volkomen in handen der stakers. Frankrijks grootste haven, Marseille, bleef geïsoleerd en er patrouil leerden 10.000 man koloniale infanterie, gesteund door tanks, door de straten. Alle toegangswegen tot Nice, de hoofd stad van de Rivièra, waren door de stakers afgezet. Te Valence en Avignon en in het Noordelijk mijngebied kwam het tot nieuwe gevechten. Te midden van deze steeds wanor delijker situatie, kwam de C.G.T., de drijfkracht achter de stakingsbewe ging, met een grote verrassing voor de dag, door met algemene stemmen te besluiten een onderhoud met president Auriol aan te vragen. Dit wijst op een nieuwe ontwikkeling in de stakin gen in Frankrijk, De communistische leiders der C.G.T. hebben enkele dagen geleden bekend ge maakt, dat zy automatisch de onder- handelirigen met de regering van pre mier Robert Schuman zouden afbreken, als de Nationale Vergadering de anti- stakingswet van Schuman zou goed keuren. Met dit verzoek om een onder houd met de president wil de C.G.T. nu bereiken de stakingen met de hoogste instanties te kunnen bespreken, en toch haar aangekondigde standpunt te handhaven, dat zij niet meer met de regering Schuman wil onderhandelen. In de provincie was de situatie het meest critiek te St. Etienne en Arles. In het grote mijncentrum St. Etienne hadden 50.000 stakers volledig de macht tot politie en mobiele garde Vrijdag avond aan deze situatie een einde maakten. De toestand bleef echter ge spannen. In Marseille heerst al twee dagen practisch de staat van beleg. De win kels zijn gesloten. 10.000 man koloniale infanterie patrouilleert door de straten. Er is een bataljon valschermjagers ge arriveerd dat zo juist uit Indo-China xs teruggekeerd. Vrijdagochtend kwam de kruiser Jeanne d'Arc aan, vol met troe pen uit Noord-Afrika. Valence, het grote spoarwegknoop- punt ten Noorden van Marseille, waar Donderdag drie stakers werden gedood in gevechten met de politie, was Vrij dag een dode stad. Stakers dwongen al le winkèls te sluiten en het station is nog in hun handen. Te Avignon probeerden verscheidene duizenden stakers het grote station te bezetten, doch zij werden door de poli tie met traangasbommen teruggeslagen. John Foster Dulles, de speciale advi seur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft op een persconferentie te Parijs ver klaard, dat hij de communistische partij van Frankrijk niet als een Franse poli tieke partij beschouwt. Hij keide met Marshall's goedkeuring uit Londen, naar Parijs te zijn gegaan, doch geen officiële opdracht hebben te vervullen. Dulles zeide Zondagochtend naar Londen terug te zullen keren. ij zou er zich ook weinig aan heb- ben gestoord, want bij was ra zend. F. D. Roosevelt hield niet van deze koelhartige generaal; hij wan trouwde zijn onuitgesproken gedachten. Het was Roosevelt, die De Gaulle terzij de wilde schuiven, om de soepeler, ro mantischer Giraud in zijn plaats te stel len. „Long legged Charley" accepteerde dit niet. Hij zei, dat slechts hij de ver warde en verstrooide Fransen kon sa menbrengen. De communisten stellen De Gaulle voor als een satelliet van Washington, een „stroman voor het dollar-imperialis- me." Niets is minder juist. De Ameri kanen beschouwen hem nog steeds met wantrouwen. Als Churchill het indertijd niet voor hem had opgenomen zonden zij hem allang weggeduwd hebben. Men vreest, dat De Gaulle nimmer een goede en loyale zaakwaarnemer van de Ame rikaanse politiek zal worden. Hij zal de Amerikaanse hulp slechts zolang gebrui ken als nodig is. Amerika werkt liever met figuren ais Ramadler, Reynaud, Bi- dauit en zelfs Bluin buigzaam, gewillig enbereid tot het compromis. Washington ziet in, dat het eerlang toch met de generaal zaken zal moeten doen, en daarom is nu de scherpe John Poster Dulles, eerste assistent van Mar shall, voor uitgezonden om de omgeving Tanks in de straten van Milaan, prikkeldraadversperringen en zwaar bewapende soldaten zeggen genoeg over de onrust, die ook in Italië heerst. ^Charles De Gaulle, de leider van hët\ Rassemblement du Peuple Francais, is een van de belangrijkste èn meest- omstreden figuren van het huidige Frankrijk. Nevenstaand artikel werpt enig licht op zijn plaats temidden van het volk en van de internationale politiek, alsook op zjjn moeilijke want onverzettelijke karakter. van De Gaulle te verkennen. De Gaulle heeft zijn hoofdkwartier in Colombey verlaten en is naar Parijs gegaan, om er Dulle, de door Wysjinski, Gramyko en Molotof meest gehate Amerikaan, te ontmoeten. John Foster Dulles zal inis- schien ook de eerste Amerikaan zijn, die Charles De Gaulle begrijpt, want ook hij is een man, die het compromis niet kent. Wie enige tijd in de omgeving van De Gaulle heeft vertoefd „tussen de poten van de Sfinx" zegt men begrijpt eens klaps dat dit verwerpen van elk com promis de sleutel is tot het ontoeganke lijke karakter van de generaal Hij is even sober als zijn omgeving. Ziijtn bescheiden landhuis in Colomlbey- les-Deux-Eglises is van oude baksteen, witgepleisterd; er staan oude bomen in de txxin. met veel schaduw. Miadame De Gaulle is een typisch Franse vrouw, in telligent, beschaafd en bescheiden, met warme bruine ogen en een milde glim lach. Zjj is een goede gastvrouw en weet een gesprek te leiden zonder zich op de voorgrond te stellen. De generaal spreekt weinig, leest echter veel. Hij is lang zaam in zijn toewegingen en heel gedul dig. In de critieke nacht, toen hij, tegen het advies van 11 van zijn 12 „apostelen" in, toch aan de gemeenteraadsverkiezin gen deelnam en een zware slag aan de communistische partij toebracht, legde hij de telefoon van de haak, en ging rustig slapen. De gehele nacht trachtten zijn enthousiaste volgelingen hem op te bellen: eerst bij het ontbijt hoorde hij het nieuws van zijn indrukwekkende overwinning. Is Charles de Gaulle een genie of een dwaas?Zijn vak, militaire strategie, be heerst hij uitstekend. Het boek, dat hij in 1934 als jong kolonel over de toe komstige oorlog schreef, was een nauw keurige voorspelling van het onweer staanbare succes van een Blitzkrieg: de op één punt gerichte massale aanval varf tanks en vliegtuigen. Zes jaar later kreeg hy geiyk. Hü is zeker zo populair by het Franse leger als Montgomery bij de Britten. (Vervolg op pag. 5) Op 23, 24 en 25 Januari zal in de Hout- rusthallen te Den Haag een Europese pluimveetentoonstelling worden gehou den, welke wordt georganiseerd door de z.g. Europese commissie en de Kon. Ver eniging „Avicultura" te Den Haag. De Karei I fabrieken te Eindhoven hebben enige tijd geleden in Oostrum- Venray een fabrieks-filiaal geopend. Er waren n.l. plannen om hier een defini tieve zusterfabriek te bouwen. Vele Venrayse sigarenmakers, die tot nu toe in Cuyk en Tegelen werkten, waren reeds aangezocht om in Venray te ko men werken. Naar wij vernemen zal van deze plan nen niets komen: De voorlopige fabriek te Venray zal per 31 December a.s. ge sloten worden; aan het personeel is met die datum ontslag aangezegd. Aanleiding tot de wijziging van deze plannen is, dat de Karei I fabrieken in de eerstvolgende tijd niet de boe veelheden goede kwaliteit tabak zal kunnen krijgen, waarop men voor de fabricage te Venray had gerekend Soerabaja overgebracht met totaal 2826 gevangenen, zonder dat zich daarby on gevallen hebben voorgedaan. Een van de wagens was op 22 Novem ber afgekeurd en wegens onreinheid ver vangen door een andere wagen. Gebrek aan ventilatie op deze uit zonderlijk warme 23 November wordt door de dokters, die het onderzoek in stelden, als de waarschijnlijke doods oorzaak opgegeven. De wagens waren niet overvol. De instructies voor de sergeant-ma joor waren echter onvoldoende. Onder weg heeft de treingeleider uit vrees voor ontvluchting, welke zyn niet-afzwaaien tot gevolg zou kunnen hebben, geen maatregelen genomen, om de wagens te openen om verse lucht toe te laten en voedsel en water te verstrekken. Het feit, dat hy zijn orders op deze zonder linge wijze letterlijk uitvoerde, is de belangrykste oorzaak van deze calamiteit. Zo zijn door de commissie van onder zoek vergrijpen geconstateerd, die in geen enkeile verhouding staan tot het gebeurde en blijven de betrokken per sonen en instanties verantwoordelijk. Hedenmorgen is de republikeinse dele gatie met twee vliegtuigen op Kemajo- ran aangekomen en meteen per auto naar de woning van Gani vertrokken. De delegatie werd verwelkomd door talryke republikeinse autoriteiten, alsmede de leden Kirby en Graham van de Com missie van Drie en een Nederlands ver- bindings-officier by deze commissie. De procureur-fiscaal bij het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof, mr. N. J. C. Sikkel, heeft gisteren de heren A. Asscher en prof. Cohen persoonlijk hun invrijheidstelling medegedeeld en hieraan de drie vol gende voorwaarden verbonden: le. Zij mogen voorlopig niet met getui gen spreken tot het tijstip door de procureur-fiscaal aan te geven dat het vooronderzoek in een dus danig stadium is gekomen, dat het geen schade meer aan de zaak kan berokkenen. 2e. Dat de beide ge noemde heren niet zonder voorken nis en toestemming van de procu reur-fiscaal het land mogen verlaten en 3e. Dat de beide heren tot het onder 1 genoemde tijdstip geen con tact met elkaar mogen onderhou den. De heren Asscher en Cohen aanvaar den deze drie voorwaarden en beloof den mondeling zich hieraan te zullen houden. De verdedigers, die by het on derhoud aanwezig waren, .stelden zich garant voor de naleving door hun cliënten van de aan hen gestelde voor waarden. Als zich getuigen bij een van de heren vervoegen, dan mogen zij hen naar een van de verdedigers ver wijzen. 6 November j.l. werden de heren Asscher en Cohen, die gedurende de bezetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam, gearres teerd, op grond van hun activiteit in de bezettingstijd. Naar wy vernemen, is uit Vaticaan stad de reeds lang verwachte beslissing binnengekomendat de vroegere stichting der Duitse Paters Dominicanen Maria - weide" te Venlo is overgegaan in han den der Nederlandse provincie. (Van een bijzondere medewerker) Met grote spanning volgt Neder lanc de gebeurtenissen in Frankryk. De stakingsbewegingen ebben af en aan; misdadige elementen aarzelen niet naar de meest gruwelijke sabotage- middelen te grijpen om hxm politieke wil door te dryven. Wat in Frankryk gebeurt, heeft niets meer met staking te maken, zeker niet met wat wij gewoon zijn on der het begrip staking te verstaan. Jules Moch, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde dezer dagen in de Nationale Vergadering, dat de toestand wordt gekarakteriseerd door een algemeen afnemen van de staking en tegelijkertyd een toenemen van de daden van verzet van de kant der genen, die zich niet kunnen verzoenen met de gedachte, dat de algemene sta king practisch verloren is. Onwillekeu rig trekt men, zoals ook „De Waarheid" dezer dagen deed, een parallel met de grote stakingsbeweging van 1903 in Ne derland. Zoals van hedendaagse com munisten (maar ook alléén van hen) ver wacht kan worden, verwijten deze gevaar lijke lieden de huidige Nederlandse socia listen gebrek aan moed en wijzen hen op de „grootse tijd uit de geschiedenis van het Nederlandse socialisme, toen het nog grote acties en stakingen aandurfde". We hebben er de gedenkschriften van P. J. Troelstra nog eens op nageslagen. Over de spoorwegstaking van 1903 sprekende, zegt hy, dat het voor hem is: „Een smartelijke taak, mij weer te moeten in denken in die hopeloze strijdaan gevangen met een ongekende uiting van solidariteiten alras in diepe teleur stelling verkeerd." Op dezelfde bladzijde van deze herinnering noemt hy ook de oorzaken van de mislukking op, waaron der deze gedenkwaardige woorden; „Ik denk aan de omstandigheid, die de mo gelijkheid van een overwinning uitsloot: de verwoesting door het anarchisme in de proletarische organisaties aange richt." We hebben deze herinnering opge haald, omdat de huidige gebeurtenissen in Frankrijk overduideiyk aantonen, dat „de verwoestingen, door het communisme in de proletarische organisaties aange richt", een werkebjke overwinning van de reeds meer dan een halve eeuw du rende strijd van de arbeiders onmogeiyk dreigt te maken. Waarbij men wel dient te bedenken, dat wy onder een „over winning" iets anders verstaan dan de socialisten, hetzy die van 1903 of van 1947. Doch de anarchistische methoden, wel ke de rode benden op het ogenblik in het zo gemartelde Frankrijk toepassen, rukken met geweld onze aandacht naar dat signaal, zo bloedrood op „onveilig" staande. De Nederlandse communisten in de E.V.C. hebben voor het ogenblik ogenschyniyk de pogingen opgegeven met het N.V.V. in één bootje te komen. Wat moeten we blij zijn, dat het N.V.V. in dit opzicht althans voldoende karakter heeft getoond en niet met de E.V.C. heeft aangepapt. De geschiedenis van de Franse, aanvankebjk socialistische, C.G.T. leert onomwonden wat ervan te recht komt, wanneer men aan de com munisten ook maar één vinger geeft! Van belang is het, hierby te overwe gen, welke grote betekenis ook in po litiek opzicht de arbeidersvakbeweging in het leven der volken en staatsgemeen- schappen thans heeft. Geldt dit voor Frankrijk, het geldt evenzeer voor Neder land. Voor Frankrijk evenwel in byzondere mate in verband met 't feit, dat de C.G.T. thans ongeveer 6.000.000 leden telt, ofwel 6 maal zoveel als de Christeiyke (katho lieke) vakbeweging. In nog sterker mate dan het N.V.V. in ons land, organiseert de C.G.T. alles wat maar in loondienst is: hogere en lagere ambtenaren, huis personeel, onderwijzers, enz- enz. Uit de tijd van het Volksfront'-streven dateert het toetreden van communisten tot de dagelijkse leiding van de C.G.T. Zoals men zich zal herinneren, poogden vóór de oorlog de communisten overal, maar vooral in Frankrijk, z.g. volksfronten tegen het fascisme in het leven te roe pen. (Vervolg op pag. 5) Zodra de DC-6 in gebruik genomen werd bij de American Airlines, de Ame rican Overseas Airlines, De Trans World Airlines, de Pan American Airlines en de Sabena besteedde Douglas een mil lioen dollar aan experts, die tot taak hadden over de hele wereld een waak zaam oog op de DC-6's te houden en gegevens te verzamelen, die van nut konden zyn by de bouw van nieuwe types. Dat was in Mei van dit jaar. In Amerika heeft Douglas thans tach tig toestellen van dit type verkocht en daarvoor honderd millioen gulden min der ontvangen, dan ontwikkeling en bouwkosten bedroegen. Ondanks deze geweldige uitgaven en gezamenlijke in spanning van honderden deskundigen, bleef de DC-6 niet gevrijwaard voor rampen. Vlak voor de landing in Gallup in Nieuw Mexico ontdekte de flagship- piloot Chatfield van American Air lines, dat de rookaanwijzer een rook ontwikkeling in het bagageruim aan duidde. De rook vulde binnen enkele ogenblikken het gehele vliegtuig, doch hoewel door de rook verblind slaagde de piloot er in het vliegtuig veilig neer te zetten op het vlieg veld, terwijl het de stewardess en de tweede bestuurder gelukten een pa niek onder de passagiers tijdig te be dwingen. Het was in twee weken tyd de tweede maal, dat brand uitbrak in het bagage ruim van een DC-6. De eerste brand boven Bryce Canyon in Utah veroorzaak te een catastrofe, waarby 52 passagiers en de vijf leden der bemanning de dood vonden. Binnen 24 uur na de gebeurtenis te Gallup zetten zes luchtvaartmaat schappijen hun DC-6-toestellen aan de grond, zy zullen niet opstijgen voor de Central Aviation Board de Amerikaanse Raad voor de Luchtvaart, de ooizaak van de rampen heeft ontdekt. Men vermoedt een moeiiyk te ontdekken fout in de ver. warming. Anderzijds wordt gesproken over de magnesiumlandingsfakkels. die door de hitte, veroorzaakt door de hete uitlaatgassen vanzelf zouden zijn ont brand, doch in feite weet rr.en nog niets. Ijlings hebben de luchtvaartmaat schappijen, die hierby betrokken zijn, de oudere DC-3 en DC-4 weer van stal gehaald, maar zy boeten daardoor in aan plaatsruimte en snelheid. Met verkorte en eenvoudiger dienstregelingen kunnen de maat- schappüen thans nog driekwart van het vroegere totaal aantal zitplaatsen aanbieden, maar het is voor hen door verlies van reizigers en afschrijving zonder winstmogelijkheden een kost bare geschiedenis. Ook een vliegtuig, dat op stal staat kost geld. Minstens twintig procent per jaar moet worden afgeschreven, hetgeen dus voor de luchtvaartmaatschappijen in de mil- lioenen loopt. Toen vorig jaar de Lockheed Constella tions gedurende 43 dagen aan de gTond gekluisterd waren na een serie catastro fes, verloren de luchtvaartmaatschappijen eveneens millioenen guldens. De Central Aviation Board laat echter, waar het de veiligheid In de lucht be treft, geen pecuniaire overwegingen gel den en zal dus voor de DC-6-toestellen geen luchtwaardigheidsbewijzen afgeven voor het mysterie der branden is opge helderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1