ATTRACTIEVE EXPOSITIE E' N.Z.H.-passagiers vragen DE DREEF STAART ONS ONTLUISTERD AAN ië ffi m niMLZU m Voor de stille armen 7&X& Bel 1 3000 nmn n Kerkberichten Doodstraf voor Maarten Kuiper Directie antwoordt Van het witte doek K.A.B.-activiteit Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! Twee doden bij brand in Haarlemmermeer Kunstschilders uit den lande in het Frans Hals-museum AGENDA Radio Moors Zij zal in oude glorie herrijzen Stiikerdief stallen berecht ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 PAGINA 2 Koperen asbak m, ant. tegel 3.50 PAROCHIEEL BAVO- COM1TE HaarlemA.G.O.V.V. en kaamen HaarlemH.D.V.S. R.C.H.—D.H.C. DIST RIBUTIENIEUWS Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45, Telefoon 13714-10876 18 arbeiders voor de balie HEBT U REEDS EEN CM2 DAMTERREIN? DE NIEUWE ABONNEMENTS TARIEVEN BIJ DE N.S. HEEMSTEDE Chin. Ind. Rest. Hongkong Zondagsdiensten Agenda /REM VRIJ VASTE MARKT KRUISSTH 22 VERLOVINGSRINGEN Een traditionele inzameling van de Haarlemse dagbladen staat weer voor de deur: de kerstactie voor de stille armen. Toen de secretaris van de Armenraad, mr. P. E. Barbas, de Inzameling voor dit jaarfeest met ons kwam bespreken en hij ons de lijst met namen van de leden van het comité beschermvrouwe de echtgenote van de Commissaris der Koningin en erepresidente de echtgenote van de nieuwe burgemeester over handigde, konden wij principieel niet weigeren mee te doen, alhoewel er prac- tische bezwaren zijn. De principiële gedachte om alle stille armen van de stad, ongeacht van welke godsdienst of overtuiging, met Kerstmis wel te doen, is niet het minst voor Ka tholieken aanvaardbaar. Wat stille ar men zijn, behoeven we niet meer uiteen te zetten, er is in de loop der jaren herhaaldelijk over geschreven in allerlei toonaarden. Het practische bezwaar voor de Ka tholieken zou kunnen zijn, dat onze ker sen zich intens en regelmatig bezig hou- ien met het organiseren van collectes roor de armen, waarin automatisch de itille armen begrepen zijn. Speciaal ook jegen Kerstmis hoort men van collec- «s in verschillende parochies, die in voorgaande jaren soms fantastische be iragen hebben opgebracht. Men kan dus seggen, wij, Katholieken, doen onze >Iicht, wij kennen de geboden en leven taar Gods' woord: wat gij aan de min- te der mijnen gedaan hebt, dat hebt je aan Mij gedaan. Toch wordt er meer van ons ge vraagd, want heeft Christus alleen van Katholieke armen gesproken? En wilt ;e materialistisch redeneren: weet ge, lat het aandeel, hetwelk de Katholieke organisaties ontvangen van de algemene nzameling, verre van gering is? Daarom lebben wij het Comité voor de Stille innen, waarin wij zelf ook zitting heb- oen genomen, onze medewerking toege legd. Maandag begint de actie. Zoals ge woonlijk kunt u een bijdrage op ons oureau brengen, of gireren op ons giro- aummer 143480 t. n.v. de Nieuwe Haar- lemsche Courant. Ook de Twentsche Bank N.V. zal op haar postrekening 4000 jiften in ontvangst nemen. en tiental schilders uit de meest willekeurige oorden van Neder land boven de rivieren, wier opvattingen evenzeer verspreid zijn als hun woonplaatsen, exposeren bijna zestig werken in het Frans Halsmuseum onder de enthousiaste leiding van de Gooise schilder Is. Naarden. Deze tentoonstelling heeft de Stich ting der Nederlandse kunstschilders uit de „Federatie" speciaal voor onze stad georganiseerd (dit ter rectificatie van ons voorbarig bericht als zou dit met de expositie Abbingde Kat het geval zijn) Hoewel elk der exposanten nieuw is voor het Haarlemse publiek, spreekt van het merendeel het werk zo licht aan, dat wij bij deze met een korte omschrijving kun nen volstaan. Adamse heeft een zeer ver antwoorde, bijna tijdloze techniek en toont o.a. een kinderportretje, gaaf en pril als het kleutertje zelf. Machiel Brandenburg is een fotogra fisch bestuderend fijnschilder van bloe men en planten. H. v. Hille schuwt het palet en brengt blijkbaar zijn penseel rechtstreeks van tube naar doek. Zijn „schone" werk mist dan in de hardheid van kleur ook iedere ont„roering" althans voor de kijker. Herman Rijkman is heterogeen in zichzelf, evenwel niet zonder systeem. Stilleven, portret, gouache en pentekening hebben elk een ander aspect. De vloeiende pentekenin gen vooral dwingen bewondering af. H. Landheer heeft een blije kleur en huldigt een gematigd decorativisme en is geïnspireerd op landleven en jong vee. Elk der schilderijen heeft een eigen kleursfeer. Zijn houtskool-tekeningen zijn sterk van zwart-wit. De gedrongen gedrochtelijkheid van „Meisje" kunnen wij ondanks dat niet waarderen. Is. Naarden is vertegenwoordigd met knap werk in licht genuanceerde kleurgeving. Hij bouwt voort op een hechte basis. Het oprecht en sober gedane damesportret heeft een grote distinctie. ,,3chin op Geul" is een juweeltje van afgewogen heid in kleur en lijn. C. Vonk maakt monumentale droom- DAG EN NACHT Nu de verschillende autobuslijnen ten dienste van het Haarlemse pu bliek staan, komen er hoe kan het anders nu en dan vragen en klachten op onze redactie binnen. De directie van de N.Z.H. is altijd genegen deze klachten te weer leggen of beterschap te beloven. Vraag 1. Op het Stationsplein doen de „kippenrennen" uitstekend dienst. Nie mand komt daardoor voor zijn beurt in de bus. Boksers en acrobaten hebben daar dus niet het heft in handen. Waar om ook niet tegenover het Postkantoor zulke rennen geplaatst, want daar ko men alle buslijnen toch samen? Antwoord: Hiertegen hebben Open bare Werken en de politie bezwaar. Bo vendien is de loop van de buslijnen nog aiet definitief vastgesteld. Wanneer de tram zou verdwijnen, zou deze wel eens gewijzigd kunnen worden. Overigens moet het publiek zichzelf opvoeden en dit niet aan de N.Z.H. overlaten, die al zorgen genoeg heeft. Vraag 2. Zijn er op het Stationsplein reservebussen aanwezig, wanneer het aantal passagiers zeer groot is of bussen reeds vol aankomen? Antwoord: Dagelijks staan er 9 a 10 bussen als reserve klaar. Momenteel Gr. keuze: ketels, emmers, strijkijzers enz. Waar?? Natuurlijk alleen JANSSTRAAT It Fryske Skithhs O It hfts mei de Fryske flacze. Kortgeleden is in de Kathedraal-pa rochie bovenstaand comité opgericht. Het zal in de wandeling „Parbaco" genoemd worden. Dit instituut stelt zich ten doel de onderlinge band der Bavo-parochi- anen te verstevigen. Zonder in conflic te komen met reeds bestaande vereni gingen, zal „Parbaco" de behulpzame hand reiken op elk terrein, waar be staande corporaties nog niet werkzaam zijn. Daarnaast zal „Parbaco" ook bijzondere aandacht schenken aan de algemene ont wikkeling der Bavo-parochianen en aan de veredeling van hun ontspanning en vermaak. Binnenkort zal het comité zich per circulaire tot de parochianen wenden Tot moderator is aangesteld kap. H. J. A Koopman. „Arsenicum en oude kant", de film, die in Luxor draait, hebben wij in ons blad van gisteren reeds uitvoerig besproken, en het Rembrandt-theater prolongeert de prachtige en indrukwekkende film „Het lied van Bernadette". Een avond vol spanning kan men deze week in Cinema Falace beleven, waar de wonderlijke film draait: Complot in Te heran. Een Engels journalist, Pemberton Grant, trekt met de geallieerde troepen Rome binnen en gaat dan op zoek naar Natalie, een Russisch meisje, dat hij voor de oorlog heeft leren kennen. Natalie is echter niet te vinden. Als oorlogsverslag gever in Teheran gekomen, ontmoet hij haar weer, doch zij Is zeer bevriend ge worden met een zekere Sherek. Te zelf- der tijd komen Roosevelt, Churchill en Stalin voor een conferentie in Teheran bijeen. Er blijkt een complot gesmeed te zijn om Roosevelt te vermoorden. Grant kemt er achter en weet na zeer vele moeilijkheden de hoofddader te ontmas keren. En deze is niemand minder dan zijn grote rivaal Sherek. De moordaan slag wordt verijdeld en het happy end wordt verhoogd, als ook Natalie en Grant elkaar, maai dan voor eeuwig, hervinden. (18 jaar). Er zal wel niemand zijn. die Shirley Temple niet meer kent: haar kinderlijk- gevoelige films zijn in de gehele wereld overbekend. Een zelfde soort filmkincT als Shirley vormt de hoofdfiguur van de rolprent, die deze week in tiet Spaarne- theater wordt vertoond. „Binkie Stuart heeft zich reeds in vele plaatsen popu lair gemaakt en ook in Haarlem zal Binkie waarschijnlijk een tal) ijk publiek tot zich trekken. Toegang 14 jaar. beschikt de N.Z.H. over 31 bussen in totaal, waarvan er dagelijks ongeveer 3 buiten dienst zijn vanwege reparatie of anderszins. In Januari hoopt de N.Z.H. het totaal aantal bussen te verhogen tot 49. Vraag 3. Zullen er weer wachthuisjes komen? Antwoord: Voorlopig niet. omdat er geen materiaal voor aanwezig is. Vraag 4. Als de dienstregeling door een of andere oorzaak in de war is, waar wordt zij dan weer op orde gebracht, opdat bussen van een lijn niet de rest van de dag achter elkaar blijven rijden? Antwoord: Knappe koppen vangen alles op het Stationsplein op en hande len niet ambtelijk, maar practisch. De kwestie tram-bus op de lijn Haar lemLeiden zal nu ook in de Tweede Kamer komen, want in het voorlopig verslag van de begroting heeft een der leden de minister gevraagd zijn mening kenbaar te maken. Het rapport van de Vervoerscommissie komt in Januari in de Haarlemse gemeenteraad aan de orde. De K.A.B. is de organisatie bij uit stek, die de maatschappelijke, gods dienstige en culturele belangen behar tigt van de Katholieke arbeiders met hun gezinnen. Dit betekent, dat hun be langen en moeilijkbeden ook die van de organisatie zijn, welke tezamen met haar leden een gemeenschap vormt. Het is nodig, dat allen door hulp en dienstbetoon laten merken, wat zij ver staan onder solidariteit; zij moeten hun krachten, voorzover dit mogelijk is, in dienst stellen van de vele gemeenschap pelijke belangen en beseffen, dat dit plicht is. Teneinde deze doelstellingen mogelijk te maken zijn vijf takken van dienst ingesteld, die elk onder leiding van één der bestuursleden staan en er op gericht zijn directer onder de leden te werken en hen daardoor tot activi teit aan te sporen. Wat nu moeten de leden doen? Onze beginselen verwer kelijken in onze gezinnen, in fabrieken en werkplaatsen, in alle sectoren van het openbare leven bewijzen door daad en plichtsvervulling, dat zij katholieke arbeiders zijn. Slechts door een daad werkelijke beleving van het Christen dom, vooral door practische naasten liefde kan de wereld gered worden. Wanneer leder iets doet, houden allen tijd voldoende over vcor hun gezin. De leiders van de verschillende tak ken van dienst in de afdeling Haarlem der K.A.B., kringen Centrum en Noord, zijn: H. Bakker, President Steynstraat 121, (kring Centrum) en J. J. van Stijn, Spaarnhovenstraat 63, alsmede J. Ha ver, Lombokstraat 6, (kring Noord) voor de caritatieve en vacantie-dienst; J C. Tromp, Nieuwe Gracht 54 (Cen trum) en B. L. Huiskens, H. Muiier- straat (Noord) voor de culturele dienst; J. War re, Kennemerstraat 38,(Cen trum) en H. Visser, Marwedestraat 30 (Noord) voor de propaganda-dients; H. Vallenduuk, Bakenessesgracht 36 (Cen trum) en M. Paap, Caninefatenstraat 68 (Noord) voor de jeugddienst. Maandag 15 December, 's avonds 8 uur wordt op initiatief van de kringen Centrum en Noord en met medewerking van de kringen Oost en West een Ad- ventsavond gehouden in het Gem. Con certgebouw, waarop het Kathedrale Koor o.Lv. Dr. A. Kat een aantal Ad vents- en Kerstliederen zal uitvoeren en rector Drost vóór de pauze zal spre ken oyer „Ruïne zonder Christus" en na de pauze over „Opbouw met Chris tus". Zondag speelt „Haarlem" op het H.F.C.-terrein een oefenwedstrijd tegen de Oostelijke eerste klasser A.G.O.V.V. De in voorverkoop gekochte kaarten voor de wedstrijd HaarlemH.D.V.S. zijn thans alleen voor de wedstrijd HaarlemR.F.C. op 14 December a.s. R. C. H. zal a.s. Zondag in het Heem- steedse Sportpark op ztjn vrije com petitiedag een vriendschappelijke wed strijd spelen tegen de eerste klasser D. H. C. De wedstrijd begint om 2.15 uur. Kinderportret van Haanstra landschappen: een eigen wereld van on gereptheid, waarin ieder spoor van een mens een valse klank zou teweegbren gen. J. Broere is nog verward in moderne stromingen, vist vooral in Braque water. Een grens tussen voorbeeld en eigen beleving is nog niet te onderkennen. „Bloemen" moet het meest persoonlijke ztjn, daar de directheid van opzet geen ruimte laat voor berekening. Dde walging van de wereld rond om hen én wellicht ook in zichzelf uit zich op verschil lende wijze bij de twee volgende, meest interessante inzenders. Haanstra heeft heimwee naar de onbevangenheid van het kind en tast hier naar in zijn werk. Timmer uit zich in spot en geestige sa tyre; hij bedient zich hierbij van het redeloze dier, dat in zijn instinct zuiverder is dan de mens, die zijn rede misbruikt in materialisme en de consequenties daarvan. Tevens karakteristeert hij het dier. De oude circusleeuw is een tragische figuur met zijn verveelde doffe ogen, een tegennatuurlijk verchagrijnd leven. De zwarte panter heeft een sombere dreiging, machtiger dan het miezerige manneke van een verziekt geslacht achter zijn kooi. Kostelijk ls de ijdelheid van het poserende dier, dat zich bekeken weet door de talrijke bezoekers en hij is groots op het mooie kaartje waarop zijn naam geschreven is. Let eens op de menselijk ijdele uitdrukking van de bekende voor gewende onverschilligheid van de geslo ten ogen. De berenkool ls een geestig tafereel van twee pientere beertjes die zich spottend vermaken over het welge dane lelijke hondje. Is dat de schilder op bezoek in Artis? of zijn buurman. Er moét ook een visie zijn van achter de tralies naar het betalend défilé. Is Tim mer de enige die ontdekt heeft dat juist in de diergaarde de dieren zo gunstig Bioscopen: Rembrandt: Het lied van Bernadette (a. 1.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Het complot van Teheran, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Arsenicum en oude kant (18 j.)-, Zaterdag en Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Binkie Stuart (14 i.) Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30. 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Rondom Frans Hals, geopend 1015 u. en Zondags 13 15 u.; schilderijen en tekeningen van N. Adamse, M. Brandenburg e.a., geopend: 10—16 u. en Zondags: 1316 u. Heerkens Thijssen: Grafische werken, tekeningen en aquarellen van Dirk Har- ting, geopend in de week: 1013 u. en 14—17 u. Biss. Museum: Middeleeuwse kunst, geopend DinsdagZaterdag 1015 u. en Zondags: 1315 u. Apotheken: De Zondag- en avonddiensten der apo theken worden van 7 tot 13 December waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel 11596; Grijseels van Hees, L. Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180 en te Heemstede: Apotheek Schots- lian, Binnenweg 206208, tel. 28320. Ziekenvervoer: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede; Fa. Buiteman, Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 6 DECEMBER: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Naar het U lijkt", m.m.v. de H.O.V., 7.30 u. ZONDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Naar het U lijkt", m.m.v. de H.O.V., 7.30 u. pHIUPsl [radio] Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Haarlem (Vleeshal) uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Ha t. en m. Hei, 8.30 tot 12.15 en van 2 tot 4.45 uur. Heemstede (Binnenweg 160) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen van 9 tot 12.15 uur E en van 2 tot 4.30 uur FGa. Bloemendaal (Hartelustschool) uitrei king bonkaarten en schoenenbonnen DF, 9—12.30 en 2—4 uur. afsteken bij het bezoekend publiek? De windhond is een accent op de zieligheid van dit gecultiveerde ras. Men heeft het vooralsnog niet eens te zijn met de manier waarop Timmer zijn gedachten vorm geeft; hij hééft in ieder geval iets te vertellen en hij doet dit scherp en duidelijk voor een ieder die de hersens, welke hij, ter onderscheiding van het dier bezit, gebruikt. Een andere kwestie is of juist het olieverfschilderij de aangewezen vorm is om de problemen uit te werken. L.T. Zestien zware bomen, die deze zomer de Dreef sierden en deze wandelweg mede maakten zoals enige Haarlemse geslachten hem kunnen, worden thaais geveld. Op het eerste gezicht lijkt de toestand nu al ruïneus en daarom is het goed iets te vertellen uit vroeger dagen, waaraan dan vastgeknoopt wordt de nieuwe jeugd, die de Dreef tegemoet gaat. De Koninklijke Bond van Schaatsen rijders heeft besloten dit jaar het korte- baanrijden voor de kampioenschappen te houden op de ijsbaan te Hoofddorp „De Haarlemse Dreef is van eeuwen, en blijft immer jong". Uit welke mond deze wijze woorden gekomen zijn, mag hier niet ter zake doen, maar de vele poëten, die in de loop der tijden meer of minder gelukkig op dit thema hun verzen gecomponeerd hebben, bevestigen de waarheid dezer woorden. Men mag de Haarlemmer dan ook geen chauvinisme verwijten, wanneer hij trots gaat op zijn Dreef, war.t geen stad kent ons land, waar de entrée van het Zui den uit zo glorieus ls als die van de stad aan het Spaarne. Blijkens een schetskaart uit 1645 werd de Dreef toen „Gangpad door den Hout" genoemd. Dit gangpat was voor iedere wandelaar toegankelijk, doch zij, die er met een of ander voertuig gebruik van wilden maken, mochten met hoge uitzondering de sluitbomen passeren, mits zij, zoals de bepaling het uitdruk kelijk vermeldde, deze weer netjes achter zich sloten. Pas na de grote storm, die vrijwel alle bomen ontwortelde, kwam de naam „Dreef" in gebruik, toen men met grote zorg de nieuwe aanplanting van bomen was begonnen. En sedertdien heeft zich de schoonheid van Haarlems eerste wandelweg uitge breid en wist zij de eeuwen door dorpers en stedelingen tot zich to trekken. „Het gezlgt (vanaf de Dreef), dat mén van hier op den Hout heeft, ls even betooverend schoon als het rijk is aan afwisseling, 't Is hier elk wat wils, al naar uw smaak of uwe stemming 't ver kiest: bloeiend en rijk, ernstig en statig, weelderig en kleurig, verheven en stout, altoos schoon, altoos boeiend en een vol heid van weelde Deze lyrische regelen mogen dan door de 19-eeuwse dichter Willem Hofdijk in zijn Historische Landschappen geschreven zijn, dus in de uitgesproken romantische sfeer van die tijd, de bekoring die er van de Dreef steeds is uitgegaan was er niet minder om. Toen Hofdijk deze ontboezeming tn 1856 neerschreef, kende hij de Dreef in haar vorige generatie. Tijdens zijn le ven reeds onderging zij een verjongings kuur, toen vele van de oude bomen ver dwenen en er jong goed voor in de plaats kwam. Het gezicht zal toen niet zo bij zonder fraai geweest zijn door de aan planting van de jonge kale bomen, maar het resultaat ls toch ten slotte geweest een Dreef, zoals wij de laatste jaren hebben gekend. En nu heeft ook deze generatfe voor een groot deel afgedaan. Hakbijlen en zagen doen hun voor de leek sinister werk, en met de dag zien de Haarlemmers de ontluistering van de Dreef toenemen. Velen kijken met een zekere weemoed toe, want worden met deze bomen niet véle jeugdherinnerin gen neergeveld? De vele hartjes en pij len, gekerfd in de basten, doen dit wei vermoeden. In totaal zullen er zestien reuzen verdwijnen, enkele platanen, maar voor het merendeel iepen. De oor zaak hiervan moet gezocht worden bij de iepenziekte, die de meeste van deze bo men heeft aangetast. De directie van de gemeentelijke dienst voor Hout en Plant soenen heeft echter besloten de enkele bomen, die niet aangetast zijn, ook te verwijderen, om zo over het geheel een nieuwe beplanting aan te brengen. Hiervoor heeft zij de meest zware boomsoort aangekocht, die zij in ons land maar kon krijgen. De lindenbomen, die nu zullen worden geplant, zijn minder voor ziekte vatbaar en kunnen ongeveer 200 jaar mee. Het ls dus goed, dat de gem. dienst, evenals op andere plaatsen in de stad, tot het vellen van de zieke bomen is overgegaan. Hierdoor wordt voorkomen, dat de ziekte zich zal uitbreiden, en dat de aangetaste reuzen in hun ontblade ring tijdens het zomergetijde Inderdaad een ontluistering zijn. Overigens is men nu in de gelegenheid bij de herbeplanting rekening te houden met hét nieuwe profiel, dat de weg zal krijgen, waardoor in de toekomst het geheel aan schoonheid ongetwijfeld zal winnen. De Haarlemmers kunr.en dus gerust de weemoed van het eerste ogenblik la ten varen, want zij hebben de zeker heid, dat hun geliefde Dreef binnen korte of langere tijd in nieuwe glorie zal herrijzen. Vrijdagmiddag stonden 18 arbeiders van de suikerfabriek Holland te Half weg voor de Haarlemse politierechter om zich te verantwoorden ter zake suiker- diefstallen. De directie van de fabriek had enige tijd geleden gemerkt, dat er af en toe wel eens een hoeveelheid suiker „spoor loos" verdween en om hieraan een eind te maken, nam zij de politie in de arm. Deze begon haar onderzoek in de berg- kastjes van de arbeiders. En de slag was meteen raak: in het geheel kwam hier uit twee ton suiker voor de dag. De hoeveelheden varieerden tussen 18 en 60 K.G. Er was echter nog niets van de buit de fabriek uitgegaan. De politierechter concludeerde, dat het wel op een grote smokkelaffaire zou zijn uitgedraaid, wanneer er geen strenge controle op de fabriek was. Een der ver dachten maakte de opmerking, dat het altijd de gewoonte was geweest, dat de arbeiders „wat" van de fabriekssuiker op hun brood en in de koffie deden. De rechter vond het dan wel een beetje veel, die twee ton. „Ja," zei een ver dachte, „maar op de fabriek eten de arbeiders niet brood met suiker, maar suiker met brood en zo kunnen we niets meenemen." De officier eiste een gevangenisstraf van 1 maand tegen ieder met onmiddel lijke inhechtenisneming. De veroordeling luidde 3 weken. De zaak tegen vier van de verdach ten, die niet bekenden, zal nader worden onderzocht. Er zullen niet veel Haarlemmers zijn, die niet begrijpen wat met bovenstaande vraag bedoeld wordt, hoe zonderling zij ons ook vroeger in de oren geklonken zou hebben. Voor wie de zaak nog niet geheel dui delijk ls, diene volgende toelichting: De Nationale Monumenten Commissie stelt zich ten doel een aantal oorlogsmonu menten op te richten, bovendien zal een belangrijk deel der gelden worden af gedragen aan de Stichtingen, die de nagelaten betrekkingen der in de oor logsdagen en bezettingstijd gevallen Ne derlanders verzorgen. Om deze gedachte te kunnen verwe zenlijken, wil de commissie het terrein op de Dam, waar het Centrale Monu ment zal verrijzen, symbolisch verkopen. Een ieder, die voor 50 cent per cM.2 zijn stukje Damterrein koopt, zal op deze wijze zijn aandeel hebben in de ver wezenlijking van dit schone plan van grote nationale betekenis. Op velerlei wijze zal men in de ge legenheid zijn een certificaat van één of meer cM2 te kopen. Wij willen hier echter speciaal de aandacht vestigen op het centrale punt in onze stad, waar men In de komende weken wel eens langs zal komen, n.l. op het verkoop huisje op de Grote Markt. Dit huisje is door de zeer gewaardeerde medewerking van velen tot een aantrekkelijk geheel gemaakt; de U.V.V. zal zorgen voor ver koopsters en vanaf Maandag 8 Decem ber kan men daar dagelijks van 10 tot 4 uur terecht voor een stukje Dam. Nu het zo gemakkelijk gemaakt wordt, blijft natuurlijk geen Haarlem mer achter. Het comité rekent ten stel ligste op u, onder het motto: „Iedere Haarlemmer zijn eigen plekje grond". In aansluiting op het bericht be treffende de verlaging van de abonne mentskaarten der Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1948, volgen hier enige nadere gegevens omtrent de defi nitieve prijzen. De prijzen van de algemene abonne menten worden met ongeveer 15 pet. verlaagd. Zij zullen bedragen voor de eerste maand: tweede klasse f 101.50 (thans f 118.75), derde klasse f 70.50 (thans f 82.50) en voor elke volgende maand, mits onmiddellijk aansluitende aan de voorafgaande, tweede klasse f 81.50 (thans f 95), derde klasse f 56.50 (thans f 66). Ook de prijzen van de andere abon nementskaarten (maand- en weektra- jectkaarten, week- en jeugdkaarten) ondergaan een verlaging van circa 15 pet. Volledigheidshalve zij medegedeeld, dat voor abonnementen, waarvan de gel digheid nog in December 1947 Ingaat, doch waarvan de einddatum in Januari 1948 is gelegen, de thans geldende prij zen worden berekend. Een reductie wordt hiervoor dus niet verleend. HAARLEM, Smedestraat 21. telefoon 21375 (Adv.) De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door: Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538; Dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, telef. 29875. Apothekersdienst: Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, tel. 28320. Wijkverpleging: Bosb. Toussaintlaan 27. Zondag 1.30 en 2 uur St. Nicolaas- feest Kath. Arb. Beweging. Maandag 8 uur Bestuur K. J. M. V., 8 uur clubavond H.B.C., 8 uur Melodia. Dinsdag 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur Laudate Dominum. Woensdag 8 uur Toneel H.B.C., 8 uur Damclub H.B.C. Donderdag 8 uur St. Vincentius, 8 uur Harmonie St. Michaël. Vrijdag Toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk". Enige weken geleden is te Parijs een wereldconferentie voor Morele Her bewapening gehouden. Geen der wereldvraagstukken vond zo'n charman te inleiding als dat der journalistiek, zo lezen wij in het christelijk weekblad „Nieuw Nederland". Niemand minder dan de wereldberoemde schlagercompo nist Paul Misraky zette zich des avonds achter de vleugel in de conferentiezaal en zong, terwijl hij zichzelf begeleidde, over de krant en „Les messieurs les jour nalistes". En het weekblad vermeldt ver der: Waarom, zo werd in dit verrukkelijk to het gehoor liggende chanson gevraagd, waarom staan er iedere dag zulke nare dingen in de krant als moord en brand, diefstal en oplichting, er gebeuren toch nog ook wel goede dingen in de wereld? Hoe is het met de werkelijkheid te rij men, dat de pennen der journalisten schijnen over te vloeien van verhalen, waarin min of meer „belangrijke" boos doeners de hoofdrol spelen, terwijl er toch ook millioenen goede mensen zijnï Om welke reden leest men bijna dage lijks, dat het de wereld zo slecht gaat, en eigenlijk nooit, dat er toch ook wel moed- en hoopgevende gebeurtenissen plaats vinden? Naar wij vernemen heeft het congres besloten een grote subsidie uit te trekken vooy „Spaarnebabbels", omdat deze 9er-_ halen de eerste stap doen naar een ver nieuwde, positieve journalistiek. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd: J. M. Riddierrik- hoff en F. Smit. beiden te Haarlem. De ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is ver leend aan C. Koster, te Haarlem. Amsterdam, 5 Dec. 1947 De stemming op de aandelenmarkt was gunstig. Ook voor claims was goede vraag. Hogere prijzen en koersen waren hiervan het gevolg. Scheepvaart en cul tures waren eveneens beter gedisponeerd. SLAAPKAMER MEUBELEN LEDIKANTEN EN MATRASSEN HUISKAMER. EN SALONMEUBELEN VLOERBEDEKKING EN GORDIJNEN HAARLEM Hedenmorgen heeft een hevige brand ih de Haarlemmermeer twee slachtoffers geëist. Om half zeven verliet de bewoner Van E. zijn woning aan de Vjjfhuizer- weg om zich naar zijn werk te begeven. Nadat hij in een benedenkamer een petroleumkachel had aangestoken. Een half uur later zagen voorbijgangers dikke rookwolken uit de woning komen en ter stond daarna verscheen voor een boven raam de vrouw des huizes, die blijkbaar niet langs de trap naar beneden kon komen. Zij sprong uit het raam en werd slechts licht gewond. Een 9-jarig doch tertje moest eveneens haar leven op deze wijze redden. Zij werd door de omstan ders opgevangen. Inmiddels deelde de radeloze vrouw mede, dat zich in de woning nog de 83- jarige grootvader en een 12-jarig zoontje bevonden. Ofschoon men pogingen in het werk stelde om ook deze twee mensen te redden, slaagde men hierin niet, daar het vuur en de dikke rookwolken de red dingspogingen belemmerden. Na enige tijd arriveerde de Hoofd- dorpse brandweer, die noch van het huls, noch van de Inboedel iets kon redden. De stoffelijke resten van de slachtof fers zijn nog niet geborgen (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidsc vaart). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Cor.gr. adsp. meis jes 12.15 u. Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u. Fam. heren 8 u. Dinsdag: Congr, meis jes 7 u.; jongedames 8.15 u. Woensdag: Congr. jongens 7 u.; jongemannen 8 u. Vrijdag; Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4.30—8.30 u; Lof 7 U. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag: H.H. Mlssfen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u. Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u. Woensdag: Lof 7.30 u. Zaterdag Biechten 56.30 en 7—9 u. Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag: H.H Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. Lof 7 u. Maandag; Lof 7.30 u. Congr. dames 8 u Dinsdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof en kruisweg 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4—9 U. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaaxne). Zor-dag: H.H. Mfssen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 (Hoogmis). Lof 7.30 u. Maandag: Congr. geh. dames 8 u. Dinsdag: Congr. jonge vrouwen 7.30 u. Zaterdag: Biech ten 58.30. Lof 7.30' u. H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam straat). Zondag: H.H. Missen 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u. Lof 7u. Aanbidding 4.30 u. Maandag: Lof 7.30 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Biech ten 57.30 u Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 4-8.3o'u. Lof. 7.30 u. Een kleine zaak mei een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49. TEL 20049, HAARLEM Het bijzonder gerechtshof te Amster dam heeft hedenmorgen de voormalige agent van politie, Maarten Kuiper, die tijdens de bezetting als S.D.-rechercheur talloze Joden, onderduikers en anderen arresteerde, tot de, doodstraf veroordeeld. ,,De samenstelling van weerzinwekken de misdaden en de geestesgesteldheid waarvan verdachte heeft blijk gegeven", aldus luidde het vonnis, „getuigen van 'n dusdanige onmenselijkheid, dat hier alleen de zwaarste straf in aanmerking kan komen, omdat er voor personen als aeze verdachte geen plaats meer is in de Nederlandse volksgemeenschap." Kuiper heeft het recht binnen 8 dagen beroep in cassatie aan te tekenen. ALLERH. hart VAN JESU3 (Kle verparkweg). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9, 10,30 (Hoogmis) en 12 u. Vespers 4 u. Lof 7.30 u. Maandag: Lof 7.30 u. Dins dag: Lof 7.30 u. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—9.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag: H.H. Mis sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 U. 'Congr. jongemannen 12.15 u. Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u. Donderaag: Lof 7.30 u. Fam. dames 8.15 u. Zaterdag: Biechten 58.30 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). Zon dag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.46 (Hoogmis) en 11.30 u. Lof 7 u. Maandag: Lof 7.30 u. Dinsdag: Mariagarde 7 u. Marlacongr. 8 u. Woensdag: Cor.gr. jon gens 7.30 en jongemannen 8.15 u. Don derdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5 "*8 U» O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 6.30 u. Maandag: Lof 7.30 U. Daarna Fam. dames. Vrijdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—9 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoog» mts), 10.15 en 11.30 u. Opdracht 7 U. Maandag: Lof 7.30 u. Dinsdag: Congr. jongevreuwen 8 u. Donderdag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Congr. meisjes 2.15 u. Biech ten 5—6.30 en 7—9 4. Lof 7.30 U. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen). Zondag; H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u. Lof 7.30 u. Za terdag: Biechten 4—8 u. Lof 7.3C u. H. BAVO (Heemstede). Zondag: 7.18, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u. Agnes- congr. 12.30 u. Lof 7,30 u. Maandag- Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u. Woensdag: Mariagarde groep oudenen 7 u. Donder dag: Lof 7.30 u. Zaterdag: Biechten 56 en 7u, H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout). Zondag: H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u. Lof 4 u Maandag- Lof 7.30 u. Dinsdag: Lof 7.30 u.; daarn* Congr. meisjes en jongens. Zaterdag* Biechten 4—9 u. Lof 7.30 u, O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10-1® én 1130 u. Lof 7.30 u. Maandag: U®1 7.30 u. Zaterdag: Biechten 38.30 U' Lof 7.30 u. H. AGATHA (Zandvoort). Zondag H.H, Missen 7, 8.30 en 10 u. (HoognU^)- Opdracht 7 u. Lof 7.30 u. Donderdag: L®1 7.30 u. Zaterdag: Biechten 5—8 u. H. ADALBERTUS (Spaarr.dam)Zon dag: H.H. Missen 7.30, 10 'Hoogrof'' Lof 2.30 u. Zaterdag: Biechten 57 Lof 7.30 u. ito

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2