Over wezenlijke punten wordt niet gesproken DE WONDERLIJKE GENEZING Thomas vlie N I PARTIJPOLITIEKE GEVOLGEN VAN DE FRANSE STAKINGEN Wel wederzijdse beschuldigingen AMSTERDAM EN SINT NICOLAAS SPINNETJE SPIJKER en HOLLETJE HAAIEWIET V' I No» 4 1947 Aan wie de winst? DE STAKINGEN IN FRANKRIJK DE WERELD ROND TEKENCURSUS ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT kj"£ ng Congres der Mariacongregaties te Barcelona LONDENSE CONFERENTIE DECOR OMGEVALLEN Zanger te Antwerpen gewond Amerikaanse ministerie huurt rekenmachines Schippers vereren St. Nticolaas ÈËÊÊfM TRANSMIGRATIERAAD VOOR INDIË Indo-Europeanen naar N ieu w-Guinea Liturgische Weekkalender I J schoon nog in genen dele uitge- woed, over hun hoogtepunt heen. Sommigen hebben het werk weer opge nomen, anderen legden het in het ge heel niet neer en zijn ook niet van plan, dit alsnog te doen. Voorzover de stakin gen een demonstratie bevatten van wat de communisten op het productiefront in negatieve zin vermogen, dringt zich een tweezijdige conclusie op: de com munisten zijn een geweldige macht, doch hun prestatie is niettemin geble ven beneden het peil, dat zij hadden ge hoopt te bereiken. Wel hebben enkele millioenen arbeiders, vrijwillig of tegen wil en dank, gehoor gegeven aan de op roep tot staking, maar het einddoel, een algemene staking, heeft men niet ge haald. Wat de politieke frontsector betreft: ook hier heeft de rode stormloop de eigenlijke stellingen niet veroverd. Wel iswaar zagen de communisten kans, de zittingen van de Nationale Vergadering te saboteren. Minister-president Schu- man is echter meester van de situatie gebleven en weet zich nog altijd ge steund door de instemming van een vol doende meerderheid in de volksvertegen woordiging gelijk deze op het ogenblik is samengesteld. De bedoeling van de ganse communis tische agitatie moet wel aan iedere Fransman duidelijk geworden zijn. Scheen het eerst, dat de arbeiders staak ten om voor zichzelf een in verhouding tot de prijzen der voornaamste levens benodigdheden behoorlijk loon te verkrij gen, dit bleek een ijle illusie, toen er onderhandelingen tussen vakbondslei ders en regering gevoerd moesten wor den. De communistische vleugel van de C.G.T. bleek de eerste besprekingen slechts te hebben toegelaten om de schijn te bewaren. Zodra de communis ten de kans zagen, n-1- na hét uitblijven van een oplossing na het eerste contact, verklaarden zij de besprekingen voor ge ëindigd. De socialistische vleugel daar entegen bedoelde wèl verbetering in de toestand der arbeidende klassen te bren gen en wenste voort te gaan met onder handelen. De communisten bekommer den zich niet om het lot der stakers, doch slechts om de macht, die de com munistische partij met een voortgezette staking zou kunnen verwerven: de arbei ders waren niet het doel van hun stre ven doch alleen een middel tot machtsvorming, die haar beslag zou krijgen door een aanhouden van de chaos. (Vervolg van pagina 1) Hij deelde mede, dat hij President Auriol, eerste minister Robert Schu wen en de minister van financiën, Réné Mayer, bezocht had. Gevraagd, of hij generaal de Gaulle zcu bezoeken, antwoordde hij: „Ik ben niet hier om onderhandelingen met iemand over wat dan ook te voeren, doch om inlichtin gen in te winnen. Ik sluit de mogelijk heid niet uit dat ik een bezoek breng aan een vertegenwoordiger van een Franse partij." De Raad der republiek heeft met 217 tegen 82 stemmen het gedeelte van de Wet ter verdediging van de republiek, Waarin de anti-sabotagebepalmgen zijn Vervat, hedenmorgen aangenomen. Kleine effectenhandelaren zijn Vrij dag op de Milanese beurs hun grote broers te lijf gegaan, omdat zij door een Paniekstemming waren aangegrepen, toen de koersen scherp begonnen te da len. Zij beschuldigden de grote make laars ervan te speculeren. Duizenden kleine spaarders en handelaren, die Zich bedreigd zagen door grote ver hezen, drongen de beurs binnen en gingen de makelaars met stoelen te lijf. De politie greep echter in en kon de orde herstellen. In Primavalla, een buitenwijk van Rome heeft de politie Vrijdag gevuurd op een menigte demonstrerende werk lozen, die met stenen en ijzeren sta ven de politie te lijf ging. Er zouden enkele doden gevallen zijn. Maarschalk Tito, de Joegoslavische dictator vertrekt vandaag voor een driedaags bezoek naar Boedapest, waar hij evenals onlangs in Sofia, een ver drag van vriendschap en wederzijdse hijstand zal tekenen. Op de laatste zitting der Unesco-con ferentie, welke in Mexico is gehouden, zijn de percentages medegedeeld, die elk land in de begroting voor 1948 zal hioeten bijdragen. Het Nederlandse Bandeel is 1.63 procent. De Britse conservatieve party heeft hij tussentijdse verkiezingen de Lager huiszetel in Epsom weten te behouden, Waarbij haar meerderheid anderhalf hiaal zo groot was als in 1945, toen de stemmenverhouding 27.081 tegen 20.533 tvas. In midden-China ten Noord-Oosten ?sn Hankau wordt op het ogenblik een hevige strijd geleverd tussen een leger van 100.000 communisten en 30.000 man Amerikaans bewapende regeringstroe pen. De communisten trachten hier {engs de Yang Tse Kiang door te bre ien naar Tsoengking. Honderden Amerikaanse vliegtuigen hebben Vrijdag de speurtocht voort gezet naar het Amerikaanse toestel, reeds een week vermist wordt. Het toestel had 20 personen aan boord. De Speurtochten strekten zich uit tot x a- ;A13 en Brussel terwijl vliegtuigen van ?e Zwitserse luchtmacht tesamen met "liegende Forten de Alpen afzochten. Majoor Vergotti, de particuliere se cretaris van koning Michael van Roe menië heeft de berichten uit Londen wgengesproken, volgens welke Stalin jO de Roemeense regering weigerden Am toestemming te geven voor een hu- Aehjk van de koning met prinses Anna -Bo Bourbon. De majoor vertelde ech- J?r. dat de koning zeer binnenkort toe- u.oinming zal vragen voor zijn huwe- ®°eren van midden-Birma hebben een Bal611 regering gevormd, die zich niets bJVrekt van het wettig gezag. Deze re it, ien hebben niet alleen rechtbanken rjQjOot leven geroepen, maar dagvaarden i>- regeringsambtenaren, die hier- verantwoording over hun af hebben te leggen, Dit enorme bedrog is nog tydig dui delijk geworden. Men begint wel in te zien, dat slechts chaos en verwarring het oogmerk van Duclos, Thorez en hun kameraden waren. In dit beeld past dan ook de parlementaire obstructie, welke dezelfden voerden, en eveneens de reeks van treinaanslagen en andere gewelddadigheden, die in de af gelopen dagen zijn voorgevallen. Hoe dit inzicht zich in de toekomst onder de Fransen tot wcrkeiykheid, tot politiek partij-kiezen, zal kristalliseren, valt niet te zeggen. Het is echter veel betekenend dat na de métro-staking te Parys, die enkele weken geleden, nog onder het premierschap van Ramadier, uitbrak, de stemming zich tegen de com munisten keerde, zodat de gemeente raadsverkiezingen, die spoedig volgden, ook in de Franse hoofdstad een groot succes voor de gezworen vyand van het communisme, generaal De Gaulle, wer den. Wellicht gebeurt iets dergeiyks in Aan het congres der Mariacongregaties te Barcelona namen meer dan 5000 per sonen uit zeer veel landen deel. Tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit Spanje waren aanwezig. Z. H. de Paus had in een boodschap alle Mlariacongregaties ter wereld, die op het congres bijeen waren, de Apostolische Zegen geschon ken. Iedere avond te acht uur zijn in die Basiliek van O. L. Vrouw ter Zee de novenegebeden verricht, teneinde te ver kregen, dat Maria's ten Hemelopneming spoedig tot dogma verklaard wondt P. Manuel Verges S.J., directeur 'van de Mariacongregatie te Barcelona, heeft de predikaties gehoudent terwijl de zege ning met het Allerheiligste werd gegeven door de Kardinaal-Aartsbisschop van Tarragona. Er was een tentoonstelling georgani seerd en de congressisten hebben de Centra voor Catechese" bezocht het gehele land, nu men overal met sta kingen te maken had en heeft. Ma.w., het is niet onmogeiyk dat de demon stratie, nu haar hoogtepunt lager' is ko men te liggen dan het toppunt van wat men zich had voorgesteld, het tegendeel bewerkt van wat zy had moeten be werken: afkeer in plaats van ontzag voor de communisten. >r secretaris van de rebellen- heeft bekend gemaakt, dat de Mrr'ng van oremier Thakin Nu niet BrEx lnS van premier eud wordt. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Sinds de conferentie der vier minis ters op Woensdag j.l. het eerste gedeelte van de conferentie, dat geheel aan kwesties van procedures gewyd was, be ëindigde door het haakjesryke document nogmaals terug te sturen naar de plaats vervangers en zy overging tot de behan deling van substantiële vraagstukken, is de sfeer van de bijeenkomst veran derd. De conferentie draagt een veel meer agressief karakter en de belde partyen proberen nu verwoed elkaar in een positie te dringen, waar geen ontwijken meer mogelijk is. Over de wezenlijke punten echter, het plan- Marshall van de Westerse mogendhe den en het communistische ingrijpen in de situatie in Frankrijk en Italië, biyft men zwijgen. Ook de zitting van gisteren, die zich bezig hield met punt 3 van de agenda, dat wil zeggen economische principes, was rijk aan wederzijdse beschuldigin gen. Marshall had een verklaring doeh rondgaan, waarin hij onder meer ver klaarde, dat het vormen van een voor lopige Duitse regering het gevaar met zich bracht, dat de aldus tot stand ge brachte vorm van politieke eenheid de illusie zou wekken, dat de splitsing van Duitsland opgeheven zou zijn. „De V. S.", aldus Marshall, „wensen een werkelijke regering en niet een fasade. Deze regering behoort de wil van het Duitse volk te vertegenwoordigen en behoort Duitsland te kunnen regeren zoner inmenging van buiten, behalve met betrekking tot die veiligheidsmaat regelen, welke de geallieerden geza menlijk zouden willen opleggen". El ders in deze verklaring zegt Marshall, dat men het eens behoorde te worden over principes, die het aan de Duitse regering mogelijk zullen maken, be hoorlijk te functionneren. Hij noemde: vrijheid van het individu, opheffing van zone-grenzen (behalve de militaire bezettingsgrenzen), vrij' verkeer van personen, denkbeelden en goederen in geheel Duitsland, en een duidelijke af bakening van de economische lasten, welke het Duitse volk moet dragen, waarmee Marshall doelde op de Russi sche eis inzake herstel-betalingen. Aan het slot van zijn verklaring richtte Marshall zich rechtstreeks tot Molotof: „Zijn de leden van de Raad", aldus Marshall, „bereid de voorwaarden te scheppen, waaronder de politieke en economische eenheid van Duitsland verwezenlijkt kan worden? De heer Molotof heeft byna iedere dag gespro ken over de noodzaak van een Duitse regering, ik hoop, dat hij nu meer nauwkeurig wil zijn met betrekking tot de voorwaarden, welke een centrale Duitse regering tot een levende werke lijkheid zou maken en niet tot een voorwendselMarshall's verklaring eindigde met de eis handelend op te treden ten opzichte van de fundamen tele vraagstukken en zodoende een einde te maken aan de huidige ver deeldheid van Duitsland. Nadat Bevin eveneens had aangedron gen, dat men een ernstige poging zou doen om tot een vergelijk te komen, hield Molotof, zijn gewoonte getrouw, een lange rede. Hierin verwees hij onder meer naar het Harriman-rapport, waar uit volgens hem bleek, dat Amerika reeds vooruitgelopen was op de beslis sing van de Grote Vier, daar dit rapport wees op de wenselijkheid van de vor ming van een afzonderlijke regering voor West-Duitsland. Als Amerika inderdaad besloten had tot het vormen van een re gering voor „Bizonia", was het geen Tydens ie voorstelling van de Tann- hauser in de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen geraakte in het tweede bedrijf een paal uit het decor los en stortte op het toneel. De Neder landse zanger Arnold van Mil, die de rol van landgraaf vertolkte, werd aan het hoofd getroffen en liep een wonde op. Een arte, die zich onder het publiek bevond, heeft de kunstenaar verbonden. De heer Albert Leroy, die eveneens aan dit gezelschap verbonden is en zich in de zaal bevond, kon de rol van zyn ge kwetste collega overnemen, zodat de voorstelling na een korte onderbreking kon vervolgd worden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft van het bureau voor arbeidsstatistiek rekenmachines „met het bijbehorend personeel" gehuurd om de kosten van het Marshall-plan te berekenen. Er zullen 12.000 berekenin gen nodig zijn. In het Huis van Afgevaardigden heeft de voorzitter van de commissie voor de toewijzingen Vrijdag de commissie voor Buitenlandse Zaken verwe ten heeft te royaal met haar voorstel voor 590 millioen dol lar tussentijdse hulp aan Frank rijk en Italië te zyn. Men verwacht, dat de voorzitter volgende week een bedrag van 400 millioen dol lar zal voorstellen. Er was Vrijdag ech ter weinig oppositie tegen het oorspron- elijk anoemde be." ag. wonder, dat het niet geïnteresseerd was in een centrale regering. Noch Amerika, noch Engeland, aldus Molotof, besteed de voldoende aandacht aan de kwestie van de Duitse herstelbetalingen aan de getroffen landen. Hiermede behoorde rekening gehouden te worden, indien men wilde komen tot juiste economische betrekkingen. Ook beschuldigde Molotof Engeland en Amerika voor de zoveelste keer van het schenden van de overeen komst van Potsdam en maakte een ver gelijking tussen de productiviteit van de Sovjet-zone en die van de Westerse zones, een vergelijking, die zeer ten gunste van de Russische zone uitviel en dat nog wel, aldus Molotof, terwijl deze zone veel meer verwoest was en boven dien ook nog herstelbetalingen verricht te. Voorts zouden de Westerse mogend heden volgens Molotof veel te weinig rekening houden met de Duitsers zelf, van wie tenslotte het vormen van eco nomische eenheid afhing. Het beheer over de Duitse industrie en landbouw behoorde aan de Duitsers zelf te worden overgedragen. Als men zich maar aan Potsdam hield, dan kwam de economi sche eenheid wel tot stand, aldus Molo tof. Marshall verzocht Molotof eindelyk eens te willen ophouden met zijn tijd verspillende generalisaties en wees er op, dat Rusland zelf de overeenkomst van Potsdam geschonden had door West- Duitsland niet te laten delen in de pro ductie van Oost-Duitslands hulpbronnen. Hy vroeg Molotof op de man af, of het diens bedoeling was alleen maar te werken tot het verkregen van econo mische en politieke eenheid van Duits land, Indien Duitsland, naast zijn her stelbetalingen aan andere landen, Rus land de som van 10 milliard dollars be taalde. Marshall wilde graag weten hoe Duitsland aan dergelijke verplichtingen zou kunnen voldoen. Ook herinnerde hij er aan, dat de productie van West-Duits land sinds de fusie beduidend omhoog gegaan was. De export uit de Westerse zone was verviervoudigd, n.l. tot 45 mil lioen dollars per maand, en de kolenpro- ductie was vermeerderd met 100.000 ton, per dag. Ook Bevin richtte zich tot Molotof met de klacht, dat lange speeches en genera lisaties van weinig nut waren voor het bereiken van een overeenkomst. Molo tof, aldus Bevin, scheen te trachten aan de Duitsers duidelijk te maken, dat de Sovjet-Unie hun enige vriend was op de wereld.- Ook herhaalde Bevin Marshall's beschuldiging over de Russi sche schending van Potsdam en hij achtte het niet een rechtvaardige oplos sing van de herstelbetalingskwestie, in dien tenslotte de ene geallieerde opdraait voor de herstelbetalingen aan de ander. Het voorafgaande geeft een kort beeld van een bijeenkomst, die niets bereikte, geen enkel'tastbaar resultaat gaf en zich alleen wijdde aan felle beschuldigingen en tegenbeschuldigingen zonder hoop te bieden op enig vergelijk. uiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiii!: 2de JAARGANG nimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiEiiirc uiimmiiiiiiunmiiiiuiiiiuiiitviïiiirc niiimmiiimiiimimiiuiiimmmiiii: Reeds vanouds heeft in de hoofdstad de verering van de H. Nicolaas als patroon der zee- en handelsstad een grotc- omvang genomen en werd hem een der oudste kerken toegewyd De aanzienlijke kooplui, de we vers, de kleermakers hadden hem tot patroon. Op Sinterklaas feest hielden zij een feestmaal ter ere van hun patroonheilige. De schout kreeg een reuzen- taart en de pastoor, die het altaar in hun kapel in de Oude Kerk of St. Nicolaaskerk be diende, ontving in de 15e eeuw en ook nog later een grote pastel, die veertien stuivers kostte, een hele som voor ate tijd. Reeds in de 13e eeuw werd het St. Nicolaasfeest binnens- en buitenshuis met grote luis ter gevierd; ook in de volgende eeuwen trouwens. De schippers hadden eveneens Sinterklaas tot hun beschermheilige geko zen. Geen mens zou op de ver jaardag van de grote Heilige de kerk verzuimen. Lang heeft de Oude Kerk een groot Sint Nicolaasbeeld gehad var. zilver. Het is indertijd tot noodmunt versmolten in tijden van be nauwdheid en gebrek. De Oude of St. Nicolaaskerk te Amsterdam. Het was feest in ka- bouterlandDe hele kabouterbevolking en na tuurlijk ook de boselfjes waren uitgenodigd, om in het ko ninklijk paleis het grote feest van het 25-jarig re geringsjubileum van de ko ning mee te vieren. Allen za ten aan mooi versierde tafel tjes en smulden' van heerlyke taartjes, puddinkjes en limona des. Er heerste een gezellige stemming en vele kabouters en elfjes waren al opgestaan om een dansje te maken. Er was natuiuriyk ook voor muziek gezorgd, in een boek van de grot® zaal was een ver hoging aangebracht, waarop een muziekcorps, bestaande uit een twintigtal mussen, zich had op gesteld. Onder leiding van de beroemde dirigent, meester Vink van Zwanenburg, voerden zij enige van de modernste mu ziekstukken uit. Ja, de gasten van de koning hadden werkelijk niet te klagen. Dooh hoe stond het met de koning zelf? Ja, hij voelde zich al sinds een week niet goed, zo duizelig en 20 vermoeid. Ach, hy wist 't wel, zijn onderdanen wa ren veel te bezorgd voor hem en had hy het hun verteld, 't feest zou vast niet doorgegaan zijn. Maar opeenswat gebeur de er? Wat was er aan de hand? De koning was zó duizelig ge worden, dat hij uit zijn zetel rolde. Dit bracht vreelyke op schudding onder die feestvieren den teweeg. De' bekken van de zangers vielen met een harde klap dicht. De gebakdienster tjes lieten van schrik de scho tels met het heeHükste gebak op de grond vallen en de be roemde dirigent bet zijn nieu we maatstokje vallen, maar nam zelf ook een duik en wreef zich met beide poten over een pijn lijk lichaamsdeel. Die privé-geneesheer van de koning verliet met de grootste haast het paleis, om enige ge neesmiddelen van huis te ha len. Doch toen hij het brede bospad wilde oversteken, viel zijn oog op een grote witte kof fer. Wat werd de geneesheer nieuwsgierig! Wat zou daar wel inzitten? Hy maakte de koffer open, maar oei. hy moest oppas sen, dat hij niet bedolven werd onder de vele toverballen, die er uitrolden. Zonder zich te beden ken zocht hy er een mooie to verbal uit en laadde deze op zyn sterke Schouders. Thuis gekomen nam hij een byitje van de muur en hakte de toverbal in ver schillende kleine stukjes. Daar na stopte hij die stukjes in een grote jutezak en deze achter zich aan slepend, vertrek hij weer naar het koninklijk paleis. Hy wilde namelyk de koning verrassen, met bem een stukje van de toverbal te laten proe ven. Dat hy eigenlyk naar huls was gegaan om geneesmiddelen tq, halen, had hij helemaal ver geten. Toen hy de kamer van de ko ning-was binnengegaan en hij deze ©en stukje toverbal over handigde stak de koning dit dadeiyk 'in zijn mond Eerst trok hij bet vriendelijkste ge zicht van 4© wereld, het smaak te bepaald erg lekker. Maar even daarna veranderde zijn ge zicht in ©en afschuweiyke plooi en van schrik over zo'n vieze smaak, slikte de koning het stukje toverbal door. Dooh te- gelijkertyd verdwenen de koorts en de duizeligheid van de ko ning en hy ging weer naar de feestzaal, alsof er niets gebeurd was en het fe>gst werd voortgezet in grote vrolijkheid. De geneesheer was erg ver baasd over die plotseling gene zing van de koning. Hij dacht wel heel erg na, doch kon er toch niet achter komen, welke geneeskracht er In die toverbal school. Wy weten het echter wel. Die grote koffer met toverballen was eenvoudig een doosje met ma- lariapillen en de ziekt® van de koning was natuuriyk malaria. Die pillen had een eenzame wandelaar in het bos verloren en ze kwamen nu ten goede aan de gezondheid van de koning. (Ingez. door R. v. Zanen) (Slot). Maar by had er een voorge voel van, dat zyn vertrouwen in zijn grote vriend niet beschaamd zou worden. Daar kwam de autobus aanryden. Een van de eersten, die uitstapten, was oom Jan. Thomas zwaaideoom knipoogde dadelijk terug. „Het komt in orde," juiohte Thomas voor zich zelf, al had hij nog geen flauw begrip er van, hoe het gaan moest. Zonder veel moeite schoof Thomas In de greep mensen, die langzaam op trok naar het vliegveld. Willy was de eerste, die hem naast oom Jan zag lopen. En dadelijk riep ze: „Moeder, ziet u dat? Thomas is hier." .,Als je me nou," kreet Mar- a. „Waar komt dat joch zo in- ens vandaan?" Moeder bleef llstaanMeteen zag se haar enige jengen. „Je wilt toch niet mee op het vliegveld?" vroeg ze. „Waarom zou hy niet mesgaan", kwam oom Jan hem dadelijk te hulp. „Hy 4s nu toch eenmaal hier verzeild geraakt.hy ziet ook graag een vliegtuig van dichtby." „Alles goed en wel," mopper de moeder nog, „maar hy gaat niet mee in het vliegtuig." Tot zover ging alles goed. Terwijl de hele familie wat bij de dichts tbljstaand; vliegtui gen heen en weer drentelde, ging oom Jan naar het kantoor om de kaartjes te halen. Spoedig kwam hy terug. „Het is onze tyd, mensen, we gaan vliegen. Even kijkenwaar ik mijn kaartjes gelaten hebHa, hier heb ik ze al. Negen stuks „Negen stuks?" herhaalden enkele stemmen tegelijk. En Mar ja telde hardop; „Twee vier zes achtWe zyn maar met z'n achten, oom Jan." En vader vroeg: „Heb je negen kaaTtjrs gekocht?" „Als je me nauw", deed oom Jan verwon derd. „Heb ik negen kaartjes ge kocht? Wat een sufferd ben Ik. Heb ik zeker die brutale aap van een jongen cok meegeteld." Tromas grinr.ekte. Willy zag het, kneep haar broertje in zyn arm en fluisterde: „Hebben jul lie natuurlijk afgesproken." Moeder zei: „Die jongen gaat niet mee de lucht in. „En wat moet er dan met dat ene kaartje gebeuren?" vroeg oom Jan. „Ik ga het niet terug brengenen als het verloopt, zyn we de vier gulden kwijt. „Ja dat is zo" zei vader. ,.We zullen de jongen wel mee moeten nemen." Ook moeder gaf zich nu ge wonnen. Thomas mocht mee. Weldra zaten ze allemaal in het gereedstaande vliegtuig „Jij boft, omdat ik zo stom geweest ben," zei oom Jan la chend. Thomas knipoogde even terug, alsof hij zeggen wou: „Dat heb je prachtig geleverd, oompje." Toen kwam de eerste schok. Ze gleden over het grasveld en ineens: hup.daar verhief het toestel zich van de grond. Ze vlogen Thomas straalde van vreug de. Het volgende kwartier werd voor de jongen een onvergete lijk feest. Hy was zich als het ware va-n niemands aanwezig heid bewust; hij wist alleen dat hij vloog, echt vloog, juist als vader en moeder, oom Jan en zijn vijf zusters. Veel te gauw kwam er aan deze ongekende vreugde een einde. Tenminste.aan de vreugde van het vliegen zelf. Want de napret, welke hij van deze tocht beleefde, duurde nog heel lang. Op 6 December trekken de bemanningen van de Rynsche- pen trouw naar de kerken, die de Heilige Nicolaas gewijd zijn. Immers de heilige Nicolaas wordt vereerd als patroon van de schippers, omdat hy de „stoomboot uit Spanje" over de Middellandse Zee geleidde, toen er hongersnood was in Klein-Azië, maar ook omdat hij reeds zo vaak met vrucht Is aangeroepen in storm of ge varen. „Goede wijn behoeft geen krans" Dat geldt ook voor jul lie tekenaars. Tot besluit van onze bladvormen, voor de goede tekenaars, dfe deze cursus ge trouw hebben gevolgd, een wyn- stokblad om uit te werken. Dit blad is werkelijk moeilyk en wy willen nu eens geen uitvoerige leiddraad geven, je moet zelf proberen dit blad te tekenen. Enkele dingen willen wy echter zeggen. Bekijk je de hoogte en breedte, dan ontdek je, dat beide ongeveer gelyk zyn. Je trekt dus de lynen C-D en A-B met M als middelpunt. Het blad met steel past dan ongeveer in een vierkant. Bekijkt de stip- pellynen en let op de richting van de vier diep>e insnijdingen, die gaan naar het snypunt S van de nerven. Doch nu hebben we al te veel verklapt. Bestu deert het voorbeeld goed en je zult het voor elkaar krijgen „Goede wijn behoeft geen krans" is ook voor jullie van toepassing. Veel sucoes! Daar gingen ze al. De wind blies in de zeilende stroom hielp mee,' zodat de vaart geweldig was. Voorop stonden Spin netje Spijker en Hol letje Haalewlet, net twee masten zonder zeilen. Achten hen zaten of lagen de soldaten. Op 't ene zeil stond Sp. Sp. Op 't an dere Ho-Ha. Iedereen wist wat dat betekende en daar waren de twee helden maar wat trots op. Als Jan zonder Land deze sterke en goed bemande boot bemerken zou, zou hy meteen weten, dat hy verloren was. Maarvoorlopig was er nog geen spoor van de roofridder te ontdekken. Geen enkel schip voeren ze voorby; niemand ont moetten zy, aan wie naar Jan zonder Land gevraagd kon wor den. Na enige uren over het water voortgesneld te hebben, kwam de man, die het eiland wist, by Spin en Holletje staan. „We naderen de monding van de rivier," edele ridders. Dan is het nog maar een kort rukje en het eiland ligt voor ons. U mag echter de mannen wel iets beloven, want erg in hun schik zyn ze niet." (p Spinnetje lachte. „Dat komt in orde, hoor. Laat de kroezen maar eens voi schen ken." De wijn bracht da delijk vrolijkheid. Het ene lied na het an dere klonk over het water." „Zodra we het eiland zien," riep Spinnetje, „krygt ieder twee gouden dukaten." „Dan bent u ze kwijt, ridder. Want daar is het eiland al." Inderdaad, heel In de verte was een donker vlak in de zee zichtbaar. De boot zeilde er recht op aan. AUe mannen stonden nu en staarden in de richting van het steeds groter wordende vlak. Weldra lag het eiland in z'n gehele uitgestrekt heid voor hen. Het was niet meer dan een grote kale vlakte. Van iets dat op een kust leek, was niets te zien. En van een kasteel was geen sprake. Eerherstel na Misrain, de vijftig jaar - Kerstbomen op de bon - Omar levende Boeddha - Zullen we even Tibetaans spreken Montgomery's salade a vüftig jaar heeft de 71-jarige Deen Jens Petersen uit Nyborg een eerherstel gekregen van een reprimande, die hij in 1897 opliep. Dit werd hem medegedeeld in een brief van het ministerie van Oorlog, waarin stond: „De in uw demobilisatie-papieren aan getekende reprimande wegens nalatigheid tydens een wachtdienst op 2 Juni 189X is uit de legerarehieven geschrapt". De oude soldaat is er van overtuigd, dat hij 50 jaar geleden ten onrechte gestraft is. Hij schreef daarom een brief aan Koning Christiaan, waarin hij deze vroeg de re primande ongedaan te maken. Het was een van 's konings laatste daden voor zijn sterven in April, het verzoek in te willigen. Kortgeleden werd In de Romeinse bladen aangekondigd, dat Omar Misrain, de leider van de Boed dhisten, te Rome was aangekomen om een bezoek te brengen aan zijn volgelin gen en aan de Paus. Omar Misrain nam zijn Intrek in een hotel aan de Via Vit- torio Veneto en hield een aantal pers conferenties. Professor Gluseppi Tucci, een bekende Italiaanse autoriteit in de kennis van Tibet en het Boeddhisme, hoorde van de aanwezigheid van de „le vende Boeddha" en daar hij juist voor bereidselen trof voor een nieuwe reis naar Tibet wilde hij de gelegenheid te baat nemen om voordien kennis te ma ken met de bezoeker, uit het land, waar hy naar toe ging. Er begon echter arg waan te ryzen, toen Omar Misrain wei gerde iets met de professor te doen te hebben. Een verslaggever wendde zich tot Dr. de Fiore, het hoofd van het vreemdelingenbureau van de Romeinse politie en vroeg hem, wat hy wist om trent de „levende Boeddha", die daar en daar logeerde. Dr. de Fiore ant woordde, dat hij niets wist over levende Boeddha's of Boeddhisten, doch alleen, dat kort geleden iemand zyn intrek had genomen in bet genoemde hotel en dat dit een Cubaanse journalist was. Een kans voor een nationale „tanden stokers-industrie?" In Amerika is de voornaamste fabriek van de For- ster Manufacturing Company, het groot ste tandenstokers-concern ter wereld, door een ontploffing en brand verwoest. De schade wordt op 1 millioen dollar geschat. n Berlijn zijn de kerstbomen gerant soeneerd. Om buiten de zwarte handel aan een "boom te kunnen komen, moet een gezin kinderen hebben. Het krijgt dan tegelijk met de levens middelenkaarten voor December een „kerstboomcoupon". De gezinnen met twee of meer kinderen krijgen een bruine coupon. Deze wordt het eerst gehono reerd. Gezinnen met slechts één kind krijgen een groene coupon, die pas gel dig wordt als op alle bruine coupons bo men zijn geleverd. Professor Tucci begaf zich naar een van de door Omar Misrain georga niseerde persconferenties, zonder dat Omar zslf er van af wist. Vlak na de aanvang van de conferentie stond Tucci op en stelde aan de gastheer voor, enige conversatie In het Tibetaans te voeren. De daad bij het woord voegend, begon Tucci vreemde monosyllaben te produceren, terwijl men op het voor hoofd van de „levende Boeddha" zweet droppels kon zien verschijnenenkele ogenblikken lang bleef Omar Misrain frutselen met het reusachtige gebeds- snoer om zijn nek, dat volgens zyn zeggen uit hout van Tibetaanse bomen gemaakt was. Toen sprong hy plotseling van zijn zetel op en liep het- vertrek uit. Zijn volgelingen bleven ietwat perplex achter. Prof Tucci wendde zich dan tot een der leden van het gevolg van Omar, zekere Roger Llevens uit België, die be kend is als Anagarlka Vasoekananda, en zeide tot hem; „Nu de prins, naar ik zie, niet wel geworden is, kunnen wy misschien het gesprek in het Tibetaans voortzetten?" De aangesprokene echter stootte enkele verwarde Franse woorden uit en ging er ook vandoor, zyn mees ter achterna. De volgende dag betaalde de „levende "oeddha" srfhieiyk zijn rekening en ver. rok. Hij werd door twee politieagenten tot de Italiaanse grens vergezeld ||§P| V De bijna achttien-jarige zoon van koning Leopold van België, kroonprins Boude- wijn. Geruchten doen de ronde, dat hij de taak van zijn vader zal overnemen. Rusland heeft graan, timmerhout, mijnhout, benzine en dieselolie beschik baar gesteld voor het inter-geallieerde herstellingsbureau. Deze goederen wor den geleverd krachtens de voorwaarden van het verdrag van Potsdam, dat Rus land binnen vijf ar goederen beschik baar zou stellen, welker waarde over eenkwam met 60 pet. van de industriële herstelbetalingen, die Rusland uit de Westelijke zones gekregen heeft. Het inter-geallieerde bureau heeft voor Nederland 5.501 ton tarwe en 3.141 ton ruwe timmerhout beschikbaar gesteld. eldmaarschalk Montgomery ver scheen enige dagen geleden by een bezoek aan Pretoria met clitg één ry ondc s?h3idingen op zyr- .miform, Hy had gsh'ord, dat men zyn vele ryen als „fruit sla" betiteld had! Naar wij vernemen heeft de Neder- lar.ds-Indische regering een Interdepar tementale Transmigratieraad In het le ven geroepen, waarvan de voorzitter is de directeur van Sociale Zaken en de leden zyn de directeur van het Binnen lands Bestuur, de directeur van Econo mische Zaken en de directeur van Ver keer en Waterstaat. Deze raad zal voor stellen doen aan de regering om zo mo gelijk gevolg te kunnen geven aan de drang van de Indo-Europeanen op Java en Sumatra om tot uitvoering over te gaan van transmigratie van deze bevol kingsgroep naar Nieuw-Guinea. Door het Hooggerechtshof te Han nover zyn vier Polen ter dood veroor deeld, die ervan beschuldigd werden een poging te hebben gedaan om een trein, waarin zich 60 Britse militairen bevonden, op te blazen. ZONDAG 7 December: 2de Zondag v. d. Advent; 2 H. Ambrosius; Credo; Pref. v.d. H. Drievuldigh. Breda: 3 octaaf v.d. H. Barbara. MAANDAG: O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen: 2 feria; Credo; Pref. v. Maria. DINSDAG: H. Mis v. O. L. Vrouw Onb. Ontv.: 2 feria: 3 v.d. H. Geest: Credo: Pref. v. Maria;; Breda: 2 octaaf v. d. H. Barbara; 3 feria. WOENSDAG: H. Mis v. O.L. Vrouw Onb. Ontv.; 2 feria; 3 H. Melchiades (uit nieuwe Pausmis): Credo; Pref. v. Maria: Breda; 2 octaaf v.d. H. Barbara; 3 feria; 4 H. Melchiades. DONDERDAG: H. Damasus; nieuwe pausmis; 2 octaaf v. O.L. Vrouw;; 3 feria: Credo: Pref. v. d. Apostelen: Breda: octaafdag v.d. H. Barbara: 2 H. Damasus: 3 octaaf v. O. L. Vrouw: 4 feria. VRIJDAG: H. Mis v. O.L. Vrouw Onb. Ontv.; 2 feria: 3 v.d. H. Geest: Credo: Pref. v. Maria. ZA TERDAG: H. Lucia: 2 octaaf v. O.L. Vrouw: 3 feria: Credo; Pref. v. Maria. ZONDAG 14 December: 3de Zondag v. d Advent: 2 octaaf v. O.L. Vrouw; Cre do; Pref. v.d. H. Drievuldigheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3