Besprekingen op „Renville" begonnen Belangrijke uitbreiding van Sanatorium „Dekkerswald" Stakingscomité verwerpt voorstellen voor loonsverhoging Duizenden bewezen Lederc de laatste eer Bericht dat als een bom insloeg „Samenwerking van essentiële betekenis voor succes" Beroep op gezond verstand Elf nieuwe barakken in gebruik Moch: „Ik ben de situatie meester" 40-jarig regeringsjubileum van Koning Gustaaf D Tot hoofd en hart NIET KONING LEOPOLD maar Prins-regent naar de V.S.? Echtelijk drama eist vier doden Hevige koude in Rusland Politieke delinquent springt uit trein Gemeenten moeten zich zelf kunnen helpen Kirby naar Australië geroepen Verloopt de Franse staking? In Zuid- en Noord-Frankrijk wordt nog niet gewerkt; in het overige deel gaan steeds meer personen aan het werk 3h jaar voor Voute Eindeloos défilé langs stoffelijk overschot van bevrijder van Parijs Het weer De 89-jarige vorst is zakelijk, eenvoudig en sportief MAANDAG 8 DECEMBER 1947 71ste JAARGANG No. 24020 Onder auspiciën van de Drie-Mogendheden-Commissie is de NederlandsIndonesische conferentie hedenochiend 10.23 uur Javaiijd aan boord van hei Amerikaanse marine schip „Renville" begonnen. De ziiiing werd gehouden op hei iweede dek van hei 15.000 ion melende schip, dai in de Baiavia-baai voor anker ligi. De eersie ziiiing eindigde 11.24 uur en duurde dus een uur en een minuui. Toen de gedelegeerden hei schip beiraden, werden zij be groet door een erewacht van Amerikaanse mariniers en matrozen. Onder de gedelegeerden bevonden zich de voor zitters van de Belgische, Australische en Amerikaanse de legatie, de republikeiinse premier Sjarifoeddin en de voor zitter van de Nederlandse delegatie. Raden Abdoelkadir, plaatsvervangend Luilenant-Gouv.-Gen. van Ned.-Indië. WILD ZWIJN IN DE NIEUWE WATERWEG STAATSLOTERIJ Ï33li De „Ko>ta Gede" vertrokken Koning Gustaaf I In het leven moet men moedig l zijn, zonder angst om te verliezen j Bewaker pakt hem echter toch Alle krachten daartoe moeten worden ingespannen LUCHTVAART-OVEREENKOMST CHINA-NEDERLAND? BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 1434.80 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. R. Herremans, de voorzitter van de Belgische delegatie, zal deze week als voorzitter fungeren, Hij opende de zit ting hedenochtend met te zeggen, dat de conferentie „een moeilijke en ernsti ge is, welke ten doel heeft dit land goede verstandhouding en vrede te brengen." De voorzitter van de Amerikaanse delegatie, Graham, president van de universiteit van Noord-Carolina, zei: „Wij zijn hier om beide partijen te die nen. Wij brengen geen toverkunst uit Lake Success mede. Wij kunnen geen wonderen tot stand brengen. Wij zijn eenvoudige mensen. Tcch hebben wij vertrouwen in wonderen van de men selijke geest." Hij noemde Indonesië een „hot spot" op aarde, daar het aanlei ding tot conflicten kan geven welke zich niet tot dit gebied zouden bepalen en welke de wereldvrede zouden kun nen bedreigen. „De Australische voorzitter, Kirby, verklaarde: „Wij schijnen de impasse te hebben doorbroken. Hoewel het onver mijdelijk is, dat wij optimistisch zijn, moeten wij ook de vele moeilijkheden indachtig zijn voor welke wij ons ge plaatst zullen zien. Wij weten dat aan boord van dit schip geschiedenis zal worden geschreven. Verschillende moei lijkheden en beproevingen zijn over wonnen, doch er liggen nog vele voor ons. Samenwerking tussen beide par tijen en met die der Commissie van Goede Diensten is van essentiële bete kenis voor succes. Gebrek aan samen werking en goede wil zal stellig mis lukking betekenen." De Australiër deed een beroep op het gezond verstand gedurende de onderhandelingen en sprak de waar schuwing uit: „Voor een front van millioenen mensen staan wij tegen over deze moeilijkheden. Hoewel onze vorderingen tot dusverre langzaam zijn geweest, waren zij ook gestadig." Met betrekking tot de onderhande lingen vroeg Kirby om meer vrijheid van voorlichting voor de pers. Vervolgens nam Raden Abdoelkadir het woord. „Aan boord van dit schip beginnen wij aan een nieuwe phase van onze arbeid. Het is onze hoop, dat deze phase succes zal hebben, van beslissend karakter zal zijn en een schikking voor Indonesië tot stand zal brengen, welke alléén van duurzame waarde kan zijn, een schikking die zowel rechtvaardig als goed is, in overeenstemming met de realiteit van het probleem en niet al leen bevredigend voor de regeringen, doch ook voor de betrokken volkeren", aldus de voorzitter van de Nederland se delegatie. De Indonesische minister-president, Sjarifoeddin, zei, dat de republiek „met dankbaarheid en volkomen vertrouwen in het vermogen van mensen van goede wil bereid is met de onderhandelingen te beginnen". Te Nancy (Frankrijk) heeft zich een /reselijk drama afgespeeld. Een Philip- Pijn, oud-Amerikaans militair, die in 1945 met een Franse was getrouwd, doch ge scheiden van haar leefde, wilde 's avonds geschenken brengen voor zijn twee kin deren, doch zijn schoonvader weigerde hem de toegang tot het huis. De man doodde toen met een schot door het raam zijn schoonmoeder en schoot daarna zijn schoonvader, die naar buiten kwam ren nen, dood. Hij drong daarop het huis binnen, waar hij zijn vrouw en de baby, die zij trachtte te beschermen, doodde. Het oudste kind verstopte zich ep ont kwam aan het bloedbad. Radio-Moskou meldt, dat in het Oosten Van Europees Rusland een hevige koude is ingetreden, die dikwijls de voorbode is van koud weer in het Westen. Te Ja- koetsk en Chabarowsk (Siberië) is de temperatuur tot 61,6 graden Fahrenheit onder nul gedaald. Zaterdagmorgen heeft de bemanning Van de boot „Havendienst VII", onder commando van hulphavenmeester J. Kooren, op de Nieuwe Waterweg, even boven de haven van Maassluis, een wild Zwijn gevangen. Het dier zwom in de Waterweg, nadat net zich even te voren van de oever aan de zijde van Maassluis te water bad begeven. Achter de motorboot vast gebonden, nadat het met de lasso was Bevangen, is het dier in de buitenhaven van Maassluis door de politie doodge schoten. Het zwijn woog naar schatting °ngeveer 100 kg. en was 1.30 m. lang. I 15.000: 17409 f 5.000: 14206 f 1.000 6695, 6906, 12000, 18515 f 400.—: 1995, 4047, 7095 11287, 12046, ®772, 21996 f 200 5043, 8026, 12284, 12290 21138, l354, 21736 100: 1262, 2190, 5346, 6146, 6289, 10661, 10723, 11670, 12838, 13057, 13634, 13977, 20332 Terwijl het Indonesische volk er naar streeft, een vrij land te zijn, dat de principes van rechtvaardigheid in acht neemt, is het moreel verplicht ook ten opzichte van andere landen volgens deze principes van rechtvaardigheid te leven Sjarifoeddin sprak waarderend over de Britse diplomaten Lord Inverchapel en Lord Killearn. met wier hulp de Nederlanders en Indonesiërs reeds twee maal eerder de geschillen hebben trach ten bij te leggen. „Hoewel hun pogingen niet bekroond zijn met de oplossing, welke zij oorspron kelijk gehoopt hadden te verkrijgen, erkennen wij, dat hun leiding niet slechts een grote bijdrage tot de erva ring van onze republiek heeft opgele verd, maar de wereld ook heeft laten zien hoe een uiterst moeilijk probleem door vertrouwen en goede wil opgelost kan worden", aldus Sjarifoeddin. Na de zitting van vandaag zal men gaan discussiëren over de grondslagen van de toekomstige regering van Indo nesië in bijeenkomsten, welke morgen 9 uur 30 plaatselijke tijd aan boord van het schip zullen beginnen. De Australische minister-presi dent, Joseph Chifley, heeft het Australische lid van de Commis sie voor Goede Diensten, rechter R. C. Kirby, verzocht onmiddellijk voor een tijdelijk bezoek naar Australië terug te keren. In verband, met het grote tekort aan artsen in Indonesië is in de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam een bijeenkomst van Nederlandse artsen gehouden. H.K.H. Prinses Juliana sprak een rede uit, waarin zij de artsen opwekte naar Indonesië te gaan. (Van onze oorrespondent) Onze regering in Londen had tijdens de oorlog in Zweden driehonderd hou ten barakken aangekocht, teneinde on middellijk na het beëindigen van de strijd eerste hulp te kunnen bieden aari sana toria en ziekenhuizen, die door de sterke stijging van het aantal T.B.C.-patiënten gewonden en zieken, met een ontstellend tekort aan plaatsruimte worstelden. Elf van deze barakken heeft Zondag j.l. de directeur-generaal voor de Volksgezondheid, dr. Van den Berg, op het prachtige terrein van het sanato rium „Dekkerswald" te Groesbeek bij Te Pontianak is het doodvonnis vol trokken aan de beruchte Japanse oor logsmisdadiger, vice-admiraal Daigo Tadahige, die schuldig is aan de exe cutie van 14.000 personen. Nadat Zondagavond op initiatief der regering besprekingen waren gevoerd tussen de Franse Minister van Arbeid, Daniel Mayer, en de leiders van de C.G.T., aan welke besprekingen zowel de leiders der communistische meerderheid als de leider der minderheid Jouhaux deelna men, heeft 't centrale stakingscomité de voorstellen voor loonsverhoging verwor pen en de stakers uitgenodigd hun po sitie te versterken. Na afloop der conferentie met de mi nister had de communistische C.G.T.- leider Franchon, die zich waarschijnlijk onder invloed van het steeds verder af nemen der stakingen bereid verklaard had om te onderhandelen, reeds ver klaard, dat de vooretellen geen algehele bevrediging schonken. Hij zou ze echter voorleggen aan zijn kameraden van het stakingscomité. Behalve over de ga rantie van het minimumloon was er nog geen overeenstemming bereikt over de periodieke duurtetoeslagen. De minister In Jerusalem trekken speciale brigades langs de puinhopen en uitgebrande winkels om doden en gewonden op te halen. De gevechten tussen de Arabieren en de' Joden zijn fel en hevig, zodat vele doden en gewonden te betreuren zijn. verklaarde zich tegenstander van de door de communisten geëiste beweeg lijke loonschaal, daar die nieuwe prijs stijgingen in de hand zou werken. Wel zal de regering alles doen om de lonen en prijzen te stabiliseren. De voor vandaag aangekondigde 48- uurs-staking van het overheidspersoneel schijnt een mislukking te zullen wor den. Vele groepen, o. a. de autonome vakvereniging van métro-personeel, heb ben geweigerd aan de staking deel te nemen. Naar A.F.P. later echter meldt, zou het métro- en buspersoneel te Parijs na het verwerpen der regeringsvoor stellen alsnog met grote meerderheid besloten hebben aan de staking deel te nemen. Over het gehele land was het Za terdag en Zondag vrij rustig. Steeds meer stakers gaan aan het werk en alleen in het Noordelijk mijngebied en langs de Middellandse Zeekust duurt de staking nog vrij algemeen voort. Intussen is Zondagmorgen de anti-stakingswet, nadat deze ook door de Raad der Republiek was aangenomen, in werking getreden. Zij blijft van kracht tot 29 Februari 1948. In een interview met een correspon dent van Reuter zeide de minister van Binnenlandse Zaken Jules Moch: „Ik ben de situatie meester. Dg strijd is be slist.»' De daden van sabotage namen volgens de minister af en steeds meer werkwilligen gingen, beschermd door de troepen, aan het werk. Waar geheime stemmingen waren gehouden, had, vol gens de minister, een overweldigende meerderheid voor opheffing der staking gestemd. In fabrieken, waar „de communisten nog bedreigingen uiten", heeft de ge- -heime stemming niet kunnen plaats vinden, maar van de spoorwegmannen staakt, naar Moch schatte, geen vijf procent meer. - Het merendeel der twee millioen sta kers zou gehandeld hebben onder dwang. Naar Moch's mening is de ..campagne van stakingen en opstanden tegen het constitutioneel gezag een internationale actie om het plan-Marshall te doen mislukken". De expresse-trein van Lyon naar Pa rijs is door sabotage tot ontsporing ge bracht. Er waren geen slachtoffers en de schade was gering. John Foster Dulles, de speciale advi seur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall, heeft Za terdag te Parijs een onderhoud gehad met president Anriol, premier Schuman, de minister van Financiën René Mayer, Leon Jouhaux, de leider der socialisti sche minderheidsgroep in de C.G.T., en verder met de leider der socialistische partij Léon Blum en met generaal De Gaulle, welk laatste onderhoud Dulles een „formeel beleefdheidsbezoek" noemde. In Amerikaanse kringen te Londen verklaarde men Zondagavond, dat Marshall zeer gepiqueerd was over de reis van Dulles naar Parijs. Weliswaar had Marshall Dulles toestemming ge geven voor een bezoek aan Parijs, om zich op de hoogte te stellen van de toe stand en was hij er zich van bewust, dat Dulles verschillende officiële per soonlijkheden zou trachten te ontmoe ten, doch Marshall had niet verwacht dat aan deze reis enig officieel karakter zou worden gegeven. Dulles' houding en optreden heeft echter sterk deze indruk gewekt. Zijn reis heeft zowel de Ameri kaanse als de Franse delegatie in Lon den in verlegenheid gebracht, aldus verklaarde men, In Amerikaanse krin gen te Londen is men van mening, dat de gehele affaire een grove blunder is. Nijmegen, officieel in gebruik gesteld. Vele autoriteiten waren aanwezig Er is veel gesproken, waarbij vooral de di recteur van „Dekkerswald", dr. A. J. Henneman, in het zonnetje werd gezet, zo zelfs, dat hij later verklaarde, zich zelf niet meer terug te kennen. Hem viel tevens de eer te beurt, voor zijn uit stekende prestaties op medisch gebied en zijn belangwekkende geschriften, be noemd te worden tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Door handige combinatie kunnen thans 108 nieuwe patiënten worden op genomen in dé nieuwe paviljoens, die, naar wij ons hebben overtuigd, zeker niet behoeven onder te doen voor de bestaande ziekenzalen en lighallen. Reeds vinden 500 patiënten verzorging in het sanatorium en door de uitbreiding wordt in een dringende behoefte voor zien. De directeur-generaal voor de volks gezondheid ging na, op welke wijze het T.B.C.-patiënten-aantal gedurende en na de oorlog was gegroeid. De barakken, die op aandringen uit Nederland, tijdens de oorlog in Zweden waren aangeschaft, bleken bij aankomst niet direct voor gebruik door sanatoria geschikt te zijn, ook de reeds gekochte in ventaris was verspreid geraakt, zodat het heel wat voeten in aarde heeft gehad, dit alles by elkaar te brengen. Dr. v. d. Berg deed mededeling van de eervolle onderscheiding van de directeur en open de „Dekkerswald II" met de ongewone wens, dat de duur van dit complex zo kort mogelijk mocht zijn. Ingevolge ingenieuze constructie zijn deze barakken, waarvan er 6 voor de verpleging en 6 als dienstgebouw zul len worden aangewend, twee aan twee aan elkaar gelast, zodat een grote luch tige ruimte is verkregen. De 60-jarige gewezen burgemeester van- Amsterdam, John Edward Voüte, tegen wie het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam een gevangenisstraf van 6 jaar had geëist, hoorde zich hedenmorgen voor de Raad van Cassatie te 's-Graven- hage veroordelen tot 2% jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Zondagmorgen 8 uur is het passagier- vrachtschip „Kota Gede" uit Antwerpen naar Batavia vertrokken. Het schip is ingelegd voor de versnelde gezinshereni ging. Honderd vrouwen zijn aan boord, Verwachting tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met enige regen en aanvankelijk nog hier en daar mist. Veranderlijke wind. Later iets zach ter. Voor het Zuiden van het land: Opklarend na regen met matige Wes telijke wind. Weinig verandering van temperatuur. Zon 8.3516.29, maan 5.0214.53. e 89-jarige koning Gustaaf de Vijf de van Zweden viert vandaag zijn veertigjarig regeringsjubileum. Evenals bij zijn dertigjarig jubileum zijn er op speciale wens van de koning geen grote feestelijkheden. Hedenmorgen is in de Kathedraal van Stockholm een plech tige herdenkingsdienst gehouden, terwijl in de avonduren een vloot-parade zal zijn Koning Gustaaf van Zweden is een po pulair vorst^ zowel in zijn land als in vele steden van Europa, waar hij dikwijls vertoeft. Zijn populariteit is niet in de laatste plaats een gevolg van het feit, dat hij zijn lichaam zó heeft weten te stalen, dat de bijna negentigjarige tot voor kort voor ieder© tenniskampioen een niet te onder schatten tegenpartij was. Toen Gustaaf V aan het einde van 1907 de troon van zijn vader besteeg, maakte zich onmiddellijk een nieuwe geest van zakelijkheid van het Zweedse hof mees ter. De nieuwe koning liet zich niet „kronen." Pracht en praal stonden hem tegen en zo liet hij de hofmaarschalk weten, dat hij er niet over dacht, het ce remonieel aan zich te l&ten voltrekken. Oude vormen werden over boord gegooid en bij de opening van het parlement werd het volgend© arrangement getroffen: De hermelijnen mantel werd ais decoratie op de leuning van de troonzetel gelegd; de kroon, het rijkszwaard en de insignes rustten op een tafeltje, dat onopvallend naast de troon stond. Het romantische tijdperk van koning Oscar behoorde tot het verleden en in de plaats daarvan ontstond het volkskoningschap van een man, die aleerst© burger van zijn staat lichaam en geest op voorbeeldige wijize onder tucht hield en zich tot devies koos: ,;Met het*volk voor het vaderland!" Met de grootste nauwgezetheid vervult koning Gustaaf zijn rege ringszaken en representatieplichten. Van lange redevoeringen houdt hij even weinig als van grote feest maaltijden; sentimentaliteit behoort niet tot de eigenschappen van deze monarch, die liever bij de kabinets zittingen in een gewone bureaustoel of op Se tennisbaan als scheidsrech ter een nuchtere, maar treffende be slissing neemt. In tegenstelling met „Mister G.", zoals de koning op de internationale tennisbanen genoemd wordt, was zijn zoon, de overleden kroonprins Gustaaf Adolf, een vu rig redenaar. Meer dan zijn vader scheen hij de pathos van het Huis Bemadotte geërfd te hebben. Daarbij mag men echter niet ver geten, dat koning Gustaaf ondanks alle nuchterheid en zakelijkheid steeds een energiek ep medeslepend leider van zijn volk geweest is, indien het erom ging, vitale vraagstukken der natie tot een oplossing te brengen. Zijn verdienste was het, dat Zweden in de wereldoorlo gen neutraal gebleven is. En evenzeer heeft men het aan hem te danken, dat het na Finland's losscheuring van Rus land in 1917 niet tot een nieuwe „Noorse oorlog" kwam. Toen tenslotte de AalanfPseilan- den tot een twistappel tussen Zwe den en Finland dreigden te worden, nam de koning het besluit tot een royale oplossing, die beide landen kon bevre- digen. Door de ervaringen gewaar schuwd, eiste echter koning Gustaaf van regering en rijksdag een sterk leger en bleef dit standpunt tot op de hui dige dag met groote taaiheid trouw. Door zijn ouderdom hij werd eerst op 49-jarige leeftijd koning heeft koning Gustaaf vele historische perso nen gekend, koningin Victoria en ko ning Edward VI, Alexander III en Ni- colaas II van Rusland, keizer Frans Joseph en Wilhelm II, Disraeili en Bis marck heeft hij allen ontmoet. In 1933 ontmoette hij Hitler, die kwaad het vertrek van het onderhoud verliet, om dat de koning hem had gezegd, wat hij over de Jodenvervolgingen dacht. Ook in de wereldoorlog heeft hij persoonlijk enige keren geprotesteerd tegen het optreden van de Duitsers. Door de dood van de kroonprins bij het vliegongeluk op Kastrup in het be gin van dit jaar, is de opvolging in Zweden een nog moeilijker kwestie geworden, dan zij reeds was. Men vraagt zich aldus met meer reden af. of koning Gustaaf de laatste koning zal zijn van het „republikeinse" Zwe den, zoals vooral in de dertiger jaren vaak werd aangenomen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Strijdmakkers houden in de spaar zaam en mysterieus verlichte Notre Dame de gehele nacht de wacht rond de kist met het stoffelijk overschot van. hem, die de Franse geschiedenis de be-* vrijder zal blijven noemen van Parijs, generaal Leclerc, op 45-jarige leeftijd einde November omgekomen bij een vliegtuigongeluk in Noord-Afrika. Als vele helden, schreven de bladen, is htf jong gestorven. Zijn familienaam luidt de Haute- cloque, de naam van een oud adellijk Picardiseh geslacht. Na de débacle van 1940 was hij een der allereerste aan voerders van de Vrije Franse Strijd krachten en nam hij Leclerc, een der in alle volkslagen van zijn gewest meest gedragen namen, als oorlogsnaam aan. Aan het hoofd van enkele tientallen manschappen ontscheepte hij zich op de kust van Kameroen en wist de be stuurder van deze kolonie te bewegen de zijde van het Vrije Frankrijk te kiezen. Later schiep hij een der meest markante episoden van de oorlog in Afrika, toen hij dwars door de Sahara heen van het Tsad-meer zijn mannen aanvoerde, eerst naar Koufra, waar hij een Italiaans garnizoen tot capituleren dwong, en vervolgens naar Tunis, waar hij ongeveer tegelijkertijd met Rommels een goed heenkomen zoekende troe pen, binnendrong. In Afrika legde hij met zijn manschappen de eed af de strijd niet op te geven vóór zij Parijs en Straatsburg bevrijd hadden. Op het Europese oorlogstoneel bekroonde zijn beroemde snelle „Division blindée" haar wapenfeiten met de inname van Berchtesgaden. Straatsburg hadden zij veroverd en weten te houden, Parijs waren zij als eerste onderdeel van de geallieerde strijdkrachten in Augustus 1944 binnengerukt. Langs dezelfde route waarlangs toen de jonge en vu rige generaal de Franse hoofdstad bin nentrok en opgebaard op dezelfde pant serwagen, de Alsace, waarop hij toen overwinnend stond, is Zaterdagmid dag zijn uit Afrika gearriveerde stoffe lijk overschot naar de kerk Saint Louis des Invalides gereden, langs de Porte d'Orleans, Place Denfert Rochereau, Boulevard Raspail, Montparnasse. Daar is o.a. generaal De Gaulle aan zijn meest populaire „compagnon" de laat ste eer komen bewijzen. Vandaag heeft Leclerc's stoffelijk overschot van 11 tot 5 uur, steeds op zijn gevechtswagen Alsace, opgebaard gestaan onder de Are de Triomphe naast het Graf van de Onbekende Sol daat. Van het eindeloze en indrukwek- kend-ingetogen défilé wekte de mees te ontroering het voorbijtrekken van de jonge kerels, die de gedemobiliseerde „veteranen" van Leclerc's geblindeerde devisie heten. In de schemering van de vallende herfstavond, tussen de vele rijen dikke en stille hagen van Parijze- naars van alle standen, reed vervol gens de Alsace met zijn droeve last, slechts begeleid door twee andere in de wapenfeiten van Leclerc befaamd geworden gevechtswagens, de Romilly en de Tilly, via Champs Elysées, de Concorde, de Boulevard St. Germain en de Place St. Michel naar de kathedraal, waar het lijk in ontvangst werd geno men door Kardinaal Suhard en het hele kapittel en voor het hoogkoor op de katafalk werd geplaatst. Er is in het gehele kerkgebouw geen rouwversie- ring aangebracht, slechts een grote driekleur hangt uit het gewelf naar om laag. Morgen om 10 uur wordt in tegen woordigheid van de President van de Republiek, de regering, legerautoritei- ten en het Corps Diplomatique de plechtige Requiemmis opgedragen, waarna omstreeks 12 uur in de Invali des de bijzetting geschiedt in de z.g. „grafkelder der gouverneurs". Zaterdag moest een politieke delin quent, zekere B., uit het kamp te Laren overgebracht worden naar het bewa kingskamp te Vught. Onder toezicht'van de bewaker P. werd de man naar de trein gebracht en alles ging goed tot de trein het plaatsje Hedel bij Den Bosch passeerde. De gevangene wist toen het portier te openen en uit de in volle vaart zijnde trein te springen. De be waker sprong hem vlug achterna. Hij trok daarop een revolver en vuurde op de vluchteling, die echter niet geraakt werd. Toch kreeg hij hem te pakken, omdat deze door zijn sprong niet zo vlug meer ter been was. De gevangene werd weer in de trein gezet om daama netjes in Vught afgeleverd te worden. In verband met het bij de Staten- Generaal aanhangig gemaakte wets voorstel-noodvoorziening gemeentefi- nanciën, heeft de minister van Binnen landse Zaken aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin wordt uiteengezet dat het doel van dat wets ontwerp is, de gemeenten weder in staat te* stellen in de kosten van haar huishouding te voorzien. Voor vele gemeenten zullen daartoe bij zondere uitkeringen voor de jaren 1948, 1949 en 1950 noodzakelijk zijn. De minister wijst er op, dat de financiële zelfstandig heid slechts zal kunnen worden bereikt, in dien van de zijde der gemeenten de ern stige vul wordt betoond daartoe te geraken en daarvoor alle krachten worden ingespan nen. De gemeentebesturen zullen krachtig moeten optreden tegen de zich allerwege openbarende tendens, reeds bestaande uit gaven op te voeren of nieuwe uitgaven aan de begroting toe te voegen. De financiële toestand laat niet toe. dat de uitgaven ver der worden uitgezet zonder dat deze wor den opgevangen door een evenredige toene ming van de inkomsten. Het zal niet zó gaan, dat de op de ge meentebegrotingen voor 1948 geraamde te korten klakkeloos zullen worden gebezigd voor het vaststellen van de bijzondere bij drage van het rijk. Deze bijdragen zullen worde gebaseerd op de uitkomsten van de dienst 1947. Voor onderhoud van eigendommen, we gen en straten zullen in het algemeen geen hogere uitgaven worden aanvaard dan 2% maal het gemiddelde der uitgaven over 1937, 1938 en 1939. De gemeentelijke belas ting op gebouwde eigendommen (straatbelas ting) zal 6 pCt. moeten bedragen van de belastbare opbrengst volgens de grondbe lasting, voor ongebouwde eigendommen 3 De hondenbelasting zal minstens moeten bedragen f 10.voor een luxe hond en f 2.50 voor een waakhond. De vermakelijk- hedenbelasting zal tot 50 pCk moeten wor den opgevoerd. In de bijdrage voor 1948 eal voorts 1/30 deel van het tekort over 1947 worden opgenomen. De minister dringt er tenslotte nog op aan, de politiekosten zoveel mogelijk te be perken. Het is namelijk geenszins zeker dat het Rijk alle politiekosten zal vergoeden omdat daarvoor nog zekere normen zullen worden vastgesteld. Naar het Franse persbureau A.F.P. uit Nanking: meldt, is aldaar tussen China en Nederland een luchtvaartovereen komst gretekend. De overeenkomst voor ziet in de oprichting van Chinese en Nederlandse luchtvaartlijnen die tussen China en Nederland, via Voor-Indië, het Nabije Oosten en Noord-Afrika zullen vliegen. Voorts zijn bepalingen opgeno men over het luchtverkeer van beide landen tussen China en Indië via de Philippijnen en tussen China en Indië via Indo-China en Malakka. Te bevoegder plaatse in 's-Gravenhage kon men de juistheid van dit bericht niet bevestigen. In de afgelopen week heeft „Le Soir" een bericht gepubliceerd, volgens het welk koning Leopold binnenkort een bezoek zou brengen aan de Verenigde Staten. Andere Belgische bladen wis ten te melden, dat dit bericht in diplo matieke kringen werd bevestigd. Sommige dagbladen wisten zelfs te vertellen dat de koning op het Witte Huis door president Truman zou wor den ontvangen. Vooral de katholieke bladen verheel den in hun commentaren niet, dat deze reis een politieke achtergrond zou heb ben en dat dit bezoek van koning Leo pold aan Amerika een spoedige terug keer van de koning op de troon in be langrijke mate in de hand zou werken. Het bericht, dat Zaterdag door het secretariaat van de prins-regent is be kend gemaakt en volgens hetwelk het niet de koning is, die een bezoek zal brengen aan de Verenigde Staten, doch de prins-regent, is dan ook als een bom ingeslagen in Belgische koningsgezinde kringen. Reeds herhaaldelijk is er van deze zijde op gewezen, dat het bezoeken van buitenlandse staatshoofden slechts tot de prerogatieven van de koning be hoort en dat daarmede diende gewacht te worden tot de terugkeer van koning Leopold. De veronderstelling is intussen geuit, dat niet alleen de prins-regent, doch ook de koning een bezoek aan Amerika zou brengen en dat beide broers elkaar bij president Truman zouden ontmoeten. Er is evenwel geen enkel bericht ent- vangen, dat ben dergelijke opvatting zou kunnen rechtvaardigen. Koning Leopold heeft Zaterdag te Pregny bij Genève een delegatie van het „Nationale comité voor de oplossing van het koningsvraagstuk" een partijloos orgaan ont vangen. Nadat de delegatie de koning een boodschap had overhandigd, sprak deze de gedelegeerden toe en zei o.m.: „Bij het afleggen van de eed tot eer biediging van de grondwet en de wetten van het Belgische volk heb ik verplich tingen op mij genomen, waaraan ik mij niet zou mogen onttrekken. Ik ben wanneer officieel bekend zal worden gemaakt, dat de eer van het hoofd der dynastie door niets is bevlekt even als tevoren bereid, de verantwoordelijk heid voer deze verplichtingen in het kader van onze instellingen met ver dubbelde toewijding te aanvaarden om voor alle Belgen een element van een heid en harmonie te zijn en mede te werken aan de nationale wederopbouw en de internationale solidariteit. Ik twijfel er niet aan, of het land zal mijn standpunt begrijpen en goedkeu ren. Ik richt mij tot alle Belgen wan neer ik zeg, dat ik de beste wensen koester voor de welvaart en het geluk van ons vaderland." Tijdens de Vrijdag gehouden kabi netsraad is opnieuw de koningskwestie ter sprake gekomen. Naar wordt medegedeeld, zal in de loop van deze week over het verloop van deze onderhandelingen een verkla ring worden afgelegd. Hoewel deze ver klaring vaststelt, dat de koning niets heeft gedaan, dat aan zijn eer afbreuk doet, zou zjj niettemin een reserve in acht nemen waar het bepaalde daden van d« vorst betreft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1