STAD EN OMGEVING BEVERWIJK 650 JAAR STAD i VERLIEZEN IN INDIË Medische hulp in Indië noodzakelijk Volgend jaar grote feestelijkheden imm- Prinses Juliana doet dringend beroep op artsen vüwtmd dccï ijn ofans V&tfjwipAixiQ. J Splinters Taxi? Bel op 1 .2.3.4.5. AGENDA m Complot bij de A.T.O. ontmaskerd SGheepswerfdirecteuren veroordeeld MAANDAG 8 DECEMBER 1947 PAGINA 2 SHAKESPEARE'S „NAAR HET U LIJKT" Ups en downs bij Comedia DISTRIBUTIENIEUWS Haarl. R.K. Damgenootschap Nieuws van de sportclubs „Het Witte Paard" Burgerlijke Stand AANBESTEDING Brand in kantoor Ongevallen van de dag De grote adventsavond voor de K.A.B. De Simt op de St. Joseph- school Sit. Raphael BLOEMENDAAL PLECHTIGHEID OP DE STORMSCHOOL Beëdig.ng van zes officieren HEEMSTEDE St. Nicolaasfeest P.T.T. St. Nicolaasfeest NOODSEINEN VAN ONBEKEND SCHIP 10-JARIG MEISJE GEDOOD BIJ AANRIJDING Waarschuwing voor het verkeer SANTPOORT ZANDVOORT Gemeentelijke bedrijven VELSEN St. Nicolaas in het Velserbad Collecte voor blinden Wederopbouw Bonkaarten afhalen PER DOOS 23 CT Raadselachtige door BRAM VERSCHOOR (Wordt vervolad) Voor f 100.000 aan goederen gestolen GEMACHTIGDE VAN MUSSERT VEROORDEELD Vijf jaar en f ISO.000 boete f 20.000 boete en zes jaar hechtenis MARGARINE HEEFT MAXIMUMPRIJS Demonstratie historische automobielen BESOMMINGEN Met spanning hebben wij dit seizoen uitgezien naar een grote première van ac toneelgroep „Comedia". vaste bespeel- ster van onze Stadsschouwburg. Het heeft lang geduurd, maar Zaterdag is Cor Hermus dan met een groot deel van de zijnen en met medewerking van de H.O.V. voor het voetlicht gekomen met Shakespeare's blijspel „Naar het U lijkt", m de vertaling van dr. Burgersdijk, be werkt door J. C. Bloem. Het is een op voering geworden met ups en downs, geen brillante vertoning waarover men lang zal spreken, maar een genoeglijke, met toneeltjes, waarin de speelse geest van Shakespeare uitstekend tot zijn recht kwam, parelende dialoog, bliksemsnelle actie en kleurrijke entourage. Mary Dresselhuis is uitermate bekend met de klassieke blijspelen, vrijmoedig en, zeker van de verdiensten der teksten speelde zij Rosalinde. de dochter van de verban nen hertog, die verliefd is op Orlando, een der zoons van de edelman Roland. Bevallig was zij als de edelvrouw, kod dig en vooral door intonatie geestig in de travestie als edelman. Ellen de Thouars huppelde onbevangen om haar heen, maar kon geenszins in haar scha duw staan wat niet wil zeggen, dat haar ^>el onverdienstelijk was. Te be wonderen was een strenge Frederik van Cor Hermus, een stoere hertog van John Gobau, een kostelijke hoveling van Guus Kermus, een wat bescheiden en zoetige Orlando van Gijsbert Tersteeg. Jammer was, dat Dick van Veen, die de belang rijke rol vervulde van de melancholicus Jacques, er volkomen naast v/as, zo vol komen, dat het eerste deel van het tweede bedrijf, zich afspelende tussen de herders en de jagers in het bos, er door bedorven werd. Deze ernstige inzinking was des te meer te betreuren, omdat het eerste bedrijf, waarin de worstel-scène een juweeltje van regie was. grote ver wachtingen voor de gehele opvoering opriep. De held van het toneel was Bob de Lange, een hofnar naar des meesters hart, zijn teksten vlot zeggend en goed articulerend een dubbele verdienste bij zulk een spel springend als een hert, vleiend, vrijend, spottend de waar heid zeggend. Inderdaad, een dankbare rol, maar met een grote mogelijkheid tot overdrijven en goedkoop acteren, waar aan De Lange zich nergens heeft schul dig gemaakt. De intermezzi met Amor als middelpunt waren een lust voor het oog en in stijl. Gor Hermus heeft veel zorg gegeven aan de regie en het bos- décor gaf hem grote mogeliikheden tot planspel, ook al was Lucas Wensing dit maal wat zwaar op de hand. De leden van Geloof en Wetenschap hebben een voorproefje van „Naar het U lijkt" gehad, zij het zonder muzikale be geleiding. Zij hebben daardoor ten dele iets gemist. Het feestelijk karakter werd door de muziek van Arnold Juda ver groot, maar de componist heeft de stem volumen van zangers en zangeressen overschat, zodat men alleen kon consta teren, dat het lieflijk was. Dwaasheden, zang en dans zijn onafscheidelijk aan Shakespeare's blijspelen verbonden en ze vinden hun climax wanneer zovele pa ren eindelijk voor goed in elkanders ar men rusten. Feestelijk was ook ditmaal de finale, met het persoonlijk woord tot de toeschouwers. En zo stond Cor Her mus dan, na bijna vier uren. in een mo dern Amerikaans costuum temidden van een feestelijk 16e-eeuws gezelschap, waarvan de dames najaarsbloemen in de armen droegen. v. W. Dinsdag 9 December Haarlem (Vleeshal)Uitreiking bon kaarten en schoenenbonnen Hek t.m. Hof. Heemstede (Binnenweg)Uitreiking bonkaarten en schoenenbonnen 912.15 u. GeGo en 24.30 u. rest G. Bloemendaal (Hartelustsehool)Uit reiking bonkaarten en schoenenbonnen GJ, 912.30 en 24 uur. De uitslagen der onderlinge competitie van het Haarlems R.K. Damgenootschap luiden als volgt: J. LucasG. Kraak 20; C. HeesakkersP. Mul 11; M. HerbenG. Hesgelman 20; Th. van WortM. Herben afg.; G. Hesselman C. Heesakkers 1—1; J. LucasA. Maste- ling 11; G. KraakM. Herben afg. Alle senioren en verdere belangstel lenden van TYBB worden herinnerd aan de geestelijke Dijeenkdmst, welke zal worden gehouden Woensdagavond acht uur in de Mariakapel naast de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Voor de onderlinge competitie van de R.K. schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: P StamJ. P. de Lange 10, N. HooglandA. C. Hahlous 1S, E. J. de ReeB. Spoor 10, B. Spoor P. Stam 'A—N. Hoogland—E. J. de Ree 0—1. Groep II: J. van ReeuwijkM. v. d. Berg AJ. LippusF. Fictoor 10, P. v. DeyzenH. v. d. Velde 10, J. v. ReeuwijkJ. Lippus 10, F. Fictoor H. v. d. Velde 0—1, G. v. d. Stoop—P. van Deyzen 'AP. van DeyzenM. Vermeer 10. Voor de competitie van de N.H.S.B. speelde het eerste tiental tegen H.S.G., waarvan de uitslag 4'A4 li met afgebr. partij. Het tweede tientalspeelde te gen Haarlem 6, uitslag 4A5%. GEBOREN: A. M. FischerSchrama, z„ J. A, van 't HoffTool, z., M. A. J. Nelissenvan der Eisen, z„ M. H. Zijp Baars, z„ A. M. WilleWillerrjse. z., D. van KesselJonker, z„ H. J. Meer manHoodslag, z„ A. van Donselaar— Eijkenaar, d., A. C. van Dijkede Rui ter, d„ N. SmitsBroekhuizen, d.. E M. SchipperWilkes, d„ J. van Velsen Bakker, d„ J. E. van Dijckvan der Wereld, d GEBOREN: D. RiethoffSchipper, z; A. HendriksHeiligers, z; A. M. Meijer Ligthart, z; H. M. BeukertArtz, z; E. W. M. MargadantGrandia, z; M. BoskemperFehres, d; W. C. van Haze- broekMoser, d; C. G. Bexkensvan der tuijn, d; M. H. RomeijnCroese, d; H. H. Flohilvan Kuyl, d; J. de Jong Boxhoorn, d; A. H. TrompBuurman, d; A. E. de LooperLange, d; A. Hek- kingTau, d. ONDERTROUWD: R. Doets en H. M. van Gelder, E. Brand en P. C. Lange- veld. GEHUWD: F. G. Siliahus en J. van Gompel, J. H. C. van Hooijdonk en M. C. Egas OVERLEDEN: J. Smit, 71 j., Slaper dijk: J. Draijer, 62 j., Besoekistr.; H. Saeijsvan der Kolk, 84 j„ Langedijk- straat; P. de Vos, 67 j., Timorstraat; T. H. M. van der Reep, 1 mnd., A. L. Dy- coriDflrstra at OVERLEDEN: H. Smink, 73 j„ Delft straat, G. H. Creemers, 78 j., M. v. Heemskerkstraat, E. J. F. S. Bonfrer Hinrichs, 50 j., Pr. Steijnstraat, A. Hart- kamt)—Huisman, 70 j„ Westerhoutpark, W. Wiegant, 71 j.. Santpoorterstraat, M. E. DeddingHandgraaf, 78 j., Gael- straat De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft hedenmorgen ten Stadhuize aanbesteed het maken van stamriolen in de Vondelweg, Ekster straat enz, waarvoor twaalf inschrijvin gen zijn binnengekomen. De hoogste in schrijver was J. de Vries Zn. te Delft voor een bedrag van f125.360, de laagste inschrijver D. R. de Jong W- Borst, Haarlem-Bakkum, met een bedrag van f59.700. Eveneens werd aanbesteed het maken van rioleringswerken ten Oosten van de Vergierdeweg, waarvoor ook twaalf inschrijvers waren. De hoogste was J. de Wit uit Den Bosch voor een bedrag van f 50.700, de laagste de firma P J. en H. Visser uit Wassenaar voor f 26 000. Voor deze twee werken gecom bineerd schreven in zes firma's, waar van de laagste was de firma J. Rombout te Haarlem voor f 104.623 en de hoogste de C. V. Utiliteitsbouw te Bioemendaal voor f118 769. Zaterdagavond brak brand uit in een perceel aan het Nassauplein. In een kan toor stond voor proef een kachel met oliestook. Tijdens afwezigheid van de bewoner had diens zuster het kraantje een beetje hoger gedraaid met gevolg, dat de olie overliep en begon te bran den. Zij haalde hulp, doch toen deze ar riveerde, was alles reeds zwaar berookt en bewalmd, terwijl door de hitte enige ruiten waren gesprongen. De schade is vrij aanzienlijk, daar het kantoor prac- tisch onbruikbaar is geworden. Gordijnen en stoelbekledingen waren overal ge schroeid, terwijl enkele kostbare schil derstukken en vele belangrijke tekenin gen werden vernield. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon volstaan met de kachel buiten te plaatsen. De gladheid van de weg was oorzaak dat Zaterdagmorgen diverse ongevallen plaats vonden. In de Grote Houtstraat tegenover Cinema Palace viel een 71-ja- rige dame zodanig, dat zij per zieken auto naar de Mariastichting moest wor den overgebracht. Op de Verspronckweg slipte een 59- jarige lampekappenrr.aker, waardoor hij een linkerbovenbeenfractuur kreeg. Hij is per auto naar de Deo vervoerd. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Vergierdeweg slipte Zaterdagmorgen een 12-jarige scholier met zijn fiets. Hij kwam met zijn hoofd op de rand van van hettrottoir terecht en kreeg een onderhuidse bloeduitstorting. Per taxi Is de jongen naar zijn woning vervoerd. Bij het maken van de bocht naar links op de hoek LeidsevaartLeidseplein slipte Zaterdagmorgen een 45-jarige da me. Zij kreeg een hersenschudding en een bloeduitstorting aan de rechterheup en is per auto Mathot naar de Maria stichting overgebracht. Bij het spelen in de Thorbeckestraat kwam Zondagmiddag een 9-jarige jon gen zo ongelukkig te vallen, dat hij het rechteronderbeen brak. Hij is naar het Gr. Gasthuis overgebracht. De grote adventsavond van de krin gen Noord en Centrum van de Kath. Arbeidersbeweging wordt met medewer king van de kringen Oost en West Maan dag 15 December a.s. in de gemeentelijke concertzaal gegeven. Het grote kathe draal-koor treedt op onder leiding van dr. A. A. Kat. Spreker is reetor Drost. Kaarten zijn verkrijgbaar voor de kring Oost bij de heren B. Reijnders, Zomer- vaart 134; L. C. Stevens, Merovingen- straat 64; J. Bruin. Emostraat 16; voor kring West: H. Hetem, Leidsestraat 43: G. van Rossum, Oost-Indiëstraat 24; J. Selhorst, Rollandstraat 33. Woensdag 10 December, des avonds om acht uur, zal de zangeres Han van Holk een liederenavond geven in het gebouw van de Religieuze Kringi Eikenlaan 5, Aerdenhout. Medewerking verleent Johan Otten, piano. Het programma vermeldt werken van Purcell, Handel, Brahms, Wolf, Wildschut, Fauré en Duparc. Zaterdagmiddag hield de Coöperatie P.T.T.-Cantinevereniging Baljuw een Sint Nicolaasfeest, waarop ook de di recteur van de P.T.T., de heer Smit, aanwezig was. Van 8 tot I4 December houdt de Haar lemse Modelbouwclub eon tentoonstelling in gebouw Schagcihelstraat 13. Een groot aantal modellen van schepen, spoorwe gen en machines zullen te zien zijn. De tentoonstelling is geopend: dagelijks van 7.30 tot 10 uur; Zaterdag: van 2 tot 10 uur en Zondag van 10 tot 10 uur. Vrjjdag 12 December, 8 uur, zal de heer W. M. B. S. Klooster, kapitein in het Kon. Ned.-Ind. leger, in hotel De Leeu werik voor de Kon. Ver. „Oost en West" spreken over „De taak onzer troepen in Indië." Tevens zullen enkele fragmenten worden voorgedragen van het uit de hand van spreker verschenen boek „Langs de demarcatielijn." Na de pauze zal de film Brengers van recht en vei ligheid" worden vertoond. De Haarlemse Politie Muziekvereniging zal Woensdag 10 December, 8 uur, in het Gem. Concertgebouw een uitvoering geven. AM8TERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Bioscopen: Rembrandt: Het lied van Bernadette (a. 1.), 2.30 en 7.30 u.; Cinema Palace: Het complot van Teheran, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Arsenicum en oude kant (18 j.)Zaterdag en Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Binkie Stuart (14 i.). Zondags: 2. 4.15. 7 en 9.15 u. en in de week: 2.30. 7 en 9.15 u. Dinsdag, 9 December: Concertgebouw: Kamermuziekavond door het Concertgebouw-kwintet, 8 uur. De kinderen van de R. K. Buitenge wone Lagere School, Nic. v. d. Laan- straat 25. vierden het Sint Nijolaas- feest. Daar de Sint zelf niet zo vroeg tijdig aanwezig kon zijn. had hij een van zijn helpers vooruit gestuurd, die de kinderen op onderhoudende wijze bezig hield met een poppenspel en goor cheien. Daarna arriveerde Sint Nicolaas met zijn knecht. Na de gebruikelijke lofprij zingen en berispingen vertrok de kin dervriend onder een enthousiast gezon gen afscheidslied. De leden van de Kath. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Ra- phaël, afd. Haarlem 1, worden hierbij herinnerd aan de belangrijke ledenver gadering a.s. Woensdagavond 8 uur in gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. Hier bij zal de bondsvoorzitter J. M. Blom- mers een toelichting geven op de R.D.V.- herziening. De Stormschcol te Bloemendaal was Zaterdag getuige van een bijzondere plechtigheid, toen voor het front der troepen zes officieren beëdigd werden. Deze plechtigheid was daarom zo bij zonder, omdat het vijf reserve-officieren van de commando-troepen en een van de Prinses Irene-brigade betrof, die als beroepsofficier in het Nederlandse leger werden opgenomen. Kort geleden vond een dergelijke plechtigheid ook bij de Marine plaats, doch het was nu de eerste keer, dat dit bij de landmacht geschiedde. Na inspectie van de troepen door kol. Dulfer, directeur van het directoraat der infanterie, traden de z?s officieren een voor een naar voren en legden zij de eed van trouw af, welke afgenomen werd door de commandant van de Stormschool, res.-majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezel. Deze hield daarna een korte toespraak, waarin hij de beëdigden wees op de taak, die hen op de schouders was ge legd. Onder de aanwezigen bevonden zich o. a. maj. Van Vollenhoven, secretaris van lt.-gen. H. J. Kruis en de vertegen woordiger van het hoofd van de sectie - opleiding generale staf majoor Melse. De beëdigde officieren waren: kap. C. de Ruiter en de Itns. J. G. van den Bergh, J. P. M. van der Meer, W. van der Veer, J. c. van Woerden en W. van der Eem. Na afloop maakten de troepen een rondgang door Bloemendaal en defi leerden voor de pas-beë,digde officieren. In Augustus van het volgend jaar viert Beverwijk op grootse wijze het feit, dat aan deze 'centrum-plaats van Midden- Kennemeriand 650 jaar geleden stads rechten werden verleend door Jan de Eerste, zoon en oppvoiger van Floris V. Met tentoonstellingen op het gebied van handel en industrie, bloementeelt, tuin derij, pluimvee-fokkerij en „Groeiend Beverwijk", met zangfeesten, toneelvoor stellingen, historische optocht en alge mene stadsversiering, hoopt men de be langstelling van Binnen- en Buitenland op dit groeiende centrum van Neder landse industrie, waar tevens de tuin bouw en bloementeelt bloeien, te trekken. Daar tevens voor een aangenaam ver maak wordt zorg gedragen, en Wijk aan Zee de aantrekkelijke badplaats een on derdeel van de gemeente vormt, hoopt men op een druk vreemdeiingenbezoek in de feestweek te kunnen rekenen. Er zal op grootscheepse wijze een reclame-campagne gevoerd worden in Binnen- en Buitenland door aantrekke lijke affiches, advertenties en op andere wijze. Om deze reclame voor 100 pet. vruch ten te doen afwerpen is het noodzakelijk, dat men de beschikking heeft over een pakkende en aantrekkelijke naam voor deze feestweek, die als een kort samen gevatte slagzin geschikt is om op de affiches en dergelijke te worden afge drukt. De Pers- en Propaganda-Commissie voor de stadsfeesten heeft daarom een prijsvraag uitgeschreven voor een ge schikte naam, die aan de wensen voldoet en samenvat, wat dit centrum van Mid- den-Kennemerland heeft aan te bieden. Voor degene, die erin slaagt Beverwijk een dergelijke slagzin te bezorgen, wordt een bedrag van f 5p.beschikbaar ge steld, terwijl een aantal verdere prijzen zal worden toegekend aan degenen, die wel niet de meest pakkende slagzin leve ren, doch naar het oordeel van de Pers en Propaganda-Comm. een dergelijke goede kwalificatie geven, dat deze voor propaganda geschikt Is. Inzendingen voor 1 Januari 1948 aan het secretariaat van de Pers- en Propaganda-Commissie, Stumphiusstraat 17, Beverwijk, in geslo ten enveloppe voorzien van een Kinder postzegel. Over de uitslag van de prijsvraag, die voor 31 Januari 1948 zal worden bekend gemaakt, wordt geen correspondentie ge voerd. De gekozen slagzinnen blijven het eigendom van de Pers- en Propaganda- Commissie. Evenals het vorig }aar werd voor de kinderen van het P.T.T.-personeel een St. Nicolaasfeest gearrangeerd in het Volkskoffiehuis. De heer J. v. Geelen verwelkomde de aanwezigen en met be geleiding van de heer J. Loerakker zong men daarna St. Nicolaasliedjes. Na het vertonen van verschillende leuke films, stapte de Sint met zijn knecht het lokaal binnen. Zwarte Piet deelde geschenken uit. Vcor de kinderen van leden der Ka tholieke Arbeidersbeweging werd Zon dagmiddag in twee afdelingen een St. Nicolaasfeest georganiseerd. Na een welkomstwoord van de voorzitter van het St. Nicolaascomité, de heer H. A. Meeuwenoord, werden enige aardige films vertoond en toen was het ogen blik aangebroken dat St. Nicolaas zou kernen. De Sint hield een korte toe spraak en deelde vervolgens de ge schenken uit, die natuurlijk vergezeld gingen van een complimentje of een vermaning. De heer G. J. Willemse dankte aan het eind namens kinderen en ouders het ijverig comité, dat met zoveel moei te en zorg dit feest heeft georganiseerd. >tfecr zo'n goe(* nfOCÏUC* Van een Deens schip ls radiotelegra- flsch bericht ontvangen, dat van een onbekend schip op 52.39 N. en 4.33 O. noodseinen per morselamp werden waar genomen. De motorreddingsboot van IJmuiden, de „Neeltje Jacoba" is ter hulpverlening uitgevaren. Het onbekende schip bevindt zich ten Noorden van Egmond voor de kust. Er is dikke mist op zee. Uit IJmuiden vernemen wij nader, dat ook de sleep boot „Nestor" is uitgevaren. Twee meisjes uit Wenum zijn Zater dagavond, terugkerend van een St. Ni colaasfeest te Apeldoorn, op de Zwolse weg samen op een fiets rijdend, doot een uit Epe komende personenauto, bestuurd door W. van M„ aangereden. De 10-jarige J. G. G. Ketting, die op de bagagedrager zat, werd vrijwel op slag gedood, het andere meisje liep een beenbreuk op en is in het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. De K.N.A.C. acht het gewenst de aan dacht van de weggebruikers te vestigen op de gevaren, welke vooral in deze tijd van het jaar kunnen ontstaan tengevolge van het juist bij de overgang van don ker naar licht in de morgen optreden van plotselinge gladheid der wegen in en buiten de steden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen in Indië zijn gerapporteerd. Kon. Landmacht: Sold. W. DE VOOGD uit Grijpskerke (Zeeland), gesneuveld 5 Augustus 1947 na vermissing Dij Delitoewa. Korp. A. VAN POLEN uit Harderwijk, gesneuveld 22 November 1947 te Tasikmalaja. Sold. S. BOUWMA uit Menalduma- deei. gesneuveld 23 November 1947 te Cheribon. Sold. Ch. DIENAAR uit Den Helder, gesneuveld 24 November 1947 bij Brastagi. Sold. J. MOEN uit Hilversum, gesneu veld 24 November 1947 te Garoet. Sold. 1ste ki. A. TUIN, uit Vollen- hove, gesneuveld 25 November 1947 te Gempol. Sold. P. B. de JONG uit Rotterdam, gesneuveld 26 November 1947 te Che ribon. Serg. J. J. de KONING uit Zwartsluis, gesneuveld 26 November 1947 bij Tji- kampek. Sold. D. L. NAP uit Kamerik (Utr.), gesneuveld 26 November 1947 nabij Soekardaja. Sold. 1ste kl. A. L. DE VISSER uit Rotterdam, gesneuveld 26 November 1947 bij Tjimangoe. Korp. J. H. DE VROEDT uit Amster dam, gesneuveld 26 November 1947 bij Tjikampek. Sold. 1ste kl. P. H. VERMEEREN uit Goirle, gesneuveld 27 November 1947 te Madjalenka. Sold. J. WISCHMEYER uit Rijnsburg, gesneuveld 28 November 1947 te Madja lenka. Chinees soldaat 2de kl. JOHNNY CHAN, gesneuveld 27 November 1947. Javaans soldaat 2de kl. inf. RAT AM BIN SANIRPAN, gesneuveld 25 Novem ber 1947. Een groot aantal Nederlandse artsen was Zaterdagmiddag in het Indisch Instituut te Amsterdam te zamen gekomen om de ervaringen van dr. 3. M. Planteydt, voorzitter van de Nederlandse maatschappij tot bevordering van de geneeskun de, en van dr. E. Kits van Waveren, voorzitter van de medische coördi natiecommissie, in Indonesië opge daan te vernemen. Prinses Juliana woonde deze vergadering bij, ter wijl de ministers van Sociale Zaken en van Overzeese Gebiedsdelen vertegenwoordigers hadden gezon den. Allereerst deelde dr. J. A. J. Barn- hcorn, bestuurslid van de medische coördinatiecommissie, mede, dat dr. E. Kits van Waveren inmiddels was afge treden als voorzitter, omdat het bestuur zich niet kon verenigen met het arti kel, dat deze in het Ned. tijdschrift voor geneeskunde van 29 November 1947 nad gepubliceerd. Prinses Juliana sprak daarna over de vreselijke medische en hygiënische toe standen in Indonesië. Terwijl in Neder land op 9.000.000 inwoners 6000 artsen zijn, zijn er in Indië slechts 1000 op 60 a 70 millioen. Het verlenen van hulp door Nederlandse artsen zou zeer kun nen bijdragen om een sfeer van ver trouwen te scheppen. De Brinses sprak de hoop uit, dat vele artsen aan de noodkreet om medische hulp gehoor Wie mist een hond? Te Santpoort heeft men een zwerven de, langharige hond, reu, ongeveer 55 c.M. hoog, opgevangen Het dier is naar het terrein van de reinigingsdienst aan de Velserduinweg overgebracht en zal bij niet afhalen worden afgemaakt. Blijkens de op het raadhuis ter visie liggende begrotingen raamt het gasbe drijf een inkoop van 1.870.000 M3. gas aan de gasfabriek te Haarlem voor f 131.530.rekening houdende met een gasverlies van 10 pet., wordt gerekend op een verkoop van 1.700.000 M3. voor f 208.975.De gasprijs voor huishoude lijk verbruik Is 12'A cent per M3. Voor onderhoud gebouwen en buizennet wordt geraamd rond f 17.000.— voor afschrij ving f 10.600.—. De winst wordt ge raamd op f 1573.26. - Het waterleidingbedrijf rekent op een omzet van 296.700 M3, voor f 63.000.— Voor de gesloopte watertoren is een inschrijving ir_ het Grootboek wederop bouw toegekend groot f 198.000.—, rente 3K pet., is f 6825.per jaar. Voor onderhoud var. pompstation en buizennet wordt geraamd f 11.000.voor afschrij ving f 14.300.Een winstsaldo van f 4.800.— wordt geraamd. Het douche-badbedrijf rekent op 35.600 douche- of kuipbaden en een ver lies van ruim f 1500.—. Het gesloopte Zuiderbad heeft als be langrijkste post f 5600.wegens rente van f 160.000 3K pet. Inschrijving Groot boek wederopbouw en raamt een winst van f 300. zouden geven en wees tevens op de plicht van de hier achterblijvende art sen om door het in stand houden van de practijk van hun collega's tijdens hun afwezigheid hen te helpen dit of fer te brengen. Dr. J. M. Planteydt sprak vervolgens over de dringende behoefte, die in In dië bestaat aan tenminste 147 artsen. Hij nam achtereenvolgens de voor- en de nadelen van de uitzending onder de loupe. Naast de nadelen, die gevormd worden door het risico van de politieke ontwikkeling, het gebrek aan Westerse cultuurwaarden, de scheiding yan het gezin en de onderwijsmoeilijkheden, noemde hij als voerdeel de zeer belang rijke ervaringen als arts en de prach tige sociale taak, die hier ligt. Daarna vertelde dr. L. Benze, die na de bevrij ding twee jaar als leider van een Rode- Kruisteam in Indië heeft gewerkt, over zijn werk in die tijd. Hij vestigde voor al de aandacht op de grote toeloop van patiënten naar de poliklinieken, wat duidelijk bewijst hoezeer medische hulp nodig was, maar ook hoe groot het ver trouwen der inlanders in de Neder landse artsen is. Na een verblijf van vier maanden in Medan bedroeg het aantal patiënten, dat daar de polikliniek bezocht, in een week ongeveer vijfdui zend. Tot slot deed dr. Benze een be roep op de jongeren die hun taak als arts serieus opvatten om zich voor het werk in Indië beschikbaar te stellen. Zaterdagavond bracht St. Nicolaas nog een bezoek aan de Velser Zwem vereniging op haar clubuur in het Vel serbad. De Sint heeft de V.Z.V.'ers kunnen zien zwoegen bij behendigheids wedstrijden en diverse waterspelen. Er heerste een gezellige stemming en het was jammer toen de Sint weer moest vertrekken Tot slot werd nog gespeeld de wed strijd V.Z.V. I—D.C.V. (Delft). De Vel- senaren wonnen met 4—3. Met toestemming van het gemeente bestuur zal van 8 tot 14 December onder leiding van mej. G. van Reeuwijk, in Vel sen een openbare inzameling worden ge houden ten bate van het werk onder de blinden. Ter vierde afdeling van de gemeente secretarie ligt ter inzage een lijst met de te onteigenen percelen voor wat be treft een gedeelte van Nieuw-Umuiden. Een commissie zal Zaterdag 20 December van 9 tot 13 uur zitting houden in het raadhuis. Voor het afhalen van nieuwe le vensmiddelen-, tabaks- en versnape- ringenkaarten en schoenenbonnen zijn Dinsdag aan de beurt de bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letters Hon t.m. Kl. Het Patronaatsgebouw is hiervoor ge opend van 912 en 1.30—4 uur. Voor de aanbesteding van de bouw van 107 woningen aan de Melklaan te Velsen- Noord was slechts één inschrijving bin nengekomen. n.l. van de heer J. Seynen, met een bedrag van 1.191.682. De gun ning is nog aangehouden. 43) Een brede rijweg, geasfalteerd, lichtte enigszins op. Ook deze weg staken we over en we bereikten een breed trottoir langs de Rijn. De rivier was grauw in het dutster, de lucht zwaar betrokken. „Het ziet er uit naar regen," zei A. A. droogjes. „Anders zou het hier ook zo stil niet zijn," antwoordde Krefeld, „want dit is een wandelweg bij uitnemendheid. Gis teravond was het heel wat drukker Maar ik was ook niet zó laat hier. Hoe laat hebt u het?" „Het zal tegen half elf lopen," meende ik. „Een donkere .avond Om oeze tijd van het jaar moest het heel wat lichter zijn." We gingen in de richting van de stad, die we voor ons zagen door de lichtjes van lantaarns langs de kaden. De weg, breed, werd rechts door de rivier, links door de steile helling be grensd, waarboven de huizen stonden van de straat, die wij zo even hadden doorgelopen. Die hulzen tekenden zich af door de verlichte vensters. „Het zal niet meevallen in dit duis ter het huis te vinden, waarin u gisteren Van Bemmelen zag binnengaan," vreesde A A. „Ik ben er ook een beetje bang voor," erkende Krefeld. „Daarom Is het juist wel goed dat we deze weg en niet de kortere hebben genomen." Evenals voordat wy de met struikge was begroeide helling afdaalden, liep hij tussen ons in, A. A. rechts van hem, ik links. De lucht was vochtig, vooral daardoor kenmerkte zich de nabijheid van de rivier. Zo nu en dan, vooral wanneer we een lantaarn passeerden, keek ik eens terzijde naar het gezicht van onze gids. Ik kende hem nog steeds niet, al had ik hem gisternacht in de kamer van mijn vriend rustig kunnen opnemen. Doch de rand van zijn hoed wierp bij het lantaarnlicht, schaduw over zijn neus en tot zelfs over zijn mond; ik gaf het op. Er. aannemend, dat hij te goeder trouw was, begon ik in de verte te kijken naar waar ongeveer de Nieuwe Kraan en dus het huis, waarin wy Van Bemmelen moesten zoeken, moest zyn, De weg werd straat, de Rijn kromde weg achter huizen; links, onderaan de helling, rijden eveneens huizen naast elkaar. Onder de bomen, die het hier nog duisterder maakten dan het was bij de open Rijnkant, brandden straat lantaarns. Onze stappen klonken op het plaveisel met een eentonige regelmaat; zó schrijdt men op een bepaald doel af. „Wanneer er van het station een zij straat recht naar de haven loopt," merkte A. A. op, „dan kunnen we nu niet ver meer van ons doel zijn." „Dat zijn we ook niet," antwoordde Krefeld. „Aan het einde van deze korte straat is het, eerst komt de Oude Kraan, aan de overkant, de Nieuwe Kraan, aan deze zijde var. de haven en dan, waar we moeten zijn." Een kort stukje van de straat had geen bomen, doch weldra, aan de rech terzijde althans, werd de onderbroken rij voortgezet en ik vermoedde, dat dit langs de haven zou zijn. We bereikten een plaats, die iets had van een pleintje, met rechts een vierkant stuk water. dat. aan de tegenovergestelde kant van waar wy liepen, in de Rijn mondde. Het haventje dus. Veel konden we niet onderschelden, daarvoor was het te don ker. De bestrating was zeer ongelijk. Door de plaatsing der lantaarn^ kon den we zien, dat aan beide zy'den van de haven huizen stonden. Er lagen slechts enkele schepen. „Ginds, wanneer je rechts afslaat en langs de haven blijft lopen, kom je weer bij de Rijn," lichtte Krefeld ons in. „En daar was het, dat ik gisteravond Van Bemmelen zag. Je hebt er een paar zij straatjes, die naar ik meen doodlopen. Ik zou althans niet weten, waar ze moesten uitkomen. In het tweede straatje verdween hij." „Een buurt, waar je een welgestelde rentenier zeker niet zoeken zou," con stateerde A.A. Klonk er ironie in zy'n stem? Stellig merkte onze begeleider dit dan niet op, want deze antwoordde dadelijk: „Daar door twijfelde ik eerst ook. Ik heb u ge waarschuwd. dat het een zonderling ge val is." We sloegen rechtsaf, langs het water. Er was een kade, die enige decimeters boven de straathoogte lag. A.A. liep langs de kaderand. Krefeld tussen ons in, ik vlak langs de verhoging van de straat. Ik moest opletten, niet mis te stappen en daarbij soms uitwijken voor een boomstam, waarbij ik tegen Krefeld botste. De zijstraten waren niet te zien. tenzij h)en zeer scherp oplette en dan nog alleen dank zij de lantaarns, die op de hoeken stonden. Zo even, op het pleintje, was ons nog een enkele voor bijganger gepasseerd; hier echter was het volkomen verlaten. „Ja, die straat moet het geweest zijn," zei Krefeld, als tegen zichzelf. „Laat ons hier dan oversteken," stelde A.A. voor. „Liever nog niet. Even verder was het, dat ik hem opmerkte en ik denk, dat ik van die plek af het zekerst zal zijn wat het bepaalde huis betreft. Maar het is nu nog maar een klein stukje." zult niet ver de straat kunnen in kijken van deze afstand." „Het is te donker. Dat is het zeker. Maar het kan niet ver van de hoek zijn geweest en ik hoop, dat ,de lantaarn tot aan de bewuste deur schijnt." We hadden onze gang ingehouden, liepen nu weer verder, langzamer echter. Wat toen gebeurde, gebeurde zo plot seling, dat ik het op dat ogenblik niet kon bevatten. Later heb ik het gerecon strueerd en alleen daardoor kan ik, zij 't ook nog niet volkomen duidelijk, ver tellen, op welke wijze ons samenzijn met Krefeld plotseling tot een einde kwam. Krefeld zei niets meer; zijn zwt). gen was voor ons het bewijs, dat nij zich geheel op wat hij gisteren beleefde, wilde instellen. Wij liepen zeer lang zaam, A.A. en ik geheel in afwachting van wat onze gids zou doen. De recherche der Ned. Spoorwegen heeft in samenwerking met die van de gemeentepolitie te Apeldoorn een com plot ontmaskerd, dat zich zeer geruime tijd vermoedelijk een jaar lang aan diefstallen van met de ATO ver voerde goederen heeft schuldig gemaakt. De voornaamste schuldige is H. van L., eerst loodsknecht bij de ATO te Apel doorn, die met de ATO-agent te Eer beek, G. J. H. een plan tot ontvreem ding van goederen in elkaar had gezet. Van de stukgoedzendingen, bij de ATO- Apeldoorn ten vervoer aangeboden, zocht Van L. uit wat van zijn gading scheen, deponeerde dit in de wagon, bestemd voor Eerbeek, in welke plaats G. J. H. niets anders had te doen, dan de „abusievelijk gezonden" colli te laten verdwijnen. Van L„ die een bekend zwarthande laar is, haalde geregeld met zijn eigen auto de buit af en zorgde voor het te gelde maken ervan. Een broer van H. trad als heler op. Later, toen Van L„ die gewantrouwd werd, tot stalknecht werd gedegra deerd, kocht men vier andere mensen van het loodspersoneel om. Na aanhou ding van de zeven bij dit complot be trokkenen zijn vier hunner in arrest gesteld en naar Zutphen overgebracht. Hoeveel achterover is gedrukt, zal het voortgezette onderzoek moeten uitma ken, doch een bedrag van circa f 100.000 wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Van het gestolene vooral sterke drank, alsook goud en zilver Is by huiszoeking voor een geschatte waarde van f 7.000 a f 8.000 teruggevonden. Vrijdag heeft het Tilburgse Tribunaal uitspraak gedaa'n in de zaak tegen H. J. van Leeuwenberg, candidaat-notaris, wonende te Heemstede. Hij was be schuldigd van vrijwillig deelnemen bij het Vrijwilligers Legioen Nederland, het houden van propaganda-redevoerin- gen voor dit Legioen, werkzaamheid als districtsleider, als gemachtigde van Mussert voor Noord-Brabant, en als lei der van hoofdafdeling Pers en Propa ganda. Hij werd veroordeeld tot 5 jaar hechtenis met aftrek van voorarrest, tot betaling van f 150.000 boete, en ver lies van beide kiesrechten. De Rotterdamse Kamer van 't Haags Bijzonder Gerechtshof veroordeelde gis teren de beide directeuren van de N.V. Van der Giessen en Zonen's Scheeps werven te Krimpen a. d. IJsel, de 58- jarige C. van der G. en de 56-jarige P. C. van der G. tot resp. f 20.000 ooete subs. 100 dagen hechtenis (eis f 40 000 subs. 6 maanden), en 6 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven (eis 8 jaar). Veertien dagen geleden stonden zij terecht wegens het bouwen van een groot aantal vaartuigen voor de Duitse Kriegsmarine in de bezettingstijd. O.a. hadden zij het oorspronkelijk voor de Kon. Marine bestemde oorlogsschip „Gelderland" omgebouwd in een drij vende luchtafweerbatterij. P. C. van der G. had bovendien twee van zijn arbei ders, onder beschuldiging var sabotage te hebben gepleegd, bij de „Rüstungs- inspektion" aangebracht en was voorts in September 1944 toegetreden tot de Landwacht. Volgens mededelingen in enkele bladen zou van overheidswege een door een be paalde firma vrijwillig in te voeren prijs verlaging van 10 procent van het door haar gevoerde merk margarine zijn ver boden. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt ons mede, dat er geen sprake is van een verbod tot prijsverlaging. Voor margari ne geldt slechts een maximumprijs en het staat fabrikant en handelaar vrij tot prijsverlaging van margarine over te gaan. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen der K.N.A.C. in 1948 het re- gerings-jubileumjaar van de Koningin, waarin tevens het 50-jarig bestaan van de automobielclub wordt gevierd, een demonstratie te organiseren van oude automobieltypen uit de verschillende perioden van de achter ons liggende hal ve eeuw. IJMUIDEN, 6 December Stoomtraw lers R.O. 53 f 15520, IJm. 15 C. f 15950- motorlogger Katw. 28 f 1600, Kw. 4 f 5910. Kw. 140 f 6990, IJm. 248 f 1760. IJm. 240 f 575, IJm. 201 f 800, IJm. 221 f 930, IJm. 276 f 440. De aanvoer bestond uit 70 kisten schol, 700 kisten schelvis. 70 kisten kabeljauw, 900 kisten verse haring en 30 kisten verse haring. IJMUIDEN. 8 December. Een stoom trawler met een besomming varl f 8000., IJm. 103 f 3900, Kw. 25 f 3840. De aanvoer bestond heden uit 400 kis ten schelvis, 50 kisten koolvis, 30 kisten kabeljauw, 46 kisten wijting, 30 kist® heek, 60 kisten poontjes, 30 kisten di versen en 256 kisten verse haring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2