Ontruiming van enkele districten Beëindiging mandaat op 15 Mei? Proces tegen leiders der Krupp- fabrieken begonnen 1 GROOTSCHEEPSE MILITAIRE ACTIE IN NOORD-FRANKRIJK Gericht tegen verzetsgroepen? Gelovigen moeten deelnemen aan het opdragen van de H. Mis De vrouw in de politiek Oost-Indonesisch kabinet ten val gebracht In de oorlog honderdduizend slaven arbeiders in dienst DUITSE BEZWAREN TEGEN DE GRENSCORRECTIES Bevreesd voor concurrentie met het Ruhrgebied C.G.T. zoekt naar een uitweg en neemt contact op WEST-SUMATRA IS DANKBAAR Diocesane Raden zouden kunnen waken over liturgische gebruiken D' Tot hoofd en hart Britten in Palestina Medewerking aan plundering Krachtig en rechtvaardig optreden van de Nederlandse troepen" Kerken open voor persoonlijke godsvrucht Het weer DINSDAG 9 DECEMBER 1947 o 71ste JAARGANG No. 24021 - I De onrust in Palestina. Een grote hoeveelheid Joodse goederen wordt te Jerusalem tijdens een demonstratie door Arabieren in brand gestoken. DE NIEUWE ENCYCLIEK f Vervolg op pag. 3). U-brigade een jaar te Padang Kirby vertrokken Indien men gezamenlijk een doel wil bereiken, moet dit geschieden met overleg en in harmonie. Als men beiden in een andere richting trekt, bljjft de deur dicht. J Min. Vos tijdelijk aan „Wederopbouw" Het door Amerika afgestane schip, de Renville", waarop de besprekingen van de Commissie van Goede Diensten met de dele gaties van Nederlanders en Indo nesiërs gehouden worden, in de baai van Priok. STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544;^ Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Britse regering in Palestina heeft Maandag haar besluit bekend gemaakt om nog vóór 15 December de Britse troepen uit verschillende Joodse en Arabische gebieden terug te trekken. In de ontruimde gebieden zal Joodse en Arabische politie de orde moeten hand haven. De politie zal echter verant woording schuldig zijn aan de Pales tijnse inspecteur-generaal van politie en aan de districts-inspecteurs. Het Joodse gebied, dat ontruimd zal worden omvat Tel Aviv en enkele ste den in het achterland van Tel Aviv. De omvang van het Arabische gebied is niet bekend gemaakt, doch men meent, dat het hier gaat om de steden Jaffa, Nabloes en Gaza Zowel in de Arabi sche als de Joodse districten is men bezig burgerwachten te vormen, die mogelijk door de Engelsen van wapenen zullen worden voorzien. De Britse regering in Palestina heeft Maandag in een communiqué verklaard, dat dit besluit „totaal niets te maken heeft met het plan voor de algemene ontruiming van Palestina". De ontrui ming wordt, volgens het communiqué, uitgevoerd met het tweeledig doel om zowel gebruik te maken van. het aan bod der Joodse autoriteiten om te hel pen bij het handhaven van de orde in de Joodse gemeenschap, als om meer Arabische en Britse politie vrij te ma ken voor dienst in de gebieden met een gemengde bevolking. De ontruiming van de Joodse en Ara bische districten betekent practisch, dat de Britse autoriteiten zich niet ver der verantwoordelijk achten voor de controle op de illegale immigratie ge durende de tijd, dat Engeland nog het mandaat uitoefent. Het betekent te vens, dat de regering zich niet meer verantwoordelijk acht voor het hand haven van recht en orde in deze ge bieden. Gewoonlijk welingelichte kringen zijn van mening, dat het besluit om de Engelse troepen uit genoemde gebieden terug te trekken, is gebaseerd op het inzicht, dat een voortdurende verzwak king van de troepen welke een alge hele ontruiming met zich meebrengt, het onmogelijk zal maken in het ge hele land in de periode voor de be ëindiging van het mandaad, de orde te handhaven. Aan de Verenigde Naties heeft Enge land medegedeeld, dat het van plan is zijn mandaat over Palestina op 15 Mei op te geven. Na een overgangsperiode van twee weken zouden dan de Joodse en de Arabische staat in het leven geroepen worden. Op 15 Mei zullen de Britse bestuursambtenaren en de politie dan ophouden de verantwoordelijkheid te dragen voor het handhaven van recht en orde. Regeringswoordvoerders verklaarden, dat Engeland voor 15 Mei waarschijnlijk de 16.000 illegale Joodse immigranten, die op Cyprus worden vastgehouden, naar het Joodse deel van Palestina zou overbrengen. De datum, waarop de Britse troepen zullen worden teruggenomen, blijft 1 Augustus 1948, Het grootste deel der Britse troepen zal voor de evacuatie rond Haifa worden samengetrokken. In Haifa, Jeruzalem en Tel Aviv was het Maandag weer onrustig. Er werden weer aanvallen gedaan op Joodse con- vooien en in het grensgebied tussen Jaffa en Tel Aviv klonken weer voort durend explosies en geweervuur. Vier Joden, die op weg wagen naar hun kan toren in het „niemandsland", werden aan de rand van Tel Aviv doodgesto ken. Volgens Britse zegslieden neemt het deserteren van Arabische politie-agen- ten, die hun wapenen meenemen, on rustbarende afmetingen aan. In som mige districten is de desertie gestegen tot 25 procent van het totaal aantal. Maandagmiddag is in Cairo de ver gadering van de vertegenwoordigers van de Arabische Liga begonnen. De Moefti van Jeruzalem kwam per vlieg tuig uit Beirouth in Cairo aan om de vergadering bij te wonen. Tegenover de pers verklaarde hij: ^Wij zullen het zwaard uit de schede trekken en dat laten spreken; want woorden zijn nut teloos. Naar thans bekend wordt, heeft ko ning Abdoellah van Trans-Jordanië de vorige week zijn ministerie geraad pleegd over een eventuele inlijving van het Arabische gedeelte van Palestina bij Transjordanië. De ministers wezen echter het denkbeeld van de hand en de premier*bood ontslag aan. De minis ter van Buitenlandse Zaken van Irak zou Abdoellah van zijn plannen hebben afgebracht, door hem er op te wijzen, dat hij bij uitvoering van zijn expansio nistische plannen de hele Arabische wereld tegen zich zou vinden. Voor een Amerikaans gerechtshof te Neurenberg is Maandag het proces be gonnen tegen de leiders van de Krupp- fabrieken. Terecht stonden de 40-jarige Alfred Krupp von Bohlen und Halbach en elf van zijn mededirecteuren. In haar openingsrede ging de prose- cutie uitvoerig de geschiedenis van het Krupp-concem vanaf de eerste wereld oorlog na. Het verdrag van Versailles, zo zeidc de aanklager, had de directie van de Krupp-fabrieken er niet van weerhou den de Duitse herbewapening te bevor deren. Krupp zou het klaargespeeld hebben onder het oog van de ontwape ningscommissie de bepalingen van Ver sailles te omzeilen, daarbij aangemoe digd en gesteund door de Duitse rege ring. Na het verdrag van Versailles besloot Krupp in het geheim te werken aan nieuwe technische verbeteringen op het gebied van oorlogswapenen. De Ame rikaanse aanklager verklaarde, dat uit Duitse documenten was gebleken, dat Krupp een Nederlandse „schijn-maat- schappij" had opgericht om buiten Duitsland proeven te kunnen nemen biet- onderzeeërs. In 1925 werd de firma „Hoch und Kienzle" door Krupp en de Duitse wa penindustrie opgericht voor de vervaar diging van kanonnen. De aanklager zeide vervolgens, dat de Voormalige leider van het Krupp-con- cern, Gustav Krupp, in 1933 tijdens een bijeenkomst van zakenlieden zich open lijk had uitgesproken vóór de Nazi- Partij. Ofschoon de 76-jarige Gustav Krupp wegens ziekte niet terechtstaat, Wordt hij ervan beschuldigd in het Voorjaar van 1933 het initiatief geno- dien te hebben tot een actie om de Duitse industrie achter de nazi-dicta tuur te scharen. De aanklager releveerde voorts de handelspolitiek, welke Krupp voerde ten opzichte van landen, die het slachtoffer houden worden van Duitse agressie. Zo Werd de levering van de in het voor jaar van 1939 door Nederland bestelde 120 houwitsers onder allerlei voorwend selen uitgesteld, doch toen Nederland- door de Duitsers onder de voet was ge- *°pen, eiste Krupp betaling, daar de ka nonnen toen onverkoopbaar zouden *ijn. Vervolgens kwam de plundering Win de bezette gebieden ter sprake, 'o.a. van Nederland, waar bijna 400.000 ijzeren hijpcn werden gerequireerd. Tevens Wordt Krupp ervan beschuldigd, dat hij 3e steden Rotterdam, Hilversum en ^ordrecht onder het mom van „hulp- *ctle voor het Ruhrgebied" bijzonder "barmhartig heeft laten plunderen. Krupp's rol bij het deporteren en ge- fuiken van buitenlandse slavenarbei- «»ls werd door de prosecutie bijzonder lustig genoemd. Alfred Krupp was he?Wezig op iedere vergadering van ®t nationaal-socialistische planbureau, aarbij tot inschakeling van slaven- heiders werd besloten. Op een mo ment had Krupp ongeveer 100.000 sla venarbeiders in dienst, die in dermate treurige toestanden verkeerden, dat de bedrijfsdokter weigerde een der kam pen te bezoeken, daar het krioelde van het ongedierte. Wegens onvoldoende productie werd deze mensen dikwijls het voedsel onthouden, zodat tallozen gestorven zijn. Krupp was door een Nederlandse verre bloedverwant, die zich onder de gedeporteerde arbeiders bevond, van deze toestanden op de hoogte gebracht. Het Duitse grenscomité, dat in Februari 1947 door vertegenwoordi gers van achttien langs de Neder landse grens gelegen „Landkreise" te Bentheim werd gesticht, heeft in een uitvoerig memorandum zijn bevin dingen neergelegd. Zoals alle voorgaande Duitse beschou wingen over deze kwestie stelt ook dit memorandum vast, dat het Duitse volk zich tot herstel van de tijdens de oorlog aangerichte schade verplicht voelt, doch het knoopt daar meteen de opmerking aan vast, dat bereidwilligheid tot scha deloosstelling eindigt, waar het eigen nationaal bestaan op het spel staat. Het comité beijvert zich de reeds vaak van Duitse zijde genoemde millioenen- cijfers over de bodemschatten van het betrokken gebied te repeteren. Het comité acht het nuttig op te mer ken, dat Nederland zich in het verleden niet ernstig heeft geïnteresseerd voor 0 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, 8 December Men raakt van alles geblaseerd. Het Parijse publiek heeft het als iets bijna vanzelfsprekends ervaren, dat noch het métro-, noch het buspersoneel het con signe, deel te nemen aan de waar- schuwingsstaking van twee dagen, heeft opgevolgd en dat men zich, behoudens enige aarzeling in het eerste ochtenduur, normaal door de stad kon laten ver voeren. Ook is het door het Franse amb- tenarenverbond uitgegeven consigne voor de waarschuwingsstaking hoegenaamd niet opgevolgd. Zelfs zijn de onderwij zers van het Seine-departement, die sinds een tweetal weken in staking wa ren, weer voor him klassen gaan staan. In de Noordelijke mijnstreek is van morgen een grootscheepsemilitaire actie ingezet, waaraan 10.000 met pantserwa gens uitgeruste manschappen, ten dele af komstig uit de Franse bezettingszone van Duitsland, deelnemen. De regering zou bewijzen in handen hebben, 'dat zij daar de op militaire leest geschoeide actie van de weer tot leven geroepen verzets groepen uit de oorlog tegenover zich vindt. Achttien mijnschachten zijn vandaag voor de werkwilligen toegankelijk ge steld. Het verwondert niemand, dat ook de communistische meerderheid van het bureau van de C.G.T., naar een uitweg zoekt en vanavond opnieuw contact met de regering heeft opgenomen, evenals overigens de Franse patroonsbond. De besprekingen tussen de C.G.T.- leiders en de minister van Arbeid Da niel Mayer zijn echter opnieuw mislukt. Mayer had de volgende nieuwe voor waarden aan de C.G.T. voorgelegd: Er zullen geen sancties wegens het staken zelf worden toegepast, doch straf bare feiten, zoals sabotage en vrijheids beroving, zullen vervolgd worden. Over de dagen, dat gestaakt is, wordt geen loon uitgekeerd, maar alle arbei ders, die van 10 December af werken, ontvangen, onafhankelijk van de vraag, of zij gestaakt hebben, een toelage van 1500 franc per maand, welke bepaling geldt met terugwerkende kracht tot 24 November. Alle arbeiders komen in aan merking voor gezinstoelagen. De regering zal onmiddellijk dé grote natiónale economische en sociale instel lingen raadplegen om te komen tot een toestand, waarin tot Juni 1948 evenwicht tussen lonen en prijzen be staat, alsmede een evenwicht tussen alle delen der staatshuishouding. Voor het steeds meer verlopen der staking kan men waarschijnlijk niet slechts als oorzaak aanvoeren de funda mentele impopulariteit, waaronder zij van de aanvang af heeft geleden, van wege haar veelal politiek en volgens ve len zelfs landverraderlij k karakter. In verschillende gevallen schijnen particu liere werkgevers' op eigen houtje de eisen van hun stakende personeel te hebben ingewilligd. In zeker nog meer gevallen hebben de stakers om financi ële redenen niet langer kunnen volhou den. Naar Reuter meldt, heeft de Russische regering de Franse regering een nota doen toekomen, waarin wordt geprotes teerd tegen de „vervolging" van Russi sche burgers in Frankrijk en tegen de behandeling van „repatriërende Russen". In een tweede nota werd geprotes teerd tegen de arrestatie van een aantal leiders van het verbond van Russische burgers in Frankrijk. Men mag uit een enkel voorbeeld nimmer generaliseren, maar objectivi- teitshalve dient toch melding gemaakt van de uitslag der Zondag te Le Havre voor de tweede maal gehouden gemeen teraadsverkiezing. Die van 19 October was geannuleerd, omdat zij de burge meestersverkiezing in een impasse had gebracht. De communisten hebben een zetel verloren, hoewel zij toch een klei ne duizend stemmen hebben bijgewon- nen. De grote overwinnaar is met 5 ze tels winst de R.P.F. van De Gaulle, dit ten koste van 4 zetels voor de partijen, die een Zgn. „liste de la troisième force' hadden opgesteld. Communisten en R. P.F. bezetten thans ieder 15 zetels. De „troisième force" en de overige partijen kregen samen 7 zetels. In een brief aan de territoriale troepencommandant te Padang spreekt het bestuur van de Daerah Istimewa Sumatra Barat zijn dank uit voor de rust en veiligheid, die de troepen hebben gebracht. De brief eindigt met de volgende woor den: „De openbare rust en veilig heid, welke in de bevrijde gebieden heerst, moge het bewijs zijn voor de uitmuntende wijze waarop uw troepen zich van hun taak hebben gekweten. Wij hopen, dat deze ze- e nienwe Encyliek, waarover wij reeds in het kort melding maakten, kan beschouwd worden als een tweede hoofdstuk van „Mystici Corporis", verschenen in 1943, „Mediator Dei" werd uitgegeven, omdat er in de Latijnse Kerk een nieuwe liturgische beweging is, welke talrijke uitmuntende vruchten heeft voortgebracht. „Deze beweging," zegt de Encycliek, „juist omdat zij is ontstaan als reactie tegen hen, die beschuldigd worden van verstarring en nalatigheid is niet steeds gebleven binnen geëigende grenzen, en heeft dientengevolge nieuwe reacties verwekt, in het bijzonder van de zijde van hen, die tegen iedere nieuwigheid zijn. Dit document zal allen wakker schudden, die lui en vreesachtig zijn, waar het enigerlei gepaste vooruitgang betreft, doch het zal de onvoorzichtigen weerhouden." De Encycliek behandelt de „unieke be weging inzake liturgische studie", dfe eigen was aan de laatste jaren der vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw; een beweging, welke inderdaad in Oost en West uitnemende vruchten van Eucha ristische godsvrucht heeft gedragen. De H. Stoel, Welke haar heeft bevorderd, ziet zich echtej- genoodzaakt te waken voor mogelijke misbruiken in dezen. Op de bijzondere rol van het priester schap wordt de nadruk gelegd en Z. H. de Paus maakt duidelijk, dat, terwijl aan de ene kant de liturgie openbaart wat geloofd wordt, zij aan de andere kant het Geloof niet schept; de formule: „lex orandl, lex credendi" (de regels voor het gebed zijn de regels voor het Ge loof) kan met zelfs nog groter waarheid worden omgedraaid: de Wet, in het Ge loof neergelegd, bepaalt de Wet van het Gebed. De Liturgie werd langzaam ontwfkkeld en hield gelüke tred met de ontwikke ling van het dogma, doch het is de Kerk, Die de leiding heeft van deze beide ontwikkelingen: individuele proef nemingen zijn niet toegestaan. Alhoewel het Latijn van groot nut is bij het celebreren van de H. Mis, heeft de volks taal bij niet weinig ceremoniën een grote waarde voor het volk: het ls aan de H. Stoel er over te beslissen wan neer de volkstaal gebruikt kan worden. „Het gebruik van het Latijn zoals dit geschiedt in het grootste deel van de Kerk, onderscheide zich als een gepast teken van eenheid, alsmede als een doel matige sanctie tegen de verwording van de heilige Leer," zegt de H. Vader. „In niet weinig ceremoniën echter is de volkstaal zeer nuttig voor het volk en mag zij gebruikt worden. Niettemin is het het uitsluitend voorrecht van de Apostolische Stoel dit toe te staan; zon der Hem te raadplegen of te handelen met Zijn goedkeuring mag niets in deze aangelegenheid ondernomen worden." De Kerk treedt niet op louter als oudheidkundige, die de oudheid ver eert om haarzelfs wille, door b.v. te wensen, dat alle altaren er uitzien als tafels; dat zwart nooit gebruikt worde voor de liturgische gewaden;/ dat beelden en afbeeldingen van Christus aan liet kruis, waarop Hij lijdend wordt voorgesteld, verwijderd worden. Het is aan de Bisschoppen om, in eenheid met de H. stoel, alle ontwikkelingen te leiden. Daarna vat Z. H. de Paus In het kort de gehele leer samen omtrent de Cen trale Daad van de Christelijke eredienst, de H. Eucharistie, met inbegrip van het priesterlijk ambt en Hij veroordeelt hen, die alle Christenen als evenwaardige priesters beschouwen en de gewijde pries ter als de afgevaardigde van de gemeen schap der gelovigen. Evenwel dragen de gelovigen waarlijk de H Mis mede op en Z. H. verheugt zich er over, dat dit tegenwoordig zoveel beter begrepen wordt. Doch hieruit volgt, niet, dat een H. Mis, welke de priester alleen, zelfs zonder mfsdienaar, opdraagt, niet ©en ware of ferande is. Niettemin moet aan de gelovigen onderwezen worden, dat zij op alle mogelijke wijzen deelnemen aan het opdragen van de H, Mis door het missaalgebruik, door te zamen hun deel van de Mis luide op te zeggen of ten minste door het zingen van kerkelijke liederen, die overeenkomen met de gang van de H. Mis. De Paus zegt dit woordelijk aldus: „Zij zijn geprezen, die trachten het ge bruik van het Romeinse Missaal aan te moedigen, opdat het volk gemakkelijker en met meer vrucht zou deelnemen aar. het Eucharistisch Offer en zodoende, ver enigd met de priester, zou bidden met de woorden en de bedoeling, aan de Kerk zelve eigen. gening, die zozeer in het belang is van de wederopbouw, niet tot en kele gebieden beperkt zal blijven, doch zich zal uitstrekken over ge heel Indonesië, dank zij het krach tige en rechtvaardige optreden van de Nederlandse troepen." De U-brigade, die nu een jaar te Pa dang is, heeft daar een indrukwekken de vlaggenparade gehouden. In een toespraak bracht de territoria le commandant, kolonel J. W. Sluyter, de chaotische toestanden in herinne ring, die in Padang heersten, toen het commando aan de U-brigade werd over gedragen. Hij dankte de troepen voor hun werk ten behoeve van de veilig heid en de opbouw in dit gebied en verklaarde, dat zijn soldaten volkomen aan zijn verwachtingen hebben beant woord. De gevallenen van de brigade werden herdacht met 1 minuut stilte. Hierna werd de vlag weer gehesen. Kolonel Sluyter vervolgde zijn toe spraak met een woord van dank aan de burgerij en wees op de goede ver standhouding tussen de militaire en de civiele samenleving. Vervolgens voerde het hoofd tijdelijk bestuur, resident* dr. L. B. van Straten het wcord en dankte voor het vele, dat de U-brigade voor Padang deed. De burgemeester van Pa dang, dr. Hakim, bracht in zijn toe spraak de dank van de bevolking over. Het communique van de commissie van goede diensten bevestigt, dat het Australische lid Kirby naar zijn land zal vertrekken, „omdat hem door zijn premier is verzocht tijdelijk terug te komen om onmiddellijk belangrijke zaken te bespreken, welke samenhan gen met zijn werk als rechter bij het Australische hof". Tevens bevestigt het communique dat Critchley Kirby zal vervangen en dat de heer Horremans tot aan de terugkeer van Van Zeeland als diens plaatsvervanger zal optreden. Naar nader wordt gemeld is Kirby hedenmorgen vertrokken. Kapitein Simmons, die toegevoegd is aan de Belgische afvaardiging bij de commissie van goede diensten voor In- dië zal 10 December naar Indië ver trekken. Majoor Deckers en kapitein Abs vertrekken de vijftiende. De commissie voor goede diensten heeft aan de Nederlandse en Republi keinse delegaties een voorlopige proce dure-regeling voorgelegd. Dit geschiedde in de tweede vergadering der delegaties, welke hedenmorgen aan boord van de „Renville" is belegd. In de zitting van morgen zullen de voorzitters der beide delegaties hun standpunten t.a.v. de voor gestelde procedure uiteenzetten.- Heden middag zullen de militaire commissies aan boord van de „Renville" in vergade ring bijeenkomen. zijn deel van het oliegebied (Schone- beek) en dat dit in de laatste oorlogs jaren door een Duitse maatschappij is ontsloten. Ten aanzien van de bij Zuid-Lim burg voorgestelde wijzigingen en de door Nederland gevraagde mijncon- cessies wordt de vrees geuit, dat Ne derland een grote steenkoolopbrengst zal willen gebruiken voor het vesti gen van een eigen zware industrie, die voor de ijzerindustrie van het Ruhrgebied „een grote concurrentie" zou betekenen. Voor het eerst wordt ook gesproken over bruinkoolvoorraden in het gebied ten Westen van de weg Geilenkirchen Heinsberg, die ruw op 7.8 milliard ton worden geschat. Het Nederlandse standpunt inzake Duit se zeehavens en kanalen wordt in het memorandum „kortzichtig" genoemd en uitvoerig wordt betoogd, dat elke uitorei- ding van het West-Duitse kanalenstelsel voor Nederland voordelen heeft, daar zij het op de Rijn aangesloten gebied ver groot. Het Dortmund-Eemskanaal en het Mittellandkanaal worden door het comité bestempeld als bronnen van inkomsten voor de Nederlandse scheepvaart. Zelfs van het Hansakanaal kan Nederland nauwelijks nadeel ondervinden. Afgezien van het feit. dat de aanleg van dit ka naal vooreerst in het geheel niet moge lijk zal zijn, acht men het voor Duitsland ondraaglijk wanneer het zijn verxeers- wegen niet naar eigen behoefte zou kun nen uitbreiden. Landaanwinning op de Oostelijke oever van de Eems wordt „een Duitse aangelegenheid'' genoemd. De bedoeling van de Nederlandse eisen in dit gebied is volgens de Duitse opvatting een ver sterking van de haven van Delfzijl ten opzichte van Emden. De betekenis van de beide havens wordt onvergelijkbaar genoemd en men acht de ontwikkelings mogelijkheden van Delfzijl zeer twijfel achtig. Tenslotte wordt gezegd, dat ,,het meer voor de hand zou liggen wanneer de Nederlandse regering haar wensen tot vergroting van haar grondgebied zou richten naar voormalige delen van het koninkrijk (België 'en Luxemburg»." Voorts wordt de mening gepit, dat Ne derland bij de grensvaststellibg van 1816 en 1817 te zeer bevoorrecht is geweest en dat eigenlijk plaatsen als Zevenaar, Bleijerheide, Eijgelshoven, Wijlre, Sit- tard, Mook, Afferden en nog een dertig tal andere, Pruisisch behoorden te zijn. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, L. Neher. in verband met zijn reis naar Ned. Indië. afwezig zal zijn. Het beheer van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ad interim zal worden waargenomen door de Minister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos. Verwachting tot Woensdagavond: Overdrijvende wolkenbanken met hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist en matige tot zwakke wind uit Noord-Oostelijke richting. Koude nacht met plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon op 8.36, onder 16.29. Maan op 6.20, onder 15.11. (Van een bijzondere medewerker) In 1940, nog geen maand voor de twee de wereldoorlog mede ons land zou teisteren, was een studiecommissie van een Gem. Centrale van de R.K, Staatspartij gereed gekomen met een lij vig rapport over de reorganisatie der ge meentelijke centrale. Met een voortvarendheid, die „de oud jes" van toen wat bedenkelijk voor kwam. was aan dat rapport mede toege voegd 'n reglement voor Kath. Vrouwen- Clubs. Volgens dit ontwerp bestond bin nen het partijverband de mogelijkheid een club op te richten waar niet alleen specifiek „vrouwelijke" vraagstukken aan de orde zouden kunnen worden gesteld, maar welker leden zich zouden speciali seren om de belangstelling van de vrouw voor politieke vraagstukken te wekken en tegelijk te trachten haar te overtuigen van de noodzakelijkheid van het lidmaatschap ener katholiek-poli tieke organisatie. Vergissen we ons niet 'te zeer, dan was dit en is het dit nog een unicum in de katholieke politieke organisatie. Blijkbaar gingen de samen stellers van de idee uit, dat. wie er in geslaagd was belangstelling bij de vrouw te wekken voor de politiek, een slag voor was op de anderen. Want het was zo en het is helaas nog zo dat over het alge meen de katholieke vrouw veel te wei nig aandacht schenkt aan de grote poli tieke problemen, waarmede zij als vrouw, als moeder, als opvoedster op de eerste plaats, te maken heeft. Het is bijkans 30 jaar geleden, dat ook de vrouw tot het actieve kiesrecht in de gelegentoid werd gesteld. Jarenlang was er voor uit recht gevochten, soms in let terlijke zin, men denke maar eens aan de strijd der Engelse suffragettes, en aan de meer vreedzame strijd der Vereniging voor Vrouwenkiesrecht. Het heeft geen zin, de argumenten van toen nog eens breed te gaan nameten, het is alles vol tooid verleden tijd geworden. De vraag rijst echter: Zijn de vrouwen van thans zich wel bewust van het grote recht, dat haar bij de wijziging van de Kieswet in 1919 in de schoot werd geworpen? Men twijfelt er wel eens aan. Niet. dat zij haar stemplicht zou verwaarlo zen, geenszins, maar het heeft er toch veel de schijn van, dat de vrouw, staan de in het stemhokje, meer intuïtief dan beredeneerd haar stem uitbrengt. Het is een van (jie dingen, waaraan radicaal een einde gemaakt moet wor den. Dat zal natuurlijk niet in één handomdraai gaan, maar het streven van het bestuur der K.V.P. zal daarop toch steeds met nadruk en bij voortdu ring gericht moeten zijn. Maar (en dat is natuurlijk een zéér voornaam ding), dan zal het aantal vrouwelijke leden van de K.V.P. cok aanzienlijk moeten stijgen, terwijl an derzijds zal moeten worden gewezen op al datgene, wat de katholieke vrouw in openbare colleges deed voor- onderwijs, jeugd-, gezins-, armenzorg, salariëring van overheidspersoneel, op het terrein van de hygiëne, het terrein van de ze delijkheid en de bescherming van de vrouw, het woningprobleem en zovele andere zaken. Want voor dat alles heb ben tientallen katholieke vrouwen in Parlement, Provinciale Staten en ge meenteraden immer op de bres gestaan. De heer A. C. de Bruyn heeft eens gezegd, dat de man wel de tijden kan bouwen, maar dat zij staan en vallen met de vrouwen. Dit woord is ook nu nog waar. En waar vooral in deze tijd gezocht wordt naar nieuwe vormen, is het de taak van de vrouw het werk der mannen te helpen schragen. Niet in „dienende liefde" alleen, maar ook doer actieve medewerking. En een der vormen van medewerking is o.a. het lidmaatschap van de Katho lieke Volkspartij. Mogen velen dit beseffen. De pen ningmeesters of secretarissen der afde lingen zullen de namen graag noteren. In de zitting van hedenochtend heeft, naar Aneta nit Makassar meldt, het Oost-Indonesisch parle ment het kabinet-Warouw ten val ge bracht. De door de minister-president ingediende motie van vertrouwen werd verworpen met 57 tegen 14 stemmen. Aneta tekent hierbij aan: Hiermede heeft de voorlopige volksvertegenwoor diging met meerderheid van stemmen de verantwoording aanvaard voor een ka binetscrisis. De volgende parlementsver gadering is over drie dagen. Naar Ane ta verneemt, zal Anak Agoeng Gde Agoeng hoogstwaarschijnlijk de nieuwe voorzitter zijn. Ook wordt wel genoemd de burgemeester van Makassar, Abdoel Hamid, doch deze is slechts gegadigde bij de progressieve fractie. Direct bij de opening van de zitting van heden werd het woord aan minister-president Wa- rouw verleend. Deze zei, dat ernstige bestudering van de critiek, tijdens de algemene beschouwing in eerste termijn op de regering geleverd, de regering niet de overtuiging had geschonken, dat een zodanig groot en algemeen en prin cipieel verschil van inzicht over de voornaamste punten van het staatkundig en algemeen beleid tussen regering en parlement aan het licht was getreden, dat nu diende te worden geconcludeerd tot onmogelijkheid van samenwerking tussen het huidige ministerie en het ver tegenwoordigend lichaam. Warouw zei, dat de regering in dit stadium niet de verantwoordelijkheid op zich kan ne men voor een nieuwe kabinetscrisis. Hij verlangde een duidelijke en openbare uitspraak van het parlement omtrent deszelfs bereidheid tot samenwerking. Warouw stelde de volgende formulering voor: „Het voorlopig vertegenwoordi gend lichaam van Oost-Indonesië acht, gehoord de namens de Oost-Indonesi sche uitgesproken regeringsverklaring nopens het algemeen en staatkundig be leid, samenwerking met het huidige mi nisterie mogelijk en vérklaart zich in beginsel tot deze samenwerking bereid. De gehele zitting duurde een uur. f 2000.— 9903 f 1000.— 3014, 5027, 5986, 12958. f 400.— 2126, 6390, 6614, 19958 f 200.— 525, 8243 f 100.— 1452. 3714. 4221. 4477 7808, 8099, 8892, 9287. 10059. 15183, 16952, 18586, 18663, 18982, 21006.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1